Vikipedi:Şikâyet/Hizmetli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Kısayol:

Bu sayfada hizmetlilerin hizmetli fonksiyonları olan silme, koruma altına alma ve engellemeyi, ilgili ve genel politikaları ihlâl ederek kullanmalarına dair şikâyetler yapılır. Şikâyet ederken olayın olduğu sayfa ya da sayfalara bağlantı veriniz ve hangi kural veya kuralların ihlâl edildiğini açık olarak belirtiniz. Şikâyetinizi kişisel saldırıda bulunmadan ve kişilere sataşmadan nezaket kurallarına uygun olarak yazınız. Vikipedi'de kişisel saldırılar yasaktır, kişisel saldırıların kaldırılması veya görmezden gelinmesi Vikipedi'de teşvik edilen davranışlardır. Bu sebeple kişisel saldırı içeren şikâyetleriniz işlem görmeyebilir ya da reddedilebilir. Eğer kural ihlâlinin veya uygunsuz işlemin hata sonucu olduğu kanısındaysanız, öncelikle ilgili hizmetliyle mesaj veya e-posta yoluyla iletişime geçmeyi ve durumu bu şekilde düzeltmeyi denemeniz rica olunur. Lütfen Vikipedi kurallarına uyalım.

Eski şikâyetlere bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı:Kibele[değiştir | kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sikayet sayfalarını silmek ve faydalı bilgileri yok saymak. Maalesef böyle hizmetliler wikiye yakışmıyor.Konuyu uzun uzun anlatmama gerek yok. Silme Kibele gerçekten azıcık kayda değer bir insansan. Çünkü sen beni yasakladın. Bizim için açılmış şikayet sayfalarını da siliyorsun. Buna hakkın yok. Hakaret etmediğimiz sürece konularımızı editleyemezsin.


Kullanıcı:Kibele[değiştir | kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[değiştir | kaynağı değiştir]

Taraflı olarak işaretlenmiş, yalnızca provokatif bir gazete haberini kaynak (Bu tarz bir yayının kaynak gösterilemeyeceği Vikipedi Standartları sayfasında belirtilmiştir.) gösteren Barnabas İncili konusunu, İngilizce Wikipedia' dan Harvard ve Oxford Üniversitelerine ait makalelerle kaynak gösterilmiş çeviri ile değiştirmeme rağmen sebep göstermeden makaleyi eski taraflı haline çevirmiştir. İncilin kayıp incil, Muhammedi anlatan İncil olduğuna dini ve manevi inancı gereği inandığından taraflı makalenin kaynaklı İngilizce Wikipedia' daki çevirisi eklenmesine rağmen değiştirmemekte ısrar etmektedir. Standartlara uygun makalenin, standartlara uygun olmayan makale ile ısrarla değiştirilmemesi de inanç özgürlüğünü baltalamaya yönelik bir harekettir. Burada kendi inancını ısrarla konuyu araştıran insanlara dayatmaya çalışmaktadır.--Bilnur (mesaj) 09:36, 8 Eylül 2014 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[değiştir | kaynağı değiştir]

İçerikle ilgili bir görüş ayrılığınız olduğu anlaşılıyor. Hizmetli işlevlerini ilgilendiren bir konu olduğunu sanmıyorum. Vikipedide "yasal tehdit" konusunu da öğrenmenizi öneririm. Bir de bilip bilmeden "dini ve manevi inancı gereği inandığından" gibi -ifadenin bozukluğu önemli değil- "niyet okuma" yoluna gitmeyin. "İyi niyet" varsayın. Selamlar. --E4024 (mesaj) 11:10, 8 Eylül 2014 (UTC)

Onlarca Üniversite' nin teoloji bölümünde konu incelenmiştir ve İncil' in 17. yüzyılda müslüman olan bir hristiyan tarafından yazıldığı kesinleşmiştir. Zaten en eski nüshası 18. yüzyıla aittir ve 17. yüzyılda yazıldığı ve bu nüshanın kaybolduğu bilinmektedir. Bunu müslüman ilahiyatçılar da belirtmektedir. Dönemin coğrafik ve sosyal yapısını aktaran ayetlerden sahteliği net olarak anlaşılmaktadır. Konudaki İznik konsilinde yüzlerce incil arasından seçim yapıldığı, incilin Roma Katolik kilisesi tarafından yasaklandığı çok tehlikeli Hristiyanlığı bitirebilir üslüpları radikal müslümanlara aittir. Nitekim İngilizce Wikipedia' da konu akademik kaynaklı olarak aktarılmıştır. Bilnur' un İngilizce çevirisinin Kibele nickli hizmetçi tarafından yayınlanmaması açıkça taraflı bir yaklaşımdır. Burada E4024 nickli kullanıcının bilip bilmeden gibi konuşuyor gibi üslüplarda kişinin farklı inançtan olmasından ötürü yargılayıcı ve dışlayıcı bir yaklaşımdır. Özgür bir ansiklopedinin bu tarz taraflı davranışlara yaklaşımı ülkemizin malesef geri kalmışlığının göstergelerinden birisidir. --Bilginu (mesaj) 18:31, 3 Ekim 2014 (UTC)

Kullanıcı:Eldarion[değiştir | kaynağı değiştir]

İçeriğin Keyfi Silinmesi ve Kullanıcının Yetkilerini Kötüye Kullanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba,

Bizler yaklaşık 1 aydır firmamız Dora Telekomunikasyon Hizmetleri A.Ş nin bilgilendirici sayfasını yayınlamaya çalışıyoruz fakat içeriğimiz kayda değer içerik olarak görülmeyip otomatik olarak siliniyor.

Amacımız şirketimizin reklamını yapmak değildir. Genç ve dinamik bir ekip olarak farklılaşmış hizmetler ve global iş ortaklıkları ile Türkiye’ye getirdiğimiz katma değerli hizmetlerdir. Bu hizmetlerimiz ile güçlü Türk markalarına hizmet veriyoruz (Vodafone, Sabah ve ATV gibi). Asıl amacımız; farklılaşmış hizmetlerin Türkiye pazarında olduğu ve Türk firmalarına değer kattığı konusunda bilgilendirmek. Ansiklopedik içerik hazırlama konusunda deneyimli olmadığımız için hazırladığımız içerik uygun bulunmamış olabilir. Örnek aldığımız içerikler Wikipedia’da yer alan Türk şirketleri; • KoçSistem, http://tr.wikipedia.org/wiki/Ko%C3%A7Sistem • Turkcell Superonline, http://tr.wikipedia.org/wiki/Superonline • Turkcell, http://tr.wikipedia.org/wiki/Turkcell • Avea, http://tr.wikipedia.org/wiki/Avea

Bizlere içerik yüklememiz konusunda bugüne kadar desteğini eksik etmeyip sizlere yönlendiren Permissions - Turkish Wikipedia permissions-tr@wikimedia.org<mailto:permissions-tr@wikimedia.org den sn. Tahsin OZUN ile mailleşmemiz, Wikipedia USA Help Desk ile mailleşmemiz ve Eldarion kullanıcısının hakaret ve art niyet dolu maili de dahil olmak üzere tüm mailler kayıtlıdır. İhtiyaç halinde hepsini sizlerle paylaşabiliriz. Lütfen aşağıda Eldarion Kullanıcısının yazmış olduğu maili okuyunuz:

" Öncelikle şunu bildireyim, daha önce de belirttim, kendi şirketinizi Superonline ile aynı kefeye koymanız gerçekten komik. Şirketiniz kayda değer değildir. Dolayısıyla Vikipedi'de yer alamaz. Israrla eklemeniz halinde ben bizzat sayfayı silinmeye aday göstereceğim, ve kararı topluluk verecek. İkinci olarak Vikipedi'de yasal tehditler yasaktır. Tekrarlamanız halinde kullanıcı hesabınız engellenecektir.

1 Eylül 2014 16:46 tarihinde Dora2014 <info@doratelekom.com.tr> yazdı: Sayın Eldarion,

Yaklaşık 1 aydır Dora Telekom kurumsal kimliğimizi Vikipedi bilgilendirme sayfasına koymaya çalışıyoruz, fakat reklam amaçlı olduğu gerekçesi ile tarafınızdan silinmektedir.

İçeriğinin hazırlanmasında birebir örnek alınan Superonline ve KoçSistem Vikipedi sayfalarının reklam amaçlı algılanmayıp, bizim sayfamızın reklam olarak algılanmasının adil olmadığı kanısındayız.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Ko%C3%A7Sistem http://tr.wikipedia.org/wiki/Superonline

Cümle yapıları, kurgu ve içerik uyarlanmış şekliyle aynıdır. Bu sebepten hazırladığımız yeni içeriğin tekrar tarafınızdan şirket reklamı olarak algılanması halinde, örnek aldığımız diğer şirketler de reklamdır mantığı ile hareket edeceğiz ve gerekli mercilere ulaşacağız.

Sayfamızın onaylanması konusunda fikir ve destek almak amacıyla, Permissions - Turkish Wikipedia <permissions-tr@wikimedia.org> adresinden sayın Tahsin OZUN, bizlere çıkarılması gereken sözcükleri iletti, ardından sizinle iletişime geçmemizi ve sorunun çözümlenmesini rica etti.

Bizler Vikipedi'de içerik oluşturarak, herhangi bir kar yada reklam amacı gütmemekteyiz. Sayın Tahsin Ozun'un yönlendirmesi ile düzenlediğimiz içeriğimizi yeniden koyacağız.

Çözüm odaklı bir kuruluşuz ve bu reklam algısının da çözülebileceğine inanıyoruz.

Geri dönümlerinizi bekliyoruz.

Saygılarımızla,"

İyi niyetimiz ve kurumumuzun özlük haklarına hakaret olduğundan, Eldarion kullanıcısının görevinden alınmasını ve içeriğimizin yayınlanması konusunda yardımlarınızı rica ediyoruz.

Ekte içeriğimizin Permissions-Turkish Wikipedia tarafından da önerileriyle editlenmiş hali bulunmaktadır.

Yardımlarınızı rica ederiz.

Saygılarımla, Dora Telekomunikasyon Hizmetleri A.Ş

Diğer kullanıcıların yorumları[değiştir | kaynağı değiştir]

Konu hakkında halen bir cevap veya savunma görünmüyor. Anonim Şirketi olmak kolay işler değil bu konuda savunma yapılması gerekli. --Bilginu (mesaj) 21:18, 3 Ekim 2014 (UTC)

Kullanıcı:Fagus[değiştir | kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şikayet olunan hizmetli, tarafımca usule uygun açılan Lopado­tema... maddesini keyfi olarak silmiştir. Kibele'nin uyarısı üzerine geri getirmiştir. Ama gerekçe olarak bu madde bana çok saçma geldi ve sildim. ilginç. geri getiririm sorun değil, iyi günler... ifadesiyle gayri ciddi, özensiz, duyarsız bir tavır sergilemiştir. Silme gerekçesi "deneme yapılan sayfa" şeklindedir. Geri getirme gerekçesi olmadığı gibi mesaj sayfasına silme gerekçesini bu sefer farklı bir anlatımla "saçma bulduğum için" şeklinde ifade etmiştir. Kesinlikle hizmetlilik sorumluluğunu layıkıyla yerine getirmemiştir. Özensiz davranmış, gerekçe gösterme kurallarına uymamıştır. Keyfi olarak eline toplulukça verilmiş yetkiyi aşmıştır. Akabinde Kibele'ye sitemkar olarak yazdığım O kadar uğraşıp bir ansiklopedik madde ortaya koyuyorsun, o kadar basitçe açılmıyor bunlar. Özenle açılıyor. Yanlışlıkla sildim vs. dersin de böyle demezsin, subjektif, keyfi, özensiz, duyarsız şeklindeki mesajım üzerine, bendenize mesaj yazarak benimle ilgili bir şikayetiniz varsa ilk bunu bana söylemeniz gerekir. Çok özen gösterek büyük çabalarla açtığınız madde buysa gerçekten zor bir iş yapmışsınız diyerek dalgasını geçmiş, kendi hatasını ortamı gerginleştirerek savuşturmaya çalışmıştır. Cevaben Şikayetim yok size. Çok zor yaptığınız hizmetliliği bırakınız, olmuyor. Özensiz, kafanıza göre madde siliyorsunuz, bir de kendinize bakmadan dalga geçmeye çalışıyorsunuz...Size ihtiyaç yok, sıradan bir kullanıcı olarak kalınız... şeklindeki şikayetim olmadığını ancak hizmetliliği bırakması gerektiği yönündeki tavsiyeme, neredeyse hakaret edecek noktaya getirerek, Ne yapacağımı sizden öğrenecek değilim.. diye cevap vermiştir. Karşılığında Bilmiyorsanız öğreneceksiniz. Açın okuyun kuralları, madde silme nedenlerini. Sonra dalga geçin kullanıcılarla... şeklindeki kuralları bilmiyorsa öğrenmesini, açıp okumasını ve kullanıcılarla dalga geçmemesini ifade eden mesajım üzerine, sen büyüzden mi bıraktın hizmetlilik görevini, seninle daha fazla muhatap olmayacağım diyerek olayı şahsileştirerek, topluluğun verdiği yetkiyi ciddiyetsiz kullanmasını ve yanlış işlemler yapmasını örtbas etmeye çalışmıştır. Bunun üzerine Yok sizin bırakmanız gereken bir sebeple bırakmadım. Muhatap olmayalım tabi. Ama yapamıyorsunuz, bunu da bilin. Dalgayı kendinizle geçebilirsiniz şeklindeki mesajımla muhatap olunmaması fikrine katıldığımı, herhangi bir yanlış iş/işler nedeniyle hizmetliliği bırakmadığımı, dalga geçecekse kullanıcılarla sırf madde açıyorlar diye değil, çok istiyorsa sadece ve sadece kendisiyle dalga geçebileceği kısaca anlatılmıştır.

