Vikipedi:Köy çeşmesi (teknik)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Köy Çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

Kaynak şablonları[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikipedi editöründe kaynak eklemek için pratik bir açılır menü bulunuyor bildiğimiz üzere fakat kaynak çeşidi sınırlı. Hiç değilse ansiklopedi kaynağı, görüşme kaynağı ve video kaynağı da buraya eklense güzel olur. --cobija 18:21, 3 Nisan 2014 (UTC)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba, daha önceden de aynı konu hakkında yazmıştım ve olumlu cevaplar almıştım. Şu an arşivde konu hakkındaki konuşmayı bulamadığım için tekrar yazıyorum. Kaynakça da arşivleme yapıldığında bir cümlenin tamamına bağlantı veriliyor ve görüntü kirliliği oluşturuyor. Yani şöyle.
Şu anda:

"Vikipedi". 9 Nisan 2014. 10 Nisan 2014 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi

şeklinde bir görünüm oluyor arşivleme yapıldığında. Ancak bu, şu şekilde olsa daha iyi olmaz mı?:

"Vikipedi". 9 Nisan 2014. 10 Nisan 2014 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi.

Böyle bir değişiklik yapılması bence güzel olur. Yapılmasını rica ediyorum, iyi çalışmalar. - Seyit mesaj 08:34, 10 Nisan 2014 (UTC)

Bazı siteler düzgün olarak arşivlenemiyor. O yüzden verilen ilk bağlantı orijinal ikinci bağlantı arşiv bağlantısı olmalı diye düşünüyorum. İlk olarak internet sitesine gidilsin, eğer site sorunluysa opsiyonel olarak arşiv bağlantısına tıklansın.
"TFF maç detayları". 2 Şubat 2014. 10 Nisan 2014 tarihinde arşivlendi.
şeklinde daha iyi olur bence. --cobija 08:46, 10 Nisan 2014 (UTC)
Evet önerdiğin şekil bana da cazip geldi. Ancak ben ilk etapta görünüşe takıldım :) - Seyit mesaj 09:00, 10 Nisan 2014 (UTC)
İkisi de temelde aynı şeyi öneriyor :) Cobija'nın dediğinde "özgün kaynağından" yazmıyor bir tek değil mi? Bu öneriye katılıyorum, gerekçeler de gayet mantıklı.--RapsarEfendim? 09:01, 10 Nisan 2014 (UTC)
Cobija benim önerime ek olarak ilk tıklanan bağlantıda arşiv sitesinin açılması yerine ikinci tıklanan bağlantıda arşiv sitesinin açılması teklifini sunmuş. - Seyit mesaj 09:04, 10 Nisan 2014 (UTC)
Sen arşiv bağlantısı sunmamışsın ya, anlamamışım :) Cobija'nınki bana göre en mantıklı ve uygun olanı.--RapsarEfendim? 09:10, 10 Nisan 2014 (UTC)

Düzenleyecek biri yok mu? Hâlâ ilgi bekliyor burası. - Seyit mesaj 17:36, 13 Nisan 2014 (UTC)

Bu şablon çok içiçe, matematikteki bileşke fonksiyonlar gibi :) Önerilen değişikliği yapmak, şablondaki başka kısımları da etkiliyor. Açıkçası uzun süreli bir ilgi istiyor önerilen bu değişiklik. --Sadrettin mesaj 20:57, 13 Nisan 2014 (UTC)
Ben hallettim zor değilmiş ya :D Bir önerim daha var, acaba "özgün kaynağından" sözcüklerini kaldırsak mı? Zaten özgün kaynağından arşivlenir sayfalar öyle değil mi? Fazlalık gibi geliyor bana. - Seyit mesaj 06:02, 15 Haziran 2014 (UTC)
Sabah kaldırdım ancak şu an tekrar ekledim, kaldırınca ifade de eksiklik olduğunu fark ettim. Şablon değişiminden kaynaklanan bir hata görürseniz lütfen bildirin. Şu an bir kaynak arşivlendiğinde şu şekilde gözüküyor (Birinci bağlantı arşiv bağlantısı, ikinci bağlantı kaynağın özgün sayfası):
"Vikipedi". 9 Nisan 2014. 10 Nisan 2014 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi.
Aslında bana da en mantıklı gelen Cobija'nın önerisi. Birkaç kişi daha fikir belirtse ona göre bir düzenleme yapmaya çalışırım becerebilirsem.- Seyit mesaj 19:12, 15 Haziran 2014 (UTC)

Kişi bilgi kutusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba tekrar. Kişi bilgi kutusuyla ilgili bir düzenleme rica edecektim. İngilizce vikide kişi bilgi kutusuna müzik bilgi kutusu eklenmiş ve şuradaki gibi durmuş. Aynı şey bizde yapıldığında ise böyle durmuş. Acaba bizde de İngilizce'deki gibi gözükmesi için ne yapılabilir, düzeltmem gereken kısmı bulamadım ne yazık ki. Yardımcı olan, düzelten olursa sevinirim. - Seyit mesaj 08:38, 10 Nisan 2014 (UTC)

 • Bende bir iki değişiklik yaptım ancak düzelmedi fakat tahminimce problem; Bilgi kutusu şablonunda child parametresinin olmamasından kaynaklanıyor olabilir. Çünkü bigi kutusunda child= vcard parametresi var ancak bu bilgi kutusunun kaynak kodunda olmadığı için bir işe yaramıyor gibi. Yinede daha bilgili olan arkadaşlar çözüme yönelik daha iyi şeyler yapabilirler...Sait71yaz 10:40, 10 Nisan 2014 (UTC)
Ben modül olmadan da kullanılabilecek bir değişiklik yaptım. Oldu bence. - Seyit mesaj 20:26, 15 Nisan 2014 (UTC)

