Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Tartışmalar
Kısayollar:

Bu sayfa, Vikipedi kullanıcılarının sayfaların silinmesi hakkında tartıştıkları ve oy kullandıkları sayfadır. Silinmesi öngörülen güncel sayfalara yukarıdan bu aya tıklayarak erişebilirsiniz. Buraya eklenen silinmeye aday sayfaların durumu genellikle 5 gün (bu süre tartışmanın durumuna göre uzayabilir) içinde oylanarak karara bağlanır. Kullanıcıların çok miktarda hızlı silme yönünde oy vermesi durumunda 5 günlük süre beklenmeksizin oylama sonuçlandırılabilir.

Bir sayfanın silinebilmesi için fikir birliğinin sağlanmış olması gerekmektedir. (bkz. Vikipedi:Hizmetliler için silme yönergeleri)

Oylama sonucuna göre sayfa:

 • Kalır
 • Silinir
 • Uygun şekilde düzenlenir
 • Diğer bir sayfa ile birleştirilebilir
 • Diğer Wikimedia projelerine gönderilir (Transwiki: Vikikitap, Vikisöz, Vikisözlük, Vikikaynak veya diğer dillerdeki Vikipedi'ler)
 • İsmi değiştirilir.

SAS şablonu kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca, "tarafsız olmama" (Vikipedi:Tarafsız bakış açısı) gerekçesi de sıklıkla kullanılır, fakat bu durumdaki çoğu sayfanın kurtarılabilmesi olasıdır. Dolayısıyla bu gerekçe, silme için çok kuvvetli bir dayanak değildir.

Oy kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Sayfanın ilk veya önemli katkıları bulunan bir yazarı iseniz, neden silinmemesi gerektiğini silme politikasını göz önünde bulundurarak açıkça belirtin.
 • Sayfa hakkında görüş belirtmeden önce, lütfen sayfayı inceleyin. Sadece aday gösteren kişinin verdiği bilgiler ile oy kullanmayın. Sayfanın durumu hakkında daha çok bilgi edinmek için, tartışma sayfasını ve sayfanın geçmişini incelemeniz tavsiye edilir, tartışma sayfası görüş belirtirken dikkate almanız gereken bilgiler içerebilir.
 • Lütfen oyunuzu sadece bir kez kullanın. Bir kullanıcının herhangi bir şekilde birden fazla oy kullandığı belirlenirse oylarının tamamı geçersiz sayılır. Bkz.VP:Kukla
 • Eğer fikriniz değiştiyse ve oyunuzu değiştirmek isterseniz, tavsiye edilen yol, eski oyunuzun üstünü çizip, yanına yenisini yazmanızdır. (Örn: <s>eskioy</s> yeni oy ; Sil Kesinlikle kalsın şeklinde.)
 • Genel olarak kullanıcıların konuya ilişkin oylarının bir eylem belirtmesi ve bu eylemi belirten kısmın koyu harflerle (Örn; "Silinmesin" veya "Silinsin" şeklinde) yazılması öngörülmüştür. Sadece görüş bildirmek, bir oy değildir. Kullanılan oy, yukarıda belirtilen eylemlerden birinin yapılmasına dair bir karar içermelidir. Oylamada, oyunuzun yönüne bağlı olarak oylama şablonları olan {{silinsin}} (Symbol delete vote.svgSilinsin) veya {{Kalsın}} (Symbol keep vote.svg Kalsın) şablonlarını da kullanabilirsiniz.
 • Oylama ile ilgili bilgiler ve oy kullanma hakkının elde edilebilmesi için Oylama sayfasına bakınız.
 • Kayıt olmamış kişiler ve oy kullanma hakkı olmayan yeni kullanıcılar tartışmalara katılabilir, fakat yorum ve tavsiyeleri, özellikle kötü niyetle yapılmış izlenimi veriyorsa, inandırıcı olmayabilir.
 • Her oylama için oy kullanmak zorunda değilsiniz. Aşağıda belirtilen hususları göz önünde tutup oylamaya katılmayabilirsiniz:
  • Oylama sizin bilmediğiniz ya da size hiç tanıdık gelmeyen bir konuyu içerebilir.
  • Zaten hâlihazırda oybirliği ile alınmış kararı kabul etmiş olabilirsiniz.
 • Sayfalara eklediğiniz sebep ve önerilerin sonuna "~~~~" şeklinde imzanızı atmayı unutmayınız.

Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi (SAS şablonu konulması)[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir sayfayı silinmeye aday göstermek için aşağıdaki adımları izleyiniz.

Burada sayfa adı yerine silinecek sayfanın adı yazılmalıdır.

I.
Silme şablonunu sayfaya ekleyiniz.

  Silinecek sayfada değiştir sekmesine tıklayarak açılan değiştirme penceresinde sayfanın en üstüne şablonu ekleyiniz.
  (Bu kısmı kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.):

{{kopyala:sas}}

Lütfen "SAS" kelimesini değişiklik özetine eklemeyi unutmayın ve küçük değişiklik olarak işaretlemeyin. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz iyi olacaktır. Bu sayede sayfada vandal ile uyarının kalkmasını engelleyebilirsiniz. Sayfayı kaydedin.

Eğer şablonu silmeye aday gösteriyorsanız, <noinclude>{{kopyala:sas1}}</noinclude> şeklinde kullanınız.

(Şayet sayfa daha önceden silinmeye aday olmuşsa, {{kopyala:sasx}} şablonunu {{kopyala:sas1}} yerine kullanının.

II.
Silmeye aday sayfanın oylama sayfasını oluşturun.

  Sayfanın üstündeki Sas kutusu oluşmamış bir bağlantı içermektedir.
  Bu bağlantı oylamanın olacağı bağlantıdır. Sayfayı açmak için tıklayınız
  Vikipedi:Silinmeye_aday_sayfalar/sayfa adı.
  Bu sayfayı değiştirin ve alttaki kısmı oraya kopyalayın.

{{kopyala:sas2 | sa=sayfa adı | metin=Sayfa ne için silinmelidir.}}--~~~~

sayfa adı kısmını silinecek sayfanın ismi ile değiştirin ve niye silinmesi gerektiği ile ilgili neden belirtin. İstiyorsanız, neden kısmına {{silinsin}} şablonu ile başlayabilirsiniz. Bu, oylamada sizin oyunuz olarak geçecektir. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz tartışmayı takip etmenizi sağlayacaktır. Özet olarak bir şey yazmanız gerekmiyor, fakat "ilk silme oyu" yazmanız iyi olur. Sayfayı kaydedin.

III.
Sas oylamalarına katılan kullanıcılara haber verebilirsiniz.

  Aşağıdaki şablonu kopyalayın ve bu bağlantıya basarak kayıt sayfasına ulaşın.
  Şablonu kayıt sayfasının en altına ekleyiniz.

{{kopyala:sas3 | sa=sayfa adı}}

Yine "sayfa adı" kısmını silinmeye aday sayfanın adı ile değiştirin. Özet kısmında da sayfanın adını belirtmeyi unutmayın. Sayfayı kaydedin.

(Şayet {{kopyala:sasx}}'i {{kopyala:sas1}} yerine kullanmışsanız, "sayfa adını" "sayfa adı (2. oylama)" şeklinde değiştirin.

SAS oylaması sonucunun arşivlenmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

SAS oylaması sonucunda aşağıdaki şablonlar kullanılarak oylamalar kapatılır:

 • Eğer sayfanın kalması yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Kalsın}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna oylama sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Sayfanın tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.
 • Eğer sayfanın silinmesi yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Silinsin}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa silinir, silinme nedeni olarak oylama sayfasının bağlantısı girilir.
 • Eğer sayfanın ne kalması ne de silinmesi yönünde fikir birliği oluşmamışsa: Sayfanın başına {{SAS Kararsız}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna oylama sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.

Silme işlemine dair not: Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi ve oylama sonucu silinmesi, sayfanın ele aldığı konunun Vikipedi'de işlenmesinin uygun olmadığı anlamına gelmez. Her ne kadar ele aldığı konunun ansiklopedik olmadığı gerekçesiyle silinen bazı sayfalar için bu doğru olsa da, çoğu sayfa tarafsızlık, muhtemel telif ihlali veya ansiklopedik tarzda yazılmadığı gerekçeleriyle silinmeye aday gösterilmektedir. Düzensiz, taraflı unsurlar taşıyan ve telif durumu belirsiz sayfaların silinmesi, ileride konunun daha nitelikli biçimde ele alınmasına olanak sağlar.


< Ocak ·


Tartışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda bir fikir birliğine varılamamıştır. --Superyetkinileti 13:15, 18 Ocak 2015 (UTC)

Ermeni karşıtlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ermeni karşıtlığı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde, kukla olduğu doğrulanmış/onaylanmış bir kukla kullanıcı tarafından kısa bir süre önce oluşturulmuştur. İçeriğin tamamen taraflı bir dille yazılmış olması ve sıkıntı arz eden VP:TBA ihlali mevcudiyetine bağlı olarak 'değişiklik savaşı/içerik anlaşmazlıkları' da bariz bir şekilde ortadadır. Öncelikle maddenin iyi niyetle oluşturulmadığı, madde bünyesinde ifade edilmeye çalışılan düşüncelerin kendi mecrasında ilgili maddelerimizde mevcudiyetini de hatırlatarak durumu topluluğumuzun görüşlerine sunuyorum..Eğitmenmahmut msj 19:18, 30 Nisan 2014 (UTC)

Kusura bakmayın açıklamamı yorumunuzdan sonra oluşturabildim.Lütfen madde geçmişini ve tartışma sayfasını inceler misiniz? Kolay gelsin--Eğitmenmahmut msj 19:22, 30 Nisan 2014 (UTC)
Tartışma sayfasına zaten daha önce bakmıştım. Bu nedenle yazılanları biliyorum ve bazı kısımlarına katılıyorum. Yazıdaki üslup gerçekten sorunlu. Fakat, benim demek istediğim; sayfayı silmek yerine kendiniz yeniden derleyip, düzenleseniz. Söz konusu sistemik yanlılık olan yerleri de çıkarmış olursunuz böylece. Yani bu şekilde daha hoş olur demek istedim aslında. Size de kolay gelsin.--i.e.msj 19:27, 30 Nisan 2014 (UTC)
Geçmişi inceleminizi isteme sebeplerimden birisi de: madde oluşturulduğunda ilk revizyon devriyeliğini ben yapmıştım ve maddeyi Ermeni kırımı maddesine yönlendirmiştim. Bir hizmetli tarafından yönlendirmem geri alındı. Ondan sonraki gelişmeleri de incelerseniz ne demek istediğimi anlarsınız. Madde baştan aşağı sorun, fazla bir şey yapabileceğimi düşünmüyorum. Gerekeni sas gerekçemde (yukarıda) arz ettim. İyi çalışmalar..--Eğitmenmahmut msj 19:38, 30 Nisan 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Silme gerekçesi tam olarak nedir? Kukla falan denmiş de ne alaka yani? Kukla katkılarını siliyoruz mu? Bundan bahsetmeye ne gerek vardı?--RapsarEfendim? 20:38, 30 Nisan 2014 (UTC)
Silme derken?? Öncelikle maddeyi baştan sona bir inceleseniz..Ve içerikte yer alan özellikle şu : Tanımlama özellikle çeşitli kuruluş ve örgütlerin belirttiği şekilde Türkiye'de yaşayan Türkiye Ermenileri gibi azınlık üzerinde alenen aşağılama, ayrımcılık veya Türkiye hükûmetlerince Ermeni azınlığa karşı uygulanan baskıcı veya görmezden gelen politikaları için kullanılabilir. ifadelere bir açıklık getirseniz, ben de sizin gibi bazı önemli ağır ithamları gözardı eder, diğer hususları irdelerdim diye düşünüyorum. Ne dersiniz? Ayrıca ŞURADAKİ revizyon notunuzda Gazeteciler güvenilir kaynak olarak ele alınamaz... ifadesi yer almakta. Bunula ilgili olarak da bir şey hatırlatmak isterim size: madde içeriğindeki bilgi kaynaklarının tamamı gazetecilere ait bu konuda da düşünceleriniz merak konusudur..--Eğitmenmahmut msj 22:05, 30 Nisan 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın i.e'nin önerisi dikkate alınabilir, ayrıca son soruyu ben de soracaktım. Vitruvian (mesaj) 20:56, 30 Nisan 2014 (UTC)
Siz sormadan ben size sorayım: Şuradaki değişikliğinizi madem yaptınız (bence çok önemli bir katkı idi) niçin geri alınma işlemine karşı çıkmanıza rağmen sonuç itibariyle kararlı bir duruş sergilemiyorsunuz? Maddenin an itibariyle son halinde eklentiniz mevcut değil..Açıklarsanız?..--Eğitmenmahmut msj 22:05, 30 Nisan 2014 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Bu sayfanın en üstünde SAS şablonu kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar bölümünde de yazdığı gibi; Ayrıca, "tarafsız olmama" (Vikipedi:Tarafsız bakış açısı) gerekçesi de sıklıkla kullanılır, fakat bu durumdaki çoğu sayfanın kurtarılabilmesi olasıdır. Dolayısıyla bu gerekçe, silme için çok kuvvetli bir dayanak değildir. Bu nedenle, kalmalı ve düzenlenmeli.--i.e.msj 21:05, 30 Nisan 2014 (UTC)
Maddenin başlığı haricinde içerikte kalmasını düşündüğünüz doğrulanabilir neler var? Madde içeriğinde yer verilen resim dosyası dahi malumun tekrarı değil mi? En azından yönlendirilmesi gerekmez mi?..--Eğitmenmahmut msj 22:05, 30 Nisan 2014 (UTC)
İki satır bile kalsa, madde elden geçmeli. SAS'a çıkarılan bir maddenin Vikipedi'de olmaması gerektiği düşünülür. Yani içeriğin silinmesi için SAS'a taşımaya gerek yok. Ama bu maddenin vâr olması elzem. Bilmem anlatabildim mi?--i.e.msj 22:28, 30 Nisan 2014 (UTC)
Sn.Eleman, maddelerin bir anlamda akîbetlerinin belirlendiği zemin burası. Farkındaysanız illâ 'silinsin' şeklinde henüz bir fikir beyanım yok. Tartışma sonucu oluşacak konsesüse göre oyumu ben de kullanacağım. Bu maddeye içerik ekleme-geri alma, tartışma sayfası veya diğer kullanıcı sayfalarındaki tartışmalar gerçekken arzu edilebilir türden değil. İnterwikilerden daha önce bahsetmiştiniz. Özellikle İngilizce olanını yüzeysel olarak inceledim. Oldukça zaman ve emek harcanarak yazılmış/hazırlanmış olduğu açık. Her ne kadar içeriğine tamamen katılmasam da bizim ki gibi daha başlar başlamaz iftira ve yalan dolu değil. Bilmem anlatabildim mi?..--Eğitmenmahmut msj 22:38, 30 Nisan 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın İlk iki cümlenin bırakılmasıyla bile taslak madde kriterlerini karşılayabilir. --esc2003 (mesaj) 06:36, 1 Mayıs 2014 (UTC)
Şurada, maddenin tartışma sayfasında, konu ile ilgili olarak açıkladığınız görüşünüzde içeriğin özetle 'kişisel görüş' olduğu ifadesine yer vermişsiniz. Ben de aynısını söylüyorum ama o ifadeler oldukları yerde aynen duruyor. Bir başka kullanıcı ünlü bir gazetecinin ilgili güncel ifadelerini 'görüş' olarak maddeye ekliyor siz onu ısrarla çıkarıyorsunuz. (Madde geçmişi incelendiğinde durum bariz). Halbuki Ermeni karşıtlığı konusunda maddede yer alması gereken en önemli ifadelerdi onlar. İfadelerinizden "ilk iki cümle" harici madde içeriğinin uygunsuz olduğunu siz de bir şekilde ifade ediyorsunuz. (...) İyi çalışmalar..--Eğitmenmahmut msj 09:00, 1 Mayıs 2014 (UTC)
"...bir milletin, bir devletin değerlerine karşı da TBA anlamında göstermiş olun. Ne dersiniz?..." Vikipedi'nin millî ansiklopedi olmadığını hâlâ kavramamış görünüyorsunuz. İlk iki cümle haricindekilerin kaldırılması (buradan tartışma sayfasında bahsettiklerimin kaldırılması manası çıkıyor) ile dahi taslak madde olarak maddenin kalabileceğini söylüyorum. Kimseyi koruduğum falan yok. Kişisel saldırı niteliğindeki sözlerinizi sürdürmemeniz dileğiyle. --esc2003 (mesaj) 10:11, 1 Mayıs 2014 (UTC)
Aslında benim neyi kastettiğimin tarafınızdan çok iyi anlaşıldığından hiç mi hiç şüphem yok. Yine de tekrar edeyim. 'Kalsın' oyunuz akabinde bahsettiğiniz " İlk iki cümle.. " ye atıfta bulunmuştum. Vikipedinin milli bir ansiklopedi olmadığını hepimiz biliyoruz. Buradaki nükte, milli olmayan bir ansiklopedi üzerinden herhangi bir milliyeti, devleti suçlama/küçük düşürme/karalama girişimine karşı hassasiyetin ifadesidir. Ayrıca, maddeyi taslak madde haline getirmek istediğinizle ilgili katkınızı beklediğimi ifade etmenin nesi kişisel saldırıdır? İfadelerimin kaynağı madde üzerindeki çalışmanızla ilgilidir..--Eğitmenmahmut msj 13:27, 1 Mayıs 2014 (UTC)
Anlamışım ki cevap veriyorum. Mesele edilecek bir şey yok meydanda. Benden bir şey beklemeniz abes, SAS'a çıkartmaya zahmet edebildiğinize göre pek tabii içerik çıkartması da yapabilirsiniz. Ben gerekli açıklamayı yapmışım, madem katılıyorsunuz buyrun yapın. Kişisel saldırı budur: "...Emin Çölaşan'ın 'Emeni karşıtı' ifadelerine gösterdiğiniz, onu koruma anlamındaki, hassasiyetinizi..." hakkımda bildikleriniz kadar konuşun bundan sonra mümkünse. (...) --esc2003 (mesaj) 13:44, 1 Mayıs 2014 (UTC)
Size söylemek istediğim en önemli husus (...). Ben düşüncelerimi açıkça tartışdığımız maddeye yazılanlara/yapılanlara göre ifade ediyorum. Yani bir kullanıcının, Ünlü bir gazetecinin Ermeni karşıtlığı içeren yazısından alıntılayıp, içerik üzerine/ içeriğe eklediği ve tarafınızdan çıkarılanlara göre açıklamada bulunuyorum. Bunu yaparken de maddenin baştan sona uygunsuzluğunu vurgulamaya çalışıyorum. (...). (...) Bilginize..--Eğitmenmahmut msj 23:12, 1 Mayıs 2014 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Maddenin adı ansiklopedik içeriğe sahip görünüyor. Ne yazık ki içerik öyle değil. Tamamen taraflı, ihmalkar bir tutum var. Ermenilerden sadece Türkler hoşnut değil gibi bir izlenim yaratılmış. Bu haliyle hızlı silinmesi gerekiyor. Ansiklopedi, düşmanlık yaratma aracı olarak kullanılmamalı. İçerik, binlerce yıllık Gürcü- Ermeni ve Fars- Ermeni karşıtlığını içerdiğinde, ya da bir etnisitenin üzerine gitme amacından çıktığında(burada Türk düşmanlığı) ansiklopediye uygun olabilir.--Kafkasmurat- 23:21, 1 Mayıs 2014 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Gerekçelere katılıyorum. Göründüğü kadarıyla maddenin düzeltilecek bir yanı da yok. Konunun KD olduğunu da sanmıyorum. Yagmurlukorfez (mesaj) 20:30, 10 Mayıs 2014 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın yukarıdaki arkadaşlara hızlı silinme kriterlerinden hangisine uyduğu için maddenin hızlı silinmesini istediklerini sormak isterim. niyet okumalarla değil ("ya da bir etnisitenin üzerine gitme amacından çıktığında") kriterlerle ve ansiklopedik gerekçelerle yol almak gerekiyor. ansiklopedi maddelerini konusuna göre değil içeriğine göre değerlendirme gerekliliğini bir kez daha hatırlatalım. --kibele 07:02, 14 Mayıs 2014 (UTC)
@Kibele, öncelikle Şurada maddenin yönlendirilmesi ile ilgili revizyon çalışmam, sonra da yukarıdaki yorumumda belirttiğim:
" Gerek gerekçede belirttiğim hususlar ve gerekse buraya kadar bildirilen görüşlerden de anlaşılacağı üzere madde içeriğinin uygun olmadığı hemen hemen açıklama yapan herkes tarafından dile getirilmekte. Silme politikası çerçevesinde oluşturulan bu sayfanın üst kısmındaki silme işlemine dair not içeriğinde:
Düzensiz,taraflı unsurlar taşıyan ve telif durumu belirsiz sayfaların silinmesi, ileride konunun daha nitelikli biçimde ele alınmasına olanak sağlar"
şeklindeki açıklamam, maddenin silinmesi hatta hızlı silinmesini net bir şekilde ortaya koyuyor.(...)--Eğitmenmahmut msj 22:16, 15 Mayıs 2014 (UTC)
kişisel yorumlarınız cidden (...) artık, onu diğer kullanıcılara ve hizmetlilere bırakayım. siz de bi zahmet Vikipedi:Hızlı silme sayfasına bakıp bu gerekçelerden hangisine dayanarak 'hızlı silinmesini' istediğinizi söyleyin. --kibele 22:21, 15 Mayıs 2014 (UTC)
Burada kişisel düşüncelerin kaynaklandırılarak belirtildiğini herkes biliyor. Şu anda da sorduğunuz soruyu kişisel olarak cevaplandırıyorum: Cevabım G-10. Evet bana göre 'G-10' gereği madde silinmeli.Hatta M-6 da gerekçe gösterilebilir.--Eğitmenmahmut msj 22:35, 15 Mayıs 2014 (UTC)
nedir kaynaklandırarak belirttiğiniz? okumadığım mı? siz hızlı sil gerekçelerini yeni okumuş olabilirsiniz ama. hızlı sil nedir, silinmeye aday göstermek nedir, bunların arasındaki farkı görmek için de okumak gerekiyor. gözünüzün önünden kaybolmasını istediğiniz maddeler için 'hızlı sil' kullanamayacağınızı, gerekçelendirmeniz gerektiğini farkettiyseniz bu da bir şeydir. gelelim bulduğunuz cevaplara, alalım da herkes okusun:
G10. Saldırı içeren sayfalar ve dosyalar silinebilir.
Saldırı, hakaret dışında bir amaca hizmet etmeyen içeriğe sahip sayfa ve dosyalar (örneğin "... bir salaktır" benzeri bir içerik barındıran bir madde) silinebilir. Herhangi bir şahsa, topluluğa, kuruma ya da fikre yoğun biçimde saldırı niteliği taşıyan ve geri alınacak tarafsız bir sürümü bulunmayan sayfalar buna dâhildir. Parodi amaçlı resim veya medya bu kapsama girmez.
M6. Kayda değer olmayan kurgusal veya gerçek kişi, grup, kurum, ürün, eser veya internet içerikleri ile ilgili sayfalar silinebilir.
Genel olarak kayda değerlik ana yönergesi ve alt-yönergelerinin sunduğu kıstaslara bariz bir şekilde uymayan maddeler için bu kural kullanılabilir. Bununla birlikte dikkatli bir şekilde kullanılmalı; kayda değerlik kıstasları ile uyumsuzluğun bariz olmadığı, tartışmalı olduğu durumlarda hızlı silme uygulanmamalıdır. Bunun yerine kayda değerlik tartışması açılabilir veya kayda değerlik sorunu nedeniyle {{kopyala:Bekletmeli sil}} şablonu konulabilir.
(...) orada 'eğitmen mahmut'un saldırı olarak değerlendirdiği maddeler silinir' demiyor gördüğüm kadarıyla. kayda değerlik konusunda da yukarıda söylenmiş gerekenler. pek çok vikide bulunan bir sayfanın kayda değerliği, hele de konulara bu şekilde yaklaşılırken söz konusu edilemez. maddede taraflı içerik varsa düzeltilir. değilse, öznel yaklaşımlarınız vikipedi'nin evrensel bir ansiklopedi olmaktan vazgeçmesine yol açmayacaktır, emin olabilirsiniz. --kibele 07:26, 16 Mayıs 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Kesinlikle Kibele'ye katılıyorum, ayrrıca çok net: kayda değer. Bu silinmesi yönünde görüş bildirenler birde tarafsız olduklarını söylüyorlar ya, neyse... :) 78.166.40.49 12:27, 15 Mayıs 2014 (UTC)
Benim de size kesinlikle katılabilmem için kullanıcı imzanızı (hesabınızı) kullansanız? Daha net bir şekilde birbirimize katıldığımızı/katılmadığımızı ortaya koysak???.--Eğitmenmahmut msj 22:16, 15 Mayıs 2014 (UTC)

