Vikipedi:Köy çeşmesi (ilginize)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Köy Çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

Konu başlıkları

Vikipedi - 2015'in İlk İstanbul Buluşması![değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar,

Ocak ayı ortalarında bir Vikipedi buluşması düzenlemeyi öneriyorum. Uzun zamandır bir araya gelmedik, aramıza yeni yüzler katıldı. Wikimedia CEE 2014'ü anlatmak, oradaki bazı fikirlerin uygulanabilirliği konusunda görüşlerinizi almak istiyorum. (Not: CEE2014 notlarım uzun olduğu için henüz toparlayamadım, kesintisiz 3-4 saat vaktim olduğunda burada detaylıca paylaşacağım.) Daha önceleri de yaptığımız gibi bir cumartesi günü 16:00 sonrasında İstanbul'un Taksim veya Beşiktaş gibi merkezi bir noktasında bir kafede oturalım, biraz sohbet edelim. Bu buluşmayı kullanıcılara mesajlar ve sitenotice (ana sayfanın üstündeki duyuru alanı) ile duyurabiliriz.

Kimler ilgilenir? --Khutuckmsj 11:28, 25 Aralık 2014 (UTC)

Yer tercihi uygundur. 19 Ocak'tan itibaren uzun süre İstanbul'da olacağım. Tarih uygun olursa katılabilirim.--Śαвяí¢αи76ileti 14:37, 25 Aralık 2014 (UTC)
Katılabilirim ben de bir terslik olmazsa. --Sadrettin mesaj 06:22, 26 Aralık 2014 (UTC)
 • Katılmayı çok isterdim ama bu defa imkansız. Fakat, muhabbetin ses kaydını sonra dinlemeyi çok isterim. Bu güzel insanlar bir araya gelince muhakkak güzel geçecektir.--i.e.msj 08:45, 26 Aralık 2014 (UTC)
 • Şubat tatili zamanlarında olsa benim için iyi olur. Ya da bir hafta sonu. İnternet üzerinden de düzenleyebilsek. Ya da düzenli olarak IRC sohbetleri düzenlesek iyi olur. --Uğurkentmesaj 15:45, 26 Aralık 2014 (UTC)
 • Herkes kendi ile ilgili durumu yazdığından bende yazmak istedim. 15 Ocak tarihinde iznim bitiyor ve evime döneceğim. Bu nedenle 3 ve 10 Ocak tarihleri dışında yapılırsa üzülerek bu toplantıyı kaçıracağım ama İncelemeelemani'nın dediği gibi ses kaydını dinlemek isterim ya da müsait olunursa Skype tarzında bir program ile orada olamayıp olmak isteyenler de katılabilir diye düşünüyorum. Tabi ki böyle bir imkan olursa. Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 10:25, 27 Aralık 2014 (UTC)
 • "İlk buluşma" deme sebebim, daha bol bol buluşma düzenlememizi istemem :) 24 Ocak Cumartesi, saat 16:00 kimlere uygun, farklı öneriniz var mı? Bana her cumartesi uygun, 24'ü sömestr tatilinin ilk günü. --Khutuckmsj 11:12, 27 Aralık 2014 (UTC)
O tarihte İstanbul'da olacağım. Bana uyar.. Açık adres yazmayı unutmayın :) --Sralp2 (mesaj) 18:56, 27 Aralık 2014 (UTC)
Tarih bana da uygun ancak ses kaydı biraz sıkıntılı olabilir zira konferans tarzı olmayacağına göre ikili ya da üçlü grup konuşmaları olacağından sesler birbirine karışabilir Face-smile.svg--Śαвяí¢αи76ileti 19:54, 27 Aralık 2014 (UTC)
Varsın olsun Sabri76 gelemiyoruz bari o şekilde dahil olmaya çalışalım :) Fenerli1978Buyrun beniiiim? 20:05, 27 Aralık 2014 (UTC)
Olur. Bir de şunun veya şunun gibi bir anı da olur. (Bu arada her iki fotoğrafın da değişmeyen yüzü Khutuck)--Śαвяí¢αи76ileti 20:11, 27 Aralık 2014 (UTC)
Değişen kısmı ise saç/göbek oranım :( --Khutuckmsj 20:27, 27 Aralık 2014 (UTC)
 • Tamam. O tarihte oradayım :) Bir ara telefona IRC uygulaması yüklemiştim, Whatsup grubu gibi IRC kanalını takip etme imkanı oluyordu ama IRC bağlantısı sürekli olmadığı hep kesildiği için IRC uygulamasını da sildim. IRC'yi takip etsem çok iyi olacak aslında. --Sadrettin mesaj 18:56, 30 Aralık 2014 (UTC)
 • Bir ara bende IRC ye giriyordum ama genelde kimse yok. Whatsapp veya başka bir programda bir grup kurulsa faydalı olabilir diye düşünüyorum. Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 19:35, 30 Aralık 2014 (UTC)
Facebook grubumuz var, ama gizli. Kullanıcı:Ozankra ve Kullanıcı:Supermæn orada yönetici. Açık grup haline getirsek iyi olabilir, olmadı baştan bir açık grup kuralım. --Khutuckmsj 22:40, 30 Aralık 2014 (UTC)
 • Ben bir grup kurdum. Yine kapalı bir grup! Eğer çoğunluk isterse grubu açığa çevirebiliriz. Ve isteyen arkadaşlarada yöneticilik verebilirim. Selam ve saygılarımla, iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 00:00, 31 Aralık 2014 (UTC)
 • Güncel: Taksim veya Beşiktaş'ta 10 kişilik bir grubun rahatça oturup sohbet edeceği bir yer için öneriniz var mı? --Khutuckmsj 10:07, 13 Ocak 2015 (UTC)
Beşiktaş'ta motorların iskelesini arkana al sağa sahil tarafına git, Cafe Point (adı hala öyleyse mi bilmiyorum) geniş, rahat masa ve oturma yerleri olan bir yerdir.--Sralp2 (mesaj) 17:02, 13 Ocak 2015 (UTC)

Denetçi istekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikipedi:Denetçi isteği sayfası ilgi bekliyor. Eldarion en son 5 Kasım'da etkinmiş. Elmacenderesi'ne 19 Aralık'ta, Sadrettin'e 26 Aralık'ta konuyla ilgili mesaj atıldı ama değişen bir şey olmadı. Yeni bir denetçi seçimi dahil tüm seçeneklerin değerlendirilmesi gerekiyor.--B.S.R.F. 💬 08:03, 3 Ocak 2015 (UTC)

Eldarion ve elmacenderesi işlemleri sürdürüyorlar sağolsunlar, ben bu sıralar pek ilgilenemiyorum, haftada birkaç kez ilgileniyorum. Yılbaşından önce talepleri kontrol ettim ama cevap yazmadım. Cevap yazarım en kısa sürede. --Sadrettin mesaj 08:30, 3 Ocak 2015 (UTC)
 • Turgut46 iki aydır engelli mesela. İlgilenen yok. Engelleme hatalı ise, o iki ayda Turgut'un yapamadığı katkıları varın siz düşünün. --bermanya 13:52, 3 Ocak 2015 (UTC)
 • Bence yeni bir Denetçi seçelim. Fazla denetçi göz çıkarmaz hacitalhamesaj at 15:11, 3 Ocak 2015 (UTC)
 • Ben de yeni bir denetçi çıkarmamız gerektiğini düşünüyorum. Küresel politikaya göre her vikide en az iki aktif denetçi olmak zorunda. Örneğin, bir kişi aktif olup diğer iki kişi aktif olmazsa üç denetçinin de yetkileri alınır. Ona göre düşünmek lazım. Fazla denetçiden zarar gelmez. --Uğurkentmesaj 15:18, 3 Ocak 2015 (UTC)
 • Bence de bu işe bir el atılmalı. 3 aydır engelliyim ve 3 aydır davanın sonuçlanmasını bekliyorum. Bu konuda hiçbir açıklama yapılmaması ve diğer hizmetlerden yardım talebime yine engel ile cevap verilmesi de ayrı bir şey tabi. Bir kullanıcının içinde bulunduğu durumu ifade etmesi de yasak sanırım her ne kadar haklı bile olsa. --193.255.94.148 08:35, 7 Ocak 2015 (UTC)

Nobel Şablonları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dün gece iki IP'den [1] [2] Nobel Ödülü kazananların şablonlarının hepsi değiştirildi. Şablonların uzunlukları nedeniyle yıllara bölünmüş olarak sayfaların altlarına eklenenler bütün yılları kapsayan şablonlarla değiştirildi. Ne var bunda İngilizce Vikipedi'de öyle yapılıyor diyebilirsiniz. Ancak, sayfanın altında başka şablon yoksa şablon görünür olarak geliyor ve bu da sayfalarda kalabalık ve gerip bir görünüm olmasına yol açıyor. Son olarak bugün kaldırılan şablonların Hızlı Silinecek olarak işaretlendiğini ve sayfalarda daha da garip bir hal oluştuğunu gördüm. Bu sayfalarla ilgili artık düzeltme ya da inceleme yapmayacağım. Konuyu buraya taşımak istedim. Bu değişiklikleri yapan arkadaş bu kadar çok sayfada değişilik yapacaksa kime sormuş, haber vermiş, kimin bilgisi var, engellendiktn sonra başka IP'den neden devam etmiş, Mesaj bırakıldığında neden bir açıklama zahmetine girmemiş gibi sorular da cabası olmak üzere Nobel kazananların sayfalarının durumu ne olacak? Ne yapacağız? Bu haliyle Kalsın mı? Silinen şablonların akıbeti ne olacak? Saygılar --Sralp2 (mesaj) 20:30, 4 Ocak 2015 (UTC)

 • Konuyu Mavrikant ilede konuşmuştum. Benim düşüncem sayfanın altında olduğu için şablonun bu şekilde kalması yönündedir. Kimin yaptığı ile ilgili olarak ta muhtemelen eski kullanıcılardan herkesin tahmin edebileceği biri. Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 21:45, 4 Ocak 2015 (UTC)
Türk Süvarisi böyle şeylerle uğraşıyordu. Boş yere engellendi. Adil kullanım gibi gerekçelerle çalışkan kullanıcılar uzaklaştırılmamalı. Ben yazarların altındaki şablonları kabul ettim. Zaten üç- beş tane yazar hariç içerik kısıtlı. 1976-1990 arası Nobel alanlar gibi şablonlar yer alıyordu. 15 yıllık Nobel sahiplerini koymak yerine tamamının yer alması gerektiği düşüncesindeyim. Bir kısmının yer almasını anlamamaktayım.--Kafkasmurat- 21:58, 4 Ocak 2015 (UTC)
İngilizce- Orhan Pamuk İngilizcede de böyle. Ayrıca hepsinin yer aldığı bir şablon ileride fazla kısımların collapsable yapılma olanağını getirir. Bir kısmı yer alacaksa hiç yer almasın daha iyi. Kategoriler var zaten. --Kafkasmurat- 18:32, 7 Ocak 2015 (UTC)

Hizmetli(ler) ve tarafsızlık konusu üzerine bir hatırlatma.[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Şurada görülen değişiklik sonrası bir kullanıcının değişiklik özetinde "ansiklopedik olmayan bilgi eklentisi" gibi fevkalade alakasız bir gerekçeyi de dayanak göstererek geri çevirdiği katkı ve içeriğinin de kapsama dahil edilebileceği bir durumdan ötürü meseleyi bir hizmetliye (Khutuck) bildirip, Vikipedi'nin tarafsızlığıyla ilgili konularda gereken uyarıları hep aynı kullanıcıların yaptığını, sürekli aynı kullanıcıların uyarısıyla karşı karşıya gelenlerin sanki bir Vikipedi politikası değil de bu 2-3 kişinin kendi görüşleriymiş gibi bir algıya kapıldıklarından Vikipedi'nin tarafsızlığını zedelemekten imtina etmediklerini anlatmaya yeter şeyler söyledim kendisine. Buna karşılık ise, diyaloga geçtiğim hizmetlinin beni doğrusu pek de şaşırtmayan ilgisizliği ile karşılaştım.
  Maddede geri çevrilen katkıda en basitinden "eylemlerin" -bakınız "eylem" diyorum- en bilenen talebinin "Türkiye'nin koridor açması" olduğunu sağır sultan duydu, biliyor olmasına rağmen Khutuck isimli hizmetli bana sadece "ansiklopedik olmayan bilgi eklentisi" kısmı hatalı olabilir diye bir yanıt verdi. "Olabilir demiş üstelik. O da belirsiz yani. Maddedeki taraflar kısmında ise kuruluş, örgüt, kitle yerine yalnızca PKKlılarmış gibi gerçekleri yansıtmayan maksatlı bir içerik katkı geri çevrildiği için tekrar yer bulmuş maddede. Sadece şu ve şı bağlantıdan dahi görülebileceği gibi destek verenler, PKK ile sıkıştırılmaya, özetlenmeye hiç de öyle müsait değildir ve bu gibi bilgiler için internet ortamında doğrular kaynakları bulmak son derece kolaydır. Ve bunlar da zannediyorum ki Khutuck dahil buradaki çoğunluk tarafından gayet iyi bilinmektedir. Başta bu hizmetliye olmak üzere TBA ile ilgili gereken değeri, özeni göstermek konusunda pasif kalan hizmetlilerin hem Vikipedi'nin güvenilirliği hem de ciddiye alınırlığında en belirleyici niteliği taşıyan "tarafsızlık" meselesinde üzerlerine düşeni yapmaktan geri durmamalarını bekliyor, daha önem verici davranmaya davet ediyorum kendilerini. Vitruvian (mesaj) 01:47, 9 Ocak 2015 (UTC)
Kullanıcının geriye aldığı değişiklik için bir şey diyemem ama Vitruvian; bir kaç şey söylemek isterim. Şöyle ki; ben son üçbuçuk aydır haber seyretmiyorum ve Google News'ın takındığı politika nedeniyle haber sitelerini gezmiyorum. Yanlış anlamadıysam, herkesin gündemi takip etmesi gerektiği gibi bir düşünceye sahipsiniz. Bu bana göre yanlış. Bunun yanı sıra buraya katkıda bulunan kullanıcı hizmetli bile olsa, gönüllülük esas olduğunu da unutmamalıyız. Zaten hizmetli seçimlerinde de, sorunumuzun bu olması nedeniyle büyük yargılamalar yapıyoruz ya, neyse yeri burası değil. Bu hatayı benimde yaptığım zamanlar oluyor. Bu konuda sadece size söylediğim bir şey değil yani. Ancak aaaa bak bu hizmetli benim dediğimi yapmak zorunda veya görevi bu onun gibi düşüncelerden ben başta olmak üzere şiddetle kaçınmalıyız. Dediğim gibi; ben yazdıklarınızı gündem ve içerik bakımından değerlendirmiyorum. Neyse uzatmayayım.--i.e.msj 09:39, 9 Ocak 2015 (UTC)
Bu konuda hizmetli ve hizmetli olmayan kullanıcı ayrımı yapmayı gerektirecek bir şey yok. Hizmetli de insan olduğundan o da yanlış değerlendirme yapabilir (buradaki değişikliğin yanlış olduğunu söylemiyorum). Olayı bu maddeye indirgemek ve bu madde özelinde bir şey demek istemiyorum, yeri burası değil ama "sağır sultan duydu" diyerek katkılar yapmıyoruz burada, bunu yıllar içerisinde öğrenmiş olmanız lazım. Kaynaklar lazım, hem de güvenilir kaynaklar. Öte yandan ilk paragrafında bahsedilen tartışmaların ilgi görmemesi kısmına noktası virgülüne katılıyorum, burada da iğne-çuvaldız olayını da hatırlatmak istiyorum. Siz de bu topluluk içerisinde oluyorsunuz zaman zaman. Her tartışmada fikir belirtmek zorunda elbette değilsiniz; ancak hem "tartışmalar ilgi görmüyor" demek hem de nadiren tartışmalara katılmak birbirleriyle tutarlı olmayan hareketler. Evet, herkes her konu hakkında bilgi sahibi olamaz, bilgi sahibi olunmayan konularda fikir belirtmek de yarardan çok zarar verir. Ancak politikaları bilen her kullanıcı, en azından silinme tartışmalarında, kaliteli/seçkin madde adaylıklarında fikir belirtebilir.--RapsarEfendim? 09:43, 9 Ocak 2015 (UTC)
Vitruvian, i.e., Rapsar, Bu hafta 400'ün üzerinde değişikliği inceledim. Yukarıda bahsettiğiniz değişiklik de bunlardan biri. Tarafsızlık ile alakasını anlayamadım. Bu madde devriye sisteminden sonra açılmış ve incelenmiş sürümdeki bilgilerin kaynaksız değiştirilmesi söz konusu. Ayrıca eylemlerin bittiğine dair herhangi bir haber de göremiyorum. Hem yanlış hem de kaynaksız eklemeler mevcut. Zaten kaynak ekleyen kişi de değişikliğinde ısrar etmemiş, başka bir ekleme yapmıştır. Buradaki yanlışı anlayabilirsem mutlu olacağım.--Kafkasmurat- 09:59, 9 Ocak 2015 (UTC)
 • Arkadaşlar ben "hizmetli"yim, "yönetici" değilim. İki kullanıcı bir maddeyi Viki kurallarına uygun olarak düzenlerken bir hizmetli olarak müdahale etmem yersiz olurdu. Kobani konusunda da pek bilgili değilim zaten. İçeriğe yönelik anlaşmazlıkların (ki anlaşmazlık da yok) maddelerde Vikipedistler tarafından çözülmesi gerekli, Kullanıcı:Vitruvian'ın verdiği bağlantıda da kullanıcılar tarafından çözülmüş. --Khutuckmsj 12:32, 9 Ocak 2015 (UTC)
 • Bu tür münakaşaların topluluğun vaktini çalmaktan başka bir işe yaramadığını düşünüyorum. Ne olduğunu hala anlamadığım bir şey için güzel vaktinizi harcadınız. Sorun değil katkı üretmeye odaklanalım. --Kafkasmurat- 20:45, 9 Ocak 2015 (UTC)
Neyin ne olduğunu gayet iyi biliyor, cevabını bildiğin soruları da sormamanı tavsiye ediyorum. Yaptığın niyetli hiçbir değişiklik gerekli alma, taraflı katkının da lehine olmayacağını da iyice kavradığını zannediyorum. Benim maksadım hizmetlileri uyarmak, buraya yazan kullanıcıların yorumlarının içeriğini ne olacağını zaten biliyorum. Nicelik bakımından kazanamayan, bir başarısızlık tablosuyla karşı karşıya olan Türkçe Vikipedi'nin nitelik bakımından da aynı durumda olmaması için gayret sarfeden kullanıcıların çoğalması dileğiyle. Ben böyle konularda yorulmam ayrıca, rica ederim beni düşünmeyin. :) Vitruvian (mesaj) 21:43, 9 Ocak 2015 (UTC)
Vitruvian Biliyorsan bize de söyle de anlayalım. Bu kadar tantana niye? O kadar yazıp hiçbir şey söylememeyi başarmışsınız. Derdiniz nedir, kısa yoldan söyleyin. --Kafkasmurat- 22:05, 9 Ocak 2015 (UTC)
Yapılan geri alma işleminden sonra kullanıcı vitruvian'ın neden değişikliği yapan devriye'ye danışmayıp ya da gerekli şekilde maddeyi düzenlemeyip durumu doğrudan bir hizmetliye 'şikayet' ettiğini anlayamadım. Yapılan değişikliği inceledim, abes bir durum da göremedim. Zaten değişikliği geri alan devriye de açıklamasını yapmış kaynak yoktu diye. Vitruvian'ın taraflılık konusundaki suçlamaya varacak ifadelerini de değerlendirmeye almamız lazım öyleyse. Zira bana bu durumda "taraflı" yaklaşım olayı ters taraftan görünüyor.Yağmurlukörfez 23:16, 9 Ocak 2015 (UTC)

Türkiye Hükûmeti - Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti[değiştir | kaynağı değiştir]

14. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti şeklindeki isimlendirmeler görüş alışverişi yapılmadan 14. Türkiye Hükûmeti olarak çevrilmişti. İlk şeklin doğru tamlama olduğunu düşünüyorum. Bu konuda fikir belirtilebilir mi? --Sadrettin mesaj 12:37, 11 Ocak 2015 (UTC)