Şikayet olunanın, hem maddeleri kurallara uygun silmesi gerektiği konusundaki hatası nedeniyle, hem de kullanıcıları sırf ansiklopedik maddeler ekliyorlar ve yanlışa ses çıkartıyorlar diye rencide etmesi sebebiyle durumu topluluğun takdirine sunuyorum...Vikiçizer (mesaj) 17:16, 8 Şubat 2013 (UTC)

Savunma[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikipedi:adlandırma kuralları gereğince belirtilen Genel olarak maddeler, Türkçe konuşanların büyük çoğunluğunun kolaylıkla tanıyabileceği, en az düzeyde belirsizlik içeren ve aynı zamanda bu maddelere yapılacak olan iç bağlantıların kolayca ve doğal olarak yapılmasına olanak verecek biçimde adlandırılmalıdır metnini hatırlatmak isterim. Madde adı çok uzun ve anlamsızdır. Saçma derken anlatmak istediğim buydu. Aynı zamanda içerikte madde başlığı aynen tekrarlanıyor ve bir iki türkçe cümleyle sonra eriyor. Madde içerikleri bazen çok kısa olabilir, buna itirazım yok. Diyeceksiniz ki bu madde diğer vikilerde var ama diğer vikilerde açılan her madde türkçe vikidide olacak diye bir kural yok. Bu benim düşüncem doğrudur veya yanlıştır. Katılırsınız veya katılmazsınız. Ancak kimse bu yüzden beni yargılayamaz, hele hele hizmetliliği bırakmam gerektiği yönünde tavsiyede ve yorumda asla bulunamaz. Fagusmsj 16:32, 8 Şubat 2013 (UTC)

Yaptığınız bu savunmadan ben, Vikipedi politikalarına tam olarak hakim olmadığınız kanaatine varıyorum. Madde adına bakarak o maddenin ansiklopedik bir değer taşıyıp taşımadığı nerede görülmüş? İçeriği okunmadan silmişsiniz anladığım kadarıyla.--RapsarEfendim? 16:41, 8 Şubat 2013 (UTC)
Fagus'un silerken belirttiği silme nedeni "deneme amaçlı sayfa"dır. Burada bambaşka şeyler anlatıyor ki alakasız. Maddeyi okumamış, araştırmamış adı uzun ve karışık görüp "çat" diye silmiştir. Uyarı gelince de "çat" diye geri getirmiştir. Sebep de sunmamıştır. Hizmetliden ilgi beklenir, özen beklenir, acele edecek yer vardır, yavaş olacak yer vardır. Bunları bilmediğiniz açıksa "bırak bu işi" demek ayıp değildir. Soğukkanlı değil diye hizmetli seçmediklerimiz, satırlarca yazı yazdığımız durumlar varken, Fagus alay edecek, dalga geçecek, bırakınız silme kurallarını ne koruma kurallarını, ne iyiniyeti, ne düzgün iletişimi bilecek. Sonra da beni sorgulayamazsınız diyecek. Yine tavsiye ediyorum, ya düzgün yapın ya da bırakın lütfen...Vikiçizer (mesaj) 17:14, 8 Şubat 2013 (UTC)
Senin derdin maddenin silinmesi falan değil. Tamamen benim üzerimden tribünlere oynuyorsun. Amacın açık ve net bir şekilde beni karalamak. Çünkü geçmişten gelen bir öfken var, onu sürdüyorsun. ilk anda itibaren bu yola başvurdun. Öfkenle seni başbaşa bırakıyorum.. Fagusmsj 20:20, 8 Şubat 2013 (UTC)
Alakası yok. Geçmişte ne oldu ki? Hizmetliliği çeviremediğiniz çok öfkelendiğiniz ortada. Yetkinizi aşıp kurallara aykırı davranmasaydınız bugün hiç bir diyaloğumuz olmayacaktı. Okumadan bakmadan madde sildiniz, üstüne dalgalar geçip alaylar ettiniz. Duyarlı bir kullanıcıyla karşılaşınca ne yapacağınızı şaşırdınız. Hatayı kabul etmek çok zor değildir. Sizin için çok zor belli...Vikiçizer (mesaj) 20:29, 8 Şubat 2013 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Vikiçizer gereken her şeyi söylemiş, aynen altına imzamı atarım.--RapsarEfendim? 14:39, 8 Şubat 2013 (UTC)
 • Bence iki taraf hatalı
« benimle ilgili bir şikayetiniz varsa ilk bunu bana söylemeniz gerekir. Çok özen gösterek büyük çabalarla açtığınız madde buysa gerçekten zor bir iş yapmışsınız»
(Fagus 09:35, 8 Şubat 2013 )
« Şikayetim yok size. Çok zor yaptığınız hizmetliliği bırakınız, olmuyor. Özensiz, kafanıza göre madde siliyorsunuz, bir de kendinize bakmadan dalga geçmeye çalışıyorsunuz...Size ihtiyaç yok, sıradan bir kullanıcı olarak kalınız. »
(Vikiçizer 09:37, 8 Şubat 2013 (UTC))
 • Bu tür diyaloglara bakınca Vikiçizer'in de Fagus'a yazdığı mesajlar hiç öyle masumâne gelmiyor. Fagus'un sayfayı silmesi hatalı olabilir ve silenden rica ederseniz geri getirir fakat Vikiçizer'in Kibele'ye dert yanması ve Fagus'un hizmetliliğini sorgulaması da yanlış bir şey. --heddagabler 14:51, 8 Şubat 2013 (UTC)
Dalga geçiyor dalga, ayda yılda bir uğrayıp üstüne bir de dalga geçiyor. Hem hatalı silme işlemi yapıyor. Hem de tartışma başlatıyor. Maddeyi çat diye saçma deyip silmek nerede yazıyor. Burada hatasını kabul etmeyip, üstüne zeytinyağı gibi çıkma durumu vardır. Hizmetlilik yetkisini kurallara uygun kullanmama vardır. Bakınız hizmetli Fagus'un dalga geçip küçümsemesinden sonra hizmetliliği bırakmasını tavsiye ediyorum. Benimle dalga geçene bile nazik oluyorum, hizmetliliği bırakması masum bir tavsiyedir. Sürekli aktif bir kullanıcı olarak Fagus'un hizmetlilikte yaptıklarını biliyorum. Hatalı silme yanında hatalı korumaları da vardır, engellemesi doğru dürüst yoktur bile. Kayıtlar orada. Burada ansiklopedik işler yapmaya çalışıyoruz. Üstüne fırça yiyip, alay ediliyoruz...Fagus da benim kadar dikkat edecek nazik olmaya, hatalı işler yapmamaya. Hoyrat olacaksa sorumluluğu bıraksın, dalga geçmesin, alay etmesin. Kibele'ye Fagus'u uyaran kişi olduğu ve durumu farkettiğimde maddenin zaten geri getirilmiş halde olduğu için yazdım. Geri getirilmiş madde varken niye sildin diye tartışma başlatmak istemedim. Çünkü Fagus kimseden birşey öğrenmek istemediğini şimdi de daha önce de söyleyen birisi. Kendi kendine de öğrenmiyor. Ne yapabilirim. İlk defa bir kullanıcıyı şikayet ediyorum. Vikiçizer (mesaj) 17:07, 8 Şubat 2013 (UTC)
 • Bu ne demek anlamadım? "kimse beni yargılayamaz. hizmetliliği bırakmamı söyleyemez" Nereden geliyor bu güç? Bilinmeyen şeyler varsa açıklanmalı: Neden? diye sorarlar insana, sorarım. Yani kimse hakaret olarak algılamasın ama, hatalı silip geri getirme gibi bir durumdan sonra bu şekilde kendini savunmak, biraz tükürdüğünü yalamak olmuyor mu??? Eksik yazmışım: Hatta; üste çıkmaya çalışmak resmen... 195.174.142.177 20:02, 8 Şubat 2013 (UTC)
 • Benden de size bir tavsiye vikipediyi bırakın. Fagusmsj 20:22, 8 Şubat 2013 (UTC)
 • Kullanıcının davranışlarının yanında, davranışları da hizmetli olmak için uygun gözükmüyor, bence. Hizmetliliği gözden geçirilmeli diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 20:24, 8 Şubat 2013 (UTC)
 • rapsar ve vikiçizer kankalar birlikte hareket ediyorlar. devam edin bakalım.... Fagusmsj 20:59, 8 Şubat 2013 (UTC)
Evet? Onun dediklerini değil de sizinkileri mantıklı bulsaydım, sizinle birlikte hareket edecektim. Bundan daha doğal ne olabilir ki?--RapsarEfendim? 21:23, 8 Şubat 2013 (UTC)
 • Dalgalar, alaylar, küçümsemeler...Şimdi de ithamlar, yakıştırmalar, 'bırakın'lar...İstediğim hukuktur, karşılığında evire çevire laf yiyoruz hizmetlimizden...Vikiçizer (mesaj) 21:24, 8 Şubat 2013 (UTC)
Troll kelimesi bırakın benimle eş tutmak yanımdan bile geçmez, sözlerine dikkat etsen iyi olacak. Fagusmsj 22:57, 9 Şubat 2013 (UTC)
Yaptığınız açık bir trollüktür ve tehdittir. Onları da açıp okumanız lazım. Konuyu yolundan saptırmak için her türlü trol işini burada yaptınız, son sözlerinizle ve tehditinizle de yapıyorsunuz...Sözlerinize ve tehditlerinize herkesten önce ve daha fazla sizin dikkat etmeniz gerekiyordu/gerekiyor. Bu tavrınız, tehditleriniz, hakaretleriniz, alaylarınız, dalgalarınız, suçlamalarınız, saldırılarınız, trol hareketleriniz; hatalı işlerinizi kapatamayacak. Herkes böyle duyarsız değil. Vikiçizer (mesaj) 11:57, 10 Şubat 2013 (UTC)
Seni tehdit ettiğim falan yok, bunuda nerden çıkardın. Havadan nem kapıyorsun. Asıl sen beni troll olmakla suçlayarak hakaretlerin en büyüğünü yapıyorsun. Şahsıma yönelik yapılan saldırgan tavrını bir önce sona erdimeni bekliyorum. Fagusmsj 17:09, 10 Şubat 2013 (UTC)
Yaptığınız maalesef tehdittir. Benim zaten şahsınıza karşı bir sözüm olamaz, sadece yaptıklarınıza sözüm olabilir. Bu şikayet hizmetlilik yetkisini kurallara aykırı kullanmanız ve kullanıcıyı açtığı madde yoluyla küçük düşürmeye/dalga geçmeye/rencide etmeye çalışmanız nedeniyle yapıldı. Sonrasında yaptıklarınız/söyledikleriniz yukarılarda açık ve net. Bu şikayeti ekseninden kaydırmaya çalışmanızı hür bir şekilde eleştirmek zorundayız. Trol davranışı gösterdiğinizi söylemek hakaret değildir. Şikayetin özüne odaklanalım. Takdiri diğer kullanıcılara bırakıyorum...Vikiçizer (mesaj) 18:09, 10 Şubat 2013 (UTC)
 • İlkin Fagus'un maddeyi özensizce silmesi hatalı işlem. Bu ne kadar ve nereye kadar eleştirilir tam emin değilim ancak "hiçbir şey silinmiyor" diye düşünürsek silme çok büyük bir olay değil, farkedilmeseydi olay olabilirdi. Ancak Fagus'un "çok özenerek açtığınız madde buysa ifadesi" "hizmetliliği bu yüzden mi bıraktın" ifadesi VP:N sorunu olarak algılanabilir. Ancak Fagus'un söylediği "benimle ilgili şikayeti ilk bana söyleyin" lafı da çok doğru. İlaveten Vikiçizer'in hassasiyetinin aşırılığı "size ihtiyaç yok" lafı da VP:N sorunu. Yani sanki karşılıklı tırmandırılmış bir durum olarak görülüyor. Bence büyütülecek bir mesele değil. Fagus hatalı olarak silmiş ve madde burada, tartışılacak bir şey olmadığı kanaatindeyim.Bu arada madde gerçekten ilginçmiş, biraz geliştirilmesi lazım tebrikler ve teşekkürler Vikiçizer --Boyalikus (mesaj) 23:35, 10 Şubat 2013 (UTC)
 • Burada benim merak ettiğim konu, Fagus bu diyalogu deneyimsiz -büyük ihtimalle kendini çok iyi ifade edemeyen, uzun soluklu tartışmalara çok alışık olmayan, ortalama- bir kullanıcı ile yaşasaydı ilgili maddenin ve bu varsayımsal kullanıcının sonu ne olurdu? Sonuçta madde silinecek, kullanıcı ne yapacağını bilemeyip, büyük ihtimalle çileden çıkıp -en başta haklı olduğu halde- marjinalleşip ya engellenecek (kötü ihtimal) ya da vikipediyi terk edecekti (iyi ihtimal). Bu tartışmanın yukarıdaki senaryonun gerçekleşmesini engellemesini temenni ediyorum. Coriolis (mesaj) 20:28, 14 Şubat 2013 (UTC)
 • Senaryo yazmak kolay, bende size bir çok senaryo yazabilirim. Olaylara her zaman olumsuz tarafdan bakmayı seviyoruz. Olayların ne şekilde ilerleyeceğini bilemeyiz. ama bahsettiniz kişiliğe sahip bir kullanıcıyla tartışma yaşansaydı hiçbir şey değişmezdi. Bence ihtimallerle kafanızı yormayın. Fagusmsj 07:39, 15 Şubat 2013 (UTC)
 • Bu şikayet hakkında ne karar verildi acaba? Eğer hizmetliler hakkındaki şikayetler bir sonuç vermezse kendileri tekrar tekrar şikayet konusu olurlar. Öyle de oluyor zaten, değil mi? --E4024 (mesaj) 08:19, 22 Nisan 2014 (UTC)