Yorum Yorum Vikipedi politikaları açıktır ve her ne sebep ve gerekçe olursa olsun, diğer kullanıcılar hakkında görüş belirtmekten kaçınmalıyız. Kışkırtılsak dahi, bunu yapmaktan sakınmalı ve soğukkanlılığımızı her daim korumak zorundayız. Yukarıda yer alan görüşlerde, ilgili politikanın ihlalinin yapıldığını gördüğüm; Kullanıcı:Eğitmen Mahmut, Kullanıcı:Esc2003 ve Kullanıcı:Kibele'nin yazılarını içerikten "(...)" çıkarttım.

Bizlerin görüşünün diğer kullanıcılar nezdinde değer görmeyebileceğini bilerek yorum yapmalı ve soğukkanlılığımızı korumalıyız. Beklentimizin dışında oy kullanan kullanıcıların, oylarının altına gidip politikaları ihlal edecek şekilde,(her aynı durumu kastetmiyorum) sorgulamak, kışkırtmak, galeyana getirmeye çalışmak deneyimli bir kullanıcının asla sergilememesi gereken bir davranıştır. Lütfen, görüşlerinizi belirttikten sonra, yapılan diğer görüşlere kullanıcıların daha önceki tartışmalar veyahut mesajlaşmalardaki tutum, davranış vb. hareketlerini örnek göstermeden, o konudan bağımsız şeylerle yargılamadan ve eleştirmeden hareket edelim

Sevgili Eğitmen Mahmut, bunu özellikle sizden istirham ediyorum. Görüşleriniz elbette çok değerli ancak, politikalarla işleyen bir sistemde sadece değerli. Kimseye görüşlerimizi dayatamaz, görüşümüz doğrultusunda fikir belirtilmesini isteyemeyiz. Her birey özgürdür ve Vikipedi politikalarını ihlal etmediği ölçüde istediği görüşü savunabilir. Buna kimsenin karışması veyahut yargılaması söz konusu değildir. Lütfen özellikle son dönemde bu konuda sergilediğiniz tutumlara son veriniz.

Herkesden de ayrıca bu konuda hassasiyetli davranmasını, bizim için önemsiz olsa da politikaları ihlal etmeyen her görüşün Vikipedi'nin gelişimi için çok çok önemli olduğunun unutulmamasını ve özellikle; taraf olduğumuz konularda, diğer kullanıcıların tarafsız olmasını beklemenin büyük bir yanılgı olduğunun bilincine varılmasını rica ediyorum. Son olarak; bu metinden başka, bu konu ile ilgili hiç bir ek açıklama veyahut, altına yapılacak yorumlara geri dönüşte bulunmayacağımı belirtir, herkesin her daim soğukkanlılığını koruyabildiği bir Vikipedi dilerim. Sevgilerimle... --Théoden ileti 16:47, 16 Mayıs 2014 (UTC)

 • Yorum Yorum Kalmasını isteyen arkadaşlar içeriği hiç okumamış olmalı. Tarafsız olmamak nasıl silme kriteri sayılamaz? Mesela bizim bir "iyilik" maddemiz yok şu an. İyilik maddesi açıp içinde iyilikten çok Türklerin kötülüğünden bahsedersem bu madde kalmalı mıdır? Burada maddeyi savunan yazılarla madde birkaç defa yeniden yazılabilirdi. Neden düşmanlık yapıldığını hiç anlamış değilim. Maddede bir ulusu kötü göstermek, küfretmek kimin çıkarınadır? Bunu düzeltmek yerine politikaları savunmanın dayanağı nedir? Rekabete değil, bilgiye odaklanalım.--Kafkasmurat- 17:43, 16 Mayıs 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Gerek maddede yer alan içerik üzerine maddenin tartışma sayfasında belirtilen görüşler ve gerekse buraya kadar maddenin silinmesi ve kalması yönünde açıklanan görüşler ağırlıklı olarak: madde içeriğinin " üslup, sistemik yanlılık, tarafsız olmama, Ermenilerden sadece Türklerin hoşnut olmadığı gibi bir izlenim ve bu yolla düşmanlık oluşturma, Türk düşmanlığı oluşturma, kd olmama " sorunlarını taşıdığı yönündedir. Hal böyleyken, yapılacak iş, uygun olan politikaları irdelemektir.
 1. İlgili hızlı silme politikasında(Md.G/10) ...Herhangi bir şahsa, topluluğa, kuruma ya da fikre yoğun biçimde saldırı niteliği taşıyan ve geri alınacak tarafsız bir sürümü bulunmayan sayfalar .... hızlı silinir ve ayrıca
 2. Silme politikası çerçevesinde oluşturulan bu sayfanın üst kısmındaki silme işlemine dair not içeriğinde:
Düzensiz,taraflı unsurlar taşıyan ve telif durumu belirsiz sayfaların silinmesi, ileride konunun daha nitelikli biçimde ele alınmasına olanak sağlar" ifadesi yer alıyor.
Şimdi soruyorum: Burada anlaşılmayacak ne var? Başından beri anlatmaya çalıştığımın hepsi bu. Kişisel görüş/saldırı Allah aşkına bunun neresinde? Hepsi içerik üzerine değil mi? Birileri zaman zaman konuyu mecrasından çıkarmaya çalışsa bile şahsi tutumum ortada. Lütfen, benim kimseyle alıp-veremeyeceğim bir şey yok. Sadece ansiklopediye zarar verilmesini önlemeye ve olumlu yönde katkıda bulunmaya çalışıyorum. Bulunduğumuz sayfada emek veren/görüş bildiren/zaman harcayan kullanıcı sayısı ortada. Buradan kullanıcıları yıldırarak uzaklaştırmak kimseye bir şey kazandırmaz. Özellikle deneyimli kullanıcıların daha dikkatli ve titiz davranmaları gerektiğine inanıyorum. Belirtmeden geçemeyeceğim diğer bir husus da ortak bir projede çalıştığımızı unutarak, sanki birbirimize karşı cepheler oluşturuyoruz gibime geliyor. İnşallah yanılıyorumdur..
Sevgili Théoden, " Kimseye görüşlerimizi dayatamaz, görüşümüz doğrultusunda fikir belirtilmesini isteyemeyiz. Her birey özgürdür ve Vikipedi politikalarını ihlal etmediği ölçüde istediği görüşü savunabilir. Buna kimsenin karışması veyahut yargılaması söz konusu değildir. Lütfen özellikle son dönemde bu konuda sergilediğiniz tutumlara son veriniz. " İfadenize atfen öğrenmek isterim : Sizce "Görüş dayatmak" olarak algılanan durum bence "fikir beyan etmek" yani "burada görüş bildirmek" . Eğer kastınız bu ise, dediğinizi yapıyorum. Ama kimsenin özgürlüğünü de kısıtlamıyorum. Evet zaman zaman görüşümü ısrarla savunuyorum. Ve sizin söylediğiniz gibi "Buna kimsenin karışması veyahut yargılaması söz konusu değildir" diye düşünüyorum. Çünkü özgür ansiklopedi anlamında yaptığımın doğru olduğuna inanıyorum. Kısaca ne yaptığımı iyi biliyorum. O zaman ismime vurgu yaparak ifade etmeye çalıştığınız sıkıntılı olan / sorun olan durum ne? Herkese iyi çalışmalar dilerim..--Eğitmenmahmut msj 22:33, 16 Mayıs 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın bir kukla tarafından açılmış olması ne derecede sorun, bilemiyorum? kuklalar projede çoğu kişinin sandığından çok daha etkililer nasıl olsa. konuya gelince, kalması gerektiğine inanıyorum. fakat çok eksik. geliştirilmeli. nedenlerine de değinilmeli. ermenilerin yaşadıkları bölgelere komşu coğrafyalarda (Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan, Rusya, İran) ermeni karşıtlığının boyutlarını yansıtmaktan çok uzak bu madde. nedenlerine ise hiç değinilmemiş. neden tüm komşularda böyle yaygın bir ermeni karşıtlığı var, ona da değinmeli. şu haliyle bir şeye benzemiyor belki, ama ileride çok güzel bir madde olacağına inanıyorum. :) ANADOLU (mesaj) 18:55, 17 Mayıs 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin - Kaynaksız tek bir cümle. ("İçeriği Ermeni Kırımı maddesine aktarılsın" diye görüş belirtecektim ama bu durumda komik olur diye vazgeçtim.) Kuklalar tarafından yapılan katkıları silmek konusundaki tutumumuzu bu "dört ay sürmüş!" tartışmayı kapatacak hizmetli herkesten iyi bilir zaten... --E4024 (mesaj) 09:02, 26 Ağustos 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Yukarıdaki görüşler ışığında..--Tacci2023 (mesaj) 18:49, 25 Eylül 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Bir kaynak taramasında kolayca görüleceği üzere kayda değer. Filanca 23:32, 20 Aralık 2014 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Yunan karşıtlığı, Hristiyan karşıtlığı vb sayfalar yok. Sadece Yahudi karşıtlığı (Antisemitizm)' i vikipedia da görüyoruz. Onda da sebep, yahudilere karşı bir tarihi karşıtlık olması ve bunun bazı devletlerce de zamanında resmileştirilmiş olmasıdır. Ayrıca konulan fotoğrafta bu sayfa başlığıyla alakalı değil. --Muratero 10:21, 5 Ocak 2015 (UTC)
 • Geçersiz oy Geçersiz Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Bu sayfa tamamen Vikipedi'nin tarafsız politikalarına aykırıdır.Ayrıca sayfa kukla bir kullanıcı tarafından oluşturulmuş ve akademik bir değer barındırmamaktadır. Vikipedi imzası Ne Mutlu Türküm Diyene! 20:37, 14 Ocak 2015 (UTC) bkz. VP:OY Oylamanın başlangıç tarihi itibariyle kullanıcı 150 değişikliğe sahip değil. --Superyetkinileti 13:15, 18 Ocak 2015 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 13:24, 18 Ocak 2015 (UTC)

Kurtuluş Yolu[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kurtuluş Yolu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik--kibele 13:13, 24 Ağustos 2014 (UTC)

 • Kalsın Kalsın - Hakkında tez yazılmış kaç dergi var Türkiye'de? --E4024 (mesaj) 08:29, 26 Ağustos 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın - Ansiklopedik bilgi olduğunu düşünüyorum.--Tacci2023 (mesaj) 00:35, 27 Ağustos 2014 (UTC)

Yorum Yorum hakkında 1 (bir) tane tez yazılmış onlarca kayda değer olmayan dergi bulmak mümkün. yerel bilgi böyle yerel ilgiye mazhar olabiliyor. kayda değerlik için yeterli olduğunu düşünmüyorum. çoklu ve ulusal ya da uluslararası kaynağa ihtiyacımız var. @tacci. 'düşünmek' yetmiyor, kayda değerliğe ilişkin kaynak görmek ve fikir alışverişinde bulunmak gerekiyor. --kibele 08:58, 27 Ağustos 2014 (UTC)

Yorum Yorum Sevgili kibele haklısın ama Türkiye Cumhuriyeti nin ilk dergileriyle ilgili bilgiyi vikipedi de vermezsek nerede bulacağız? Kaynak şablonuyla madde zenginleştirilmesi fikrine katılıyorum, silinmesine katılmıyorum.--Tacci2023 (mesaj) 02:08, 28 Ağustos 2014 (UTC)
kayda değerliği kanıtlayan kaynak bulunamayan maddeler siliniyor. vikipedi'nin böyle bir işlevi yok, sadece başka kaynaklarda varolan bilgiyi toparlayan bir ansiklopediyiz.. teşekkürler. --kibele 07:02, 28 Ağustos 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin son ekler ve yorumlarin isiginda--Tacci2023 (mesaj) 13:15, 16 Aralık 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın KD olduğunu düşündüğüm için..--Eğitmenmahmut msj 19:39, 30 Ağustos 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum KD olduğunu düşünen arkadaşlar, bu kanıya hangi kriterleri göz önüne alarak vardıklarını belirtebilir mi? İlgili kriterler burada.--RapsarEfendim? 06:52, 31 Ağustos 2014 (UTC)
Kriterleri okumadım. --E4024 (mesaj) 07:38, 1 Eylül 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin kd olduğunu 'düşünmek' yeterli değil, vikipedi'de doğru sonuca ulaşmak için kafa saymıyoruz. kaynaklarla beslenmediği için kayda değer olduğunu 'düşünmemiz' için bir neden yok ortada. --kibele 21:11, 2 Eylül 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kibele'ye katılıyorum. --Eldarion 09:47, 16 Eylül 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kalsın oylarındaki gerekçeler doğrultusunda.--i.e.msj 11:27, 20 Eylül 2014 (UTC)
yukarıda bir gerekçe bulunmuyor. ama bu yönde bir soru ve kriterlerin okunmadığı yönünde bir cevap var. sonuç olarak, hangi gerekçeler? --kibele 11:34, 20 Eylül 2014 (UTC)

*Kalsın Kalsın Cumhuriyet devrimleri sırasında, Türk yayıncılık tarihinin en önemli evresinde, dil ve harf devrimi arefesinde yayımlanmış. Açılması ve kapanması ile ilgili kayda değer ilgiler bulunabileceğini düşünüyorum. Bir de, tarihi niteliğe haiz olabilir. Sonuçta, o tarihte Anadolu'da bir günlük yayın yapmak bile zor ve ilgi çekici bir iştir. Bugünkü algıyla kayda değer olmayabilir ancak art zamanlı düşünürsek kayda değerliği savunulabilir. --Kafkasmurat- 08:03, 27 Eylül 2014 (UTC)

Uzman kişi uyarısı ekliyorum. Halihazırda ansiklopedik bilgi veya üslup göremedim. En azından birkaç ay gelişmeye açık olursa, ondan sonra tekrar tartışılabilir. --Kafkasmurat- 08:05, 27 Eylül 2014 (UTC)
Çekimser Çekimser Çünkü, dergi kayda değer olsa bile, diğer Wiki'lerde şahit olduğum ansiklopedik olma nitelikleri görülmemektedir.--Kafkasmurat- 11:29, 30 Ekim 2014 (UTC)
bu madde dikkatimi çektiğinde hızlı silmektense buraya getirmemin nedeni tam da bu söylediklerinizdi. ancak üzerinden bir ay geçtiği halde kalması gerektiğini 'düşünenler' hiç bir katkı yapmış değiller. sizin yorumunuz da bunu destekliyor. siz de 'bulunabileceğini düşünüyor', 'haiz olabilir' diyor ve 'Bugünkü algıyla kayda değer olmayabilir' diyorsunuz ve 'birkaç ay gelişmeye açık' olmasını öneriyorsunuz. neden şimdi değil de birkaç ay, belli değil. madde altı senedir böylece duruyor. bir iskilipli arkadaşın eklediği ve yerel olarak önemsenen bir bilgi ama ulusal hiç bir kaynağımız, kanıtımız yok. yani 'kalsın' oyunuzu gerekçelendiren hiçbirşey söyleyemiyor, sunamıyorsunuz. başlıkta 'kalsın' derken içerikte 'silinsin' demiş oluyorsunuz. burada duygularla değil kaynaklarla ve ilkelerle hareket ediyoruz. --kibele 08:35, 27 Eylül 2014 (UTC)
ek olarak; nasıl bir 'uzman' görüşü beklentisindesiniz bir yerel dergi için? --kibele 08:54, 27 Eylül 2014 (UTC)
Madde şu an bir ansiklopedi maddesine benzemiyor. Bunda haklısınız. Ancak ben de diğer arkadaşlarımız gibi bir yorum getirdim. Tarihi bir eser olarak düşündüm. Uzman kişi, bunun önemini ansiklopedik biçimde aktarabilecek ve kaynaklandırabilecek kişidir. Herhangi bir tarihçi bu maddenin değerini uzman olarak daha iyi savunabilecektir. O tarihte, dikkate değer bir dönemde bulunması da ilginç bilgilerin bulunabileceği ihtimalini getiriyor. Bence gerekli uyarılar eklenerek kalmalı, kaynaksız yorumlar çıkarılmalı. İlle silecekseniz buna benzer maddeleri aktarabileceğimiz bir yer oluşturalım. --Kafkasmurat- 11:34, 27 Eylül 2014 (UTC)
Türkiye'de yayımlanmış tarih dergileri gibi olabilir. Tamamen silinmesi yerine hakkında bilginin bir şekilde bulunması taraftarıyım.--Kafkasmurat- 11:39, 27 Eylül 2014 (UTC)
yorumlarımızı ihtimallerle değil, Vikipedi:Kayda değerlik (kitaplar)'dan hareketle yapıyoruz, onu okuyup değerlendirmek için de tarihçi olmaya gerek yok. ansiklopediler için kayda değer olduğu sürece her dönem 'dikkate değer bir dönem'dir. '"buna benzer maddeleri aktarabileceğimiz bir yer oluşturalım" için de nasıl bir yer mesela? diye sorup VP:VND sayfasını önereyim. --kibele 11:42, 27 Eylül 2014 (UTC)
değişiklik çakışması nedeniyle ek: kayda değer olduğu sürece istediğiniz maddeyi oluşturabilirsiniz. --kibele 11:42, 27 Eylül 2014 (UTC)
Madem bu kadar iyi biliyorsunuz, o zaman neden topluluğun yorumlarını alıyorsunuz? Politikalar, kurallar her şeyi söylüyorsa bu işi botlar yapsın o zaman. --Kafkasmurat- 14:47, 27 Eylül 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Vikipedi:Kayda değerlik (kitaplar) sayfasındaki kriterleri karşıladığına dair bir bulguya rastlayamadım. İşin ilginç tarafı, yukarıda kalsın diyen arkadaşların da buna dair bir bulgu sunmadan maddenin kayda değer olduğuna kanaat getirmesi. Bu kriterleri karşıladığı ispatlanırsa anında kalsın diye değiştireceğim görüşümü (ispatlanınca görüş olmaktan çıkacak gerçi).--RapsarEfendim? 08:47, 27 Eylül 2014 (UTC)
Kayda değerlik için herhangi bir ülkenin ulusal arşivlerine girmiş olması yeterlidir. Şu sayfada ve şu listede görüldüğü üzere, bahsi geçen mecmua hem Beyazıt Devlet Kütüphanesi arşivinde yer almakta, hem de Tokyo Üniversitesi Yabancı Araştırmalar Kütüphanesi dijital arşivinde. --(85.107.84.79 06:06, 2 Kasım 2014 (UTC))
Vikipedi:Kayda değerlik (kitaplar) sayfasında böyle bir kriter olmadığını da not düşelim. Ayrıca "ulusal arşiv"den kastedilen nedir belli değil tam ama yukarıdakiler özel arşivlerdir, onu da ek olarak belirtelim.--RapsarEfendim? 16:48, 8 Kasım 2014 (UTC)
Vikipedi:Kayda değerlik (kitaplar): "kitabın Project Gutenberg veya benzeri bir proje kapsamında olup olmadığı da değerlendirilmelidir." Buna göre dergi, Osmanlı süreli yayınlarının arşivlendiği benzer bir projeyle dijital ortamda kamuyla paylaşılmakta. --85.107.108.65 23:48, 8 Kasım 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kaynak olmadığından kayda değerliğinin ispatlanması zor olur. --Uğurkentmesaj 13:07, 8 Kasım 2014 (UTC)
 • Dikkat Dikkat Yorum Yorum wikipedi Tarih gönüllüsü biri olarak (K a h v e 6buyrun?) ;
 1. Belgenin varlığı ve gerçekliği şüphesizdir. Ancak madde içerisindeki bilgiler VP:D ile uyuşmamaktadır.
 2. BOA'da ya da Süreli Yayınlar'da olan her belge kayda değer değildir.
 3. Kayda (kayıt altına almaya) değer olmayan bir çok konuda tez yazılabilir, bu normaldir.
 4. @kafkasmurat VP:FİB için VP:Demokrasi gereklidir ne yazık ki. Ben de isterdim ki bu tartışmalar 6 ay - 4 yıl sürmesin...
 5. Vikipedi bir işletme, kurum vb. dizini değildir, burada maddenin bulunması mantıksız. Kibele'nin dediği gibi: VP:VND Zira belgenin kaydı bulunmakta. İsteyen arşivden ulaşabilir. Yani bahsettiğimiz dergiden o kadar çok var ki. İLK mi? EN mi? nadirliği RRRR mi?
 6. Bunların yanı sıra içerik zaten yanlış. Kaynaksız, ansiklopedik değil ve derginin önemli özelliğinin İskilip'te çıkması olduğunu savunmak VP:ÖAYV kuralına da aykırı. Bence tartışmayı dallandırmaya gerek yok. Açık ve net.
 7. Affınıza sığınarak yorumu çerçeveliyorum. Kabul ederseniz bir tarihçi yorumu olarak nakl olunsun. Sevgiler, K a h v e 6buyrun? 06:45, 16 Aralık 2014 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda bir fikir birliğine varılamamıştır. --Superyetkinileti 13:34, 18 Ocak 2015 (UTC)

