Vikipedi:Denetçi isteği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Wikipedia Checkuser.svg
Burası kukla kontrolü veya Denetçi gerektiren diğer durumlar için istekte bulunma yeridir.
Kısayollar:

Politika


 1. İçerdiği emek, sonuçların elden geçirilmesindeki zorluklar ve çıkabilecek mahremiyet meseleleri sebebiyle, denetçiler ve denetleme isteği zor durumlarda başvurulacak son çare olmalıdır. Önce diğer metodları kullanınız.
 2. Bariz kuklalar için denetçi gerekmeden gerekli uygulamalar yapılabilir.
 3. Lütfen sadece birkaç değişiklik için kullanılmış terk edilmiş hesaplar içeren vakaları listelemeyiniz.
 4. Açık tahkim işlemleri: Olaya bağlantı veriniz ve sonucun önemini açıklayınız. Çok sayıda hesap dahilse, bunlardan sadece hakkında en çok delil bulunan üç veya dört tanesini listeleyiniz.
 5. Engelleme ve diğer tahkim gereklerinden kaçınmak: Sorunun devam ettiği yere listelenebilir. Kapanmış davaya bir bağlantı koyun.
 6. Rutin 3GD ihlalleri: Eğer (a) devam eden bir sorun (b) kuklaların kullanılıp kullanılmadığına dair makul şüphe ve (c) başka bir yolla belirtilemeyecek şekilde değişiklik müdahalesi yoksa listelemeyiniz.
 7. Vandalizm: Sadece devam eden ciddi, düzenli vandalizmlerde.
 8. Oy Dolandırıcılığı: Sadece (a) oyların geçerli olup olmadığına dair makul bir şüphe olduğu (b) oy veya tartışma süresi kapanmış, ve (c) olası kukla oyların oylama sonucu varılan kararı etkilediği durumlarda.


Prosedür


 • İsteği lütfen aşağıdaki girdi kutusunu kullanarak listeleyiniz.
 • Şüphelendiğiniz kullanıcı adları ve IP adreslerini açıkça belirtiniz. Burası denetlemenin sonucuna dair uzun tartışmaların yapılabileceği bir yer değildir.
  • Lütfen tüm hesaplar için {{checkuser}} ve tüm IP'ler için de {{checkip}} kullanın, fakat lütfen bu şablonları bölümün başlığında kullanmayın (Hesap isimlerini okumayı zorlaştırıyor.).
 • Araştırma sebebini, tahkim davalarına veya diğer tartışmalara bağlantılarla birlikte, ekleyiniz.
 • Kuklacılık üzerine açıkça delil sunmalısınız.
 • İsteğinizin yukarıdaki politikayla ne açıdan uyumlu olduğunu açıklamalısınız.
 • İsteğinizi imzalayın.
 • Dİ için, arşivleme, yanlış biçimlendirilmiş isteklerini düzenleme&düzeltme, denetçi isteğinde özetleme gibi gerekli bakım işlerini yapan yazmanlar vardır. Yazmanlar denetçi değildirler ve hiçbir özel yetkileri yoktur; denetleme yapamazlar veya isteklere karar veremezler, bu sebeple onlardan bu tip şeyler yapmaları istenmemelidir.
 • Büyümüş tartışmalar yerine sayfa geçmişindeki tartışmaya bir bağlantı konabilir.


Sonuç


 • Yanıtlar Vikipedi gizlilik politikasına uyacak şekilde biraz baştansavma olacaktır; destekleyici veriler açıklanmayacaktır.
 • Bazı ISS'lerin iç örgütlenmesi ve teknik beceriye sahip kullanıcıların bazen ilgisiz IP'lerden değişiklik yapması sebebiyle sonuçlar her zaman açık ve net olmayabilir.
 • Denetçi yetkisine sahip kullanıcılar birbirlerinin çalışmalarını sık sık doğrulamak için denetlerler. Lütfen belirli bir dava için doğrulama denetlemesi istemeyiniz.


Kapanmış İstekler


 • Kapanmış davalar ile ilgili kayıtlara Arşiv kısmından ulaşabilirsiniz.


