Vikipedi:Şikâyet/Hizmetli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Kısayol:

Bu sayfada hizmetlilerin hizmetli fonksiyonları olan silme, koruma altına alma ve engellemeyi, ilgili ve genel politikaları ihlâl ederek kullanmalarına dair şikâyetler yapılır. Şikâyet ederken olayın olduğu sayfa ya da sayfalara bağlantı veriniz ve hangi kural veya kuralların ihlâl edildiğini açık olarak belirtiniz. Şikâyetinizi kişisel saldırıda bulunmadan ve kişilere sataşmadan nezaket kurallarına uygun olarak yazınız. Vikipedi'de kişisel saldırılar yasaktır, kişisel saldırıların kaldırılması veya görmezden gelinmesi Vikipedi'de teşvik edilen davranışlardır. Bu sebeple kişisel saldırı içeren şikâyetleriniz işlem görmeyebilir ya da reddedilebilir. Eğer kural ihlâlinin veya uygunsuz işlemin hata sonucu olduğu kanısındaysanız, öncelikle ilgili hizmetliyle mesaj veya e-posta yoluyla iletişime geçmeyi ve durumu bu şekilde düzeltmeyi denemeniz rica olunur. Lütfen Vikipedi kurallarına uyalım.

Eski şikâyetlere bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı:Kibele,Eldarion ve Süperyetkin[değiştir | kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[değiştir | kaynağı değiştir]

.--wikicont (mesaj) 09:36, 10 Eylül 2015 (UTC) http://tr.wikipedia.org/wiki/Ula%C5%9F_%C3%96cal adlı konu gösterdiğim kaynak ve referanslara rağmen kasıtlı olarak silinmekte. Kişilerin biyografilerinin eklenme kıstaslarını da okudum. Dünkü burada yazdığım mesajlarda silinmiş. Yazdıklarım "kişisel saldırı" olarak görülmüş. "Fazla kayda değer olmak" saldırı değil övgüdür. Bir ansiklopedi editörünün bilmesi gerekir. Ayrıca kişileri bu kadar çabuk tanımak ve ön yargılı bir şekilde neye değip neye değmeyeceğini hemen anlamak için "fazla kayda değer" bir insan olmak gerekli. Siz saldırı diyorsunuz ama kontrol edilmiş ve eklenmiş konunun art niyetli olarak aynı kişi yada kişiler tarafından defalarca silinmesi saldırı değil de nedir? Tüm hizmetlilere sesleniyorum. Eklediğim referansta kayda değerlik kriterlerini paylaştım. Yaptığım çalışmalarla asgari tanınmışlığa sahip olduğumu düşünüyorum. Fakat siz görmemezlikten geliyorsunuz. Bilmiyorum belki ismim sizi rahatsız ediyor. Diyorum ki sadece 1 neden söyleyin beni 6. maddeye dahil etmenizi gerektiren? Ayrıca insanları kırmızı yazıyla "kayda değer olmayan" diye aşağılamak işte bu kişinin şahsiyetine yapılmış gerçek saldırıdır. Benim için en büyük kayda değerlik ilkesi önce "ahlaktır". Etiketi ne olursa olsun. Katıldığım her toplulukta bunu görmek isterim. Ama siz bana takdınız. Sanki bu isim burada 1 ay kalsa adınız kirlenecek burası gibi. Şikayet sayfalarını dahi silmek hangi maddeye giriyor? Bu eleştiride bir saldırı var mı Sayın Elderion,Kibele veya Superyetkin? Bu sayfa kayda değerlik ispatı yapılmıyor sadece bir eleştiri sayfası. Bakın alttaki konulara bence biraz kendinizi eleştirin. benimle ne alıp veremediğiniz varsa söyleyin. Ben bu konunun orada olması gerektiğine yürekten inanıyorum. İnanmasam açmazdım. Ama muhanetlik ve çekememezlik insanı bu hale getiriyor. P2P Tv yayınları sayfasına referans olarak kendi 2 programımı koydum. Biri Canlı Tv diğeri "TvMediaPlayer". Birini silmiş diğerini bırakmışlar. Türkçe ya birisi."Olur mu şimdi bir Türk'ü markalaştıralım değil mi?" Bu muhanetlik değil de ne? Otobiyografi mi? Hangi madde ile 20 tane program arasından benim 2 programım siliniyor. 1 milyon kişi kullanıyor şimdi bunları. Sopcast kalsın, Vlc kalsın Canlı Tv yi şutla. Ayıp gerçekten nerede yanlış yaptım ve kime saldırdıysam söyleyin? Ben şahsıma yapılan saldırıları anlatıyorum aylardır burada. Size o halde çok sevdiğim ansiklopedik bir söz paylaşayım. "When a true genius appears in this world, you may know him by this sign, that the duces are all in confederacy against him." J. Swift.

Savunma[değiştir | kaynağı değiştir]

Art niyetli olarak kişileri silmenin savunulacak bir tarafı yok maalesef.

Şikâyet sebebi[değiştir | kaynağı değiştir]

Taraflı olarak işaretlenmiş, yalnızca provokatif bir gazete haberini kaynak (Bu tarz bir yayının kaynak gösterilemeyeceği Vikipedi Standartları sayfasında belirtilmiştir.) gösteren Barnabas İncili konusunu, İngilizce Wikipedia' dan Harvard ve Oxford Üniversitelerine ait makalelerle kaynak gösterilmiş çeviri ile değiştirmeme rağmen sebep göstermeden makaleyi eski taraflı haline çevirmiştir. İncilin kayıp incil, Muhammedi anlatan İncil olduğuna dini ve manevi inancı gereği inandığından taraflı makalenin kaynaklı İngilizce Wikipedia' daki çevirisi eklenmesine rağmen değiştirmemekte ısrar etmektedir. Standartlara uygun makalenin, standartlara uygun olmayan makale ile ısrarla değiştirilmemesi de inanç özgürlüğünü baltalamaya yönelik bir harekettir. Burada kendi inancını ısrarla konuyu araştıran insanlara dayatmaya çalışmaktadır.--Bilnur (mesaj) 09:36, 8 Eylül 2014 (UTC)

Savunma[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[değiştir | kaynağı değiştir]

İçerikle ilgili bir görüş ayrılığınız olduğu anlaşılıyor. Hizmetli işlevlerini ilgilendiren bir konu olduğunu sanmıyorum. Vikipedide "yasal tehdit" konusunu da öğrenmenizi öneririm. Bir de bilip bilmeden "dini ve manevi inancı gereği inandığından" gibi -ifadenin bozukluğu önemli değil- "niyet okuma" yoluna gitmeyin. "İyi niyet" varsayın. Selamlar. --E4024 (mesaj) 11:10, 8 Eylül 2014 (UTC)

Onlarca Üniversite' nin teoloji bölümünde konu incelenmiştir ve İncil' in 17. yüzyılda müslüman olan bir hristiyan tarafından yazıldığı kesinleşmiştir. Zaten en eski nüshası 18. yüzyıla aittir ve 17. yüzyılda yazıldığı ve bu nüshanın kaybolduğu bilinmektedir. Bunu müslüman ilahiyatçılar da belirtmektedir. Dönemin coğrafik ve sosyal yapısını aktaran ayetlerden sahteliği net olarak anlaşılmaktadır. Konudaki İznik konsilinde yüzlerce incil arasından seçim yapıldığı, incilin Roma Katolik kilisesi tarafından yasaklandığı çok tehlikeli Hristiyanlığı bitirebilir üslüpları radikal müslümanlara aittir. Nitekim İngilizce Wikipedia' da konu akademik kaynaklı olarak aktarılmıştır. Bilnur' un İngilizce çevirisinin Kibele nickli hizmetçi tarafından yayınlanmaması açıkça taraflı bir yaklaşımdır. Burada E4024 nickli kullanıcının bilip bilmeden gibi konuşuyor gibi üslüplarda kişinin farklı inançtan olmasından ötürü yargılayıcı ve dışlayıcı bir yaklaşımdır. Özgür bir ansiklopedinin bu tarz taraflı davranışlara yaklaşımı ülkemizin malesef geri kalmışlığının göstergelerinden birisidir. --Bilginu (mesaj) 18:31, 3 Ekim 2014 (UTC)

Karar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Eldarion[değiştir | kaynağı değiştir]

İçeriğin Keyfi Silinmesi ve Kullanıcının Yetkilerini Kötüye Kullanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba,

Bizler yaklaşık 1 aydır firmamız Dora Telekomunikasyon Hizmetleri A.Ş nin bilgilendirici sayfasını yayınlamaya çalışıyoruz fakat içeriğimiz kayda değer içerik olarak görülmeyip otomatik olarak siliniyor.

Amacımız şirketimizin reklamını yapmak değildir. Genç ve dinamik bir ekip olarak farklılaşmış hizmetler ve global iş ortaklıkları ile Türkiye’ye getirdiğimiz katma değerli hizmetlerdir. Bu hizmetlerimiz ile güçlü Türk markalarına hizmet veriyoruz (Vodafone, Sabah ve ATV gibi). Asıl amacımız; farklılaşmış hizmetlerin Türkiye pazarında olduğu ve Türk firmalarına değer kattığı konusunda bilgilendirmek. Ansiklopedik içerik hazırlama konusunda deneyimli olmadığımız için hazırladığımız içerik uygun bulunmamış olabilir. Örnek aldığımız içerikler Wikipedia’da yer alan Türk şirketleri; • KoçSistem, http://tr.wikipedia.org/wiki/Ko%C3%A7Sistem • Turkcell Superonline, http://tr.wikipedia.org/wiki/Superonline • Turkcell, http://tr.wikipedia.org/wiki/Turkcell • Avea, http://tr.wikipedia.org/wiki/Avea

Bizlere içerik yüklememiz konusunda bugüne kadar desteğini eksik etmeyip sizlere yönlendiren Permissions - Turkish Wikipedia permissions-tr@wikimedia.org<mailto:permissions-tr@wikimedia.org den sn. Tahsin OZUN ile mailleşmemiz, Wikipedia USA Help Desk ile mailleşmemiz ve Eldarion kullanıcısının hakaret ve art niyet dolu maili de dahil olmak üzere tüm mailler kayıtlıdır. İhtiyaç halinde hepsini sizlerle paylaşabiliriz. Lütfen aşağıda Eldarion Kullanıcısının yazmış olduğu maili okuyunuz:

" Öncelikle şunu bildireyim, daha önce de belirttim, kendi şirketinizi Superonline ile aynı kefeye koymanız gerçekten komik. Şirketiniz kayda değer değildir. Dolayısıyla Vikipedi'de yer alamaz. Israrla eklemeniz halinde ben bizzat sayfayı silinmeye aday göstereceğim, ve kararı topluluk verecek. İkinci olarak Vikipedi'de yasal tehditler yasaktır. Tekrarlamanız halinde kullanıcı hesabınız engellenecektir.

