Vikipedi:Şikâyet/Hizmetli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Kısayol:

Bu sayfada hizmetlilerin hizmetli fonksiyonları olan silme, koruma altına alma ve engellemeyi, ilgili ve genel politikaları ihlâl ederek kullanmalarına dair şikâyetler yapılır. Şikâyet ederken olayın olduğu sayfa ya da sayfalara bağlantı veriniz ve hangi kural veya kuralların ihlâl edildiğini açık olarak belirtiniz. Şikâyetinizi kişisel saldırıda bulunmadan ve kişilere sataşmadan nezaket kurallarına uygun olarak yazınız. Vikipedi'de kişisel saldırılar yasaktır, kişisel saldırıların kaldırılması veya görmezden gelinmesi Vikipedi'de teşvik edilen davranışlardır. Bu sebeple kişisel saldırı içeren şikâyetleriniz işlem görmeyebilir ya da reddedilebilir. Eğer kural ihlâlinin veya uygunsuz işlemin hata sonucu olduğu kanısındaysanız, öncelikle ilgili hizmetliyle mesaj veya e-posta yoluyla iletişime geçmeyi ve durumu bu şekilde düzeltmeyi denemeniz rica olunur. Lütfen Vikipedi kurallarına uyalım.

Eski şikâyetlere bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.


Kullanıcı:Fagus[değiştir | kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şikayet olunan hizmetli, tarafımca usule uygun açılan Lopado­tema... maddesini keyfi olarak silmiştir. Kibele'nin uyarısı üzerine geri getirmiştir. Ama gerekçe olarak bu madde bana çok saçma geldi ve sildim. ilginç. geri getiririm sorun değil, iyi günler... ifadesiyle gayri ciddi, özensiz, duyarsız bir tavır sergilemiştir. Silme gerekçesi "deneme yapılan sayfa" şeklindedir. Geri getirme gerekçesi olmadığı gibi mesaj sayfasına silme gerekçesini bu sefer farklı bir anlatımla "saçma bulduğum için" şeklinde ifade etmiştir. Kesinlikle hizmetlilik sorumluluğunu layıkıyla yerine getirmemiştir. Özensiz davranmış, gerekçe gösterme kurallarına uymamıştır. Keyfi olarak eline toplulukça verilmiş yetkiyi aşmıştır. Akabinde Kibele'ye sitemkar olarak yazdığım O kadar uğraşıp bir ansiklopedik madde ortaya koyuyorsun, o kadar basitçe açılmıyor bunlar. Özenle açılıyor. Yanlışlıkla sildim vs. dersin de böyle demezsin, subjektif, keyfi, özensiz, duyarsız şeklindeki mesajım üzerine, bendenize mesaj yazarak benimle ilgili bir şikayetiniz varsa ilk bunu bana söylemeniz gerekir. Çok özen gösterek büyük çabalarla açtığınız madde buysa gerçekten zor bir iş yapmışsınız diyerek dalgasını geçmiş, kendi hatasını ortamı gerginleştirerek savuşturmaya çalışmıştır. Cevaben Şikayetim yok size. Çok zor yaptığınız hizmetliliği bırakınız, olmuyor. Özensiz, kafanıza göre madde siliyorsunuz, bir de kendinize bakmadan dalga geçmeye çalışıyorsunuz...Size ihtiyaç yok, sıradan bir kullanıcı olarak kalınız... şeklindeki şikayetim olmadığını ancak hizmetliliği bırakması gerektiği yönündeki tavsiyeme, neredeyse hakaret edecek noktaya getirerek, Ne yapacağımı sizden öğrenecek değilim.. diye cevap vermiştir. Karşılığında Bilmiyorsanız öğreneceksiniz. Açın okuyun kuralları, madde silme nedenlerini. Sonra dalga geçin kullanıcılarla... şeklindeki kuralları bilmiyorsa öğrenmesini, açıp okumasını ve kullanıcılarla dalga geçmemesini ifade eden mesajım üzerine, sen büyüzden mi bıraktın hizmetlilik görevini, seninle daha fazla muhatap olmayacağım diyerek olayı şahsileştirerek, topluluğun verdiği yetkiyi ciddiyetsiz kullanmasını ve yanlış işlemler yapmasını örtbas etmeye çalışmıştır. Bunun üzerine Yok sizin bırakmanız gereken bir sebeple bırakmadım. Muhatap olmayalım tabi. Ama yapamıyorsunuz, bunu da bilin. Dalgayı kendinizle geçebilirsiniz şeklindeki mesajımla muhatap olunmaması fikrine katıldığımı, herhangi bir yanlış iş/işler nedeniyle hizmetliliği bırakmadığımı, dalga geçecekse kullanıcılarla sırf madde açıyorlar diye değil, çok istiyorsa sadece ve sadece kendisiyle dalga geçebileceği kısaca anlatılmıştır.

Şikayet olunanın, hem maddeleri kurallara uygun silmesi gerektiği konusundaki hatası nedeniyle, hem de kullanıcıları sırf ansiklopedik maddeler ekliyorlar ve yanlışa ses çıkartıyorlar diye rencide etmesi sebebiyle durumu topluluğun takdirine sunuyorum...Vikiçizer (mesaj) 17:16, 8 Şubat 2013 (UTC)

Savunma[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikipedi:adlandırma kuralları gereğince belirtilen Genel olarak maddeler, Türkçe konuşanların büyük çoğunluğunun kolaylıkla tanıyabileceği, en az düzeyde belirsizlik içeren ve aynı zamanda bu maddelere yapılacak olan iç bağlantıların kolayca ve doğal olarak yapılmasına olanak verecek biçimde adlandırılmalıdır metnini hatırlatmak isterim. Madde adı çok uzun ve anlamsızdır. Saçma derken anlatmak istediğim buydu. Aynı zamanda içerikte madde başlığı aynen tekrarlanıyor ve bir iki türkçe cümleyle sonra eriyor. Madde içerikleri bazen çok kısa olabilir, buna itirazım yok. Diyeceksiniz ki bu madde diğer vikilerde var ama diğer vikilerde açılan her madde türkçe vikidide olacak diye bir kural yok. Bu benim düşüncem doğrudur veya yanlıştır. Katılırsınız veya katılmazsınız. Ancak kimse bu yüzden beni yargılayamaz, hele hele hizmetliliği bırakmam gerektiği yönünde tavsiyede ve yorumda asla bulunamaz. Fagusmsj 16:32, 8 Şubat 2013 (UTC)