Denetçiler 1. ^ Etkinlik sütunu, hizmetlilerin son 30 gün içinde gerçekleştirdiği işlem sayısına göre etkinlik durumunu göstermektedir. Resmî bir anlamı yoktur ve el ile düzeltme yapıldığından güncel olmayabilir. 0-4 işlem Etkin Değil, 5-49 işlem Yarı Etkin, 50 ve üzeri işlem ise Etkin ile ifade edilmiştir.


Gösterge
Symbol keep vote.svg Onaylanmış
Symbol support vote.svg Olası
Sembol olanak.png Olanaklı
Symbol unsupport vote.svg Sonuçsuz
Symbol delete vote.svg İlgisiz
Symbol question.svg Daha fazla bilgi gerekiyor.
Symbol opinion vote.svg Not:
Symbol oppose vote.svg Reddedildi.
Crystal 128 babelfish.png Denetçiler rastgele bilgi aramak için size yardımcı olmayacaklardır.
Symbol merge vote.svg Yazman yardımı isteniyor:
Symbol comment vote.svg Yazman notu:


Not: İstekte bulunan bireyler sık sık burayı kontrol etmelidirler. Denetçilerin görevi bulguları rapor etmektir; uygun önlem ve eylemin gerçekleştirilmesini sağlamak istekte bulunan bireyin görevidir.
Denetleme isteği için:
Davalar bu sayfanın alt sayfalarında yaratılır. Böyle yapmak için, kuklacının ismini (ana hesap, kukla değil!) aşağıdaki kutuya yazın (kutunun içindeki yazıyı silmeyin sadece sonuna ekleme yapın) ve "Denetçi isteği" düğmesine tıklayın. İsteği yapabileceğiniz bir sayfaya gideceksiniz. İşiniz bittikten sonra yeni sayfayı istek sayfasının bu bölümünün en üstüne eklemeyi unutmayınız.


Güncel istekler[değiştir | kaynağı değiştir]

E4024[değiştir | kaynağı değiştir]

Yukarıdaki anonim kullanıcıların yaptığı ısrarlı ve hatalı değişikliklerin E4024 tarafından sürdürülmesi ve kullanılan üslup bende bu yönde bir şüphe oluşturdu. Kontrol edilmesinde yarar var. Eğer yanılmışsam da kullanıcıdan özür diliyorum.--B.S.R.F. 💬 12:20, 9 Ocak 2015 (UTC)

 • Aynı kişi olabilirler de, VP:KUKLA politikasına göre farklı şahıs gibi davranırlarsa kuklacılık faaliyeti oluyor. Böyle bir istismar var mı?--RapsarEfendim? 14:56, 9 Ocak 2015 (UTC)
Yok mu? Şu anonim değişiklik özetlerinde bana saldırdı ve Superyetkin tarafından engellendi. Daha sonra engeli tekrar tekrar deldi. Birkaç defa Superyetkin'e bildirdim ama sürekli farklı IP ile geri döndüğü için peşini bıraktım. Bu arada 3GD kuralı da ihlal edildi. Şimdi bu kişi E4024 ise engeli deldiği için engel süresi baştan başlatılırdı, belki uzatılırdı. Ayrıca farklı IP adresleri üzerinden katkıda bulunarak savunduğu görüşün fazla destekçisi varmış izlenimi yaratıyor. Tabii bunlar iddia. Yanlış anlaşılma olmasın.--B.S.R.F. 💬 15:57, 9 Ocak 2015 (UTC)
Aynı maddede hem anonim olarak hem de giriş yaparak değişiklik yapılabilir, bunda bir sıkıntı yok :) "Az önceki arkadaş haklı" gibi, "şuna katılıyorum" gibi ifadeler varsa sıkıntı. Tartışmalarda hem anonim hem kullanıcı adıyla bir fikri savunmak sıkıntı. Ayrıca daha önceleri IP adresi başka biriyle çakışıyor diye engellenmişti kendisi, IP'si sabit sanırım.--RapsarEfendim? 16:02, 9 Ocak 2015 (UTC)
Anonim olarak başka kullanıcılara saldırıp ya da 3GD kuralını ihlal edip hiçbir şey olmamış gibi kullanıcı adıyla katkı yapmaya devam etmekte sıkıntı yok diyorsun yani.--B.S.R.F. 💬 16:07, 9 Ocak 2015 (UTC)
Kişisel saldırı varsa ve aynı kişiyse gerekli işlemler yapılır elbet. En başta ben "böyle bir durum var mı?" demiştim zaten, yok dememiştim :) Bunun netleştirilmesi için yazdıydım.--RapsarEfendim? 17:51, 9 Ocak 2015 (UTC)