1 Eylül 2014 16:46 tarihinde Dora2014 <info@doratelekom.com.tr> yazdı: Sayın Eldarion,

Yaklaşık 1 aydır Dora Telekom kurumsal kimliğimizi Vikipedi bilgilendirme sayfasına koymaya çalışıyoruz, fakat reklam amaçlı olduğu gerekçesi ile tarafınızdan silinmektedir.

İçeriğinin hazırlanmasında birebir örnek alınan Superonline ve KoçSistem Vikipedi sayfalarının reklam amaçlı algılanmayıp, bizim sayfamızın reklam olarak algılanmasının adil olmadığı kanısındayız.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Ko%C3%A7Sistem http://tr.wikipedia.org/wiki/Superonline

Cümle yapıları, kurgu ve içerik uyarlanmış şekliyle aynıdır. Bu sebepten hazırladığımız yeni içeriğin tekrar tarafınızdan şirket reklamı olarak algılanması halinde, örnek aldığımız diğer şirketler de reklamdır mantığı ile hareket edeceğiz ve gerekli mercilere ulaşacağız.

Sayfamızın onaylanması konusunda fikir ve destek almak amacıyla, Permissions - Turkish Wikipedia <permissions-tr@wikimedia.org> adresinden sayın Tahsin OZUN, bizlere çıkarılması gereken sözcükleri iletti, ardından sizinle iletişime geçmemizi ve sorunun çözümlenmesini rica etti.

Bizler Vikipedi'de içerik oluşturarak, herhangi bir kar yada reklam amacı gütmemekteyiz. Sayın Tahsin Ozun'un yönlendirmesi ile düzenlediğimiz içeriğimizi yeniden koyacağız.

Çözüm odaklı bir kuruluşuz ve bu reklam algısının da çözülebileceğine inanıyoruz.

Geri dönümlerinizi bekliyoruz.

Saygılarımızla,"

İyi niyetimiz ve kurumumuzun özlük haklarına hakaret olduğundan, Eldarion kullanıcısının görevinden alınmasını ve içeriğimizin yayınlanması konusunda yardımlarınızı rica ediyoruz.

Ekte içeriğimizin Permissions-Turkish Wikipedia tarafından da önerileriyle editlenmiş hali bulunmaktadır.

Yardımlarınızı rica ederiz.

Saygılarımla, Dora Telekomunikasyon Hizmetleri A.Ş

Diğer kullanıcıların yorumları[değiştir | kaynağı değiştir]

Konu hakkında halen bir cevap veya savunma görünmüyor. Anonim Şirketi olmak kolay işler değil bu konuda savunma yapılması gerekli. --Bilginu (mesaj) 21:18, 3 Ekim 2014 (UTC)

Kullanıcı:Fagus[değiştir | kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şikayet olunan hizmetli, tarafımca usule uygun açılan Lopado­tema... maddesini keyfi olarak silmiştir. Kibele'nin uyarısı üzerine geri getirmiştir. Ama gerekçe olarak bu madde bana çok saçma geldi ve sildim. ilginç. geri getiririm sorun değil, iyi günler... ifadesiyle gayri ciddi, özensiz, duyarsız bir tavır sergilemiştir. Silme gerekçesi "deneme yapılan sayfa" şeklindedir. Geri getirme gerekçesi olmadığı gibi mesaj sayfasına silme gerekçesini bu sefer farklı bir anlatımla "saçma bulduğum için" şeklinde ifade etmiştir. Kesinlikle hizmetlilik sorumluluğunu layıkıyla yerine getirmemiştir. Özensiz davranmış, gerekçe gösterme kurallarına uymamıştır. Keyfi olarak eline toplulukça verilmiş yetkiyi aşmıştır. Akabinde Kibele'ye sitemkar olarak yazdığım O kadar uğraşıp bir ansiklopedik madde ortaya koyuyorsun, o kadar basitçe açılmıyor bunlar. Özenle açılıyor. Yanlışlıkla sildim vs. dersin de böyle demezsin, subjektif, keyfi, özensiz, duyarsız şeklindeki mesajım üzerine, bendenize mesaj yazarak benimle ilgili bir şikayetiniz varsa ilk bunu bana söylemeniz gerekir. Çok özen gösterek büyük çabalarla açtığınız madde buysa gerçekten zor bir iş yapmışsınız diyerek dalgasını geçmiş, kendi hatasını ortamı gerginleştirerek savuşturmaya çalışmıştır. Cevaben Şikayetim yok size. Çok zor yaptığınız hizmetliliği bırakınız, olmuyor. Özensiz, kafanıza göre madde siliyorsunuz, bir de kendinize bakmadan dalga geçmeye çalışıyorsunuz...Size ihtiyaç yok, sıradan bir kullanıcı olarak kalınız... şeklindeki şikayetim olmadığını ancak hizmetliliği bırakması gerektiği yönündeki tavsiyeme, neredeyse hakaret edecek noktaya getirerek, Ne yapacağımı sizden öğrenecek değilim.. diye cevap vermiştir. Karşılığında Bilmiyorsanız öğreneceksiniz. Açın okuyun kuralları, madde silme nedenlerini. Sonra dalga geçin kullanıcılarla... şeklindeki kuralları bilmiyorsa öğrenmesini, açıp okumasını ve kullanıcılarla dalga geçmemesini ifade eden mesajım üzerine, sen büyüzden mi bıraktın hizmetlilik görevini, seninle daha fazla muhatap olmayacağım diyerek olayı şahsileştirerek, topluluğun verdiği yetkiyi ciddiyetsiz kullanmasını ve yanlış işlemler yapmasını örtbas etmeye çalışmıştır. Bunun üzerine Yok sizin bırakmanız gereken bir sebeple bırakmadım. Muhatap olmayalım tabi. Ama yapamıyorsunuz, bunu da bilin. Dalgayı kendinizle geçebilirsiniz şeklindeki mesajımla muhatap olunmaması fikrine katıldığımı, herhangi bir yanlış iş/işler nedeniyle hizmetliliği bırakmadığımı, dalga geçecekse kullanıcılarla sırf madde açıyorlar diye değil, çok istiyorsa sadece ve sadece kendisiyle dalga geçebileceği kısaca anlatılmıştır.

Şikayet olunanın, hem maddeleri kurallara uygun silmesi gerektiği konusundaki hatası nedeniyle, hem de kullanıcıları sırf ansiklopedik maddeler ekliyorlar ve yanlışa ses çıkartıyorlar diye rencide etmesi sebebiyle durumu topluluğun takdirine sunuyorum...Vikiçizer (mesaj) 17:16, 8 Şubat 2013 (UTC)

Savunma[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikipedi:adlandırma kuralları gereğince belirtilen Genel olarak maddeler, Türkçe konuşanların büyük çoğunluğunun kolaylıkla tanıyabileceği, en az düzeyde belirsizlik içeren ve aynı zamanda bu maddelere yapılacak olan iç bağlantıların kolayca ve doğal olarak yapılmasına olanak verecek biçimde adlandırılmalıdır metnini hatırlatmak isterim. Madde adı çok uzun ve anlamsızdır. Saçma derken anlatmak istediğim buydu. Aynı zamanda içerikte madde başlığı aynen tekrarlanıyor ve bir iki türkçe cümleyle sonra eriyor. Madde içerikleri bazen çok kısa olabilir, buna itirazım yok. Diyeceksiniz ki bu madde diğer vikilerde var ama diğer vikilerde açılan her madde türkçe vikidide olacak diye bir kural yok. Bu benim düşüncem doğrudur veya yanlıştır. Katılırsınız veya katılmazsınız. Ancak kimse bu yüzden beni yargılayamaz, hele hele hizmetliliği bırakmam gerektiği yönünde tavsiyede ve yorumda asla bulunamaz. Fagusmsj 16:32, 8 Şubat 2013 (UTC)