Yaptığınız bu savunmadan ben, Vikipedi politikalarına tam olarak hakim olmadığınız kanaatine varıyorum. Madde adına bakarak o maddenin ansiklopedik bir değer taşıyıp taşımadığı nerede görülmüş? İçeriği okunmadan silmişsiniz anladığım kadarıyla.--RapsarEfendim? 16:41, 8 Şubat 2013 (UTC)
Fagus'un silerken belirttiği silme nedeni "deneme amaçlı sayfa"dır. Burada bambaşka şeyler anlatıyor ki alakasız. Maddeyi okumamış, araştırmamış adı uzun ve karışık görüp "çat" diye silmiştir. Uyarı gelince de "çat" diye geri getirmiştir. Sebep de sunmamıştır. Hizmetliden ilgi beklenir, özen beklenir, acele edecek yer vardır, yavaş olacak yer vardır. Bunları bilmediğiniz açıksa "bırak bu işi" demek ayıp değildir. Soğukkanlı değil diye hizmetli seçmediklerimiz, satırlarca yazı yazdığımız durumlar varken, Fagus alay edecek, dalga geçecek, bırakınız silme kurallarını ne koruma kurallarını, ne iyiniyeti, ne düzgün iletişimi bilecek. Sonra da beni sorgulayamazsınız diyecek. Yine tavsiye ediyorum, ya düzgün yapın ya da bırakın lütfen...Vikiçizer (mesaj) 17:14, 8 Şubat 2013 (UTC)
Senin derdin maddenin silinmesi falan değil. Tamamen benim üzerimden tribünlere oynuyorsun. Amacın açık ve net bir şekilde beni karalamak. Çünkü geçmişten gelen bir öfken var, onu sürdüyorsun. ilk anda itibaren bu yola başvurdun. Öfkenle seni başbaşa bırakıyorum.. Fagusmsj 20:20, 8 Şubat 2013 (UTC)
Alakası yok. Geçmişte ne oldu ki? Hizmetliliği çeviremediğiniz çok öfkelendiğiniz ortada. Yetkinizi aşıp kurallara aykırı davranmasaydınız bugün hiç bir diyaloğumuz olmayacaktı. Okumadan bakmadan madde sildiniz, üstüne dalgalar geçip alaylar ettiniz. Duyarlı bir kullanıcıyla karşılaşınca ne yapacağınızı şaşırdınız. Hatayı kabul etmek çok zor değildir. Sizin için çok zor belli...Vikiçizer (mesaj) 20:29, 8 Şubat 2013 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Vikiçizer gereken her şeyi söylemiş, aynen altına imzamı atarım.--RapsarEfendim? 14:39, 8 Şubat 2013 (UTC)
 • Bence iki taraf hatalı
« benimle ilgili bir şikayetiniz varsa ilk bunu bana söylemeniz gerekir. Çok özen gösterek büyük çabalarla açtığınız madde buysa gerçekten zor bir iş yapmışsınız»
(Fagus 09:35, 8 Şubat 2013 )
« Şikayetim yok size. Çok zor yaptığınız hizmetliliği bırakınız, olmuyor. Özensiz, kafanıza göre madde siliyorsunuz, bir de kendinize bakmadan dalga geçmeye çalışıyorsunuz...Size ihtiyaç yok, sıradan bir kullanıcı olarak kalınız. »
(Vikiçizer 09:37, 8 Şubat 2013 (UTC))
 • Bu tür diyaloglara bakınca Vikiçizer'in de Fagus'a yazdığı mesajlar hiç öyle masumâne gelmiyor. Fagus'un sayfayı silmesi hatalı olabilir ve silenden rica ederseniz geri getirir fakat Vikiçizer'in Kibele'ye dert yanması ve Fagus'un hizmetliliğini sorgulaması da yanlış bir şey. --heddagabler 14:51, 8 Şubat 2013 (UTC)
Dalga geçiyor dalga, ayda yılda bir uğrayıp üstüne bir de dalga geçiyor. Hem hatalı silme işlemi yapıyor. Hem de tartışma başlatıyor. Maddeyi çat diye saçma deyip silmek nerede yazıyor. Burada hatasını kabul etmeyip, üstüne zeytinyağı gibi çıkma durumu vardır. Hizmetlilik yetkisini kurallara uygun kullanmama vardır. Bakınız hizmetli Fagus'un dalga geçip küçümsemesinden sonra hizmetliliği bırakmasını tavsiye ediyorum. Benimle dalga geçene bile nazik oluyorum, hizmetliliği bırakması masum bir tavsiyedir. Sürekli aktif bir kullanıcı olarak Fagus'un hizmetlilikte yaptıklarını biliyorum. Hatalı silme yanında hatalı korumaları da vardır, engellemesi doğru dürüst yoktur bile. Kayıtlar orada. Burada ansiklopedik işler yapmaya çalışıyoruz. Üstüne fırça yiyip, alay ediliyoruz...Fagus da benim kadar dikkat edecek nazik olmaya, hatalı işler yapmamaya. Hoyrat olacaksa sorumluluğu bıraksın, dalga geçmesin, alay etmesin. Kibele'ye Fagus'u uyaran kişi olduğu ve durumu farkettiğimde maddenin zaten geri getirilmiş halde olduğu için yazdım. Geri getirilmiş madde varken niye sildin diye tartışma başlatmak istemedim. Çünkü Fagus kimseden birşey öğrenmek istemediğini şimdi de daha önce de söyleyen birisi. Kendi kendine de öğrenmiyor. Ne yapabilirim. İlk defa bir kullanıcıyı şikayet ediyorum. Vikiçizer (mesaj) 17:07, 8 Şubat 2013 (UTC)
 • Bu ne demek anlamadım? "kimse beni yargılayamaz. hizmetliliği bırakmamı söyleyemez" Nereden geliyor bu güç? Bilinmeyen şeyler varsa açıklanmalı: Neden? diye sorarlar insana, sorarım. Yani kimse hakaret olarak algılamasın ama, hatalı silip geri getirme gibi bir durumdan sonra bu şekilde kendini savunmak, biraz tükürdüğünü yalamak olmuyor mu??? Eksik yazmışım: Hatta; üste çıkmaya çalışmak resmen... 195.174.142.177 20:02, 8 Şubat 2013 (UTC)