Karar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Mskyrider[değiştir | kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hizmetli beni 6 Mart 2013 tarihinde VP:3GD kuralını ihlal ettiğim için engelledi. Ancak o maddede (Qele Qele) benden başka bu kuralı ihlal eden kullanıcılar var, isterseniz bakabilir siniz, onları engellemedi. Ya o kullanıcıların, ya da hizmetlinin bir ay süreyle engellenmesini istiyorum. — Handsome128mesaj 09:42, 13 Nisan 2013 (UTC)

Savunma[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Kullanıcının mesaj sayfasına bıraktığım engelleme notu ve e-mail ile gelen uyarısı için yapılan açıklama görülebilir. --Mskyrider ileti 07:52, 14 Nisan 2013 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tartışmaya geçmeden önce başlık eski haline taşınır diye çok kez açıklama yapılmıştı şikayetçi kullanıcıya fakat kendisi döndükten sonra dahi değişiklik savaşına devam etti. Bir aylık engel bu olayla sınırlı değil, ısrarla sürdürülen birçok kuraldışı eylemlerdendir. esc2003 (mesaj) 11:09, 13 Nisan 2013 (UTC)

Karar[değiştir | kaynağı değiştir]

bu şikayeti kapatmak için vito'dan bir alıntı yapmak istiyorum ufak bir değişiklikle. "Toplamda 3 kullanıcı tarafından aynı gerekçeyle geri alınmış bir değişikliği ısrarla yapmak yerine atıfta bulunulan kuralı öğrenmeye çabalarsan daha yararlı olacağı kanısındayım. Açtığı sayfası her silinen "görevi kötüye kullanma" iddiasıyla şikayete gelse, takdir edersin ki burada iş yapamayız." --kibele 12:02, 18 Nisan 2013 (UTC)

Garbino ve Superyetkin rumuzlu kişi incelensin[değiştir | kaynağı değiştir]

Superyetkin ve Garbino isimli kişiler, Wikipedi sayfasını kendi siyasi düşnceleri doğrultusunda gazete veya forum gibi kullanıyor, ansiklopediye katkı sağlamaya çalışanları engelliyor.

Wikipedia'de Büyük Ortadoğu Projesi sayfasında kullanılan kaynaklardan birine ulaşılmıyordu. Bu kaynak Dr.Altuğ Günal'a ait bilimsel bir dergide yayınlanmış makale idi. http://eab.ege.edu.tr/pdf/4/C4-S1-2-%20M15.pdf

Bu linki aşağıdaki şekilde düzelttim. http://web.archive.org/web/20111111192225/http://eab.ege.edu.tr/pdf/4/C4-S1-2-%20M15.pdf

Ancak link Superyetkin isimli kişi tarafından silindi.

Ayrıca bakınız, Dış bağlantılar olarak ekledim, yine silindi. Tartışma sayfasında bu kaynakla ilgili açıklamaları yazdım ve silinmemesini istedim, yine silindi. Tartışma sayfasındaki açıklamalarım da silindi. Son olarak bu düzeltmeleri yaparken kullandığım ip numaram engellendi.

Wikipedi ansiklopedisine katkı sunmak isteyenleri engelleyen, ve ansiklopediyi kendi siyasi düşünceleri doğrultusunda gazete veya forum gibi kullanan bu kişiler için gerekli işlemler yapılmalı. Bu isteğimi İngilizce olarak Wikipedi kurucularına da ulaştıracağım.

Lütfen bu madde ile ilgili değişiklikleri ve tartışma sayfasını inceleyiniz ve gereğini yapınız.

Ayrıca yazıda kullanılan kaynağın, şu anda mevcut ve çalışan linkinin de sayfada yer alması, bu konuda bilgi edinmek isteyen kişiler için faydalı olacaktır. Eğer bu linki sayfaya siz eklerseniz belki silinmez ve insanlar bu bilgiden faydalanır.

Lütfen ansiklopediye katkı sağlamak isteyenleri engelleyen ve ansiklopediyi kendi siyasi düşüncelerinin gazetesi veya internet sitesi gibi yapmak isteyen kişilere fırsat verilmesin.

Türkiye'yi etkileyen bir proje hakkında insanların bilgi edinmesini engelleyen bu kişiler, umarım aynı hatayı bir daha yapmazlar.

Superyetkin'in müdaheleleri sırasında internet bağlantım 2 defa koptu. Bu kişinin bilgisayar konusundaki deneyimini de göz önüne alarak, internet bağlantım ve bilgisayarım üzerinde olası müdaheleleri inceliyorum.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Büyük_Ortadoğu_Projesi http://tr.wikipedia.org/wiki/Tartışma:Büyük_Ortadoğu_Projesi http://tr.wikipedia.org/wiki/Kullanıcı:Superyetkin superyetkinin diğer kullanıcı adı: http://tr.wikipedia.org/wiki/Kullanıcı:Salih1968 http://tr.wikipedia.org/wiki/Kullanıcı:Garbino

188.56.137.73 14:53, 21 Nisan 2013 (UTC)

Savunma[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Anonim kullanıcı yoğun geri dönüş, en önemlisi iyi niyetli varsaymaktan uzak, itham edici ifadelerinde ki ısrarı nedeniyle tarafımdan temel içerik politikaları ihlali gerekçesiyle engellenmiştir. İş bu şikayet süreci boyunca Superyetkin'in kişisel blog adresinden, adına soyadına kadar bilgilerini girerek, engelleme politikası 7. maddesini de ayrıca ihlal etmiş bulunmaktadır. Sevgiler. --Garbino ileti 20:46, 21 Nisan 2013 (UTC)
Büyük Ortadoğu Projesi sayfasında kullanılan bir kaynağın linkini düzelttim ve ekledim. Asıl bu eklemeyi ısrarla silenlerin dönüşü yoğundur ve kötü niyetlidir. Ansiklopediye yapılan bir katkıyı engelleyenlerde iyi niyet aranmadığı gibi kötü niyet aranır! Superyetkin’in e-mail adresi sayfasında yer alıyor. Bu çok gizli bir şey değil. Google ile aradığınızda bulunabilecek birisi. Superyetkin ve Garbino'nun ihlal ettiği maddeler: VP:VND,VP:İÜYYKÜD,VP:N,VP:TBA,VP:PY
Büyük Ortadoğu Projesi sayfasında, tartışma sayfasında, Superyetkin ve Garbino’nun hareketlerinde her şey çok açık ve net ortadadır. Adeta bir savaş geçmiş gibi her şey silinmiş, yok edilmiş, kapatılmıştır.
Birçok bilginin yer aldığı Wikipedi Türkçe sayfalarında yönetici olarak yer alan bazı kişilerin engellemelerini, yeterliklerini ve tutarsız davranışlarını Wikipedi yöneticileri ile de paylaştım. Bu konuyu takip etmeye devam edeceğim. Burası sanal oyun, hobi, eğlence, forum, facebook sayfası, blog veya kişisel sayfa değil. Bir çok insan bilgi edinmek için ansiklopediyi kullanıyor ve kimse buradaki bilgileri yok edemez! 80.239.243.96 19:53, 22 Nisan 2013 (UTC)

Kullanıcı:Kibele'nin Kullanıcı:Kmoksy'i engellemesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir tartışmada avantaj kazanmak için engelleme fonksiyonunun kullanılması yasaktır. Hizmetliler, herhangi bir tartışmada kendileriyle beraber bulunan herhangi bir kullanıcıyı engelleyemezler.'

diyor. Türkçe Vikipediye henüz yok ama İngilizce Vikipedide ve bazı Vikipedilerde ise, projenin adaletini sağlamak amacıyla daha somutlaştırılmış en:WP:INVOLVED gibi politika, en:WP:COI gibi yönerge mevcuttur. Belki Kullanıcı:Kibele, ittiraz edebilecektir. Fakat bana (yani Kullanıcı:Takabeg'e) göre, iki kullanıcı arasındaki görüş farklılığından dolayı yukarıdaki duruma giriyor.

