Vikipedi:Köy çeşmesi (ilginize)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Köy Çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

Konu başlıkları

İstanbul'un Fethi[değiştir | kaynağı değiştir]

Selamlar.

Bu maddeyi SM yapma umuduyla çalışmalara başladım, fakat gün geçtikçe tarafsız kaynak bulmanın imkansızlığını anlamaya başladım. Web tabanlı tarafsız Türkçe kaynak 'bulamıyorum'. Dandik sitelere avuç açar oldum, seçkinlikten vazgeçtim sadece geliştirmeye çalışıyorum ama bulduğum kaynaklarla bu bile zor. Saygıdeğer bildiğim tarihçilerin yazılarında bile "Korkak Bizans kralı" tarzı ifadeler geçiyor, oysa Bizans kralının kuşatmada ölene kadar savaştığı kesinlikle teyit edilmişken.. Osmanlı'da ölene şehit, Bizans'ta ölene telef denilmiş. İnternet üzerinden güzel bişey bulabilen, elinde tarafsız anlatımlı bir kitap olan var mıdır?

Acil.

--bermanya 13:15, 1 Temmuz 2014 (UTC)

İki tane çok iyi pdf buldum bakıcaz artık. --bermanya 18:32, 1 Temmuz 2014 (UTC)
Tarafsiz tarih biraz zor ama yine de umarim bu isinizi gorur Academia. Selamlar --Tacci2023 (mesaj) 20:08, 1 Temmuz 2014 (UTC)
Yunanca bilen birilerinden yardım alın derim. Mesela Yunanca çocuk kitaplarında/ders kitaplarında günümüzde nasıl anlatılıyor bu hikaye? Günümüzde kalan etkileri gibisinden bir başlık içinde belirtilebilir. Tabii yine de siz bilirsiniz Meelo (mesaj) 00:50, 4 Temmuz 2014 (UTC)

Stefan Zweig'ın "Yıldızın Parladığı Anlar" kitabının ilk 36 sayfasında Fatih Sultan Mehmet ve İstanbul'un Fethi anlatılıyor. Bu pdf'yi buldum tarafsız mı bilmiyorum ve İngilizce ama Venedikli bir doktor olan Nicolo Barboro'nun günlüğünden ve kitabından alınmış. Berkecelik (mesaj) 10:22, 11 Temmuz 2014 (UTC)

İoannes Anagnostis'in Diigisis isimli kitabı ve Doukas'ın kroniği tarafsız olmasa da ilk elden kaynak olması bakımından yararlı olacaktır. Tabi e-kitap olarak bulabilir misin bilmiyorum. Ayrıca Donald Nicol'ün Bizans'ın Son Yüzyılları, Joseph von Hammer'in Osmanlı İmparatorluğu Tarihi ve Halil İnalcık'ın Devlet-i 'Aliyye eserlerinde de önemli bilgiler bulabilirsin. Bizans'ın Son Yüzyılları bende yok ama diğerlerinin e-kitaplarını yekten e-posta ile gönderiyorum.
Bir ara ben de maddeye el atmak istemiştim ama dediğin gibi tarafsız kaynak bulmak çok zor olduğundan ve geniş bir çalışma istediğinden cesaret edememiştim. İyi bir madde ortaya çıkaracağından eminim, kolay gelsin. --cobija 11:00, 11 Temmuz 2014 (UTC)
Teşekkür ederim, şu an elimdeki güzel kaynak sayısı epey arttı. Bir hafta falan görünmeyeceğim, sonra kaldığım yerden devam. Bir text dosyasında kabataslak hazır sayılır madde. --bermanya 11:16, 11 Temmuz 2014 (UTC)

eşi mi? eşlerinden biri mi?[değiştir | kaynağı değiştir]

Tartışma:Zeyneb binti Huzeyme sayfasındaki konuya VP:TBA dahilinde ve ansiklopedik katkılarınızı bekliyoruz. --kibele 09:43, 4 Temmuz 2014 (UTC)

 • Yorum Yorum Bazı arkadaşlarımız bir eşi olsun demiş fakat eşlerinden biri daha uygun oluyor. Yaklaşık 10 farklı siteyi araştırdım. Çıkan sonuçlar da çoğunlukla eşlerinden, hanımlarından, zevcelerinden biri diye bahsediyor. Bazı sayfalarda sıra belirtiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bir makalesinde Hz. Aişe'yle ilgili olarak ise Peygamberimizin ilk eşi ifadesini kullanmış. Eşlerinden bahsederken daha belirli olması için sıra belirten ifadeler kullanabiliriz diye düşünüyorum. --Uğurkentmesaj 22:31, 4 Temmuz 2014 (UTC)
Bu konu maddenin tartışma sayfasında tartışılmalı, burada değil. Yorumunuzu oraya taşırsanız daha sağlıklı olur.Yağmurlukörfez 23:04, 4 Temmuz 2014 (UTC)

Selahaddin Eyyubi[değiştir | kaynağı değiştir]

Selahaddin Eyyubi maddesinde yapılan bir değişikliğe binâen başlatılan şuradaki tartışmaya dahil olarak, görüşlerinizi bildirmeniz dileğiyle..--Eğitmenmahmut msj 01:48, 8 Temmuz 2014 (UTC)

Büyükşehirlerdeki köyler[değiştir | kaynağı değiştir]

Malum 13 yeni büyükşehrin kurulmasıyla köyler mahaller oldu. Bu büyükşehirlerdeki köyleri mahalleye dönüştürelim. Çünkü dönüştürmezsekte bilgi yanlışlığı olur. İncelenmemiş sayfalara devriye arkadaşlar bakarsa çoğu köy maddeleri zaten. Zaten de görüyorsunuzdur. Köy maddelerine bakarken telifli, vandalizm, gerçek olmayan konular bulunmakta. Bunu düzeltmek gerekiyor diye düşünüyorum. Maddeleri inceleyebiliriz, düzenlemek ve köy şablonlarını da mahalle şablonuyla değiştirmek. İBP ile bunu daha kolay da yapabiliriz. Herkes kendine 1 büyükşehir mahallerini (eski adıyla:köylerini) seçer. Topluluğunun kararları lazım. İyi çalışmalar.--Uğurkentmesaj 15:32, 10 Temmuz 2014 (UTC)

Meseleyi burada tartışıyorduk.

Önemli: Hizmetli etkinliği gözden geçirme[değiştir | kaynağı değiştir]

IMPORTANT: Admin activity review[değiştir | kaynağı değiştir]

Hello. A new policy regarding the removal of "advanced rights" (administrator, bureaucrat, etc) was recently adopted by global community consensus (your community received a notice about the discussion). According to this policy, the stewards are reviewing administrators' activity on smaller wikis. To the best of our knowledge, your wiki does not have a formal process for removing "advanced rights" from inactive accounts. This means that the stewards will take care of this according to the new admin activity review here.

We have determined that the following users meet the inactivity criteria (no edits and no log actions for more than 2 years):

 1. Dsmurat (administrator)
 2. Lighterside (administrator)
 3. Mach (administrator)
 4. İnfoCan (bureaucrat, administrator)

These users will receive a notification soon, asking them to start a community discussion if they want to retain some or all of their rights. If the users do not respond, then their advanced rights will be removed by the stewards.

However, if you as a community would like to create your own activity review process superseding the global one, want to make another decision about these inactive rights holders, or already have a policy that we missed, then please notify the stewards on Meta-Wiki so that we know not to proceed with the rights review on your wiki. Thanks, Rschen7754 05:32, 11 Temmuz 2014 (UTC)

We haven't removed User:Lighterside's rights as he/she edited after the notification. if the community wishes to remove his/her rights as well please notify us at stewards noticeboard. Thanks--Shanmugamp7 (mesaj) 04:55, 17 Ağustos 2014 (UTC)

Önemli: Hizmetli etkinliği gözden geçirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba. Hizmetli, bürokrat gibi "gelişmiş yetkilerin" geri alınmasıyla ilgili yeni bir politika bir süre önce küresel topluluk fikirbirliğiyle kabul edilmiştir (topluluğunuza tartışma hakkında önceden duyuru yapılmıştır). Bu politikaya göre, kâhyalar küçük vikilerde hizmetlilerin etkinliklerini kontrol etmektedir. Bilebildiğimiz kadarıyla vikinizde etkin olmayan kullanıcı hesaplarından bu "gelişmiş yetkilerin" geri alınmasıyla ilgili resmî bir süreç belirlenmemiştir. Yani bu işlem yeni hizmetli etkinliği gözden geçirmeye uygun olarak kâhyalar tarafından yerine getirilecektir.

Aşağıdaki kullanıcıların etkin olmama kriterlerine (2 yıldan uzun süre boyunca sıfır değişiklik ve sıfır yetki kullanımı) uyduğunu belirledik:

 1. Dsmurat (hizmetli)
 2. Lighterside (hizmetli)
 3. Mach (hizmetli)
 4. İnfoCan (bürokrat, hizmetli)

Bu kullanıcılara kısa süre içinde eğer kullanıcı yetkilerine sahip olmaya devam etmek istemeleri durumunda bir topluluk tartışması başlatmalarını isteyen bir bilgilendirme mesajı gönderilecektir. Kullanıcıların cevap vermemeleri durumunda yetkileri kâhyalar tarafından alınacaktır.

Ancak, eğer topluluk olarak küresel politikanın ötesinde kendi etkin olmama gözden geçirme politikanızı yapmak ve bu etkin olmayan kullanıcılar hakkında başka bir karar almak istiyorsanız ya da farkına varamadığımız böyle bir politikaya sahip olmanız durumunda lütfen Meta'da kâhyalara bildirin ki bu durumda vikinizde yetki geri alımını gerçekleştirmeyelim. Teşekkürler, Rschen7754 05:32, 11 Temmuz 2014 (UTC)

Yukarıdaki mesajın tercümesidir. --Mskyrider ileti 06:04, 11 Temmuz 2014 (UTC)

Bu konu daha önce tartışılmıştı diye hatırlıyorum ama zaten Vikisözlük'te 2 yıldan fazla süre boyunca aktif olmayan hizmetlilerin kullanıcı yetkilerinin geri alınması hakkında küçük bir tartışma yapıp Meta'ya başvurmuştuk ve yetkiler anında geri alınmıştı. Bunun küresel bir politika haline gelmesine sevindim.--Śαвяí¢αи76ileti 10:35, 11 Temmuz 2014 (UTC)
 • Başlarına taş düşmüştür. --i.e.msj 19:26, 11 Temmuz 2014 (UTC)

The Medical Translation Project has 3 finished articles in Turkish[değiştir | kaynağı değiştir]

We over at WP:MED have translated a number of articles in Turkish, of which three have been translated, but are not yet live on the Turkish Wikipedia. If you want to help out, pop over to RTT - the tracking page and also check out the intructions. If you have any questions at all please feel free to write them here or at my talk page.
Thanks, CFCF (mesaj) 12:09, 14 Temmuz 2014 (UTC)

Medikal Çeviri Projesi Türkçesinde 3 bitmiş makale var[değiştir | kaynağı değiştir]

Biz WP:MED üzerinde Türkçe makalelerin bir kısmını çevirdik, üçü tercüme edilmiş ancak Türkçe Vikipedi'de henüz etkin değiller. Eğer yardım etmek istiyorsanız, popüler üzerinden RTT - izleme sayfasını ve ayrıca talimatları kontrol edin. Herhangi bir sorununuz varsa buraya ya da mesaj sayfama yazmaya çekinmeyin.
Teşekkürler, CFCF (mesaj) 12:09, 14 Temmuz 2014 (UTC)

Yukarıdaki mesajın Türkçe çevirisidir. --Uğurkentmesaj 20:30, 14 Temmuz 2014 (UTC)

Azerbaycan Türkçesi transliterasyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Azerbaycan'da Latin alfabesi kullanılıyor fakat ə harfini okunduğu gibi yazıyoruz. Buna has bir kural mı var? --cobija 12:10, 15 Temmuz 2014 (UTC)

Ə harfi genellikle kısa, kapalı gırtklaktan gelen bir e harfidir. Kullanıldığı yerlere görede a harfinede karşılık gelebilir. Türkçedeki e sesinden ayrılması çok zordur. Zaten o cümleyi türkçeye çevirdiğinizde a veya e olduğu ortaya çıkar (genelde e harfidir) Örnekler: Ämäk/Эmək/Əmək (Emek), Ämir/Эmir/Əmir (Emir), Äsas/Əsas/Эsas (Esas), Sämär/Səmər (Semer)... Ömer Berkaymesaj 12:25, 15 Temmuz 2014 (UTC)

Tamam da Latin alfabesine entegre edilmiş bir harfi neden okunduğu gibi yazıyoruz. Kural belli. --cobija 12:34, 15 Temmuz 2014 (UTC)

"Türk devletleri ve topluluklarındaki kişi ve yer adları Türkçede yerleşmiş biçimlerine göre yazılır".--RapsarEfendim? 14:34, 18 Temmuz 2014 (UTC)

Ə açık e sesini gösteriyor kapalı e'yi değil.

Bayraksimge[değiştir | kaynağı değiştir]

Son zamanlarda hatalı {{bayraksimge}} kullanımları üzerinde duruyorum ve Şablon:Türkiye köy bilgi kutusunun kodlarında sabit bir hata var. Bilgi kutusu içerisinde bayrak var. Karışıklık yoksa bayrak kullanılmaması öneriliyor. Şablondan bayrağın kaldırılması gerektiğini düşünüyorum. Farklı bir görüş var mı?--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 21:06, 17 Temmuz 2014 (UTC)

Şablonun ismi zaten "Türkiye köy bilgi kutusu" değil mi? Bence de bayrağa gerek yok :) Sait71 21:17, 17 Temmuz 2014 (UTC)
Evet açık bir şekilde gerek yok ama gene de binlerce maddeyi etkileyecek bir değişiklikten önce danışmanın faydası olur :). --İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 21:19, 17 Temmuz 2014 (UTC)
Şablonun adında "Türkiye" olması, o şablonda yalnızca Türkiye'deki köylere ve diğer yerleşim birimlerine has parametrelerin olması açısından kolaylık taşımakta. Yerleşim yeri bilgi kutusunda yer alan "damga" parametresi örneğin köy bilgi kutusunda yer almaz, ihtiyaç yoktur çünkü. Ek olarak maddeyi okuyan kullanıcılar o bilgi kutusunun adını göremediği için Sait'in belirttiği şey pek mümkün gözükmüyor. Esas soruya gelirsek, genel olarak yerleşim yerlerinde kullanılan bilgi kutularında bayrak kullanıyoruz. Bu bayrağın tek amacı görsellik. Göreceli bir konu olduğundan tartışılarak bir yere varılmaz bence :)--RapsarEfendim? 14:39, 18 Temmuz 2014 (UTC)
Kişisel görüşüm görsellik adına da olsa bayrakların fazla kullanılmaması. Ama coğrafi anlamda kısmi bir yararı olabilir. Ki gene dişe dokunur bir yararı yok. Farklı bir fikir görmek güzel.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 14:53, 18 Temmuz 2014 (UTC)

İsveçli akademisyen Sverker Johansson[değiştir | kaynağı değiştir]

Selamlar herkese, Bugün Wikipedia ile ilgili bir haber okudum ve sizlerinde ilgisini çekebileceğini düşündüğüm için burada paylaşmak istedim. Habere bu linkten ulaşabilirsiniz. Selamlar, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 13:39, 19 Temmuz 2014 (UTC)

Güzel de şimdi sanacaklar ki yüzlerce kelimeyi bot yazıyor. Hayır efendim botlar sadece şablon oturtuyor. Ayrıca mantıksal olarak gereken de bu. Yazacağımızdan farklı bir şey yazmayacaksa neden bot kullanmayalım?--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 13:42, 19 Temmuz 2014 (UTC)
Ayrıntılı Bilgi, sana IRC'de bahsetmiştimya tam o konu işte :) Belli kategorilere ait konuları bot ile açtırıyor. Mesela ABD'deki eyaletler-şehirler-kasabalar veya köyler, ya da hayvan grupları gibi. Çok zor bir şey değil, zamanında bizde kullanmıştık. Ben bota o kadar da karşı değilim şuanda. Yeterki doğru alanda doğru şekilde kullanılsın.Sait71 14:31, 19 Temmuz 2014 (UTC)
İlginç. Sadece 8 milyon konuşanı olan dilin 2 milyona yakın makalesi var vikide. Bizimkisi 230.000 civarı. Ne çeşit bir bot kullanmışlarsa artık, makalelerin 10'da 8'inden bahsediliyor. Mümkün mü böyle bir şey? Yağmurlukörfez 14:34, 19 Temmuz 2014 (UTC)

