Vikipedi:Köy çeşmesi (ilginize)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Köy Çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

Ana sayfa değişikliği sonucunda portallerin görüntülenmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bildiğiniz gibi Şubat 2015 başında ana sayfa tasarımında küçük değişikliklere gidildi ve bu değişikliklerle birlikte bazı ana portaller de ana sayfaya çıktı. Bu sayede arka planda kalan ve ulaşılması zor olan portallerimizin görüntülenme sayısında gözle görülür bir artış sağlanmış. Spor portaline baktığımızda son birkaç ay içerisinde en fazla bir günde 32 kez görüntülenmişken ve günde ortalama 15-18 arasında görüntülenirken, ilgili değişiklik sonrasında ilk sayı 135'e yükselmiş ve 90 civarı ortalama yakalamış. Bilim portalinde de daha önceleri hemen hemen aynı ortalama varken, ortalama 130 civarına yükselmiş. Tek tek bağlantı vermiyorum tabi, isteyen bu örnek bağlantılardan diğer portallere de bakabilir. Hepsinde en az 3 kat fazla görüntülenme sayısı elde etmeye başlamışız. Bu, daha önceleri arka olanda kalan portallerin biraz daha ön plana çıkması ve daha çok kişiye ulaşması anlamı taşıyor. İlgili ana sayfa değişikliğinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.--RapsarEfendim? 22:49, 24 Mart 2015 (UTC)

 • Öncelikle teklif için Rapsar'a ve diğer kullanıcılara teşekkür ederim. --Uğurkentmesaj 15:24, 25 Mart 2015 (UTC)

Kurtlar vadisi pusu ve karakterleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kvp maddesi en çok değişikliğe uğrayan maddelerden. Karakterler listesi uzayıp gidiyor. Diyorum ki karakterleri ayrı bir yerden (mesela Şablon:Kurtlar Vadisi Pusu/Karakterler gibi bir yerden) düzenlense de değişiklikleri onaylamak/reddetmek kolaylaşsa. Teknik bilen arkadaşlar belki bu konuya bir çözüm getirir --Hacitalha 18:35, 30 Mart 2015 (UTC)

250bin madde logosu[değiştir | kaynağı değiştir]

250k logo önerisi/Mavrikant

250bin madde barajını aşmamıza çok az kaldı. Bende oradan buradan bakarak sağda görebileceğiniz bir logo hazırladım. Anasayfa üzerinde şöyle gözüküyor. Önerilerinize sunuyorum. --Mavrikantmsj 20:08, 30 Mart 2015 (UTC)

Benimde hesaplarıma göre 7si ila 16sı arası (muhtemelen 8 yada 9'u) 250.000 olacağız. Logo güzel olmuş. Farklı bişeylerde düşünebilirmisin Mavrikant? Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 00:09, 31 Mart 2015 (UTC)

 • Benim hesabıma göre Haziran sonunda 250K olacağız. Şubat 2014-Şubat 2015 arası günde ortalama 58 madde açılmış (kaynak). Şu an 244490 maddemiz var. 250K'ya gereken 5510 maddenin açılması yaklaşık 95 gün sürecek gibi görünüyor. --Khutuckmsj 14:18, 31 Mart 2015 (UTC)
 • Öncelikle yukarıda ayı yazmamışım ama o da Haziran ayının tarihleri. Khutuck ben hesaplamayı 240.000 den sonrasına göre yaptım. Sen 240.000 olduk diye 29 Ocak 2015 te yazmışsın. 29 Ocak 2015'ten sonra günlük 76 maddedeyiz. Ordan sonra bir ivme kazanıldı gibi geldi bana. Sen ne dersin? Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 14:34, 31 Mart 2015 (UTC)
 • Logo hazırlayanların emeğine sağlık ancak her 50 binde böyle logo koymak bana mantıksız geliyor. 200binde konuldu tamam, ileride 500 binde de konur mesela. Ancak 250 bin çok da büyük bir rakam değil. Bu rakamı kutlamak yerine üzülebiliriz bence madde sayımızın azlığına... İyi çalışmalar. - Seyit mesaj 15:07, 31 Mart 2015 (UTC)
Seyit, 200bin madde barajına 9 Aralık 2012'de ulaşılmış. Ve yeni logo 1 ay kullanılmış. Aradan 2 yıldan fazla zaman geçti. Yeni madde girişimiz çok az. Gelecekten 50bin madde arası süre azalınca bu kutlamaları azaltabiliriz. Şimdilik 250bin kayda değer bir sınır. Eski logolara şuradan bakabilirsiniz. İsteyene PSD dosyasını gönderebilirim. --Mavrikantmsj 15:37, 31 Mart 2015 (UTC)
Logo güzel olmuş, 250.000 maddeye ulaşmak çeyrek milyon maddeye ulaşmak anlamı taşıyor, bence ziyaretçilere güzel bir hatırlatma olabilir bu. Teşvik edici olacağını sanıyorum. Sosyal medya ve diğer haber sitelerinde mutlaka yer edinecektir. Olumlu bakıyorum logo olayına, öte yandan madde sayımız çok az artarak ilerliyor. Buda işin kötü yanı bence. Şimdiye en aşağı 700.000'i devirmeliydik bence. :( Sait71 18:31, 31 Mart 2015 (UTC)
Bencede yararlı olacak. Elimden gelse ottu bottu bişeyler yapıcam ama maalesef ilgi alanım değil ve bilgim yok artık bir şeyler yapmanın zamanı gelmedi mi. Kıytırık dilerde neler yapıyorlar. Böyle giderse 500 binde torunlarımız güzelce bir logo hazırlarlar. Çok üzülüyorum çoook Mutlutopuz 10:00, 1 Nisan 2015 (UTC)
Logodaki farklı alfabelerden harflere atıf yapılarak farklı sistemlerdeki rakamlarla bir şey yapılsa daha hoş olmaz mı? Misal sırasıyla Ermeni, Maya, Hanja, Devanagari, Arap/Pers, Khmer rakamlarından oluşan Բ_零.०٠༠ gibi. Gerçi bu şekilde olaydan haberi olmayan ziyaretçiler için sürpriz olabilir ancak medyadaki haberlerin de daha içerikli olacağı kesin. Hatta ilk rakamdan son rakama doğru prehistorik, Yunan, Roma, Çin, Arap/Pers, Moğol, Modern Arap, Maya gibi baskın kültürlerin kronolojik sırasına göre de sıralanabilir. --cobija 23:14, 1 Nisan 2015 (UTC)