Bu durumda, politikayı ihlal ederek uyguladığı engellemesinin kaldırılması, ve üçüncü parti ve en:WP:COI ihlali de sayılmayan bir hizmetli tarafından yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu seferki vaka da Türkçe Vikipedideki tipik sorun: Due process'in ihmal edilmesidir. Takabeg ileti 14:03, 8 Mayıs 2013 (UTC)

Savunma[değiştir | kaynağı değiştir]

takabeg'in politikaları keyfince yorumlamasının hastasıyım eskiden beri, verdiği bağlantılara yetişmek mümkün değil. ortadaki bir değişiklik savaşı değil, bir kullanıcının bir süredir yapmakta olduğu kişisel yorumlar konusunda uyarılmasıdır. kmoksy'nin sayfası bu konudaki uyarılarla dolu, bu noktada da engellendi. diyeceğim budur. --kibele 14:12, 8 Mayıs 2013 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Sayın Takabeg, burdaki şikayeti komple okudunuz mu? Bir kaç örnek vermek gerekirse, Kullanıcı:Kmoksy şikayetim için "bu bir terör haraketidir" demiş. Bu durumda beni terörist olarak ifade etmiş oluyor. Bana siz bir trolsunuz demiş. Ayrıca daha tanımadan, ‘‘Kürtçüler linç hareketi başlatmış‘' ifadesini kullanmış. Hem Kürtçü hem de linç hareketi yapan kişi oluyorum o zaman bu durumda. Elinde kanıt olmadan, sürekli "organize işler" ya da komplo ifadeleri kullanıyor. Bunlar Kmoksy için kişisel saldırı olmayabilir, ama sizin için kişisel saldırı değil midir?--Azadi (mesaj) 15:48, 8 Mayıs 2013 (UTC)
 • "takabeg'in politikaları keyfince yorumlamasının hastasıyım" derken konuya değil kullanıcının davranışına odaklanıyorsunuz. Ne kadar ironiktir ki her zamanki gibi bu politikayı en çok savunan ama en çok ihlal eden kişi olmaya da devam ediyorsunuz.--Alperen (mesaj) 16:13, 8 Mayıs 2013 (UTC)
ah efendim, bunca yılın kullanıcısı olarak şu ihlalden engelleme verildiği zaman ihlal yapıldığını söylemeden önce tekrar hatırlasak şu politikayı di mi! nedir politika? konuya odaklan! konu ne? takabeg'in şu şu politikalar uyarınca yanlış yapıldı demesi! e ben ne diyorum? takabeg yanlış yorumluyor politikaları diyorum. kmoksy'nin kendisi bile kişisel yorum yapmadığını söylemezken, başkaları da yapıyo, onlara da bakın derken bu yorumlamanın 'yanlış' olduğunu söylüyorum. bu arada hoşgeldiniz. --kibele 16:50, 8 Mayıs 2013 (UTC)
Kesinlikle felaket bir çıkarsama... Hayır efendim öyle değil bakın. Konu: Sizin Kmoksy'yi engellemeniz. Sizin yorumunuz ise Takabeg'in kafasına göre yorum yapması, bakın yanlış demediniz kafasına göre yani subjektif, taraflı yorum yapması. Bu laf kesinlikle ve kesinlikle organize işler bunlar lafıyla aynı ağırlıkta. Takabeg kafasına göre politika yorumluyor derken siz konuya mı odaklanmış oluyorsunuz?--Alperen (mesaj) 09:29, 9 Mayıs 2013 (UTC)
 • Arkaplan olarak, daha önce Kibele ile tartışmamızın yaşandığı Ermeni Kırımı ile Tartışma:Ali el-Kârî sayfalarının da bu engellenmemde "az da olsa" bir payı olduğuna emin değilim. Fakat, hizmetli olan kullanıcı Kibele son dönemdeki tartışmalarda Neribij ve ekibinin başlattığı Kürtçülük-Zazacılık tartışmalarında onlar gibi Kürtçülük yanında yer alarak (Tartışma:Zazalar ile Neribij'in tepki toplayan TBA ihlali yönlendirimli katkılarını geri almadan günlerce sonra Zazaca sayfasını korumaya alması, Vate sayfasının SAS süreci ve ayrıca bakınız Şikayet sayfası) açıkça taraf olmuştur. O yüzden, şahsımın engellenmesi bu taraflılık pozisyonuyla ilintilidir ve tartışmada saf dışı bırakılmam amaçlanmıştır. Israrla gösterdiğim Neribij'in mesaj sayfasında Kullanıcı Yavukluantonio'nun (imzalarda gözüken isim olarak ayrıca M. Antonio Aldemir ile Anton Aldemir adlarını da kullanmakta olup kendisi Beyaz Liste'dedir ve bu listeye Kibele tarafından konup konmadığını bilmiyorum. Yavukluantonio hakkında ilginç bilgileri biraz önce Şikayet sayfasına ekledim, oradan görülebilir) adımı saldırı amaçlı "'Kmotsky her yere el atmis durumda isi gücü silmek ve imha etmek"' bölüm başlığında sunduğu ağır "'Kmotsky isimli Kürd düsmani kullanici'" lafını KSY ihlali olarak görmez iken, benim "organize işler bunlar, organize" lafını KSY ihlali gören (bana göre, altını özellikle çizelim, kesinlikle bu bir KSY değildir) Kibele'nin şahsıma "herşeyi anlamlı bulmak da kişisel yorumdur" demesi ise hizmetliliğini zedeleyen bir kayıtsız kalma örneğidir. Kibele'nin seçmece davranıp sayfadaki diğer ksy'leri de siz temizleyebilirsiniz demesi (bunu saat 16:02'de söylemiş ve 16:07'de ise beni engellemiştir) de başka bir örnektir. Kendisinin mesaj sayfasında ısrarla gösterdiğim diğer KSY ihlali ise, Kullanıcı Mamkemal'in şahsımı hedef alarak sarfettiği sen en haltsin ki?, Yani demeli bu lafa. Sen ne haltsin ki? varsa bilimsel bir eserin referansa koy, istedigini soyle. Takabeg : Bu tip odunlar icin ne yapiliyor? biçimindeki küfürlerini ise ancak ben gösterdikten sonra benim engellenme tepkimi hafifletmeye yönelik bulduğum 1 günlük engel vermiş ve ardından beni engellemiştir. Ben engellendiğim aynı dakikada sildiğim Yavukluantonio'nun saldırı amaçlı KSY ihlali ben engellendikten dört saat sonra kullanıcı Yavukluantonio tarafından "Kmoksy kaynakli katkilari bile siliyormussun dogru mu? Senin burada bulunma sebebin ne aciklar misin" biçiminde değişiklik özetiyle geri konmuştur ve bu özet bile açıkça şahsımı hedef alan ve bilinçli olarak sayfa geçmişinde de gözükmesi istenen KSY ihlalidir ve Kibele bunu bile görmemezlikten gelerek taraf tuttuğunu bir kez daha göstermiştir. Tekrar edelim, Kibele her ikimizin taraf olduğu bir tartışmada hizmetlilik yetkilerini kullanarak beni saf dışı etmiştir; olay budur. Yakın geçmişteki olayları hatırlayınca, bu davadan da bir sonuç çıkacağını sanmıyorum. Bu saatten sonra, tarafsızlığı zedelenen ve hizmetlilik yetkilerini tartışmada güçlü çıkabilmek için kullanan Kibele'nin hizmetli olarak bulunduğu ortamda yazı yazmak benim için mümkün gözükmüyor. (NOT: Engelli olduğum süre içinde Takabeg tarafından açılan bu şikayette Kibele'nin "kmoksy'nin kendisi bile kişisel yorum yapmadığını söylemezken, başkaları da yapıyo, onlara da bakın derken" demesi benim sözlerimin kendisi tarafından nasıl çarpıtılıp başka başka anlamlara yorumlandığını göstermesi açısından gerçekten ibret vericidir. Mesaj sayfamdaki "uyarıların" sayısına bakmadan kmoksy'nin sayfası bu konudaki uyarılarla dolu demesi ise gerçeklerle uyuşmayan ve bir hizmetlinin ifade etmesi uygun olmayan oldukça mübalağalı bir yorumdur.) --Kmoksy (mesaj) 13:12, 10 Mayıs 2013 (UTC)
Bu dava, Vikipedi:Kukla şüphelileri/Azadi davasıyla bütünlük arzetmektedir. --Kmoksy (mesaj) 06:33, 16 Mayıs 2013 (UTC)

Karar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Kibele[değiştir | kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kibele VP:STT'de aldığı hatalı karar sonrasında konuyu kişiselleştirip bir gurur meselesi haline getirmiştir. VP:STT'yi bir tartışma ortamına sürükleyip sonrasında dalga geçercesine öğüt vermeye kalkışması kişisel saldırıdır. Bahsi geçen hizmetlinin bu tartışmada uyarı yapacak durumda olmadığını, sözlerinin tartışma ortamı yaratmaya ve kullanıcıları yıpratmaya yönelik olduğu ortadadır. Kendisinin uyarılmasını istiyorum. --esc2003 (mesaj) 06:47, 7 Temmuz 2013 (UTC)

 • "...cidden çok sıkıldığımı da söylemeden geçemiycem." Aynı hassasiyetin aynı kullanıcıdan beklendiğini de ben söylemeden geçemeyeceğim. Cidden hoş olmayan bir üslup var ortada; üstten bakan, ders vermeye çalışan... Alttan almak zorunda olmadığımın bilinmesini istiyorum. "...hizmetliler, tartışmalı olabileceğini düşündükleri kararları geri çevirebilirler. bizzat kendileri bunun tartışmalı olduğunu düşünüyorlarsa da bunu yaparlar ve konuyu tartışma sayfasına yönlendirirler..." Madem öyle tartışılması gerekebilir türevi bir yorum yazıp işlem reddedilseydi veya aceleyle karar verilmeyip diğer kullanıcıların yorum yapmaları beklenseydi. Yaygınlık belirgin değil gibi hiçbir dayanağı olmayan, keyfi bir gerekçeyle bunu yapmak hiç sorumluca bir davranış değil. "...kullanıcı tartışma sayfasına düşüncesini yazmış, aradan iki gün geçtikten sonra da bu isteği yenilemiş...." İki gün değil dört gün beklendi yorum sahibinden cevap gelmesi için. Ne kendileri ne de bir başkası bunu yaptı. Dört gün gayet uzun bir süre. "Tartışma sayfasında belirtin, cevap gelmez ise değişikliğinizi yaparsınız" gibi öneri cümlelerinin kurulduğunu hepimiz biliyoruz. Ben isteneni yerine getirdim ve ikinci kez STT'ye çıkarmakta sorun görmedim. Bunu bir sorunmuş gibi dile getirmek hiç doğru değil. Buna dair bir kural yok görebildiğim kadarıyla. --esc2003 (mesaj) 07:10, 8 Temmuz 2013 (UTC)

Savunma[değiştir | kaynağı değiştir]

hizmetliler, tartışmalı olabileceğini düşündükleri kararları geri çevirebilirler. bizzat kendileri bunun tartışmalı olduğunu düşünüyorlarsa da bunu yaparlar ve konuyu tartışma sayfasına yönlendirirler. bu ad değişikliğini sayfaya yönlendirdim, kısa bir zaman sonra aynı isteğin yenilendiğini görünce de bunu hatırlatan bir not bıraktım. kullanıcı tartışma sayfasına düşüncesini yazmış, aradan iki gün geçtikten sonra da bu isteği yenilemiş. yukardaki 'gurur meselesi haline getirme', ' dalga geçercesine öğüt vermeye kalkışma' gibi kişisel yorumların bu kadar sıradanlaşmış olmasından cidden çok sıkıldığımı da söylemeden geçemiycem. --kibele 10:24, 7 Temmuz 2013 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • kibele hakkında, esc2003'ün yukarıda açık bir şekilde belirttiği tutumlar gerçekten hoş olmayan tutumlar. üstelik hizmetlinin bu tutumlarından vazgeçmediğini ve hakkında yapılan şikayette bile devam ettiğini net bir şekilde görebiliyorum. bu tür konularda kibelenin daha dikkatli olmasını ve bu mesajımın altına herhangi bir şey yazmamasını kendisinden rica ediyorum. --i.e.msj 17:54, 8 Temmuz 2013 (UTC)
 • STT sayfası, sadece bariz olan ve teknik sebeplerle yapılamayan taşımalar için oluşturulan bir sayfa. Ben de bariz olarak gördüğüm şeyleri oraya taşıyorum, ancak itiraz(lar) gelince yapacak bir şey kalmıyor pek. Tartışma yapmak gerekiyor bu tip durumlarda.--RapsarEfendim? 17:59, 8 Temmuz 2013 (UTC)
sm ve km ile fazla ilgilenmediğim için bu konudaki oylamalarda oy kulanmadım ama madem böyle bir sorun var şu anda yapıldığı gibi stt hakkında da kibelenin aklına takılan soru veya sorunlar var ise bu durumda o da bu konuyu tartışma veya oylamaya açmalı diye düşünüyorum. esc2003 haklı bir şekilde belirli süre beklediğini ve sayfayı tekrar stt (taşıdığını) yaptığını belirtiyor. bunu göz ardı etmemek lazım. --i.e.msj 18:07, 8 Temmuz 2013 (UTC)
Burada iki tarafında bir suçu yok bence. Esc, yaptığı bu taşıma talebinin doğru olduğunu ve kimsenin itirazı olamayacağını düşünerek -ki ben de bu taşımanın doğru olacağını düşünüyorum- talep yapıyor. Kibele ise benim itirazım var diyerek taşımayı yapmıyor. Bu noktada tartışma sayfasında, başka katılımcılarla birlikte tartışmak en doğrusu -ki şu anda yapılmaya çalışıyor. Dört gün ise bence bu konu için çok az bir süre, Türkçe Vikipedi şartlarında yani :)--RapsarEfendim? 18:16, 8 Temmuz 2013 (UTC)
tamam bu hususu gözardı edelim ve ikisine de stt konusunda hak verelim. fakat şikayetin ana konusu yapılan isteğe karşılık, benim de hoş karşılamadığım üsluptaki konuşma ve büyüklenmeler. bu konuda da bir fikriniz var mı? Rapsar :) --i.e.msj 09:26, 9 Temmuz 2013 (UTC)
 • Bu şikayet hakkında ne karar verildi acaba? Eğer hizmetliler hakkındaki şikayetler bir sonuç vermezse kendileri tekrar tekrar şikayet konusu olurlar. Öyle de oluyor zaten, değil mi? --E4024 (mesaj) 15:23, 22 Nisan 2014 (UTC)