Peki bu tip konuları belirleyip bizlerde yapamazmıyız? Yani söylenenlerden ve kişinin yaptıklarından yapılabileceğini anlıyorum. Misal küçük veya önemsiz bir konu ile başlanılabilir. Ondan sonrasına yine yön verilebilir. Özellikle bunu spor maddelerinde mesela hiç ilgilenilmeyen Eskrim Dünya Şampiyonaları için yapılabilir. Eğer bana bu işi öğretebilirseniz ben kullanmak isterim. Özeliklede EN'den alınabilecek şampiyona sayfalarında bize kolaylık sağlayabilir. Selamlar, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 14:37, 19 Temmuz 2014 (UTC)

Robotlar var olanı kurallarla değiştirebilir. İnternetten bilgi toplayıp sunamaz(belli bir çerçevede). Yani nüfus bilgisini alabilir ve güncelleyebilirsiniz fakat telif ihlali olmadan yazıları alamayız. Türkiye telif hakkında zayıf. Eğer serbest telifli yazı çok olursa bot yazılabilir.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 14:40, 19 Temmuz 2014 (UTC)
Bence bu tür konuları söylediğim gibi belli alanlarda kullanabiliriz, onun dışında biraz zor. Mesela ABD şehirleri, İtalya şehirleri, İsviçre kasabaları veya yıldızlar vs. gibi.Sait71 14:44, 19 Temmuz 2014 (UTC)
Şehirler, şirketler vs. için ideal. Bu arada unutmadan; madde sayımız az ama puanlama sisteminde en kaliteli wikilerden biriyiz. Puanlama, değişiklik sayısı üzerinden hesaplanıyor.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 14:46, 19 Temmuz 2014 (UTC)
Yapılabilirse bence de kullanılmalı. Ayrıca bu puanlamaları nereden görüyoruz?Yağmurlukörfez 14:52, 19 Temmuz 2014 (UTC)
"Depth" puanlamayı anlatıyor. https://meta.wikimedia.org/wiki/List_of_Wikipedias
Derinlik istatistiği doğrudan doğruya kalite ölçüsü olarak kullanılamaz. İbranice, Arapaç, Farsça ve Türkçe dillerinde derinlik istatistiği yüksek. Ortadoğu dillerinin bu alanda başı çekmesi şaşırtıcı değil. Yüksek düzenleme sayısı aynı zamanda yüksek vandalizmden ve yüksek bir nüfusun erişiminden kaynaklanıyor. Çok sayıda maddenin mutlaka botla açılmasına da gerek yok. Herhangi bir tablolama veya veritabanı uygulamasında sıralı verileri cümle olarak yazdırabilirsiniz. Hatta otomatik olarak oluşturulduğu izleniminden kurtarmanız bile mümkün. Örneğin tablo rastgele seçeceği bir sayıya göre cümle içinde eşanlamlı ifadeleri rastgele kullanabilir. Örneğin 1 rakamı için ... x nüfuslu bir köydür, 2 rakamı için x kişi yaşamaktadır gibi...--Alperen (mesaj) 10:04, 20 Temmuz 2014 (UTC)
Evet 1e1 kalite değildir ama ipucu verir. Sosyolojik anlamda Ortadoğu'da yüksek olacaktır dediğin gibi. Ve önemli olan bilgiye ulaşmak olduktan sonra varsın robot yazmış gibi görünsün--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 10:12, 20 Temmuz 2014 (UTC)
Maddeleri botlar açıyormuş. Diğer Viki'de olabilir. Türkçe Vikipedi'de yetkili sayısı fazla madde az. Yetkili sayısı az olup madde sayısı fazla olan diller var. Türkçe Vikipedi'nin kaliteli maddeler içerdiğini söylemek isterim. Vandalizm olmazsa daha da büyüyeceğiz. --Uğurkentmesaj 14:07, 20 Temmuz 2014 (UTC)
 • Aşağıdaki bir tartışmada son bir ay içinde 225 kişinin aktif olduğu belirtilmiş. Herkes günde kişi başı bir madde açsa ayda 6750 madde eder. Ama şuraya bakınca insan üzülüyor. Türkçe Vikipedi'nin kaliteli maddeler içerdiği söyleniyor da buraya, buraya veya buraya ilgi gösteren yok :) Ayrıca İsveçli akademisyen Vikipedistlere inek diyerek ayıp etmiş.--B.S.R.F. 💬 14:54, 20 Temmuz 2014 (UTC)

Küçük araçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Birkaç küçük araç yazdım/geliştirdim. Hata bulursanız lütfen söyleyin. Araçların sayfalarında araçları kişiselleştirebilmeniz için notlar var.

Tüm araçlar Monobook ve Vector'de çalışır. Tüm soru ve sıkıntılarınız için IRC'e girin ya da mesaj sayfamdan ulaşın. Umarım yararlı olur.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 10:08, 20 Temmuz 2014 (UTC)

Vikipedi Eleştirisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazeteci Murat Bardakçı, İngilizce Vikipedi'nin çok iyi bir ansiklopedi olduğunu ancak Türkçe sürümünden kaçınılması gerektiğini beyan etmiş. Bakınız: Youtube'da ilgili video. Ben de Türkçe sürümün bu kadar geri kalmasına şaşırmaktayım. Madde sayısı olarak düşünmeyiniz. Sayı olarak da gerideyiz ancak halihazırda bulunan maddelerin çoğu niteliksiz bilgi içeriyor. Çok azı kaynaklı. Geri kalışın sebeplerini ortaya koymalıyız. Benim yaklaşık 10 senedir gördüğüm, yönetici kesimin olumsuz etki yaptığıdır. Diğer Wiki'lerde görmediğim kadar, yıldırma, küstürme, şahsi mücadeleler görmekteyim. İlgili arkadaşlarımız kusura bakmasın ama marjinal olacağız diye insanların değerlerine de saygı duyulmuyor. İnsanlar öncelikli olarak değerlerini ve inançlarını okumakta. Kendince katkı yapmakta. Batıyı benimsemek adına bulunduğumuz topluma suçlar isnat etmek tutumunu bırakmadıkça ansiklopediyi geliştiremeyiz.(Süryani Kırımı, Rum Kırımı vb. gibi maddelerdeki tutum örnektir.) Her gün milyonlarca insan internette bir şeylere katkı yapıyor. Onları Vikipedi'den uzaklaştıran düşmanca tutumları bırakmamız gerekiyor. İnsanları engelleyen bu davranışları terk edelim. En büyük marjinallik bilgiye ve erdeme hizmet etmektir. --Kafkasmurat- 10:38, 20 Temmuz 2014 (UTC)

Gelişmekte olan ülkelerin temel sorunu bilgiye verilen önemin azlığı. En basit örnek kaydet tuşunun üstünde
Bu sayfayı kaydederek eklediğiniz içeriği kendiniz yazdığınızı, başka kişilerin haklarını ihlal etmediğinizi ve ..

yazarken hala telif ihlali yapılıyorsa ...Yorumsuz--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 10:42, 20 Temmuz 2014 (UTC)

Bardakçı'ya katılmamak elde değil. Ayrıca kafkasmurat'ın da dediği gibi; sadece madde sayımız az değil, var olan maddelerimizin de çoğu niteliksiz. Bu iş burada değişiklik veya devriyelik yapan 3-5 aktif kullanıcı ile olmuyor. Türkçe sürüme insanlar neredeyse tamamen ilgisiz. Yağmurlukörfez 14:07, 20 Temmuz 2014 (UTC)
Yağmurlukörfez milletimiz ilgisiz diyorsun fakat belirtmek isterim ki çoğu yerelden ulusula kadar gazeteler bile Vikipedi'den kopyala yapıştır yapıyor. Kendi okulumdan örnek vereyim. Öğrenciler bile ödevlerini kopyala yapıştır yapıyor. Bir de kaynak belirtseler. Ama millet olarak katkı yapmakta yetersiziz. 588.322 kullanıcı var. Son 1 ay içerisinde aktif olarak katkıda bulunan 4 bürokrat, 11 hizmetli, 3 denetçi, 3 gözetmen, 116 devriye, 88 beyaz liste kullanıcısı var. Bu sayıların toplamı ancak 225 oluyor. İstatistiklerle de doğrulamış olalım. Aradaki farkı açıkça görebiliyoruz. --Uğurkentmesaj 14:19, 20 Temmuz 2014 (UTC)
Okuldaki çocukların ödevlerini buradan yapması, ödevlerini yapacak başka bir kaynak bulamamalarındandır. Gazete veya başka ortamlarda aynı şekilde öyle. Buna kolaya kaçmak denir ve hiçbir şeyi ölçmez. Aldıkları bilginin doğru olup olmadığını bile bilemiyorlar zira yukarıda da bahsedildiği üzere çoğu madde kaynaksız. İkincisi, verdiğiniz örneklerin banim bahsettiğim "ilgisizlik" ile ne alakası var onu da anlayamadım. Burada kast edilen, vikipediye katkı sağlanmaması. Okulunuzdaki arkadaşlarınıza vikipediden sadece kendileri için faydalanmamaları gerektiğini, başkalarının da faydalanabilmesi için katkı yapmaları, zaman ayırmaları gerektiğini söyleyin.Yağmurlukörfez 14:56, 20 Temmuz 2014 (UTC)
Türkçe Vikipedi'de bir ansiklopedide olduğumuz kavranılmamış, sanki kişisel çatışmalar var gibi. Buna sıkça rastladım, bir şeye karşı çıkıldığında "Aaa evet sen, sen zaten hep karşı çıkarsın bana" gibi yaklaşımlara rastladım. Halbuki burası ansiklopedi ve birbirimizi tanımıyoruz, kişisel davalar nereden çıkıyor anlamıyorum. Buraya çoğunlukla Türkiye insanı katkı yaptığı için, toplum yapısı, insanların kafası ve kültürü de etki ediyor. Halbuki burada bunlar etkili olmamalı. Türkiye geçerken ülkemiz deniliyor mesela veya şuradaki gibi bazı maddeler Türkiye odaklı. Veya şu KM adaylığındaki gibi anlamsız ve kişisel eleştiriler var. "Neden NATO'nun kanlı tarihi göz ardı edilmiş acaba madde de sorarım size?" yazılmış. Ne saçma bir yorum. Kanlı tarih? Neye göre, kime göre? Bu tarz yorumlara oldukça rastlıyorum. Mesela bir diğer komik yorum -kusura bakılmasın lütfen bana komik geliyor- şurada var. "Haber sitesinden kaynak olmaz kardeşlerim. Kaliteli madde olması mümkün değildir." yazılmış. Ve kaynaklarda BBC, CNN gibi siteler var :) Böyle bir yorum bende oy veren kullanıcının aday gösterilen maddedeki kişiden hoşlanmadığı için karşı olduğu izlenimini oluşturmuştu. Yani içimizdeki kullanıcıların bazılarının bile buranın mantığını anlayamadığı ortada. Çoğu kişinin buranın Türkiye'nin değil Türkçe'nin ansiklopedisi olduğunu bile kavrayamadığı ortada. Sorunlar çok ve muhtemelen uzun yıllar atlatılamayacak. İngilizce Vikipedi'nin katılımcısı çok. Ben bile girip ufak görünüm düzenlemeleri yapıyorum. Ortak dil sonuçta. Bir de eleştiri mevzusu var. Ekşi Sözlük'te de rastladım mesela. Türkçe Vikipedi'den uzak durun yalan yanlış şöyle böyle. E bunu diyen insanlar buraya girip o yanlışı düzeltse artık o yanlış burada olmaz. Yani Türk insanı tipik yapısı olarak geleneksel bir şekilde "çabalamıyor, eleştiriyor". Çabalayan taraf olmaktan yanayım. Herkese kolay gelsin. - Seyit mesaj 15:38, 20 Temmuz 2014 (UTC)
Güzeldi, aynen. Bizde varsa yoksa eleştiri. Neyse artık böyle tartışmaktansa katkı yapmayı tercih ediyorum. İlginçtir bu yüzden tepki de aldım. Her neyse, katkıya devam.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 15:42, 20 Temmuz 2014 (UTC)
Vikipedi Türkiye'nin yansımasıdır. Bilgiye ne kadar değer verildiğinin önemidir. Zamanında bizde engellendik, bizde çok kızdık ancak zaman geçtikçe hatalarımızı anladık. Küsüp bırakmadık. Ara verdik ama kopmadık. Kimse kusura bakmasın ama "en önemli maddeler tercüme edilmemiş" demesi bile Vikipedi'yi bilmediğini gösteriyor. Vikipedi sanki ülkelerde büro açmışta Türkiye bürosunda çalışan tırnak içinde "enayiler" en önemli maddeleri çevirmemişler gibi bir algı oluşturmuş. Bu iş gönüllü işi. Türkçe Vikipedi eğer İngilizce'den geriyse bunda Murat Bardakçı'nın da payı vardır. Kuru eleştiri ile olmuyor bu işler. Milletin tarihçileri, hocaları, profesörleri okullarda öğrencilere kapsamlı madde yazma ödevleri verirken, bizimkiler Vikipedi'yi öcü gibi göseriyor, millete yanlış tanıtıp soğutuyorlar. Sonrada efendim Türkçesi iyi değilmiş. Tabi iyi olmaz. Birde İngilizce ile kıyaslamak doğru değil. İngilizce bir çok ülkenin ana dili. Sade İngilizler katkı yapmıyorlar. Keza bir çok dil yine bir kaç ülkede ana dil olarak konuşuluyor. Dolayısı ile o dillere birden çok ülkeden katkı yapılıyor. Türk milleti hiç bir zaman hiç bir işte azimli ve disiplinli olamadı. Bu konuda da olmuyor. Hazır bilgiyi kullanmayı çok seviyor. 2'ye bir daha koyayım demiyor. Aksine sayfalara aptalca zararlar vererek komiklik yaptığını sanıyor. Bu ansiklopedi böyle büyümez. Yetkili kişilerde hata yoktur demiyorum ama en başta hata bu zihniyette. Murat Bardakçı Vikipedi'nin V'sini bile bilmeden ahkam kesiyor. Ben katılmıyorum bu eleştiriye.Sait71 15:55, 20 Temmuz 2014 (UTC)
Yağmurlukörfez ben o sayıları Türkçe Vikipedi'de etkin katkı yapanların sayısını vermek için yazdım. Bu sayılar daha da artsa ve güzel katkılar da artsa ne iyi olacak. --Uğurkentmesaj 16:19, 20 Temmuz 2014 (UTC)

Yukarıda söyleneceklerin çoğu söylenmiş. Kendimizi eleştirebileceğimiz yerler olabileğini biliyorum ama Murat Bardakçı ve boş işler müdürleri ekşi sözlük yazarlarının söylediklerini ne dikkate alıyorum ne de kabul ediyorum. Önce gelsinler buraya bir nokta koysunlar ondan sonra bişeyler yazıp söylesinler.

