Vikipedi:Köy çeşmesi (ilginize)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Köy Çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

"Vajina" maddesine erişim engeli[değiştir | kaynağı değiştir]

Selamlar,

Açık konuşayım olayı sosyal medyada öğrendim. Kullanıcı girişimi yaptıktan sonra kolayca mevzubahis maddeye ulaşabiliyorum. Ancak aşağıda paylaştığım bağlantıya tıkladığımız zaman madde açılmıyor, acaba Youtube Twitter serisine bir yenisi mi eklendi? Yoksa teknik arıza mı?

Söz konusu bağlantı için: http://tr.wikipedia.org/wiki/Vajina

Kolay gelsin. --bermanya 21:08, 16 Kasım 2014 (UTC)

Gizli pencerede açtığımda da maddeye erişebiliyorum. Üstelik çocuk profili filtrelemesine sahip yurt internetinden bağlanarak. --cobija 22:23, 16 Kasım 2014 (UTC)
Hayır, Bermanya'nın verdiği link gizli pencereden de açılmıyor. URL tabanlı engelleme bu. TİB üzerinden linki kontrol ettim. Herhangi bir mahkeme kararı olmadan yapmışlar. Aynı şeyi geçen ay soL gazetesi yazarı Kemal Okuyan'ın yazısına da yapmışlardı. Sayfayı açmak istediğinizde o sayfa hiç yokmuş gibi boşluğa gönderiyor sizi. EkşiSözlük'te de gündem olmuşuz. İleri demokrasi! Durmak yok yola devam! --Mavrikantmsj 22:35, 16 Kasım 2014 (UTC)
Gerçi baktım da Yandex DNS kullanıyormuşum. --cobija 22:42, 16 Kasım 2014 (UTC)
 • Maalesef doğru bir haber. Aynı mantıkla bağırsak maddesini neden engellemiyorlar acaba? Kafaları bir oraya mı çalışmaktadır? Hizmetlilerin muhatap olarak itiraz etmesi gerekir.--Kafkasmurat- 18:52, 17 Kasım 2014 (UTC)
 • Bunun devamı gelir. Sırada olanlar insan penisi, sex.. İngilizce Vikipedi gibi dik bir duruş sergileyerek 24 saatliğine siteyi karartabiliriz, kabul görürse. --bermanya 20:12, 17 Kasım 2014 (UTC)
2 yıl önce Rusya'nın internete sansür uygulamaya çalışmasından sonra Rusça Vikipedi'de de yapıldı. Aynısını neden bizde yapmayalım. Şimdi manifesto yazma zamanı. --Mavrikantmsj 21:33, 17 Kasım 2014 (UTC)
Yalnız bunun bürokratik bir hata olabileceğini, yürütme ve yasama erkini içermeyen basit bir işlemden ibaret olabileceğini göz önünde bulunduralım. İşgüzar bir memurun şahsi kararları söz konusu olabilir. Ayrıca bu bir sansür değil, ahlakın yanlış yorumlanmasıdır. Bildiğimiz anlamda sansürde Ermeni Kırımı maddesini engellemeleri gerekirdi.Karartma eylemi yerine iletişim kurmayı deneyebiliriz. Yetkili olarak hizmetliler durumu sorgulayabilir.--Kafkasmurat- 21:44, 17 Kasım 2014 (UTC)
İşgüzarlıkla alakası yok. Bu bir SANSÜRDÜR. TTNET'in açıklamasına göre Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından insanların özgür bilgiye ulaşması engellenmiştir. Yanlışlıkla kapanmış olsaydı Google+'ta olduğu ertesi günü erişime açılırdı. Bu sayfalar kendi kendine açılmayacak. Tepki koymamız şart. Jimmy Wales Vikipedi ile doğrudan ilgili olmayan SOPA yasasına karşı koca İngilizce Vikipedi'yi 24 saat kapatmış iken direk Türkçe Vikipedi'ye karşı olan bu sansür için daha az bir tepki verilemez. --Mavrikantmsj 22:07, 17 Kasım 2014 (UTC)
Teknik olarak konuya hakim olmadığım için neden ve nasıl engellendiği konusunda bir şey diyemeyeceğim; ancak sansürün "her türlüsüne" karşıyım. Siteyi belli bir süreliğine karartmak (Rusçayı geçtim, en büyük proje olan İngilizce Vikipedi de karartmıştı) insanların bilgiye erişmesini de engeller. Tepki koymanın iyi bir yolu, ilgili maddeyi el birliğiyle muhasır medeniyetler seviyesine getirmek olabilir.--RapsarEfendim? 22:11, 17 Kasım 2014 (UTC)
Benim anladığım kadarıyla 3 maddemiz url tabanlı olarak TİB tarafından erişime engellenmiş. Yani DNS ayarı ile felan giremiyorsunuz. Şöyle bir şey varki, Vajina maddesine İngilizce isimle yapılan yönlendirme ile ulaşabiliyoruz. Yani bu engelleme emrini veren/yapan zat-ı muhterem arkadaş, sadece "aklınca" kafasındaki "terbiyesiz şeyleri" yazıp direk engellemiş. Engelli olan url= (http://tr.wikipedia.org/wiki/Vajina), yönlendirme üzerinden erişimi mümkün olan url= (https://tr.wikipedia.org/wiki/Vagina). 1 tane olsa belki yanlışlık olmuş olabilir denir, ancak sosyal medya ve haber sitelerinden okuduğum kadarıyla "kadın üreme organları" ve "insan penisi" maddeleri de engellenmiş (kontrol etmedim bile daha). Şu durumda Wikipedia adına açıklama yapacak olan hizmetliler, devriyeler felan değildir. Bu konunun direk vakfa aksettirilmesi lazım bana göre. Çünkü yetkili kişiler onlardır. Wikimedia'nın bir karar alması ve uygulaması lazım. En güzel tepki 24 saatliğine erişimin durdurulması olacaktır bana göre.Sait71 23:15, 17 Kasım 2014 (UTC)

Arkadaşlar şöyle bir geçmişe gidiyorum aynı uygulama Orta Çağ'da Hollanda'da kitapların yakılması şeklinde yaşanmış. Karartma vs. gibi tepkiler en son yapılması gereken uç örnekler. Elde bir mahkeme kararı yok, TİB'in keyfi yaptığı bir şey. Kurumla iletişime geçip durumun sorulması lazım. Şu durumda tepki göstermenin en iyi yolu Rapsar'ın dediği gibi okkalı bir vajina maddesi hazırlamak. --cobija 08:46, 18 Kasım 2014 (UTC)

Mahkeme kararı zaten olmaz, çünkü TİB'in, hükümet tarafından yetkileri artırıldı. Yani bu sayfaları mahkemeye verseler kapatma kararı çıkaramazlar. O sebeple hükümet bu tür durumlarda kimseye sorulmasın, kimse karışmasın diye TİB'in yetkilerini artırdı. Vajina maddesini geliştirmekte güzel bir mesaj olabilir, ancak öncelikli olarak Vikipedi'nin bu karara tepkisini daha açık ifade etmesi lazım. Böyle bir tepki ulusal hatta uluslararası medyada illaki yer alacaktır. Böylece geri adım atabilirler. Ancak diğer türlüsünün çok etkili bir çözüm getireceğini sanmam. Sadece güzel bir mesaj olur lakin bizi sonuca götürmez diye düşünüyorum. Biz yine de geliştirelim tabi. Mesela Almanca'da SM durumda madde. Bu arada vajina ile birlikte 3 tane daha maddemiz engellenmiş. Bunlar için bence ortak tepki 24 saatlik erişim durdurma olmalıdır.Sait71 08:54, 18 Kasım 2014 (UTC)

öncelikle, sansürün vikipedi topluluğunda neredeyse hiç destek bulmaması çok sevindirici.. bu ve 'rahatsız edici' olma potansiyeli olan diğer maddeleri seçkin/kaliteli madde düzeyine çıkartmak bence de yapılması gerekendir, ansiklopedik cevap esasen budur.. ancak topluluk, karartma benzeri konularda istekli olursa ona da hayır demem kişisel olarak. öncelikle teknik konuyu anlamakta yarar var ancak bu bir kişinin keyfî kararıysa bile, tepki gösterilebilir, tavır konabilir. bu noktada hizmetli olmanın bir farkı olduğunu düşünmüyorum ama üzerime düşeni yapmaya hazırım elbette. --kibele 09:03, 18 Kasım 2014 (UTC)

 • Yemin ederim, bir yaşıma daha girdim. Hani bir laf vardır ya, Çingeneye yetki vermişler önce babasını asmış. Bundan bir farkı yok, yapılan engellemenin. Durumun derhal vakfa bildirilmesi önemli gözüküyor. Madde ne durumda olursa, olsun; bu uygulama cahiliye dönemi uygulamasıdır. Kişisel bir karar olarak verilmiş olsa bile, büyük bir insanlık ayıbıdır. Engelleme yapanları buradan kınıyorum. --i.e.msj 09:34, 18 Kasım 2014 (UTC)
Bu tür bir uygulamanın hiçbir dayanağı yokken, keyfi bir şekilde yapılması kesinlikle vakfın konudan haberdar olmasını gerektirir bana göre de. Söz konusu haber vermenin sonu 24 saatlik bir karartma olursa, ona da hiçbirimizin hayır diyeceğini zannetmiyorum. Bugün bu maddelerle başlar, yarın siyasi maddelere sıçrar... Şimdi dur denmezse, o zaman sessizce izlemekle yetinmek zorunda kalırız. --Théoden ileti 15:47, 18 Kasım 2014 (UTC)
 • Olayı ahlaki veya diğer boyuttan düşünmemek lazım. Bu ansiklopediyi günde milyonlarca insan okuyor. Daha önce diğer vikilerde olduğu gibi 24 saatliğine erişimin engellenebilmesi iyi olur diye düşünüyorum. --Uğurkentmesaj 16:01, 18 Kasım 2014 (UTC)
 • Ben şu sayfadaki info ile başlayan mail adresine kişisel mail hesabımdan, kendi çapımda bir mail gönderdim. TİB'in sayfaları engellediğini ve Vikipedi topluluğu olarak bize yardım etmelerini felan anlatan bir mail yazdım. Sizde buna benzer mail gönderin bence. En azından bizi ciddiye alıp konuyu araştırırlar ve onlar ne tepki koyarsa bizde destekleriz. Ayrıca şu madde geliştirme işlemini de faaliyete geçirelim derim ben.Sait71 17:14, 18 Kasım 2014 (UTC)
Sait ben de Meta'da bazı kahyalara durumu bildirdim. Eğer onlardan geri dönüş olmazsa. Bu sefer Jimbo Wales. --Uğurkentmesaj 17:16, 18 Kasım 2014 (UTC)
Arkadaşlar TTNET hariç giriliyor bilgisi var. Devlet engellese hiçbir şekilde girilmez. Yetkili biri başvurursa açılacağını tahmin ediyorum. Büyük olasılıkla bürokratik bir hata var.Müstehcenliğin yanlış yorumu söz konusu. --Kafkasmurat- 17:50, 18 Kasım 2014 (UTC)
Merhabalar, erişim sadece TTNET üzerinden engelli. Karartma yerine her sayfada görülen sağlam bir panel(banner) sansür sorununu her okuyana anlatacaktır. Ama topluluktan ne karar çıkarsa ben de desteklerim. Yapılan şeyin saçmalığına zaten değinmek istemiyorum. Hatta maddeyi kod olarak günün maddesi yapmak da tepki olur fakat geri dönüşleri hoş olmayacaktır :) .Olayın siyasi ve diğer biyoloji maddelerine sıçraması olası. Sayfanın üstünde görülen paneller ile okuyuculardan e-posta göndermelerini isteyebiliriz. Greenpeace birçok şirketi bu yolla ikna ediyor. Ne dersiniz?İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 18:08, 18 Kasım 2014 (UTC)
 • Tekrar belirtme ihtiyacı duyuyorum. Siteyi bir günlüğüne veya belli bir süreliğine kapatmak tepki koymanın iyi bir yolu olsa da o süre içerisinde insanların bilgiye ulaşmasını da engellemiş olacağız. Alınacak kararın karşısında durmayıp, destek vereceğim; ancak bunu da belirtmek istedim. Ana sayfaya çıkacak bir seçkin resim adayı aradım ama bulamadım. Şu resim belki yarın için ana sayfaya çıkarılabilir (hani sayfayı engelleyen her kimse onun "düşünce yapısına" tepki olarak).--RapsarEfendim? 08:35, 19 Kasım 2014 (UTC)

Ben konu ile ilgili BTK'yı aramaya çalıştım fakat yurtdışında olduğum için benim arayabildiğim numara +903125865500 fakat tahmin edebileceğiniz gibi sürekli meşgul! Birde 166 diye bir numara var ama ben VOIP üzerinden bu numara üç haneli olduğu için arayamıyorum. Tr de olan arkadaşlardan biri bu numarayı arayıp bir malumat alabilirmi? Ben ayrıca buradan durumu anlatan bir mesajda yazdım ve bana geri bildirim yapılması için seçeneğide işaretleyerek bilgilerimi girdim (Neden ihbar sayfasından yaptın derseniz başka bir yer bulamadım). Sizlerde konu ile ilgili ihbarda bulunursanız sorunun kısa sürede halolacağını düşünüyorum. Karartma içinde Rapsar ile aynı fikirdeyim, bir (tabiri mazur görün) dangalağın yaptığı bir hata yüzünden (çünkü ortada mahkeme kararı yok) niçin Tüm Türkçe Vikipedi kullanan insanları zor durumda bırakalım. Saygı ve selamlarımla, iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 10:11, 19 Kasım 2014 (UTC)