Duygu Canbaş[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Duygu Canbaş"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)
 • Not: SAS tartışması açmak isteyen kullanıcıya yardımcı oldum, ancak eksik kaldı galiba. --E4024 (mesaj) 13:09, 30 Eylül 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD olmayan bir TV sunucusu. Maddede gösterilen kaynaklar özgeçmişi ve bir kanaldan diğerine transferine ilişkin haber ile sınırlı. Google aramalarında da KD olduğunu gösterecek çeşitli güvenilir kaynaklar, özellikle doğrudan kendisini ele alan yazılı birşey bulamadım. O nedenle silinmesi uygun olur. --E4024 (mesaj) 13:09, 30 Eylül 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Eldarion 09:59, 31 Ekim 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin E4024 ' katıldığımdan..--Eğitmenmahmut msj 07:24, 1 Kasım 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Bu kadar dayanaksızca tek taraflı lütfen karşı tarafta yer alarak bakamyın madde kaydadeğerdir sayın editörler bu hanfendi Türkiye'nin ilk haber kanalı NTV nin ilk spikerlerinden ayrıca yaptığı Van depremiyle ilgili gafı ve Ntv'den gönderilmesine sebep olan hükümete karşı yağtığı açıklamalarla gündem oluşturmuş ayrıca uzun yıllar TRT de seslendirmede yapmış birisi çocukluk döneminde şu anda sunucular kısmında ekli çoğu sunucudan daha kaydadğer birini şahsi düşüncelerle silmeyin lütfen değerli ve başarılı yaşamının yanı sıra yaptığı deprem gafı bile ansiklopedik olmasını sağlamalı tamam kaynak az olabilir ama silmek için koyulmadı lütfen kalsın sayın Eldarion , Eğitmen Mahmut ve E024 ellemeyin o kadar çok silecel sunucu varken en dolusunu ve istikrarlı olanı silmeyin lütfen saygılar--212.253.148.45 21:28, 2 Kasım 2014 (UTC)
Verdiğiniz argümanlar maddenin silinmemesinden çok silinmesine yönlendirecek içerikte. Ayrıca "karşı tarafta yer alarak bakmayın" ve "şahsi düşüncelerle silmeyin" gibi ifadeler kişisel saldırı niteliğinde, zira silinme taraftarı olan kullanıcıları bu konuda kişisel çıkarları bulunmakla suçluyorsunuz. Oysa açtığınız kullanıcı adı ile yaptığınız yorumlar sizin kendinizin bu maddede ele alınan kişi ile çıkar ilişkiniz bulunduğunu gösteriyor. Silme tercihimi pekiştirdi bu yaklaşımlarınız. --E4024 (mesaj) 15:36, 1 Aralık 2014 (UTC)

https://tr.wikipedia.org/wiki/Duygu_Canba%C5%9F linki verdim biyografiye bakalım sayın yetkililer uygunsa kalması yönünde yardımcı olalım saygılar kolay gelsin.... Yeni kaynaklarda eklendi...--Yer Demir Gök Bakır (mesaj) 07:18, 4 Kasım 2014 (UTC)

 • Yorum Yorum Kayda değerliği VP:KD üzerine ek kaynak ve bilgileri ansiklopedik bir dille eklemeniz maddenin silinmesini engelleyebilir. Burada düşünce kişinin KD kriterlerini sağlamasından geçiyor. Türk kültüründeki etkin televizyon etkisini göz önüne alarak kişinin fark edilmesini sağlayan noktaları maddede kaynaklarıyla belirtmenizi öneririm.--Tacci2023 (mesaj) 15:12, 4 Kasım 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Silinmemesi için yardımcı olun lütfen kalsın gerekli kaynaklar vede biyografi içeriği değişti çok eski bir sunucu yani sunucular arasına baksanız çoğundan daha popülerdir fazla haber yada kaynak olamaması tanınmadığı anlamına gelmesin Ntv'nin ilk spikerlerindendir.... Artı TRT kökenli çocukken seslendirme yapmıştır bir çok nalada sunuculuk yapmasının yanında yaptığı deprem gafı ilede antipati toplasada bu sözleri internet ve kamuoyunda ilgi uyandırmıştır.....

--Yer Demir Gök Bakır (mesaj) 17:22, 4 Kasım 2014 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Kaynaksız olan haliyle maddenin silinmesi yönünde önceden görüş bildirmiştim. Maddeye eklenen yeni kaynakların, maddede anlatılan kişinin bu anlamda KD olduğunu göstermede yeterli olduğunu düşünüyorum. Hatta bu kaynakların maddede yer alan kişiyi, ilgili kategoride yer alan diğer sunucular için oluşturduğumuz maddelerin bir çoğundan (kaynak açısından) farklı kıldığını, bağlantısını verdiğim kategorideki maddeler incelendiğinde kaynak anlamında onların çoğunda bariz eksikliklerin olduğu da görülebilir.. Maddeyi görüşmeye açan sevgili E4024 'dün de maddeyi son haliyle incelemesi halinde, maddenin kalması yönünde kararını yeniden gözden geçirecebileceğini düşünüyorum..--Eğitmenmahmut msj 18:54, 11 Kasım 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Bu kaynaktan ANF, Baroya Şirnexê li ATV’ê û Haber Turk’ê gilî kir, 26/10/2011 bir sey anlamadim ama aon halinin Eğitmenmahmut msj 'un belirttigi gibi kalmaya yeterli oldugunu dusunuyorum--Tacci2023 (mesaj) 18:36, 12 Kasım 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın KD sağlıyor. --Boyalikus (mesaj) 19:46, 17 Ocak 2015 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda bir fikir birliğine varılamamıştır. --Superyetkinileti 15:24, 24 Ocak 2015 (UTC)

Üç Kulhü bir Elham[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Üç Kulhü bir Elham"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ansiklopedik değer taşıyan bir madde olduğunu düşünmüyorum.--RapsarEfendim? 14:32, 28 Ekim 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 14:32, 28 Ekim 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Rapsar'a katılıyorum. --Uğurkentmesaj 14:36, 28 Ekim 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Bu dörtlemenin neden oluşturulduğu, ne zaman ve kim tarafından bir araya getirildiği, hangi kültürlerde kullanıldığı, hangi ibadetlerde kullanıldığı gibi konular oldukça ansiklopedik. Madde adı halk ağzındaki adı olduğu için kulağa gayriciddi gelse de rüku, besmele gibi konulardan pek bir farkı yok. Maddenin sadece uzman ilgisine ihtiyacı var.--Abuk Sabuk 17:36, 28 Ekim 2014 (UTC)
"Hafıza kuvvetlendiren dua" gibi dinî ritüeller için de madde açılabilir mi peki? Ben neye dayanarak kalması gerektiğini düşündüğünü anlayamadım.--RapsarEfendim? 17:49, 28 Ekim 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Halk dilindeki bir şeyin yani Müslümanların okuduğu dua sayısının Vikipedi'de sayfa olarak açılması bence uygun değildir. --Yeksancanermesaj 18:57, 29 Ekim 2014 (UTC+2)
 • Kalsın Kalsın yeterince ansiklopedik bir içerik. --kibele 23:41, 30 Ekim 2014 (UTC)
Aksi ispat edilmediği sürece değildir.--RapsarEfendim? 09:32, 31 Ekim 2014 (UTC)
yukarıda maddenin başlığının yanında yer alan 'kaynak ara'lar yeterince ispatlıyor. böyle bir 'kavram' var, ayrı bir yeri, kullanımı var. kitaplarda akademik kaynaklarda bu isimle geçiyor. herhangi birinin herhangi iki duayı biraraya getirmesi değil söz konusu olan. --kibele 10:06, 31 Ekim 2014 (UTC)
Böyle bir kavram olduğunu buradaki herkesin bildiğini düşünüyorum zaten, kimse aksini iddia etmedi. Az önce kapattığın aday sayfalardaki kavramlar da var. Aksi ispat edilmediği sürece ansiklopedik değerde değildir, kalsın diyorsanız bunu bir politikaya dayandırmalısınız.--RapsarEfendim? 10:19, 31 Ekim 2014 (UTC)
 :) 'gitsin diyorsanız bunu bir poltikaya dayandırmalısınız.' --kibele 10:22, 31 Ekim 2014 (UTC)
"Çok önemli bir mesele" demek caiz değildir.--RapsarEfendim? 15:05, 31 Ekim 2014 (UTC)
Abuk, belki maddenin adını 'üç kulluvallah bir elham' yapabiliriz, ne dersin? --kibele 17:13, 31 Ekim 2014 (UTC)
 • Öyle daha yaygınsa olabilir. Şu anki hali daha fazlaymış google'da ama basılı kaynakları da incelemek lazım tabi. Noumenon buralarda olsaydı keşke. Hem adlandırma hem içerik konusunda çok değerli fikirleri olacağına eminim. Adını yazdım, belki gökyüzünde yarasa amblemini görür :) --Abuk Sabuk 17:41, 31 Ekim 2014 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Böyle bir ansiklopedi maddesi mi olur? 'Kulhü' ne demek? 'Üç kulhü' ne demek? Sanırım Kur'ân'daki İhlâs suresi yerine kullanılmış bir ifade (zaten maddede de öyle yazılmış) . Peki onu karşılar mı? Bilen varsa lütfen yazsın. 'Gitsin' yani 'silinsin'in politikası sorulmuş. Silinsin çünkü bu haliyle, ansiklopedik olma anlamında Kd olmadığı için.Uyduruk olduğu için. 'Mehmet' isminden bahsetmek isterken, 'Mehmet' yerine 'Memo' demek gibi bir şey bence. Bu şekilde kullanılmış bir hadis veya benzeri kullanılış şeklinin kullanıldığı bir kaynak var mı? KD kaynak olarak tanımladığımız/dikkate aldığımız herhangi bir eserde de bu ifadeye bu şekilde yer verilmiş mi? 'Silinsin' demekle Kur'ân'daki İhlâs ve Fatiha sureleri silinsin (hâşâ)anlamında bir şey denmiyor herhalde. Benzeri şekilde yanlış kullanılan bir çok ifade var benim bildiğim. Belki kullanan iyi niyetli ama ifadenin anlamına baktığınızda maksadı aşan durumlar gözükebiliyor. Mesela: " Allahu lâ 'yı üç defa okudum" veya " Allahu lâ ilâhe'yı üç defa okudum" diyen birisi güya "Ayetel Kürsi'yi üç defa okuduğunu (Bakara suresinin 255. Ayet-i'dir)" söylemek istiyor. Halbuki söylediği çok eksik ve olumsuz anlam taşıyor. Kişi bu söylemi ile (hâşâ) "Allah yoktur'u üç defa okudum" diyor. Şimdi bunları kalkıp ansiklopedi maddesine dönüştürürsek bizde maksadımızı bile bile aşmış olmaz mıyız? Ayrıca maddede "Bu dörtlü dua müslümanlar tarafından çoğunlukla cenazelerde veya mezarlıklarda ölü ziyaretlerinde tekrarlanır.Arap ülkelerinde her iki sure de birer kez okunur" ifadesine yer verilmiş. Sanırım biraz daha araştırma yapmak gerekiyor. Özetle: İllâ kalması isteniyorsa,kalsın deniyorsa madde adının "Üç İhlâs bir Fatiha" şeklinde uyarlanması gerekir.(Eğer ansiklope maddesi olacağı düşünülüyorsa..) ..--Eğitmenmahmut msj 06:29, 1 Kasım 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Maddede 1 tane bile kaynak kullanılmamış. Bu yazılanlar neye göre kime göre doğru ve güvenilir demek lazım ilk önce. Daha sonrasında ise bu maddenin ansiklopedik bir içeriğe sahip olduğunu düşünmüyorum. Yukarıdaki aramalarda da bunun aksini ispatlayan bir durum göremedim ve silinsin diyorum.Sait71 13:27, 1 Kasım 2014 (UTC)
 • Çekimser Çekimser Kavram ansiklopedik, içerik değil. --Kafkasmurat- 11:21, 2 Kasım 2014 (UTC)
Kafkasmurat o zaman icerik duzenlenmeli, kavram degil--Tacci2023 (mesaj) 23:56, 4 Kasım 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın yeterince ansiklopedik bir içerik gerekcesine katiliyorum--Tacci2023 (mesaj) 14:51, 4 Kasım 2014 (UTC)
@Kullanıcı:Tacci2023, "çok önemli bir mesele" demeye benziyor bu ve uygunsuz bir söylem.--RapsarEfendim? 18:09, 4 Kasım 2014 (UTC)
Rapsar evet ona benziyor. Ama birisi Üç Kulhü bir Elham ne demek diye aratinca Viki de bulsun baska yerde bulmasin. O yuzden kalsin. --Tacci2023 (mesaj) 23:55, 4 Kasım 2014 (UTC)
O zaman adaylığı kapatacak kullanıcıya not düşülsün, "geçerliliği olmayan bir oy ile" karşı karşıyayız.--RapsarEfendim? 08:11, 5 Kasım 2014 (UTC)
Tesekkur ederim Rapsar Bu sekilde diyalektik diyalogun dibine vurmus bulunuyoruz. :)) --Tacci2023 (mesaj) 20:32, 5 Kasım 2014 (UTC)
 • Geçersiz oy Geçersiz Kalsın KalsınOldukça bilinen bir islami kavram Üç Kulhü Bir Elham sözü kalmalı..--Yerdemir_Gökbakır (mesaj) 18:48, 30 Aralık 2014 (UTC)(VP:OY gereği kullanıcı oylama açılma/başlangıç tarihi itibarıyla Vikipedi'de en az 2 aydır (60 gün) üye ve en az 150 değişiklik yapmış olmadığı için oy geçersiz.--B.S.R.F. 💬 15:58, 6 Ocak 2015 (UTC))
 • Yorum Yorum İslami kavram mı? Hiç sanmıyorum. Halk dilinde kullanıldığı anlaşılan bir ifade. Ansiklopedik yanı yok. (İçiniz rahat etsin diye belirteyim, ben inançlı bir müslümanım. Biraz önce üç "Kulhüvallahi" ile bir "Fatiha" okudum.) Böyle bir şeyin madde olarak açılabilmiş olması ve burada silinip silinmemesini tartışmamız saçma. Fatiha ve İhlas maddelerimiz var. Çok gerekli ise bu kullanım oralarda belirtilir. --E4024 (mesaj) 07:55, 31 Aralık 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kalsın oylarındaki gerekçeler doğrultusunda.--i.e.msj 03:24, 3 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin bence bu madde ekşisözlük vb formatına uygun bir başlık. "kulhü" denilen kelime "ihlas suresini" belirmekte, açıkçası dini bulmuyorum. Ayrıca "kulhü" çocukların telaffuzuna uygun, bizler ve vikipediayı okuyanlar büyük insanlar. ihlas ve fatiha sureleri zaten anlatılıyor. kalacaksa da "Kul hüvellâhü" diyelim. --Muratero 10:06, 5 Ocak 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum madde adı Üç Kulhüvallahi bir Elham olarak değiştirildi. --kibele 11:13, 6 Ocak 2015 (UTC)
 • Maddedeki tek kaynak konuyla alakasız, İhlas Suresi'ne has bir konuyla alakalı. Haydi, ispat edin kalsın diyen arkadaşlar.--RapsarEfendim? 11:25, 6 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Maddenin ansiklopedik olduğunu tam teşekkülü bir şekilde ortaya koyan olmadığı sürece silinsin. Bir Tahiyyat bir Salli bir Barik ve Rabbena atinalar diye madde olmadığı gibi buna da yer yok. En fazla ilgili surelerin maddesinde ve namaz maddesinde nasıl kılındığıyla ilgili bir alt başlıkta yer alabilir. O da sırf halk ağzında yeri olduğu için. Maddenin giriş cümlesi çok iyi yalnız, film maddesi gibi. --cobija 12:15, 6 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Maddenin adının değiştirilmesi yerinde olmuş ancak silinsin diyen kullanıcıların görüşlerine katılıyorum.--B.S.R.F. 💬 15:58, 6 Ocak 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum bu madde nedense çok uzadı. "Kulhüvallahi" ne demek arkadaşlar? kalacaksa da "Kul hüvellâhü" olsun dediğime de pişman oldum. hadi hayırlısı....--Muratero 20:34, 6 Ocak 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Öncelikle maddenin bu adı yanlış. [1] şurada da olduğu gibi "üç İhlas bir Fatiha" olmalıdır. Örneğin :Bektaşî Kazanlarından Saray Aşureliklerine Bir Paylaşım Geleneği Olarak Aşure Mürşidin gülbankından sonra “Selamname”, sonrasında da mersiye okunur. Evlerde pişen aşurenin tuzu ya da gül suyunun evin büyüğü tarafından üç İhlâs bir Fatihaokunarak eklenmesi de ayrı bir aşure geleneğidir
Başka bir kitaptan: "Tersine katlanmış olan tennûreler koltuklarından tutulur ve öylece kıbleye karşı diz üstü oturulup, Hz. Mevlânâ'nın rûhuna üç İhlâs bir Fâtiha okunur. Yine oturmakta iken tennûrenin yakası öpülüpbaştan aşağıya geçirilir. Böylece tennûre tersken"
Ayrıca Osmanlı saray adetlerinde de var, birkaç kitapta gördüm. Haydi kolay gelsinnn. --Boyalikus (mesaj) 21:36, 13 Ocak 2015 (UTC)
 • Geçersiz oy Geçersiz Silinsin Silinsin Ana bilgi olarak halk arasında bilinen ismi olarak söyleniyor. Bana pek ansiklopedik gelmedi ama yapıcı düşünmek gerekirse İhlas Suresi altına böyle bir ritüelin bulunduğu bilgisi eklenebilir. Ԙobserve 21:46, 13 Ocak 2015 (UTC) bkz. VP:OY Oylamanın başlangıç tarihi itibariyle kullanıcı 150 değişikliğe sahip değil. --Superyetkinileti 15:24, 24 Ocak 2015 (UTC)
Birleştirilsin mi diyorsunuz yani tam anlayamadım :) Aynı Viki aynı dünya. --Boyalikus (mesaj) 21:52, 13 Ocak 2015 (UTC)
 • Geçersiz oy Geçersiz Silinsin Silinsin Hiçbir anlam ifade etmeyen bir cümle.Kulhü nedir yahu? Kuran-ı Kerimde geçen surenin adı ihlas suresidir. Ne Mutlu Türküm Diyene! 20:41, 14 Ocak 2015 (UTC) bkz. VP:OY Oylamanın başlangıç tarihi itibariyle kullanıcı 150 değişikliğe sahip değil. --Superyetkinileti 15:24, 24 Ocak 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Madde adını Üç İhlas Bir Fatiha olarak değiştirdim. Ancak bir kimse gelip silinme tartışması bitsin bakarız minvalinden bir şey yazmış. Ayrıca Türkçe'de bir küçük olacak filan diye ders vermiş :) Siz öyle değerlendirin Üç İhlas Bir Fatiha.. Bir hizmetli rica etsem o son isim değişikliğini geri alabilir mi ? :) --Boyalikus (mesaj) 23:17, 14 Ocak 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Ansiklopedik bilgide değil de isimde biraz ilginçlik var. Dua eder gibi:)-- •Master•Hobbit•Mc• Mesaj 20:29, 22 Ocak 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Maddenin adı değiştirildiyse kalsın. Sonuçta Müslümanların sık kullandığı bir şey. Bunu İnternet'te aratıp yolu Vikipedi'ye düşen elbet olacaktır. Maddenin içeriği de ansiklopedik. --Bezgin GezginEvet? 11:08, 24 Ocak 2015 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Yeni Ümit (dergi)[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yeni Ümit (dergi)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (kitaplar)--kibele 18:43, 2 Aralık 2014 (UTC)