Benim asıl bugün buraya yazmam sebebim biraz farklı. Bunun için uzun süredir bir başlık açmayı düşünüyordum ama önce burada bir nabız yoklamak istiyorum. Biliyorsunuzki (eğer bilmiyorsanız resmi rakamlar burada) Türkiye'de nüfusun %12si özürlü ve bunların sadece %22 si çalışmakta yani toplan nüfusun %10'u yani 7milyon civarında özürlü insan evlerinde oturuyorlar ve Türkiye'nin imkansızlıklarından dolayı evden çıkan sayısı herhalde çok az olsa gerek. Bunu yazmamın sebebi şudur ki; bu kardeşlerimiz için Türkiye Sakatlar Derneği ile temasa geçilip şehirlerde seminerler düzenlense ve bu kardeşlerimizi vikipedi'ye katkı sağlamaları için teşvik edilse bence hem onların hemde vikipedinin gelişimi için çok faydalı olacağını düşünmekteyim. Bir çok şehirde vikipedist arkadaşımız var. Misal ben TR de izinde olduğum zamanlarda 1-2 günümü ayırıp İzmit ve Sakarya'da bu tip oluşuma bildiklerimi aktarmak için seminerlere katılabilirim. Sizlerin ve buradaki yöneticilerin fikirleri önemli tabiki. Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Saygı ve Selamlarımla, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 08:44, 21 Temmuz 2014 (UTC)

Birşey daha eklemeyi unuttum. Özellikle devriyelik yaparken kayıtlı ama Beyaz listede olmayan kullanıcıların yaptıkları değişiklikleri onaylarken sizlere tavsiye Teşekkür et butonunu kullanın. Kulllanın ki onların güzel bişey yaptığını anlasınlar ve onlar için teşvik olsun. Biz halk olarak Teşekkür etme özürlü bir halkız. O nedenle lütfen özellikle yeni kullanıcılar için kesinlikle kullanınız. Saygı ve Selamlar, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 08:49, 21 Temmuz 2014 (UTC)
Düşüncen güzel ve bence uygulanabilir. Ama dikkatli olmak lazım. Yanlış anlaşılmadan yapmak lazım. Geliştirilebilir. Fakat bir sıkıntı da kabul edersiniz ki burada nüfus artarsa sorun da artacak. Eğer böyle bir girişim yapacaksak tüm politikaları ve wiki dilini daha anlaşılır bir şekilde anlatmak gerekecek. Teşekkür edince bir şey kaybetmiyoruz, etmeliyiz. --İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 08:52, 21 Temmuz 2014 (UTC)

Sait 71'in -Türkçe Vikipedi eğer İngilizce'den geriyse bunda Murat Bardakçı'nın da payı vardır. Kuru eleştiri ile olmuyor bu işler.- sözlerine kesinlikle katılıyorum. Murat Bardakçı İngilizce Vikipedi'den en önemli tarih maddelerini çevirseydi, hatta bunu (varsa) öğrencilerine tez, araştırma, dönem projesi olarak verseydi, tanıdığı diğer akademisyenlere bir çağrıda bulunup komisyon kursaydı Türkçe Vikipedi'de tarihle ilgili hiçbir eksik kalmazdı. Aynı durum diğer bilim dalları için de geçerli. Türkçe Vikipedi'nin gönüllü sayısının yetersiz olması bir yana akademisyen katkıcı yetersizliği had safhada. En, fr,de gibi dillerin kullanıcı profillerini incelediğimde kullanıcı sayfalarını incelediğimde bu kullanıcı yüksek lisans, doktora yapmaktadır, falan üniversitede çalışmaktadır gibi ibareleri çok görüyorum. Eğer bu sayfalar Murat Bardakçı'ya açık olmasaydı eleştiri hakkına sahip olurdu ama herkesin katkısına açık bir ortamda bu tür eleştirileri ben de samimi bulmuyorum--Alperen (mesaj) 09:41, 2 Ağustos 2014 (UTC)

"Murat Bardakçı İngilizce Vikipedi'den en önemli tarih maddelerini çevirseydi, hatta bunu (varsa) öğrencilerine tez, araştırma, dönem projesi olarak verseydi, tanıdığı diğer akademisyenlere bir çağrıda bulunup komisyon kursaydı..." Alperen arkadaşımızın mesajından bazı kelimelerin altını çizdikten sonra demek isterim ki viki'yi gözünde bu kadar büyütmesen? sonuçta viki dediğin herkesin (!!!) değiştirebildiği yazılar yığını. bardakçı'yı da gözümüzde büyütmeyelim, ama kendisi tutup ne idüğü belirsiz kişilerce karalanan yazıları türkçeye çevirmeye kalkarsa, itimadı yerle bir olmaz mı? benim gözümde olur. öğrencilere tez mez vermek de ne demek? tamam, türkiye'nin çoğu üniversitesinin yalnızca adı üniversite, yine de bu çocuklar daha doğru düzgün şeyler öğrenmeyi haketmiyorlar mı? akademisyenlerden (!!!) oluşacak bir kurul (!!!) konusuna hiç gelmeyeyim bile. laf açılmışken, türkçe viki'nin geriliği konusunda da şunu söyleyeyim: katkıda bulunmayanı eleştirmek ne kadar absürt, farkında değil misiniz? türkçe viki'nin bu kadar berbat birşey olmasında onların hiç payı yok ki! onların yerine burada 7/24 harıl harıl "çalışan" insanları suçlasak? türkçe viki'pedi yalnızca eksik değil ki, hem de pek çok yönüyle çok berbat. eksik olsa, diyeceğiz ki adamlar yapabildikleri kadarını yapıyor, gerisine yetişemiyor. mesele şu ki, yapılanın da çoğu yalan yanlış ve bir ota yaramıyor. bardakçı'nın ya da diğerlerinin bunda bir suçu yok ki sevgili gençler. ANADOLU (mesaj) 12:18, 2 Ağustos 2014 (UTC)
Yanılıyorsunuz, Vikiler bir kaç ülkede bu şekilde öğrencilere kapsamlı olarak madde yazma ödevi olarak kullandırılıyor. Vikipedi gibi bana göre "kutsal" bir amaca hizmet eden bir oluşumda bu şekilde yararlı projeler için kullanılmalıdır. Öğrenciler bundan çok şey kazanacaktır. Vikipedi'de özgün madde oluşturmak her babayiğidin harcı değildir, eğerki özgün madde yazabiliyorsanız emin olun o konuda bir çok şey öğrenmişsiniz demektir. Bunun yanında Murat Bardakçı'yı eleştirmek absürt falan değil. O Vikipedi'yi eleştirme noktasını geçtim karalama kampanyaları yapıyorsa, Alperen'in de dediği gibi kendisinin katkılarına açık olan bir siteye hiç katkı yapmadan herkese girmeyin yapmayın diyiyorsa bizde onu eleştiririz. Çünkü burası yukarıda da söylediğim gibi, halka bilmeyenlere aksettirildiği gibi büroda çalışanların katkılarıyla değil tamamiyle gönüllülerin katkılarıyla işleyen bir yer. Murat Bardakçı'nın yanındaki sunucu kadında bende girdim bir maddeyi düzelttim diyor. Yani ünlü olmak, tarihçi olmak Vikipedi'ye katkı yapmayı engellemez. Eğer Vikipedi İngilizce'den geri diye eleştiren biri varsa, Vikipedi'ye katkı yapmaması sebebiyle bu geri kalmamızda da kendisine yapılacak eleştirileri kabul etmelidir. Sokaktaki bir kişiyi bu da İngilizce'den geri kalmamızda pay sahibidir desek tamam ama Vikipedi'nin ne olduğunu bilen ve acımasızca, 7/24 saat emek harcayan/harcamak isteyen kişilerin emeklerini hiçe sayarak eleştiren hatta karalayan birine bu söylediklerimiz bence saçma, absürt değil. Ben berbat olduğunu düşünmüyorum. Kalite standartlarımız direk İngilizce Viki ile kıyaslanıyor. Yani SM-KM aday sayfalarımız bile İngilizce Viki baz alınarak hazırlanıyor. Çıtayı bu kadar yüksek tutmak çok iyi. Mesela İspanyolca, Almanca, Fransızca Vikilerde bile sırf SM sayısı artsın diye saçma sapan maddelere statü vermişler. Ben bu Vikileri bile beğenmiyorum. Bu Kaliteli içerik yönünden iyi noktada sayılırız bence. Bu işler söylediğim gibi çalışarak emek harcayarak oluyor.Sait71 12:43, 2 Ağustos 2014 (UTC)
Bakınız okul projesi [1]. Aynısını sayın Bardakçı'dan da bekleriz. TV programından kazandığının bir kısmını bize bağışlarsa beğendiği en.wikiden beğenmediği tr.wikiye çeviriyi yaptırırız. Ayrıca itibarına halel gelecekse anonim kalma hakkı da her zaman var. Zaten hepimiz anonim değil miyiz? Sanki Anadolu'nun sözlerinde biraz kinaye seziyorum. Bu arada Türkiye'de yüz binden fazla akademisyen olduğunu [2], TV'den yapılacak bir çağrı ile bu insanların onda biri derslerinde dönem projesi hazırlasa ve kişi başı onar tane kaliteli madde kazandırsalar yüz bin tane kaliteli maddemiz olabileceğini de hatırlatmak isterim. İsterseniz gelin bunu Bardakçı'ya iletelim, TV'den yapsın bu çağrıyı. --Alperen (mesaj) 15:30, 2 Ağustos 2014 (UTC)
tartışmayı sürdürmeyeceğim tabii. bir tek şunu söylemekle yetineceğim. türkçe viki, evet, "kutsal" bir amaca hizmet ediyor: türk gençliğinin beynini yıkama amacına. "girmeyin, etmeyin" denmesi de çok normal. ben de kimseye tavsiye etmem. bardakçı özellikle tarih maddelerinden yola çıkarak öyle söylemiştir muhtemelen. yüzde yüz haklı. özellikle tarih maddeleri berbat ve taraflı. beyin yıkama amaçlı. bilmiyor olabilirsiniz. bardakçı veya başka biri, kimliği önemli değil, uğraşıp madde girecek, bazı "paralı askerler" ya da daha kötüsü ("paralı asker" bari para için yapıyor o işi, amacı belli) beyni yıkanmış, hiçbir şey bilmediği halde herşeyi bildiğini sanan birtakım ergenler "öyle olmaz, böyle olur" diyecek, bir kalemde çizecek. adam mazoşist mi viki'ye madde yazacak? diğer vikileri bana örnek verme, zamanında ben de çok örnek verdim. şimdi tr. viki için konuşuyoruz. rusça viki'ye katkıda bulunanların yaş ortalaması da, akademik karyerleri de bayağı yüksek mesela. bir sürü prof. doç. var katkı yapan. meydanı öyle liseli takımına bırakmamışlar. ama hepimiz biliyoruz ki türkçe vikipedi lise kantini gibi bir yer. şimdi işgüzarlar "yaşına göre ayıramazsın kullanıcıları" diye başlar ötmeye. ama hayatın bir gerçeği var. ve hiçbir ciddi insandan buraya gelip çocuklarla çocuk olmayı bekleyemezsiniz.ANADOLU (mesaj) 18:48, 2 Ağustos 2014 (UTC)
Buradaki deyim yerindeyse kazık kadar adamların da "liselileri" aratmayan davranışlarına sık sık rastlıyoruz. Amacı belli olmayan, gayri ciddi, ne yaptığı kestirilemeyen, sürekli sağda solda sarkazm yapan ve bununla tatmin olan kullanıcılar da var örneğin. Mesela bunlar yaşları kaç olursa olsun o varsayımsal "liseli" kitleden daha iyi olamazlar. Bunlar da en az onlar kadar zararlı ve gereksiz. O yüzden bir "düşman", "günah keçisi" imajı yaratıp bütün suçu onlara yüklemek vicdan rahatlatmaktan başka bir şey değil. Sürekli hayıflanıp birilerini suçlamak burayı daha iyi bir yer yapmaz.Yağmurlukörfez 19:35, 2 Ağustos 2014 (UTC)
Ciddi insanlar, lütfen gelin ve benimle çocuk olun. Bu yorumları yapanların Vikipedi'ye ne kadar yüzeysel baktığı açık ve bazı liselilerin sizden çok katkısı olduğu da ortada. Burası Vikipedi, gerçek hayatta değiliz. Burada doğmak yaşlanmak gibi bir durum yok, öncelikle bunu bir öğrenmek lazım. Bir dahaki sefere yaşı büyük olan kullanıcılara bayramlarda ellerini öptüğüme dair mesaj atacağım. Böylece onlara saygımı göstermiş olurum meydanın bana -liselilere- değil onlara kaldığını söylemiş olurum. Böylece onlar da katkılarını artırır ve liselilerden daha verimli katkılar yaparlar. Bir "prof. doç." olmadığınız ne kadar ortada, karşılaştığım tüm "prof. doç." insanlar yeni nesille konuşup onların dünyasını öğrenmek için onlarla gayet samimi oluyor. Neyse, "bir 'işgüzar' öttü." Umarım bir daha "ötmek" zorunda kalmaz. - Seyit mesaj 04:58, 3 Ağustos 2014 (UTC)
kumda oynamaya devam edin çocuklar ANADOLU (mesaj) 19:44, 4 Ağustos 2014 (UTC)
Ben başka bir şeye değinmek istiyorum. Vikipedide yeni sayılırım. Vikipediye uzun süre emek verip daha sonra bırakan kullanıcılar - hatta hizmetli ve bürokratlar- var. Niye bıraktılar. Nereye gittiler. Aramızda eskilerden, tecrübeli biri varsa yazsın hacitalhamesaj at 22:26, 2 Ağustos 2014 (UTC)
@talha. onlar büyüdü ve gitti. yeni çocuklar geldi. bir süre oynayıp gidecek onlar da. büyüyünce anlayacaklar, şimdi harala gürele yapmalarına bakma böyle. ha bir de çocuk bakıcılar var, onlar sürekli burada. mama yediren, altlarını temizleyen birileri lazım sonuçta. ANADOLU (mesaj) 19:49, 4 Ağustos 2014 (UTC)

sevgili liseli, lisesiz bütün emek veren vikipedistlerin gözlerinden öpelim. bardakçı ve türevlerine de güzel bir söz hatırlatalım: gölge etmesinler başka ihsan istemez. --kibele 08:20, 3 Ağustos 2014 (UTC)

Vikipediyi seviyorum. Buraya katkı yapmaktan keyif alıyorum. Her ne kadar bilgi çağında yaşıyor olsak da yoğun bir bilgi kirliliğinin de olduğunu biliyoruz dolayısıyla doğru bilgiye ulaşmak emek istiyor. Aynı şekilde bilgiyi doğru aktarmak da öyle. Türkçe vikipedi için eleştiriler yapılabilir ancak unutmamak gerekki buradaki aktif vikipedistler, pasif vikipedistler, troller, vandallar, anonimler hepimiz Türkiye toplumunun bir parçasıyız. Fraktal özelliği gösteriyoruz yani. Türkiye neyse biz de o'yuz. Burada "aman canım banane" demeyenler elinden geleni yapıyorlar. İngilizce bilen çok sayıda aktif vikipedist var, bu kişiler öğrenmek istedikleri bilgiyi İngilizce vikipediye girip pekala okuyup çıkabilirler ama öyle yapmıyorlar kendi öğrendiklerini diğer insanların da öğrenebilmesi için çeviri yapıp buraya da ekliyorlar. Çeviri deyip geçmeyin, bilim çeviri sayesinde ilerledi. Kümülatif bilim böyle gelişti. Bilginin kimden geldiği önemsizdir, bilgide boykot olmaz. Bir ilkokul çocuğu bile senin yıllardır yanlış bildiğin birşeyi düzeltebilir. Neyse başka zaman devam ederiz. Emek veren tüm kardeşlerim, sizleri seviyorum- Drgulcu 09:21, 3 Ağustos 2014 (UTC)

Vikipedi berbat bir ansiklopedi ama tablo araklayıp kaynak belirtmeyerek telif hakkı ihlali yapmaya gelince süper bir yer gerçekten. [3] Binlerce dolarlık reklam gelirini bedavadan elde etmenin en güzel yolu. Bence bu haberler için telif hakkı ihlali davası açıp alacağımız tazminatla çeviri yapalım.--Alperen (mesaj) 20:04, 10 Ağustos 2014 (UTC)
Aynen ancak birazını avukatlık masraflarına felan çıkmamız lazım, geri kalanına da çeviri bürosundan para ile çevirmen tutarak, İngilizce'deki tarih maddelerini çevirtebiliriz. Face-smile.svgSait71 20:15, 10 Ağustos 2014 (UTC)
Evet tarih maddelerinden başlamalıyız. Bu seçim tablolarını giren arkadaşımız kimse izinsiz kullanımdan dolayı telif hakkı davası açabilir. Kurumsal olarak Wikimedia Vakfı da açabilir ama o daha uzun bir yol alacaktır sanırım.--Alperen (mesaj) 20:21, 10 Ağustos 2014 (UTC)

Yeni yazarlar çekme[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikipedi/Wikipedia nedir?