Karar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şikâyet: Kibele[değiştir | kaynağı değiştir]

Şikâyet edilen kullanıcı: Kibele (mesajkatkılarsayfa taşımaengelleengel kaydı)

Şikâyet nedeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Sayın Kibele Wikipedia platformunun ziyadesiyle çalışkan ve değerli hizmetlilerinden biridir kanımca. Fakat Wikipedia'nın Umumi polikalarını anlama ve uygulama konusunda sıkıntı yaşatabiliyor. Güncel haber sitelerini takip eden ve güncel gelişmeleri eklemeye, Wikipedia'ya katkıda bulunmaya çalışan biriydim insanlık faidesi için. Değişikliklerim görevliler tarafından onaylanıyor ve hiçbir sıkıntı yaşamıyordum, insanlık faidesi için güzide bir platformda 'karınca kararınca' bir şeyler yapmanın tarifi mümkün olmayan mutluluğunu yaşıyordum.

Fakat Sayın Kibele önce kaynak değeri olmayan bir siteyi eklemekle suçladı beni (Yarı anonim bir kullanıcının maksatlı tesiriyle. Yarı Anonimde nedir? diye soracaksınız epeyce uzun bir mevzu, konuyu dağıtmamak adına özet geçiyorum) Akabinde eklediğim haber sitelerinden birinin neredeyse sahibi ilan etti ve beni reklamcılıkla suçladı. 1 + 2 + 7 gün olmak üzere haksız cezalar aldım ve ziyadesiyle üzüldüm. Sonra minik bir araştırma yaptım ve Sayın Kibele'nin bana defalarca ceza vermesinin sebebi olarak öne sürdüğü fiili bu sayfada bizzat kendisinin yaptığını gördüm ve kendisini uyardım. Mevzu bahis ben olunca kuralları kılıçtan keskin yapan Sayın Kibele söz konusu kendisi olunca tabiri caizse 'oralı bile olmadı' ve sayfada hiçbir değişiklik yapmadı.

Öte yandan Sosyal medya sayfasının Sosyal Medya Okuryazarlığı bölümünü oluşturma ve bir akademisyenin önemli bir çalışmasını eklemem konusunda hatrı sayılır bir silme politikası izleyen Sayın Kibele bu konuda da politikaları kendi istediği gibi yorumlamış yine beni reklam yapmakla suçlamıştır. Sağ olsun İncelemeelmani adlı değerli arkadaşımız Kibele'nin sildiği içeri tanzim ederek eklemiş ve Sayın Kibele'nin bahse konu içeriğin olmaması yönündeki iddiaları çürümüştür. Mesajlaşmalarımızda da pek nazik bir dil kullanmıyor. Yanlış anlaşılmasın küfür, hakaret ediyor demiyorum elbette. Fakat nezih, yapıcı bir üslup kullandığı da söylenemez. Üstü kapalı engelleme tehditleri şu sıralar bana karşı kullanmış olduğu iletişim biçimlerinden biri.

Hevesli, gayretli birinin mesnetsiz cezalarla bu güzide platformdan soğutulmasının reva olmadığını düşünüyor ve Sayın Kibele'nin tenkit edilmesini istirham etmekle beraber, Wikipedia adaletinin de er geç tecelli edeceği konusunda ümitvar olduğumu belirtmek istiyorum

Saygılarımla. --İkmal (mesaj) 21:54, 11 Aralık 2013 (UTC)

 • Zatıalileri 3-5 kelime yazmaktan dahi geri durarak kopyala yapıştır yapmayı yeğlerler. Acaba savunmaya ne yazacak diye beklerken görüyorum ki Mesaj sayfamın linkini yapıştırmış. 'Hiç kendimi yoramam edasında' bir savunma olmuş kanımca.
 • Cevap 2: Aslında şuan ki tavırları anlatmak istediklerimin bir nevi özeti durumunda. (..) Link yapıştırmaktan öte bir şey yapmıyorsunuz acaba? (..)
 • Cevap 3: (..) vaktimi bir şeyler yapmaya çalışan başka kullanıcılara ve vikipedi'nin iş bekleyen diğer alanlarına ayırmak istiyorum izninizle Bu cümleniz düpedüz hakarettir. Size, 'bana vakit ayırın' diye bir şey söylediğimi hatırlamıyorum. (..) Katkılarımı inceleyenler yaptıklarım link eklemekten ibaret olmadığını göreceklerdir.
her verdiğim cevabın, bir karşılıklı konuşmaya dönüştüğünü deneyimledim bu süreçte Bu nasıl bir ifadedir böyle anlamıyorum. "Sözümün üstünde söz olmaz" "Son sözü ben söylerim" imasında mı bulunuyorsunuz? Bırakınız da söylediklerinize cevap yazma hakkım olsun.
Ve son olarak Sayın Kibele şunu ifade etmek istiyorum ki. Yanlışta ısrar vahim durumdur. Unutmayınız ki "hata yapmışım" demek "özür dilemek" insanı asla küçülten bir husus değildir. Bilakis karakteristik olgunluğa ulaşmışlığın yegane nişanelerinden biridir.

Savunma[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanıcı mesaj:İkmal ve [1].. --kibele 21:58, 11 Aralık 2013 (UTC)

tam bir aydır, yalnızca güvenilir olmayan bir siteyi ve bir özgün araştırma paragrafını eklemek uğraşısı içinde bulunan kullanıcıya bununla ilgili onlarca mesaj atılmış birkaç kullanıcı tarafından. hizmetli fonksiyonlarını kullanmak ve vikipedi kurallarını uygulamak konusunda savunmam gereken bir durum yok bu noktada. işlendiği söylenen fiilin basit bir geri alma olduğunu ve linki benim eklemediğimi gören sağduyulu vikipedistler durumu değerlendirir, sizin "insanlık faidesi için güzide bir platformda 'karınca kararınca' bir şeyler" yapıp yapmadığınızı da değerlendirirler. her verdiğim cevabın, bir karşılıklı konuşmaya dönüştüğünü deneyimledim bu süreçte. vaktimi bir şeyler yapmaya çalışan başka kullanıcılara ve vikipedi'nin iş bekleyen diğer alanlarına ayırmak istiyorum izninizle. --kibele 09:34, 12 Aralık 2013 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Bu şikayet hakkında ne karar verildi acaba? Eğer hizmetliler hakkındaki şikayetler bir sonuç vermezse kendileri tekrar tekrar şikayet konusu olurlar. Öyle de oluyor zaten, değil mi? --E4024 (mesaj) 15:23, 22 Nisan 2014 (UTC)
  • Lafı klavyemden aldınız. İkinci şikayetimi yazacağım halen karar yok. İkmal (mesaj) 19:38, 2 Haziran 2014 (UTC)

Karar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Théoden[değiştir | kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıda verdiğim Silme Günlüğü kayıtlarında gibi hizmetli, her bir dakika da silme işlemi yaptığı görülmektedir. Bu işlemlerin keyfi olduğunu düşünmekteyim. Ve tarafımızca açılan Globya isimli başlık' da bu işlemlerin içerisindedir.Bu imzasız yazı Halityesil (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.


Savunma[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[değiştir | kaynağı değiştir]

Karar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu tip gereksiz hareketler ile bu sayfayı meşgul etmeyiniz. Şirketiniz tanıtımını yapmak için başka ortamlar seçmenizi tavsiye ederim. Ek olarak Theoden'in kullanıcı ve kullanıcı mesaj sayfalarının adını değiştirme çabalarınız sebebiyle uyarıldınız. Vandalizme devam etmeniz halinde engelleneceksiniz. --Eldarion 09:36, 16 Ocak 2014 (UTC)

Kibele[değiştir | kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanıcı kibele'nin haksız yere tarafımı engellemesi ve şahsi mücadele alanı oluşturmasından ibarettir.

Kullanıcı:Anton.aldemir yoruma dayalı ekleme yapmaktaydı

Ben kullanıcıyı şikayet etmek yerine anlamasını diledim. Konuyu şurada inceleyebilirsiniz: Tartışma:Resul Dindar. Şahsın Laz olup olmadığı ile ilgili bir eklemeydi. Webte "herhangi bir ifade, bir bilgi dahi yoktu".
En son kibele eklemeyi tekrar yaptı ve yalnızca bana uyarı verdi. Mesaj sayfasına yazdım, yanıt vermedi. Ben de açıklama yaparak bilgi eklendikten sonra telafisi imkansız olacağını, tartışarak eklenmesini arz ettim.
Keşke adam Laz olsa da yazsak. Ben farklılıklara, çeşitliliğe taparım. Kendim felsefeciyim. Ben ömrüm boyunca sınırlamalara karşı çıkmışımdır. Şahısla da tanışmışlığım var. Köylerimiz 40 km. uzaklıkta. Adamı bilgi olmadan Laz diye lanse etmek haksızlık olur diye düşündüm. Bunun için tartışma sayfasına davet ettim.
Ancak kibele beni engelledi. Tek uyarı, tek değişiklik. Bu kadarla olsa iyi, bana cevap verme tenezzülünde bulunmadı. 9 yıllık deneyimli bir kullanıcıyım. Diğer dillerde de çabalıyorum. Bu engel neye yaradı?
Şahsı şikayet etmemin sebebi engel değildir. Olayı kişiselleştirmesidir. Referans istediğim için cezalandırıldım, bunu kabul edebilirim (Kişisel saldırı kaldırıldı)
Kullanıcı kibele engelden sonra yazdığım mesajımı geri aldı: https://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Kullan%C4%B1c%C4%B1_mesaj:Kibele&diff=14321311&oldid=14321308
Kullanıcı kibele hiç müdahil olmadığı (Kişisel saldırı kaldırıldı) https://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Tart%C4%B1%C5%9Fma%3AResul_Dindar&diff=14321316&oldid=14321292
Nihayetinde kendi kullanıcı sayfamdaki, pasif kalacak olmamın açıklamasını da sansürledi: https://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Kullan%C4%B1c%C4%B1%3AKafkasmurat&diff=14321331&oldid=14321327

(Kişisel saldırı kaldırıldı)

https://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Vikipedi%3ASilinmeye_aday_sayfalar%2FHepimiz_Ermeniyiz&diff=14076005&oldid=14075732
https://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:Silinmeye_aday_sayfalar/Trabzon_Olaylar%C4%B1
https://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:Silinmeye_aday_sayfalar/Yozgat_Ermeni_Olaylar%C4%B1
https://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:Silinmeye_aday_sayfalar/F%C4%B1nd%C4%B1cak_%C4%B0syan%C4%B1
https://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:Silinmeye_aday_sayfalar/Haluk_Din%C3%A7er
https://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Vikipedi%3ASilinmeye_aday_sayfalar%2FMehdi_Aksu&diff=14297220&oldid=14297038