Mert Ali Arslan[değiştir | kaynağı değiştir]

Her şeyden önce bu arkadaşın Kullanıcı:Mert_Ali_Arslan ın kuklası olma ihtimali çok yüksek bakın

Ayrıca arkadaşımızın şöyle sorunları var: 1, 2 3 -- hacitalhamesaj at 08:07, 2 Ocak 2015 (UTC)

 • Ayrıca Talha'nın belirttiği kullanıcı daha önceden de kukla faaliyetlerinde bulunmuş. --Uğurkentmesaj 08:17, 2 Ocak 2015 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Yapılan araştırma sonucunda belirtilen kullanıcıların kukla oldukları anlaşılmıştır. Gerekli engelleme işlemi için lütfen bir hizmetli ile irtibata geçiniz. Sevgiler. --e.c. 11:07, 5 Ocak 2015 (UTC)

Yeni hesap[değiştir | kaynağı değiştir]

Uğurkent'in Elmacenderesi'ne attığı mesajdan sonra şüphelenmeye başladım ve kullanıcıların katkılarını inceledim. Yeni hesap 3 Eylül 2014'te engel almış, Kuzeyli Adam aynı gün üye olmuş. İki kullanıcı da para birimi sembollerini soldan sağa alıyor,[1][2] noktalama yanlışlarını düzeltiyor,[3][4], İşçi Partisi (Türkiye) sayfasıyla ilgileniyorlar (Yeni hesap'ın diğer kuklası Bizim Kafkasya da ilgiliymiş),[5] Lada marka otomobillerle ilgileniyorlar,[6] Kafkasya, Rusya konularında da değişiklikleri mevcut. Bir denetçi tarafından kontrol edilmesinde yarar var.--B.S.R.F. 💬 16:29, 23 Aralık 2014 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Yapılan araştırma sonucunda belirtilen kullanıcıların kukla oldukları anlaşılmıştır. Ayrıca Kullanıcı:Aykırı İnsan isimli hesabın da belirtilen kullanıcının bir diğer kuklası olduğu ortaya çıkmıştır. Gerekli engelleme işlemi için lütfen bir hizmetli ile irtibata geçiniz. Sevgiler. --e.c. 11:12, 5 Ocak 2015 (UTC)

Zohak[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanıcı Zohak , bilindiği üzere 19 Kasım 2014 tarihinde engellenmişti.

 1. Ama maalesef kukla olarak engel delip "24.133.230.86 " no'lu IP ile yaptığı şu değişiklik, daha önce aynı IP ile yaptığı şu değişiklikten dolayı kullanıcının kukla olarak değişiklik yapmakta olduğunu açıkça ortaya koyuyor.
 2. Aynı kullanıcı olduğunu düşündüğüm Kullanıcı:Habitus Habitus ‘un da katkıları incelendiğinde 1- , 2- , 3- yine Zohak’ın faaliyette olduğu rahatlıkla anlaşılabiliyor.
 3. Hatta "‎5.47.7.136" IP no ile yapılan 1-şu ve 2-şu değişikliklerin de incelenmesinde,
 4. "5.25.40.103" IP no ile yapılan şu ve şu değişikliklerde durum bariz bir şekilde yine kendisini gösteriyor.
Bilgilerinize gereği için sunulur...--Eğitmenmahmut msj 18:57, 16 Aralık 2014 (UTC)

Reddedilmiş istekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tamamlanmış istekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Mulazimoglu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir kullanıcının IP numarasının kontrolü, kendi isteği üzerine suçsuzluğunu kanıtlamak amacıyla da yapılabilir. (VP:DE)

Yukarıdaki politikaya dayanarak aklanmak için denetçi isteğine başvurdum. Ben Muzalimoglu adlı kullanıcısının kuklası olduğu gerekçesiyle süresiz engellendim. Eski davalara bakınca benzer bir durumun Bermanya ve E4024 gibi kullanıcılarda da olduğunu fark ettim. Bu yüzden bu yanlışlığın düzeltilmesi için denetçi isteğine başvurmaya karar verdim.

