Vikipedi:Köy çeşmesi (teknik)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Köy Çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

Üst simgelerin büyütülmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhabalar. Uzun zamandır bir sıkıntım vardı üst simgeler konusunda ve İngilizce Vikipedi'de de simgeler büyütüldüğü için burada da büyütebiliriz artık önümüzde bir örnek var diye düşündüm. Şimdi olay şu:

Kaliteli madde, seçkin madde, korumalı madde vb. maddelerde başlığın yanında üst simgeler kullanılıyor. Bunlar çok küçük. Kaliteli ve seçkin madde yıldızları özellikle göze hiç hitap etmiyordu. Günümüzde bilgisayar ekranlarının giderek büyümesi sonucunda bu simgeler daha da küçük gözüküyor. Gelin bu simgeleri Üst simge şablonuyla güncelleyip büyük bir hâlde kullanalım. Ben örnek olması için şimdilik kaliteli madde şablonunu büyüttüm. Bahsettiğim simgeleri görerek şuradan daha kolay anlayabilirsiniz: İngilizce'de kaliteli olan bir madde bizdeki KM (benim simgeyi büyütmem sonrası oluşan görünüm) bizdeki bir SM (simge küçük)
Ek olarak simgeyi büyütünce biraz yukarı kayıyor. Bunu hâlledebilecek var mı? Yine buradan anlayabilirsiniz: [1][2]
NOT: Simgeleri göremiyorsanız önbelleğinizi temizleyin ya da başka bir kaliteli madde sayfasını açın. - Seyit mesaj 19:09, 28 Mart 2015 (UTC)
 • İngilizce Vikipedi'deki değişimi ben de dün gördüm ve biz de uygulayabiliriz diye düşündüm ama sen benden önce davranmışsın :) Sen KM şablonunu büyüttükten sonra dediğin gibi yukarı kaydı ve koruma şablonuyla birlikte kullanılınca yamuk durdu (Örnek: Atatürk maddesi). Koruma altındaki SM'lerde de (Örnek: İslam maddesi) ayrıklık var. Bir de İngilizce Vikipedi'de koruma şablonu sağda, SM/KM işareti solda duruyor. Bizde ise tam tersi.--B.S.R.F. 💬 19:28, 28 Mart 2015 (UTC)
 • Güzel olmuş büyütünce. Benim ekranda geniş ekran, bu büyük hali daha güzel ve belirgin duruyor. Yalnız o üst simge şablonuna gerek bile yok. {{Seçkin madde}} şablonunda yıldızın 15px olan büyüklüğünü 20px yaparsak sorun hallolmuş olur. :) Sait71 19:52, 28 Mart 2015 (UTC)
O zaman da alt çizgiyle çakışıyor :) Ya çizgiyle çakışıyor ya da çizgiden çok uzaklaşıyor. Bu bizdeki şablonların eskiliğiyle alakalı olabilir ama sorun nerede bulamadım. - Seyit mesaj 20:47, 28 Mart 2015 (UTC)
Bu arada koruma şablonunun yeriyle ilgili değişik yapamıyor çünkü koruma şablonu da korumalı. Acaba Superyetkin birkaç günlüğüne korumayı kaldırabilir mi, ya da en iyisi kendisi şablonu en.wikideki gibi güncelleyip şablonu sağa alabilir mi? Çok basit bir işlem. - Seyit mesaj 20:47, 28 Mart 2015 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı --Superyetkinileti 15:38, 18 Nisan 2015 (UTC)

Müzik teknolojisi kutusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzik teknolojisi kutusundaki High Fidelity'yi Hi-Fi olarak değiştirip https://tr.wikipedia.org/wiki/Hi-fi sayfasına bağlayabilir misiniz? Yada bu kutuları nasıl edit edebileceğim hakkında beni yönlendirir misiniz? Teşekkürler 10:12, 31 Mart 2015 Georgefromistanbul (mesaj) 11:34, 31 Mart 2015 (UTC)Georgefromistanbul