Arapça ve Türkçe idari bölünüş terimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Ne kadar ilginizi çekecek bilemiyorum. Hatta gereksiz, boş iş de diyebilirsiniz. Ancak kafamı kurcalayan birkaç sorun var:
 1. Türkçe ve Arapça terimler arasında: Örnek olarak verirsem Mahalle terimini Türkçe terim olarak almışlar (en:Mahalle) ve yine bu terimi -doğal olarak- Arapça okunuşunun İngilizce yazımı ile açmışlar (en:Mahallah). Arada ayrı bir makale olacak derecede bir fark yok. İngiliz dilinden dolayı ikisi farklı yazılıyor ve okunuyor fakat Arapça okunuşu bizzat bizim dediğimiz gibi. Bu maddelerde nasıl bir ayrım izlenebilir? Diğer diller bölümü nasıl halledilir?
 2. Bucak (yerleşim) makalesinde olduğu gibi isimde () içinde özellik yazıyor. Fakat birden fazla kullanım olabilir: İdari bölünüş, yerleşim, yönetim bölümü, idari bölüm vb. Kendi fikrimi sorarsanız ben "idari birim" olması düşüncesindeyim.
 3. Konuyla alakasız ama Arapçası "Makale", İngilizcesi "Article" vb. Biz neden madde diyoruz? Makale olması lâzım değil mi? Makale dememde sakınca var mı? Teşekkürler. Meelo (mesaj) 15:46, 1 Nisan 2015 (UTC)
İngilizce Vikipedi'de niye ikisi ayrı maddelere bölünmüş anlamadım. İki ayrı maddeye bölünecek kadar uzun içerikler değil, birleştirilmesi lazım aslında ama bu bizim sorunumuz değil neticede. Bucak örneğindeki gibi idari birimlerin bu şeklinde adlandırılmaları doğru, (yerleşim) kesinlikle yanlış. Gerçi tez canlılık yapıp Bucak (idari birim)'e taşıdım ama ana madde Türkiye'nin idari bölünüşü şeklindeymiş. Bucak (idari bölüm) olarak da adlandırılabilir ana maddeye uyum açısından. --cobija 22:55, 1 Nisan 2015 (UTC)
O zaman ben birim ifadesini kullanırım. TDK'de 4. anlam dediğimi karşılayabilir. Yoksa çok mu uçtum? İngilizce konusunda hiçbir fikrim yok. Nasıl birleştirilir ne edilir anlamıyorum. Ancak burada tek madde olarak açacağım. Tabii zaman bulursam. Teşekkür ederim Cobija :) Meelo (mesaj) 15:12, 3 Nisan 2015 (UTC)
Yok, ne uçması :) Böyle ince konular üzerinde durmak fark yaratır. Bölüm de birim de aynı anlamı karşılıyor ancak birim daha sık kullanılıyor gibi. Kolay gelsin. --cobija 15:26, 3 Nisan 2015 (UTC)
 1. Bu konu çok detaylı bir inceleme gerektiren konu esasen. Dünya üzerinde onlarca ülke var, yine bu ülkelerin kendi idari bölümlerini tanımlamak için kullandığı farklı adlar var. Türkiye için "il" tanımlaması farklı, İngilizcede il anlamına gelen "province" kelimesi -atıyorum- Zambiya'da farklı bir idari birim için kullanılabiliyor. Borough, county gibi Türkçede bir karşılığı olmayan birimler de var. Bu konuda bir çalışma yapılacaksa eğer, çok titiz bir çalışma olmalı. Pakistan'da bizim il dediğimiz kavrama karşılık gelen bir birim varsa buna il deriz, atıyorum. Karşılığı yoksa, özgün adı kullanırız. Şehristan kullanımı bana anlamsız geliyor mesela. Ya da İran'ın ostanları diye bir maddemiz var ama içi çelişkilerle dolu, bir eyalet deniyor bir Türkiye'deki ile denktir deniyor bir ostan deniyor. Yönetimi nasıl diye bakmak lazım (bu örnek için konuşursak, özerk bir yönetim yok bu yüzden eyalet denemez mesela). Senin anlayacağın çok detaylı ve titiz, bu konulara hakim kişiler tarafından yapılan çalışmalar lazım.--RapsarEfendim? 17:09, 3 Nisan 2015 (UTC)
  Kategorilere uyum açısından (Kategori:Ülkelerine göre idari bölümler) idari bölüm olmalı -ki yapılmış. Kategoriyi incelerseniz (ev iyi bir çocuk olursanız), birkaç ay önce benim yaptığım kapsamlı bir standartlaşma çalışmasını görebilirsiniz hatta :)--RapsarEfendim? 17:09, 3 Nisan 2015 (UTC)
  "Ansiklopedi maddesi" kavramı Türkçede yerleşmiş olduğu içindir. Konuşmalarda makale denmesi elbette bir sıkıntı yaratmaz :)--RapsarEfendim? 17:09, 3 Nisan 2015 (UTC)

Botlar/Başvurular/Mavrikant Bot[değiştir | kaynağı değiştir]

Oylamanın sonuçlanabilmesi için 3 kişinin daha olumlu ya da olumsuz oy kullanması gerekiyor. --Mavrikantmsj 16:48, 1 Nisan 2015 (UTC)

