Vikipedi:Köy çeşmesi (ilginize)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Köy Çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

Konu başlıkları

Changes to the default site typography coming soon[değiştir | kaynağı değiştir]

This week, the typography on Wikimedia sites will be updated for all readers and editors who use the default "Vector" skin. This change will involve new serif fonts for some headings, small tweaks to body content fonts, text size, text color, and spacing between elements. The schedule is:

 • April 1st: non-Wikipedia projects will see this change live
 • April 3rd: Wikipedias will see this change live

This change is very similar to the "Typography Update" Beta Feature that has been available on Wikimedia projects since November 2013. After several rounds of testing and with feedback from the community, this Beta Feature will be disabled and successful aspects enabled in the default site appearance. Users who are logged in may still choose to use another skin, or alter their personal CSS, if they prefer a different appearance. Local common CSS styles will also apply as normal, for issues with local styles and scripts that impact all users.

For more information:

-- Steven Walling (Product Manager) on behalf of the Wikimedia Foundation's User Experience Design team

 • Bu hafta Wikimedia sitelerinde, varsayılan "Vector" arayüzünde bir güncelleme olacakmış. Bu güncelleme bazı başlıklar için yeni serif yazı tipleri, gövde içeriğinde bazı küçük ince ayarlar, metin büyüklüğü, rengi ve elementler arası aralıkları içeriyormuş. Vikipedi dışındaki projelerde bu güncelleme 1 Nisan'dan itibaren, Vikipedilerde ise 3 Nisan'dan itibaren bu güncellemeler görülebilecekmiş. Kasım 2013'den beri Wikimedia projelerinde bulunan bu Beta içeriğine bayağı benziyor. Bazı test ve tartışma aşamalarından sonra, bu Beta içeriği etkisiz hâle getirilecek ve mevcut site görünümünde başarılı yönleriyle etkin hâlde yer alacak. Kayıtlı kullanıcılar bunun dışında istedikleri herhangi bir görünüm şeklini kullanabilecekler. --ravages 09:40, 1 Nisan 2014 (UTC)
Bunu eski haline döndüremiyor muyuz? --cobija 19:22, 3 Nisan 2014 (UTC)
Açıkçası ben beğendim bu görünümü :) Sait71yaz 19:36, 3 Nisan 2014 (UTC)
@cobija:Tercihler kısmına komple baktım ama sanırım (gözümden kaçmadıysa eğer) yok. Ben de yeni halini beğendim. daha ferah. --WikiBronze [M] 22:35, 3 Nisan 2014 (UTC)
Benim de gözüm alıştı maalesef. Ama yine de eskiyi kullanma seçeneğimiz olsaydı iyiydi. --cobija 00:23, 4 Nisan 2014 (UTC)
Değişiklikler direkt olarak Vector arayüzünde yapılmış olduğu için eski hâline maalesef döndüremiyoruz. Bu, anca değişikliklerin geri alınması hâlinde mümkün olabilir. Açıkçası ben bu görünümü çok beğendim. Eskisine oranla daha güzel geldi bana :). --ravages 09:15, 4 Nisan 2014 (UTC)
İlkokul kitapları gibi olmuş ya koca koca :) Ben eski monobook görünümünü kullandığım için rahatım :)--RapsarEfendim? 09:44, 4 Nisan 2014 (UTC)

Parti logoları[değiştir | kaynağı değiştir]

Her madde için gerekçeden ziyade dosyanın kendi sayfasındaki açıklama kullanılır.--Ayrıntılı Bilgi|ileti| 15:48, 1 Nisan 2014 (UTC)
Sadece parti logoları değil. Herhangi bir adil kullanım materyalinin şablon ve tablolar içerisinde kullanımı hoş görülmeyen bir durum. Yalnız şöyle bir şey var. Örneğin CHP'nin logosu zamanı dolduğundan dolayı, Korsan Parti logosu kamu malı olarak lisanslandığından dolayı ya da ABD'deki Demokrat Parti'nin logosu gerekli koşulları sağlamadığından dolayı kullanımı serbest logolar. Bu gibi logolar her türlü şablon ya da tabloda kullanılabilir. Ancak dediğim gibi hiçbir adil kullanım materyali tablo ve şablonlarda yer alamaz. Parti logosu olarak değil de lisans durumuna göre bakmak gerek. Buna göre de adil kullanım logolarının yerel seçim maddelerindeki tablolardan da kaldırılması gerek. --cobija 16:09, 1 Nisan 2014 (UTC)
 • Sonunda birisi anlatmak istediğimi söyledi. Kural sayfalarında her şey yazıyor. Kaldırılmalı onlar Vikipedi'nin kendi kurallarına göre.Billgeea (mesaj) 16:14, 1 Nisan 2014 (UTC)
Ama yönlendirme için kullanılıyorlar. Ayrıca sadece CHP logosunu kullanırsak sıkıntı çıkacaktır. Birkaç madde
  • "Logolar bütün olarak alındıklarında kullanılmamalıdır. Logonun temsil ettiği (şirket, vs.) hakkındaki makale ya da logo yaratıcısının görsel tarzının veya logonun tarihçesinin ve gelişiminin tartışıldığı bir makalede kullanımı uygundur. Makale içinde, gerçek logo genellikle giriş paragrafının yanında kullanılmalı, tanımlayıcı ve tarafsız bakış açısı ile sunum yapmakta olan metne bitişik olmalıdır. Okuyucular logoyu görmek için hızlıca bakarlar, böylece başlangıçtaki yerleştirme, logonun işini yapmasına ve okuyucuların doğru makaleye ulaşmalarını sağlamasına yardımcı olur. Bu, logoya sadece tarafsız metinler yanında yer verip uzun olumsuz metinlerin ortalarında yer vermemek şeklinde maddeyi kısıtlamamız gerektiği anlamına gelmez.
  • "Kullanım adil kullanım olduğu, logo Vikipedi ya da içinde gözüktüğü makale ile ilişiklendirilmiş etkisi yaratmadığı ve sahibince şikayete makul bir zemin oluşturmadığı sürece logolarının kullanımından önce sahibinden resmi izin istemek gerekli değildir."--Ayrıntılı Bilgi|ileti| 16:38, 1 Nisan 2014 (UTC)
Adil kullanım "dosyalarının" "tamamı" yalnızca o maddeye "hayati" bir önem katıyorsa kullanılabilir. Bu bağlamda logolar, yalnızca kendi maddesinde kullanılır. Çok çok nadiren istisna olabilse de (ben rastlamadım ama olabilir) bu konu tartışmaya açık bir konu dahi değil. Öte yandan yalnızca yazı ve basit şekillerden oluşan logolar (BTP, MHP vs) adil kullanım kapsamında değerlendirilemez (yeterince özgün değiller) ve istenilen maddelerde kullanılabilirler. Yukarıda dendiği gibi CHP logosu da artık kamu malı olduğundan bu kapsamda değildir.--RapsarEfendim? 17:25, 1 Nisan 2014 (UTC)
logoların maddelerin okunurluklarına katkı yapıyorlar ve "...Bu, logoya sadece tarafsız metinler yanında yer verip uzun olumsuz metinlerin ortalarında yer vermemek şeklinde maddeyi kısıtlamamız gerektiği anlamına gelmez." ifadesi kullanıma kaynak oluşturmaz mı?--Ayrıntılı Bilgi|ileti| 17:36, 1 Nisan 2014 (UTC)
ABD yasaları, konu örnekleri, telif ihlalleri ve ticari haklar ile ilgili metinleri inceledim. Ve evet yerel seçimler gibi bir durumda adil kullanım mecburi değil. Yani telif ihlali olasılığı ile karşılaştırıldığında kaldırılması gerekiyor. Bir yetkilinin de onayını alırsam gerekli değişiklikleri yapıp logoları kaldıracağım. Hatam dolayısıyla sebep olduğum sıkıntı için özür dilerim. Iyi vikiler.--Ayrıntılı Bilgi|ileti| 18:39, 1 Nisan 2014 (UTC)
"Yetkili onayı"na gerek yok, yetkili biri de yok zaten bildiğin gibi :) Yukarıda belirttiğim gibi parti logoları, parti maddeleri dışında kullanılamaz. Yalnız CHP, MHP, BTP gibi partilerin logolarını dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz (tabi sadece bunları kullanıp diğerlerini kullanmamak anlamsız olacaktır :).--RapsarEfendim? 21:04, 1 Nisan 2014 (UTC)
Daha çok bir destek daha alırsam gibi kast ettim. Önemli değil. Ben silme işlemine başlıyorum.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi|ileti| 15:49, 2 Nisan 2014 (UTC)
AWB ile temizledim.

--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi|ileti| 17:13, 2 Nisan 2014 (UTC)

Eline sağlık. Şu şekilde yapılan değişikliklerle tablo düzene giriyor.--RapsarEfendim? 18:00, 2 Nisan 2014 (UTC)
Şu konu hakkında fikri, bilgisi olan arkadaşlar görüş bildirirse sevinirim. --WikiBronze [M] 18:08, 2 Nisan 2014 (UTC)
Tekrar AWB ile temizledim. Kontrolü sağlarsan sevinirim. Bir iki ufak sıkıntı var. Şimdi çıkmam lazım . Sen yaz yarın AWB ile otomatik düzeltilir.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi|ileti| 19:05, 2 Nisan 2014 (UTC)
 • Yaklaşık 15 gün geceli gündüzlü özverili ve hiçbir menfaat gütmeden bana hayati yararlar sağlayan vikipediye katkı vermek için çalıştığım SEÇİM MADDELERİ sayfasının tam bir hüsrana döndüğünü gördüm.PARTİLERİN LOGOLARININ KULLANILMASI GEREKEN EN ÖNEMLİ YER SEÇİMLERDİR.Zaten vikipedi'ye yüklenen dosyalar dışında bir logo kullanılmamıştır.Bütün emeğimi 1 dakika içerisinde çöpe atan herkese teşekkürlerimi sunarım(!).Artık herhangi bir katkıda bulunmayacağım.----Emreculha
Emeğinize sağlık ama sizlik ya da bizlik bir durum yok ortada. Kimsenin yapabileceği bir şey yok bu konuda. Kurallar belli, bu tip resimler bu tip sayfalarda kullanılamıyor. Katkılarınızın devamı dileğiyle...--RapsarEfendim? 20:10, 2 Nisan 2014 (UTC)
 • Ama şöyle bir durum daha var,ben maddeleri hazırlarken 1-2 kişi dışında kimsenin katkısı olmuyor.Onlarca gün emek veriyoruz,herhangi bir uyarıdada bulunulmuyor.Sonra bir bakıyorum maddeye herhangi bir katkısı bulunmayan insanlar 2 dakikada emeğimizi iç ediyor.Sizce bu adaletli mi herhangi bir katkıda bulunmadan "bu yanlışmış" diyip silmek? Madem ki böyle bir durum var maddeler yazılırken uyarılacaktı.Sağolsun arkadaşlar haber verme gereğide duymamışlar silerken,oluşturduğun sayfaları düzenliyoruz diye.Hatay'da 2014 Türkiye yerel seçimleri maddesinin haline bir bakar mısınız ne halde? Bu tamamen emeğe saygısızlıktır.Maddeler tamamen mahvedilmiş durumda 7 yıllık vikipedi hayatımda böyle bir haksızlıkla karşılaşmadım.Artık hiçbir şekilde katkıda bulunmayacağım.Madem arkadaşlar o kadar duyarlılar maddeleri düzeltsinle bir zahmet vandalizmden bir farkı yok yaptıklarının.Wikipedi hayatımı sona erdiren arkadaşlarıma teşekkürlerimle(!)----Emreculha
@Emreculha: Açıkcası, bu konuda çok derin bilgisi olmayan birisi olarak, sizin verdiğiniz emeğin üzerine isyanınızı görünce sizi haklı görerek gerçekten üzüldüm ancak, yukarıda konu ile ilgili yapılan tartışmayı baştan sona tekrar okuduğumda gerçekten yapılacak birşey olmadığını anladım. Söz konusu logoların maddelerden kaldırılma sebebi, basit tanımı ile, görsel öğelerin kullanımı hakkındaki mevcut kanunlar doğrultusunda hazırlanmış olan Vikipedi'nin Adil Kullanım politikasıdır. Yani bu konuda belirleyici merci sizin hazırladığınız maddelerdeki logoları kaldırarak sizin bütün emeğinizi 1 dakikada çöpe atan(!) vikipedistler değil ki. Bu satırları sizin üzüntünüze empati kurarak yazıyorum, inanın bana. Günlerce emek vererek bu maddeleri hazırlamanın zorluğunu ve zahmetini de tahmin ediyorum. Sanırım, Vikipedi'nin hepimiz için alışması ve kavraması en zor esaslarından birisi bu Adil Kullanım esaslarıdır. Vikipedi'nin esaslarını zorunlu olarak uyguluyor olmaları, kişilerin, sizin savunduğunuz; logoların görsel getirisi ve kullanım gerekliliği düşüncenize karşı oldukları anlamına gelmiyor. Bu sebeple, lütfen olayı daha objektif bir bakış açısıyla ele alın ve böyle bir hadiseden dolayı Vikipedi'ye ve topluluğa küsmeyin. Bu durumu anlayışla karşılamanızı ve katkılarınızı sürdürmenizi temenni ediyorum. --WikiBronze [M] 21:03, 2 Nisan 2014 (UTC)
NOT:Yukarıdaki mesajımı, Emreculha'nın son mesajını görmeden önce yazdım. --WikiBronze [M] 21:06, 2 Nisan 2014 (UTC)
@Emreculha, düşüncen yanlış, hiç emek vermeden gelip silemez gibi bir mantık yok. Ancak Hatay maddesinde ise sana katılıyorum. Madde düzenini bozmadan gerekli işlem yapılmalı. Emeğe saygı gösterilmeli. Ancak buda çok büyük sorun değil, Vikipedi'de geçmiş değişiklikler kaydediliyor, oradan düzenli sürüme göz atıp kodu alabilir ve düzgün bir şekilde adil kullanıma ters olan parti logoları kaldırılıp madde tekrar düzene kavuşturulabilir. Lakin Vikipedi'de bu tür düşünceler kimseye yarar sağlamaz. Herkes kimi zamanlarda değişiklikleri geri alınınca üzülüp sinirlenmiştir, şuan bile en tecrübeli arkadaşlarımızın hataları oluyor, ancak bunu ben yokum bu işte şeklinde değilde konuşarak çözüme kavuşturmak hem bu zaman kadarki verdiğin emekler açısından, hem bizler açısından hemde ansiklopedi açısından daha yararlı. Katkılarının devam etmesini diliyorum arkadaşım...Sait71yaz 21:11, 2 Nisan 2014 (UTC)
üslubunuz hoş değil ve yargılamanız yanlış. Hatay maddesinde sizin değişikliğinizle son değişiklik arasında düzen farkı yok( ya da ben göremiyorum.tekrar karşılaştırmanızı rica ediyorum.).Politikalara uyum sağlayamacaksanız devam etmeniz yanlış olur. Eğer okursanız amacın politikayı sağlamak olduğunu görürsünüz. Kimsenin emeğinize kastı yok. Sizin yaptığınıza emek başkasının yaptığına vandalizm diyerek sağlıklı bir konuşma yapamazsınız. Herkes burada çok büyük efor harcıyor. Bu efor kaybolmasın diye kaydı da tutuluyor. Izlemeniz gereken tartışma yolu varken yargılamayı seçmeniz yapıcı bir yaklaşım değildir. Vikipedi politikalarıyla özgürdür. Katkılarınız devamını bekleriz lakin politikaya karşı oldukça sıkıntı çıkacaktır. --İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi|ileti| 21:22, 2 Nisan 2014 (UTC)
Amacım hiç kimseyi yargılamak değil,tabi ki wikipedianın kuralları vardır ve bunların uygulanması zorunludur.Bu konuda hak veriyorum hepinize ancak üzgün olduğum nokta maddeler henüz yazılır durumdayken bana bu durumun bildirilmemiş olmasıdır.Evet herkes burada efor harcıyor,bende efor harcıyorum benimde kimsenin emeğine bir laf söylediğim yok zaten.Hatay maddesine bir daha bakmanızı öneriyorum.Amacım wikipediyi daha estetik ve popüler hale getirmekti.Devam etmeniz yanlış olur sözünüzüde bugüne kadar ki emeğim adına talihsiz buluyorum.Bu konuda empati kurup üslübuma ona göre not vermeniz dileğiyle----Emreculha
Hatay'da 2014 Türkiye yerel seçimleri maddesindeki ufak tablo bozukluklarını giderdim arkadaşım, 2-3 dakikalık bir göz gezdirme ile hallettim. Çok büyük sorun olmaması lazım bu tür şeylerin. Logolu hali tabiki daha güzel ancak Vikipedi'nin kuralları var maalesef. Burada kimse kafasına göre iş yapmıyor. Sait71yaz 21:40, 2 Nisan 2014 (UTC)
Bu konuda inanın bana empati kuruyorum. Adil kullanım gerekçesi için Amerika lisans yasalarını okudum, en wiki'de örnek kullanım aradım. Uluslararası anlaşmalara bile baktım fakat durumu kurtarmaya yönelik bir içerik bulamadım. Sözümün arkasındayım. Vikipedi politikalarına uyamayacaksak burada değişiklik yapmanın bir anlamı yok. Kim olursa olsun politikaya uyamayacaksa kalması anlamsız. Emeğinizi kaybettiğiniz için düşündükleriniz ya da durumunuz nezaket ve üslup kurallarını aşmanızı gerektirecek bir bahane değildir. --İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi|ileti| 21:49, 2 Nisan 2014 (UTC)
Ellerine sağlık. Doğru olan da bu zaten. Birde bir not ekleyeyim seçim maddeleriyle ilgilenen arkadaşlara; çok ilgili değilim bu seçim maddelerine. Bu maddelerde nasıl bir tablo tasarımı kullanıyorsunuz onu dahi bilmiyorum, ancak logolu halinde tabloların satırları arası şuankinden daha açıktı. Şimdiki tablolar çok iç içe girmiş ve göz yorucu, anlamayı zorlaştırıcı. Tablolarda bulunun line-height: 1.1em kodunu biraz daha yukarı sayıda tutarak, satırlar arasındaki mesafe açılırsa logolu halindeki gibi ferah bir görünüme kavuşur. Logo olmaz ama ona benzer bir tablo sistemi olacaktır. Örnek olarak 1.7em değeri uygun olabilir.Sait71yaz 21:54, 2 Nisan 2014 (UTC)
Konuyu kurtarmak için yapmış olduğunuz emeğe ve kurduğunuz empatiye teşekkür ediyorum,amacım kesinlikle Vikipedi'nin kurallarını ihlal değildir.Nezaket kurallarını aştığımı düşünmüyorum ama sizi kırdıysam kusura bakmayın.Umarım sizde böyle bir olayla karşılaşmazsınız.Eğer vikipedide amacınız kural ihlallerini engellemekse lütfen önerilerinizi daha erken yapmaya çalışın.İyi Vikiler----Emreculha
Ben de çok isterdim erkenden uyarmak ama ben de bilmiyordum adil kullanımın bu kadar sıkı olduğunu. Ve tartışma sayfasında, mesaj sayfasında, bu sayfada tartıştım bunu . Beni kırmadınız. Büyük harf, vandalizm vs. yıkıcı yorumlar olarak değerlendirilebilir. Vikipedi'ye bu kadar emek verdiniz kuralları ihlal gibi bir amacınız olduğuna ihtimal vermem. Tekrar söyleyeyim. Gerekli değişiklikleri bana mesaj olarak atar ya da buraya yazarsanız AWB ile daha çabuk düzenlenir. Herkesin emeğine saygı vardır. Burada bir topluluğuz bu sayede kafamıza göre bir şeyler yapmıyoruz. Herkese iyi geceler. İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi|ileti| 22:07, 2 Nisan 2014 (UTC)
@Emreculha, size katılıyorum ve katkılarınızı takdirle karşılıyorum. Bu gerçekten çok meşakkatli ve zor bir iş. Çünkü bütün ilçe ve belde adaylarını tek tek girmek oldukça uzun sürüyor ve bir iki tane şehri ancak açabiliyorsunuz. Logo konusunda diğer kullanıcılara katılıyorum. Adil kullanım gerekçesi nedeniyle kullanılmamalıydı. Ben ilk sizin açtığınız Hatay ili üzerinden götürdüm. Bence bunun yerine hex kodlu renkler kullanılabilir. Örneğin: İngilizce Vikipedi de yer alan 2011 genel seçimleri maddesinde şöyle bir tablo var. AK Parti karşısında →      CHP →      gibi.. Resmî seçim sonuçları'nın açıklanmasının ardından diğer açılmamış şehirleri de açmalıyız ve sizin de mutlaka yanımda olmanızı ümit ediyorum. Maurice07 (mesaj) 22:01, 2 Nisan 2014 (UTC)
@Maurice07,Tarafsız yaklaşımınız için size çok teşekkür ediyorum.Bence öneriniz gayet uygundur.Her türlü çalışmanızda yanındayım.Teşekkürlerimle----Emreculha
Güzel :) buna sevindim. İyi geceler. Maurice07 (mesaj) 22:15, 2 Nisan 2014 (UTC)
Ben de Ayrıntılı Bilgi'nin üslubunu yanlış buluyorum. Karşısındaki kişinin üslubunu eleştirirken bu şekilde, polemiğe girilmesine neden olacak bir üslup takınmasını doğru bulmuyorum. Emreculha'nın uslübü doğru mu derseniz eğer, şu anda üzerine tartışıyor olduğumuz konu zaten ortada bir yanlış anlama ve olaya yanlış bir bakış açısı ve bununla doğru orantılı bir üslup olduğudur. Bu sebeple, mevcut yanlış anlaşmaların ortadan kaldırılması ve Emreculha'nın sakinleşerek, üslubunu düzeltmesi için, konuya bakış açısındaki yanlışları görmesi gerekmektedir. Bunu sağlamanın tek yolu da daha fazla empati ile yaklaşarak bu yanlışları görmesine yardımcı olmaktır. Tersleyerek değil. Bu benim kendi görüşüm tabi ve amacımın kimseyi hedef almak/göstermek değil sadece gereksiz bir polemiğe girilmesini önlemek olduğunu bilmenizi isterim. Ayrıntılı Bilgi'nin de samimiyetime inanacağını tahmin ediyorum.| Hatay maddesini inceledim; Emreculha, Hatay maddesinde haklı bence. Normalde bu denli büyük değişiklikler yapılmadan önce, maddenin üzerinde çalışmaya devam eden kişiler ile fikir alışverişi yapılması kural değilse bile (kural mı değil mi bilmiyorum) daha sağlıklıdır. Çalışmayı sürdüren kişiyle fikir birliğine varılmalıdır. Ancak burada, Rapsar'ın söylediği gibi bu konu tartışmaya açık bir konu dahi olmadığı için fikir alışverişinin atlanması anlayışla karşılanabilir (ki aslında tam da atlanmamış, topluluğun görüşü için konu bu sayfaya taşınmış). Buna rağmen, maddeler üzerinde yapılması zorunlu olan değişiklikte genel yapıyı bozmamaya özen gösterilmelidir. Bu sadece emeği geçen kişilere saygı için değil, aynı zamanda sayfanın görsel estetiğini korumak için de dikkat edilmesi gereken bir husus. Yine Rapsar'ın söylediği gibi, tartışmaya dahi yer olmayan bir konu üzerinde polemiğe girerek kalp kırmak yersiz olur. Yıkıcı değil, yapıcı olalım. Lütfen :-) --WikiBronze [M] 22:30, 2 Nisan 2014 (UTC)
Ben yine yanıtlamakta yavaş kaldım. Keza, herkes biraz daha yumuşak ve yapıcı bir üslup takınıp empati ile yaklaşınca durum tatlıya bağlanmış :-) --WikiBronze [M] 22:47, 2 Nisan 2014 (UTC)
@WikiBronzeYanıtlamanın geç veya erken olması önemli değil,objektif yorumların olumlu bir hava kattı sağolasın----Emreculha
Olayın tatlıya bağlanmasına öncelikle çok sevindim. Ben olayla ilgili birşeyler yazacaktım ama yeniden bir tartışma başlatmaya gerek yok. Yanlız benim sormak istediğim bişey var. Özelikle Almancadaki şu şu ve şu sayfalara bakmanızı rica ediyorum. Sayfalarda takımların logoları bulunmasıyla ayrı bir görsellik oluşmuş ve hoş durmuş. Bunu biz yaptığımız zaman adil kullanım oluyor ama almanyada böyle bir sorun yok. Bunun sebebi ne olabilir? Almancada TFF 3. Lig sayfasında bile logolar var. Açıkçası bunu bizimde yapmamız çok güzel olur yapılabiliyorsa. Ayrıca CHP logosu gibi Fenerbahçe Galatasaray logolarıda eski olduğu için kullanabiliyormuyuz? Fenerli1978Buyrun beniiiim? 00:46, 3 Nisan 2014 (UTC)
Almanca Vikipedi kendi kuralları içerisinde buna izin veriyor fakat Türkçe Vikipedi kendi kuralları içerisinde buna izin vermiyor. Hatta bazı Vikipediler logo, afiş gibi adil kullanım dosyalarının dahi hiçbir maddede kullanılmasına izin vermiyor. Kulüp logolarına gelirse logosunun kabul edildiği yıl bundan 70 yıl önceyse o logolar kamu malı sayılıyor bildiğim kadarıyla. GS, FB, Altay vs. logoları kamu malı olması lazım.--cobija 01:01, 3 Nisan 2014 (UTC)
Almanca vikipedi buna izin veripte Türkçe vikipedinin vermemesi gerçekten çok enterasan. Bunlar sonuçta Amerikadaki adil kullanım yasalarını baz alarak hazırlanmış iç tüzükleri var. Bi yanlış varsa bunun biyerlerde bi şekilde düzeltilmesi gerekir. Ama anladığım kadarıyla Tr vikipedi kendini fazla yormamak için İngilizce'nin kurallarını kopyala yapıştır yapmış(Bizim çoğu maddede yaptığımız gibi). YSK başkanın açıklamasında olduğu gibi seçim YSK nın değil partilerindir. Aynı şekilde Liglerde takımlarındır. O takım veya partilerin logolarının seçim veya lig maddelerinde kullanılması kadar doğal bişey olmasa diye düşünüyorum. Ayrıyetten Seçim maddeleri ile ilgili şurada bir örnek hazırladım. Bi bakın üzerinde değişikliklerde yapılabilir. En azından bundan sonra açılacak maddeler için herkesin hemfikir olacağı bir şablon hazırlamak daha doğru olur diye düşünüyorum. Eğer kabul edilirse mevcut 24 partiyede birer renk atarız ve şablonu o şekilde hazırlarız. Selamlar, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 02:16, 3 Nisan 2014 (UTC)
Mükemmel bir çalışma olmuş.Eğer fikir birliği oluşturulursa sayfalara yansıtılmaya başlansın----Emreculha
Bende çalışma sayfamda bir tablo hazırladım. İngilizce'de ki genel seçimler için hazırlanmış tabloyu sadeleştirip bize uyarladım. Sandık sayısı vs onlar eklenebilir...Sait71yaz 08:42, 3 Nisan 2014 (UTC)
Bu da benden. --cobija 09:28, 3 Nisan 2014 (UTC)
Gerçekten çok başarılı bir çalışma olmuş Cobija. Oldukça ayrıntılı ve göze dolgun görünüyor. Ama partilerin birbirinden ayrılması için her birinin renklerinin farklı olması gerektiğini düşünüyorum. Kırmızı renk birçok parti'nin logosunu teşkil ediyor fakat Lacivert mesela MHP'nin karşılığında düşünülebilir. Ayrıca ilçe sonuç tablosunda da bu hex kodlarının kullanılması güzel olabilir. Ben Sait71'in örneğini de beğendim. Sade ama anlaşılır. Cobija'nın Samsun Büyükşehir Belediyesi çalışmasının diğer illerin büyükşehir ve il merkezlerinde kullanılmasını, ve Sait71'in örneğinin ise ilçe merkezlerinde kullanılabileceğini düşünüyorum. Elbette diğer kullanıcıların ve Emreculha'nın görüşlerinin de burada önemli olduğu kannatindeyim. Maurice07 (mesaj) 09:53, 3 Nisan 2014 (UTC)
Maurice07 nin görüşüne katılıyorum. Büyükşehirlerde detaylı olanı diğer illerde sade olanı kullanabiliriz. Her ikinizinde elerine sağlık ikiside süper olmuş. Sandık sayısınıda eklememiz faydalı olur diye düşünüyorum. Selamlar ve Saygılar,
Üç farklı şablon hazırladım. Bunlar kendi naçizane kendi göz zevkime ve kolay anlaşılabilirliğe göre düzenlendi. İster bu örnekler kullanılsın, ister üzerinde benim yaptığım gibi ufak kod değişiklikleriyle daha farklı ve pratik bir hale getirilsin farketmez. Önemli olan bir fikir birliği sağlamamız, bu tür konularda ayrışmak yerine iletişim kurup en iyi sonucu ortaya çıkarmamızdır. Cobija'nın çalışması da çok güzel. Yukarıdaki öneri de makul gibi. Cobija'nın hazırladığı ayrıntılı tablo büyükşehirler ve merkezler için kullanılabilir. Benim hazırladığım sade tablo ise daha küçük yerler için uygun olabilir. Fazla iştirak etmediğim bir konu olmasına rağmen, her türlü konuda iş birliğine de açığım.Sait71yaz 11:33, 3 Nisan 2014 (UTC)
Maurice07 yalnız şöyle bir şey var. Büyükşehir belediyesi için hazırladığım tablo aynı şekilde ilçelerde de kullanılmalı çünkü ilçelerde de ilçe belediye meclisi var. Renkler konusunda da partilerin kullandığı resmî renklerin arasında baskın olanın kullanılması taraftarıyım. Zaten bu renkler bir anahtar olarak değil logoların kullanılamaması nedeniyle oluşan görsel boşluğu doldurması amacıyla kullanılıyor. SAİT71'in sandık ve seçmen sayısını işlemesi de daha iyi olmuş. Ancak tablo içinde "2014 Türkiye yerel seçimlerinde Antakya" gibi bir başlığa gerek olmadığını düşünüyorum. Zaten ilin seçim maddesinde kullanılacak tablolar. --cobija 14:10, 3 Nisan 2014 (UTC)
Cobija, Bende tam, bendeki sandık sayısı, seçmen sayısı kısmını senin tablo ile birleştirip onu kullanalım diyecektim sen uyarlamışsın. Bence tablomuz harika oldu. Bendeki tablolar sade. Eğer sendeki veriler (bld. meclisi vs.) ilçelerde kullanılıyorsa senin tablo uygundur. Hazırladığım tablolardaki renkler bir kaç partinin resmi internet sitesindeki kurumsal renk kodları ile oluşturulmuştur (CMYK değerleri ile). Kurumsal renk kodları bir çoğunun sitesinde var. Olmayanları ise logolarda kullandıkları renk kodlarından uyarladım. Yani bendeki renk kodları %90 orijinale yakın. Bunu da belirtmek istedim.Sait71yaz 16:39, 3 Nisan 2014 (UTC)
Ben de çoğu partinin tüzüğünde HEX kodları belirtilmediği için renk kodlarını kurumsal kimliklerde belirtilen logo renkleri ile güncellemiştim. HKP internet sitesinde doğru düzgün bir logo bulunmadığından, DP'nin logo rengi sabit olmadığından, TURK PARTİ'de ise yine sabit bir lacivert renk olmadığından onlarda tam emin değilim. Bu parti renklerinde armanın koyu renklerini baz alarak ekledim. Bir de DSP ve SP'nin kodları yanlış görünüyor sende. --cobija 17:07, 3 Nisan 2014 (UTC)
Yukarıdaki çalışma sayfamda 25 partinin renk kodlarını bir araya getiriyorum. Onu güncellediğim de tabloyu ortak düzenleriz. O tabloyu referans alırız? Ben DSP'nin kurumsal rengini bulamadım logodan rengini ayarlamaya çalıştım. Saadet Partisi'ni ise yanlış yapmışım, Burada belirtildiği üzere renk kodu      (Pantone 1797C) olacak. Zaten onu yeni tabloda kullandım. Hatta mesela genelde kırmızı renk kullandıkları için partilerin ikinci ana renk kodlarını da ekliyorum ki belki kırmızılar fazla olduğundan ikinci renkleri kullanabiliriz. Birazdan güncellerim kontrol ederiz tekrar...Sait71yaz 17:25, 3 Nisan 2014 (UTC)
Kodların bir yerde toplanması çok iyi olur. Ancak dediğim gibi renkler tabloya görsellik katsın diye ekleniyor bir anahtar olarak değil. İki ayrı rengin birlikte belirtilmesinin gereksiz olacağını, diğer partilerle benzer olsa bile tek bir baskın rengin kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Zaten parti adı ve hatta kısaltması yazıyor. --cobija 18:40, 3 Nisan 2014 (UTC)
Burada kodları topladım, elimden geldiğince kurumsal renklere yakın olmasına özen gösterdim. Kurumsal renk kodlarını bulabildiğim partilerin dışındakileri logoda kullanılan renklerden yaptım. Değerlendirip kullanabiliriz. Bende baskın ana kurumsal rengin kullanılması taraftarıyım. Sadece renk kullansak bir karıştırma olabilir ama parti kısaltmalarıyla ana renkleri kullanırsak sorun olmaz.Sait71yaz 18:51, 3 Nisan 2014 (UTC)
Eline sağlık. Bu arada yeterli gönüllü olmazsa kesin sonuçlar açıklandığında İBP olarak gösterilebilir seçim maddelerinin düzenlenmesi. Daha rahat olur. --cobija 19:00, 3 Nisan 2014 (UTC)
 • Öncelikle çalışmaların hepsi birbirinden mükemmel olmuş,hepinizin ellerine sağlık.@Maurice07'nin dediği doğru kırmızı partilerimiz tarafından çok tercih edilmiş.Kırmızının tonlarını bile kullanırken zorlanıryoruz.Şablonların hepsi mükemmel fikir birliğine varıldığında ve resmi sonuçlar açıklandığında veriler girilip sayfalar güncellenecektir.Konuyla ilgilenen herkese teşekkürler----Emreculha
Sadece son 2 mesajı okudum o yüzden daha önce bu fikir orataya atıldıysa kusura bakmayın. Aynı rengin çok fazla parti tarafından kullanıldığı durumlarda bu babil şablonlarında kullanılan dil kutularındakine benzer, rengin üzerinde harf olan kutucuklar hazırlanabilir (mi?). Kırmızı gibi çok kullanılan renkler için mesela. örn: CHP'yi temsilen içinde C harfi bulunan kırmızı renk kutusu gibi? --WikiBronze [M] 22:13, 3 Nisan 2014 (UTC)
Renkler tabloya görsellik katsın diye ekleniyor bir anahtar ya da ayrım aracı olarak değil. Zaten hem parti isimleri hem de kısaltmaları yer alıyor tabloda. Bu nedenle aynı renk koduna da sahip olsa renklerin sorun oluşturacağını düşünmüyorum. --cobija 22:25, 3 Nisan 2014 (UTC)
Olaya şöyle bakalım; Mesela CHP'de kırmızı fonlu arka plân kullanıyor, MHP'de. Ancak iki partide ayrışabiliyor. Bizim sistemde ise belki logoda ki ayırt edici özellikler yok ama Partilerin resmi kısaltmalarıyla birlikte kullanılacağı için pek sorunda yok.Sait71yaz 22:42, 3 Nisan 2014 (UTC)