Şu şekilde gerekli değişikliği yaptım.--RapsarEfendim? 12:47, 31 Mart 2015 (UTC)
Kullanıcı:Georgefromistanbul Şablonların sol üstündeki "d" tuşuna basarak direk düzenleyebilirsiniz. Veya şablonun adını sayfada bulup sağ üstteki arama çubuğuna "Şablon:Şablon ismi" şeklinde arayıp şablona erişebilirsiniz. Kumul (mesaj) 20:27, 31 Mart 2015 (UTC)

Bayrak ve bayraksimge şablonları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu şablonlar eskiden İngilizce Vikipedi'de olduğu gibi iki ayrı şablondu. Uzun zaman önce birleştirilmişti, eski ayrıma alışmış olduğumdan bocalıyorum sürekli. Bir alışkanlık kolay kazanılmıyor neticede. Bugün bir bakayım nedeni neymiş diye ne tartışma sayfasında ne de çeşmede bir şey bulamadım. Eski bayrak/flag şablonunun işlevi şu anda bayrakülke tarafından görülüyor ama yönlendirme bayraksimge'ye. Burası niye böyle karıştı? --cobija 19:36, 31 Mart 2015 (UTC)

Bayrak şablonu esasında bence ülke bağlantısı için kullanılmalı. Yani bayrakülke şablonunun gördüğü işlevi görmesi lazım. Bayrak şablonunun bayraksimge şablonuna yönlendirilmesi manasız. Sait71 20:08, 31 Mart 2015 (UTC)

Olan ve bence de olması gereken oydu ama değişmiş. Şu anda hem {{bayrakülke|Türkiye}} hem de {{TUR}} aynı işlevi görüyor. Buna da bir şey yapmak lazım. --cobija 21:05, 31 Mart 2015 (UTC)

Tüik web sitesini kaynak olarak göstermek[değiştir | kaynağı değiştir]

Selam. Bu problemi Kullanıcı:Fenerli1978'ten duymuştum, Köy çeşmesinde paylaşmak istedim.

Tüik'in şu adresi bu yıldan itibaren artık geçici url üretiyor. Bu nedenle bu adresleri kaynak olarak göstermeyelim, emeğimiz, vaktimiz heder olmasın. Örneğin 22 Mart'ta arşivlenen şu url 5 Nisan itibarıyla artık çalışmıyor. Sadrettin mesaj 17:17, 5 Nisan 2015 (UTC)

Bir küçük bilgide ben ekliyim. Adresleri archive.org/ ile de arşivlemeniz çözüm olmuyor. Çünkü TÜİK linki toptan siliyor. Sadece webcitation.org/ adresi ile arşivlerseniz çok sıkıntı çıkmıyor. Çok çıkmıyor diyorum çünkü şubat sonu Superyetkin tarafından 81 ilin arşivlendi, fakat bir süre sonra İzmir iline ait link öldü, Sadrettin'de onu tekrardan arşivleyerek botla gerekli düzeltmeleri yaptı. Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 03:13, 6 Nisan 2015 (UTC)

referans grubu eklemek[değiştir | kaynağı değiştir]

<ref name=GalipAkın group="Küresel Isınma">

yukardaki ifadeyi yazdığımda "referans grubu bulunamadı" mesajı aldım.Gruplandırma yararlı olurdu sanırım. Bu grup nasıl eklebilir. şablonlarla ilgili mi? özgürüm (mesaj) 12:19, 7 Nisan 2015 (UTC)