Bakın, WP'ye adam çekmek için millet neler yapıyor. Bunun Portekizce versiyonu da var. Bizim de benzer bir video yapıp internet ortamında yaymamız gerek. "Böyle güzel kızı nereden bulacağız?" demeyin. Bizde daha güzelleri var. Ancak düzgün bir Türkçe ile konuşanını bulabilir miyiz bilemem. (Bu durumda dublaj yaparız. :-) Yararı olur, zararı olmaz. Tabii daha çok yazar çekmek istiyorsak... Sevgiler, --E4024 (mesaj) 13:32, 21 Temmuz 2014 (UTC)

Aslında güzel bir fikir. şu tarz bir şey işimizi görür. Bu sitede bu tür tanıtımlar yapan profesyonel kişiler var. Sitenin adı zaten bi onluk. Belirlediğimiz kelimeleri arka plan eşliğinde okuyup hazırlıyorlar. Ancak maliyeti ne kadar olur bilemiyorum. Sanırsam 10 kelimesi 10 TL gibi bir ücrete denk geliyor.Sait71 13:41, 21 Temmuz 2014 (UTC)
Eğer başlayacaksak ben seve seve nasıl madde yazılır, nasıl şablon hazırlanır, nasıl dil bağlantısı yapılır... mümkün olan her özelliği videolu anlatım ile youtube ya da wiki sunucularına yükleyebilirim.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 14:04, 21 Temmuz 2014 (UTC)
Aslında bir de bunları anasayfaya veya hakkında sayfası gibi yerlere eklesek daha da iyi olur. Ayrıntılı Bilgi sen istersen yap hem yararı olur. --Uğurkentmesaj 14:13, 21 Temmuz 2014 (UTC)
Bunu içimizden birisi yapabilirse o daha iyi olur aslında. Bu tür bir video ile tam anlamıyla istediğimiz şekilde anlattırmak çok maliyetli olur. 10 kelimesi 10 TL artı müzik resim ekleme falan ekstra ücret istiyorlar. Ayrıntı sen yapabilirsen enfes olur aslında :) Sait71 14:29, 21 Temmuz 2014 (UTC)
Görsel olarak bir etkim olmaz :) . Dediğim madde oluşturma vs. bilgisayar ekranı üzerinden yapabilirim. Oradan konuşabilirim. Fakat görsel olarak katkım pek olmaz. Yani hitap konusunda sadece bilgisayar ekranından anlatım yapabilirim. Kamerada ekran görünür arkada benim sesim. Siz tanıtımı yapacak birini bulun wiki dili vs. anlatma işini ben yaparım. --İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 14:43, 21 Temmuz 2014 (UTC)
TRT Haber'deki bazı spikerlerin 10 dakikalık dersler filan anlattığını görmüştüm. Vikipedi olarak ilgi çekici bir spiker bulabilsek. Kişi başı 10 TL. El atın bakalım :) --Uğurkentmesaj 14:54, 21 Temmuz 2014 (UTC)
Eğer böyle bir video çekilecekse güzel kızlar ve nispeten yakışıklı erkekler olması ilgiyi de arttıracaktır. Malum, şekilci bir milletiz. İnsanlar sırf videoda güzel bir kız var diye ilgisi olmasa da izleyebilir. Yakışıklı erkek ya da güzel kız varsa arkadaş hatrı için belirlenecek metni (herkes için bir cümle yeterli) kısa bir video çekiminde söyleyebilir ve tüm video kayıtları bir kişi tarafından birleştirilip bir video hazırlanabilir. Kısa, öz ve vurucu cümleler kullanmalıyız ve 1 dakikayı geçmemeliyiz bence. Çünkü uzun videolar maalesef "amaaan uzunmuş" denilerek izlenmeyebiliyor. Videoda birer cümle okuması için bir kız ve bir erkek bulurum (gerçi kızları bulup da erkek olarak vikipedistler olarak biz mi oynasak? Face-smile.svg) ve herkes de kız veya erkek bulabilir. İçimizden biri tüm videoları birleştiririm, formatları gerekirse çevirip montajını yaparım derse bu iş olur, videonun metin kısmı yazılır. 1 dakikalık bir video, zor olmamalı...--Śαвяí¢αи76ileti 15:41, 21 Temmuz 2014 (UTC)
mümkünse kızlar çıplak, en azından yarıçıplak olsun Sabriciğim. :) ANADOLU (mesaj) 18:21, 21 Temmuz 2014 (UTC)
Birkaç dakikalık bir videoyu uzun bulup sonuna kadar seyredecek sabrı olmayanlardan da çok iyi Vikipedi yazarı çıkar zaten. Bol kaynaklı, tek harf hatasız (onaylamadan önce 10 kere kontrol ederler) maddeler yazarlar. --E4024 (mesaj) 15:53, 21 Temmuz 2014 (UTC)
 • Başlangıç olarak bu videonun türkçe altyazısını çevirebilir, yayılmasını sağlayabilirsiniz.--i.e.msj 17:38, 21 Temmuz 2014 (UTC)
Ellerine sağlık çok güzel olmuş. Bunu alt yazı ile Youtube'a yükleme imkanımız yok mu?Sait71 14:55, 24 Temmuz 2014 (UTC)
Serbest telifi. Yükleyebiliyor olmamız lazım.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 15:22, 24 Temmuz 2014 (UTC)
Yükledim bile. :)Sait71 15:25, 24 Temmuz 2014 (UTC)
Bak, Eleman, herkes kızlar üzerine düşünürken böyle basit çözüm kimsenin aklına bile gelmedi. Kutlarım. --E4024 (mesaj) 07:10, 22 Temmuz 2014 (UTC)

Madde sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar, Vikipedi'de geri kalmış, hiç ilgi görmeyen ama aslında çok önemli bir konuyu canlandırmak istiyorum. Maddeleri kalite ve önemine göre sınıflandırmamız gerekiyor. Maddelerin tartışma sayfalarına ilgili VikiProje'nin şablonunu ekleyelim. Aşağıdaki tabloda görüldüğü üzere maddenin gelişmişlik derecesine göre bir sınıf belirtelim. Bunun yanında o maddenin VikiProje açısından önem derecesini de ekleyelim. Gerekirse VikiProje sayımızı artırmalı ve maddelerimizi sınıflara ayırmalıyız. Bence çok önemli bir konu bu.

Örnek kod : {{VikiProje Spor|sınıf=C|önem=Çok}}

Aşağıdaki şablondan madde sınıflandırma hakkında çok net bilgilere ulaşabilirsiniz: {{Sınıflandırma sistemi}}

Sait71 21:09, 23 Temmuz 2014 (UTC)

Kesinlikle yapılması gereken bir şey bence. Mümkün oldukça yapmaya çalışacağım.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 21:12, 25 Temmuz 2014 (UTC)
Teşekkür ediyorum. Bu konu İngilizce Wiki'de neredeyse eksiksize yakın. Bence VikiProje sayımızı da artırabiliriz. Böylelikle maddelerin gelişimini kolaylaştırabiliriz. Maddeleri sınıflandırmanın başka bir avantajı ise Örneğin SM statüsüne yakın olan A sınıfı maddelerin sayısını falan bilir ve ona göre geliştirerek SM sayımızı artırabiliriz. Çok yararlı olacağını düşünüyorum. Bizim ansiklopedimizde neredeyse hiç önemsenmeyen bir konu. Söylediğim şablonda maddeleri nasıl sınıflandıracağımız açık. Ben son olarak örnek maddelerde ekledim şablona. Yalnız sınıflandırırken maddenin önemini falan TBA'ya uygun olarak belirtelim. Yani mesela VikiProje Türkiye için En önemli sınıfındaki bir madde VikiProje Tarih için Orta önemli sınıfında olabilir...Sait71 23:43, 25 Temmuz 2014 (UTC)
Vikiproje Fizik'i kurmak istiyorum. Hali hazırda Bilim takımı var fakat aktif değil ve sistemi Projelerden farklı. Tek başıma (ya da birilerinin yardımıyla) kurup üye gelmesini beklemek ve beklerken sistemleştirmek nasıl olur?--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 06:29, 26 Temmuz 2014 (UTC)
Birde VikiProjeleri alt takımlara ayırabilmek mümkün. Mesela VikiProje Müzik var ona bağlı olarak VikiProje Hande Yener veya VikiProje Murat Boz gibi şarkıcıların VikiProjeleri de mevcut {{VikiProje müzik/İlgili VikiProjeler}}. Bunun yanında mesela VikiProje Spor var. Birde bir spor dalı olan VikiProje Tenis var. Futbol basketbol projeleri de sonraki tarihlerde açılacak inşallah. Bu gibi alt takımlar yaratabilir ve çok daha kapsamlı bir sınıflandırma yapabiliriz. Yeterki VikiProjenin kapsadığı konular yeterli sayıda olsun. Mesela Hande Yener VikiProjesi yararlı. Bir çok Hande Yener maddesi var. B sınıfı bir çok maddesi var. Bunlar biraz çalışma ile KM yapılabilir. Örneğin Hande Yener ile ilgili KM olmaya çok yakın maddeleri Buradan kolaylıkla bulabiliyoruz :=)Sait71 14:38, 26 Temmuz 2014 (UTC)
Vikiproje Bilim hazır. Geliştiriyorum. Katılırsan sevinirim. Yarın mümkün oldukça çoğu bilim maddelerini sınıflandıracağım.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 19:49, 26 Temmuz 2014 (UTC)
Ellerine sağlık. Bende Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili maddeleri sınıflandırıyorum. Katılırım tabi :)Sait71 21:45, 26 Temmuz 2014 (UTC)
evet, hande yener projesi kesinlikle çok yararlı. ihmal edilmemeli daha da geliştirilmeli. daha sonra vikiproje hande yener de geliştirilerek vikiproje hande ve vikiproje yener olarak alt gruplara ayrılırsa çok makbule geçer. bu arada makbule dedim, aklıma geldi. vikiproje makbule özyener de açılabilirse, VP TR pek bir güzelleşir, şenlenir. ANADOLU (mesaj) 18:28, 26 Temmuz 2014 (UTC)
@ANADOLU Dalga geçmek yerine katkı yapabilirsiniz. Sizi biraz saygıya davet ediyorum. Sürekli bir dalga geçme havasındasınız ve birkaç kez bunların benim katkılarımla ilgili olduğuna denk geldim. Bir yerde "ansiklopedi olarak burayı ciddiye almıyorum" gibi bir ifadenize rastlamıştım. Madem öyle yorum yapmayabilirsiniz, gölge etmeyebilirsiniz, saygı gösterebilirsiniz. Ki dalga geçme hakkına da sahip değilsiniz. İyi çalışmalar. - Seyit mesaj 05:11, 7 Ağustos 2014 (UTC)
Maddelerinin düzenlenmesi için kolaylık olur. İyi fikir. Daha da geliştirebiliriz. --Uğurkentmesaj 17:29, 31 Temmuz 2014 (UTC)

Rukiye Erkin (Atatürk'ün manevi kızı)[değiştir | kaynağı değiştir]

Mustafa Kemal and Rukiye.jpg
 1. Tarihçi arkadaşlar Takabeg ile yaşadığım Commons'taki şu tatışmaya katılabilir mi? @Kahve6 @Yagmurlukorfez
 2. Commons'taki mesaj sayfam üzerindeki lisans ile alakalı meselede öneride bulanabilir misiniz? --Mavrikantmsj 15:10, 29 Temmuz 2014 (UTC)
@Mavrikant, biraz araştırdım ama o fotoğraf hakkında hiç doğru düzgün kaynak yok. Rukiye Erkin 1911 doğumlu yani o fotoğrafın çekildiği söylenen 1926 yılında 15 yaşında olması lazım. Oradaki kadın hiç 15 yaşında gibi görünmüyor açıkçası. Latife Uşşaki olabilir gibi geliyor (tartışma sayfasında belirttim) ama o da 1925'te boşanmış. Fotoğrafın tarihi de şüpheli görünüyor. Kaynak gerektiren bir görsel açıkçası. Belki kahve6 bir şeyler bulur... iyi çalışmalar.Yağmurlukörfez 16:48, 29 Temmuz 2014 (UTC)
Bende o kadının Latife Hanım olduğunu düşünüyorum. Atatürk ile İzmir'e giderken çekilen bir fotoğrafıdır. Bir kaç haber kaynağında da bu fotoğraf kullanılmış: (Çok güvenilir olmasa da) 1, 2 Sait71 17:30, 29 Temmuz 2014 (UTC)

İnternette çogunluk Fikriye hanım olduğu yönünde fakat tarihçi bir arkadaşım Fikriye değil, Rukiye hanım olduğunu söyledi. Bende bunun üzerine Commons'tan dosyanın adını değiştirttim. Fakat elimde somut bir delil yok. --Mavrikantmsj 19:49, 29 Temmuz 2014 (UTC)

Arkadaşım ile tekrar konuştum. Resimki kadının Rukiye hanım olduğu konusunda çok ısrarcı. Bunu ispatlamak içinde internet üzerinde Google ile ulaşılamayan kendi arşivindeki nadir resimleri gönderdi.
 1. Orjinal resmin daha kaliteli hali
 2. Aynı yerin gün içinde çekilmiş başka bir resmi
 3. Atatürk ve Rukiye Hanımın çok daha sonraları çekildiğini söylediği kaliteli bir resim

Bu bilgiler ışığında tarihçi arkadaşlar tekrar fikir belitebilir mi? --Mavrikantmsj 21:30, 29 Temmuz 2014 (UTC) Resimlerin linklerini güncelledim. Yardım edebilecek kimse yok mu?

@Mavrikant, @Yagmurlukorfez, arkadaşlar merhaba :) Uzun süredir yoktum malumunuz, çok özlediğimi ifade ederek başlayayım. İkincisi de, bu fotoğraftaki hanım Rukiye Hanım'dır. Zira Rukiye Hanım'ın şurada ve şurada ve hatta burada da ve hatta evliliğinde de burada saçlarını sağ alnının üzerine bıraktığını görebilirsiniz. Sebebine gelince bir kaç rivayet var fakat rivayet deyip geçelim, konumuz dağılmasın. Zaten Atatürk Orman Çiftliği'nde atları seyretmeye gittikleri anlatılır. Hatta Rukiye hanımın da bir atı mevcut çiftlikte. Ben bu fotoğrafın Orman Çiftliğinde çekildiğini düşünüyorum. Zaten arkadaki zirai araçlar da bunu işaret ediyor. O zamanlar Fuat Bulca Hava Kurumu Müdürü, acaba teyyare mi dedim fakat, çitlerle çevrili bir alanda teyyare uçurmak zor :) Gelelim Latife Hanım'a; Latife Hanım'ın dışarıdaki giyim tarzı ise, bu, bu ve bunun gibi 0 saç politikası. (hiç saç görünmeyecek şekilde kapanmak) Nihayete gelince, buradaki ve buradaki hanımın kim olduğu biraz da olsa kafamızda canlanıyordur sanıyorum? Fotograf senesi de 25-26. Sevgiler :) K a h v e 6buyrun? 12:16, 28 Ağustos 2014 (UTC)

Mevlana[değiştir | kaynağı değiştir]

Lütfen Mevlana taşıması için burada bir görüş belirtin. ARTIK bu maddenin taşınması gerek diye düşünüyorum, lütfen tartışma sayfasında görüşlerinizi bildirin. Eminim buraya Mevlana yazdığımda da aklınıza Muhammed Celâleddin-i Rûmî geldi. Aaa yoksa Mevlana Ebussuud İmadi veya Mevlana Abdülhalim Efendi mi geldi? Öyleyse özür diliyorum. Bu kişi artık öylesine Mevlana adıyla özdeşleşmiş ki bu ad artık onun olmuş, resmi dili Türkçe olan Türkiye'de birçok yere ad olarak konulmasını sağlamış ve Türkçe konuşan insanların kültürlerinde "MEVLANA" olarak yer edinmiş. Neyse, tartışma sayfasından devam edelim... - Seyit mesaj 17:32, 30 Temmuz 2014 (UTC)

Irk milliyetçiliği yapa yapa[değiştir | kaynağı değiştir]

"Yasemin Kay Allen, genetik olarak tamamen İngiliz kökenlidir." cümlesi ile başlayan maddemiz (onaylanıp onaylanmaması önemli değil) de oldu ya, sebep olanları kutlarım. Bayram yeni bitti, siz kutlamaya devam edin. Saygılarımla. --E4024 (mesaj) 07:39, 31 Temmuz 2014 (UTC)

Tıbbi çeviri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tıbbi çevirileri tamamlamak ister misiniz?
Medical translation.svg

İngilizce Vikipedi'de kaliteli tibbi içeriği mümkün olduğu kadar çok dilde yayabilmek için çeviri projesi 2011 yılında başlatıldı. Yalnızca İngilizce değil istediğiniz dilde tibbi bilgiye ulaşmanın herkesin hakkı olduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla bazı maddeleri Türkçeye çevirdik. En son çevrilenler Frengi, Migren ve Zatürre maddeleridir. Ancak bu maddelerin Türkçe Vikipedide olan içerikle uygun bir şekilde birleştirilmesi ve wiki diline adapte edilmesi gerekmektedir. Çevirilere devam edebilmek için bu ve bunun gibi maddelerin düzenlenmesi, iç bağlantıların doğrulanması ve diğer içerikle birleştirilmesi için Türkçe Vikipedi topluluğunun yardımına ihtiyacımız vardır. Lütfen maddeleri inceleyiniz ya da bana mesaj atınız; elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

Ayrıca proje ana izleme sayfasına ve bilgilendirme sayfasına da göz atabilirsiniz.