Kayda değer gibi gözükmüyor. Silinebilir bence. Vitruvian (mesaj) 19:54, 2 Aralık 2014 (UTC)
Yorum Yorum'Valla neme lazım' deyip, söylemeden/belirtmeden geçemeyeceğim. Derginin netteki web bağlantısı, bu kadar yazara hatta akademisyen yazarlara sahip olması, 1988 yılından beri yayın hayatını sürdürüyor olması, 42 Ülkeye yayın yapan özellikte olması, hatta her sayısına PDF formatında ulaşılabilir olması, ingilizce olarak da yayınlanması, vs..gibi özellikleri tarafsız bakış açısı çerçevesinde değerlendirildiğinde yani dergiye dergi olarak bakıldığında, ön yargısız bakıldığında, diyebilirim ki, vikipedide adlarına düzenlenmiş diğer dergilerin tamamına yakınından daha fazla özenle ve özellikte hazırlanmış bir dergi olduğu anlaşılacaktır. Bunu söylerken, tekrar ediyorum tamamen ön yargısız düşüncelerimi açıklıyorum. Dergi ve dergiyi yazanlarla da hiç bir bağlantım ve sempatim olmaksızın...Eğer bunu herkes söyleyebiliyorsa, usulünce tartışalım. Ama farklı bir bakış açısı ile değerlendiriliyorsa, bu anlamda sıkıntı var demektir..--Eğitmenmahmut msj 21:07, 2 Aralık 2014 (UTC)
yine kişisel yorum.. yine vikipedi kayda değerlik kuralları açısından değeri olmayan öznel fikirler.. --kibele 21:17, 2 Aralık 2014 (UTC)
@kibele Dergi The Yeni Ümit magazine is a monthly magazine on Islamic knowledge and literature. It reaches out to around 100,000 people every month.” İfadesinin yer aldığı ilgili bir bilgi kaynağında, düzenlediği organizasyonlara atfen This year’s symposium is co-organized by the Yeni Ümit ifadesi ile Hindistan medyasında, vs. yerlerde adından söz ettiriyorsa, buna nasıl kişisel yorum deniliyor? Bunları ben mi söylüyorum? Bu nasıl 'kişisel yorum', nasıl 'öznel yorum'? Lütfen araştırınız ve kendi öznel tutumunuzu görmemezlikten gelerek, hakkımda yorumda/beyanda bulunmayınız. Kaldı ki burası farklı farklı kişilerin/kullanıcıların fikir beyan ettikleri bir zemindir. Herkes gerekçesiyle fikrini burada açıklar. Açıkladığım ifadeler konu odaklıdır, bana aittir. Müsaade buyurun herkes öncelikle fikirini bir açıklasın bakalım.. .--Eğitmenmahmut msj 21:57, 2 Aralık 2014 (UTC)
size kuralları yeniden yeniden açıklamaktan yorulduk ama böyle ortadaki sayfalarda düzeltmek gerekiyor ne yazık ki.. kişisel yorum ve öznel yorum ayrı şeyler. bu sas'ın ön yargılı açıldığını söyleyerek VP:İÜYYKÜD ve VP:İNOV ihlali yapıyorsunuz. öznel olansa sizin kayda değerliği tanımlayışınız. ne yazarları, ne bilmem kaç yıldır çıkıyor olması ne de pdf formatı (bu en garibi cidden) kayda değerlik kriterlerinde yazmıyor, daha önce bir çok durumda aynı şeyleri söylediniz aynı cevapları aldınız farklı kullanıcılardan. bir derginin özel ve özenli olması filan sizin fikrinizdir, vikipedi'yi bağlamıyor. eğer cidden kayda değerliğe ilişkin bir kaynak bulunursa sas'ı geri alırım. --kibele 22:12, 2 Aralık 2014 (UTC)
"size kuralları yeniden yeniden açıklamaktan yorulduk" ifadeniz, yukarıda bana ders vermek maksadı ile verdiğiniz bağlantıları, sizin iyice okumanız gerektiği hususunu bariz bir şekilde ortaya koyuyor..--Eğitmenmahmut msj 23:43, 2 Aralık 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Buraya kadar yaptığım açıklamalarıma binâen..--Eğitmenmahmut msj 00:17, 3 Aralık 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Bu dergi kayda değer değilse hangi dergi kayda değerdir acaba? Basit bir Google araması ile kayda değer olduğu görülebilir. Yalnızca akademik referansları dahi derginin önemini anlamaya yeter. O kadar çok ki, yazmak, sığdırmak mümkün değil. (...) Derginin ait olduğu gruptan haz etmesem de, yalandan beyanlarla kayda değer olmadığını da söyleyemem. (...) Kafkasmurat- 11:45, 4 Aralık 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın kd olmadığını söylemek o kadar komik ki kd'liğini ispatlamaya çalışmak nafile olur. bu arada dergiler için ayrıca kd'lik kriterleri belirlenmeli, çünkü kitaplar'ın içinde yer alan mevcut kriterler hiç yeterli değil. ANADOLU (mesaj) 15:28, 5 Aralık 2014 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Vikipedi:Kayda değerlik (kitaplar) dergileri içermiyor zaten.. --Tacci2023 (mesaj) 17:40, 5 Aralık 2014 (UTC)
@tacci: özelleştirilmiş kaylda değerlik kriterlerinin yetmediği yerde genel kayda değerlik kuralları geçerlidir. dergiler için özel bir kriter sayfamız yok diye bütün dergiler kalacak değil, sanırım, buranın bir oylama sayfası olmadığını ve 'hızlı kalsın' demenin yeterli olmadığını unuttunuz. lütfen gerekçelendirin. --kibele 12:34, 6 Aralık 2014 (UTC)
ama ona dayandırılarak silinmeye adam gösterilmiş. ANADOLU (mesaj) 11:50, 6 Aralık 2014 (UTC)
Vikipedi:Kayda değerlik (kitaplar) sayfasında yer alan "Her ne kadar kitap çok geniş bir ölçüde tanımlanabilirse de, bu yönerge aşağıdaki yayın tipleri için kayda değerlik kriterleri sunmamaktadır:" cümlesi ve altındaki liste bulunan "dergiler" maddesi yönerge okunurken atlanmış sanıyorum ki.--RapsarEfendim? 12:41, 6 Aralık 2014 (UTC)
sen de atladın sanırım.. orada derginin altında bir de 'sözlükler' diyor.. --kibele 13:17, 6 Aralık 2014 (UTC)
Ben onu yıllardır "sunmaktadır" olarak okuyor ve kullanıyormuşum, tam tersiymiş meğersem. Benim hatam, pardon.--RapsarEfendim? 17:28, 6 Aralık 2014 (UTC)
aynen Vikipedi:Kayda değerlik (kitaplar) bunu kapsamiyor ki. Maddenin basinda yaziyor :)) Siz kapsamayan yerdeki bilgiyi alip yetersiz diyorsunuz, o yuzden sizin olusturdugunuz soylem mantik disi. KD Dergiler maddesi olusturulup gerekli kriterler saglaniyor mu o zaman degerlendirilebilir. Su andaki kapsamayan degerlendirmeye gore degerlendirmek mantiksiz. Ayrica Derginin icerigi ve kapasitesi gayet belli. --Tacci2023 (mesaj) 20:04, 8 Aralık 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Herhangi bir sahafta derginin eski baskılarına aşina olabilirsiniz. Üniversite kütüphanelerinde ve makalelerde denk gelebilirsiniz, bunları ifade edip oy vermelisiniz. Hizmetlinin işlemlerini eleştirmeyiniz. Benim gibi engellenmenizi istemem. --Kafkasmurat- 08:27, 9 Aralık 2014 (UTC)
hizmetlinin işlemlerini eleştirdiğiniz için değil, konu üzerine değil, katılımcı üzerine yorum yaptığınız için engellendiniz. kimseyi yanıltmaya gerek yok, konuya odaklanın ve kayda değerliği kanıtlayacak kaynak gösterin mesela.. --kibele 10:18, 9 Aralık 2014 (UTC)
TBMM. nin Türkçe süreli yayınlarında bulunması, hakkında yüksek lisans tezleri yapılması, Akademik araştırmalarda binlerce atıf bulunması ve her üniversitenin kütüphanesinde yer alması, Farklı alanlardan değerli öğretim üyelerinin sürekli yayım yapması (2) kayda değer yapan unsurlar. Yalnızca satış ve dağıtım özellikleri dahi benzersiz. Bunları görmeyip, eleştirilerime kast etmeniz üzücü. --Kafkasmurat- 18:06, 9 Aralık 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğunu ortaya koyacak kaynak yok çünkü. Burada çıkarttığım cümleler özgün araştırmadır. Defalarca söyledim, özgün araştırmanı tanımı bazı kullanıcılarca yanlış biliniyor. Kaynakta yer almayan bir ifadeyi, kişisel çıkarım ve yorumlarla değiştirerek maddeye eklemek özgün araştırmadır. Verilen kaynakta "Ayrıca, yurt içi ve yurt dışında düzenlediği organizasyon ve sempozyumlarla da dergi adından söz ettirmektedir" demezken, bu ifadeyi ekleyen kullanıcı bu kaynağı göstererek ilgili çıkarımı yapmıştır. Ek olarak belirteyim, dış bağlantı olarak eklediğim bu iki yazı aynı yazılar ve yalnızca derginin ne dergisi olduğu ve konferansı düzenleyenlerden biri olduğunu belirtmekte. Aksi ispatlanana kadar kayda değer değil.--RapsarEfendim? 10:05, 9 Aralık 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin kayda değerlik için özelleştirilmiş bir kriter sayfası olmadığında genel kriterlerle yol alıyoruz. yani bazı kullanıcıların sandığı ve iddia ettiği gibi, dergiler için bir kriter sayfası yoksa dergiler doğrudan kayda değer sayılmıyor. ikincil kaynaklarda yer bulmadıkça ve bu kaynaklarla desteklenmedikçe yani kısaca kayda değerliği kanıtlanmadıkça aksini iddia etmek öznel oluyor. --kibele 10:18, 9 Aralık 2014 (UTC)
Bu "çok komik ya, nasıl KD olmaz?" gibisinden yorumlar geçersiz sayılmıyor mu kullanıcı:kibele? Yoksa sadece yorum başında kullanılan silinsin/kalsın şablonlarına mı bakılıyor kapatılırken?--RapsarEfendim? 10:22, 9 Aralık 2014 (UTC)
ben geçersiz sayıyorum rapsar. sadece oylara bakarak kapatan hizmetlilere sormak gerekiyor bu soruyu.:) --kibele 10:36, 9 Aralık 2014 (UTC)
Sen de yorum yaptığına göre aylarca açık kalacak bu tartışma sanırım. Umarım yanılırım.--RapsarEfendim? 15:50, 9 Aralık 2014 (UTC)
umalım.. --kibele 15:55, 9 Aralık 2014 (UTC)
Görüşleri geçersiz saymayın. Sizin kadar hizmetli olmasak da farklı taraflardan konuyu görebiliyoruz. İnsanları görmezden gelmeye çalışma hevesi nedendir acaba? Herkes kendi görüşünü belirtmiş. Buraya yazmanızın sebebi farklı görüşler edinebilmektir. Formalite icabı mı danışıyoruz topluluğa? --Kafkasmurat- 21:45, 9 Aralık 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Maddenin altındaki iki kaynak şu açıdan sorunlu: Bu kaynakların güvenilirliği belirgin değil. Ayrıca söz konusu dergiyi kayda değerlik seviyesine yükseltecek bir kapsamda ele almıyor, doğrudan konu edinmiyorlar. Her iki kaynak da aslen bir sempozyumu konu alan haberlerinde bu dergiye DE organizatörlerden biri olarak değiniyor. Filanca 17:54, 21 Aralık 2014 (UTC)
Yorum Yorum Filanca, Mesela şu kitapta da dergiye atıfta bulunulmuş ve dergiden makale alınmış. Yukarıdaki kullanıcı ifadelerinde de tekrarla ifade edildiği üzere, burada bir dergiden ve derginin KD olup olmadığından bahsediyoruz. Üstelik kitap KD 'lik ölçütleri üzerinden. Verdiğim bu son örnekte mi bu derginin Kd olduğunu sizce ifade etmiyor? ..--88.254.33.113 20:46, 22 Aralık 2014 (UTC) (Eğitmen Mahmut)
Dünya üzeride kendisinden alıntı yapılan her süreli yayının kayda değer olduğunu söyleyebilir miyiz? Filanca 21:42, 23 Aralık 2014 (UTC)
Filanca Akademik yayınlarda çok rastlanan bir dergi. Bu kadar dile çevrilen ve okunan başka bir Türkçe yayın bilmiyorum. Biraz arama yaparsanız kayda değerliğini anlayacaksınız.--Kafkasmurat- 09:49, 3 Ocak 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kalsın oyları doğrultusunda ve Vikipedi kayda değerlik kuralları açısından değeri olmayan öznel fikirler olmaması için başka yorum eklemeyerek. --i.e.msj 03:21, 3 Ocak 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Şurada new hope journal olarak geçmiş amaaynı isimde bir medical dergi var. 42 ülkede Yeni Ümit mi adı farklı isimle sürülmüş mü ? Bir de şurada yazıları varmış .. Tam olarak karar veremedim. --Boyalikus (mesaj) 01:31, 19 Ocak 2015 (UTC)

Öğretim Elemanları Sendikası[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Öğretim Elemanları Sendikası"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

maddeye eklenen kayda değerlik etiketi çıkartıldığı için burada kullanıcılara sormakta yarar görüyorum. verilen bağlantılar, sendikanın açıklamaları olduğu için kayda değerlik açısından yeterli görünmüyor bana.--kibele 21:26, 2 Aralık 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Aslında maddeler açılırken kayda değer olduğu ispatlanmış bir biçimde açılmalı, sorunun kaynağı bu bizdeki. Şu an maddede kullanılan kaynakların tamamı bu kurumla alakalı organlar tarafından oluşturulan kaynaklar. Bu tip bağımsız olmayan kaynaklar kayda değer olduğunun ispatında kullanılamıyor. Kayda değer olmadığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 21:36, 2 Aralık 2014 (UTC)
Rapsar, şu kaynak bağımlı bir kaynak mı? Yani sendikanın yayın organı mı? Aralarındaki ilişkiyi nasıl izah edebiliriz? Biraz açıklarsan, sevinirim. Teşekkür ederim..--Eğitmenmahmut msj 22:03, 2 Aralık 2014 (UTC)
Değil. Bunu söyleyen de olmadı zaten. "Şu an maddede kullanılan kaynakların tamamı..." diye başlıyor cümle, verdiğin site ise kaynak olarak kullanılmamış. Öte yandan bu kaynak kullanılarak maddeye eklenecek bir şey de gözükmüyor ("harekete geçti" ifadesi eklenir bir tek :P).--RapsarEfendim? 22:12, 2 Aralık 2014 (UTC)
Henüz kurulmuş yeni bir sendika ve bildiğim kadarıyla bu anlamda ' Türkiye'de bağımsız ve sadece akademisyenlere ait ilk sendika'. Her neyse.. Maddede, 'Faaliyetleri ve yetki alanı' başlığı altındaki kısma içerik ekledim. Tekrar göz atıp değerlendirirsen sevinirim. İyi çalışmalar..--Eğitmenmahmut msj 22:49, 2 Aralık 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Eğitim-Sen, Türk Eğitim-Sen gibi diğer sendika sayfaları ile farklı bir içerik olmadığı kanaatindeyim. Bu sayfaların da kaynakçalarında sadece kendi yayın organları var. Çalışma Bakanlığı'nın bu kaynağı bence yeterince bağımsız bir kaynaktır, zira çalışma bakanlığı ve gov uzantılı bir hükümet kaynağıdır. Eğitmen Mahmut'un da belirttiği gibi 1 yıllık bir mazisi olmasına rağmen ulusal ve yerel basında yeterince yer bulmuş olduğunu düşünmekteyim.AppleJuice1020 (mesaj) 20:03, 3 Aralık 2014 (UTC)
vikipedi'ye ve bu maddeye kim tarafından davet edildiğinizi bilmiyorum. ancak bunun pek hoş karşılanan bir şey olmadığını belirteyim. öncelikle vikipedi kuralları hakkında bilgi sahibi olmanızda yarar var. --kibele 20:10, 3 Aralık 2014 (UTC)
Sahi kim kimi ne için davet etti / ediyor acaba? Doğrusu ben de merak ettim. Kendimi zan altında hissettiğimi üzülerek beyan etmek durumundayım.. Ama yine de aramıza yeni katılan kullanıcılara "hoş geldiniz" demenin gerektiğini belirtmeden geçemeyeceğim maalesef..--Eğitmenmahmut msj 20:20, 3 Aralık 2014 (UTC)

@AppleJuice1020(Oy kullanmak için yeterli değişikliğiniz yok, görüş bildirebilirsiniz ancak )..--Eğitmenmahmut msj 20:28, 3 Aralık 2014 (UTC)

Sanırım kimseyi zan altında bırakmamak adına bir açıklama yapmam gerekiyor. Herhangi bir davet almadım. Sadece sendika hakkında bilgi almak için (çoğu konuda olduğu gibi) güvenilir bir kaynak olduğunu düşündüğüm vikipedi'ye başurdum. Ancak sayfanın silinmesi durumuyla karşılaşınca bir eşitsizlik olduğu düşüncesiyle fikir belirttim. Yeni bir kullanıcı olduğumdan oy kullanma hakkım olmadığını bilmiyordum. Kusura bakmayın. O zaman sadece görüşümü belirtmiş oldum. Ön yargılı yaklaşımlar kimseye fayda getirmez. Özgür irade sahibi bir kişi olarak görüşümü belirtmek için de kimseden davet almama gerek yok. Herkese iyi akşamlar diliyorum. Eğitmen Mahmut yapıcı yaklaşımınız için ayrıca teşekkür ederim. AppleJuice1020 (mesaj) 20:39, 3 Aralık 2014 (UTC)
bir süre vikipedi'de vakit geçiren hiç bir aktif kullanıcı bir saat önce kullanıcı hesabı alıp bu adaylık sayfasına ve tartışma sayfasına yorum yapmanıza yaptığınız 'bilgi alma' açıklamasını inandırıcı bulmayacaktır. aşağıda da, yıllar önce açılan bir hesabın ilk katkısı var. eminiz kendisi de bilgi alma amaçlı gelmiştir buraya. bir ortamda yargılarda bulunmadan önce orayı tanımanızı öneririm. yoksa böyle durumlara düşebiliyor insan özgür iradesiyle. kolay gelsin. --kibele 20:48, 3 Aralık 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Yukarıda belirtilen diğer sendika sayfaları ile bu sayfa arasında fark olmadığı kanaatindeyim. Eşitlik ilkesi gereği diğer sendikalara yer veriliyorsa bu sayfanın da silinmemesi taraftarıyım.Afacan8 (mesaj) 20:24, 3 Aralık 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Eşitlik ilkesinden bahisle sayfanın silinmemesi gerektiğini düşünenlerdenim.Akinoktav (mesaj) 21:10, 3 Aralık 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın 1, 2, 3, 4. Sanıyorum, bu derneğin eskiden bir de aynı isimle kurulmuş olanı var. Kaldı ki, 1 yıllık dernek. Bu nedenle ne umuyor ve bekliyoruz? 5 yıl daha geçip, encyclopedia britannica'da yer almasını mı? --i.e.msj 22:39, 3 Aralık 2014 (UTC)
Bunu ben de dedim başkaları da dedi defalarca. Burada linkleri sıralamak hiçbir şey kanıtlamıyor. Madde üzerinde göstererek ispat etmek lazım.--RapsarEfendim? 08:26, 4 Aralık 2014 (UTC)
Rapsar, iki adet aynı isimle sendika var dedim. Sen veya başka birisinin söylemesine gerek yok zaten. Zamanında pek çok maddeye kaynak eklediğimi biliyorsun. Bu sözlerinin oylamanın rengini değiştirmeyeceğini sana, ben ve başkaları da defalarca söyledi. Yanlış hatırlamıyorsam ;) ...--i.e.msj 11:47, 5 Aralık 2014 (UTC)
Şu son yorum beni ciddi anlamda kırdı ve küstürdü. Bunun üzerine ne desem boş. Teşekkürler.--RapsarEfendim? 14:13, 5 Aralık 2014 (UTC)--RapsarEfendim? 14:13, 5 Aralık 2014 (UTC)