Yalnız şu an aklıma gelen bir detay var. Şöyle bir harita hazırlamak istersek renkler bu sefer ciddi sorun oluşturacak ve çarşı karışacak. Bu ihtimali de hesaba katarsak her parti için farklı bir renk tanımlamak gerekiyor gibi görünüyor. Bazı partilerin ikinci bir ayırt edici rengi olsa da (örneğin AKP istisnai renkler olan hem turuncu hem de laciverdi kullanıyor) bir kısmında bu yok. Çoğu parti kırmızı-beyaz ve renklerin tonu da çok yakın. Bu durumda ya bu partiler için bazı kriterlere göre renk belirleyeceğiz ya da ileride hazırlanması muhtemel haritalar için ayrı bir çözüm oluşturacağız. --cobija 22:53, 3 Nisan 2014 (UTC)

Bu resimde de partilerin ana renklerine sadık kalınmamış. Bence harita üzerinde farklı renkler kullanılabilir. Mesela örnek verdiğim resimde MHP sarı renkte kullanılmış. Ama logosu ile alakası yok. Haritada farklı renkler atanabilir benceSait71yaz 23:34, 3 Nisan 2014 (UTC)

Her ne kadar tablo ve haritadaki renklerin uyumlu olmasını istesem de pek mümkün değil gibi. Gerçi sadece buradaki tartışmaya bağlı bir durum değil. Commons'ta aktif olan ve buradan haberi olmayan birisi de harita oluşturabilir ve renkleri kendi isteğine göre atayabilir. Tablodaki renkler konusu çözülmüş olduğuna göre büyükşehirde bu, ilçelerde de bu kullanımı öneriyorum. --cobija 00:04, 4 Nisan 2014 (UTC)

 • Destek Destek -Ben kabul ediyorum. Konu için ana şablonlarımızı belirledik bence. Farklı önerisi olan sunsun ancak bence en makulu budur.Sait71yaz 00:26, 4 Nisan 2014 (UTC)
 • Destek Destek - Fenerli1978Buyrun beniiiim? 00:26, 4 Nisan 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Çalışma sayfamda tüm şablonları bir araya getirdim. Renkler ve tablolar için bakınız.
SAİT71, sayfana büyükşehir olmayan iller için de bir tablo ekledim. Eğer bu tablolar kabul gördüyse seçim tablosu şablonunun belgeleme kısmına bu tabloları aktarıp gelecek seçimler için de bu tartışmayı yapmaya gerek kalmaz. Genel seçimler için de bu tablonun uyarlamasını yapıp belgelemeye eklersek tabloların tümünü standartlaştırmış oluruz. Hatta renk kodlarını da kaynağı ve açıklamasıyla birlikte aktarırsak daha iyi olur. --cobija 09:50, 4 Nisan 2014 (UTC)
EK: Tablolara verileri girerken gözden kaçan birkaç detayı ekledim ve fazlalığı da giderdim. Pratiğini de gördükten sonra nihai hali bu olur sanırım. --cobija 12:35, 4 Nisan 2014 (UTC)
 • Destek Destek -Bence gayet güzel.Gözede hitap ediyor.----Emreculha
@cobija'nın tasarladığı şablonu Hatay'da 2014 Türkiye yerel seçimleri sayfasına ekledim.Eğer hemfikir isek şablonları işleyeceğim.----Emreculha

Büyükşehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bildiğiniz gibi 6360 sayılı kanun ile büyükşehir belediyelerinin sınırları il mülki sınırlarına genişletildi, il özel idareleri kaldırıldı vs. ve bunlar son yerel seçimlerden sonra uygulamaya kondu. Daha önce bazı şehirlerde il adlarıyla aynı ada sahip merkez ilçeler ya yeni ada kavuştu ya da birkaç parçaya bölündü. Böylece il adları başka bir yerde kullanılmamaya başlandı. Örnekler üzerinden gidersek artık Aydın sadece ilin adıdır. Daha önce ilçe olan Aydın'ın adı Efeler oldu. Başka bir örnek vermem gerekirse Balıkesir artık ilin adıdır. Eskiden merkez ilçe olan Balıkesir'in tüzel kişiliği son buldu, bu ilçe Altıeylül ve Karesi olarak ikiye ayrıldı. Dolayısıyla büyükşehir olan illerde parantezli kullanımlara gerek kalmadığını düşünüyorum. Buna örnek olarak da Kocaeli ve Viyana örneklerini verebilirim. Kocaeli, eski merkez ilçesinin adı (İzmit) il adından farklı olduğu için parantezsiz kullanılmakta. Viyana ise hem şehir hem eyalet olmasına rağmen bunların sınırları birbirine denk olduğu için tek bir maddede anlatılıyor. Ayrıca şu anda parantezli kullanılan il maddeleri ile eski merkez ilçelerde hemen hemen aynı şeyler anlatılıyor ve kullanıcılar bunların arasındaki farkı gözden kaçırabiliyor. Kısacası aynı zamanda başka anlamı olan Ordu ve hâlihazırda sade kullanılan Kocaeli hariç büyükşehir olan 28 ilin sade şekilde kullanılmasını öneriyorum.--B.S.R.F. 💬 17:08, 1 Nisan 2014 (UTC)