Yaptığınız bu savunmadan ben, Vikipedi politikalarına tam olarak hakim olmadığınız kanaatine varıyorum. Madde adına bakarak o maddenin ansiklopedik bir değer taşıyıp taşımadığı nerede görülmüş? İçeriği okunmadan silmişsiniz anladığım kadarıyla.--RapsarEfendim? 16:41, 8 Şubat 2013 (UTC)
Fagus'un silerken belirttiği silme nedeni "deneme amaçlı sayfa"dır. Burada bambaşka şeyler anlatıyor ki alakasız. Maddeyi okumamış, araştırmamış adı uzun ve karışık görüp "çat" diye silmiştir. Uyarı gelince de "çat" diye geri getirmiştir. Sebep de sunmamıştır. Hizmetliden ilgi beklenir, özen beklenir, acele edecek yer vardır, yavaş olacak yer vardır. Bunları bilmediğiniz açıksa "bırak bu işi" demek ayıp değildir. Soğukkanlı değil diye hizmetli seçmediklerimiz, satırlarca yazı yazdığımız durumlar varken, Fagus alay edecek, dalga geçecek, bırakınız silme kurallarını ne koruma kurallarını, ne iyiniyeti, ne düzgün iletişimi bilecek. Sonra da beni sorgulayamazsınız diyecek. Yine tavsiye ediyorum, ya düzgün yapın ya da bırakın lütfen...Vikiçizer (mesaj) 17:14, 8 Şubat 2013 (UTC)
Senin derdin maddenin silinmesi falan değil. Tamamen benim üzerimden tribünlere oynuyorsun. Amacın açık ve net bir şekilde beni karalamak. Çünkü geçmişten gelen bir öfken var, onu sürdüyorsun. ilk anda itibaren bu yola başvurdun. Öfkenle seni başbaşa bırakıyorum.. Fagusmsj 20:20, 8 Şubat 2013 (UTC)
Alakası yok. Geçmişte ne oldu ki? Hizmetliliği çeviremediğiniz çok öfkelendiğiniz ortada. Yetkinizi aşıp kurallara aykırı davranmasaydınız bugün hiç bir diyaloğumuz olmayacaktı. Okumadan bakmadan madde sildiniz, üstüne dalgalar geçip alaylar ettiniz. Duyarlı bir kullanıcıyla karşılaşınca ne yapacağınızı şaşırdınız. Hatayı kabul etmek çok zor değildir. Sizin için çok zor belli...Vikiçizer (mesaj) 20:29, 8 Şubat 2013 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Vikiçizer gereken her şeyi söylemiş, aynen altına imzamı atarım.--RapsarEfendim? 14:39, 8 Şubat 2013 (UTC)
 • Bence iki taraf hatalı
« benimle ilgili bir şikayetiniz varsa ilk bunu bana söylemeniz gerekir. Çok özen gösterek büyük çabalarla açtığınız madde buysa gerçekten zor bir iş yapmışsınız»
(Fagus 09:35, 8 Şubat 2013 )
« Şikayetim yok size. Çok zor yaptığınız hizmetliliği bırakınız, olmuyor. Özensiz, kafanıza göre madde siliyorsunuz, bir de kendinize bakmadan dalga geçmeye çalışıyorsunuz...Size ihtiyaç yok, sıradan bir kullanıcı olarak kalınız. »
(Vikiçizer 09:37, 8 Şubat 2013 (UTC))
 • Bu tür diyaloglara bakınca Vikiçizer'in de Fagus'a yazdığı mesajlar hiç öyle masumâne gelmiyor. Fagus'un sayfayı silmesi hatalı olabilir ve silenden rica ederseniz geri getirir fakat Vikiçizer'in Kibele'ye dert yanması ve Fagus'un hizmetliliğini sorgulaması da yanlış bir şey. --heddagabler 14:51, 8 Şubat 2013 (UTC)
Dalga geçiyor dalga, ayda yılda bir uğrayıp üstüne bir de dalga geçiyor. Hem hatalı silme işlemi yapıyor. Hem de tartışma başlatıyor. Maddeyi çat diye saçma deyip silmek nerede yazıyor. Burada hatasını kabul etmeyip, üstüne zeytinyağı gibi çıkma durumu vardır. Hizmetlilik yetkisini kurallara uygun kullanmama vardır. Bakınız hizmetli Fagus'un dalga geçip küçümsemesinden sonra hizmetliliği bırakmasını tavsiye ediyorum. Benimle dalga geçene bile nazik oluyorum, hizmetliliği bırakması masum bir tavsiyedir. Sürekli aktif bir kullanıcı olarak Fagus'un hizmetlilikte yaptıklarını biliyorum. Hatalı silme yanında hatalı korumaları da vardır, engellemesi doğru dürüst yoktur bile. Kayıtlar orada. Burada ansiklopedik işler yapmaya çalışıyoruz. Üstüne fırça yiyip, alay ediliyoruz...Fagus da benim kadar dikkat edecek nazik olmaya, hatalı işler yapmamaya. Hoyrat olacaksa sorumluluğu bıraksın, dalga geçmesin, alay etmesin. Kibele'ye Fagus'u uyaran kişi olduğu ve durumu farkettiğimde maddenin zaten geri getirilmiş halde olduğu için yazdım. Geri getirilmiş madde varken niye sildin diye tartışma başlatmak istemedim. Çünkü Fagus kimseden birşey öğrenmek istemediğini şimdi de daha önce de söyleyen birisi. Kendi kendine de öğrenmiyor. Ne yapabilirim. İlk defa bir kullanıcıyı şikayet ediyorum. Vikiçizer (mesaj) 17:07, 8 Şubat 2013 (UTC)
 • Bu ne demek anlamadım? "kimse beni yargılayamaz. hizmetliliği bırakmamı söyleyemez" Nereden geliyor bu güç? Bilinmeyen şeyler varsa açıklanmalı: Neden? diye sorarlar insana, sorarım. Yani kimse hakaret olarak algılamasın ama, hatalı silip geri getirme gibi bir durumdan sonra bu şekilde kendini savunmak, biraz tükürdüğünü yalamak olmuyor mu??? Eksik yazmışım: Hatta; üste çıkmaya çalışmak resmen... 195.174.142.177 20:02, 8 Şubat 2013 (UTC)
 • Benden de size bir tavsiye vikipediyi bırakın. Fagusmsj 20:22, 8 Şubat 2013 (UTC)
 • Kullanıcının davranışlarının yanında, davranışları da hizmetli olmak için uygun gözükmüyor, bence. Hizmetliliği gözden geçirilmeli diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 20:24, 8 Şubat 2013 (UTC)
 • rapsar ve vikiçizer kankalar birlikte hareket ediyorlar. devam edin bakalım.... Fagusmsj 20:59, 8 Şubat 2013 (UTC)
Evet? Onun dediklerini değil de sizinkileri mantıklı bulsaydım, sizinle birlikte hareket edecektim. Bundan daha doğal ne olabilir ki?--RapsarEfendim? 21:23, 8 Şubat 2013 (UTC)
 • Dalgalar, alaylar, küçümsemeler...Şimdi de ithamlar, yakıştırmalar, 'bırakın'lar...İstediğim hukuktur, karşılığında evire çevire laf yiyoruz hizmetlimizden...Vikiçizer (mesaj) 21:24, 8 Şubat 2013 (UTC)
Troll kelimesi bırakın benimle eş tutmak yanımdan bile geçmez, sözlerine dikkat etsen iyi olacak. Fagusmsj 22:57, 9 Şubat 2013 (UTC)
Yaptığınız açık bir trollüktür ve tehdittir. Onları da açıp okumanız lazım. Konuyu yolundan saptırmak için her türlü trol işini burada yaptınız, son sözlerinizle ve tehditinizle de yapıyorsunuz...Sözlerinize ve tehditlerinize herkesten önce ve daha fazla sizin dikkat etmeniz gerekiyordu/gerekiyor. Bu tavrınız, tehditleriniz, hakaretleriniz, alaylarınız, dalgalarınız, suçlamalarınız, saldırılarınız, trol hareketleriniz; hatalı işlerinizi kapatamayacak. Herkes böyle duyarsız değil. Vikiçizer (mesaj) 11:57, 10 Şubat 2013 (UTC)
Seni tehdit ettiğim falan yok, bunuda nerden çıkardın. Havadan nem kapıyorsun. Asıl sen beni troll olmakla suçlayarak hakaretlerin en büyüğünü yapıyorsun. Şahsıma yönelik yapılan saldırgan tavrını bir önce sona erdimeni bekliyorum. Fagusmsj 17:09, 10 Şubat 2013 (UTC)
Yaptığınız maalesef tehdittir. Benim zaten şahsınıza karşı bir sözüm olamaz, sadece yaptıklarınıza sözüm olabilir. Bu şikayet hizmetlilik yetkisini kurallara aykırı kullanmanız ve kullanıcıyı açtığı madde yoluyla küçük düşürmeye/dalga geçmeye/rencide etmeye çalışmanız nedeniyle yapıldı. Sonrasında yaptıklarınız/söyledikleriniz yukarılarda açık ve net. Bu şikayeti ekseninden kaydırmaya çalışmanızı hür bir şekilde eleştirmek zorundayız. Trol davranışı gösterdiğinizi söylemek hakaret değildir. Şikayetin özüne odaklanalım. Takdiri diğer kullanıcılara bırakıyorum...Vikiçizer (mesaj) 18:09, 10 Şubat 2013 (UTC)
 • İlkin Fagus'un maddeyi özensizce silmesi hatalı işlem. Bu ne kadar ve nereye kadar eleştirilir tam emin değilim ancak "hiçbir şey silinmiyor" diye düşünürsek silme çok büyük bir olay değil, farkedilmeseydi olay olabilirdi. Ancak Fagus'un "çok özenerek açtığınız madde buysa ifadesi" "hizmetliliği bu yüzden mi bıraktın" ifadesi VP:N sorunu olarak algılanabilir. Ancak Fagus'un söylediği "benimle ilgili şikayeti ilk bana söyleyin" lafı da çok doğru. İlaveten Vikiçizer'in hassasiyetinin aşırılığı "size ihtiyaç yok" lafı da VP:N sorunu. Yani sanki karşılıklı tırmandırılmış bir durum olarak görülüyor. Bence büyütülecek bir mesele değil. Fagus hatalı olarak silmiş ve madde burada, tartışılacak bir şey olmadığı kanaatindeyim.Bu arada madde gerçekten ilginçmiş, biraz geliştirilmesi lazım tebrikler ve teşekkürler Vikiçizer --Boyalikus (mesaj) 23:35, 10 Şubat 2013 (UTC)
 • Burada benim merak ettiğim konu, Fagus bu diyalogu deneyimsiz -büyük ihtimalle kendini çok iyi ifade edemeyen, uzun soluklu tartışmalara çok alışık olmayan, ortalama- bir kullanıcı ile yaşasaydı ilgili maddenin ve bu varsayımsal kullanıcının sonu ne olurdu? Sonuçta madde silinecek, kullanıcı ne yapacağını bilemeyip, büyük ihtimalle çileden çıkıp -en başta haklı olduğu halde- marjinalleşip ya engellenecek (kötü ihtimal) ya da vikipediyi terk edecekti (iyi ihtimal). Bu tartışmanın yukarıdaki senaryonun gerçekleşmesini engellemesini temenni ediyorum. Coriolis (mesaj) 20:28, 14 Şubat 2013 (UTC)
 • Senaryo yazmak kolay, bende size bir çok senaryo yazabilirim. Olaylara her zaman olumsuz tarafdan bakmayı seviyoruz. Olayların ne şekilde ilerleyeceğini bilemeyiz. ama bahsettiniz kişiliğe sahip bir kullanıcıyla tartışma yaşansaydı hiçbir şey değişmezdi. Bence ihtimallerle kafanızı yormayın. Fagusmsj 07:39, 15 Şubat 2013 (UTC)
 • Bu şikayet hakkında ne karar verildi acaba? Eğer hizmetliler hakkındaki şikayetler bir sonuç vermezse kendileri tekrar tekrar şikayet konusu olurlar. Öyle de oluyor zaten, değil mi? --E4024 (mesaj) 08:19, 22 Nisan 2014 (UTC)
 • Tiksinerek okudum tartışmayı. Adamlar resmem tiranlaşmışlar bu sitede. Hatasını kabullenmek yerine dalga bile geçebiliyor kullanıcıyla pes. Birde amacın tribünlere oynamak gibi bir kelime kullanmış ansiklopedi sitesinde yönetici olan kişi. İngilizce sürümünün yanında acınacak halde olmasına şaşmamak lazım bu sitenin. Burada yöneticilik yapan kişinin kültürlü, alçakgönüllü, tarafsız ve kişisel tartışmalara girmemesi girerse de sakin olması gerekiyor mu?--Perencal (mesaj) 02:58, 13 Aralık 2014 (UTC)

Karar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kibele[değiştir | kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanıcı kibele'nin haksız yere tarafımı engellemesi ve şahsi mücadele alanı oluşturmasından ibarettir.