Aslında "vajina" ve diğer engellenen maddelerden birisini GM yapmakta iyi bir mesaj olabilir. Face-grin.svgSait71 10:43, 19 Kasım 2014 (UTC)
 • Herhangi bir tepki verilmeden önce durumun anlaşılması gerekli. TTnet'in bu açıklamasına göre ortada bir TİB kararı var. 5651 erişim engellemesi kanununa göre: İçe­ri­ği bi­rin­ci fık­ra­da be­lir­ti­len suç­la­rı oluş­tu­ran ya­yın­la­rın içe­rik ve­ya yer sağ­la­yı­cı­sı­nın yurt dı­şın­da bu­lun­ma­sı ha­lin­de ve­ya içe­rik ve­ya yer sağ­la­yı­cı­sı yurt için­de bu­lun­sa bi­le, içe­ri­ği bi­rin­ci fık­ra­nın (a) ben­di­nin (2) ve (5) [Müstehcenlik, TCK 226] ve (6) nu­ma­ra­lı alt bent­le­rin­de ya­zı­lı suç­la­rı oluş­tu­ran ya­yın­la­ra iliş­kin ola­rak eri­şi­min en­gel­len­me­si ka­ra­rı re’sen Baş­kan­lık ta­ra­fın­dan ve­ri­lir. Bu ka­rar, eri­şim sağ­la­yı­cı­sı­na bil­di­ri­le­rek ge­re­ği­nin ye­ri­ne ge­ti­ril­me­si is­te­nir. TCK 226'ya göre bilimsel eseler müstehcenlik kapsamı dışında. Ancak Vikipedi'yi bilimsel eser olarak değerlendirmeyecek bir bürokratik kafa böyle bir saçmalığı kolayca ortaya çıkartabilir. İşi bilen birileri TİB kararına karşı mahkemeye itiraz etmeli. Açıkçası karartma gibi bir tepki, böyle şeylere yol açabilecek bir kanun çıkarken mantıklı olabilirdi (aynen SOPA gibi) ama şu an yanlış olsa da mevcut yasalarla mümkün olan bir uygulama için, sitede üstünden yönlendirilecek, herkesin görebileceği, iyi yazılmış bir metni daha anlamlı bulurum.--Sayginerv-posta 10:56, 19 Kasım 2014 (UTC)
Tam girebiliyorum derken, giremediğimi gördüm. Diğer engellenen sayfalar hangileri? Birisi Vajina, diğeri İnsan penisi, bir diğeri Testis torbası ve son olarak Kadın üreme organları... Kaynak : TTNET’ten Vikipedi'ye "vajina" ve "penis" sansürü --i.e.msj 11:14, 19 Kasım 2014 (UTC)
Bu haber ilk çıktığında kontrol etmiştim ve erişebilmiştim, halen de erişebiliyorum. Herhangi bir DNS vs ayarı da yok bilgisayarımın. Erişemeyenler ne gibi bir hata alıyor? --Bluefin (mesaj) 15:56, 19 Kasım 2014 (UTC)
Pardon haberin detaylarını şimdi gördüm. Sadece TTNET kullanıcılarının yaşadığı bir engelleme imiş. Superonline kullandığım için sanırım etkilenmedim. --Bluefin (mesaj) 16:00, 19 Kasım 2014 (UTC)
Sansür ,tepki filan falan tamam bildirelim, bencede engel olayı Vikipedi bünyesi için çok yalnış. Ancak maddenin bilgi kutusunda ki vajina resmi değiştirilmeli. Buraya çizgi şeklinde bir görsel koyulabilir. Sonuçta ilkokul çocukları girip ödevlerini yapmaya gayret ediyorlar. Resim resmen ergen birine pornografik gelebilir. Benim fikrim derhal kaldırılmalı. Katılan ve katılmayanlar fikir beyan etsin lütfen .Mutlutopuz 17:03, 19 Kasım 2014 (UTC)
Sansüre karşı olduğum için kaldırılması fikrini desteklemiyorum. Burası bir ansiklopedi. Anatomiyle pornografi aynı şeyler değil. Bu sebeple kalmalı.Sait71 17:11, 19 Kasım 2014 (UTC)
Sansür kararını yerinde fakat yetersiz buluyorum. Beyin ve akıl maddeleri de toplumu kışkırtıcı ve yıkıcı etkiye sahip.--Alperen (mesaj) 18:39, 19 Kasım 2014 (UTC)
Bir önerim var. Durumu Vakfa bildirelim, her gün o sayfalara erişimi özel ve sürekli değişen bir IP'den yapsınlar :D ahahahahah--Alperen (mesaj) 18:42, 19 Kasım 2014 (UTC)
Vitruvian Man by Leonardo da Vinci censored
URL tabanlı erişim engelinde bu mümkün değil sanırım. Sunucular üzerinden geçen her şeyi kontrol etmek için son teknoloji yeni cihazlar aldıkları okumuştum. Hem illegal bir şey yapmıyoruz ki neden dolambaçlı yollara başvuralım. Yaptıkları bu engelleme kendi çıkardıkları saçma yasaya bile aykırı. Bilimsel bilgi sözde müstehcen denerek engelleniyor. Vakıf Vikipedi'yi tamamen kapatsada beyefendiler günah işlemekten kurtulsa. Yarın günün resmi olarak bunu kullanabilir miyiz?Her ne kadar seçkin resim olmadığını bilsemde derdimizi çok güzel anlatıyor.--Mavrikantmsj 19:00, 19 Kasım 2014 (UTC)
Sansürsüzlük ve özgürlük anlayışınız yedi,sekiz ya da dokuz yaşında ki bir çocuğun bir tıkla argo türkçe de bilmem ne ile karşılaşmasını hoş gösterebilir. Çocuk sahibi olanlara sesleniyorum hanginiz çocuğunuzun bu sayfaya tıklayıp bu resim ile karşılaşmasını hoş karşılar. Bu resim bu sayfadan kaldırılmalı. Hangi özgürlük ve sansürsüzlük anlayışı bir çocuğun akıl sağlığından daha önemli olabilir. Çıldırdım kusura bakmayın. Ota topa atlayıp yorum yapıp bu işe sesiz kalanlar hepinize yazık. Özgürlük demek ahlaksızlık demek değildir. Mutlutopuz 18:57, 19 Kasım 2014 (UTC)
 • münferiden şu ya da bu maddeye sansür uygulanmasına, abesle iştigal olacağı kanaatinde bulunmaktan mütevellit muhalifim. suiistimaline enfüsi sebeplerle mani olunamayan türkçe vikipedi'ye bilcümle türkiye hudutları dâhilinde muvasalatın men'inden fevkalade hoşnut olacağımı ifade etmek isterim. ANADOLU (mesaj) 19:24, 19 Kasım 2014 (UTC)
İki adam tutup da madde yazdırın desen yüzüne bakan olmaz, sayfa engellemek için milyonlarca lira yatırım yaparlar :D--Alperen (mesaj) 20:52, 19 Kasım 2014 (UTC)
 • info@wimedia.org mail adresine attığım elektronik posta sanırsam Wikimedia Türkiye yetkililerine yönlendirilmiş olacakki; info-tr@wikimedia.org adresinden Tahsin Ozun isimli bir kişi tarafından şöyle bir cevap geldi. İnşallah bu konu hakkında bir şeyler yaparlar. Bu kişiyi tanıyan var mı acaba. :) Sait71 21:42, 19 Kasım 2014 (UTC)
vk. türkiye yetkilileri mi? kim bunlar? biz bunları neden tanımıyoruz? yani burada az çok iyi kötü gördüklerimizin dışında (üstünde, yanında, çevresinde) başka yetkililer de mi var? ANADOLU (mesaj) 16:13, 20 Kasım 2014 (UTC)
Wikimedia Vakfının işleyişi hakkında çok bir bilgim yok; ancak onların resmi sitesindeki iletişim mailine attığım e-postaya yanıt olarak, tr.wikimedia mail adresinden, Türk bir gönüllüden cevap gelince "yetkili" kelimesini kullandım. Bende tanımıyorum bu kişiyi, ancak tahminim vakıf için çalışan birisidir heralde.Sait71 16:35, 20 Kasım 2014 (UTC)
acaba kendisine bir mail atarak "Affedersiniz, ama Sizi biraz tanımamız, en azından hangi görevi işgal ettiğinizi öğrenebilmemiz mümkün mü acaba?" ya da "Siz kimsiniz?" ya da "Hayırdır birader?" benzeri bir soru sorulsa iyi olmaz mı? direkt aydınlanmaz mıyız? ANADOLU (mesaj) 19:12, 20 Kasım 2014 (UTC)
info-tr@wikimedia.org bu adresten sorulabilir. :)Sait71 19:29, 20 Kasım 2014 (UTC)
Sait senin dediğin Tahsin Ozun, OTRS gönüllümüz Taysin olabilir. info-tr@wikimedia.org adresine giden mesajları OTRS gönüllüleri cevaplandırıyor da. --Uğurkentmesaj 21:40, 21 Kasım 2014 (UTC)
 • Önümüzdeki günlerin GSR'lerini ayarladım. Yalnızca üç adet, cinsel içerikli denebilecek seçkin resim bulabildim. Ayrıca bazı kullanıcılar, tepkilerini belirtmişler. Elbette, görüşlerine saygı duyarım. Fakat, üzülerek söylüyorum Türkiye'de yaşayanların çoğunda veya Türkçe Vikipedi'ye Türkçe katkıda bulunan çoğunlukta; Türkçe Vikipedi'yi yalnızca kendi biyografisini ekleyebilecekleri bir alan olarak görme düşüncesi mevcut. Ayrıca bazı kişilerde, devlet yanlış görüyorsa doğrudur ve bu resim çıkarılmalıdır mantığı var. Bu kişilerin tamamı, ders veya bilgi edindikleri esnada Vikipedi'yi bilimsel bir ansiklopedi olarak görüyorlar, ancak konu gerçekten bilimselliğe geldiğinde Vikipedi'nin kendi örf, gelenek ve ananelerine uygun yayın yapan bir alan olduğunu varsayıyorlar. Bir maddeye farklı gözle bakıp, diğer maddeye baktığında ise tu, kaka demek hiç uygun bir davranış değil. Asıl akla aykırı mantık budur. --i.e.msj 23:22, 19 Kasım 2014 (UTC)
Böyle bir aksiyona karşıyım. Olayın hukuki boyutu çözülmeden, engellemenin saçmalığı, Vikipedi maddelerinin ansiklopedik niteliği kanunen kabul görmeden bunu yapmak ana sayfanın da engellenmesi için malzeme vermekten başka sonuç vermez. Kullanıcılara maddelere erişebilecekleri yollar gösterilerek (yönlendirme sayfalarını kullanmak veya maddeyi "madde adı (tıp)" gibi geçici başlıklara taşımak gibi), durum çözülene kadar URL tabanlı engellemenin etkisi sınırlandırılabilir. Diğer mevzuya gelince, insanlar farklı sebeplerle bazı içerikleri istemeyebilirler. Wikimedia'nın bu yönde isteğe bağlı bir içerik filtresi çalışması vardı bir ara hatta yanlış hatırlamıyorsam. Bu yüzden bu tür içeriğe karşı görüş verenleri hemen sansürcü, akıl-mantık dışı, "devlet yapıyorsa doğrudur"cu ilan etmeyin lütfen.--Sayginerv-posta 16:18, 20 Kasım 2014 (UTC)
"Vikipedi maddelerinin ansiklopedik niteliği kanunen kabul görmeden" - ki tr. vikipedi maddelerinin en az %90'ının ansiklopedik niteliği falan yok, kanunla kabul görse de yok. ANADOLU (mesaj) 19:17, 20 Kasım 2014 (UTC)
Konu maddelerin kalitesi değil sınıflandırması.--Sayginerv-posta 16:11, 21 Kasım 2014 (UTC)
Vikipedi maddelerinin ansiklopedik niteliği kanunen kabul görmesi ne demek? Kanunlar ansiklopedi maddesini düzenlemez ki?--Alperen (mesaj) 19:47, 20 Kasım 2014 (UTC)
"Vikipedi maddelerinin ansiklopedik niteliği kanunen kabul görmesi" demek, ilgili kurumların (TİB, mahkemeler vb.) Vikipedi'yi bir çevrim içi ansiklopedik eser olarak değerlendirilmesi ve bu tarz bir gerekçeyle bir engellemeye muhatap olmaması gerektiği sonucuna ulaşması demek.--Sayginerv-posta 16:11, 21 Kasım 2014 (UTC)

21 Kasım 2014 Cuma günü yani bugün Türkiye saati ile 10:12'de mail hesabı Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından aşağıdaki mail ulaşmıştır.

uyari@ihbarweb.org.tr

10:12 (11 dakika önce)

Sayın İlgili,

Bilindiği üzere, 04/05/2007 tarihli ve 5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun” 23/05/2007 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Başkanlığımızın Bilgi İhbar Merkezine aşağıda yer verilen alan adı ile ilgili ihbar/ihbarlar tarafınızca gönderilmiştir. Yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda, alan adında herhangi bir suç unsurunun bulunmadığı tespit edilmiştir. Diğer yandan ihbarınıza konu alan adındaki URL adresinin tarafımıza bildirilmesi durumunda gereği yapılacaktır. Daha fazla bilgi için, “www.ihbarweb.org.tr” ve “www.tib.gov.tr” İnternet adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Bilgilerinize rica ederim.

İlgili URL: https://tr.wikipedia.org/wiki/Vajina İlgili alanadı: tr.wikipedia.org


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı

Yasadışı ve zararlı içerikler ile karşılaşmamak için ücretsiz olarak sunulan Güvenli İnternet Hizmeti’ni kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için “www.guvenlinet.org.tr” İnternet adresini ziyaret edebilirsiniz.Tüm yazışmalarda aşağıdaki satırı bulundurunuz -----------------
Please include the below line in your reply -----------------

[URLID:77345897]: [REFID:1404678]:

Bu mailden sonra ne yapmak gerekir? Nasıl bir yol izlenmeli? Bu iş açıkça TTNET'in işgüzarlığı gibi görünüyor. Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 08:28, 21 Kasım 2014 (UTC)

Tek madde değil deniyor, bir kontrol yapmak lazım. --Kafkasmurat- 09:20, 21 Kasım 2014 (UTC)
 • Burada mesele anamız bacımız, çoluğumuz çocuğumuz değil. Sansür yedik, kim tarafından hangi gerekçeyle yapıldı emin olamıyoruz ama ortak tepkimizin ne olması gerektiğini konuşmalıyız. Bu olayda bile tek yürek olamayacaksak daha bir şey söylemiyorum ben, teşekkür ederim. --bermanya 23:19, 21 Kasım 2014 (UTC)
 • Ayrıntılı olarak bilgi edinebilecek miyiz diye birkaç görüşme yapacağım pazartesi günü, haberleri buradan bildireceğim. --e.c. 23:54, 21 Kasım 2014 (UTC)
e.c. Salı günü akşam oldu. Hala haber yok mu? Yoksa vakıf bizi unuttu mu? --Mavrikantmsj 17:50, 25 Kasım 2014 (UTC)
İletişime geçtim, sonuçları aktaracağım, sevgiler. --e.c. 02:23, 26 Kasım 2014 (UTC)
 • Söz konusu maddelere TTNET'ten erişim sağlayabiliyorum. Sorun çözülmüşe benziyor. Sansür olduğuna inanan arkadaşlarımızın olaylara daha metanetli ve sorgulayıcı bir tutumla yaklaşmasını öneriyorum.--Kafkasmurat- 12:49, 12 Aralık 2014 (UTC)

Yeter Artık Haykırıyorum![değiştir | kaynağı değiştir]

Vikipedi'de sabahtan beri çok yoğun şekilde vandalizm var ve baş edemiyoruz. Her Pazar günü aynı işkenceyi çekmek zorunda değiliz. Korumaya alınması gereken onlarca madde, süresiz engel verilmesi gereken onlarca kullanıcı adı var. Filtreler bile engelleme oranında bütün değişikliklerin %20'sine kadar ulaşıyor. "Artık gözünün üstünde kaş var" gibi gerekçeleri bırakıp 3-5 kişiyi daha hizmetli seçebilir miyiz? Vikipedi'nin işleyişi ciddi şekilde aksıyor ve buna bir son vermemiz lazım! --Alperen (mesaj) 20:02, 23 Kasım 2014 (UTC)

Şu an önümüzdeki herkese hizmetlilik yetkisi versek dahi çözülmez, çünkü bu işlerle ilgilenen kullanıcı yok pek. 1-2 istisna var benim kafamda ama tam emin değilim.--RapsarEfendim? 20:15, 23 Kasım 2014 (UTC)
Ha bu arada karanlıklı, mumlu, küfürlü bir laf da vardı :)--RapsarEfendim? 20:16, 23 Kasım 2014 (UTC)
Katılıyorum. Bu işi çok iyi yapabilecek arkadaşlar varken onlarıda küstürdüler. Bu iş dünyayı kurtaracak kadar ehemmiyetli bir iş değil . Bazılarımızın bunu anlaması lazım. Bence bir kaç aday göstermemiz gerekli. İlkini ben gösteriyim Kullanıcı:Rapsar derim. Mutlutopuz 20:24, 23 Kasım 2014 (UTC)
Rapsar bahsettiğin mum yakmaksa ben sabahtan beri fener tutuyorum burada :D Fakat vandalizmi geri almakla olmuyor kardeşim. Aynı kişiler aynı şeyleri yapıp duruyor. Yapılması gereken 15-20 tane IP adresine bir günlük engel vermek. Onu yapan gün içinde çıkmadığından gülünç durumlara düşüyoruz.--Alperen (mesaj) 20:38, 23 Kasım 2014 (UTC)
Sürekli aynı adresle vandalizm yapan kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor yalnız.--RapsarEfendim? 20:43, 23 Kasım 2014 (UTC)
Filtre kasacağız o zaman... İrili ufaklı bir sürü karışık kural daha...--Alperen (mesaj) 20:45, 23 Kasım 2014 (UTC)
Arkadaşlar, çok sayıda maddeye yarı koruma gerekiyor...--Alperen (mesaj) 20:16, 28 Kasım 2014 (UTC)
Alperen'e katılıyorum. Bir süredir özel işlerim nedeniyle Vikipedi'den uzağım, arada girip bir dolaşıyorum belki işler yoluna girmiştir diye ama her şeyin daha da kötüye gittiğini görüyorum üzülerek. Buraların sıkı bir tadilata ihtiyacı var ve buna gönüllü insanlara. Saygılar. Drgulcu 20:22, 3 Aralık 2014 (UTC)
Vandalizmle etkin mücadele, güncelleme vb. öncelikli meselelerin olduğunu düşünüyorum. Bu gibi sıkıntıları gören Vikipedistlerin de karamsarlığa kapılmadan ellerinden gelen yardımı yapmalarını bekliyorum/bekliyoruz. Elden geldiğince yardım etmeye çalışacağım kendi hesabıma. Vitruvian (mesaj) 15:15, 5 Aralık 2014 (UTC)