Türkçe karakter kullanıldığında sorun çıkıyor diye biliyorum --Diyapazon(Mesaj) 12:27, 7 Nisan 2015 (UTC)
Düzeltme: Türkçe karakter sorunu düzelmiş sanırım. Nasıl kullanıldığına dair Vikisöz'den bir örnek: Örnek-1 >>> Örnek-2 --Diyapazon(Mesaj) 13:10, 7 Nisan 2015 (UTC)
 • Örnekler ile açıklayayım. Sorun olsun veya olmasın ben Türkçe karakter ve büyük harf kullanmıyorum. Bana göre eğer içerik başka bir dile çevrilecekse bunun çeviren kişiye yardımı olacaktır. Diğer iki kullanım ise şöyledir. Tırnaklı <ref name="galipakin" />. Fark edildiği üzere bir boşluk ve sonrasında kesme işareti var. Tırnaksız kullanım da aynı şekilde kullanılıyor. Yani <ref name=galipakin /> şeklinde. Fakat tırnaksız kullanımda <ref name=galipakin/> bunun gibi boşluk bırakmadan kullanma lüksünüz de var. Kolay gelsin.--i.e.msj 14:12, 7 Nisan 2015 (UTC)

sanırım konu reflist şablonu ve <refrences group=group_name /> tagı ile ilgili. henüz araştırıyorum özgürüm (mesaj) 21:16, 8 Nisan 2015 (UTC)

Yardım:Dipnotlar#Aynı kaynağın birkaç yerde dipnot olarak verilmesi --Diyapazon(Mesaj) 21:23, 8 Nisan 2015 (UTC)

İzleme listesi hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

İzleme listesinde olan herhangi bir sayfada birden fazla değişiklik yapılınca izleme listesine yalnızca en son değişiklik yansıyor. İngilizce Vikide durum farklı, her değişiklik ayrı ayrı listeleniyor. Bu şekilde yapsak daha iyi olmaz mı? Kullanıcı:Mavrikant ve Kullanıcı:Superyetkin, bunu gerçekleştirmeniz teknik olarak mümkün mü?--RapsarEfendim? 08:57, 8 Nisan 2015 (UTC)

Tercihlerdeki izleme listesi sekmesinde "İzleme listesini sadece en son değil, tüm değişiklikleri göstermek için genişlet" seçeneği var? --cobija 09:00, 8 Nisan 2015 (UTC)
Tam istediğim, sağ olasın :) Bu başlığı yoksayın :)--RapsarEfendim? 09:10, 8 Nisan 2015 (UTC)

Resim yükleme hk.[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir akademiyenin hiçbir telif bilgisi içermeyen bir pdf makaleden bir resmi yükledim (wiki + commons'a) telif hakkı iihlali iddası ile resim silindi. şimdi hiçbir dosya yükleyemiyorum. ne wiki'ye ne commans'a. silinmiş dosyanın sayfasına itiraz ettim. silen de Krdbot botu. bir programcı olarak yaratttıklarımıza kızmak saçma olurdu :) dosya yükleme engelli olup olmadığını nasıl öğrenebilirim.? Bu imzasız yazı Nighteagle2000 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Örneğin engellenmiş bir kullanıcı sorgulama. Buradan da sizin küresel olarak engellenip, engellenmediğinize bakabilirsiniz. Herhangi bir engeliniz bulunmuyor. --i.e.msj 21:35, 8 Nisan 2015 (UTC)

Dolaşım şablonunun durum ve başlıktürü parametreleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:Dolaşım#Parametre_listesi sayfasındakileri uyguladığım halde şablonum yeşil arkaplan ve kapalı şekilde gelmedi. Bu ayarların üzerine yazan ayarlar mı var? Şablonum: Kullanıcı:Nighteagle2000/Şablon:Küresel İklim Değişikliği


ing wikide sorunsuz çalıştı: TestNavBox

özgürüm (mesaj) 17:04, 9 Nisan 2015 (UTC)

sorun çözüldü. ama nasıl anlamadım:) özgürüm (mesaj) 17:31, 9 Nisan 2015 (UTC)

Kullanıcı:Superyetkin, hızır gibi yetişmiş. :) --i.e.msj 18:51, 9 Nisan 2015 (UTC)

Bazen insan bir şeye çok yoğunlaşınca en basit hatayı bile atlayabiliyor. Benim durumum başındaki gözlüğü aramak gibi oldu :) Bu imzasız yazı Nighteagle2000 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Kullanıcı Common.css[değiştir | kaynağı değiştir]

kendi common.css dosyama aşağıdaki satırları ekledim çalışmadı.

