Vikipedi:Köy çeşmesi (ilginize)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Köy Çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

Uygun olmayan kullanıcı adı / Ticari marka[değiştir | kaynağı değiştir]

"Ticari marka isimleri: Ticari markalar ve özellikle spor kulüplerinin isimleri, kullanıcı adı olarak kullanılamaz." Burada kastedilen ticaret ünvanı mı, işletme adı mı, yoksa marka mı? Üçünü de kapsaması gerekir mantıken bu yasağın.--coolland 08:33, 1 Eylül 2014 (UTC)

Grants to improve your project[değiştir | kaynağı değiştir]

Apologies for English. Please help translate this message.

Greetings! The Individual Engagement Grants program is accepting proposals for funding new experiments from September 1st to 30th. Your idea could improve Wikimedia projects with a new tool or gadget, a better process to support community-building on your wiki, research on an important issue, or something else we haven't thought of yet. Whether you need $200 or $30,000 USD, Individual Engagement Grants can cover your own project development time in addition to hiring others to help you.

İdari bölümler ve yerleşim birimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Selam olsun herkese. Birkaç gündür, fırsat buldukça yerleşim yerleri ve idari bölümler ile ilgili kategori ve maddeleri düzenlemeye çalışıyorum. Kategori:Ülkelerine göre idari bölümler kategorisi mesela çok karmaşıktı, her kategori farklı adlandırılmıştı ve yanlış kategorilendirmeler mevcuttu. Bunları bir düzene soktum, şu an eskisine göre çok daha toplu ve düzenli görünüyor. Neyse, yaptıklarımı anlatmak için gelmedim :) Birçoğumuzun bildiği, birçoğumuzun ise bilmediği gibi bizim ve İngilizce Vikipedi'nin idari bölüm maddelerini adlandırma sistemimiz "farklı". Şöyle ki, biz Türkiye'nin bir şehri için "Kırşehir" tarzı adlandırma yaparken, aynı isimli il için "Kırşehir (il)" tarzı adlandırma yapıyoruz. İlk adlandırma her iki Vikipedi için ortak olsa da ikinci kısımda işler farklılaşıyor. Onlar "Kırşehir Province" (Kırşehir İli) gibi bir adlandırma yapıyor. Bu uygulama, onların genel adlandırma kurallarına dair bir istisna. Aynı isme sahip albüm ve şarkı için "xxx albümü" gibi bir adlandırma yapmıyorlar, ama iş idari bölümlere gelince böyle bir istisnaya gitmişler. Bu noktada biz, yani Türkçe Vikipedi, İngilizceden daha derli toplu biz düzene sahibiz, gibi gözükse de öyle değil. Bizdeki bu adlandırma sistemini bilmeyen veya farkında olmayan arkadaşlar yeni madde yazarken İngilizce Vikipedi'deki sistemi uygulamış. Bilenler ise parantezli kullanımı tercih ettiğinden, maddelerin yarısı o şekilde yarısı da bu şekilde kalmış. Türkçe Vikipedi'nin genel düzeni olan parantezli kullanımlara (yeri geliyor paranteze de gerek kalmıyor ve sade bırakıyoruz) geçiş yapıyorum yavaş yavaş. Kısa bir bilgilendirmeden sonra danışmak istediğim konuya geliyorum. Kategorileri ne yapmalıyız? Madde adlarındaki iki farklı durum kategorilerde de mevcut. Ancak burada biraz daha farklı bir durum söz konusu. Üstteki Kırşehir örneğinden devam edersek, Kırşehir ilindeki yapıların toplandığı bir kategoriyi nasıl adlandıracağız? Şu an bu durum "Kırşehir'deki yapılar" olarak geçiyor. Ancak Kırşehir adını biz şehir için kullanıyoruz öncelikli olarak. Kırşehir'in ilçesindeki bir yapı da "yanlış bir biçimde" Kırşehir şehrinde (merkez ilçe diyelim) imiş gibi gözüküyor mevcut düzende. Bu yanlışlığı gidermek için iki yol var:

 1. Kırşehir (il)'deki yapılar
 2. Kırşehir ilindeki yapılar

Bu iki addan birini kullanarak olayı açıklığa kavuştururuz. Bu noktada da bir topluluk kararının gerektiğini düşünüyorum. Hemen belirteyim, benim tercihim ikincisidir. Umarım kısa sürede açıklığa kavuştururuz bu mevzuyu.--RapsarEfendim? 09:36, 3 Eylül 2014 (UTC)