Tartışmaya davet[değiştir | kaynağı değiştir]

Lütfen, şuradaki tartışmaya katılıp görüşlerinizi bildirir misiniz? Teşekkürler..Herkese iyi çalışmalar..--Eğitmenmahmut msj 23:42, 24 Kasım 2014 (UTC)

Türkiye'de il ve ilçelerin yüzölçümleri için kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de il ve ilçelerin yüzölçümleri için bugün bir anonim kullanıcı Arsuz ilçesine Harita Genel Komutanlığına ait kaynak ekledi. Bende bu kaynağı ilgilenenler ile paylaşmak istedim. İyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 09:31, 25 Kasım 2014 (UTC)

Kullanıcı:Kırım alkollü[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanıcı sayfaları farklı alan adlarına yönlendirerek çok üst düzey bir vandalizme imza attı. Çünkü yaptığı yönlendirme devriyeler tarafından geri alınamıyor. TR Vikide çevrimiçi hizmetli olmadığı için IRC üzerinden kahya "Ajraddatz"a ulaşıp durumu anlattım. Kullanıcıyı 1 gün engelledikten sonra değişikleri geri almaya başladı. Çeviride zorluk yaşadığı için bir kısmını bıraktı. Üzerinde sonradan değişiklik yaptığımız sayfaları geri alırken de geçmiş kayboldu. Örnek:Ukrayna. Bu gibi bir olayın tekrar yaşanmaması için alanadları arasındaki taşıma işlemlerini engellemenin bir yolu var mı? --Mavrikantmsj 01:53, 26 Kasım 2014 (UTC)

Gerçekten enteresan ve muhtemelen planlı bir saldırı idi! Hedefi genelde Ukrayna ve ukrayna ile ilişiği olan sayfalardı. Değiştirdiği sayfa adlarından dolayı Türkçeyi çok iyi bildiğini düşünmüyorum sanki google çeviriden aldığı kelimelerle sayfaları taşıdı! Ama vikipedi'nin nasıl işlediğini iyi bilen birisi olduğu aşikar. Muhtemelen beni hedef almasının sebebi ben yaptıklarını geri almaya çalıştığım için oldu. Sağolsun Mavrikant'ın aklına stewardlara yazmak gelmese kimbilir kaç sayfayı daha bozacaktı. Benim konu ile ilgili sadece bir önerim olacak. Bilenleriniz vardır mutlaka ben Türkiye'den 8 saat ileride yaşamaktayım ve online olduğum saatler genelde Vikipedi'nin sessiz olduğu saatler. Vikipedi Türkçe lokalinde Hizmetlilik dışında Steward'lık benzeri sadece acil durumlarda müdahale edilebilecek bir kullalnıcı sınıfı var ise ben bu konuda gönüllü olabilirim. Saygı ve selamlarımla, iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 05:04, 26 Kasım 2014 (UTC)
 • İkinize de teşekkürler Mavrikant ve Fenerli1978. Gördüğüm kadarıyla bir tek Ukrayna'nın geçmişi kaybolmuştu, geri getirdim. Başka gözümden kaçan geçmişi kaybolmuş madde varsa Mavrikant, haber verebilirsen geçmişini geri getirebilirim. Alan adları arasında taşıma işleminin engellenmesinin bir yolu yok bildiğim kadarıyla. Koruma önlemi olarak maddenin adının taşınmasını kilitleyebiliyoruz. Sadece acil durumlarda eyleme geçecek ayrı bir kullanıcı grubu da lokalde yok, bunun için hizmetli kullanıcı grubu yetkileri gerekiyor yani hizmetli adayı olmak gerekli.--Mskyrider ileti 05:37, 26 Kasım 2014 (UTC)
 • O zaman burdan şöyle bir bilgilendirme yapalım benim gibi bir çok kişi Steward adında bir kullanıcı grubu olduğunu bilmiyordur. Bu kullanıcılar Wikipedia global genelinde tüm projelerde sadece acil durumlarda kullanılmak üzere Hizmetli yetkilerine sahipler. Şu anda 35 adet steward yetkisine sahip kullanıcı var ve bunların sadece 1 tanesi Mardetanha orta düzeyde Türkçe bilmekte olan muhtemelen İran Azerisi bir kullanıcı. Bu kullanıcılar bu IRC kanalında genelde online oluyorlar ve acil durumda o kanala girerek Mavrikant'ın yaptığı gibi yardım isteyebiliyorsunuz! Selam ve saygılarımla, iyi vikiler Fenerli1978Buyrun beniiiim? 06:18, 26 Kasım 2014 (UTC)
 • Hi, apologies for posting in English but I don't know how to speak Turkish. It would be possible to reduce the damage from an attack like this in the future by adding a rate limit for moving pages (the standard is max 2 pages every hour or something like that). Users with the 'noratelimits' right would be exempted from this rate limit, so all admins, bots, etc wouldn't need to worry about it. If you wanted to have that added, you can file a task at the phabricator. Regards, Ajraddatz (mesaj) 07:01, 26 Kasım 2014 (UTC)
 • Ajraddatz'ın verdiği bilgiye göre böyle bir saldırıdan ileride etkilenmemek için sayfaya taşımaya limit koydurtabilirmişiz, Saatte maksimum 2 sayfa taşıma hakkı gibi. 'noratelimits' hakkı olan kullanıcılar için bu geçerli olmayabiliyormuş. Bunun için the phabricator'den istekte bulunabiliyormuşuz. Bu konuda diğer kullanıcıların görüşleri nelerdir acaba? --Mskyrider ileti 07:45, 26 Kasım 2014 (UTC)
 • Vay vay, neler dönmüş ya... Eskiden -hâlâ öyle mi bilmiyorum- bir kullanıcının sayfa taşıma limiti vardı. Art arda -atıyorum- 10 sayfa taşıdığında bir süreliğine taşıma yapılması engellenirdi. Çok çok istisna durumlar için seri taşıma yapan yok zaten. Madde bazlı taşıma limiti ve/veya kullanıcı bazlı bir limit getirilirse (varsa daha da sıkılaştırılırsa) faydalı olacağı kanaatindeyim. Ama bence en iyisi, beyaz listede olmayan kullanıcıların sayfa taşıma işlemini yapamaması.--RapsarEfendim? 08:06, 26 Kasım 2014 (UTC)
 • Bu tip olayın bir daha yaşanmaması adına limit konmasını olumlu buluyorum. Bu kullanıcı bugün 20nin üzerinden sayfayı taşımayı başardı. Engellenmeseydi daha da fazlasını yapması kaçınılmazdı. Fenerli1978Buyrun beniiiim? 08:31, 26 Kasım 2014 (UTC)
 • Bu sayfada hangi kullanıcı grublarının taşıma (move) yetkisi olduğu ve limit konulduğunda hangi grupların etkilenmeyeceği (noratelimit) görülebilir. --Mskyrider ileti 08:34, 26 Kasım 2014 (UTC)
 • Vay yavrum yav. Helal olsun adama. İyi açık yakalamış. Neyse bu bize bi ders oldu hacitalhamesaj at 12:08, 26 Kasım 2014 (UTC)
 • Mskyrider, ilgili bütün maddeleri kontrol ettim. Hepsinin geçmişi yerinde duruyor. Çok özel bir durum olmadığı sürece kimsenin 1 saatte 2den fazla madde taşıyacağını zannetmiyorum. Bence bu sınırlama sorunumuzu çözmede yeterli olur. --Mavrikantmsj 12:17, 26 Kasım 2014 (UTC)
 • Böyle bir durum olduğunda hizmetli olmaya gerek yok. Taşınan sayfayı taşıyamıyor isek; buradaki içeriği alır ve eski yerine kopyalayıp yapıştırırız. Taşınan sayfadaki içeriği silerek, bu iş için hazırlanmış olan Şablon:Geçmiş birleştir şablonunu taşınmış, geçmişi taşınacak sayfaya ekleriz. Ancak, limit kısıtlaması Rapsar'ın da söylediği gibi eskiden vardı diye biliyorum. Yeni sürümler ile birlikte gözden kaçmış olabilir. Taşımayı engellemek, sıkıntı oluşturabilir. Fakat, bunu saatte 2 ile 5 arası yapmak, bu tür sorunları çözmemizi kolaylaştıracaktır. --i.e.msj 12:49, 26 Kasım 2014 (UTC)
  • @ i.e. ben senin düşündüğünü düşündüm. Ukrayna sayfasının içeriğini yönlendirilen yerden aldım orjinal sayfaya taşıdım. Ben bunu yapar yapmaz bu sefer Ukrayna sayfasını başka sayfaya taşıdı! Sonuçta taşımasında sıkıntı yok bişekilde geri alınacak. Ama Steward müdahale etmese kullanıcıyı engellemeseydi daha büyük bir zarar oluşabilirdi! Selamlar, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 14:20, 26 Kasım 2014 (UTC)
 • Kararlı bir sürüme sahip sayfaları taşıma (movestable) hakkının otomatik onaylanmış kullanıcılardan alınması da düşünülebilir. Bu tür bir değişiklik, sürüm kontrolünden geçmiş sayfalar üzerinde meydana gelebilecek vandalizmi ortadan kaldıracaktır. --Superyetkinileti 18:58, 28 Kasım 2014 (UTC)

Kategori sayfalarındaki vandalizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Arkadaşlar bunu bilmediğimden ve bu aralar çok fazla rastlamam dolayısıyla sorma ihtiyacı hissettim. Kategorilerde vandalizm yapıldığı zaman bunu nasıl anlayabiliriz. Bu sayfalar onay istemediği için bunun gibi değişiklikler sayfada uzun müddet kalabiliyor. Ya da bu tarzda vandalizmlerde var. Bu konuda nasıl bir yol izleyebiliriz. Saygı ve selamlarımla, iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 02:06, 27 Kasım 2014 (UTC)

Dil Derneği[değiştir | kaynağı değiştir]

Dil Derneği, bildiğiniz üzere TDK kadar kayda değer, dil konusunda çalışmalar yapan akademisyen ve yazarlardan kurulu, Vikipedi ailesi olarak bolca istifade ettiğimiz sivil bir dernek. Derneğe geçenlerde mobil uygulamalarla ilgili bir mesaj attım ve bin ah işittim. Üzülerek söylüyorum ki dernek iflasın eşiğindeymiş; bırakın mobil uygulamalarla falan uğraşmayı, site giderlerini bile karşılayamayacak, yayınlarını durduracak raddeye gelmişler. DD'ye site dizaynı, reklam alma, programlama gibi konularda yardım edebilecek olan veya bağış yapmak isteyen gönüllüler olabilir diye, bu mesajı buraya ekliyorum.

DD veya herhangi bir çalışanı ile organik veya inorganik hiçbir bağım olmadığını da önemle vurgulamak isterim. İyi çalışmalar.--Abuk Sabuk 16:42, 27 Kasım 2014 (UTC)

 • İyi niyetli olduğuna şüphem yok; ancak bunun yeri Vikipedi değil.--RapsarEfendim? 16:46, 27 Kasım 2014 (UTC)
Bence yeri Rapsar. Sonuç olarak, Vikipedi'de bizler bilgiyi yayma üzerine gönüllü olarak çalışan kişileriz. Kâr amacı gütmeyen topluluklar sürekli birbirlerini desteklemeli. Bilgilendirme için teşekkürler, Abuk SABUK...--i.e.msj 21:46, 27 Kasım 2014 (UTC)
lafım doğrudan i.e.'ye değil, lütfen üzerine alınmasın. hatta bodoslama atlamaya hazır hazır hiç kimseye değil doğrudan. ama şu ikide birde duyduğumuz "bilgiyi yayma" konusunda şuna değinmeden edemeyeceğim. dünyayı değiştiren şey bilgidir zaten. bu değişiklik çok farklı yönlerde olabileceği için ve herkes de farklı bir yönde değişmesini isteyebileceğinden, üstelik bu "herkeslerin" güttükleri amaçtan tam emin de değilseniz -ki eminseniz aşmışsınız zaten, gece biz uyurken siz uçuyorsunuzdur muhtemelen- "bilgi yayma"nın aslında göründüğü ya da gösterilmeye çalışıldığı kadar masum birşey olmadığının da farkına varmanız lazım. sonuçta hangi "bilgiyi yayıyoruz" burada, herhangi bir "kaynakta" yer alan kayıtları. ve o kayıtlar çoğu zaman tevatürün ötesine geçemeyebiliyor. lafım dil derneğine de değil bu arada. ama gördüğümüz her "bilgiyi yaymaya" o kadar da hevesli olmazsak iyi ederiz. aksi halde "sakallı dede" aslında noel baba çıkabilir ve tuzluğu kapıp koştuğumuz şey de tam tersi çengelköy hıyarı çıkmayabilir. ANADOLU (mesaj) 09:26, 28 Kasım 2014 (UTC)
 • Bence köy çeşmesinde ifade edilmesinin sakıncası yok. Dil Derneği TDK. nın muazzam bütçesine karşılık küçük paralarla daha büyük işler yapıyor. Destek istenmesi yerinde. Ben de bir e-posta attım, kredi seçeneği olması ile ilgili. Herkes banka transferi yapamayabiliyor. Bu güzide derneğe destek vermek gerektiğini düşünüyorum. --Kafkasmurat- 09:54, 28 Kasım 2014 (UTC)

Para birimi sembolleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Herkese merhaba. Bugün bir kullanıcıyla para birimi sembollerinin rakamın sağında mı yoksa solunda mı olması gerektiği konusunda fikir ayrılığına düştük. Kullanıcıya mesaj attım doğal olarak ancak bir sonuca varamadık. Kendisine sembollerin neden sağda durması gerektiğini düşünüyorsunuz diye sordum ve bana bu kaynağı gösterdi. Kaynakta "İngilizcenin mantığı Türkçeye zorla uygulanıyor" tezi savunulmuş. $1 yazıldığında İngilizce "one dollar" okunuyor, Türkçe "bir dolar" okunuyor. İngilizcede "dollar one" diye okuyan yok bunu. Dolayısıyla bu görüşün dayanaksız olduğunu ifade ettim ve TCMB'nin sembolün solda kullanılması gerektiği yönündeki açıklamasını gösterdim. Kullanıcı son mesajıma yanıt vermedi ve işi değişiklik savaşına götürmek istiyor gibi.[1] Belki benim görüşüm yanlıştır, olabilir. Konuyu buraya taşıyarak diğer kullanıcıların da görüşünü almak istedim. Çıkacak karar sonucunda Vikipedi genelindeki farklı kullanımların da önüne geçeceğiz bu vesileyle.--B.S.R.F. 💬 15:59, 29 Kasım 2014 (UTC)

Benim BSRF'ye gösterdiğim bağlantıda şöyle bir ifade var:

"₺134...

₺134+KDV...

Bu kullanımları şöyle okuyacaksınız:

Türk lirası 134

Türk lirası 134+KDV…

Bu, Türkçenin biçimbilgisine, tamlama kurma mantığına uymayan, İngilizcenin mantığını Türkçeye zorla, öykünerek uygulayan bir kullanım biçimidir."

1. 1 Dolar ifadesi İngilizcede "one dolar" şeklinde okunmasına karşılık $1 şeklinde yazılır. Bağlantıda kastedilende İngilizcedeki bu yazım sistemidir.

2. BSRF, bana Merkez Bankası ile alakalı bağlantı gösterdi; ancak bu konuyla alakalı olarak dikkate alınması gereken kurum Merkez Bankası değil Türk Dili ile ilgili çalışmalar yapan kişiler ve kurumlardır.