Kullanıcı kibele'nin hizmetlilik haklarını istismar ettiğini düşünüyorum. Olayı incelemeniz inceliğini gösterirseniz mutlu olurum. Ancak vakit ayırmasanız da bu hizmetlinin tutumlarından haberdar olmanız, gelecekteki bilgi çabaları için sağlıklı bir ortam oluşturabilir. Hizmetliler yoğun olabilir, bu yüzden yanlış ya da fazla engelleme de yapabilir. İnsanlarla mücadele etmek zordur. Ancak bu olay tamamen yanlıdır ve iktidar kaygısı taşımaktadır. İlginiz için teşekkürler. İyilikler dilerim.--Kafkasmurat- 22:00, 21 Nisan 2014 (UTC)

 • Kibele'nin aynı kullanıcıya tanıdığı taraflılık devam etmektedir. Kendisine yazdığım mesajın sayfada kalmasına dahi tahammül edememiştir. Mesajı en azından şikayet sayfasında paylaşarak bu kullanıcıların tahakkümünü tüm topluluğun dikkatine sunmak istiyorum: Kişisel saldırı gerekçesi ile yorumumu sansürlediniz. Ancak orada herhangi bir kişiye saldırmıyorum, yalnızca esprili bir yorum katıyorum. Kimi incittiğini anlamıyorum. Kullanıcı:Zohak'ın o madde hariç katkılarını çok beğeniyorum. Esc2003 adlı kullanıcının tarafıma saldırılarına meydan vermektesiniz. Tartışma sayfaları sayısız hakaretlerle doludur. Eylemlerini savunduğunuz kullanıcı ben dahil birçok kişiye hakaretler savururken neredeydiniz? Başka hiçbir çalışmada görmediğim eşgüdümünüzü tebrik ediyor, bunun kişisel çekişmelere değil, ansiklopedik çalışmalara da tesir etmesini umuyorum. Daha önce Tartışma:Resul Dindar ve Tartışma:Hemşinliler sayfalarındaki yanlı tutumunuzun şahsınızı yücelttiğini düşünmüyorum. Hizmetli olarak, üçüncü defadır danışıklı dövüş yapmaktasınız. Üçüncü seferdir belirtiyorum ki, savunduğum konular halihazırda dediğim gibi düzenlenmiştir, veyahut yakın zamanda düzenlenecektir. Sırf taraf tutmak adına gerçekleri erteliyorsunuz. Bunun size faydası olduğunu sanıyorsanız da, hepimiz için zararlı olduğunu gözden kaçırıyorsunuz. --Kafkasmurat- 09:11, 6 Kasım 2014 (UTC)

Savunma[değiştir | kaynağı değiştir]

maddedeki birkaç gün süren etkinliği izleyince, başlangıçta bu eki geri alan Kullanıcı:Esc2003'ün kaynak eklediğini ve konunun tartışılmasını talep ettiğini görmek mümkün. bu noktada tartışmadan içeriği çkartmakta ısrar eden kullanıcıya üç geri dönüş uyarısı yollandı. buna rağmen aynı değişikliği yaptı ve engellendi. kişisel yorumları temizlendi ve bu konuda da uyarıldı. eski kullanıcı olmak bu konularda serbestlik sağlamıyor hiç kimseye. diğer hizmetlilerden ve kullanıcılardan yukardaki ağır ithamların temizlenmesini rica ediyorum. --kibele 07:44, 22 Nisan 2014 (UTC)

Kurallar yalnızca benim için mi işliyor? Madem birkaç gündür izlemekteydiniz, neden bir cümle sarf etmediniz de direkt engelleme ve sansür yoluna gittiniz? Tartışma sayfasına konuyu açan benim. Tartışılırken yazdıklarımı geri aldınız. Yanlış ifadelerle toplumu yanıltmayınız.
 • Benden başka 3 devriye daha aynı eklemeyi reddetmiştir. Ben izleme sayfamı sürekli kontrol ettiğimden, zararlı eylem tekrarlandıkça reddettim. Kendince ekleme yapmaya çalışan birini engelletmediğim için suçlu konumuna mı düşmeliyim? İfadeleriniz dayanaksızdır. Verilen referans eklemeye ait bilgi içermemektedir. Tavrınız düşmancadır. Hepimiz insanlara bilgi verebilmek için buradayız. Siz buna şahsi nitelikler katmaktasınız. --Kafkasmurat- 08:10, 22 Nisan 2014 (UTC)

Diğer Kullanıcıların Yorumları[değiştir | kaynağı değiştir]

Engelle alakalı değil de, maddeyle alakalı bir şey demek istiyorum. Özgün araştırma dediğimiz olay tam anlamıyla gerçekleşmiş bulunmaktadır. Özgün araştırma, bir kaynağı değerlendirerek ona göre çıkarım yapmaktır. Bu madde için, "Lazca konuşuyor annesi ve babası, o halde Laz olmalı" gibi bir çıkarım yapılmıştır, bu çok net. Bu noktada şikayet eden kullanıcının hareketini doğru buluyorum. Aslında bulmuyorum, çok bariz bir biçimde doğrudur. Kaynaktan çıkarım yapılmıştır, kaynak yorumlanmıştır ve özgün araştırmaya yer vermemek politikası net bir biçimde ihlal edilmiştir.--RapsarEfendim? 07:58, 22 Nisan 2014 (UTC)

Evet, Lazcayı konuşan 20-30 bin kişi arasında Laz olmayan unsurlar da mevcut :) -esc2003 (mesaj) 08:13, 22 Nisan 2014 (UTC)
O halde neden "kendisi/ailesi Laz'dır" gibi bir çıkarımda bulunuluyor? Diğer taraftan bakılırsa, anası-babası Türkçe konuşanlar Laz olamaz mı? Bunlar hep çıkarım işte.--RapsarEfendim? 08:17, 22 Nisan 2014 (UTC)
Türkiye'de her anlamda hakim dil Türkçedir. Türkçe konuşanların önemli bir kısmı etnik Türk değil. Lazca ile Türkçenin statüsünü nasıl bir tutuyorsun, karşılaştırıyorsun anlamadım. --esc2003 (mesaj) 08:22, 22 Nisan 2014 (UTC)
Ekleme: "O halde neden 'kendisi/ailesi Laz'dır' gibi bir çıkarımda bulunuluyor?" Rapsar espriyi anlamamışsın anlaşılan :D Tabii varsa böyle bir şey paylaşabilirsin bizle. esc2003 (mesaj) 11:38, 22 Nisan 2014 (UTC)
Burada Türkçe- Lazca mücadelesi verilmemektedir. Konu referansın bu bilgiyi içermemesidir. Böylesine önemli ve şahsı kamuoyunda farklı yerlere taşıyacak bir bilginin esamesi dahi okunmamaktadır. Ona zarar verebilir, kişilik haklarını zedeleyebilir. Sizce kendi sitesinde bundan bahsetmemesi, ya da bir tane bile böyle bilgi olmaması biraz garip değil mi? Burada çıkarım yapmak için mi bulunuyoruz, referans göstermek için mi?--Kafkasmurat- 09:29, 22 Nisan 2014 (UTC)

Ek olarak herhangi bir olayın içinde olan hizmetliler, hizmetli yetkilerini kullanarak o olaya müdahale etmemelidir. Kullanıcıya verilen engel, engeli veren hizmetli ve maddeye/konuya olan katkıları göz önüne alındığında bu ihlalin gerçekleştiği söylenebilir. Engel sebebi yoğun geri dönüş olarak gösterilmiş. Kullanıcı ihlal yapmıştır, doğrudur. Ancak aynı ihlali Anton.aldemir de yapmış olmasına karşın herhangi bir engel veya uyarı verilmemiş. Adaletse herkes için adalet.--RapsarEfendim? 08:15, 22 Nisan 2014 (UTC)

İki geri dönüş yapmışım nasıl aynısını yapmış oluyorum Rapsar? -esc2003 (mesaj) 08:17, 22 Nisan 2014 (UTC)
Doğru, yanlış yazmışım. Özür dilerim.--RapsarEfendim? 08:19, 22 Nisan 2014 (UTC)
nerede olayın içindeymişim? ingilizce kurallara bağlantı yapana kadar onun bağlantısını vereydin ya.. kaynaklı içeriğin çıkartıldığını gördüm, geri alıp kullanıcıyı uyardım. o noktada anton aldemir ortada yoktu, esc de tartışma sayfasını kullanmaktaydı. engellerin ceza değil önleme amaçlı olduğu biliniyordur umarım. doğrudur, adaletli olmak, kullanıcıya göre değil, duruma göre yorum yapmak gerek, di mi rapsar? --kibele 08:30, 22 Nisan 2014 (UTC)
Şu 1, şu 2. Buralarda dahil oluyorsun olaya.--RapsarEfendim? 08:37, 22 Nisan 2014 (UTC)
şikayeti yapan kullanıcı da 'neden bir cümle etmediniz?' demiş. bence bir karar verin karışmış mıyım, karışmamış mıyım.. bir de VP:ÜGD sayfasını okumak gerek. kolay gelsin. --kibele 09:03, 22 Nisan 2014 (UTC)
Ortada yoktu, duruma göre ceza gibi ifadeler size yakışmıyor. Her şeye muktedir bir pozisyonunuz var, sadece insanları engellerken mi yetersiz kalıyorsunuz? Bana yanıt vermediniz. Olayı takip ettiğinizi söylemenize rağmen birkaç gündür, yapıcı bir müdahalede bulunmadınız. Sizin tek müdahaleniz beni engellemeye yönelik geri alma ve engellemedir.
Bir de yanlışlık olmasın. Tartışma sayfasına davet eden benim. İlk yazıyı yazan da benim1 Ama son yazımı sansürleyen de sizsiniz 2--Kafkasmurat- 09:26, 22 Nisan 2014 (UTC)
olayı takip ettiğimi nerede söylemişim? farkettiğimde 3gd'yi ihlal eden tek kullanıcı sizdiniz. yanıt verilmesini istiyorsanız kişisel yorum yapmadan soru sormalısınız. yukarıdaki 'zannımca' diye başlayan kısmın tamamı VP:İÜYYKÜD ihlalidir yani hâlâ bu kuralı ihlal etmektesiniz. 3gd'yi ihlal ettiğiniz için önce uyarıldınız, sürdürünce engellendiniz, konu bundan ibarettir. maddeyle ilgilenmedim, ilgilenmiyorum. --kibele 14:47, 22 Nisan 2014 (UTC)
Savunmada birkaç gündür izlediğinizi belirtmişsiniz. Zannımca ifadesi edebi bir kullanımdır. Düşünceme göre, savıma göre anlamı verir. Bunun neresinde politika buldunuz? Kurallar yalnızca benim için mi işlemektedir? Değişik devriyelerce reddedilmiş bir eklemeyi aynı kullanıcı 10 kere yaparsa ne diyeceğiz buna? Kabul mu edeceğiz? Üstelik hem ben, hem de Kullanıcı:Théoden bu kullanıcıyı uyarmıştık.1 Yaklaşık 20 kere uyarıları sildi ve aynen işlemleri tekrarladı: 2 Bu kullanıcıya karşı sadece ben mi politikadan sorumluyum. Beni engelleyip siteden atabilirsiniz ancak görevlilerin zamanlarını defalarca boş yere harcayan bu kullanıcıyı eleştirmek bir yana korumanız hayret vericidir.--Kafkasmurat- 15:17, 22 Nisan 2014 (UTC)
doğru yorum yapmak için önce doğru okuma yapmak gerekiyor: 'izleyince görmek mümkün'den birkaç gündür izlediğimi çıkartmak ilginç olmuş. 'zannımca'da da aynı sorun var. kelimeyle değil, o kelimeden sonra yazdıklarınızla ilgili bir şey söylüyorum. bir kullanıcının engellenmesi, bir başkasının korunması anlamına gelmez. yanlış anlamalarınızı ve kişisel yorumlarınızı düzeltmek için daha fazla zaman harcamayacağımı söyleyerek çekileyim. --kibele 15:24, 22 Nisan 2014 (UTC)
Politika nedeniyle engellenmedim. Siz beni engellediniz. Arasında fark var. Bunu da yanlış anlamayın. Bu ansiklopedi ile ilgili bir durum değildir. Sizin kullanıcı olarak yaptığınız bir harekettir. Düşmanlık en son ihtiyaç duyulan şeydir. Kişi önce kendisine kötüdür. Ben topluluğu bilgilendirerek bunun daha fazla yayılmamasını istedim. Hepimizin ancak birlikte var olduğu mesajını vermeye çalıştım. İşlem için yaptırım talep etmiyorum. İnsanlar bunu bilsin yeter. İncelemeye bile değer bulmadığınızı, anlamaya çalışmadığınızı düşünüyorum. Kurallar, politikalar dogmatik varlıklar değildir. Tepeden inme olurlarsa siz haklı olursunuz. Ancak kurallar bizim için vardır. 3 değil 10 kere zarar verdi, 10 kere geri aldım. Bunu kendim için yapmadım. Doğru bilgi için yaptım. Yukarıda her şey açıklanmıştır. Okumaktan çekinmeyiniz. bunları en başta sizin için yazdım.--Kafkasmurat- 15:39, 22 Nisan 2014 (UTC)