Kullanıcı:Anton.aldemir yoruma dayalı ekleme yapmaktaydı

Ben kullanıcıyı şikayet etmek yerine anlamasını diledim. Konuyu şurada inceleyebilirsiniz: Tartışma:Resul Dindar. Şahsın Laz olup olmadığı ile ilgili bir eklemeydi. Webte "herhangi bir ifade, bir bilgi dahi yoktu".
En son kibele eklemeyi tekrar yaptı ve yalnızca bana uyarı verdi. Mesaj sayfasına yazdım, yanıt vermedi. Ben de açıklama yaparak bilgi eklendikten sonra telafisi imkansız olacağını, tartışarak eklenmesini arz ettim.
Keşke adam Laz olsa da yazsak. Ben farklılıklara, çeşitliliğe taparım. Kendim felsefeciyim. Ben ömrüm boyunca sınırlamalara karşı çıkmışımdır. Şahısla da tanışmışlığım var. Köylerimiz 40 km. uzaklıkta. Adamı bilgi olmadan Laz diye lanse etmek haksızlık olur diye düşündüm. Bunun için tartışma sayfasına davet ettim.
Ancak kibele beni engelledi. Tek uyarı, tek değişiklik. Bu kadarla olsa iyi, bana cevap verme tenezzülünde bulunmadı. 9 yıllık deneyimli bir kullanıcıyım. Diğer dillerde de çabalıyorum. Bu engel neye yaradı?
Şahsı şikayet etmemin sebebi engel değildir. Olayı kişiselleştirmesidir. Referans istediğim için cezalandırıldım, bunu kabul edebilirim (Kişisel saldırı kaldırıldı)
Kullanıcı kibele engelden sonra yazdığım mesajımı geri aldı: https://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Kullan%C4%B1c%C4%B1_mesaj:Kibele&diff=14321311&oldid=14321308
Kullanıcı kibele hiç müdahil olmadığı (Kişisel saldırı kaldırıldı) https://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Tart%C4%B1%C5%9Fma%3AResul_Dindar&diff=14321316&oldid=14321292
Nihayetinde kendi kullanıcı sayfamdaki, pasif kalacak olmamın açıklamasını da sansürledi: https://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Kullan%C4%B1c%C4%B1%3AKafkasmurat&diff=14321331&oldid=14321327

(Kişisel saldırı kaldırıldı)

https://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Vikipedi%3ASilinmeye_aday_sayfalar%2FHepimiz_Ermeniyiz&diff=14076005&oldid=14075732
https://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:Silinmeye_aday_sayfalar/Trabzon_Olaylar%C4%B1
https://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:Silinmeye_aday_sayfalar/Yozgat_Ermeni_Olaylar%C4%B1
https://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:Silinmeye_aday_sayfalar/F%C4%B1nd%C4%B1cak_%C4%B0syan%C4%B1
https://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:Silinmeye_aday_sayfalar/Haluk_Din%C3%A7er
https://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Vikipedi%3ASilinmeye_aday_sayfalar%2FMehdi_Aksu&diff=14297220&oldid=14297038

Kullanıcı kibele'nin hizmetlilik haklarını istismar ettiğini düşünüyorum. Olayı incelemeniz inceliğini gösterirseniz mutlu olurum. Ancak vakit ayırmasanız da bu hizmetlinin tutumlarından haberdar olmanız, gelecekteki bilgi çabaları için sağlıklı bir ortam oluşturabilir. Hizmetliler yoğun olabilir, bu yüzden yanlış ya da fazla engelleme de yapabilir. İnsanlarla mücadele etmek zordur. Ancak bu olay tamamen yanlıdır ve iktidar kaygısı taşımaktadır. İlginiz için teşekkürler. İyilikler dilerim.--Kafkasmurat- 22:00, 21 Nisan 2014 (UTC)

 • Kibele'nin aynı kullanıcıya tanıdığı taraflılık devam etmektedir. Kendisine yazdığım mesajın sayfada kalmasına dahi tahammül edememiştir. Mesajı en azından şikayet sayfasında paylaşarak bu kullanıcıların tahakkümünü tüm topluluğun dikkatine sunmak istiyorum: Kişisel saldırı gerekçesi ile yorumumu sansürlediniz. Ancak orada herhangi bir kişiye saldırmıyorum, yalnızca esprili bir yorum katıyorum. Kimi incittiğini anlamıyorum. Kullanıcı:Zohak'ın o madde hariç katkılarını çok beğeniyorum. Esc2003 adlı kullanıcının tarafıma saldırılarına meydan vermektesiniz. Tartışma sayfaları sayısız hakaretlerle doludur. Eylemlerini savunduğunuz kullanıcı ben dahil birçok kişiye hakaretler savururken neredeydiniz? Başka hiçbir çalışmada görmediğim eşgüdümünüzü tebrik ediyor, bunun kişisel çekişmelere değil, ansiklopedik çalışmalara da tesir etmesini umuyorum. Daha önce Tartışma:Resul Dindar ve Tartışma:Hemşinliler sayfalarındaki yanlı tutumunuzun şahsınızı yücelttiğini düşünmüyorum. Hizmetli olarak, üçüncü defadır danışıklı dövüş yapmaktasınız. Üçüncü seferdir belirtiyorum ki, savunduğum konular halihazırda dediğim gibi düzenlenmiştir, veyahut yakın zamanda düzenlenecektir. Sırf taraf tutmak adına gerçekleri erteliyorsunuz. Bunun size faydası olduğunu sanıyorsanız da, hepimiz için zararlı olduğunu gözden kaçırıyorsunuz. --Kafkasmurat- 09:11, 6 Kasım 2014 (UTC)
 • Kendisi tarafımı taciz etmektedir.
https://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Kullan%C4%B1c%C4%B1_mesaj%3AKafkasmurat&diff=14889315&oldid=14850644
Kendi beğenilerine uymuyor diye 42 ülkede yayımlanan "akademik" bir dergiyi silmeye niyetlenmiştir. Aynı sayfada beğenmediği maddeleri silme niyetlerini de görmelisiniz. Dergiye ilişkin yorumumu ilettim.
https://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Vikipedi:Silinmeye_aday_sayfalar/Yeni_%C3%9Cmit_(dergi)&curid=1793265&diff=14891647&oldid=14891635
Kendisini yorumlamak Vikipedi'de yasak olduğu için, hemen tarafımı engelledi. Kişisel yorum yapmakla herkesi suçlamaktadır. Ancak kendi kişisel yorumları ile katkılarımızı engellemektedir. Şahsın onur kırıcı eylemleri topluluğun bir araya geliş amacına uymamaktadır. Dayanışmaya zarar vermekte, şahsını yüceltmek adına, parçası olduğu toplumu yok etmektedir. Lütfen bu eylemlerden haberdar olunuz. Lütfen kendimiz için bütünümüzü görmezden gelmeyelim. Kimsenin de bunu yapmasına imkan vermeyelim.
 • Hizmetli, Türk tarihine ilgi duyan kimselere önyargılıdır. Bazı insanlar sırf yakın olduğu kültürü inceliyor diye başkalarını kınamaktadır. Mesela ben, Osmanlı İmparatorluğu maddesindeki boşlukları görüp, Viki adına mahcup oldum ve doldurmaya başladım. Bu maddeleri her yıl milyonlarca kişi okuyor. İlgilenmek zorunda hisseden kimseler ise hizmetliler tarafından uzaklaştırılıyor. Dünyanın bu tarafı ile de biz ilgileniyoruz, neden bunu milliyetçiliğe çekiyorsunuz? Alakalı maddelerdeki yanlışları düzeltirken Kibele ve Esc200 kullanıcıları tarafından suçlandım. Birkaç kere engellendim. Bu vesileyle, ilgili maddelerin gelişmesindeki engeli vurgulamak istiyorum. Bu konularla ilgilenenlere karşı ön yargılı olmak ve kuralları onların aleyhine uygulamak ansiklopediye zarar vermektedir. --Kafkasmurat- 17:19, 17 Aralık 2014 (UTC)
 • Tüm bu şikayetin özü: hizmetlinin kuralları "eşit biçimde uygulamaması", hiçbir iyiliğe yaramayan engel ve sansür mekanizmasını şahsi amaçları uğruna kullanmasıdır. Benim gibi nice kullanıcının, birer Viki hakaret halini alan engel ve sansür ile uzaklaştırıldığını düşünüyorum. Hizmetlilerin bu şikayeti okuması ve yorumlaması halinde bir talebim yoktur. Kendisine yaptırım uygulanması zararları daha da artıracaktır. Diğer hizmetlilerin Kibele'ye örnek olması dileğindeyim. --Kafkasmurat- 16:40, 11 Aralık 2014 (UTC)


Savunma[değiştir | kaynağı değiştir]

maddedeki birkaç gün süren etkinliği izleyince, başlangıçta bu eki geri alan Kullanıcı:Esc2003'ün kaynak eklediğini ve konunun tartışılmasını talep ettiğini görmek mümkün. bu noktada tartışmadan içeriği çkartmakta ısrar eden kullanıcıya üç geri dönüş uyarısı yollandı. buna rağmen aynı değişikliği yaptı ve engellendi. kişisel yorumları temizlendi ve bu konuda da uyarıldı. eski kullanıcı olmak bu konularda serbestlik sağlamıyor hiç kimseye. diğer hizmetlilerden ve kullanıcılardan yukardaki ağır ithamların temizlenmesini rica ediyorum. --kibele 07:44, 22 Nisan 2014 (UTC)