3.BSRF'nin kastettiği gibi bir değişiklik savaşı yoktur; çünkü Türkçenin yazı sisteminde para birimleri, her zaman sayıdan sonra kullanılır ve böyle de yazılır. Bugüne kadar rastladığım tüm kaynaklarda bu böyledir. Yaptığım değişikliklerin nedeni de budur. Haddimi aştıysam özür dilerim. -KuzeyliAdam

 • Aslında Kuzeyli Adam'ın dediği gibi bu işin bir de yaygın kullanımı var ve benim bugüne kadar gördüğüm yaygın kullanımda sembol çoğunlukla sağdaydı. Merkez Bankası ise solda olacağını belirtmiş. Bu kapsamda, bize yaygın kullanımdan dolayı tuhaf gelse de; Merkez Bankası'nı dinlemek doğru olan mıdır? diye düşünüyorum ancak gönlüm elbette sağda kullanılmasından yana. Benim düşüncelerimin bu konuda maalesef önemi yok. Bence önemli olan, bu tür konularda yaygın kullanım mı? yoksa konu ile ilgili kuruluşun kararı mı? geçerli olmalı? Sanırım bunun çözümlemesini yapar isek; sıkıntı ortadan kalkmış olacaktır. --i.e.msj 23:59, 29 Kasım 2014 (UTC)

Bence her iki iddia da yerinde. Lakin tartışmaya yaklaşımımız " 'Türk Lirası' veya kısaltması olan 'TL.' yi kullanacaksak, rakamın sağında; bunların simgesi olan "Turkish lira symbol black.svg" sembolü kullanacaksak, rakamın solunda " şeklinde ise sorun yok. Sembolün kullanımı ile ilgili açıklama zaten bu konuda hazırlanmış maddemizde de mevcut. BSRF' nin verdiği bağlantıda TCMB 'nın:

"TL, Türk Lirası’nın kısaltması, yeni belirlenen simge ise Türk lirasının simgesidir. Türk lirasını ifade edebilmek amacıyla kullanıldığı yere göre, aynı anda kullanmamak koşuluyla ya simge ya da kısaltma kullanılabilir. Metinlerde ve resmi yazışmalarda açıkça yazılması (Türk Lirası) veya kısaltmasının (TL) kullanılması tercih edilirken grafik, tablo gibi yerlerde simgenin kullanılması tavsiye edilir."

şeklinde açıklaması var. Sonuç itibariyle, 'Avrupa Birliğine uyum' sürecinde 'simge' nin icat edildiğini düşünüyorum. Çoğunlukla diğer yabancı para simgeleri de rakamların önünde kullanılıyor. Bunun Türkçe dil kurallarına aykırılık içerdiğini söylemek de yanlış. Dil Derneğinin açıklamasının son bölümünde ifade edilen 'yanlış kelime kullanımı' vurgusu üzerine verilen örnek ile açıklamanın ilk bölümünde yer alan (asıl tartışma konumuzla ilgili) simgenin kullanılması örneği farklı şeyler. Yazı dili ile sözlü anlatım dili farklı şeyler. Nihayet simgeyi okurken, rakamdan sonra okumak sözlü iletişim açısından Türkçeye uygun. Bilindiği üzere simge, Türkçede yazılırken rakamdan önce, okunurken rakamdan sonra; Türk Lirası/TL yazılırken de okunurken de rakamdan sonra. Nihayet "Turkish lira symbol black.svg" icat edilmeden önce de bu böyleydi, şimdi de. Aslında değişiklik yok. Sadece önceden olmayan 'para simge' miz ("Turkish lira symbol black.svg") oldu. Yani dilde değişiklik yok, bir anlamda gelişme var. O da olmalı, değil mi? Bu gelişme bana göre Türkçeyi bozmak değil, aksine diğer dillerle Türkçe arasında 'uluslararası ekonomi dili' anlamında uyuşmaya yönelik bir gelişmedir. Herkese iyi çalışmalar:)..--Eğitmenmahmut msj 01:22, 30 Kasım 2014 (UTC)

Mahmut beyin açıklaması, bana gayet mantıklı geldi. Araştırma ve bilgilendirme için teşekkürler.--i.e.msj 08:00, 30 Kasım 2014 (UTC)
 • BSRF ve Eğitmen'e katılıyorum.--Abuk Sabuk 19:38, 30 Kasım 2014 (UTC)

Farklı düşünen kimse yoksa yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda sembol solda olacak şekilde maddeleri düzenleyeceğim.--B.S.R.F. 💬 13:50, 13 Aralık 2014 (UTC)

Neden tepki gösteremedik?[değiştir | kaynağı değiştir]

İnternet yasası çıkarılırken sessiz kaldık.

Sonra üç adet maddemiz engellendi (bkz. "Vajina" maddesine erişim engeli). Hatırladınız mı?

Vikipedi'nin geleceği meçhul, iki kelam etmekten mahrumuz. O maddelere katkı yapan kullanıcıların emeğine saygısızlık edilmesi yetmezmiş gibi kendimize olan güvenimizi de kaybettik.

Diyeceklerim bu kadar hakim bey.

--bermanya 22:12, 3 Aralık 2014 (UTC)

Yaz kızım. Müşteki beyanında, Türkçe Vikipedi ile ilgili sorunları belirtmiştir. Dosya kapsamı tekrar gözden geçirilmiş olup; Türkçe Vikipedi'nin kaybetmeye devam devam ettiği deneyimli kullanıcıların geri getirilmesi için tanık olarak adreslerine çağrı kağıdı düzenlenerek gönderilmesine, WikiMedia Türkiye'nin faaliyete geçirilmesi için yapılan hazırlıkların hızlandırılmasına ve belirtilen iddialar ile ilgili şüphelilerin ifadesine başvurulması için haklarında fezleke hazırlanarak adreslerine gönderilmesine karar verilmiştir. Bu nedenlerden dolayı, dava mahkemenin yazılı olarak belirteceği ileri bir tarihe ertelenmiştir. --i.e.msj 23:00, 3 Aralık 2014 (UTC)
"Hiç küskün değilim. Hiçbir dargınlık duymuyorum" yazık oluyor böyle--Tacci2023 (mesaj) 23:42, 3 Aralık 2014 (UTC)
Menderes'in idam sözlerinin konuyla alakası ne çözemedim? :S --Mavrikantmsj 23:55, 3 Aralık 2014 (UTC)
Olayın üzerinden 2,5 hafta geçmiş. Kurbağa misali sıcak suya alıştığımızı düşünüyordum. Ben de bir şeyler söylemek için 2. Pazartesiyi bekleyecektim ama Bermanya dayanamamış patlamış. Bari ilgili maddelerin adını değiştirelim de tekrar engellenirse hamle yapmak için fırsatımız olur. Bu arada Elmacenderesi 2 kelam açıklama yapman için daha kaç Pazartesi geçmesi gerekiyor? --Mavrikantmsj 23:55, 3 Aralık 2014 (UTC)
O tepkiyi vermeyelim bu tepkiyi vermeyelim olacağı budur. Vikipedi maalesef tam anlamıyla sahipsizdir. Bunu açıkça gördük. En güzel tepki karartmaydı bana göre. Ancak geçti Bor'un pazarı, sür eşeği Niğde'ye. Bundan sonra ne tepki verilirse verilsin anlamı ve etkisi olmayacaktır. Bu olay üzerine sadece 1 bardak su içilebilir. İngilizce de böyle bir sansürleme olsa ne olurdu acaba diye merak ediyor insan. Böyle herkes sus pus olur muydu acaba. Yazık ki ne yazık. Sinirliyim gerçekten. Hiç bir konuda karar alamıyoruz, Bence artık bir şapka koyma ve düşünme vakti gelmedi mi?--Sait71 05:47, 4 Aralık 2014 (UTC)
 • Çünkü o taş...a sahip (mecaz) hizmetliye ihtiyaç var (hizmetlilik yetkisi gerekiyor zira bunları uygulamak için). Aylardır kapatılmayı bekleyen tartışmalar var. Neden kapatılmıyor mesela? Bir ara Vito vardı, sahi ne oldu ki ona?--RapsarEfendim? 08:21, 4 Aralık 2014 (UTC)
yukarıda ortak bir karar mı alınmış da uygulanmamış? alınmışsa neymiş? yoksa mecazi hizmetlilerden topluluğun üstünde bir konum mu beklenmekteymiş? beğenmediğimiz engellemelerde bile (ki hani hizmetlinin üç işinden biri..) 'vay topluluğa sormadın!' diyenler bu durumda ne beklemekteymiş? topluluğun 'taş..'ı var mıymış? --kibele 08:36, 4 Aralık 2014 (UTC)
 • hazır konu "taş"a (akı karası farketmez) gelmişken. birileri bir arbedeye yol açmak isteyince öne çocukları dizer, ellerine taş verir ya hani. çok tanıdık bir manzaradır ya. tr. viki'de birileri o taş atan çocuklara ne kadar çok benziyor, bilmem farkettiniz mi? hep aynı kişiler (yaşları da müsait galiba) önde taş atıp kaçıyor. ondan sonra seyreyle şangırtıyı. ANADOLU (mesaj) 16:34, 4 Aralık 2014 (UTC)
 • Niye Vikimedya Vakfı'mız ses çıkarmadı? Sait gibi arkadaşlar mesaj yazmamış mıydı? Yine Vikipedi öksüz kaldı, kalacak gibi. --Uğurkentmesaj 16:39, 4 Aralık 2014 (UTC)
 • Bakınız arkadaşlar burada bence en doğru tespiti Uğurkent arkadaşımız yapmış. Çünkü benim ilk konuda yapmış olduğum girişimle ilgili olarak aldığımız sonuçta bu hukuki bir engel değil! Sadece TTNET internet sağlayıcısı tarafından gerçekleştirilmiş bir engelleme var ortada. Onlara sorulduğu zaman mahkeme kararı var deniyor ama böyle bir durum yok. O nedenle bu durumda bir hizmetlinin değil Vakıftan yetkili birilerinin devreye girmesi gerekirdi! Sait71'e Tahsin Ozun'dan gelen İlginiz için teşekkürler yazısına cevap olarak ilgisizliğiniz için teşekkürler yazabileceğimiz bir Tahsin Ozun varmı yoksa bu bir PC otomatik cevabımı onu bile bilemiyoruz. O nedenle burda Hizmetliyi, Devriyeyi, Kullanıcıyı suçlamanın bir anlamı yok. Bu sadece iç hesaplaşmaya girer! Eğer ki bizler hukuka güveniyorsak hukuksuz olan bir kararı karartma ile protesto edersek bizler hukuksuz bir davranış içerisine girmiş oluruz ve buda kendi içimizde çelişmemize sebep olur! Saygı ve Selamlarımla, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 00:48, 5 Aralık 2014 (UTC)
Protesto bir haktır, hukuksuz bir davranış değildir. İnsan haklarına ve anayasalara göre herkesin bir düşünceyi, bir fikri yayma hakkı bulunmaktadır. Sansür olduğunu ve bunun yanlış olduğunu duyurmak da buna dahildir.--Alperen (mesaj) 14:19, 6 Aralık 2014 (UTC)
 • Şu an bir sansür olduğunu sabit bir duyuru ile sayfa üstünden ilan edelim. Kullanıcıların fikir belirteceği bir sayfa açalım.--Alperen (mesaj) 14:16, 6 Aralık 2014 (UTC)
Destek Destek Şu an için elimizden gelen bu olacağından, ben Alperen'in önerisine destek veriyorum. --i.e.msj 17:54, 6 Aralık 2014 (UTC)
Destek Destek Tartışarak çözüm bulamıyoruz. O nedenle tartışılarak çözümleyemediğimiz bu konuda oylamayı destekliyorum. Şu durumda yapılacak en mantıklı şey tepede bir uyarı ve hazırlanacak özel bir sayfadır. Hiç değilse bu sayfada kendimizi ifade edelim--Sait71 18:13, 6 Aralık 2014 (UTC)
Destek Destek Şu şu maddelere şu tarihten beri şu kadar gündür bilimsel bilginin sansürlenmeyeceği belirten çartçurt yasasına aykırı olarak sadece TTNET tarafından erişim engelleniyor gibi bir cümle ile duyuruyu yapabiliriz. Olayı tekrar gazetelerde gündeme getirerek yetkililer üzerinde baskı oluşturabiliriz. Bu eylemin sorunumuz çözmek için yeterli olacağını düşünüyorum. Kullanıcıların fikir belirteceği sayfanın kontrollü zor olabilir ama birçok okuyucunun Vikipedi'nin karar mekanizmasına katılmasını ve aktif birer gönüllü olmasını sağlayacaktır. --Mavrikantmsj 23:08, 6 Aralık 2014 (UTC)
Destek Destek Alperen'in protestosu gayet makul ve mantıklı! Kendisinin hukuksuzluk la ilgili eleştirisine bir açıklama yapmak isterim. Elbette herkesin protesto hakkı vardır! Ama misal bir yol kapatılarak bir protestoda bulunmak için gerekli yerlerden izin almak gerekir. Vikipedi'de de bir karartma yapılacaksa gerekli kararın ortak konsensüs sağlanıp yapılması gayet makul mantıklı ve hukukidir! Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 02:27, 7 Aralık 2014 (UTC)
Mavrikant, sanırım bu tip işlerin çok kolay olduğunu düşünüyorsun, yaptığım 7 yazışmaya halen cevap bile gelmedi, vakıf ise işi kendimiz çözmemiz gerektiği tarafında, hizmetli yetkisi ile Vikipedi karartılamaz, karartmak ne kadar doğru bir seçenek? Köy okullarının öğretmenlerinden onlarca mesaj alıyoruz bilgiyi bize sağladığınız için başlıklarıyla, karartma bilginin ulaşmasına engel oluşturacaktır. Amacımız bilgiyi yaymak, protesto amaçlı bir başlık oluşturulması sürecine ben de destek oluyorum, hatta güzel bir metin hazırlayarak bunu ekleyelim derim, ama astık kestikli bir sürece girersek bu doğru bir yol olmayacaktır. Vikipedi öksüz de değil! Ön planda fazla görünmüyor olabilirim ama emin olun her gün onlarca e postaya cevap veriyor, lisans işlemleri için uğraşıyor, başka vikilerden gelip bize zarar vermeye çalışan kukla hesaplarla uğraşıp globalde bunlarla ilgili problemleri çözmeye çalışıyorum, hepinize sevgiler sunuyorum. --e.c. 12:34, 7 Aralık 2014 (UTC)
Her gün milyonlarca sayfa izlenimi alıyoruz. Bu şekilde işlevimizi aksatmadan da sesimiz duyulacaktır.--Alperen (mesaj) 13:22, 7 Aralık 2014 (UTC)
 • Karartma o an akla gelen ilk tepkiydi. Doğru veya yanlış. En azından net bir tepkiydi. Şuanda dışardan bakınca bu sansürü kabul etmiş ya da hiç tırnak içinde iplememiş olarak görünüyoruz. Aksi varsa da ben bilmiyorum. Bana göre Vikipedi sahipsiz. Bu tip bir durumda ne olacağını deneyleedik. Şuanda bu engellemeyi yapanların karşılarında ciddi bir muhalefet görünmüyor. Bu sansür yarın bir gün belli bir görüş doğrultusunda yeni sansürlerin, engellemelerin yapılmasına ön ayak olabilir. Bugün 4 madde ile başladı. Yarın 50 olur, diğer gün 500 olur 2 yıl sonra bakmışızki inceden 1500 maddemiz sansürlenmiş. O nedenle pilavın dibi tutmadan bir şeyler yapalım. Şu aşamada yukarıdaki öneri biraz daha açılmalı. Gerekli içerikler (Açıklama metni, tepe banner vs) hazırlanmalı. Karşı çıkan olmazsa uygulanmalı. Bu konu çok önemli.Sait71 14:10, 7 Aralık 2014 (UTC)
 • Aksine bir istek yoksa, bunu gerçekleştirelim. Yazacağımız duyuruda madde isimlerinin bulunmasına bence gerek yok. Önerim şu;
Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı Türkçe Vikipedi'nin bazı maddelerine erişilmesini, TBMM tarafından çıkarılan yasayı referans göstererek engellemektedir. Bilimsel referanslara dayanan bu maddelerdeki özgür bilgiye erişimin engellenmesini, özgür bilgiyi oluşturma çabası içerisindeki gönüllü kullanıcılar olarak kınıyor ve en kısa sürede engellemelerin ilgili kurum ve kuruluşlarca kaldırılmasını bekliyoruz.