Eğer siz yanlışlıkla "kukla kullanıcı" olarak suçlandıysanız, bunu kişisel olarak algılamayın. Yeni kullanıcıların sayısı bilinmemektedir. Ortamda biraz bulunun, olumlu katkılarda bununun ve kayıtlarınız sizin yerinize konuşacaktır. (VP:K)

Öncelikle benim kullanıcı ile hiçbir ilişkim yoktur. Mulazimoglu'nun katkıları ile benim katkılarımın hiçbir benzerliği yoktur. İkimizin katkıları incelendiğinde bu durum görülebilir.

Delil için:

 1. Mulazimoglu'nun tüm katkıları
 2. Turgut46'nın tüm katkıları
 1. Mulazimoglu'nun madde katkıları
 2. Turgut46'nın madde katkılarıBir hatırlatma yapmak gerekirse, kuklalar genel bir kural olarak yasak değildir; kullanıcılar Vikipedi'de değişik kullanıcı isimleri altında yazabilirler. Yasak olan kuklaların suistimalidir (özellikle oy verme konusunda). (VP:DE)

Ben hiçbir tartışmada veya oylamada kullanıcıyla aynı ortamda bulunmadım. Hiçbir tartışmada Mulazimoglu için destek oyu kullanmadım. Ayrıca silinmeye aday sayfalar dışında hiçbir sayfada oy kullanmadım. Ne Devriyelik başvurusunda ne de Hizmetlilik başvurusunda. Üstelik kullanıcı 6 senedir hiçbir katkı yapmamış. Ben nasıl onu destekleyebilirim ki. Ben 5 ay önce Vikipedi'ye kayıt oldum.

Delil için:

 1. Mulazimoglu tartışma katkıları
 2. Turgut46 tartışma katkıları
 1. Turgut46 Vikipedi katkılarıDoğal olarak, kuklalar yeni kullanıcılara kıyasla Vikipedi ve madde düzenlemekte daha tecrübeli bir tavır sergilerler. Madde düzenlemedeki "özet" kutucuğunu kullanmak, düzenleme çatışmasına girmek, silinmeye aday sayfalar (SAS) gibi tartışmalarda açıkça fikir ileri sürmek veya yöneticilik için başvurmak gibi eylemler ilk katılımlarında daha sık görülür. Ayrıca katılım özetlerine bakıldığında daha yeni tarihlidir ve tek madde için hesap açılmış izlenimi vermektedirler. (VP:K)

Muzalimoğlu'nun geçmişine bakarsak 4.000 civarı katkısı bulunuyor. Bu kadar katkısı bulunan kullanıcı elbette ki tecrübeli kullanıcıdır. En eski katkılarıma bakılacak olursa tecrübeli kullanıcı gibi davranmadığım ve değişiklik özeti kullanmadığım gözlenebilir. İşe deneme tahtasını kullanarak başladım. İlk katkım deneme tahtası üzerine oldu. Üstelik diğer Vikipedistlere de bilmediğim konular ile ilgili sorular sorduğum ve Bilge sayfasını da kullandığım görülebilir. Üstelik Mulazimoglu daha önce 3 kez hizmetlilik başvurusunda bulunmuş ([1], [2], [3]). Benim 500 civarı katkım bulunmasına rağmen henüz Devriyelik başvurusunda veya Hizmetlilik başvurusunda bulunmadım.

Delil için:

 1. Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu/Turgut46
 2. Vikipedi:Devriyelik başvurusu/Arşiv/2014
 1. Turgut46 en eski katkılarıYukarıdaki metne bakarak davranışlarımın kuklaların karakteristliklerine benzemediği sonucuna varılabilir. Muzalimoglu'nun engel günlüğüne bakıldığında trollük, küfür vb. gibi nedenlerden engellendiği görülebilir. Benim tartışma alanındaki katkılarıma ya da kullanıcıların mesaj sayfasına yaptığım katkılara bakılırsa trollük, hakaret ve küfür vb. hataları yapmadığım görülebilir. Eğer IP çakışması varsa Dinamik IP kullanımından kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle Kullanıcı:Turgut46'nın yeniden denetlenmesini ve kuklacılık sebebiyle alının beyaz liste haklarımın iadesini talep ediyorum. Ben Mulazimoglu kuklası değilim. (Turgut46) 78.187.29.87 12:53, 24 Ekim 2014 (UTC)