-- -- CFCF 🍌 (email) 08:40, 1 Ağustos 2014 (UTC)

 • Elimden geleni yapmaya çalışırım. Güzel proje.- Drgulcu 12:06, 1 Ağustos 2014 (UTC)
Wonderful, I'll inform you of the next translation. -- -- CFCF 🍌 (email) 07:54, 5 Ağustos 2014 (UTC)

İBP ve köy maddeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu haftanın ibp konusu olan düzenlenmeyi bekleyen maddelerin çoğunun köy maddeleri olması ilgimi çekti. Köy maddelerindeki düzensizliği daha önce tartışmıştık ama bir sonuç çıkmamıştı. Konuyu tekrar gündeme getirmek istiyorum. Görüşlerinizi bekliyorum hacitalhamesaj at 12:15, 1 Ağustos 2014 (UTC)

Köy maddeleri kesinlikle düzenlenmeli. Muhtarlık başlıkları çıkartılmalı. Ben son 1 ay içerisinde yaklaşık 600 köy maddesinde muhtarlık vb. gibi çıkartılacak yerleri çıkarttım. Çok telifli içerikler var. Nüfusları gerçek olmayan köyler bile var. Hatta bu sene binlerce köy mahalle oldu. İBP kapsamında köy maddelerini düzenleyebiliriz. İstersen projesi önerisi sayfasında bu konuyu açabilirsin. --Uğurkentmesaj 12:35, 1 Ağustos 2014 (UTC)
Gündeme getirilen konu "köy maddelerinin düzensiz olması" mıdır? Yani buraya yazılınca ne gibi bir sonuç alınması bekleniyor? Daha önce defalarca bahsedildi zaten, onlara ilgi gösteren arkadaşlarla iletişime geçip buraya bir şeyler yazmak yerine harekete geçseniz daha faydalı olmaz mı? Artık gelenekselleşti sanki bu konunun köy çeşmesine taşınması.--RapsarEfendim? 16:31, 1 Ağustos 2014 (UTC)

Bununla ilgili uzun vadeli bir proje var ama ne yazıkki 5 kişi katılmış sadece. :( --Mavrikantmsj 19:49, 1 Ağustos 2014 (UTC)

 • Köy maddeleri iflah olmaz biçimde berbat bir halde. Düzenlenmeyi bekleyen maddelerin ve inceleme görmemiş maddelerin tahminen %90 civarı köy maddelerinden oluşmakta. Bizim köylere ilgisi olan Vietnamca vikideki maddeleri bizimkinden daha düzgün. Bu konuda radikal bir görüşüm var. Kaynaksız, yorum dolu, bozuk, düzensiz, saçma sapan köy maddelerini ilk ve yalın haline getirip kabul edebiliriz. Zaten düzenleme yaptığımızda da bunu yapıyoruz çoğunlukla. Şu kadar bilgi ve bilgi kutuları yeterli olurdu bence. Daha radikali de var ama söylemek istemiyorum. Arkadaşlar köy maddeleri insanları buradan soğutuyor, tehlikenin farkında mısınız? Drgulcu 13:34, 2 Ağustos 2014 (UTC)
Vietnamca haha. Adamların bizim köylerle ne alakası var onu çok merak ediyorum. Acaba sırf fazla maddemiz olsun diye mi?
şu maddedeki altyapı bilgileri gayet sade. Böyle bir şeyin kullanılmasını şiddetle tavsiye ediyorum.
Kaldırılması gereken muhtarlık başlıklarına gelince, bunlar bir bot (bot yazmayı bilmiyorum) yardımıyla hızlıca kaldırılamaz mı? hacitalhamesaj at 19:23, 2 Ağustos 2014 (UTC)
Vietnamca'daki maddeler şu botla açılmış :) Sait71 19:34, 2 Ağustos 2014 (UTC)
 • Bence Yukarıdaki VikiProjeyi canlandırmamız lazım. Herkes bir kaç ilin köy maddelerini alarak işe başlayabilir. En yalın, sade, kaynak gerektirmeyen bir hale getirip bıraksın. Daha sonra köy maddelerine eklenen bilgileri kontrol etmek daha kolay olacaktır.Sait71 13:48, 2 Ağustos 2014 (UTC)
 • Drgulcu, Kaynaksız, yorum dolu, bozuk, düzensiz, saçma sapan köy maddelerini ilk ve yalın haline getirip kabul etmek şeklindeki uygulamanın doğru olduğunu düşünüyorum; hatta ben de çoğu köy maddesinde aynen bunu yaptım [4]. Ayrıca bu tür madde gruplarına viki işareti içermeyen, tamamı büyük harf, yanlış yazımlı vs. uzun bir metin bloğu eklenmesi halinde sistemin uyarı veya engel vermesi filtre ile sağlanabilir. Buna topluluk nasıl bakar bilmek isterim.--Alperen (mesaj) 10:04, 3 Ağustos 2014 (UTC)
 • Uzun süredir Alperen'in dediği gibi yapıyorum ve öyle yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Zaman içinde çoğunu bu yöntemle onaylayabiliriz. Zaten gözlemlediğim kadarıyla onaylanmamış maddelerin çoğu bu yerleşim maddeleri...Vikiçizer (mesaj) 10:10, 3 Ağustos 2014 (UTC)
 :)) [5] --Alperen (mesaj) 10:28, 3 Ağustos 2014 (UTC)
bu da benden- Drgulcu 12:25, 3 Ağustos 2014 (UTC)
Böyle örneklere çok rastladım :D hacitalhamesaj at 15:40, 3 Ağustos 2014 (UTC)
 • Muhtarlık başlıklarını kaldırmıyor muyuz? Bende şu şekilde düzenlemiştim mesela. Sait71 13:38, 3 Ağustos 2014 (UTC)
 • Bi önerim var. Kendimize örnek bi köy belirleyelim. Kategoriler-taslaklar, Nüfus bilgilerinde hangi yılların yer alacağı, alt yapı bilgileri vs vs belli olsun. Diğer köyleri o köye göre düzenleyelim hacitalhamesaj at 15:38, 3 Ağustos 2014 (UTC)
  Örnek olarak alabileceğimiz bir köy maddesi burada var.Sait71 16:53, 3 Ağustos 2014 (UTC)
Bu örnekle alakalı sorularım şöyle:
1- Kültür bölümü yok. Kasıtlı mı?
2- Çoğu köyün "Coğrafya" altbaşlığında sadece il/ilçe merkezine olan uzaklığı yazıyor. Ulaşım alt başlığı ne olacak?
3- Bilgi kutusundaki "İnternet sitesi" bölümüne yerelnet.org un linkini mi vereceğiz? Yoksa ahmethocakoyu.com,ahmethocakoyu.net gibi siteler varsa eklenecek mi?
4- Nüfus bilgilerinin ne kadarı yeterli. Bütün yılları yazacak mıyız? Yoksa sadece 1990 2000 2010 gibi yıllar mı yer alacak?
Ve bir de teklifim olacak. (KÇ:Teklifler bölümüne mi yazmalıydım bilmiyorum) İklim altbaşlığının atılarak bilgi kutusuna yerleştirilmesini talep ediyorum. hacitalhamesaj at 17:31, 3 Ağustos 2014 (UTC)
Altyapı bilgilerini tablo içinde olması güzel olmamış. Ayrıca diğer bütün maddelerimizin bu bölümünde metin kullanılmış. Hepsini tabloya dönüştürmek çok fazla zaman alır.
1- Hiçbir köyün civar köylerden farklı olarak kendi özgü bir kültürü olacagını zannetmiyorum. Dolayısı ile aynı şeyleri her maddede tekrar etmek çok saçma olur.
2- Ulaşım bilgisi biliniyorsa yazılabilir fakat bunu zamana bırakmalı köy sakinlerinin/diğer kullanıcıların yazmasını beklemeliyiz.
3- Köy sakinlerinin bir heves açtıkları 1yıl sonra ilgisizlikten kapanan siteleri buraya eklemek uygun olmaz onun yerine Yerelnet bağlantılarının konulması yeterli bence. Belediyelerin zaten resmi web siteri olmak zorunda onların kendi sitelerini koyuyoruz. Eğer içeriği dolgun bir köy derneği web siteleri varsa bütün bu onay işlemleri bittikten sonra kendileri ekleyebilir. Sonra değerlendirilir.
4- Yerelnet üzerinde yazan bütün nufus bilgilerini aktarabiliriz. Bunun bi sınıırı olmamamlı.
5- İklim içinde kültür için ne düşünüyorsam onu düşünüyorum. Her köyün ayrı iklimi olmaz/olamaz. İlçelerin iklim bilgiliri olabilir. Onlarıda internetten bulup ekleyebiliriz.
Benim fikirlerim bu şekilde. Yapılması gerekenleri öncelik sırasına göre alt alta yazalım. Ona göre il il yapmaya başlayalım. --Mavrikantmsj 17:38, 3 Ağustos 2014 (UTC)
1- Kültür bölümünün olmaması tamamiyle bu konu hakkında kaynaklara dayanan sağlam bilgilerin olmamasındandır. Buralarda yer alan kaynak gerektiren, bir dayanağı olmayan bilgileri de çıkartmak zorundayız.
2- Coğrafyası ile ilgili temel bilgiler yazılmakta. Varsa sağlam bulabildiğiniz kaynaklar bu başlığı da geliştirmek mümkün.
3- Yerelnet.org.tr resmî bir site olması sebebiyle her zaman güvenilirdir. Köy ve belediye maddelerinde ilgili konu hakkında en temel ve doğru bilgileri bulabiliyoruz. O sebeple bu siteyi kullanıyoruz.
4- Nüfus bilgileri için kimi zaman yerelnet sitesi de yeterli olsada, Tuik.gov.tr adresinden ADNKS verilerini kullanarak kaynak yaratabilirsiniz. Sitede geçmişten günümüze belde-belediyeler, köyler, ilçe ve illerin ADNKS sonuçları yer almaktadır.
İklim başlığı ise aslında yeterli bilgilerin olması durumunda gerekli olabilecek bir başlık. Fakat ne yazık ki köy maddelerinde yeteri kadar bilgi olmaması sebebiyle sadece bir cümlelik bilgi yer alıyor. Söylediğiniz şey mantıklı. Bilgi kutusuna eklenecek bir parametre ile yapılabilir.Sait71 17:41, 3 Ağustos 2014 (UTC)
Diğer arkadaşlar da görüşlerini belirtsin. ortak kararlar alalım. Herkes kafasına göre hareket ederse olmaz hacitalhamesaj at 18:41, 3 Ağustos 2014 (UTC)

şu mesele ilgili bir yere taşınsa da çeşme başı rahatlasa ne güzel olur.. --kibele 22:19, 3 Ağustos 2014 (UTC)

 • Ben görüşleri uygun buluyor ve destek veriyorum. Ancak tercihim hemen işe koyulmak. Bence diğer aradaşlar da yavaş yavaş çalışmaya başlasınlar. Burada ki fikirleri çalışırken de okuyup değerlendire biliriz. Mutlutopuz 16:54, 4 Ağustos 2014 (UTC)
Not: Köy maddeleri üzerinde değişiklik yapan arkadaşlar aynı zamanda revizyonları da kabul ederlerse iyi olur. Maddeler incelenmemiş halde kaldığı için sürüm kontrolünden geçmeden doğrudan değiştirilebiliyor.Yağmurlukörfez 21:22, 5 Ağustos 2014 (UTC)
Revizyon ne? hacitalhamesaj at 22:30, 5 Ağustos 2014 (UTC)
Devriyeler için yazdım.Yağmurlukörfez 23:42, 5 Ağustos 2014 (UTC)
Tamamdır, projeye ekledim.--Śαвяí¢αи76ileti 06:18, 6 Ağustos 2014 (UTC)

Hizmetlilik başvurusu/Uğurkent[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu/Uğurkent başvurusunda herhangi bir görüş bildirirseniz sevinirim. Oy, yorum, soru hiç fark etmez. İyi çalışmalar. --Uğurkentmesaj 14:17, 5 Ağustos 2014 (UTC)

cinsiyete göre kategorilendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Kategori tartışma:Mesleklerine göre kadınlar'a ilgi lütfen. ya şarkıcı, artist vb. kadın kategorilerini kaldırmamız ya da Vikipedi:Etnik köken, din, mezhep ve cinsiyete göre kategorilerilendirme'de bu konudaki ifadeleri kaldırmamız gerekiyor. teşekkürler. --kibele 19:03, 5 Ağustos 2014 (UTC)

 • İlgilenilmesi gereken bir konu, vikipedi sayfasının adındaki bariz hatayı bile 2009'dan bu yana kimse fark etmemiş. Bu tartışmalarda konu genelde diğer vikipedileri takip edecek miyiz yoksa kendimiz bir karar alıp onu uygulayacak mıyız konusunda takılıyor bence. Mesela tipik "kadın yazarlar" "erkek yazarlar" diye ayıralım mı ayırmayalım mı? Mesela İngilizcede günlük konuşmada bile bu ayrım yapıldığı için onlara doğal gelebilir ama Türkçede aktris aktör yok, oyuncu vardır, cinsiyet belirtmeksizin...Bir karar alınması gerekli konu. Kategoriler düzeltilir, silinir açılır zor değil, yeter ki işleyen genel bir politikamız olsun...İlgisini çekeyim kullanıcıların diye buraya biraz karaladım, esasen kategori tartışma sayfasında tartışalım...Vikiçizer (mesaj) 19:15, 5 Ağustos 2014 (UTC)

Günün Maddesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Telifle ilgili ilginç bir tartışma[değiştir | kaynağı değiştir]

BBC Türkçe'de bir habere rastladım ve sizlerle paylaşmak istedim.

İngiliz fotoğrafçı David Slater, 2011 yılında Endonezya'da kamerasını alıp kaçan şebeğin çektiği fotoğrafın telif haklarının kendisine ait olduğunu savunuyor.

Fotoğrafı yayınlayan internet ansiklopedisi Wikipedia ise, fotoğrafın David Slater'ın fotoğraf makinesiyle çekildiğini kabul etmekle birlikte, fotoğrafı Slater'ın çekmediğini, bu nedenle telif hakkı talep edemeyeceğini belirtiyor.