Göster/Sakla Düğmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Arkadaşlar merhaba. Ben burada yeni sayılırım. İngilizce Wikipedia'daki şablonlarda bir göster düğmesi bulunuyor [1]. Oldukça faydalı bir düğme. Bizde de var mı buna benzer birşey? Cem Duran (mesaj) 16:44, 27 Nisan 2014 (UTC)

{{Gizli}} adında bir şablonumuz var. --Superyetkinileti 16:51, 27 Nisan 2014 (UTC)
Bu şablonu nasıl kullanabiliriz? Herhangi bir örnek var mı? Benim asıl istediğim, İngilizce wictionary'deki gibi sözcüğün farklı dillerdeki çevirilerini default olarak saklı tutmak, "göster" düğmesine basınca göstermek. (Ör. https://en.wiktionary.org/wiki/table translations bölümü) Aksi taktirde uzun maddeler gereksiz uzun ve kirli gözüküyor. Cem Duran (mesaj) 11:35, 29 Nisan 2014 (UTC)
Örnek bir kullanım için şurayı inceleyebilirsiniz. --Superyetkinileti 16:39, 29 Nisan 2014 (UTC)
Teşekkürler. Peki bunu İngilizce Wictionary'de olduğu gibi Vikisözlük'ün şablonuna ekleme olanağımız var mı? Ben üzerinde düzeltme yaptığım her maddeye Gizli şablonunu ekleyebilirim ama ideal bir çözüm olmaz herhalde. Cem Duran (mesaj) 17:19, 29 Nisan 2014 (UTC)

Twinkle[değiştir | kaynağı değiştir]

Araç şu an çalışmıyor, düzeltebilecek biri var mı?--RapsarEfendim? 12:32, 29 Nisan 2014 (UTC)

Sayfalardaki bilgileri değiştiremiyorum[değiştir | kaynağı değiştir]

Mobil Vikipedi.png

Ben Vikipedi'ye telefondan giriyorum. Ancak benim telefonumda kalem simgesi yok. Sayfaları nasıl değiştirebilirim. Turgut46 (mesaj) 12:06, 18 Mayıs 2014 (UTC)

Telefonunuzda burada bulunan mobil işletim sistemlerinden hangisini kullanıyorsunuz?--i.e.msj 12:37, 18 Mayıs 2014 (UTC)
Benim telefonum Noki Lumia 625. Windows 8 işletim sistemi var. Mobil versiyonunda maddeye girdiğinizde yandaki gibi kalem işareti olması lazım. Benim telefonumda yandaki şekilde görünüyor. Kalem simgesine tıklayınca kod ekranında düzenleme yapabiliyorum. Ancak diğer işletim sistemlerinde nasıl göründüklerini bilemem tabi. Birde metada şöyle bir konu var: 1 Sait71yaz 13:40, 18 Mayıs 2014 (UTC)
Hiçbiri. Samsung C3200 monte bar. Bende kalem simgesi yok. Turgut46 (mesaj) 13:48, 18 Mayıs 2014 (UTC)
Bu telefonla vikipedi'yi görüntüleyebileceğinizi düşünüyorum. Fakat değişiklik yapabileceğinizi sanmıyorum. --i.e.msj 13:58, 18 Mayıs 2014 (UTC)

Bunun değiştirilmesini istiyorum. Turgut46 (mesaj) 13:59, 18 Mayıs 2014 (UTC)

Sanırım sizin cep telefonunuz yalnızca WML destekliyor. Bizlerin bunu değiştirme gibi bir imkanı bulunmuyor. Günümüzde HTML5 konsepti varken kimsenin de, WAP WML için destek ekleyeceğini sanmıyorum. Bu yüzden bende size cep telefonunuzu değiştirmenizi öneriyorum :). --i.e.msj 14:08, 18 Mayıs 2014 (UTC)
Keşke yapabilsem :) ama burası köy çeşmesi istediğimiz öneride bulunabiliriz. Bende bunu öneriyorum. Turgut46 (mesaj) 14:13, 18 Mayıs 2014 (UTC)
Hata istekleri için bugzilla'yı kullanıyoruz. Yaptığım araştırmada ise, kimsenin sizin isteğinize benzer meta veya başka bir yerde istekte bulunduğunu görmedim. Bu önerinin yerine getirilebileceğini sanmıyorum. Kolay gelsin.--i.e.msj 14:24, 18 Mayıs 2014 (UTC)
Bunun Türkçe linki varsa onu yazın. Turgut46 (mesaj) 14:27, 18 Mayıs 2014 (UTC)
Üzgünüm ama bugzilla yalnızca ingilizcedir. Bundan sonrası için size kolaylıklar dilerim. Fakat ben bu konuda herhangi bir ilerleme kaydedebileceğinizi sanmıyorum. Bunun yerine, Vikipedi'ye bilgisayarınızdan olumlu katkılar ile devam edebilirsiniz.--i.e.msj 14:33, 18 Mayıs 2014 (UTC)

VisualEditor global newsletter—May 2014[değiştir | kaynağı değiştir]

This is a one-time mailing to projects that may need this information. Future newsletters will be available as opt-in only. To receive future newsletters (about one per month), please add your page to the subscribers' list at m:VisualEditor/Newsletter. You're welcome to translate to your language.


Since the last newsletter, the VisualEditor team has mostly worked on the new citation tool, improving performance, reducing technical debt, and other infrastructure needs.

VisualEditor-logo.svg

Did you know?

VisualEditor - Editing References - Cite Pulldown.png

The cite menu offers quick access to up to five citation templates.  If your wiki has enabled the "Kaynak göster" menu, press "Kaynak göster" and select the appropriate template from the menu.