Evet Biri ben ;) --►Cekli829 20:40, 4 Nisan 2015 (UTC)

Kaynak göstermeme sorunsalımız[değiştir | kaynağı değiştir]

Heeeeeey tüm Vikipedi ahalisi, aktif katılıma başladığım 2011 Eylül ayından beri en önem verdiğim konulardan bitanesi kaynak göstermek olduğunu herhalde bir çoğunuz farketmiştir. Ama gördüğüm genel tutum tartışma yaratacak değişiklikler hariç çok nadir olarak kaynak kullanıldığı. Bununla ilgili birkaç rakam verecek olursak; {{web kaynağı}} şablonu TR wikide 38.500 kez kullanılmış, en wikide ise 1.916.000 kez. Yani basit bi hesapla en wikide 2,5 sayfada bir şablon var, bizde ise 6,5 sayfada bir şablon. Ki bu şablonlular. Sadece basit kaynak gösterme yöntemi için nasıl bir rapor alınır bilemiyorum. Sizlerden ricam lüften biyerde okuduğunuz haberi, yazıyı wikiye eklerken mutlaka kaynak gösteriniz! Saygı ve selamlarımla, iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 14:23, 3 Nisan 2015 (UTC)

Bizde şablonsuz kullanım da var bolca.--RapsarEfendim? 17:09, 3 Nisan 2015 (UTC)
Rapsar'ın dediği gibi belirttiğiniz kullanımların çoğu, Cite şablonları ile düzenlenmemiş. Bu gibi durumlarda Kaynakça bölümünün hemen üzerine {{Kaynak-düz}} şablonunu ekleyebilirsiniz. --i.e.msj 17:45, 3 Nisan 2015 (UTC)

Hizmetli olabilecek potansiyele sahip kullanıcılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba Vikipedistler, son 1 ay içerisinde etkin olan devriyelerin katkılarını inceledim.

 1. Cobija (MesajKatkılarİstatistikler)
 2. Fenerli1978 (MesajKatkılarİstatistikler)
 3. Mavrikant (MesajKatkılarİstatistikler)
 4. Supermæn (MesajKatkılarİstatistikler)

İsimlerini yazdığım kullanıcılar yaptığı katkılarda göz önüne alınırsa hizmetli olabilecek potansiyele sahiptir. Özellikle bu kullanıcılar hizmetlilerin yaptığı işlere yardımcı oluyorlar. Aslında bu liste 3-4 kişi (daha önceden teklifte bulunup kabul etmeyenler) daha fazla olabilirdi. Fenerli'nin bize göre daha ileri saat aralığında bulunması ayrıca avantaj olabilir. İsterlerse kendilerini aday olarak gösterebilirler. Tercihi kendilerine bırakıyorum. --Uğurkentmesaj 19:14, 4 Nisan 2015 (UTC)

 • Beni pas geçin. Bu dönem çok yoğunum. Sahip olduğum sorumluklar bana yetiyor. :) --Mavrikantmsj 19:22, 4 Nisan 2015 (UTC)
 • Bence adı geçen saygılı arakadaşlarımız bu konuda olumlu tercih yapsınlar. --►Cekli829 20:37, 4 Nisan 2015 (UTC)
 • Fenerli1978 (MesajKatkılarİstatistikler) , Supermæn (MesajKatkılarİstatistikler) ve Cobija (MesajKatkılarİstatistikler)destekliyorum artık sayının artması şart oldu. Mutlutopuz 21:54, 4 Nisan 2015 (UTC)
 • Öncelikle böyle bir göreve layık görüldüğüm için başta Uğurkent olmak üzere tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Ben gerçek hayatta da sorumluluğu çok seven biri değilimdir. Ama buranın gelişimi içinde elimden geleni yapmaya çalışıyorum, çalışacağım. Ben birkaç gün düşünüp kararımı sizlerle paylaşacağım. Saygı ve selamlarımla, iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 23:53, 4 Nisan 2015 (UTC)
 • Neden daha fazla hizmetliye ihtiyaç var? İlgimi çektiği için diğer vikilere baktım sv.wikipedia.org madde sayısı 3,078,202-hizmetli sayısı 70, nl.wikipedia.org madde sayısı 1,812,612-hizmetli sayısı 57, ceb.wikipedia.org madde sayısı 1,208,757-hizmetli sayısı 8, vi.wikipedia.org madde sayısı 1,130,800-hizmetli sayısı 30, ja.wikipedia.org madde sayısı 955,232-hizmetli sayısı 53.

Gel gelelim bizim bir üstümüzde yer alan ro.wikipedia.org madde sayısı 268,219, hizmetli sayısı 23, tr.wikipedia.org madde sayısı 242,723-hizmetli sayısı 27, min.wikipedia.org madde sayısı 221,593-hizmetli sayısı 6, k.wikipedia.org madde sayısı 213,815-hizmetli sayısı 14.

Bu tablo gösteriyor ki Türkçe vikipedinin daha fazla hizmetliye değil, daha fazla içerik geliştirecek kullanıcılara ihtiyacı vardır.Ԙobserve 02:43, 5 Nisan 2015 (UTC)

 • Ne mutlu ki, katkılarım takdir ediliyor, bir hizmetli tarafından hizmetliliğe uygun görülüyorum. Fakat, açıkçası şu andaki durumumdan memnunum, çok ihtiyaç olmadıkça aday olmayı düşünmem. Ayrıca, aramızda hizmetlilik için benden daha uygun kullanıcılar da bulunuyor. Herkese iyi çalışmalar... -- Supermæn (mesaj) 08:06, 5 Nisan 2015 (UTC)
 • 24 hizmetlimiz var, 6-7 kişi etkin, bizim de belki etkin olmayacağımız zamanlar olabilir. Sonuçta maaş almıyoruz. Aylar önce çoğu hizmetlimizin etkin olmadığı bir saatlerde olaylar olmuştu. Ben de o sırada etkin olan kahyaya mesaj atmıştım. Yine bu durumlar olsa kahyalar, sizin 24 hizmetliniz var. Siz başa çıkamıyorsunuz artık bu son dese ne diyeceğiz. Büyük vikilere bakarsanız hizmetli vb. haklar ihtiyaç bazlı değil kriterlere göre verilir. Aslında madde sayısıyla da ilişkilendirmek doğru bir yöntem değil. Vikipedi'nin kurucusu Jimbo Wales'ın shizmetlilik görevi için söylediği sözlere bir bakarsak
Yalnızca şunu söylemek istiyorum, sistem işletmeni olmak çok önemli bir şey değildir.