Haberle ilgili detayı şu adreste bulabilirsiniz. Selamlar, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 14:52, 7 Ağustos 2014 (UTC)

ha ha, şahaneymiş, şebeği tebrik diyorum. --kibele 15:10, 7 Ağustos 2014 (UTC)
Nasıl da şeker çıkmış ama paylaşım için teşekkürler!. Telif konusunda da adama üzüldüm. Üzerinden onca para kazanabileceği bir fotoğraf ele düşmüş... :) --Théoden ileti 15:19, 7 Ağustos 2014 (UTC)
senin daktilonla ya da bilgisayarınla başkasının yazdığı hikâyeden telif istemek gibi bir şey.. hiç üzülecek bişey yok. şebeği bulurlarsa bol bol muz, fıstık filan alsınlar, daha iyi.--kibele 15:33, 7 Ağustos 2014 (UTC)
Yazık ama yine de, o fotoğrafı diğerlerinin arasında bulduğunda gözünde beliren "$$$" işaretlerini düşününce hele de... :) Bir de kaldırılması için başvurduğu hukuki yollar sebebiyle bugüne kadar on yedi bin dolar harcamış. Üzülüver bir zahmet sen de Kibele!. :) --Théoden ileti 15:42, 7 Ağustos 2014 (UTC)
üzülmeye başlarsak Kullanıcı:Théoden, bunca yıl bunca emeğimizi telifsiz/dolarsız buralara akıttığımız için kendimize de üzülmemiz gerekir. benim makinemde, heveslenip elimden alan çocukların benim çektiklerimden daha ilginç onlarca karesi var. onlar üzerinden para kazanmak benim aklıma nasıl gelmiyorsa işte ondan üzülmüyorum. üzgünüm.:) --kibele 19:32, 8 Ağustos 2014 (UTC)
Vay, sözün bittiği yer... Ben bileklerimi bir koşu kuşbaşı kesip geliyorum. Büyüksün!. :) --Théoden ileti 21:28, 8 Ağustos 2014 (UTC)
Wikipedia haklı bu durumda bence. Önemli olan ne ile çekildiği, kimin çektiği. Sonuçta fotoğrafı çeken bir maymun Face-grin.svg Sait71 16:19, 7 Ağustos 2014 (UTC)
Adama yazık hakikaten. Adam telif hakkı ben de diyor. Şu maymun bir konuşsa da telif hakkı ben de diye Vikipedi'yi şikayet etse. Malum ülkemizde dilekçe yazan köpek bile çıkmıştı. Bu arada fotoğraflar güzel çıkmış. Face-grin.svg İyi çalışmalar. --Uğurkentmesaj 18:19, 7 Ağustos 2014 (UTC)

Geçtiğimiz Haziran ayında kendi sayfamda kullanmıştım. Acaba, lisans ücreti ödenmesine karar verilirse; benden de para isterler mi? Allah'tan Slater Türkiye'de doğmamış. Fakat bu tür haberler ile; artık telif hakkını ne kadar önemli bir konuma getirdiğini görmüş oluyoruz. --i.e.msj 12:27, 8 Ağustos 2014 (UTC)

Ben de diyorum bu bir kullanıcı arkadaşın sayfasında vardı. Meğerse senmişsin. Para kısmı belli olmaz. Şimdiden hazırlıklı ol derim. --Uğurkentmesaj 13:22, 8 Ağustos 2014 (UTC)

İBP 33. hafta[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikipedi:İş birliği projesi/2014/33. hafta projesi çoğunlukla dosyalar üzerinedir. VikiProje Medya İnceleme Timi üyeleri, hizmetliler ve diğer kullanıcılar için kapsamlı bir proje olacağına eminim. Hizmetliler sileceği dosyalardan puanlama alacaktır. Onun için de katılımcı olmanız gerekmektedir. Katılmanızı tavsiye ederim. İyi çalışmalar. --Uğurkentmesaj 13:13, 10 Ağustos 2014 (UTC)

Seçkin içerik sorumluluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir yıldan uzun süredir bekleyen adaylıklar var ve bunların sonlandırılması için hiçbir adım atılmıyor. İlgi yoksa, topluluk da kabul ediyorsa bu yıldızları ve statüleri kaldıralım.--RapsarEfendim? 16:35, 10 Ağustos 2014 (UTC)

Benim teklifim eğer kendi kendimizin göbeğini kesip bir sorumlu belirleyemiyorsak eski var olan sorumlularla yola devam edilsin. Görünüşe göre bu seçim işlemi yıllarca bekleyecek sanırsam.Sait71 16:47, 10 Ağustos 2014 (UTC)
1 yıl olmasa da 1 aydır bekleyen devriyelik başvuruları artık sonuçlanmalı hacitalhamesaj at 15:45, 12 Ağustos 2014 (UTC)
Çoğunlukla sorumlu ve devriyelik başvuruları kapanmıyor. İBP sorumluluğuna aday olduğumda aktif sorumlu olmadığından aday olmuştum. Kapatacak sorumlu olmadığından, hizmetli arkadaşımız kapatmıştı. Bazen görüş kesinleşmesi uzun sürüyor. 2 ay açık duran devriyelik başvurusu vardı. Onlar halledildi. Fakat 1'i hariç. Eğer gönüllü ise eski sorumlularla hareket edilmesi kolaylık olabilir. --Uğurkentmesaj 09:09, 13 Ağustos 2014 (UTC)
SMA ve KMA ile ilgili çalışma yapıldı. Devamı gelecek...--ahzaryamedileti 16:16, 16 Ağustos 2014 (UTC)
Bazı arkadaşların dediği gibi nasıl olsa VİKİPEDİ UZUN SOLUKLU BİR PROJE..! Bugün olmazsa yarın olur, yarın olmaz ise, sonraki gün olur, o da olmazsa daha sonra. Hadi ben kaçtım. Uzun soluklu projede, bir kaç hafta sonra bir iki kelâm daha ederim. (Amannn canınızı sıktığınız şeye bak. Nasıl olsa uzun soluklu bir proje bu.) --i.e.msj 09:31, 17 Ağustos 2014 (UTC)

kişi bilgi kutularındaki din ibaresi[değiştir | kaynağı değiştir]

giderek mezhep yazma eğilimleri de başlamışken bir düzenlemeye gitsek iyi olur. diğer vikilere de göz atılabilir. kimliklerden kalkması bile söz konusu iken bir ansiklopedik bilgi olarak eklemek sorunlu. genellikle 'kesin öyledir' diye kaynaksız ekleniyor zaten. bir de Vikipedi:Etnik köken, din, mezhep ve cinsiyete göre kategorilendirme konusu var. önerim bilgi kutularındaki 'dini' kısmının çıkması yönünde, çünkü o ibare eklenmesini de meşrulaştırıyor. ilgili bir yere taşınabilir bu başlık istenirse. teşekkürler. --kibele 10:36, 12 Ağustos 2014 (UTC)

Bana da gereksiz geliyor örneğin bir sanatçıya eklenmesi. Ancak din adamlarına eklenmesi gerekli. Bir sınırlandırma yapılabilir. - Seyit mesaj 09:44, 17 Ağustos 2014 (UTC)
Daha önceden dikkatimi çeken bir konuydu. Gündeme getirmeniz iyi olmuş. Yazanlara katılıyorum. --Veryaz bana 17:15, 22 Ağustos 2014 (UTC)
Kişinin dini KD bilgi midir ve ne kadar güvenilir bir bilgidir? Hangi kişinin inandığı din okuyucu açısından KD olabilir? Yani ben bir şarkıcı veya bir futbolcu hangi dine inanıyor diye merak etmiyorum. Okurken dikkatimi bile çekmiyor. Ben oldukça gereksiz bir bilgi olarak görüyorum bu parametreyi ve kaldırılmasını destekliyorum. Bu konuyu ayrıca Kişi bilgi kutusu şablonunun tartışma sayfasında da tartışabiliriz. Sait71 17:42, 22 Ağustos 2014 (UTC)
Tamamen çıkarılması değil de parametrenin kullanılacağı alanlar kısıtlansa daha iyi. Örneğin mesleklerine göre olmasa da Richard Dawkins, Charles Darwin, Friedrich Nietzsche vs. yazınlarıyla din konusuna sağından solundan değinmiş olan insanlar. Özellikle de Turan Dursun gibi kişilerin maddesindeki şablonda bu bilginin yer almaması önemli bir eksiklik olur. (Gerçi saydıklarımın bir kısmında da mevcut olarak bilgi yer almıyor) Bunların yanında konuyla hiçbir ilgisi olmayan şarkıcı, sporcu, politikacı, manken vs. maddelerinde (her ne kadar artık Tuğçe Kazaz'ı takip etmek de mümkün olmayacak olsa da) kullanılmasının manası yok tabii ki. --cobija 18:01, 22 Ağustos 2014 (UTC)
 • Katılıyorum. Eklenmesin, olanlar da çıkartılsın. --E4024 (mesaj) 07:05, 1 Eylül 2014 (UTC)

Kodlamada Sıkıntı Yaşadım, Düzeltirseniz sevinirim.[değiştir | kaynağı değiştir]

Yetersiz bulduğum rastgele maddelerden Takashi Hirano adlı maddeyi yeniden düzenlerken ve ilgili maddeleri eklerken Japonya İmparatorluk Kupası isimli maddeyi oluşturdum ancak mobil cihazdan oluşturduğum için bilgi kutusu oluştururken bir hata oluştu ben yanlış bir kod görmüyorum ama istediğim bilgi kutusu oluşmadı. Düzeltebilecek kişilere duyrulur ve şimdiden teşekkürler. Bu imzasız yazı Lizbont (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 13 Ağustos 2014

Düzeltildi. --Superyetkinileti 18:06, 13 Ağustos 2014 (UTC)

Bazı hizmetlilerin yetkilerinin alınması[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhabalar,

Bilindiği üzere Vikipedi'de uzun süre katkı yapmayan hizmetliler bulunmaktaydı. Meta Wiki'de yürürlüğe konan global politika ile 2 yıl ve daha fazla süre katkı yapmayanların hizmetliliği geri alınabilmekte. Bu şartları bazı hizmetliler sağlamaktaydı.

Haziran ayında politikayı hatırlatma maksatlı mesaj attım. Sadece Kullanıcı:Akhilleus dönüş yaptı. 17 Temmuz'da steward Kullanıcı:Rschen7754 hatırlatma mesajı atarak bir ay içinde geri dönmeyenlerin fonksiyonlarını geri alacağını belirtti. Onda da Lighterside geri dönüş yaptı. Sonuç oliarak cevap vermeyen aşağıdaki hizmetlilerin yetkileri iptal edildi;

Vikikaynak'ta da aynı sebepten ötürü bazı hizmetlilerin yetkileri geri alındı;

Vikihaber;

Vikikitap;

Vikisözlük;

Birkaç yıl önce inaktif hizmetliler konusunda uzun soluklu tartışmalar yaşanmıştı. Kabul edilen global politika sayesinde bu sorunun artık hallolduğu kanısındayım.

Kolay gelsin.

--bermanya 21:20, 17 Ağustos 2014 (UTC)

 • Keşke, diğer Vikipedi kardeş sitelerindeki hizmetliler geri dönüş yapsaydı. Bu gerçekten iyi olurdu. Oralara bir daha buradaki bazı hizmetliler yüzünden, hizmetli seçilmesi çok zor olacak.--i.e.msj 12:01, 26 Ağustos 2014 (UTC)

Sayılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikipedide 20 (sayı),21 (sayı), 22 (sayı)61 (sayı),62 (sayı) gibi sayıların olması KD midir? KD ise bu sonsuz sayıda madde açılabileceği anlamına gelmez mi? hacitalhamesaj at 09:01, 20 Ağustos 2014 (UTC)

KD. Nerdeyse tüm dillerde mevcut. Ancak minimum bilgi var bizdekinde. Tabi şöyle olmasını dilerdik. İngilizce Vikipedi'de 1000'e kadar var. Örneğin 967 (sayı)'yı 900 (sayı) sayfasına yönlendirmişler. Sayfa 900'den 1000'e kadar bilgi içeriyor. Bu şekilde yapmak isterseniz buyrun, yeterki KD bilgi olsun. Drgulcu 15:27, 20 Ağustos 2014 (UTC)
Şimdi farkettim interwikilerde sorun var;
 • 62 (number) bizdeki Altmış iki'ye bağlı bu ise anlam ayrımı sayfası, 62 (anlam ayrımı) görüldüğü gibi kırmızı. Buraların tekrar elden geçmesi gerekiyor. Drgulcu 15:37, 20 Ağustos 2014 (UTC)
 • İngilizcedeki maddeler epey hoşmuş. İlk etapta sağdaki bilgi kutusu maddelere yerleştirilerek işe başlanabilir hacitalhamesaj at 22:23, 20 Ağustos 2014 (UTC)

Letter petitioning WMF to reverse recent decisions[değiştir | kaynağı değiştir]

The Wikimedia Foundation recently created a new feature, "superprotect" status. The purpose is to prevent pages from being edited by elected administrators -- but permitting WMF staff to edit them. It has been put to use in only one case: to protect the deployment of the Media Viewer software on German Wikipedia, in defiance of a clear decision of that community to disable the feature by default, unless users decide to enable it.

If you oppose these actions, please add your name to this letter. If you know non-Wikimedians who support our vision for the free sharing of knowledge, and would like to add their names to the list, please ask them to sign an identical version of the letter on change.org.

-- JurgenNL (talk) 17:35, 21 Ağustos 2014 (UTC)

WMF'ın son kararlarını geri alması için açık mektup[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Vakfı geçenlerde "süperkoruma" adıyla yeni bir düzey yarattı. Bunun amacı seçilmiş hizmetlilerin sayfalarda değişiklik yapmasını engellemek ama Vakıf elemanlarının değişiklik yapmasına izin vermektir. Bu düzey yalnızca bir yerde uygulanmıştır: Almanca Vikipedi'de "Medya İzleyici"nin devreye alınmasını korumak için. Halbuki Almanca Vikipedi topluluğunun açık kararı bu uygulamanın "default" olarak gelmemesi ve kullanıcıların seçimiyle kullanılır olabilmesiydi.

Eğer bu eylemlere karşı iseniz lütfen açık mektubu siz de imzalayın. Eğer bilginin özgürce paylaşılması fikrini destekleyen ama Wikimedia kullanıcısı olmayanlar var ise, ve bu mektubu imzalamak istiyorsa aynı mektubu change.org'da imzalayabilir.

-- JurgenNL (talk) 17:35, 21 Ağustos 2014 (UTC) Yukarıdaki mesaj Türkçeye çevrildi --Mskyrider ileti 06:14, 22 Ağustos 2014 (UTC)

Process ideas for software development[değiştir | kaynağı değiştir]

’’My apologies for writing in English.’’

Hello,

I am notifying you that a brainstorming session has been started on Meta to help the Wikimedia Foundation increase and better affect community participation in software development across all wiki projects. Basically, how can you be more involved in helping to create features on Wikimedia projects? We are inviting all interested users to voice their ideas on how communities can be more involved and informed in the product development process at the Wikimedia Foundation. It would be very appreciated if you could translate this message to help inform your local communities as well.

I and the rest of my team welcome you to participate. We hope to see you on Meta.

Kind regards, -- Rdicerb (WMF) talk 22:15, 21 Ağustos 2014 (UTC)

--This message was sent using MassMessage. Was there an error? Report it!

Yazılım geliştirme süreci için fikirler[değiştir | kaynağı değiştir]

’’İngilizce yazdığım için özür dilerim’’

Merhaba,

Wikimedia Vakfı'na tüm wiki projelerinde yazılım gelişimi konusunda topluluk katılımını daha iyi sağlamak ve artırmak için Meta'da bir beyinfırtınasının başlatıldığını bildirmek isterim. Temel soru Wikimedia projelerine yeni özellikler sağlamak için nasıl daha fazla katılımınız sağlanabilir? Tüm ilgilenen kullanıcıları Wikimedia Vakfı ürün geliştirme sürecine toplulukların nasıl daha katılımcı olabileceği ve değişiklikler hakkında daha fazla bilgilendirilebileceği yönündeki görüşlerini belirtmeleri için davet ediyoruz. Yerel topluluklarınızı bilgilendirmeye yardımcı olmak adına bu mesajı kendi dilinize çevirmeniz rica olunur.

Ben ve ekibim katılımınızı bekliyoruz. Meta'da görüşmek üzere.

Saygılarımla, -- Rdicerb (WMF) talk 22:15, 21 Ağustos 2014 (UTC)

--This message was sent using MassMessage. Was there an error? Report it!