 • İsmim geçtiği için bildirim aldım ve fikir belirtme gereği duydum; geçmişte hatalı denetçi işlemlerine rastladığım doğrudur. Berkaysnklf, E4024 de aynı hatalarla karşılaştı. Burada aynı durum söz konusu olabilir, Eldarion'a teşekkür ederim ancak bu başvuruyla başka bir denetçi arkadaşımızın ilgilenmesi daha sağlıklı olacaktır. --bermanya 02:03, 25 Ekim 2014 (UTC)
Yorumunuz için teşekkür ederim öncelikle. Evet, bir hata olduğu ortada. İnşallah kısa zamanda sorun çözülür. Çünkü kafamda kararlaştırdığım maddeler üzerinde çalışıyordum, en son bir maddeye çalışma var şablonu koydum ama ertesi gün engellendim, o yüzden yarım kaldı. Englelim kalkarsa devam etmeyi düşünüyorum. Diğer denetçi arkadaş pek aktif değil sanırım. Belki de siz Mulazimoglu'nu tanıyorsunuzdur. --Turgut46
 • Ben de Turgut46'nın engellendiğini görünce şaşırmıştım. Benim 4 sene boyunca karşılaştığım kuklalar, aynı işlere devam eder. Hizmetli olmak istiyorsa başvuruda bulunur, SAS'larda maddesi silinecek ise kuklasını kullanır, tartışmalarda başka bir isimle tartışmaya katılır ya da aynı maddeler üzerinde çalışmaya devam eder. Ben bir çok tartışmada olan Turgut'un bunları yaptığını görmedim açıkçası. Geçen ay başıma aynısı gelmişti. Oturum açmadan baktığımda vandalizm nedeniyle IP adresi engellenmiş. Fakat oturum açınca hiçbir engel almadığımı gördüm. IP adresleri değiştiğinde böyle hatalar olabiliyor. Daha önce yanlışlıkla engellenen arkadaşlar olmuş. Başka bir denetçinin, işlemi gözden geçirmesi daha sağlıklı olabilir. (Eldarion hata yaptı demiyorum). --Uğurkentmesaj 11:47, 25 Ekim 2014 (UTC)
Teşekkürler Uğurkent. Ben de sizi ve Rapsar'ı birçok yerde görüyorum. Yaptığınız işleri takdir ediyorum. Birçok Vikide çalışıyorsunuz aday oluyorsunuz. Benim engelli olduğumu nasıl öğrendiniz bu arada? --5.47.227.219 13:16, 25 Ekim 2014 (UTC)
Eldarion'un mesaj sayfasında görmüştüm, hatırladığım kadarıyla. --Uğurkentmesaj 14:13, 25 Ekim 2014 (UTC)
 • Birisi bir şey yapsın artık, 2 haftadır engelliyim hiçbir şey yapmadığım halde. --5.47.192.172 04:15, 1 Kasım 2014 (UTC)
 • Denetleme işini Eldarion da yapabilir. Benim için hiç fark etmez artık. Suçsuz yere bir ay kadar engellendim. Hiçbir şey yapılmamasındansa en azından bir şey yapılsın. Ben Kukla falan değilim. --193.255.94.148 06:51, 13 Kasım 2014 (UTC)
 • Symbol unsupport vote.svg Sonuçsuz Kullanıcılar arasında teknik anlamda benzerlik göremedim, kukla kanaatine varamadım. Daha önceki engelleme nasıl bir bilgiye istinaden verilmiş bilmiyorum ama gördüğüm kadarıyla kukla veya kötüye kullanım bir kuklacılığa rastlamadım. --Sadrettin mesaj 10:29, 11 Ocak 2015 (UTC)
Denetleme için teşekkürler Sadrettin. O halde engel kaldırılabilir diyebilir miyiz? --bermanya 13:18, 11 Ocak 2015 (UTC)
Teşekkürler. Engelim kaldırıldı aylar sonra. O engel nasıl verildi, benim kukla olduğum nasıl düşünüldü anlamadım ama neyse. Bir daha yanlış engellemelerin yapılmaması dileğiyle. Emeği geçen arkadaşlara Teşekkürler. Katkılara başladım bile. :) --Turgut46 14:51, 11 Ocak 2015 (UTC)