 • Destek Destek--B.S.R.F. 💬 17:08, 1 Nisan 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum İstanbul, Ankara gibi maddeler ve İstanbul (il), Ankara (il) maddelerinin birleştirilmesi öneriliyor değil mi? Yanlış anlamadım yani.--RapsarEfendim? 21:05, 1 Nisan 2014 (UTC)
Örneğin şu an SM adayı olan Samsun maddesindeki içeriğin Atakum, Canik, İlkadım ve Tekkeköy maddelerine paylaştırılıp Samsun (il) maddesinin Samsun adına taşınması gerekiyor diyor. En doğrusu ve mantıklısı bu gibi. --cobija 21:47, 1 Nisan 2014 (UTC)
@Rapsar, evet. Zaten bu maddelerin içerikleri büyük oranda aynı. @Cobija, Samsun maddesinin bu 4 ilçeye paylaştırılması o ilçe maddelerinin gelişmesi için iyi olabilir ancak şart değil. Samsun maddesini 17 ilçeyi kapsayacak hâle getirmek ya da Samsun (il) maddesindeki içerikle birleştirmek yeterli olur diye düşünüyorum.--B.S.R.F. 💬 05:07, 2 Nisan 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Evet söylendiği gibi, idari olarak büyükşehirlerde merkez veya metropolitan ilçe diye bir kavram kalmadı. Ancak bu ilin bir merkezi olduğu gerçeğini değiştirir mi? Çok aynı olmasa da aklıma gelen bir örnek olarak, bir önceki seçimlerde Sancaktepe kurulurken Samandıra idari birimi kapatıldı. Ancak halen Samandıra kavramı, bir coğrafi alanı niteler şekilde yaşıyor. Acaba il merkezi maddelerinin korunmasını gerektirecek, bu gibi bir mantık kurulabilir mi şeklinde bir şüphem var.--Sayginerv-posta 21:39, 1 Nisan 2014 (UTC)
Samandıra mahalle olmuş ve adı Abdurrahmangazi olarak değiştirilmiş sanırım. Artık olmayan il merkezlerini korursak bu maddelerde il maddelerinde anlatılandan farklı ne anlatacağız? Tek maddede toplanmaları daha mantıklı gibi. Yukarıda verdiğim Viyana örneği bu durumu güzel özetliyor.--B.S.R.F. 💬 05:07, 2 Nisan 2014 (UTC)
Hayır Samandıra kapandı ve şu an şehirlerde yaşandığı gibi birçok mahalle çıktı ortaya. Ama bu Samandıra kullanımını bitirmedi. Kimse Fenerbahçe Sancaktepe tesisleri demiyor benim gördüğüm kadarıyla.--Sayginerv-posta 09:20, 2 Nisan 2014 (UTC)
Bizim tartıştığımız durumda ad değişikliği yok zaten. Samandıra farklı bir konu. Yine de ayrı maddede ele alınmayabilir. Abdurrahmangazi mahallesinin maddesi açılıp orada daha önceki adının Samandıra olduğu söylenebilir.--B.S.R.F. 💬 16:02, 2 Nisan 2014 (UTC)
Saygıner'in dediği noktaya takıldım ben. Şimdi, Samsun ilinin bir merkezi var değil mi? Merkez şehir. Bu şehrin sınırları bir yere kadar, belediyenin sınırlarıyla bir değil yani. Viyana ile aynı mı tam emin değilim, zira her eyaletin bir başkenti varken Viyana'nın verilmemiş. Ayrıca Her eyaletin bir valisi varken, Viyana'nın belediye başkanı var. Dolayısıyla büyük bir şehir olduğundan, tek başına bir eyalet olmuş anladığım kadarıyla. Bizin örneğimiz Brüksel aslında. Şu maddede idari olarak, şurada ise şehir olarak işlenmiş. Bizim Samsun gibi aynı. Samsun merkezi var, şehir sınırları bir yerde bitiyor. Bir de ilçeleri ve köyleri idari bakımdan kapsayan il var. Öte yandan iş İstanbul'a gelince karmaşıklaşıyor, İstanbul'un merkezi gibi bir durum söz konusu değil :) Kafam karışık benim.--RapsarEfendim? 07:26, 2 Nisan 2014 (UTC)
Samsun ilinin merkezi artık Samsun'un tamamı. Viyana'da da öyle. O yüzden başkentini yazmamışlar. Viyana şehrinin tamamı Viyana eyaletinin başkenti. Sınırları aynı çünkü. Bu yüzden ayrıca valisi yok. Örneğin Salzburg eyaletinin sınırları Salzburg şehrinden geniş olduğu için vali eyaletin başında. Viyana'da ise vali yerine belediye başkanı var. Brüksel örneği bizim büyükşehir olmayan illerimize uyuyor. Brussels-Capital Region 19 belediyeye sahip. Bunlardan biri City of Brussels. Bu arada büyükşehirlerdeki belde ve köylerin de tüzel kişiliği sona erdi. Bunu yukarıda belirtmemişim. Kısacası Samsun merkezi Samsun'un tamamı ve şehir sınırları bir yerde bitmiyor, il sınırları ile aynı.--B.S.R.F. 💬 07:36, 2 Nisan 2014 (UTC)
Şöyle bir şey var. Bizim Samsun maddesinde işlediğimiz yer bir idari birim değil, büyükşehir belediyesi yetki sınırları içerisinde yer alan ve eskiden gelen bir ağız alışkanlığıyla gayrıresmî olarak merkez diye adlandırdığımız kısım. Konuya tam olarak vakıf değilim ancak eğer büyükşehir belediyesi yetki sınırları eskiden ildeki dört ilçeyi kapsarken artık tüm on yedi ilçeyi kapsıyorsa bizim mevcut Samsun maddesinin artık olmaması gerekiyor. (Yalnızca İstanbul ve Kocaeli için böyle bir durum var diyorsunuz. Diğer illerin büyükşehir sınırları tüm ili kapsamıyor hala sanırım.) Trabzon gibi tek bir merkez ilçesi olan illerin ise Trabzon ve Trabzon (il) diye iki farklı maddesi olmaması gerekiyor. Mevcut durumda Trabzon, Trabzon (il)'e yönleniyor. Trabzon örneğindeki gibi tek merkez ilçesi bulunan illerin isimlerinin de sadeleştirilmesi gerekiyor. (Buraya kadar olan kısmı BSRF'nin üstteki cevabını okumadan yazmıştım. Cevaba göre artık tüm büyükşehir belediyeleri ilin tamamında yetkiye sahip. Bu durumda da Samsun maddesi ve aynı minvaldeki maddelerin il maddeleri ile birleştirilmesi gerekiyor.)--cobija 07:44, 2 Nisan 2014 (UTC)
Hmm. BSRF'nin açıklaması gayet tatmin edici. Diğer yandan Cobija'nın "bizim Samsun maddesinde işlediğimiz yer bir idari birim değil, büyükşehir belediyesi yetki sınırları içerisinde yer alan ve eskiden gelen bir ağız alışkanlığıyla gayrıresmî olarak merkez diye adlandırdığımız kısım" tanımlaması da gayet mantıklı. Samsun şehri bir gecede birkaç kat büyüdü yani :) Konuya hakim diğer kişilerin de görüşlerini duymak isterim açıkçası.--RapsarEfendim? 07:51, 2 Nisan 2014 (UTC)
Dediğim gibi idari yapı olarak yukarıda yazılanlara hiçbir itiraz olamaz. Şu an sınırları kanunla belirlenmiş bir merkez veya metropolitan bölge kalmadı büyükşehirlerde. Ancak bu şehrin merkezini niteleyen kavramı anında ortadan kaldırır mı? Semt veya bölge gibi, resmi olmayan ancak tarihi anlamlarıyla günümüze kadar gelmiş kullanımlar var sonuçta. Hala şüphelerim var o yüzden.--Sayginerv-posta 09:20, 2 Nisan 2014 (UTC)
Şehrin merkezini niteleyen kavram denen şey artık ilin tamamı. Samsun ile Samsun (il) maddelerini Samsun adı altında birleştirdiğimizi farz edelim. Bu yeni maddede anlattıklarımız yeterli olmaz mı ya da dediğiniz gibi "günümüze kadar gelmiş kullanımlar" bu maddede anlatılamaz mı? Ayrı bir maddede anlatılacak önemde bir şey var mı? Sonuçta Byzantion-Konstantinopolis-İstanbul, Smyrna-İzmir gibi bir farklılık yok. Sadece sınırlar genişledi ve iki madde denk hâle geldi. Yine bile ayrı maddede ele alınacak konular var diyorsanız o maddede parantez kullanılsa? Örneğin Samsun (eski merkez) gibi?--B.S.R.F. 💬 16:02, 2 Nisan 2014 (UTC)
Belediyeleri ve yasaları hiç düşünmeyelim. Samsun dediğimiz "şehir" -yani yerleşim yeri- bir yerde bitiyor ve sonrasında dağlar, ovalar falan devreye giriyor ya; işte onu anlatan bir madde olmaması bende soru işareti yaratıyor. Ama diğer yandan da senin dediğine katılmamak elde değil :)--RapsarEfendim? 18:03, 2 Nisan 2014 (UTC)
Samsun'un 2009 mahalli seçimlerine kadar bir merkezi vardı. Adresime bir posta geleceği zaman vs. adreslere Merkez/Samsun yazardık. Ancak daha sonra merkez üç ilçeye bölündü: Atakum, Canik ve İlkadım. Böylece Samsun il merkezi denen şey resmi anlamda tarih oldu. Aynı şey, 2009 seçimlerinde birçok il için yapıldı, son seçimde de farklı illere düzenlemeler getirildi. Yani bu yüzden Samsun ve Samsun (il) ayrımına gerek kalmadı. Bu durum birçok merkez için geçerli. BSRF'nin ifade ettiği taşımalar gayet yerinde olur diye düşünüyorum. - Seyit mesaj 18:15, 2 Nisan 2014 (UTC)
@Rapsar, şehirden kastın yerleşimin, betonlaşmanın yoğun olduğu yerler ise bunları o yerdeki ilçe maddelerinde detaylandıramaz mıyız? Çünkü il sınırı dışında teknik olarak başka sınırı olmayan bir şehrin sınırını nasıl belirleyebiliriz? Yani bunu belirlemek bize mi düşer? Samsun maddesinde zaten daha çok yerleşimin olduğu yerler anlatılır. Boş alanın nesini anlatacağız :) İstanbul'u ele alalım. Kuzeyinde orman var ve yerleşim çok az diye ayrı madde mi açacağız? Bu arada Istanbul maddesi İngilizce Vikipedi'de SM imiş. Şehirle ilgili her şey o maddede ele alınmış. Istanbul Province maddesinde ise sadece ilçeler listelenmiş ve komşu iller girişte belirtilmiş. Başka bir şey yok. Bizde ise İstanbul (il) maddesinde İstanbul maddesinde anlatılanlar tekrar tekrar anlatılmış. Tek şehir olmasına rağmen aynı içeriğe sahip iki madde var...--B.S.R.F. 💬 18:46, 2 Nisan 2014 (UTC)
O yüzden Samsun örneğini vermiştim :) Dediğin doğru ama, şehirlerin sınırlarını bu şekilde belirleyemeyiz. Birleşmesi şu an daha ağır basıyor benim için.--RapsarEfendim? 19:03, 2 Nisan 2014 (UTC)
Şunu tekrar söyleyeyim, büyükşehirlerde resmi olarak il sınırlarının belediye sınırı olduğu ve bu durumun "abcd (il)" maddelerinin yalın "abcd"ye taşınmasını gerektirdiği konusunda bir şüphe yok. Benim için sorun yukarıda da belirttiğim gibi, yapılan kanun değişikliklerin kavramları yok etme gücünün pek olmaması; bunun çözümü belki "abcd (merkez)" olabilir. Bunun istisnası İstanbul gibi, bunun dışında bildiğim bütün illerde (artık resmen olmasa da) il merkezinin bir anlamı var. Daha fazla görüş dinlemek lazım.--Sayginerv-posta 19:36, 2 Nisan 2014 (UTC)
Bu kanun öncesinde Samsun diye bir yer vardı, o ne olacak diye soruyorsun değil mi? Hatta Konya örneğinden gidersek; "Osmanlı Konya'yı ele geçirdi" cümlesinde Konya'ya bağlantı verdik ya, o Konya maddesine gittiğimizde kocaman bir il maddesiyle karşılaşıyoruz. Ama Osmanlı o ilin tamamını ele geçirmemişti ki, yalnızca merkezi almıştı. Sıkıntı burada sanırım?--RapsarEfendim? 19:42, 2 Nisan 2014 (UTC)
"Bu kanun öncesinde Samsun diye bir yer vardı" denebilir evet. Her ne kadar Samsun (örnek verildiği için) kanunen artık bütün ili ifade eden bir kavram olsa da, pratikte halen ilin merkezi olarak anlamlı başka bir yönü ortada kalacak diyorum. Tıpkı idari bir anlam ifade etmeyen ancak kullanılan semt isimleri gibi.--Sayginerv-posta 21:02, 2 Nisan 2014 (UTC)
Rapsar senin örneğinden gidersek işin içerisinden çıkamayız. Ben yine Samsun örneğinden gideceğim sınırlarını daha iyi bildiğim için. "Selçuklu Samsun'u ele geçirdi" cümlesinde mevcut Samsun maddesine de bağlantı versek yine hatalı oluyor. Zira o dönem için kastedilen Samsun günümüzde İlkadım ilçesinin çok küçük bir kısmını kapsıyor. Ancak maddede yüzölçümü bayağı geniş olan dört ilçe anlatılıyor. Şehir her genişlediğinde ya da daraldığında bunu anlatmak için ayrı bir madde açılamaz. Zaten maddelerdeki tarihçe kısmı da karışıklık olmasını engelliyor. Anadolu Selçuklu Devleti maddesinde Samsun'a bağlantı mı verilmiş? Tıklıyorsun bağlantıya tarihçe başlığındaki Selçuklu dönemi altbaşlığına bakıyorsun olay bitiyor. Yapılacak düzenleme ile tüm ilin kapsanacak olması geçmişte şehir merkezi olarak kabul edilen bölgenin yok sayılacağı veya bahsedilmeyeceği manasına gelmiyor elbette. Madde içerisinde "eskiden Samsun deyince bu kısım akla geliyordu, böyle böyleydi" diye ayrı bir paragraf açılır. --cobija 20:23, 2 Nisan 2014 (UTC)
Ek olarak büyükşehir/bütünşehir olayı şurada çok güzel anlatılmış. --cobija 20:52, 2 Nisan 2014 (UTC)
Cobija'nın dediklerine katılıyorum. Tarihçe kısmındaki alt başlıklarda şehrin geçirdiği aşamaları ele alabiliriz. Aksi hâlde sadece Selçuklu, Osmanlı gibi tarihi dönemler için değil ayrıca 1984, 2004, 2014 yıllarındaki büyükşehir yasalarına göre de maddeler açmamız gerekecek.--B.S.R.F. 💬 04:48, 3 Nisan 2014 (UTC)
 • büyükşehir, ilçe yapılanmalarının değiştirilmeleri varolan şehirlerin adlarını değiştirmiyor. Samsun diye bir şehir var, bu şehrin bulunduğu idari yapı Samsun ilidir. Büyükşehir yasası Samsun eski belediyesini Samsun büyükşehir belediyesi yaptı ve sınırlarını il sınırlarına denk getirdi. Eskiden merkez ilçe denen ilçe İlkadım ilçesi ve dolayısıyla da belediyesi oldu. Bunlar o şehrin Samsun olarak adlandırılmasını değiştirmez. Samsun maddesinin adının İlkadım olarak değiştirilmesinin anlamı yok. Madde adlarına takılmadan şehri anlatan Samsun ve ili anlatan Samsun maddesi ile birlikte, ilçeyi anlatan İlkadım maddesi olabilir. Samsun Büyükşehir Belediyesi diye bir madde de olabilir tabii, bu o belediyeden söz eder, ne Samsun şehrinden, ne de Samsun ilinden. --Mskyrider ileti 06:57, 3 Nisan 2014 (UTC)
2008 yılından beri idari anlamda Samsun diye bir şehir yok. 2008 öncesi "merkez" olarak tanımlanan bölge Atakum, Canik ve İlkadım şeklinde bölünüp Tekkeköy ile birlikte Samsun Büyükşehir Belediyesinin yetki sınırları içerisine alındı. Hatta bu ilçe sınırları dışındaki birkaç köy de büyükşehir sınırları içerisindeydi. Son yapılan düzenleme ile tüm il büyükşehir kapsamına alındı. Benim Samsun maddesini oluştururken esas aldığım şey büyükşehir sınırlarıydı. Artık Samsun bir bütünşehir haline geldiğine göre ve hiçbir şekilde merkez olarak tanımlanabilecek bir idari yapı kalmadığına göre buna gerek kalmadı. Ayrıca sizin merkez tanımlamanıza göre mevcut Samsun maddesi hatalı çünkü 2008 öncesinde merkez sayılmayan Tekkeköy de maddede anlatılıyor. Benim anlamadığım şu. Zaten maddenin tarihçe kısmına şehrin geçirdiği tarihsel süreçler ve idari yapısı anlatılıyorken neden aynı içeriğe sahip iki maddenin olması isteniyor? Maddeler birleştirilip tüm Samsun ilini anlatan bir madde ortaya çıktığında sanki şehrin geçmişinde merkez diye bir tanımlamanın olduğu anlatılmayacak ve eskiden merkez olarak bilinen bölgenin tarihi, florası, iklimi, sosyal hayatı anlatılmayacakmış gibi düşünülüyor? Tekrar ediyorum: eğer şehrin geçirdiği her tarihsel süreci ele alacaksak Samsun (tarih öncesi), Samsun (Ceneviz), Samsun (Helenistik), Samsun (Selçuklu), Samsun (Anadolu beylikleri), Samsun (Osmanlı) gibi başlıklar açılmasının önünde de bir engel göremiyorum. Zira her dönemde şehrin kurulduğu yer farklı hatta bazı dönemlerde iki farklı şehir var. Bunların yanında Samsun (Türkiye) ve hatta Samsun (1923-1993) Samsun (1993-2008), Samsun (2008-2014) başlıkları dahi açılabilir çünkü merkez tanımı ve idari yapı farklı yıllarda. Zaten tarihçe kısmında anlatılacak, diğer başlıklarda da vurgulanacak olan bilgiler neden ayrı bir maddede tekrar edilsin? Örneğin şöyle denebilir: "Samsun kırsalında yıllık sıcaklık ortalaması 15 derece iken eskiden merkez olarak tanımlanan Atakum, Canik, İlkadım ve Tekkeköy'deki sıcaklık ortalaması ise 19'dur." Mskyrider'ın dediği gibi maddeler birleştirilince oluşacak yeni Samsun maddesinde hem eski merkez hem de il anlatılacak. -cobija 07:42, 3 Nisan 2014 (UTC)
Benim demek istediğim şey şuydu aslında. "Osmanlı Samsun'u ele geçirdi" ifadesinden sonra maddeye bir gidiyoruz, kocaman bir yer (şimdiki il sınırları). "Osmanlı Samsun'u ele geçirdi" ifadesinden sonraki cümle ise "Osmanlı Canik'i ele geçirdi" olsun. Canik maddesine gidiyoruz, bakıyoruz ki Canik zaten Samsun sınırları içinde. Bu bir yanlışlık yaratmaz mı?--RapsarEfendim? 09:09, 3 Nisan 2014 (UTC)
Aslında bu pek doğru bir örnek değil. Canik, Osmanlı tarafından düzenlenen bir sancak adı. Orada Canik'e değil Canik (sancak)'a bağlantı olmalı. Yakın zamanda Canik (sancak) maddesini de açmayı düşünüyorum zaten. --cobija 09:26, 3 Nisan 2014 (UTC)
Canik olmasın da Ladik olsun :) Demek istediğim yer iki farklı yerleşim yeri (idari bölüm değil) mevcut. Samsun ve Samsun (il) maddelerinin birleştirilmesi hâlinde karmaşa olacağını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 09:31, 3 Nisan 2014 (UTC)
Mskyrider da benim belirttiğim noktada sanırım. İdari olarak merkez ilçelere bölünmüş ve Samsun (yine örnek oradan gittiği için) merkez ilçe olarak anılan bir yer kalmamış olabilir ama bu fiili durumu ortadan kaldırmıyor. Şehrin valiliğinin bulunduğu, şehir merkezi tabelaları asılan, halen o ilin adıyla anılan bir merkez var. Yukarıda da belirttim, bu durumun benim görebildiğim tek istisnası İstanbul; belirgin bir şehir merkezi yok. Ancak Ankara da dahil diğer tüm yerlerde böyle bir merkez olgusu var. Soru şu: artık bir metinde Samsun gördüğümüzde, herkes direkt il olarak mı anlayacak; yoksa bu kavram şehir merkezini (merkezdeki birkaç yeni ilçenin tamamını) ifade etmek için kullanılmaya devam mı edecek. Kanunun ilki ancak fiilen ikincisi olacağını düşünüyor ve bu yüzden şehir merkezi maddelerinin korunması gerektiğini düşünüyorum.--Sayginerv-posta 09:44, 3 Nisan 2014 (UTC)
@Mskyrider, adı değişen şehir yok. Sınırları büyüyen şehirler var. Ve artık bunlar il sınırları ile aynı. Samsun ili ile Samsun şehrini ayrı maddelerde anlatmanın nasıl bir faydası olabilir? Yukarıda İngilizce Vikipedi'deki İstanbul şehri ve İstanbul ili maddelerine bağlantı verdim. Olması gereken o. İl maddesinde idari yapı ile ilgili kısa bilgi verilmeli, şehirle ilgili detaylara girilmemeli. Ben de diyorum ki o kadar kısa içerik için ayrı madde olmasın. Hepsi aynı maddede anlatılsın. Çünkü artık var olmayan eski Samsun şehrinin sınırlarını biz belirleyemeyiz. Bunu ayrı bir maddede nasıl anlatacağız? Samsun maddesinde alt başlıkları çeşitlendirerek geçirdiği süreçler çok rahat anlatılabilir. @Rapsar, asıl karmaşa şu an yaşanıyor. Kullanıcılar hem şehir hem il maddelerine tekrar tekrar aynı şeyleri yazıyorlar. Aynı konular iki maddede anlatılıyor. Şöyle düşün sanki Avrupa Birliği ve AB diye iki madde var ve ikisi de aynı şeyi anlatıyor. Bunların birleştirilmesi gerekmez miydi? @Sayginer, o ilin adıyla anılan merkez dediğiniz yer artık ilin tamamı. Tek istisna 2014'ten önce İstanbul ve Kocaeli'ydi. Artık aynı durumda olan 30 il var. Bir metinde Samsun gördüğümüzde Samsun ilinin tamamını kapsayan Samsun şehrini anlayacağız. Eski kullanımlar için ayrı madde çok isteniyorsa açılabilir ancak Samsun maddesinin alt başlıklarında anlatılacak olanlardan farklı şeylerin anlatılabileceğini düşünmüyorum. "şehir merkezi maddelerinin korunması gerektiğini düşünüyorum." demişsiniz ama daha önce de "bu durumun 'abcd (il)' maddelerinin yalın 'abcd'ye taşınmasını gerektirdiği konusunda bir şüphe yok."demiştiniz. Benim kafam karıştı açıkçası. Çünkü ilin bütün toprağı şehir merkezi.--B.S.R.F. 💬 13:00, 3 Nisan 2014 (UTC)
İl maddelerinin tarih kısmında "idari bakımdan" tarih anlatılmalı yalnız. Samsun ilinin tarihi, ilin kurulduğu dönemden başlamalı.--RapsarEfendim? 21:11, 3 Nisan 2014 (UTC)
Evet "bu durumun 'abcd (il)' maddelerinin yalın 'abcd'ye taşınmasını gerektirdiği konusunda bir şüphe yok." ve evet "şehir merkezi maddelerinin korunması gerektiğini düşünüyorum.". Bunlar çatışan ifadeler değil; bu sefer asıl anlam ile dönüştüğünden şehir merkezlerine parantezli kullanım gelebilir. Yukarıda anlatmak istenilen nokta şu: "o ilin adıyla anılan merkez dediğiniz yer artık ilin tamamı" diyorsunuz ama değil; sadece kanunla büyükşehir belediyesinin sorumluluk alanı il sınırlarına genişletildi. Bu durum fiili halde gerçekliğini sürdüren şehir merkezini ortadan kaldırmıyor diyorum ben. İdari birim değil, sınırları belli değil nasıl olacak denebilir, örneği var mı bilmiyorum ancak düşüncem bu yönde.--Sayginerv-posta 21:27, 3 Nisan 2014 (UTC)
@Rapsar, zaten ilk başta il maddelerindeki içeriği direkt şehir maddelerine taşıyıp geçmişleri birleştiririz. Daha sonra idari bakımdan tarihi varsa alt başlık olarak ayırırız, yoksa baştan yazarız. Ancak herkesin katkı sağlaması lazım ben tek başıma nasıl altından kalkarım :) @Sayginer, pardon öyleyse ben yanlış anlamışım. Tamam siz bir yol düşünün. Ama dediğim gibi alt başlıklarda da bu konuyu ele alabiliriz. Sayfa taşıma talebinde bulunayım mı artık? Zaten hâlihazırda pek çok şehir maddesi ile yönleniyor.--B.S.R.F. 💬 04:42, 4 Nisan 2014 (UTC)

@BSRF, şehir sınırları değişmedi bildiğim kadarıyla. Değişen büyükşehir belediyelerinin sınırı. Saygıner söylemiş zaten. Yukarıda ne demek istediğimi anlatamadım galiba. Şehir bir yerleşkedir ve tarih içinde değişik idari yapılanmaların içinde yer alabilir. Adlandırma konusuna gelince, Samsun şehrini anlatan maddenin adı düz ve yalın "Samsun" olmalıdır. İli anlatan madde "Samsun İli" olmalıdır. Sonuçta ilin adı şehirden gelmektedir. Büyükşehir Belediye sınırlarının genişlemesinin Samsun şehrini anlatan maddenin sınırlarının da genişlemesi anlamına gelmemektedir. Şehrin fiziksel sınırları genişlemiyor, bugün idarî olarak belediyenin görev alanı genişliyor. Tek bir madde de olabilir "Samsun", içinde şehir de il de anlatılabilir. Ayrı maddeler de olabilir. Önemli olan ne kadar bilgi kapsadığı. Aynı içeriği taşıyan farklı maddelerin pek bir önemi yok, olmamalı da. --Mskyrider ileti 05:45, 4 Nisan 2014 (UTC)

Mskyrider, ben de yukarıda aynı şeyi söylemiştim. Samsun maddesindeki örneğin tarihçe kısmı olduğu gibi kalacak fakat tarihçenin en son altbaşlığı olan Türkiye döneminde de ağırlıklı olarak ilin geçirdiği idari değişiklikler işlenecek. Son paragrafta da bizim şu an tartıştığımız konu da işlenecek. Şehir ve il sınırlarının düzenlenmesi, şehir ve il algısı vs. Aynı maddede yer alabilecek bir içeriğin iki maddeye bölünmesinin bir yararını halen göremiyorum. --cobija 09:01, 4 Nisan 2014 (UTC)

@Cobija. Evet aynı maddede anlatılacak içeriğin iki ayrı maddeye bölünmesinin gereği yok. Eğer ki iki ayrı maddeye bölünmesini gerektirecek kadar farklı içerik varsa ve madde bayağı bir büyükse. --Mskyrider ileti 10:42, 4 Nisan 2014 (UTC)

@Mskyrider, şehrin sınırları zaten belediyenin sınırları değil midir? Google Earth'ü açıp sadece beton gördüğümüz yerlere mi şehir diyeceğiz? Yukarıda da anlatmaya çalıştım. Artık il sınırları ile aynı sınıra sahip bir şehrin başka sınırları olduğunu iddia etsek de bunu nasıl belirleyeceğiz? Ayrıca Samsun maddesindeki bilgi kutusunda belediye başkanına da yer veriliyor. Şimdi o kişi bütün il genelinde sorumluyken biz onun görev alanını nasıl sınırlandıracağız? Maddelerin birleştirilmesi konusuna gelirsek ben de sizin belirttiğiniz gibi "aynı maddede yer alabilecek bir içeriğin iki maddeye bölünmesinin bir yararını" göremiyorum. Rapsar'a da söyledim alt başlıklarda şehrin geçirdiği tüm aşamalara değinilecek. Hatta istenirse hepsi aynı anda taşınmaz. Teker teker taşınır. Birinin yeni içeriği hazırlanmadan ötekine geçilmez.--B.S.R.F. 💬 14:10, 4 Nisan 2014 (UTC)

@BSRF: Şehrin sınırları büyükşehir belediyesinin sınırları değildir. Şehir ile il iki ayrı kelime, tanımları da ayrı. Dünya üzerinde belediye diye bir kavram yokken şehir diye bir kavram vardı. Şehir ile belediyeyi eş tutmak anlamsız. Öyle olsa idi şehir ile belediye eşanlamlı olurdu. Büyük bir anlam kargaşası yaşanıyor sanırım yukarıdaki tartışmalarda. Tek madde, çift madde konusunda aynı fikirdeyiz. --Mskyrider ileti 15:14, 4 Nisan 2014 (UTC)

 • İzmir#Cumhuriyet dönemi alt başlığında şehrin geçirdiği aşamaları anlattım. Eğer eklenmesini istediğiniz başka şeyler varsa lütfen belirtin. Ona göre diğer büyükşehirler için de benzer metinler yazacağım.--B.S.R.F. 💬 07:38, 5 Nisan 2014 (UTC)
Tekrar düşününce, örneğin İzmir (il) sayfasının İzmir sayfasına yönlendirilmesine sıcak bakmıyorum. Değişen sadece belediye sınırları. Foça ayrı bir şehirdir, Efes ayrı bir şehirdir, Çeşme ayrı bir şehirdir, İzmir ayrı bir şehirdir ama izmir ili hepsini kapsayan bir idari yönetim şeklidir. Bu nedenle hepsinin ayrı ayrı maddeleri olabilir. --Sadrettin mesaj 09:47, 8 Nisan 2014 (UTC)
Yine başa döndük galiba. Öncelikle Foça bir ilçe, Efes ise antik bir kenttir. Bugün Efes'te kimse yaşamamaktadır. Konuya dönersek il sınırlarından farklı sınırları olduğunu söylediğiniz İzmir'in sınırları nerededir bana söyleyebilir misiniz? Yukarıda Viyana örneğini vermiştim. Viyana bundan uzun yıllar önce surlarla çevriliydi ve bugün 1. ilçeyi oluşturan bölgeyle sınırlıydı. Ama şu anda şehir olan Viyana ile eyalet olan Viyana aynı sınırlara sahip ve tek maddede anlatılıyor. Viyana'nın her yeri aynı gelişmişlikte mi? Hayır. Örneğin 21. ve 23. ilçeler şehre oranla kırsal bölgeler. Ama bu bölgeler aynı zamanda şehrin bir parçası. İstanbul da bu durumda, İzmir de, Samsun da ve diğer büyükşehirler de. İstanbul ve İstanbul (il) maddelerine ve içeriklerine bir bakın. Olması gereken budur. İl maddesindeki içeriğin de kısalığı nedeniyle ben bu maddelerin birleştirilmelerini önermiştim. Yukarıda bunu desteklemiştiniz halbuki. Şimdi bunlar birleştirilmese dahi içerikler bu şekilde olmalıdır. İklim, etimoloji, nüfus, coğrafya, ekonomi, kültür, spor vs. alt başlıklar iki maddede de anlatılamaz. Türkiye ve Türkiye Cumhuriyeti diye iki ayrı madde açmaya benziyor bu.--B.S.R.F. 💬 16:00, 8 Nisan 2014 (UTC)
İstanbul örneğini diğer maddelere de uygulayalım. İl maddesinin şehir sayfasına yönlendirilmesini doğru bulmuyorum. İstanbul (il) sayfasında il hakkında idari bilgiler yazıyor. İzmir (il) sayfasında da, vb. bu idari yönetim hakkında bilgiler yazsın sadece.--Sadrettin mesaj 17:38, 8 Nisan 2014 (UTC)
Bunca açıklamadan sonra hâlâ ikna olunmuyorsa yapacak bir şey yok. Yalnız İzmir ve diğer büyükşehir maddelerinde il sınırlarının tamamı anlatılmalı. Diğer tanımlamalar biraz afaki kalıyor. Bu durumda Viyana (eyalet) maddesinin açılmaması için de bir neden kalmıyor. Daha önce iki kez Şunu tekrar söyleyeyim, büyükşehirlerde resmi olarak il sınırlarının belediye sınırı olduğu ve bu durumun "abcd (il)" maddelerinin yalın "abcd"ye taşınmasını gerektirdiği konusunda bir şüphe yok. denmişti. Yine fikir değişiklikleri yaşanabilir diye birkaç gün yeni değişiklik yapmayacağım.--B.S.R.F. 💬 17:57, 8 Nisan 2014 (UTC)
Maddeler birleştiğinde idari değişikliklerin idari yönetim başlığında işlenmesinin hala daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca eski şehir kavramını el alan bir alt başlığın da yer alması gerekliliğini de tekrar belirteyim. Yalnızca idari bölünüşün anlatıldığı bir madde ne kadar gerekli? Şu ilde şu kadar ilçe var, şu ilçe şu tarihte kuruldu, başkanı ve kaymakamı şu, nüfusları da bu demek için fazladan bir madde yer almaması gerektiğine katılıyorum BSRF ile. --cobija 17:50, 8 Nisan 2014 (UTC)

Büyükşehir belediye başkanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu konuda benimde eklemek istediğim bir konu var. Belediye başkanlığı özelliklede Büyükşehir belediye başkanlığı şablonlarında bir sıkıntı var. Örnek kendi şehrimden vereyim: İzmit belediye başkanları şablonumuz mevcut. Şimdi burası eskiden İzmit Belediyesi idi, sonra İzmit Büyükşehir Belediyesi oldu, Son olarakta Kocaeli Büyükşehir Belediyesi oldu. Ayrıyetten artık birde İzmit ilçesinin İzmit Belediye Başkanı var Nevzat Doğan bu tip durumlar için nasıl bir çözüm bulalım. Şablonu Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanları yapalım ve yeni bir İzmit Belediye başkanları diye ayrı bir şablon açalım ama ona eskileri ekleyelimmi eklemeyelimmi? Fikirlerinizi bekliyorum. Saygı ve Selamlarımla, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 11:57, 3 Nisan 2014 (UTC)

Öneriniz yerinde bence. Şablon Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanları yapılsa ve İzmit ilçesi için yeni bir şablon oluşturulsa sorun kalmaz gibi.--B.S.R.F. 💬 13:00, 3 Nisan 2014 (UTC)

Peki eski başkanları hangi şablonda tutacağız? İzmit Belediyesindemi Kocaeli Büyükşehir Belediyesindemi? Selamlar, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 13:01, 3 Nisan 2014 (UTC)

Eski başkanlar günümüzde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olan yapının öncüllerinde (zaten belediye feshedilmemiş isim değiştirmiş) başkan oldukları için bu şablonda yer almalı. Yeni İzmit Belediyesi şablonunda ise eskilere yer vermeden yeniler eklenmeli. --cobija 13:14, 3 Nisan 2014 (UTC)

Ok o zaman ben bu şablonu Kocaeli Belediye başkanı şablo olarak yaratacağım mevcut şablonu İzmit belediye başkanı yapacağım. Bide bundan önce Saraybahçe, Bekirpaşa ve Kuruçeşme vardı ama o işe hiç girmeeyceğim. Yoksa dahada karışacak. Selamlar, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 13:29, 3 Nisan 2014 (UTC)

Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bildiğiniz üzere bir süredir AWB kullanıyorum. AWB'nin verdiği hatalardan biri çoklu bağlantı kullanımı. tr Viki'nin bu konuda aldığı karar nedir? Her başlıkta 1 tane aynı bağlantı mı bulunabilir? Yoksa farklı bir sistem mi izlenmekte?--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi|ileti| 11:06, 3 Nisan 2014 (UTC)