 • Benden de size bir tavsiye vikipediyi bırakın. Fagusmsj 20:22, 8 Şubat 2013 (UTC)
 • Kullanıcının davranışlarının yanında, davranışları da hizmetli olmak için uygun gözükmüyor, bence. Hizmetliliği gözden geçirilmeli diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 20:24, 8 Şubat 2013 (UTC)
 • rapsar ve vikiçizer kankalar birlikte hareket ediyorlar. devam edin bakalım.... Fagusmsj 20:59, 8 Şubat 2013 (UTC)
Evet? Onun dediklerini değil de sizinkileri mantıklı bulsaydım, sizinle birlikte hareket edecektim. Bundan daha doğal ne olabilir ki?--RapsarEfendim? 21:23, 8 Şubat 2013 (UTC)
 • Dalgalar, alaylar, küçümsemeler...Şimdi de ithamlar, yakıştırmalar, 'bırakın'lar...İstediğim hukuktur, karşılığında evire çevire laf yiyoruz hizmetlimizden...Vikiçizer (mesaj) 21:24, 8 Şubat 2013 (UTC)
Troll kelimesi bırakın benimle eş tutmak yanımdan bile geçmez, sözlerine dikkat etsen iyi olacak. Fagusmsj 22:57, 9 Şubat 2013 (UTC)
Yaptığınız açık bir trollüktür ve tehdittir. Onları da açıp okumanız lazım. Konuyu yolundan saptırmak için her türlü trol işini burada yaptınız, son sözlerinizle ve tehditinizle de yapıyorsunuz...Sözlerinize ve tehditlerinize herkesten önce ve daha fazla sizin dikkat etmeniz gerekiyordu/gerekiyor. Bu tavrınız, tehditleriniz, hakaretleriniz, alaylarınız, dalgalarınız, suçlamalarınız, saldırılarınız, trol hareketleriniz; hatalı işlerinizi kapatamayacak. Herkes böyle duyarsız değil. Vikiçizer (mesaj) 11:57, 10 Şubat 2013 (UTC)
Seni tehdit ettiğim falan yok, bunuda nerden çıkardın. Havadan nem kapıyorsun. Asıl sen beni troll olmakla suçlayarak hakaretlerin en büyüğünü yapıyorsun. Şahsıma yönelik yapılan saldırgan tavrını bir önce sona erdimeni bekliyorum. Fagusmsj 17:09, 10 Şubat 2013 (UTC)
Yaptığınız maalesef tehdittir. Benim zaten şahsınıza karşı bir sözüm olamaz, sadece yaptıklarınıza sözüm olabilir. Bu şikayet hizmetlilik yetkisini kurallara aykırı kullanmanız ve kullanıcıyı açtığı madde yoluyla küçük düşürmeye/dalga geçmeye/rencide etmeye çalışmanız nedeniyle yapıldı. Sonrasında yaptıklarınız/söyledikleriniz yukarılarda açık ve net. Bu şikayeti ekseninden kaydırmaya çalışmanızı hür bir şekilde eleştirmek zorundayız. Trol davranışı gösterdiğinizi söylemek hakaret değildir. Şikayetin özüne odaklanalım. Takdiri diğer kullanıcılara bırakıyorum...Vikiçizer (mesaj) 18:09, 10 Şubat 2013 (UTC)
 • İlkin Fagus'un maddeyi özensizce silmesi hatalı işlem. Bu ne kadar ve nereye kadar eleştirilir tam emin değilim ancak "hiçbir şey silinmiyor" diye düşünürsek silme çok büyük bir olay değil, farkedilmeseydi olay olabilirdi. Ancak Fagus'un "çok özenerek açtığınız madde buysa ifadesi" "hizmetliliği bu yüzden mi bıraktın" ifadesi VP:N sorunu olarak algılanabilir. Ancak Fagus'un söylediği "benimle ilgili şikayeti ilk bana söyleyin" lafı da çok doğru. İlaveten Vikiçizer'in hassasiyetinin aşırılığı "size ihtiyaç yok" lafı da VP:N sorunu. Yani sanki karşılıklı tırmandırılmış bir durum olarak görülüyor. Bence büyütülecek bir mesele değil. Fagus hatalı olarak silmiş ve madde burada, tartışılacak bir şey olmadığı kanaatindeyim.Bu arada madde gerçekten ilginçmiş, biraz geliştirilmesi lazım tebrikler ve teşekkürler Vikiçizer --Boyalikus (mesaj) 23:35, 10 Şubat 2013 (UTC)
 • Burada benim merak ettiğim konu, Fagus bu diyalogu deneyimsiz -büyük ihtimalle kendini çok iyi ifade edemeyen, uzun soluklu tartışmalara çok alışık olmayan, ortalama- bir kullanıcı ile yaşasaydı ilgili maddenin ve bu varsayımsal kullanıcının sonu ne olurdu? Sonuçta madde silinecek, kullanıcı ne yapacağını bilemeyip, büyük ihtimalle çileden çıkıp -en başta haklı olduğu halde- marjinalleşip ya engellenecek (kötü ihtimal) ya da vikipediyi terk edecekti (iyi ihtimal). Bu tartışmanın yukarıdaki senaryonun gerçekleşmesini engellemesini temenni ediyorum. Coriolis (mesaj) 20:28, 14 Şubat 2013 (UTC)
 • Senaryo yazmak kolay, bende size bir çok senaryo yazabilirim. Olaylara her zaman olumsuz tarafdan bakmayı seviyoruz. Olayların ne şekilde ilerleyeceğini bilemeyiz. ama bahsettiniz kişiliğe sahip bir kullanıcıyla tartışma yaşansaydı hiçbir şey değişmezdi. Bence ihtimallerle kafanızı yormayın. Fagusmsj 07:39, 15 Şubat 2013 (UTC)