.navbox-title {
  background: #90EE90;   /* dolaşım şablunu başlığının arkaplanı açık yeşil */
}

Bu imzasız yazı Nighteagle2000 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

VisualEditor News #2—2015[değiştir | kaynağı değiştir]

19:48, 10 Nisan 2015 (UTC)

Blackskin hatası[değiştir | kaynağı değiştir]

Wiki.png Küçük araçlardan Black Skin ve Görünüm'den MonoBook seçildiğinde Türkçe Vikipedia logosu eni kadar sağa kayıyor ve sağdaki çerçevenin içine giriyor. Görme engelliler için bir kabuk (Skin) olduğu için önemli gördüm. Bu imzasız yazı Nighteagle2000 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Tercüme önerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Flemenkçe vikide bürokrat ve vikiveride hizmetli olan Kullanıcı:Taketa, bir süredir Türkçe vikide dosya ve madde tasnifleriyle ilgili çalışıyordu. Bununla ilgili kategoriler açmış ve şablonlarla maddelere gizli kategoriden eklemişti. Ancak bu kategorilerden birisi silinip yerine de ikamesi yapılmayınca binlerce maddede boş bir kategori ortaya çıktı, gizli kategori olduğu için kullanıcıları rahatsız etmedi. Kategoriyi geri açtık ama bu siliniş Taketa'nın amacına ve benim gibi bu kategorilerden yararlananlara bir engel teşkil etti. Silinme işinin Türkçeleştirme çabasıyla yapıldığını düşündüğümden Taketa'ya bunları Türkçeleştirmeyi teklif ettim. O da kabul etti ama önerdiğim çevirilerin diğer kullanıcılar tarafından da kabul görmüş olmasında tereddüdü vardı, ben de köy çeşmesinden diğer kullanıcıların görüşünü alabileceğimi söyledim. Bu itibarla aşağıdaki kategori isimleri hakkında fikir belirtebilirseniz memnun olurum. Şimdiden teşekkürler...Vikiçizer (mesaj) 08:21, 12 Nisan 2015 (UTC)

Destek Destek Bu sorunun kaynağı benim galiba. Bir tanesini Türkçe isime taşımıştım. Sonra ne oldu hatırlamıyorum. --Mavrikantmsj 11:17, 12 Nisan 2015 (UTC)

Yukarıda önerilen kategori adlar biraz uzun gibi. Önerim:

özgürüm (mesaj) 11:34, 12 Nisan 2015 (UTC)