Yukarıdaki mesajın Türkçe çevirisidir. --Mskyrider ileti 06:40, 22 Ağustos 2014 (UTC)

Ermeni Kırımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba. Şu an Ermeni Kırımı adına sahip olan madde, Türkçe Vikipedi'nin çok tıklanan maddelerinden biri. Ve başında "adı uygun olmayabilir" gibi bir ifade var. Bunu sağlıklı bir tartışmayla çözmeliyiz diye düşünüyorum. Tartışma sayfasında Taşıma isteği (Ağustos 2014) başlığı altında bir mesaj yazarak taşıma isteğimi belirttim. Lütfen sağduyulu bir şekilde yorumumu okuduktan sonra görüşlerinizi belirtin. Daha önceden bir türlü taşıyamadığımız Mevlana sayfasını şu an taşıdık, artık bu sayfayla ilgili de sağlıklı bir tartışma yapıp kesin bir karara varmalıyız bence. Bunun zamanı geldi de geçiyor. Buyrun tartışma sayfasına... - Seyit mesaj 22:47, 22 Ağustos 2014 (UTC)

Vikisöz[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikipedinin kardeş projelerine göz atarken vikisözdeki kullanıcı mesaj yerine tartışma, Devriyelik yerine editörlük kavramlarının olması ilgimi çekti. Kasıtlı mı? -hacitalhamesaj at 23:22, 26 Ağustos 2014 (UTC)

SİS[değiştir | kaynağı değiştir]

Lütfen oy kullanmayan vikipedistler Vikipedi:Seçkin içerik adayları/Sorumlular'da oy kullansın ki artık bir neticeye varabilelim. Ayrıca Kullanıcı:Coriolis'e oy verenler de bir kez daha oylarını gözden geçirsin çünkü kendisi 6 aydır aktif değil.---- Akhilleus ileti 03:00, 30 Ağustos 2014 (UTC)

Uygun olmayan kullanıcı adı / Ticari marka[değiştir | kaynağı değiştir]

"Ticari marka isimleri: Ticari markalar ve özellikle spor kulüplerinin isimleri, kullanıcı adı olarak kullanılamaz." Burada kastedilen ticaret ünvanı mı, işletme adı mı, yoksa marka mı? Üçünü de kapsaması gerekir mantıken bu yasağın.--coolland 08:33, 1 Eylül 2014 (UTC)

Grants to improve your project[değiştir | kaynağı değiştir]

Apologies for English. Please help translate this message.

Greetings! The Individual Engagement Grants program is accepting proposals for funding new experiments from September 1st to 30th. Your idea could improve Wikimedia projects with a new tool or gadget, a better process to support community-building on your wiki, research on an important issue, or something else we haven't thought of yet. Whether you need $200 or $30,000 USD, Individual Engagement Grants can cover your own project development time in addition to hiring others to help you.

İdari bölümler ve yerleşim birimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Selam olsun herkese. Birkaç gündür, fırsat buldukça yerleşim yerleri ve idari bölümler ile ilgili kategori ve maddeleri düzenlemeye çalışıyorum. Kategori:Ülkelerine göre idari bölümler kategorisi mesela çok karmaşıktı, her kategori farklı adlandırılmıştı ve yanlış kategorilendirmeler mevcuttu. Bunları bir düzene soktum, şu an eskisine göre çok daha toplu ve düzenli görünüyor. Neyse, yaptıklarımı anlatmak için gelmedim :) Birçoğumuzun bildiği, birçoğumuzun ise bilmediği gibi bizim ve İngilizce Vikipedi'nin idari bölüm maddelerini adlandırma sistemimiz "farklı". Şöyle ki, biz Türkiye'nin bir şehri için "Kırşehir" tarzı adlandırma yaparken, aynı isimli il için "Kırşehir (il)" tarzı adlandırma yapıyoruz. İlk adlandırma her iki Vikipedi için ortak olsa da ikinci kısımda işler farklılaşıyor. Onlar "Kırşehir Province" (Kırşehir İli) gibi bir adlandırma yapıyor. Bu uygulama, onların genel adlandırma kurallarına dair bir istisna. Aynı isme sahip albüm ve şarkı için "xxx albümü" gibi bir adlandırma yapmıyorlar, ama iş idari bölümlere gelince böyle bir istisnaya gitmişler. Bu noktada biz, yani Türkçe Vikipedi, İngilizceden daha derli toplu biz düzene sahibiz, gibi gözükse de öyle değil. Bizdeki bu adlandırma sistemini bilmeyen veya farkında olmayan arkadaşlar yeni madde yazarken İngilizce Vikipedi'deki sistemi uygulamış. Bilenler ise parantezli kullanımı tercih ettiğinden, maddelerin yarısı o şekilde yarısı da bu şekilde kalmış. Türkçe Vikipedi'nin genel düzeni olan parantezli kullanımlara (yeri geliyor paranteze de gerek kalmıyor ve sade bırakıyoruz) geçiş yapıyorum yavaş yavaş. Kısa bir bilgilendirmeden sonra danışmak istediğim konuya geliyorum. Kategorileri ne yapmalıyız? Madde adlarındaki iki farklı durum kategorilerde de mevcut. Ancak burada biraz daha farklı bir durum söz konusu. Üstteki Kırşehir örneğinden devam edersek, Kırşehir ilindeki yapıların toplandığı bir kategoriyi nasıl adlandıracağız? Şu an bu durum "Kırşehir'deki yapılar" olarak geçiyor. Ancak Kırşehir adını biz şehir için kullanıyoruz öncelikli olarak. Kırşehir'in ilçesindeki bir yapı da "yanlış bir biçimde" Kırşehir şehrinde (merkez ilçe diyelim) imiş gibi gözüküyor mevcut düzende. Bu yanlışlığı gidermek için iki yol var:

 1. Kırşehir (il)'deki yapılar
 2. Kırşehir ilindeki yapılar

Bu iki addan birini kullanarak olayı açıklığa kavuştururuz. Bu noktada da bir topluluk kararının gerektiğini düşünüyorum. Hemen belirteyim, benim tercihim ikincisidir. Umarım kısa sürede açıklığa kavuştururuz bu mevzuyu.--RapsarEfendim? 09:36, 3 Eylül 2014 (UTC)

Kategoriler için ikincisi daha uygun gözüküyor fakat maddeler için biz de istisnaya gidemez miyiz? --SiLveRLeaD mesaj 10:09, 3 Eylül 2014 (UTC)
Gidebiliriz elbette ki ama sen hepsinde parantez kullanırken bunlarda neden böyle yapıyorsun sorusunun cevabı olmuyor :) O zaman albümler için de yapalım mesela. Yahut nehirler için de kullanalım vs.--RapsarEfendim? 10:23, 3 Eylül 2014 (UTC)
 • kategorilerde mümkün olduğunca parantezlerden kaçınmak gerek. ikinci öneri daha uygun. --Mskyrider ileti 10:18, 3 Eylül 2014 (UTC)
 • Ben de ikincisinin uygun olduğunu düşünüyorum.--B.S.R.F. 💬 10:27, 3 Eylül 2014 (UTC)
 • Vikipedi ve diğer kardeş projelerde kategorilerle uğraşan birisi olarak ikinci ismin daha doğru olduğunu düşünmekteyim. --Uğurkentmesaj 16:36, 3 Eylül 2014 (UTC)

Köyler[değiştir | kaynağı değiştir]

Köylerin tüzel kişiliği ortadan kalkmış; idari birim olarak da mahalleye dönüşmüşler. Dönüşsünler. Bizim toplumumuz kırsal kökenlidir ve ülkemizde hemen herkes kendini tanımlarken atalarının geldiği köye kadar geriye gider. Ben de, o köy son düzenlemelerden çok daha önce mahalle olduğu ve adı da değiştiği halde "Kurudere" denilince heyecanlanırım. (Sakız'da da var bir Kurudere ama bizimki o değil.) Neyse, bunları anlatmamın sebebi, semt de idari bir birim değil, aslında -başında muhtarı olsa da- mahalle bile. Ama bizim yine de semt ve mahalle maddelerimiz var, zira bunlar yaygın kullanımı olan, geçerli kavramlar. Köy de en az onlar kadar yaygın ve geçerli. Sorun vatandaşa, diyecek ki "bizim köy mahalle oldu ama yine bildiğin köy". Nereden mi biliyorum, denedim de ondan (yani "özgün araştırma" :-). Sakın ha köylere dokunmayın. Onlar olmazsa "köy çeşmesi" de olmaz. "Maalle kaavesi" ise o çeşmenin yerini hiç tutmaz. --E4024 (mesaj) 12:26, 4 Eylül 2014 (UTC)

Büyükşehirlerde kalktı, diğer illerde mevcut.--RapsarEfendim? 16:27, 4 Eylül 2014 (UTC)
Vikipedide kalkmaz; İstanbul'un bile balıkçı köyleri var. --E4024 (mesaj) 07:09, 5 Eylül 2014 (UTC)

Change in renaming process[değiştir | kaynağı değiştir]

Part or all of this message may be in English. Please help translate if possible.

-- User:Keegan (WMF) (talk) 16:23, 9 Eylül 2014 (UTC)

Tek Kullanıcı Adı (SUL)'nın amacı, her Wikimedia editörünün bir kullanıcı adıyla, onaylanmış bir küresel hesaba sahip olmasını sağlamaktır. Bilebileceğiniz üzere, uzun bir tehirden sonra bu, bürokratlar, kâhyalar ve Wikimedia Vakfı mühendisleri arasında bir çaba olarak yapım aşamasındadır. Bu ayrıca küresel bildirimler ve izleme listeleri gibi vikiler arası araçların gelişimine de imkân tanıyacaktır. Şu anda tek kullanıcı girişini sonuçlandırma projesinin belirlenmiş bir bitiş tarihi yoktur.

Süreç bütün yeniden adlandırma işlemlerini tek bir küresel yeniden adlandırma işlemine döndürmeyi de ihtiva etmektedir. Yerel bürokratların vikideki kullanıcıları yeniden adlandırma yetkisi, 15 Eylül 2014 Pazartesi günü son bulacaktır. Küresel yeniden adlandırıcılar, projelerin ve dillerin bu meydana gelene kadar temsil edilmesini temin etmek için yaratılan bu sürecin içerisindedir. Ben, bize katılmaları için üç hafta önce her bürokrata, bu süreçle ilgili bir mesaj gönderdim ve bir çoğu, grubun bir parçası olmak için başvurularda bulunmaya başladılar. Kâhyalarla birlikte, küresel yeniden adlandırıcılar sık sık küresel bir ad almanın zorlu süreci boyunca çalışan editörlere yardım etmeye yetkili olacaklar.

Son olarak, eğer daha önce yapmadıysanız hesabınızı birleştirmek için şu sayfayı ziyaret edin. Eğer yeniden adlandırmayla ilgili yerel sayfalarınız hâlâ güncellenmeyi bekliyorsa, lütfen bunu yapın ve kullanıcıları ilerideki yeniden adlandırma başvuruları için bu sayfaya yönlendirin. Eğer herhangi bir sorunuz varsa, Meta'daki yardım sayfasını okuyabilirsiniz. Ayrıca, mediawiki.org adresinden teknik süreci takip edebilirsiniz. Ek olarak, Meta'dan benimle iletişime geçebilirsiniz. Zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederiz.

-- User:Keegan (WMF) (talk) 16:23, 9 Eylül 2014 (UTC)

VisualEditor available on Internet Explorer 11[değiştir | kaynağı değiştir]

VisualEditor-logo.svg

VisualEditor will become available to users of Microsoft Internet Explorer 11 during today's regular software update. Support for some earlier versions of Internet Explorer is being worked on. If you encounter problems with VisualEditor on Internet Explorer, please contact the Editing team by leaving a message at VisualEditor/Feedback on Mediawiki.org. Happy editing, Elitre (WMF) 07:29, 11 Eylül 2014 (UTC).

PS. Please subscribe to the global monthly newsletter to receive further news about VisualEditor.

Hakem kurulu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilindiği üzere büyük anlaşmazlıkların sorunu için yerel vikilerde hakem kurulu oluyor. Vikipedi'mizde hakemlik politikasının altyapısı oluşturulmuş. Diğer büyük vikilerde hakem kurulları var. Şimdiye kadar uygulamaya geçememesinin nedeni hiç kimsenin adaylığını koymaması mı? Bazen çok ciddi anlaşmazlıkların yaşandığı oluyor. Hakem kuruluna ihtiyaç var mı? Sadece merak ettim. Herkese iyi çalışmalar. --Uğurkentmesaj 18:58, 12 Eylül 2014 (UTC)

Uğurkent bizde hakem kurulu filan olmaz burda hizmetli arkadaşlar kendileri karar alır uygular. Geçen gün 30 tane dizide filmde oynamış aktörün sayfasını rica üzerine oluşturdum. Ağanın paşanın biri geldi cart diye kayda değerlilik yok diye sildi sayfayı. Burda hakem kurulunu filan istemezler yani Mutlutopuz 17:56, 13 Eylül 2014 (UTC)
Hakem Kurulu oluşturulması ve çalıştırılmasını destekliyorum. --Tacci2023 (mesaj) 15:15, 25 Eylül 2014 (UTC)
 • Olsun. Ama sonra kayda değerlik, kaynaksız madde yazılmaması gibi ilkeler bu kurul tarafından göz ardı edilmesin. Daha doğrusu kurul, Vikipedinin evrensel yol ve yöntemlerinden taviz verip alaturka işler yapmanın meşruiyetini sağlama aracı olmasın; kurallar herkes için aynı kalsın. --E4024 (mesaj) 15:31, 25 Eylül 2014 (UTC)
 • Bir de hakem kurulu olan vikilerde, hakem kurulu tarafından denetçilik yetkisi veriliyormuş. --Uğurkentmesaj 08:25, 28 Eylül 2014 (UTC)

Turkish Wikipedia Survey[değiştir | kaynağı değiştir]

Dear all,

Merhaba ve Selamlar. I am a dedicated Hindi Wikipedian and a regular contributor to many other projects of Wikimedia. In addition to this, I also study other language Wikipedians and their contributions. In this connection, I have authored the following blogs studying different projects of Wikimedia Foundation :

 1. Wikipedia for Schools Project (posted on Wikimedia Foundation blog)
 2. Samskrita Bharati and Sanskrit Wikipedia: The journey ahead (posted on Wikimedia Foundation blog)
 3. A Focused Approach for Maithili Wikipedia (posted on Wikimedia Foundation blog)
 4. Two Shades of Wikipedia in Punjabi (posted on Wikimedia Foundation blog)
 5. A Survey of Esperanto Wikipedians (posted on Wikimedia Foundation blog)
 6. Wikimedia Projects in Urdu: Unleashing the Latent Potential (posted on Wikimedia Foundation blog)
 7. Hindi Wikipedia - An Encyclopedia Bridging New Bonds of Friendship Across Borders


I have seen the fact that you have Turkish Wikipedia significantly. I will be glad if you could share your editing experience and observations by answering to the following questions, either here itself, or email me, if you have specified your own email address in the preferences of your Turkish Wikipedia account or post me a message (privately or on my wall) on Facebook with the responses to the questionnaire:

 1. How did you reach Turkish Wikipedia?
 2. Why did you decide you must contribute to Turkish wikipedia?
 3. What is the primary difference you find in the editing cultures on Turkish and any other Wikipedia that you are aware of
 4. How do you find fellow editors? Are there conflicts?
 5. Indian Wikipedians joined hands for various editathons such as http://meta.wikimedia.org/wiki/Lilavati's_Daughters_Edit-a-thon. Has there been such other special editathons on Turkish Wikipedia?
 6. Where are most of the Turkish Wikipedians located (the specific part of Turkey / TRNC / Bulgaria, etc)?
 7. Have you attended or organized Turkish Wikipedia community meet-ups?
 8. Are there any institutions that are either promoting or likely to promote Turkish Wikipedia?
 9. What has been your experience in adding content on specific topics?
 10. Can discuss any special experience which took most of your effort but resulted in immense happiness?
 11. Can you share any experience of collaboration with a fellow Turkish Wikipedian?
 12. How are the technical challenges/issues been for your language?
 13. Now is it easy for a new user to start contributing on wikipedia easily?
 14. How about interface translation (system messages) and other things?
 15. Are there any non-native contributors (e.g. Arabs/ Kurds/ Armenians / Americans) on Turkish Wikipedia?
 16. In addition to Turkish Wikipedia, do you plan to contribute to any other language Wikipedia?
 17. What is your view about the stub class articles on Turkish Wikipedia?
 18. Does Turkish Wikipedia in general adhere to the Neutral Point of View (NPOV) rule? Have you contributed to other Wikimedia projects such as Turkish Wiktionary, Wikibooks, Wikiquote and Wikisource? If so, what has been your experience?
 19. Could you share any and all ideas - small or big, successful & not-so-successful - that you think can help drive Turkish and other language projects?
 20. Could you give us a personal introduction of yourself (with username)? Also, can you provide the link of any notewothy article you’ve written as well as any user image you’ve uploaded on Wikimedia Commons?