Kategoriler için ikincisi daha uygun gözüküyor fakat maddeler için biz de istisnaya gidemez miyiz? --SiLveRLeaD mesaj 10:09, 3 Eylül 2014 (UTC)
Gidebiliriz elbette ki ama sen hepsinde parantez kullanırken bunlarda neden böyle yapıyorsun sorusunun cevabı olmuyor :) O zaman albümler için de yapalım mesela. Yahut nehirler için de kullanalım vs.--RapsarEfendim? 10:23, 3 Eylül 2014 (UTC)
 • kategorilerde mümkün olduğunca parantezlerden kaçınmak gerek. ikinci öneri daha uygun. --Mskyrider ileti 10:18, 3 Eylül 2014 (UTC)
 • Ben de ikincisinin uygun olduğunu düşünüyorum.--B.S.R.F. 💬 10:27, 3 Eylül 2014 (UTC)
 • Vikipedi ve diğer kardeş projelerde kategorilerle uğraşan birisi olarak ikinci ismin daha doğru olduğunu düşünmekteyim. --Uğurkentmesaj 16:36, 3 Eylül 2014 (UTC)

Köyler[değiştir | kaynağı değiştir]

Köylerin tüzel kişiliği ortadan kalkmış; idari birim olarak da mahalleye dönüşmüşler. Dönüşsünler. Bizim toplumumuz kırsal kökenlidir ve ülkemizde hemen herkes kendini tanımlarken atalarının geldiği köye kadar geriye gider. Ben de, o köy son düzenlemelerden çok daha önce mahalle olduğu ve adı da değiştiği halde "Kurudere" denilince heyecanlanırım. (Sakız'da da var bir Kurudere ama bizimki o değil.) Neyse, bunları anlatmamın sebebi, semt de idari bir birim değil, aslında -başında muhtarı olsa da- mahalle bile. Ama bizim yine de semt ve mahalle maddelerimiz var, zira bunlar yaygın kullanımı olan, geçerli kavramlar. Köy de en az onlar kadar yaygın ve geçerli. Sorun vatandaşa, diyecek ki "bizim köy mahalle oldu ama yine bildiğin köy". Nereden mi biliyorum, denedim de ondan (yani "özgün araştırma" :-). Sakın ha köylere dokunmayın. Onlar olmazsa "köy çeşmesi" de olmaz. "Maalle kaavesi" ise o çeşmenin yerini hiç tutmaz. --E4024 (mesaj) 12:26, 4 Eylül 2014 (UTC)

Büyükşehirlerde kalktı, diğer illerde mevcut.--RapsarEfendim? 16:27, 4 Eylül 2014 (UTC)
Vikipedide kalkmaz; İstanbul'un bile balıkçı köyleri var. --E4024 (mesaj) 07:09, 5 Eylül 2014 (UTC)

Change in renaming process[değiştir | kaynağı değiştir]

Part or all of this message may be in English. Please help translate if possible.

-- User:Keegan (WMF) (talk) 16:23, 9 Eylül 2014 (UTC)

Tek Kullanıcı Adı (SUL)'nın amacı, her Wikimedia editörünün bir kullanıcı adıyla, onaylanmış bir küresel hesaba sahip olmasını sağlamaktır. Bilebileceğiniz üzere, uzun bir tehirden sonra bu, bürokratlar, kâhyalar ve Wikimedia Vakfı mühendisleri arasında bir çaba olarak yapım aşamasındadır. Bu ayrıca küresel bildirimler ve izleme listeleri gibi vikiler arası araçların gelişimine de imkân tanıyacaktır. Şu anda tek kullanıcı girişini sonuçlandırma projesinin belirlenmiş bir bitiş tarihi yoktur.

Süreç bütün yeniden adlandırma işlemlerini tek bir küresel yeniden adlandırma işlemine döndürmeyi de ihtiva etmektedir. Yerel bürokratların vikideki kullanıcıları yeniden adlandırma yetkisi, 15 Eylül 2014 Pazartesi günü son bulacaktır. Küresel yeniden adlandırıcılar, projelerin ve dillerin bu meydana gelene kadar temsil edilmesini temin etmek için yaratılan bu sürecin içerisindedir. Ben, bize katılmaları için üç hafta önce her bürokrata, bu süreçle ilgili bir mesaj gönderdim ve bir çoğu, grubun bir parçası olmak için başvurularda bulunmaya başladılar. Kâhyalarla birlikte, küresel yeniden adlandırıcılar sık sık küresel bir ad almanın zorlu süreci boyunca çalışan editörlere yardım etmeye yetkili olacaklar.

Son olarak, eğer daha önce yapmadıysanız hesabınızı birleştirmek için şu sayfayı ziyaret edin. Eğer yeniden adlandırmayla ilgili yerel sayfalarınız hâlâ güncellenmeyi bekliyorsa, lütfen bunu yapın ve kullanıcıları ilerideki yeniden adlandırma başvuruları için bu sayfaya yönlendirin. Eğer herhangi bir sorunuz varsa, Meta'daki yardım sayfasını okuyabilirsiniz. Ayrıca, mediawiki.org adresinden teknik süreci takip edebilirsiniz. Ek olarak, Meta'dan benimle iletişime geçebilirsiniz. Zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederiz.