Yorum Yorum : madde hakkında olumsuz düşünenlerin emsal maddelerle ilgili görüşleri de aynı mı?Akinoktav (mesaj) 08:46, 4 Aralık 2014 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Bu isle ilgilenen Devlet kurumlarinda ismi geciyorsa yeterince KD oldugunu dusunuyorum. Bir suru madde gibi kendisi hakkinda ikincil kaynaklarla madde zenginlestirilmeli. Kurumlarin kendi internet siteleri maalesef yeterli olmuyor. Ilk defa gordugum Akinoktav (mesaj), AppleJuice1020 (mesaj), Afacan8 (mesaj) hos geldiniz deyip, maddeye daha cok katkida bulunmaya davet ediyorum :) --Tacci2023 (mesaj) 14:14, 4 Aralık 2014 (UTC)
'Bu isle ilgilenen Devlet kurumlarinda ismi geciyorsa yeterince KD'.. nerede yazıyor bu? vikipedi bir devlet dairesi mi? --kibele 14:17, 4 Aralık 2014 (UTC)
Sagol @kibele KD ye tekrar baktim, :Bir konu kendisinden bağımsız, önemli, güvenilir, birden çok ikincil kaynaklarca içerik edilmiş veya kapsanmışsa kayda değerdir. Devlet kurumunun da bu tip bilgilerde bağımsız, önemli, güvenilir oldugunu dusunuyorum --Tacci2023 (mesaj) 14:58, 4 Aralık 2014 (UTC)
@tacci; korkarım cümleyi yanlış yorumluyorsunuz. eğer bu yeterli olsaydı, mesela meb'e bağlı bütün okullar da kayda değer olurdu. tıpkı diğer bütün konularda olduğu gibi sendikalarda da, başkaları tarafından konu edilmiş olma gereği var. henüz çok yeni bir kurum olması dolayısıyla bunun olmaması çok doğal. doğal olmayan, 'e işte kurulmuş, onaylanmış bir sendika, elbette kd' şeklinde yapılan ve vikipedi kayda değerlik ilkeleriyle ilgisi olmayan yorumlar. --kibele 20:53, 4 Aralık 2014 (UTC)
@kibele ben de ayni dusuncedeyim, bence yanlis yorumluyorsunuz. Daha da aciklamaya calisirsam. Sendika ile Okul arasinda ciddi bir fark var. Mesleki bagimsiz kuruluslarla devlet tarafindan kurulan Egitim kurumlari arasinda da. Universite kayda degerdir, ozel okul kd dir, ilk okul cok ozel bir sey yapmayinca kayda deger degildir. Sendikalar bagimsiz orgutlerdir, ancak devlet tarafindan onaylanirlar ve her zaman desteklenmezler. Haklari korumak icin orgutlenirler. Eger bir meslek grubu ilk defa orgutlenip, medyada yer bulduysa, devlet te onayladiysa wikide neden yer almiyor? E ama 5 ay once kurulmus, simdi girmesin sonra girsin, hemen silelim mantiklarina karsiyim.--Tacci2023 (mesaj) 16:32, 5 Aralık 2014 (UTC)
ben de bu hiç bir kuralda yer almayan, öznel fikirlerle desteklenmeye çalışılan, kendi söylediğini kendi onaylayan yorumlara karşıyım. daha doğrusu ansiklopedk bakış buna karşı. devletin onylaması yeterliyse ekleyelim kayda değerlik kriterlerine hepimiz rahat edelim. biz de günde onlarcasını sildiğimiz, mesela türk telekomünikasyon birliğinden onaylı filan şirketleri bırakalım, kalsınlar. bunun bir sendika olması herkesi pek duygulandırmışa benziyor, kural filan kalmadı ortada. --kibele 13:07, 6 Aralık 2014 (UTC)
@Kibele her cumlenizde ayri alakasiz baglantilar kuruyorsunuz ve bir mantik birligi bulamiyorum. Turk telekomunikasyon birligiyle; devlet ve sendika'nin ne alakasi var? Adi ustunde birlik. Devlet kurumunun onayladigiyla Telekomunikasyon birliginin onayladigi ayni sey mi? Gazetede yer almak o kadar kolay mi, belirli bir toplulugu ilgilendirmese, haber degeri olmasa gazete neden yazsin? Kar amaci gutmeyen kurulus PR yaparak mi gazeteye giriyor? Formul gayet basit: 1. sart önemli haber degeri oldugu icin 2. sart devlet kurumu güvenilir oldugu icin kayda deger. Subjectif degerlendirdigimi ima ettiginiz icin bakiniz Ingilizce Wiki de sendikalar nasil yer aliyor. Labour. Bu arada bahsi gecen Eğitim-Sen in Ingilizce sayfasinda da kaynak falan tartisilmiyor.--Tacci2023 (mesaj) 19:30, 8 Aralık 2014 (UTC)
ilk söylediğimi tekrarlıyorum size: burası devlet dairesi değil, bu yüzden 'devletin onayladığı kurumlar' diye bir kayda değerlik kriterimiz yok. gazetelerde kim nerede yer vermiş, ben göremiyorum. gördüğüm basın açıklaması yapan ve dolayısıyla pr yapan yeni bir kurum. kendi kendinize yazdığınız şartlarınız vikipedi'yi bağlamıyor ne yazık ki.. bu arada eğitim-sen zaten kayda değer bir kurum, neden tartışılacak anlamadım.. --kibele 20:52, 8 Aralık 2014 (UTC)
Teşekkürler Tacci2023 hoş bulduk. Yeni kurulmuş bir örgüt olarak ikincil kaynakların sayısının yeterli olduğunu düşünüyorum. Fırsat verilirse madde zamanla geliştirilebilir, katkılar gelebilir. Vikipedi de ikincil kaynak olarak devlet kurumlarının gösterilmesi, Vikipedinin devlet dairesi olduğu anlamına gelmez, çok zorlama bir yorum bence bu kibele. Maddenin eksikliklerinden bahsedilerek, yol gösterilerek olumlu eleştiri yapılsa daha iyi olmaz mı? Akinoktav (mesaj) 14:39, 4 Aralık 2014 (UTC)
ortada ikincil bir kaynak yok sevgili akın, sendika yöneticilerinin bazı konularda basın açıklamaları var. kayda değerlik kriterlerini okursanız bunların yeterli sayılmadığını görebilirsiniz. sorun maddedeki bir eksiklik olsa seve seve, ancak mesele sendikanın henüz vikipedi'nin kayda değerlik ölçütlerine uymuyor olması. bunun için de kimsenin yapabileceği bir şey yok. umarım etkinliğini olumlu bir şekilde sürdürerek ilerde bu kriterlere uygun bir konuma gelir. iyi çalışmalar. --kibele 20:53, 4 Aralık 2014 (UTC)
bir de emsal maddelerle ilgili düşünceyi sormuşsunuz. ikisi de havada karada kayda değer. madde içinde yeterli ikincil kaynaklar yok, haklısınız. bu durumlarda maddeye kaynaksız etiketi ekleyebilirsiniz. --kibele 20:57, 4 Aralık 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin gerek maddedeki kaynaklar, gerek yukarıda gösterilenler sendika adına yapılan açıklamalardan ve resmi kayıtlardan ibaret. henüz beş aylık bir sendika için doğal durum. doğal olmayan, 'e kurulmuş sendika, sen şu kurumdan, bu kurumdan iyi mi bileceksin' minvaldeki yorumlar. --kibele 21:03, 4 Aralık 2014 (UTC)
Sayın kibele ikincil kaynak konusundaki uyarılarınız için teşekkürler. Maddeye eklenen, yeni ikincil kaynaklar konuyla ilgilenen Vikipedi kullanıcılarını bilgilendirme işlevi açısından faydalı olabilir. Gündemdeki sorunların ve çözüm çalışmalarının arşivlenmesi kayda değer bilgi yaratılması amacına hizmet edebilir. Daha fazla kaynak eklenerek madde içerik açısından zenginleştirilmelidir diye düşünüyorum. Bahse konu sendikaya çalışmalarında başarılar diler, akademisyenlerin sorunlarına katkı sunabilmesini temenni ederim.Akinoktav (mesaj) 09:33, 5 Aralık 2014 (UTC)
maddeye eklenenler de ikincil kaynak değil. biz burada kurumların, kişilerin kayda değer olması için ön ayak olmuyor, olanları belgeliyoruz. sendikayla olan bağınızın bu konuda tarafsız yaklaşamayışınıza yol açmasını ve yeni bir kullanıcı olarak vikipedi kurallarına olan yabancılığınızı anlayışla karşılıyorum. yılların kullanıcıları kuralları göz ardı ederek duygusal yorumlar yaparken sizinki devede kulak kalıyor. teşekkürler, kolay gelsin. --kibele 12:57, 6 Aralık 2014 (UTC)
@Kibele 'Maddeye eklenenler de ikincil kaynak değil' diyorsunuz; ulusal basın dünyanın her yerinde kaynaktır diye biliyorum. Bilhassa sosyal alanlarda yapılan tez çalışmalarında da basın kaynak olarak gösterilir. Yanlış biliyorsam lütfen düzeltiniz. Vikipedi de yeni olduğum malum, ancak süregelen tartışmalardan öğrendiğim şudur: Vikipedi kurallarının uygulanmasında subjektif davranılabiliyor. Gördüğüm kadarıyla buradaki tartışmanın nedeni aslında budur. Sendika maddesinin kalıp kalmamasından daha önemlidir bu. Kendi çalışma alanımda bir çok konuda katkı sunma planları yaparken, karşılaştığım bu durum beni düşündürdü. Farklı dillerde madde sayısının fazlalığı ve içerik kalitesinin yüksekliği sadece bizim insanımızın katkı sunma konusundaki ilgisizliğine bağlı değil demek ki diye düşünüyorum artık. Akinoktav (mesaj) 18:43, 6 Aralık 2014 (UTC)
o kaynakta nasıl yer alındığı önemli. ulusal basında her adı geçen, her basın açıklaması yapan kayda değer sayılmıyor burada. ortada subjektif bir durum yok. kuralları subjektif değerlendiren, hatta duygusal ve öznel bir yaklaşımla kuralları da göz ardı eden kullanıcılar var. daha önce de söylediğim gibi, fikir sahibi olmadan önce bilgilenmekte yarar var. kolay gelsin. --kibele 19:00, 6 Aralık 2014 (UTC)
@Kibele O kaynakta nasıl yer alındığı önemli derken ne demek istiyorsunuz? Bunu açıklayın lütfen. 'Her adı geçen' ifadesi açıkça değersizleştirmeye, itibarsızlaştırmaya dönük bir ifade değil mi? Ortada subjektif bir durum yok demişsiniz, buna nasıl karar verdiniz? Kurallar demişsiniz, kurallar açık, sorun değerlendirmelerde..Örneğin; yukarıya bakıldığında, siz Vikipedi:Lütfen yeni kullanıcıları ısırmayınız daki yönergelere uygun davrandığınızı düşünüyor musunuz? Kurallar demişken: i) Genel kayda değerlik Vikipedistler tarafından doğrudan yargılanamaz; ii) Bir konu kendisinden bağımsız, önemli, güvenilir, birden çok ikincil kaynaklarca içerik edilmiş veya kapsanmışsa kayda değerdir; iii) "İkincil kaynaklar" birincil kaynakları genellemeler veya özgün yorumlayıcı, analitik, sentetik veya açıklayıcı yorumlar yapmak için kullanır. Kullanılabilecek kaynak materyaller her türlü medya ve formda yayımlanmış çalışmaları kapsamakta kullanılabilecek tiptendir. Bu arada 'fikir sahibi olmadan önce bilgilenmekte fayda var' ifadesini size iade ediyorum. Saygısızlık hak edecek bir şey yaptığımı düşünmüyorum. Size de kolay gelsin.Akinoktav (mesaj) 23:50, 6 Aralık 2014 (UTC)
ne demek istediğim kayda değerlik kriterlerinde açık açık yazıyor. burada ismime bağlantılar vererek yazacak kadar burayı tanıyorsanız o kriterleri de bunu anlayacak kadar okumuş olmalısınız. yeni eski kimseyi ısırmamaya çalışıyoruz. yeter ki, kendilerini ilgilendiren bir maddeyi buraya eklemek için gelip canla başla savunanlar, daha ilk başta, türkçe vikipedi'nin içerik eksikliğini burada emek verenlere yüklemesinler. --kibele 08:44, 7 Aralık 2014 (UTC)
@Kibele, e kurulmuş sendika, sen şu kurumdan, bu kurumdan iyi mi bileceksin şeklinde kimseyi yansılamaya ve yorumlarına açıklık getirmenize gerek yok. Hizmetlilik de size bu hakkı vermiyor. Kendi yorumunu yazarsın geçersin. Oylama mı kapatıyorsun? Oy mu kullanıyorsun? --i.e.msj 11:39, 5 Aralık 2014 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir.--kibele 10:34, 22 Ocak 2015 (UTC)

Aydın Erel (oyuncu)[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Aydın Erel (oyuncu)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2011 Ağustos'undan beri kayda değerlik etiketiyle beklemekte. Rol aldığı yapımlarda birincil, hatta ikincil rollerde yer almamış (sinema ve TV yapımları buradan görülebilir). Verilen kaynaklar ilgili kurumlardan bağımsız olmamakla birlikte, sözü edilen bilgileri barındırmıyor. Maddenin Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfasındaki kriterleri sağlamadığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 11:03, 6 Aralık 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 11:03, 6 Aralık 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kesinlikle KD değil.--i.e.msj 03:19, 13 Ocak 2015 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 13:48, 17 Ocak 2015 (UTC)

TurkishFilmChannel.com[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "TurkishFilmChannel.com"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Gördüğüm kadarıyla Vikipedi:Kayda değerlik (İnternet) sayfasındaki kriterleri sağlamıyor.--RapsarEfendim? 11:27, 6 Aralık 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 11:27, 6 Aralık 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye bile gerek yokmuş aslında.--i.e.msj 03:18, 13 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Śαвяí¢αи76ileti 19:03, 13 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeyle... Bu oydan sonra bence sonuçlandırılsın bir an önce :) Sait71 05:22, 16 Ocak 2015 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Derhal silinmeli. İkmal (mesaj) 15:43, 16 Ocak 2015 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir.--kibele 10:36, 22 Ocak 2015 (UTC)

IAS - Industrial Application Software[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "IAS - Industrial Application Software"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Firmayı konu alan yeteri sayıda bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım. Vikipedi:Kayda değerlik (organizasyonlar ve şirketler) sayfasındaki kriterleri de sağlamıyor gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 11:29, 6 Aralık 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 11:29, 6 Aralık 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılarak.--i.e.msj 03:17, 13 Ocak 2015 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 13:50, 17 Ocak 2015 (UTC)

Koray Günyaşar[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Koray Günyaşar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ağustos 2012'den beri kayda değerlik etiketiyle beklemekte. Kendisi hakkında yeteri sayıda bağımsız ve güvenilir kaynağa denk gelmedim. Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfasındaki kriterleri de karşılamadığından kayda değer olmadığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 11:44, 6 Aralık 2014 (UTC)


Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Hasan Bülent Paksoy[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hasan Bülent Paksoy"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kasım 2013'ten beri kayda değerlik etiketiyle beklemekte. Şu an maddede hiçbir kaynak yok, Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfasındaki kriterleri karşılamıyor gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 19:40, 6 Aralık 2014 (UTC)

Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 13:52, 17 Ocak 2015 (UTC)

Aydın Özdalga[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Aydın Özdalga"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil.--ANADOLU (mesaj) 22:45, 6 Aralık 2014 (UTC)


Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 13:56, 17 Ocak 2015 (UTC)

Ömür Varol[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ömür Varol"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil.--ANADOLU (mesaj) 12:08, 8 Aralık 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin KD'liği karşılamadığından ANADOLU (mesaj) 12:09, 8 Aralık 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Maddeyi başlatan Vikipedista adlı kullanıcının ana kaygısının bu kişi olduğu anlaşılıyor. Çıkar çatışması olduğu açık. Zaten "falanı başararak", "filanı yaratarak" gibi ifadeler sadece ansiklopedik olmamakla kalmıyor, taslağın tarafsız bir yaklaşımla hazırlanmadığını da gösteriyor. Yalnız bunu değil benzer bütün maddeleri silerek bu tür "kendi (ya da yakın/lar/ının) maddesini yapmayı amaçlayan ve Vikipediye başka katkısı bulunmayacak sözde kullanıcıları caydırmalıyız. Ömür Varol KD ise bu madde silindikten sonra başka bir kullanıcı usulüne uygun şekilde maddesini yapabilir. --E4024 (mesaj) 07:33, 9 Aralık 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer olabileceğini düşündüğümden geliştirmeye çalıştım; ancak kaynak bulamadım yeteri sayıda. Maddenin temelini de zaten benim kullandığım röportaj oluşturuyor -ki birinci ağızdan söylemler olduğundan bağımsız kaynak değil. Kayda değer olmadığı fikrini paylaşıyorum.--RapsarEfendim? 09:01, 9 Aralık 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Muhabirler kayda değer olabilir mi? Olabiliyorsa şahsın medya tarihi içindeki önemi yadsınamaz. Ulusal bir kanalın haber müdürlüğünü yapmış. Ayrıca magazin haberciliğinde de kayda değer olduğu söylenebilir.(2) --Kafkasmurat- 21:30, 9 Aralık 2014 (UTC)
 • Kalsın KalsınVP:OY kriterlerine göre oy verme yetkisi yok. Kendisi Tv dünyasında oldukça tanınan bilinen magazin muhabiri ve haber muhabiri olarak tanınmış birisi kalması gerekir diye düşünüyorum--Yerdemir_Gökbakır (mesaj) 19:04, 30 Aralık 2014 (UTC)
"Tanınmış" olmak KD olmak için yeterli olmayabiliyor; muhakkak biliyorsunuz bunu. Kişinin KD olduğuna inanıyorsanız burada "oy" vermek yerine bildiğiniz güvenilir kaynakları maddeye eklemeniz yeter; o durumda sayfa silinmez. --E4024 (mesaj) 08:55, 31 Aralık 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın KD taşıyor. --Boyalikus (mesaj) 00:32, 12 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD kriterlerini karşılamıyor. Biraz araştırma yaparsak rahatlıkla görebiliriz bunu. Lakin KD olduğunu düşünüyorum gibi bir görüş bana göre yeterli değil. Hangi yönden KD onu gerekli dökümanlarla, kaynaklarla ortaya koymak lazım ki aksi yöndeki düşünceye sahip kullanıcılar ikna olsun. Belki KD'dir ancak bunu ortaya koymadıkça bana göre KD değildir.Sait71 06:47, 12 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Yorumlara katılarak kayda değer birisi değil diyorum. Kaynaklarla ispatlamalıyız. --Uğurkentmesaj 16:57, 12 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --i.e.msj 03:15, 13 Ocak 2015 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 13:59, 17 Ocak 2015 (UTC)

Emrah Altınok[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Emrah Altınok"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ekim 2013'ten beri kayda değer olduğunun ispatı için beklemekte. İngilizce Vikipedi'de de açmışlar maddeyi, birkaç tane de "kaynak" eklemişler. Ancak bu kaynakların bir kısmı bağımsız olmayan kaynak, bir kısmı güvenilir değil, büyük bir kısmı ise verilen bilgiyi sunmayan kaynaklar. 2003 yılında Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü aldığı yazılı maddede ama ödülün sayfasına bakılırsa 2006 yılında verilmeye başlanan bir ödül. Vikipedi:Kayda değerlik (kişi) sayfasındaki kriterleri sağlamıyor gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 09:52, 9 Aralık 2014 (UTC)


Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Ahmet Sarbay[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ahmet Sarbay"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kd'lik kriterlerini sağladığını düşünmüyorum.--ANADOLU (mesaj) 21:19, 19 Aralık 2014 (UTC)

Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 14:02, 17 Ocak 2015 (UTC)

Hakan Erk[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hakan Erk"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değer olmadığı için hızlı silindi. kullanıcının itirazı üzerine buraya geldi. kayda değerlik etiketi eklediğim diğer maddeyle ilgili fikirleri duymak da iyi olur.