İlginiz için teşekkür ederim ama uzunluk burada en az önemli bir husus. Bunlar gizli ve teknik kategoriler, göz önünde değiller ve anlaşılabilir olmaları daha önemli. Wikidata yerine vikiveriyi tercih edebiliriz. Türkçe vikipedi yerine yerel kelimesi kullanılabilir. Temelinde maddeleri tasnifleme amaçlı olduğundan "maddeler" diye bitmesi daha uygun gibi. Amacımız bunların Türkçeleştirme amacıyla tekrar silinmesini önlemek, kabaca bir fikir birliği sağlayabilirsek çeviri önerisini Türkçede açan vikiveri hizmetlisine bunu sunacağız...Vikiçizer (mesaj) 19:23, 12 Nisan 2015 (UTC)
"Türkçe Vikipedi üzerinde" değil de "Türkçe Vikipedi'de" olabilir belki, onun dışında bir şey takılmadı gözüme (Vikiveri'den sonra gelen ekler de kesme işaretiyle ayrılmalı tabi :).--RapsarEfendim? 20:06, 12 Nisan 2015 (UTC)
Taketa, burayı beklemeden maddelerin isimlerini aynen değiştirdi, artık önemli/ciddi bir hata var ise tekrar değiştirmesini söyleyebiliriz. Bu vesileyle bu tip maddelerin silinmelerini etiketlerken mümkün mertebe diğer kullanıcılarla diyaloga geçilmesini tavsiye ediyorum. İyi niyetli de olsak kimi zaman başka bir duruma yol açabiliyoruz. Bunları Taketa'dan habersiz değiştirmek/silmek hem ona hem de bu kategorilerden yararlananlara negatif olarak yansıyacaktı hem de teknik açıdan Taketasız olmayacak bir işti. Zaten bu sebeple ne kategori değiştirilebildi ne de silinen kategori Türkçeleştirilebilmişti. Hizmetlilerin de bunları sırf Türkçe değil ile alelacele silmemesi lazım. 4 bin- 5 bin maddeli kategoriyi silip yerine yeni bir kategori ikame edemedik. Velhasıl sonuçta maddeler Türkçeleşti, hayırlı uğurlu olsun:)...Vikiçizer (mesaj) 21:40, 13 Nisan 2015 (UTC)
 • Türkçe Vikipedi ile Vikiveride aynı resim olan maddeler‎ (356 M)
 • Türkçe Vikipedi ve Vikiveride resmi olmayan maddeler‎ (5.728 M)
 • Türkçe Vikipedi üzerinde resmi olan ama Vikiveride resmi olmayan maddeler‎ (328 M)
 • Türkçe Vikipedi üzerinde resmi olmayan ama Vikiveride resmi olan maddeler‎ (151 M)
 • Türkçe Vikipedi üzerindeki resmi Vikiveriden farklı olan maddeler‎ (4.673 M)

Genişleme derinliği aşılan sayfalar hk.[değiştir | kaynağı değiştir]

Herkese merhaba,

Bugün şurada yapmış olduğum taslak çalışmamın "Genişleme derinliği aşılan sayfalar" kategorisine düştüğünü fark ettim. İlgili uyarıyı/hatayı internette aramama rağmen bunun nedenini bulamadım. Söz konusu uyarı/hata kaynağı nedir, izah edebilir misiniz? Bdscvr (mesaj) 17:33, 12 Nisan 2015 (UTC)

Category:Pages_where_expansion_depth_is_exceeded sayfasında açıklama var ama bu sayfada neden bu hatayı gösterdi anlamadım. --Mavrikantmsj 17:57, 12 Nisan 2015 (UTC)
Sanırım "Havalimanı-uçuş-listesi" şablonunda 40'tan fazla parametre kullanıldığı için olmuş. -- Supermæn (mesaj) 19:21, 12 Nisan 2015 (UTC)
63 parametrelik bu haliyle hata vermedi. Şimdi kategori dışı olmuş. Bdscvr (mesaj) 20:29, 12 Nisan 2015 (UTC)

Bekleyen değişiklikler kutusu ve yeni madde kutusu[değiştir | kaynağı değiştir]

"Tercihlerim" de yer alan bu iki özellik bende çalışmıyor --Zaitsév 14:57, 13 Nisan 2015 (UTC)

Bende de çalışmıyor. Görünüm ayarlarından MonoBook'u seçerseniz sorun çözülüyor. --Ömer Berkaymesaj 15:15, 13 Nisan 2015 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı Kodu kaynağından alıp güncelledim. Çalışıyor fakat küçük bir sıkıntı var. Tek sefere mahsus olmak üzere önce MonoBook ile girip "kutuyu etkinleştir" yapmak gerekiyor. Sonra ise Vector görünümüne geçince çalışmaya devam ediyor. Resimde görüleceği gibi güzel çalışıyor. --Mavrikantmsj 22:49, 13 Nisan 2015 (UTC)

Evet bu özellik gayet güzel oldu. Ellerinize sağlık. Fenerli1978Buyrun beniiiim? 12:41, 14 Nisan 2015 (UTC)

MediaWiki Ayarları[değiştir | kaynağı değiştir]