Existing citations that use these templates can be edited either using the "Kaynak göster" tool or by selecting the reference and choosing the "Kaynak" item in the "Insert" menu.

Read the user guide for more information.

The biggest change in the last few weeks is the new citation template menu, labeled "Kaynak göster". The new citation menu offers a locally configurable list of citation templates on the main toolbar. It adds or opens references using the simplified template dialog that was deployed last month. This tool is in addition to the "Kaynak" item in the "Insert" menu, and it is not displayed unless it has been configured for that wiki. To enable this tool on your wiki, see the instructions at VisualEditor/Citation tool.

Eventually, the VisualEditor team plans to add autofill features for these citations. When this long-awaited feature is created, you could add an ISBN, URL, DOI or other identifier to the citation tool, and VisualEditor would automatically fill in as much information for that source as possible. The concept drawings can be seen at mw:VisualEditor/Design/Reference Dialog, and your ideas about making referencing quick and easy are still wanted.

 • There is a new Beta Feature for setting content language and direction.  This allows editors who have opted in to use the "Dil" tool in the "Insert" menu to add HTML span tags that label text with the language and as being left-to-right (LTR) or right-to-left (RTL), like this:  <span lang="en" dir="ltr">English</span>. This tool is most useful for pages whose text combines multiple languages with different directions, common on Right-to-Left wikis.
 • The tool for editing mathematics formulae in VisualEditor has been slightly updated and is now available to all users, as the "Formula" item in the "Insert" menu. It uses LaTeX like in the wikitext editor.
 • The layout of template dialogs has been changed, putting the label above the field.  Parameters are now called "fields", to avoid a technical term that many editors are unfamiliar with.
 • TemplateData has been expanded:  You can now add "suggested" parameters in TemplateData, and VisualEditor will display them in the template dialogs like required ones.  "Suggested" is recommended for parameters that are commonly used, but not actually required to make the template work.  There is also a new type for TemplateData parameters: wiki-file-name, for file names.  The template tool can now tell you if a parameter is marked as being obsolete.
 • Some templates that previously displayed strangely due to absolute CSS positioning hacks should now display correctly.
 • Several messages have changed: The notices shown when you save a page have been merged into those used in the wikitext editor, for consistency.  The message shown when you "<visualeditor-toolbar-cancel>" out of an edit is clearer. The beta dialog notice, which is shown the first time you open VisualEditor, will be hidden for logged-in users via a user preference rather than a cookie.  As a result of this change, the beta notice will show up one last time for all logged-in users on their next VisualEditor use after Thursday's upgrade.
 • Adding a category that is a redirect to another category prompts you to add the target category instead of the redirect.
 • In the "Dosya" dialog, it is no longer possible to set a redundant border for thumbnail and framed images.
 • There is a new Template Documentation Editor for TemplateData.  You can test it by editing a documentation subpage (not a template page) at Mediawiki.org: edit mw:Template:Sandbox/doc, and then click "Manage template documentation" above the wikitext edit box.  If your community would like to use this TemplateData editor at your project, please contact product manager James Forrester or file an enhancement request in Bugzilla.
 • There have been multiple small changes to the appearance:  External links are shown in the same light blue color as in MediaWiki.  This is a lighter shade of blue than the internal links.  The styling of the "Style text" (character formatting) drop-down menu has been synchronized with the recent font changes to the Vector skin.  VisualEditor dialogs, such as the "Sayfayı kaydet" dialog, now use a "loading" animation of moving lines, rather than animated GIF images.  Other changes were made to the appearance upon opening a page in VisualEditor which should make the transition between reading and editing be smoother.
 • The developers merged in many minor fixes and improvements to MediaWiki interface integration (e.g., edit notices), and made VisualEditor handle Education Program pages better.
 • At the request of the community, VisualEditor has been deployed to Commons as an opt-in. It is currently available by default for 161 Wikipedia language editions and by opt-in through Beta Features at all others, as well as on several non-Wikipedia sites.

Looking ahead:  The toolbar from the PageTriage extension will no longer be visible inside VisualEditor. More buttons and icons will be accessible from the keyboard.  The "Tuş Takımı Kısayolları" link will be moved out of the "Sayfa seçenekleri" menu, into the "Yardım" menu. Support for upright image sizes (preferred for accessibility) and inline images is being developed. You will be able to see the Table of Contents while editing. Looking further out, the developers are also working on support for viewing and editing hidden HTML comments. VisualEditor will be available to all users on mobile devices and tablet computers. It will be possible to upload images to Commons from inside VisualEditor.

If you have questions or suggestions for future improvements, or if you encounter problems, please let everyone know by posting a note at mw:VisualEditor/Feedback or by joining the office hours on Thursday, 19 June 2014 at 10:00 UTC. If you'd like to get this newsletter on your own page (about once a month), please subscribe at w:en:Wikipedia:VisualEditor/Newsletter for English Wikipedia only or at Meta for any project. Thank you! --Elitre (WMF) (talk) 17:39, 22 Mayıs 2014 (UTC)

Türkçeleştirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Yine yeni yenide, beta'ya yeni özellikler eklenmiş Türkçeleşmesi gerekiyor. Bildirimlerde ise bağlantı bildiriminde "sayfasından bağlantı verildi from . Bu sayfaya bağlantı veren tüm sayfaları görüntüleyin." aradaki from'un uygun şekilde düzeltirsek süper olur.--Sayginerv-posta 19:06, 25 Mayıs 2014 (UTC)