Biraz istemeden de olsa, sanırım çevrede bir süredir bulunan birkaç kişiye sistem işletmenliği yetkisi vereceğim. Ancak bunun çevresindeki "otorite" havasını dağıtmak istiyorum. Sistem işletmenlerine verilen yetkilerin herkese verilmiyor olması yalnızca teknik bir durumdur.

Kimi kullanıcılara sistem işletmenliği yetkisi verilmesinin, özel ve önemli bir durum olduğu havası oluşması kesinlikle hoşuma gitmiyor.

kısaca hizmetliliğin çok önemli bir şey olmadığını söylüyor. Kriterlere göre hizmetlileri seçmeliyiz. --Uğurkentmesaj 08:41, 5 Nisan 2015 (UTC)

 • Kullanıcı:Reob Lütfen 27 adet hizmetli arkadaşımızdan etkin olanların sayısına bakın ondan sonra daha sağlıklı bir yorum yapabilirsiniz.Ayrıca bahsi geçen milyon maddelik vikipedilerde ki konuların bir çoğu bot ,ile açılmıştır. Ayrıca Hizmetlilik hem sorumluluk isteyen hemde bayıla bayıla yapılacak bir iş değildir. zaten aday arkadaşlarında yorumlarından bu anlaşılıyor. Mutlutopuz 08:48, 5 Nisan 2015 (UTC)
 • Türkçe Vikipedi'den fazla işgücü olan yerler, benzer hizmetli sayısıyla bu işi halledebiliyorsa bizde de ihtiyaç olmadığı gözükmektedir. Şu anda aktif kullanıcılar bir elin parmaklarını bile geçmiyor, günlük ortalama yeni madde sayısı 74 ve ciddi bir hizmetli sorunu bu yüzden gözükmüyor. Ԙobserve 09:45, 5 Nisan 2015 (UTC)
 • Hizmetli arkadaşlarımız tek görevi günlük açılan 74 adet maddeyi incelemk değildir. Vikipediyi kendi siyasal, dinsel ve ırksal düşüncelerine esir etmek isteyenler ile mücadeleden tutunda bunun gibi onlarca iş ile uğraşmaktadırlar. Hizmet tanımlarını okumanızı tavsiye eder iyi çalışmalar dilerim. Mutlutopuz 09:50, 5 Nisan 2015 (UTC)
Kendi adıma hiç düşünmediğim bir konu, teveccühünüz için teşekkür ederim öncelikle. Geçmiş birleştirme, silinecek sayfalar gibi teknik ve birikme potansiyeli olan konulara ilgim olsa da hizmetlilerin madde yazmayı ikinci plana atma zorunluluğu olduğundan ötürü hizmetliliğin bana uygun olduğunu pek düşünmüyorum. Ara sıra gerçekleşen seri vandalizmlere ani müdahale edebilmek için daha çok etkin kullanıcının (ara dönemler hariç [üç gün tatil yapar, finali vardır hafta iki kere ancak girer vs.] her gün Vikipedi'ye girenler) hizmetli olması gerektiği fikrini de paylaşıyorum. --cobija 10:14, 5 Nisan 2015 (UTC)
 • Hizmetliler her açılan maddeyi incelesinler diye belirtmedim o sayıyı. Bu kadar az güncelleme alan bir yerde hizmetli az deniyorsa, hizmetli sayısının az olup olmadığını anlamanın en iyi yollarından birisi karşılaştırmadır. Milyonluk maddeye sahip bir vikide, bununla orantılı şekilde hizmetli görevlerine ihtiyaç daha fazla olacaktır. Ancak Türkçe Vikipedi'de hizmetli sayısı şu anda bile bizimle aynı seviyedeki diğer vikilere kıyasla fazla. Diğer vikilerde bulunan hizmetlilere bakınca, onların da bir ay içerisinde hergün aktif olmadığı anlaşılıyor. Geçen ay Vikipedi'de aktif olan 13 tane hizmetli vardı, toplamda 10363 kere hizmetli yetkilerini kullanmışlar. Aylık 2220 maddenin eklendiği bir yerde sayfa koruma, silme işlemleri, engellemeler ve diğer hizmetli işlerinin altından rahatlıkla çıktıklarını gösteriyor ve şimdilik daha fazla hizmetliye ihtiyaç olmadığı anlaşılıyor. Ԙobserve 10:15, 5 Nisan 2015 (UTC)
 • Ben 4'ünü birden destekliyorum. Etkin hizmetli sayısı Uğurkent'in hizmetli ve Theoden'in tekrardan etkin olmasıyla beraber arttı ama hizmetli olmayı hak eden birkaç tane kullanıcı var.--Talipakyuz19 mesaj atın 10:37, 5 Nisan 2015 (UTC)
 • Reob İnaktif hizmetlileri olaya dahil etmen, Vikileri madde sayısı ile kıyaslaman ve en önemlisi madde sayılarını hizmetlilerle ilişkilendirmen hizmetliliğin h'sini bilmediğini gösteriyor. Artık senin hakkında iyimser olamıyorum. (...)--Hacitalha 10:42, 5 Nisan 2015 (UTC)
 • (...) Yaptığım atıfın İsrail ile ilgisini olmadığını belirtmeme ve bundan önce bir kez daha uyarmış olmama rağmen aynı davranışı tekrarlıyorsun. Yazdıklarım sana doğru gelmiyor ise bunu belirtebilirsin ama beni hedef tahtasına koymaya çalışırsan bu haddini aştığını gösterir. Bir daha olmamasını diliyorum. Ԙobserve 10:45, 5 Nisan 2015 (UTC)
 • Arkadaşlar lütfen birbirimize atıflarda bulunmayalım ve sakin olalım.--Talipakyuz19 mesaj atın 10:49, 5 Nisan 2015 (UTC)
 • Uğurkent'in bu açıklamaya neden gerek duyduğunu anlayamadım. Vikipedistler sizden potansiyel gördüğünüz adayları açıklamanızı mı bekliyorlardı ? İsterlerse zaten kendileri aday olabilirler. 8 yıldır buradayım, hizmetli olabilecek potansiyeldeki kullanıcılar listesi açıklayan hiçbir kullanıcı görmedim. Bir hizmetli olarak bütün kullanıcılara eşit mesafede yaklaşmanız beklenmektedir, aday listesi açıklamanız değil.--Eldarion 19:35, 5 Nisan 2015 (UTC)
 • Hizmetli sayısı az geçerli bir argüman olmayabilir. Çünkü genel olarak katkı yapan kullanıcı sayısı az. Bekleyen değişikliklerde ve harıl harıl atılan hoşgeldin mesajlarında bu görülüyor. Benim fikrim, aktif kullanıcı sayısı arttıkça kendiliğinden hizmetli sayısı da artacaktır. Zorlamaya gerek olmadığını düşünüyorum. Çok deneyimli bir kullanıcı sayılmam. Belki deneyimli kullanıcılar daha iyi yorumlayacaktır. Alexandre M. 22:46, 5 Nisan 2015 (UTC)
 • Sadece arkadaşlara adaylıklarını koyabilmeleri için bir öneri götürdüm. Çoğu zaten kabul etmedi. Hiçbir kullanıcı yanlış anlamasın. --Uğurkentmesaj 14:49, 6 Nisan 2015 (UTC)
 • Öneri götürmek istiyorsanız, kullanıcıların mesaj sayfasını kullanabilir veya kullanıcıları aday gösterebilirsiniz. --Eldarion 14:57, 6 Nisan 2015 (UTC)