Bu gibi maddelerde ana madde isminin baz alınması gerektiğini, Türkiye Hükûmeti olarak kalması gerektiğini düşünüyorum. Hatta bana göre resmî kurum isimlendirmeleri de buna göre yeniden tartışılmalı. --cobija 12:54, 11 Ocak 2015 (UTC)
Madde bazlı tartışmaları köy çeşmesine taşımasak çok iyi olacak. Burada konuşulması gereken konular arkalarda kalıyor bu sebepten dolayı.--RapsarEfendim? 12:57, 11 Ocak 2015 (UTC)

Bekleyen Değişiklikler Teşekkürü[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar. 20 Aralık'ta kırmızı alarm vermemize sebep olan ve bekleme süresi 57 güne ulaşan bekleyen değişikliklerin birikmesi sorununu kontrol altına aldık gibi görünüyor. 4200 bekleyen değişiklik, yeni devriyelerimiz ve tecrübeli kullanıcılarımızın çabalarıyla 20 günde neredeyse tamamen temizlendi. Mavrikant'ın oluşturduğu bu grafikte süreci görebilirsiniz. Bermanya'ya alarmı için, tüm devriyelerimize emekleri için çok teşekkürler. --Khutuckmsj 19:29, 11 Ocak 2015 (UTC)

Ben ve diğer devriye arkadaşlar adına yeni gelen devriyelere buradan teşekkür ederim. Ekim ayından beri bekleyen değişikliklerle uğraşıyordum fakat bir türlü azaltamıyordum. Hele şükür bitti. Umarım tekrardan tavan yapmaz. --Uğurkentmesaj 19:33, 11 Ocak 2015 (UTC)

Öncelikle herkese bende çok çok teşekkür ederim. Benim bu konu ile ilgili bir 2 tane teklifim var. 1. Günlük 100-150 arasında sayfada sürüm kontrolü oluşuyor. Buda 5 kişi günde 30 sayfayı kontrol etse böyle bir birikim tekrardan olmaz diye düşünüyorum! 2. Yapılan değişiklikler kaynaksız yapıldıysa bunları küçük bir google araması ile kaynağını bulup sayfaya ekleyelim, ya da diğer dillerden kontroller yapalım ve emin olmadığımız değişiklikleri onaylamayalım. Tekrardan herkese teşekkürler ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 19:48, 11 Ocak 2015 (UTC)

 • Hemen ben de bi teklif yapayım: Kırmızı alarmdan sonra devriye olanların listesini yaptım. Tecrübeli devriyeler bu arkadaşların kabul/red ettiği değişiklikleri incelesin. Eğer bir hata varsa kullanıcıyı bilgilendirelim. Hepsini inceleyecek değiliz ama en azından bir başlayalım --Hacitalha 19:44, 12 Ocak 2015 (UTC)

Bürokratlık başvurusu/Uğurkent[değiştir | kaynağı değiştir]

Selam Vikipedistler, buradaki oylamaya katılırsanız iyi olur. İyi Vikiler. --Uğurkentmesaj 14:52, 12 Ocak 2015 (UTC)

Bir anlayan?[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Belki yanlış anlıyorum; aşağıdaki ağır dilden anlayan biri var mıdır acaba diye sormak istedim. (7 numaralı Mühimme defterinde yer almaktadır.) Emin olamadım okuduğuma ama eğer doğruysa Osmanlı'nın bir döneminde (1560'larda) verilmiş ilginç bir hükmü göstermiş oluyor bu. Yeniçerinin birine 5-6 okkadan fazla "sakız" satan bir gayrimüslimin ceza olarak küreğe gönderilmesi olarak anlaşılıyor ilk birkaç okumada. Sakız konusuna takıldım, gerçekten bahsedilen şey sakız mıdır burada? Hiç duyduğum bir şey de değil bu zira:
« Sakız'da, Yeniçeri Mahmud'a sakız sattığı bildirilen Yani veled-i Yorgi adlı zimmînin küreğe gönderilmesi.
Sakız sancağı beğine ve kâdîsına hüküm ki: Hâliyâ sen ki kâdîsın, Sakız'da Mukâta‘ât Nâzırı Ramazân ile mektûb gönderüp; "cezîre-i Sakız'da vâkı‘ olan sakızun hıfz u hırâseti asîr olmağın kadîmden müslimân ve eger kefere yedinde sirka olunmış sakız bulundukda muhkem siyâset olunmağla zabtolunup hâliyâ Yeniçeri Mahmûd nâm kimesnenün elinde beş-altı vukıyyeden ziyâde sakız bulunup sü’âl olundukda; "Yani veled-i Yorgi nâm kimesneden gice ile satun aldum." diyü i‘tirâf eyledüği sicill olunduğın" i‘lâm itdüğün ecilden mezbûr zimmî küreğe konılmasın emridüp buyurdum ki: Vusûl buldukda, arzolunduğı gibi ise mezkûr zimmî[yi] emrüm üzre küreğe gönderesin. »


---Vitruvian (mesaj) 23:30, 12 Ocak 2015 (UTC)

 • Muhtemelen afyon sakızıdır. --Abuk Sabuk 00:00, 13 Ocak 2015 (UTC)
 • Anlaşılan Yorgo oğlu Yani sakız (mastik) ticaretini düzenleyen mevzuatı -sanırım o üretimin hepsi saraya gidiyordu- ihlal etmiş. --E4024 (mesaj) 16:51, 13 Ocak 2015 (UTC)
 • Bahsedilen sakız "damla sakızı"dır. Sakız Sancağı, Sakız Adasıdır. O dönemde sadece bu adaya özgü bir üründür, ticari değeri yüksektir (safran ve diğer baharatlar gibi) devletin tekelindedir (diğer bir çok ürün gibi) vb.--Sralp2 (mesaj) 17:06, 13 Ocak 2015 (UTC)
 • Bana da afyon gibi geldi çünkü afyon sakız gibi küçük haplar şeklinde yapılıyormuş. -- •Master•Hobbit•Mc• Mesaj 19:39, 13 Ocak 2015 (UTC)
 • Biraz araştırdım ama sakız adasında afyon üretimiyle ilgili hiçbir şey bulamadım galiba sakızın kendisi değerli Sralp'a katılıyorum... -- •Master•Hobbit•Mc• Mesaj 19:57, 13 Ocak 2015 (UTC)
 • @Sralp2'ın verdiği bilgi doğru. Buğday nasıl stratejik öneminden dolayı ticareti devletin iznine tabi ise damla sakızı da az ve değerli olmasından dolayı izne tabi. Yorgi Amca belli ki ya izin almadan ya da izin verilen kotadan fazla satış yaptığı için kürek sallamak zorunda kalmış. --cobija 09:33, 14 Ocak 2015 (UTC)
 • Teşekkürler arkadaşlar, biraz daha detaylı araştırınca damla sakızı olarak anlaşılabileceğini gördüm. Vitruvian (mesaj)

Selfie mi, Özçekim mi?[değiştir | kaynağı değiştir]

Lütfen oylamaya katılarak siz de bir görüş bildiriniz. Hayırlı günler. --Turgut46 16:24, 13 Ocak 2015 (UTC)

MİT'in El-Kaide'ye gönderdiği tırlar[değiştir | kaynağı değiştir]

http://karsigazete.com/gundem/durdurulan-mit-tirlari-ile-ilgili-sok-edici-belgeler-ortaya-cikti-h23939.html

Böyle belgeler açığa çıktı ancak Gizli ibaresi yer alıyor ve bunu bilgi olarak Vikipedi'de kullanmalı mıyız? Twitter ve Facebook'un akşam saatlerinde bu belgeler yayılmasın diye engellenmesi gündemde. http://www.hurriyet.com.tr/gundem/27964527.asp

Ԙobserve 10:07, 14 Ocak 2015 (UTC)

Türkiye Cumhuriyeti yasaları Vikipedi'yi bağlamaz. Burası ABD gibi özgür bir ülke üzerinden yayın yapan kar amacı gütmeyen özgür bir ansiklopedi. Sizin bunları Vikipedi'ye yazmanız devletin size dava açmasına neden olabilir ama vakıf IP adresinizi veya kişisel bilgilerinizi devlet ile paylaşmaz. Open Proxy üzerinden de giriş yaprak ekleyebilirsiniz. Size kalmış. --Mavrikantmsj 10:13, 14 Ocak 2015 (UTC)
Benim bahsetmek istediğim mesele paylaşılıp, paylaşılmaması değil de, vakfın IP adresini veya kişisel bilgileri paylaşıp, paylaşmaması üzerine. Mavrikant yanlış biliyor olabilirsiniz. Birincisi Türkiye üzerinden giriş yapıyorsanız zaten vakfa müracaat etmelerine gerek yok ama bunu düşünecek adam lazım. İkincisi ise; adli bir konuda vakıf, Türk adli makamları ile kullanıcının buraya verdiği kadar tüm bilgilerini paylaşır. (Ancak Vikipedi yapısı nedeniyle, IP adresi veya e-posta dışında fazladan bilgi edinebileceğini düşünen hâkim de, bir şey bilmiyor demektir.) Üçüncüsü Open Proxy IP tespit edilememesi için kullanılan bir yöntem değildir. Tor üzerinden gelen IP adresleri dahi (Tor'da Proxy kullanımı hariç (O da zor değil de, yurt dışında bir vpn sunucudan sonra iki üç proxy atlatırsanız bulunmayabilirsiniz.)) tespit edilebilir. Konu zaten bu değil de, yanlış bilgilendirme olmasın diyerek yazdım. Başka bir amaç gütmüyorum. --i.e.msj 10:27, 14 Ocak 2015 (UTC)
Vakfın bilgi paykaşımı için şartları burada. ABD yasalarına göre davranıyorlar fakat bütün yasaları okumadan karar vermek imkansız. En azından 30 iş günü bekliyorlarmış. 10 gün önceden de kullanıya bilgi veriyorlarmış. Ayrıca isteği reddetme hakları da var. İsteyen uzun uzun okuyabilir. --Mavrikantmsj 11:25, 14 Ocak 2015 (UTC)
Her belgeyi kullanıyorsak Vikipedi'nin tapusunu da siteye ekleyelim. Vikipedi aslında benimdir. Jimbo'ya ödünç vermiştim. Belgesi var, demin yaptım. --Kafkasmurat- 15:52, 14 Ocak 2015 (UTC)
Buna kimse inanmaz işte. :))) Vitruvian (mesaj)
 • Bunlar gelişi güzel bilgi değil, imzalı mühürlü savcılık tutanakları. AKP-Cemaat_çatışması#TIR_krizi başlığınını geliştirilmesi ve ayrı bir madde haline gelmesinde kullanılabilir. --Mavrikantmsj 23:38, 14 Ocak 2015 (UTC)
 • KD olsa bile bu işler öyle kolay değil. Yıllar önce tam hatırlamıyorum ama emniyet müdürü hakkında bazı iddialar Vikipedi'de bulunurken resmi yüksek makamlar tarafından tehdit olabileceğini düşündüğüm bir şikayet gelmişti ve apar topar o kısım silinerek sürüm geçmişi temizlenmişti. O zamandan bu zamana değişimleri düşünürsek, bir madde yüzünden tüm bir sitenin engellenebildiği ve bu konuda son yıllarda ciddi kısıtlamalar yapıldığı memleketimizde RTÜK'ün yasaklamak için her şeyi yapabileceği bir bilgiyi Vikipedi'de kullanmak cidden yürek ister Face-smile.svg--Śαвяí¢αи76ileti 07:49, 15 Ocak 2015 (UTC)
 • Konu, belge KD olarak görülüyorsa kullanılabilir ki zaten o belgedekiler hem dış basında hemde bir çok sosyal medyada paylaşıldı. Mit tırlarında taşınan silahların listesi çarşaf çarşaf gazetelerde yayınlandı. Facebook ve twitter sitelerinin engellenmesi gündemde. Bizde yayınlarsak en baba siteyi kapatırlar. Burası Türkiye maalesef. Paylaşacak kişiye bir şey olacağını sanmam.  :) Sait71 07:53, 15 Ocak 2015 (UTC)

Vikipedi'de Gözaltı Süresi Ne Kadardır?[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Merhaba, hizmetli Kullanıcı:Kibele tarafından gözaltında tutuluyorum. İki maddede görüşlerinize ihtiyacım var. Bunlar ilk değil, bu gidişle son da olmayacak. Sırf ben ekledim diye Gerçek İsa Kilisesi'ndeki yanlış şablonunu kaldırdı. Lütfen maddeyi inceleyiniz. En çok sayıda Vikipedi'de bulunan bir madde. Dua kitabından kopyalanmış gibi. Tartışma:Gerçek İsa Kilisesi'nde fikrinizi belirtirseniz sevinirim. Ayrıca Tartışma:Osmanlı'da eğitim'deki tartışmamızda da kaynağı spam sitelerden biri olan ifadeleri silmem Kibele engeline takıldı. Maddeyi baştan sona yeniledim, sırf ben sildim diye kendisi önyargılı biçimde geri alma işlemleri yapmaktadır. Bizden daha marjinal ve aydın olan tüm arkadaşlarımıza ve bu değerli hizmetliye seslenmek istiyorum. Osmanlı, Türklük vs. maddelere katkı yapan arkadaşlarımız yobaz olmayabilir. Şahsen ben ilgili maddelerin olmaması nedeniyle utanıyor ve alanım olmamasına rağmen Osmanlı hukuku, Osmanlı İmparatorluğu'nun dış ilişkileri, Osmanlı'da ulaşım ve haberleşme vs. gibi birçok maddeyi yazmaya çabalıyorum. Her yıl milyonlarca kez okunan Osmanlı İmparatorluğu maddesinin hali, Türkçe Vikipedi'nin genel görünümü gibidir. Birçok yanlış var ve ilgili kişiler de önyargılı kişilerce küstürülüyor. Lütfen bilgi vermemizi engellemeyiniz. --Kafkasmurat- 22:14, 14 Ocak 2015 (UTC)
beni gözaltında tutmaktan vazgeçin kafkasmurat.. --kibele 23:08, 14 Ocak 2015 (UTC)
Göz altı süresi 3 ila 6 ay arasında değişiyor, kim kimi gözaltına almış onu anlayamadım. Şaka bir yana, Burda bilgi vermenizi engelleyen kimse olmaz, en doğrusu bu konuları tartışma sayfalarında karara bağlamaktır. Fagusmsj 17:59, 16 Ocak 2015 (UTC)
Fagus ve diğer ilgili arkadaşlarım, engellendiğim için yanıt veremedim. Topluluğun bu hizmetliye kayıtsız kalması ve diğer hizmetlilerin de alakadar olmaması nedeniyle artık katkı yapmak imkansız hale gelmiştir. İki yıldır en ufak münakaşada yalnızca beni engelleyen, katkılarımı göz altında tutup tarafımı taciz eden bu kişi yüzünden elimden geldiğince buralardan uzak durmaya çalışacağım. Ayrıntılı bilgi ve çalışmalar hakkındaki sorularınız için mesaj atmaktan çekinmeyiniz. --Kafkasmurat- 19:00, 28 Ocak 2015 (UTC)

Commons:Yılın Resmi/2014[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba Vikipedistler, 17 Ocak 2015, 00:00 (UTC) ile Commons'ta Yılın Resmi yarışması başlayacaktır. Her sene Vikipedi'nin en iyi resimlerinin seçildiği yarışmaya saatler kaldı. Beğendiğiniz resimler için oy kullanmanız iyi olur. Oy kullanmak için ise 1 Ocak 2015'ten önce Commons'ta açılmış bir hesabınız ve herhangi bir viki projesinde en az 75 değişikliğiniz olması gerekmektedir. Türkçe Vikipedi'de bu şartı sağlayan yüzlerce kullanıcı var. İlk tur 31 Ocak 2015'e kadar sürecek. En çok oy alan resimler ikinci tura çıkacak. Her türlü soru için bildirime açığız. Herkese kolay gelsin. --Uğurkentmesaj 21:08, 16 Ocak 2015 (UTC)

24 Ocak İstanbul Buluşması[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar. Bugün Beşiktaş'a uğradım, Kullanıcı:Sralp2'nin belirttiği mekanlara baktım. Fiyatlar biraz yüksekti. Farklı bir önerisi olan yoksa Barbaros Bulvarı'nda Beşiktaş'a en yakın olan Starbucks'ın ikinci katında buluşmayı öneriyorum. Burada 24 Ocak Cumartesi, saat 15:00 uygun mudur? Ben erken saatlerde orada olacağım. Fikir birliğine ulaşırsak bir de sitenotice çıkalım derim.--Khutuckmsj 18:08, 18 Ocak 2015 (UTC)

 • Hani böyle her ailede biri olur.. Pikniğe gidilecektir o organize eder, düğüne/nişana gidilecektir milleti arabasına toplar götürür, küsler olur o barıştırır, cenaze olur tabutu o sırtlar.. Khutuck işte o birleştirici kişi , seviyoruz seni Khutuck :)--Boyalikus (mesaj) 18:21, 18 Ocak 2015 (UTC)
 • Benim bu cumartesi ve pazar, öğleden önce ve öğleden sonraları açıköğretim fakültesi sınavım varmış. Sınavdan 1 gün önceleri çalıştığım için önceden düşünememişim, 24'ünde sınav olacağını. Bu hafta sonu gelemiyorum ben, kusura bakmayın. --Sadrettin mesaj 18:43, 18 Ocak 2015 (UTC)
 • Gelecek olan yok mu? 15 Eylül 2007 buluşması gibi tek başıma buluşma yaptırtmayın bana :( --Khutuckmsj 10:37, 20 Ocak 2015 (UTC)
 • Haha :) BÜTlerim bitsin gelicem ben İstabul'a. O zaman bir buluşma ayarlarız. En azından sayı 2 olur :) --Mavrikantmsj 10:47, 20 Ocak 2015 (UTC)
 • Ben daha öncekinde de yazdığım gibi TR de değilim. TR ye geldiğim ilk seferinde ulaşabildiğim kadar kişi ile 1 e 1 de olsa görüşmeye çalışacağım. şimdiden iyi muhabbetler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 13:20, 20 Ocak 2015 (UTC)
 • Ben sadece bu hafta gelemem. Diğer hafta gelebilirim :) --Sadrettin mesaj 08:05, 21 Ocak 2015 (UTC)
 • Ben mekana geçiyorum, gelen olursa bir kahve ısmarlarım :) --Khutuckmsj 11:20, 24 Ocak 2015 (UTC)
Gelsenize su çok güzel :) En az bir saat daha buradayım. --Khutuckmsj 12:55, 24 Ocak 2015 (UTC)
 • Kahve hakkımı 7 Şubat'ta kullanabilir miyim ben? Şu an Devre analizi çalışıyorum da :) --Mavrikantmsj 13:58, 24 Ocak 2015 (UTC)
Dakika ve skor ne üstad! Kahve komasına girme oralarda :) Fenerli1978Buyrun beniiiim? 15:16, 24 Ocak 2015 (UTC)
 • 24 Ocak bugün müydü yav :/ Gelmek istiyordum da unutmuşum Khutuck. --bermanya 15:25, 24 Ocak 2015 (UTC)
 • 24 Ocak Vikipedi İstanbul Buluşması'nı "nişanlımla kahve içmeye gitmek" olarak yeniden tanımladım ve sonlandırdım :| Bir dahakine artık. Mavrikant kahve hakkını sakladım ;) --Khutuckmsj 21:17, 24 Ocak 2015 (UTC)

Şikayet Sayfası Güncellemesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar. Şikayet sayfasından herkes şikayet ediyor, o yüzden şikayet sayfasının tartışmasında yeni bir öneri sunduk. Kullanıcı:kibele'yle beraber hazırladığımız yeni şablon ve yapı hakkındaki tartışmaya Vikipedi tartışma:Şikâyet sayfasından katkıda bulunmanızı rica ediyorum. Şikayet sayfasını sadece nokta atışı, tek değişiklikler üzerinden işleyecek bir yapıya almak ve "şikayet" yerine "uzlaşmaya" yönelik bir hale getirmek istiyoruz. Pamuk eller klavyeye :) --Khutuckmsj 21:36, 19 Ocak 2015 (UTC)