Beta özelliklerde hala ingilizce olduğunu gördüğüm alanlara el atmaya çalıştım. Çünkü, çok iyi derecede ingilizce bilmiyorum. Neyse, isteyenler Yeri Arama özelliği için burayı, Compact personal bar için burayı ve Görsel Düzenleyiciyi dil araçları için burayı kontrol edebilirler. Muhtemelen yarın veya yarından sonra çeviriler yerini bot aracılığıyla alır. Fakat Görsel Düzenleyici dil araçlarında eksik çeviriler var. Umarım, bilenler de kısa süre içerisinde el atarlar. Çünkü bildiğiniz gibi Görsel Düzenleyici sürekli gelişiyor ve epey yol katetti. Teşekkürler.--i.e.msj 21:13, 25 Mayıs 2014 (UTC)
Beta çevirileri için teşekkürler. Bildirimlerde ise bağlantı bildiriminde "sayfasından bağlantı verildi from . Bu sayfaya bağlantı veren tüm sayfaları görüntüleyin." diye belirttiğim durum hâlâ sürüyor. Aradaki from kaldırılabilirse tamam olacak gibi.--Sayginerv-posta 11:18, 6 Haziran 2014 (UTC)
 • Taşı seçeneği "More" menüsünün altına alınmış; diğer ya da daha fazla olarak Türkçeleştirilebilir. Yukarıdaki bildirimlerle ilgili durum da hâlen devam ediyor.--Sayginerv-posta 09:02, 17 Haziran 2014 (UTC)
Bildirimlerdeki durumu hâllettim ancak şu üstteki "More" menüsünü bulamadım translatewiki'de. Bulan olursa çok makbule geçer.--Sayginerv-posta 10:16, 19 Haziran 2014 (UTC)
Çoğu zaten çevrilmiş Review gerekiyor. More için incelemeyi yaptım.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 10:34, 19 Haziran 2014 (UTC)

Hlist[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhabalar. Ben görünümle ilgili bir sorunu paylaşacaktım yine. Flatlist şablonu kullandığımda bilgi kutusunun aralıklarındaki boşluklarda genişlemeler meydana geliyor. Flatlist değil de {{·}} şablonunu kullandığımda böyle bir sorun ortaya çıkmıyor. Şuradan ve buradan demek istediğimi anlayabilirsiniz. Biraz şablonları inceledim sorunun flatlist şablonunda olmadığını fark ettim çünkü aynı şey sanatçı dolaşım şablonunda da oldu. Mesela burada ve burada olduğu gibi. Sorun "hlist" parametresinde diye düşünüyorum. Hlist parametresi bir şablonda kullanıldığı zaman aradaki boşluk artıyor. Bunun muhtemelen kolay bir çözümü vardır, İngilizce Vikipedi'de böyle bir şey ortaya çıkmıyor. Eğer ilgilenip düzeltirseniz sevinirim, pek bir sorun değil ama sık sık İngilizce'den çeviri yaptığım için şarkı/albüm maddelerindeki flatlist şablonlarını {{·}} şablonuyla değiştirmek uğraştırıcı oluyor. - Seyit mesaj 11:01, 1 Haziran 2014 (UTC)

Bu sorun ya bir kullanıcıya sorulmuş ya da burada kısaca tartışılmıştı diye hatırlıyorum. Aslında benim ekranımda çok büyük sorun görmedim. Bildiğin gibi İngilizce Vikipedi bu tür konularda oldukça iyi durumda ve çok sayıda teknik konular ile uğraşan var. Türkçe Vikipedi'de bana göre bu işin pirleri ise Superyetkin, Sadrettin ve Vito tabi. İlk başka dbl2010'da epey uğraşmış. Hepsi sağolsunlar. Sorun olarak gördüğünüz yerdeki mesele şu; {{Sanatçı dolaşım kutusu}} gibi dolaşım kutularının ana kaynağı olan ve koruma altında bulunan {{Dolaşım}} şablonundaki bazı parametrelerin, İngilizce Vikipedi'deki ile aynı olmaması. Ben buna kendimce bir yöntem geliştirdim ama bir sır :)... Belki bir ara Sadrettin veya Superyetkin bir el atarlar.--i.e.msj 01:59, 2 Haziran 2014 (UTC)

Anasayfa[değiştir | kaynağı değiştir]

Sanki haftanın seçkin maddesi her gün değişirken günün maddesi ise hep sabit kalıyor. Yoksa yanılıyor muyum? --Mavrikantmsj 18:38, 4 Haziran 2014 (UTC)

VisualEditor office hours in June and July[değiştir | kaynağı değiştir]

Please help translate this message in your language. Thanks :)

Hi, everybody. This is a reminder that community liaisons invite you to discuss VisualEditor's recent development and plans ahead during the next office hours with James Forrester (Product Manager):

If you are not able to attend but have a question for James, you can leave your question at mediawiki.org or on my talk page by the day before, and I will try to get a response. We plan to continue these monthly sessions as long as there is community interest, and to announce them through the VisualEditor global newsletter as well.

Thanks for your attention! --Elitre (WMF) 21:24, 9 Haziran 2014 (UTC)

Bekleyen değişiklikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bekleyen değişiklikler.jpg

Devriye olunca gözükmeye başlayan şu Vikipedi logosunun altındaki "Bekleyen değişiklikler" kısmı neredeyse bir yıldır bozuk. Düzeltilemez mi? Eskiden ne güzel çalışıyordu. Çalışmasını geçtim artık görüntüyü bozuyor eski haline getirilemiyorsa kaldırılsın toptan bence. - Seyit mesaj 13:39, 15 Haziran 2014 (UTC)