IRC kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkçe Vikipedi'nin resmi IRC kanalının #wikipedia-tr olduğunu ve kimse tarafından kullanılmadığını biliyorum. Topluluğun aktif olarak kullandığı başka bir IRC kanalı var mı? Yoksa eğer, IRC neden kullanılmıyor? --WikiBronze [M] 22:24, 3 Nisan 2014 (UTC)

Kanal aktif, ancak son zamanlarda kullanıcılarımız pek ilgi göstermiyor, genel olarak sorunların anlık çözülebileceği ve aktif destek alınabileceği bir mecra, canlanırsa çok iyi olacağı görüşündeyim. SD de gezinen kullanıcıların IRC kanalında bulunmaları güzel olacaktır. Sevgiler. --e.c. 22:36, 3 Nisan 2014 (UTC)
Açıkcası, başta çeviri olmak üzere birçok konu için ben eksikliğini çok hissediyorum. Anlık danışmak ya da fikir almak gerekiyor, özellikle küçük konularda. Kime soracağını bilemiyor insan, burada da başlık açmaya değecek birşey olmuyor bazen. Bütün kullanıcılar için iletişimde çok büyük kolaylık sağlayacağını düşünüyorum. Kesinlikle aktif kullanılması taraftarıyım. Yeniden canlandırmak için ne yapılabilir acaba? --WikiBronze [M] 22:48, 3 Nisan 2014 (UTC)
Ben de IRC'nin oldukça faydalı olduğu kanaatindeyim, fakat maalesef kanalda aktif kullanıcı bulunmuyor. Bilgi ve fikir paylaşımının yanı sıra diğer kullanıcılarla da tanışmak ve kaynaşmak için çok iyi bir seçenek ama kullanan yok. Diğer kullanıcıları IRC konusunda teşvik etmemiz gerekiyor. Bir konuda Vikipedi üzerinden mesajlaşmaktansa, IRC üzerinden konuşmak daha hızlı, böylece sorunların daha hızlı çözülmesi mümkün olabiliyor. Kullanımın bence bir an önce yaygınlaştırılması gerekiyor. Bunun için, kullanıcılara IRC'ye davet mesajları yollayabiliriz. --ravages 09:32, 4 Nisan 2014 (UTC)
Ben de başlarda giriyordum ama aktif değil kullanılmıyordu. 1-2 hafta denedim olmadı. Kullanıcılara davet göndermek iyi olurdu. Ya da hoş geldin mesajına eklemek vs. Alışkanlık haline gelmesi için en az 2 hafta aktif olmak yeterli olur diye düşünüyorum.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi|ileti| 09:38, 4 Nisan 2014 (UTC)
Her girdiğimizde orada da oturum açmak falan külfet geliyor bana :) Şöyle yanda sohbet seçeneği olsa Facebook gibi güzel olurdu ama o da Vikipedi ilkesine aykırı işte.--RapsarEfendim? 09:41, 4 Nisan 2014 (UTC)
Kullanıcı sayfalarına buton eklenebilir. "IRC" vs. ya da bilgisayar programını indirmek denenebilir.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi|ileti| 09:44, 4 Nisan 2014 (UTC)

@Rapsar: Buradaki butonlar gibi Türkçe Vikipedi'de çalışanları hazırlanabilir. Ayrıntılı Bilgi'nin bahsettiği butonlar bunlar sanırım? Bu butonları profilimize koyarsak eğer (hem de reklamını yapmış oluruz), mIRC programını indirdikten ve ayarlarını yaptıktan sonra toplamda sadece 3 hamlede kanala bağlanılabilir. 1. mIRC programını açıyosun, 2. kayıtlı olan giriş bilgilerini onaylıyosun, 3. Vikipedi profilindeki butona tıklayarak kanala bağlanıyosun. (Kendimi Flash TV'deki satış programlarında hissettim.) Ayrıca kampanya dahilinde 5 kavonoz bal 1TL :D --WikiBronze [M] 12:44, 4 Nisan 2014 (UTC)

 • Ara sıra girip "Selamlar" diyordum, cevap veren olmuyordu :) --bermanya 13:24, 4 Nisan 2014 (UTC)
Oradaki kullanıcılar yanılmıyorsam bilgisayar açılınca otomatik olarak bağlanan kullanıcılar, IRC'nin açık olduğunu bilmedikleri için cevap vermiyorlardır Face-smile.svg. --ravages 13:51, 4 Nisan 2014 (UTC)
WikiBronze, programı indirmeden de buradaki talimatları izleyerek kanala erişim mümkün değil mi zaten?--RapsarEfendim? 16:31, 4 Nisan 2014 (UTC)
Android'de IRC uygulaması yükledim. Henüz kanala giriş yapamadım ama kullanışlı olursa açık tutarım hesabı. --Sadrettin mesaj 17:52, 4 Nisan 2014 (UTC)
@Rapsar O şekilde de girmek mükün tabi ama sen külfet geliyor dediğin için ben daha pratik yolunu (aynı zamanda diğer vikilerde de tarif edilen alternatif yoldur) tarif ettim :) Bu arada kanal yavaş yavaş canlanmaya başladı. --WikiBronze [M] 01:24, 5 Nisan 2014 (UTC)
 • Şimdi bi göz attım da, yine ıssızlaşmış :( Temennim odur ki IRC daima canlı kalsın. --bermanya 13:14, 5 Nisan 2014 (UTC)
Ben unutmazsam eğer, viki'de olduğum sürece giriş yapıyorum. Son 2-3 saattir pc başında değildim, o arada sen , Ravages ve Ayrıntılı Bilgi gelip gitmişsiniz :) --WikiBronze [M] 16:21, 5 Nisan 2014 (UTC)
 • {{IRC}} hazır. Samimi oldu. Düşünceleriniz neler? Eğer uygun görülürse mesaj sayfalarında kullanılabilir.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi|ileti| 18:24, 5 Nisan 2014 (UTC)
Ellerine sağlık Ayrıntılı Bilgi. İlk bakışta gözüme takılan "İstediğin kullanıcı adını yaz" kısmı oldu. Bu konuda bir yaptırım getirilebilir mi bilmiyorum ama en azından insanları Viki'deki isimleriyle girmeleri için teşvik etmekte fayda var diye düşünüyorum. --WikiBronze [M] 19:40, 5 Nisan 2014 (UTC)
Karakter sorunu var "Ayrintili Bilgi" gibi. Sorun çıkarabilir. Doğrulama için kullanıcı sayfalarını kullanabiliriz.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi|ileti| 20:11, 5 Nisan 2014 (UTC)
Aslında benim söylemeye çalıştığım, girilen ismin en azından kişinin Viki'deki kullanıcı ismini çağrıştırması. Birebir aynı olması şart değil. Senin "Bilgi" olarak girmen gibi :) --WikiBronze [M] 20:16, 5 Nisan 2014 (UTC)
Dediğin gibi pratik olur. Ama önce şu aktifliği sağlamaya çalışalım. Gerisi gelir.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi|ileti| 20:22, 5 Nisan 2014 (UTC)
Az önce Vikisöz'de dolaşırken aklıma geldi. Diğer Türkçe Viki projelerindeki kullanıcılara da, IRC'e katılmaları için çağrıda bulunabiliriz. --WikiBronze [M] 20:33, 5 Nisan 2014 (UTC)

Ayazağa ve Maslak belirsizliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Şurada da sormuştum, bu yerlerin son durumu nedir? Maslak, Şişli ve Ayazağa, Sarıyer.Bu imzasız yazı WikiBronze (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Yukarıdaki büyükşehirler ile ilgili tartışmada kanuna bağlantı vermiştim. Yine veriyorum.[1] 2. maddenin 37. fıkrasında sorunuzun yanıtı var.--B.S.R.F. 💬 05:59, 5 Nisan 2014 (UTC)
Ben şu dosyada gerekli değişikliği yaptım. İstanbul haritaları da güncellense iyi olur.--RapsarEfendim? 08:00, 5 Nisan 2014 (UTC)

HGK[değiştir | kaynağı değiştir]

Harita Genel Komutanlığının internet sitesinde özellikle de hava fotoğrafları sayfasında muazzam fotoğraflar bulunuyor. İletişime geçilse, kâr amacı gütmeme kısmının altı çizilse bunların kullanımı için Vikipedi'ye izin verme ihtimalleri var mı? Daha önce benzer kurumlarla iletişime geçen oldu mu? Bildiğim kadarıyla yalnızca Türk Deniz Kuvvetleri izin vermiş şimdiye kadar. --cobija 13:07, 8 Nisan 2014 (UTC)

Yönetmelik maddelerine bakmaktayım şu an. “Tasnif Dışı” gizlilik dereceli harita ve harita bilgileri ise; Harita Genel Komutanlığı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı ile talep sahibi kişi veya kuruluş arasında varılacak mutabakat çerçevesinde telif hakkı saklı kalmak kaydıyla yayımlanabilir. ibaresi mevcut. Görüşülebilir. K a h v e 6buyrun? 18:43, 8 Nisan 2014 (UTC)
O kurumun verdiği izinle ilgili sorunlar çıktı bayağı Commons'ta.--RapsarEfendim? 18:47, 8 Nisan 2014 (UTC)

Kaynağı gösterdiğin sürece kullanabilirsin demiş adamlar, nasıl sorun çıkabilir ki? DKK değil de TSK geneli için dedin galiba? --cobija 18:51, 8 Nisan 2014 (UTC)

Adil kullanımdan bir şey çıkar mı? "talep sahibi kişi veya kuruluş arasında varılacak mutabakat çerçevesinde telif hakkı saklı kalmak kaydıyla yayımlanabilir" cümlesinden --İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi|ileti| 19:10, 8 Nisan 2014 (UTC)

Bizden izin alındığı sürece yalnız izin istenen platformda kullanılabilir demişler, AK işlemez. --cobija 19:16, 8 Nisan 2014 (UTC)

Kullanıcı:Kahve6, izin verirler mi diye sorarken aslında iletişime geçsek olumlu ya da olumsuz bir cevap alma şansımız var mı diye sormuştum. Daha önce bu tip yerlerle iletişime geçenlerin tecrübeleri mühim. Rapsar senin OTRS iznin vardı galiba. Ne dersin bu konuda? --cobija 19:36, 8 Nisan 2014 (UTC)

Ben iletişime geçeceğim, değerlendirmeyi burada paylaşırım. Herkese sevgiler. e.c. 19:48, 8 Nisan 2014 (UTC)

Teşekkürler. --cobija 20:00, 8 Nisan 2014 (UTC)

 • Aslında mecliste bu konularla ilgilenen birileriyle iletişime geçilip, ABD'de olduğu gibi kamu kurumlarınca üretilen dosyaların kamu malı olması yönünde çalışma yapmak lazım. Bu konulardaki en büyük adım o olur. Vakıf olsa bu işler daha organize olurdu.--Sayginerv-posta 20:07, 8 Nisan 2014 (UTC)
@Cobija, deniz kuvvetlerinin ve jandarmanın (sanırım) verdiği izinlerle ilgili problemler çıkmıştı. Bu tip bir izin vermedikleri/veremeyecekleri falan söylenmişti (basit web siteleri gibi değiller onlar), tam takip etmedim ben de. Uzun ve çok katılımcılı bir tartışmaydı, basit bir tartışma değildi. Son durum ne bilmiyorum.--RapsarEfendim? 15:04, 9 Nisan 2014 (UTC)

Tahmini[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu gibi üretim tarihi/yılı/yüzyılı belli olmayan resimlerin tahmini etiketlerle Commons'a eklenmesi hatalı değil mi? Vikipedi'ye eklenmesi dahi hatalı bana kalırsa. --cobija 12:05, 9 Nisan 2014 (UTC)

Tabi ki de :) Osmanlı döneminde yapılmış olduğunu da sanmıyorum ayrıca.--RapsarEfendim? 15:05, 9 Nisan 2014 (UTC)

:([değiştir | kaynağı değiştir]

çok emek vermiş bir vikipedistin öldüğünü öğrendim. sizlerle de paylaşmak istedim. --kibele 19:41, 10 Nisan 2014 (UTC)

Mekanı cennet olsun. --bermanya 19:46, 11 Nisan 2014 (UTC)
Daima hatırlansın. --İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi|ileti| 12:25, 12 Nisan 2014 (UTC)
İzlenmeli. Huzur içinde olsun --K a h v e 6buyrun? 19:35, 12 Nisan 2014 (UTC)
Kahve'nin yukarıda paylaştığı video gerçekten de izlenmesi gereken bir röportaj. Keşke bizim ülkemizdeki akademisyenler de yeniliğe bu şekilde açık olsa ve öğrencilerinin Vikipedi'den kopya edilmiş ödevlerini yırtmak yerine, Vikipedi'nin nasıl kullanılması ve geliştirilmesi gerektiğine dair onları yönlendirse, teşvik etse. --WikiBronze [M] 20:06, 12 Nisan 2014 (UTC)

Bot ve düzeltme işaretli harfler![değiştir | kaynağı değiştir]

Son değişikliklerde gördüğüm kadarıyla bir sıkıntımız var. Örneğin, Elazığ kelimesinin Elâzığ olması ile birlikte tüm ortamlarda problemler ortaya çıkmış. Commons dosyaları, kategoriler, ve bağlı olan dosyalarda bozukluklar meydana gelmiş. Şu anda haritalar görüntülenemiyor mesela. Konuyla ilgili bilgisi olanlar ya da başka sorunları sezenler durumla ilgili bilgileri paylaşırlarsa sevinirim. Sevgiler K a h v e 6buyrun? 04:41, 12 Nisan 2014 (UTC)

O zaman bu hatayı farketmiştim, düzenlemiştim o zaman. Hatalı olanlar da kalmış demek ki. Teşekkürler. --Sadrettin mesaj 19:41, 13 Nisan 2014 (UTC)
7 sayfada hata bulabildim, başka hata gören olursa yazarsa memnun olurum. --Sadrettin mesaj 21:14, 13 Nisan 2014 (UTC)
Emeğinize sağlık, teşekkürler. Théoden de bakıyordu. Farkettiğimiz zaman yeniden buradan iletişime geçelim. Kolay gelsin. Sevgiler --K a h v e 6buyrun? 02:37, 14 Nisan 2014 (UTC)

TL; DR Wiki[değiştir | kaynağı değiştir]

http://tldrwikipedia.tumblr.com/ Too Long, Didn't Read Wikipedia / Çok Uzun, Okumadım Wikisi. Türkçeye "özet geç sevgili arkadaşım" diye tercüme edilebilir. İlginç geldi. --Khutuckmsj 21:04, 14 Nisan 2014 (UTC)

 • Very comic. I was split.--Abuk Sabuk 22:27, 14 Nisan 2014 (UTC)

Wikimedia Araştırma Semineri - Nisan 2014[değiştir | kaynağı değiştir]

İlgilenen ve YouTube'a girebilenlere;

 • Wikimedia Research Showcase - April 2014 (İngilizce - Canlı Yayın Canlı yayın sona erdi ancak toplantının tam videosunu aynı linkde bulabilirsiniz.)
 • IRC: #wikimedia-research - Toplantının aktif iletişim kanalı. --WikiBronze [M] 19:13, 16 Nisan 2014 (UTC)
 • Bir sonraki toplantı 21 Mayıs 2014 tarihinde yapılacak(mış).


Yeni Büyük şehir Yasası[değiştir | kaynağı değiştir]

12/11/2012 tarihli yeni büyük şehir kanunu yerel seçimlerden itibaren geçerli durumda. İlk 4 maddesi şöyle;

"(1) Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van illerinde, sınırları il mülki sınırları olmak üzere aynı adla büyükşehir belediyesi kurulmuş ve bu illerin il belediyeleri büyükşehir belediyesine dönüştürülmüştür.
(2) Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Sakarya ve Samsun büyükşehir belediyelerinin sınırları il mülki sınırlarıdır.
(3) Birinci ve ikinci fıkrada sayılan illere bağlı ilçelerin mülki sınırları içerisinde yer alan köy ve belde belediyelerinin tüzel kişiliği kaldırılmış, köyler mahalle olarak, belediyeler ise belde ismiyle tek mahalle olarak bağlı bulundukları ilçenin belediyesine katılmıştır.
(4) İstanbul ve Kocaeli il mülki sınırları içerisinde bulunan köylerin tüzel kişiliği kaldırılarak bağlı bulundukları ilçe belediyesine mahalle olarak katılmıştır."[2]

Özetle şunlar oluyor;

 • "13 ile daha büyükşehir statüsü vermekte,
 • 27 ili 2004 yılından bu yana İstanbul ve Kocaeli illerinde uygulanmakta olan bütünşehir modeli kapsamına almakta,
 • 29 ilde il özel idarelerini kapatmakta,
 • büyükşehir olmayan illerde 559 belde belediyesini kapatmakta,
 • büyükşehirlerde 1032 belde belediyesi ile 16.082’i köyü kaldırmaktadır."[3]

Topluluk mahalle konumuna düşen köyler ve beldelerle ilgili ne düşünüyor?--Mavrikantmsj 21:49, 16 Nisan 2014 (UTC)

 • Yorum Yorum ilgili köy/belde'nin kendi maddesinde bu durumun belirtilmesi ve maddelerin bulunduğu durumu koruması gerekiyor. --İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi|ileti| 21:55, 16 Nisan 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Maddelerdeki mahalle ve köy bilgi kutusu şablonlarını mahalle şablonuyla değiştirmek lazım. Ayrıca X'in köyleri, X'in beldeleri kategorileri ve şablonları da elden geçmeli. Botlar ve İBP'den yardım alınmalı yoksa uzun iş. --cobija 05:23, 17 Nisan 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Arkadaş daha doğru düzgün köy maddelerini halledemeden hangi yerleşim birimi köy, hangisi mahalle sorunsalı çıktı. Geçmişte çok köy maddesi giren biri olarak köyler için KD'lik kriterleri belirleyip çoğunu silsek yeridir. Büyükşehir olmayan illerde mahalle maddeleri yapılmıyor. Mahalle maddeleri girilmeye başlansa kasabalarda bile birçok mahalleyle karşılaşabiliyoruz. Peki mahalle statüsüne geçen köy maddelerini ne yapacağız? KD değil diye silecek miyiz? 16.082 gibi çok ciddi bir rakama sahibiz.--вяí¢αи76ileti 00:07, 18 Nisan 2014 (UTC)
Silmek yerine "......" sayılı kanun ile mahalle olmuştur. diye belirtsek?--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi|ileti| 19:06, 18 Nisan 2014 (UTC)

Hizmetli-Hizmetçi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şurada bu konuda bir tartışma açtım. Bilgi ve ilginize... --E4024 (mesaj) 14:07, 18 Nisan 2014 (UTC)

Ekonomi > iktisat[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Kullanıcı:Akocsg tarafından yoğun bir şekilde madde adlarında ve maddelerde geçen tüm ekonomi kelimeleri iktisat ile değiştiriliyor: Bakınız katkıları. Kullanıcıdan bu değişiklikleri durdurmasını ve topluluğa danışmasını rica ettim. Böyle bir değişikliğin gereksiz olduğunu düşünüyorum. Topluluğun görüşlerini bildirmesini rica ederim. Kullanıcının yaptıklarını geri almadım. Görüşlere göre davranırız. --Mskyrider ileti 07:00, 29 Nisan 2014 (UTC)
 • Mskyrider'a katılıyorum. Endüstri mühendisliğini de Sanayi mühendisliği olarak taşımışlar mesela. Adlandırmaları günümüz dilinde kullanılan yaygın şekillere göre yapıyoruz. Hepsinin eski dilde kullanıldığı şekle taşınmasını tartışmaya açmak bence mümkün görünmüyor. Tek tek incelemek lazım, bu da epey zaman gerektirir. --esc2003 (mesaj) 07:10, 29 Nisan 2014 (UTC)
 • Bende katılıyorum, böyle bir değişim gereksiz. Hem zaten günümüzde ekonomi daha yaygın değil mi? - Seyit mesaj 17:33, 29 Nisan 2014 (UTC)

Yeni SİS[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhabalar. Bir seçkin içerik sorumlusu seçme vakti geldi geçti diye düşünüyorum zira şu an Mimar iki aydır katkı yapmamış. Topluluk bir aday üzerinde anlaşamamış ne yazık ki. Aday sayfası ilgi bekliyor. Yeni aday olacak biri var mı? Karşı oy almayacağımı bilsem ve kibele'nin "seçkin içerik hazırlayan kullanıcıların sis olmasının sakıncalı olduğunu düşünüyorum" cümlesi olmasa ben bile aday olabilirim. Bayağıdır sonlandırılamayan adaylıklar mevcut çünkü. - Seyit mesaj 17:31, 29 Nisan 2014 (UTC)

SİS için çok fazla uğraş gerekmiyor sanıyorum. Hizmetlilerin zamanını almayacaksa hizmetliler yapabilir. Ben de yapabilirim ama konuya pek hakim olamayabilirim.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti# 17:40, 29 Nisan 2014 (UTC)
Evet çok fazla bir uğraş gerektiren bir şey yok. Konuyla ilgili öğrenilecek pek bir şey de yok, biraz incelerseniz detayları öğrenirsiniz hemen. - Seyit mesaj 17:43, 29 Nisan 2014 (UTC)
Ben gönüllü olurum fakat aktif olduğum sorumluluklar var. Eğer başka biri de gönüllü olursa önceliğin diğer kişi olması daha iyi olacaktır. Kimse olmazsa benim olmam diğer sorumluluklarım için engel oluşturmayacaktır.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti# 17:47, 29 Nisan 2014 (UTC)
Hayır, hizmetliler yapamaz. Hizmetli olması, üç ek fonksiyona sahip olmaları kendilerine böyle bir öncelik tanımaz. Geçmişte görev yapanların çoğu hizmetli değildi zaten.--RapsarEfendim? 18:34, 29 Nisan 2014 (UTC)
Aslında evet hizmetli diye sınırlandırmak yanlış oldu. Aslında hizmetli derken kastım: Bu tarz sorumluluklar için yetkin(duruma hakim) guruplar.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti# 18:41, 29 Nisan 2014 (UTC)
 • Önceden dile getirilmiştir büyük ihtimalle ama ben söyleyeyim; olaya hakim iki aktif kullanıcı aday olsun. Kendilerinin veya oy kullandıkları adaylıklarda diğer SİS sonuca bağlasın. En iyisi bu gibi. --bermanya 19:13, 29 Nisan 2014 (UTC)
Aynı Bilgi'nin dediği gibi, sorumluluklarım mevcut. Fakat artık bu işin sonuca varması gerekiyorsa yardımcı olabilirim diye düşünüyorum. Bu sırada bu iş için birileri de yetişir diye umuyorum. Sevgiler--K a h v e 6buyrun? 12:16, 4 Mayıs 2014 (UTC)

Join the Umepedia Challenge![değiştir | kaynağı değiştir]

Hi there, first off all, sorry for writing in English. Please help translate this message to your language!

Far up north here in Sweden we have more than ice and elks! This month (1st-31st May) you are invited to take part in a writing contest about the northern city of Umeå, which currently is the European Capital of Culture. These 40 important articles are needed in your language as we hope to place QRpedia signs next to these landmarks in Umeå during 2014, making it easier for tourists and immigrants to enjoy the city's history and culture. This will make Umeå the first Wikipedia city in the Nordic countries! :-)

I hope that you will join the fun and take part in translating or improving these 40 articles and win great prizes! Kind regards, John Andersson (WMSE) (mesaj) 13:39, 1 Mayıs 2014 (UTC) (project manager for Umepedia)

Umepedia Yarışmasına katılın![değiştir | kaynağı değiştir]

Öncelikle ingilizce yazdığım için özür dilerim, lütfen bu mesajın dilinize çevrilmesine yardımcı olun!