--i.e.msj 15:34, 7 Aralık 2014 (UTC)

Bence engellenen maddeleri açıkça belirtelim. Bazı maddeler yerine engellenen maddeleri yazalım.Sait71 15:41, 7 Aralık 2014 (UTC)
Sen, ben tepki göstermeyiz. Fakat, tepki alacağımızı bildiğimiz madde isimlerini neden yazalım? Hem ayrıca, bu engellemeci zihniyet bugün 4 madde ile başladı, bu yarın 50 madde olur demişsiniz. Bu kapsamda bence hangi maddenin engellendiğinin de hiçbir önemi yok. --i.e.msj 15:43, 7 Aralık 2014 (UTC)
Belki bu sayfayı ziyaret edenler hangi maddelerin engelli olduğunu bilmek ister diye düşünmüştüm. Bu o kadar da büyük bir şey değil. Önemli olan bir an önce bu kararı uygulamamız. Ben metni ve üslubu yeterli buluyorum. Ana sayfa üzerinde çıkacak küçük bir uyarı ile tepkimizi yeterince kişiye ulaştırabileceğimizi düşünüyorum.Sait71 15:50, 7 Aralık 2014 (UTC)
 • Gelin karartalım diyorum — Çünkü 237.000 madde bizim için neyse, 3 madde de o olmalıdır; emeğe saygı açısından yaklaşmalıyız. Karartma yaparsak milyonlarca insan 24 saat boyunca bilgiden mahrum kalacak, doğrudur, peki o 3 maddeden mahrum kalanların günahı ne? Üstelik bu mahrumiyet 24 saatten kat be kat daha fazlayken. Sait'in dediği gibi, daha fazla maddenin sansürlenmeyeceği ne malum? Sonuçta hiçbir hukuki dayanağı olmayan bir sansürcü zihniyet var karşımızda. Sitenin üstüne bildiri konulması güzel ama yetersiz bir öneri, 24 saatlik bir karartmanın akabinde bildiri koyalım diyorum: İlgi çekeceğiz ve bu sansüre karşı güçlü bir tepkinin oluşmasını sağlayacağız. --bermanya 17:09, 7 Aralık 2014 (UTC)
Sistemsel olarak, bildiri okunduktan sonra maddeye geçilmesini sağlarsak belki bir ara formül olabilir. Geçiş sayfası koymak da düşünülebilir yani. Yukardaki bildirinin altına "konu hakkında detaylı bilgi almak ve görüş bildirmek için tıklayınız" yazarak bir sayfaya bağlantı verebiliriz. --Alperen (mesaj) 18:46, 7 Aralık 2014 (UTC)
 • Meta'da küresel bir karar sağlamak için bir tartışma oluyorsa, tüm vikilerde ilgili sayfaya bağlantı veren sabit bir duyuru olur. Biz de yukarıya İncelemeelemani'nın belirttiği gibi bir duyuru yaparsak 237.000 küsür maddenin her birinde aynı yazı çıkar. Bir de o yazıya tıklandığında bu engellemeyle ilgili bir görüş sayfası açılabilir. Bu engelle ilgili isteyen herkes yorum yapabilir diye düşünüyorum. --Uğurkentmesaj 18:56, 7 Aralık 2014 (UTC)
 • naçizane önerim, ne yapılacaksa fazla patırtı çıkarmadan yapılması yönünde. eğer amaç gerçekten de üzüm yemekse. bu arada, viki kapanınca insanların zifiri karanlığa gömüleceği gibi bir hava oluşturulmuş. yine naçizane önerim, buna fazla kapılmamamız yönünde. viki aramalarda ilk çıktığı ve insanların kolayına geldiği için, biraz da viki'yi gerçekten çok ciddi bir ansiklopedi sandıkları için fazla başvuruluyor olabilir. ama viki'deki bilgiler internette zaten mevcut. üstelik viki yazarların bir kısmı da dahil, burada işlerin gerçekte nasıl yürüdüğünü çoğu insan bilmiyor ve basılı ansiklopediler kadar ciddi sandıkları viki maddelerinin arkasında aslında kimlerin olduğundan da pek kimsenin haberi yok. toparlarsak, fazla patırtı çıkararak toplumun dikkati çekilecekse, viki'ye dikilecek gözlerin karşısına utanılmayacak bir durumda çıkmak çok önemlidir. ki bugün türkçe viki'nin bu duruma gelmesi için kaç fırın ekmek yemesi gerektiğini hesaplamak istesek, altından kalkamayız. ortalığı velveleye vermeye çalışanlara uymadan viki'ye katkıda bulunmak her zamanki gibi yine de en iyisi olacaktır. ANADOLU (mesaj) 19:07, 7 Aralık 2014 (UTC)
 • Metin gayet makul ve mantıklı, teşekkürler i.e.. Ayrıca Alperen'in dediği gibi bazı maddelerine kısmına bağlantı verilerek hangi sayfaların engellendiği listelenebilir ve o sayfada insanların görüşlerini belirtebilirler. Bu yazı çıktığında zaten medyada haber olur. Engeli kaldırma yolunda ilk aşama için gayet ses getirecek bir davranış olacağını düşünmekteyim. Saygı ve selamlarımla, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 03:49, 8 Aralık 2014 (UTC)
 • Ek olarak yapılabilecek bir başka iş de bu maddelerin geliştirilmesi olabilir. Örneğin haftanın işbirliği kapsamında vajina maddesi İngilizce'den çevrilse Türkçe Vikipedi doyurucu bir maddeye kavuşur. -- Güzelonlu (mesaj) 06:46, 8 Aralık 2014 (UTC)
 • Destek Destek @i.e.msjnin metni gayet guzel, Viki de yer almali. Destekliyorum. --Tacci2023 (mesaj) 20:21, 8 Aralık 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Metin önerileri güzel. Ancak engelleme hakkında bilgi edinebilen oldu mu? TİB'e bilgi edinme başvurusu yaptım engel yok dendi; TTnet'e yazdım herhangi bir engel yoktur dendi. Engel konusunda Kim? Nerede? Ne zaman? Hangi gerekçeyle (müstehcenlik olduğu tahmin edilebilir olsa da)? sorularının cevaplarına ulaşabilen kullanıcılar varsa, bilgilendirme yapsa iyi olur.--Sayginerv-posta 14:54, 9 Aralık 2014 (UTC)
  • @Sayginer 10-15 mesaj kadar üstte Elmacenderesi'nin bir mesajı var. 7 yazışma yapmış ama hala cevap alamamış. Bende TİB'den bilgi talebinde bulunmuştum ve bana engel olmadığına dair geri dönüş yaptılar. Son durum bildiğim kadarı ile bu. Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 15:16, 9 Aralık 2014 (UTC)
 • Engelli maddeleri farklı sayfalara taşıyabiliriz. Vajina maddesini Vajina (organ) sayfasına taşırsak Google 3-5 gün içerisinde farkına varır, kullanıcılar engelle karşılaşmadan sayfaya girebilir. --Khutuckmsj 23:51, 9 Aralık 2014 (UTC)
Evet, madem engel yasal merciler tarafından yapılmadı, o halde engeli aşmamızda yasal olarak bir sakınca yok. Resmi kurumlardan gelen yazıları saklayalım, biz engelledik engeli aştılar derlerse hem kimin engellediği ortaya çıkar, hem de engelleyenler yazıştığımız kurumlardan birisiyse herhangi bir hukuki durum oluşursa görüş alındığını belirtmiş oluruz.--Alperen (mesaj) 11:50, 13 Aralık 2014 (UTC)
 • İlginç şekilde maddeye http bağlantı engelli, ama https bağlantıdan ulaşılabiliyor. --Khutuckmsj 13:14, 13 Aralık 2014 (UTC)
 • Vajina maddesini Vajina (organ) sayfasına taşıdım, ancak Kullanıcı:Rapsar adlandırma yönergesine uygun olarak geri aldı. Kullanıcıların bilgiye daha rahat ulaşabilmesi için maddenin farklı bir isme taşınmasını öneriyorum. --Khutuckmsj 19:27, 13 Aralık 2014 (UTC)
İlgili politikaya şunun ilave edilmesini öneriyorum: "Sebebi bulunamayan erişim engelleri, teknik hata vb. dolayısıyla bir sayfaya uzun süre (en az birkaç gün) erişim sağlanamadığı durumlarda, burada yazan kurallara istisna uygulanabilir. Madde adı kullanıcıların daha rahat erişim sağlayacağı bir başlığa taşınabilir. Bu başlık her koşulda içerik ile uyumsuz olmamalıdır". Bi de bu var: [2]. Ayrıca engellemeyi TİB mi yapmış? Biz niye duymadık. Bu haberde öyle yazıyor: [3]--Alperen (mesaj) 20:52, 13 Aralık 2014 (UTC)
 • Şablonun sol tarafına koymak için şöyle bir resim hazırladım. Vaktiyle Kanal D'nin penisilin ilacını biplediğini düşünürsek güzel bir gönderme. :) Hazırlayacağımız şablonda engellene maddelerle birlikte Sansür ve İnternet sansürü maddelerine de bağlantı verilmeli. Tabi bütün bu maddeleri yayından önce geliştirsek güzel olur. Metinde 5651 sayılı yasanın 8. maddesinin 5. fıkrasına istinaden engellendiğimizi de belirtmek lazım. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti yasalarınız bizi bağlamadığını da topluluğa hatırlatmak isterim. --Mavrikantmsj 21:28, 13 Aralık 2014 (UTC)
Mavrikant sesli güldüm :) --Khutuckmsj 21:58, 13 Aralık 2014 (UTC)
Çoğumuz Vikipedi'ye Türkiye'den giriyoruz. Vikipedi'nin içeriğine dair eylemleri Türkiye'de gerçekleştiriyoruz, içeriğe Türkiye'de erişiyoruz. Türkiye yasaları bizi bağlamaz demek doğru değildir. Buna karşın ortada bir engelleme fiili varsa bunun da bir yasal dayanaağı olmalıdır ve bizim de İnternet kullanıcısı olarak özgürlükler bağlamında hak arama imkanımız, engellemeyi kimin hangi gerekçeyle yaptığını öğrenme gerekirse de kaldırılmasını isteme hakkımız vardır.--Alperen (mesaj) 22:39, 13 Aralık 2014 (UTC)

Wikimedia CEE Meeting 2014 - Wikimedia Orta ve Doğu Avrupa Toplantısı 2014[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar,

Üçüncü Wikimedia Orta ve Doğu Avrupa Toplantısı 19-21 Aralık 2014 tarihlerinde Kiev, Ukrayna'da gerçekleşecek. Vakıftan Asaf'ın verdiği bilgiye göre şu an katılımcı listesinde Türkçe Vikipedi'den kimse yok. İngilizce konuşan topluluk üyeleri için bölgedeki diğer Wikipedia'lardan kullanıcılarla tanışmak, deneyimleri paylaşmak ve öğrenmek için çok iyi bir fırsat. Asaf'ın verdiği bilgiye göre seyahat masrafları Vakıf tarafından karşılanacak. Detaylara Wikimedia CEE Meeting 2014 sayfasından ulaşabilirsiniz. İş durumunu ayarlayabilirsem ben katılmayı düşünüyorum. Katılmak isteyen arkadaşlar mesaj sayfama bilgi bırakabilir veya Asaf Bartov görüşebilir. Konferansın herkese açık Facebook grubuna buradan ulaşabilirsiniz. --Khutuckmsj 09:53, 4 Aralık 2014 (UTC)