Küçük araçlar kısmında kapatılabiliyor ama keşke biri düzeltse. --Mavrikantmsj 14:31, 15 Haziran 2014 (UTC)
Neresi bozuk tam olarak?--RapsarEfendim? 16:23, 15 Haziran 2014 (UTC)
Eskiden mavi bir bağlantı şeklindeydi ve üstüne tıkladığımızda 5-6 tane bekleyen değişiklik geliyordu icabında oradan bakıp onayladığım/reddettiğim değişiklikler oluyordu. Şu anda bağlantı yok ve büyük siyah bir yazıyla bekleyen değişiklikler yazıyor sadece. Yani bir işlevi yok kalabalık yapıyor hatta. Mavrikant'ın belirttiği gibi küçük araçlardan kapatınca kayboluyor ama eskisi gibi çalışsa fena olmazdı. - Seyit mesaj 17:30, 15 Haziran 2014 (UTC)
Ekran görüntüsü alsana bir ben göremedim. Teknisyenim ya hani, bir kurcalarım :)--RapsarEfendim? 17:41, 15 Haziran 2014 (UTC)
Ekledim. - Seyit mesaj 17:55, 15 Haziran 2014 (UTC)
Ben eski monobook görünümünü kullandığım için görememişim :) Yardımcı olamayacağım bu sebeple.--RapsarEfendim? 18:19, 15 Haziran 2014 (UTC)

Şu sayfa azda olsa yardımcı olabilir. Ömer Berkaymesaj 21:14, 29 Haziran 2014 (UTC)

Bir miktar ilgisiz olacak fakat en uygunu buraya sormak sanıyorum. Değişikliklerin maksimum bekleme süresi gibi bir sınır var mı? 24-25 Temmuz'da yaptığım kimi katkılar hâlâ devriye onayı bekliyor. Bu gibi durumlarda ne yapmalıyım? Oguzhanogreden (mesaj) 15:08, 8 Ağustos 2014 (UTC)

Selamlar, anonim ve kayıtlı kullanıcıların yaptığı değişiklikler bir devriyenin onaylamasına kadar bekletilir. Bunun belli bir süresi yoktur. Her hangi bir devriye kontrol etmezse 1 yılda olsa o değişiklikler bekler. Eğer bu tür durumlarda yaptığınız değişikliklerin hemen onaylanmasını istiyorsanız her hangi bir devriye ye özel mesaj yoluyla rica edebilirsiniz.Sait71 15:35, 8 Ağustos 2014 (UTC)
Teşekkürler. Oguzhanogreden (mesaj) 09:23, 10 Ağustos 2014 (UTC)

Ses kliplerine metin ekleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba. Bir ses klibine metin eklememiz için İngilizce Vikipedi'de cc diye bir kısım var ve oraya tıklayarak ilgili klibe metin ekleyebiliyoruz. Ancak bizde böyle bir kısım olmadığı için ekleme yapamıyoruz. Bunu nasıl yapabiliriz? Bahsettiğim şey için bizdeki Walking on Air (Katy Perry şarkısı) maddesinin beste bölümüne ve İngilizce'deki Walking on Air (Katy Perry song) maddesinin composition bölümüne bakabilirsiniz. Oradaki ve bizdeki klipleri oynatmaya başladığınızda bahsettiğim şeyi görebilirsiniz. Yardımcı olursanız sevinirim. - Seyit mesaj 05:44, 19 Haziran 2014 (UTC)

matranç[değiştir | kaynağı değiştir]

merhabalar, matranç oyunu hakkında bilgi eklemek istiyorum ama aşağıdaki uyarıyla karşılaşıyorum tam anlamıyla sebebini anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim "Viki kodu içermeyen yeni ve uzun bir madde oluşturuyorsunuz. Eğer başka web sitelerinden kopyala-yapıştır şeklinde içerik ekliyorsanız, bu tür içeriklerin telif ihlali oluşturabileceğini göz önünde bulundurun. Bu sayfayı kaydederek eklediğiniz içeriği kendiniz yazdığınızı veya başka kişilerin telif haklarını ihlal etmediğinizi kabul ediyorsunuz." Bu imzasız yazı Tioyun (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 9 Temmuz 2014

Büyük ihtimalle bir internet sitesindeki bilgileri kopyala-yapıştır yaparak madde açmaya çalışmışsınız. Diğer internet sitesindeki yazıları olduğu gibi buraya kabul edemiyoruz maalesef. Vikipedi:Telif haklarına bir göz atın. --cobija 12:31, 9 Temmuz 2014 (UTC)

Üst menü[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir ara yine bunun hakkında bir başlık açılmıştı sonrasında da hata düzelmişti diye hatırlıyorum. Ama üst menü yine bu halde. Bir tek bende mi böyle yoksa genel mi? --cobija 12:27, 9 Temmuz 2014 (UTC)

Bende de aynen öyle. --►C e k l i 8 2 9 12:56, 13 Temmuz 2014 (UTC)
Genellikle arama yapıp sayfaya gittikten sonra oluyor bende. Tam da arama çubuğunun üstünde duruyor, anasayfaya gidip oradan arama yapmak gerekiyor. Ekran görüntüsü --coolland 19:05, 18 Ağustos 2014 (UTC)

Bilgi kutusu sorunu[değiştir | kaynağı değiştir]

Template:Infobox concert tour'dan kopyalayarak Konser turnesi bilgi kutusu adlı bir şablon oluşturdum. Öncelikle kronoloji bölümü hata veriyor. Bir de yazılar ortalanmadı, sola doğru kaydı. Şuradaki gibi sonuç veriyor. Teknik bilgisine güvenenlerin yardımlarını bekliyorum :) Teşekkürler.--B.S.R.F. 💬 08:49, 13 Temmuz 2014 (UTC)

