Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Tartışmalar
Kısayollar:

Bu sayfa, Vikipedi kullanıcılarının sayfaların silinmesi hakkında tartıştıkları ve oy kullandıkları sayfadır. Silinmesi öngörülen güncel sayfalara yukarıdan bu aya tıklayarak erişebilirsiniz. Buraya eklenen silinmeye aday sayfaların durumu genellikle 5 gün (bu süre tartışmanın durumuna göre uzayabilir) içinde oylanarak karara bağlanır. Kullanıcıların çok miktarda hızlı silme yönünde oy vermesi durumunda 5 günlük süre beklenmeksizin oylama sonuçlandırılabilir.

Bir sayfanın silinebilmesi için fikir birliğinin sağlanmış olması gerekmektedir. (bkz. Vikipedi:Hizmetliler için silme yönergeleri)

Oylama sonucuna göre sayfa:

 • Kalır
 • Silinir
 • Uygun şekilde düzenlenir
 • Diğer bir sayfa ile birleştirilebilir
 • Diğer Wikimedia projelerine gönderilir (Transwiki: Vikikitap, Vikisöz, Vikisözlük, Vikikaynak veya diğer dillerdeki Vikipedi'ler)
 • İsmi değiştirilir.

SAS şablonu kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca, "tarafsız olmama" (Vikipedi:Tarafsız bakış açısı) gerekçesi de sıklıkla kullanılır, fakat bu durumdaki çoğu sayfanın kurtarılabilmesi olasıdır. Dolayısıyla bu gerekçe, silme için çok kuvvetli bir dayanak değildir.

Oy kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Sayfanın ilk veya önemli katkıları bulunan bir yazarı iseniz, neden silinmemesi gerektiğini silme politikasını göz önünde bulundurarak açıkça belirtin.
 • Sayfa hakkında görüş belirtmeden önce, lütfen sayfayı inceleyin. Sadece aday gösteren kişinin verdiği bilgiler ile oy kullanmayın. Sayfanın durumu hakkında daha çok bilgi edinmek için, tartışma sayfasını ve sayfanın geçmişini incelemeniz tavsiye edilir, tartışma sayfası görüş belirtirken dikkate almanız gereken bilgiler içerebilir.
 • Lütfen oyunuzu sadece bir kez kullanın. Bir kullanıcının herhangi bir şekilde birden fazla oy kullandığı belirlenirse oylarının tamamı geçersiz sayılır. Bkz.VP:Kukla
 • Eğer fikriniz değiştiyse ve oyunuzu değiştirmek isterseniz, tavsiye edilen yol, eski oyunuzun üstünü çizip, yanına yenisini yazmanızdır. (Örn: <s>eskioy</s> yeni oy ; Sil Kesinlikle kalsın şeklinde.)
 • Genel olarak kullanıcıların konuya ilişkin oylarının bir eylem belirtmesi ve bu eylemi belirten kısmın koyu harflerle (Örn; "Silinmesin" veya "Silinsin" şeklinde) yazılması öngörülmüştür. Sadece görüş bildirmek, bir oy değildir. Kullanılan oy, yukarıda belirtilen eylemlerden birinin yapılmasına dair bir karar içermelidir. Oylamada, oyunuzun yönüne bağlı olarak oylama şablonları olan {{silinsin}} (Symbol delete vote.svgSilinsin) veya {{Kalsın}} (Symbol keep vote.svg Kalsın) şablonlarını da kullanabilirsiniz.
 • Oylama ile ilgili bilgiler ve oy kullanma hakkının elde edilebilmesi için Oylama sayfasına bakınız.
 • Kayıt olmamış kişiler ve oy kullanma hakkı olmayan yeni kullanıcılar tartışmalara katılabilir, fakat yorum ve tavsiyeleri, özellikle kötü niyetle yapılmış izlenimi veriyorsa, inandırıcı olmayabilir.
 • Her oylama için oy kullanmak zorunda değilsiniz. Aşağıda belirtilen hususları göz önünde tutup oylamaya katılmayabilirsiniz:
  • Oylama sizin bilmediğiniz ya da size hiç tanıdık gelmeyen bir konuyu içerebilir.
  • Zaten hâlihazırda oybirliği ile alınmış kararı kabul etmiş olabilirsiniz.
 • Sayfalara eklediğiniz sebep ve önerilerin sonuna "~~~~" şeklinde imzanızı atmayı unutmayınız.

Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi (SAS şablonu konulması)[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir sayfayı silinmeye aday göstermek için aşağıdaki adımları izleyiniz.

Burada sayfa adı yerine silinecek sayfanın adı yazılmalıdır.

I.
Silme şablonunu sayfaya ekleyiniz.

  Silinecek sayfada değiştir sekmesine tıklayarak açılan değiştirme penceresinde sayfanın en üstüne şablonu ekleyiniz.
  (Bu kısmı kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.):

{{kopyala:sas}}

Lütfen "SAS" kelimesini değişiklik özetine eklemeyi unutmayın ve küçük değişiklik olarak işaretlemeyin. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz iyi olacaktır. Bu sayede sayfada vandal ile uyarının kalkmasını engelleyebilirsiniz. Sayfayı kaydedin.

Eğer şablonu silmeye aday gösteriyorsanız, <noinclude>{{kopyala:sas1}}</noinclude> şeklinde kullanınız.

(Şayet sayfa daha önceden silinmeye aday olmuşsa, {{kopyala:sasx}} şablonunu {{kopyala:sas1}} yerine kullanının.

II.
Silmeye aday sayfanın oylama sayfasını oluşturun.

  Sayfanın üstündeki Sas kutusu oluşmamış bir bağlantı içermektedir.
  Bu bağlantı oylamanın olacağı bağlantıdır. Sayfayı açmak için tıklayınız
  Vikipedi:Silinmeye_aday_sayfalar/sayfa adı.
  Bu sayfayı değiştirin ve alttaki kısmı oraya kopyalayın.

{{kopyala:sas2 | sa=sayfa adı | metin=Sayfa ne için silinmelidir.}}--~~~~

sayfa adı kısmını silinecek sayfanın ismi ile değiştirin ve niye silinmesi gerektiği ile ilgili neden belirtin. İstiyorsanız, neden kısmına {{silinsin}} şablonu ile başlayabilirsiniz. Bu, oylamada sizin oyunuz olarak geçecektir. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz tartışmayı takip etmenizi sağlayacaktır. Özet olarak bir şey yazmanız gerekmiyor, fakat "ilk silme oyu" yazmanız iyi olur. Sayfayı kaydedin.

III.
Sas oylamalarına katılan kullanıcılara haber verebilirsiniz.

  Aşağıdaki şablonu kopyalayın ve bu bağlantıya basarak kayıt sayfasına ulaşın.
  Şablonu kayıt sayfasının en altına ekleyiniz.

{{kopyala:sas3 | sa=sayfa adı}}

Yine "sayfa adı" kısmını silinmeye aday sayfanın adı ile değiştirin. Özet kısmında da sayfanın adını belirtmeyi unutmayın. Sayfayı kaydedin.

(Şayet {{kopyala:sasx}}'i {{kopyala:sas1}} yerine kullanmışsanız, "sayfa adını" "sayfa adı (2. oylama)" şeklinde değiştirin.

SAS oylaması sonucunun arşivlenmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

SAS oylaması sonucunda aşağıdaki şablonlar kullanılarak oylamalar kapatılır:

 • Eğer sayfanın kalması yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Kalsın}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna oylama sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Sayfanın tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.
 • Eğer sayfanın silinmesi yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Silinsin}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa silinir, silinme nedeni olarak oylama sayfasının bağlantısı girilir.
 • Eğer sayfanın ne kalması ne de silinmesi yönünde fikir birliği oluşmamışsa: Sayfanın başına {{SAS Kararsız}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna oylama sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.

Silme işlemine dair not: Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi ve oylama sonucu silinmesi, sayfanın ele aldığı konunun Vikipedi'de işlenmesinin uygun olmadığı anlamına gelmez. Her ne kadar ele aldığı konunun ansiklopedik olmadığı gerekçesiyle silinen bazı sayfalar için bu doğru olsa da, çoğu sayfa tarafsızlık, muhtemel telif ihlali veya ansiklopedik tarzda yazılmadığı gerekçeleriyle silinmeye aday gösterilmektedir. Düzensiz, taraflı unsurlar taşıyan ve telif durumu belirsiz sayfaların silinmesi, ileride konunun daha nitelikli biçimde ele alınmasına olanak sağlar.


< Ocak · Şubat · Mart · Nisan · Mayıs · Haziran · Temmuz ·


Tartışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yozgat Ermeni Olayları[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yozgat Ermeni Olayları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

ayrı bir madde olacak kayda değerlikte değil..--kibele 23:02, 23 Mart 2014 (UTC)

konuyu bu başlıkla ele alan bağımsız ve tarafsız kaynakları görebilir miyiz acaba? --kibele 07:02, 27 Mart 2014 (UTC)
keşke yorum yapmadan maddeye bir göz atsaydınız. gösterdiğiniz araştırma 1893/1894 yıllarındaki olaylara ilişkin, madde ise 1915'ten söz ediyor. kaldı ki, bir tezde ya da araştırmada söz konusu edilmek kayda değerlik için yeterli değil. --kibele 11:59, 30 Mart 2014 (UTC)
Maddeye göz attım, saygısızlık yapmayın. Yüzlerce kaynaktan en baştaki popüler olanı kopyaladım. http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=134663 http://www.ermenisorunu.gen.tr/turkce/yanitlar/yanit4.html Tarafsız olmanızı tavsiye ederim. --Kafkasmurat- 16:55, 30 Mart 2014 (UTC)
maddede başka bir şeyden sözediliyor, siz başka kaynaklar paylaşıyorsunuz, nasıl düşünmemizi önerirdiniz? tarafszılık gerekli elbette, hepimize.. hâlâ bu olayların neden genel maddede değil de ayrı olarak ele alınması gerektiğini gösteren bir kaynak yok görünürde. --kibele 19:36, 30 Mart 2014 (UTC)
Olay hakkında kitap yazılmış. Birçok kaynakta mevcut. Orada iç sayfalara bakılabiliyor. Bakmayı deneyin. Bu kadar büyük bir meselenin neden ansiklopedik bulunmadığı anlaşılamaz.--Kafkasmurat- 20:07, 30 Mart 2014 (UTC)
nerede o kitap? 'büyük mesele' derken neyi kastediyorsunuz? burada 'yozgat ermeni olayları' ayrı bir madde olacak şekilde ele alınan bir konu mudur yoksa ana maddede değinilmesi yeterli midir onu konuşuyoruz. kaynak varsa maddeye ekleyin, benim bakmamla olmuyor. --kibele 09:40, 1 Nisan 2014 (UTC)
Kitapyurdu bağlantısına bakınız.--Kafkasmurat- 09:50, 1 Nisan 2014 (UTC)
kitap kaymakamı anlatıyor. --kibele 10:06, 1 Nisan 2014 (UTC)
Kitap olaylar hakkında bilgi vermektedir. Ana başlık halinde mevcuttur.--Kafkasmurat- 11:18, 1 Nisan 2014 (UTC)
demek ki olay hakkında bir kitap yazılmamış.. yerel bir yöneticiyi anlatan bir kitapta bir başlık olarak yer bulmuş doğal olarak. oysa biz bir ansiklopedi maddesinden söz ediyoruz. eğer, konunun ayrı olarak yer bulmasına yetecek kaynaklar varsa ekleyebilirsiniz. değilse, sadece ermeni olaylarının onlarca şehirdeki yansımalarından birine ayrı madde açılmasının gereksiz olduğu görünüyor. --kibele 11:24, 1 Nisan 2014 (UTC)
Kalsın KalsınIsrarlı takibiniz sonucu 1893'teki olayların madde olarak bulunması gerektiğini, bu maddenin de bununla değerlendirilebileceğini anladım. Ancak 1893'teki olaylardan bahsedilmediği sürece Yozgat Ermeni Olayları maddesinin silinmesine karşıyım. 93'teki olaylar hakkında birçok yayın ve bilgi bulunuyor. Maddenin kalması ve 93'teki olaylara doğru evrilmesi gerekiyor.
915'teki olaylar hakkında http://e-magaza.ttk.gov.tr/switch.php?file=ProductInfo&cat_id=96&product_id=2053 ve http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=134663 gibi kaynaklar varken, 893'teki olaylar hakkında http://www.satemer.sakarya.edu.tr/pdf/yozgattaermeniler.pdf http://www.eraren.org/index.php?Page=DergiIcerik&IcerikNo=26 http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=580510 http://books.google.com.tr/books/about/Merzifon_Yozgat_ve_Kayseri_Ermeni_olayla.html?id=XvFNAQAAIAAJ&redir_esc=y gibi kaynaklar çoğaltılabilir. Yozgat Ermeni Olayları bu iki olay ve diğer ayaklanmalar için birleştirici ve ansiklopedik niteliktedir.
sizi araştırmaya sevkettiğime sevindim. ama tarafsız kaynaklara bakmak konusunda bir şey yapamamışım sanırım. verdiğiniz bağlardan ikisi aynı kişinin araştırması, biri de konuyu bölgesel olarak inceliyor. detaya inen bir takım tezlerin olması, konuların ansiklopedik değeri hakkında fikir vermez. bir de Yozgat Ayaklanması maddesi var. --kibele 12:23, 1 Nisan 2014 (UTC)
Ayaklanma Ermenilerle ilgili değil. 893'teki olayların bu maddede değerlendilmesi gerekiyor. Madde kalırsa uygun bir zamanda ben yapabilirim. --Kafkasmurat- 12:40, 1 Nisan 2014 (UTC)
şu anda mevcut durum üzerinden konuşuyoruz. madde bu hâliyle slinmeye ya da aktarılmaya aday. --kibele 12:46, 1 Nisan 2014 (UTC)
Bu haliyle kayda değer. Aynı isimle anılan 1893 olayları eklenirse, önemli bir madde olacaktır.--Kafkasmurat- 19:41, 2 Nisan 2014 (UTC)
bu içeriğe kaynak bulamadınız, 1893 eklenmeli dediniz, şimdi de böyle de kd diyorsunuz. e bu kadar 'kalsın da ne olursa olsun' yorumuna yapacak yorum yok. --kibele 22:44, 2 Nisan 2014 (UTC)
Keşke yukarıda yazdıklarıma bir baksaydınız. Kaynak var. Madde yetersiz. Silmek yerine geliştirmek gerekiyor. Art niyet olmadan bilgi verme amacıyla yaklaşmak gerekiyor.--Kafkasmurat- 23:37, 2 Nisan 2014 (UTC)
okudum, verdiğiniz kaynakları inceledim, açıkladım, cevap verdim. dolayısıyla beş satır yukarısını aynen tekrar etmek gerekmiyor. hâlâ soruyorum. bu maddenin kaynakları nelerdir? --kibele 08:19, 3 Nisan 2014 (UTC)
İddialarınıza mesnet bulamayınca kaynaksızlığa dayanmaya çalışıyorsunuz. Maddeler kaynak olmadığı için değil, ansiklopedik olmadığı/kayda değer olmadığı için silinebilir. Ayrıca maddenin kaynakları vardır. Ben de yukarıda saydım. Konu ansiklopedik, madde kayda değer. Ancak eksik olduğu doğru. Kalırsa öncesindeki hareketleri de içeren önemli bir madde olabilir.--Kafkasmurat- 08:39, 3 Nisan 2014 (UTC)
mesnet bulması gerekenler, maddenin kalması gerektiğini söyleyip bunu kaynaklandıramayanlardır benim bildiğim. maddenin kaynaksızlığı kayda değerliği kanıtlayacak kaynak olmamasıdır ve bu nedenle de maddeler silinir ya da aktarılır ayrı bir madde olamayacakları için. konuları karıştırmak bizi çözüme ulaştırmaz. madde eksik değil, bu hâliyle ayrı bir madde olacak bir başlığa ve içeriğe sahip değil. varsa eklemeleriniz, değişiklikleriniz, buyrun. değilse kalmasının gerektiğini söylemek 'mesnetsiz' bir istek olarak duruyor ortada. --kibele 10:41, 3 Nisan 2014 (UTC)
Bu olayların varlığına kani oldunuz ama aktarılmasını istiyorsunuz. Ben de diyorum ki: hakkında kaynaklar var. Madde içinde ve kitap aramalarında kaynaklar mevcut. Ayrıca olayların öncülü olan 893'teki hareketler de bununla incelenebilir. Aktarılması yerine ikisinin bir maddede değerlendirilmesi gerekir. Oyunuzu değiştirmeniz için söylemiyorum. Ne demek istediğimin anlaşılması önemli. Böyle olmayınca sonu gelmez tartışmalar türüyor. --Kafkasmurat- 10:51, 3 Nisan 2014 (UTC)
bence, konuyu taa baştan yanlış anlamışsınız. kimse böyle bir olay yok demiyor, ayrı madde olacak kadar önemli ve kayda değer değil, genel maddede anlatılmalı deniyor. bence 'yapılması gerek','yapılabilir' gibi ileriye dönük dilekler yerine maddeyi kaynaklandırarak kayda değer olduğunu ispatlayabilirsiniz. değilse mesnetsiz bir istek, dediğim gibi.. --kibele 10:59, 3 Nisan 2014 (UTC)
Maddede halihazırda kaynaklar var. Ben de birkaç kaynak buldum. Yalnız kitaplara ulaşmak zaman alacaktır. Adaylık süreci bu zamana denk gelmeyebilir. Ayrıca madem böyle bir olay var, büyük bir öneme haiz değil mi? Neden madde olmasın? Eskiden var olan bir kültür şu an yok. Bir şehrin varlığından bahsediyoruz. Bunlardan bahsedilmesi Ermeni Tehciri gibi vahim olayları aydınlatmada kilit önemdedir. --Kafkasmurat- 11:15, 3 Nisan 2014 (UTC)
maddede, ermenilerden söz eden genel bir takım kitaplara ve bir teze bağ verilmiş, bu olayların ne kapsamda yer aldığını bilmiyoruz. "Ayrıca madem böyle bir olay var, büyük bir öneme haiz değil mi? Neden madde olmasın?" sözleriniz kayda değerlik ve ayrı madde olma konusunu yanlış anladığınızı gösteriyor. ve de vikipedi'nin bir takım olayları aydınlatmak gibi bir işlevi yoktur. --kibele 15:07, 3 Nisan 2014 (UTC)
Vikipedi'nin insanları aydınlatma görevi vardır. En başta sadece bir yorum için girdim. Tutumunuz beni oy vermeye ve ifade edilmeyen hususları belirtmeye sevk etti. Madde silinse de, 93'teki olaylar için açılacaktır. Nitekim 15'teki olay da tarihi öneme sahip müstesna bir olaydır. Son sözüm, olayların iyi anlatılmadığı, kaynaklara ulaşınca çok daha iyi anlatılabileceğidir. Ayrıca 93'teki vahim hadiseler de eklenirse önemli bir madde olacaktır.--Kafkasmurat- 08:22, 7 Nisan 2014 (UTC)
ah bi ulaşabilsek o kaynaklara.. hepimizin dileği o. --kibele 08:25, 7 Nisan 2014 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın rapsar'a katılıyorum. --kibele 20:08, 30 Mart 2014 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Vitruvian (mesaj) 22:44, 1 Nisan 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KDlik.. - şebmesaj 18:04, 5 Nisan 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Ermeni isyanları (I. Dünya Savaşı) maddesinin zaten boyutu yeterince büyük. (Benim gibi salyangoz hızında bağlantısı olanlara işkence edilmesin.) ve KD tabi.--i.e.msj 19:19, 27 Nisan 2014 (UTC)
geçerli bir gerekçe yok yani.. --kibele 07:52, 28 Nisan 2014 (UTC)