Çok uzaklarda, kuzeyde, İsveç'de buzdan ve ren geyiğinden daha fazla şeyimiz var. Bu ay (1-31 Mayıs) kuzeydeki bir şehir, şu andaki Avrupa Kültür Başkenti olan Umeå hakkındaki çeviri yarışmasına davetlisiniz. Şu 40 önemli maddenin dilinize çevrilmesine ve bizim umduğumuz üzere QRpedia'nın bu kent simgelerini yılı içinde işaretlemesi, turistler ve göçmenlerin şehrin tarihinden ve kültüründen zevk almasını kolaylaştıracaktır. Bu Umea'yı Baltık Ülkelerindeki ilk Wikipedia şehri yapacaktır. :)

Umarım bu maddelerin çevirilmesi eğlencesine katılır ve büyük ödülleri kazanırsınız. Saygılarımla John Andersson (WMSE) (mesaj) 13:39, 1 Mayıs 2014 (UTC) (Umepedia Proje Müdürü)

 • ben buradan başladım . baştan söyliyeyim. pinler ve kalemler benim (bu arada hem paslanmışım hem de kodları falan unutmuşum :) yarım saattir imza nasıl atılıyordu onu arıyorum) Delamorenamesaj 10:53, 4 Mayıs 2014 (UTC)

Son çağrı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yukarıdaki kategorilerin hepsi için Vikipedi:Kategori tartışmaları/Azeriler-2 adlı sayfada tartışılmaktadır. Ancak topluluğun ilgisizliğinden dolayı tartışma başlatılalı tamı tamına bir yıl olmasına rağmen hâlâ çözümlenebilmiş değil. Daha önce birkaç kez çağrıda bulundum fakat katılım maalesef olmadı. Belki de oluşturulmuş olan kategorileri yukarıdaki gibi belirtmediğim için tam olarak anlaşılamadı. Tartışmada belirtilen fikrin kabul görmesi durumunda, aynı işlem diğer kategoriler için de yapılabilecek veya aksi yönde bir karar çıkarsa gereği buna göre yapılacak. Tartışmaya katılmanız önemle rica olunur. --esc2003 (mesaj) 19:02, 2 Mayıs 2014 (UTC)

Eurovision 2014 - Bilgi Kutusuna Video[değiştir | kaynağı değiştir]

Herkese selamlar. Bugün SonDeğişikliklerde inceleme yaparken Kullanıcı:Ainali'nin eklediği videoları İngilizce Vikipedi'deki gibi bilgi kutusunun içerisine aldım. Daha sonra kullanıcının mesaj sayfasında onun da önceden böyle yaptığını daha sonra Kullanıcı:WikiBronze tarafından uyarıldığını gördüm. Bunun ile ilgili bir kural var mı bilmiyorum. Eğer yoksa bu konuyu -fazla önemli bir husus değil fakat yine de- küçük çaplı bir tartışma ile sonuca ulaştıralım lütfen... --SiLveRLeaD mesaj 18:20, 4 Mayıs 2014 (UTC)

Benim fikrim videoların bilgi kutusunun içerisinde olması yönünde.. --SiLveRLeaD mesaj 18:32, 4 Mayıs 2014 (UTC)
Ben de Ainali'nin yaptığı değişikliği ilk gördüğümde daha önce böyle bir durumla karşılaşmadığım için Superyetkin'e danıştım. Aslında ilk bakışta benim de gözüme estetik gözüktü ancak bilgi kutusunun içinde resim kısmına koyacak olursak şarkıyla ilgili , burada olduğu gibi resim, poster vb materyalin varlığı söz konusu olduğunda düzenleme konusunda nasıl bir yol izlenir emin değildim. Şimdi söz konusu maddelerin İngilizce sürümlerine baktım, gayet ideal bir çözüm getirmişler. --WikiBronze [M] 16:40, 5 Mayıs 2014 (UTC)
Çift bilgi kutusu kullanmışlar. Bence bu daha mantıklı ve daha estetik görünüyor. --SiLveRLeaD mesaj 16:46, 5 Mayıs 2014 (UTC)
İngilizce Vikipedi güzel çözüm bulmuş. Gayet uygun gözüküyor.--i.e.msj 17:45, 5 Mayıs 2014 (UTC)
Af edersiniz de maddeye bir şey katıyor mu bu videolar? "Merhaba, Eurovision'da ülkemi ben temsil edeceğim" temalı videolar kime ne katıyor?--RapsarEfendim? 17:58, 5 Mayıs 2014 (UTC)
Haklısın @Rapsar, bu videolar maddelere bir yarar sağlamıyorlar, herkesin dediği gibi sadece estetik. Benim aslında en başta sormak istediğim bilgikutularının resim bölümüne video konulup konulamayacağı idi. Bu videoların üzerinden tartışma açarak ikisininde cevabını almış olurum diye ummuştum. --SiLveRLeaD mesaj 18:04, 5 Mayıs 2014 (UTC)
Bu videolar, Commons'un tanıtımına yarıyor Rapsar. Commons bu konuda projeler üretiyor ve öncülük yaparak, tanıtımını yapmayı seviyor ve sevenleri bulunuyor. Yani, kampanyaya hareket; Commons'a bereket :)...--i.e.msj 19:24, 5 Mayıs 2014 (UTC)
Vikipedi'nin amacı Commons'u mu tanıtmak yoksa ansiklopedik bilgi mi sunmak? İlki diyorsan eğer, dolduralım maddeleri Commons resimleriyle, tıklasın herkes.--RapsarEfendim? 20:07, 5 Mayıs 2014 (UTC)
Olmadığını ikimizde biliyoruz ama bunun bir miktar gerekli olduğunu da biliyoruz.--i.e.msj 21:08, 5 Mayıs 2014 (UTC)

Vikimedya Bülteni, Mart 2014[değiştir | kaynağı değiştir]

Mart 2014 Wikimedia Vakfı ve Wikimedia mühendislik raporları ile diğer önemli Wikimedia hareketi etkinliklerinden oluşan bülten.
Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg
About · Subscribe · Distributed via MassMessage (wrong page? Correct it here), 06:09, 6 Mayıs 2014 (UTC)

Seçkin içerik sorumluluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

Italian traffic signs - altri pericoli.svg

Bir yıldır bekleyen adaylıklar var, ne yapmayı düşünüyoruz topluluk olarak? Bir karar verelim ve ona göre hareket edelim artık.--RapsarEfendim? 17:46, 16 Mayıs 2014 (UTC)

Bu karara en çok ihtiyacı olanlardan biri benim... - Seyit mesaj 12:29, 22 Mayıs 2014 (UTC)
Neden? --87.241.174.8 18:34, 22 Mayıs 2014 (UTC)
 • Sanırım topluluğumuzun ilgisini artık çekmiyor bu tip konular.--RapsarEfendim? 08:48, 26 Mayıs 2014 (UTC)
Çok önemli bir konu, aylardır seçkin içerik seçemiyoruz...Sait71yaz 10:25, 26 Mayıs 2014 (UTC)
Şu konuda artık bir karara varsak, köy çeşmesine uğrayan kullanıcılar lütfen bu başlığa bir görüş belirtsin gerçekten rica ediyorum. Aylardır seçkin içerik seçilmiyor uzun zamandır seçkin içerik seçemiyoruz. Benim gibi sadece kaliteli içerik üretmek için çabalayan kullanıcıların seçkin içerik sorumlusu seçilmesine ihtiyacımız var. Lütfen SEÇKİN İÇERİK SORUMLUSU OYLAMALARINDA görüş belirtin. - Seyit mesaj 20:52, 14 Haziran 2014 (UTC)
Ek olarak bu mesajları okuyan arkadaşlar, aday maddeleri de fırsat oldukça değerlendirirlerse, SİS seçimi yapıldıktan sonra adaylıkların sonlandırılması daha kolay olacaktır. Bende çok değerlendiremiyorum, çünkü sürekli başka maddelerle uğraşıyorum. En kısa zamanda her güne bir madde değerlendirmeye çalışacağım, zamanımı ayırıp...Sait71yaz 21:36, 14 Haziran 2014 (UTC)

Bayramınız kutlu olsun[değiştir | kaynağı değiştir]

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun. 81.214.177.187 08:43, 19 Mayıs 2014 (UTC)

Vikipedi:Dosya Yükleme Sihirbazı[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba, her ne kadar teknik bir konu olsa da; teknik bölümü takip etmeyen herkes için buraya yazmayı uygun görüyorum. Dosya yüklemeyi daha kolay hale getiren Vikipedi:Dosya Yükleme Sihirbazı'nı Türkçeleştirdim. Fakat, programın denemelerinin yapılması için sizlere ihtiyacı var. Altı aylık bir süre zarfında, bu programı denemenizi öneriyorum. Bu süre içerisinde karşılaştığınız sorunları lütfen, Vikipedi tartışma:Dosya Yükleme Sihirbazı veya bana iletebilirseniz, minnettar olurum. Ayrıca eksik lisans şablonlarını da ekleyip, hatalı olan bazı lisans şablonlarını da değiştireceğim. Bu konuda da, fikirlerinizi esirgemeyin. Herkese sevgiler. İyi sabahlar.--i.e.msj 02:10, 21 Mayıs 2014 (UTC)

Ha, bu arada Dosya Yükleme Sihirbazı ile ilk yüklediğim dosya Dosya:Babamın Penguenleri 2011 film afişi.jpg'dir. Bir göz atabilirsiniz. --i.e.msj 02:10, 21 Mayıs 2014 (UTC)
Emeğine sağlık öncelikle. Yalnız İngilizce Vikipedi'de, bizde olduğu gibi ayrı bir sayfa oluşturmamışlar, bizdeki dosya yükleme sayfası onlarda yok. Dosya yüklemenin tek yolu buraya uğramak yani. Şimdi bir yeni kullanıcı gözüyle yükle sayfasına baktım. "Serbest olmayan telifli kullanımlı dosyalar" başlığında "logolar" diye bir kısım var mesela. Diyoruz ki yani, her logo adil kullanım kapsamında yüklenmelidir. Ancak durum öyle değil. En basitinden şu logoya bakılabilir, kendisi kamu malıdır ve Commons'tadır. Aynı durum, oradaki diğer başlıklar için de geçerli. Yeni bir kullanıcı için bunları ayırt etmek zaten zor, bir de bu şekilde yanlış yönlendirmeler mevcut. Neyse, "Logo (amblem)" bağlantısına tıklayıp ikinci aşamaya geçiyorum. Karşıma gelen sayfa şu, İngilizce bir sayfa. Logo bağlantısına tıklasam dahi alt kısımda lisansı tekrardan benim seçmem gerekiyor. Tıkladığımız bağlantı fark etmiyor yani. Dosya Yükleme Sihirbazı sayfasına bakıyorum. Burada lisans durumu daha basit açıklanmış. Hatta biraz daha basitleştirme yapılabilir, gereksiz detayları kaldırabiliriz. Bu şekilde daha rahat yüklenir dosyalar. İşleri zorlaştırmak yerine kolaylaştırmak lazım. Ancak burada da yanlış bilgilendirmeler mevcut. Mesela "Bu eser çok eski olduğundan dolayı telif hakkı süresi dolmuştur" denmiş ama bu durum, dosyaların üretildiği ülkelere göre değişkenlik gösterir. Bu gibi sıkıntıların giderdikten sonra eski yükleme sayfasının yerini, bunun gibi bir sayfa alabilir bence.--RapsarEfendim? 08:45, 22 Mayıs 2014 (UTC)
Yorum için teşekkürler. Bugün Garbino, sağolsun; deneme amaçlı olarak Vikipedi:Yükle sayfasına test aşamasında olan Dosya Yükleme Sihirbazının bağlantısını ekledi. Yaptığın, yorumlar kapsamında da elimizden geleni yaparak; yüklemeleri değerlendirebilir, scripti daha da basitleştirebilir ve gereksiz/bize uymayan bölümleri düzenleriz.--i.e.msj 12:06, 22 Mayıs 2014 (UTC)
Ben sihirbazdaki "Dosya Yüklemeye Başlamak İçin Buraya Tıklayınız" yazısına tıkladığımda bu sayfaya geliyorum ve bu sayfada da her şey önceki sayfadaki içerikle aynı. Yani tıkladığımda bir değişiklik olmuyor. Acaba sorun bende mi? - Seyit mesaj 12:28, 22 Mayıs 2014 (UTC)
Tıkladıktan sonra 3-5 saniye içerisinde geliyor bende.--RapsarEfendim? 13:20, 22 Mayıs 2014 (UTC)
Bende de 5-6 saniye aralığında geliyor.Sait71yaz 14:09, 22 Mayıs 2014 (UTC)
Ben de Seyit ile aynı durumdayım. Chrome ve Firefox denedim değişen bir şey olmadı... --SiLveRLeaD mesaj 18:09, 22 Mayıs 2014 (UTC)
Diğer, tarayıcılar ile denenemiştim. Bir deneyeyim.--i.e.msj 19:14, 22 Mayıs 2014 (UTC)
Bende hala değişen bi' durum yok maalesef... --SiLveRLeaD mesaj 12:23, 11 Haziran 2014 (UTC)

Media Viewer[değiştir | kaynağı değiştir]


Greetings, my apologies for writing in English.

I wanted to let you know that Media Viewer will be released to this wiki in the coming weeks. Media Viewer allows readers of Wikimedia projects to have an enhanced view of files without having to visit the file page, but with more detail than a thumbnail. You can try Media Viewer out now by turning it on in your Beta Features. If you do not enjoy Media Viewer or if it interferes with your work after it is turned on you will be able to disable Media Viewer as well in your preferences. I invite you to share what you think about Media Viewer and how it can be made better in the future.

Thank you for your time. - Keegan (WMF) 21:29, 23 Mayıs 2014 (UTC)

--This message was sent using MassMessage. Was there an error? Report it!


Yeni Sayfalar Beslemesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikipedi'nin İngilizce sürümünde New Pages Feed yani Yeni Sayfalar Beslemesi diye bir şey varmış. Çevirilerin büyük bir kısmı şurada yapılmış. Bu sistemin buraya da getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ancak bir sorun var: "Review" kelimesine karşılık olarak "incele-mek" mi yoksa "gözden geçir-mek" mi? Yaygın olarak buralarda ne kullanılıyor? Ayrıca Türkçe ismi daha çekici olabilir :) Meelo (mesaj) 10:41, 24 Mayıs 2014 (UTC)

Ben genelde inceleme olarak kullanıyorum ki; bunun kullanımı Vikipedi'de mevcut.--i.e.msj 07:44, 27 Mayıs 2014 (UTC)

Küçük bir not[değiştir | kaynağı değiştir]

Malum, teknisyen ve denetçilik kullanıcı grubundayım ve bu gruplardaki kullanıcı sayısı nispeten az. Sene sonuna kadar Vikipedi'den, daha doğrusu internetten uzakta kalacağım. Topluluğa buradan duyurmuş olayım. Herkese iyi vikiler... Sadrettin mesaj 11:33, 1 Haziran 2014 (UTC)

Arada bir uğra. Bizi meraklandırma :) --i.e.msj 02:07, 2 Haziran 2014 (UTC)

Tartışma[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaklaşık iki hafta önce Tartışma:Kürtler sayfasında gündeme getirdiğim konuya diğer vikipedistlerin de yorum yapmasını rica ediyorum. Bence giderilmesi gereken bir sorun var ortada. Teşekkürler.Yagmurlukorfez (mesaj) 19:39, 3 Haziran 2014 (UTC)

Resimlerin Türkçeleştirilmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Buradaki resimleri Türkçeleştirebilecek grafikerlikten anlayan gönüllüler aranıyor :) Meelo (mesaj) 19:12, 10 Haziran 2014 (UTC)

Bu arada özellikle Arap ve Fars ülkelerindeki şehirlerin isimlerini bizzat ben size söylerim. Mesela Afganistan, Suudi Arabistan... Meelo (mesaj) 19:14, 10 Haziran 2014 (UTC)
Merhaba, merak edersen şöyle bir bölüm var. Bu tartışma bir süre burada durduktan sonra oraya taşınmalı. Bir de merak ettiğim, bunları Türkçe'ye çevirirsek, nerede kullanılacak. Bazıları İngilizce Vikipedi'de ülkelerde kullanılıyor ama ben bu görüntülerin çok fazla sayfalarda duracağını sanmıyorum. --i.e.msj 19:28, 10 Haziran 2014 (UTC)
Inkscape'de kadro dizilişlerini (line-ups) yapmayı biliyorum. Biraz uğraşırsam yapabilirim sanırsam. Ancak ne için kullanılacak bunlar bende merak ettim. :) Sait71yaz 20:26, 10 Haziran 2014 (UTC)
Şimdilik ülkelerin bilgi kutularında kullanılıyor. Kullanışlı olduğunu düşünüyorum. Çoğu ülkenin Türkçeleştirilecek kısmı ülke başlığı ve komşu ülkelerin adları. Çok uğraş yok gibi. Grafik Lab'ına gelince orada iki üç yıllık resimler var... Meelo (mesaj) 09:27, 11 Haziran 2014 (UTC)
Ben bu resmi .svg olarak çevirdim. Ne yapacağız Commons'ta hangi kategoriye yükleyelim?Sait71yaz 11:09, 11 Haziran 2014 (UTC)
Sait, aynı resmin kategorisine ekliyorsun bu tür resimleri. Yine aynı telif hakkı lisansı ile ve türevleri bölümüne aldığın resmi galeri olarak ekliyorsun. Yani sadece sonuna tr eklemen yeterli. Kolay gelsin.--i.e.msj 16:57, 11 Haziran 2014 (UTC)
Ben bu tür resimleri fazla çevirmediğim için bilgim yok, bir kaç kez bu tür resim yükledim, onda da söylediğin gibi yapmıştım. Fırsat buldukça çeviririm resimleri. Afganistan'ı çevirdim. Sağ kısmındaki şehrin yazısı kare siyah şeklinde görünüyor, onu bir ara düzeltip yeni versiyonunu yüklerim. Şimdilik böyle kalsın.Sait71yaz 17:31, 11 Haziran 2014 (UTC)
Meelo, orada iki üç yıllık resimlerin olduğu doğrudur ama orası istek alanıdır. Pek revaçta değil, sadece bu. Yani bu katkının asıl yeri orasıdır.--i.e.msj 16:57, 11 Haziran 2014 (UTC)
Tamam taşıyabilirsiniz. Ben Sait'le özelden bi görüşeyim :) Meelo (mesaj) 21:17, 11 Haziran 2014 (UTC)

Cezayir'deki şehir isimleri Türkçeleştirildi. Ayrıca Andorra]'yı da aradan çıkardım. Fırsat buldukça bir kaç tanesini yapıyorum. Şehir isimlerinin tam Türkçe yazılışlarını bilmiyorum. O nedenle isimleri söylendiği takdirde düzeltip güncellerim...Sait71yaz 16:12, 15 Haziran 2014 (UTC)

Kategori tartışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhabalar. Kategori tartışmaları bu ara çok durgun. İlginizi bekliyor. - Seyit mesaj 06:25, 13 Haziran 2014 (UTC)

İBP Puanlama sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

İş birliği projelerinde yeni maddelere verilen teşvik puanları ile ilgili bir öznellik var. Cümle şu şekilde: "...maddenin gelişmişliğine göre 2 ile 10 puan arasında ek teşvik puanı verilir." Bu cümle puanlama için nesnel olmuyor. Bu sebeple aşağıdaki yazıyı İBP Tüzüğüne ekleyelim diyorum.Şimdiden söylemekte fayda var:Aşağıdaki puanlamalara yeni eklemeler yapılabilir(Matematik kodları gibi).Görüşleriniz nelerdir?--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 13:54, 13 Haziran 2014 (UTC)

== Maddenin gelişmişliği ==

Maddenin gelişmişliğini tespit etmek için k yöntemi uygulanır. Bu yöntem öznel karar taşıyabilecek durumlarda da kullanılabilir. Kullanıcılara verilen gelişmişlik teşvik puanını karşılaştırma yolu ile adil bir biçimde inceler. k yöntemi :

 • Kullanıcının karakter sayısından aldığı (iç ve dış dahil) puanı 150 ile çarp
 • Her görsel için 200 birim ekle
 • Her şablon için 200 birim ekle
 • Bilgi kutusunun dolu her başlığı için 100 birim ekle
 • Her Viki proje bağlantıları için 100 birim ekle
 • Her Tablo anlamlı satırı[1] için 50 birim ekle

Toplam birim sayısını 1000'e böl çıkan değer k değeridir. Aşağıda belirtildiği gibi puanla.

Puanlama
 • 0.0 k-1.0 k 2p.(Min. puan)
 • 1.0 k-2.0 k 3p.
 • 2.0 k-3.0 k 4p.

...

 • 8.0 k-9.0 k 10p.

Dipnotlar

 1. ^ Anlamlı satır: Bir tabloda tüm sütunların hizasında her bir sütun için bilgi girilmiş olan satır.(Bilgi girmek için uygun değilse ilgili hücre dolu sayılır.)


Tartışmaya ilgi hk.[değiştir | kaynağı değiştir]

28 Mart 2014 tarihinden bu yana SAS olarak görüştüğümüz bir maddeye konu kişinin kayda değer olup olmadığını şurada tartışmaktayız. Söz konusu şahsın bir kaç gün önce (10 Haziran 2014) " Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) " başkanlığına seçilmiş olması sebebiyle, özellikle silinmesi yönünde görüş bildiren kullanıcıların bu son durumu dikkate alarak kararlarını tekrar gözden geçirmeleri ve Kd lik tartışmasının sonlandırılması için gerekli ilginin gösterilmesi hususu topluluğun dikkatine sunulur..--Eğitmenmahmut msj 21:09, 14 Haziran 2014 (UTC)

Hizmetlilik başvurusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Şurada hizmetlilik için oylama yapılmaktadır. İlginize. --esc2003 (mesaj) 14:57, 15 Haziran 2014 (UTC)

İncelemeelemani'nin uğraşmadığı ölçüde, onun adına diğer kullanıcıların bu oylamaya katılım için çaba sarfetmesini anlamakta zorlanıyorum açıkçası... Neredeyse uçaklar uçurulacak, arkasında; "İncelemeelemani'na oy ver!" yazan... :) İyi niyetten şüphem yok ancak, bugüne kadar hiç bir hizmetlilik başvurusunda, böyle pr çalışması görmedim inanın... --Théoden ileti 15:25, 15 Haziran 2014 (UTC)
Daha önce denetçilik başvurusu için Sadrettin'in, bot başvurusu için de Silverlead'in adaylıkları bu şekilde duyuruldu. Demek ki dikkat etmemişsiniz. Durumu PR çalışması olarak gördüğünüz için şu şekildeki sözlerinize şaşırmadım "...İncelemeelemani'nin uğraşmadığı ölçüde, onun adına diğer kullanıcıların bu oylamaya katılım için çaba sarfetmesini anlamakta zorlanıyorum açıkçası..." Burada siyaset yapmıyoruz. --esc2003 (mesaj) 15:42, 15 Haziran 2014 (UTC)
Bir sakınca yok bence bu şekilde duyurulmasında. İzleme listesinde olmayanlar var. Sonuçta "Olumlu oy atın, karşı atın, yeşil-kırmızı ne varsa atın" demiyoruz. Ne kadar fazla oy olursa o kadar çok fikir olur, sonuç da o kadar doğru olur. --SiLveRLeaD mesaj 16:01, 15 Haziran 2014 (UTC)
Sadrettin ve Silverlead'ın durumu tamamen farklıydı malumunuz. Sadrettin'de; 2 hafta sürede olumlu oy çok olmasına rağmen, istenilen oy oranı sağlanamadığından uzamıştı süreç ve bu mesajları göndermek normaldi. Silverlad'ın botunda da, aylarca oylama açık kalmıştı ve yine normal sayılabilir. Yani henüz başlaması üzerinden birkaç gün geçmiş ve yeterli oy sayısını (10) yakalamış bir oylama için, bu iki örnek pek de sağlıklı değil. Ayrıca ortada bir oylama varken, kullanıcılar da buna davet ediliyorken; yaptığım analizin neresi siyaseten anlayamadım açıkçası. Sevgiler.. --Théoden ileti 16:14, 15 Haziran 2014 (UTC)
Öyle bir konuştunuz ki sanki desteklediğim bir adaya oy topluyorum. Sağlıklı olmayan durum nedir? Çok katılımın olması mı? Taraflıca bilgilendirme yapılıyor demek istiyorsanız eğer verilen bu olumsuz oylar nedir acaba? Kendim hariç kim olursa olsun benzer işlemi yapacağıma emin olabilirsiniz. -esc2003 (mesaj) 16:21, 15 Haziran 2014 (UTC)
Sevgili Esc sizin görüşünüz dışında yazılan her görüş, size açılmış bir savaş değil, lütfen.. Daha ilk yazdığım iletide iyi niyetten şüphem olmadığını belirttim. İncelemeelemani'nin hizmetli olmasından sizin ne gibi çıkarınız olabilir ki; sizi oy avcılığıyla suçlayayim. Sadece benim için bu gereksizdi ve dile getirdim. --Théoden ileti 16:32, 15 Haziran 2014 (UTC)
Sizin gibi duygusal, kırılgan, alıngan bir kullanıcıdan bunları duyduğuma şaşırdım açıkçası. Ne yazık ki iyi niyet beslediğini söylemekle öyle olunmuyor. Bu konuda daha fazla tartışacak değilim. Fakat sizin sözleriniz üzerinden diğer kullanıcıların argüman geliştirebileceklerini düşünmelisiniz. --esc2003 (mesaj) 16:37, 15 Haziran 2014 (UTC)
Duygusal, kırılgan ve alıngan... Bu özelliklerimi nasıl keşfettiniz bilemiyorum ancak, iyi niyet besleyen kimsenin sözlerim üzerinden argüman geliştireceğini sanmam. Tekraren sevgiler, iyi çalışmalar.. --Théoden ileti 16:46, 15 Haziran 2014 (UTC)
İkinizin arasındaki bu tartışma üzerine sadece tebessüm ediyorum... Face-smile.svg --SiLveRLeaD mesaj 20:32, 15 Haziran 2014 (UTC)
Bence hepiniz pon pon birer kedisiniz. --e.c. 20:47, 15 Haziran 2014 (UTC)
e.c. ve SiLveRLeaD'e katılıyorum. :)) --Stultiwikiabana yaz 06:48, 16 Haziran 2014 (UTC)

Türk yemekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu ara daha çok İspanyolca Vikide ve Türk yemekleri üzerine çalışıyorum. Oradaki bazı eksikleri giderirken bizdeki, kendi mutfağımızla ilgili eksikleri de -biraz hayret ve üzüntü ile- gördüm. Bu çerçevede, orada yaptığım ve İngilizce Vikipedide de bulunmayan Ay çöreği, Haşhaşlı çörek, Paskalya çöreği, Midye tava (Bu sonuncuyu lütfen "moules-frites" ile karıştırmayınız) maddelerinin bir an önce Türkçe Vikipedide açılması gerekiyor. Zira bu "Türk yemekleri"nin "Türkçe Vikipedi"de bulunmaması tuhaf bir durum ve yarın birilerinin gastronomi ürünlerimizi sahiplenmesine kapı aralayabilir. (Bkz. Çörek maddesinin yakın geçmişi.) Bu konuda katkıda bulunacak arkadaşlara peşin teşekkürlerimi sunuyorum. (Not: IW için hepsini Türkçe adları ile "Es" Wikide bulabilirsiniz.) Selamlarımla. --E4024 (mesaj) 13:00, 16 Haziran 2014 (UTC)