 • Yapılmışı var. Bunu kaç kere söylediğimi hatırlamıyorum artık Khutuck, var olan bir dükkanı Pazartesi sabahı açarak icraat yapmış gibi gösterecekseniz bişey demiyorum. Bırakın bişeyin temelinde de sıradan kullanıcıların imzası olsun. --bermanya 00:30, 20 Ocak 2015 (UTC)
Üzüm yemeye yönelik düşünerek cevaplayayım. İlk düşüncem bu sayfayı kullanmaktı zaten, ama bu sayfa şu anki Şikayet sayfasından farklı değil. "Örnek başvuru metni" kısmı şu anki şikayetle aynı yapıda, tek fark "özeleştiri" yazması. İki sayfanın örnekleri alt alta, fazlasıyla benzerler:
Şikâyet sebebi / Savunma / Diğer kullanıcıların yorumları / Karar
X kullanıcısının yaptıkları / Özeleştiri / Diğer kullanıcıların görüşleri / Sonuç
Önerdiğim sayfa ise çok daha farklı bir yapıda (hatta yapısız). Mahkeme havası oluşturan altbaşlıklar yok, sadece yorumlar var. Ayrıca tek bir değişiklik üzerine, kısa ve konuya yönelik bir sayfa. Şikayet sayfasında tartışmalar "O benim saçımı çekti", "o da silgimi yere attı", "o da çayımı yere döktü" şeklinde ilerliyor, uzlaşma sayfası da aynı yapıda. Önerdiğim sayfa "o benim saçımı çekti" yazıldığında saç çekilmiş mi, çekilmemiş mi noktasında kalacak. Silgidir, çaydır konular ayrı başlıklarda olacak, başlığa konu dışı içerik girerse silinebilir. Sadece ve sadece tek bir değişiklik incelenecek. --Khutuckmsj 08:25, 20 Ocak 2015 (UTC)
Hata yapan hatasını kabul edip özür dilemediği sürece istediğimiz kadar şikayetin adını değiştirebiliriz. Sorun devam eder. --esc2003 (mesaj) 08:30, 20 Ocak 2015 (UTC)
İster istemez Esc ye katılıyorum. Düşünceleri değiştirmedikten sonra isim değişmiş sayfa değişmiş pek bir önemi yok aslında. Ama yine de hayırlı olması umuduyla --Hacitalha 09:37, 20 Ocak 2015 (UTC)
Yeni önerinin amacı da bu işte. Kişilere değil, olaylara net ve hızlı çözümler üretmek. --Khutuckmsj 10:35, 20 Ocak 2015 (UTC)

düşüncelerinizi Vikipedi tartışma:Şikâyet'te paylaşırsanız herkes tamamına ulaşmış olur. teşekkürler. --kibele 10:47, 20 Ocak 2015 (UTC)

Content translation[değiştir | kaynağı değiştir]

Program tanıtımı

Tranlatewiki.net'i gördüğümden beri uzun süredir hayali kurduğum projeyi geliştirmişler. Vikipediler arasında tercüme işlemini yapmak için bilgisayar çevirilerini önere, işlemi kolaylaştıran yardımcı program. Bir çok şeyi otomatik çeviriyor. Resimleri alıyor, kategoriler ve linklerin eşdeğerlerini otomatik ekliyor. Şimdilik sadece 8 dilde aktif (Catalan, Danish, Esperanto, Indonesian, Malay, Norwegian (Bokmål), Portuguese and Spanish). Bize de gelirse yarım saat içinde Azerbaycan dilindeki bir maddeyi Türkçeye çevirebiliriz çoğunu program halleder zaten. İngilizceden Türkçeye çeviri yapan gönüllüler ve öğrenciler için büyük kolaylık. 5er madde çeviren 2 öğrenci tanıdım. Her seferinde teknik konularda sıkıntı yaşadılar. Öğrenciler için bunu sitenotice'den duyurabiliriz. Tanıdığımız öğretmenlere bilgilendirici posta atabiliriz. Aktif olduğu zaman azwiki ile ortak aylık İBP yapabilir yarışabiliriz :) --Mavrikantmsj 22:13, 21 Ocak 2015 (UTC)

 • Çekçe - Slovakça arasında bu işi yapan bir eklenti var, CEE2014'te anlatmışlardı. Türkçe Viki'ye de kurabiliriz, ama sadece Azerbaycancadan çevirmede işimize yarayacaktır. Türkçeye makine destekli tercüme çok kolay bir iş değil. --Khutuckmsj 22:27, 21 Ocak 2015 (UTC)
Hemen kuralım! Azerbaycan dilinden çevirmek kolay. İngilizceden ise ne kadar çevirse yeter. Resimleri kategoriler linkler alması, işlem bitene kadar sistemde kaydetmesi bile bir devrim. Bir tarafta İngilizceyi diğer tarafta boş sayfayı göstermesi bile yeter :) --Mavrikantmsj 22:31, 21 Ocak 2015 (UTC)
Burada (sanırım). Çekçem çok iyi değil, hatta hiç iyi değil, hatta yok. --Khutuckmsj 09:46, 22 Ocak 2015 (UTC)
♪♩♫♭♩♬♫ Geldim Emmoğlu? ♪♩♫♭♩♬♫ Trolleniyor muyum yoksa? :) --Mavrikantmsj 11:06, 22 Ocak 2015 (UTC)
Bu link senin şerefine Emmoğlu! Yanlış yapıştırma olmuş :) --Khutuckmsj 11:38, 22 Ocak 2015 (UTC)
Babil balığı sağolsun işimi görücek kadar Çekçe ve Slovakçayı çevirdi. Ama program Google translate kullandığını iddia etsede karşı dilden kaynak kodunu kopyalamak dışında bir şey yapmıyor. Ya da şaşılacak derecede bu diller birbirine benziyor. Wikidata üzerinden linklerin/şablonların/ktegorilerin işleniğini bulup aktaran bir program değil. Content translation'ın trwiki'ye gelmesini bekleyenen kadar kullanabiliriz ama kodunu bize uyarlayamadım. --Mavrikantmsj 13:57, 22 Ocak 2015 (UTC)
Söylediklerine göre o diller birbirine çok fazla benziyormuş. --Khutuckmsj 14:17, 22 Ocak 2015 (UTC)
 • Denemekte fayda var. Güzel bir uygulama...Sait71 12:15, 22 Ocak 2015 (UTC)
 • Güzele benziyor. Takipteyim... --SiLveRLeaD mesaj 15:05, 22 Ocak 2015 (UTC)
 • Yalnız bu sistem daha çok Azericeye yarar. Çünkü bakıyorum da Azericenin nitelikli içerikleri pek yok. Meelo (mesaj) 23:16, 6 Şubat 2015 (UTC)

Kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Beta Wiki'ye üye olun ve giriş yapın.
 2. Beta özelliklerden Content translation'ı aktif hala getirin.
 3. Bu link üzerinden giriş yapın.

Google çeviri çalışmıyor yalnız. Programı böyle test edebilirsiniz. Azerbaycan dilinde seçkin madde olan "Qafqaz İslam Ordusu"nu çevirmeye başladım. --Mavrikantmsj 18:15, 22 Ocak 2015 (UTC)

Şaklabanlık Vikipedi haberi olmuş[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikipedi'nin sadece belirlenmiş kişiler tarafından yazıldığını düşünenler tarafından yapılmış bir haber. (Bunların sihirbazların yaptıklarını da gerçek sanmaları gayet normal bence.) --i.e.msj 02:10, 24 Ocak 2015 (UTC)

Skyrim'deki Cicero'nun tıpkısının aynısı. --cobija 07:56, 25 Ocak 2015 (UTC)
Hakiki aksan böyle mi, dalga mı geçiyor anlamadım. --Khutuckmsj 10:59, 25 Ocak 2015 (UTC)

Geçen aylardaki vandalizmlerle ilgili[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk olarak 26 Kasım'da ikinci olarakta 22 Aralık'ta 20-30 civarında sayfa enterasan 2 vandalizm saldırısına uğramıştı. Muhtemelen bu kişi bu sabah TR saati ile 10 civarlarında yine gelmiş. Yapılan filtreler işe yaramış ve sadece sayfalarda boşaltma yapabilmiş. Hayırlısı 20 Şubat civarlarına artık :) herkese iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 17:11, 24 Ocak 2015 (UTC)

Allah yardımcısı olsun, ne diyelim? Sorun boyundan yukarıda, gözün hemen arkasında, saçın altında olunca; buna çare de bulunmuyor. Gördüğümüz ilk vandal değil ama sonunculardan olur, inşallah..! --i.e.msj 19:08, 24 Ocak 2015 (UTC)
Bence Şubatın 20lerinde nöbet tutalım :D. şaka bi yana bu adamın ne alıp veremediği var acaba --Hacitalha 19:53, 24 Ocak 2015 (UTC)
 • Tek IP'den/hesaptan 20-30 vandalizmi geri almak 10 saniye sürüyor. Tespit edebildiğimiz sürece sıkıntı yok. --Khutuckmsj 11:01, 25 Ocak 2015 (UTC)
 • Khutuck Şunu gördün mü/Kullandın mı? Göremeyenler için. Bunun Rollback versiyonu var mı acaba? --Mavrikantmsj 11:17, 25 Ocak 2015 (UTC)

Vandallar Vikipedi'den daha çok kendilerine zarar verir. Teknik imkanlar tekmil oldukça, onların önü daha sık alınacak. --►Cekli829 11:23, 25 Ocak 2015 (UTC)

Tolkien'in Kurgusal Evreni[değiştir | kaynağı değiştir]

Tolkien'in kurgusal evreniyle ilgili birçok madde var ancak bu maddelerin hiçbirinin kaynağı yok(incelediklerimin). Maddelerin hepsi Tolkien'in kitaplarından yazılmış kaynakçaya kitapları yazsak olmaz mı? Gerek var mı? Örneğin Tom bombadil maddesi,Felagund Finrod ya da. Fikir beyan edin kaynak eklenmeli mi yoksa eklenmemeli mi?-- •Master•Hobbit•Mc• Mesaj 19:24, 24 Ocak 2015 (UTC)

 • Kurgusal maddelerle alakalı Tolkien'den daha iyi kaynak olmaz zaten :) Beren ve Lúthien'in Hikâyesi maddesindeki kaynak kullanımını inceleyebilirsiniz.--Khutuckmsj 21:19, 24 Ocak 2015 (UTC)
 • Haklısın Kullanıcı:Khutuck, ben o maddeyi hiç görmedim doğrusu güzel olmuş. Ben Tolkien'in kitaplarının çoğunu okudum yani çoğu karakter direk olarak kitaptan alındığı için birçok maddeye ekleyebilirim kaynak...-- •Master•Hobbit•Mc• Mesaj 08:06, 25 Ocak 2015 (UTC)

Beyazıt paşalığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba sayın kullanıcılar. Eğer münkünse benimle bir konuda bildiklerinizi paylaşın. 1830-1836 tarihli rus kaynaklarında Kars paşalığından güneyde Beyazıt paşalığından söz ediliyor. Ruslar Çıldır Eyaletini Ahalsıh paşalığı, Kars Eyaletini Kars paşalığı olarak gösterirler. Her yere baktım amma Beyazıt paşalığı (zann ediyorum Eyaleti) hakkında birşeyler bulamadım. Ottoman Population, 1830-1914: Demographic and Social Characteristics. Author: Kemal H. Karpat. Madison (State of Wisconsin): University of Wisconsin Press, 1985. kitabında 1831 ilk Osmanlı nüfus sayımı verilerinde de böyle eyalet yok. Bana yardımcı ola bilir misiniz Beyazıt o zaman ayrıca eyaletmiydi yoksa her hangi (muhtemel Erzurum ve ya Kars ve ya Van) eyaletin sancağımıydı ? Saygılarımla !--Asparux Xan Bulqar (mesaj) 20:56, 24 Ocak 2015 (UTC)

the Bayazid Pashalig (the administrative division ruled by pasha) in the South, the Kars Pashalig (the administrative division ruled by pasha) in the West and the Shorayel Sultanete in the Northern-West. , [3] , Pembek beks Rahim and Said escaped to find asylum in Kars pashalik in July 1804. ,In 1628, the Akhaltsikhe pashalik was created in the Samtskhe-Saatabago Princedom by the Ottomans, :::İnciciyan. --Boyalikus (mesaj) 21:35, 24 Ocak 2015 (UTC)
Teşekkür ederim. Ben o yazarların kullandığı kaynakların orjinallerine sahibim. Beni Türkiyedeki kaynaklar ilgilendiriyor.--Asparux Xan Bulqar (mesaj) 22:45, 24 Ocak 2015 (UTC)
Doğubayazıt'tır ora.--RapsarEfendim? 22:55, 24 Ocak 2015 (UTC)
Biliyorum sayın Rapsar.--Asparux Xan Bulqar (mesaj) 23:03, 24 Ocak 2015 (UTC)
İnternet üzerindeki kaynaklarda % 98 yok :) --Boyalikus (mesaj) 23:12, 24 Ocak 2015 (UTC)
"Mehmed+Hurşîd+Paşa"&dq=inauthor:"Mehmed+Hurşîd+Paşa"&hl=ru&sa=X&ei=FifEVPLRGaq_ygPzjoGQCQ&ved=0CBwQ6AEwAA Seyâhatnâme-i Hudûd bunun ruscası 1877 Sankt-Petersbug baskısı var bende: orda da aynen Beyaztı eyaleti diye bahs ediyor. Anlamdım gitti. Peki türkçe başka kaynaklar neden yok ?! Çok özür dilerim buldum rusca kaynak 1840-larda Erzurum Eyaletine bağlı sancak olduğunu belirlemiş açıklama-son kısmında--Asparux Xan Bulqar (mesaj) 23:18, 24 Ocak 2015 (UTC)
 • Kolay gelsin...--RapsarEfendim? 23:24, 24 Ocak 2015 (UTC)
 • Teşekkür ederim. Ama işin kötü tarafı şu: beni 1828-1829 Osmanlı-Rusya savaşı ilgilendiriryor ve Beyazıt diye bir sancak yok 1831 nüfus sayımına göre. 1870-lerise salnamelerden okuyorum-orası kolay. 1820-1830-lara ait birşeyler bulmak idari yapılanma ile alakalı çok zor.--Asparux Xan Bulqar (mesaj) 23:40, 24 Ocak 2015 (UTC)
 • Sana da kolay gelsin Rapsar :) Asparux Xan Bulqar bence de çok zor. --Boyalikus (mesaj) 23:43, 24 Ocak 2015 (UTC)
Joseph von Hammer-Purgstall-ın Osmanlı tarihine bakacam, belki bulurum birşeyler.:)))--Asparux Xan Bulqar (mesaj) 23:55, 24 Ocak 2015 (UTC)
Nicolae Iorga'nın Osmanlı İmparatorluğu Tarihi eserinin 5. cilt 2. bölümünde şöyle bir paragraf yer alıyor: "1787 yılında Kızıldeniz üzerinde gemicilik için yeni bir ticaret şirketi kurmak isteyen Fransa, yeni Rus denizleri, Hazar Denizi ve Karadeniz üzerinden, 100 bin nüfuslu Trabzon ve 60 bin nüfus ve 40 cami barındıran Sinop limanlarını da kullanarak, İran mallarını Avrupa’ya götürmek gibi cüretkâr bir fikre kapılmıştı. Suriye’deki imtiyazlarını elinde tutmayı çok iyi bilen Fransa, bu düşüncesini tam da Süveyş derbendini kendi ticareti için uygun hâle getirmeye çalıştığı bir sırada gündeme getirdi. Kars, Erzurum ve Doğubeyazıt’ın yeniçerileri, Doğubeyazıt Valisi tarafından hizmete alınan ve Hoy ile Hırsova komutanı Ahmed Han’a karşı sınırı koruyan savaşçı dağ Ermenileri, tıpkı Kürtler gibi, Osmanlı Sultanı adına Ruslarla savaşmak için Tuna ve Özi boylarına gitmeye hiç niyetli değildiler."
TDV İslâm Ansiklopedisinde ise şöyle bir bilgi yer alıyor: "XV. yüzyılın sonlarına doğru Safevîler’in eline geçen Bayazıt, 1514’te Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı topraklarına katıldı. Osmanlı idarî teşkilâtında önceleri Van eyaletine bağlı bir sancak merkezi iken daha sonra Erzurum eyaletine bağlanmıştır." Ayrıca devamındaki paragrafta da "XVII. yüzyılda Bayazıt’ın merkez olduğu sancağın “ocaklık” olarak idare edildiği anlaşılmaktadır." diyor. Bundan sonra 19. yüzyıla kadar idare ile ilgili bir bilgi verilmemiş. Son bilgi bu: "XIX. yüzyılın başlarında Erzurum eyaletinin bir sancağına merkez olan Bayazıt, Tanzimat’tan sonra eyalet sisteminden vilâyet sistemine geçildiğinde de Erzurum vilâyetine bağlı sancaklardan birinin merkezi oldu."
Anlaşılan sizin ilgilendiğiniz tarihler arasında Erzurum eyaletine bağlı bir sancak merkeziymiş. --cobija 07:07, 25 Ocak 2015 (UTC)
Çok teşekkür ederim etraflı izahınız için.--Asparux Xan Bulqar (mesaj) 11:26, 25 Ocak 2015 (UTC)

Değişiklik Süzgeçleri Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar. Vikipedi'de zararlı olduğunu düşündüğümüz eylemleri otomatik belirlemek için değişiklik süzgeçleri kullanıyoruz. Şu an 54 süzgeçimiz var, bunlardan 45 kadarı aktif. Geçtiğimiz ay IP adresiyle değişiklikler yaparken bu süzgeçlerin bazı durumlarda fazla kısıtlayıcı çalıştığına şahit oldum. Yaptığım çeşmeye mesaj yazma, tartışmalarda harici bağlantı paylaşma gibi bazı iyi niyetli katkılar süzgeç tarafından zararlı olarak belirlenip engellendi. Şu anki rakamlara göre "Son 1.371 eylemde, (...) ve 145 (%10,58) eylem şuanda etkin bir filtreyle eşleşti." Demek ki Vikipedi'deki değişikliklerin %10'unu zararlı olarak tanımlayıp kabul etmedik.