(Not: Burayı kapatacak hizmetli Kullanıcı:Şeb'in kukla olduğunu gözden kaçırmasın lütfen.) Saygılarımla. --E4024 (mesaj) 07:56, 28 Nisan 2014 (UTC)

 • Aktarılmasın Aktarılsın Daha toparlayıcı, daha genel uygun bir maddeye aktarılması gerektiğini düşünüyorum. Ermeni İsyanları maddesi olabilir. Tarih maddelerinde bazen savaşın ana maddesi oluyor, muharebeleri ayrı ayrı açabiliyoruz. Ya da bazı muharebelerin toplamı bize bir savaşı veriyor. Ben burada bu şekilde lokal isyan ve/veya olayların genel tarihi olayı ortaya çıkardığını düşünüyorum, bu yüzden aşırı lokalleştirmek yerine genel bir madde içinde olmasını tercih ederim. Bu tür bilgiler aynı zamanda şehrin tarihini anlatan maddelerde de yer bulabilir/bulmalı, aynı zamanda buralara da kararınca aktarılmalı. Maddelerin kaynaklarına baktım, yerel/lokal kaynaklar birinde var, o da genel şehrin tarihi anlatımını yapıyor. Yani kaynakların geneli meseleyi geniş açıdan anlatan kaynaklar. Buradan da hareketle, bu olayların anlatımını, etkilerini, ansiklopedik değerini dağıtıp zayıflatmak yerine birleştirip güçlendirmek fikrini destekliyorum...Vikiçizer (mesaj) 20:43, 19 Haziran 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Yukarıdaki Bursa Olayları maddesi ardından burada yazılanlarla da değerlendirince şu şekilde düşünüyorum biraz da: Ermeni isyanları (I. Dünya Savaşı) maddesi çok fazla büyüyorsa zaten onun içerisinden kendi başına madde olabilecek kısımları ayrı maddelere aktarmak ve bu Ermeni İsyanları maddesinde biraz daha özete gitmek sanki daha faydalı olacaktır gibime geliyor. Zaten belki de bu maddeler ayrı ayrı açılırken biraz da niyet budur. Maddeler bu şekliyle kalırsa üzerine başka başk insanlar kaynaklar ortaya çıkarabilirler. Tahmin ederim ki dijital ortama aktarılmayan bir sürü yazılı kaynak vardır. Tartışmalara gebe olması pek normal, kibele'ye katılıyorum; kaynak ısrarla bulunamıyorsa kayda değerliğinin şüpheye düşmesi normal; fakat silinmesi için yeterli "kayda değer olmamak" özelliğini taşımadığına inanıyorum. Bu konuyla ilgili diğer maddeler de sanırım aşağı yukarı bu minvalde değerlendirilebilir. "Kalsın"a yakınsıyorum diyelim çünkü bütün bu maddelerin aktarılması belli ki Ermeni İsyanları maddesini epey şişirecek ve haddinden fazla kontrol edilemez bir hâle sokacak. Bu kadar şişmesinde bir problem görülmüyorsa ona söyleyecek bir şeyim yok sanırım ama (VP:Biçem'e atıfta bulunmamakla beraber (çünkü hatırlayamıyorum)) kişisel görüşüm çok uzun maddelerin de zaten parçalanmaları gerektiği yönünde. --Stultiwikiabana yaz 14:37, 4 Temmuz 2014 (UTC)

Trabzon Olayları[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Trabzon Olayları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

ayrı olarak ele alınacak kayda değerlikte değil.--kibele 23:19, 23 Mart 2014 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Yeterince kaynak var. Onun yerine tam bir özgün araştırma olan Zeytun Ermenileri maddesini silelim. --E4024 (mesaj) 09:17, 26 Mart 2014 (UTC)
Yorum Yorum Mesnetsiz iddialarda bulunmak yerine Zeytun Ermenileri maddesini silinmeye aday göstererek, görüşünüzü açıklamak için Vikipedi'yi aksatmamanız sebebiyle sizi tebrik ediyorum E4024. --Eldarion 09:32, 26 Mart 2014 (UTC)
Siz katılımcı üzerine yorum yaparken bu arada "Zeytun Ermenileri" maddesi silindi gitti. --E4024 (mesaj) 09:27, 8 Nisan 2014 (UTC)
Katılımcı üzerine yorum yaptığımı iddia ediyorsunuz, ancak kişisel saldırı falan değil sadece açıksözlülük yapıyorum sizin gibi. Siz yapınca sorun yok, başka kullanıcılar yapınca mı rahatsız oluyorsunuz anlayamadım. [1] --Eldarion 09:15, 11 Nisan 2014 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin bağımsız içerikte kaynak yok. - şebmesaj 21:33, 26 Mart 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kaynakları yeterli bir madde. Kd buluyorum..-Eğitmenmahmut msj 21:39, 26 Mart 2014 (UTC)
konuyu bu başlıkla ele alan bağımsız ve tarafsız kaynakları görebilir miyiz acaba? --kibele 07:00, 27 Mart 2014 (UTC)
Maddede üç kaynak görüyorum; hiç birinin nesnelliği tartışma sayfasında gündeme getirilmemiş. --E4024 (mesaj) 08:56, 27 Mart 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kayda değer ve geliştirilmesi gereken bir madde. Büyük tarihi sonuçlara sahip. --Kafkasmurat- 21:04, 28 Mart 2014 (UTC)
konuyu bu başlıkla ele alan bağımsız ve tarafsız kaynakları ekleyebilir misiniz acaba? maddedeki kaynaklarda ne kapsamda söz edildiği belli değil çünkü. --kibele 11:45, 30 Mart 2014 (UTC)
http://www.ermenisorunu.gen.tr/turkce/yanitlar/yanit15.html http://books.google.com.tr/books/about/Ar%C5%9Fiv_belgelerine_g%C3%B6re_Trabzon_da_Erme.html?id=Z0m7AAAAIAAJ&redir_esc=y http://egeweb2.ege.edu.tr/tid/dosyalar/XX-1_2005/TIDXX-1_2005-08.pdf http://home.anadolu.edu.tr/~stelceken/osmanli_devletinde_ermeni_sorunu.pdf --Kafkasmurat- 17:00, 30 Mart 2014 (UTC)
verdiğiniz kaynaklardan ilkinde trabzon kelimesi bir kez, bir cümlenin yarısında geçiyor. birinde, onlarca şehirle birlikte sadece bir istatistik olarak var. bir başkası, tehcirden sözediyor. aslında zaten maddenin kendisinde de bölgesel bir yaklaşım var. yani nereden bakılırsa özgün araştırma, kaynaksızlıktan ötürü de ayrı bir madde olacak durumda değil. --kibele 18:40, 30 Mart 2014 (UTC)
İnternetten 100 yıllık bilgilere ulaşmak sandığınız kadar kolay değildir. Belgeler olayın ehemmiyetini sergilemek için önemli. Böyle bir olay var. Sonuçları da mühim. İnternet bunu gösterebilir ancak bilgi konusunda sınırlıdır. Madde ansiklopedik. --Kafkasmurat- 19:08, 30 Mart 2014 (UTC)
olmaz olur mu, en fazla belge olan durumlardan biri söz konusu. bazı olaylarda var da niye bunda yok, ona bir bakın isterseniz. böyle bir olay var demişsiniz de, evet trabzon'da ermeniler varmış bir zamanlar, bir takım olaylar da olmuş. ama bu, maddeyi ayrı olarak ansiklopedik kılıyor mu, orası kuşkulu.. --kibele 19:30, 30 Mart 2014 (UTC)
Bugün bir yere kurşun atılsa ansiklopedik oluyor da, coğrafyayı tümüyle değiştiren olayların başlangıcı neden ansiklopedik olamasın? Burada yüz binlerin hayatı söz konusu. Her bir madde, keşke ilgilenen olsa da onlarca ayrı başlıkta incelense...--Kafkasmurat- 20:07, 30 Mart 2014 (UTC)
burada böyle bir olay yok denmiyor ki eğitmen.. bir de şu siteden çıkıp biraz tarafsız kaynaklara göz atmakta yarar var. --kibele 20:12, 30 Mart 2014 (UTC)

anlamadığım bir şey var. madde girişinde Trabzon olayları, II. Meşrutiyet sonrası Ermeni Komitecilerin Trabzon ve Samsun illerinde neden oldukları olaylardır. Periyodik olarak tekrarlanmış ve ağırlıklı olarak 1917 Bolşevik İhtilali’ne kadar devam etmiştir. denmiş, sonra da silah kaçakçılarının isimleri gibi detaylarla bir hikaye anlatılıyor. sanki bir madde daha olsun diye oluşturulmuş gibi görünüyor. sahi, bu madde esasen ne anlatıyor? --kibele 19:54, 30 Mart 2014 (UTC)

ifademdeki ..-da ekini soruyorsun kibele :) ben de onu araştırıyorum, bakalım ilave bir şeyler bulabilecekmiyim. Hadi kolay gelsin..-Eğitmenmahmut msj 20:26, 30 Mart 2014 (UTC)
araştırmana maddeden başlasan da yukardaki soruma cevap bulsam. ne anlatıyor bu madde? --kibele 20:35, 30 Mart 2014 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin yukarıdaki gerekçelerime dayanarak. --kibele 22:48, 2 Nisan 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KDlik. - şebmesaj 18:03, 5 Nisan 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Bir karar verin Şeb, hızlı mı silinsin yavaş mı? --E4024 (mesaj) 09:27, 8 Nisan 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın O tarihlerdeki bir olay için yeterince KD.--i.e.msj 19:17, 27 Nisan 2014 (UTC)
"O tarihlerdeki bir olay için yeterince KD" derken? tarihlere göre ayrı kayda değerlik kriteri mi var? --kibele 19:43, 27 Nisan 2014 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Daha toparlayıcı, daha genel uygun bir maddeye aktarılması gerektiğini düşünüyorum. Ermeni İsyanları maddesi olabilir. Tarih maddelerinde bazen savaşın ana maddesi oluyor, muharebeleri ayrı ayrı açabiliyoruz. Ya da bazı muharebelerin toplamı bize bir savaşı veriyor. Ben burada bu şekilde lokal isyan ve/veya olayların genel tarihi olayı ortaya çıkardığını düşünüyorum, bu yüzden aşırı lokalleştirmek yerine genel bir madde içinde olmasını tercih ederim. Bu tür bilgiler aynı zamanda şehrin tarihini anlatan maddelerde de yer bulabilir/bulmalı, aynı zamanda buralara da kararınca aktarılmalı. Maddelerin kaynaklarına baktım, yerel/lokal kaynaklar birinde var, o da genel şehrin tarihi anlatımını yapıyor. Yani kaynakların geneli meseleyi geniş açıdan anlatan kaynaklar. Buradan da hareketle, bu olayların anlatımını, etkilerini, ansiklopedik değerini dağıtıp zayıflatmak yerine birleştirip güçlendirmek fikrini destekliyorum...Vikiçizer (mesaj) 20:44, 19 Haziran 2014 (UTC)