Volkan Erk --kibele 09:26, 26 Aralık 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Her ikisi de KD değil. Böyle çok sanatçı maddesi var. Onların kabul edilmesinden/silinmemesinden cesaret alıp yazmış/yazdırmışlardır. --E4024 (mesaj) 09:47, 26 Aralık 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD değil.--i.e.msj 18:11, 12 Ocak 2015 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin KD değil. --esc2003 (mesaj) 20:18, 12 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Her ikisini de KD yapan bir noktaya rastlayamadım ben de. Silinirlerse eğer korumaya alınmaları da iyi olacaktır.--RapsarEfendim? 20:25, 12 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Śαвяí¢αи76ileti 18:56, 13 Ocak 2015 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 13:49, 18 Ocak 2015 (UTC)

Türkiye'deki liseler listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

İçerisinde KD olmayan yüzlerce lise maddesi bulunduruyor. Sadece kayda değer olmayanları ayıklasak, liste denen bir şey kalmıyor. Kayda değer olmayanları iç bağlantı vermeden yazsak o zaman da Vikipedi'nin en uzun ve içinden çıkılmanın bir hayli zor olacağı bir madde ortaya çıkarabiliriz. Nasıl ilkokul ya da ortaokulların listesini yapamıyorsak böyle bir liste de yapamayız. Belki sayfa silinip Türkiye'deki fen liseleri ya da Türkiye'deki sosyal bilimler liseleri şeklinde listeler oluşturulabilir. Artık anadolu öğretmen liselerinin bazılarının fen lisesine bazılarının imam hatip lisesine ve bazılarının da sosyal bilimler lisesine dönüştürüldüğü bilinmekte. Tüm genel liseler de anadolu lisesine dönüştürüldü. Zaten maddenin başında "bazı" ifadesi verken hangi ölçütlere göre liselerin sıralandığı belirsiz. Liesi verilmeyen birçok ilin yanında, lise listesi eksik verilen iller de var. Biraz önce KD'liği kesin olarak sağlayamayan ve listede yer alan birçok lise maddesini sildim ancak hâlâ içlerinde KD olmayan maddeler olabilir. Bunlar için de liste incelenebilir.--Śαвяí¢αи76ileti 13:06, 28 Aralık 2014 (UTC)

 • Bu işte benim birçok silinme tartışmasında öne sürdüğüm bir gerekçe. Bunların bir kısmı "evet adam haklı" denerek silinirken, kalan kısmı "hayır, böyle olmalı zaten" denerek kaldı. İngilizce Vikipedi işin ikinci kısmında, hatta "Türkler listesi" gibi maddeler de açıyorlar. Ben ise sana katılıyorum kısmen. Kısmenden kastım şu, bu liste ne kadar ansiklopedik bilgi sunuyor? Sırf 10'u KD diye "Türk mimarlar listesi" maddesi açmakla, 100 tanesi KD olan "İstanbul'daki camiler listesi" maddesi açmak arasında fark var.--RapsarEfendim? 19:46, 28 Aralık 2014 (UTC)
 • Böyle bir sayfa bence anlamsız. Bir sürü lise var ve bu liseleri anlatmak imkansız. Ayrıca bir sürü de lise açılıyor, liselerin adları değişiyor. Önemli olan liselere zaten sayfa da açılıyor.Silinsin Silinsin--Muratero 22:28, 4 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --i.e.msj 18:10, 12 Ocak 2015 (UTC)
 • Geçersiz oy Geçersiz Silinsin Silinsin Bence de kesinlikle silinmeli. Çünkü çoğu KD değil ve gün geçtikçe lise açılıyor. Sadece "Okulum kd değilse en azından burada, Vikipedi'de, dursun." diyecek çok kişi tanıyorum. Bir de kimin bu kadar uzun listeyle uğraşacak vakti var merak ediyorum. O kadar değişiklik oluyor ki şu liseler konusunda. Ayrıca ansiklopedik bilgi içerdiğini de düşünmüyorum. Zaten dediğiniz gibi KD liselerin maddesi bir şekilde açılıyor. Vikibilim mesaj / katkılar 15:01, 13 Ocak 2015 (UTC) bkz. VP:OY Oylamanın başlangıç tarihi itibariyle kullanıcı 150 değişikliğe sahip değil. --Superyetkinileti 13:49, 18 Ocak 2015 (UTC)
 • Gerekçeye katılıyorum. --Sadrettin mesaj 20:35, 14 Ocak 2015 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 14:07, 17 Ocak 2015 (UTC)

Türksat Abonelikli Uydu Platformu[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Kaynak olmadığı için maddenin silinmesi gerekiyor. UrzicaniUrzicani 21:28, 1 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Silinme gerekçesi "kaynak olmaması" değil, VP:KAHİN aslında. Daha girişte bu sıkıntı başlıyor.--RapsarEfendim? 07:41, 2 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin--i.e.msj 18:10, 12 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD olup olmadığını bırak, henüz böyle bir olayın olduğu veya kesin olacağı belli değil. Sadece sanılıyor, bekleniyor denmiş, ucu bucağı belli olmayan bir madde. Gerçekleştikten sonra açılır. O zamanda KD'liğini tartışırız.Sait71 05:13, 16 Ocak 2015 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Bülent Ecevit'e yapılan suikast girişimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bülent Ecevit'e yapılan suikast girişimleri"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bülent Ecevit maddesinin boyutu şu an yaklaşık 40 KB ve bu suikast girişimlerinden yalnızca tek bir cümleyle bahsedilmiş. Bunun gibi başlıkların ayrı bir madde olabilmesi için hem ana maddenin hem de alt başlığın çok uzun olması gerekir. Şu an için böyle bir durum söz konusu olmadığından, ayrı maddede bahsedilmesi yerine Bülent Ecevit maddesine aktarılmasının doğru olacağı kanaatindeyim.--RapsarEfendim? 16:28, 2 Ocak 2015 (UTC)

 • Aktarılmasın Aktarılsın--RapsarEfendim? 16:28, 2 Ocak 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın ana maddeye aktarılmak için fazlasıyla uzun bir metin. maddeye bakılırsa 6-7 kez suikast girişimi olmuş, ayrı maddede ayrıntılı incelenmesinde sakınca yok. bu kez tersten gidilsin ve ana maddeye bir paragrafla ekleme yapılsın. --kibele 22:31, 19 Aralık 2014 (UTC) 17:03, 2 Ocak 2015 (UTC)
Fazlasıyla uzun olması için şöyle en az 50'şer KB olmaları lazım. Geliştiren olursa böyle kalsın elbet.--RapsarEfendim? 17:08, 2 Ocak 2015 (UTC)
Bu arada Ecevit maddesinde kaynaksız olarak "6-7 girişim oldu" denmiş ama bu maddede 3 tane anlatılmış. Ayrıca şurada da üç girişim olduğu söylenmekte.--RapsarEfendim? 17:11, 2 Ocak 2015 (UTC)
ana maddeye aktarılmak için fazlasıyla uzun' demiştim. üzerinde fazlasıyla spekülasyon yapılmış girişimler, geliştirilmeye açık. 6-7 girişimin kaynaksız olduğunun farkındayım ama üç girişim de fena değil.. :) --kibele 22:31, 19 Aralık 2014 (UTC) 17:20, 2 Ocak 2015 (UTC)
Potansiyel üzerinden değil de var olan durum üzerinden konuşmamız gerekiyor, en başta da "şu an için" diyerek bunu kastettim. Yani sırf o potansiyele sahip diye alt başlıkları ayrı madde olarak açmak ne kadar doğru?--RapsarEfendim? 19:25, 2 Ocak 2015 (UTC)
bu madde şu hâliyle de ayrı madde olacak kapasitede. --kibele 22:31, 19 Aralık 2014 (UTC) 20:17, 2 Ocak 2015 (UTC)
Aktarılabiliyor ve yalnızca 43 KB oluyor madde. Aktarılmaması için mantıklı ve yönergeler dahilinde bir gerekçe göremedim. Halbuki benim tam tersi bir gerekçem ve ispatım var. Daha fazla uzatmak istemiyorum bazı sebeplerden ötürü. Başka arkadaşlar da görsünler, fikir belirtsinler.--RapsarEfendim? 20:25, 2 Ocak 2015 (UTC)
bu byte hesapları cidden ilginç. mesela 1896 Yaz Olimpiyatları'nda atletizm - Erkekler 110 metre engelli maddesini ya da 1896 Yaz Olimpiyatları'nda atletizm - Erkekler üç adım atlama'yı 1896 Yaz Olimpiyatları'nda atletizm'e ekleyebiliyor muyuz mantıklı ve yönergeler dahilinde? bu ayrı ayrı açılmış maddeleri toplayınca kaç byte ediyor? --kibele 22:31, 19 Aralık 2014 (UTC) 11:10, 3 Ocak 2015 (UTC)
bir ek daha yapayım. yukarıdaki maddelerin, ana madde dışında bir ansiklopedik değerleri yok. oysa bu suikastlerin sadece kişinin biyografisiyle değil doğrudan ülke tarihiyle bağlantısı var, bu yüzden de biyografiyle sınırlı tutulamaz. --kibele 22:31, 19 Aralık 2014 (UTC) 11:24, 3 Ocak 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Bülent Ecevit sayfasına aktarılması uygundur diye düşünüyorum--Muratero 10:15, 5 Ocak 2015 (UTC)
 • Kalsın KalsınÖnemli olaylar. Şurada daha fazla olduğu söyleniyor. Gelişmeye müsait, birçok taslaktan da iyi durumda. Kayda değer bir konu olduğundan, kalması taraftarıyım.--Kafkasmurat- 09:38, 9 Ocak 2015 (UTC)
Fidel Castro'ya yapılan Suikast Girişimleri gibi, önemli bir konu olduğunu düşünüyorum. --Kafkasmurat- 12:10, 15 Ocak 2015 (UTC)

*Aktarılmasın Aktarılsın--Boyalikus (mesaj) 00:39, 12 Ocak 2015 (UTC)

sabri, yukardaki byte hesaplarına ve verdiğim örneklere söyleyeceğin bir şey var mı acaba? aktarılsın demenin nedenini öğrenebilmek açısından soruyorum. o maddelerin de aktarılmasını istememiz mümkün gibi görünüyor çünkü. --kibele 23:12, 14 Ocak 2015 (UTC)

bu arada maddeye bu metin aktarılmış görünüyor bir karar beklenmeden.. hem kararı beklememek, hem de aktarıldığı yeri belirtmemek açısından sorunlu. üstelik ayrı bir başlık açılmayarak konu iyiden iyiye önemsizleştirilmiş ve genişleme yolları da kapanmış. yukarıda da söylediğim gibi, bu konu sadece ecevit'le ilgili değil, sonraki yıllara yayılan ve ülke tarihini ilgilendiren bir dizi durum söz konusu. bu arada aktarılsın diyen arkadaşlardan yukarıdaki byte hesaplarını ve verdiğim örneklerin neden ana maddede yer almayıp ayrı madde olduğunu açıklamalarını rica edebilir miyim? --kibele 11:19, 15 Ocak 2015 (UTC)

maddeye, buradaki tartışma açıldıktan saatler sonra yapılan aktarmayı geri aldım. içerik özel yaşamı altına eklenmiş. şair olduğu için suikaste uğradığı mı sanılıyor bilemedim. iki maddeyle de ilgilenicem önümüzdeki günlerde. bir de hem sas'ı açan, hem bu aktarmayı yapan, hem de yukarıda verdiğim örneklerde görüldüğü gibi atletizm maddesi yarım sayfa iken alt sayfalarını açan rapsar, konulara açıklık getirse iyi olur. --kibele 11:04, 17 Ocak 2015 (UTC)

maddeyi kaynaklarla zenginleştirdim. bülent ecevit maddesindeki aktarmayı geri alarak gerekli düzenlemeyi yaptım. kitap kaynaklarına ulaşamadığım için şimdilik bu kadar. ancak çok daha fazlasının olduğunu söyleyebilirim. fırsatım oldukça ilgilenicem. aktarılsın diyen kullanıcıların yeniden değerlendirmesinde yarar var. --kibele 20:38, 20 Ocak 2015 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Tek başına KD, yeterince uzun ve daha da gelişmeye müsait. Bülent Ecevit maddesine zarar verecektir.--Abuk Sabuk 23:58, 20 Ocak 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kibele yeni eklemeler yapmış. Bazı maddelere bakınca bu haliyle tek başına kalma hakkı var. --Boyalikus (mesaj) 18:26, 22 Ocak 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Gerekçe mantıklı bulunmuş olunacak ki gerekli değişiklikler yapılmış maddede. Bu hâliyle aktarılması doğru değil, kalması gerektiğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 20:42, 22 Ocak 2015 (UTC)
hayır gerekçeyi mantıklı bulmadım. yukarıdaki byte hesaplarının da ansiklopedik bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. ama maddeyi geliştirerek işi kolaylaştırmak daha ansiklopedik bir tavır. buradaki sonucu beklemeden içeriği 'aktarılabiliyor' diye aktaran ve burada konuşmaya yanaşmayan kullanıcıları ikna etmeye çalışmaktan daha yararlı. --kibele 21:00, 22 Ocak 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın İçerik ansiklopedik. Kayda değer. --Bezgin GezginEvet? 13:20, 27 Ocak 2015 (UTC)

Konuşma biçimi[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Konuşma biçimi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)
 • Madde adı İngilizce "figure of speech" kavramından motamot çevrilmiş (Vikipedi icadı), Türkçede bir anlam ifade etmiyor (daha doğrusu bambaşka bir anlam ifade ediyor). Burada "figür" ile kastedilen konuşmanın biçimi değil, semboller. Figurative (mecazi) sözcüğü ile kökteş. "Figure of speech" Türkçeye olsa olsa ima, kasıt, mecaz veya kinaye olarak çevrilebilir. Mecaz ve kinaye sayfalarımız zaten mevcut. Bu kavramın net Türkçe karşılığı tespit edilse bile maddenin baştan yazılması gerekiyor.
 • İlk bölümdeki "scheme" sözcüğü de "şema" olarak çevrilmiş ve uzun bir "şemalar" listesi eklenmiş: yalancı eşdeğer.
 • Madde uzun bir İngilizce mecazi kelimeler listesi barındıyor. Bir kısmı çevrilmemiş. Çevrilse dahi maddeye pek bir faydası yok zira hiçbir açıklama getirilmeden İngilizce sözcükler listesi verilmiş.
Silinsin Silinsin Maddenin hem adı hem içeriği bakımından tutulacak hiçbir yeri olmadığı için silinmesi yerinde olur.--Abuk Sabuk 00:02, 9 Ocak 2015 (UTC)
Silinsin Silinsin Abuk sabuk birşey bu. :-) --E4024 (mesaj) 08:45, 9 Ocak 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Türkçe için bir anlam ifade etmese de İngilizce (ve bazı diller için) için ediyor belli ki. Türkçede böyle bir kavram olmaması, maddesinin de olamayacağı anlamına mı geliyor? Tam anlayamadım silme gerekçesini ben.--RapsarEfendim? 09:46, 9 Ocak 2015 (UTC)
Çekimser Çekimser --Yerdemir_Gökbakır (mesaj) 17:24, 9 Ocak 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın İllaki bizim açımızdan KD olmasına gerek yok. Evrensel açıdan KD.--i.e.msj 00:11, 16 Ocak 2015 (UTC)
 • Kullanıcı:Abuk SABUK, benim gibi kafası karışanlar başka kullanıcılar da var belli ki. Biraz daha net açıklama yapabilmen mümkün mü? Yanlış hareket etmeyelim.--RapsarEfendim? 17:50, 16 Ocak 2015 (UTC)
 • Figure of speech, İngilizcede en kaba anlamıyla başka bir sözcüğün yerine kullanılmış sözcük demek. Örneğin ben "Senin patron bu işe ne diyor?" desem ve patron sözcüğü ile senin eşini kastetsem, burada patron sözcüğünün kendisi "figure of speech" oluyor. Aşağı yukarı bizdeki "kinayeli sözcük" kavramı ile aynı. Bizdeki kinayeyi de innuendo'ya bağlamışlar, o da yanlış.--Abuk Sabuk 20:23, 16 Ocak 2015 (UTC)
Peki "innuendo"nun Türkçesi nedir?--RapsarEfendim? 20:29, 16 Ocak 2015 (UTC)
 • İma, genellikle olumsuz amaçlı. En çok cinsel imalar için kullanılıyor.--Abuk Sabuk 20:35, 16 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Silinirse Türkçe Vikipedi hiçbir şey yitirmez. İçerik çok saçma ne yazık ki. --Bezgin GezginEvet? 23:57, 23 Ocak 2015 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 14:00, 18 Ocak 2015 (UTC)

Taner Ertürkler[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Taner Ertürkler"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

herkesin gözlemlediği gibi vikipedi bir internet dizini sanılmakta ve mesela dizi oyuncusu olan herkesin burada yer alabileceği düşünülmekte. bu nedenle geçtiğimiz günlerde ilgili kategoride bir temizlik yaptım. bunların arasında kayda değerliği tartışmalı olanlar olabileceği gibi kalan 1500'e yakın isimden kayda değer olmayanlar da olabilir. bu ismin silinmesine itiraz eden kullanıcıyla olan konuşmamız şurada görülebilir. esc, 'şu niye var da bu yok' demek yerine aksine yönelik kaynakları paylaşsaydı buraya gelmemiz gerekmeyebilirdi. çünkü sildiğim ve itiraz gelen bütün biyografileri yeniden incelemeyi düşünmüyorum. ilgilenen kullanıcılar kayda değerliğini kanıtlayan kaynaklar sunmalı. en azından bu konuda bir farkındalık yaratmaya yarasın.--kibele 11:35, 10 Ocak 2015 (UTC)

ne diyor VP:OTO'da.. "Eğer başarılarınız, çalışmalarınız doğrulanabilir ve ansiklopedik bir seviyede ise, muhtemelen birileri sizin hakkınızda, er ya da geç bir madde oluşturacaktır." --kibele 23:17, 13 Ocak 2015 (UTC)
VP:OTO'dan alıntı yaptığınız yerde "sen kendi maddeni açma, KD isen biz açarız zaten" diyor. Açmışız ama silinmiş, Sabri'nin umarım bu madde gibi çok fazla kurunun yanında yaş da yanmamıştır sözü buna olsa gerek. --esc2003 (mesaj) 22:06, 14 Ocak 2015 (UTC)
 • Çekimser Çekimser Herkese tanıdık gelecek bir sima. Bilgi de mevcut. Hızlı silinen maddelerde itirazlar oluşuyor. Umarım kibele'nin keyfi kararları telafisi imkansız zararlara yol açmamaktadır. Esc'nin bir mesajında haberdar olduğum, Zilan Duru maddesinin kayda değerliğini, değerli hizmetlimiz Kibele'den duymak isterim. Bu madde siliniyorsa o da silinmeli midir?--Kafkasmurat- 20:55, 14 Ocak 2015 (UTC)
keyfi karar derkenki keyfiliği ne yapsak bilmem.. herşeyin telafisi vardır merak etmeyin. burada elimin değdiği her maddeyle ilgili 'bu ne ha, bu ne!' denmesini de ilgiyle izliyorum. ve de vikipedi'de her maddenin kendi mecrasında değerlendirildiğini, aklınızdaki konuları önünüze gelen yerde ortaya sürmeseniz daha iyi olacağını da ekleyeyim. --kibele 21:30, 14 Ocak 2015 (UTC)
Karşılaştırma yapmak anlayışımıza yardımcı olur demiştim. Örneklendirmek her zaman daha anlaşılır kılar. Örnek verdim ve çözümlemenizi rica ettim. (...) Yanıt vermiyorsunuz. Önyargılı davranıyorsunuz. Bakın Tartışma:Osmanlı'da eğitim'de referansı spam sitelerden biri olan metni, sırf ben sildim diye geri getirdiniz. (...) --Kafkasmurat- 21:36, 14 Ocak 2015 (UTC)
Yukarıda söylediklerimin bir kısmı Kibele tarafından sansürlenmiştir. İlgili işlemi topluluğun görüşlerine sunuyorum.--Kafkasmurat- 12:06, 15 Ocak 2015 (UTC)
ilgisiz bir sayfayı işgal etmeye gerek yok. --kibele 13:06, 15 Ocak 2015 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Osmanlı'da Türklük[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Osmanlı'da Türklük"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

bu çok kültürlü sistemde ayrı ayrı bütün etniklere madde açılamayacağına göre.. tartışma sayfasına göz atılabilir.--kibele 16:10, 10 Ocak 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum Gerekçe uygun değil. Osmanlı'da Türklük pek ala bir ansiklopedi maddesi olabilir. Bugün İngilizce sürümdeki Turkish American gibi düşünebiliriz. ABD. de 200'ün üzerinde ulustan vatandaş yaşıyor. Hepsine madde açamaz mıyız? Belki Vanuatululara açamayız ancak Türklere veya Fransızlara gereklidir. --Kafkasmurat- 18:15, 12 Ocak 2015 (UTC)
 • Maddeyi okumadım henüz ama maddenin anlatmak istediği şey nedir? "Türklük" görüşü/düşüncesi mi yoksa devlet içinde yaşayan Türkler mi?--RapsarEfendim? 20:14, 12 Ocak 2015 (UTC)
 • Tartışmaya oldukça açık bir madde ancak silmek için daha somut gerekçelere ihtiyaç var.Yağmurlukörfez 12:46, 22 Ocak 2015 (UTC)
Kullanıcı:yagmurlukorfez, maddenin tartışma sayfasındaki yorumları dikkate alarak ve katılarak bir çeşit aracılık yaptım meseleye. oradaki gerekçeler yeterince somut mudur, sana bırakıyorum. --kibele 20:36, 23 Ocak 2015 (UTC)