Karar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Mskyrider[değiştir | kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hizmetli beni 6 Mart 2013 tarihinde VP:3GD kuralını ihlal ettiğim için engelledi. Ancak o maddede (Qele Qele) benden başka bu kuralı ihlal eden kullanıcılar var, isterseniz bakabilir siniz, onları engellemedi. Ya o kullanıcıların, ya da hizmetlinin bir ay süreyle engellenmesini istiyorum. — Handsome128mesaj 09:42, 13 Nisan 2013 (UTC)

Savunma[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Kullanıcının mesaj sayfasına bıraktığım engelleme notu ve e-mail ile gelen uyarısı için yapılan açıklama görülebilir. --Mskyrider ileti 07:52, 14 Nisan 2013 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tartışmaya geçmeden önce başlık eski haline taşınır diye çok kez açıklama yapılmıştı şikayetçi kullanıcıya fakat kendisi döndükten sonra dahi değişiklik savaşına devam etti. Bir aylık engel bu olayla sınırlı değil, ısrarla sürdürülen birçok kuraldışı eylemlerdendir. esc2003 (mesaj) 11:09, 13 Nisan 2013 (UTC)

Karar[değiştir | kaynağı değiştir]

bu şikayeti kapatmak için vito'dan bir alıntı yapmak istiyorum ufak bir değişiklikle. "Toplamda 3 kullanıcı tarafından aynı gerekçeyle geri alınmış bir değişikliği ısrarla yapmak yerine atıfta bulunulan kuralı öğrenmeye çabalarsan daha yararlı olacağı kanısındayım. Açtığı sayfası her silinen "görevi kötüye kullanma" iddiasıyla şikayete gelse, takdir edersin ki burada iş yapamayız." --kibele 12:02, 18 Nisan 2013 (UTC)

Garbino ve Superyetkin rumuzlu kişi incelensin[değiştir | kaynağı değiştir]

Superyetkin ve Garbino isimli kişiler, Wikipedi sayfasını kendi siyasi düşnceleri doğrultusunda gazete veya forum gibi kullanıyor, ansiklopediye katkı sağlamaya çalışanları engelliyor.

Wikipedia'de Büyük Ortadoğu Projesi sayfasında kullanılan kaynaklardan birine ulaşılmıyordu. Bu kaynak Dr.Altuğ Günal'a ait bilimsel bir dergide yayınlanmış makale idi. http://eab.ege.edu.tr/pdf/4/C4-S1-2-%20M15.pdf

Bu linki aşağıdaki şekilde düzelttim. http://web.archive.org/web/20111111192225/http://eab.ege.edu.tr/pdf/4/C4-S1-2-%20M15.pdf

Ancak link Superyetkin isimli kişi tarafından silindi.

Ayrıca bakınız, Dış bağlantılar olarak ekledim, yine silindi. Tartışma sayfasında bu kaynakla ilgili açıklamaları yazdım ve silinmemesini istedim, yine silindi. Tartışma sayfasındaki açıklamalarım da silindi. Son olarak bu düzeltmeleri yaparken kullandığım ip numaram engellendi.

Wikipedi ansiklopedisine katkı sunmak isteyenleri engelleyen, ve ansiklopediyi kendi siyasi düşünceleri doğrultusunda gazete veya forum gibi kullanan bu kişiler için gerekli işlemler yapılmalı. Bu isteğimi İngilizce olarak Wikipedi kurucularına da ulaştıracağım.

Lütfen bu madde ile ilgili değişiklikleri ve tartışma sayfasını inceleyiniz ve gereğini yapınız.

Ayrıca yazıda kullanılan kaynağın, şu anda mevcut ve çalışan linkinin de sayfada yer alması, bu konuda bilgi edinmek isteyen kişiler için faydalı olacaktır. Eğer bu linki sayfaya siz eklerseniz belki silinmez ve insanlar bu bilgiden faydalanır.

Lütfen ansiklopediye katkı sağlamak isteyenleri engelleyen ve ansiklopediyi kendi siyasi düşüncelerinin gazetesi veya internet sitesi gibi yapmak isteyen kişilere fırsat verilmesin.

Türkiye'yi etkileyen bir proje hakkında insanların bilgi edinmesini engelleyen bu kişiler, umarım aynı hatayı bir daha yapmazlar.

Superyetkin'in müdaheleleri sırasında internet bağlantım 2 defa koptu. Bu kişinin bilgisayar konusundaki deneyimini de göz önüne alarak, internet bağlantım ve bilgisayarım üzerinde olası müdaheleleri inceliyorum.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Büyük_Ortadoğu_Projesi http://tr.wikipedia.org/wiki/Tartışma:Büyük_Ortadoğu_Projesi http://tr.wikipedia.org/wiki/Kullanıcı:Superyetkin superyetkinin diğer kullanıcı adı: http://tr.wikipedia.org/wiki/Kullanıcı:Salih1968 http://tr.wikipedia.org/wiki/Kullanıcı:Garbino

188.56.137.73 14:53, 21 Nisan 2013 (UTC)