Kadir Boğaç Kunt[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kadir Boğaç Kunt"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Biyografiler için kayda değerlik kriterlerini sağlamadığı şüphesiyle, topluluğun fikrine sunuyorum. --Eldarion 06:46, 26 Mart 2014 (UTC)

 • Yorum Yorum Hmm. Hangi yönden kayda değer olmadığı düşünülüyor acaba? Bolca kaynak sunulmuş (kişinin kendi yazdıklarını dışarıda tutsak dahi) ve kendisine birçok maddede bağlantı verilmiş.--RapsarEfendim? 09:31, 26 Mart 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Söz konusu kaynakların hemen hemen hepsinde, bir çok isim mevcut. Ek olarak birçok maddeye bağlantı verilmiş olması bir kayda değerlik kıstası mıdır ? --Eldarion 09:34, 26 Mart 2014 (UTC)
"Söz konusu kaynakların hemen hemen hepsinde, bir çok isim mevcut" derken ne kastedildiğini anlayamadım.--RapsarEfendim? 09:42, 26 Mart 2014 (UTC)
Yani kaynaklarda adı geçen bilim adamlarından, bu biyografinin nasıl bir farkı var onu soruyorum. Zira çoğu böyle. --Eldarion 09:49, 26 Mart 2014 (UTC)
Yoktur belki de? Adı geçmekten kastın şu mudur?--RapsarEfendim? 10:03, 26 Mart 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin yaptıkları için teşekkürler, ancak kendisi ve çalışmaları hakkında yeterli atıf yok kaynaklar arasında. --kibele 11:42, 30 Mart 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Eldarion 11:14, 5 Nisan 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yeterli bağımsız kaynağa sahip.--i.e.msj 19:13, 27 Nisan 2014 (UTC)
hangi kaynaklar? demek zorundayım, kusura bakmayın.. --kibele 20:10, 27 Nisan 2014 (UTC)
SAS'a aday Kadir Boğaç Kunt maddesindeki kaynaklar.--i.e.msj 23:37, 27 Nisan 2014 (UTC)
"Söz konusu kaynakların hemen hemen hepsinde, bir çok isim mevcut. Ek olarak birçok maddeye bağlantı verilmiş olması bir kayda değerlik kıstası mıdır ?" demiş eldarion. ben de, 'yapılan işlerin değil, o işlerin başkaları tarafından alıntılanmasının kaynaklarına ihtiyacımız var diyeyim. --kibele 07:38, 28 Nisan 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kibele'nin nazik gerekçesi ve Eldarion'un söylediklerine katılmak durumundayım. Özellikle "bu kişiyi diğerlerinden farklı kılan nedir?" önemli bir soru. Fakat bu şekilde değerlendirmek de aslında biraz tehlikeli; çünkü belki de isminin yanında geçtiği tüm diğer isimler de kayda değerdir. Kişinin kendi için direkt kayda değerliğini sağlayacak bir kaynak gösterilemiyorsa malesef silinmesi gerekiyor, en azından politika gereği. (Aslında fikrimin özü, Google'da bu insanın ismini arayacak insanların Viki'de bu insanla ilgili bilgiyle karşılaşmalarının çok faydalı olacağı; ve yazdığı kitaplara bakıldığında bunun yaşanmasının muhtemel olduğu. Belki Google arama "ranking"lerine bakılabilir kayda değerlik için? Silmek çok üzücü çünkü.) --Stultiwikiabana yaz 14:47, 4 Temmuz 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın kuralları bilmiyorum fakat kadir boğaç hocanın yaptığı şeylere baktığımda önemli bir kişi olduğunu arkeoloji derneğindeki çabalarını gördüğümde tanınması tanıtılması gereken birisi olduğunu düşünüyorum.

Counter-Strike 2D[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Counter-Strike 2D"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan bir firma tarafından geliştirilmiş olan bir oyun. Kayda değer olmadığı gerekçesiyle İngilizce Vikipedi'de de silinmiş. Aksini ispatlayan bir şeye rastlayamadım.--RapsarEfendim? 18:20, 26 Mart 2014 (UTC)

Olabilir?--RapsarEfendim? 08:37, 16 Mayıs 2014 (UTC)
 • Herhangi bir fikre ikna edici yorum göremedim, dolayısıyla Çekimser Çekimser, dolayısıyla, eylemsizlik gereği, Kalsın Kalsın. :) --Stultiwikiabana yaz 14:51, 4 Temmuz 2014 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 13:01, 2 Ağustos 2014 (UTC)

Çapa Çizgiroman Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Çapa Çizgiroman Grubu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Eylül 2010'dan itibaren kayda değerlik etiketiyle beklemekte. Kayda değer olduğuna dair yeteri kaynak bulamadım. Bulan varsa "maddeye ekleyerek" ispatlarsa iyi olur.--RapsarEfendim? 19:40, 28 Mart 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 19:40, 28 Mart 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Resmi sitesi blogspot. Tüzel bir varlığı olmayabilir.--Kafkasmurat- 12:30, 1 Nisan 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Fanzinleri biliniyor ve çizerlerin adı her fanzinde yazılıdır. (Yani burada sadece, internet üzerinde bulunabilen bilgileri mi vermeliyiz? Çizerler ABD'ye bile açılmışlar. Bazen, İngilizce Vikipedi'ye bakıyorum da, onlar blogları bile kaynak olarak kullanabiliyorlar. --i.e.msj 19:08, 27 Nisan 2014 (UTC)
Anlamadım demek istediklerini.--RapsarEfendim? 19:14, 27 Nisan 2014 (UTC)
Kafkasmurat'ın dediği, blog olayını söylüyorum. --i.e.msj 23:38, 27 Nisan 2014 (UTC)
Grup olarak adlandığı için, kuruluş mudur acaba diye merak ettim. Karikatür önemli bir sanattır, buradaki bireyler kayda değer insanlar olabilir. Ancak fotokopi çizgi- roman yayımlayan bir oluşum var ortada. Resmi bir kayıt yok. Yaptıkları işlere yönelik bağımsız referans da yok. Çizgiroman grubu adlandırmasını gözden geçirmek gerek. Kalacaksa adı fanzin olarak değiştirilmeli, tüzel bir kuruluş gibi anlaşılmasının önüne geçilmelidir.--Kafkasmurat- 08:16, 2 Mayıs 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Yzkoc (mesaj) 08:44, 8 Temmuz 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Türk Patent Enstitüsü'ne göre marka bulunmakta. Madde bağımsız kaynaklarla doğrulanmalı. Şurada olduğu gibi bir uzman kişi tarafından yazılmamış blog kaynak kabul edilemez. --Uğurkentmesaj 07:19, 26 Temmuz 2014 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

MBRAI[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "MBRAI"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)
(Kaynak ara: "Mobile and Portable DVB-T/H Radio Access Interface Specification"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Konu hakkında yeteri sayıda bağımsız ve güvenilir kaynak mevcut değil. İçerik, kişisel gözlemlere veya tek bir kaynağa göre oluşturulmuş muhtemelen. Eylül 2010'dan beri kayda değerlik etiketiyle bekleyen bu maddenin KD olmadığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 19:50, 28 Mart 2014 (UTC)

Silinsin Silinsin DVB-T H Radyo Erişim Arayüzü maddemiz olsa aktarılsın diyeceğim ancak çok ayrıntı bir madde.--Kafkasmurat- 12:22, 1 Nisan 2014 (UTC)

 • Çekimser Çekimser Kalsın Kalsın Bence madde KD ancak kaynak konusunda haklısınız. M.A.SEKİ SMS 10:05, 17 Nisan 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Sadece maddenin elden geçmesi gerekiyor. Yeterince KD.--i.e.msj 19:02, 27 Nisan 2014 (UTC)
Neye dayanarak?--RapsarEfendim? 10:30, 8 Mayıs 2014 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın (Konu hakkında pek bilgim yok fakat yukarıdaki yorumlara göre çözüm aradım) Henüz var olmayan DVB-T H Radyo Erişim Arayüzü maddesine. Bunu aktarınız başına da üç beş bir şey yazınızi taslak deyiveriniz, bilgi Vikipedi'mizde kalsın sevgili Kafkasmurat? :)) İyi çalışmalar. --Stultiwikiabana yaz 14:50, 4 Temmuz 2014 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

İçerik Miralay Ahmet Bey Camii adı altında yeniden düzenlenmiştir. --Superyetkinileti 10:26, 26 Ağustos 2014 (UTC)

Miralay Ahmet Bey[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Miralay Ahmet Bey"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kişinin ehemmiyeti ne onu dahi anlayamadım. Maddede kendisinden çok akrabalarıyla ilgili bilgiler var. Verilen kaynaklar kendisini konu almıyor. Kayda değer bir tarafına rastlayamadım.--RapsarEfendim? 09:20, 4 Nisan 2014 (UTC)

Aktarılmasın Aktarılsın Kibele'nin söylediği de oldukça mantıklı. --i.e.msj 23:50, 27 Nisan 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum 'Miralay'lık yönü; Şam, Beyrut, Manastır ve Selânik'te görev yapmış olması ifadesi dışında hiç irdelenmemiş/anlatılmamış. 'Emin Paşa'nın oğlu', 'Miralay', ' Türk edebiyatının önemli şairlerinden biri' ve 2 camii- 1 mederese yaptıran 'bir hayırsever'. Aslında Kd olma anlamında yeterli özelliklere sahip fakat madde içeriği tam anlamıyla bana göre de yeterli değil. 'Silinsin' demeye de pek elim/dilim varmıyor..--Eğitmenmahmut msj 22:35, 28 Haziran 2014 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Bana Eğitmen'in bahsetttiği özelliklerden sadece "Türk edebiyatının önemli şairlerinden biri" olması KD sağlar gibi geldi, pek de yeterli değil; bu yüzden bahsi geçen, henüz eksik, ilgili cami maddesi oluşturularak aktarılması daha faydalı olur sanırım. --Stultiwikiabana yaz 15:10, 4 Temmuz 2014 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Mehdi Aksu[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehdi Aksu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ortaya koyacak yeteri sayıda bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 08:59, 11 Nisan 2014 (UTC)