Süzgeç parametrelerinin şu an çok sıkı olduğunu düşünüyorum. İş yükünü azaltmak amacıyla sıkılaştırılan parametreler, iyi niyetli katkıları da engelleyebiliyor. Son dönemde beyaz liste ve devriye olan kullanıcı sayımızı arttırıyoruz, süzgeçleri de biraz gevşetebiliriz. Hangi süzgeçleri gevşeteceğimizi anlamanın yolu, bir süre Vikipedi'ye IP adresiyle katkıda bulunmak olabilir. Bu amaçla, yakın zamanda madde yazacak kullanıcıların IP adresiyle madde yazmasını ve kendilerini engelleyen süzgeçleri burada belirtmesini rica ediyorum. Ben de yumuşatmamız gerektiğini düşündüğüm süzgeçleri ekleyeceğim. Süzgeçleri inceledikten sonra Teknisyen arkadaşların yardımıyla gerekli düzenlemeleri yapabiliriz. İlgilenecek herkese şimdiden teşekkürler. --Khutuckmsj 11:26, 25 Ocak 2015 (UTC)

 • Süzgeçleri ben de inceliyorum. Hata bildirim sayfasındaki mesajları inceleyip gereğin yapıyorum fakat şurada görüleceği gibi bazı süzgeç kayıtlarını teknisyen olmayan göremiyor dolayısı ile onları kontrol edemiyorum. Süperyetkin'e birkaç kere süzgeçlerde düzeltme yapması için mesaj atmıştım. Hatta 54 numaralı kullanıcıların boş dosya oluşturması engellen süzgeç benim fikrim. Daha önce 20 kadar boş dosya oluşturulmuştu. An itibari ile süzgeç 86 eylemi zararlı eylemi engellemiş.
  • Süzgeçlerle ilgili olarak bence öncelikle uyarı mesajları özelleştirilmeli. Mesela vaktiyle kırım-alkülünü 2 kere 10larca sayfayı taşımanının ardından eklediğimiz 24 numaralı sayfa taşıma vandalizmi süzgeci bir anlam ifade etmeyen bir uyarı mesajı verip eylemi engelliyor. Şu örnekte görüleceği üzere olumlu bir taşıma işlemi engellenmiş. Eğer durumu anlatan ve kullanıcıyı sayfa taşıma isteği sayfasına yönlendiren bir uyarı olsaydı kullanıcı hem Vikipedi'ye saydırmaz :) hemde taşıma işlemi gerçekleşmiş olurdu.
  • Kullanıcıların Vikipedi dışarısından resim eklemesi engelleyen 21 numaralı süzgeç 1 kez uyarı verdikten sonra 2.sinde eylemi onaylıyor. Standart uyarı veriyor. Telif ve resim yüklemeyi anlatan bir uyarı verebilir.
  • 28 numaralı "Boşluk içermeyen metin ekleme" süzgeci çoğunlukla ergenlerin asdasda vandalizmini engelliyor ama arada sırada linkleri de engellediğine şahit oldum. Örnekte görüleceği gibi sayfada var olan 101 karakter uzunluğundaki link tekrar ekleniyormuş gibi algılandığından süzgece takılmış. IP adresi ve yeni kayıtlarda çalışan filtre 50 karakterden uzun boşluksuz metinleri engelliyor. Linkler için sınır kaldırılabilir ya da 150 gibi birşey olabilir.
  • %10 orana baya katkı yapan 6 numaralı "Çok kısa olan yeni madde" süzgeci 200 karakterden aşağı değişiklikleri engelliyor. İnsanazor bu süzgece takılmış uyarı mesajından sonra maddeyi geliştirmiş ve taslak bir madde olarak sisteme eklemiş. Buradaki 200 karakter sınırı düşürülebilir fakat görüleceği üzere olumlu katkı yapmak isteyeni engellemek yerine onu daha fazla katkı yapmaya zorluyor. Süzgeç geçmişini baya inceledim. KD olamayan/deneme/küfür gibi şeylerden oluşuyor.
  • İncelediğim süzgeç hataları ve geçmişleri arasında en çok sıkıntı çıkaran "Viki kodu içermeyen yeni madde" süzgeci. Kopyala yapıştır içerikleri engellemek için oluşturulmuş fakat Viki dilini bilmeyen gönüllülerin katkılarını da engelliyor. Ne kadar olumlu katkıyı engellediği ve bunların kaçını hata bildirimi yapmadığı tartışılabilir fakat bu süzgecin hata bildirimi yetersiz. Vikipedi:Hızlı rehber sayfasına link dışında bir şey içermiyor. Durumu anlayan daha uzun bir hata mesajı ve Yardım:Sayfa nasıl yazılır (biçem) gibi bir yardım sayfasına link verse daha iyi olur.
 • Sonuç olarak Khutuck demek istediğim IP adresi ile süzgeçlere kör atış yapmak yerine süzgece takılan kullanıcıları çıkma yolu göstermek ve onları hata bildiri yapmaya yönlendirmek daha verimli olacaktır. Bu arada uzun zamandır hata bildirimlerini inceleyebilmek için teknisyenlik başvurusu yapmayı düşünüyordum. Eğer hataları inceleyen kimse yoksa bunun için gönüllü olabilirim. Süzgeçlerin nasıl yazıldığını ve düzenli ifadeler(Regex) sistemini biliyorum. --Mavrikantmsj 13:07, 25 Ocak 2015 (UTC)
 • Detaylar için teşekkürler Mavrikant. Teknisyenlik başvurusu güzel olur, konuyu benden çok daha iyi anlıyorsun :) --Khutuckmsj 13:20, 25 Ocak 2015 (UTC)
 • Burada anlatılanların tamamına katılmakla beraber şunu eklemek istiyorum. Filtreler üzerinde çalışan birisi olarak bu konuda karşılaştığım en büyük zorluk bir filtrenin ya sadece uyarı ya da sadece engel verecek şekilde tanımlanması. Eğer hangi eylemin yalnızca uyarı hangi eylemin ise engel hak ettiğini filtrenin içinde tanımlayabilseydik birkaç tane filtre ile çok sayıda eylemi kontrol edebilirdik. Bazı filtrelerin fazla genelleyici olduğuna ben de katılıyorum. URL filtresi ve kısa madde filtresinin fazla kısıtlayıcı olduğu doğru. Kısa madde için 100 ve altı karaktere sahip viki kodu içermeyen maddeler engellenmeli.--Alperen (mesaj) 13:24, 25 Ocak 2015 (UTC)
 • Alperen dediğini tam olarak anlamadım. Az önce bir süzgeç hatası daha yakaladım. Türk Vardar(Türk Süvarisi?) çok güzel bir katkı yaparken 28 numaraya takılmış. Eklediği linklerden birisi tam 157 karakter uzunluğunda. İnternet büyüdükçe eşsiz isim yaratmak için linkler çeşitli rastgele karakter eklenerek uzun tutuluyor. Dolayısı ile linkler için olan sınırı tamamen kaldırmalıyız bence. Kısa madde için 100 çok az olabilir. Zaten güzel bir uyarı verip daha fazla yazmaya teşvik ediyor. --Mavrikantmsj 14:25, 25 Ocak 2015 (UTC)
Linkler için "http içerenler hariç" diye bir kısım eklesek? --Khutuckmsj 14:30, 25 Ocak 2015 (UTC)
Öyle bir şey var zaten. 30 karakter üstü her şeyi engelliyor. 50 karakter altındaki http-https-dosya-link leri hariç tutuyor. Hariç tutma sınırını kaldıralım diyorum ben.--Mavrikantmsj 14:35, 25 Ocak 2015 (UTC)
 • Demek istediğim şuydu: Filtreyi düzenlerken -şöyle yaparsa engelle, böyle yaparsa yalnızca uyar- şeklinde düzenleyemiyoruz. İçeriğindeki eylem ne olursa olsun ya o eylemi engelletiyoruz ya da uyarıyoruz. Böyle olunca da filtre sayısı şişiyor, verimsizlik ortaya çıkıyor. Hatta vandalizm oranı artıp %20'lere dayandığı dönemlerde, mesela tek bir filtre %5'i geçerse o filtre "bu kadar da vandalizm olmaz canım! galiba filtreler hatalı!" mantığıyla engelleme yapmayı bırakıyor. Halbuki gerçekten o oranda vandalizm olduğu için ortalık ana baba gününe dönüyor. Hatta öyle ki yalnızca böyle dönemlerde çalışması için hazırlayıp şu anki gibi sakin dönemlerde pasif konuma aldıklarım var. "Aynı eylem için belirli bir sınırı geçince engelle" diyebilseydik, bir de filtreler %5'i geçince durmasaydı , hayat daha kolay olacaktı. Biz kullanıcı derinliği olmayan bir proje olmadığımız için tek bir filtrenin gördüğü oran duruma göre %5'i kolaylıkla geçiyor. Bu oran bizim gibi vikilerde %10 olarak ayarlanmalı. Bugzilla'ya başvurulabilir belki.--Alperen (mesaj) 15:31, 25 Ocak 2015 (UTC)
Alperen, %5 olayını bilmiyordum. İngilizce Vikipedi'de engelleme oranı %13.87 ve 118 aktif filtreleri var. Onlarda tek başına %1e bile gelen filtre görmedim.  %5 olayını aşmak için filtreyi ikiye bölmenin(IP ayrı kullanıcı ayrı) nasıl bir sıkıntı yarattığını anlamadım. Filtreler ile ilgili bir sınırlama mı var? "1.000 koşul sınırı" ne oluyor? --Mavrikantmsj 16:04, 25 Ocak 2015 (UTC)
 • Bazı filtreleri geçen aylarda yoğun vandalizm olduğu bir dönemde engelleme moduna almıştım. Onları uyarı moduna geri aldım.--Alperen (mesaj) 20:11, 30 Ocak 2015 (UTC)

"Beğen"[değiştir | kaynağı değiştir]

İngilizce Vikipedi için de geçerli; sayfaların altına maddelerin beğenisini göstermek üzere, veya hatta Facebook'ta paylaşılabilmesini sağlamak üzere "like", "recommend", "tweet", "share" gibi butonlar eklenemez mi? Aklıma geldi yazayım dedim, ilgilenenler tartışabilirler. Birçok açıdan faydalı olacağını düşündüm. Sevgiler selamlar Viki emekçilerine... --Stultiwikiabana yaz 16:45, 25 Ocak 2015 (UTC)

Evet Stultiwikia. Bu butonlar eklenirse, çok faydalı olur. Eklenmesini ben de isterim. Umarım, bu konuda daha fazla bilgisi olan arkadaşlar gerekli teknik işlemle ilgilenirler. --►Cekli829 17:00, 25 Ocak 2015 (UTC)
Belki vikipedi'nin kendi içinde bir beğenme butonu olabilir ama facebook ya da twitter bağlantılı değil. Wikipedia kardeş kuruluşu olmayan şeyler hiçbir zaman yer almadı vikipedide galiba vikipedinin makalelerinin haricinde. Çünkü bu reklam yapmak oluyor bir nevi. Viki'nin kendi içinde bir beğenme bölümü olursa, maddelerin popülerliğiyle ilgili yeni bir istatistik ortaya çıkabilir bu da güzel olur doğrusu.-- •Master•Hobbit•Mc• Mesaj 17:08, 25 Ocak 2015 (UTC)
Maddeyi beğenme gibi bir şey olamaz. Kişilerle ilgili karalama/ populerlik derecesine döner o. --Mavrikantmsj 17:17, 25 Ocak 2015 (UTC)
Kırgızca Vikipedi'de bu seçenek var. Küçük araçlardan aktif ediliyor. Böyle birşey eklenebilir. Ama bütün kullanıcılar için eklenmesi uygun olmaz. Kimsenini bu tuşları kullanarak madde paylaşacağını da zannetmiyorum ayrıca. İsteyen linki kopyalayıp paylaşır zaten. Maddenin görüntülenme istatistikleri şuradan görülebilior ayrıca.--Mavrikantmsj 17:17, 25 Ocak 2015 (UTC)
Benim demek istediğim de popülerlikti zaten görüntülenme değil. Ayrıca haklı olabilirsin kendi içindeki beğenmenin mantıksız olduğu konusunda ama beğeni kısmının bir araçla eklenmesi de senin söylediğin gibi, mantıksız oldukça. Zaten pek bir amacı da yok gibi. Peki bunlar eklendiği zaman Vikipedinin reklam yapmaması olayıyla ters düşmez mi Kullanıcı:Mavrikant.-- •Master•Hobbit•Mc• Mesaj 17:24, 25 Ocak 2015 (UTC)
Bu durum reklam sayılmaz. Teşvik yok çünkü. Reklam politikası için ben konuşmıyım ekşi konuşsun. En çok katıldığım kısım "içerik tarafsızlığına halel gelme ihtimali". Buğün para alan yarın başka şeyler de yapar.Bu yüzden Google'dan yüksek miktarda bağış almasını biraz yadırgamıştım. --Mavrikantmsj 17:49, 25 Ocak 2015 (UTC)
Hmm... Peki Mavrikant! Acaba diyorum hani "maddeyi beğenme gibi bir şey olamaz" diyorsun ya:) biz de sadece beğeni kısmı koysak yani sadece beğenilse ya da beğenilmese, "dislike" yok ya da kimlerin beğendiği görünmüyor. Bu sayede muhtemel bir, tabiri caizse, "fişlenme" ya da kişilerin zihniyetlerini belirleme girişiminde bulunulamaz. Beğenebilmeyi de yalnızca kullanıcılar yapar eğer beğeni toplamak için bu durumu suistimal etmek isterse biri de, fark etmek daha kolay olur.Bence yani...:D-- •Master•Hobbit•Mc• Mesaj 18:00, 25 Ocak 2015 (UTC)
Bak yapılmışı var. Sen böyle bir şey istiyosun bence :) Ansiklopediyi amacından saptırmyayalım lütfen. Yeterince küfreden var zaten Onlara başka nedenler vermeyelim :) --Mavrikantmsj 18:08, 25 Ocak 2015 (UTC)
Asla! Kusura bakma, doğrusu o linke baktıktan sonra bir ilginç oldum:). Kafam karıştı şimdi ben o kadar büyük bir şey kastetmemiştim(daha doğrusu karmakarışık bir şey). Niyetim amaçtan saptırmak değildi ama iyi niyetli değil her kullanıcı da. Son bir şey diyeceğim o yazdığın site... neyse boşver:D Kolay gelsin-- •Master•Hobbit•Mc• Mesaj 18:17, 25 Ocak 2015 (UTC)
 • İşim sosyal medya olmasına ve herkese "bu butonları ekleyin" dememe rağmen Vikipedi'ye bu tür butonlar eklemeye kesinlikle karşıyım. Birincisi, kar amacı güden Facebook ve Twitter gibi kuruluşların üstü örtülü reklamını almış duruma geçiyoruz. İkincisi bu tür bir paylaşıma pek ihtiyacımız yok, site trafiği arttırmaya çalışan bir durumda değiliz. Maddelerin sosyal medyada paylaşılmasına herhangi bir engel getirmiyoruz, ama Facebook ve Twitter gibi "şirketleri" Vikipedi'ye sokmamamız gerekir. Üçüncüsü, Facebook ve Twitter'ın "paylaş" butonları bildiğim kadarıyla trademark. Telifli olduğu için mp3 ve flv gibi en popüler dosya formatlarını kullanmayan Vikipedi'de FB ve TW'nin telifli ikonlarının yer alması yanlış olur. --Khutuckmsj 18:18, 25 Ocak 2015 (UTC)
 • Khutuck doğru söylüyor en başta yazdığım gibi reklama kaçıyor bu biraz ama ben yine diyorum -suyunu çok çıkarmadan ve vikipediyi amacından saptırmadan- vikipedi içinde bir beğen kısmı olabilir.-- •Master•Hobbit•Mc• Mesaj 18:22, 25 Ocak 2015 (UTC)
 • Beğeniye göre yıldız dereceleri vardı galiba, o olmasın da... :) Sırf zevkine tek yıldıza tıklayan nice insan çıkar sonra (bence). Vitruvian (mesaj) 22:17, 28 Ocak 2015 (UTC)
 • Şahsen bu beğen olayının ansiklopediye bir şey katacağını düşünmüyorum. Yani bizi ileriye taşıyacak bir fikir değil gibi. Ben yapılacak her yeniliğin, siteye gelen kullanıcılara yönelik olmasından yanayım. Örneğin ana sayfamızın içeriği ve benzeri değişiklikler gibi. Ancak konuları beğenme, paylaşma, yıldızlama gibi şeyler bana sadece oyun gibi geliyor. :) Sait71 22:28, 28 Ocak 2015 (UTC)
 • Yorum yazılması özellikle güzel olur, tartışma sayfasına yönelim çok olmuyor gibi. Vitruvian (mesaj) 22:33, 28 Ocak 2015 (UTC)
 • Şöyle bir şey olabilir mi? Mesela A kişisi şu değişikliğinize yorum yaptı gibi. --Turgut46 05:14, 29 Ocak 2015 (UTC)
Ama eğer yorum yapma kısmı gelirse kullanıcıların zıtlaşıp, küfredeceği yeni bi yer oluşmaz mı?-- •Master•Hobbit•Mc• Mesaj 16:46, 29 Ocak 2015 (UTC)

Türkiye'de oluşturulan logolar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir müddet önce Commons'ta açılan şu silme talebi sonrasında Commons'a yüklediğim bazı logolar, bilgisiz kullanıcı ve hizmetlilerin hareketleri doğrultusunda silindi (bilgisiz diyorum çünkü bazı logolar zaten üretildiği tarih itibarıyla kamu malı olmuştu; Vefa, Feriköy, Beşiktaş vs.). Kullanıcı:İncelemeelemani gibi konu hakkında bilgisi olanlar, Türkiye'de threshold of originalitynin varlığından söz edebilir mi?--RapsarEfendim? 10:42, 29 Ocak 2015 (UTC)

Evet Rapsar, bende fark ettim hatta logoları lokale yüklemeyi düşünüyordum. Bu durumda ne yapalım. Lokale mi yükleyelim yoksa Commons ta farklı bir yol mu izleyelim. İyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 10:57, 29 Ocak 2015 (UTC)
Önce bir netleştirelim telif durumunu, ondan sonra hareket ederiz. Ben şunu anlayamıyorum, A ülkesinde yayınlanan ve herhangi bir özgün tasarıma sahip olmayan logodaki -atıyorum- Club Bolivar yazısını Vefa olarak değiştirsek ve renkleriyle oynayarak Vefa logosunu elde edince nasıl bir telif hakkı ihlali yapmış oluyoruz?--RapsarEfendim? 11:13, 29 Ocak 2015 (UTC)
Benim bildiğim 70 yıldan fazla önce oluşturulmuş, kamu malı eserler veya basit logolar Commons'ta saklanabilir. Hangi gerekçeyle silindiyse artık. Türkçe Vikipedi'de telif hakkı nedeniyle silinen bir maddede bulunan dosyalar 1 aydan beri telif hakkı nedeniyle silinmek için bekliyor. Onları silmezken bunları silmeleri çok absürt gibi duruyor. Rapsar'ın verdiği örnekte nasıl telif ihlali oluyorsa... İncelemeelemani bu konuyu daha iyi bilebilir. --Uğurkentmesaj 11:43, 29 Ocak 2015 (UTC)
Güzel ve kendileri kadar iyi niyetli kardeşlerim. Herkese selam. Ben ilk başlarda, adil kullanımı bildiğim gibi algılıyordum. Hatta bu doğrultuda Dosya telif etiketlerinin tamamını iyi niyetle Türkçeleştirdim. Commons'ta da şablonları Türkçeleştirmeye bayılıyordum. Bu kapsamda öncelikle Türkçe Vikipedi başta olmak üzere çok sayıda Türkçeleştirme yaptım. Bu benim sürüm kontrolünden sonra en çok sevdiğim şeydi. Amacım İngilizce olan ve sunucuları ABD'de bulunan Vikipedi'nin adil kullanımı ile Türkçe Telif Hakları yasası arasında bağdaş kurmaktı. Fakat ne olduysa, (şimdi nedenini hatırlamıyorum ama kafama uymayan bir husus oluştu. Hatta o esnada, Digiturk'ün avukatları ile telif hakları konusunda bazı kahvehanelere baskınlar yapmıştık.) adil kullanım konusunda daha fazla detayı araştırmaya başladım. Çok sayıda metin okudum ve araştırdım. Fakat, aynı konuların, maalesef birbirinden farklı sonuçlara çıktığı oluyordu. Bunun sonucu olarak, İspanyolca Vikipedi'den bir çeviri yaptım. Bu doğrultuda Vikipedi:Adil kullanım hakkında deneme yazısını Türkçe'ye çevirerek, kendim de bazı katkılarda bulundum. Artık bu saatten sonra adil kullanım etiketlerini Türkçe'ye çeviren ama adil kullanıma karşı olan bir kişi olmuştum. Ama hala kafam karışıktı ve doğru olan ne ise; onu yapmak istiyordum. Hatta Adil Kullanım etiketleri ile Vikipedi'ye yüklenen resimlerin (özellikle tv ve radyoların geçmişte kullandıkları logolar ile ilgili olarak.) sayfalarda birden fazla kullanılması yönünde hassaslaşmıştım. Bu esnada Rapsar bana bunların Adil Kullanım değil, basit logolar olabileceği yönünde mesaj attı. Bende önce yine büyük bir kafa karışıklığı oluştu. Fakat commons ile içli, dışlı olduğumdan dolayı Rapsar'a hak verdim. Sonra bazı basit logoların geçmişlerini filan inceledim. Bir, iki logo yüklemesini Commons'a yapacaktım ama basit logo ilgili konuda Commons'ta da hem kafa karışıklığı olduğunu hem de üzülerek söylüyorum ama Türkiye düşmanı olan bazı kişilerin, bu tür logoların Commons'a yüklendiği takdirde silme isteminde bulunduğunu gördüm. Sonuç olarak, kendimle epey bir çelişkiye düştüm. Çok sayıda Vikipedi, AK lisanslarını çevirmediği halde Almanya ve benzeri ülkelerdeki AK lisanslı saydığım dosyaları Commons'a yüklediğimde çok farklı tepkiler ile karşılaştım. Bu nedenle sorunun her ne kadar kafa karışıklığı ve ülkeler arası olduğunu bilsem de, Commons politikalarının gerektiğinde aktif olan ve Türkiye karşı gruplarca acımasız şekilde kullanıldığını üzülerek gördüm. Bu nedenle sorunun, Commons politikaları ile değil, çoğunluk olarak çözülebileceğini düşünüyorum. Bu doğrultuda, Rapsar'ın gösterdiği pek çok dosya acımasızca linç edilmiş. Bu nedenle, benzer türde ve Rapsar'ın da haklı olarak söylediği gibi basit logoların Commons'dan silinmesi isteminde bulunulduğunda lütfen buraya da bilgi verin ve toplu şekilde bunların üstüne gidelim. Emin olun, Commons gibi ortamları bile bu .... insanlar sadece Türk düşmanlığı yönünde kullanıyorlar. İstisnalar kaideyi bozmaz ama emin olun, bir süre konuşuyorlar mı, ne yapıyorlarsa artık; sonucunda öyle bir yükleniyorlar ki, sonuç bu oluyor. Dediğim gibi commons'ta bu tür faaaliyetleri lütfen buraya en kısa sürede bildirin ve bizde karşı tepki verelim. Üzülerek söylüyorum ama maalesef durum bu. Takabeg mesela Commons'da bu nedenle çok sevilmez. Diğer dillerde bile, Türk karşıtlığı olduğunda lütfen buradan bize bilgi verin. Saçma geliyor ama, ben bu durumu 3 yıldır üzülerek seyrediyorum. Saygılar ve sevgiler.--i.e.msj 15:04, 29 Ocak 2015 (UTC)
Kategorinin tartışma sayfasına yazdım. Bu logoları lütfen tekrar yükleyelim ve silindiğinde bize buradan haber verin ki, buyrun çoğunluk olduğumuzda takınacakları tavırları görün. Eskiden bende sizin gibi düşünüyor ve yıl ile bağdaştırıldığı yönünde makul fikir sahibiydim ama Allah aşkına diğer ülkelerin logolarına bakın, 100 yıldan az süresi olan logoların commons'da nasıl barındırıldığını üzülerek görün. Vikipedi gibi bir yerde bu durum tuhaf geliyor değil mi? Maalesef değil. --i.e.msj 15:33, 29 Ocak 2015 (UTC)
 • Bizim bir avukata ihtiyacımız var. Yasaları inceleyip özgün olmayan çalışmaların telif hakkının olamayacağını belirten maddeleri Commons'a göstermeliyiz. Böyle bir maddenin Türkiye'de de olması gerektiğini düşünüyorum. Commons'a yüklediğim Disk logosu da silebilirler mi? Kategorisi olmadığı için görmemişler muhtemelen. . --Mavrikantmsj 15:47, 29 Ocak 2015 (UTC)
Öyle bir dünya yok. Silinmeye aday gösterilirse lütfen buradan bildirin. Basit logo için gereksinimler gayet düzgün şekilde anlatılmış. Avukat dediğinizde ise, adı yurt dışında da geçen bir kadın avukata, adil kullanım tırtışmamızda 3 defa telefon ile mesaj bıraktım ve 2 e-posta gönderdim. Üzerinden bir yıl geçecek ama bana bir defa bile dönüş yapmadı. Bu olguyu yıkacağız ve ben bunun gibi para delisi avukatları buradan ifşa edeceğim inşallah. Bu nedenle eğer bilgisi olduğunu düşündüğünüz böyle sözde avukatlar varsa, lütfen buradan bildirin. Bu avukata tekrar bildirimde bulundum. Eğer geri dönüş yapmazsa ifşâ adeceğim. Artık sert olmalıyız. --i.e.msj 15:57, 29 Ocak 2015 (UTC)
Niye anlamadım ? Avukat cevap vermek zorunda mı ?--Boyalikus (mesaj) 00:38, 31 Ocak 2015 (UTC)
Boyalikus, açık kaynak projelerini sevmeyenleri bende sevmiyorum da ondan? Neden cevap verme gibi bir zorunluluğu olsun ki? Bende bunu belirterek ifşa edeceğim zaten. --i.e.msj 06:05, 31 Ocak 2015 (UTC)
 • Kimse de gelip Commons'ta bir şeyler yapmaya çalışmamış. Yardımlarınız için teşekkürlerimi sunuyorum.--RapsarEfendim? 09:16, 31 Ocak 2015 (UTC)