@Kibele: Bence o ağır ithamlara maruz -ve bu sayfada en çok şikayete konu olmuş hizmetli durumunda- kalınmaya yol açan imge'nin (imaj) düzelmesi gerek. Bu da "gerçek" bir yansızlıkla sağlanabilir; ama bu iş kolay değildir ve bugünden başlansa yine zaman alacaktır. --E4024 (mesaj) 08:03, 22 Nisan 2014 (UTC)

 • Hepinizin bildiği gibi, ülkemizin genel sorunsalı olan etnisite meselesi aynen Vikipedi'ye de yansıyor. Bunun güzel bir örneğini, katıldığım Vikipedi toplantısında da görmüştüm. Toplantıda son soruyu soran, neden Türk yazıyorsunuz. Bunun yerine hiçbir şey yazmasanız olmaz mı? demişti. Bu sorunu, üzgünüm ama çözemeyiz. Bu gibi durumlarda en güzel çözüm yolu, referans bulmaktır. Fakat referans yok ise ya da referans KD değil ise; tüm referanssız bilgilerin çıkarılması eğer tartışma uzuyor ve durum 3 geri dönüşe doğru gidiyorsa, bir hizmetliden sayfanın acil olarak korunma altına alınmasını istemek olmalıdır. Elbette iyi niyetli olmanın da yararları görülebilir. Unutuyorsanız, sorunu bir kenara not edin ve sakinleştikten sonra geriye döndüğünüzde; elinizde çok daha fazla imkan olduğunu göreceksiniz. Herkese sevgiler.--i.e.msj 20:38, 22 Nisan 2014 (UTC)
Az önce, bazı kişisel saldırı cümlelerini Kafkasmurat'ın metninden çıkardım. Fakat kendisi tekrar geriye aldı. Üzgünüm ama kullanıcının devriye yetkilerinin de gözden geçirilmesi gerektiğine daha çok inanmaya başladım. Kendi mesaj sayfasına yazacaktım. Fakat buraya yazmanın daha doğru olduğuna kanaat getirdim. Kendisine, nacizane tavsiyem ise şayet sinirleri yatışmayacak ise; bir süre Vikipedi'den uzak kalmasıdır. Kullanıcının isteği doğrultusunda, bir hizmetli arkadaşımız; şikayet edenin metnindeki kişisel saldırıları temizleyebilirse sevinirim. Herkese kolay gelsin.--i.e.msj 20:46, 22 Nisan 2014 (UTC)
i.e. Bu şikayetimde 4. kez bir kullanıcı girip istediği cümleleri siliyor. Her gelen bir şeyleri sildiğinde ne dediğim anlaşılamıyor. Paragrafların tümü silindiğinden, işleminizi geri alıp cümleleri yumuşattım. İşlem kayıtlı, lütfen bakınız. Ayrıca ilk yorumunuz olumluyken, sırf işleminizi geri aldım diye kötülemeniz de garip. Sonuçta hizmetli değilsiniz ve büyük bir problemi anlattığım metinde çok büyük farklılıklar oluşturmuştunuz.--Kafkasmurat- 21:53, 23 Nisan 2014 (UTC)
 • Kafkasmurat engellenmeden önce 3GD hakkında uyarılmış mı diye mesaj sayfasına bakayım dedim, uyarılmış. Fakat mesajlarda gözüme bir şey takıldı; esc2003'ün mesajı. "Lazca ölen bir dildir konuşanları elbette lazdır". Bunu esc2003 yazmış. Açık konuşayım tartışmaya ve olaya vakıf değilim ama esc2003'ün yaklaşımını Vikipedi açısından sağlıklı bulmuyorum. Umarım başka bir şey söylemek istemiştir. Son olarak; "Napsak da yeni kullanıcı bulsak?" diye kara kara düşündüğümüz şu günlerde bir iki günlük tartışma sonucu kullanıcıların engellenmesini mümkün kılan mekanizma sağlıksız gelmeye başladı; bildiğin tezat. --bermanya 21:31, 22 Nisan 2014 (UTC)
"...esc2003'ün yaklaşımını Vikipedi açısından sağlıklı bulmuyorum..." Bahsedilen durumun aksini çıkaran bir durum, bir kaynak varsa paylaşabilir misiniz lütfen? Bunların ciddi olarak söylendiğine hala inanamıyorum. Aynı şeyleri tekrar etmemek için mesaja tartışma sayfasında da bağ vermiştim. Ortada saklanan veya kıyıda köşede kalmış bir söz yok. Yukarıda da aynılarını söyledim. Eklenen bilgi için şikayetçi kullanıcı tarafında yukarıda söylenen: "...böylesine önemli bilgi..." ve mesaj sayfama yazdığı "...Bu dayanaksız eklemenin sanatçıyı ve çevresini itham ettiğini ve açık bir nitelendirme olmadan haksızlık oluşturduğunu belirtmeliyim. Vikipedi bu tür bilgiler için ana kaynaktır. Burada yapılan bir hata telafisi imkansız zararlara yol açar..." gibi cümlelerin Vikipedi'ye katkı sağlayanlara yakışmadığını söylemem gerekiyor. Gayritürk olmanın, olarak verilmenin nasıl tanımlandığını okumak yeterli. Türkçe, günümüzde Türk otoritesinin bulunmadığı yerlerde de birçok Türk olmayan insanın ana dili konumunda, buna dair birçok kaynak da mevcut zaten, kuşkuculuğun gösterilmesi gerektiği yerler buralardır. Bunu yapmayıp kişilere Türkü yapıştıranlar, aksi bir durum ortaya çıktığında "...yapılan bir hata telafisi imkansız zararlara yol açar..." diyecek mi bunu merak ederim. Yukarıda Rapsar'ın da örnek olarak verdiği bu durumun (ana dil olarak Lazca, Türkçe) karşılaştırılamayacağını tekrar etmekte fayda var. --esc2003 (mesaj) 06:34, 23 Nisan 2014 (UTC)
berm Problem esc2003'ün yoruma dayalı eklemeyi önce reddetmesi, sonra da onaylamasından kaynaklanıyor. Bu eklemenin aynısını yapan kullanıcı 3 devriyenin farklı zamanlarda reddettiği eklemeyi sürekli yapmıştır. Sürekli de reddetmek durumu doğmuştur. Kullanıcı:kibele'nin uyarısının yanlış yapıldığını sanıyordum. Sadece ben uyarılmıştım. Kullanıcı:kibele'ye yazdım ancak cevap alamadım. Vermeyince de tekrar değişiklik yaptım. İzleme listemdeki sayfaların hiçbirini bekliyor konumunda bırakmam. Ne yazık ki özenmek burada iyi olmadı. --Kafkasmurat- 21:58, 23 Nisan 2014 (UTC)
Peki esc, diğer taraftan bakarsak, "annem baban Türkçe konuşuyordu denseydi", kişiye Türk kökenli mi diyecektik? Burada kaynağı yorumlamak sıkıntı, Laz'a falan takılmamak lazım. Apaçık bir şekilde kaynağı yorumluyorsun, kendi çıkarımını katıyorsun. Bunu tartışmak bile anlamsız.--RapsarEfendim? 07:33, 23 Nisan 2014 (UTC)
Okuduklarından anlamıyorsan yapacak bir şeyim yok Rapsar. Hala da tutup Lazca ve Türkçe konuşanları bir tutuyorsun. Evet, Laza takılmamak gerek. "Annem babam evde Ladinoca konuşurdu" diyen birinin Sefarad Yahudisi kökenli olmayabileceğini söylemeye benziyor bu. --esc2003 (mesaj) 08:08, 23 Nisan 2014 (UTC)
Bir de şu yorumları Allah aşkına sansürleyip durmayın. Hakaret var madem, uyarın kullanıcıyı, gereğini yapsın. Onun o hakaretine göre davranalım. Onlar olunca farklı, olmayınca farklı. Müdahale edip durmayın lütfen.--RapsarEfendim? 07:37, 23 Nisan 2014 (UTC)
Yani Rapsar, senin çıkardığın cümlelerde; kişiselleştirme örnekleri yok ve biz kullanıcıyı uyarmadık? Benim uyarım, Garbin'nun uyarısı 1 ve 2. Neden kullanıcıyı uyarmadığınızı söyledin, anlayamadım. Kibele'nin de uyardığını biliyoruz ve görüyoruz. Kaldı ki, 18 Nisan tarihinde, bundan sonra Kafkasmurat'ın geri almalarını Sonraki sürümle aradaki fark → bağlantısına tıklayarak, takip edersen; 1, 2, 3, 4, 5 defa geriye alındığını, 3 ve 4'üncü geri almalarda ise sadece gülme sembolü ile geriye alındığını açıkça görüyoruz. Bu arada Kullanıcı:Anton.aldemir daha fazla geriye alma yapmış. Fakat ona herhangi bir engel hala verilmemiş. Fakat, tüm bunlar yine de bir kullanıcının kişisel saldırı yapmasına neden olamaz. Yani artık, bundan sonra kişisel yorumları çıkarmayacak mıyız? Burada, öylece kalsınlar mı? --i.e.msj 07:57, 23 Nisan 2014 (UTC)
Ayrıca, sayfa geçmişine bakacak olursan. Söz konusu saldırıların pek çok defa çıkarılmasına rağmen; kullanıcının topluluğu bile suçlayarak, defalarca geriye aldığını görebilirdin.--i.e.msj 08:00, 23 Nisan 2014 (UTC)
Topluluğu suçladığım, ya da gülerek aşağıladığım yorumları yanlıştır. Siz diğer kullanıcının işlem özetlerine bakmaktasınız. Gayri ciddi ve hakaret amiz işlemler yapmaktadır. 15 adet işlemden 10'u hiçbir bilgi içermeyen referanslarla yapılmıştır. Kalan 5'i de esc nin müdahalesiyle yanlış yoruma dayalı referanstır. Olayın, Kullanıcı:Anton.aldemir adlı kullanıcının yanlış uygulamasından kaynaklandığını ve tecrübesizliğini ısrar ile kapatmaya çalıştığını belirtmeliyim. Dostumuza hiçbir mesaj atılmamış, esc'nin yoruma dayalı eklemesi mevzu bahis yapılmamış, 9 yıldır sadece akademik referans kullanan ve tek çabası yeni maddeler oluşturmak olan bana direkt engelleme yapılmıştır. --Kafkasmurat- 22:15, 23 Nisan 2014 (UTC)
Bu kadar demagoji yapıldığı yeter. Şurada da aynı kullanıcıyla bir devlet adamının dini hakkında değişiklik savaşına girmiştiniz. Eklediğiniz kaynağın gerçekten de hiçbir alakası yoktu. Kullanıcı bunu geri aldığında "vandalizm amaçlı değişiklik" deyip siz de geri almışsınız. Kullandığınız "akademik referans" bu mudur? Diğer kullanıcının, bozuk link olduğu için kaldırdığı kaynağı arşivden bularak ekledim (oradan da Müslüman olduğu sonucu tam olarak çıkar mı emin olamadım). Savaşı ancak öyle bitirdiniz. Davranışınız tarafsızlığa aykırı. Kaynaklar konusundaki aynı inceliği diğer maddeler için göstermiyorsunuz. --esc2003 (mesaj) 12:54, 24 Nisan 2014 (UTC)
Bu cümleleriniz açıkça rekabet içeriyor. Genç bir arkadaşımız olduğunuzu düşünüyorum, hırslı olmanız anlaşılır ancak insanların hak arayışına yeter diye kestirip atmak doğru değil. O dediğiniz kaynak İngilizce Vikipedi'den alınmıştır. Burada dikkat etmeniz gereken ekleme değil önleme yapmamdır. Savunduğunuz [Kullanıcı:Anton.aldemir]] hiçbir değişikliğinde kaynakça sunmamıştır. Sadece silmiş ve açıklamada Wiki adresi kopyalamıştır. Ayrıca burada talebiniz de anlaşılamamaktadır. Ben birçok değişikliği kontrol ettim, neden gerçeklere saldırmaktasınız? Kullanıcının değişikliklerini kontrol etme nezaketinde bulunanlar, doğru bir işlem görmekte zorlanacaktır. Sırf yanlışlığınızı gördüm diye bu değişiklikleri savunmanız rekabet açmazına düştüğünü izlenimi uyandırabilir.1,2, 3, 4, 5 Lütfen bir göz atınız.--Kafkasmurat- 08:45, 25 Nisan 2014 (UTC)
Uyarılmadığını söylemedim, olması gereken uyarmaktır zaten. Uyarın, ısrarla ekliyorsa devamı engeldir zaten. Ama kaldırmayın lütfen. Onlar olmadan ben ne demek istediğini, nasıl bir davranışta bulunduğunu net olarak anlayamıyorum.--RapsarEfendim? 08:10, 23 Nisan 2014 (UTC)
@rapsar. mealen 'kibele şu şu oylamalardaki davranışlarımdan ötürü bana engel verdi' denmesinin VP:İÜYYKÜD ve VP:İNOV ihlali olduğunun farkında değil misin yoksa hakaretleri görmek istemeni neye bağlayalım? --kibele 09:44, 23 Nisan 2014 (UTC)
 • Rapsar, Şikayet sayfasındaki dilekçem nedeniyle Kullanıcı:Théoden tarafından bir gün daha engellendim. Nezaket gerekçe gösterilmiştir. Nezaketsizliğimin tarafıma bildirilmesini arz ve rica ederim. Şu an şikayet metninden bir şey anlaşılamamaktadır. Silinen içerik politika ihlal etmemektedir. Ayrıca iki gündür ayrı ayrı engellenmem kamuoyunu aydınlatmayı imkansız kılmıştır. Hem sansürleyip, hem de engelleyerek nasıl anlaşmayı düşünebiliriz?--Kafkasmurat- 22:03, 23 Nisan 2014 (UTC)
Valla azizim, yukarıdaki yazdıklarıma cevap vermişsin. Fakat, emin ol. Bu hizmetlilik olayını gereğinden fazla düşünüyorsun. Hizmetliler, politika ile yönergelere aykırı bir eylem yapmadığın sürece seni engelleyemez. Durum, bu kadar basit. Eğer bu sorunun bittiyse, seni maddelerde görmek isteriz. Eğer kendi kendine bunu sıkı bir tartışma haline getiririm ve devam etmek istiyorum diyor isen de; geçmişte ben örneğini bir kaç defa yaşadım. Fakat, bunun ne kendime ne de topluluğa bir yarar getirmediğini, getirmeyeceğini gördüm. Umarım, yolun başından dönersin. Benden, bu pastaya katkı bu kadar. Kal sağlıcakla. --i.e.msj 23:08, 23 Nisan 2014 (UTC)
"Engelledikleri" için buraya yazıyorum. Buradan da pek bir umut yok, şikayet sayfası nedeniyle de engellendim. Problem hizmetli olmak ya da engellenmek değil. Engelin amacını gerçekleştirmemesi, eşitlik ilkesine aykırılık ve bireysellik uğruna bilgi imkanının yok edilmesi. Daha önce de dedim, bir yaptırım talep etmiyorum. Yeterince insan bu engelden ve tutumun zararından haberdar olursa ne güzel.--Kafkasmurat- 23:19, 23 Nisan 2014 (UTC)