@Kafkas, defalarca aynı şeyleri yaşamayalım artık. Burada yalnızca “İnancımıza siyaseti bulaştırmamalıyız.”dedikten sonra, “Alevi Suni ayrımı yapmadan mezhep nifakı sokma diye Rabbime dua ediyorum.”dedi. ifadeleri geçiyor şahısla ilgili. Ben sıkıldım inan ki bu döngüden.--RapsarEfendim? 14:03, 11 Nisan 2014 (UTC)
Türkiye caferi cemaatinden bir yazar. Şahıs birçok yerde yazmış. Sadece şuralardaki yazarlığı dahi kayda değer yapabilir: http://www.yenimesaj.com.tr/?columnists,1147/mehdi-aksu http://www.guvengazetesi.com.tr/index.php?option=com_content&view=category&id=32&Itemid=138 http://ehlibeytalimleri.com/kose-yazisi/719/mehdi-aksu/neye-evet-kime-evet- http://www.heg.gen.tr/haber/1843/seyyid-ali-hamanei-ve-bilinmeyen-yanlari-6.html Bazı kurumlarda ve tezlerde referansları var: http://portal.firat.edu.tr/Disaridan/_TEMP/278/file/2008-2/ALI%20ALBAYRAK%20DINI%20GRUPLAR%20BAGLAMINDA%20CAFERILIK.pdf http://acikarsiv.ankara.edu.tr/browse/1768/2425.pdf‎ http://btp.org.tr/content/view/1670/yolumuz-birlik-yoludur-video --Kafkasmurat- 17:45, 11 Nisan 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Çakırmsj 21:08, 12 Nisan 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kafkasmurat 'a katılıyorum. Madde geliştirilebilir.. @ KafkasM, maddeye hızlı bir şekilde çeki düzen vermek gerekiyor malum:) Eğitmenmahmut msj 21:40, 16 Nisan 2014 (UTC)
Eğitmen maalesef hiç ilgim olmayan bir konu. Bilen birisi yazarsa iyi olur. Ben sadece Google a.s. elçisiyim. :) --Kafkasmurat- 22:02, 16 Nisan 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kriterleri karşılamıyor. — Pınar (mesaj) 10:02, 23 Nisan 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın İlk araştırmamda, silinmesi yönünde oy kullanacaktım. Fakat, madde geliştirilebilir duruyor ve kişi hakkında bağımsız kaynaklar mevcut. (Lütfen eklememi istemeyin, ekleseydim sayfasına eklerdim zaten. Araştırın ve yorumumun altına "Neredeymiş o kaynaklar şeklinde" yazmayın.)--i.e.msj 18:47, 27 Nisan 2014 (UTC)
valla mesela ben araştırdım ve göremedim, ne olacak şimdi? yukarıda hatırlatmıştım karartarak, tekrarlayayım: kayda değerliğin birtakım yerlerde birşeyler yapılmasıyla değil, o yapılan işin başkaları tarafından yorumlanıp alıntılanmasıyla ilgili bir mesele olduğunu hatırlatmak isterim. görünürde öyle bir kaynak yok. ve bu yönde kaynak gösterilmezse, yaptığı işler paylaşılırsa kayda değer olmadığını düşünmeye devam etmek durumunda kalırız. --kibele 19:29, 27 Nisan 2014 (UTC)
Burada size yanıt vermeyeceğim. Size bu konu ile ilgili kolay gelsin diyorum. Başka bir biyografi olsa düzenleyebilirdim ama bunu düzenlemeyi düşünmüyorum.--i.e.msj 23:52, 27 Nisan 2014 (UTC)
yanıtı bana vermeniz gerekmiyor. ama 'kaynak eklememi istemeyin, araştırın' şeklindeki yorumunuzun dikkate alınmama ihtimalini hatırlatmak istemiştim. --kibele 07:32, 28 Nisan 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kişisel yorumlar ve mesnetsiz iddialar dışında, kayda değer olduğunu ortaya koyan kaynak göremedim. --Eldarion 06:00, 28 Nisan 2014 (UTC)
düzenleme için teşekkürler.. ancak ekledikleriniz yine kişinin 'yaptığı işler'.. görünürde, bu işleri ve kendisini değerlendiren bir kaynak yok. --kibele 08:01, 1 Mayıs 2014 (UTC)
Kibele, bu madde bir şekilde oluşturulmuş ve sonuç olarak bir şekilde de sas olarak buraya taşınmış. Biz burada kendimizce oluşturduğumuz kişisel kanaatimiz doğrultusunda görüş açıklıyor, ilgili tartışmalara katkıda bulunuyoruz. Herkesin aynı düşüncede olması da beklenemez malum. Bu maddeyle ilgili olarak kişisel kanaatimi önceden açıklamış ve 'kalması' yönünde oy kullanmıştım. Bence madde niçin kalması gerekiyorsa o anlamdaki tezimi katkılarımla ortaya koymaya çalıştım. Somut kaynakları irdeledim.Kısaca ben bu kadar yapabildim. Dilerim başkaları da bir şekilde katkıda bulunur. Kolay gelsin..--Eğitmenmahmut msj 09:20, 1 Mayıs 2014 (UTC)
burada kişisel kanaatlerle değil, kriterlerle ve kaynaklarla yol alıyoruz. elbette kaynakların yorumlanmasında farklar olabilir, gri alanlarda fikir alışverişinde bulunabiliriz. ama kayda değer biyografilerin en temel ilkesi, yapılan işlerin ve kişinin başkaları tarafından alıntılanması, işlenmesidir. bu temel ilkeyi göz ardı etmezseniz ve emeğinizi bu yönde kaynaklar bulmaya harcarsanız iyi olur. ansiklopedik kişileri değil, yaptıklarını yaymakta usta olanları listelemek bir ansiklopedi için iyi bir yöntem değil. --kibele 11:19, 1 Mayıs 2014 (UTC)
Ben de bu noktada kibele'ye katıldığımı ve kriterlere göre yapılmayan değerlendirmelerden rahatsızlık duymaya başladığımı belirtmek isterim. Belki de kriterlerimizi biraz daha detaylandırmak, biraz daha netleştirmek ve kafalarda soru işareti bırakmayacak şekilde gözden geçirmek iyi olacaktır.--RapsarEfendim? 11:29, 1 Mayıs 2014 (UTC)
Sizlerle (Rapsar&Kibele) anlaşamadığımız/fikir birliğine varamadığımız en önemli hususun " kişisel görüş / kişisel kanaat " kavram tanımları konusunda olduğu, yukarıdaki ifadelerinizden açıkça anlaşılıyor. Görüş bildirirken " kanımca/kanaatime göre/bence/bana göre/fikrimce, vs. gibi " kullandığım/kullanılan ifadelerin, tarafınızdan (kişilik kuramlarından) " id " im yani kişiliğim ve buna bağlı olarak kişiliğimi yansıtmammış gibi algılanıyor. Halbuki yaptığım, mevcut donelerin vikipedi politikaları dahil bütün realitenin harmanlanması sonucu ortaya çıkan durumdur. Yani içimdeki yargıcı (Süperegomu) çalıştırmamdır. (Dilerim yanlış ifade kullanmadım:) ) Sizinle bu anlamdaki çatışmamızın sebebi 'algı farklılığıdır'. Bu durum herkese göre farklılık gösterir malum. Burada görüş açıklayan her kullanıcı kendinde aynı durumu yaşar ve kişisel görüş/kişisel kanaat, vs. açıklaması yapar. Eğer sas olarak buraya gelen/getirilen bir maddeye kullanıcılar sadece oylarını kullansın ve herhangi bir açıklama yapmasınlardan yana iseniz; o zaman söylenecek tek şey, o kullanıcıya gerekli/gereksiz sorular sorulmaması gerektiğidir. Oyunuzun karşıtı bir oy kullanılmışsa şayet, o oyu kullanana " Niçin kalsın?" "Niçin silinsin?" , vs. sorular soruyorsunuz. Çoğu kez bu yüzden uzun uzadıya açıklama yapmak zorunda ben de kalıyorum. Herkese, herkesin görüşüne açık, özgür vikipedinin en özgür sayfalarının bu tür sayfalar olduğuna inanıyorum. Özetle düşünceler burada rahatlıkla ifade edilmeli diye düşünüyorum. Özellikle Rapsar'ın son zamanlarda bu konu kapsamında değerlendirilecek açıklamalarını 'talihsizlik' olarak izlediğimi belirtmek isterim..--Eğitmenmahmut msj 21:38, 1 Mayıs 2014 (UTC)
kişisel yorumları boşverin eğitmen mahmut. tek bir konu var. mehdi aksu'dan sözeden kaynaklara ihtiyacımız var. varsa onları paylaşın lütfen. --kibele 22:15, 1 Mayıs 2014 (UTC)
Kibele gene yazdıklarımdan bir şey anlamadığını anlıyorum :) Diyelim ki burada sergilenen kaynaklar sana göre yeterli değil. Ama bir gerçek var: Mehdi Aksu her şeyden önce bir yazar. Adamın kitapları ve o kitapların varlığını açıklayan/sergileyen kaynaklar ve hatta e-kitap durumunda yayınlanmış olanlarının bağlantıları içerikte mevcut. Buna rağmen neyi öğrenmeye çalıştığını da ben anlayamıyorum. Kusura bakma. Ben elimden geleni yaptım, sen de yapıyorsun. O zaman sorun ne?..--Eğitmenmahmut msj 23:55, 1 Mayıs 2014 (UTC)
sorun sizin kayda değerlik konusunu anlamamış olmanız gibi görünüyor kusuruma bakmazsanız. kriterlerimizde 'kitapları olan doğrudan kayda değerdir' diye bir ibare var mı? isterseniz bin tane kitap yayımlayın, isterseniz bütün anadolu'yu dolaşıp binlerce toplantıda konuşun, isterseniz elli tane gazetede, internet sitesinde yazılar yazın, eğer başkaları (yani ikincil kaynaklar) sizden ve yaptığınız işlerden sözetmiyorsa kayda değerliğiniz tartışmalıdır. "Söz konusu kişiden bağımsız olarak[1], birden fazla, birbirinden fikirsel olarak bağımsız[2], yayımlanmış[3], güvenilir ikincil kaynaklar tarafından bu kişinin konu edilmiş olması." kriterine uyan kaynak gerekiyor. eğer işlerini internette yaymış olmayı ansiklopedik olmak için yeterli sayarsak bir ansiklopedi değil, internet şöhreti dizini hazırlamış oluruz. --kibele 06:36, 2 Mayıs 2014 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 10:44, 26 Ağustos 2014 (UTC)

Nişancı Mehmet Paşa İlköğretim Okulu[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Nişancı Mehmet Paşa İlköğretim Okulu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer kabul edilmesi için Vikipedi:Kayda değerlik (okullar) sayfasındaki kriterlerden en az ikisini sağlaması lazım. İlk bakışta "okul binasının mimari veya tarihî açıdan önem taşıması ve kayda değer olması" kriterini karşılıyor gibi gözükse de işin aslı öyle değil. Şu anki bina şu, madde içerisinde de "...ilk binası 2006 yılında yıkılıp bugun ki modern binası inşa edilmiştir." ifadesi geçiyor. Herhangi bir kriteri karşılamıyor bu bağlamda.--RapsarEfendim? 15:04, 11 Nisan 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 15:04, 11 Nisan 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Çakırmsj 21:08, 12 Nisan 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum-- Şu adresten: Okulumuz>Tarihçe sayfası incelendiğinde, okulun geçmiş itibariyle 'tarihi olma' özelliğinden dolayı bu madde Kd olarak gözüküyor. Okulun şu anki binası, vs. bence önemli değil. Bu okul, isim olarak dahi bir ansiklopedide anılabilir. Okulla ilgili tarihi gelişmelerin, zaman akışı içerisinde ifade edilebilir konumda olduğu kanaatindeyim..--Eğitmenmahmut msj 21:28, 16 Nisan 2014 (UTC)
Senceye bakmıyoruz ama, kriterlere bakıyoruz değil mi? Kriterde "okul binasının mimari veya tarihî açıdan önem taşıması ve kayda değer olması" diyor, özellikle vurguladım. Kaldı ki, en az iki kriteri sağlaması gerekiyor.--RapsarEfendim? 07:36, 17 Nisan 2014 (UTC)
 1. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u aldıktan 2 veya 3 yıl sonra bu bina İncirli namına bir zat tarafından medrese olarak yaptırılmıştır. yani tarihi bir bina her ne kadar yıkılıp, yerine yenisi yapılsa da. Çünkü süreç içerisinde çok önemli statülerde, farklı amaçlar için kullanılmış bu bina. Eskimesi ve yıkılıp yerine yenisinin yapılması konusu, madde içeriğine ek açıklama veya not olarak düşülebilir. Bina yıkıldı, her şey uçtu gibi bir mantıkla değerlendirilmesini şahsen doğru bulmuyorum.
 2. "okul binasının mimari veya tarihî açıdan önem taşıması ve kayda değer olması" (ilk bina medrese olarak 1455'te inşa edilmiş yazana göre), ve nispeten "bulunduğu il sınırları içinde eğitim verdiği alanda ilk olması." kriterini sağlaması -ilk olmasa da ilklerden olduğu için kd değer denilebilir.
 3. İlgili poliikada Okulun kayda değerlik kıstasları uyarınca uygun bulunmuş Vikipedi maddesi olan birden fazla mezunu veya personeli bulunması ifadesi yer almaktadır. Bu kadar tarihi bir geçmişe sahip bir okuldan mezun olmuş insanlardan belkide onlarcası adına açılmış vikipedi maddesi olduğunu düşünüyorum. Ama nerede ? veya kim/kimler? sorusu/soruları akla geliyor. Soruların cevabı taramalarda maalesef bulunamıyor. Çünkü bir şahsın geçmişi ile ilgili bilgi girildiğinde/içerik hazırlandığında/biyografi yazıldığında  : " ilk öğrenimini falanca şehirde, orta öğrenimini filanca şehirde tamamladı " şeklinde yazılıyor. Yüksek öğrenim harici mezun olunan okul adlarına yer verilmiyor. Belki çok önceleri yer veriliyordu ama son zamanlarda/günümüzde artık verilmiyor. Haliyle bu okuldan da hangi kd kişilerin mezun olduğunu bilemiyoruz. Bu da olmadığı anlamına gelmemeli. Çünkü çok önemli bir 'dünya şehri' nin merkezinde yer alan bir okuldan bahsediyoruz..--Eğitmenmahmut msj 19:47, 21 Nisan 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın-- Yukarıdaki açıklamalarıma binâen..--Eğitmenmahmut msj 19:47, 21 Nisan 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın yukardaki açıklamalar yeterli. ek olarak kd mezunlardan biri.. --kibele 20:06, 21 Nisan 2014 (UTC)
bir mezun daha... maddesi de var.. --kibele 21:38, 21 Nisan 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın yorumlara katılarak.--Abuk Sabuk 21:03, 22 Nisan 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Okul kriterlerimizin tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor. İngilizve Vikipedi'de, pek çok okul bulunuyor.--i.e.msj 18:43, 27 Nisan 2014 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Hayrettin özaltın[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hayrettin özaltın"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Şahsı kayda değer yapacak yeteri sayıda bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım. Kaynak olarak sunulan bağlantılarda yalnızca adı geçmekte (bir kısmı bağımsız olmayan kaynaktır), maddeye eklenecek bir bilgi için kaynak niteliği taşımamakta.--RapsarEfendim? 08:53, 20 Nisan 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 08:53, 20 Nisan 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kriterleri karşılamıyor. — Pınar (mesaj) 09:51, 23 Nisan 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Elbette, maddenin düzeni oldukça kötü. Fakat hakkında, kişiden bağımsız birden fazla kaynak bulunabiliyor. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 gibi.--i.e.msj 18:40, 27 Nisan 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Ansiklopedik bilgi aradım ancak mali durumuyla alakalı bilgiler hariç yazılabilecek bilgi yok. Kişilere ait kriterlerden birine uyduramadım.--Kafkasmurat- 20:12, 28 Nisan 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kişi, Türkiye'deki önemli bir kuruluşun icra kurulu başkanı. Ayrıca ismi ile de müsemma. Gerek madde içeriğinde yer alan bağlantılar ve gerese i.e.'nin verdiği bağlantılardan bu durum kanımca anlaşılıyor. Maddenin düzensiz olduğuna katılıyor, tek eksikliğin bu husus olduğunu ben de düşünüyorum. Madde geliştirlebilir/düzenlenebilir nitelikte..--Eğitmenmahmut msj 20:20, 30 Nisan 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kriterleri sağladığını ortaya koyan kaynak göremedim. --Eldarion 06:21, 10 Temmuz 2014 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

İçerik Vikikaynak'taki ilgili maddeye aktarılmıştır. --Superyetkinileti 11:07, 26 Ağustos 2014 (UTC)

Kuşdili Yangını[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kuşdili Yangını"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı bir madde olacak kadar ansiklopedik değer taşıyan bir konu olduğunu düşünmüyorum. Maddede gereksiz bir kısım da mevcut, Vikikaynak'a aktarılabilir hatta o kısım. Fenerbahçe SK maddesine aktarılmasının daha uygun olacağını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 19:02, 25 Nisan 2014 (UTC)


Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Ermeni karşıtlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ermeni karşıtlığı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde, kukla olduğu doğrulanmış/onaylanmış bir kukla kullanıcı tarafından kısa bir süre önce oluşturulmuştur. İçeriğin tamamen taraflı bir dille yazılmış olması ve sıkıntı arz eden VP:TBA ihlali mevcudiyetine bağlı olarak 'değişiklik savaşı/içerik anlaşmazlıkları' da bariz bir şekilde ortadadır. Öncelikle maddenin iyi niyetle oluşturulmadığı, madde bünyesinde ifade edilmeye çalışılan düşüncelerin kendi mecrasında ilgili maddelerimizde mevcudiyetini de hatırlatarak durumu topluluğumuzun görüşlerine sunuyorum..Eğitmenmahmut msj 19:18, 30 Nisan 2014 (UTC)