tartışmaları tam olarak okumadım. sadece Kullanıcı:Rapsar'ın söylediği bir şey dikkatimi çekti, onu sormak istiyorum. "Club Bolivar yazısını Vefa olarak değiştirsek ve renkleriyle oynayarak Vefa logosunu elde edince nasıl bir telif hakkı ihlali yapmış oluyoruz." denmiş. yanlış anlamadıysam, elbette telif ihlali oluyor. büyük firmalar böyle durumları tespit edince kullanımı yasaklıyor, bazı durumlarda dava açabiliyorlar. commons'taki itirazlar bununla mı ilgili bilemiyorum ama konunun 'türk düşmanlığı' çerçevesinde ele alınması biraz zorlama geldi bana. --kibele 10:08, 31 Ocak 2015 (UTC)

 • İncelemeelemanı bence yanlışsınız, yani ifşa edeceğim sözü ile yanlışsınız, zaten burada da edemezsiniz o ayrı bir konu. Ama şu var ki profesyonel olarak bir mesleği icra edenler açık kaynak projelerini sevmek zorunda değil. Kibele'nin yukarda söylediğine katılıyorum. Ayrıca üretilen logonun , gerçek logonun sahtesini üretmek anlamına geldiğini de söylemek isterim. Bir de o boyutu var. --Boyalikus (mesaj) 13:38, 31 Ocak 2015 (UTC)
 • Ben bilgi alırım diye böyle bir başlık açtım, Türk düşmanlığından girilmiş avukatlardan falan çıkılmış. Soru basit aslında, Türkiye'de threshold of originalitynin varlığından söz edebilir mi?--RapsarEfendim? 17:48, 31 Ocak 2015 (UTC)
 • Avukat konusuna giren incelemeelemanı. Tabi ki varlığından söz edilebilir. [4] [5] , başka bir misal, [6] [7] [8] [9], Yani sen yapıyorsan, öyle alakasız iki takımın renklerini kesip biçip başka bir takıma dönüştürmek telif hakkı ihlali oluyor, çünkü logoyu yeniden yaratıyorsun. Ancak commonsda silinme gerekçesi olarak belirtilen "I do not believe the concept of the threshold of originality exists in Turkey." geçerli bir gerekçe değil, bunun için Türk Patent Enstitüsü var. --Boyalikus (mesaj) 21:32, 31 Ocak 2015 (UTC)
Kim olduğu önemli değil, bir konu hakkında bilgi almak istiyorum, yardım istiyorum, alakasız yerlere çekiliyor konu. Neyse, basit logonun tanımı şu Commons'taki lisans şablonunda: "Bu görüntü herhangi bir kişi veya makine tarafından oluşturulabilecek basit geometrik şekillerden oluştuğu için, telif haklarını karşılaması gereken; gerekli özgünlük eşiğine uymadığından dolayı kamu malıdır." Buna ek olarak (şu an nerede gördüm gerçekten hatırlamıyorum) basit logo çerçeveleri de kamu malı. Bu bağlamda; basit şekiller, yazılar ve bu çerçeveler bir araya getirilerek oluşturulan logolar da kamu malı (örnekleri bolca var Commons'ta). Aynı şey, yukarıda bağlantısını verdiğim silme talebi sayfasında da çeşitli kullanıcılar tarafından bahsedildi. Bu logoların basit logo olduğu konusunda sıkıntı yok, aday gösteren şahıs da silen hizmetli de bunu kabul ediyor. Aday gösteren kullanıcının gerekçesi "I do not believe the concept of the threshold of originality exists in Turkey. Note: if deleted, images should be uploaded on local projects as fair use where feasible." Benim cevap aradığım soru bu. Mantıken, hali hazırda kamu malı olan, Türkiye ile alakası olmayan bir logoda basit bir değişiklik yapsam (yazı/renk değişimi) oluşturulan bu logo da kamu malı olacak. Sıkıntı burada.--RapsarEfendim? 21:39, 31 Ocak 2015 (UTC)
 • Rapsar, Türkiye'de özgünlük eşiği var mı diye araştırırken Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bir makalesini buldum. Şuradaki makalenin 35. sayfasının ikinci paragrafında özgünlük eşiğinden bahsetmiş. Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda telif hakları için özel hükümler olmadığından her türlü hakkın eser sahibinde olacağından bahsetmiş. Bu makaleden yola çıkarsak daha Türkiye'de özgünlük eşiğinden söz etmek doğru olmaz gibi geliyor. Söylediğin gibi eğer eser Amerika, Almanya, Fransa gibi özgünlük eşiği olan ülkelerde üretilmişse eserin üzerinde oynama yapsak bile oluşan eser kamu malı olacaktır. --Uğurkentmesaj 10:22, 1 Şubat 2015 (UTC)

240.000[değiştir | kaynağı değiştir]

240 bin maddeyi geçtik! 240 bininci madde Demy oldu. Hayırlı olsun :) --Khutuckmsj 20:18, 29 Ocak 2015 (UTC)

Sanki bu sıralar oldukça hızlı yol alıyoruz bu yeni madde konusunda. Bana öyle geliyor. Yakında 300.000 olacağız. :)Sait71 20:21, 29 Ocak 2015 (UTC)
 • Hadi omuz verek o zaman :D Fenerli1978Buyrun beniiiim? 18:15, 30 Ocak 2015 (UTC)
 • Ne mutlu bize!:D-- •Master•Hobbit•Mc• Mesaj 18:16, 30 Ocak 2015 (UTC)
 • Çok sayıda yeni kullanıcımız var sanki. Bu daha da güzel bir şey.--Alperen (mesaj) 19:59, 30 Ocak 2015 (UTC)
 • 300.000 maddeye ulaşabilsek. Yeni kullanıcıların faydası. --Uğurkentmesaj 21:00, 30 Ocak 2015 (UTC)
 • Bir Sonsuz Kullanıcı Yağsa..:) Şu günlerde projeye fazla vakit ayıramasam da, katkılarınızı takdirle izliyorum. --bermanya 00:01, 31 Ocak 2015 (UTC)
 • Çok güzel. Diğer vikilere bakıyorumda nasıl milyon maddelere ulaşmışlar. İngilizce filandan bahsetmiyorumda bazı dillerde enteresan gelişmeler yaşanmış. Kullanıcı çekmek için ne gibi yollar izlemek gerekli olabilir? Mutlutopuz 17:54, 31 Ocak 2015 (UTC)

Hizmetlilik başvurusu/Uğurkent[değiştir | kaynağı değiştir]

Selam Vikipedistler, buradaki oylamaya katılırsanız iyi olur. İyi Vikiler. --Uğurkentmesaj 20:25, 1 Şubat 2015 (UTC)

Wikimedia CEE Meeting 2015 - Wikimedia Orta ve Doğu Avrupa İlkbahar Toplantısı 2015[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhabalar arkadaşlar, Aralık ayında Khutuck'un da katıldığı 2014'ün son WikiCamp'ından sonra bu yıl yapılacak ilk toplantının organizasyonu ile ilgili ilk toplantı 28 Ocak 2015 tarihinde Türkiye saati 14:00'te internet ortamında yapıldı. Bende Facebook grubunu takip ettiğimden toplantıdan haberim oldu ve sizleri bilgilendirebilmek için toplantıya katıldım. Toplantı 9-12 civarında (giden gelenler olduğu için) katılımcı ile yapıldı. Ben saat uyuşmazlığından dolayı sadece ilk kısma katılabildim. İzlenimlerimide sizinle paylaşmak isterim. Öncelikle WikiCamp'ın tarih konusu konuşuldu. 1 ve 20 Mart opsiyon olarak sunuldu. Ukrayna hariç herkes 20 Mart tarihinde görüş bildirdi. Ukrayna'da 1 Mart'a göre hazırlanmıştık ama 20 Mart'ta bizim için sorun olmaz dedi ve 21 Mart'ta görüş birliğine varıldı. Kampın yapılacağı yer ile ilgili Aralık ayındaki toplantıda Estonya'da olacağına dair karar alınmış. Bunu bana Khutuck'ta söylemişti. Ama ben bugün emin olmak için tekrar Estonya'dan Kaarel Vaidla'ya mail attım. Toplantıda da konuşulduğu gibi yer henüz net değil! Öne çıkan iki yer var; biri Avusturya diğeri ise Makedonya. Bir ara Sırbistan temsilcisi onlarında ev sahipliği yapabileceğini söyledi ama Avusturya ve Makedonya daha ağır bastı! Lokasyon ile ilgili Kaarel Şubat ayı içinde karar verileceğini söylüyor. İkinci olarak katılacak kişilerin belirlenmesi için uygulanacak prosedür hakkında fikir alışverişi yapıldı. Polonya temsilcisi Hindistan ile ilgili şu linklteki projelerinin olduğunu bu projenin sonucuna göre katılımcı veya katılımcıları belirlemek istediklerini hatta bu proje ile ilgili karar aşamasında uluslararası bir jüride kurulabileceğini söylediler. Ama bu herkes tarafından uygulanamaz olarak fikir birliği oluştu. Sonra katılımcılar için Wikimedia Vakfın'dan destek istenip istenmediği soruldu. Öncelikle Makedonya katılımcı için maddi desteğe ihtiyacı olabileceğini belirtti. Bende eğer bizden de katılımcı olması durumunda bizimde destek isteyebileceğimizi belirttim. Ayrıca Avusturya'da olması durumunda Türk Vatandaşlarının vize ihtiyacı olabileceğini belirttim. Bunun üzerine davetiye gönderilebileceğini belirttiler. Toplantının ilk kısmı yaklaşık 1,5 saat sürdü. İkinci kısmı benim yerel saatimle 03:15 gibi başlamasından dolayı maalsef katılamadım. Orada da kampın içeriğiyle ilgili konuşmalar gerçekleşmiş. Toplantı notlarına buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca ben ilk ve ikinci seansta konuşulanlarla ilgili IRC kanalında tutulan notları bir notepad'e kaydettim. İlgilenen arkadaşlara mail yoluyla yollayabilirim. Ben yine facebook'ta takibimi sürdüreceğim. Sizlerde facebook grubuna katılırsanız iyi olabilir. Sonuç olarak şu anda önümüzde 1,5 ay gibi bir süre var. Katılmaya gönüllü arkadaşlar var ise şimdiden hazırlıklara başlarsa bence iyi olur. Herkese selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 10:58, 2 Şubat 2015 (UTC)

Önceki toplantıya katılan Khutuck'un notlarına buradan ulaşabilirsiniz.
 • Ben kendi durumumuda hemen paylaşayım. Benim vize durumları biraz sıkıntılı. En yakın konsolosluk Moskova'da o da 9 saat uçak yolculuğu demek. Ayrıca Mart ayı iş programım belli değil. O tarihlerde bizim burada sık sık fırtınalar olabiliyor ve havalimanı kapanabiliyor. Bu nedenle ben hiçbir plan yapmıyorum. Fenerli1978Buyrun beniiiim? 10:58, 2 Şubat 2015 (UTC)
 • Merhabalar arkadaşlar, dün (28.02.2015) tarihinde Kaarel Vaidla bana ve Khutuck'a facebooktan mesaj yoluyla ulaştı ve toplantı için hazırlık konusunda ne durumda olduğumuzu ve bu sayfada bir çalışma yapmadığımızı eğerki yardıma ihtiyaç duyuyorsak yardım edebileceklerini belirtti! Bende Khutuck ile ayrıyeten yazışarak Kaarel'e, bu toplantı için kimsenin gönüllü olmadığını, bişey yapmadığımızı belirttim. Aşağıda da Kaarel mesajın kopyasını bulabilirsiniz (Karael mesajları paylaşmam için izin verdi). Fenerli1978Buyrun beniiiim? 09:09, 1 Mart 2015 (UTC)

Kaarel'in Mesajı; I am writing to you from the international organizing team of Wikimedia CEE Spring 2015 and because there are no additions made to the article list about Turkey and as to my knowledge there is not yet any project page on local Wikipedia. I would like to remind you that the competition will kick off on the 21st of March. For this reason I am wondering how organizing of the event is progressing in Turkey and what are the reasons why Turkey related content has not reached international page. I would also like to know if the international team can support you in any way?

Benim cevabım; We announced on the local, but no one volunteer for this meeting. Sorry but, we can't do anything for this meeting. Again sorry,

bilgi kutularındaki din ibaresi[değiştir | kaynağı değiştir]

bunu daha önce gündeme getirmiş olabiliriz ama enine boyuna konuşulmadı diye hatırlıyorum. ve esasen bir yerlere yazıp yeniden yeniden sorun yaşanmasını önlemek gerek. Vikipedi:Etnik köken, din, mezhep ve cinsiyete göre kategorilendirme'de söz konusu edilen prensip, maddelerde de göz önünde bulundurulmalı. kişilerin biyografisinde özel bir önemi yoksa din, cinsiyet, etnik bilgiler yer bulmamalı, hele de bilgi kutusunda yer verilmemeli. --kibele 11:57, 3 Şubat 2015 (UTC)

Bilgi kutusunda olmamalı diye düşünüyorum. Din insana kalmış bir şey bir gün Müslüman olur, diğer bir gün Hristiyan olur, diğer bir gün başka bir dine geçebilir. Cinsiyette öyle. Bu bilgiler doğrulanabilinirse maddelerin içerisinde olabilir. Tartışma sayfasında iyice bir tartışalım da. --Uğurkentmesaj 12:08, 3 Şubat 2015 (UTC)
 • Din insanın kendi özelindeki bir inanıştır. Bunu her kişi için bilgi kutusunda açıkça yazmak gereksiz. Ansiklopedik bir bilgi olduğunu da düşünmüyorum açıkçası (gerekçedeki gibi çok özel bir nedeni yoksa). Bir yazarın ya da bir aktrisin dini inanışı ne kadar KD olabilir? Bende olmaması gerektiğine inanıyorum.Sait71 12:11, 3 Şubat 2015 (UTC)
Son cümleye istinaden soruyorum: Kastedilen bilgi kutusu mu yoksa madde içeriğinde de bahsedilmemesi dahil mi konuya? --cobija 12:16, 3 Şubat 2015 (UTC)
verdiğim kategori sayfasında detaylı açıklama var. genel olarak kişinin biyografisinde ve ansiklopedik oluşunda kayda değer bir önemi yoksa madde içinde de söz edilmemeli. --kibele 12:19, 3 Şubat 2015 (UTC)
Bazı yönergeler var ki bayılıyorum onlara. Bilgi kutu özelinde konuya katılıyorum fakat tamamen yer verilmemesi de nedir? Kayda değer birisi çıkıp da kendi ağzı ile "Ben Şintoistim/Museviyim/ateistim" dese özel hayat alt başlığında bu bilgiye yer vermemenin bir mantığı var mı? Biyografi dediğin bir kişinin hayatını tüm yönüyle ele almak değil mi? Einstein bugün kuramları nedeniyle KD. Öyleyse tüm özel hayatını kırpıp yalnızca eğitim hayatı ve akademik çalışmaları hakkında bilgi verelim. Bize ne Nazi döneminde ne yaptığından, babasından, eşinden. --cobija 12:24, 3 Şubat 2015 (UTC)
bunun tam olarak o anlama gelmediğini biliyoruz cobija. madde ve kişi bağlamında konuşulabilir. eğer kişinin 'şintoistim' demesi konuşulan birşeyse elbette. ama ne kişilerin kendilerinin söylediği, ne de haklarında söylenen herşey ansiklopedik değildir. kriter bu olmalı: 'ansiklopedik bilgi'. verdiğin örnekler olgu, dinse böyle bir şey değil. --kibele 12:36, 3 Şubat 2015 (UTC)
Topyekün bir temizlikten bahsetmiyorsak itirazım yok. --cobija 12:44, 3 Şubat 2015 (UTC)
tabii ki hayır. :) --kibele 12:49, 3 Şubat 2015 (UTC)
cobija, gülücüge aldanma. Buradan onay çıkarsa temizlik yapmasına kimse karşı çıkamaz. --Mavrikantmsj 23:31, 4 Şubat 2015 (UTC)
Mavrikant olur olmaz kişilerdeki ibareleri çıkartıyorum, olması için bir yönerge olmadığına göre her kullanıcı bunu yapabilir zaten. --kibele 09:31, 5 Şubat 2015 (UTC)

ek olarak: bu konularda benim rehberim ansiklopedik olmak açısından almanca vikipedi. herkese öneririm. ingilizce vikipedi'deki din/etnik/şu bu çalışmalar yoğun olmadığı için daha nesnel bir yaklaşım bulmak mümkün oluyor. --kibele 13:04, 3 Şubat 2015 (UTC)