Haşhaşlı çöreği çok severim, anneme yaptırırım sürekli :) Aslen Amasya-Merzifonluyum. Karadeniz mutfağında özellikle çok meşhur bir yiyecek türüdür. Eğer başlatan olmazsa o maddeyi çeşitli kaynaklardan yararlanarak başlatabilirimSait71yaz 13:52, 16 Haziran 2014 (UTC)
Sait'çiğim, sevgili kardeşim, ben de sizin oralara yabancı sayılmam. (Çorum'da leblebi yemişliğim vardır. :-) Bak ben o yazıyı yazdığımda orada "Haşhaşlı çörek" yoktu; sen notu okuyup cevap yazana kadar ben o maddeyi piyasaya çıkarıp notuma ekledim. Öyle kaynak okumakla filan vakit kaybetmeden hemen 10-15 dk içinde birer madde açabiliriz. Kaynakları da peşinden ekleriz. Ne dersin? Sevgiler. --E4024 (mesaj) 14:03, 16 Haziran 2014 (UTC)
Ben özgün bir maddeden bahsetmiştim aslında, yani kendim araştırıp en kötü taslak bir madde oluşturmaktan. İspanyolca bilmiyorum maalesef, Haşhaşlı çöreği çok sevsem de madde yazabilecek kadar bilgim yok, o nedenle kaynaktan okuyarak madde yazmayı tercih ederim.Sait71yaz 14:36, 16 Haziran 2014 (UTC)
Bahsi geçen ve Türkçe Vikipedi de açılmamış maddeler konusundaki düşüncenizi paylaşıyorum E4024. İspanyolca bilmiyorum, bu yüzden buradan çeviri yapamam. Fakat Türkçe kaynaklarla oluşturulabilir sonuçta. --Maurice Flesier msj 22:37, 19 Haziran 2014 (UTC)
Ben de Türk kültürü ile ilgili maddelerin eksikliğinden söz ederken onların başka dillerden çevrilmesi gerekmediğini (Bkz. Tsoureki) anlatıyorum zaten... --E4024 (mesaj) 06:31, 20 Haziran 2014 (UTC)

Tash Kubra Zédah or Thasyikubra Zadah[değiştir | kaynağı değiştir]

Hello, my name is Beeyan, I'm from Indonesian Wikipedia. I need a help from Turkish native speaker to identify the article about one of Ottoman empire's scholar. His name in Indonesian version is id:Thasyikubra Zadah. I've searched for a while but I found nothing from Turkish source. Is the spelling wrong? Please inform me via my Indonesian Wikipedia's page. Regards--Beeyan (mesaj) 16:52, 16 Haziran 2014 (UTC)

Hello, I think his name is "Taşköprülüzade" [4] --Mavrikantmsj 16:59, 16 Haziran 2014 (UTC)
Merhaba Mavrikant, Thanks for you information. Why he doesn't have any entry in Turkish Wikipedia? Is he not so famous? Because he has entry in one of the biggest encyclopedia in my country (book version), not only in Indonesian Wikipedia. Teşekkürler. --Beeyan (mesaj) 07:21, 17 Haziran 2014 (UTC)
I've searched it. His full name is "Taşköprülüzade Ahmet". He lived between 1495-1561. He was born in Bursa and died in Istanbul. He wrote the first encyclopedia in Ottoman Empire. He was one of the most important Ottoman scientists but I think he's not famous in our science history. I'm writing an article about him. Thank you for informing us. What a shame, we don't know anything about him...--Śαвяí¢αи76ileti 09:30, 19 Haziran 2014 (UTC)

Seçkin Madde Adayları[değiştir | kaynağı değiştir]

Arkadaşlar Seçkin madde adaylarında oylamalarda bir sıkıntı var. Kimse oy kullanmıyor hiç popüler değil artık SM'ler. :) Belgrad kasımdan beri üç geçerli oy almış mesela, oy verilmediği için oylamalar da kapanmıyor. Diğer SMA'lar da aynı şekilde. Oylarınızı yoksa yorumlarınızı alalım ki sayfalardaki eksiklikler de giderilsin. Saygılar. --Veryaz bana 18:55, 19 Haziran 2014 (UTC)

Media Viewer is now live on this wiki[değiştir | kaynağı değiştir]


Media Viewer lets you see images in larger size

Greetings— and sorry for writing in English, please translate if it will help your community,

The Wikimedia Foundation's Multimedia team is happy to announce that Media Viewer was just released on this site today.

Media Viewer displays images in larger size when you click on their thumbnails, to provide a better viewing experience. Users can now view images faster and more clearly, without having to jump to separate pages — and its user interface is more intuitive, offering easy access to full-resolution images and information, with links to the file repository for editing. The tool has been tested extensively across all Wikimedia wikis over the past six months as a Beta Feature and has been released to the largest Wikipedias, all language Wikisources, and the English Wikivoyage already.

If you do not like this feature, you can easily turn it off by clicking on "Disable Media Viewer" at the bottom of the screen, pulling up the information panel (or in your your preferences) whether you have an account or not. Learn more in this Media Viewer Help page.

Please let us know if you have any questions or comments about Media Viewer. You are invited to share your feedback in this discussion on MediaWiki.org in any language, to help improve this feature. You are also welcome to take this quick survey in English, en français, o español.

We hope you enjoy Media Viewer. Many thanks to all the community members who helped make it possible. - Fabrice Florin (WMF) (talk) 21:54, 19 Haziran 2014 (UTC)

--This message was sent using MassMessage. Was there an error? Report it!

Köy ve ilçe maddeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy ve ilçe maddelerini incelerken çok fazla telifli, ansiklopedik olmayan, kaynaksız, rivayet, yorum içerikler göze çarpıyor. Ve bunların hatrı sayılır kısmı onaylanmış sürümler. Eğer köy/ilçe maddeleriyle karşılaşırsanız sizden ricam onaylanmış sürüm olsa dahi yüzeysel bir tekrar kontrolden geçirmeniz. Teşekkürler--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 13:34, 21 Haziran 2014 (UTC)

Bence bu maddelerin neredeyse tamamının yeniden düzenlenmesi lazım aslında. Çok düzensizler.Sait71yaz 13:50, 21 Haziran 2014 (UTC)
Şuan şablon hatalarını gideriyorum ondan sonra sırada bu maddeler var. Şimdi rastgeldikçe düzenliyorum. Ama kesinlikle bir genel düzenleme lazım. Neleri çıkartmak gerek vs. belirlenmeli ve bu maddelere bir tepegöz konulmalı düzenleme hakkında--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 13:52, 21 Haziran 2014 (UTC)
Geçmişte belirlediğimiz şöyle bir şablon var ama tüm maddeleri buna uydurmak için büyük iş gücü gerekiyor...--Śαвяí¢αи76ileti 20:18, 21 Haziran 2014 (UTC)
Bence bu düzenleme işini İBP ile halletmeliyiz. Bunu gerekirse 2-3 hafta da bir İBP'ye çıkarırız. Mesela ben öyle bir toplu çalışma başlatılacaksa, yaptığım tüm çalışmalara ara verip düzenleme işine katkıda bulunabilirim. Örnek olarak Bir tablo hazırlarız. Herkes o tabloda düzenlemek istediği ili yazar ve o ile ait olan köy maddelerini fırsat buldukça yukarıdaki örnek maddeye göre tekrar düzenler. Bence gönüllülük esasına dayanarak istekli olan arkadaşlar toplanıp bu işi halletmeliyiz. Herkes şehir şehir yapmalı. Çabucak halledilebilir. İlk olarak köyler için bir projelendirme yapılmalı. Büyük kapsamlı olduğu için İBP'den ayrıda tutulabilir. Bir şekilde topluluğu harekete geçirmek gerek sonuca ulaşmak için. Bir iki kişinin altından pek kalkabileceği iş değil bu.Sait71yaz 21:20, 21 Haziran 2014 (UTC)

Büyükşehir belediyesi kurulan illerde köyler mahalle oldu bilindiği üzere. Ancak bu maddeler güncel değil ve hâlâ köy olarak anlatılmakta. Ayrıca her mahalle KD midir? Bu maddelerden silinmesi gerekenler olacak mıdır?--B.S.R.F. 💬 05:56, 22 Haziran 2014 (UTC)

Şöyle bir önerim olacak:Sorunları ve yapılması gerekenleri sıralayalım. Aklınıza geldikçe ekleyin. Katılmayan olursa tartışırız. Tartışma olmazsa da uygulamaya geçeriz. İBP'de teşvik veririz, proje başlatırız... bir şekilde uygularız.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 06:18, 22 Haziran 2014 (UTC) Yapılacaklar:

 • Büyükşehirler olanlarda mahalleye dönüşen köyleri belirleyelim.(Yani yeni büyükşehir olanları)
 • Tüm maddelerde KD olanları belirleyelim(bir ulam oluşturabiliriz)
 • Tarihçe kısmında kaynaksız bilgileri kaldıralım
 • Muhtarlık kısımlarını kaldıralım
 • Nüfusları güncelleyelim.

Merhaba. Ben köy maddeleriyle ilgiliyim. Maddeleri düzenlerken edindiğim tecrübelere dayanarak şunları belirtmek istiyorum:

 • Maddeler çoğunlukla üslupsuz, yazım ve noktalama hataları ile dolu. Ayrıca azımsanamayacak derecede gereksiz bilgi içeriyor. Sanırım devriye kontrolünden geçmiyor/geçmiyordu.
 • Çoğu köyün "Coğrafya" alt başlığında sadece köyün ile/ilçeye ne kadar uzaklıkta olduğu yazıyor. "Ulaşım" olarak değiştirilebilir.
 • şu maddedeki altyapı bilgileri alt başlığı gayet sade ve temiz.
 • Nüfus bilgiler güncel değil ya da uydurma (10000 nüfuslu köy gördüm)
 • Çoğunlukla tek cümleden ("Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir" gibi )oluşan "İklim" alt başlığı atılarak bilgi kutusuna yerleştirilebilir.("İklim=Karasal" şeklinde)

Ayrıca bir sorum var: Muhtarlık alt başlığını kaldırıyor muyuz? hacitalhamesaj at 19:04, 6 Temmuz 2014 (UTC)

Muhtarlar başlığını komple kaldırıyoruz.Sait71 19:16, 10 Temmuz 2014 (UTC)
Anlaşıldı. Bir bot yardımıyla daha kolay kaldırılabilir.hacitalhamesaj at 15:19, 11 Temmuz 2014 (UTC)

Türk halkları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sayfadaki tartışmaya katılmanız önemle rica olunur. --esc2003 (mesaj) 18:36, 21 Haziran 2014 (UTC)

Ayrıntılı Bilgi Hizmetlilik başvurusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bolca oya ihtiyacımız olan Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu/Ayrıntılı Bilgi oylamasında, fikirleriniz beklenmektedir.--i.e.msj 22:55, 21 Haziran 2014 (UTC)

İnceleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Son değişiklikleri takip ederken çok fazla onaylanmış, hatalı sayfalara rastlıyorum. Tüm devriye yetkisine sahip kullanıcılardan ricam: Lütfen sayfayı tam incelemeden kabul etmeyin. Herkes standartların farkında buraya yazmak bile gerekmiyor. Hatalı onaylamaktansa onaylanmaması göreli olarak daha doğrudur. En azından okuyucu için "onaylanmamış" ibaresi açıklayıcı olur. Teşekkürler --İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 14:59, 24 Haziran 2014 (UTC)

Ne tip hatalar? Vandalizm dışında hatalar mı? Eğer öyleyse bu konuyu masaya yatırmak gerekiyor sanırım çünkü. --Stultiwikiabana yaz 23:18, 24 Haziran 2014 (UTC)
Şu iki tip hata özellikle dikkat çekiyor: 1) Ben daha dikkatliyim, sizler ise birer işe yaramazsınız. 2) Daha hizmetli olmadan hizmetli moduna girer, kulaklarınızı çekerim. ANADOLU (mesaj) 07:31, 25 Haziran 2014 (UTC)

Arkadaş bir gözlemini dile getirmiş, böyle azarlamak mı gerekir? Madem daha tecrübelisiniz, kullanıcıyı bilgilendirin. Bu tavrınız hiç hoş değil açıkçası.--RapsarEfendim? 07:33, 25 Haziran 2014 (UTC)

Sen buna azarlamak mı diyorsun, Rapsar? ANADOLU (mesaj) 07:37, 25 Haziran 2014 (UTC)
Stultiwikia, genellikle ansiklopedik dil olmayan içerikler, telifli metinler fazla. Arada "zaaa" ":D" gibi ifadeli metinler de var. Kaynaksız metinler pek sorun olmasa da rivayet gibi doğrulanabilirliği sıfıra yakın öğeler var, özgün araştırmalar var. Kesinlikle masaya yatırmak gerekiyor. Anadolu, isim vermedim, kimseyi azarlamadım. Genel bir sorun. Tek farkeden ben değilimdir eminim. Zaten söylemim kişiye değil genel kurallara yönelikti. --İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 07:46, 25 Haziran 2014 (UTC)
sen kimseyi azarlamadın ayrıntıcığım, rahat ol. konu sen değilsin. ) ANADOLU (mesaj) 07:48, 25 Haziran 2014 (UTC)
@Rapsar. bir de böyle, okuduğunu anlamakta zorlananlar var. ANADOLU (mesaj) 07:49, 25 Haziran 2014 (UTC)
Üslubunuzu içeriğe yöneltmenizi rica ediyorum.Lütfen konu dikkate değer bir konu. Dağılmadan sonuçlanmalı.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 07:55, 25 Haziran 2014 (UTC)
Sevgili Anadolu'nun söylediklerine tam anlam veremedim, sanırım buralarda olmadığımdan. :)) Fakat ben şunu belirtmek istiyorum, devriyeliğin neleri kapsadığına dair bir tartışma yapmamız elzem belli ki. Ben kendimce, ilk uygulamaya konduğu günde de şunu anlamıştım: Son Değişiklik Devriyeliği ile Sürüm Kontrolü Devriyeliği (Zaten o zaman adı editördü birbirinden farklı şeyler. İlki tüm söylediklerinizi ve fazlasını kapsayan bir düzeltme, düzenleme mekanizması; ikincisi ise salt vandalizme karşı savaşmak için devreye sokulan bir uygulama. Yani "zaa xdd", veya sayfaya tamamen anlamsız bilgi eklemek, küfür ve benzeri vandal davranışlar haricinde sayfaların hemen onaylanması gerekiyor. O ilk söylediğimiz SDD'nin ise bundan sonra sayfaları gezerken son değişikliklerde düzenlemeleri yapması gerekiyor. Bunu eğer doğru anlamıyorsam, sürüm kontrolü uygulamasının amaçlarını, devriyeliğin neleri kapsadığını masaya yatırıp hep beraber bir fikir birliğine varmamız gerekiyor bence. Bir yandan söylediğiniz tarzdaki değişikliklerin de Sürüm Kontrolü çerçevesinde düzenlenmesi hoş olabilir, herkes aynı paydadaysa bayağı kolaylık sağlar, benim içimdeki mükemmeliyetçi de dediklerinize katılıyor; fakat bu başka türlü daha ağır bir yüktür, anlaşmazlık yaşarız yani. Umarım anlatabildim kendimi.
Zaten Vito da o dönem bunu uygulamaya sokarken bazı özellikler devreye sokulmadan kısmi bir şekilde uygulamaya sokulacağından vesaire bahsetmişti. Konu daha önce alevli de tartışılmız olsa yepyeni bir başlıkta sarih bir kafayla tüm kullanıcıların katkısıyla iyi niyetle tekrar değerlendirmemizi rica ediyorum. Gerekirse birkaç hafta süren bir tartışma olsun; fakat devriyeliğin neleri kapsadığına hep beraber fikir birliğine vararak karar verelim. Vakti olan, viki diline hakin aktif ve sağduyulu kullanıcılardan birinin uygun bir yerde (Sanırım bu Sürüm Kontrolü'nün tartışma sayfası olacaktır) güzelce şekillendirerek, parçalarına ayırarak irdelenmeyi başlatması güzel olurdu. ^^
Ek: Hatta şimdi çok nezih, kendim de uyguladığım bir tarz gözüme çarptı. Örneğin Vikiçizer birçok sayfaya düzenlenmesi gerektiği adına madde başlarına şablonlar koyuyor, "Düzenlenmesi gerek", "Ansiklopedik değil", "Kaynaksız" gibi. Bana kalırsa hepimizin uygun kategorilendirmeleri bu şekilde yapması lazım. Sonra ilgilenmek isteyen Vikipedistler bu düzenleme kategorilerden seçip beğenip maddelere dadansalar, gayet nezih olmaz mı? Devriyeler de Vandalizm yoksa onaylar geçerler, bütün sayfalarımız bir an önce Sürüm Kontrolü dahiline girer. :) --Stultiwikiabana yaz 12:02, 25 Haziran 2014 (UTC)
@sevgili St. viki'de hiçbir tartışmanın sakin kafayla yapılmadığını, iyi niyetle hiç yapılmadığını, kimsenin yazdığını kimsenin okumadığını, okusa da anlamadığını -bak, sen de yukarıda yazdığımı anlamamışsın mesela :)- anlasa da, işine geldiği gibi anlamakta ısrar ettiğini vb. vb. vb. vb. bilecek kadar eski kullanıcısın. buna rağmen bu kadar iyimser olabilmen sevindirici. ANADOLU (mesaj) 12:03, 25 Haziran 2014 (UTC)
Çok uzun zaman geçti. Tibet'e gittim, aydınlandım geri döndüm. Şurada her gün harcayacağım 15-20, bilemedin 30-35 dakikada döğüşmek niyetinde değilim. ^^ Birçok yerde yanlış anlaşılacağıma eminim yeniden ama alttan alarak daha keyifli neticeler alabileceğimi sanıyorum. Bu sefer belki niyetim daha güzel okunur. Öyle umuyorum en azından. Fakat gerçekten anlamadım senin dediklerini, kusura bakma. :) --Stultiwikiabana yaz 12:36, 25 Haziran 2014 (UTC)
Genelde sayfada birden fazla kullanıcı değişiklik yapmış ise bu durum ortaya çıkıyor. Biri yararlı biri vandalizm olunca vandalizm farkedilemeyip onaylanıyor maalesef. Aslında inceleye bastığımızda değişiklikleri tek tek gösterse daha iyi olur da öyle bir fonksiyon yok işte. Son olarak ANADOLU'nun sözlerine ben de anlam veremedim. Galiba bende okuduğumu anlamakta zorlanıyorum. --SiLveRLeaD mesaj 16:09, 25 Haziran 2014 (UTC)
Ben aradan uzun zaman geçip onaylanmamış, faydalı ve bazı gereksiz (vandalizm vb.) bilgiler olunca biraz işler zorlaşıyor. Onaylamak yerine, onaylamamayı çoğunlukla tercih ediyorum. Bir fonksiyon getirilip daha hızlı düzenlemeler vs. yapabilsek daha iyi olabilir diye düşünüyorum. --Uğurkentmesaj 16:19, 25 Haziran 2014 (UTC)
Ara revizyonlar ayrı ayrı onaylanamıyor mu? (Devriyeliği verseniz bi görücem de >:( :D ) --Stultiwikiabana yaz 16:34, 25 Haziran 2014 (UTC)
SonDeğişiklikler de sarı renkli "Bekliyor" yazısına tıklayınca onaylanmış sürüm ve onaylanmamış son sürümü gösteriyor. Eğer birden fazla kişi değişiklik yaptı ise hepsinin değişikliği tek gibi gösteriyor. Ama küçük bir yazı çıkıyor bunun hakkında yanlış hatırlmıyorsam. İstersen sayfanın geçmişinden tek tek de onaylayabilirsin... --SiLveRLeaD mesaj 16:40, 25 Haziran 2014 (UTC)
Doğru söyledin SiLveRLeaD ağzına sağlık. --Uğurkentmesaj 17:51, 25 Haziran 2014 (UTC)
 • Eğer, bir sayfada birden fazla kullanıcı veya anonim tarafından değişiklik yapılmış ise; bu durumda (Başka bir kullanıcı tarafından yapılan ... ara revizyon gösterilmiyor) yazmaktadır. Eğer, aynı kullanıcı tarafından birden fazla değişiklik yapılmış ise, bu durumda (Aynı kullanıcı tarafından yapılan ... ara revizyon gösterilmiyor) yazmaktadır. Her iki durumda da, birden fazla değişiklik yapılmış sayfalarda, her revizyonu ayrı ayrı kontrol etmek için, öncelikle sayfanın geçmişi gör sekmesine tıklayarak, sürümleri önümüze getiririz. Burada, kontrolden geçmemiş sürümler sarı renktedir. Burada (fark | son) bölümünün sağından, revizyon gören son sürümün soldaki yuvarlak bölümünü, bir üstündeki revizyonun ise sağdaki bölümüne seçerek yukarıda ve en altta bulunan Seçilen sürümleri karşılaştır butonuna tıklarız. Bize iki revizyon arasındaki fark gösterilir ve bu revizyonu uygun buluyorsak, üstten sadece bu revizyonu kabul ederiz. Daha sonra Sonraki sürümle aradaki fark -> bağlantısına tıklayarak, sonra yapılan sürüme geçerek kontrol edebiliriz. Kabul edilmeyecek bir içerik ile karşılaşırsanız Değişiklikleri reddet butonu ile yalnızca bu revizyonu kaldırabiliriz. Ancak, bir revizyondan sonra yine aynı yerde başka bir kullanıcı tarafından değişiklik yapılmış ise, bu durumda revizyonu geriye alamayız ve sistem buna izin vermez. Ben genelde, bu türde olumsuzluklarda; farenin orta tık bölümü ile maddenin üzerine tıklayarak değişiklikleri yeni bir sekmede açarım. En eski düzgün sürümü de hali hazırda açık olan sekmede açarak, sayfa beni geçmiş sürümde değişiklik yapıyorsunuz diye uyarsa bile, onaylanacak katkıları sağda yeni açılan son revizyonu değiştirerek kopyalar ve son onaylanmış revizyona uygun yerlere yapıştırırım. Bu, işinizi hızlandırır. Ayrıca, bir diğer kontrol kolaylığı ise; açtığım her revizyon kontrolü sayfasında kullanıcıyı açar ve soldan kullanıcının katkılarının tamamını açarım. Burada sürüm kontrolü bekleyen değişiklikler sarı renkte belirmektedir. Doğru katkı yapan anonim veya kullanıcı genelde yine düzgün katkılar yapmaktadır ve bu kullanıcının katkılarından sürüm kontrolü bekleyenleri tek tek yine farenin ortası ile diğer sekmede açarak, tek tek gözden geçirdikten sonra onaylarım. Bu, sürüm kontrolünün hızını attırır. Kolay gelsin.--i.e.msj 19:54, 25 Haziran 2014 (UTC)
Peki sevgili Ayrıntılı Bilgi ve diğerleri bu konuda aynı kanıda mıdır? Vandalizm dışındaki değişikliklerin onaylanması ile ilgili bir sıkıntı var mıdır? "Vandalizm görmedikçe sayfaları onaylıyoruz; fakat üzerine bir de gerekli düzenlemeleri yapanlar cilasını çekmiş oluyor, mis gibi oluyor. Onlara engel olan herhangi bir bakış açısı zaten yok. Gerekirse onları omuzlarımızda taşıyabiliriz tabi ki. (:" diyebilir miyiz? "Sayfaları onaylarken değişikliklerin yarattığı bozuklukları en azından bari herkes elinden geldiğince etiketlemeye çalışsın. Ama yapmayana da laf etmeye gerek yok." mu diyoruz? :) Sürüm Kontrolü'nden vandalizm ile mücadele haricinde bir şey bekliyor muyuz? Ayrıntılı Bilgi bu konuda bu bahsettiğimiz unsurlara mı takılmış ve yanıtlarını elde edebilmiş midir? Başka bu konuda sıkıntı yaşayan ve anlaşmazlığa düşen kullanıcılar var mıdır?
Sevgili Ayrıntılı Bilgi, tekrar etmem gerekirse, Vikipedi'nin olmasını istediğimiz hâli elbette ki sizin yukarda belirttiğiniz bazı sıkıntılardan arındırılmış maddelerin bulunduğu nihai hâli; fakat bu sistemin devreye girmesinin amacı bu değil. Yoksa hem anonim hem de devriye olmayan kullanıcıları çok fazla dışarda bırakmış oluruz. Vandalizm olmadığı müddetçe sayfalardaki değişikliklerin onaylanması uygundur, Sürüm Kontrolü sayfasında da görebileceğimiz üzere. Hatta geri alınması gereken telifli bir içerik eklentisi varsa, bu vandalizm olmadığı için, gerekiyorsa onaylandıktan sonra değişikliğin geri alınması bile uygun olabilir -kullanıcıya gerekli bilginin iletilmesiyle beraber. Diğer türlü yeni gelen kullanıcıları ısırmış oluyor ve değişiklik yapmayı kayıtlı devriyelerin kontrolüne teslim etmiş gibi oluyoruz. O zaman bu herkesin değiştirebildiği ansiklopedi olmaktan çıkıyor; ve sadece devriyelerin onayladığı içeriğin görüntülendiği bir ansiklopedi oluyor. Halbuki malesef Vikipedi hiçbirimizin tekelinde değil, anonim kullanıcılar da dahil hepimiz politikaları ihlal etmediğimiz müddetçe değişikliklerle ilgili aynı yetkideyiz. Umarım anlatmaya çalıştıklarımı anlatabilmişimdir. Geri dönüş alırsam içim rahatlayacak. :) Herkes bu fikirde midir? İtirazları olanlar lütfen bir adım öne çıksınlar. :) --Stultiwikiabana yaz 20:38, 25 Haziran 2014 (UTC)