Kusura bakmayın açıklamamı yorumunuzdan sonra oluşturabildim.Lütfen madde geçmişini ve tartışma sayfasını inceler misiniz? Kolay gelsin--Eğitmenmahmut msj 19:22, 30 Nisan 2014 (UTC)
Tartışma sayfasına zaten daha önce bakmıştım. Bu nedenle yazılanları biliyorum ve bazı kısımlarına katılıyorum. Yazıdaki üslup gerçekten sorunlu. Fakat, benim demek istediğim; sayfayı silmek yerine kendiniz yeniden derleyip, düzenleseniz. Söz konusu sistemik yanlılık olan yerleri de çıkarmış olursunuz böylece. Yani bu şekilde daha hoş olur demek istedim aslında. Size de kolay gelsin.--i.e.msj 19:27, 30 Nisan 2014 (UTC)
Geçmişi inceleminizi isteme sebeplerimden birisi de: madde oluşturulduğunda ilk revizyon devriyeliğini ben yapmıştım ve maddeyi Ermeni kırımı maddesine yönlendirmiştim. Bir hizmetli tarafından yönlendirmem geri alındı. Ondan sonraki gelişmeleri de incelerseniz ne demek istediğimi anlarsınız. Madde baştan aşağı sorun, fazla bir şey yapabileceğimi düşünmüyorum. Gerekeni sas gerekçemde (yukarıda) arz ettim. İyi çalışmalar..--Eğitmenmahmut msj 19:38, 30 Nisan 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Silme gerekçesi tam olarak nedir? Kukla falan denmiş de ne alaka yani? Kukla katkılarını siliyoruz mu? Bundan bahsetmeye ne gerek vardı?--RapsarEfendim? 20:38, 30 Nisan 2014 (UTC)
Silme derken?? Öncelikle maddeyi baştan sona bir inceleseniz..Ve içerikte yer alan özellikle şu : Tanımlama özellikle çeşitli kuruluş ve örgütlerin belirttiği şekilde Türkiye'de yaşayan Türkiye Ermenileri gibi azınlık üzerinde alenen aşağılama, ayrımcılık veya Türkiye hükûmetlerince Ermeni azınlığa karşı uygulanan baskıcı veya görmezden gelen politikaları için kullanılabilir. ifadelere bir açıklık getirseniz, ben de sizin gibi bazı önemli ağır ithamları gözardı eder, diğer hususları irdelerdim diye düşünüyorum. Ne dersiniz? Ayrıca ŞURADAKİ revizyon notunuzda Gazeteciler güvenilir kaynak olarak ele alınamaz... ifadesi yer almakta. Bunula ilgili olarak da bir şey hatırlatmak isterim size: madde içeriğindeki bilgi kaynaklarının tamamı gazetecilere ait bu konuda da düşünceleriniz merak konusudur..--Eğitmenmahmut msj 22:05, 30 Nisan 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın i.e'nin önerisi dikkate alınabilir, ayrıca son soruyu ben de soracaktım. Vitruvian (mesaj) 20:56, 30 Nisan 2014 (UTC)
Siz sormadan ben size sorayım: Şuradaki değişikliğinizi madem yaptınız (bence çok önemli bir katkı idi) niçin geri alınma işlemine karşı çıkmanıza rağmen sonuç itibariyle kararlı bir duruş sergilemiyorsunuz? Maddenin an itibariyle son halinde eklentiniz mevcut değil..Açıklarsanız?..--Eğitmenmahmut msj 22:05, 30 Nisan 2014 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Bu sayfanın en üstünde SAS şablonu kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar bölümünde de yazdığı gibi; Ayrıca, "tarafsız olmama" (Vikipedi:Tarafsız bakış açısı) gerekçesi de sıklıkla kullanılır, fakat bu durumdaki çoğu sayfanın kurtarılabilmesi olasıdır. Dolayısıyla bu gerekçe, silme için çok kuvvetli bir dayanak değildir. Bu nedenle, kalmalı ve düzenlenmeli.--i.e.msj 21:05, 30 Nisan 2014 (UTC)
Maddenin başlığı haricinde içerikte kalmasını düşündüğünüz doğrulanabilir neler var? Madde içeriğinde yer verilen resim dosyası dahi malumun tekrarı değil mi? En azından yönlendirilmesi gerekmez mi?..--Eğitmenmahmut msj 22:05, 30 Nisan 2014 (UTC)
İki satır bile kalsa, madde elden geçmeli. SAS'a çıkarılan bir maddenin Vikipedi'de olmaması gerektiği düşünülür. Yani içeriğin silinmesi için SAS'a taşımaya gerek yok. Ama bu maddenin vâr olması elzem. Bilmem anlatabildim mi?--i.e.msj 22:28, 30 Nisan 2014 (UTC)
Sn.Eleman, maddelerin bir anlamda akîbetlerinin belirlendiği zemin burası. Farkındaysanız illâ 'silinsin' şeklinde henüz bir fikir beyanım yok. Tartışma sonucu oluşacak konsesüse göre oyumu ben de kullanacağım. Bu maddeye içerik ekleme-geri alma, tartışma sayfası veya diğer kullanıcı sayfalarındaki tartışmalar gerçekken arzu edilebilir türden değil. İnterwikilerden daha önce bahsetmiştiniz. Özellikle İngilizce olanını yüzeysel olarak inceledim. Oldukça zaman ve emek harcanarak yazılmış/hazırlanmış olduğu açık. Her ne kadar içeriğine tamamen katılmasam da bizim ki gibi daha başlar başlamaz iftira ve yalan dolu değil. Bilmem anlatabildim mi?..--Eğitmenmahmut msj 22:38, 30 Nisan 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın İlk iki cümlenin bırakılmasıyla bile taslak madde kriterlerini karşılayabilir. --esc2003 (mesaj) 06:36, 1 Mayıs 2014 (UTC)
Şurada, maddenin tartışma sayfasında, konu ile ilgili olarak açıkladığınız görüşünüzde içeriğin özetle 'kişisel görüş' olduğu ifadesine yer vermişsiniz. Ben de aynısını söylüyorum ama o ifadeler oldukları yerde aynen duruyor. Bir başka kullanıcı ünlü bir gazetecinin ilgili güncel ifadelerini 'görüş' olarak maddeye ekliyor siz onu ısrarla çıkarıyorsunuz. (Madde geçmişi incelendiğinde durum bariz). Halbuki Ermeni karşıtlığı konusunda maddede yer alması gereken en önemli ifadelerdi onlar. İfadelerinizden "ilk iki cümle" harici madde içeriğinin uygunsuz olduğunu siz de bir şekilde ifade ediyorsunuz. (...) İyi çalışmalar..--Eğitmenmahmut msj 09:00, 1 Mayıs 2014 (UTC)
"...bir milletin, bir devletin değerlerine karşı da TBA anlamında göstermiş olun. Ne dersiniz?..." Vikipedi'nin millî ansiklopedi olmadığını hâlâ kavramamış görünüyorsunuz. İlk iki cümle haricindekilerin kaldırılması (buradan tartışma sayfasında bahsettiklerimin kaldırılması manası çıkıyor) ile dahi taslak madde olarak maddenin kalabileceğini söylüyorum. Kimseyi koruduğum falan yok. Kişisel saldırı niteliğindeki sözlerinizi sürdürmemeniz dileğiyle. --esc2003 (mesaj) 10:11, 1 Mayıs 2014 (UTC)
Aslında benim neyi kastettiğimin tarafınızdan çok iyi anlaşıldığından hiç mi hiç şüphem yok. Yine de tekrar edeyim. 'Kalsın' oyunuz akabinde bahsettiğiniz " İlk iki cümle.. " ye atıfta bulunmuştum. Vikipedinin milli bir ansiklopedi olmadığını hepimiz biliyoruz. Buradaki nükte, milli olmayan bir ansiklopedi üzerinden herhangi bir milliyeti, devleti suçlama/küçük düşürme/karalama girişimine karşı hassasiyetin ifadesidir. Ayrıca, maddeyi taslak madde haline getirmek istediğinizle ilgili katkınızı beklediğimi ifade etmenin nesi kişisel saldırıdır? İfadelerimin kaynağı madde üzerindeki çalışmanızla ilgilidir..--Eğitmenmahmut msj 13:27, 1 Mayıs 2014 (UTC)
Anlamışım ki cevap veriyorum. Mesele edilecek bir şey yok meydanda. Benden bir şey beklemeniz abes, SAS'a çıkartmaya zahmet edebildiğinize göre pek tabii içerik çıkartması da yapabilirsiniz. Ben gerekli açıklamayı yapmışım, madem katılıyorsunuz buyrun yapın. Kişisel saldırı budur: "...Emin Çölaşan'ın 'Emeni karşıtı' ifadelerine gösterdiğiniz, onu koruma anlamındaki, hassasiyetinizi..." hakkımda bildikleriniz kadar konuşun bundan sonra mümkünse. (...) --esc2003 (mesaj) 13:44, 1 Mayıs 2014 (UTC)
Size söylemek istediğim en önemli husus (...). Ben düşüncelerimi açıkça tartışdığımız maddeye yazılanlara/yapılanlara göre ifade ediyorum. Yani bir kullanıcının, Ünlü bir gazetecinin Ermeni karşıtlığı içeren yazısından alıntılayıp, içerik üzerine/ içeriğe eklediği ve tarafınızdan çıkarılanlara göre açıklamada bulunuyorum. Bunu yaparken de maddenin baştan sona uygunsuzluğunu vurgulamaya çalışıyorum. (...). (...) Bilginize..--Eğitmenmahmut msj 23:12, 1 Mayıs 2014 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Maddenin adı ansiklopedik içeriğe sahip görünüyor. Ne yazık ki içerik öyle değil. Tamamen taraflı, ihmalkar bir tutum var. Ermenilerden sadece Türkler hoşnut değil gibi bir izlenim yaratılmış. Bu haliyle hızlı silinmesi gerekiyor. Ansiklopedi, düşmanlık yaratma aracı olarak kullanılmamalı. İçerik, binlerce yıllık Gürcü- Ermeni ve Fars- Ermeni karşıtlığını içerdiğinde, ya da bir etnisitenin üzerine gitme amacından çıktığında(burada Türk düşmanlığı) ansiklopediye uygun olabilir.--Kafkasmurat- 23:21, 1 Mayıs 2014 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Gerekçelere katılıyorum. Göründüğü kadarıyla maddenin düzeltilecek bir yanı da yok. Konunun KD olduğunu da sanmıyorum. Yagmurlukorfez (mesaj) 20:30, 10 Mayıs 2014 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın yukarıdaki arkadaşlara hızlı silinme kriterlerinden hangisine uyduğu için maddenin hızlı silinmesini istediklerini sormak isterim. niyet okumalarla değil ("ya da bir etnisitenin üzerine gitme amacından çıktığında") kriterlerle ve ansiklopedik gerekçelerle yol almak gerekiyor. ansiklopedi maddelerini konusuna göre değil içeriğine göre değerlendirme gerekliliğini bir kez daha hatırlatalım. --kibele 07:02, 14 Mayıs 2014 (UTC)
@Kibele, öncelikle Şurada maddenin yönlendirilmesi ile ilgili revizyon çalışmam, sonra da yukarıdaki yorumumda belirttiğim:
" Gerek gerekçede belirttiğim hususlar ve gerekse buraya kadar bildirilen görüşlerden de anlaşılacağı üzere madde içeriğinin uygun olmadığı hemen hemen açıklama yapan herkes tarafından dile getirilmekte. Silme politikası çerçevesinde oluşturulan bu sayfanın üst kısmındaki silme işlemine dair not içeriğinde:
Düzensiz,taraflı unsurlar taşıyan ve telif durumu belirsiz sayfaların silinmesi, ileride konunun daha nitelikli biçimde ele alınmasına olanak sağlar"
şeklindeki açıklamam, maddenin silinmesi hatta hızlı silinmesini net bir şekilde ortaya koyuyor.(...)--Eğitmenmahmut msj 22:16, 15 Mayıs 2014 (UTC)
kişisel yorumlarınız cidden (...) artık, onu diğer kullanıcılara ve hizmetlilere bırakayım. siz de bi zahmet Vikipedi:Hızlı silme sayfasına bakıp bu gerekçelerden hangisine dayanarak 'hızlı silinmesini' istediğinizi söyleyin. --kibele 22:21, 15 Mayıs 2014 (UTC)
Burada kişisel düşüncelerin kaynaklandırılarak belirtildiğini herkes biliyor. Şu anda da sorduğunuz soruyu kişisel olarak cevaplandırıyorum: Cevabım G-10. Evet bana göre 'G-10' gereği madde silinmeli.Hatta M-6 da gerekçe gösterilebilir.--Eğitmenmahmut msj 22:35, 15 Mayıs 2014 (UTC)
nedir kaynaklandırarak belirttiğiniz? okumadığım mı? siz hızlı sil gerekçelerini yeni okumuş olabilirsiniz ama. hızlı sil nedir, silinmeye aday göstermek nedir, bunların arasındaki farkı görmek için de okumak gerekiyor. gözünüzün önünden kaybolmasını istediğiniz maddeler için 'hızlı sil' kullanamayacağınızı, gerekçelendirmeniz gerektiğini farkettiyseniz bu da bir şeydir. gelelim bulduğunuz cevaplara, alalım da herkes okusun:
G10. Saldırı içeren sayfalar ve dosyalar silinebilir.
Saldırı, hakaret dışında bir amaca hizmet etmeyen içeriğe sahip sayfa ve dosyalar (örneğin "... bir salaktır" benzeri bir içerik barındıran bir madde) silinebilir. Herhangi bir şahsa, topluluğa, kuruma ya da fikre yoğun biçimde saldırı niteliği taşıyan ve geri alınacak tarafsız bir sürümü bulunmayan sayfalar buna dâhildir. Parodi amaçlı resim veya medya bu kapsama girmez.
M6. Kayda değer olmayan kurgusal veya gerçek kişi, grup, kurum, ürün, eser veya internet içerikleri ile ilgili sayfalar silinebilir.
Genel olarak kayda değerlik ana yönergesi ve alt-yönergelerinin sunduğu kıstaslara bariz bir şekilde uymayan maddeler için bu kural kullanılabilir. Bununla birlikte dikkatli bir şekilde kullanılmalı; kayda değerlik kıstasları ile uyumsuzluğun bariz olmadığı, tartışmalı olduğu durumlarda hızlı silme uygulanmamalıdır. Bunun yerine kayda değerlik tartışması açılabilir veya kayda değerlik sorunu nedeniyle {{kopyala:Bekletmeli sil}} şablonu konulabilir.
(...) orada 'eğitmen mahmut'un saldırı olarak değerlendirdiği maddeler silinir' demiyor gördüğüm kadarıyla. kayda değerlik konusunda da yukarıda söylenmiş gerekenler. pek çok vikide bulunan bir sayfanın kayda değerliği, hele de konulara bu şekilde yaklaşılırken söz konusu edilemez. maddede taraflı içerik varsa düzeltilir. değilse, öznel yaklaşımlarınız vikipedi'nin evrensel bir ansiklopedi olmaktan vazgeçmesine yol açmayacaktır, emin olabilirsiniz. --kibele 07:26, 16 Mayıs 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Kesinlikle Kibele'ye katılıyorum, ayrrıca çok net: kayda değer. Bu silinmesi yönünde görüş bildirenler birde tarafsız olduklarını söylüyorlar ya, neyse... :) 78.166.40.49 12:27, 15 Mayıs 2014 (UTC)
Benim de size kesinlikle katılabilmem için kullanıcı imzanızı (hesabınızı) kullansanız? Daha net bir şekilde birbirimize katıldığımızı/katılmadığımızı ortaya koysak???.--Eğitmenmahmut msj 22:16, 15 Mayıs 2014 (UTC)

Yorum Yorum Vikipedi politikaları açıktır ve her ne sebep ve gerekçe olursa olsun, diğer kullanıcılar hakkında görüş belirtmekten kaçınmalıyız. Kışkırtılsak dahi, bunu yapmaktan sakınmalı ve soğukkanlılığımızı her daim korumak zorundayız. Yukarıda yer alan görüşlerde, ilgili politikanın ihlalinin yapıldığını gördüğüm; Kullanıcı:Eğitmen Mahmut, Kullanıcı:Esc2003 ve Kullanıcı:Kibele'nin yazılarını içerikten "(...)" çıkarttım.