Bende din konusunda Cobija ile aynı düşünmekteyim. Birde I. Selim'de olduğu gibi mezhepsel kullanımlarda var. Bu tarzlarda nasıl bir uygulama yapalım. Hadi bu padişah bir halife idi ama bu tarzda kullanımları ben başka sayfalarda da görmekteyim. Örneklerini Esma Esed, Fuad Sinyora ve Malcolm X te görebilirsiniz. Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 04:24, 4 Şubat 2015 (UTC)

Aslında soruyu yanlış taraftan sordum. Benim sormak istediğim I. Selim ve Malcolm X gibi dini de ön planda olan insanlarda mezhep yazacakmıyız. Misal Franciscus'ta hristiyanlık dinine örnek. Bu biraz uç örnek gerçi de! Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 08:36, 4 Şubat 2015 (UTC)

Mezhep ayrımının yapılması yazara bırakılmalıdır düşüncesindeyim. Ek olarak Sünniler kendilerini "Sünni İslam" olarak tanımlamazlar. Ancak Şiilerde bu vardır. En bariz örneğini İran'da görüyoruz. Resmi dinleri İslam değil Şii İslamdır. Demek istediğim illâ bir ayrım olacaksa Şiilik için yapılması daha mantıklı. Çünkü asıl ayrım o. Meelo (mesaj) 21:22, 4 Şubat 2015 (UTC)

"Asıl İslam biziz onlar 'şii İslam'" diye dedi sünni müslüman. --Mavrikantmsj 23:31, 4 Şubat 2015 (UTC)
Meeloya aynen katılıyorum. Ben hiç sünniyim demem --Hacitalha 16:04, 5 Şubat 2015 (UTC)
 • Kibele'nin şu değişikliğini gördünüz mü? Kibele'nin bize gösterdiğin yer kategorilerler alakalı bir yöneğe. Burada ise KD olan bu bilgilerin maddelerden çıkartılamasını konuşuyorsunuz. Nur Yerlitaş'ın maddesine din parametresi eklendide ben mi görmedim? Dini görüşü ile öne çıkmış kişilerin maddelerinde dinden bahsediyoruz hatta mezhebinden. Örneğin şurada da Kibele Ateizmin peygamberi sayılabilecek Richard Dawkins'in maddesinden bu parametreyi çıkarmış. Yeri gelince din de önemli mezheb te önemli hatta ve hatta tarikat ta önemli. Bu öneriye olumlu bakanlar var ise kişi örnekleri vererek konuyu somutlaştırmasını istiyorum. --Mavrikantmsj 23:31, 4 Şubat 2015 (UTC)
Cidden tanrı olgusu üzerine kitap üzerine kitap yazmış Dawkins'ten dahi çıkartılmasının mantığını anlayamadım. Dinsiz olmak dini görüş değil mi de ateizmin din olmaması gerekçesiyle çıkartılıyor bu bilgi. (Yalnızca ateizm yazması yanlış olsa da "Yok (ateist)" şeklinde kullanılabiliyor.) Sapla samanı ayırmak lazım bu noktada. --cobija 23:43, 4 Şubat 2015 (UTC)

@mavrikant: acaba ingilizce, almanca vikipediler dawkins'in ateizmin babası olduğunun farkında değil mi? zaten maddenin içinde bahsediliyor, kategoride mevcut. bilgi kutularında din ibaresinin olması doğru değil. kategorilere ilişkin yönerge, genel bir prensibi anlatıyor, o açıdan göstermiştim. türkiye'nin bütün gelmiş geçmiş siyasi liderlerinin kutuları dahil her yerde ekleniyor bilgi kutusunda 'din' yazdığı için. mesela bilgi kutularından çıkartabiliriz. gerektiği zaman madde içeriğine ekleniyor zaten. 'asıl islam biziz, onlar şii islam' yorumu için teşekkürler. ama ikinci itirazımın da ilkesel olarak tam da bununla ilgili olduğunu hatırlatmak isterim. 'din' ibaresinin yanına 'yok' yazılması, 'esas olan bir din sahibi olmaktır, diğerleri bunu yok sayar' anlamına geliyor. --kibele 09:25, 5 Şubat 2015 (UTC)

@mavrikant @kibele : Şii Müslüman olarak tanımladığımız kişiler kendilerini "Şii" olarak ayriyetten ayırma -ayrıma gitme- ihtiyacı duyuyorlar. Fakat Sünni Müslüman olarak tanımladığımız kişilerin hiçbirinde bu şekilde bir ayrıma gidildiği görülmez. Ben burada gözlemlerimden bir çıkarım yaptım. Kendi inancımdan dolayı bu şekilde bir yoruma gitmedim ve inancımın ne olduğu hakkında bilgi de vermedim sizlere. Meelo (mesaj) 23:09, 6 Şubat 2015 (UTC)

IMPORTANT: Admin activity review[değiştir | kaynağı değiştir]

Hello. A policy regarding the removal of "advanced rights" (administrator, bureaucrat, etc) was adopted by global community consensus in 2013. According to this policy, the stewards are reviewing administrators' activity on all Wikimedia Foundation wikis with no inactivity policy. To the best of our knowledge, your wiki does not have a formal process for removing "advanced rights" from inactive accounts. This means that the stewards will take care of this according to the admin activity review.

We have determined that the following users meet the inactivity criteria (no edits and no log actions for more than 2 years):

 1. Noumenon (administrator)
 2. Tembelejderha (administrator)

These users will receive a notification soon, asking them to start a community discussion if they want to retain some or all of their rights. If the users do not respond, then their advanced rights will be removed by the stewards.

However, if you as a community would like to create your own activity review process superseding the global one, want to make another decision about these inactive rights holders, or already have a policy that we missed, then please notify the stewards on Meta-Wiki so that we know not to proceed with the rights review on your wiki. Thanks, Openbk (talk) 18:15, 3 Şubat 2015 (UTC)

İkisine de bir iki dakika önce Vikipedi'den e-posta gönderdim.--i.e.msj 19:39, 3 Şubat 2015 (UTC)
Vikikaynak'tan Suelnur'a da gönderdim. (Bkz. s:Özel:Katkılar/Suelnur) --i.e.msj 11:06, 5 Şubat 2015 (UTC)

Last call for translation: VisualEditor News #1—2015[değiştir | kaynağı değiştir]

VisualEditor-logo-pacifico.svg

Hi! Apologies if you're reading this message more than once and if it doesn't come in your language. This is an invitation to join translators working on the February's issue of the VisualEditor multilingual newsletter. This time it features an important announcement about a series of meetings where VE tasks on Phabricator will be triaged live and publicly, starting next week. Since we want many people to be aware of this as soon as possible (volunteer developers are especially welcome!), we have a time constraint which means we'll deliver to the wikis on Thursday morning (PST) this week. Thanks a lot in advance, we know you'll do whatever it takes to keep your community up-to-date, and appreciate it a lot. --Elitre (WMF) (mesaj) 17:04, 4 Şubat 2015 (UTC)

PS: Here are some instructions. Please go to the translation page: your language should be available from the drop-down menu on the right. Once you've selected it, you'll see the document in English side by side with any translation work already done in your language. You can add new translations or modify existing ones. If you need further help or would like to receive a talk page message to be notified of future translations, please contact me directly. Feel free to move or remove this note when it's not necessary anymore: your embassy is only watched by 36 people, that's why I posted here.

Similar pages[değiştir | kaynağı değiştir]

Hi, I think that Witch (Buffy bölümü) and The Witch are the same episode, so they should be merged. Am I right? --Superchilum (mesaj) 13:53, 6 Şubat 2015 (UTC)

Superchilum, Yeap, Thanks. I added {{sil}} template to The Witch. --Mavrikantmsj 14:59, 6 Şubat 2015 (UTC)
Mavrikant thank you :-) --Superchilum (mesaj) 20:53, 8 Şubat 2015 (UTC)

Türkçe Vikigezgin[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba Vikipedistler, burada Türkçe Vikigezgin projesinin İncubator'daki oluşum sayfası bulunmaktadır. Herhangi bir Vikimedya projesinin yerel bir proje olması için en az 1 aydır aktif olan 10 kullanıcının olması gerekmektedir. Vikigezgin projesi özgür bir seyahat rehberi, İngilizce, Almanca projelerden yardım alabiliriz. Ukraynaca, Yunanca projesi bile var. En az 10 kişi ile bu projeyi 1 sene içerisinde yerel projeye dönüştürebiliriz. Takıma destek olabilecek arkadaşlar bir adım öne çıkarsa iyi olur diye düşünüyorum. --Uğurkentmesaj 20:25, 7 Şubat 2015 (UTC)

 • Haftaya katkı yapmaya başlayacağım. Yapılacaklar listesi var mı? En gerekli 1.000 madde gibi bir şey yapılabilir mi?--Kafkasmurat- 20:36, 7 Şubat 2015 (UTC)
Ben temel yardım maddelerini yapmaya başladım. Eğer 10 tane kullanıcı bulabilirsek Vikipedi'den, İngilizce Vikigezgin'den ilk önce temel, politika sayfalarını oluşturmaya başlayabiliriz. Eğer bunu başarabilirsek sayılı Vikigezgin projelerinden biri olabiliriz. --Uğurkentmesaj 20:48, 7 Şubat 2015 (UTC)
Özel teşebbüslerden de böyle bir site çıkmadığı için önemli buluyorum. Bloglar dışında Türkçe bir site yok. Yalnızca aktif devriyeler dahi kendi semtleri ile ilgili bilgi verseler, hiçbir yerde olmayan güzel maddelere sahip olabiliriz.--Kafkasmurat- 21:06, 7 Şubat 2015 (UTC)
 • Proje süper gönülden destek vermek isterim. Yanlız bazı çekincelerim var. ilk olarak ben İngilizce'deki Türkiye, Pamukkale ve Kapadokya sayfalarını inceledim. Hızlı bir inceleme sonucunda Türkiye sayfasının gayet güzel ve açıklayıcı bilgiler barındırdığını gördüm. Kapadokya sayfasında da yeterli bilgiler var gibi. Yanlız Pamukkale sayfasında özellikle eat ve sleep bölümlerinde mekan isimleri ve hatta telefon numaraları var. Hani politikaları çok incelemedim ama herhalde bu tip şeylerin bulunması çok doğru değildir diye düşünüyorum. Şimdi TR özeline gelecek olursak biz bu projeye başladığımızda ve sayfalar oluşturulmaya başladığında Türk insanı orayı reklam yapma amaçlı kullanabiliecek, vandalizmden geçilmeyecek. Misal her bilgi onaylanacak mı? Kaynak göstermek yok anladığım kadarıyla çünkü EN de bazı link bağlantıları yapılmış ama kaynak gösterilme gibi bir durum yapılmamış. Şimdilik ilk gördüklerim bunlar. Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 22:52, 7 Şubat 2015 (UTC)
Fenerli1978, İngilizce'deki maddeler güzel, söylediğin gibi kaynak göstermek aslında pek yok. Bir şehirde yüzlerce otel vb. şeyler var. Yalnızca bunların en çok tercih edilenleri, en güzelleri söylenmektedir. Reklam amaçlı kullananlar elbette olacak, yazın İngilizce Vikigezgin'de bir hizmetlinin reklam amaçlı bir değişikliği geri aldığını görmüştüm, bu gibi değişiklikleri kolaylıkla geri alabiliriz. Her bilgi onaylanmayacak, doğruluğu olan bilgiler onaylanacak. Vikigezgin'deki köy çeşmesinde yapılabilcekleri konuşursak daha iyi olur. Kolay gelsin. --Uğurkentmesaj 06:59, 8 Şubat 2015 (UTC)
 • Kuluçka'da (incubator) Tercihlerim bölümünden test wikisi olarak Wikivoyage ve altındaki denenecek wiki diline tr yazarsanız, sol menüde Türkçe Vikigezgin'e kısayol çıkar. Bu kuluçkada kaybolmanızı önler. Gezgin adının mucidi ise kibele'dir. Rapsar, vikihaber ve vikigezgin'e karşı çıkar :). Fakat Vikigezgin'de madde yazmak, buraya göre daha kolaydır. Hızlı ilerler ama biz ilerletemedik :) Herkese kolay gelsin.--i.e.msj 09:50, 8 Şubat 2015 (UTC)
 • Güzel bir şeymiş bu proje :) Türkçe kaynak olarak Gezimanya var. Oradan yardım alabiliriz. Meelo (mesaj) 17:24, 8 Şubat 2015 (UTC)
 • Vikihaber tutulmadı. Bu net. Ama bence Vikigezgin güzel bir proje olabilir. İçerik olarak çok eğlenceli bir şey gibi :) Sait71 18:45, 8 Şubat 2015 (UTC)
Vikihaber için daha çok emek gerekiyor. Vikipedide günün herhangi bir zamanı yapılabilecek işler(Oylama vs. haricinde) vikihaber yapılabilir mi? Sürekli güncel olmalı. Son dakika haberleri falan da. Viki gezginin buna pek de ihtiyacı yok. Esasında ben de katılmak isterim kurulması için fakat acemiyim biraz sıkıntı yaşayabilirim. Aktif olurum kesin orası:D Ben varım eğer olursa.-- •Master•Hobbit•Mc• Mesaj 19:37, 8 Şubat 2015 (UTC)
•Master•Hobbit•Mc•, Vikigezgin zaten aktif. Sadece şu anda yeterli katılım olmadığı ve sayfa sayısı yetersiz olduğundan dolayı kuluçkada. İstediğiniz sayfasından başlayarak devam edebilirsiniz. Kolay gelsin.--i.e.msj 20:47, 8 Şubat 2015 (UTC)
Teşekkürler i.e.-- •Master•Hobbit•Mc• Mesaj 10:38, 9 Şubat 2015 (UTC)

ana sayfa'ya bir iki..[değiştir | kaynağı değiştir]

şuradaki konuşmaya ilgi gösterilirse pek güzel olur. teşekkürler. --kibele 16:18, 11 Şubat 2015 (UTC)

dikkat aday adayı..[değiştir | kaynağı değiştir]

milletvekili aday adaylarının vikipedi'de madde açma mevsimi geldi. herkesi bu tip biyografilere karşı dikkatli olmaya çağırıyorum. teşekkürler. --kibele 11:34, 12 Şubat 2015 (UTC)

Hepimize hayırlı ve uğurlu olsun :) --i.e.msj 11:36, 12 Şubat 2015 (UTC)
Evet, güzel bir mevsim ))) --►Cekli829 13:56, 12 Şubat 2015 (UTC)
Bunları rapor edebileceğimiz ayrı bir şablon oluşturalım derim! Çünkü Kayda değerlik şablonu koyduğumuz zaman hizmetliler için arada kaynayabilir. Direk Sil etiketi koysakta belki kişi KD olduğundan yine arada kaynamasın diyorum. Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 00:54, 13 Şubat 2015 (UTC)
kişi kayda değerse sil etiketi konmasın zaten. içeriği reklamdan temizlenebilir ama. --kibele 07:40, 13 Şubat 2015 (UTC)
Bunda kararsız kaldım mesela! Fenerli1978Buyrun beniiiim? 12:30, 13 Şubat 2015 (UTC)
Kamuoyunca tanınmış, bağımsız kaynaklarca fazlaca ele alınmış lakin Vikipedi'de maddesi olmayan muhtemel münevver zatları de iyi ayırt etmek lazım tabi. --İkmal (mesaj) 13:54, 13 Şubat 2015 (UTC)
Dikkatli olalım daha arkadan belki yüzlercesi gelebilir. --Uğurkentmesaj 19:19, 14 Şubat 2015 (UTC)

Kibele bir tane yakaladım ben :) --Turgut46 14:40, 20 Şubat 2015 (UTC)

Daha önce KD olduğuna kanaat getirilmiş bazı maddelere kişinin MV aday adayı olduğu bilgilerinin eklendiğini görmekteyim. Örnek 1 2 3 4. Bu bilgiler ansiklopedik olarak kabul edilip bırakılmalı mı yoksa çıkarılmalı mıdır? --BirazdangelicemMsj 07:57, 27 Şubat 2015 (UTC)
@Kullanıcı:Birazdangelicem, bunlar kişilerin biyografisinde yer alan ve ansiklopedik değer taşıyan bilgiler olduğundan kalmalı. Sırf bu aday adayı/aday olması, o kişinin kayda değer olacağı anlamına gelmiyor. Burada bahsedilmeye çalışılan şey bu :)--RapsarEfendim? 09:48, 27 Şubat 2015 (UTC)
Rapsar, aday adayı/aday olmanın KD olmak için yeterli olmadığı konusunda ben de aynı düşünüyorum. Benim sormak istediğim aday adaylığı biyografiye girecek kadar önemli bir gelişme midir? Adaylık için aynı şeyi söyleyemem, o eklenebilir. --BirazdangelicemMsj 11:16, 27 Şubat 2015 (UTC)
Biyografide yer alacak kadar önemli bir faaliyet.--RapsarEfendim? 11:21, 27 Şubat 2015 (UTC)
kayda değer olmayan bir bilgi kayda değer olmayan bir bilgidir. daha önce bakanlık, milletvekilliği, valilik vb. yapmış ve ansiklopedik olmuş birinin yeniden aday adayı olması neden kayda değer bir bilgi olsun ki? bir post değil, bir iş değil, geçici bir durum. adam bakkal dükkânı açsa yazılır biyografisine, dükkân açmak için ev sahipleriyle görüşmelere başladı denmez ama, öyle değil mi? --kibele 09:56, 1 Mart 2015 (UTC)

Wikimania 2015 Son Başvuru 16 Şubat![değiştir | kaynağı değiştir]

Arkadaşlar, Wikimania 2015 Mexico City, Meksika'da. Burs başvuruları için son gün 16 Şubatmış, aşağıdaki bağlantıdan başvurabilirsiniz. Benim de bugün haberim oldu, başvuru yapmıyorum, Vikipedi'den giden var mı onu da bilmiyorum.

Son Başvuru 16 Şubat 2015, 23:59 UTC.