Twinkle = Vandalsavar ?[değiştir | kaynağı değiştir]

Twinkle'a Vandalsavar diyelim mi? VP:TW özgürüm (mesaj) 13:13, 9 Nisan 2015 (UTC)

Demeyelim çünkü amacı vandalları savmak değil, "göz kırpma anında" bazı işlemleri gerçekleştirmek. Etiket ekleme, SAS yapmak, Rapor etme vs..--Mavrikantmsj 14:35, 9 Nisan 2015 (UTC)

"Patent saçmalığı"[değiştir | kaynağı değiştir]

{{Vikipedi politika ve yönergeleri}} şablonunda "Patent saçmalığı" maddesine link verilmiş. Şahsen Kopimizm "dini"'ne saygı duymakla birlikte bu başlık adı pek uygun değil sanırım.özgürüm (mesaj) 13:13, 9 Nisan 2015 (UTC)

Stewards confirmation rules[değiştir | kaynağı değiştir]

Hello, I made a proposal on Meta to change the rules for the steward confirmations. Currently consensus to remove is required for a steward to lose his status, however I think it's fairer to the community if every steward needed the consensus to keep. As this is an issue that affects all WMF wikis, I'm sending this notification to let people know & be able to participate. Best regards, --MF-W 16:12, 10 Nisan 2015 (UTC)

Kahya güvenoyu kuralları[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba, ben kahya güvenoyları kurallarını değiştirmek için Meta'da bir öneri yaptım. Şu anda bir kahyanın yetkilerini kaldırmak için konsensus sağlanması gerekiyor, ancak ben her kahyanın yetkilerini kullanmaya devam etmesi için konsensus sağlanmasının daha adil olacağını düşünüyorum. Bu tüm WMF vikilerini etkileyen bir sorun olduğu için, insanlara bildirmek & tartışmaya katılmaları için bu bildirimi yolluyorum. Saygılarımla, --MF-W 16:12, 10 Nisan 2015 (UTC)

Yukarıdaki mesajın Türkçe çevirisidir. --Uğurkentmesaj 19:54, 10 Nisan 2015 (UTC)

 • biri meseleyi detaylı bir şekilde açıklayabilir mi? Ben tam anlamadım. Bir de kahya demişken bu kahyalar nasıl seçiliyor. Türkçe wikiden de bir kahya adayı göstersek güzel olur diyecektim --Zaitsév 20:52, 10 Nisan 2015 (UTC)
Güvenoyları kurallarında artık değişiklik yapmak gerekiyormuş. Aday gösterilmiyor, kullanıcın kendisinin aday olması gerekmekte. Şurada isteyen herkes aday olabiliyor. Ama belli şartlar da var. Her sene şubat ayında seçimler gerçekleşiyor. Zamanın da Türkçe vikilerden bir kahya çıkmıştı: Dbl2010. --Uğurkentmesaj 12:11, 11 Nisan 2015 (UTC)
Aklımda kahya potansiyeli olan bir iki isim vardı da. Sanırım gelecek seneyi beklemek gerekecek. --Zaitsév 13:54, 11 Nisan 2015 (UTC)
Kahya olabilmek için yüzlerce vikide etkin bir şeklide vandalizmleri önlemek gerek. Bunu yapmayanların seçilme şansı çok düşük. --Uğurkentmesaj 13:58, 11 Nisan 2015 (UTC)