Bizlerin görüşünün diğer kullanıcılar nezdinde değer görmeyebileceğini bilerek yorum yapmalı ve soğukkanlılığımızı korumalıyız. Beklentimizin dışında oy kullanan kullanıcıların, oylarının altına gidip politikaları ihlal edecek şekilde,(her aynı durumu kastetmiyorum) sorgulamak, kışkırtmak, galeyana getirmeye çalışmak deneyimli bir kullanıcının asla sergilememesi gereken bir davranıştır. Lütfen, görüşlerinizi belirttikten sonra, yapılan diğer görüşlere kullanıcıların daha önceki tartışmalar veyahut mesajlaşmalardaki tutum, davranış vb. hareketlerini örnek göstermeden, o konudan bağımsız şeylerle yargılamadan ve eleştirmeden hareket edelim

Sevgili Eğitmen Mahmut, bunu özellikle sizden istirham ediyorum. Görüşleriniz elbette çok değerli ancak, politikalarla işleyen bir sistemde sadece değerli. Kimseye görüşlerimizi dayatamaz, görüşümüz doğrultusunda fikir belirtilmesini isteyemeyiz. Her birey özgürdür ve Vikipedi politikalarını ihlal etmediği ölçüde istediği görüşü savunabilir. Buna kimsenin karışması veyahut yargılaması söz konusu değildir. Lütfen özellikle son dönemde bu konuda sergilediğiniz tutumlara son veriniz.

Herkesden de ayrıca bu konuda hassasiyetli davranmasını, bizim için önemsiz olsa da politikaları ihlal etmeyen her görüşün Vikipedi'nin gelişimi için çok çok önemli olduğunun unutulmamasını ve özellikle; taraf olduğumuz konularda, diğer kullanıcıların tarafsız olmasını beklemenin büyük bir yanılgı olduğunun bilincine varılmasını rica ediyorum. Son olarak; bu metinden başka, bu konu ile ilgili hiç bir ek açıklama veyahut, altına yapılacak yorumlara geri dönüşte bulunmayacağımı belirtir, herkesin her daim soğukkanlılığını koruyabildiği bir Vikipedi dilerim. Sevgilerimle... --Théoden ileti 16:47, 16 Mayıs 2014 (UTC)

 • Yorum Yorum Kalmasını isteyen arkadaşlar içeriği hiç okumamış olmalı. Tarafsız olmamak nasıl silme kriteri sayılamaz? Mesela bizim bir "iyilik" maddemiz yok şu an. İyilik maddesi açıp içinde iyilikten çok Türklerin kötülüğünden bahsedersem bu madde kalmalı mıdır? Burada maddeyi savunan yazılarla madde birkaç defa yeniden yazılabilirdi. Neden düşmanlık yapıldığını hiç anlamış değilim. Maddede bir ulusu kötü göstermek, küfretmek kimin çıkarınadır? Bunu düzeltmek yerine politikaları savunmanın dayanağı nedir? Rekabete değil, bilgiye odaklanalım.--Kafkasmurat- 17:43, 16 Mayıs 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Gerek maddede yer alan içerik üzerine maddenin tartışma sayfasında belirtilen görüşler ve gerekse buraya kadar maddenin silinmesi ve kalması yönünde açıklanan görüşler ağırlıklı olarak: madde içeriğinin " üslup, sistemik yanlılık, tarafsız olmama, Ermenilerden sadece Türklerin hoşnut olmadığı gibi bir izlenim ve bu yolla düşmanlık oluşturma, Türk düşmanlığı oluşturma, kd olmama " sorunlarını taşıdığı yönündedir. Hal böyleyken, yapılacak iş, uygun olan politikaları irdelemektir.
 1. İlgili hızlı silme politikasında(Md.G/10) ...Herhangi bir şahsa, topluluğa, kuruma ya da fikre yoğun biçimde saldırı niteliği taşıyan ve geri alınacak tarafsız bir sürümü bulunmayan sayfalar .... hızlı silinir ve ayrıca
 2. Silme politikası çerçevesinde oluşturulan bu sayfanın üst kısmındaki silme işlemine dair not içeriğinde:
Düzensiz,taraflı unsurlar taşıyan ve telif durumu belirsiz sayfaların silinmesi, ileride konunun daha nitelikli biçimde ele alınmasına olanak sağlar" ifadesi yer alıyor.
Şimdi soruyorum: Burada anlaşılmayacak ne var? Başından beri anlatmaya çalıştığımın hepsi bu. Kişisel görüş/saldırı Allah aşkına bunun neresinde? Hepsi içerik üzerine değil mi? Birileri zaman zaman konuyu mecrasından çıkarmaya çalışsa bile şahsi tutumum ortada. Lütfen, benim kimseyle alıp-veremeyeceğim bir şey yok. Sadece ansiklopediye zarar verilmesini önlemeye ve olumlu yönde katkıda bulunmaya çalışıyorum. Bulunduğumuz sayfada emek veren/görüş bildiren/zaman harcayan kullanıcı sayısı ortada. Buradan kullanıcıları yıldırarak uzaklaştırmak kimseye bir şey kazandırmaz. Özellikle deneyimli kullanıcıların daha dikkatli ve titiz davranmaları gerektiğine inanıyorum. Belirtmeden geçemeyeceğim diğer bir husus da ortak bir projede çalıştığımızı unutarak, sanki birbirimize karşı cepheler oluşturuyoruz gibime geliyor. İnşallah yanılıyorumdur..
Sevgili Théoden, " Kimseye görüşlerimizi dayatamaz, görüşümüz doğrultusunda fikir belirtilmesini isteyemeyiz. Her birey özgürdür ve Vikipedi politikalarını ihlal etmediği ölçüde istediği görüşü savunabilir. Buna kimsenin karışması veyahut yargılaması söz konusu değildir. Lütfen özellikle son dönemde bu konuda sergilediğiniz tutumlara son veriniz. " İfadenize atfen öğrenmek isterim : Sizce "Görüş dayatmak" olarak algılanan durum bence "fikir beyan etmek" yani "burada görüş bildirmek" . Eğer kastınız bu ise, dediğinizi yapıyorum. Ama kimsenin özgürlüğünü de kısıtlamıyorum. Evet zaman zaman görüşümü ısrarla savunuyorum. Ve sizin söylediğiniz gibi "Buna kimsenin karışması veyahut yargılaması söz konusu değildir" diye düşünüyorum. Çünkü özgür ansiklopedi anlamında yaptığımın doğru olduğuna inanıyorum. Kısaca ne yaptığımı iyi biliyorum. O zaman ismime vurgu yaparak ifade etmeye çalıştığınız sıkıntılı olan / sorun olan durum ne? Herkese iyi çalışmalar dilerim..--Eğitmenmahmut msj 22:33, 16 Mayıs 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın bir kukla tarafından açılmış olması ne derecede sorun, bilemiyorum? kuklalar projede çoğu kişinin sandığından çok daha etkililer nasıl olsa. konuya gelince, kalması gerektiğine inanıyorum. fakat çok eksik. geliştirilmeli. nedenlerine de değinilmeli. ermenilerin yaşadıkları bölgelere komşu coğrafyalarda (Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan, Rusya, İran) ermeni karşıtlığının boyutlarını yansıtmaktan çok uzak bu madde. nedenlerine ise hiç değinilmemiş. neden tüm komşularda böyle yaygın bir ermeni karşıtlığı var, ona da değinmeli. şu haliyle bir şeye benzemiyor belki, ama ileride çok güzel bir madde olacağına inanıyorum. :) ANADOLU (mesaj) 18:55, 17 Mayıs 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin - Kaynaksız tek bir cümle. ("İçeriği Ermeni Kırımı maddesine aktarılsın" diye görüş belirtecektim ama bu durumda komik olur diye vazgeçtim.) Kuklalar tarafından yapılan katkıları silmek konusundaki tutumumuzu bu "dört ay sürmüş!" tartışmayı kapatacak hizmetli herkesten iyi bilir zaten... --E4024 (mesaj) 09:02, 26 Ağustos 2014 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 19:17, 16 Ağustos 2014 (UTC)

Nükleer Başlıklı Kız[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Nükleer Başlıklı Kız"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (müzik) sayfasındaki kriterleri karşıladığını düşünmüyorum. "Ünlü bir müzik yayın şirketi aracılığıyla en az iki albüm yayınlamış olmalı" denmiş mesela, iki albüm de yayınlamış; ancak bunları kendileri yayınlamış gördüğüm kadarıyla (ünlü bir şirket söz konusu değil).--RapsarEfendim? 14:47, 10 Mayıs 2014 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Maddeyi İngilizce Vikipedi'de görüp açmıştım. Orada varsa burada da olmasında bir sorun yok bence. -- Sucsuzz·ileti 22:09, 10 Mayıs 2014 (UTC)
Orada var, burada da olsun gibi gerekçelerin geçersiz olduğu defalarca söylendi.--RapsarEfendim? 07:29, 11 Mayıs 2014 (UTC)
Albümlerin yayınlandığına dair kaynak eklemişsin. Kimse demiyor ki bu albümler yayınlanmadı. İlgili kriterlere göre inceleme yapılırsa daha sağlıklı olur.--RapsarEfendim? 11:49, 11 Mayıs 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın ikincil kaynaklarda yer verilmiş çokça.. maddede yer verilenlere ek olarak.. [2], [3], [4], [5], [6].. --kibele 09:23, 13 Mayıs 2014 (UTC)
" Otobiyografi ve kişisel promosyon bir ansiklopedi maddesi elde etmek için kullanılacak yollar değildir. Kayda değerliğin ölçütü maddenin konusu olan kişiden bağımsız başkalarının, bu kişi hakkında sıradan sayılmayacak bir yayım yapmaya onu değer bulmalarıdır." denmekte şurada. Yukarıda verilen bağlantıların tamamı (beşi de) grupla veya üyeleriyle yapılan söyleşilerden ibaret.--RapsarEfendim? 12:33, 13 Mayıs 2014 (UTC)
alıntıladığın cümle ile yorumun çelişiyor. 'başkaları' değer bulmuş grup üyeleriyle söyleşi ('yayım') yapmışlar. haklarında kitap yazılmasını beklemiyoruz di mi? bir değil, iki değil, üç değil pek çok yerde. üstelik kendi çabalarıyla da olsa yayımlanmış cd'ler var. havada karada kd denemez ama tersi de değil. --kibele 16:07, 13 Mayıs 2014 (UTC)
Bunlar bağımsız kaynak kabul edilmediğinden kayda değerliğin ispatı için kullanılamaz. Ayrıca Vikipedi:Kayda değerlik (müzik) sayfasına göre "Ünlü bir müzik yayın şirketi aracılığıyla en az iki albüm yayınlamış olmalı", kendi çabaları bu kapsamda değerlendirilemez. "Müzik şirketinin ünlü olduğu tartışmalı ise bu şirketin en az birkaç yıllık bir geçmişi olmalı, önemli sayıda sanatçının albümünü yayınlamış olmalı ve bu kişilerin pek çoğu da kayda değer olmalıdır." denmekte devamında da.--RapsarEfendim? 08:19, 14 Mayıs 2014 (UTC)
neden? kendi yayın organları mı bunların hepsi? o alıntıladığın yerden önce başta şöyle yazıyor: "Konunun birçok kez güvenilir ve müzisyen/gruptan bağımsız olarak yayınlanmış kaynaklarda (haber yazıları, radyo/TV programları, vb.) geçmiş olması.[1]
Bu kriterde, aşağıdaki durumlar hariçtir:
Müzisyen veya müzik grubunun kendinden bahsettiği ve kendi reklamını yaptığı basın duyurularının medyada aynen yayınlanmış halleri.
Basın-yayın organlarında basit bir haber halinde geçiyorsa, örneğin konser günlerinin tarihleri, veya rehber bilgisi seklinde yayınlanmış iletişim bilgileri veya konser verme şartları, vs.
Okul veya üniversite yayınlarında (veya benzerleri) çıkmış haberler çoğunlukla kayda değer sayılmasa da bu tür kaynaklar için genelleme yapılması doğru olmaz. Her bir konu kendi şartları içerisinde değerlendirilmelidir."
röportajlar sayılmaz demiyor. sanırım 'kendinden bahsetme' kapsamına sokuyorsun ki, çok yanlış. konuları cımbızlayarak değil genelini göz önünde bulundurarak değerlendirmek gerekiyor. --kibele 09:29, 14 Mayıs 2014 (UTC)
Kişisel söylemler oldukları için bağımsız kaynak değiller. Bu söylemleri aynen alıp, kendi sitelerinden yayımlasalar da aynı, başka yerlerde yayımlansa da aynı. Sonuçta birincil ağızdan çıkan laflar. Kaynak olarak kullanılabilir, evet; demek istediğim şey kayda değerliği ispat etmek için kullanılamayacak olmaları.--RapsarEfendim? 09:33, 14 Mayıs 2014 (UTC)
tamamen yanlış yorumladığını düşünüyorum bu kaynakları.. ama karşılıklı konuşmaya gerek yok, kullanıcıların yorumlarını bekleyelim. --kibele 09:36, 14 Mayıs 2014 (UTC)
Röportaj olduğunu söyledim sadece, yorumlamadım bile. Kişilerin söylem ve yazılarının bağımsız kaynak olmadığı aşikar.--RapsarEfendim? 15:05, 14 Mayıs 2014 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 11:17, 26 Ağustos 2014 (UTC)

Zaza Aşiretleri İsyanı[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Zaza Aşiretleri İsyanı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)
Zaten, ilgili maddeler var ve madde bu hali ile geliştirilebilir gözükmüyor.--i.e.msj 11:15, 11 Mayıs 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçem doğrultusunda.--i.e.msj 11:15, 11 Mayıs 2014 (UTC)
Ayaklanmacı bir halk olarak gözükmek istemiyoruz ama tarihimizin kaynaklık eden bir sayfanın islinmesini de istemiyoruz. Takdiri yöneticilerimize bırakıyoruz.--Marmase (mesaj) 10:54, 29 Mayıs 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum @i.e, Madde 'anlam ayrımı' niteliğinde veya 'özet tablo' niteliğinde gözüküyor. Olaylar farklı başlıklarla özet bir şekilde topluca ele alınmış. Bağlarla ilgili içeriklere de ulaşılabiliniyor. Kesin olmamakla birlikte, kalmasının daha yararlı olacağı görüşündeyim.--Eğitmenmahmut msj 22:20, 28 Haziran 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yukarıdaki açıklamam doğrultusunda..--Eğitmenmahmut msj 22:11, 14 Temmuz 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bir bilgi içermiyor. Kategori sayfası niteliğinde.--Kafkasmurat- 14:04, 10 Ağustos 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Sayfa içeriği yanlış. Zaza Aşiretleri İsyanı 1818-1820 tarihlerinde vuku bulan Kürt isyanlarına denilmektedir. Diğer İsyanlardan Koçgiri çoğunluğu Kurmanc kürtleridir, Şeyh Said hem Kurmanc hem Zaza Kürtleridir, Sason ve Dersim de hakezâ... Bu sebeple madde bu haliyle yanlıştır. Ya sadece 1818-1820 tarihindeki isyan ile ilgili bilgiler verilmeli veya silinmelidir. Neribij (mesaj) 20:53, 12 Ağustos 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kategori sayfası görünümünde bence de. Ayrıca içerikle ilgili sıkıntılar var. Drgulcu 06:12, 18 Ağustos 2014 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 19:22, 16 Ağustos 2014 (UTC)