yukarıda "Kullanıcı:kibele'ye yazdım ancak cevap alamadım. Vermeyince de tekrar değişiklik yaptım." denmiş de onu bir düzeltelim. elbette doğrusu bu olurdu. ama, önce madde geri alınıp, sonra bana yazılmış. --kibele 14:01, 24 Nisan 2014 (UTC)

Bende neden bu tarih çıkıyor acaba: ...Tartışma sayfasına bakarsanız bilgi alabilirsiniz.--Kafkasmurat-ℳ 18:58, 20 Nisan 2014 (UTC) On gün evvel de yazsam, cevap vermediğiniz ve hala da vermeyeceğiniz için değişiklik olur muydu bilemiyorum.--Kafkasmurat- 20:02, 24 Nisan 2014 (UTC)
vikipedi'nin sendesi bendesi olmaz. yanıltıcı ifadelerde bulundunuz, şimdi de lafı dolandırmayın. kural ihlali yaptınız, engellendiniz. burada topluluğu meşgul etmek yerine VP:ÜGD sayfasını okursanız daha yararlı bir şey yapmış olursunuz. --kibele 20:23, 24 Nisan 2014 (UTC)
Hiç çabalamayın, ne kadar sansürleseniz de, ne kadar engelleseniz de insanlar merak ediyor, araştırıyor. Gerçeği görmeye çabalıyorlar. Hatalı işlemlerinizle mağdur edilen tek ben değilim. İnsanlar şikayetçi. Bu görmezden gelinemez. Ben politika yerine iyilik ve özgürlük çağrısı yapıyorum. Biraz eleştirel baksanız, kendiniz de göreceksiniz. Burada bir yanlışlık var.--Kafkasmurat- 20:43, 24 Nisan 2014 (UTC)
Aldığınız engel yerindedir. Engel verilmeseydi duracağınız yoktu çünkü. Şurayı cevaplarsanız çok iyi olur. Haddinden fazla uzayan bu tartışma da bir son bulsun artık. Şimdiye dek hatalı hizmetli davranışları olmuştur ama burada yok. --esc2003 (mesaj) 04:33, 25 Nisan 2014 (UTC)
Bu tür Vikipedi'nin müdürü tarzı konuşmalarla bir yere varılacağını sanmıyorum. Tüm konuşmalarınızda kestirip atıyorsunuz. Burası hak arama sayfasıdır. Engel ve sansür zaten vuku buldu. Bir de demagoji ile, en azından burada, insanların bilgi almasına engel olmayın. Burada değişiklik yapmamı engel durdurmamıştır. İddia ettiğiniz gibi zarar vermek isteyen biri bunu pek ala yapabilir. Hatta zarar vermek isteyen kötü niyeti olan kimse bunu kendi ismi altında yapmaz(pek çok kullanıcının yaptığı gibi)--Kafkasmurat- 08:27, 25 Nisan 2014 (UTC)

Karar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şikâyet: Kibele[değiştir | kaynağı değiştir]

Şikâyet edilen kullanıcı: Kibele (mesajkatkılarsayfa taşımaengelleengel kaydı)

Şikâyet nedeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Sayın Kibele ne yazık ki -bunu üzülerek söylüyorum- yetkisini makul ölçüler dışında kullanmaktadır. Verdiği haksız cezalar yüzünden günlerce bu platformdan uzak kaldım. Siyasal İletişim maddesine alt başlık olarak "Siyasal İletişim 2.0" ekledim. İşbu ilavemin dayanağı olarak bir akademisyenin akademik bir dergide yayımlanan makalesini ekledim. Sayın Kibele yaptığım değişikliği geri aldı. Kendisinden gerekçe bildirmesini istedim. Fakat yaptığı eylemin gerekçelerini makul bir biçimde açıklamak yerine tam "1 aylık" erişim cezası vererek beni yine susturdu. Sizce bunlar reva mı? Canımızın sıkıldığını engellersek kim içerik ekleyecek, kim düzenleyecek? Ansiklopedi mi olacağız yoksa 3. sınıf bir forum sitesi mi?
Sürç-i lisan var ise affola
Saygılarımla... İkmal (mesaj) 11:59, 3 Haziran 2014 (UTC) --İkmal (mesaj) 11:59, 3 Haziran 2014 (UTC)

Savunma[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[değiştir | kaynağı değiştir]

Karar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sizin de dediğiniz gibi, Vikipedi bir forum sitesi değil bir ansiklopedidir. Kişisel tanıtımınızı yapmak için başka ortamlar kullanmanızı tavsiye ederim. Bu tarz davranışlar ile görüşlerinizi açıklamak için Vikipedi'yi aksatmayınız.--Eldarion 12:42, 3 Haziran 2014 (UTC)

Kullanıcı:Eldarion[değiştir | kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[değiştir | kaynağı değiştir]

24 Eylül 2014'de Dabbe (film serisi) maddesinin Eldarion tarafından silinmesine "kolajdır, filmlerin maddeleri zaten ayrı ayrı mevcut" diyerek; yine 24 Eylül 2014'de Magi (film) maddesinin Eldarion tarafından silinmesine "ne de olsa henüz gösterime girmedi" diyerek ses etmedim, lakin 6 Ekim 2014'te Alper Mestçi maddesinin yine Eldarion tarafından silinmesiyle beraber bugün artık gür bir ses çıkarmak istiyorum. Saygıdeğer hizmetliler, bu Türkçe Vikipedi içerik olarak nasıl büyüyecek? Dabbe (film serisi); şablon doğru, kaynaklar mevcut, taslaklar tam siliniyor. Hadi bunu geçelim Magi (film); şablon doğru, kaynaklar mevcut, taslaklar tam siliniyor. Merak ediyorum Gelecek filmler kategorisi neden mevcut? İngilizce Vikipedi'de Gelecek filmler kategorisinde 1.100 madde bulunuyorken, Gelecek Televizyon filmleri‎ kategorisinde bile 13 madde bulunuyorken, Türkçe Vikipedi'de Gelecek filmler kategorisine 21. maddesi olarak bu filmli ekleyemiyorum mesela. Üstelik her şeyi düzgünken. Deneyimsiz değilim, daha önce de çeşitli filmler gösterime girmeden kaynaklarıyla açtığım maddeler oldu, başka başka hizmetliler tarafından kabul edildiler. Vizyon sonrası hasılat rakamlarını, eleştirmen yansımalarını vs. ekleyerek maddeleri geliştirdim filan. Amerikalı oyuncular gelmiş, filmin çekimleri tamamlanmış; filmin vizyon tarihi belli ama madde silinmiş. Alper Mestçi maddesine gelirsek... Senarist ve yönetmen. Yine soruyorum Yaşayan insanların biyografileri ile Türk film yönetmenleri kategorileri neden var? Benim bu kişinin maddesini açabilmem içim hem şarkıcı hem yönetmen veya hem oyuncu hem yönetmen mi olması gerekiyor? İbrahim Tatlıses veya Cem Yılmaz gibi. Ya da ölmüş olması mı gerekiyor? Türk televizyon yönetmenleri için, Türk dizi yönetmenleri için, hatta Türk video klip yönetmenleri için maddeler açılıyorken, bu 7. sanat yönetmenimiz için madde açamayacak mıyız? Üstelik yönetmenin adı 20 farklı maddede geçiyorken. Sonra film maddeleri kırmızı renkli boş bağlantılardan geçilmiyor tabii. Amerikan sinema yönetmenlerini sayalım desem kaçını sayabiliriz? 100, 200, 300? American film directors kategorisinde 4.066 madde mevcutken; Türk film yönetmenleri kategorisine 271'incisini ekleyemiyorum. Korku sineması üzerinden gidersek Hasan Karacadağ maddesi mevcut ise, Alper Mestçi maddesi neden yok. Mantığa göre ansiklopedik içeriğin sürekli artması gerek. Peki biz ne yapıyoruz? İki maddeyi karşılaştırır hale gelirsek, yapıya tuğla koymak yapıyı yıkmaya başlarız. Silme şablonlarını, oylama durumlarını da deneyimlediğim oldu. Türkçe Vikipedi içerik üretmek yerine tam tersi çalışıyorsa o konuda da yardımcı olabilirim. Latife bir yana, şikâyetimi Eldarion özelinde yapmak yerine genele hitap ederek yazdığımı anlamışsınızdır. Sizlerden isimsiz de olsa yapıcı kullanıcılara müsamaha göstermenizi, içeriğin artmasında özendirici olmanızı rica ediyorum. Saygılarımla... --85.108.68.16 16:33, 6 Ekim 2014 (UTC)