Savunma[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Anonim kullanıcı yoğun geri dönüş, en önemlisi iyi niyetli varsaymaktan uzak, itham edici ifadelerinde ki ısrarı nedeniyle tarafımdan temel içerik politikaları ihlali gerekçesiyle engellenmiştir. İş bu şikayet süreci boyunca Superyetkin'in kişisel blog adresinden, adına soyadına kadar bilgilerini girerek, engelleme politikası 7. maddesini de ayrıca ihlal etmiş bulunmaktadır. Sevgiler. --Garbino ileti 20:46, 21 Nisan 2013 (UTC)
Büyük Ortadoğu Projesi sayfasında kullanılan bir kaynağın linkini düzelttim ve ekledim. Asıl bu eklemeyi ısrarla silenlerin dönüşü yoğundur ve kötü niyetlidir. Ansiklopediye yapılan bir katkıyı engelleyenlerde iyi niyet aranmadığı gibi kötü niyet aranır! Superyetkin’in e-mail adresi sayfasında yer alıyor. Bu çok gizli bir şey değil. Google ile aradığınızda bulunabilecek birisi. Superyetkin ve Garbino'nun ihlal ettiği maddeler: VP:VND,VP:İÜYYKÜD,VP:N,VP:TBA,VP:PY
Büyük Ortadoğu Projesi sayfasında, tartışma sayfasında, Superyetkin ve Garbino’nun hareketlerinde her şey çok açık ve net ortadadır. Adeta bir savaş geçmiş gibi her şey silinmiş, yok edilmiş, kapatılmıştır.
Birçok bilginin yer aldığı Wikipedi Türkçe sayfalarında yönetici olarak yer alan bazı kişilerin engellemelerini, yeterliklerini ve tutarsız davranışlarını Wikipedi yöneticileri ile de paylaştım. Bu konuyu takip etmeye devam edeceğim. Burası sanal oyun, hobi, eğlence, forum, facebook sayfası, blog veya kişisel sayfa değil. Bir çok insan bilgi edinmek için ansiklopediyi kullanıyor ve kimse buradaki bilgileri yok edemez! 80.239.243.96 19:53, 22 Nisan 2013 (UTC)

Kullanıcı:Kibele'nin Kullanıcı:Kmoksy'i engellemesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir tartışmada avantaj kazanmak için engelleme fonksiyonunun kullanılması yasaktır. Hizmetliler, herhangi bir tartışmada kendileriyle beraber bulunan herhangi bir kullanıcıyı engelleyemezler.'

diyor. Türkçe Vikipediye henüz yok ama İngilizce Vikipedide ve bazı Vikipedilerde ise, projenin adaletini sağlamak amacıyla daha somutlaştırılmış en:WP:INVOLVED gibi politika, en:WP:COI gibi yönerge mevcuttur. Belki Kullanıcı:Kibele, ittiraz edebilecektir. Fakat bana (yani Kullanıcı:Takabeg'e) göre, iki kullanıcı arasındaki görüş farklılığından dolayı yukarıdaki duruma giriyor.

Bu durumda, politikayı ihlal ederek uyguladığı engellemesinin kaldırılması, ve üçüncü parti ve en:WP:COI ihlali de sayılmayan bir hizmetli tarafından yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu seferki vaka da Türkçe Vikipedideki tipik sorun: Due process'in ihmal edilmesidir. Takabeg ileti 14:03, 8 Mayıs 2013 (UTC)

Savunma[değiştir | kaynağı değiştir]