Başvuru linki --Khutuckmsj 12:13, 15 Şubat 2015 (UTC)

Bende pasaport yok ama başvursam ve sonuca göre pasaport çıkarsam?--RapsarEfendim? 12:28, 15 Şubat 2015 (UTC)
Olabilir, "Do you have a current passport?" diye bir soru var zaten. --Khutuckmsj 14:27, 15 Şubat 2015 (UTC)

Irak ve Suriye'de IŞİD'e Karşı Savaş[değiştir | kaynağı değiştir]

Şu sayfada 53 değişiklik onay bekliyor ve sayfayı izleyen 6 etkin kullanıcı var. Sayfaya sürekli aynı kişi tarafından eklemeler yapılıyor ve %90 ihtimalle bu bilgi kutusu oluyor. Ki ilgili arkadaş bilgi kutusundan bir gökdelen yapmış durumda. Ne yapılmalı? Değişiklikler onaylanmalı mı yoksa kararlı sürüme geri mi dönülmeli? Topluluğun görüşüne sunuyorum. Lütfen fikir belritmekten çekinmeyin. --Turgut46 23:22, 19 Şubat 2015 (UTC)

Benimde izleme listemde olan bir sayfa. Kullanıcının aslında girişleri genelde olumlu ama konuyu bu kadar güncel takip edmediğim için sayfayı onaylamadım. Geri almakta kullanıcının katkılarına haksızlık olur diye düşündüm. Geçen gün kullanıcının beyaz liste için uygun olabilieceğini bir hizmetliye bildirdim ama kendisi bu aralar yoğun olduğundan buralarda değil. Benim görüşüm sayfada vandalizm içeren değişilikler olmadığından onaylanması yönünde. Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 02:15, 20 Şubat 2015 (UTC)
İlgili arkadaş atılan mesajlara cevap vermiyor maalesef. Ya görmüyor (ki böyle bir ihtimal var mı?) ya da nasıl cevap vereceğini bilmiyor yahut da cevap vermek istemiyor. Kullanıcı karşılık verse daha sağlıklı hareket edebilirdik diye düşünüyorum. --Turgut46 04:48, 20 Şubat 2015 (UTC)

diyarbakır büyükşehir belediyesi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • DBB'nin sitesine girdim. Nasıl girdim neden girdim bilmiyorum :D Buraya yazmamın nedeni var elbette. Sol köşede Takvim 2015'in altına doğru bakın. Dikkatinizi çeken bir şeyler var mı? Meelo (mesaj) 20:37, 20 Şubat 2015 (UTC)
 • Meelo, ben Wikimedia Vakfı'nın bir projesi olan Vikikitap'ın logosunu gördüm galiba. Herhalde ondan bahsediyorsun. :) --Uğurkentmesaj 20:56, 20 Şubat 2015 (UTC)
 • Aynen. Logoların telif hakkı korunmuyor mu? Meelo (mesaj) 22:23, 22 Şubat 2015 (UTC)
Evet haklısın tüm Wikimedia projelerinin logosunun telif hakkı izni vakfa ait. Fakat çoğu sitede kullanılıyor. --Uğurkentmesaj 22:27, 22 Şubat 2015 (UTC)
 • Telif hakkı yok. CC-BY-SA lisansı altında. Sadece marka koruması var. --Mavrikantmsj 22:29, 22 Şubat 2015 (UTC)

Sayfalara Sil Şablonu Ekleyen İlgili Arkadaşlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sayfalara sil şablonu ekleyen ilgili arkadaşların dikkatine,

Silinmesi için işaretlediğiniz maddeleri izleme listenize almanızı öneririm. Çünkü madde sahipleri tartışma sayfalarında görüş belirtebiliyorlar. Ayrıca bazı uyanık kişilerce şablon sayfadan kaldırılabiliyor. Bilginize... --Turgut46 09:39, 21 Şubat 2015 (UTC)

Sil şablonu (50den az değişiliği olanlar tarafından) kaldıramaz. 8 numaralı süzgeç otomatik engelliyor. --Mavrikantmsj 09:44, 21 Şubat 2015 (UTC)
Sileni gördüm ama 50'den fazlaydı. Şekil A'da da görüleceği üzere az önce silinmesi için işaretlediğim sayfanın tartışma sayfası. --Turgut46 09:55, 21 Şubat 2015 (UTC)
Tartışma sayfasında görüş bildirmesini istiyoruz zaten. Bu Sil şablonunda yazıyor. "Sayfanın silinmemesi gerektiğini düşünüyorsanız, bu şablonu kaldırmadan,Nedeninizi tartışma sayfasında belirtiniz ya da Sayfayı, silinme gerekçelerini ortadan kaldıracak biçimde düzenleyiniz." 50 sınırı az ise yükseltilebilir. --Mavrikantmsj 10:02, 21 Şubat 2015 (UTC)
Biliyorum. Görüş bildirmesinler demiyorum ki. İzleme listesine ekleyin, tartışma sayfasına yazan olursa yardımcı olursunuz diyorum. --Turgut46 10:18, 21 Şubat 2015 (UTC)
Zaten tercihler bölümünde "Düzenleme yaptığım sayfaları ve dosyaları izleme listeme ekle" diye bir seçenek var. Otomatik olarak ekliyor, gözden kaçma şansı yok. --Ömer Berkaymesaj 13:23, 21 Şubat 2015 (UTC)

Soyadlarının yazımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar. Daha önce dilendirildi mi bilmiyorum ama Türkçe'mizin unutulan bir gerçeği var ki o da soyadı yazımı. Bilindiği üzere soyadların sadece baş harfi değil tamamı büyük yazılır. Bir bot imal edilerek tüm kişi sayfalarında böyle bir düzenleme yapılsa nasıl olur? --Mâkul (mesaj) 10:25, 21 Şubat 2015 (UTC)

Kullanıcı:MakulDüşünce bence bi VP:BEK'e bak sorunun cevabını orada bulabilirsin. •Mclovinx• Mesaj 12:36, 21 Şubat 2015 (UTC)
Kullanıcı:Mclovinx büyük ihtimalle o sayfalar İngilizce Viki'den direkt çevrildi. Nitekim bahsettiğim kural İngilizce'de yok, Türkçe'de var. --Mâkul (mesaj) 13:02, 21 Şubat 2015 (UTC)
Haklısın Kullanıcı:MakulDüşünce ama bu dediğini yapmak için politikayı da değiştirmemiz lazım bence. Diğer kullanıcıların da yorumlarını beklemeliyiz. Topluluk karar versin. •Mclovinx• Mesaj 13:07, 21 Şubat 2015 (UTC)
Bence de değiştirelim anayasamızı. Kaç millet vekilimiz var :) Salt çoğunluğu aşar mıyız Kullanıcı:Mclovinx --Mâkul (mesaj) 13:14, 21 Şubat 2015 (UTC)

Biraz daha inceledim bu arada. Soyadlarının bütün harflerinin büyük yazılmasına gerek yokmuş olabilirmiş ama sadece ilk harf de büyük yazılabiliyormuş. Ayrıca soyadlarının büyük yazılması veya herhangi bir şeyin büyük yazılması çok da güzel olmaz. Bir bak şu maddeye bir kullanıcı böyle yazmış hoş duruyor mu büyük harfelrle yazılmış kelimelerManas Destanı.Bir ikincisi makul düşünce tek başına karar veremeyiz ki. Bir topluluğun üyesiyiz ve herkesin bir fikir beyan etme hakkı var. Sormadan değiştirirsek onların hakkını yemiş oluruz. Özellikle de politka ve yönerge sayfalarının değiştirilmesi için net bir karara varılmalı bence. •Mclovinx• Mesaj 13:18, 21 Şubat 2015 (UTC)

 • Soyadının tüm harfleri kesinlikle büyük yazılır diye bir kaide yok. İster hepsini büyük yazarsın istersen sadece baş harfini, kişiye kalmış bir şey. Ayrıca bağlantı verilen sayfa İngilizceden çeviri değil. --cobija 13:51, 21 Şubat 2015 (UTC)
 • Zaten bizlerin takdir yetkisi yok Kullanıcı:Mclovinx, topluluk tartışsın diye öneri de bulundum. Ayrıca Manas'taki kullanım yanlış. İsim ve Soyisim birlikte kullanılırsa soyadın tamamı büyük yazılır. Sadece soy isim kullanılacaksa sadece baş harf büyük olur. O yüzden Manas örneğin konuyla ilgili değil. Kullanıcı:Cobija bir dilin kuralları kesinlik içerir. Ya vardır ya hiç yoktur; isteğe bağlı uygulamalar yoktur lisanın kurallarında. Kullanıcı:Mclovinx Bu soruyu İlber Ortaylı'ya sorsak ne derdi acaba :) --Mâkul (mesaj) 14:02, 21 Şubat 2015 (UTC)
Mâkul Benim verdiğim örnek soyadıyla ilgili değildi. Kelimelerin büyük yazıldığı taktirde nasıl göründüğünü göstermek içindi. Şöyle derdi bence İlber Ortaylı:"Çok cahilsin keşke ölsen".:D •Mclovinx• Mesaj 14:24, 21 Şubat 2015 (UTC)
  • Sadece maddenin genel başlığında kullanılacağı için (madde içinde genelde sadece soy isimle anılır) bahsettiğin gibi bir görüntü kirliliğine neden olmaz. Bu arada İlber hoca çok haklı :D Kullanıcı:Mclovinx --Mâkul (mesaj) 14:28, 21 Şubat 2015 (UTC)
İlber hocamızın dediğini üstüme alınmıyorum ama ben Mâkul:D •Mclovinx• Mesaj 14:29, 21 Şubat 2015 (UTC)
TDK soyadlar büyük harfle yazılmaya başlanır der, büyük harfle yazılır değil. Sonuç olarak illa kesinlik arıyorsanız durum bu. --cobija 15:24, 21 Şubat 2015 (UTC)
 • Soyadlar büyük harfle yazılır diye bir kural yok, Cobija'nın söylediği gibi büyük harfle yazılmaya başlanır der. Ayrıca kitaplarda vb. kaynaklarda gördüğüm yazı tiplerinde soyadların hepsinin büyük yazıldığı çok az örnek gördüm. Değişiklikleri incelerken soyadların hepsini büyük harfle yazıldığını görünce maddenin düzeninde bir tuhaflık oluyor. --Uğurkentmesaj 15:31, 21 Şubat 2015 (UTC)
 • Kullanıcı:Cobija - Kullanıcı:Uğurkent TDK ile yazışayım bir, bakalım onlar ne diyor :) --Mâkul (mesaj) 16:00, 21 Şubat 2015 (UTC)
mesaj bence gerek yok artık tartışmaya çünkü:
 1. Maddenin başlığı bile olsa her harfi büyük yazılan sözcükler gözün sürekli oraya odaklanmasına sebep oluyor ve başlıkta byük yazıp da içerikte yazmamak doğru olmaz. Çünkü sen sadece başlıkta olsun diyorsun.
 2. Hepsinin büyük yazılmasına gerek yok cobija haklı zaten. İlk harf büyük olsa yeter.
 3. İlber Ortaylı hocam olsa o da böyle düşünürdü.

Bence bunlar yeterli bile. Ayrıca bunun için bot da yapsak boşuna bir iş çıkıyor. Ne gerek var:D •Mclovinx• Mesaj 16:28, 21 Şubat 2015 (UTC)

Benden günah gitti Kullanıcı:Mclovinx seni İlber Ortaylı Hoca'ya havale ediyorum :) Şaka bir yana. Türkçe benim sevdam! Her kaidesini uygulayalım itina ile. Bakalım TDK ne diyecek. Ona göre bir yol haritası çizeriz. --Mâkul (mesaj) 19:20, 21 Şubat 2015 (UTC)
Tamam öyle olsun Kullanıcı:MakulDüşünce ama yine de gerek yok bence •Mclovinx• Mesaj 19:21, 21 Şubat 2015 (UTC)

Hizmetli Çağır Sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar. Aklıma bir şey geldi. Misal bir maddede veya tartışma sayfasında hizmetlinin yahut devriyenin acil ilgilenmesi gereken bir şey var ya da bir konuda kullanıcı hızlı bir şekilde yetkiliye ulaşmak istiyor. { {hizmetli-çağır } } gibi bir etiketlemeyi mesaja eklediğimiz vakit sistemin son 5 dk içinde aktif olan bir hizmetliye veya devriyeye bildirim göndereceği bir uygulama yapılsa gereksiz kişisel mesaj yazışmalarının önüne geçmiş olaz mıyız? --Mâkul (mesaj) 15:26, 22 Şubat 2015 (UTC)

Mâkul çok yaratıcısın doğrusu:D •Mclovinx• Mesaj 18:38, 22 Şubat 2015 (UTC)
Aşk olsun Kullanıcı:Mclovinx :) Fikir üretmeye çalışıyoruz şurada, küsersem görürsün :)) --Mâkul (mesaj) 18:40, 22 Şubat 2015 (UTC)
Tamam tamam Mâkul. Isındım sana çabucak haberin olsun:D •Mclovinx• Mesaj 18:43, 22 Şubat 2015 (UTC)
Çok yaklaşma o zaman Kullanıcı:Mclovinx, yanabilirsin :)) --Mâkul (mesaj) 18:46, 22 Şubat 2015 (UTC)
 • Böyle bir sistem çok güzel olur --Hacitalha 19:59, 23 Şubat 2015 (UTC)
 • Güzel de bu fikir yönergeleri yaz resmi gazetede çıkar sonra uygulamaya koy tarzı bir şey değil. Bu iş için bir robot kullanıcı olması gerekir. Bu da hepimize gelsin: [10] Meelo (mesaj) 17:16, 1 Mart 2015 (UTC)

Vikisöz sizi özledi![değiştir | kaynağı değiştir]

Vikisöz çok sessiz. Günün sözü bile çoğo zaman yok. En az azında herkes birer tane günün sözü belirleyebilir mi? Sözler (Sayfa otomatik yenilenmiyor) --Mavrikantmsj 23:32, 22 Şubat 2015 (UTC)

Ben elimden geldiğince Vikisöz'e de katkıda bulunmaya çalışıyorum. --Turgut46 04:29, 23 Şubat 2015 (UTC)

Vikipedi ile ilgili bir TV programına telefonla katılım hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri'de yerel yayın yapan bir televizyon kanalındaki Teknopedi programında bu hafta Vikipedi'yi ele alacaklarmış. Vikipedi'de uzun yıllar vakit geçirmiş tecrübeli kullanıcıları telefonla yayına dahil etmek istiyorlar. İlgilenenler lütfen bu facebook grubundaki ilgili gönderiye mesaj eklesin ya da bana mesaj atsın ben facebook grubundan ilgili kişiye yazayım. Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 23:45, 22 Şubat 2015 (UTC)

Müsaitse Khutuck yapabilir bu işi bence :)Sait71 07:24, 23 Şubat 2015 (UTC)
Teknopedi ile ilgili birçok değişikliği reklam olduğu gerekçesiyle reddetmiştik. Eleştiri gelebilir.--Kafkasmurat- 08:32, 23 Şubat 2015 (UTC)
Gelirse açıklarız neden reddedildiğini... :) Sait71 09:33, 23 Şubat 2015 (UTC)

bir yılı aşkın süredir önce bu programın, sonra bu programın yayınlandığı kanalın eklenmesi için çalışılıyor. konuşmak isteyenlerin önce Vikipedi:Kukla şüphelileri/MakulDüşünce sayfasına göz atmalarını ve vikipedi'nin VP:KD, VP:OTO gibi sayfalarından sözederek bu platformun bir ansiklopedi olduğunu ve reklama göz yumulmadığını anlatmalarını rica edelim. bunun da bu reklam faaliyetinin geldiği son nokta olduğunu düşünsem de, iyi niyeti korumakta yarar var. --kibele 09:00, 23 Şubat 2015 (UTC)

Çeşmede paylaşılması fikri Khutuck'tan çıktı. Facebook grubuna katırlırsanız yazışmayı orada görebilirsiniz. Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 09:24, 23 Şubat 2015 (UTC)
sevgili fenerli, seninle ya da diğer vikipedistlerle ilgili bir şey söylemedim, programı yapan arkadaşların faaliyetlerinden haberdar olunması için not ettim. --kibele 09:28, 23 Şubat 2015 (UTC)
Benimde yukarıdakini yazma sebebim fikir Khutuck çıktı bende paylaşan olarak fikir birliği sağlamamızdan kaynaklanmıştır demek içindi. Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 09:51, 23 Şubat 2015 (UTC)
 • Topluluk genelini ilgilendiren bu tür konuların herkesin var olmadığı Facebook grubu yerine çeşmede konuşulması taraftarıyım. İş yoğunluğum sebebiyle katılamayacağım. --Khutuckmsj 11:03, 23 Şubat 2015 (UTC)

ODTÜ Fizik1 öğrencileri[değiştir | kaynağı değiştir]

ODTÜ Fizik bölümünden Altuğ Özpineci hocamız dersini alana 130 kişiye Vikipedi'ye fizik ile alakalı madde çevirisi yaparlar ekstra puan vereceği söylemiş Tahmini 50-60 kişi 5er madde çevirisi yapacak. Toplam sadece metin uzunlukları 30 Word sayfası olmak zorundaymış. Geçen dönem de çeviri yaptıklarını görmüştüm ama ayrıntılarını öğrenmemiştim. Bu arkadaşlar için bir koordinasyon/yardım sayfası oluşturmayı düşünüyorum. Ayrıca hocaya da mail atıcam. Bu çeviriler uzun ve genelde viki kodu içermediği için süzgeçlere ve devriyelere takılabilir. Bilginize olsun arkadaşlar. --Mavrikantmsj 15:55, 23 Şubat 2015 (UTC)

 • Herhalde bundan Bilgi'nin haberi vardır. Böyle işbirliği konularının olması çok güzel aslında. Keşke her okul bunu yapabilse. --Uğurkentmesaj 15:59, 23 Şubat 2015 (UTC)ã
Konuştuğum kişiye sordum. Daha cevap gelmedi. --Mavrikantmsj 16:01, 23 Şubat 2015 (UTC)
Bilmiyorum dedi. --Mavrikantmsj 17:17, 23 Şubat 2015 (UTC)

Kullanıcı:Mavrikant/Fizik çeviri sayfasını oluşturdum. Kullanıcı:Ayrıntılı Bilgi, haberin var mı bu olaydan?