Thank you, Khutuck! Yes, I think it is an important opportunity for the Turkish Wikipedia, and for other communities to learn from your experience. I encourage you all to make an effort to ensure there is a delegate from this community at this event, despite the short notice. I look forward to meeting your delegate there, in two weeks. :) Ijon (mesaj) 22:47, 4 Aralık 2014 (UTC)
 • Arkadaşlar gerekli hazırlıkları tamamladım, bu organizasyona katılıyorum. Türkçe Viki'den başka katılımcı olacak mı? Sormamı istediğiniz sorular, bahsetmemi istediğiniz konular nelerdir? --Khutuckmsj 23:51, 9 Aralık 2014 (UTC)
Nişanlınızın Vkipedi giriş şifresi sizde ne arıyor? --E4024 (mesaj) 08:36, 10 Aralık 2014 (UTC)
Vikipedi'ye benim bilgisayarımdan kayıt oldu, Google Chrome en son giriş yapanı hatırlıyor. --Khutuckmsj 09:48, 10 Aralık 2014 (UTC)
 • 2012'de bu organizasyon ilk kez düzenlenirken Belgrad'a tek temsilci olarak gitmiştim ancak dönüdkten sonra Köy Çeşmesi'n yazınca vikipedi topluluğundan pek ilgi görmedim. Oraya gittiğimde "neden sizin chapter'ınız yok?" sorusuyla karşılaşacağımı Vito önceden tahmin ettiği için bana hazırlıkların sürdüğü ve Türkiye'deki bürokratik engellerin süreci uzattığı konusundan bahsetmemi istemişti ancak o zaman bu zamana geçen sürede gördük ki, chapter konusunda bir arpa boyu kadar bile yol almadık. Küçük ülkelerden Ermenistan ve Makedonya'nın bile chapter'ı varken bizim olmaması büyük utanç ve imkanım olsa bile gidemem zira bu durumu açıklayabileceğimi sanmıyorum. Oradakiler de Türkiye'de kendi ülkelerindeki gibi chapter kurulmasını ve ülke çapında projeler yürütülmesini görmek, bunlar için deneyimlerini paylaşmak ve önayak olmak istiyorlar. Zaten Orta ve Doğu Avrupa Wikimedia Konferansı'nın amacı da bu... Ancak giden temsilci dışında kimse ilgi göstermezse, benim gibi geçmişte heveslenen bir temsilcinin bile tüm hevesi kırılabiliyor. Katılımcı listesine baktım, sadece birkaç kişi benle aynı sene konferansa katılmış. 2013'te Türkiye'den kimse katılmadığı için seni gördüklerinde yukarıda bahsettiğim kısımlara atıf yapmaları kuvvetle muhtemel... Ben vandalizm sorunundan ve kullanıcı sayısı yetersizliğinden ve kısır döngüye yol açan tartışmaların ve anlamsız kavgaların sitenin gelişimini engellediğinden bahsetmiştim. Onlar da bunun vikipedislerin aralarında bir şekilde uzlaşıp çeşitli şekillerdeki teşvikleriyle projelerle ve işbirlikleriyle mümkün olabileceğinden bahsetmişlerdi ve her konuda fikir danışmak için onlarla iletişime geçebileceklerini söylemişlerdi. Köy çeşmesi'nde kimse ilgilenmedikten sonra ben de bu konuyla ilgilenmeyi bırakmıştım. Ama şimdi düşünüyorum da, Türkçe Vikipedi, Türk toplumunun tam bir yansıması. Vikipedi'den bahsettiğinizde sokaktaki adamı geçtim, ODTÜ'deki birçok arkadaşım bile Vikipedi'yle uğraşmanın boş iş olduğu konusunda hemfikir. Arada tek tük çabalarımı takdir edenler de oluyor, olmuyor değil fakat bunlar da Vikipedi'ye katkıda bulunma konusunda pek istekli davranmıyorlar. Vikipedi'de kısa süreli kullanıcı katanlar da özgür bilginin gücüne inanan bazı üniversite veya lise hocaları. Onların da kattığı kullanıcıların büyük bir kısmı hocayla işi bittikten sonra siteye uğramıyor. Aslında sitenin tüm yükü Türkçe Vikipedi'nin gelişmesi için çırpınan bir avuç insanın omuzlarında... Türk toplumunun bir yansıması derken aynı zamanda vandalizm konusunu da kastediyorum. Ara sıra İngilizce Vikipedi'nin ya da diğer büyük vikilerin yeni oluşturulan maddelerine meraktan şöööyle bir göz atıyorum ve şunu açıkça söyleyebilirim ki, bizimkisi gibi saçma sapan maddeler açılan, kendisinin, şirketinin, mahallede kurduğu takımın maddesini giren, bir şarkı yaparak kendisini rapçi, birkaç kitap yazarak kendisini yazar zanneden yahut maddelere kendi isimlerini eklemelerini geçtim, ansiklopedi mantığına yıldızlar kadar uzak o kadar çok insan var ki... Bunlar anca Ekşi Sözlük ve benzeri forum ortamlarında Vikipedi'ye çamur atmaktan geri durmuyorlar. Velhasılıkelam, bu konuda oldukça gerçekçi ve kötümser olarak bu tip konferansların Türkçe Vikipedi'de hiç etki yaratmayacağını yahut etkisinin minimumda kalacağı hususundaki fikrimi uzun müddettir muhafaza ediyorum. Toplumun kafa yapısını, zihniyetini bir anda değiştirmemizin mümkün olmamasından ötürü sadece ortaokul düzeyinde, ağaç yaşken yapacağımız teşvik çalışmalarının haricinde siteye yeni kullanıcı kazandırmamız çok zor. Bu durum, chapter kurulduğunda yaşanacak sponsor sorununda da geçerli olacak. Birçok insanın umursamaığı bir bilgi ortamına kim neden, ne diye sponsor olsun? Ama okullarla ortak projeler yapan, sürekli çeşitli ortamlarda siteyi tanıtan ve kullanıcı kazandıran gönüllüleri görürlerse elbet sponsor olurlar. Yani iş biraz da bizlere düşüyor. Acaba Vikipedi'ye bilgisayar başında oturmak dışında katkıda bulunmak için hayatımızdan daha fazla fedakarlık yapabilir miyiz? Önce bunun cevabını vermemiz büyük önem arz etmekte...--Śαвяí¢αи76ileti 08:35, 10 Aralık 2014 (UTC)
 • Sabri76, söylediklerinde haklısın, ancak çok da umutsuz olmamak lazım. Önceki dönemlerde yaptığımız çalışmalar, konferanslar, konuşmalar Vikipedi'ye binlerce olmasa da onlarca yeni yazar kazandırdı, bunun en yakın tanıklarından biri benim. Etkinlik programı temelde Wikipedia projelerini büyütmek için gereken stratejiler üzerine kurulmuş, bu stratejilerden denemediklerimizi veya bizden farklı sonuç alan projeleri görmek iyi olacaktır. Vakıf temsilcilerinin burada bir chapter açmamızı tavsiye edeceğini biliyorum, küçük toplulukların chapter ile neler yaptığını soracağım. Etkinlikler için sponsor bulma ve sponsorluğun teknik detayları ve prosedürü, sponsorların görünürlükleri gibi konularda detayları görüşeceğim. Sosyal medya destekli yapılan kampanyalar varsa, nasıl yapıldığını ve sonuçları öğreneceğim. Son dönemde Python konusunda kendimi çok geliştirdim, vandalizm tespiti için bot kullanımı ve teknikler üzerine yapılan çalışmaları soracağım. Hiç bir şey çıkmasa bile, gelecekte ne yapabileceğimize dair know-how elde ederiz, Vakıf ve diğer topluluklarla ilişkilerimizi geliştiririz.--Khutuckmsj 10:13, 10 Aralık 2014 (UTC)
 • Sakarya Üniversitesinden Mehmet Hoca üniversitede yapacağımız bir konferans için organizasyon yapabileceğini belirtti. Rektorle konuşup konferans için odenek olup olmadığını soracağını olmasa bile masrafları coğrafya topluluğu olarak karşılamak istediklerini belirtti. Dun konuştum ben. Kendisi Vikipedi üzerinden oğrencilerine odev veriyor. Kadir Has'ta konferans veren Khutuck bu konuda bilgi verirse bende boyle bir projede yer almak isterim. Gonullu arkadaşlarla birlikte bu tur bir organizasyon yapılabilir. Hocamız Vikipediyi aktif kullandırıyor ve tanıdığı başka hocalar olduğunu da soyluyor.Sait71 10:28, 10 Aralık 2014 (UTC)
 • Vikipedi'nin genel hatlarını, nasıl kayıt olunacağını, nasıl katkı yapılacağını ve ne tür maddeler yazmak gerektiğini, Vikipedi'nin kullanıcılara kazandırdıklarını anlatan bir sunumun mevcut. Daha önce Bilkent, Kadir Has, Bahçeşehir ve İstanbul üniversitelerinde bu konuda sunum yapmıştım. Final döneminde etkili olmayabilir ama Şubat-Mart aylarında, üniversitenin ikinci dönemi için bu tür bir konferans, ders veya sunum düzenleyebiliriz, bir ay kadar öncesinden haberim olduğu sürece konuşmacı olarak katılabilirim. Tek bir sınıfa anlatsak bile kârdır. --Khutuckmsj 10:46, 10 Aralık 2014 (UTC)
 • Kendisi Şubat gibi yurt dışına çıkacağını soylemişti, olmazsa konuşup bir uygun tarih belirleyelim. İnternetten canlı yayınlanan Kadir has konferansını izlemiştim ben zaten. Ancak ben daha çok boyle bir konferansın maliyeti nasıl olur, bu konuda bilgim yok. Bir bilgi vermem gerekiyor. :)Sait71 15:04, 10 Aralık 2014 (UTC)
 • Detaylara göre maliyeti değişir. Eğer konferanstan ziyade okul içi bir konuşma düzenleyecekseniz ve ikramda bulunmayacaksanız maliyeti sıfır veya sıfıra yakın olacaktır. İnternetten canlı yayın vb. kısmını da bedavaya halledebilirsiniz. --Khutuckmsj 15:10, 10 Aralık 2014 (UTC)
 • Bu konuyu netleştirmek istiyorum. Hoca ile konuşup bilgi alınca yazarım.Sait71 15:41, 10 Aralık 2014 (UTC)
Talha, chapter dediğimiz bölgesel vakıf gibi oluyor. Örneğin Vikimedya Vakfı var. Arjantin'de faaliyet gösteren bir de Vikimedya Arjantin Vakfı var. Bunun gibi. --Uğurkentmesaj 20:47, 10 Aralık 2014 (UTC)
 • Khutuck, gerçekten bu tür konulardaki girişkenliğini takdir ederek izliyorum. Topluluk için çok faydalı olacağını düşündüğüm bu toplantının değerlendirmesini ise merakla bekliyorum. Şimdiden hayırlı yolculuklar. --i.e.msj 14:51, 11 Aralık 2014 (UTC)

coğrafya maddeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

birkaç gündür pek çok kullanıcı tarafından coğrafya maddeleri giriliyor ya da mevcut maddelere ekler yapılıyor. bir öğrenci projesi olmalı. kimi ingilizce maddeleri kopyalıyor, çeviriyor. bazıları ise telifli. ilginizi çekmek istedim. kullanıcıların bilgilendirilmesi ve telifli olanların işaretlenmesi iyi olur. teşekkürler. --kibele 11:17, 9 Aralık 2014 (UTC)

@Kibele konu benimde dikkatimi Deniz mağarası sayfasında çekti. Telifli kısımları geri aldım ve kullanıcı benimle irtibata geçti. Yazdığına göre Sakarya üniversitesi son sınıf öğrencisiyim ve deniz ve kıyı coğrafyası dersini alıyorum. hoca bize vikipedi sayfası yapmayı yada değiştirmeyi ödev olarak verdi. diyor. İlgili yazışmayı kullanıcının yada benim mesaj sayfamda okuyabilirsiniz. Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 11:49, 9 Aralık 2014 (UTC)
bu da türk üniversitelerinin durumu. mezunları "üniversite mezunuyum" diye dolanacak ortalarda, bir de iş olarak bakkal çıraklığını beğenmeyecek üstelik. ANADOLU (mesaj) 14:39, 9 Aralık 2014 (UTC)
Türk üniversitelerinin durumu mu? Biz demiyor muyduk üniversite öğrencileri madde geliştirsin diye? Bazıları telifli ise bazıları değil ve ben bu telifli olmayanlarına çok denk geldim. Azalmasın bu tip hareketler, artsın. Telifli olanlar reddedilir, iki tıklama kadar basit.--RapsarEfendim? 15:52, 9 Aralık 2014 (UTC)
kesinlikle. çeviri yapanlar, kaynaklı olarak bilgi girenler var. bu açıdan bilgilendirilmeleri,kazanılmaları önemli, yoksa telifli içeriği geri alırız, sileriz sıkıntı yok. --kibele 16:07, 9 Aralık 2014 (UTC)
Ben de değişiklikleri incelerken bunlara denk geliim. Fakat bu aralarda artmaya başladı. Dediğiniz gibi okul projeleri olabilir belki. --Uğurkentmesaj 15:55, 9 Aralık 2014 (UTC)
 • türk ün. durumu derken rapsar'la kibele'nin anladıkları şeyi kastetmemiştim. ün. denen şeyden daha ciddi çalışmalar beklenir, onu kastetmiştim. şu dev aynalarını antrelerinizden kaldırın isterseniz. ANADOLU (mesaj) 16:43, 9 Aralık 2014 (UTC)
Bir ansiklopediye katkıda bulunmak gayet ciddi bir çalışmadır. Umarım Sakarya Üniversitesindeki bu hoca gibi hocalar üniversitelerimizde artarak devam eder. Saygılarımla, iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 16:58, 9 Aralık 2014 (UTC)
fenerli, sen rusya'da yaşıyordun değil mi? öyleyse rusça da bilirsin. ru.viki'ye bir bak bakalım ansiklopedi böyle mi olurmuş, yoksa öyle mi olurmuş? o ansiklopediyse, bu ne?ANADOLU (mesaj) 13:39, 12 Aralık 2014 (UTC)
Anadolu, Türkçe Vikipediyi aşagılamaklamaktaki amacınızı anlamış değilim. Ayrıca İngilizce ve Rusça gibi tüm dünyada konuşulan dillerin Vikipedi ile karşılaştırılması çok densizce. Değerli vaktinizi daha verimli işlere harcamanızı tavsiye ederim. --Mavrikantmsj 14:05, 12 Aralık 2014 (UTC)
asıl densizlik ağzından çıkanı kulağının duymaması. işine bak çocuğum. ANADOLU (mesaj) 15:56, 12 Aralık 2014 (UTC)
 • Bu ödevi veren eli öpülesi hocamızın mailini Gökçe isimli ödev için çalışma yapan öğrenci arkadaşımızdan aldım. Aslında bu olay çok ciddi ve bizim içinde çok büyük bir şey. Yıllardır hayal ettiğim şey. Bu ansiklopedi ve az buçuk bu kullanıcı zihniyeti bu hocalarımız sayesinde gelişecek. Bakın bir hocanın sayesinde ansiklopedideki coğrafya konulu maddelerdeki hareketlilik göze çaptı. Ben hocamıza mail attım teşekkur ettim ve Vikipedi hakkında kabaca bilgi verdim. Vikipedide okul projeleri sayfası olduğunu ve uye olarak burada odev takibi yapıp öğrencileri ile burada iletişimde olabileceğini bizimde yardımcı olacağımızı yazdım.. Bu hocamız gibi bir kaç hoca daha olsa Vikipedi çok çok gelişecektir. Öğrencilerde araştırma yapmayı öğrenecektir. Mesela Gökçe bir siteden kopyala yapıştır yaparak bilgi eklemiş ama biz telif olduğu için o değişikliği geri alıp onu araştırmaya okuyup anlayarak özgün bir dil kullanmaya teşvik etmişiz. İşte iş birliği araştırma geliştirme bence budur. Gerçekten aylardan beri bu kadar sevinmemiştim. Boyle hocaların olduğunu hiç tahmin etmiyordum :)Sait71 21:41, 9 Aralık 2014 (UTC)

dergiler[değiştir | kaynağı değiştir]

o vakit dergiler için kd'lik kriterleri belirleyelim acilen. çünkü bunun gibi neredeyse 100 sene önce, üstelik de bir eyalette çıkmış olan derginin kendiliğinden kd olması gerekiyor. 100 sene öncesinde bir eyalette yaşama ait öyle fazla kaynak yok aslında. en azından insanların bakış açısını, düşüncesini yansıtması yönüyle kd olabilir. yani üzerinden belli bir süre geçmiş olan yayınların kd olması şart bence. bugünkü dergilere uygulanacak kd'lik kriterleri onlara da tatbik edilemez. ANADOLU (mesaj) 15:28, 9 Aralık 2014 (UTC)

Seçkin içerik sorumluluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

Şu anda seçkin ve kaliteli içerik sorumluluğu Kullanıcı:Ahzaryamed yürütmekte; ancak kendi adıma bu sorumluluğu yürütmemesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü;