Pictogram voting question.png Soru Öğrenme amacıyla, WAMP kullanarak Windows 8.1'e MediaWiki 1.24.2 kurdum. Kurarken tüm "Uzantılar" seçeneklerini seçmiştim. Kullanıcı Tercihleri sayfasında Küçük Araçlar (Gadgets) sekmesi çıkmıyor. Kuruluşta oluşan kullanıcıyı bürokrat ve hizmetli grubunun üyesi yaptığım halde Özel:KüçükAraçlar sayfasında düzenle sekmesi çıkmıyor. Bu sayfa açıklama satırından ibaret ve betik isimleri yok. Acaba LocalSettings.php dosyamda bazı ayarlamalar yapmam mı gerekiyor? Örneğin

 
$wgUseSiteCss = true;
$wgAllowUserCss = true;
$wgAllowUserJs = true;
$wgEnableJavaScriptTest = true;

yazdığımda Görünüm sekmesindeki bazı seçenekler görünür hale geldi. Ayrıca Özel Sayfalara nasıl yazabilirim? Bu imzasız yazı Nighteagle2000 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

LocalSettings.php dosyanızda require_once "$IP/extensions/Gadgets/Gadgets.php"; ekli mi? Ayrıca Küçük Araçlar sekmesi çıkmıyor demişsiniz. Fakat daha sonra bu sayfa açıklama satırından ibaret yazmışsınız. Bu durumu ben ilgili sekmenin görüntülendiğine yorumluyorum. Her küçük araç için tanım, script ve sıralama seçeneği vardır. İstediğiniz dil vikipedi'sinden söz konusu küçük aracın bağlantılı olduğu tüm sayfaları bularak, wikinize eklemeniz gerekir. --i.e.msj 15:50, 14 Nisan 2015 (UTC)
Bu arada, yukarıda LocalSettings.php dosyanızda ayarlar olarak belirttiklerinizin Gadgets ile bağlantısı yoktur. Bunlar yalnızca kullanıcıların kendi ccs, js ve test js dosyalarını oluşturabilmelerine izin verir. --i.e.msj 15:52, 14 Nisan 2015 (UTC)
"Özel:KüçükAraçlar sayfasında düzenle sekmesi çıkmıyor." gibi yanlış bir ifade kullanmışım. Söz konusu sekme:Küçük Araçlar bağlantısında.
LocalSettings.php dosyamdaki uzantılarla ilgili ayarlar şu şekilde. Gadgets isimli uzantı eklenmiş durumda:
 ~~~~
#Uzantılar
require_once "$IP/extensions/Cite/Cite.php";
require_once "$IP/extensions/ConfirmEdit/ConfirmEdit.php";
require_once "$IP/extensions/Gadgets/Gadgets.php";
require_once "$IP/extensions/ImageMap/ImageMap.php";
require_once "$IP/extensions/InputBox/InputBox.php";
require_once "$IP/extensions/Interwiki/Interwiki.php";
require_once "$IP/extensions/LocalisationUpdate/LocalisationUpdate.php";
require_once "$IP/extensions/Nuke/Nuke.php";
require_once "$IP/extensions/ParserFunctions/ParserFunctions.php";
require_once "$IP/extensions/PdfHandler/PdfHandler.php";
require_once "$IP/extensions/Poem/Poem.php";
require_once "$IP/extensions/Renameuser/Renameuser.php";
require_once "$IP/extensions/SpamBlacklist/SpamBlacklist.php";
require_once "$IP/extensions/SyntaxHighlight_GeSHi/SyntaxHighlight_GeSHi.php";
require_once "$IP/extensions/TitleBlacklist/TitleBlacklist.php";
require_once "$IP/extensions/WikiEditor/WikiEditor.php";
#require_once "$IP/extensions/VisualEditor/VisualEditor.php";

(bu arada VisualEditor'ü depodan indirip extentions dizinine attığım halde hata verdi) Görüntülenen [[Özel:Tercihler#mw-prefsection-gadgets]] sekmesi değil [[Özel:KüçükAraçlar]] özel sayfası. İçeriği ise şöyle:

"Aşağıdaki, kullanıcıların tercihler sayfasında etkin hale getirebileceği, tanımlarla belirtildiği gibi, özel gadgetlerin bir listesidir. Bu genel bakış, her gadget'in tanımını ve kodunu belirten sistem mesaj sayfalarına kolay erişim sağlar."

JS ve CSS ile ilgili yazdığım ayarlar(dan en azından bazıları) Görünüm sekmesi'ndeki CSS ve JS ile ilgili ayarların çıkması için gerekiyor. Acaba Küçük Araçlar sekmesi içinde benzer bir ayar olabilir mi? diye düşündüm. MediaWiki'de benzer sorunla karşılaşanlara önerilenleri uyguladığım halde halledemedim. - 16:53, 14 Nisan 2015 (UTC) özgürüm (mesaj) 16:57, 14 Nisan 2015 (UTC)

Ayrıca VisualEditor ayarları için Beta Özellikler sekmesi ve sağ üstteki beta isimli bağlantı da görünmüyor. Aslında; bilmiyorum var mı ama, Joomla! ve Wordpress'inkiler gibi bir yönetici paneli olmuş olsa güzel olurdu. Versiyona özel derli toplu bir belgelendirme de göremedim. Bütün bu ayarlar hep elle mi yapılıyor? özgürüm (mesaj) 18:12, 14 Nisan 2015 (UTC)

Evet tüm ayarlar el ile yapılıyor. MediaWiki'nin yönetim paneli bir nevi LocalSettings.php dosyası ile Özel:ÖzelSayfalar sayılabilir. CMS mantığı ile bakıldığından dolayı insanlar yadsıyabiliyor ama bana göre CMS'ler ile karşılaştırma yapılmaması lazım. Çünkü CMS'lerde bir içeriği girdikten sonra bir harf hatasını yeniden düzenlemek bile çok uzun sürebiliyor. MediaWiki'de ise durum öyle değil. Sizin için localhostuma tekrar MediaWiki kurdum. Şimdi konunun anlatımı için basit bir küçük aracı örnek alalım. Aslında Gadgets eklentisini LocalSettings.php dosyasına include ettiğimizde, küçük araçlar sekmesi zaten var oluyor. Fakat biz bunu herhangi bir küçük araç eklemeden göremiyoruz. Bunun için öncelikle MediaWiki:Gadgets-definition sayfasına küçük aracımızı ekliyoruz. (örnek olarak deneyim kontrolünü aldım) == Görünüm == * Deneyim|Deneyim.js. Şimdi burada eklediğimiz h2 Görünüm başlığına bile başlık için sistem mesajı yani MediaWiki: alt alan adı ile tanım yapmamız gerekiyor. Bunun için önce görünüm başlığını MediaWiki:Gadget-section-Görünüm altında Görünüm olarak tanımlayalım. Şu anda başlığımız görünüm olarak görünür hale geldi. Şimdi küçük aracımızı tanımlayalım. Öncelikle küçük aracımıza Deneyim adını verdiğimiz için küçük araç bölümünde gözükecek tanımını MediaWiki:Gadget-Deneyim sistem mesajı sayfasından yapalım. Burada aracımızın sayfasına yardım bağlantısı da tanımlayabiliriz. Buradaki örneği baz alalım: [[VP:DK|Deneyim kontrolü]], geçmiş ve tartışma sayfalarında kullanıcıların kayıtlı oldukları süre ve değişiklik sayılarını gösteren bir araçtır. Daha sonra küçük aracın .js ve varsa .css dosyalarını tanımlamamız gerekiyor ki bizim örneğimizde yalnızca .js bulunuyor. Bu örneğimiz için verdiğimiz ve daha önce yazdığımız betiğin adı Deneyim.js olacak. Vikipedi'de MediaWiki:Gadget-Deneyim.js