SAS[değiştir | kaynağı değiştir]

Silinmeye aday sayfalar (SAS) topluluğun ilgisini beklemektedir. Epey süreden beri sas olarak görüşülmek üzere tartışmaya/oylamaya açılmış maddelere, maalesef olması/gösterilmesi gereken ilgi tam olarak gösterilmiyor. Hatta içlerinden bazılarının nihaî karar anlamında sonuçlandırılabilir konuma gelmiş olmalarına rağmen, hizmetlilerce yapılması gereken karar işlemini beklediği de aşikâr. Bilginize/ilginize..--Eğitmenmahmut msj 18:55, 28 Haziran 2014 (UTC)

Spam filtresi[değiştir | kaynağı değiştir]

Konu hakkında bilgisi olan var mı. Spam filtresi bazı URLleri kabul etmiyor. Bunlardan bir kısmı önemli akedemik makaleler. Örneğin biri Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dergisi'nde yayımlanmış Prof. Dr. Metin Özbek'in bir makalesi. Bu gibi URLleri referans veremiyoruz bizim bu filtre nedeniyle. Tabi, sadece yazar adı ve makale başlığıyla da verilebilir, ilgilenen uğraşsın bulsun mantığıyla, ama şeytan azapta gerek e ne gerek var. İşi doğru dürüst yapmak, okuyucunun rahatlıkla ulaşabileceği kaynaklara referans vermek varken. --Makedon (mesaj) 19:07, 28 Haziran 2014 (UTC)

Engele takılan bağlantıları paylaşabilir misiniz? --Superyetkinileti 19:20, 28 Haziran 2014 (UTC)
Bu istediğini başta yapmayı denedimdi Superyetkin ama o da takıldı. URLyi buraya da yazamıyorum. Sadece şu işe yarar mı bakalım http://www.google.com.tr/url? sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=73&ved=0CCcQFjACOEY&url=http%3A%2F%2Fwww.edebiyatdergisi.hacettepe.edu.tr%2Findex.php%2FEFD%2Farticle%2Fdownload%2F268%2F169&ei=oPShU_fyIaiM7AblgoHoCA&usg=AFQjCNHP7hY_dOUiXSQRfjQljry1tNKcrg&sig2=uqIzZcGaL7NpyY_dP1N9SA Evet işe yarıyor. Mavi yazının bittiği yerde soru işareti var. URLyi kopyalayıp soru işaretinden sonraki boşluğu giderip yeni tarayıcı adres çubuğuna yaz. Sayfayı indirmen gerek tabi. --Makedon (mesaj) 19:29, 28 Haziran 2014 (UTC)
Hedef bağlantı çalışıyor. --Superyetkinileti 19:36, 28 Haziran 2014 (UTC)
Ama bu bağlantı, baştaki bağlantıdan farklı. Bu nasıl elde edildi.--Makedon (mesaj) 19:40, 28 Haziran 2014 (UTC)
Google, araç çubuğuna yazılan şu ifadeyi yönlendirme olarak algılıyor ve hedef bağlantıya ulaşmayı sağlıyor:
http://www.google.com.tr/url? sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=73&ved=0CCcQFjACOEY&url=http%3A%2F%2Fwww.edebiyatdergisi.hacettepe.edu.tr%2Findex.php%2FEFD%2Farticle%2Fdownload%2F268%2F169&ei=oPShU_fyIaiM7AblgoHoCA&usg=AFQjCNHP7hY_dOUiXSQRfjQljry1tNKcrg&sig2=uqIzZcGaL7NpyY_dP1N9SA
--Superyetkinileti 19:46, 28 Haziran 2014 (UTC)

Anlaşıldı. Boşluk bırakmak gerekli değil. Fakat madde içinde bu web bağlantısı nasıl verilecek. Bu şekilde verildiğinde spama takılıyor. Orjinal metinden üç web adresini silerek kayıt yapılabildim. Bu fikir sonuç sağladı ama web adreslerinin verilmesinde israrcı davranılıyor.--Makedon (mesaj) 19:53, 28 Haziran 2014 (UTC)

http://www.google.com.tr/url? sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=152&ved=0CCIQFjABOJYB&url=http%3A%2F%2Fbys.trakya.edu.tr%2Ffile%2Fdownload%2F46722317%2F&ei=hm6jU9GCOIH27AbB-oHgDw&usg=AFQjCNEixoETpLMCeUFqoepkyXiwXdlzdQ&sig2=bxcMEkeigYBdJPuPIXeMyg bu URLde yukarıda bahsedilen durum yok. Bu, Japon Anadolu Arkeolojisi Enstitüsü'nün bir sayfası. http://www.google.com.tr/url?

sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=42&ved=0CCEQFjABOCg&url=http%3A%2F%2Fe-dergi.atauni.edu.tr%2Fataunigsed%2Farticle%2Fdownload%2F1025002450%2F1025002460&ei=fz2iU_DWC9Sy7Aa384DwAg&usg=AFQjCNH33HkasrOzG7xhDyL8zQIrj6V8Ow&sig2=KnqHG55r9iyZ9QkQLqP33g bunda da aynı durum. Bir akademik makale. Madde referanslarında bu şekilde mi vermeli. Hem, konu hedefe nasıl ulaşmak değil ki, spam filtresinin akademik bazı kaynakları hep engelleyip engellemeyeceği. --Makedon (mesaj) 20:16, 28 Haziran 2014 (UTC)

İstanbul'un Fethi[değiştir | kaynağı değiştir]

Selamlar.

Bu maddeyi SM yapma umuduyla çalışmalara başladım, fakat gün geçtikçe tarafsız kaynak bulmanın imkansızlığını anlamaya başladım. Web tabanlı tarafsız Türkçe kaynak 'bulamıyorum'. Dandik sitelere avuç açar oldum, seçkinlikten vazgeçtim sadece geliştirmeye çalışıyorum ama bulduğum kaynaklarla bu bile zor. Saygıdeğer bildiğim tarihçilerin yazılarında bile "Korkak Bizans kralı" tarzı ifadeler geçiyor, oysa Bizans kralının kuşatmada ölene kadar savaştığı kesinlikle teyit edilmişken.. Osmanlı'da ölene şehit, Bizans'ta ölene telef denilmiş. İnternet üzerinden güzel bişey bulabilen, elinde tarafsız anlatımlı bir kitap olan var mıdır?

Acil.

--bermanya 13:15, 1 Temmuz 2014 (UTC)

İki tane çok iyi pdf buldum bakıcaz artık. --bermanya 18:32, 1 Temmuz 2014 (UTC)
Tarafsiz tarih biraz zor ama yine de umarim bu isinizi gorur Academia. Selamlar --Tacci2023 (mesaj) 20:08, 1 Temmuz 2014 (UTC)
Yunanca bilen birilerinden yardım alın derim. Mesela Yunanca çocuk kitaplarında/ders kitaplarında günümüzde nasıl anlatılıyor bu hikaye? Günümüzde kalan etkileri gibisinden bir başlık içinde belirtilebilir. Tabii yine de siz bilirsiniz Meelo (mesaj) 00:50, 4 Temmuz 2014 (UTC)

Stefan Zweig'ın "Yıldızın Parladığı Anlar" kitabının ilk 36 sayfasında Fatih Sultan Mehmet ve İstanbul'un Fethi anlatılıyor. Bu pdf'yi buldum tarafsız mı bilmiyorum ve İngilizce ama Venedikli bir doktor olan Nicolo Barboro'nun günlüğünden ve kitabından alınmış. Berkecelik (mesaj) 10:22, 11 Temmuz 2014 (UTC)

İoannes Anagnostis'in Diigisis isimli kitabı ve Doukas'ın kroniği tarafsız olmasa da ilk elden kaynak olması bakımından yararlı olacaktır. Tabi e-kitap olarak bulabilir misin bilmiyorum. Ayrıca Donald Nicol'ün Bizans'ın Son Yüzyılları, Joseph von Hammer'in Osmanlı İmparatorluğu Tarihi ve Halil İnalcık'ın Devlet-i 'Aliyye eserlerinde de önemli bilgiler bulabilirsin. Bizans'ın Son Yüzyılları bende yok ama diğerlerinin e-kitaplarını yekten e-posta ile gönderiyorum.
Bir ara ben de maddeye el atmak istemiştim ama dediğin gibi tarafsız kaynak bulmak çok zor olduğundan ve geniş bir çalışma istediğinden cesaret edememiştim. İyi bir madde ortaya çıkaracağından eminim, kolay gelsin. --cobija 11:00, 11 Temmuz 2014 (UTC)
Teşekkür ederim, şu an elimdeki güzel kaynak sayısı epey arttı. Bir hafta falan görünmeyeceğim, sonra kaldığım yerden devam. Bir text dosyasında kabataslak hazır sayılır madde. --bermanya 11:16, 11 Temmuz 2014 (UTC)

eşi mi? eşlerinden biri mi?[değiştir | kaynağı değiştir]

Tartışma:Zeyneb binti Huzeyme sayfasındaki konuya VP:TBA dahilinde ve ansiklopedik katkılarınızı bekliyoruz. --kibele 09:43, 4 Temmuz 2014 (UTC)

 • Yorum Yorum Bazı arkadaşlarımız bir eşi olsun demiş fakat eşlerinden biri daha uygun oluyor. Yaklaşık 10 farklı siteyi araştırdım. Çıkan sonuçlar da çoğunlukla eşlerinden, hanımlarından, zevcelerinden biri diye bahsediyor. Bazı sayfalarda sıra belirtiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bir makalesinde Hz. Aişe'yle ilgili olarak ise Peygamberimizin ilk eşi ifadesini kullanmış. Eşlerinden bahsederken daha belirli olması için sıra belirten ifadeler kullanabiliriz diye düşünüyorum. --Uğurkentmesaj 22:31, 4 Temmuz 2014 (UTC)
Bu konu maddenin tartışma sayfasında tartışılmalı, burada değil. Yorumunuzu oraya taşırsanız daha sağlıklı olur.Yağmurlukörfez 23:04, 4 Temmuz 2014 (UTC)

Selahaddin Eyyubi[değiştir | kaynağı değiştir]

Selahaddin Eyyubi maddesinde yapılan bir değişikliğe binâen başlatılan şuradaki tartışmaya dahil olarak, görüşlerinizi bildirmeniz dileğiyle..--Eğitmenmahmut msj 01:48, 8 Temmuz 2014 (UTC)

Büyükşehirlerdeki köyler[değiştir | kaynağı değiştir]

Malum 13 yeni büyükşehrin kurulmasıyla köyler mahaller oldu. Bu büyükşehirlerdeki köyleri mahalleye dönüştürelim. Çünkü dönüştürmezsekte bilgi yanlışlığı olur. İncelenmemiş sayfalara devriye arkadaşlar bakarsa çoğu köy maddeleri zaten. Zaten de görüyorsunuzdur. Köy maddelerine bakarken telifli, vandalizm, gerçek olmayan konular bulunmakta. Bunu düzeltmek gerekiyor diye düşünüyorum. Maddeleri inceleyebiliriz, düzenlemek ve köy şablonlarını da mahalle şablonuyla değiştirmek. İBP ile bunu daha kolay da yapabiliriz. Herkes kendine 1 büyükşehir mahallerini (eski adıyla:köylerini) seçer. Topluluğunun kararları lazım. İyi çalışmalar.--Uğurkentmesaj 15:32, 10 Temmuz 2014 (UTC)

Meseleyi burada tartışıyorduk.

Önemli: Hizmetli etkinliği gözden geçirme[değiştir | kaynağı değiştir]

IMPORTANT: Admin activity review[değiştir | kaynağı değiştir]

Hello. A new policy regarding the removal of "advanced rights" (administrator, bureaucrat, etc) was recently adopted by global community consensus (your community received a notice about the discussion). According to this policy, the stewards are reviewing administrators' activity on smaller wikis. To the best of our knowledge, your wiki does not have a formal process for removing "advanced rights" from inactive accounts. This means that the stewards will take care of this according to the new admin activity review here.

We have determined that the following users meet the inactivity criteria (no edits and no log actions for more than 2 years):

 1. Dsmurat (administrator)
 2. Lighterside (administrator)
 3. Mach (administrator)
 4. İnfoCan (bureaucrat, administrator)

These users will receive a notification soon, asking them to start a community discussion if they want to retain some or all of their rights. If the users do not respond, then their advanced rights will be removed by the stewards.

However, if you as a community would like to create your own activity review process superseding the global one, want to make another decision about these inactive rights holders, or already have a policy that we missed, then please notify the stewards on Meta-Wiki so that we know not to proceed with the rights review on your wiki. Thanks, Rschen7754 05:32, 11 Temmuz 2014 (UTC)

Önemli: Hizmetli etkinliği gözden geçirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba. Hizmetli, bürokrat gibi "gelişmiş yetkilerin" geri alınmasıyla ilgili yeni bir politika bir süre önce küresel topluluk fikirbirliğiyle kabul edilmiştir (topluluğunuza tartışma hakkında önceden duyuru yapılmıştır). Bu politikaya göre, kâhyalar küçük vikilerde hizmetlilerin etkinliklerini kontrol etmektedir. Bilebildiğimiz kadarıyla vikinizde etkin olmayan kullanıcı hesaplarından bu "gelişmiş yetkilerin" geri alınmasıyla ilgili resmî bir süreç belirlenmemiştir. Yani bu işlem yeni hizmetli etkinliği gözden geçirmeye uygun olarak kâhyalar tarafından yerine getirilecektir.

Aşağıdaki kullanıcıların etkin olmama kriterlerine (2 yıldan uzun süre boyunca sıfır değişiklik ve sıfır yetki kullanımı) uyduğunu belirledik:

 1. Dsmurat (hizmetli)
 2. Lighterside (hizmetli)
 3. Mach (hizmetli)
 4. İnfoCan (bürokrat, hizmetli)

Bu kullanıcılara kısa süre içinde eğer kullanıcı yetkilerine sahip olmaya devam etmek istemeleri durumunda bir topluluk tartışması başlatmalarını isteyen bir bilgilendirme mesajı gönderilecektir. Kullanıcıların cevap vermemeleri durumunda yetkileri kâhyalar tarafından alınacaktır.

Ancak, eğer topluluk olarak küresel politikanın ötesinde kendi etkin olmama gözden geçirme politikanızı yapmak ve bu etkin olmayan kullanıcılar hakkında başka bir karar almak istiyorsanız ya da farkına varamadığımız böyle bir politikaya sahip olmanız durumunda lütfen Meta'da kâhyalara bildirin ki bu durumda vikinizde yetki geri alımını gerçekleştirmeyelim. Teşekkürler, Rschen7754 05:32, 11 Temmuz 2014 (UTC)

Yukarıdaki mesajın tercümesidir. --Mskyrider ileti 06:04, 11 Temmuz 2014 (UTC)

Bu konu daha önce tartışılmıştı diye hatırlıyorum ama zaten Vikisözlük'te 2 yıldan fazla süre boyunca aktif olmayan hizmetlilerin kullanıcı yetkilerinin geri alınması hakkında küçük bir tartışma yapıp Meta'ya başvurmuştuk ve yetkiler anında geri alınmıştı. Bunun küresel bir politika haline gelmesine sevindim.--Śαвяí¢αи76ileti 10:35, 11 Temmuz 2014 (UTC)
 • Başlarına taş düşmüştür. --i.e.msj 19:26, 11 Temmuz 2014 (UTC)

The Medical Translation Project has 3 finished articles in Turkish[değiştir | kaynağı değiştir]

We over at WP:MED have translated a number of articles in Turkish, of which three have been translated, but are not yet live on the Turkish Wikipedia. If you want to help out, pop over to RTT - the tracking page and also check out the intructions. If you have any questions at all please feel free to write them here or at my talk page.
Thanks, CFCF (mesaj) 12:09, 14 Temmuz 2014 (UTC)

Medikal Çeviri Projesi Türkçesinde 3 bitmiş makale var[değiştir | kaynağı değiştir]

Biz WP:MED üzerinde Türkçe makalelerin bir kısmını çevirdik, üçü tercüme edilmiş ancak Türkçe Vikipedi'de henüz etkin değiller. Eğer yardım etmek istiyorsanız, popüler üzerinden RTT - izleme sayfasını ve ayrıca talimatları kontrol edin. Herhangi bir sorununuz varsa buraya ya da mesaj sayfama yazmaya çekinmeyin.
Teşekkürler, CFCF (mesaj) 12:09, 14 Temmuz 2014 (UTC)

Yukarıdaki mesajın Türkçe çevirisidir. --Uğurkentmesaj 20:30, 14 Temmuz 2014 (UTC)

Azerbaycan Türkçesi transliterasyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Azerbaycan'da Latin alfabesi kullanılıyor fakat ə harfini okunduğu gibi yazıyoruz. Buna has bir kural mı var? --cobija 12:10, 15 Temmuz 2014 (UTC)

Ə harfi genellikle kısa, kapalı gırtklaktan gelen bir e harfidir. Kullanıldığı yerlere görede a harfinede karşılık gelebilir. Türkçedeki e sesinden ayrılması çok zordur. Zaten o cümleyi türkçeye çevirdiğinizde a veya e olduğu ortaya çıkar (genelde e harfidir) Örnekler: Ämäk/Эmək/Əmək (Emek), Ämir/Эmir/Əmir (Emir), Äsas/Əsas/Эsas (Esas), Sämär/Səmər (Semer)... Ömer Berkaymesaj 12:25, 15 Temmuz 2014 (UTC)

Tamam da Latin alfabesine entegre edilmiş bir harfi neden okunduğu gibi yazıyoruz. Kural belli. --cobija 12:34, 15 Temmuz 2014 (UTC)

"Türk devletleri ve topluluklarındaki kişi ve yer adları Türkçede yerleşmiş biçimlerine göre yazılır".--RapsarEfendim? 14:34, 18 Temmuz 2014 (UTC)

Bayraksimge[değiştir | kaynağı değiştir]

Son zamanlarda hatalı {{bayraksimge}} kullanımları üzerinde duruyorum ve Şablon:Türkiye köy bilgi kutusunun kodlarında sabit bir hata var. Bilgi kutusu içerisinde bayrak var. Karışıklık yoksa bayrak kullanılmaması öneriliyor. Şablondan bayrağın kaldırılması gerektiğini düşünüyorum. Farklı bir görüş var mı?--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 21:06, 17 Temmuz 2014 (UTC)

Şablonun ismi zaten "Türkiye köy bilgi kutusu" değil mi? Bence de bayrağa gerek yok :) Sait71 21:17, 17 Temmuz 2014 (UTC)
Evet açık bir şekilde gerek yok ama gene de binlerce maddeyi etkileyecek bir değişiklikten önce danışmanın faydası olur :). --İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 21:19, 17 Temmuz 2014 (UTC)
Şablonun adında "Türkiye" olması, o şablonda yalnızca Türkiye'deki köylere ve diğer yerleşim birimlerine has parametrelerin olması açısından kolaylık taşımakta. Yerleşim yeri bilgi kutusunda yer alan "damga" parametresi örneğin köy bilgi kutusunda yer almaz, ihtiyaç yoktur çünkü. Ek olarak maddeyi okuyan kullanıcılar o bilgi kutusunun adını göremediği için Sait'in belirttiği şey pek mümkün gözükmüyor. Esas soruya gelirsek, genel olarak yerleşim yerlerinde kullanılan bilgi kutularında bayrak kullanıyoruz. Bu bayrağın tek amacı görsellik. Göreceli bir konu olduğundan tartışılarak bir yere varılmaz bence :)--RapsarEfendim? 14:39, 18 Temmuz 2014 (UTC)
Kişisel görüşüm görsellik adına da olsa bayrakların fazla kullanılmaması. Ama coğrafi anlamda kısmi bir yararı olabilir. Ki gene dişe dokunur bir yararı yok. Farklı bir fikir görmek güzel.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 14:53, 18 Temmuz 2014 (UTC)

İsveçli akademisyen Sverker Johansson[değiştir | kaynağı değiştir]

Selamlar herkese, Bugün Wikipedia ile ilgili bir haber okudum ve sizlerinde ilgisini çekebileceğini düşündüğüm için burada paylaşmak istedim. Habere bu linkten ulaşabilirsiniz. Selamlar, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 13:39, 19 Temmuz 2014 (UTC)

Güzel de şimdi sanacaklar ki yüzlerce kelimeyi bot yazıyor. Hayır efendim botlar sadece şablon oturtuyor. Ayrıca mantıksal olarak gereken de bu. Yazacağımızdan farklı bir şey yazmayacaksa neden bot kullanmayalım?--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 13:42, 19 Temmuz 2014 (UTC)
Ayrıntılı Bilgi, sana IRC'de bahsetmiştimya tam o konu işte :) Belli kategorilere ait konuları bot ile açtırıyor. Mesela ABD'deki eyaletler-şehirler-kasabalar veya köyler, ya da hayvan grupları gibi. Çok zor bir şey değil, zamanında bizde kullanmıştık. Ben bota o kadar da karşı değilim şuanda. Yeterki doğru alanda doğru şekilde kullanılsın.Sait71 14:31, 19 Temmuz 2014 (UTC)
İlginç. Sadece 8 milyon konuşanı olan dilin 2 milyona yakın makalesi var vikide. Bizimkisi 230.000 civarı. Ne çeşit bir bot kullanmışlarsa artık, makalelerin 10'da 8'inden bahsediliyor. Mümkün mü böyle bir şey? Yağmurlukörfez 14:34, 19 Temmuz 2014 (UTC)

Peki bu tip konuları belirleyip bizlerde yapamazmıyız? Yani söylenenlerden ve kişinin yaptıklarından yapılabileceğini anlıyorum. Misal küçük veya önemsiz bir konu ile başlanılabilir. Ondan sonrasına yine yön verilebilir. Özellikle bunu spor maddelerinde mesela hiç ilgilenilmeyen Eskrim Dünya Şampiyonaları için yapılabilir. Eğer bana bu işi öğretebilirseniz ben kullanmak isterim. Özeliklede EN'den alınabilecek şampiyona sayfalarında bize kolaylık sağlayabilir. Selamlar, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 14:37, 19 Temmuz 2014 (UTC)

Robotlar var olanı kurallarla değiştirebilir. İnternetten bilgi toplayıp sunamaz(belli bir çerçevede). Yani nüfus bilgisini alabilir ve güncelleyebilirsiniz fakat telif ihlali olmadan yazıları alamayız. Türkiye telif hakkında zayıf. Eğer serbest telifli yazı çok olursa bot yazılabilir.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 14:40, 19 Temmuz 2014 (UTC)
Bence bu tür konuları söylediğim gibi belli alanlarda kullanabiliriz, onun dışında biraz zor. Mesela ABD şehirleri, İtalya şehirleri, İsviçre kasabaları veya yıldızlar vs. gibi.Sait71 14:44, 19 Temmuz 2014 (UTC)
Şehirler, şirketler vs. için ideal. Bu arada unutmadan; madde sayımız az ama puanlama sisteminde en kaliteli wikilerden biriyiz. Puanlama, değişiklik sayısı üzerinden hesaplanıyor.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 14:46, 19 Temmuz 2014 (UTC)
Yapılabilirse bence de kullanılmalı. Ayrıca bu puanlamaları nereden görüyoruz?Yağmurlukörfez 14:52, 19 Temmuz 2014 (UTC)
"Depth" puanlamayı anlatıyor. https://meta.wikimedia.org/wiki/List_of_Wikipedias
Derinlik istatistiği doğrudan doğruya kalite ölçüsü olarak kullanılamaz. İbranice, Arapaç, Farsça ve Türkçe dillerinde derinlik istatistiği yüksek. Ortadoğu dillerinin bu alanda başı çekmesi şaşırtıcı değil. Yüksek düzenleme sayısı aynı zamanda yüksek vandalizmden ve yüksek bir nüfusun erişiminden kaynaklanıyor. Çok sayıda maddenin mutlaka botla açılmasına da gerek yok. Herhangi bir tablolama veya veritabanı uygulamasında sıralı verileri cümle olarak yazdırabilirsiniz. Hatta otomatik olarak oluşturulduğu izleniminden kurtarmanız bile mümkün. Örneğin tablo rastgele seçeceği bir sayıya göre cümle içinde eşanlamlı ifadeleri rastgele kullanabilir. Örneğin 1 rakamı için ... x nüfuslu bir köydür, 2 rakamı için x kişi yaşamaktadır gibi...--Alperen (mesaj) 10:04, 20 Temmuz 2014 (UTC)
Evet 1e1 kalite değildir ama ipucu verir. Sosyolojik anlamda Ortadoğu'da yüksek olacaktır dediğin gibi. Ve önemli olan bilgiye ulaşmak olduktan sonra varsın robot yazmış gibi görünsün--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 10:12, 20 Temmuz 2014 (UTC)
Maddeleri botlar açıyormuş. Diğer Viki'de olabilir. Türkçe Vikipedi'de yetkili sayısı fazla madde az. Yetkili sayısı az olup madde sayısı fazla olan diller var. Türkçe Vikipedi'nin kaliteli maddeler içerdiğini söylemek isterim. Vandalizm olmazsa daha da büyüyeceğiz. --Uğurkentmesaj 14:07, 20 Temmuz 2014 (UTC)
 • Aşağıdaki bir tartışmada son bir ay içinde 225 kişinin aktif olduğu belirtilmiş. Herkes günde kişi başı bir madde açsa ayda 6750 madde eder. Ama şuraya bakınca insan üzülüyor. Türkçe Vikipedi'nin kaliteli maddeler içerdiği söyleniyor da buraya, buraya veya buraya ilgi gösteren yok :) Ayrıca İsveçli akademisyen Vikipedistlere inek diyerek ayıp etmiş.--B.S.R.F. 💬 14:54, 20 Temmuz 2014 (UTC)

Küçük araçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Birkaç küçük araç yazdım/geliştirdim. Hata bulursanız lütfen söyleyin. Araçların sayfalarında araçları kişiselleştirebilmeniz için notlar var.