 1. Vikipedi:Seçkin madde adayları/1974 FIFA Dünya Kupası sayfasında belirtilen sorunlar giderilmediği hâlde adaylığı olumlu olarak sonuçlandırdı. Bu sorunları belirten ve/veya aday gösteren kullanıcıyla iletişime geçilmedi. Aynı durum Vikipedi:Kaliteli madde adayları/2013 Eurovision Şarkı Yarışması adaylığında da söz konusu. Bu adaylıkların kafa sayımına göre kapatılmaması gerektiğini düşünüyorum.
 2. Yine olumlu olarak kapattığı şu adaylıkta da dört destek bir karşı olmasına rağmen (İngilizce yazan bir kullanıcı da resimde sorunlar olduğunu belirtti) adaylık olumlu sonuçlandırıldı. Daha sonradan kendisine şurada mesaj attım ve bir denetçi isteğinde bulunduğumu, sonucunun bu adaylığı da etkileyeceğini belirttim. Birkaç gün sonra denetçi isteği sonuçlandı; ancak Ahzaryamed'den ne bir yanıt geldi ne de bir girişim.
 3. Vikipedi:Seçkin madde adayları/Project X (film, 2012) adaylığında görülebileceği gibi "Madde adaylığı ile ilgili tartışmalar veya düzenlemeler 31 Ekim 2014 tarihine kadar yapılabilir. 31 Ekim 2014 tarihinde madde adaylığı kapatılacaktır. Bilgilerinize sunarım." gibi kendince bir uygulama gerçekleştiriyor. Böyle bir uygulamamız yok. Sorumluluk onda ise o an da kapatabilir, bir hafta sonra da kapatabilir, bir ay sonra da. Ancak gelip de bu sayfaya bunu yazmak doğru değil. Ortada dönen bir tartışma yarıda kalsa mesela, ya da herhangi bir taraf iki gün giremese Vikipedi'ye, bu adaylık böyle yarım mı sonlandırılacak?
 4. İşin teknik kısımlarıyla kendisi ilgilenmiyor. Yalnızca adaylıkları kapatıyor, ne tartışma sayfasında ne maddelerde ne de arşivleme işlerinde, kendisinin talep ettiği ve topluluk tarafından kendisine verilen sorumluluğu yerine getirmiyor. Burada sordum, "Kullanıcı:BSRF yardımcı oluyor" dedi. Kendisine ait bir sorumluluk bu, zorla verilmedi, üstelik BSRF de bu sorumluluğu almak isteyenler arasındaydı. Yerine getirmediği bir sorumluluğu taşımasını doğru bulmuyorum.--RapsarEfendim? 16:15, 10 Aralık 2014 (UTC)
1. soruna cevap olarak: Belirtilen sorunların giderilip giderilmemesini o sorunları belirten kullanıcının takip etmesi gerekir. Eğer sadece bir kişi sorun görüyorsa ve diğer oy kullanan kullanıcılar o sorunları görmüyor ya da giderildiğini düşünüyorsa sırf o kullanıcının ikna edilmesi için aylar süren adaylığı hâlâ açık tutmak ne kadar akla yatkın? Eğer 3 kişi karşı çıkıp 10 kişi bu madde SM olsun deseydi, kafa sayımı argümanında haklı olabilirdin ancak şu durumda bu pek de mümkün görünmüyor. Hem, bir kullanıcıya seçkin içerik sorumluluğu verildiyse o kullanıcıya güveniliyor demektir. Eğer yanlış bir iş yapmışsa bu şikayet edilebilir elbette. Ayrıca Rapsar, senin aday gösterdiğin şu maddenin oylamasında ise iki kullanıcının karşı görüşüne rağmen uzun süren tartışmaların ardından madde KM olarak seçilmiş. Hatta o adaylıkta Kibele'nin en son yorumu, cevaplanmamış bir soru içermekteydi. Yani, senin mantığı uygularsak Vikipedi işlemez olur. Sorumlular zaten inisiyatif almak için buradalar. Eğer o adaylıkta iki karşı oy hâlâ duruyor diye adaylık kapatılmasaydı o maddenin hâlâ aday olarak bekleyeceğini sana garanti edebilirim...
4. soruna cevap olarak: Seçkin içerik sorumlusunun görevi adaylığı kapatmaktır. O adaylığı kapattıktan sonra başka bir kullanıcının adaylığı arşive koyması ya da maddeye SM yıldızını koymasının neresi yanlış anlamıyorum. Sorumlu olan koymasaydı, seçilen maddeye, oylama sonucunu referans göstererek ben de koyabilirim. Kullanıcı bilinçli olarak başka bir kullanıcıdan yardım alıyorsa bunun da bir sıkıntısı yok. Eğer kapatılan adaylıklar öylece atıl durumda bekleseydi ya da maddelere yıldız konulmasaydı pekâlâ geçerli bir argüman olacaktı.--Śαвяí¢αи76ileti 08:02, 11 Aralık 2014 (UTC)
"Bir maddenin Seçkin Madde statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, maddeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve seçkin içerik sorumlusu Ahzaryamed tarafından doğrulanır. Eğer yeterli bir süre sonunda seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden silinir ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler." kısmında sorumlulukları belirtiliyor.--RapsarEfendim? 08:09, 11 Aralık 2014 (UTC)
Ayrıca şuradan bakılabilir, şartlı desteklerde kullanıcıyı haber verme olayı gayet güzel uygulanırken, karşılarda uygulanmıyor. Benim izlenimim burada amacın fikir birliğini değil, oy çokluğunu sağlamak ve görevini yerine getirmiş olmak olduğu.--RapsarEfendim? 08:12, 11 Aralık 2014 (UTC)
Benim algıladığım izlenimi şöyle açıklayayım:
Aday madde
 • Destek Destek Eline sağlık (imza).
 • Destek Destek Şartları sağlıyor (imza).
 • Destek Destek Ellerin dert görmesin (imza).
 • Destek Destek (imza).
 • Destek Destek Tebrikler (imza).
 • Karşı Karşı
 1. ne olacak bu kadar çok kırmızı?
 2. maddeye konu ve karakterlerle girilmesi doğru gelmiyor. önce filmin altyapısı olmalı.
 3. konu ile karakter anlatımlarında gereksiz tekrarlar var. 'nakit ödeme', 'aldatma' vb.
 4. vinyet bağlantısı doğru değil ya da bu anlamda kullanılmıyor.
 5. girişte kaynak gösterilmesi istenmiyorsa, 'kariyerlerinde önemli bir sıçramaya yol açtı' gibi yorumlara yer verilmemeli. ayrıca 'gözü yukarıda olan' da ansiklopedik bir tanım değil.
 6. 'Filmdeki hikâye ve zaman örgüsü doğrusal olarak ilerlemiyor olabilir'.. bunu anlayamadım.
 7. 'kabus'ların ve 'hikaye'lerin a'ları şapka ister.
 8. 'Siyah saçlı kadın uykuda olduğu sırada kayboluşu hakkında gerçekleşen'. kaybolan siyah saçlı kadın mı?
 9. 'havaalanında taksi tutarak': 'havaalanından taksiyle' daha iyi olur.
 10. '$50.000' türkçede simgeler rakamdan sonra gösterilir.
 11. 'kendisini aldatırken' yorum.. 'yatakta yakalar' yeterli.
 12. 'Karısının mücevherlerine boya dökmesinin ardından'.. kim döküyor boyayı?
 13. ' tekrardan filmin başına geçer': 'yeniden' demek gerekir.
 14. 'çürümüş bir kadının cesedini' çürüyen kadın değil, ceset olduğu için 'bir kadının çürümüş cesedini' demek gerekir.
 15. 'Geceleyin iki kadın gece cinsel ilişkiye girer.'. gece'lerden biri fazla..
 16. 'Rita anahtarla kutuyu açar ve kuru gürültülü bir şekilde yere düşer.' rita mı düşüyor? kuru gürültülü düşmek?
 17. 'Filmin ikinci kısmı olan bu kısımda': kısımlardan biri fazla.
 18. 'anlatan adama doğru göz gezdirir'. düzeltilmesi gereken bir ifade..
 19. 'olağan üstü' birleşik yazılmalı sanırım.
 20. 'bilinememezlik' değil 'bilinmezlik' olmalı..
 21. 'melek veya şeytan arasındaki tüm benzetmeleri': 'melek ile şeytan' olmalı..
 22. 'Hayatının ilerleyişi bakımından hayal kırıklığına uğramış': düzeltilmesi gereken bir ifade.
 23. 'başrol olarak oynayacak olan kadın oyuncu': 'olarak' fazla, 'başrol oynayacak olan kadın oyuncu' yeterli.
 24. 'Filmin ilk kısmında Adam Kesher'a, yöneteceği filmin kadın baş rol oyuncusu olarak Camilla Rhodes'un seçilmesi için kendisini tehdit eden kişidir.' düzeltilmesi gereken bir cümle..
 25. 'baş rol': birleşik yazılmalı.
 26. eksik karakterler tamamlanacak mı?
 27. 'direkt olarak fotoğraflarına bakarak seçti': 'direkt olarak'a gerek yok gibi.
 28. '"Büyük bir yetenek olduğunu hissettiğim ve iyi bir ruha sahip, zeki, farklı rollere bürünme kapasitesine sahip birisini gördüm.': düzeltilmesi gereken cümle.
 29. ' Bu yüzden çalışma dokusunu, önemli sahnelerini ve hikayenin akışını kaybetti.' düzeltilmesi gereken cümle.
 30. 'senaryoyu sinemaya göre uyarlayarak': 'göre' gereksiz. 'sinemaya uyarlama' yeterli. (imza)
Şu an işletilen sistem, yukarıdaki adaylığı olumlu kapatmayı öngörüyor. Sence bu doğru mudur?--RapsarEfendim? 08:16, 11 Aralık 2014 (UTC)
 • Merhaba. Seçkin içerik adaylık süreçlerinde mevcut şartlar altında vikipedistlerin bu adaylıklarla yeterince ilgilenmemelerinden kaynaklı sıkıntılar mevcut. 2008 yılından bu yana Vikipedi'nin içindeyim. Neyin oylama neyin değil, nerede kelle sayısına bakılır nerede bakılmaz gayet iyi bildiğimi düşünüyorum. Her kapattığım adaylığı kendime göre bir süzgeçten geçiriyorum. Seçkin içeriklerde, olabilecek en azami ölçüyü yakalayabilmek benim de arzum. Bu nedenle özellikle kızıl bağların mavileştirilmesi için çalışılması yönünde uyarılarım oluyor ve adaylıkların üzerinde biraz daha çalışılmasını teşvik etmek hem de bir disipline sokmak adına süre koyuyorum. Şu tarihte kapatılacak diyorum. Kelle hesabına muhtaç bırakmayacak nitelikte seçkin içerik üretilmesi önemli. Bir de daha hazır olmadan adaylığa çıkarıp kervan yolda düzülür hesabı iş yapmayı da doğru bulmuyorum. Kaliteli madde olabilecekler seçkin maddede aday olarak gösteriliyor. Mümkün olduğu kadar işleyişe ses çıkartmıyorum, her şeye müdahale etmeyeyim topluluk seçkin içeriği olgunlaştırır diyorum. Ama yanlış mı yapıyorum diye kendi kendime de soruyorum. Ayrıca arşivleme işi ile ilgili yardımı dokunan, emeği geçen vikipedistlere de teşekkür ediyorum.--ahzaryamedileti 12:23, 11 Aralık 2014 (UTC)
 • Konuyla tam ilgili olmasa da, Seçkin/kaliteli içerik sayfasında gördüğüm bir sorun var. "'baş rol': birleşik yazılmalı." veya "'olağan üstü' birleşik yazılmalı sanırım." yazmaktansa, aradaki boşluğu silmek 3-4 kat daha çabuk halledilecek bir iş. Vikipedi bir işbirliğidir, birlikte iş yapmaktır, hatayı yazmaktansa düzeltmek çok daha hızlı olabilir. --Khutuckmsj 13:17, 11 Aralık 2014 (UTC)
@Ahzaryamed, yukarıda örnek verdiğim adaylığı sen olumlu kapatıyorsun. O "karşı" şablonu "şartlı destek" ise kullanıcılara mesaj atıyorsun ama. Bu kafa sayımı değildir de nedir? Vikipedi:Seçkin madde adayları/1974 FIFA Dünya Kupası bunun bir örneği, destek veren kullanıcıların büyük kısmı hiçbir sorun görmemiş. Bak ufak tefek şeyler bile görmemişler, maddeye dokunmamışlar bile. Benim dikkat çektiğim noktalar ise açıklığa kavuşmamış (bir kısmı kavuşmuş); ancak bu sorunlara rağmen adaylık olumlu sonuçlanmış. Karşı değil de şartlı destek deseydim, bana mesaj atacaktın (daha önceleri olduğu gibi). "Bir de daha hazır olmadan adaylığa çıkarıp kervan yolda düzülür hesabı iş yapmayı da doğru bulmuyorum." fikrine ben de katılıyorum, zaten o yalnızca yorum yapmam veya direkt karşı olmamı belirleyen en önemli etmen o. Sorumlu seçildiysen, sorumluluğunu tam anlamıyla yürütmen gerektiğini tekrarlıyorum.--RapsarEfendim? 16:45, 11 Aralık 2014 (UTC)
 • Yukarıdaki karşı oy gerekçesinin altında senin bu sayılan eksikliklere ilişkin belirttiklerin var. Onları ne yapacağız? (İlgili adaylık Vikipedi:Seçkin madde adayları/Mulholland Çıkmazı.) Keşke onları da altına ekleseydin. Madde değerlendirmelerinin senin ifade ettiğin gibi sığ olmadığı aşikar. Oylamalarda ya destek ya da karşı oy arıyorum. Bu kelle sayımı değil. Karşı oy kullananların karşı çıktıkları hususlar ile ilgili takipleri ile şartlı destek veya çekimser oy kullanan vikipedistlerin tutumları bir değil. Bu netleştirmeyi yapmak benim sorumluluğumda. Tekrar ediyorum; "benim görevim topluluk kararını onaylamak". Vikipedi:Seçkin madde adayları sayfasında yazan yönergeyi bir daha okumanı öneririm.--ahzaryamedileti 19:52, 11 Aralık 2014 (UTC)
 • taraf olmamakla beraber, si denen şeyin tr. viki'de standardının çok çok düşük olduğuna inanıyorum. ben sis olsam mesela çoğu maddeyi si yapmazdım kolay kolay. biraz çıtayı yüksek tutmak gerekiyor. diğer vikilerdeki maddelere bakınca bizim si'lerden utanıyor insan. (hepsi değil tabii)ANADOLU (mesaj) 20:19, 11 Aralık 2014 (UTC)

Hizmetlilik başvurusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Arkadaşlar burda hizmetlilik başvurum bulunmakta değerli görüşlerinizi bildirmenizi rica ederim. Mutlutopuz 20:44, 10 Aralık 2014 (UTC)

Geçmişi gör[değiştir | kaynağı değiştir]

Ben mi yanılıyorum bilmiyorum ama Vikipedide herhangi bir sayfada "Geçmişi gör" butonuna basınca karşımıza çıkan geçmiş değişiklikler listesinin sol tarafında yer alan "fark" ve "son" başlıklarının birbiri ile yer değiştirmesi gerektirdiğini düşünüyorum. Çünkü eski bir değişiklikte "fark" şıkkını seçtiğinizde o değişikliği değil de sayfanın "son" halini görüyorsanız bir yanlışlık var demektir. Görebildiğim kadarıyla başka Vikilerde bizdeki "son"a tekabül etmesi gereken kelime "aktüel", ama o bizim uygulamalarımızda "fark" (diff) ile örtüşüyor. Yani ya uygulamada bir hata var ya da bende... Teşekkürler. --E4024 (mesaj) 08:21, 12 Aralık 2014 (UTC)

Ansiklopedi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şu aralar Katalanca Vikide yemek-kültür maddeleri yazıyorum. Bizdeki "sansür" tartışmasını görünce acaba orada durum ne diye baktım. Sansüre konu olduğu belirtilen üç organdan ikisine ait maddelerde hiç bir fotoğraf kullanmamışlar. Katalanca Vikipedi, daha çoğu İspanya'da (Dünyada en çok Katalan nüfusu olan şehir Barselona), bir kısmı da Fransa'da yaşayan "Birinci Dünya" insanlarına hitap ediyor. Gerçi "düdük" (ben böyle yazayım, siz anlarsınız :-) maddesinde çok da çirkin(x) resimler kullanmışlar ama diğerlerinde fotoğraf kullanmamışlar. Bizse maşallah ansiklopedi değil "Anatomi atlası" gibi ele almışız bazı konuları. (Küçükken, yani ergenlik çağında, Tıp Fakültesinde okuyan büyük kardeşlerimin anatomi atlasına bakıp bazı şeyleri anlamaya çalışırdım. Nereden bilirdim ki bir gün TR:VP diye bir "ansiklopedi" -hem de "genel" ansiklopedi, "tıp" alanında uzmanlaşmış değil- çıkıp ergenlik çağındaki çocuklara merak konusu olan herşeyi "apaçık" ve "ayrıntılarıyla" gösterecek? :-) Biliyorum, bir ilgisi yok ama Türkçe Vikipedide Türkler, Türkçe, Türkiye maddeleri bu kadar özenle işlenmiş değil nedense... Lütfen kimse bana sataşmadan önce "bu resimler gerçekten bu kadar gerekli mi", "ilerici görünmeye çalışırken abartıyor muyuz", "aynı işlevleri çizimler yapamaz mı" gibi soruları kendine sorsun. Bugün sosyal medyada dayanışma olmuş olabilir ama yarın daha geniş bir açıdan bakılıp haksız da bulunabiliriz. O bir yana, aynı ortamlarda "ansiklopedi"mize değinilirken bir harfi değiştirilip alay konusu olma ihtimali de cabası. Benden uyarması... Not: (x) O şeyin de çirkini-güzeli oluyor herhalde, millet oralarından estetik ameliyat olduğuna göre. --E4024 (mesaj) 13:32, 12 Aralık 2014 (UTC)

Görselleri "müstehcen ve rahatsızlık verici görüntü içerir" uyarısıyla açılır kapanır halde vermek en iyi çözüm. --cobija 14:43, 15 Aralık 2014 (UTC)

Genel Uyarı[değiştir | kaynağı değiştir]