Şahin Özer[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şahin Özer"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kendisini kayda değer yapan noktalar Şahin Özer Müzik ile paralellik gösteriyor. İki maddenin birleştirilmesi taraftarıyım.--RapsarEfendim? 08:22, 13 Mayıs 2014 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin--RapsarEfendim? 08:22, 13 Mayıs 2014 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın diğer maddenin kayda değerliğine ayrıca bakılablir. ama kişinin kayda değerliği sadece müzik şirketiyle ilişkili değil. --kibele 09:12, 13 Mayıs 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kişinin maddesi oldukça geliştirilebilir. Diğer madde ayrı olarak değerlendirilmesi uygundur.--i.e.msj 15:12, 13 Mayıs 2014 (UTC)
O hâlde firmayı buraya mı aktaralım?--RapsarEfendim? 08:24, 14 Mayıs 2014 (UTC)
Sanırım daha güzel olacaktır.--i.e.msj 09:29, 14 Mayıs 2014 (UTC)

Yorum Yorum ille de birini birine aktarmak, adını bir kişiden alıyor diye birleştirmek gerekmiyor. nasıl ki bu maddenin kayda değerliği sadece şirketle ilgili değilse şirket için de aynı şey geçerli ve maddenin kayda değer olma ihtimali yüksek. --kibele 09:42, 14 Mayıs 2014 (UTC)

 • Kalsın Kalsın-- Kalması gerektiği yönündeki görüşlere katıldığımdan..--Eğitmenmahmut msj 22:14, 28 Haziran 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Eğitmen'e katılıyorum.--Kafkasmurat- 14:03, 10 Ağustos 2014 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 19:27, 16 Ağustos 2014 (UTC)

Sara Vulovic[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Sara Vulovic"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik kriterlerini karşılamıyor--esc2003 (mesaj) 07:34, 21 Haziran 2014 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Kaynakları olan, KD bir madde.Yzkoc (mesaj) 08:33, 8 Temmuz 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin "Klipteki mağdur kız rolü ile tanınmıştır" diyor madde. Kendisi itiraf ediyor kayda değer olmadığını. Kaç film yapmış? Ne ödül almış? Anlamsız bir şekilde sübjektif ölçütlerle hazırlanan taslaklar baştan onaylanmasa ya da hızlı silinse bu tartışmalarla zaman kaybetmezdik. --E4024 (mesaj) 07:35, 14 Temmuz 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin "Kaynakları" herhangi bir yapımda oynayan/kamera arkasında çalışan biri için olabilecek türden kaynaklar. Önemli bir yapımda önemli bir rolü yok. KD olmadığı konusuna katılıyorum.--RapsarEfendim? 14:33, 18 Temmuz 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Ansiklopedik bir husus yok.--Kafkasmurat- 14:08, 10 Ağustos 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Eldarion 07:33, 11 Ağustos 2014 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 19:29, 16 Ağustos 2014 (UTC)

Machine Yapımevi[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Machine Yapımevi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Firma hakkında yeteri sayıda bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım. Yapımcılığını üstlendiği eserler de göz önüne alındığında İlgili kriterlerimizi de sağladığını düşünmüyorum.--RapsarEfendim? 07:55, 11 Temmuz 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 07:55, 11 Temmuz 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin kayda değer değil.. --kibele 14:38, 7 Ağustos 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Burak Babayiğit maddesi de benzer durumda. Ansiklopedik bilgi yok.--Kafkasmurat- 14:11, 10 Ağustos 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılıyorum. Caglarctr (mesaj) 15:53, 10 Ağustos 2014 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Samsunspor Erkek Basketbol Takımı[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Samsunspor Erkek Basketbol Takımı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Silinsin Silinsin Samsunspor maddesindeki bilgilerden fazlasını içermiyor. Şubenin sürekli bir başarısı ve hatta sürekliliği dahi bulunmadığından gereksiz buluyorum ayrı bir madde olarak yer almasını. --cobija 18:58, 11 Temmuz 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılıyorum. Caglarctr (mesaj) 15:52, 10 Ağustos 2014 (UTC)

Aerok tepesi[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Aerok tepesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Google aramalarından görülebileceği üzere bir tek şu filmde bahsi geçiyor böyle bir tepenin. Gerçekte var olduğuna dair bir veri yok, kurgusal muhtemelen. Gerçekte olsa dahi yeteri kaynak olmadığından kayda değer olduğunu düşünmüyorum.--RapsarEfendim? 16:29, 12 Temmuz 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 16:29, 12 Temmuz 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Rapsar'a katılıyorum. --Eldarion 07:32, 11 Ağustos 2014 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 19:30, 16 Ağustos 2014 (UTC)

Ahad Asker[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ahad Asker"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kişinin kayda değer olduğunu ortaya koyacak yeteri sayıda bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 16:37, 12 Temmuz 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 16:37, 12 Temmuz 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin - Internet aramalarında bizim taslaktan başka pek birşey çıkmıyor. --E4024 (mesaj) 13:40, 18 Temmuz 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Eldarion 07:32, 11 Ağustos 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Webte kaynak alabileceğimiz pek bir şey çıkmıyor. --Uğurkentmesaj 22:45, 13 Ağustos 2014 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Manisalı Ali Bey[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Manisalı Ali Bey"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi'de yer almasını gerektirecek bir noktaya ve şahıs hakkında yeteri sayıda bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 11:16, 20 Temmuz 2014 (UTC)

Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 11:23, 26 Ağustos 2014 (UTC)

Caner Taslaman[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Caner Taslaman"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik sorunu.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 06:20, 26 Temmuz 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kişi TV programlarına katılıyor fakat akademik anlamda bir kayda değerliği olduğunu düşünmüyorum. Nisan 2014'de KD şüphesi ile işaretlenmiş. Tartışma sayfasındaki metni ve yeni yapılmış değişikliklerdeki "Gençlik yıllarındaki bazı bilgileri ekledim. Bilgiler asılsız değil bizzahiti TBMM tutanaklarından kaynak gösterilerek verilmiştir." ve "kendisi yaptigim degisiklikteki iddialari reddetti. asilsiz oldugunu soyledi." özetleri makalenin tarafsızlık sorunu olduğuna işaret ediyor. Kaynaksız olması da cabası. --İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 06:20, 26 Temmuz 2014 (UTC)
 • Yorum YorumCaner Taslaman sayfasındaki bilgiler meclis tutanaklarindan bir vekilin sorusundan ibarettir. Mahkeme söz konusu değil. Bu nedenle duzelti yapma gereği duyduk. Meclise taşınan her soru önergesini buradaki maddelere girmemiz kaynak olusturmaz. Bu nedenle bu ifadeleri KD konusunda delil oluşturma çabasına girmeniz etik değildir. İyi Vikiler.Bu imzasız yazı abdullahdamar (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
Zaten KDlik için değil tarafsızlık için sorun oluşturmakta değişiklikleriniz. --İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 19:51, 26 Temmuz 2014 (UTC)
 • Yorum YorumKanıtlanmamış, doğru olmayan bilgiler ile tarafsızlığın gündeme getirilmesi bence abestir ayrıca Wikipedia'da kanitsiz/kaynaksız bilgi degersizdir. Dunyanın sayılı üniversitelerinde öğrenim görmüş/eğitim faaliyetlerine bizzat katılmış, kariyerinde profesörlüğe kadar yükselmiş, onlarca TV programına katılıp tartışmalar yapmış, toplumun bir kesimini düşünceleri ile etkisi altına almış, birçok kitabı bulunan bir akademisyeni kayda değer göstermemeye çalışmak katki sağlayan kişilerin kişisel tarafsızlığını sorgulamaya götürebilir. Yansız, tarafsız ve özgürlüklerle dolu bir dünya temennisi ile... Teşekkür ederim.Bu imzasız yazı abdullahdamar (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
Durumu tekrar izah edeyim; " Bilgiler asılsız değil bizzahiti TBMM tutanaklarından kaynak gösterilerek " diyip ardından "kendisi yaptigim degisiklikteki iddialari reddetti. asilsiz oldugunu soyledi." demek bu maddede taraflı davrandığınızı ve söz konusu kişinin madde üzerinde yaptırımı olduğunu gösterir. Bu tarafsızlığa aykırıdır. Kayda değerlik politikası açık. Bu tartışmanın amacı bu politikaya uygunluğunu belirlemektir. Tartışmanın açılmasının sebebi silinmeden önce fikir alınması ve doğru kararın bulunmasıdır. Kimse kayda değer değil gibi gösteremez. Politika açık ve net. İmza atmayı unutmayınız. --İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 07:49, 27 Temmuz 2014 (UTC)
 • Yorum YorumDurumun farkındayım fakat yaptığım değişiklik ciddi bir degisiklikti, emin olup birinci ağızdan dogrulama gereksinimi duydum. Bunu değişiklik yapmadan önce yapmam gerekliydi. Wikipedia'da en temel kural doğru bilgi vermekse yaptığım değişiklik kural ihlaline veya tarafsızlık ilkesine bir zıtlık taşımaz. Ayrıca dediğim ilk değişikliği yaparak bir hata yaptığımın farkındayım. Bunun için önce Caner Taslaman'dan sonra da siz sevgili Wikipedia gönüllülerinden özür dilerim. Yaptığın hatayı "sayfanın silinmesi" için bir delil olarak sunmaniz da benim tarafında bir mahcubiyete ve üzüntüye sebep oldu. KD konusu ayrıca tartışılmalı fakat bu konuda yaptığınız değişiklikleri geri almanız beni sevindirecektir. İyi vikiler diliyorum.abdullahdamar 13:37, 27 Temmuz 2014 (UTC)
Siz neden olmadınız KDlik sorgulamasına. Nisan 2014'de bir kullanıcı KD'lik şüphesi ile işaretlemiş. Şuan gördüğünüz süreç Nisandaki sürecin devamıdır. --İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 13:52, 27 Temmuz 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılıyorum.--RapsarEfendim? 16:00, 3 Ağustos 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Adam, televizyon programlarına çıkabilir. Fakat onu KD yapan bağımsız ve doğrulunabilir kaynaklardır. --Uğurkentmesaj 22:44, 13 Ağustos 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Eldarion 08:10, 26 Ağustos 2014 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir.--kibele 21:43, 13 Ağustos 2014 (UTC)

Müge Bayramoğlu[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Müge Bayramoğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Tek bir dizide oynamış, onda da birincil ve hatta belki de ikincil rolde dahi değil. İlgili kriterlerimize göre kayda değer olmadığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 06:24, 28 Temmuz 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 06:24, 28 Temmuz 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Zaten kayda değerlik kriterlerimizi karşılayamıyor. Geniş kitleye hitap edenler dışında 1 bölüm olsa bile oyuncuları eklesek ajansa döneriz. --Uğurkentmesaj 17:10, 3 Ağustos 2014 (UTC)
 • Silinsin SilinsinYağmurlukörfez 17:11, 3 Ağustos 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --esc2003 (mesaj) 19:29, 4 Ağustos 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Kafkasmurat- 14:14, 10 Ağustos 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Caglarctr (mesaj) 15:50, 10 Ağustos 2014 (UTC)Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 11:32, 26 Ağustos 2014 (UTC)

Rafael Bezertinov[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Rafael Bezertinov"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kişi hakkında yeteri sayıda bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım. Zaten maddede de "Türk halklarıyla ilgili bir tarihçi" olması ve yazdığı iki eser dışında bilgi de yok. Kayda değer olduğunu sanmıyorum.--RapsarEfendim? 12:31, 28 Temmuz 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 12:31, 28 Temmuz 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Alanında yayınlanmış eserleri var, ki bu konuda yazan pek kişi yoktur.Yağmurlukörfez 17:09, 3 Ağustos 2014 (UTC)
Olabilir de kriterlere göre değerlendiriyoruz maddelerin kayda değer olup olmadıklarını. Yoksa herkes kendince bir önem kriteri belirler ve nesnel sonuçlar elde edemeyiz.--RapsarEfendim? 17:12, 3 Ağustos 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum İnternet araması yapınca adamın ismi birçok sitede yer almakta. Fakat çoğu site Vikipedi'den kopyala-yapıştır yapmış. 1-2 üniversiteye konu olan bir araştırmacının silinmesi doğru olur mu? Bağımsız kaynakların da olması gerekir elbet. Fakat bulunca gelişebilir. --Uğurkentmesaj 17:22, 3 Ağustos 2014 (UTC)
Şu an hizmetli adayısınız gördüğüm kadarıyla. Burası yeri olmadığından kısaca hayırlısı olsun dedikten sonra, bir hizmetli adayı olmanızı da göz önünde bulunarak birkaç şeyden haberdar olduğunuzu varsayıyorum. Bunlardan ilki, "İnternet araması yapınca isminin birçok sitede yer alması" kendisini kayda değer yapmaz. Diğer yandan isminin çok az sitede olması da kendisini kayda değer olmayan bir madde yapmaz. Kayda değerliği incelemek için "kaynaklara" bakmak lazım (hatta bakmanın da ötesinde, ta en baştan maddeyi oluştururken bu kaynakları kullanarak açmak lazım). İkinci konu, "1-2 üniversiteye konu olan bir araştırmacı" olmak bizim kriterlerimiz arasında bir şahsı kayda değer yapmaya yetmez. Akademisyenlerin hepsi bu tip çalışmalar ortaya koyar. "Bağımsız kaynakların da olması gerekir elbet. Fakat bulunca gelişebilir." kısmı ise doğru; ancak "bulunca, edince" gibi şeyler çok geride kaldı. En başta dediğim gibi madde açılırken bu kaynakların kullanılması lazım. Söylediklerinize ek olarak, bu maddenin aslında hızlı silinmesi gerekmektedir. Şu politikadaki ilgili kısım okunursa, maddenin yeteri sayıda bağlam sunmadığı da görülebilmektedir (sunulan bağlamlar tarihçi olması ve eserleri).--RapsarEfendim? 17:35, 3 Ağustos 2014 (UTC)
Vikipedide hiçbir referans gösterilmeden oluşturulmuş çok fazla madde var. Bunlar hakkında kaynak verilmemiş olması haklarında kaynak olmadığı anlamına gelmiyor. "Akademisyenlerin hepsi bu tip çalışmalar ortaya koyar." demişsiniz ama söz konusu kişinin eserleri alelade eserler değil ve birçok başka eserde referans olarak gösteriliyor. O yüzden ben silinmesini uygun bulmuyorum. Daha önce silinmeye de aday gösterilmemiş. Kalsın, bulununca kaynak eklenebilir.Yağmurlukörfez 17:48, 3 Ağustos 2014 (UTC)
"Vikipedide hiçbir referans gösterilmeden oluşturulmuş çok fazla madde var. Bunlar hakkında kaynak verilmemiş olması haklarında kaynak olmadığı anlamına gelmiyor." dediğiniz kısım doğru. Mesela Süper Lig'de oynayan bir futbolcu, sırf burada oynadığı için kayda değer olabiliyor. Ancak bu şahıs için böyle bir durum söz konusu değil. Kriterleri inceleyiniz lütfen. Dediğiniz şeyler tamamen "kişisel yorumlarınızdır" ve şahsın kayda değer olup olmadığı hakkında fikir vermemektedir. "Bulunca ekleriz" zaten olmaması gereken bir şey, var ise ekleyin biz de görelim neye dayanarak kalsın dediğinizi.--RapsarEfendim? 18:08, 3 Ağustos 2014 (UTC)
Rafael Bezertinov Örneğin Google kitaplarda yerli yabancı birçok eserde referans olarak gösterilmiş. "Kişisel yorumlarım" falan değil. Süper lig'de oynayan bir futbolcunun süper lig'te oynadığı için kayda değer olması ama bu kişinin olmaması da tam olarak sizin "kişisel görüşünüz" oluyor. Uzatmaya gerek yok. Gerekçeleri belirttim. Kolay gelsin.Yağmurlukörfez 18:19, 3 Ağustos 2014 (UTC)
Bakın buraya ve benim yorumum olmadığını görün isterseniz. Öyle yarım bırakıp kaçmak yok tartışmayı. Burada cumhurbaşkanı seçmiyoruz, elbette ki doğru ve düzgün dayanağı olmayan gerekçeleriniz sorgulanacak. "Google kitaplarda yerli yabancı birçok eserde referans olarak gösterilmiş" olması bir Vikipedi kriteri değildir, bir "Yağmurlukörfez kriteridir". Vikipedi kriterleri için Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfasını inceleyebilirsiniz.--RapsarEfendim? 18:30, 3 Ağustos 2014 (UTC)
Aslında bağımsız, doğrulanabilir kaynaklar olmadığı için silinmesi tarafındaydım fakat üniversite makalelerinde söz edilmesi ben de şüphe uyandırdı. Kaynak olmayan maddelerin silinmesi için de işaretliyorum, şimdilik tarafsızım. Birkaç gün boyunca kaynak araştırması yapayım ona göre fikrim değişebilir. --Uğurkentmesaj 20:23, 3 Ağustos 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD olduğuna dair somut bir kaynak yok. Google kitaplar yeterli bir referans mıdır bu konuda? Ayrıca madde taslak kriterlerine de uymuyor bence.Sait71 18:39, 3 Ağustos 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kaynak gösterebileceğim herhangi bir veriye ulaşamadım. Sadece kitaplarından söz edilmiş ve bir üniversitede kitabını incelemiş. --Uğurkentmesaj 15:44, 4 Ağustos 2014 (UTC)
 • Çekimser Çekimser Şahıs kayda değer olabilir. İnternette dahi birçok referans var. Kitaplar, akademik kaynaklar kişiden bahsediyor. Ancak madde hiç bilgi içermiyor. Ayrıca isme atıf dışında bilgi yok. --Kafkasmurat- 14:16, 10 Ağustos 2014 (UTC)
Bilgi ve kaynak yoksa, neye dayanarak KD olabilir?--RapsarEfendim? 15:41, 10 Ağustos 2014 (UTC)
Her şey internette bulunmayabilir. Bulunan şey ise şahsın ismi. --Kafkasmurat- 10:41, 19 Ağustos 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin kibele 10:02, 19 Ağustos 2014 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 19:33, 16 Ağustos 2014 (UTC)