Olayı biliyorum fakat değişikliklerin çoğu sıkıntılı olacak ve oluyor. Geçen sene benzeri olaylarda birçok değişikliği düzenlemek ve yeniden yazmak için baya uğraşıldı. Devriye yetkisi olan kullanıcılardan ricam bunları incelemeleri, onay alamayacak durumdaysa değişikliğin linkini bir havuzda bulundurmaları çok yararlı olacaktır. Altuğ Hoca bu ödevleri dağıtmadan önce görseydim kısa bir bilgilendirme toplantısı yapabilirdim. Neyse sağlık olsun. Şu sıralar yanına gidip durumu açıklasam iyi olacak gibi.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 17:21, 23 Şubat 2015 (UTC)
 • Düzenlenecek maddeleri bir yere toplayalım, herkes teker teker viki kodunu ufak tefek şeylerini düzeltsin bence. Yukarıdaki sayfayı da devreye sokarsak iyi olur :) Sait71 18:16, 23 Şubat 2015 (UTC)
 • Kullanıcı:Uğurkent Umarım iyi bir haber olur sizlere. Vikipedi bu tarz şeyleri genelde üniversitelerde yapsa da(yaptırsalar da) aklımda bir plan var. Geçen gün Kullanıcı:Ayrıntılı Bilgi vikipedi için broşür tasarlicam diodu. Eğer o bana dönerse onunkini alcam yok dönmezse ben basit bir şey hazırlicam. Bu hafta içinde bir sabah "okula sesleniş" yapıcam:D Milleti vikipediye davet edicem. Broşür dağıtıcam destek olucam. Hocalara da anlatım yapıcam. bir süredir planlıyordum bunu. Bir de bir dahaki viki toplantısını bir üniversite de ya da bir okulda yaparsanız. Sizleri okula davet etmek isterim. SANKO Üniversitesine de gelebilirsiniz. Hatta lisede toplansak olmaz mı? Bu bir plan tabi:D Destek çıkarsanız harika olur. Bir de okul Gaziantepte.:D Bir sıkıntı olmaz umarım. Altyapı yetersizliği tarzı hiçbir sorun olmaz ama. Viki toplantıları ne zaman yapılıyor neye göre yapılıyor bilmiyorum. O yüzden o konuda da bilgi verirse biri sevinirim. •Mclovinx• Mesaj 19:38, 23 Şubat 2015 (UTC)
Okullarda konferans düzenlemek için çok sayıda katılımcı gerekiyor. 24 Ocak'taki buluşmamız bile hayal oldu. Pek okullarda yapabileceğimizi sanmıyorum. Okula sesleniş yapman güzel bir fikir olur. Ben de broşürün bir örneğini alırsam aslında iyi olur. Eğer topluluktan yeterli sayıda talep çıkarsa eskisi gibi üniversitelerde konferans düzenleyebiliriz. --Uğurkentmesaj 20:42, 23 Şubat 2015 (UTC)
 • Sunum ihtiyacı olan varsa bana bir mail göndersin, bilgisayarımda bir yerlerde olacaktı eski bir Viki sunumu.--Khutuckmsj 23:00, 23 Şubat 2015 (UTC)
 • Herhangi biri Vikipedi ile ilgili (veya ilgili olmayan :) herhangi bir konuda bana buradaki mesaj sayfamdan veya e-posta ile ulaşabilir. Elimden gelen her türlü yardımı yapabilirim. Böyle bir proje yapan hocaya da öğrencilere de tebrikler.--RapsarEfendim? 08:05, 24 Şubat 2015 (UTC)
Az önce Altuğ hoca ile konuştum. Öğrencileri yönlendirecek, onların ve bizim işimizi kolaylaştıracak herhangi bir sayfa, açıklama, rehberi öğrencilere ulaştırabileceğini söyledi. Sanırım halihazırda bek te ve sayfa yazma yönergelerinde basit ipuçları var. Bunların içinden ana Noktaları toparlarsak öğrencinin Hatalı değişiklikleri azalacak ve devriyelerin düzeltme/kontrol mekanizmasına büyük katkı sağlayacaktır. Akşam bu rehberi hazırlamaya başlayacağım. Kesinlikle olsun Dediğiniz nokta varsa lütfen belirtin. Ve bir de sanırım mavrikantın kurduğu gibi bir platform ile öğrencilere yardım edebiliriz. Altuğ hocaya yukarıdaki blogundan mail ile ulaşabiliriz. Ya da ben bizzat ilete de bilirim ne gerekirse. Hepiniz adına teşekkür ettim. Şuan mobilim, akşam bilgisayardan girebilirim. Çıkmalıyım. --İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 11:00, 24 Şubat 2015 (UTC)
Kabaca şöyle bir sayfa toparladım. Ve sanıyorum ki öğrencilere IRC'i gösterirsek iletişim-yardım daha kolay olacaktır. Ve belki de ek olarak bir Viki altsayfasını konuşma-yardım platformu olarak da kullanabiliriz. Eğer aklınızda "mutlaka bilinmeli" dediğiniz bir bilgi varsa sayfayı değiştirmekten çekinmeyin--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 19:00, 24 Şubat 2015 (UTC)
Eline sağlık Bilgi, çok güzel olmuş. Benim oluşturduğum sayfayı sana devrediyorum. Vikipedi alanı üzerinde bir yere bunları aktarmalıyız. 3 yıldır ödev verliyormuş ve devamı da gelecek gibi. Öğrencileri bu sayfaya yönledirirsek her birine ayrı cevap yazmak zorunda kalmayız. Genel sorulara buradan cevaplandırırız. Sonrada gelenlerde buradan bakar. Ayrıca eksik madde listesi gelişletilebilir. Hoca ile konuşup dersin içeriğine en yakın maddeleleri listeleyebiliriz. Öğrencileri aynı maddeyi seçmesini nasıl engelliyorlar? Bunun için çevirmekte olan maddeler gibi bir liste yapılmalı mı? --Mavrikantmsj 20:12, 24 Şubat 2015 (UTC)
Senin oluşturduğun sayfa ile kombine eder hocaya anlatırım. Emin değilim fakat bildiğim kadarıyla hoca bir liste veriyor. Öğrenciler o listeden bir tane madde düşüyor ve onu yapıyorlar. Superyetkin'in hazırladığı bir liste çarpmıştı gözüme. O da işe yarar sanırım. Yarın tüm hepsini bir araya getirir, mail ile iletirim. Umarım güzel bir şey başarırız ve bunu diğer hocalara da yayarız. Yapımda emeği geçen, desteğini esirgemeyen herkesin eline sağlık. Yardıma ihtiyaç duydukça buradan yazarım. İyi geceler.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 21:57, 24 Şubat 2015 (UTC)
Sayfaları birleştirdim ve burada bir yönlendirme sayfası oluşturdum. Lütfen sayfalarda gerekli gördüğünüz değişiklikleri yapmaktan çekinmeyin. Altuğ Hoca'ya göndermeden önce görüşlerinizi almak isterim.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 16:57, 25 Şubat 2015 (UTC)
 • Arkadaşlar konuyla alakalı Wikimedia Education ile de bağlantıya geçebiliriz. Wikimedia Eğitim programı sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Programın sundu8ğu kaynakalra buradan göz atın mutlaka. Eğer ilgilenebilecek kimsemiz varsa burada yer alan Education Program Extension'ı Vikipedi'ye kurabiliriz. Bu extension ile belli derslerin öğrencilerinin değerlendirmesini tek ekranda kolayca yapmak mümkün.
Ayrıca CEE2014'te vakfın eğitim programları yöneticisi Anna ile bu konuyu görüşmüştük, basılı materyal veya sunum vs gibi şeyler lazımsa kendisiyle irtibata geçelim hemen. Kendisine buradaki mail adresi ile yazabilirsiniz, veya isterseniz Facebook vb. bir kanaldan ulaşabiliriz. Çok sıcak bir insan, hiç çekinmeden yazabilirsiniz :)
Education program ile ilgili CEE2014 notlarım şurada yer alıyor, bir göz atın derim :) --Khutuckmsj 11:44, 26 Şubat 2015 (UTC)
Hoca'ya mailden sonra geri bildirim almadım. Yarın dersi var. Tekrar hatırlatacağım belki mail ile ilgili bir sorun olmuştur diye. Herhangi bir öğrenciden talep almadım.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 19:58, 1 Mart 2015 (UTC)

Buluşma ya da konferans[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba Vikipedistler, ODTÜ fizik maddesinde açıkladığım üzere aklımda bir plan var. Planı orada yazmıştım burada ayrıntılı açıklamak istiyorum.Tecrübeli ya da gönüllü bir kullanıcının bir vikipedi konferansı yapmasını ya da sunum yapmasını istiyorum ve bunu okulumda gerçekleştirmek niyetim. Konferansların ya da sunumların bir zamanı olup olmadığını tam olarak bilmiyorum. Okulum Gaziantep'te SANKO okullarında. Şuan bu bölge biraz sıkıntılı malumunuz ancak bulunduğumuz yerde hiçbir sıkıntı yok. İsteyen veya Kullanıcı:Khutuck gibi konferanslara katılan birisi gelip vikipediyi tanıtırsa çok iyi olur. Hem de bir lisede toplanmış oluruz. Bir değişiklik olur. Eğer hiçkimse gelemiyorsa bana güzel bir sunu gönderirseniz sevinirim. Hiç olmazsa kendim bir sunum yaparım okulda. Teşekkürler •Mclovinx• Mesaj 19:29, 24 Şubat 2015 (UTC)

Kendi adıma konuşursam Gaziantep benim için zor olacaktır. Benim de ODTÜ'de sunum yapma düşüncem var fakat daha zaman var bunun için. --İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 19:32, 24 Şubat 2015 (UTC)
Teşkkürler •Mclovinx• Mesaj 19:46, 24 Şubat 2015 (UTC)
Zamanı iyi ayarlanmalı. Öğrencilerin tatil dönemleri dışında, okulda oldukları zaman dilimlerinde yapılmalı. Mart-Nisan ayları uygun olabilir bence.Sait71 20:58, 24 Şubat 2015 (UTC)
Nisanın ilk haftası nasıl olur?? •Mclovinx• Mesaj 17:38, 25 Şubat 2015 (UTC)
 • Nisan'ın ilk haftası çoğu öğrenicinin okullarda olduğu bir dönemdir. Vikipedi'yi tanıtmak açısından daha önemli olur. Umarım gösterdiğim sunumlar işine yarıyordur. --Uğurkentmesaj 17:40, 25 Şubat 2015 (UTC)
Uğurkent yarayacak ama henüz değil. İşlerimin içinden çıkamıyorum. Sadece inceleme imkanı buldum ama işime yarayacak. Teşekkürler. Nisan ayı benim işleri yürütüp izinleri halletmem için de iyi bir hafta. Sınavlarımdan üç hafta önce oluyor nisanın ilk haftası. En uygun o olur bana. •Mclovinx• Mesaj 18:12, 25 Şubat 2015 (UTC)
Sınavlardan sonraya bırakmamakta fayda var bence de :)Sait71 18:14, 25 Şubat 2015 (UTC)
Düşünmek lazım doğrusu onu. •Mclovinx• Mesaj 15:23, 26 Şubat 2015 (UTC)

Vandalizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Rusya ile ilgili maddelerde vandallık yapan kişi geri geldi. Tam saat 02.00 da başladı bu GMT ye göre 12.00 ediyor ve bir şey fark ettim. 4-5 maddeyi aynı saniyede değiştiriyor ve geri alınsa bile aynı cümleleri, aynı yere 4-5 dakikada bir yazıyor. Şüphelendiğim durum bu kişinin bir bot olmasıdır. İncelemek için Kullanıcı:Bira göbek Ԙobserve 00:19, 26 Şubat 2015 (UTC)

Kullanıcı bot olarak görünmüyor. --Turgut46 04:28, 26 Şubat 2015 (UTC)
 • Aysonu vandalımız yine işbaşında.. --Hacitalha 10:58, 26 Şubat 2015 (UTC)
Bot olduğunu nerden öğreniyoruz ki. Bir de bilgisayardan kurulu olan bot gibi bişi olabilir belki. adam otoya bağlamıştır:D •Mclovinx• Mesaj 15:25, 26 Şubat 2015 (UTC)
Orasını bilemem ama bot statüsü verilmiş bir kullanıcı değil. --Turgut46 15:31, 26 Şubat 2015 (UTC)
 • Bu problemin çok basit bir çözümü var. Üç-dört saat içinde uygulayacağım.--Alperen (mesaj) 15:33, 26 Şubat 2015 (UTC)
Nasıl? •Mclovinx• Mesaj 15:46, 26 Şubat 2015 (UTC)
Belirli özellikleri taşıyan değişikliklere sınırlama koyan bir filtre ile. Kolay ve hızlı sonuç alınıyor. Daha fazla detay vermek de iyi olmaz sanırım :) Bu tip sıkıntıları doğrudan mesaj sayfamda bildirirseniz çözüm geliştirebilirim.--Alperen (mesaj) 16:15, 26 Şubat 2015 (UTC)
Belki çok gerçekçi gelmeyecek ama bu kişinin ortaya çıkış zamanlarının tasarlanmış olması bir "güvenlik kontrol botu" gibi birşey olacağı düşüncesi uyandırdı bende. Çoğu kişinin aktif olmadığı zamanları iyi tespit ediyor ve belirlediği maddelere, belirlenmiş yazıları arka arkaya ekleyip sonra ise sırra kadem basıyor. Bunu düşünmemin sebeplerinden bir tanesi, bazen anonim olarak-bazen kullanıcı hesabı alarak saldırı yapıyor. Böylece Vikipedi'nin çok büyük saldırıya uğradığında kendisini nasıl savunacağı test ediliyor. Belki böyledir, belki değildir tam olarak bilmemin bir yolu yok. Ԙobserve 20:34, 28 Şubat 2015 (UTC)
Yok artık Reob :) Paranoyaklaşma lütfen. Sadece canı sıkıla birisi. Belli ki Türkiye dışında yaşıyor, o yüzden gece vaktine denk geliyor. --Mavrikantmsj 21:02, 28 Şubat 2015 (UTC)
Aynen öyle. Dikkat ederseniz bozuk bir Türkçe ile vandalizm yapıyor. Şu an durum kontrol altında. Büyük bir saldırıda aynı büyüklükte alabileceğimiz radikal tedbirler var. Örneğin anonim düzenlemeyi tamamen kapatabiliriz.--Alperen (mesaj) 09:30, 1 Mart 2015 (UTC)
Çok büyük saldırıda tek tıklamayla 10-15 saatlik tüm değişiklikleri geri almak da mümkün. Wiki yazılımı on numaradır, içiniz rahat olsun :) --Khutuckmsj 21:07, 1 Mart 2015 (UTC)

1844 nüfus sayımı: Kars ve Çıldır eyaleti[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba sayın kullanıcılar. Ben azviki-de Kars Oblastı maddesi üzerinde çalışıyorum. Rus işgalinden önceki nüfusun sayı hakkında malumat almak çok zor oluyor. 1844-nüfus sayımının eyaletler üzre sonuçlarını bula bilme imkanım varmı ? Doğrudur genel olarak Osmanlı için (burda sayfa 18-19) rakamları bulmak münkün amma eyaletler için bulamıyorum. Yardımcı ola bilirmisiniz ? Saygılarımla !--Asparux Xan Bulqar (mesaj) 12:22, 27 Şubat 2015 (UTC)

Merhaba Asparux Xan Bulqar 1844 sayımı için genel açıklamalar var ama eyalet bazında sonuç bulamadım. 1831 için sonuçlar şöyle; Sayfa 13 burada ve sayfa 13 burada işinize yarayabilir. --BirazdangelicemMsj 13:16, 27 Şubat 2015 (UTC)
Asparux Xan Bulqar, Şöyle bir kitap var. Ama hiçbir şekilde dijital versiyonuna ulaşamadım. --Mavrikantmsj 13:35, 2 Mart 2015 (UTC)
Sayın Mavrikant teşekkür ederim ilginiz için. Benim elimdeki kaynak sayısı Candan Bademin kullandığı kaynaklardan daha fazla (70-den fazla kitap var elimde çar dönemi basılmış) ve bahs ettiğiniz kitabın da dijiital versiyonuna buradan (48-ci) ulaşa bilirsiniz. Ben meseleyi incileye bildim ve buluna bilicek münkün rakam ve kaynakları bula bildim. Saygılarımla !--Asparux Xan Bulqar (mesaj) 16:17, 2 Mart 2015 (UTC)

Bekleyen Değişiklikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bekleyen Değişiklikler 29 gün oldu arkadaşlar, ufaktan bakalım. --Khutuckmsj 22:16, 27 Şubat 2015 (UTC)

Ben bırakmıştım kontrolü iki haftadır. Başlayayım gene:D İş düştü ya....:D •Mclovinx• Mesaj 13:01, 28 Şubat 2015 (UTC)

Antalya ve İstanbul Vikipedistlerinin Dikkatine[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar,

E-posta yoluyla haberdar olduğum bir konuyu paylaşmak isterim. Vakıftan bazı kişiler Mayıs ayında Antalya'da yapılacak bir seminere geleceklermiş, sonrasında da İstanbul'da olacaklar. Türkiye'deki Vikipedistlerle tanışmak ve görüşmek istiyorlar. Ben kendileriyle İstanbul'da görüşmeyi planlıyorum, Antalya'dan da birileriyle irtibata geçmeleri hoş olur. Mayıs başlarında kendileriyle görüşebilecek Antalyalı Vikipedistler lütfen bana e-posta ile ulaşsın, doğrudan Vakıf ekibiyle görüşmelerine aracı olayım.

Sevgiler, saygılar. --Khutuckmsj 17:43, 28 Şubat 2015 (UTC)

 • Teacher0691 belki yardımcı olabilir. Antalya'daki ve İstanbul'daki buluşmalar umarım hepimize iyi gelir. --Uğurkentmesaj 17:49, 28 Şubat 2015 (UTC)
 • E-posta yoluyla haber veren kim? Neden size haber geliyor? Böyle bir konu neden direkt olarak Vikipedi'ye gelmiyor da sizin üzerinizden geliyor? Neden görüşmek isteyenler yine sizin üzerinizden iletişime geçiyor?--RapsarEfendim? 17:56, 28 Şubat 2015 (UTC)
Vakfın Global South sorumlusu Asaf Bartov'la 2012'de İstanbul ve Ankara'da, 2014'te de Kiev'de görüştüm, üç görüşme için tüm kullanıcılara yönelik davetler de Çeşme'de yer alıyor. Vakfın Language Engineering departmanından bazı görevliler Türkiye'ye geleceği için kendisine Türkçe Vikipedi'en kimle irtibata geçileceğini sormuşlar, o da daha önce uzun sohbetlerimiz sayesinde beni tanıdığı ve offline aktivitelere katıldığımı bildiği için e-postaları bana yönlendirdi. Bana gelen e-postaya bugün cevap verdim, cevabımla aynı anda konuyu buraya taşıdım. E-postalardaki tam metni henüz buraya taşımadım, "Also, can I disclose the info on your e-mail in trwiki-Village Pump?" şeklinde kendilerinin bilgilerini açıklamak için izin istedim. İzin geldiğinde tüm detayları vereceğim. Görüşmek isteyenlerin bana ulaşmasını isteme sebebim, buraya gelecek Vakıf görevlilerinden bilgilerini paylaşmaya yönelik henüz izin almamış olmam.
Yüz yüze görüşmelere istinaden zaman zaman bu tür e-postalar alıyorum. Topluluğu ilgilendiren tüm konuları Çeşme'de belirtiyorum. Yukarıda yer alan "Wikimania 2015 Son Başvuru 16 Şubat!" başlığı da Facebook üzerinden bana gelen bir mesajdı. --Khutuckmsj 21:15, 28 Şubat 2015 (UTC)
 • Toplantı ya da seminer içeriği ne? Görüşme ne ilgili olacak? Biraz daha fazla bilgiye ihtiyacım var. --Teacher0691 (mesaj) 22:44, 28 Şubat 2015 (UTC)
11-13 Mayıs'ta EAMT2015'e katılacaklarmış. EAMT 2015 sitesi burada. Content Translation Tool'u geliştiren ekip. Bizim tercüme araçlarımızla ilgili bilgi almak ve Content Translation Tool'u tanıtmak istiyorlar. Şimdilik bendeki bilgiler de bu kadar, devamı gelince paylaşacağım. Konuyla ilgilenen arkadaşlar bana mail adreslerini iletirse, ilgili maillere ekleyeyim. --Khutuckmsj 23:24, 28 Şubat 2015 (UTC)

Yeni kahyalar[değiştir | kaynağı değiştir]

2015 Kahya Seçimleri sonucu açıklandı.

 1. Einsbor (MesajKatkılarİstatistikler)
 2. Jusjih (MesajKatkılarİstatistikler)
 3. Linedwell (MesajKatkılarİstatistikler)
 4. MarcoAurelio (MesajKatkılarİstatistikler)
 5. Pmlineditor (MesajKatkılarİstatistikler)
 6. Ruy Pugliesi (MesajKatkılarİstatistikler)
 7. Stryn (MesajKatkılarİstatistikler)
 8. Taketa (MesajKatkılarİstatistikler)

Yeni kahyalara görevlerinde başarılar diliyorum. Oylamada görüş bildiren kullanıcılara da teşekkür ediyorum. --Uğurkentmesaj 22:00, 28 Şubat 2015 (UTC)

Ben de oylamada görüş bildiren tüm kullanıcılara teşekkür ediyorum. Maalesef benim kahya görevine başlamam bir sonraki seneye kaldı... ;) --►Cekli829 13:29, 2 Mart 2015 (UTC)
Cekli829, seneye kısmet bakalım. --Uğurkentmesaj 15:56, 2 Mart 2015 (UTC)

Kullanıcı engelleme talepleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Talep sayfasına eklenen talepler, şikayet edilen kişi tarafından değiştirilebiliyor. Kontrol edilen bir sayfa olduğu için büyük olasılıkla bir sorun çıkmaz ama gözden kaçırıldığında problem yaratabilir. Ԙobserve 15:40, 1 Mart 2015 (UTC)

Özel:İstismarSüzgeci/56 süzgecini oluşturdum. Kullanıcı:Alperen, kontrol edebilir misin? İlk defa 0'da süzgeç oluşturuyorum. --Mavrikantmsj 16:15, 1 Mart 2015 (UTC)
Örnek değişiklik gösterebilir misiniz?--Alperen (mesaj) 20:09, 1 Mart 2015 (UTC)
Hala görmedin ise şundan bahsediyoruz: Özel:Diff/15147830 --Mavrikantmsj 20:33, 1 Mart 2015 (UTC)
Sayfa geçmişinde test ettim. Yalnızca o değişikliği gördü, çalışıyor yani :) Ayrıca özellikle biyografi maddelerinde kişi adının değiştirilmesi çok sık yapılıyor. Mesela Putin yerine Hitler yapıyorlar. Onu nasıl algılatacağımı düşünürken senin kullandığın "in" yöntemi gözüme denk geldi. Herhalde bir filtre de oradan doğacak ;)--Alperen (mesaj) 20:38, 1 Mart 2015 (UTC)
57 nolu süzgecin loguna baksana Mavrikant dakika 1 gol 1 :D hehehe--Alperen (mesaj) 21:04, 1 Mart 2015 (UTC)
Benim süzgeçte ilk balıkları yakalamış :) --Mavrikantmsj 11:34, 2 Mart 2015 (UTC)
Güzel :) --►Cekli829 13:25, 2 Mart 2015 (UTC)

New Wikipedia Library Accounts Available Now (March 2015)[değiştir | kaynağı değiştir]

Apologies for writing in English, please help translate this into your local language. Hello Wikimedians!

The TWL OWL says sign up today!

The Wikipedia Library is announcing signups today for, free, full-access accounts to published research as part of our Publisher Donation Program. You can sign up for new accounts and research materials from:

Many other partnerships with accounts available are listed on our partners page. Do better research and help expand the use of high quality references across Wikipedia projects: sign up today!
--The Wikipedia Library Team 21:14, 2 Mart 2015 (UTC)

Help us coordinate Wikipedia Library's distribution of accounts, communication of access opportunities and more! Please join our team at our new coordinator page.
This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library Global Delivery List.