Teşekkür ederim. --Hindustanilanguage (mesaj) 18:43, 13 Eylül 2014 (UTC)

Seçkin İçerik[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikipedi için fotoğraf[değiştir | kaynağı değiştir]

2013 yazında, Polonya Vikipedisinden 11 gönüllü 10 gün boyunca 3000km lik bir geziyle ansiklopediye eklenebilecek 8000 fotograf elde etmişler. Bu sene de benzer bir etkinlik organize ederek 3700 makaleye 23000 adet fotograf eklemişler. Bu etkinlik için Polonya Wikimedia Vakfı'ndan maddi destek almışlar. Daha fazla bilgi için: http://zatrzymujeczas.pl/blog/item/171-wikiekspedycja-2013

Böyle bir gezinin vakit ve nakide ihtiyacı olduğu düşünüldüğünde, bu denli çaplı bir organizasyon yapmadan, her kullanıcıdan kendi yaşadığı veya gezdiği yerlerden (tarihi turistik yerler, üniversite, mahalle ya da kültürel kıyafet, etkinlik, yemek, vb.) kendi çektiği fotoğrafları wikimedia commons sayfasına yüklemesi için bir kampanya düzenlesek nasıl olur. Eminim bir çoğumuzun halihazırda facebook, instagram vb. yerlerde paylaştığı ve vikipediye katkısı olabilecek bir çok fotoğrafı vardır. İyi vikiler| ɾɐsǝɯ zoɯɐʞɐʎ | 08:05, 16 Eylül 2014 (UTC)
Dediklerin olabilir, katılıyorum. Yakamoz bir yerde yanlışını düzelteyim. Facebook, instagram, twitter gibi sosyal ağ sayfalarındaki fotoğraflarınızı yükleyebilirsiniz diye cümle kurmuşsun. Fakat ne yazık ki telif hakkı ihlaline girer. İnceleyici olduğumdan yanlışını düzelteyim. Bir hizmetliye bir fotoğrafı gösterdim. Hem Vikipedi'ye hem de Google Plus+'a aynı gün yüklenmiş. Saatler belli değil. Telif hakkı belirsiz olduğundan silinmişti. İlk önce Vikipedi'ye yükleyip sonra sosyal ağlara yükleyebiliriz. --Uğurkentmesaj 14:11, 16 Eylül 2014 (UTC)
Bu çaplı bir organizasyonun gelecek 50 sene boyunca yapılabileceğini sanmıyorum bizim adımıza, bunun yerine herkesin iyi kötü birer telefon kamerası var. Gittiğimiz yerlerde bir kaç tarihi cami, saat kulesi vb yer çekip commons'a yüklesek bile kafidir. Herifler 23.000 foto yüklemiş çok büyük bir başarı bu. Bizde bir çok tarihi caminin, köprünün, çeşmenin fotoğrafları eksik. Mesela ben Merzifon Saat Kulesi'nin fotoğrafını çekip yüklemiştim. Madde taslak seviyesinde bile olsa bu tip bir fotoğraf çok ama çok artı katıyor. Hele birde özgün olunca başka bir yerde olmaması sebebiyle daha anlamlı :)Sait71 18:30, 16 Eylül 2014 (UTC)
 • Böyle heyecanlı projelerin bahsi açılınca hatırladım; bi ara Wikimania'ya heveslenmiştim artık buralarda olmayan bir iki arkadaşla. Kamyonlarla aktif kullanıcı transfer etmediğimiz sürece 10-20 yıl büyük bir projenin altından kalkabileceğimize inanmıyorum artık. --bermanya 01:59, 17 Eylül 2014 (UTC)
 • Şöyle bir şeyden veya veya şunun gibi bir şeyden bahsediyoruz ve emin olun insanın yalnızca bir saatini filan alıyor. Birisini yükledikten sonra, diğerleri peşpeşe geliyor zaten :).--i.e.msj 19:51, 18 Eylül 2014 (UTC)

Wikimedia Projeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yukarıda bahsettiğim etkinlikten sonra aklıma Türkiye Wikimedia'nın yaptığı projeler nedir acaba diye bir soru geldi. Daha çok yapılması planlanan projelerden konsept olarak bahsediyor: TR Projeler. Ardından bir de Polonya vikimedia'ya bakayım dedim. (İngilizce vikimedia ile karşılaştırmak yanlış olurdu, Polonya nüfusu Türkiye nüfusunun yarısı kadar ve gelişmişlik düzeyi yakın) Orada ise her bir projenin sayfası oluşturulmuş, tanımı, güncel tamamlanma durumu ve kimlerin sorumlu olduğu yazılmış Polonya Projeler . Sanırım düzen ve program başarıyı getiriyor. Son olarak, bu durumdan bir vikipedist olarak ben de sorumluyum bu yüzden kimseye taş atmadığımı belirteyim. Saygılarımla |ɾɐsǝɯ zoɯɐʞɐʎ | 08:51, 16 Eylül 2014 (UTC)

Sayfa inceleme istatistikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sayfa inceleme istatistikleri uçuşa geçmiş. Özellikle 81 şablonun kısa süre içerisinde gözden geçirilmesi, diğer sayfalara yaptığı etkiler açısından önem taşımaktadır. Bu konuda, bir bilgilendirme yapayım istedim. --i.e.msj 20:07, 18 Eylül 2014 (UTC)

An itibarıyla tamamladım şablonları. Sen ve diğer devriyeler devreye girmeden sayfaların tamamını eritmek ise çok zor.--RapsarEfendim? 07:04, 19 Eylül 2014 (UTC)
Şu aralar çok yoğunum ancak 1000 veya üzerine kadarına vakit ayırabilirim. Rapsar, sen var ya... iyi ki bu Vikipedi'de varsın. Allah senden razı olsun. Yarın epey bir eritirim diye düşünüyorum. Sağlıcakla.--i.e.msj 12:10, 19 Eylül 2014 (UTC)

Bazı dillerin yanında olan yıldız.[değiştir | kaynağı değiştir]

Selam, aşağıdaki maddede bazı dillerin(English, Español, Français, Slovenščina ,Tiếng Việt) yanında yıldız var. Bunların ve renklerinin anlamı nedir? http://tr.wikipedia.org/wiki/John_Lennon 88.226.7.243 18:42, 19 Eylül 2014 (UTC)

O görünen gümüş renkteki yıldızın anlamı, ilgili maddenin o dil sürümünde kaliteli madde statüsünde olduğunu, altın renkli (sarı) yıldız ise ilgili maddenin o dil sürümünde seçkin madde statüsünde olduğunu gösterir.Sait71 19:10, 19 Eylül 2014 (UTC)
Teşekkürler, merak işte :) 88.228.114.170 11:35, 21 Eylül 2014 (UTC)
Önemli değil, Vikipedi kocaman bir umman işte, ucu bucağı yok. Çok eğlenceli bir ortam aslında. Merak etmekte iyidir. Mesela linkini verdiğiniz madde İngilizce'de seçkin maddeymiş. Dolayısı ile diğer dillerde bunu belirtmek için dil sütununda o küçük yıldız kullanılır. İngilizce'deki madde de ise sağ üst köşede yıldızı görebilirsiniz. Mesela bizde de seçkin madde veya kaliteli maddelerde (Almanya veya Hande Yener) sağ üst köşede bu yıldızları görürsünüz. Bunu gördüğünüz zaman anlayınki bu madde üzerinde birileri emek harcayıp çeşitli güvenilir kaynaklarla uğraşmış ve maddeyi Vikipedi'nin en özel maddeleri arasına sokmuştur. Diğer maddelere kıyasla daha gelişmiş maddelerdir. Saygılar Face-smile.svgSait71 18:07, 22 Eylül 2014 (UTC)
Vikipedistlerin her "emeği yıldızlık" bence, ki biz meraklıların isimleri olsa da isimsiz kahramanlarıdır onlar, Saygılar. Ve tekrar teşekkürler :) 88.252.211.147 20:32, 22 Eylül 2014 (UTC)

Çeviri Yardımı: Research:Global South User Survey 2014[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar.

https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=Special:Translate&language=tr&group=page-Research%3AGlobal+South+User+Survey+2014%2FQuestions&filter=&action=translate adresinde Wikimedia'nın Global Güney 2014 Kullanıcı Anketi (Global South User Survey 2014) yer alıyor. Anketin amacı Wikipedia kullanıcılarını ve editörlerini Vakıf'ın daha yakından tanıması. Bu anketin tercümesi için yardımcı olabilir misiniz?

Herkese teşekkürler. --Khutuckmsj 13:39, 23 Eylül 2014 (UTC)

Çeviri sonunda bitti. Emeği geçen Sayginer, Ravages, Yakamoz51, İncelemeelemani'na teşekkür ediyorum. --Uğurkentmesaj 19:30, 26 Eylül 2014 (UTC)
Emeği geçen herkese teşekkürler. --Khutuckmsj 10:45, 27 Eylül 2014 (UTC)

Bilgi talebi[değiştir | kaynağı değiştir]

Viki projelerinde kullanmak üzere bot yapımı hakkında bilgi verebilecek birisi varsa memnun olurum. Teşekkürler. Kızıl Günler (mesaj) 13:32, 25 Eylül 2014 (UTC)

İlginiz için teşekkür ederim. Bot politikası ve Bot sayfası size yardımcı olabilir. Ya da bot operatörlerinden de yardım alabilirsiniz. Superyetkin adlı kullanıcı arkadaşımız size yardımcı olabilir. Benim bilgimle pek fazla bir şey öğrenemezsiniz de. Face-grin.svg --Uğurkentmesaj 13:45, 25 Eylül 2014 (UTC)

Cevabınıza teşekkür eederim. Nasıl yapılacağına dair bilgiyi Süperyetkin'e soracağım. Kızıl Günler (mesaj) 15:56, 25 Eylül 2014 (UTC)

bilgi mi, kaynak mı, reklam mı?[değiştir | kaynağı değiştir]

başka nerede konuşulur bilemediğim için buraya getirdim. şurada göreceğiniz 'şive' başlıklı içerik ve tablo onlarca maddeye eklenmiş durumda. önemli bir çalışma olduğuna kuşku yok. ancak neredeyse her yerleşim maddesine eklenmesi, hatırladığım kadarıyla eklenirken de sorun olmuştu. bu ve altındaki konuşmalara bakılabilir rastladıklarımı çıkarttım ancak 'bilgi kaybı yaşanıyor' diye geri alınıyor. bu yaklaşımı kabul edersek buna benzer tabloların ilgili oldukları bütün maddelere girmelerinin de önünü açmış oluruz. düşünceleri alabilir miyiz? teşekkürler. --kibele 08:40, 29 Eylül 2014 (UTC)

ek olarak: Türkiye Türkçesi ağızları maddesi de bu kitap kaynak verilerek hazırlanmış. tartışma sayfasına bakılabilir bilgi için. --kibele 08:46, 29 Eylül 2014 (UTC)
bir ek daha Şablon:Batı Grubu Anadolu ağızları listesi (Karahan) ve bir tartışma .. --kibele 08:53, 29 Eylül 2014 (UTC)
ve buyrun bir tane daha.. --kibele 08:57, 29 Eylül 2014 (UTC)
 • Verilen tartışmalara bakmadım henüz ama "yalnızca yer aldığı kısım verilsin, tüm tabloya gerek yok" tarzı bir konuda uzlaşılmıştı diye hatırlıyorum.--RapsarEfendim? 09:25, 29 Eylül 2014 (UTC)
benim gördüğüm kadarıyla bir uzlaşma yok. kaldı ki, yeniden değerlendirilmeli. hem madem uzlaşma var neden tabloları yeniden ekliyorsun sevgili rapsar.. :) --kibele 09:36, 29 Eylül 2014 (UTC)
Israrla ekleyen kullanıcı bu öneriye sıcak bakmıştı diye hatırlıyorum. Topyekun çıkarma yerine fazla bilginin kalması daha uygun. İlgili birisi gereken temizliği yapar ya da temizlik şablonu ekleyebilir. Toptan kaldırınca o bilgi de komple kalkmış oluyor.--RapsarEfendim? 14:02, 29 Eylül 2014 (UTC)

mesela ben ilgiliyim ve temizliyorum, neden doğruluğu/yanlışlığı ve bütün bu sakıncalar düşünülmeden geri alınıyor? ve mesele şu esasen: bir kitabın bir tablosunu il/ilçe demeden bütün yerleşim birimlerine eklemek doğru mudur? bu tablo o yerleşim birimine ilişkin bize ne tür bir bilgi vermektedir ve bu bilgi için o tabloya mı ihtiyacımız vardır yoksa kaynaklı bir cümleye mi? ve o kaynaklı cümle neden vikipedi'nin bütün yerleşim maddelerinde aynı kitaptan kaynaklandırılmaktadır? memlekette başka kitap/kaynak vb. yok mudur bu konu hakkında? VP:ÖAY nereye gitmiştir? --kibele 15:51, 29 Eylül 2014 (UTC)

Tersten başlarsak, özgün araştırma değildir bu kesinlikle. Özgün araştırma tabirinin sık sık yanlış anlaşıldığı ve bu sebeple adın değişmesi gerektiğini belirtilmişti hatta. Kendi dediklerimden alıntı yaparsam "Bir kaynağa dayandırılan bilgi özgün araştırma değildir. Değişikliği yapan kullanıcının 'o kaynakta böyle yazıyorsa böyle olmalı' şeklinde 'fikir/mantık yürütmesi' özgün araştırmadır.". Bizdeki özgün araştırma politikasının özü "çıkarım yapmayın" ("Vikipedi sizin kendi düşünce ve kanılarınızı, deneyimlerinizi, akıl yürütme sonucu çıkardığınız sonuçları yayımlama yeri değildir." denerek tam da bu kastediliyor politikada). Genel olarak bu şekilde. Bu konuya dönersek, dillerin kategorizasyonu konusu çoğu zaman tartışmalı olmuştur ve uzmandan uzmana da farklılık gösterebilir (bunu Zazaca maddesiyle ilgili bir tartışma sırasında öğrenmiştim). Buradan yola çıkarak, bahsedilen verilerin uzmandan uzmana farklılık gösterebileceği çıkarımı yapılabilir. Başka uzmanlar varsa onların da görüşlerine yer verilebilir, verilmeli de. Üstte dediğim gibi büyük bir tablo gereksizken (yerleşim yerleri için) ancak bir veya birkaç cümlelik özet gayet güzel ve ansiklopedik değerde bilgi sunmakta.--RapsarEfendim? 16:21, 29 Eylül 2014 (UTC)
özgün araştırma konusunda söylediklerin bu meseleyle ilgili değil. burada kullanılış biçimi sıkıntılı. biz bir konuda bir uzmanın söylediklerini ve yaptığı tabloyu bütün maddelere ekleyerek bu bilgiyi mutlaklaştırıyoruz. ne yapacağız? bu konudaki bütün tabloları mı ekleyeceğiz il/ilçe dinlemeden? tablonun gereksiz olduğunda mutabık olduğumuza göre geri eklediğin tabloları çıkartabilirsin sanırım. kalan cümlenin tek bir kaynaktan bütün yerleşim birimlerinde olması konusunda diğer kullanıcıların fikirlerini de alalım. bu şekilde, 'vikipedi kim daha çok çalışırsa onun bilgisini yayar' şeklindeki şehir efsanesi gerçeklik kazanıyor. --kibele 16:37, 29 Eylül 2014 (UTC)
 • Tablo gerçekten ilgili ilgisiz her yerleşim maddesine eklenmiş. Tablo gereksiz, ancak bana göre gerekli kaynaklar sağlanırsa ağız, şive vb. gibi bir başlık yerleşim yerine göre KD bir bilgi olarak saklanabilir/eklenebilir.Sait71 18:15, 29 Eylül 2014 (UTC)