Tüm araçlar Monobook ve Vector'de çalışır. Tüm soru ve sıkıntılarınız için IRC'e girin ya da mesaj sayfamdan ulaşın. Umarım yararlı olur.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 10:08, 20 Temmuz 2014 (UTC)

Vikipedi Eleştirisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazeteci Murat Bardakçı, İngilizce Vikipedi'nin çok iyi bir ansiklopedi olduğunu ancak Türkçe sürümünden kaçınılması gerektiğini beyan etmiş. Bakınız: Youtube'da ilgili video. Ben de Türkçe sürümün bu kadar geri kalmasına şaşırmaktayım. Madde sayısı olarak düşünmeyiniz. Sayı olarak da gerideyiz ancak halihazırda bulunan maddelerin çoğu niteliksiz bilgi içeriyor. Çok azı kaynaklı. Geri kalışın sebeplerini ortaya koymalıyız. Benim yaklaşık 10 senedir gördüğüm, yönetici kesimin olumsuz etki yaptığıdır. Diğer Wiki'lerde görmediğim kadar, yıldırma, küstürme, şahsi mücadeleler görmekteyim. İlgili arkadaşlarımız kusura bakmasın ama marjinal olacağız diye insanların değerlerine de saygı duyulmuyor. İnsanlar öncelikli olarak değerlerini ve inançlarını okumakta. Kendince katkı yapmakta. Batıyı benimsemek adına bulunduğumuz topluma suçlar isnat etmek tutumunu bırakmadıkça ansiklopediyi geliştiremeyiz.(Süryani Kırımı, Rum Kırımı vb. gibi maddelerdeki tutum örnektir.) Her gün milyonlarca insan internette bir şeylere katkı yapıyor. Onları Vikipedi'den uzaklaştıran düşmanca tutumları bırakmamız gerekiyor. İnsanları engelleyen bu davranışları terk edelim. En büyük marjinallik bilgiye ve erdeme hizmet etmektir. --Kafkasmurat- 10:38, 20 Temmuz 2014 (UTC)

Gelişmekte olan ülkelerin temel sorunu bilgiye verilen önemin azlığı. En basit örnek kaydet tuşunun üstünde
Bu sayfayı kaydederek eklediğiniz içeriği kendiniz yazdığınızı, başka kişilerin haklarını ihlal etmediğinizi ve ..

yazarken hala telif ihlali yapılıyorsa ...Yorumsuz--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 10:42, 20 Temmuz 2014 (UTC)

Bardakçı'ya katılmamak elde değil. Ayrıca kafkasmurat'ın da dediği gibi; sadece madde sayımız az değil, var olan maddelerimizin de çoğu niteliksiz. Bu iş burada değişiklik veya devriyelik yapan 3-5 aktif kullanıcı ile olmuyor. Türkçe sürüme insanlar neredeyse tamamen ilgisiz. Yağmurlukörfez 14:07, 20 Temmuz 2014 (UTC)
Yağmurlukörfez milletimiz ilgisiz diyorsun fakat belirtmek isterim ki çoğu yerelden ulusula kadar gazeteler bile Vikipedi'den kopyala yapıştır yapıyor. Kendi okulumdan örnek vereyim. Öğrenciler bile ödevlerini kopyala yapıştır yapıyor. Bir de kaynak belirtseler. Ama millet olarak katkı yapmakta yetersiziz. 588.322 kullanıcı var. Son 1 ay içerisinde aktif olarak katkıda bulunan 4 bürokrat, 11 hizmetli, 3 denetçi, 3 gözetmen, 116 devriye, 88 beyaz liste kullanıcısı var. Bu sayıların toplamı ancak 225 oluyor. İstatistiklerle de doğrulamış olalım. Aradaki farkı açıkça görebiliyoruz. --Uğurkentmesaj 14:19, 20 Temmuz 2014 (UTC)
Okuldaki çocukların ödevlerini buradan yapması, ödevlerini yapacak başka bir kaynak bulamamalarındandır. Gazete veya başka ortamlarda aynı şekilde öyle. Buna kolaya kaçmak denir ve hiçbir şeyi ölçmez. Aldıkları bilginin doğru olup olmadığını bile bilemiyorlar zira yukarıda da bahsedildiği üzere çoğu madde kaynaksız. İkincisi, verdiğiniz örneklerin banim bahsettiğim "ilgisizlik" ile ne alakası var onu da anlayamadım. Burada kast edilen, vikipediye katkı sağlanmaması. Okulunuzdaki arkadaşlarınıza vikipediden sadece kendileri için faydalanmamaları gerektiğini, başkalarının da faydalanabilmesi için katkı yapmaları, zaman ayırmaları gerektiğini söyleyin.Yağmurlukörfez 14:56, 20 Temmuz 2014 (UTC)
Türkçe Vikipedi'de bir ansiklopedide olduğumuz kavranılmamış, sanki kişisel çatışmalar var gibi. Buna sıkça rastladım, bir şeye karşı çıkıldığında "Aaa evet sen, sen zaten hep karşı çıkarsın bana" gibi yaklaşımlara rastladım. Halbuki burası ansiklopedi ve birbirimizi tanımıyoruz, kişisel davalar nereden çıkıyor anlamıyorum. Buraya çoğunlukla Türkiye insanı katkı yaptığı için, toplum yapısı, insanların kafası ve kültürü de etki ediyor. Halbuki burada bunlar etkili olmamalı. Türkiye geçerken ülkemiz deniliyor mesela veya şuradaki gibi bazı maddeler Türkiye odaklı. Veya şu KM adaylığındaki gibi anlamsız ve kişisel eleştiriler var. "Neden NATO'nun kanlı tarihi göz ardı edilmiş acaba madde de sorarım size?" yazılmış. Ne saçma bir yorum. Kanlı tarih? Neye göre, kime göre? Bu tarz yorumlara oldukça rastlıyorum. Mesela bir diğer komik yorum -kusura bakılmasın lütfen bana komik geliyor- şurada var. "Haber sitesinden kaynak olmaz kardeşlerim. Kaliteli madde olması mümkün değildir." yazılmış. Ve kaynaklarda BBC, CNN gibi siteler var :) Böyle bir yorum bende oy veren kullanıcının aday gösterilen maddedeki kişiden hoşlanmadığı için karşı olduğu izlenimini oluşturmuştu. Yani içimizdeki kullanıcıların bazılarının bile buranın mantığını anlayamadığı ortada. Çoğu kişinin buranın Türkiye'nin değil Türkçe'nin ansiklopedisi olduğunu bile kavrayamadığı ortada. Sorunlar çok ve muhtemelen uzun yıllar atlatılamayacak. İngilizce Vikipedi'nin katılımcısı çok. Ben bile girip ufak görünüm düzenlemeleri yapıyorum. Ortak dil sonuçta. Bir de eleştiri mevzusu var. Ekşi Sözlük'te de rastladım mesela. Türkçe Vikipedi'den uzak durun yalan yanlış şöyle böyle. E bunu diyen insanlar buraya girip o yanlışı düzeltse artık o yanlış burada olmaz. Yani Türk insanı tipik yapısı olarak geleneksel bir şekilde "çabalamıyor, eleştiriyor". Çabalayan taraf olmaktan yanayım. Herkese kolay gelsin. - Seyit mesaj 15:38, 20 Temmuz 2014 (UTC)
Güzeldi, aynen. Bizde varsa yoksa eleştiri. Neyse artık böyle tartışmaktansa katkı yapmayı tercih ediyorum. İlginçtir bu yüzden tepki de aldım. Her neyse, katkıya devam.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 15:42, 20 Temmuz 2014 (UTC)
Vikipedi Türkiye'nin yansımasıdır. Bilgiye ne kadar değer verildiğinin önemidir. Zamanında bizde engellendik, bizde çok kızdık ancak zaman geçtikçe hatalarımızı anladık. Küsüp bırakmadık. Ara verdik ama kopmadık. Kimse kusura bakmasın ama "en önemli maddeler tercüme edilmemiş" demesi bile Vikipedi'yi bilmediğini gösteriyor. Vikipedi sanki ülkelerde büro açmışta Türkiye bürosunda çalışan tırnak içinde "enayiler" en önemli maddeleri çevirmemişler gibi bir algı oluşturmuş. Bu iş gönüllü işi. Türkçe Vikipedi eğer İngilizce'den geriyse bunda Murat Bardakçı'nın da payı vardır. Kuru eleştiri ile olmuyor bu işler. Milletin tarihçileri, hocaları, profesörleri okullarda öğrencilere kapsamlı madde yazma ödevleri verirken, bizimkiler Vikipedi'yi öcü gibi göseriyor, millete yanlış tanıtıp soğutuyorlar. Sonrada efendim Türkçesi iyi değilmiş. Tabi iyi olmaz. Birde İngilizce ile kıyaslamak doğru değil. İngilizce bir çok ülkenin ana dili. Sade İngilizler katkı yapmıyorlar. Keza bir çok dil yine bir kaç ülkede ana dil olarak konuşuluyor. Dolayısı ile o dillere birden çok ülkeden katkı yapılıyor. Türk milleti hiç bir zaman hiç bir işte azimli ve disiplinli olamadı. Bu konuda da olmuyor. Hazır bilgiyi kullanmayı çok seviyor. 2'ye bir daha koyayım demiyor. Aksine sayfalara aptalca zararlar vererek komiklik yaptığını sanıyor. Bu ansiklopedi böyle büyümez. Yetkili kişilerde hata yoktur demiyorum ama en başta hata bu zihniyette. Murat Bardakçı Vikipedi'nin V'sini bile bilmeden ahkam kesiyor. Ben katılmıyorum bu eleştiriye.Sait71 15:55, 20 Temmuz 2014 (UTC)
Yağmurlukörfez ben o sayıları Türkçe Vikipedi'de etkin katkı yapanların sayısını vermek için yazdım. Bu sayılar daha da artsa ve güzel katkılar da artsa ne iyi olacak. --Uğurkentmesaj 16:19, 20 Temmuz 2014 (UTC)

Yukarıda söyleneceklerin çoğu söylenmiş. Kendimizi eleştirebileceğimiz yerler olabileğini biliyorum ama Murat Bardakçı ve boş işler müdürleri ekşi sözlük yazarlarının söylediklerini ne dikkate alıyorum ne de kabul ediyorum. Önce gelsinler buraya bir nokta koysunlar ondan sonra bişeyler yazıp söylesinler.

Benim asıl bugün buraya yazmam sebebim biraz farklı. Bunun için uzun süredir bir başlık açmayı düşünüyordum ama önce burada bir nabız yoklamak istiyorum. Biliyorsunuzki (eğer bilmiyorsanız resmi rakamlar burada) Türkiye'de nüfusun %12si özürlü ve bunların sadece %22 si çalışmakta yani toplan nüfusun %10'u yani 7milyon civarında özürlü insan evlerinde oturuyorlar ve Türkiye'nin imkansızlıklarından dolayı evden çıkan sayısı herhalde çok az olsa gerek. Bunu yazmamın sebebi şudur ki; bu kardeşlerimiz için Türkiye Sakatlar Derneği ile temasa geçilip şehirlerde seminerler düzenlense ve bu kardeşlerimizi vikipedi'ye katkı sağlamaları için teşvik edilse bence hem onların hemde vikipedinin gelişimi için çok faydalı olacağını düşünmekteyim. Bir çok şehirde vikipedist arkadaşımız var. Misal ben TR de izinde olduğum zamanlarda 1-2 günümü ayırıp İzmit ve Sakarya'da bu tip oluşuma bildiklerimi aktarmak için seminerlere katılabilirim. Sizlerin ve buradaki yöneticilerin fikirleri önemli tabiki. Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Saygı ve Selamlarımla, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 08:44, 21 Temmuz 2014 (UTC)

Birşey daha eklemeyi unuttum. Özellikle devriyelik yaparken kayıtlı ama Beyaz listede olmayan kullanıcıların yaptıkları değişiklikleri onaylarken sizlere tavsiye Teşekkür et butonunu kullanın. Kulllanın ki onların güzel bişey yaptığını anlasınlar ve onlar için teşvik olsun. Biz halk olarak Teşekkür etme özürlü bir halkız. O nedenle lütfen özellikle yeni kullanıcılar için kesinlikle kullanınız. Saygı ve Selamlar, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 08:49, 21 Temmuz 2014 (UTC)
Düşüncen güzel ve bence uygulanabilir. Ama dikkatli olmak lazım. Yanlış anlaşılmadan yapmak lazım. Geliştirilebilir. Fakat bir sıkıntı da kabul edersiniz ki burada nüfus artarsa sorun da artacak. Eğer böyle bir girişim yapacaksak tüm politikaları ve wiki dilini daha anlaşılır bir şekilde anlatmak gerekecek. Teşekkür edince bir şey kaybetmiyoruz, etmeliyiz. --İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 08:52, 21 Temmuz 2014 (UTC)

Yeni yazarlar çekme[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikipedi/Wikipedia nedir?

Bakın, WP'ye adam çekmek için millet neler yapıyor. Bunun Portekizce versiyonu da var. Bizim de benzer bir video yapıp internet ortamında yaymamız gerek. "Böyle güzel kızı nereden bulacağız?" demeyin. Bizde daha güzelleri var. Ancak düzgün bir Türkçe ile konuşanını bulabilir miyiz bilemem. (Bu durumda dublaj yaparız. :-) Yararı olur, zararı olmaz. Tabii daha çok yazar çekmek istiyorsak... Sevgiler, --E4024 (mesaj) 13:32, 21 Temmuz 2014 (UTC)

Aslında güzel bir fikir. şu tarz bir şey işimizi görür. Bu sitede bu tür tanıtımlar yapan profesyonel kişiler var. Sitenin adı zaten bi onluk. Belirlediğimiz kelimeleri arka plan eşliğinde okuyup hazırlıyorlar. Ancak maliyeti ne kadar olur bilemiyorum. Sanırsam 10 kelimesi 10 TL gibi bir ücrete denk geliyor.Sait71 13:41, 21 Temmuz 2014 (UTC)
Eğer başlayacaksak ben seve seve nasıl madde yazılır, nasıl şablon hazırlanır, nasıl dil bağlantısı yapılır... mümkün olan her özelliği videolu anlatım ile youtube ya da wiki sunucularına yükleyebilirim.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 14:04, 21 Temmuz 2014 (UTC)
Aslında bir de bunları anasayfaya veya hakkında sayfası gibi yerlere eklesek daha da iyi olur. Ayrıntılı Bilgi sen istersen yap hem yararı olur. --Uğurkentmesaj 14:13, 21 Temmuz 2014 (UTC)
Bunu içimizden birisi yapabilirse o daha iyi olur aslında. Bu tür bir video ile tam anlamıyla istediğimiz şekilde anlattırmak çok maliyetli olur. 10 kelimesi 10 TL artı müzik resim ekleme falan ekstra ücret istiyorlar. Ayrıntı sen yapabilirsen enfes olur aslında :) Sait71 14:29, 21 Temmuz 2014 (UTC)
Görsel olarak bir etkim olmaz :) . Dediğim madde oluşturma vs. bilgisayar ekranı üzerinden yapabilirim. Oradan konuşabilirim. Fakat görsel olarak katkım pek olmaz. Yani hitap konusunda sadece bilgisayar ekranından anlatım yapabilirim. Kamerada ekran görünür arkada benim sesim. Siz tanıtımı yapacak birini bulun wiki dili vs. anlatma işini ben yaparım. --İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 14:43, 21 Temmuz 2014 (UTC)
TRT Haber'deki bazı spikerlerin 10 dakikalık dersler filan anlattığını görmüştüm. Vikipedi olarak ilgi çekici bir spiker bulabilsek. Kişi başı 10 TL. El atın bakalım :) --Uğurkentmesaj 14:54, 21 Temmuz 2014 (UTC)
Eğer böyle bir video çekilecekse güzel kızlar ve nispeten yakışıklı erkekler olması ilgiyi de arttıracaktır. Malum, şekilci bir milletiz. İnsanlar sırf videoda güzel bir kız var diye ilgisi olmasa da izleyebilir. Yakışıklı erkek ya da güzel kız varsa arkadaş hatrı için belirlenecek metni (herkes için bir cümle yeterli) kısa bir video çekiminde söyleyebilir ve tüm video kayıtları bir kişi tarafından birleştirilip bir video hazırlanabilir. Kısa, öz ve vurucu cümleler kullanmalıyız ve 1 dakikayı geçmemeliyiz bence. Çünkü uzun videolar maalesef "amaaan uzunmuş" denilerek izlenmeyebiliyor. Videoda birer cümle okuması için bir kız ve bir erkek bulurum (gerçi kızları bulup da erkek olarak vikipedistler olarak biz mi oynasak? Face-smile.svg) ve herkes de kız veya erkek bulabilir. İçimizden biri tüm videoları birleştiririm, formatları gerekirse çevirip montajını yaparım derse bu iş olur, videonun metin kısmı yazılır. 1 dakikalık bir video, zor olmamalı...--Śαвяí¢αи76ileti 15:41, 21 Temmuz 2014 (UTC)
mümkünse kızlar çıplak, en azından yarıçıplak olsun Sabriciğim. :) ANADOLU (mesaj) 18:21, 21 Temmuz 2014 (UTC)
Birkaç dakikalık bir videoyu uzun bulup sonuna kadar seyredecek sabrı olmayanlardan da çok iyi Vikipedi yazarı çıkar zaten. Bol kaynaklı, tek harf hatasız (onaylamadan önce 10 kere kontrol ederler) maddeler yazarlar. --E4024 (mesaj) 15:53, 21 Temmuz 2014 (UTC)
 • Başlangıç olarak bu videonun türkçe altyazısını çevirebilir, yayılmasını sağlayabilirsiniz.--i.e.msj 17:38, 21 Temmuz 2014 (UTC)
Ellerine sağlık çok güzel olmuş. Bunu alt yazı ile Youtube'a yükleme imkanımız yok mu?Sait71 14:55, 24 Temmuz 2014 (UTC)
Serbest telifi. Yükleyebiliyor olmamız lazım.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 15:22, 24 Temmuz 2014 (UTC)
Yükledim bile. :)Sait71 15:25, 24 Temmuz 2014 (UTC)
Bak, Eleman, herkes kızlar üzerine düşünürken böyle basit çözüm kimsenin aklına bile gelmedi. Kutlarım. --E4024 (mesaj) 07:10, 22 Temmuz 2014 (UTC)

Madde sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar, Vikipedi'de geri kalmış, hiç ilgi görmeyen ama aslında çok önemli bir konuyu canlandırmak istiyorum. Maddeleri kalite ve önemine göre sınıflandırmamız gerekiyor. Maddelerin tartışma sayfalarına ilgili VikiProje'nin şablonunu ekleyelim. Aşağıdaki tabloda görüldüğü üzere maddenin gelişmişlik derecesine göre bir sınıf belirtelim. Bunun yanında o maddenin VikiProje açısından önem derecesini de ekleyelim. Gerekirse VikiProje sayımızı artırmalı ve maddelerimizi sınıflara ayırmalıyız. Bence çok önemli bir konu bu.

Örnek kod : {{VikiProje Spor|sınıf=C|önem=Çok}}

Aşağıdaki şablondan madde sınıflandırma hakkında çok net bilgilere ulaşabilirsiniz: {{Sınıflandırma sistemi}}

Sait71 21:09, 23 Temmuz 2014 (UTC)

Kesinlikle yapılması gereken bir şey bence. Mümkün oldukça yapmaya çalışacağım.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 21:12, 25 Temmuz 2014 (UTC)
Teşekkür ediyorum. Bu konu İngilizce Wiki'de neredeyse eksiksize yakın. Bence VikiProje sayımızı da artırabiliriz. Böylelikle maddelerin gelişimini kolaylaştırabiliriz. Maddeleri sınıflandırmanın başka bir avantajı ise Örneğin SM statüsüne yakın olan A sınıfı maddelerin sayısını falan bilir ve ona göre geliştirerek SM sayımızı artırabiliriz. Çok yararlı olacağını düşünüyorum. Bizim ansiklopedimizde neredeyse hiç önemsenmeyen bir konu. Söylediğim şablonda maddeleri nasıl sınıflandıracağımız açık. Ben son olarak örnek maddelerde ekledim şablona. Yalnız sınıflandırırken maddenin önemini falan TBA'ya uygun olarak belirtelim. Yani mesela VikiProje Türkiye için En önemli sınıfındaki bir madde VikiProje Tarih için Orta önemli sınıfında olabilir...Sait71 23:43, 25 Temmuz 2014 (UTC)
Vikiproje Fizik'i kurmak istiyorum. Hali hazırda Bilim takımı var fakat aktif değil ve sistemi Projelerden farklı. Tek başıma (ya da birilerinin yardımıyla) kurup üye gelmesini beklemek ve beklerken sistemleştirmek nasıl olur?--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 06:29, 26 Temmuz 2014 (UTC)
Birde VikiProjeleri alt takımlara ayırabilmek mümkün. Mesela VikiProje Müzik var ona bağlı olarak VikiProje Hande Yener veya VikiProje Murat Boz gibi şarkıcıların VikiProjeleri de mevcut {{VikiProje müzik/İlgili VikiProjeler}}. Bunun yanında mesela VikiProje Spor var. Birde bir spor dalı olan VikiProje Tenis var. Futbol basketbol projeleri de sonraki tarihlerde açılacak inşallah. Bu gibi alt takımlar yaratabilir ve çok daha kapsamlı bir sınıflandırma yapabiliriz. Yeterki VikiProjenin kapsadığı konular yeterli sayıda olsun. Mesela Hande Yener VikiProjesi yararlı. Bir çok Hande Yener maddesi var. B sınıfı bir çok maddesi var. Bunlar biraz çalışma ile KM yapılabilir. Örneğin Hande Yener ile ilgili KM olmaya çok yakın maddeleri Buradan kolaylıkla bulabiliyoruz :=)Sait71 14:38, 26 Temmuz 2014 (UTC)
Vikiproje Bilim hazır. Geliştiriyorum. Katılırsan sevinirim. Yarın mümkün oldukça çoğu bilim maddelerini sınıflandıracağım.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 19:49, 26 Temmuz 2014 (UTC)
Ellerine sağlık. Bende Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili maddeleri sınıflandırıyorum. Katılırım tabi :)Sait71 21:45, 26 Temmuz 2014 (UTC)
evet, hande yener projesi kesinlikle çok yararlı. ihmal edilmemeli daha da geliştirilmeli. daha sonra vikiproje hande yener de geliştirilerek vikiproje hande ve vikiproje yener olarak alt gruplara ayrılırsa çok makbule geçer. bu arada makbule dedim, aklıma geldi. vikiproje makbule özyener de açılabilirse, VP TR pek bir güzelleşir, şenlenir. ANADOLU (mesaj) 18:28, 26 Temmuz 2014 (UTC)

Rukiye Erkin (Atatürk'ün manevi kızı)[değiştir | kaynağı değiştir]

Mustafa Kemal and Rukiye.jpg
 1. Tarihçi arkadaşlar Takabeg ile yaşadığım Commons'taki şu tatışmaya katılabilir mi? @Kahve6 @Yagmurlukorfez
 2. Commons'taki mesaj sayfam üzerindeki lisans ile alakalı meselede öneride bulanabilir misiniz? --Mavrikantmsj 15:10, 29 Temmuz 2014 (UTC)
@Mavrikant, biraz araştırdım ama o fotoğraf hakkında hiç doğru düzgün kaynak yok. Rukiye Erkin 1911 doğumlu yani o fotoğrafın çekildiği söylenen 1926 yılında 15 yaşında olması lazım. Oradaki kadın hiç 15 yaşında gibi görünmüyor açıkçası. Latife Uşşaki olabilir gibi geliyor (tartışma sayfasında belirttim) ama o da 1925'te boşanmış. Fotoğrafın tarihi de şüpheli görünüyor. Kaynak gerektiren bir görsel açıkçası. Belki kahve6 bir şeyler bulur... iyi çalışmalar.Yağmurlukörfez 16:48, 29 Temmuz 2014 (UTC)
Bende o kadının Latife Hanım olduğunu düşünüyorum. Atatürk ile İzmir'e giderken çekilen bir fotoğrafıdır. Bir kaç haber kaynağında da bu fotoğraf kullanılmış: (Çok güvenilir olmasa da) 1, 2 Sait71 17:30, 29 Temmuz 2014 (UTC)

İnternette çogunluk Fikriye hanım olduğu yönünde fakat tarihçi bir arkadaşım Fikriye değil, Rukiye hanım olduğunu söyledi. Bende bunun üzerine Commons'tan dosyanın adını değiştirttim. Fakat elimde somut bir delil yok. --Mavrikantmsj 19:49, 29 Temmuz 2014 (UTC)

Arkadaşım ile tekrar konuştum. Resimki kadının Rukiye hanım olduğu konusunda çok ısrarcı. Bunu ispatlamak içinde internet üzerinde Google ile ulaşılamayan kendi arşivindeki nadir resimleri gönderdi.
 1. Orjinal resmin daha kaliteli hali
 2. Aynı yerin gün içinde çekilmiş başka bir resmi
 3. Atatürk ve Rukiye Hanımın çok daha sonraları çekildiğini söylediği kaliteli bir resim

Bu bilgiler ışığında tarihçi arkadaşlar tekrar fikir belitebilir mi? --Mavrikantmsj 21:30, 29 Temmuz 2014 (UTC)