Kısa Madelerin Silinmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Baı açtığım maddeleri hemen geliştirme olanağı bulamadım. Mesaj sayfama bir şey yaılmadan hılı sile tabi tutulduğunu gördüm. Görevlilerin Ansiklopedi maddelerini belli kalitede tutma çabasını nlıyorum. Ama bu madde yazarının emeğini çöpe atma pahasına olmamalı. Geri alma mümkün ama bu yazışmaları vs. uzatıyor.Mesaj gönderilmeden silinmesi nezaket prensibine de aykırı bence.özgürüm (mesaj) 15:06, 11 Nisan 2015 (UTC)

Merhaba. Kullanıcı sayfanıza bağlı bir deneme sayfası açmanızı tavsiye ederim. Böylelikle maddeleri geliştirme imkanı bulana kadar orada muhafaza eder, geliştirdiğiniz taktirde maddeleri açarsınız. İyi günler. --Veryaz 15:08, 11 Nisan 2015 (UTC)
Kısa maddeler silinmiyor. Taslak madde olarak kabul ediliyor ve geliştirilmesine yönelik şablonlar ekleniyor.Ԙobserve 15:09, 11 Nisan 2015 (UTC)
 • Oluşturduğunuz sayfayı buldum. İçerisinde şöyle yazıyor:"M.Ö VI. veya V. yüzyılda yaşamış Hintli agnostik filozof." Hizmetliler bunu silmekte sonuna kadar haklı bence :) Geri getirmelerini beklemeden tekrar yazabilirsiniz. Bilmiyorum bunu geri getiriler mi ama başka bir madde olsa geri getirip en azından sayfayı sizin kullanıcı alanınıza aktarırlar. Hemen celallenmeye gerek yok :) Daha uzun maddeler yazmanız dileği ile İyi Vikiler.--Mavrikantmsj 15:22, 11 Nisan 2015 (UTC)
Kullanıcı dizinimde bir çok deneme sayfası açtım. Bu konuda teknik bilgi sorunum yok. Ama bence {{Yeni açılan madde}} gibisiden bir şablon olabilir.Buna bağlı bir kategori oluşturulabilir. {{Gizli}} ve {{Çalışma}} şablonları eklenebilir. Demek istediğim taslak haline gelinceye kadar kullanıcı sayfası olması ortak çalışma ilkesiyle pek uyuşmuyor. Belki de bu konunun ilgisi varsa politikalar bölümünde tartışılması gerekir.-özgürüm (mesaj) 15:49, 11 Nisan 2015 (UTC)
3 satır yazı olunca taslak oluyor zaten. Bir konu hakkında 3 satır yazamıyorsanız, hiç yazmayın bence. 2-3 cümle daha ekleseydiniz oluşturduğunuz madde silinmezdi. Ayrıca 200 karakterden az maddeler 6. süzgeç tarafında otomatik engellenir ve bu uyarıyı alır. Otomatik onaylanmış kullanıcı(4+ gün, 10+ değişiklik) grubunda olduğunuz için bu engele takılmadan bu maddeyi açabildiniz. Lütfen 3 cümle olana kadar kendi sayfanızda ya da aklınızda oluşturun maddeyi. İyi Vikiler Bu imzasız yazı Mavrikant (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
önce bu imzasız yazı sahibine nezaket kurallarını hatırlatırım. hizmetliler bu hesabı bulup gerekli uyarıları yapmaları gerekiyor sanırım.Beni tanımıyorsuunuz. Felsefeyi iyi bildiğini düşünen bir kişiyim.3 satır nazik satır yazamıyorsanız wiki kurallarını bir daha okuyun derim. Teknik konulara yöneldiğim için bu maddeyi daha sonra geliştirmeyi düşünmüştüm. özgürüm (mesaj) 16:30, 11 Nisan 2015 (UTC)
Üç satır yazarsanız taslak olur, beş satır yazarsanız Maslak olur, sonrası ise Beyoğlu...[1]--Alperen (mesaj) 16:39, 11 Nisan 2015 (UTC)
Tartışma sayfasını baştan sona kadar okudum. Baya vaktimi aldı. Aslında güzel bir noktaya değinmişsin. Nicelikten çok nitelik önemli. Ayrıca birde maddenin potansiyeli durumu var. 3 satır derken çok amiyane bir şekilde daha çok bilgi eklenmesi kasteddim. Yukarıdaki örnek senin için de taslak sayılmaz diye düşünüyorum. --Mavrikantmsj 17:51, 11 Nisan 2015 (UTC)
MÖ 6. yüzyılda yaşayan bir filozof, sadece hangi felsefeyi savunduğunu biliyoruz, bi de ne zaman yaşadığını. Ama adam filozof ve kayda değer, birileri görüşlerini ele almış. Bu maddeyi iki cümle açtığımızda zaten yazılabilecek şeylerin belki de yarısını yazmış oluyoruz. O yüzden bu madde taslak seviyesini bile aşıyor denebilir.--Alperen (mesaj) 17:57, 11 Nisan 2015 (UTC)
KD'yi kimse tartışmıyor. Sayfanın İngilizce ve İspanyolca sürümlerine baktın mı? Yazılacak daha çok şey var. Taslak kriterlerini aştığına inansaydın taslak şablonun kendin eklemezdin di mi? --Mavrikantmsj 18:10, 11 Nisan 2015 (UTC)
Bir senaryo: Kendimi ortalama bir insan olarak ele alıyorum, internette bu kişi hakkında arama yapıyorum. Yabancı dildeki kaynakları zaten anlayamadığımdan es geçiyorum. Vikipedi'ye girdiğimde bu kişinin Buda ile aynı dönemde yaşamış agnostik bir filozof olduğunu öğrendim. Başka Türkçe kaynak zaten yok. Demek ki ansiklopedi (genel bilgi) bağlamında elde edebileceğim bilgi bu kadar. Daha fazlası için özel araştırma yapmam gerekiyor. Ansiklopedi bu anlamda amacını gördü bile :) Bu anlamda Türkçe Vikipedi bağlamında geliştirilmesi zor. Yabancı dil bilen birinin el atması gerekiyor (düşük bir ihtimal de olsa bunu birisi bir gün yapabilir). Bu gibi sebeplerden dolayı üç veya dört cümlelik bir maddenin taslak olup olmadığını anlamamız konuyu iyice irdelemeden zor. Yalnız buradaki taslak olmama durumu da silinmesini gerektiren bir "taslak olmama" değil. İleriye dönük bir durum. Bence madde ilk açıldığı haliyle taslak değildi ama geliştirilme/düzeltilme potansiyeli olduğu için bu maddeye M1 uygulanmamalıydı. Yalnızca biraz vikileştirme, belki bir cümleye daha, iyi bir tanıma ihtiyacı vardı ama buna rağmen geliştirilebilirdi.--Alperen (mesaj) 18:26, 11 Nisan 2015 (UTC)
Alperen size wikinin nezaket kurallarını kişisel alaycı ifadelerin kurallara aykırı olduğunu hatırlatırım. ilgili kısayolları benen iyi bildiğinizi düşünüyorum. Hakaret ve kişisel alaycılık taşıyan ifadeleri silme hakım olduğunu düşünüyorum. kişiselleştirilmiş bir tartışmaya dönüşmesi için açmamıştım bu başlığı.özgürüm (mesaj) 16:53, 11 Nisan 2015 (UTC)
Siz gösterdiğim bağlantıyı okudunuz mu?--Alperen (mesaj) 16:59, 11 Nisan 2015 (UTC)