takabeg'in politikaları keyfince yorumlamasının hastasıyım eskiden beri, verdiği bağlantılara yetişmek mümkün değil. ortadaki bir değişiklik savaşı değil, bir kullanıcının bir süredir yapmakta olduğu kişisel yorumlar konusunda uyarılmasıdır. kmoksy'nin sayfası bu konudaki uyarılarla dolu, bu noktada da engellendi. diyeceğim budur. --kibele 14:12, 8 Mayıs 2013 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Sayın Takabeg, burdaki şikayeti komple okudunuz mu? Bir kaç örnek vermek gerekirse, Kullanıcı:Kmoksy şikayetim için "bu bir terör haraketidir" demiş. Bu durumda beni terörist olarak ifade etmiş oluyor. Bana siz bir trolsunuz demiş. Ayrıca daha tanımadan, ‘‘Kürtçüler linç hareketi başlatmış‘' ifadesini kullanmış. Hem Kürtçü hem de linç hareketi yapan kişi oluyorum o zaman bu durumda. Elinde kanıt olmadan, sürekli "organize işler" ya da komplo ifadeleri kullanıyor. Bunlar Kmoksy için kişisel saldırı olmayabilir, ama sizin için kişisel saldırı değil midir?--Azadi (mesaj) 15:48, 8 Mayıs 2013 (UTC)
 • "takabeg'in politikaları keyfince yorumlamasının hastasıyım" derken konuya değil kullanıcının davranışına odaklanıyorsunuz. Ne kadar ironiktir ki her zamanki gibi bu politikayı en çok savunan ama en çok ihlal eden kişi olmaya da devam ediyorsunuz.--Alperen (mesaj) 16:13, 8 Mayıs 2013 (UTC)
ah efendim, bunca yılın kullanıcısı olarak şu ihlalden engelleme verildiği zaman ihlal yapıldığını söylemeden önce tekrar hatırlasak şu politikayı di mi! nedir politika? konuya odaklan! konu ne? takabeg'in şu şu politikalar uyarınca yanlış yapıldı demesi! e ben ne diyorum? takabeg yanlış yorumluyor politikaları diyorum. kmoksy'nin kendisi bile kişisel yorum yapmadığını söylemezken, başkaları da yapıyo, onlara da bakın derken bu yorumlamanın 'yanlış' olduğunu söylüyorum. bu arada hoşgeldiniz. --kibele 16:50, 8 Mayıs 2013 (UTC)
Kesinlikle felaket bir çıkarsama... Hayır efendim öyle değil bakın. Konu: Sizin Kmoksy'yi engellemeniz. Sizin yorumunuz ise Takabeg'in kafasına göre yorum yapması, bakın yanlış demediniz kafasına göre yani subjektif, taraflı yorum yapması. Bu laf kesinlikle ve kesinlikle organize işler bunlar lafıyla aynı ağırlıkta. Takabeg kafasına göre politika yorumluyor derken siz konuya mı odaklanmış oluyorsunuz?--Alperen (mesaj) 09:29, 9 Mayıs 2013 (UTC)
 • Arkaplan olarak, daha önce Kibele ile tartışmamızın yaşandığı Ermeni Kırımı ile Tartışma:Ali el-Kârî sayfalarının da bu engellenmemde "az da olsa" bir payı olduğuna emin değilim. Fakat, hizmetli olan kullanıcı Kibele son dönemdeki tartışmalarda Neribij ve ekibinin başlattığı Kürtçülük-Zazacılık tartışmalarında onlar gibi Kürtçülük yanında yer alarak (Tartışma:Zazalar ile Neribij'in tepki toplayan TBA ihlali yönlendirimli katkılarını geri almadan günlerce sonra Zazaca sayfasını korumaya alması, Vate sayfasının SAS süreci ve ayrıca bakınız Şikayet sayfası) açıkça taraf olmuştur. O yüzden, şahsımın engellenmesi bu taraflılık pozisyonuyla ilintilidir ve tartışmada saf dışı bırakılmam amaçlanmıştır. Israrla gösterdiğim Neribij'in mesaj sayfasında Kullanıcı Yavukluantonio'nun (imzalarda gözüken isim olarak ayrıca M. Antonio Aldemir ile Anton Aldemir adlarını da kullanmakta olup kendisi Beyaz Liste'dedir ve bu listeye Kibele tarafından konup konmadığını bilmiyorum. Yavukluantonio hakkında ilginç bilgileri biraz önce Şikayet sayfasına ekledim, oradan görülebilir) adımı saldırı amaçlı "'Kmotsky her yere el atmis durumda isi gücü silmek ve imha etmek"' bölüm başlığında sunduğu ağır "'Kmotsky isimli Kürd düsmani kullanici'" lafını KSY ihlali olarak görmez iken, benim "organize işler bunlar, organize" lafını KSY ihlali gören (bana göre, altını özellikle çizelim, kesinlikle bu bir KSY değildir) Kibele'nin şahsıma "herşeyi anlamlı bulmak da kişisel yorumdur" demesi ise hizmetliliğini zedeleyen bir kayıtsız kalma örneğidir. Kibele'nin seçmece davranıp sayfadaki diğer ksy'leri de siz temizleyebilirsiniz demesi (bunu saat 16:02'de söylemiş ve 16:07'de ise beni engellemiştir) de başka bir örnektir. Kendisinin mesaj sayfasında ısrarla gösterdiğim diğer KSY ihlali ise, Kullanıcı Mamkemal'in şahsımı hedef alarak sarfettiği sen en haltsin ki?, Yani demeli bu lafa. Sen ne haltsin ki? varsa bilimsel bir eserin referansa koy, istedigini soyle. Takabeg : Bu tip odunlar icin ne yapiliyor? biçimindeki küfürlerini ise ancak ben gösterdikten sonra benim engellenme tepkimi hafifletmeye yönelik bulduğum 1 günlük engel vermiş ve ardından beni engellemiştir. Ben engellendiğim aynı dakikada sildiğim Yavukluantonio'nun saldırı amaçlı KSY ihlali ben engellendikten dört saat sonra kullanıcı Yavukluantonio tarafından "Kmoksy kaynakli katkilari bile siliyormussun dogru mu? Senin burada bulunma sebebin ne aciklar misin" biçiminde değişiklik özetiyle geri konmuştur ve bu özet bile açıkça şahsımı hedef alan ve bilinçli olarak sayfa geçmişinde de gözükmesi istenen KSY ihlalidir ve Kibele bunu bile görmemezlikten gelerek taraf tuttuğunu bir kez daha göstermiştir. Tekrar edelim, Kibele her ikimizin taraf olduğu bir tartışmada hizmetlilik yetkilerini kullanarak beni saf dışı etmiştir; olay budur. Yakın geçmişteki olayları hatırlayınca, bu davadan da bir sonuç çıkacağını sanmıyorum. Bu saatten sonra, tarafsızlığı zedelenen ve hizmetlilik yetkilerini tartışmada güçlü çıkabilmek için kullanan Kibele'nin hizmetli olarak bulunduğu ortamda yazı yazmak benim için mümkün gözükmüyor. (NOT: Engelli olduğum süre içinde Takabeg tarafından açılan bu şikayette Kibele'nin "kmoksy'nin kendisi bile kişisel yorum yapmadığını söylemezken, başkaları da yapıyo, onlara da bakın derken" demesi benim sözlerimin kendisi tarafından nasıl çarpıtılıp başka başka anlamlara yorumlandığını göstermesi açısından gerçekten ibret vericidir. Mesaj sayfamdaki "uyarıların" sayısına bakmadan kmoksy'nin sayfası bu konudaki uyarılarla dolu demesi ise gerçeklerle uyuşmayan ve bir hizmetlinin ifade etmesi uygun olmayan oldukça mübalağalı bir yorumdur.) --Kmoksy (mesaj) 13:12, 10 Mayıs 2013 (UTC)
Bu dava, Vikipedi:Kukla şüphelileri/Azadi davasıyla bütünlük arzetmektedir. --Kmoksy (mesaj) 06:33, 16 Mayıs 2013 (UTC)

Karar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Kibele[değiştir | kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kibele VP:STT'de aldığı hatalı karar sonrasında konuyu kişiselleştirip bir gurur meselesi haline getirmiştir. VP:STT'yi bir tartışma ortamına sürükleyip sonrasında dalga geçercesine öğüt vermeye kalkışması kişisel saldırıdır. Bahsi geçen hizmetlinin bu tartışmada uyarı yapacak durumda olmadığını, sözlerinin tartışma ortamı yaratmaya ve kullanıcıları yıpratmaya yönelik olduğu ortadadır. Kendisinin uyarılmasını istiyorum. --esc2003 (mesaj) 06:47, 7 Temmuz 2013 (UTC)