Murat Soyak[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Murat Soyak"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Nisan 2011'den beri kayda değerliği sorgulanmakta. Bu tarihten beri, kayda değer olduğunun ispatı konusunda hiçbir çalışma yapılmamış. Şahıs hakkında yeteri kaynak olmaması sebebiyle KD olmadığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 16:03, 3 Ağustos 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 16:03, 3 Ağustos 2014 (UTC)
 • Silinsin SilinsinYağmurlukörfez 17:12, 3 Ağustos 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Webte bilgi yok, kaynaklandırılmadığı sürece bilgiler de geçerli görünmüyor.--Kafkasmurat- 14:18, 10 Ağustos 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Webte kitaplarından bahsedilmiş, kaynak olmadığı sürece KD'liği nasıl ispatlanabilsin. --Uğurkentmesaj 22:42, 13 Ağustos 2014 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 19:36, 16 Ağustos 2014 (UTC)

Ömer Hacı Hasan[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ömer Hacı Hasan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Şahıstan bahseden herhangi bir kaynağa (yahut yeteri sayıda kaynağa) rastlayamadım. Daha önceki adaylıkta "KD bir kişi ama maddede bu kayda değerlik pek iyi yansıtılamamış" ve "Kayda değerlik şablonu şimdilik yeterli sayılmalı, maddeyi geliştirilebilir gördüm" gibi iki kalsın görüşü gelmiş ve madde kalmış; ancak madde için tek bir kaynak dahi gösterilmemiş. Kaynak varsa kalsın, yoksa -ki ben rastlamadım- silinsin.--RapsarEfendim? 17:01, 3 Ağustos 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 17:01, 3 Ağustos 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD kriterlerini karşıladığına dair yeterli kaynak olduğunu düşünmediğimden...Sait71 17:05, 3 Ağustos 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin İnternet taramasıı yaptım Vikipedi dışında hiç bir yerde bir bilgi bulamadım. --Uğurkentmesaj 17:12, 3 Ağustos 2014 (UTC)
kaynakları rusçadır. dil bilmiyorsanız ne yapalım yani?ANADOLU (mesaj) 19:41, 4 Ağustos 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılıyorum. --Eldarion 13:00, 13 Ağustos 2014 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 19:41, 16 Ağustos 2014 (UTC)

M. Fatih Andı[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "M. Fatih Andı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Biyografinin kayda değerliğini belirlemek üzere topluluğun fikirlerine ihtiyaç var. --Eldarion 12:30, 7 Ağustos 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olmadığımızı düşünüyorum. Kendisiyle ilgili 1-2 cümle var. Gerisi eserleri. Bir de ilk defa Vikipedi'de isim kısaltıldığını gördüm. --Uğurkentmesaj 12:33, 7 Ağustos 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değerliği ortaya koyan kaynak yok. Eldarion 16:59, 8 Ağustos 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılarak...Sait71 21:26, 8 Ağustos 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Ansiklopedik değil. --Kafkasmurat- 14:20, 10 Ağustos 2014 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Asis Nasseri[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Asis Nasseri"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kariyeri ile grubu Haggard'ın kariyeri paralellik gösteriyor. Bu gibi durumlarda ayrı madde açmak yerine grup maddesine yönlendiriyoruz.--RapsarEfendim? 12:06, 10 Ağustos 2014 (UTC)

 • Aktarılmasın Aktarılsın Haggard maddesine.--RapsarEfendim? 12:06, 10 Ağustos 2014 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın İngilizcede de öyle yapmışlar (oraya yönlendirmişler). --E4024 (mesaj) 06:58, 25 Ağustos 2014 (UTC)

Thee Sounds Ov Decay[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Thee Sounds Ov Decay"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bir demo bir de EP yayınlamışlar. Vikipedi:Kayda değerlik (müzik) sayfasındaki kriterleri karşılamıyor. Bu iki çalışmasının da maddeleri açılmış, grup maddesi silinirse onlar da silinmeli.--RapsarEfendim? 12:57, 10 Ağustos 2014 (UTC)

@fuatavni[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "@fuatavni"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Biyografinin kayda değerliğinin topluluk tarafından tartışılması gerekiyor. Eldarion 07:30, 11 Ağustos 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin KD olduğunu düşünmüyorum. Bu ve benzeri tarzda çok fazla twitter "fenomeni" var. Hepsini buraya taşıyamayız.yağmurlukörfez 12:19, 11 Ağustos 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Uygun bir maddeye başlık olarak aktarılabilir.Sait71 12:48, 11 Ağustos 2014 (UTC)
 • Kalsın KalsınBu hesap sıradan bir twitter fenomeni değil ülke içerisindeki belgleri açıklayan ve hakkında kaydadeğer davalar açılmış illegal bir sayfadır.Amaç eğlence veya reklam değildir.---Emreculha (mesaj) 00:53, 14 Ağustos 2014 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Kayda değer değil.--Eldarion 09:39, 13 Ağustos 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yukarıdaki "benzeri" Twitter fenomenlerinin çok fazla olduğu görüşüne katılmıyorum. @fuatavni Türkiye'nin siyasi gündemine birden fazla kez önemli düzeyde etki etmiş, hemen hemen tüm medya kanallarında defalarca yer edinmiş ve davalara konu olmuş birisi. MaXCoDeR (mesaj) 08:50, 15 Ağustos 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Emreculha ya katılıyorum hacitalhamesaj at 08:56, 17 Ağustos 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Grumpy Cat veya PewDiePie'dan daha kayda değer olduğu aşikar. --cobija 12:47, 19 Ağustos 2014 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 11:36, 26 Ağustos 2014 (UTC)

Şablon:Erdoğan ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şablon:Erdoğan ailesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

'önemli olaylar' altındaki partiler buraya eklenebilir bir içerik değil. üyelerin bir kısmı da ansiklopedik kayda değerlikte değil. geriye de bir şey kalmıyor zaten.--kibele 12:13, 11 Ağustos 2014 (UTC)

Silinsin Silinsin Çoğu bağlantı kırmızı durumda, sadece birkaç kişi kayda değerlik politikamızı karşılamakta. --Uğurkentmesaj 12:18, 11 Ağustos 2014 (UTC)
Silinsin Silinsin KD bakımından yeterli bir şablon olduğunu düşünmüyorum.Sait71 12:36, 11 Ağustos 2014 (UTC)
Kalsın KalsınYorum Yorum Şablonda madde ile ilgili başka maddelere açılan bağlantılar verilmiş. Bir kişi ilgili maddeyi okuyup sonra şablondaki bağlantılardan ilgili madde ile ilgili diğer maddelere göz atmak isteyebilir.--Turgut46 (mesaj) 17:30, 11 Ağustos 2014 (UTC)
Erdoğan ailesi KD bir şablon değil. Şablonun her hangi bir işlevi yok.Sait71 15:16, 14 Ağustos 2014 (UTC)
Pictogram voting question.png Soru KD değil derken neyi kastetmek istiyorsunuz? --Turgut46 (mesaj) 15:33, 14 Ağustos 2014 (UTC)
Cevap Cevap Kayda değer olmadığını kastediyorum. Sadece Tayyip Erdoğan'ın çocukları ve eşi için özel bir şablonun gerekli olmadığını söylüyorum. Buna hareketle her birey için bir aile şablonu açılırsa bunun sonu gelmeyecektir ansiklopedide.Sait71 17:02, 14 Ağustos 2014 (UTC)
Silinsin Silinsin Gereksiz olduğunu düşünüyorum- Drgulcu 06:07, 18 Ağustos 2014 (UTC)
Silinsin Silinsin - Drgulcu ve Sait71'e katılıyorum. – Maurice Flesier msj 22:48, 21 Ağustos 2014 (UTC)
Silinsin Silinsin Şablondaki içerik az.Ayrıca çocukların siyaset ile ilgili pek bir etkinliği yok ve siyaset yapmadıkları için KD olup-olmadığı bile tartışılmaya açılabilir.Emreculha (mesaj) 16:29, 22 Ağustos 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bu yöndeki görüşler doğrultusunda.--RapsarEfendim? 20:01, 23 Ağustos 2014 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 11:41, 26 Ağustos 2014 (UTC)

Mehmet Masum Süer[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehmet Masum Süer"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer politikamızı karşılamadığını düşünmekteyim. Kaynakların çoğu Facebook ne kadar bağımsız, güvenilir kaynaklar olabilir.--Uğurkentmesaj 09:19, 13 Ağustos 2014 (UTC)

 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin --Eldarion 09:38, 13 Ağustos 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Yukarıdaki gerekçeyle. --Uğurkentmesaj 11:16, 13 Ağustos 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Ansiklopedi maddesi niteliğinde değil. --Kafkasmurat- 11:42, 13 Ağustos 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Kaynakları değiştirdim ve çeşitlendirdim. Bir başka fotoğrafçı arkadaşımın burada halen yayında olan sayfasını görünce sayfayı açtım. Teşekkür ediyorum. -- Mehmet Masum Süer Bu imzasız yazı Mehmet Masum Süer (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Yorum Yorum kaynakları tam olarak inceleyemedim ama ödüller ve bazı haber kaynaklarında söz konusu edilmesi kayda değerliğe ilişkin kullanılabilir gibi görünüyor. --kibele 21:38, 13 Ağustos 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Mehmet Masum SüerArkadaşlar, kaynakları değiştirdim ve çeşitlendirdim, bağlantıları da. Teşekkür ediyorum. Bu imzasız yazı Mehmet Masum Süer (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Silinsin Silinsin - Kaynaklar yeterli gözüküyor fakat KD olduğu kanaatinde değilim. O kadar çok ödül almış profesyonel fotoğrafçı var ki, bu ileride KD şüphelerini ve düzensiz yeni maddelerin açılmasına neden olabilir. Maurice Flesier msj 22:46, 21 Ağustos 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Mehmet Masum SüerArkadaşlar, bence kayda değer bulunduktan sonra tüm fotoğrafçıları kabul etmeniz gerekir. Yoksa şu anda kayıtlı olan fotoğrafçıların durumu da tartışmaya açılır. Teşekkür ediyorum. Bu imzasız yazı Mehmet Masum Süer (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 22 Ağustos 2014

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Hikmet Gedikli[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hikmet Gedikli"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfasındaki kriterleri karşılamıyor gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 20:00, 23 Ağustos 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 20:00, 23 Ağustos 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin - Gerekçeye katılarak.Sait71 21:09, 23 Ağustos 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Eldarion 08:07, 26 Ağustos 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin - "Ti Amo Ada" adlı bir eser, kaydadeğerlik için yeterli değil. (Parantez içinde: "Gezgin ruhu ile" ifadesi galiba bir otobiyografi karşısında olduğumuzu gösteriyor.) --E4024 (mesaj) 08:27, 26 Ağustos 2014 (UTC)

Kurtuluş Yolu[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kurtuluş Yolu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik--kibele 13:13, 24 Ağustos 2014 (UTC)

 • Kalsın Kalsın - Hakkında tez yazılmış kaç dergi var Türkiye'de? --E4024 (mesaj) 08:29, 26 Ağustos 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın - Ansiklopedik bilgi olduğunu düşünüyorum.--Tacci2023 (mesaj) 00:35, 27 Ağustos 2014 (UTC)

Yorum Yorum hakkında 1 (bir) tane tez yazılmış onlarca kayda değer olmayan dergi bulmak mümkün. yerel bilgi böyle yerel ilgiye mazhar olabiliyor. kayda değerlik için yeterli olduğunu düşünmüyorum. çoklu ve ulusal ya da uluslararası kaynağa ihtiyacımız var. @tacci. 'düşünmek' yetmiyor, kayda değerliğe ilişkin kaynak görmek ve fikir alışverişinde bulunmak gerekiyor. --kibele 08:58, 27 Ağustos 2014 (UTC)

Yorum Yorum Sevgili kibele haklısın ama Türkiye Cumhuriyeti nin ilk dergileriyle ilgili bilgiyi vikipedi de vermezsek nerede bulacağız? Kaynak şablonuyla madde zenginleştirilmesi fikrine katılıyorum, silinmesine katılmıyorum.--Tacci2023 (mesaj) 02:08, 28 Ağustos 2014 (UTC)

Bülent Göktuna[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bülent Göktuna"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kişiler için kayda değerlik kriterlerini sağlamadığı şüphesiyle topluluğun fikrine sunulmuştur. --Eldarion 08:05, 26 Ağustos 2014 (UTC)