Nureddin Yıldız[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Nureddin Yıldız"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik.--Pinkmlover (mesaj) 20:56, 10 Ocak 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin KD değil.--i.e.msj 18:08, 12 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin İçerik eksik. Madde, kayda değerlik özelliklerini taşımıyor. --Bezgin GezginEvet? 13:17, 27 Ocak 2015 (UTC)

Belma Canciğer[değiştir | kaynağı değiştir]

Esc2003'ün isteği üzeine SAS'a taşınmıştır. --Superyetkinileti 17:41, 12 Ocak 2015 (UTC)

şimdi arşivlere girip senin böyle kaynaklara neler söylediğini çıkartmayayım rapsar, hatırlatsam yeterli sanırım. :) o sekiz kaynaktan biri ünlü eşiyle evliliği haberi, biri ünlü eşiyle çocuklarının olması haberi, biri ünlü eşinin oyuncularını anlatırken ettiği iki cümle.. diğerleri çoğu ünlü eşe ayrılmış iki kısa röportaj.. dizilerdeki sürekliliğini bilemiyorum ama filmlerdeki ana karakter değil, onu da belirteyim. --kibele 18:19, 12 Ocak 2015 (UTC)
Lütfen konudan sapıp olayı kişiselleştirmeyelim. İstersen sapabilirsin tabi, ama ben sapılmamasını tercih ederim.--RapsarEfendim? 18:28, 12 Ocak 2015 (UTC)
ortada kişisel bir durum yok. uzun uzun onlarca röportaj olan bir durumda bunun kayda değerlik için yeterli olmadığını, kişinin kendi beyanları olduğunu söylemiştin. buradaki iki kısa röportajı önemli kaynak olarak değerlendirmişsin. hangisini dikkate almalıyız,onu soruyorum. --kibele 19:58, 12 Ocak 2015 (UTC)
keyfi olarak silinmeyenlere sayarsınız.. :) --kibele 20:00, 12 Ocak 2015 (UTC)
Kayda değer filmlerde, televizyon ve sahne gösterilerinde ve diğer prodüksiyonlarda önemli rol oynamış olan diğer keyfi olarak silinmeyenlere sayarım. Gülücüğü de unutmayayım :) --esc2003 (mesaj) 20:09, 12 Ocak 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Bariz KD. Silinmesi hata olmuş.--B.S.R.F. 💬 20:07, 12 Ocak 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Sinematurk sitesinde oyuncunun rol aldığı dizi ve filmlerin bir listesi var. Sadece iki tane KD olanlarını söyleyeyim; Ayrılsak da Beraberiz ve Yahşi Cazibe... Bir tanesinde 4 diğerinde ise 2 sezon rol almış. Bana göre KD'dir. Mevcut kaynak Imdb ve sinemalar gibi diğer siteler ile de desteklenebilir.Sait71 20:28, 12 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kaynakların hiç biri -"Bebeğim ve Ben" adlı uyduruk yayın hariç- doğrudan kişiyle ilgili değil. Oynadığı dizinin yayından kalktığı haberi o dizideki oyuncuların "başarısını" gösterebilir, ama orada adının geçmesi kendisini kaydadeğer yapmaz. Kocasının ününden kaynaklanan haberleri de düşün, ortada kaydadeğer kaynak yok. --E4024 (mesaj) 12:52, 14 Ocak 2015 (UTC)
  Atlanan bir nokta var sanırım. Bu kişi KD dizilerde uzun süre rol alan bir aktris. KD olabilmesi için bu yeterli fazlasıyla.Sait71 10:30, 15 Ocak 2015 (UTC)
Atlanan nokta bahsettiğiniz faaliyetlerin güvenilir kaynaklarda yer alması. IMDB filan ilgililer tarafından etkilenebilen, güvenilmez kaynaklar. "Ben TV'de seyretmiştim" ise "özgün araştırma" oluyor. --E4024 (mesaj) 12:09, 15 Ocak 2015 (UTC)
Yanılıyorsunuz bence. IMDB'de yer alan herkes KD'dir diyemiyoruz. Ancak dizi ve film maddelerinde referans olarak kabul edilen (hatta filmlerin türkçe isimlerinde bile oraya bakılıyor) bir sinema sitesi. Kaldıki bir çok alternatif site de mevcut. Yani bu bilgiler farklı sitelere bakılarak doğrulanabilecek bilgidir.Sait71 04:33, 16 Ocak 2015 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Bu madde ve oyuncu da kayda değer değilse hiçbir madde ve oyuncu kayda değer değildir. Kesinlikle silinmemeli. --Bezgin GezginEvet? 13:14, 27 Ocak 2015 (UTC)

Şevket Süha Tezel[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şevket Süha Tezel"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kişinin kayda değerliğine ilişkin yeterli veri yok.--kibele 17:57, 12 Ocak 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin KD değil. --i.e.msj 18:06, 12 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekli bulmuyorum, sayfası silinince kendisinin gelip itiraz etmesi de cabası. Monurts87 (mesaj) 05:25, 14 Ocak 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın KD değil siye silinmeye aday gösteriliyor ve bu yönde görüşler geliyorsa, KD diyerek kalsın desem de yeterliydi sanırım. Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfasındaki "Kayda değer filmlerde, televizyon ve sahne gösterilerinde ve diğer prodüksiyonlarda önemli rol oynamış olanlar" kriterlerini Eve Dönüş: Sarıkamış 1915 ve henüz Vikipedi'de yer almasa da KD olan şu animasyondaki rolüyle (seslendirme) karşılıyor.--RapsarEfendim? 08:54, 14 Ocak 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Oyunculuk dışında işleri var sanırım. Bunları gözden kaçırmamak gerekiyor.--Kafkasmurat- 20:46, 14 Ocak 2015 (UTC)
Bunlar arasında Vikipediye kendi maddesini yazma da var mı acaba? Zira Wandakraker adlı, maddeyi açan sözde kullanıcının VP'de başka hiç bir katkısı yok... --E4024 (mesaj) 10:24, 15 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD değil. "Filmlerde alınan roller vb" ancak güvenilir kaynaklar tarafından desteklenirse kişiye kaydadeğerlik kazandırır. Aksi takdirde (kaynaksız ya da güvenilir olmayan kaynaklara dayanılarak kaydadeğerlik iddiası) politika ihlali olur. Yani özgün araştırma ile bir insanın kaydadeğer olduğunu iddia edemezsiniz. Ciao. --E4024 (mesaj) 09:36, 15 Ocak 2015 (UTC)
Öyle bir şey yazmıyor, oynadığı an KD (yukarıda Türkçe yazmakta). Kaldı ki oyuncu kadrosunda da adı geçiyor, o da güvenilir bir kaynak.--RapsarEfendim? 09:39, 15 Ocak 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yer aldığı kayda değer projelerdeki rolleri nedeniyle KD'dir. --esc2003 (mesaj) 15:15, 16 Ocak 2015 (UTC)
 • Çekimser Çekimser Oynadığı film ile diziler ünlü ancak kendisi bu film, dizilerde öne pek çıkmamış. Ne desem bilemedim. --Bezgin GezginEvet? 13:11, 27 Ocak 2015 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir.--kibele 10:38, 22 Ocak 2015 (UTC)

Mustafa Kemal Şen[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazarlar için geçerli kayda değerlik ölçütlerini karşılamıyor. --Superyetkinileti 19:51, 12 Ocak 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --i.e.msj 03:09, 13 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Uğurkentmesaj 19:16, 13 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Değerlendirmeye katılıyorum.--Sayginerv-posta 23:12, 13 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD değil. --esc2003 (mesaj) 21:56, 14 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD değil. --E4024 (mesaj) 10:35, 19 Ocak 2015 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir.--kibele 10:40, 22 Ocak 2015 (UTC)

Mehmet Tütün[değiştir | kaynağı değiştir]

Kişinin kayda değerliğine ilişkin hiçbir bilgi yok! Fenerli1978Buyrun beniiiim? 22:25, 12 Ocak 2015 (UTC)


Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir.--kibele 10:40, 22 Ocak 2015 (UTC)

Pan Lojistik[değiştir | kaynağı değiştir]

Şirketler için geçerli kayda değerlik ölçütlerini karşılamıyor. --Superyetkinileti 19:31, 14 Ocak 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil. --Kafkasmurat- 20:44, 14 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılıyorum.--i.e.msj 00:09, 16 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılarak... Sait71 05:24, 16 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılıyorum.--RapsarEfendim? 17:48, 16 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Boyalikus (mesaj) 01:19, 19 Ocak 2015 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 17:54, 20 Ocak 2015 (UTC)

Şablon:Laz şehirleri[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Laz şehirleri"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bu konuda kaynak bulamadığımdan silinmeye aday gösterdim. --Sadrettin mesaj 20:31, 14 Ocak 2015 (UTC)

 • Silinsin SilinsinBen de bir Terekeme şehirleri yapayım silinmezse. Tarihte böyle bir adlandırma var mı? Buradakileri derleyen bir çalışma internette yok.--Kafkasmurat- 20:42, 14 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Herhangi bir kaynağı yada akademik kaynağı yok. Ne Mutlu Türküm Diyene! 20:52, 14 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kaynaksız diye hiçbir madde/şablon silinmez. Şablon silinsin, çünkü "Laz şehri" diye bir tanım yok. Lazların yaşadığı şehir mi yoksa çoğunlukta olduğu şehir mi? İkincisi olamaz, çünkü çoğunlukta değiller. İlki de olamaz, çünkü yalnızca orada yaşamıyorlar. Zaten "şehir" denen yerleşim yerlerinin bir kısmı şehir dahi değil. Nereden tutarsak elimizde kalıyor.--RapsarEfendim? 09:05, 15 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Şablon ismi bile doğru değil. Laz şehirleri ne demek? Şablondaki şehirler Lazların mı? Laz şehirleri, Kürt şehirleri, Zaza şehirleri adlarıyla bu tür icatları doğru bulmadığım için silinmeli diyorum. Sait71 10:25, 15 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin SilinsinM.A.SEKİ WMS 10:50, 15 Ocak 2015 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Katılıyorum. Ama kaynaksızdan ziyâde isim hatası silinme nedeni gösterilebilir. Aslında bilgiye uyan bir başlık yok desek daha doğru olur. Birkaç yer adı yazılmış ve Laz şehirleri denmiş. Tamam, Lazlar yaşıyor olabilir ama hepsi şehir değil[Nüfus bakımından(20 000 den fazla olmalı) şehir olacak nitelikte değiller]. Ayrıca Lazlara da ait değil bu yerleşim yerleri. Yani "Bazı Yerler" mi yazılacak o zaman? Karışık bir durum var. Bundan mütevellit bence hızlı silinmeli. Vikibilim mesaj / katkılar 14:38, 15 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılıyorum.--i.e.msj 00:08, 16 Ocak 2015 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir.--kibele 10:42, 22 Ocak 2015 (UTC)

Şeyh Bedir Karahan[değiştir | kaynağı değiştir]

Kişinin sevenlerince oluşturduğu anlaşılan bir nevi biyografisi,sayfayı oluşturanların kendi bakış açılarıyla aynen yazılmış. Yazımda ansiklopedik bir dil de kullanılmamış. Silinsin Silinsin--Muratero 07:05, 5 Ocak 2015 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Yrd.Doç.Dr. LÜTFİ ALICI'nın izli ile kitabından alıntılar yapılarak tarafsızca yazılmış ve kişi hakkında gerekli tüm bilgileri içeren ve hatta geliştirilerek Vikipedi'nin tarih ve bilgi hazinesine katkıda bulunabilecek bir madde.Silinmesi doğru değildir çünkü hiçbir Vikipedi politikasını çiğnememektedir. Ne Mutlu Türküm Diyene! 20:48, 14 Ocak 2015 (UTC)
Bu Lütfi Alıcı'nın hangi kitabından acaba? --Turgut46 21:56, 14 Ocak 2015 (UTC)
Sayın Turgut46.Öncelikle sorunuz için teşekkür ederim.Bu kitap Yrd.Doç.Dr.Lütfi Alıcı'nın Bedir Karahan Efendi Hayatı ve Tasavvufi Şahsiyeti isimli kitabıdır.Kitap Tasavvufi edebiyatımızın güzide örneklerindendir.Aynı zamanda biyografiden öte tasavvuf edebiyatının güzide örnekleri olan şiir,edebiyat ve yaşanmış hikayeleri içinde barındırmakla beraber tam anlamıyla bir akademik eserdir.Yazarı Sütçü İmam Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim veren bir akademisyendir.Şeyh Bedir Karahan başlığı hazırlanırken kitaptan yararlanılmıştır.Bu kitap aynı zamanda telif hakkı barındırmadığı için Vikipedi kurallarını asla ihlal etmemektedir.Kitabın resmi için :> http://hizliresim.com/04z5D8 Ne Mutlu Türküm Diyene! 08:50, 15 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Tek bir kitapta geçiyor. Başkaca bir bilgi yok ayrıca web sitesindeki menü çalışmıyor sanırım. --Boyalikus (mesaj) 15:12, 15 Ocak 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın ancak düzenlensin. -- s a y z ' ı nu s u 23:18, 15 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD değil. Ayrıca biyografi maddesinden TBA gereğince Şeyh'i kaldırarak adına taşıdım. --i.e.msj 00:07, 16 Ocak 2015 (UTC)
 • Yahu tek bir kitapta geçiyor diye silinmeli mi?Burada yüzlerce madde var hiçbir kitapta geçmeyen kişilerin maddeleri.Onlar kalırken neden bu silinsin?
 • Silinsin Silinsin Kişinin KD olduğunu ortaya koyan yeteri sayıda "bağımsız" (lütfen VP:BK sayfasını inceleyiniz) ve güvenilir kaynak olmaması sebebiyle. Hatta korumaya da alınsa iyi olur (silinirse eğer).--RapsarEfendim? 17:51, 16 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin - Mevcut kaynaklar KDlik göstermiyor.Kullanıcı:sayz arzu ederse daha sonra güvenilir kaynaklar bulup kullanarak maddeyi yeniden yaratabilir. --E4024 (mesaj) 10:38, 19 Ocak 2015 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 18:02, 20 Ocak 2015 (UTC)

FIFA Dünya Kupası tüm zamanların puan durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "FIFA Dünya Kupası tüm zamanların puan durumu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Maddeyi güncellemek için bir çalışma başlatmıştım ki şu kısımda bu maddede yer alan her şeyin yazılmış olduğunun farkına vardım. Diğer dillerde de buna ek bir içerik yok. Aynı konu, iki farklı maddede işlenmiş oluyor. İleride açılmasının da önüne geçmek amacıyla yönlendirilse daha iyi.--RapsarEfendim? 19:47, 15 Ocak 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin ve bahsi geçen maddeye yönlendirilsin.--RapsarEfendim? 19:47, 15 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılıyorum.--i.e.msj 00:02, 16 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçe de gösterilen madde, silinmesi istenen madde içeriğide dahil olmak üzere bu konuda çok kapsamlı bilgi içermektedir. O sebeple yalnızca puan durumunu barındıran bu maddeye ihtiyaç yok. Silinsin ve yönlendirilsin.Sait71 04:51, 16 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bence de silinsin. Gerekçenize tamamen katılıyorum. Silinmeli ve yönlendirilmeli. Vikibilim mesaj / katkılar 14:14, 16 Ocak 2015 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Devrim Yalçın[değiştir | kaynağı değiştir]

Esc2003'ün isteği üzeine SAS'a taşınmıştır. --Superyetkinileti 22:04, 17 Ocak 2015 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Yer aldığı kayda değer projelerdeki rolleri nedeniyle KD'dir. --esc2003 (mesaj) 15:08, 18 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfasına göre "Kayda değer filmlerde, televizyon ve sahne gösterilerinde ve diğer prodüksiyonlarda önemli rol oynamış olması" yetmekte. Ancak KD'liği şüpheli (hatta KD değil bile denebilir) TV filmleri dışında iki dizide oynamış. Hem şu hem de şu dizide birincil/ikincil karakterler arasında değil. KD olmadığı konusunda hemfikirim.--RapsarEfendim? 18:46, 18 Ocak 2015 (UTC)
  Yanılıyorsun Krem'deki rolü önemli roller arasında. --esc2003 (mesaj) 19:58, 18 Ocak 2015 (UTC)
  "Kayda değer filmlerde, televizyon ve sahne gösterilerinde..." diyor, çoğul yani.--RapsarEfendim? 20:06, 18 Ocak 2015 (UTC)
  Çoğul zaten. --esc2003 (mesaj) 20:35, 18 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Tiyatrocu/oyuncu maddelerinin çoğu kayda değer değil sanırım. Bu madde de kayda değer olmayan maddelerden birisi. --Bezgin GezginEvet? 13:04, 27 Ocak 2015 (UTC)

Mine Tüfekçioğlu[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mine Tüfekçioğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfasına göre "Kayda değer filmlerde, televizyon ve sahne gösterilerinde ve diğer prodüksiyonlarda önemli rol oynamış olması" yetmekte. Ancak KD'liği şüpheli (hatta KD değil) Bir iki dizide oynamış.Onlar da zaten 2. 3. sınıf roller --Boyalikus (mesaj) 13:28, 19 Ocak 2015 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Oyuncu, kağıt ansiklopedilere girebilecek KD'liği taşımıyor olabilir; fakat Vikipedi için gerekli olan KD'liği taşıyor. --esc2003 (mesaj) 08:03, 19 Ocak 2015 (UTC)
  Sonradan eklenen gerekçe üzerine: Bir iki dizide oynamış.Onlar da zaten 2. 3. sınıf roller sözü gerçeği yansıtmıyor. Kaynak istemek yerine SAS'a çıkarmadan önce kaynak araştırması yapmak daha sağlıklı olur. SAS'ı maddelerin geliştirilmesi, kaynaklandırılması için bir araç olarak kullanmayalım. --esc2003 (mesaj) 16:52, 19 Ocak 2015 (UTC)
  Valla SAS'ı o amaçla kullansam tiyatro kategorisinde ne kadar madde varsa buraya getirirdim. Eklediğiniz kaynak zaten var olan bir kaynaktı. Maddedeki mevcut kaynaklar biyografisi yazılan şahsı KD yapmıyor. --Boyalikus (mesaj) 17:19, 19 Ocak 2015 (UTC)
  Ben de zaten hüsn-i talil gibi bir şey yapmaya çalışmıştım, başaramamışım :) Hayır, maddede hiçbir kaynak yoktu. Oyuncunun neden kayda değer olmadığına dair daha çok açıklama getirilmeli bence. --esc2003 (mesaj) 17:41, 19 Ocak 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın "Kayda değer değil" denerek silinmesi isteniyorsa, "kayda değer" diyerek silinmemesini istiyorum.--RapsarEfendim? 13:18, 19 Ocak 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Oynadığı tiyatro oyunlarını yok mu sayıyoruz? "Önemli rol" sadece başrolü mü kapsıyor? --Mavrikantmsj 13:38, 19 Ocak 2015 (UTC)
Kaynakla ispat edilsin o halde KD olduğu.--Boyalikus (mesaj) 13:51, 19 Ocak 2015 (UTC)
@Kullanıcı:Mavrikant, tabii ki de başrol değil, ancak film için önemli sayılabilecek roller aşağı yukarı kestirilebilir. Dizi için ise sürekli karakter denebilir kabaca. Silinme gerekçesi netleştirilmiş, şu an için biraz daha bakınmak istiyorum.--RapsarEfendim? 14:58, 19 Ocak 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın 10 yıllık dizi geçmişi bulunuyor ve Devlet Tiyatrosunda çalışıyor. 2. ve 3. sınıf diyerek emeği küçümsemek te komik. Ԙobserve 19:14, 21 Ocak 2015 (UTC)
Ne demek emek küçümsemesi ? anlamıyorum... Tamer'in ki kadar güzel olmayınca bize ikinci sınıf roller düştü, Sizin yaşlarınızdaki adamlara daha karizmatik, daha aşık olunası roller verilirken kadınlara ikinci sınıf roller düşüyor.. Polat Alemdar'ın kayınvalidesi rolü ikinci sınıf roldür. Başka biri de ikincil roller demiş ona bir şey demeyeceksiniz herhalde.. --Boyalikus (mesaj) 19:32, 21 Ocak 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum "Nesrin Cavadzade, Celal Kadri Kınoğlu, Ercan Kesal ve Mine Tüfekçioğlu'nun başrollerini paylaştığı 8 dakikalık kısa film 'Derin Nefes Al' New York’ta Film Society of Lincoln Center ve Museum of Modern Arts işbirliği ile düzenlenen New Directors/New Films’a seçildi. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin bu yıl ilk kez vereceği Mor Kamera Umut Veren Kadın Sinemacı Ödülü de ‘Derin Nefes Al’ ile yönetmen Başak Büyükçelen’e lâyık görüldü."[4] Bu da kısa film olduğu için yok mu sayılıyor? Uzun metraj bir filmde başrol oynamamış belki ama birçok filmde dizinde arkaplanda büyük emekler harcamış yıllarını vermiş biri. Ayrıca madde üzerinde 13 tiyatro oyununda yer aldığı gözüküyor. Bunlar içinde önemli roller vardır belki. Kurtlar Vadisinde de 41 bölüm oynamış. Şak diye bir kaynak gösterip alın işte KD bu madde diyemiycem ama vicdanım KD olduğunu söylüyor. --Mavrikantmsj 16:54, 25 Ocak 2015 (UTC)
Vicdanla ilgili bir şey söylemek isterim. Mine Tüfekçioğlu'nun Antalya Devlet Tiyatrosu'nda olduğu söylenilen dönemden Tuna Orhan'ı mesela çok net hatırlıyorum, oyunlarını da.. --Boyalikus (mesaj) 17:01, 25 Ocak 2015 (UTC)
 • 6. Afife Tiyatro Ödülleri'nin en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında aday olmuş. --esc2003 (mesaj) 20:26, 25 Ocak 2015 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 19:51, 27 Ocak 2015 (UTC)

Şadi Zengin[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şadi Zengin"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil.--esc2003 (mesaj) 12:33, 19 Ocak 2015 (UTC)

 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin --esc2003 (mesaj) 12:33, 19 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Yaptığı çalışmalar arasında kayda değer bir çalışmaya rastlamadım. Şahıs hakkında yeteri sayıda bağımsız ve güvenilir kaynak da olmadığı göz önüne alınarak kayda değer olmadığı konusunda hemfikirim.--RapsarEfendim? 13:21, 19 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Rapsar'a katılıyorum.-- •Master•Hobbit•Mc• Mesaj 20:43, 22 Ocak 2015 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Önemli bir çalışması yok. --Bezgin GezginEvet? 12:57, 27 Ocak 2015 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.


Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

hızlı silindi. --kibele 13:47, 19 Ocak 2015 (UTC)

Sucluların pesınde[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Sucluların pesınde"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bu maddeyi ilk gördüğümde 26 tane güncelleme bulunuyordu. Daha sonra maddenin adının Türkçe karakterler içermediğini görüp doğrusunu bulmak için araştırmaya başladım. Kanal D'de böyle bir dizi oynamış görünmüyor. Kanal D Dizileri, Kanal D Dizi arşivi. Daha sonra İlker İnanoğlu sayfasına girip baktım orada böyle bir bilgi yer almıyor. Altan Demirok ve İlker İnanoğlu olarak arattığımda Vikipedi sayfası dışında bir yer gözükmüyor. Yönetmen Mert Kaya olarak arattığımda indiegogo da bir bilgi ve Vikipedi yer alıyor. Böyle bir dizinin olmadığını düşünüyorum.--Ԙobserve 13:05, 19 Ocak 2015 (UTC)

 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin yok böyle bişey.. --kibele 13:17, 19 Ocak 2015 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin hep böyle hayal güçlerini törpülüyorsunuz burlarda. (mesaj) 13:31, 19 Ocak 2015 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Dilek Türk[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Dilek Türk"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfasına göre "Kayda değer filmlerde, televizyon ve sahne gösterilerinde ve diğer prodüksiyonlarda önemli rol oynamış olması" yetmekte. Ancak KD değil.--Boyalikus (mesaj) 13:58, 19 Ocak 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Yerinde bir tespit, gerekçeye katılıyorum.--RapsarEfendim? 14:54, 19 Ocak 2015 (UTC)
Sevindim tespiti beğenmiş olmana, çok güzel ifade etmişsin. Bir önceki SAM adaylığında yani M. Tüfekçioğlu'nda KD değil demek yeterli değil dediğin için ve benzer oylamada benden çok farklı bir gerekçe olan bu gerekçeyi sunduğun için seni örnek alarak düzelttim. (Sonra Nihan bizi cırmalıyor olmasın..)--Boyalikus (mesaj) 15:11, 19 Ocak 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Rol aldığı oyunlardaki bilinen isimler tek başına kalması için yeterli bir sebep. Açıkça Tiyatro Topluluğu'da amatör değil. Ԙobserve 23:46, 20 Ocak 2015 (UTC)
Nasıl yani videoyu izleyip evet profesyonel oynamışlar mı diyeceğiz ? Rol aldığı oyunlardaki bilinen isimler tek başına kalması için yeterli bir sebep cümlenizi bir politika ile destekler misiniz ? Tam anlayamadım. --Boyalikus (mesaj) 00:07, 21 Ocak 2015 (UTC)
Tiyatroları 1993 yılında kurulmuş ve 22 yıllık bir geçmişleri var. Bu bir üniversite kulübü değil ve bazı tiyatrolar stand-up gösterisine dönmüşken, Açıkça Tiyatro gördüğüm kadarıyla birçok önemli eseri hayata geçiriyor. Burada görüldüğü gibi çeşitli kişiler tarafından takip edilmekte ve bu "Geniş veya önemli bir hayran kitlesi olanlar." kriterine uymaktadır. Bu fikri destekleyen bir diğer unsur bu kadar uzun bir süre bağımsız şekilde sahnelerini ayakta tutabilmeleridir. İnternet sayfalarında bulunan şu paragrafa dikkat çekmek istiyorum: "yaratıcıdır / üretkendir; ülkemizde, 1993 yılından bu yana düzenli olarak “tiyatro üretebilmeyi başarma” yaratıcılığının yanı sıra, sanatsal anlamda da yaratıcılığın unsurlarına ardına kadar açıktır. Samimidir; tiyatronun içtenlikle üretilmesinden yanadır." Bu açıklama da aynı madde altındaki "Belli bir eğlence türünde kendine has, çok üretken veya yenilikçi katkılar yapmış olanlar." kısmını karşılamaktadır. Kısacası bu kişi kayda değerlik için yeterli sebepleri bulunan bir tiyatroda çalışmaktadır. Ԙobserve 08:36, 21 Ocak 2015 (UTC)
Ben bilmiyorum mahşeri cümbüşü. Burada oylamaya sunulan Tiyatro Açıkça değil. Dilek Türk diye bir şahıs. Şahsın kayda değer ikinci ve üçüncü parti kaynaklarda biyografisi yok. Biyografi maddeleriyle ilgili kayda değerlik kurallarını getirip tiyatronun kendi ifadesini ekleyerek kayda değer kişi yaramayız. İyi çalışmalar. --Boyalikus (mesaj) 14:57, 21 Ocak 2015 (UTC)
Dilek Türk ağaçtan düşüp tiyatrocu olmadığına göre çalıştığı yer ile farklı şekilde düşünülemez. Ԙobserve 15:14, 21 Ocak 2015 (UTC)
O zaman dediğim gibi bunu biyografi kayda değerliliği ile destekleyin. Şahıs zaten tiyatrocu değil tiyatro eğitmeni olarak geçiyor. Yaşı 35 siz 22 yıllık tiyatro diyorsunuz hadi diyelim 13 yaşında başladı çocuk tiyatrosunda.. O da tutmuyor çünkü amator bir tiyatroda başlamış.. Açıkça tiyatroda kaç yıldır var olduğu yok..Ayrıca tek satırlık, kaynaksız bilgisiyle Vikipedi:taslak madde olarak bile sayılmıyor. demiştiniz 2 satır olunca sayılıyor mu ? Eğer tiyatro açıkça bu şahsı KD yapıyorsa Erenköy dergahı da diğer şahsı KD yapıyor. Dilek Türk Ayvaz diye bile arattırdım, kaynaklarla aram iyidir. KD olduğunu ispatlayan hiçbir şey yok.Hatta açılan Türk tiyatrocu maddelerinin pek çoğunda kaynak yok ki bunda olsun.--Boyalikus (mesaj) 15:26, 21 Ocak 2015 (UTC)
En iyisi bekleyip başka Vikipedistlerin fikirlerini dinleyelim. Ԙobserve 15:29, 21 Ocak 2015 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Türkiye'de böyle yüzlerce tiyatro sanatçısı vardır. Kayda değer değil. --Bezgin GezginEvet? 12:53, 27 Ocak 2015 (UTC)
 • Kalsın KalsınGelecek vaadeden bir oyuncu rol aldığı yapımlardaki rollerin üstünden başarıyla kalkıyor --Yerdemir_Gökbakır (mesaj) 11:58, 30 Ocak 2015 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 19:55, 27 Ocak 2015 (UTC)

Osman Nuri Topbaş[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Osman Nuri Topbaş"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kişi kayda değer gözükmemektedir. Sitesini inceledim hajj mabrur and umrah örneğindeki gibi 50-60 sayfalık kitaplar ile dolu ve üniversitelerde çoğu makaleler bunları geçiyor. Kendisini hakkında tek sayfalık bilgi verilmiş onun da kaynağı yok. Alim gibi özellikleri öne çıkartılıyor ama alimliğini gösteren hiçbir bilgi yer almıyor.--Ԙobserve 16:07, 20 Ocak 2015 (UTC)

Kalsın Kalsın Ben inceledim, sitesini değil de çeşitli kaynakları hiç bahsettiğiniz gibi değil. --Boyalikus (mesaj) 23:08, 20 Ocak 2015 (UTC)

Neler incelediniz bizimle paylaşır mısınız? Ԙobserve 08:37, 21 Ocak 2015 (UTC)

Kalsın Kalsın Kayda değer olduğunu düşünüyorum. --letromaen (mesaj) 08:55, 21 Ocak 2015 (UTC)

Silinsin Silinsin Kalsın diyenler ile aynı görüşte değilim. Buna sebep olarak kendisini her alim kabul eden kişinin kayda değer olmadığını düşünmem yatıyor. Günümüzde bu kavramların altının doldurulması lazım neden alim kabul ediliyor sorusunun cevaplanması gerekiyor. Ayrıca kd olduğunu düşünüyorum diye yazıp geçmek bence dayanağı olan bir fikir olmuyor, bana kalsa kabul bile edilmemesi gerektiğini düşünürüm. KD dir çünkü şu şu sebepler diye en azından bir iki satır birşeyler yazılmalı ki haklı bir sebebi varsa ben de oturup belki başka bir fikrin daha anlamlı olduğunu düşüneyim. Ԙobserve 11:38, 21 Ocak 2015 (UTC)

Tamam öyle olsun. Kayda değerlik kriterlerinden "Söz konusu kişiden bağımsız olarak, birden fazla, birbirinden fikirsel olarak bağımsız, yayımlanmış, güvenilir ikincil kaynaklar tarafından bu kişinin konu edilmiş olması.", "Kişinin adının kanıtlanabilir şekilde yaygınca tanınmış olması.", "Kayda değerliği gösterilmiş ürün veya hizmetlerin savunuculuğunu yapmış olmak." ve "Kişinin kendi sahasındaki katkılarının kalıcı tarihî kayıtların bir parçası haline gelmiş olması." kişi bu kriterleri sağlıyor. Ek olarak bu kişinin halihazırda binlerce müridi olduğunu biliyoruz (bkz: Erenköy Cemaati). Facebook, Twitter gibi ortamlarda bir hayli takipçisi bulunuyor ve bu popülarite fenomenlik ya da türevi bir şekilde değil mesleğinde/felsefesinde göstermiş olduğu başarı ile ilgilidir. (Fikirlerinin, inançlarının bizim için doğru olup olmaması önemli değil.) Son olarak yazdığı kitapların 60 sayfalık olması bir şey ifade etmiyor. Lenin'in, Marx ve Engels'in 60-70 sayfalık "üniversite makaleleri"nden bile kısa broşürleri/kitapçıkları, kitapları vardır. Haliyle bu insanlar da mı kayda değerlik ölçütlerine uymuyor ? --letromaen (mesaj) 14:07, 21 Ocak 2015 (UTC)

Marx ve Engels ile Osman Nuri Topbaş'ın karşılaştırılması tartışmalı bir durum çünkü madem kıyaslama ölçütünü yazılan kitapların içeriği ve sayfa sayısı olarak kabul ediyorsak üç ciltlik kapital ile birlikte 90 dan fazla(türkçe) düşüncelerini içeren kitap ve sayısını bilmediğim makalesi vardır. Bu kişi önemli bir cemaat önderi ise o halde ansiklopedi'de bir cümlelik ve o da tartışmalı bilgiden daha fazla ne yapmıştır? Sayfa sayısı önemlidir çünkü kitap düşüncelerin derlenmiş halidir, kısa olması aslında bunun önemli nitelikler taşımadığı konusunda ufak bir ipucu olabilir. Orada sayfa sayısının belirtilmiş olmasının sebebi bu kişi alim olarak tanımlanıyor ama bunun altını doldurur bir belgesi veya olayların bilgisi yer almıyor. Aktif şekilde devlet tiyatrolarında çalışan kişiler, belki haftada yüzlerce kişiye oyununu izletiyor ama silinmesi için olumlu oy alıyorken cemaatin önderi olmak kd olması için yeterli sebep teşkil etmez. Ԙobserve 14:41, 21 Ocak 2015 (UTC)
Bu kişi önemli bir cemaat önderi ise o halde ansiklopedi'de bir cümlelik ve o da tartışmalı bilgiden daha fazla ne yapmıştır? bunu hangi politikaya dayandırıyoruz ? Böyle bir cümleye şöyle bir cevap uygun olur bence : Rusya'da kitapları yasaklanmış daha napsın :) Aktif şekilde devlet tiyatrolarında çalışan kişiler, belki haftada yüzlerce kişiye oyununu izletiyor ama silinmesi için olumlu oy alıyorken cemaatin önderi olmak kd olması için yeterli sebep teşkil etmez Niye Topbaş'da dergahında ve çeşitli camiilerde vaaz veriyor bu da bu cümleye cevap olsun. --Boyalikus (mesaj) 14:51, 21 Ocak 2015 (UTC)
 • Ayrıca tek satırlık, kaynaksız bilgisiyle Vikipedi:taslak madde olarak bile sayılmıyor. Ԙobserve 15:10, 21 Ocak 2015 (UTC)
Valla ben sizin açıkça tiyatro ile bir şahsı ilişkilendirip kd saymanızdan dolayı şöyle bir açıklama yapmak isterim Mehmed Ali Birand'ın çocukluk arkadaşıymış o yüzden kalsın. VP:BEN DUYMADIM... Kaynaksız olması eksik olması farklı bir şey KD olmaması farklı.--Boyalikus (mesaj) 15:14, 21 Ocak 2015 (UTC)

+Neler incelediniz bizimle paylaşır mısınız ? denilmiş yukarda.. http://www.turksolu.com.tr/461/kataberk461.html şunu ekledim mesela. Hoşunuza gidebilecek bir kaynaktır zaar. Nedim Şenerin kitaplarında da geçiyor Marx engelse gitmeye gerek yoğimiş--Boyalikus (mesaj) 18:21, 21 Ocak 2015 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Sayfa kalmalı. Kullanıcı:Reob Kayda Değerlik politikasını çok da iyi idrak etmiş görünmüyor. İkmal (mesaj) 18:47, 21 Ocak 2015 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın tartışmasız kayda değer. diğer dillerdeki sürümlere de bakılabilir. --kibele 19:00, 21 Ocak 2015 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Feqiyê Teyran[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Feqiyê Teyran"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Maddede anlatılan kişi kayda değer gözükmüyor ve madde altında anlatılan ansiklopedik bir dile sahip değil.--Ԙobserve 16:53, 20 Ocak 2015 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın ansiklopedik olmayan ve telif içeren metni çıkardım. kişi kayda değer. --kibele 20:56, 20 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin kayda değer işler yapmış birisi değil, olsaydı bilgi olarak eklenmiş olurdu. kişiler için kayda değerlik kriterlerinde bulunan yaratıcı meslekler altında yer alan şartları karşılamıyor. Ԙobserve 21:29, 20 Ocak 2015 (UTC)
yaratıcı mesleklerdeki kriterlerin çoğunu karşılıyor. kaynak eksikliği kayda değerolmadığı anlamına gelmez. --kibele 19:02, 21 Ocak 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Hmm Moskova :) Neyse Haciye Cindi'yi de ekleyecektim. Ancak seri madde açma eleştirisi aldığım için açmayacağım. İsmini zikredip şimdiden mimleyeyim ben Haciye'yi. --Boyalikus (mesaj) 23:03, 20 Ocak 2015 (UTC)

Farsça sözcükler[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Farsça sözcükler"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

https://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:Vikipedi_ne_de%C4%9Fildir%3F#Vikipedi_s.C3.B6zl.C3.BCk_de.C4.9Fildir Maddede gelişigüzel sözcükler toplanmış]. Vikipedi'nin böyle bir görevi yok, bunun için Vikisözlük kullanılabilir. Ansiklopedik bir değer taşımıyor.--RapsarEfendim? 22:21, 20 Ocak 2015 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Aktarılmasın Aktarılsın Farsça maddesine aktarılsın. --Boyalikus (mesaj) 23:09, 20 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Ansiklopedik olmadığı konusunda hemfikirim. Ԙobserve 23:29, 20 Ocak 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Farsçada kelime yapısı olarak adlandırılıp kurtarılabilir belki. Fena bir madde değil. Farsça maddesine aktarırsak, uzun ve bol listeli bir madde olduğu için Farsça maddesine yarardan çok zarar verecektir.--Abuk Sabuk 23:39, 20 Ocak 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Dediğiniz gibi de olabilie Farsçada kelime yapısı, ama silinmesi uygun değil. --Boyalikus (mesaj) 23:44, 20 Ocak 2015 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın maddede gelişigüzel sözcükler toplanmamış. farsçanın kelime yapısı anlatılıyor, yani abuk'un dediği gibi adını değiştirmekte yarar var. ingilizcede de şöyle bir madde var. farsça maddesinde bir giriş yapılıp ana madde olarak buraya yönlendirilebilir. --kibele 19:29, 21 Ocak 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Madde "gelişigüzel" sözcüklerden ibaret değil.Yağmurlukörfez 12:51, 22 Ocak 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Aktarılmasın Aktarılsın Boyalikus'a katılıyorum, Farsça'ya aktarılsın. Dillerin dil bilgisi özellikleri genelde dilin ana maddesinde yer alıyor, almalı. --Bezgin GezginEvet? 23:43, 23 Ocak 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın ve adı değiştirilsin.--Abuk Sabuk 23:55, 24 Ocak 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yağmurlukörfez'e katılıyorum.-- •Master•Hobbit•Mc• Mesaj 15:18, 25 Ocak 2015 (UTC)

Onbingen[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Onbingen"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Maddeyi ben oluşturdum ancak bir tek tanım cümlesi var silinebilir ya da poligonlar sayfasına taşınabilir.---- •Master•Hobbit•Mc• Mesaj 18:43, 23 Ocak 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Sayılar sonsuz. Bu yüzden sayıların sonuna "gen" getirilerek bu işlem sonsuza kadar sürdürülebilir. Onbingenin üçgen gibi sık kullanıldığı bir alan yok. Dolayısıyla ansiklopedik bir yanı da yok. --Bezgin GezginEvet? 23:51, 23 Ocak 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Evet sonu yok :) --Boyalikus (mesaj) 23:10, 30 Ocak 2015 (UTC)

Alper Giray Urhanoğlu[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Alper Giray Urhanoğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik..--kibele 18:43, 24 Ocak 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin - Şimdilik KD değil, ileride olursa bakarız. --E4024 (mesaj) 13:32, 26 Ocak 2015 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Önemli bir çalışması yok. --Bezgin GezginEvet? 12:55, 27 Ocak 2015 (UTC)

Demirören Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Demirören Ailesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Daha önce şurada açıklanmıştı, maddesi açılabilecek kadar geniş/köklü bir aile olmadığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 19:45, 27 Ocak 2015 (UTC)

Dünya erkekler masa tenisi şampiyonları[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Dünya erkekler masa tenisi şampiyonları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

İçerik zaten şampiyonları değil dünyadaki sıralamayı içermekte ve bilgilerin ITTF sayfasında bu başlığın altında bulunmasının daha uygun olacağını düşünmekteyim. Fenerli1978Buyrun beniiiim? 05:06, 29 Ocak 2015 (UTC)

Dark Morning[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Dark Morning"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil, kaynak yok.--85.107.87.187 22:28, 29 Ocak 2015 (UTC)

Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin--Boyalikus (mesaj) 23:00, 29 Ocak 2015 (UTC)