dosyasını Vito'nun kullanıcı sayfasından çekiyor. Fakat bunu o sayfadan alıp, doğrudan Deneyim.js sayfasına ekleyebiliriz. İşlemimiz tamamlandı. Eğer betikte bir sorun yoksa, küçük aracımız artık çalışır haldedir. Küçük araçların eklenmesi bu şekildedir. Burada dikkat gereken nokta, bir küçük aracın özel sistem mesajları yani MediaWiki alt alanı sayfaları Gadget ile s olmadan başlar. Fakat Gadgets eklentisinin başlık ve diğer yorum, yordam sayfalarının ise tanım sayfaları Gadgets şeklindedir. Örneğin; Gadgets başlığı ve bilgilendirme mesajları için MediaWiki:Gadgets-prefstext, MediaWiki:Gadgets-pagetext, MediaWiki:Gadgets-uses, MediaWiki:Gadgets-desc şeklinde kullanırken, küçük araçlarda yukarıda belirttiğim şekilde Gadget ön eki ile kullanıyoruz. --i.e.msj 18:30, 15 Nisan 2015 (UTC)
BetaFeatures eklentisi yüklememizin ardından update.php sayfasını çalıştırabilmemiz gerekiyor. Kısa URL kullanılan MediaWiki'ler için bu durum biraz karışık olsa da deneyim gerektirmektedir. Ayrıca Hooks yani kanca betiklerini de MediaWiki'nin her alanında olduğu gibi bu eklentide de kullanabiliriz. Ancak beta özelliği de sorunsuz bir eklentidir ve bir miktar deneyim kazanarak bunu MediaWiki'nize ekleyebilirsiniz. --i.e.msj 18:30, 15 Nisan 2015 (UTC)
VisualEditor eklentisi ise localhostumuzda (Linux değilse) çalıştırmak için zorlanabiliriz. Çünkü MediaWiki Parsoid sözdizimini gerektirir ve diğer eklentilerden daha fazla deneyim ister. XAMPP için ben tüm araştırmalarıma rağmen bu eklentiyi bulamadım. Bu nedenle VisualEditor eklentisini ekleyebilmek için çok daha fazla deneyime sahip olunması gerekir. Elbette yapılamayacak bir şey değil ama İngilizceniz iyiyse bu sorunu da aşabileceğinizi düşünüyorum. Umarım anlattıklarım herkese bir fikir verir. Kolay gelsin. --i.e.msj 18:30, 15 Nisan 2015 (UTC)

"Bu maddedeki bazı bilgilerin kaynağı belirtilmemiştir." uyarısı[değiştir | kaynağı değiştir]

"Bu maddedeki bazı bilgilerin kaynağı belirtilmemiştir. Ayrıntılar için maddenin tartışma sayfasına bakabilirsiniz.Maddeye uygun biçimde kaynaklar ekleyerek Vikipedi'ye katkıda bulunabilirsiniz." uyarısı bulunan bir sayfaya kaynaklar girdim. ( https://tr.wikipedia.org/wiki/Fahrenheit_9/11 ) Bu uyarıyı benim kaldırmam doğru olur mu? Yoksa başka birisi bu kaynakların girildiğini görüp kaldıracak mı? Georgefromistanbul (mesaj) 18:47, 16 Nisan 2015 (UTC)

Georgefromistanbul, Kendiniz kaldırabilirsiniz. --Mavrikantmsj 18:51, 16 Nisan 2015 (UTC)

Hizmetliler listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hizmetliler listesi otomatik olarak güncellenebilir mi? --Zaitsév 06:55, 17 Nisan 2015 (UTC)

Contributions-footer[değiştir | kaynağı değiştir]

Katkılar sayfası altındaki bar güncelledi. Enwikide olup bizde olmayan özellikleri mesaj atarsanız ekleyebiliriz. Kardeş projelerimizde bu bar halen yok mesela. Vikisöz için hizmetliye mesaj attım. --Mavrikantmsj 22:52, 19 Nisan 2015 (UTC)