Alperen -->VP:GK yeniden okumanınızı çok iyi anlamanızı öneriyorum.özgürüm (mesaj) 17:04, 11 Nisan 2015 (UTC)

Siz gösterdiğim bağlantıyı okudunuz mu?--Alperen ([[Kullanıcı meAlperensaj:Alperen|mesaj]]) 17:05, 11 Nisan 2015 (UTC)
Hayır tarzınıdan duyduğum rahatsızlıktan dolayı dikkat edemedim. imzasız yazı Alperen'e mi ait? Bu imzasız yazı Nighteagle2000 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
Her kime ait ise kişisel sataşma içerdiği için hizmetlilerin silmesini ve gizlemesini istiyorum. geri alınma önlensin özgürüm (mesaj) 17:18, 11 Nisan 2015 (UTC)
Özgürüm tekrardan merhaba. Silinen maddeye baktım ve taslak madde olabilecek kadar bilgi ve vikipedi kodları içermediği için silinmiş.[2] Bu linki incelerseniz eğer, taslak madde ölçütü yazılmış ve daha fazla yardım gerekirse ben bildiğim kadarıyla yardımcı olmak isterim. İyi Vikiler. Ԙobserve 17:22, 11 Nisan 2015 (UTC)
 • Alperen'in verdiği linkten anladığım kadarıyla, üzerinde uzun tartışmalar dönmüş bir topluluk kararı var. O yüzden buna uygun davranılmalı. Eğer siliniyorsa, önlemleri alıp öyle açılmalı. Ben genelde taslak madde açıyorum. 2-3 cümle, interviki, kategori, taslak şablonu olunca kimse silmiyor. Alexandre M. 17:26, 11 Nisan 2015 (UTC)
Bir de şu var. Diyelim ki o madde bir cümle ve taslak değil. İkinci cümleyi siz ekleyin taslak olsun (kişisel değildir bu ifadeler). Sil etiketi koymaktan 15-20 saniye daha fazla zaman gerektirir bu eylem.--Alperen (mesaj) 17:32, 11 Nisan 2015 (UTC)
Ben bazen geliştiriyorum bazen sil ekliyorum. Bazen de hizmetlilerin geliştirdiğini görüyorum. Kişiye kalmış bir şey bu. Tavsiye edilebilir ama zorlanamaz. --Mavrikantmsj 17:44, 11 Nisan 2015 (UTC)
Konunun en başında da belirttiğim gibi M1 nedeniyle talebim hızlı silme isteği gerçekleştirilmeden önce maddeyi oluşturan kullanıcının mesaj sayfasında silinme olacağına dair bilgilendirilmesi ve örneğin bir kaç gün sonra geri dönüş olmaz ise maddenin silinmesidir -özgürüm (mesaj) 18:03, 11 Nisan 2015 (UTC)
özgürüm, Öncelikle biraz alaycı mesajım ve imza eklemeyi unuttuğum için özür dilerim. Dediğiniz çok güzel ama pratikte uygulanabilirliği yok. Belki Viki yazılımına böyle şeyler eklenebilir. Onun dışında kullanıcı özel mesaj atmak ve geri dönüş yapmasını beklemek uygulanabilir değil. Oluşturduğunuz sayfa silindikten sonra zaten izleme listesinde silme günlüğü altında gözüküyor. M1 yüzünden silinen sayfa için hizmetliye "Ben bunu geliştireceğim, geri getirebilir misiniz?" derseniz zaten koşulsuz bir şekilde geri getirirler. --Mavrikantmsj 18:29, 11 Nisan 2015 (UTC)
mesajıma cevap alamadığım için buraya "Hızlı Yazma" gereksinimi duydum:) 18:51, 11 Nisan 2015 (UTC)
Eldarion an itibar ile 11 saattir aktif değil. Belki bugün ya da yarın Viki'ye hiç girmiycek. Bu durumlarda son değişikliklerden en yakın zamanda değişiklik yapmış hizmetliye mesaj atmak en iyisi. Ayrıca imza kullanımınızda bir sorun var. Saat ekleniyor ama isim yok. Özel:Tercihlerden imza kısmını kontrol edebilir misiniz? --Mavrikantmsj 19:10, 11 Nisan 2015 (UTC)
Normalde bekletmeli silme diye bir süreç var [3]. Ama bildiğim kadarıyla bu süreç Vikipedi'de eskisi kadar (bayağı bi eskiler ama) sık kullanılmıyor. İşleri yavaşlattığı düşünülüyor sanırım. --Alperen (mesaj) 19:03, 11 Nisan 2015 (UTC)
Yukarıda Maslak ve Beyoğlu ifadeleri geçiyor Maslak İTÜ'de okumuş olduğum ve Kasımpaşa kütüklü olduğum doğrudur:)özgürüm (mesaj) 19:35, 11 Nisan 2015 (UTC)
Kişisel bir şey yok emin ol, yalnızca hala cümle sayısı üzerinden tartışma dönmesini biraz gülünç buldum. Yanlış anlamma için özür dilerim.--Alperen (mesaj) 20:29, 11 Nisan 2015 (UTC)
Şöyle uzuncana ve açıklayıcı bir cümleden oluşan, 1-2 kategorisi bulunan ve taslak olarak etiketlenen maddeler de taslak olur. Not. --Khutuckmsj 12:32, 14 Nisan 2015 (UTC)