Kurallar yalnızca benim için mi işliyor? Madem birkaç gündür izlemekteydiniz, neden bir cümle sarf etmediniz de direkt engelleme ve sansür yoluna gittiniz? Tartışma sayfasına konuyu açan benim. Tartışılırken yazdıklarımı geri aldınız. Yanlış ifadelerle toplumu yanıltmayınız.
 • Benden başka 3 devriye daha aynı eklemeyi reddetmiştir. Ben izleme sayfamı sürekli kontrol ettiğimden, zararlı eylem tekrarlandıkça reddettim. Kendince ekleme yapmaya çalışan birini engelletmediğim için suçlu konumuna mı düşmeliyim? İfadeleriniz dayanaksızdır. Verilen referans eklemeye ait bilgi içermemektedir. Tavrınız düşmancadır. Hepimiz insanlara bilgi verebilmek için buradayız. Siz buna şahsi nitelikler katmaktasınız. --Kafkasmurat- 08:10, 22 Nisan 2014 (UTC)

Diğer Kullanıcıların Yorumları[değiştir | kaynağı değiştir]

Engelle alakalı değil de, maddeyle alakalı bir şey demek istiyorum. Özgün araştırma dediğimiz olay tam anlamıyla gerçekleşmiş bulunmaktadır. Özgün araştırma, bir kaynağı değerlendirerek ona göre çıkarım yapmaktır. Bu madde için, "Lazca konuşuyor annesi ve babası, o halde Laz olmalı" gibi bir çıkarım yapılmıştır, bu çok net. Bu noktada şikayet eden kullanıcının hareketini doğru buluyorum. Aslında bulmuyorum, çok bariz bir biçimde doğrudur. Kaynaktan çıkarım yapılmıştır, kaynak yorumlanmıştır ve özgün araştırmaya yer vermemek politikası net bir biçimde ihlal edilmiştir.--RapsarEfendim? 07:58, 22 Nisan 2014 (UTC)

Evet, Lazcayı konuşan 20-30 bin kişi arasında Laz olmayan unsurlar da mevcut :) -esc2003 (mesaj) 08:13, 22 Nisan 2014 (UTC)
O halde neden "kendisi/ailesi Laz'dır" gibi bir çıkarımda bulunuluyor? Diğer taraftan bakılırsa, anası-babası Türkçe konuşanlar Laz olamaz mı? Bunlar hep çıkarım işte.--RapsarEfendim? 08:17, 22 Nisan 2014 (UTC)
Türkiye'de her anlamda hakim dil Türkçedir. Türkçe konuşanların önemli bir kısmı etnik Türk değil. Lazca ile Türkçenin statüsünü nasıl bir tutuyorsun, karşılaştırıyorsun anlamadım. --esc2003 (mesaj) 08:22, 22 Nisan 2014 (UTC)
Ekleme: "O halde neden 'kendisi/ailesi Laz'dır' gibi bir çıkarımda bulunuluyor?" Rapsar espriyi anlamamışsın anlaşılan :D Tabii varsa böyle bir şey paylaşabilirsin bizle. esc2003 (mesaj) 11:38, 22 Nisan 2014 (UTC)
Burada Türkçe- Lazca mücadelesi verilmemektedir. Konu referansın bu bilgiyi içermemesidir. Böylesine önemli ve şahsı kamuoyunda farklı yerlere taşıyacak bir bilginin esamesi dahi okunmamaktadır. Ona zarar verebilir, kişilik haklarını zedeleyebilir. Sizce kendi sitesinde bundan bahsetmemesi, ya da bir tane bile böyle bilgi olmaması biraz garip değil mi? Burada çıkarım yapmak için mi bulunuyoruz, referans göstermek için mi?--Kafkasmurat- 09:29, 22 Nisan 2014 (UTC)

Ek olarak herhangi bir olayın içinde olan hizmetliler, hizmetli yetkilerini kullanarak o olaya müdahale etmemelidir. Kullanıcıya verilen engel, engeli veren hizmetli ve maddeye/konuya olan katkıları göz önüne alındığında bu ihlalin gerçekleştiği söylenebilir. Engel sebebi yoğun geri dönüş olarak gösterilmiş. Kullanıcı ihlal yapmıştır, doğrudur. Ancak aynı ihlali Anton.aldemir de yapmış olmasına karşın herhangi bir engel veya uyarı verilmemiş. Adaletse herkes için adalet.--RapsarEfendim? 08:15, 22 Nisan 2014 (UTC)

İki geri dönüş yapmışım nasıl aynısını yapmış oluyorum Rapsar? -esc2003 (mesaj) 08:17, 22 Nisan 2014 (UTC)
Doğru, yanlış yazmışım. Özür dilerim.--RapsarEfendim? 08:19, 22 Nisan 2014 (UTC)
nerede olayın içindeymişim? ingilizce kurallara bağlantı yapana kadar onun bağlantısını vereydin ya.. kaynaklı içeriğin çıkartıldığını gördüm, geri alıp kullanıcıyı uyardım. o noktada anton aldemir ortada yoktu, esc de tartışma sayfasını kullanmaktaydı. engellerin ceza değil önleme amaçlı olduğu biliniyordur umarım. doğrudur, adaletli olmak, kullanıcıya göre değil, duruma göre yorum yapmak gerek, di mi rapsar? --kibele 08:30, 22 Nisan 2014 (UTC)
Şu 1, şu 2. Buralarda dahil oluyorsun olaya.--RapsarEfendim? 08:37, 22 Nisan 2014 (UTC)
şikayeti yapan kullanıcı da 'neden bir cümle etmediniz?' demiş. bence bir karar verin karışmış mıyım, karışmamış mıyım.. bir de VP:ÜGD sayfasını okumak gerek. kolay gelsin. --kibele 09:03, 22 Nisan 2014 (UTC)
Ortada yoktu, duruma göre ceza gibi ifadeler size yakışmıyor. Her şeye muktedir bir pozisyonunuz var, sadece insanları engellerken mi yetersiz kalıyorsunuz? Bana yanıt vermediniz. Olayı takip ettiğinizi söylemenize rağmen birkaç gündür, yapıcı bir müdahalede bulunmadınız. Sizin tek müdahaleniz beni engellemeye yönelik geri alma ve engellemedir.
Bir de yanlışlık olmasın. Tartışma sayfasına davet eden benim. İlk yazıyı yazan da benim1 Ama son yazımı sansürleyen de sizsiniz 2--Kafkasmurat- 09:26, 22 Nisan 2014 (UTC)
olayı takip ettiğimi nerede söylemişim? farkettiğimde 3gd'yi ihlal eden tek kullanıcı sizdiniz. yanıt verilmesini istiyorsanız kişisel yorum yapmadan soru sormalısınız. yukarıdaki 'zannımca' diye başlayan kısmın tamamı VP:İÜYYKÜD ihlalidir yani hâlâ bu kuralı ihlal etmektesiniz. 3gd'yi ihlal ettiğiniz için önce uyarıldınız, sürdürünce engellendiniz, konu bundan ibarettir. maddeyle ilgilenmedim, ilgilenmiyorum. --kibele 14:47, 22 Nisan 2014 (UTC)
Savunmada birkaç gündür izlediğinizi belirtmişsiniz. Zannımca ifadesi edebi bir kullanımdır. Düşünceme göre, savıma göre anlamı verir. Bunun neresinde politika buldunuz? Kurallar yalnızca benim için mi işlemektedir? Değişik devriyelerce reddedilmiş bir eklemeyi aynı kullanıcı 10 kere yaparsa ne diyeceğiz buna? Kabul mu edeceğiz? Üstelik hem ben, hem de Kullanıcı:Théoden bu kullanıcıyı uyarmıştık.1 Yaklaşık 20 kere uyarıları sildi ve aynen işlemleri tekrarladı: 2 Bu kullanıcıya karşı sadece ben mi politikadan sorumluyum. Beni engelleyip siteden atabilirsiniz ancak görevlilerin zamanlarını defalarca boş yere harcayan bu kullanıcıyı eleştirmek bir yana korumanız hayret vericidir.--Kafkasmurat- 15:17, 22 Nisan 2014 (UTC)
doğru yorum yapmak için önce doğru okuma yapmak gerekiyor: 'izleyince görmek mümkün'den birkaç gündür izlediğimi çıkartmak ilginç olmuş. 'zannımca'da da aynı sorun var. kelimeyle değil, o kelimeden sonra yazdıklarınızla ilgili bir şey söylüyorum. bir kullanıcının engellenmesi, bir başkasının korunması anlamına gelmez. yanlış anlamalarınızı ve kişisel yorumlarınızı düzeltmek için daha fazla zaman harcamayacağımı söyleyerek çekileyim. --kibele 15:24, 22 Nisan 2014 (UTC)
Politika nedeniyle engellenmedim. Siz beni engellediniz. Arasında fark var. Bunu da yanlış anlamayın. Bu ansiklopedi ile ilgili bir durum değildir. Sizin kullanıcı olarak yaptığınız bir harekettir. Düşmanlık en son ihtiyaç duyulan şeydir. Kişi önce kendisine kötüdür. Ben topluluğu bilgilendirerek bunun daha fazla yayılmamasını istedim. Hepimizin ancak birlikte var olduğu mesajını vermeye çalıştım. İşlem için yaptırım talep etmiyorum. İnsanlar bunu bilsin yeter. İncelemeye bile değer bulmadığınızı, anlamaya çalışmadığınızı düşünüyorum. Kurallar, politikalar dogmatik varlıklar değildir. Tepeden inme olurlarsa siz haklı olursunuz. Ancak kurallar bizim için vardır. 3 değil 10 kere zarar verdi, 10 kere geri aldım. Bunu kendim için yapmadım. Doğru bilgi için yaptım. Yukarıda her şey açıklanmıştır. Okumaktan çekinmeyiniz. bunları en başta sizin için yazdım.--Kafkasmurat- 15:39, 22 Nisan 2014 (UTC)

@Kibele: Bence o ağır ithamlara maruz -ve bu sayfada en çok şikayete konu olmuş hizmetli durumunda- kalınmaya yol açan imge'nin (imaj) düzelmesi gerek. Bu da "gerçek" bir yansızlıkla sağlanabilir; ama bu iş kolay değildir ve bugünden başlansa yine zaman alacaktır. --E4024 (mesaj) 08:03, 22 Nisan 2014 (UTC)