 • "...cidden çok sıkıldığımı da söylemeden geçemiycem." Aynı hassasiyetin aynı kullanıcıdan beklendiğini de ben söylemeden geçemeyeceğim. Cidden hoş olmayan bir üslup var ortada; üstten bakan, ders vermeye çalışan... Alttan almak zorunda olmadığımın bilinmesini istiyorum. "...hizmetliler, tartışmalı olabileceğini düşündükleri kararları geri çevirebilirler. bizzat kendileri bunun tartışmalı olduğunu düşünüyorlarsa da bunu yaparlar ve konuyu tartışma sayfasına yönlendirirler..." Madem öyle tartışılması gerekebilir türevi bir yorum yazıp işlem reddedilseydi veya aceleyle karar verilmeyip diğer kullanıcıların yorum yapmaları beklenseydi. Yaygınlık belirgin değil gibi hiçbir dayanağı olmayan, keyfi bir gerekçeyle bunu yapmak hiç sorumluca bir davranış değil. "...kullanıcı tartışma sayfasına düşüncesini yazmış, aradan iki gün geçtikten sonra da bu isteği yenilemiş...." İki gün değil dört gün beklendi yorum sahibinden cevap gelmesi için. Ne kendileri ne de bir başkası bunu yaptı. Dört gün gayet uzun bir süre. "Tartışma sayfasında belirtin, cevap gelmez ise değişikliğinizi yaparsınız" gibi öneri cümlelerinin kurulduğunu hepimiz biliyoruz. Ben isteneni yerine getirdim ve ikinci kez STT'ye çıkarmakta sorun görmedim. Bunu bir sorunmuş gibi dile getirmek hiç doğru değil. Buna dair bir kural yok görebildiğim kadarıyla. --esc2003 (mesaj) 07:10, 8 Temmuz 2013 (UTC)

Savunma[değiştir | kaynağı değiştir]

hizmetliler, tartışmalı olabileceğini düşündükleri kararları geri çevirebilirler. bizzat kendileri bunun tartışmalı olduğunu düşünüyorlarsa da bunu yaparlar ve konuyu tartışma sayfasına yönlendirirler. bu ad değişikliğini sayfaya yönlendirdim, kısa bir zaman sonra aynı isteğin yenilendiğini görünce de bunu hatırlatan bir not bıraktım. kullanıcı tartışma sayfasına düşüncesini yazmış, aradan iki gün geçtikten sonra da bu isteği yenilemiş. yukardaki 'gurur meselesi haline getirme', ' dalga geçercesine öğüt vermeye kalkışma' gibi kişisel yorumların bu kadar sıradanlaşmış olmasından cidden çok sıkıldığımı da söylemeden geçemiycem. --kibele 10:24, 7 Temmuz 2013 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • kibele hakkında, esc2003'ün yukarıda açık bir şekilde belirttiği tutumlar gerçekten hoş olmayan tutumlar. üstelik hizmetlinin bu tutumlarından vazgeçmediğini ve hakkında yapılan şikayette bile devam ettiğini net bir şekilde görebiliyorum. bu tür konularda kibelenin daha dikkatli olmasını ve bu mesajımın altına herhangi bir şey yazmamasını kendisinden rica ediyorum. --i.e.msj 17:54, 8 Temmuz 2013 (UTC)
 • STT sayfası, sadece bariz olan ve teknik sebeplerle yapılamayan taşımalar için oluşturulan bir sayfa. Ben de bariz olarak gördüğüm şeyleri oraya taşıyorum, ancak itiraz(lar) gelince yapacak bir şey kalmıyor pek. Tartışma yapmak gerekiyor bu tip durumlarda.--RapsarEfendim? 17:59, 8 Temmuz 2013 (UTC)
sm ve km ile fazla ilgilenmediğim için bu konudaki oylamalarda oy kulanmadım ama madem böyle bir sorun var şu anda yapıldığı gibi stt hakkında da kibelenin aklına takılan soru veya sorunlar var ise bu durumda o da bu konuyu tartışma veya oylamaya açmalı diye düşünüyorum. esc2003 haklı bir şekilde belirli süre beklediğini ve sayfayı tekrar stt (taşıdığını) yaptığını belirtiyor. bunu göz ardı etmemek lazım. --i.e.msj 18:07, 8 Temmuz 2013 (UTC)
Burada iki tarafında bir suçu yok bence. Esc, yaptığı bu taşıma talebinin doğru olduğunu ve kimsenin itirazı olamayacağını düşünerek -ki ben de bu taşımanın doğru olacağını düşünüyorum- talep yapıyor. Kibele ise benim itirazım var diyerek taşımayı yapmıyor. Bu noktada tartışma sayfasında, başka katılımcılarla birlikte tartışmak en doğrusu -ki şu anda yapılmaya çalışıyor. Dört gün ise bence bu konu için çok az bir süre, Türkçe Vikipedi şartlarında yani :)--RapsarEfendim? 18:16, 8 Temmuz 2013 (UTC)
tamam bu hususu gözardı edelim ve ikisine de stt konusunda hak verelim. fakat şikayetin ana konusu yapılan isteğe karşılık, benim de hoş karşılamadığım üsluptaki konuşma ve büyüklenmeler. bu konuda da bir fikriniz var mı? Rapsar :) --i.e.msj 09:26, 9 Temmuz 2013 (UTC)

Karar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şikâyet: Kibele[değiştir | kaynağı değiştir]

Şikâyet edilen kullanıcı: Kibele (mesajkatkılarsayfa taşımaengelleengel kaydı)

Şikâyet nedeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Sayın Kibele Wikipedia platformunun ziyadesiyle çalışkan ve değerli hizmetlilerinden biridir kanımca. Fakat Wikipedia'nın Umumi polikalarını anlama ve uygulama konusunda sıkıntı yaşatabiliyor. Güncel haber sitelerini takip eden ve güncel gelişmeleri eklemeye, Wikipedia'ya katkıda bulunmaya çalışan biriydim insanlık faidesi için. Değişikliklerim görevliler tarafından onaylanıyor ve hiçbir sıkıntı yaşamıyordum, insanlık faidesi için güzide bir platformda 'karınca kararınca' bir şeyler yapmanın tarifi mümkün olmayan mutluluğunu yaşıyordum.