bağış[değiştir | kaynağı değiştir]

Anasayfada "bağış yapın"a tıklayınca haliyle bu sayfa çıkıyor. Türkçesi nedir bunun? --Zaitsév 22:48, 12 Nisan 2015 (UTC)

Bulunduğunuz ülkeden bağış toplayamıyoruz şu an deniyor özetle.--RapsarEfendim? 08:22, 13 Nisan 2015 (UTC)
Öyleyse kaldıralım o butonu --Zaitsév 09:12, 13 Nisan 2015 (UTC)
Türkçe Vikipedi'dekilerin tamamı Türkiye'den katılım yapacak diye bir kaide yok, başka ülkelerden katılım yapanlar da mevcut.--RapsarEfendim? 09:19, 13 Nisan 2015 (UTC)
Ayrıca "Vakfa yardım etmenin tek yolu bağış yapmak değildir" diyor."Ya paranı ya bilgini" diyor yani :) Türkiye'den niye bağış almıyorlar acaba? Çok mu gariban buluyorlar, yoksa ABD vakıf yasalarıyla mı ilgili?

Seçkin/Kaliteli maddelikten ihraç adayları[değiştir | kaynağı değiştir]

Zamanı olan Vikipedistler mümkünse Seçkin maddelikten ihraç adayları ve Kaliteli maddelikten ihraç adayları sayfasındaki adaylıklara yorum yapabilirler mi? En eskisi Temmuz 2013'ten beri açık olan 14 adaylık mevcut.--B.S.R.F. 💬 09:55, 14 Nisan 2015 (UTC)

Font ?[değiştir | kaynağı değiştir]

Font araması yapınca "Bunu mu demek istediniz: fort" yanıtı geliyor :) Yok daha neler. Yazı tipi maddesi ise yazı tipleri listesine yönlendirilmiş. Font/Yazı tipi maddesini yazacak gönüllü aranıyor. Bilg. Müh. tercih nedenidir :) özgürüm (mesaj) 22:51, 14 Nisan 2015 (UTC)

Türkler maddesi hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba. Türkiye Türklerini anlatan Türkler adlı maddenin düzen ve içerik açısından kötü durumda olduğu malumunuz. Türkiye Türkmenleri adlı bir madde var. Sizce de bu çift madde olmuyor mu? Türkiye Türkmenleri çok daha iyi yazılmış ve içerik açısından diğerine göre oldukça zengin ve daha doğru bilgiler veriyor. Türkiye Türkmenleri ile Türkler adlı maddenin Türkler veya Türkiye Türkleri adı altında birleştirilmesini öneriyorum. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir? --esc2003 (mesaj) 12:25, 16 Nisan 2015 (UTC)

 • Bana göre iki maddenin anlam bakımından birleşmesi tam da mantıklı gelmiyor. Şöyle ki; "Türk" ve "Türkmen" her nekadar yakın anlamlı olsa da aynı anlamı ifade etmiyor. Aslında Türk daha geniş Türkmen buna göre dar anlamda oluyor. TDK'ye göre Türk, bir soy olarak karşımıza çıkarken; Türkmen, Türk soyunun bir boyu. Ama bir de Vikipedi boyutu var bu işin. Dediğiniz gibi maddenin durumu bazı maddelerden iyi olsa da sayfa sorunlarının olduğu gerçek. Hem de daha önce yapılmış birleştirmelere bakıldığında Azerbaycan Türkmenleri, Azeriler sayfasına; Suriye Türkmenleri, Suriye Türkleri sayfasına; Irak Türkleri, Irak Türkmenleri sayfasına yönlendirilmiş. İngilizce Wikipedia'da ise aynı şekilde Iraqi Turks, Iraqi Turkmens sayfasına yönlendirilmiş. Bu nedenle ben de iki sayfanın birleştirilmesinden yanayım. Vikibilim mesaj / katkılar 14:15, 16 Nisan 2015 (UTC)

Futbolcu maddelerinin türkçeleştirilmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Art arda futbolcu maddeleri açan bir IP miz var. Madde incelemelerini ve interwiki bakımını yapmam bir günümü aldı. Ancak madde isimleri ingilizce. Türkçeleştirme de kolay olmayacak gibi. örnekler üzerinden gidersek Ashraf Nu'man maddesi "Eşref Numan" olarak, Abdullah Jaber maddesi ise "Abdullah Cabir" olarak Türkçeleştirilebilir. Ancak çoğu madde sorunlu.

Diğer diller genel olarak, bu az bilinen futbolcuları ingilizcedekine göre adlandırmış (istisnalar var). Ancak adlandırma sorunu ingilizcede de mevcut. Şuraya bakarak işin nasıl çetrefilli olduğunu görebilirsiniz. Yok mu bir önerisi olan?--Zaitsév 20:04, 16 Nisan 2015 (UTC)

Tek tek bakmak ve değerlendirmek lazım. Verdiğin örneklerde gerekli taşımaları yaptım.--RapsarEfendim? 21:23, 16 Nisan 2015 (UTC)