 • Hepinizin bildiği gibi, ülkemizin genel sorunsalı olan etnisite meselesi aynen Vikipedi'ye de yansıyor. Bunun güzel bir örneğini, katıldığım Vikipedi toplantısında da görmüştüm. Toplantıda son soruyu soran, neden Türk yazıyorsunuz. Bunun yerine hiçbir şey yazmasanız olmaz mı? demişti. Bu sorunu, üzgünüm ama çözemeyiz. Bu gibi durumlarda en güzel çözüm yolu, referans bulmaktır. Fakat referans yok ise ya da referans KD değil ise; tüm referanssız bilgilerin çıkarılması eğer tartışma uzuyor ve durum 3 geri dönüşe doğru gidiyorsa, bir hizmetliden sayfanın acil olarak korunma altına alınmasını istemek olmalıdır. Elbette iyi niyetli olmanın da yararları görülebilir. Unutuyorsanız, sorunu bir kenara not edin ve sakinleştikten sonra geriye döndüğünüzde; elinizde çok daha fazla imkan olduğunu göreceksiniz. Herkese sevgiler.--i.e.msj 20:38, 22 Nisan 2014 (UTC)
Az önce, bazı kişisel saldırı cümlelerini Kafkasmurat'ın metninden çıkardım. Fakat kendisi tekrar geriye aldı. Üzgünüm ama kullanıcının devriye yetkilerinin de gözden geçirilmesi gerektiğine daha çok inanmaya başladım. Kendi mesaj sayfasına yazacaktım. Fakat buraya yazmanın daha doğru olduğuna kanaat getirdim. Kendisine, nacizane tavsiyem ise şayet sinirleri yatışmayacak ise; bir süre Vikipedi'den uzak kalmasıdır. Kullanıcının isteği doğrultusunda, bir hizmetli arkadaşımız; şikayet edenin metnindeki kişisel saldırıları temizleyebilirse sevinirim. Herkese kolay gelsin.--i.e.msj 20:46, 22 Nisan 2014 (UTC)
i.e. Bu şikayetimde 4. kez bir kullanıcı girip istediği cümleleri siliyor. Her gelen bir şeyleri sildiğinde ne dediğim anlaşılamıyor. Paragrafların tümü silindiğinden, işleminizi geri alıp cümleleri yumuşattım. İşlem kayıtlı, lütfen bakınız. Ayrıca ilk yorumunuz olumluyken, sırf işleminizi geri aldım diye kötülemeniz de garip. Sonuçta hizmetli değilsiniz ve büyük bir problemi anlattığım metinde çok büyük farklılıklar oluşturmuştunuz.--Kafkasmurat- 21:53, 23 Nisan 2014 (UTC)
 • Kafkasmurat engellenmeden önce 3GD hakkında uyarılmış mı diye mesaj sayfasına bakayım dedim, uyarılmış. Fakat mesajlarda gözüme bir şey takıldı; esc2003'ün mesajı. "Lazca ölen bir dildir konuşanları elbette lazdır". Bunu esc2003 yazmış. Açık konuşayım tartışmaya ve olaya vakıf değilim ama esc2003'ün yaklaşımını Vikipedi açısından sağlıklı bulmuyorum. Umarım başka bir şey söylemek istemiştir. Son olarak; "Napsak da yeni kullanıcı bulsak?" diye kara kara düşündüğümüz şu günlerde bir iki günlük tartışma sonucu kullanıcıların engellenmesini mümkün kılan mekanizma sağlıksız gelmeye başladı; bildiğin tezat. --bermanya 21:31, 22 Nisan 2014 (UTC)
"...esc2003'ün yaklaşımını Vikipedi açısından sağlıklı bulmuyorum..." Bahsedilen durumun aksini çıkaran bir durum, bir kaynak varsa paylaşabilir misiniz lütfen? Bunların ciddi olarak söylendiğine hala inanamıyorum. Aynı şeyleri tekrar etmemek için mesaja tartışma sayfasında da bağ vermiştim. Ortada saklanan veya kıyıda köşede kalmış bir söz yok. Yukarıda da aynılarını söyledim. Eklenen bilgi için şikayetçi kullanıcı tarafında yukarıda söylenen: "...böylesine önemli bilgi..." ve mesaj sayfama yazdığı "...Bu dayanaksız eklemenin sanatçıyı ve çevresini itham ettiğini ve açık bir nitelendirme olmadan haksızlık oluşturduğunu belirtmeliyim. Vikipedi bu tür bilgiler için ana kaynaktır. Burada yapılan bir hata telafisi imkansız zararlara yol açar..." gibi cümlelerin Vikipedi'ye katkı sağlayanlara yakışmadığını söylemem gerekiyor. Gayritürk olmanın, olarak verilmenin nasıl tanımlandığını okumak yeterli. Türkçe, günümüzde Türk otoritesinin bulunmadığı yerlerde de birçok Türk olmayan insanın ana dili konumunda, buna dair birçok kaynak da mevcut zaten, kuşkuculuğun gösterilmesi gerektiği yerler buralardır. Bunu yapmayıp kişilere Türkü yapıştıranlar, aksi bir durum ortaya çıktığında "...yapılan bir hata telafisi imkansız zararlara yol açar..." diyecek mi bunu merak ederim. Yukarıda Rapsar'ın da örnek olarak verdiği bu durumun (ana dil olarak Lazca, Türkçe) karşılaştırılamayacağını tekrar etmekte fayda var. --esc2003 (mesaj) 06:34, 23 Nisan 2014 (UTC)
berm Problem esc2003'ün yoruma dayalı eklemeyi önce reddetmesi, sonra da onaylamasından kaynaklanıyor. Bu eklemenin aynısını yapan kullanıcı 3 devriyenin farklı zamanlarda reddettiği eklemeyi sürekli yapmıştır. Sürekli de reddetmek durumu doğmuştur. Kullanıcı:kibele'nin uyarısının yanlış yapıldığını sanıyordum. Sadece ben uyarılmıştım. Kullanıcı:kibele'ye yazdım ancak cevap alamadım. Vermeyince de tekrar değişiklik yaptım. İzleme listemdeki sayfaların hiçbirini bekliyor konumunda bırakmam. Ne yazık ki özenmek burada iyi olmadı. --Kafkasmurat- 21:58, 23 Nisan 2014 (UTC)
Peki esc, diğer taraftan bakarsak, "annem baban Türkçe konuşuyordu denseydi", kişiye Türk kökenli mi diyecektik? Burada kaynağı yorumlamak sıkıntı, Laz'a falan takılmamak lazım. Apaçık bir şekilde kaynağı yorumluyorsun, kendi çıkarımını katıyorsun. Bunu tartışmak bile anlamsız.--RapsarEfendim? 07:33, 23 Nisan 2014 (UTC)
Okuduklarından anlamıyorsan yapacak bir şeyim yok Rapsar. Hala da tutup Lazca ve Türkçe konuşanları bir tutuyorsun. Evet, Laza takılmamak gerek. "Annem babam evde Ladinoca konuşurdu" diyen birinin Sefarad Yahudisi kökenli olmayabileceğini söylemeye benziyor bu. --esc2003 (mesaj) 08:08, 23 Nisan 2014 (UTC)
Bir de şu yorumları Allah aşkına sansürleyip durmayın. Hakaret var madem, uyarın kullanıcıyı, gereğini yapsın. Onun o hakaretine göre davranalım. Onlar olunca farklı, olmayınca farklı. Müdahale edip durmayın lütfen.--RapsarEfendim? 07:37, 23 Nisan 2014 (UTC)
Yani Rapsar, senin çıkardığın cümlelerde; kişiselleştirme örnekleri yok ve biz kullanıcıyı uyarmadık? Benim uyarım, Garbin'nun uyarısı 1 ve 2. Neden kullanıcıyı uyarmadığınızı söyledin, anlayamadım. Kibele'nin de uyardığını biliyoruz ve görüyoruz. Kaldı ki, 18 Nisan tarihinde, bundan sonra Kafkasmurat'ın geri almalarını Sonraki sürümle aradaki fark → bağlantısına tıklayarak, takip edersen; 1, 2, 3, 4, 5 defa geriye alındığını, 3 ve 4'üncü geri almalarda ise sadece gülme sembolü ile geriye alındığını açıkça görüyoruz. Bu arada Kullanıcı:Anton.aldemir daha fazla geriye alma yapmış. Fakat ona herhangi bir engel hala verilmemiş. Fakat, tüm bunlar yine de bir kullanıcının kişisel saldırı yapmasına neden olamaz. Yani artık, bundan sonra kişisel yorumları çıkarmayacak mıyız? Burada, öylece kalsınlar mı? --i.e.msj 07:57, 23 Nisan 2014 (UTC)
Ayrıca, sayfa geçmişine bakacak olursan. Söz konusu saldırıların pek çok defa çıkarılmasına rağmen; kullanıcının topluluğu bile suçlayarak, defalarca geriye aldığını görebilirdin.--i.e.msj 08:00, 23 Nisan 2014 (UTC)
Topluluğu suçladığım, ya da gülerek aşağıladığım yorumları yanlıştır. Siz diğer kullanıcının işlem özetlerine bakmaktasınız. Gayri ciddi ve hakaret amiz işlemler yapmaktadır. 15 adet işlemden 10'u hiçbir bilgi içermeyen referanslarla yapılmıştır. Kalan 5'i de esc nin müdahalesiyle yanlış yoruma dayalı referanstır. Olayın, Kullanıcı:Anton.aldemir adlı kullanıcının yanlış uygulamasından kaynaklandığını ve tecrübesizliğini ısrar ile kapatmaya çalıştığını belirtmeliyim. Dostumuza hiçbir mesaj atılmamış, esc'nin yoruma dayalı eklemesi mevzu bahis yapılmamış, 9 yıldır sadece akademik referans kullanan ve tek çabası yeni maddeler oluşturmak olan bana direkt engelleme yapılmıştır. --Kafkasmurat- 22:15, 23 Nisan 2014 (UTC)
Bu kadar demagoji yapıldığı yeter. Şurada da aynı kullanıcıyla bir devlet adamının dini hakkında değişiklik savaşına girmiştiniz. Eklediğiniz kaynağın gerçekten de hiçbir alakası yoktu. Kullanıcı bunu geri aldığında "vandalizm amaçlı değişiklik" deyip siz de geri almışsınız. Kullandığınız "akademik referans" bu mudur? Diğer kullanıcının, bozuk link olduğu için kaldırdığı kaynağı arşivden bularak ekledim (oradan da Müslüman olduğu sonucu tam olarak çıkar mı emin olamadım). Savaşı ancak öyle bitirdiniz. Davranışınız tarafsızlığa aykırı. Kaynaklar konusundaki aynı inceliği diğer maddeler için göstermiyorsunuz. --esc2003 (mesaj) 12:54, 24 Nisan 2014 (UTC)
Bu cümleleriniz açıkça rekabet içeriyor. Genç bir arkadaşımız olduğunuzu düşünüyorum, hırslı olmanız anlaşılır ancak insanların hak arayışına yeter diye kestirip atmak doğru değil. O dediğiniz kaynak İngilizce Vikipedi'den alınmıştır. Burada dikkat etmeniz gereken ekleme değil önleme yapmamdır. Savunduğunuz [Kullanıcı:Anton.aldemir]] hiçbir değişikliğinde kaynakça sunmamıştır. Sadece silmiş ve açıklamada Wiki adresi kopyalamıştır. Ayrıca burada talebiniz de anlaşılamamaktadır. Ben birçok değişikliği kontrol ettim, neden gerçeklere saldırmaktasınız? Kullanıcının değişikliklerini kontrol etme nezaketinde bulunanlar, doğru bir işlem görmekte zorlanacaktır. Sırf yanlışlığınızı gördüm diye bu değişiklikleri savunmanız rekabet açmazına düştüğünü izlenimi uyandırabilir.1,2, 3, 4, 5 Lütfen bir göz atınız.--Kafkasmurat- 08:45, 25 Nisan 2014 (UTC)
Uyarılmadığını söylemedim, olması gereken uyarmaktır zaten. Uyarın, ısrarla ekliyorsa devamı engeldir zaten. Ama kaldırmayın lütfen. Onlar olmadan ben ne demek istediğini, nasıl bir davranışta bulunduğunu net olarak anlayamıyorum.--RapsarEfendim? 08:10, 23 Nisan 2014 (UTC)
@rapsar. mealen 'kibele şu şu oylamalardaki davranışlarımdan ötürü bana engel verdi' denmesinin VP:İÜYYKÜD ve VP:İNOV ihlali olduğunun farkında değil misin yoksa hakaretleri görmek istemeni neye bağlayalım? --kibele 09:44, 23 Nisan 2014 (UTC)
 • Rapsar, Şikayet sayfasındaki dilekçem nedeniyle Kullanıcı:Théoden tarafından bir gün daha engellendim. Nezaket gerekçe gösterilmiştir. Nezaketsizliğimin tarafıma bildirilmesini arz ve rica ederim. Şu an şikayet metninden bir şey anlaşılamamaktadır. Silinen içerik politika ihlal etmemektedir. Ayrıca iki gündür ayrı ayrı engellenmem kamuoyunu aydınlatmayı imkansız kılmıştır. Hem sansürleyip, hem de engelleyerek nasıl anlaşmayı düşünebiliriz?--Kafkasmurat- 22:03, 23 Nisan 2014 (UTC)
Valla azizim, yukarıdaki yazdıklarıma cevap vermişsin. Fakat, emin ol. Bu hizmetlilik olayını gereğinden fazla düşünüyorsun. Hizmetliler, politika ile yönergelere aykırı bir eylem yapmadığın sürece seni engelleyemez. Durum, bu kadar basit. Eğer bu sorunun bittiyse, seni maddelerde görmek isteriz. Eğer kendi kendine bunu sıkı bir tartışma haline getiririm ve devam etmek istiyorum diyor isen de; geçmişte ben örneğini bir kaç defa yaşadım. Fakat, bunun ne kendime ne de topluluğa bir yarar getirmediğini, getirmeyeceğini gördüm. Umarım, yolun başından dönersin. Benden, bu pastaya katkı bu kadar. Kal sağlıcakla. --i.e.msj 23:08, 23 Nisan 2014 (UTC)
"Engelledikleri" için buraya yazıyorum. Buradan da pek bir umut yok, şikayet sayfası nedeniyle de engellendim. Problem hizmetli olmak ya da engellenmek değil. Engelin amacını gerçekleştirmemesi, eşitlik ilkesine aykırılık ve bireysellik uğruna bilgi imkanının yok edilmesi. Daha önce de dedim, bir yaptırım talep etmiyorum. Yeterince insan bu engelden ve tutumun zararından haberdar olursa ne güzel.--Kafkasmurat- 23:19, 23 Nisan 2014 (UTC)