Arkadaşlar,

Öncelikle bu uyarıyı yazarken bana eşlik eden parçayı sizinle paylaşmak isterim, hayat kısa ve bilgi toplumundan uzaktayız. Uzakta olduğumuz yapının uç noktası nedir? Olmayan bir yapıya bilgiyi sunmak! Evet bizler elimizden geldiğince bilgiyi sokaktaki çocuğa, iktisat okuduğu halde plazadaki odasından toplantıya girmeden önce öğrenmeye çalıştığı ekonomi terimini bizlerin parmaklarından çıkan kelime dizileri ile işverenine anlatan kişiye, öğrencilerine ders anlatan akademisyene, köydeki muhtara, aklınıza gelen herkese bilgi ulaştıran kişileriz. Devlet yöneticileri kitleler karşısında bizdeki tanımları okudular, sizlerin elinden çıkan özgün cümleleri kullandılar. Peki bilgi bu kadar değerli ve sonucuna bakıldığında kutsal bir işlev taşıyorken aramızdaki çekişme neden? Kurallarımız olduğu halde neden yok sayıyoruz? Şikayet sayfasına her bakışımda üzülüyor ve engel vermekten çekiniyorum. Kuralları herkes yok sayıyor evet, kullanıcısından editörüne, hizmetlisine kadar... Peki neden? Bazı sayfalarda bahsi geçen ve kaba tabirli bir cümleyi barındıran bir hizmetli beklentisi mi var gerçekten? E böyle bir beklenti varsa olalım o halde? Talep bu mudur gençler? Bilgiyi yayan, sayfalarca referans vererek en büyük yayınevlerindeki editörlere taş çıkartacak sizler, hem de hiçbir ücret almadan yapan sizlerin talebi bu mu? Yakışıyor mu? Yetersiz olabiliriz, eksik olabiliriz, bazen hatalar yapıyor olabiliriz, kontrol mekanizmamız geliştikçe yanlış bilgi yayılması oranımız az olsa da zaman zaman yanıltıcı bilgileri veren sayfaları geç görebiliyoruz evet, ama şunu unutmayın arkadaşlar, biz halen en güveniliriz! Bir forum sitesi ya da sözlük formatı değiliz! Biz ansiklopediyiz, her ne kadar buraları sahiplenmememiz gerekirse de size açık söylüyorum: buralar bizim, hepimizin, çünkü emek veriyoruz. Hepiniz söz sahibisiniz, burayı temsil ediyor, çocuğunuz gibi görüyorsunuz. Belki de bazılarınızın yoğun tepkileri bu sahiplenme yüzündendir. İnsan yapısı kişiye göre çok farklılık gösterir bunu hepimiz biliyoruz! Sizleri gecenin bu vakti yazdığım bu uzun yazının ardından birbirinizden özür dilemeye, kırgınlıklar varsa mesaj sayfalarınızda çiçekler ya da çok eskilerde yaptığımız gibi lokumlar göndererek barışmaya davet ediyorum. Buradaki barışmayı ergen barışması olarak algılamayın, demek istediğimi çok iyi anladınız. Cinsiyetçi, ırkçı, madde sahiplenici tavırlardan lütfen uzak durun çünkü bilgiyi yayan birisi böyle olamaz, olamayacağına inanıyorum. Şikayet sayfası o kadar uzun ki, hepsini yine bu sefer görmezden gelerek sayfayı temizleyeceğim, çok acil vandal saldırısı varsa bana mesaj atarak belirtin ancak kullanıcılar arasındaki anlaşmazlıkları, sizlerin sıfırdan başlayacağı ümidi ile kapatacağım. Benden yaşça büyük olanlarınız, küçük olanlarınız mevcut, bana güvendiniz ki bunca yetkiyi verdiniz, dünyadaki vikilerin çoğunda tek kullanıcıda bende olan yetkiler yok, bu yetkilerimi elimden geldiğince şu emek verdiğimiz sayfalar için kullanmaya gayret gösteriyorum, belki görmüyorsunuz ama global çapta harcadığım efor gerçekten fazla. Burayı seviyor ve daima izliyorum. Yeni, sakin ve tartışmasız bir sürece girelim, sizden istirham ediyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum. --e.c. 00:25, 13 Aralık 2014 (UTC)

Daha önce de aynı şeyi yapmıştın hocam, ben de o zaman verdiğim tepkiyi yine veriyorum. "Öncelikle, umarım bu mesajı iyi niyetle algılarsınız, en ufak bir ima, bir saldırı amacı gütmemektedir. Lütfen Elmacenderesi, bu şikayet sayfalarını artık halının altına süpürmekten vazgeçin. Siz bu tip müdahaleler yaptıkça tartışmalar verimli olamıyor, sonlanmıyor, daha da artıyor. Belli ki buraları pek takip edemiyorsunuz. Bu yüzden de nerede neler oluyor, ne konuşuluyor tam hâkim olamıyorsunuz, belki de sadece burada yazanlara bakarak yargılama yapıyorsunuz. Sizden tek bir ricam var, bırakın topluluk kararını versin. Bariz ihlal gördüğünüzde gerekli müdahaleyi yapabilirsiniz (sizden önce başkaları yapmazsa), ama her seferinde aynı şeyi yaşamak istemiyorum ben. İyi günler."--RapsarEfendim? 09:05, 13 Aralık 2014 (UTC)
teşekkürler elma. benzer düşünceler taşıyorum. ve bu sayfaların 'savunma', 'karar' vb. bürokratik, üsttenci hâlini değiştirmek, birer konuşma, tartışma sayfası durumuna getirmek için bir girişim bekliyorum senden. ve herkesi bunu desteklemeye çağırıyorum. --kibele 11:00, 13 Aralık 2014 (UTC)
Şikayet sayfası ciddi bir emek tuzağı, senelerdir çözüm bulamadık. Şikayet sayfasında başlıkları "Kullanıcı:Khutuck" yerine "X Değişikliği" diye sınırlayalım, tek değişiklikte ihlal varsa gerekli müdahaleyi yapalım, sorunu tekil parçalara ayırıp, parça parça çözelim. Hatta daha iyisi, 2-3 aylığına komple kapatalım, şikayetsiz ne olacak görelim. --Khutuckmsj 11:30, 13 Aralık 2014 (UTC)
Çiçekler ve lokumlar?! Şu anda havada uçuşan bir şeyler var ama kokusuna bakılırsa pek çiçek veya lokum olduğunu sanmıyorum... --E4024 (mesaj) 13:18, 15 Aralık 2014 (UTC)
 • ben de khutuck'ün teklifine katılıyorum. fakat şikayetin belirli bir sürede karara bağlanması da şart olmalı o zaman. aylarca sürüncemede bırakılan şikayetlerin de sayfanın bu hale gelmesinde payı yok değil. ANADOLU (mesaj) 13:21, 15 Aralık 2014 (UTC)
 • @Khutuck'un teklifine katiliyorum, ek oneri getirmeyecegim. Analizle sikayetleri basit bir sekilde cozmekte fayda var.--Tacci2023 (mesaj) 14:45, 15 Aralık 2014 (UTC)

bekleyen değişiklikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Öncelikle herkese selam. Hemen konuya giriyim. Bekleyen değişiklikler sorununa değinmek istiyorum. 58 güne dayandı. Ne yapabiliriz. -hacitalhamesaj at 11:04, 16 Aralık 2014 (UTC)

Ben elimden geldiğince revizyonları incelemeye çalışıyorum. Zaten İBP kapsamında geçen hafta bunu yapmıştık. Bu konu beni rahatsız ediyor. İnceleme günlüğünde çoğunlukla aynı devriyeleri ve birkaç hizmetliyi görüyorum. --Uğurkentmesaj 17:49, 17 Aralık 2014 (UTC)
Bu konuda benim nasıl bir yol izlediğimi paylaşmak isterim. Öncelikle Tercihler sayfasındaki İzleme listesi ayarlarından Düzenleme, Taşıdığım sayfaları ve dosyalar, Açtığım sayfalar, Eski haline getirme kullandığım sayfalar, İncelediğim sayfaları izleme listeme ekle opsiyonlarını aktif ettim. Vikipedi'yi her açtığım daha önceden aşina olduğum ve izleme listemde olan sayfaların bekleyen değişiklikleri varmı diye kontrol ediyorum. Ve her seferinde bu işlemi tamamladıktan sonra kendi katkı kısmıma geçiyorum. Böyleliklede incelenmemiş sayfa sayısını düşürmeye çalışıyorum. Sizde bu yolu izlerseniz faydalı olacağını düşünüyorum. Ve diğer devriye arkadaşlarında nasıl inceleme yaptıklarını ve metodlarını paylaşırlarsa birbirimize yol göstermiş oluruz. Selam ve saygılarımla, iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 20:34, 17 Aralık 2014 (UTC)

Uğurkent, Geçen hafta bekleyen değişiklikler değil incelenmemiş sayfalar incelenmişti. Fenerli1978, Bende üzerine sıkca değişiklik yapılan sayfaları izleme listeme alıyorum ki değişlikler birikmeden kontrol edilsin. Birikince kontrolu imkansız oluyor Benim izleme listemde 1.065 sayfa var. Hocam sizde 10bin falan var galiba. :) IBP'de bekleyen değişiklikleri inceleyebilir miyiz acaba? --Mavrikantmsj 21:47, 17 Aralık 2014 (UTC)

Bendeki şu anda güncel rakama baktım 12.442 yazıyor. Çünkü benim değişiklik yaptığım her safya izleme listeme ekleniyor. Birde özellikle vandalizm yapılan sayfalarda içeriği bozan kullanıcı ya da kullanıcıların yaptığı diğer değişiklikleride kontrol ediyorum. %20-25'i başka sayfalarda da tahribat yapıyorlar ve onlarıda geri alıyorum mutlaka. Geçen haftaki İBP incelenmemiş sayfalar olmakla birlikte proje detayında bekleyen değişikliklerinde incelenmesi teşfik kapsamındaydı! Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 22:00, 17 Aralık 2014 (UTC)
 • Fenerli'nin yaptığı da farklı bir teknik. Sonuç olarak insanın kolayına nasıl geliyorsa öyle yapıyor. Benim kullandığım teknikten daha önce bahsettim ama tekrar bahsetmek isterim. Şimdi sonuç olarak; IP veya kullanıcı tarafından yapılan bir değişikliğe baktığımızda, bu IP veya kullanıcının nasıl bir amacı olduğunu, genelde hangi maddeleri değiştirdiğini, nasıl değişiklikler yaptığını ve wiki kodlarını nasıl kullandığını kabaca görüyoruz. Ben eğer Özel:SonDeğişiklikler kontrolü yapmayacak isem; bu durumda İnceleme bekleyen sayfaları açıyorum. Chrome kullanıyorum ve farenin orta tuşunu kullanarak sıradan beş (bazen on maddeyi) incele bağlantısıyla yan sekmelere açıyorum. En son açtığım sekmeye gidiyor ve farkları kontrol ediyorum. Bu inceleme esnasında yalnızca bilmediğim ve karar veremediğim değişikliğin bulunduğu sekmeyi kapatıyor ve başka birisine bırakıyorum. Fakat IP veya kullanıcı benim kontrol edebileceğim bir değişiklik yapmış ise; uygunsa onaylıyor, değilse düzeltme veya geri alma yapıyorum. Ardından kullanıcının katkılarını yine başka veya aynı sekmede açıyorum. Yalnızca bu IP veya kullanıcıya yoğunlaşıyorum. Mümkünse tüm sarı yani kontrol edilmemiş değişikliklerini uygunsa onaylıyor, değilse düzeltme yapıyor veya hatalıysa geriye alıyorum. Bu bittiği zaman açtığım diğer sekmeye geçiyorum. Eğer IP veya kullanıcı, örneğin resimleri AK eklememiş ise, bu durumda diğer sekmeleri kapatıyor ve yalnızca bu IP veya kullanıcının katkılarına yöneliyorum. Vandalizmlerde ... değişikliği eski haline getir bağlantısını kullanıyordum fakat şimdi çok fazla kullanmasam da, kullanılmasını öneriyorum. Çünkü, bu durumda yaptığınız değişikliğin geriye alındığına dair bilgi size geliyor. Ancak bu artık benim canımı sıkar hale geldiği için ben normal şekilde geriye alıyor veya düzenlenecek yer var ise, düzenleyip bu geriye alma işlemini birlikte aradan çıkarıyorum. Sonuç olarak, ben madde değil; kullanıcı veya IP'ye yoğunlaşmanın sürüm kontrolünü hızlandırmanın en etkili yol olduğunu biliyorum. Her ne kadar bu doğrultuda hareket etsem de, örneğin yalnızca kategori ekleyen bir IP'nin bile tüm değişikliklerini yeni bir sekmede üçer, beşer açarak tek, tek kontrol etmeden onaylamıyorum. Yani, bir IP veya kullanıcı her ne kadar sürekli olumlu veya sürekli olumsuz katkı yapsa dahi, bağlantılarını yine farklı sekmelerde açarak kontrol ediyorum. Emin olun, denediğim pek çok yöntem arasında bu en etkili olanı. Ayrıca üzgünüm ama ben artık çok fazla sürüm kontrolü yapmıyorum. Burada bir sürüm kontrolü tartışmasında, sürüm kontrolünün iyi bir şey olmadığını söyleyen ve günde üç, beş değişiklik yaptığı halde beni buradan küstüren tüm kullanıcıları saygı ile anıyorum. --i.e.msj 04:15, 18 Aralık 2014 (UTC)
 • İncelemeelemanının tekniği iyimiş. Ben de buna benzer hareket ediyorum. Daha hızlı oluyor. Ancak sorun şu ki YETİŞEMİYORUZ. Ben fazla aktif olamıyorum. Dolayısıyla kimseyi aktif olmaya çağırmıyorum. Gözlemlerime göre inceleme yapan kullanıcılar en fazla 10 kişi. Ve bir günde en az 100 (yanlışsa düzeltin) değişiklik oluyor. Bariz vandalizmi reddedecek birkaç deneyimli kullanıcıyı devriye yapsak diyorum. --hacitalhamesaj at 09:01, 18 Aralık 2014 (UTC)
 • Sevgili hacitalha Ve bir günde en az 100 (yanlışsa düzeltin) değişiklik oluyor. dan kastın nedir tam anlayamadım, biraz açarmısın? Devriye yapma konusuna gelince Hizmetliler kullanıcıları tavsiye ile Beyaz Listeye alabiliyorlar ama Devriyelik için adaylık gerekiyor. Eğer kafanda devriyelik için isimler var ise onları mesaj yoluyla Devriye adaylığı için teşvik edebilirsin. Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 13:15, 18 Aralık 2014 (UTC)
Yani bekleyen değişiklikler listesine her gün en az 100 tane değişiklik ekleniyor demek istedim. Devriyelik için önerebileceğim bir isim yok. hacitalhamesaj at 06:48, 19 Aralık 2014 (UTC)
 • Beyaz listede bulunan 348 kullanıcıdan 333'üne {{yk:Devriyeol}} şablonu gönderiyorum. Böylece Vikipedi ihtiyacı olduğu taze kana ulaşabilir. (Aradaki fark 15 kişi tespit edebildiğim vakıf çalışına/bot) --Mavrikantmsj 08:26, 19 Aralık 2014 (UTC)

New Wikipedia Library Accounts Now Available (December 2014)[değiştir | kaynağı değiştir]

Apologies for writing in English, please help translate this into your local language. Hello Wikimedians!

The TWL OWL says sign up today :)

The Wikipedia Library is announcing signups today for, free, full-access accounts to published research as part of our Publisher Donation Program. You can sign up for new accounts and research materials from:

Other partnerships with accounts available are listed on our partners page. Do better research and help expand the use of high quality references across Wikipedia projects: sign up today!
--The Wikipedia Library Team.00:22, 18 Aralık 2014 (UTC)

You can host and coordinate signups for a Wikipedia Library branch in your own language. Please contact Ocaasi (WMF).
This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library Global Delivery List.

nükleer kuvvet[değiştir | kaynağı değiştir]

Selamlar, bir maddeyle ilgili bir sorunu belirtmek istiyorum. Güçlü nükleer kuvvet ve zayıf nükleer kuvvet maddelerinin isimleri farklı, güçlü nükleer kuvvet -güçlü etkileşim şeklinde yazılmış ikisininde aynı şekilde yani güçlü-zayıf nükleer kuvvet şeklinde mi yazılması gerekir? Bir ikincisi de nükleer kuvvet maddesi bilgi açısından çok kısa madde silinmeli mi?? Ayrıca ben bu tarz bir soruyu teklifler kısmına yazdım bir süre sonra mesajım kaldırıldı acaba buraya yazmam doğru mudur? Lütfen olumlu ve olumsuz yorumlarınızı yazın! Teşekkürler!! •Minecraft delisi• creeper'ın gazabı 17:18, 18 Aralık 2014 (UTC)

 • Selamlar Mclovinx doğru yer burası bir sıkıntı yok. Fizikle ilgili çok bilgim yok ama maddelerin kısalığı ile ilgili sorun herhalde Zayıf nükleer kuvvet için. Madde çok kısa değil. Taslak kritelerini karşılamakta. Bu nedenle silinmemeli. Sayfaların isimleri için bir yorum yapamıyorum. Bilgisi olan bir arkadaş yardımcı olacaktır. Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 20:02, 18 Aralık 2014 (UTC)