Mevcut bir konser turnesi şablonumuz vardı. --cobija 12:34, 13 Temmuz 2014 (UTC)
Evet biliyorum. Ancak o ihtiyaçları karşılamıyordu. Örneğin şu maddede olduğu gibi turne olmayan konser serileri doğru şekilde bilgi kutusuna yansımıyordu. Yenisindeki sorun giderilirse ikisini de tek şablon altında birleştireceğim.--B.S.R.F. 💬 12:50, 13 Temmuz 2014 (UTC)
Bakıp kontrol edebilir misin? Eksiği falan var mı?Sait71 13:43, 13 Temmuz 2014 (UTC)
Çok teşekkürler Sait. Tek başına kullandığım zaman sorunsuz sonuç veriyor. Ellerine sağlık. Ancak başka bir şablon ile kullandığım zaman hata verdi. Sanırım sorun Fazladan turne kronolojisi şablonunda. Şimdi o şablonu değiştirmeyi deneyeyim, olmazsa tekrar yardım isterim :) --B.S.R.F. 💬 14:19, 13 Temmuz 2014 (UTC)
Değiştirdim ancak başarılı olamadım. Sorun devam etmekte.--B.S.R.F. 💬 14:37, 13 Temmuz 2014 (UTC)
Sorunu tam çözemedim. Ancak Fazladan turnu şablonunun birini sorunsuz gösteriyor diğerini göstermiyor. Çeşitli= parametresini sildiğimizde ise ikisi görünüyor ancak şablonun içinde yerleşebilecekleri bir yer olmuyor. Yani kısacası çeşitli parametresine tam yerleşmiyor. Biraz daha uğraşalım bakalım.Sait71 15:26, 13 Temmuz 2014 (UTC)
Fazladan turne kronolojisi şablonunda yer alan kodları kabul etmiyor. Çalışma sayfamda görüldüğü gibi ilk baştaki eklenen kod bozuk diğerleri sorunsuz. Ne kadar eklenirse eklensin ilk başta kod bozukluğu var. Çözemedim sorunu...Sait71 16:25, 13 Temmuz 2014 (UTC)
Çok teşekkürler harcadığın emek için. Başka biri de yapamazsa fazladan turne kronolojisi şablonu kullanılan sayfalar için eski turne şablonunu muhafaza edip kullanırım. Yalnız yeni turne şablonu tek başına çok güzel oldu. Tekrar teşekkürler.--B.S.R.F. 💬 16:34, 13 Temmuz 2014 (UTC)
Önemli değil, şuanda oruç olduğum için çok fazla kafam karıştı. Eğer yapan olmazsa akşam tekrar göz atarım.Sait71 16:51, 13 Temmuz 2014 (UTC)
Yaptım galiba. Ama bir sorun çıkar mı bilemeyeceğim... - Seyit mesaj 19:57, 13 Temmuz 2014 (UTC)
Ellerine sağlık Seyit, o sorun hallolmuş ancak Şablon:Konser turnesi bilgi kutusu'ndaki örnekte olduğu gibi normal kullanımda ufak bir sorun oluşmuş şimdide :)Sait71 22:00, 13 Temmuz 2014 (UTC)
Başta Sait olmak üzere emek ve zaman harcayan herkese teşekkürler. Ancak Sait'in de dediği gibi bu defa yalın kullanımda (şu madde) kronoloji bölümü hata veriyor.--B.S.R.F. 💬 23:13, 13 Temmuz 2014 (UTC)
Yahu sabahtan beridir şu kıytırık şablon kafamı allak bullak etti. Zaten oruçluydum iyice yordu beni :D Ancak nihai olarak son noktayı koydum ve sorun çözüldü gibi. BSRF sen bir daha kontrol et bir zahmet, ben kontrol ettim her iki kullanımda da sorunsuz şuanda.Sait71 23:54, 13 Temmuz 2014 (UTC)
Ben de hiçbir sorun göremedim. Tekrar ellerine sağlık. Hakkın ödenemez cidden :) --B.S.R.F. 💬 07:40, 14 Temmuz 2014 (UTC)

Ben fazladan kronoloji şablonundaki değişikliklerimi geri aldım. Çünkü mobil sürümde başlık kısmı ve kronoloji kısmı farklı renklerde oluyor. Yani benim getirdiğim çözüm olmamış. Bir ilgilenebilir misin Sait. - Seyit mesaj 14:39, 14 Temmuz 2014 (UTC)

Şu mobil sayfadan görebilirsiniz şu an demek istediğimi. - Seyit mesaj 14:45, 14 Temmuz 2014 (UTC)
Şuanda mobil sayfamızda görünen renk sorunu, İngilizce'de yer alan maddedekinin aynısı gibi yapıldı. Senin yaptığın değişiklik doğruymuş Seyit sadece arka plan rengi transparent olarak ayarlanınca mobil sürümdeki renk sorunu çözüldü. Ellerine sağlıkSait71 14:56, 14 Temmuz 2014 (UTC)
Ama şimdi de web sürümdeki renkler gitti. - Seyit mesaj 14:59, 14 Temmuz 2014 (UTC)
Sanırsam bu sefer halloldu Seyit Sait71 15:36, 14 Temmuz 2014 (UTC)
Aynen, olmuş. Eline sağlık :) - Seyit mesaj 15:53, 14 Temmuz 2014 (UTC)

Değiştir / Kaynağı değiştir[değiştir | kaynağı değiştir]

Monobook'a dair bir sorun mu bilmiyorum ama "Değiştir"de değişiklik yaprıktan sonra "kaynağı değiştir"e tıkladığımızda karşımıza bir soru çıkarıyor. Soruda İngilizce bir tabir var, kaynağını bilmediğimden değiştiremedim. Bilen biri deneyip görüp kolaylıkla değiştirebilir sank. Sevgiler. --Stultiwikiabana yaz 13:34, 27 Temmuz 2014 (UTC)

Updates related to VisualEditor[değiştir | kaynağı değiştir]

Please help translate this message in your language. Thanks :)

Hi, everybody. This is a reminder that we invite you to discuss VisualEditor's recent development and plans ahead during the next office hours with James Forrester (Product Manager):

If you are not able to attend but have a question for James, you can leave your question at mediawiki.org or on my talk page by the day before, and I will try to get a response. We plan to continue these monthly sessions as long as there is community interest, and to announce them through the VisualEditor global newsletter as well (please subscribe your talk page there to get the latest news about the software).