yukarıda "Kullanıcı:kibele'ye yazdım ancak cevap alamadım. Vermeyince de tekrar değişiklik yaptım." denmiş de onu bir düzeltelim. elbette doğrusu bu olurdu. ama, önce madde geri alınıp, sonra bana yazılmış. --kibele 14:01, 24 Nisan 2014 (UTC)

Bende neden bu tarih çıkıyor acaba: ...Tartışma sayfasına bakarsanız bilgi alabilirsiniz.--Kafkasmurat-ℳ 18:58, 20 Nisan 2014 (UTC) On gün evvel de yazsam, cevap vermediğiniz ve hala da vermeyeceğiniz için değişiklik olur muydu bilemiyorum.--Kafkasmurat- 20:02, 24 Nisan 2014 (UTC)
vikipedi'nin sendesi bendesi olmaz. yanıltıcı ifadelerde bulundunuz, şimdi de lafı dolandırmayın. kural ihlali yaptınız, engellendiniz. burada topluluğu meşgul etmek yerine VP:ÜGD sayfasını okursanız daha yararlı bir şey yapmış olursunuz. --kibele 20:23, 24 Nisan 2014 (UTC)
Hiç çabalamayın, ne kadar sansürleseniz de, ne kadar engelleseniz de insanlar merak ediyor, araştırıyor. Gerçeği görmeye çabalıyorlar. Hatalı işlemlerinizle mağdur edilen tek ben değilim. İnsanlar şikayetçi. Bu görmezden gelinemez. Ben politika yerine iyilik ve özgürlük çağrısı yapıyorum. Biraz eleştirel baksanız, kendiniz de göreceksiniz. Burada bir yanlışlık var.--Kafkasmurat- 20:43, 24 Nisan 2014 (UTC)
Aldığınız engel yerindedir. Engel verilmeseydi duracağınız yoktu çünkü. Şurayı cevaplarsanız çok iyi olur. Haddinden fazla uzayan bu tartışma da bir son bulsun artık. Şimdiye dek hatalı hizmetli davranışları olmuştur ama burada yok. --esc2003 (mesaj) 04:33, 25 Nisan 2014 (UTC)
Bu tür Vikipedi'nin müdürü tarzı konuşmalarla bir yere varılacağını sanmıyorum. Tüm konuşmalarınızda kestirip atıyorsunuz. Burası hak arama sayfasıdır. Engel ve sansür zaten vuku buldu. Bir de demagoji ile, en azından burada, insanların bilgi almasına engel olmayın. Burada değişiklik yapmamı engel durdurmamıştır. İddia ettiğiniz gibi zarar vermek isteyen biri bunu pek ala yapabilir. Hatta zarar vermek isteyen kötü niyeti olan kimse bunu kendi ismi altında yapmaz(pek çok kullanıcının yaptığı gibi)--Kafkasmurat- 08:27, 25 Nisan 2014 (UTC)

Karar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Eldarion[değiştir | kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[değiştir | kaynağı değiştir]

24 Eylül 2014'de Dabbe (film serisi) maddesinin Eldarion tarafından silinmesine "kolajdır, filmlerin maddeleri zaten ayrı ayrı mevcut" diyerek; yine 24 Eylül 2014'de Magi (film) maddesinin Eldarion tarafından silinmesine "ne de olsa henüz gösterime girmedi" diyerek ses etmedim, lakin 6 Ekim 2014'te Alper Mestçi maddesinin yine Eldarion tarafından silinmesiyle beraber bugün artık gür bir ses çıkarmak istiyorum. Saygıdeğer hizmetliler, bu Türkçe Vikipedi içerik olarak nasıl büyüyecek? Dabbe (film serisi); şablon doğru, kaynaklar mevcut, taslaklar tam siliniyor. Hadi bunu geçelim Magi (film); şablon doğru, kaynaklar mevcut, taslaklar tam siliniyor. Merak ediyorum Gelecek filmler kategorisi neden mevcut? İngilizce Vikipedi'de Gelecek filmler kategorisinde 1.100 madde bulunuyorken, Gelecek Televizyon filmleri‎ kategorisinde bile 13 madde bulunuyorken, Türkçe Vikipedi'de Gelecek filmler kategorisine 21. maddesi olarak bu filmli ekleyemiyorum mesela. Üstelik her şeyi düzgünken. Deneyimsiz değilim, daha önce de çeşitli filmler gösterime girmeden kaynaklarıyla açtığım maddeler oldu, başka başka hizmetliler tarafından kabul edildiler. Vizyon sonrası hasılat rakamlarını, eleştirmen yansımalarını vs. ekleyerek maddeleri geliştirdim filan. Amerikalı oyuncular gelmiş, filmin çekimleri tamamlanmış; filmin vizyon tarihi belli ama madde silinmiş. Alper Mestçi maddesine gelirsek... Senarist ve yönetmen. Yine soruyorum Yaşayan insanların biyografileri ile Türk film yönetmenleri kategorileri neden var? Benim bu kişinin maddesini açabilmem içim hem şarkıcı hem yönetmen veya hem oyuncu hem yönetmen mi olması gerekiyor? İbrahim Tatlıses veya Cem Yılmaz gibi. Ya da ölmüş olması mı gerekiyor? Türk televizyon yönetmenleri için, Türk dizi yönetmenleri için, hatta Türk video klip yönetmenleri için maddeler açılıyorken, bu 7. sanat yönetmenimiz için madde açamayacak mıyız? Üstelik yönetmenin adı 20 farklı maddede geçiyorken. Sonra film maddeleri kırmızı renkli boş bağlantılardan geçilmiyor tabii. Amerikan sinema yönetmenlerini sayalım desem kaçını sayabiliriz? 100, 200, 300? American film directors kategorisinde 4.066 madde mevcutken; Türk film yönetmenleri kategorisine 271'incisini ekleyemiyorum. Korku sineması üzerinden gidersek Hasan Karacadağ maddesi mevcut ise, Alper Mestçi maddesi neden yok. Mantığa göre ansiklopedik içeriğin sürekli artması gerek. Peki biz ne yapıyoruz? İki maddeyi karşılaştırır hale gelirsek, yapıya tuğla koymak yapıyı yıkmaya başlarız. Silme şablonlarını, oylama durumlarını da deneyimlediğim oldu. Türkçe Vikipedi içerik üretmek yerine tam tersi çalışıyorsa o konuda da yardımcı olabilirim. Latife bir yana, şikâyetimi Eldarion özelinde yapmak yerine genele hitap ederek yazdığımı anlamışsınızdır. Sizlerden isimsiz de olsa yapıcı kullanıcılara müsamaha göstermenizi, içeriğin artmasında özendirici olmanızı rica ediyorum. Saygılarımla... --85.108.68.16 16:33, 6 Ekim 2014 (UTC)