Fakat Sayın Kibele önce kaynak değeri olmayan bir siteyi eklemekle suçladı beni (Yarı anonim bir kullanıcının maksatlı tesiriyle. Yarı Anonimde nedir? diye soracaksınız epeyce uzun bir mevzu, konuyu dağıtmamak adına özet geçiyorum) Akabinde eklediğim haber sitelerinden birinin neredeyse sahibi ilan etti ve beni reklamcılıkla suçladı. 1 + 2 + 7 gün olmak üzere haksız cezalar aldım ve ziyadesiyle üzüldüm. Sonra minik bir araştırma yaptım ve Sayın Kibele'nin bana defalarca ceza vermesinin sebebi olarak öne sürdüğü fiili bu sayfada bizzat kendisinin yaptığını gördüm ve kendisini uyardım. Mevzu bahis ben olunca kuralları kılıçtan keskin yapan Sayın Kibele söz konusu kendisi olunca tabiri caizse 'oralı bile olmadı' ve sayfada hiçbir değişiklik yapmadı.

Öte yandan Sosyal medya sayfasının Sosyal Medya Okuryazarlığı bölümünü oluşturma ve bir akademisyenin önemli bir çalışmasını eklemem konusunda hatrı sayılır bir silme politikası izleyen Sayın Kibele bu konuda da politikaları kendi istediği gibi yorumlamış yine beni reklam yapmakla suçlamıştır. Sağ olsun İncelemeelmani adlı değerli arkadaşımız Kibele'nin sildiği içeri tanzim ederek eklemiş ve Sayın Kibele'nin bahse konu içeriğin olmaması yönündeki iddiaları çürümüştür. Mesajlaşmalarımızda da pek nazik bir dil kullanmıyor. Yanlış anlaşılmasın küfür, hakaret ediyor demiyorum elbette. Fakat nezih, yapıcı bir üslup kullandığı da söylenemez. Üstü kapalı engelleme tehditleri şu sıralar bana karşı kullanmış olduğu iletişim biçimlerinden biri.

Hevesli, gayretli birinin mesnetsiz cezalarla bu güzide platformdan soğutulmasının reva olmadığını düşünüyor ve Sayın Kibele'nin tenkit edilmesini istirham etmekle beraber, Wikipedia adaletinin de er geç tecelli edeceği konusunda ümitvar olduğumu belirtmek istiyorum

Saygılarımla. --İkmal (mesaj) 21:54, 11 Aralık 2013 (UTC)

 • Zatıalileri 3-5 kelime yazmaktan dahi geri durarak kopyala yapıştır yapmayı yeğlerler. Acaba savunmaya ne yazacak diye beklerken görüyorum ki Mesaj sayfamın linkini yapıştırmış. 'Hiç kendimi yoramam edasında' bir savunma olmuş kanımca.
 • Cevap 2: Aslında şuan ki tavırları anlatmak istediklerimin bir nevi özeti durumunda. (..) Link yapıştırmaktan öte bir şey yapmıyorsunuz acaba? (..)
 • Cevap 3: (..) vaktimi bir şeyler yapmaya çalışan başka kullanıcılara ve vikipedi'nin iş bekleyen diğer alanlarına ayırmak istiyorum izninizle Bu cümleniz düpedüz hakarettir. Size, 'bana vakit ayırın' diye bir şey söylediğimi hatırlamıyorum. (..) Katkılarımı inceleyenler yaptıklarım link eklemekten ibaret olmadığını göreceklerdir.
her verdiğim cevabın, bir karşılıklı konuşmaya dönüştüğünü deneyimledim bu süreçte Bu nasıl bir ifadedir böyle anlamıyorum. "Sözümün üstünde söz olmaz" "Son sözü ben söylerim" imasında mı bulunuyorsunuz? Bırakınız da söylediklerinize cevap yazma hakkım olsun.
Ve son olarak Sayın Kibele şunu ifade etmek istiyorum ki. Yanlışta ısrar vahim durumdur. Unutmayınız ki "hata yapmışım" demek "özür dilemek" insanı asla küçülten bir husus değildir. Bilakis karakteristik olgunluğa ulaşmışlığın yegane nişanelerinden biridir.

Savunma[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanıcı mesaj:İkmal ve [1].. --kibele 21:58, 11 Aralık 2013 (UTC)

tam bir aydır, yalnızca güvenilir olmayan bir siteyi ve bir özgün araştırma paragrafını eklemek uğraşısı içinde bulunan kullanıcıya bununla ilgili onlarca mesaj atılmış birkaç kullanıcı tarafından. hizmetli fonksiyonlarını kullanmak ve vikipedi kurallarını uygulamak konusunda savunmam gereken bir durum yok bu noktada. işlendiği söylenen fiilin basit bir geri alma olduğunu ve linki benim eklemediğimi gören sağduyulu vikipedistler durumu değerlendirir, sizin "insanlık faidesi için güzide bir platformda 'karınca kararınca' bir şeyler" yapıp yapmadığınızı da değerlendirirler. her verdiğim cevabın, bir karşılıklı konuşmaya dönüştüğünü deneyimledim bu süreçte. vaktimi bir şeyler yapmaya çalışan başka kullanıcılara ve vikipedi'nin iş bekleyen diğer alanlarına ayırmak istiyorum izninizle. --kibele 09:34, 12 Aralık 2013 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[değiştir | kaynağı değiştir]

Karar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Théoden[değiştir | kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıda verdiğim Silme Günlüğü kayıtlarında gibi hizmetli, her bir dakika da silme işlemi yaptığı görülmektedir. Bu işlemlerin keyfi olduğunu düşünmekteyim. Ve tarafımızca açılan Globya isimli başlık' da bu işlemlerin içerisindedir.Bu imzasız yazı Halityesil (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.


Savunma[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[değiştir | kaynağı değiştir]

Karar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu tip gereksiz hareketler ile bu sayfayı meşgul etmeyiniz. Şirketiniz tanıtımını yapmak için başka ortamlar seçmenizi tavsiye ederim. Ek olarak Theoden'in kullanıcı ve kullanıcı mesaj sayfalarının adını değiştirme çabalarınız sebebiyle uyarıldınız. Vandalizme devam etmeniz halinde engelleneceksiniz. --Eldarion 09:36, 16 Ocak 2014 (UTC)