Most of the VisualEditor team will be at Wikimania in London in August! You'll be able to meet the developers during the Hackaton or at the following sessions:

WMF community liaisons will share a booth with community advocates at the Community Village and look forward to talking to you there. Thanks for your attention! --User:Elitre (WMF) 16:02, 31 Temmuz 2014 (UTC)

VisualEditor'e ilişkin güncellemeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Elimden geldiğince çevirdim, kusura bakmayın :)

Herkese merhaba. Bu mesaj size James Forrester (Ürün Geliştirme Müdürü) ile yapılacak, VisualEditor ile ilgili son gelişmelerin ve planların görüşüleceği bir sonraki görüşme zamanından önce yapılan bir hatırlatmadır.

Eğer katılamayacak durumdaysanız ve James'e soracağınız bir sorunuz varsa, sorunuzu mediawiki.org'a ve ya gün içerisinde benim mesaj sayfama bırakabilirsiniz, cevaplamaya çalışırım. Topluluk ilgisi oldukça, bu tür aylık oturumlara devam etmeyi planlıyoruz. Duyurularını ise VisualEditor küresel bülten aracılığıyla yapıyoruz (lütfen yazılım ile ilgili son bilgileri almak için oradaki mesaj sayfasını takip ediniz).

VisualEditor takımının çoğu ağustos ayında Londra'daki Wikimania'da olacak! Hackoton'da (program tasarlamak için yapılan toplantı) ve ya gelecek oturumlar sırasında geliştiriciler ile buluşabilirsin:

WMF topluluk ilişkileri, tarafların iletişimi için Köy çeşmesi'nde yer paylaşacak, sizi de orada görmeyi umuyoruz. İlginiz için teşekkürler! --Kendinciz (Çeviren) 20:48, 7 Ağustos 2014 (UTC)

Huggle[değiştir | kaynağı değiştir]

Arkadaşlar sorunum Huggle ile ilgili; ubuntu kullanıyorum, bilgisayarıma Huggle'ı yükleyemedim. Bilgisi olanlardan yardım bekliyorum. Ayrıca, ubuntu kullanan vikipedistler için bununla ilgili bir madde açılabilir. --Kendinciz 19:58, 7 Ağustos 2014 (UTC)

Terminale şunu yazdıktan sonra kullanıcı şifre girilirse root yetkisi alınır;
 • sudo su -
Birde böyle dene. İşe yarayabilir. --Mavrikantmsj 20:18, 7 Ağustos 2014 (UTC)
Bir haftadır ubuntu kullanıyorum. Terminal ile ilgili hiçbir fikrim yok. :( --Kendinciz 20:45, 7 Ağustos 2014 (UTC)
En baştan anlatırsan çok memnun olurum. Programı burada yazan siteden bile indiremedim. --Kendinciz 20:52, 7 Ağustos 2014 (UTC)

Yükleme işlemini yapabildim arkadaşlar. Yardım isteyen olursa bana ulaşabilir. --Kendinciz 23:07, 7 Ağustos 2014 (UTC)

Arkadaşlar İngilizce'yi şöyle böyle bilenler de şurası üzerinden (bağlantı doğrudur umarım), çeviri yapamasa da yapılan çevirileri inceleme yapabilir mi? Yani kontrol yapılırsa uygulamaya geçecek sanırım bütün çeviriler. --Stultiwikiabana yaz 14:41, 13 Ağustos 2014 (UTC)

VisualEditor global newsletter—July and August 2014[değiştir | kaynağı değiştir]

VisualEditor-logo.svg

The VisualEditor team is currently working mostly to fix bugs, improve performance, reduce technical debt, and other infrastructure needs. You can find on Mediawiki.org weekly updates detailing recent work.

Screenshot of VisualEditor's link tool
Dialog boxes in VisualEditor have been re-designed to use action words instead of icons. This has increased the number of items that need to be translated. The user guide is also being updated.

The biggest visible change since the last newsletter was to the dialog boxes. The design for each dialog box and window was simplified. The most commonly needed buttons are now at the top. Based on user feedback, the buttons are now labeled with simple words (like "Cancel" or "Done") instead of potentially confusing icons (like "<" or "X"). Many of the buttons to edit links, images, and other items now also show the linked page, image name, or other useful information when you click on them.

 • Hidden HTML comments (notes visible to editors, but not to readers) can now be read, edited, inserted, and removed. A small icon (a white exclamation mark on a dot) marks the location of each comments. You can click on the icon to see the comment.
 • You can now drag and drop text and templates as well as images. A new placement line makes it much easier to see where you are dropping the item. Images can no longer be dropped into the middle of paragraphs.
 • All references and footnotes (<ref> tags) are now made through the "Kaynak göster" menu, including the "Kaynak" (manual formatting) footnotes and the ability to re-use an existing citation, both of which were previously accessible only through the "Insert" menu. The "<visualeditor-dialogbutton-referencelist-tooltip>" is still added via the "Insert" menu.
 • When you add an image or other media file, you are now prompted to add an image caption immediately. You can also replace an image whilst keeping the original caption and other settings.
 • All tablet users visiting the mobile web version of Wikipedias will be able to opt-in to a version of VisualEditor from 14 August. You can test the new tool by choosing the beta version of the mobile view in the Settings menu.
 • The link tool has a new "Open" button that will open a linked page in another tab so you can make sure a link is the right one.
 • The "Cancel" button in the toolbar has been removed based on user testing. To cancel any edit, you can leave the page by clicking the Read tab, the back button in your browser, or closing the browser window without saving your changes.