Savunma[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[değiştir | kaynağı değiştir]

Karar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Khutuck[değiştir | kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[değiştir | kaynağı değiştir]

Verdiği engel hatalıdır. Olayı 3GD'den ibaret sayıp inceleme gereği duymadan karar aldı. Geri alma sebebini kendisine açıkladım. Özel mesaj yoluyla da görüştük. Bütün açıklamalarıma rağmen olayı teknik bir uygulamaya indirgeyip meseleyi göz ardı etti. Nezaket ihlallerini geri almak, sözlere hak verildiği anlamını çıkarır. Açık nezaket ihlalleri için "nezaket sınırlarını aşan ifadelerle ilgili henüz bir aksiyon almadım." diyerek bunları görmezden, anlamamazlıktan geldiği belli oluyor. Hizmetli hakkına sahip olan kullanıcının engelleme işlemini hatalı kullandığını, bunun için de gerekli önlemin alınmasının gerektiğine inanıyorum. --esc2003 (mesaj) 15:53, 16 Aralık 2014 (UTC)

 • Bir kullanıcıya "size fikrinizi soran olmadı" diye bir cümle kullandığım için bana VP:N, VP:İÜYYKÜD uyarısında bulunmuş. Böyle bir durumda bile bu kadar hassas olan bir hizmetlinin belirttiğim durum karşısında tepkisiz kalmasına, "aksiyon almadım" diyerek açık bir ihlali anlamamazlıktan gelmesini ne kapsamında değerlendirileceğini bilmiyorum. Bunu da not etmiş olayım. --esc2003 (mesaj) 15:59, 19 Ocak 2015 (UTC)

Savunma[değiştir | kaynağı değiştir]

VP:3GD son derece net bir yönerge. --Khutuckmsj 22:19, 16 Aralık 2014 (UTC)

Mutlaka engel gerektirir diye bir ifade göremedim. Net olan nedir? O gün on küsur özel mesaj göndererek de seninle görüştük. Son olarak buna örnek teşkil eden bir durumu sana göstermiştim. Potansiyel hakaretlerin geri alınması alt başlığında ne yazıyor acaba? Orada geçen "değişiklik savaşlarıyla karıştırmak olasıdır" ifadesinin savunma olarak kullanmazsın umarım. Çünkü dediğim gibi gönderdiğim birçok mesajla anlattım sana. Verdiğin cevap da zaten yazıyor. --esc2003 (mesaj) 05:01, 17 Aralık 2014 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[değiştir | kaynağı değiştir]

yorum yapmadan önce bir sorum olacak Kullanıcı:Khutuck.. " "nezaket sınırlarını aşan ifadelerle ilgili henüz bir aksiyon almadım." ne demek, anlayamadım da.. --kibele 07:46, 18 Aralık 2014 (UTC)

"Detaylı inceleme gereken bir konu, yeterli inceleme yapmadan acele karar almadım" demek istedim.--94.153.192.49 13:59, 19 Aralık 2014 (UTC)(Khutuck)
peki o zaman inceleyip esc'nin söylediklerine yorum yapar mısın rica etsem.. 3gd'nin yorumlanması açısından da oldukça önemli. --kibele 15:12, 19 Aralık 2014 (UTC)
Gerekli işlemi e.c. yaptı. --Khutuckmsj 18:57, 22 Aralık 2014 (UTC)
Yapılan işlem nedir? --esc2003 (mesaj) 20:53, 22 Aralık 2014 (UTC)
Kullanıcı:Khutuck oradaki nezaket sınırlarını fazlasıyla aşan ifadelere müdahale etmekten neden geri durduğunu ben de merak etmekteyim. 3gd için bir uygulama yapılırken vandalizm önleme amacı bu şekilde gözden kaçırılmamalı. --kibele 16:15, 19 Ocak 2015 (UTC)
İlgili kullanıcıları ağır ve iyi düşünülmesi gereken sebeplerle engellemeyi düşünüyordum, CEE2014 hazırlıkları sebebiyle iyi düşünecek ve inceleyecek vaktim olmadı. Zaten Kullanıcı:Elmacenderesi ilgili engellemeleri yaptı, sonrasında engeller kaldırıldı. --Khutuckmsj 18:11, 19 Ocak 2015 (UTC)
İyi düşünecek vaktinin olmadığını bildiği halde engel kararı alması ne dahilinde değerlendirilmelidir? Zamanı olmadığını söyleyen kullanıcı nasıl olur da benimle on küsur özel mesajla konuşabilir? Kendisine birçok açıklama yaptım, bağlantı paylaştım ama kararından geri dönmedi. --esc2003 (mesaj) 18:39, 19 Ocak 2015 (UTC)
Bu tartışma yapıcılıktan iyice uzaklaşıyor. Yazmamak için uğraştım ama, VP:TROLL engelleri kolay verilen engeller değildir. Onlarca, yüzlerce mesajın detaylıca incelenmesini gerektirir. Sizinle en son 16 Aralık'ta e-posta vasıtasıyla görüştük, zaten 18 Aralık sabahı da CEE2014 toplantısına gittim. Bu esnada inceleme yapacak vaktim olmadığından konuyu Elmacenderesi'ne ilettim, 19 Aralık'ta da Elmacenderesi 5 kullanıcıyı engelledi.
Özetle: Kullanıcı 3GD'yi ihlal etmiş mi? Etmiş. Değişiklik savaşı olmuş mu? Olmuş. İki taraf da savaşı sona erdirmek için kısa süreyle engellenmiş mi? Engellenmiş. İki kullanıcıya da engel sebebi detaylıca ve kibarca anlatılmış mı? Anlatılmış. Kullanıcının şikayet ettiği diğer kullanıcılara düzeni bozma sebebiyle engelleme yapılmış mı? Yapılmış. Kullanıcı nezaketsiz bir değişiklik özeti yazmış mı? Yazmış. Kullanıcı nazik bir dille uyarılmış mı? Uyarılmış.
Bu şikayetin yapıcı bir amacı olduğu konusundan şüphe duymaya başladım. --Khutuckmsj 18:58, 19 Ocak 2015 (UTC)

3gd, görülen her yerde, düşünmeden incelemeden engelleme verilebilecek bir kural değil. bunun yapılabileceği tek yer küfür olabilir, vandalizm olabilir, bariz kişisel yorumlar olabilir. bu açıdan, 'inceleme fırsatım olmadı, 3gd'den engeli veriverdim' açıklamasını yeterli bulmuyorum. diğer ifadelerin ağırlığı ortada iken neden bu kadar düşünülüp düşünülüp verilemediğini de ayrıca merak etmeyi sürdürüyorum. ilgili engellemeleri yapan hizmetlinin de gereken dikkati ve ilgiyi göstermemiş olması, engelleme politikası haricinde gerekçelerle engeller vermesi ve açmasından bellidir zaten. tarafsız bakış, sadece politik alanlarda ve soyluluk ibarelerini çıkartırken değil, esas olarak bu tür kararlardaki dikkatte gerekiyor herkese. --kibele 18:59, 19 Ocak 2015 (UTC)

VP:3GD ile küfre varan ifadeler farklı konular. Gördüğüm değişiklik savaşını durdurmasa mıydım, veya düzgün incelemeden ilgili kullanıcılara süresiz engel mi verseydim? --Khutuckmsj 19:17, 19 Ocak 2015 (UTC)
3gd, bir taraf küfürlü değişiklik ekliyor ve diğeri çıkartıyorsa bir değişiklik savaşı olarak değerlendirilemez. bu açıdan sadece sayıya bakarak verilen karar da adaletli ve vikipedi kurallarına uygun olmuyor. düzgün incelemeden başka karar verilmemesi savunuluyor ama bu da incelemeden verildiği için düzgün olmuyor. --kibele 19:37, 19 Ocak 2015 (UTC)
"(...) kural ihlali yaptınız, engellendiniz. burada topluluğu meşgul etmek yerine VP:ÜGD sayfasını okursanız daha yararlı bir şey yapmış olursunuz." demişti bir hizmetli bir zamanlar. Bu tartışmadan Vikipedi'ye yönelik bir katkı çıkmayacak, dolayısıyla benim için sona ermiştir, devamına yorum yapmayacağım. --Khutuckmsj 19:51, 19 Ocak 2015 (UTC)
bağ verirsen adaletli davranmış mıyım, sadece savaşı mı durdurmuşum görebiliriz. engeli iki saat sonra vermişsin yanlış görmüyorsam. her neyse, geçmişleri, katkıları, neyin niye yapıldığını incelemeden engel verilmemeli, 3gd sadece bir matematik problemi değildir diye bitireyim ben de. --kibele 20:00, 19 Ocak 2015 (UTC)
Kibele diyecek söz bırakmamış. Benzer açıklamaları ben de yapmıştım zamanında kendisine ama bu seferki daha net olmuş. Aslında "bu tartışmadan Vikipedi'ye yönelik bir katkı" çıkabilir. Hatalı engellemelere yol vermemek açısından önemli olur bu tartışma. Dolayısıyla "bu şikayetin yapıcı bir amacı olduğu konusundan şüphe"niz olmasın hiç. Sizin için tartışmanın bitmiş olmasını da normal buluyorum; çünkü bu saatten sonra yapabileceğiniz tek şey hatanızı kabul etmek olur. --esc2003 (mesaj) 21:23, 19 Ocak 2015 (UTC)

Karar[değiştir | kaynağı değiştir]