Looking ahead[değiştir | kaynağı değiştir]

The team posts details about planned work on the VisualEditor roadmap. The VisualEditor team plans to add auto-fill features for citations soon. Your ideas about making referencing quick and easy are still wanted. Support for upright image sizes is being developed. The designers are also working on support for adding rows and columns to tables. Work to support Internet Explorer is ongoing.

Feedback opportunities[değiştir | kaynağı değiştir]

The Editing team will be making two presentations this weekend at Wikimania in London. The first is with product manager James Forrester and developer Trevor Parscal on Saturday at 16:30. The second is with developers Roan Kattouw and Trevor Parscal on Sunday at 12:30. There is a VisualEditor Translation Sprint going on during Wikimania; whether you're in London or not, any contributions are welcome!

Please share your questions, suggestions, or problems by posting a note at the VisualEditor feedback page or by joining the office hours discussion on Thursday, 14 August 2014 at 09:00 UTC (daytime for Europe, Middle East and Asia) or on Thursday, 18 September 2014 at 16:00 UTC (daytime for the Americas; evening for Europe).

If you'd like to get this newsletter on your own page (about once a month), please subscribe at w:en:Wikipedia:VisualEditor/Newsletter for English Wikipedia only or at Meta for any project. Thank you! --Elitre (WMF), 14:40, 9 Ağustos 2014 (UTC)

Türkçeleştirilmesi gereken şablonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Karışıklık olmaması için liste şeklinde yeniden düzenledim. --Kendinciz 09:48, 11 Ağustos 2014 (UTC)

Liste:

Şablon:Belgeleme alt sayfası ile Şablon:Şablon belge sayfası[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:Belgeleme alt sayfası ile Şablon:Şablon belge sayfası aynı amaca hizmet etmiyor mu? Eğer öyleyse birinin silinmesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca Şablon:Belgeleme alt sayfasında bir hata var sanki. --Kendinciz 13:50, 10 Ağustos 2014 (UTC)

Şablon:Türkiye il demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:Türkiye il demografide Dark Green Arrow Down.svg yerine Red Arrow Down.svg kullanılsa? Ben beceremedim. Meelo (mesaj) 19:30, 24 Ağustos 2014 (UTC)

Doğru aslında. Değişikliği yaptım. --cobija 21:03, 24 Ağustos 2014 (UTC)

Bilgi kutusu modülü[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba. Eskiyen bilgi kutularının yenilenmesinde kullanılabilecek İngilizce Vikipedi'deki en:Template:Infobox şablonunun Türkçe Vikipedi'ye uyarlanması için teknik donanımı olan var mıdır acaba. Durum benim boyumu aşacak gibi göründüğünden yardımı dokunabilecek biri varsa en azından bilgilendirebilirsiniz. Teşekkürler.--Veryaz bana 22:34, 5 Eylül 2014 (UTC)

Az önce bir yanıt yazmıştım ama siz zaten modül olayını başlıkta belirtmişsiniz. Ben yanlış anlamışım. en:Module:Infobox kısayolunu versek daha iyi olur sanırım. Bu modül zaten 17 Ağustos tarihinde Kullanıcı:Sadrettin tarafından Türkçeleştirilmiş. Fakat Şablon:Infobox'a eklenmemiş. Bu konuda ben cesaret edemediğim için, Kullanıcı:Superyetkin'den rica edeceğim.--i.e.msj 11:22, 6 Eylül 2014 (UTC)
Yardımınız için teşekkürler. Yapı bilgi kutusu gibi eskimiş bilgi kutularının yenilenmesinde kullanılabilecek Şablon:Bilgi kutusu'nun kullanımı oldukça karmaşık Şuradan görülebileceği üzere bazı parametreler bilgi kutusu şablonunda mevcut değil. İngilizce Vikideki bilgi kutusu şablonların büyük bölümü bu şablonla düzenlendiğinden yeni bilgi kutuları yapmak ve eski bilgi kutularını güncellemek için bu bilgi kutusunun güncellenmesi ya da en azından kolaylaştırmak adına İngilizce parametrelerle kullanılabilmesi gerekmekte. Bu işten anlayan ve boş vakti olan biri varsa bilgi kutularının güncellenmesi adına büyük bir iş başarmış olur. Teşekkürler. --Veryaz bana 17:43, 6 Eylül 2014 (UTC)

Meta- Dil Ekleme- An unexpected error occurred: $1. Details Invalid token[değiştir | kaynağı değiştir]

Maddelere meta bağlantısı eklediğimde "An unexpected error occurred: $1. Details Invalid token" hatası alıyorum. Sadece Türkçeden eklerken sorun oluyor. Bu sorunu 4. defadır yaşıyorum. İki haftadır böyle. İngilizceden ekleyince problem olmuyor. Türkçede wiki ve madde adı yazıp ileri aşamaya geçince çıkıyor. Tüm dilleri çektiği zamanki onay ekranında. Neden olabilir?--Kafkasmurat- 18:59, 7 Eylül 2014 (UTC)

Çözülmüş. --Superyetkinileti 16:10, 9 Eylül 2014 (UTC)

Bot yapmak[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Merhabalar...... Vikipedi'de nasıl bot yapıldığını öğrenmek istiyorum. Yardımcı olabilecek birisi varsa memnuniyet duyarım. Teşekkürler. 78.179.9.50 09:28, 19 Eylül 2014 (UTC)
Bir kullanıcı adı alarak başlarsanız, çok daha ve hep birlikte mutlu oluruz. Sevgiler.--i.e.msj 12:12, 19 Eylül 2014 (UTC)