-- User:Keegan (WMF) (talk) 16:23, 9 Eylül 2014 (UTC)

VisualEditor available on Internet Explorer 11[değiştir | kaynağı değiştir]

VisualEditor-logo.svg

VisualEditor will become available to users of Microsoft Internet Explorer 11 during today's regular software update. Support for some earlier versions of Internet Explorer is being worked on. If you encounter problems with VisualEditor on Internet Explorer, please contact the Editing team by leaving a message at VisualEditor/Feedback on Mediawiki.org. Happy editing, Elitre (WMF) 07:29, 11 Eylül 2014 (UTC).

PS. Please subscribe to the global monthly newsletter to receive further news about VisualEditor.

Hakem kurulu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilindiği üzere büyük anlaşmazlıkların sorunu için yerel vikilerde hakem kurulu oluyor. Vikipedi'mizde hakemlik politikasının altyapısı oluşturulmuş. Diğer büyük vikilerde hakem kurulları var. Şimdiye kadar uygulamaya geçememesinin nedeni hiç kimsenin adaylığını koymaması mı? Bazen çok ciddi anlaşmazlıkların yaşandığı oluyor. Hakem kuruluna ihtiyaç var mı? Sadece merak ettim. Herkese iyi çalışmalar. --Uğurkentmesaj 18:58, 12 Eylül 2014 (UTC)

Uğurkent bizde hakem kurulu filan olmaz burda hizmetli arkadaşlar kendileri karar alır uygular. Geçen gün 30 tane dizide filmde oynamış aktörün sayfasını rica üzerine oluşturdum. Ağanın paşanın biri geldi cart diye kayda değerlilik yok diye sildi sayfayı. Burda hakem kurulunu filan istemezler yani Mutlutopuz 17:56, 13 Eylül 2014 (UTC)
Hakem Kurulu oluşturulması ve çalıştırılmasını destekliyorum. --Tacci2023 (mesaj) 15:15, 25 Eylül 2014 (UTC)
 • Olsun. Ama sonra kayda değerlik, kaynaksız madde yazılmaması gibi ilkeler bu kurul tarafından göz ardı edilmesin. Daha doğrusu kurul, Vikipedinin evrensel yol ve yöntemlerinden taviz verip alaturka işler yapmanın meşruiyetini sağlama aracı olmasın; kurallar herkes için aynı kalsın. --E4024 (mesaj) 15:31, 25 Eylül 2014 (UTC)
 • Bir de hakem kurulu olan vikilerde, hakem kurulu tarafından denetçilik yetkisi veriliyormuş. --Uğurkentmesaj 08:25, 28 Eylül 2014 (UTC)

Turkish Wikipedia Survey[değiştir | kaynağı değiştir]

Dear all,

Merhaba ve Selamlar. I am a dedicated Hindi Wikipedian and a regular contributor to many other projects of Wikimedia. In addition to this, I also study other language Wikipedians and their contributions. In this connection, I have authored the following blogs studying different projects of Wikimedia Foundation :

 1. Wikipedia for Schools Project (posted on Wikimedia Foundation blog)
 2. Samskrita Bharati and Sanskrit Wikipedia: The journey ahead (posted on Wikimedia Foundation blog)
 3. A Focused Approach for Maithili Wikipedia (posted on Wikimedia Foundation blog)
 4. Two Shades of Wikipedia in Punjabi (posted on Wikimedia Foundation blog)
 5. A Survey of Esperanto Wikipedians (posted on Wikimedia Foundation blog)
 6. Wikimedia Projects in Urdu: Unleashing the Latent Potential (posted on Wikimedia Foundation blog)
 7. Hindi Wikipedia - An Encyclopedia Bridging New Bonds of Friendship Across Borders


I have seen the fact that you have Turkish Wikipedia significantly. I will be glad if you could share your editing experience and observations by answering to the following questions, either here itself, or email me, if you have specified your own email address in the preferences of your Turkish Wikipedia account or post me a message (privately or on my wall) on Facebook with the responses to the questionnaire:

 1. How did you reach Turkish Wikipedia?
 2. Why did you decide you must contribute to Turkish wikipedia?
 3. What is the primary difference you find in the editing cultures on Turkish and any other Wikipedia that you are aware of
 4. How do you find fellow editors? Are there conflicts?
 5. Indian Wikipedians joined hands for various editathons such as http://meta.wikimedia.org/wiki/Lilavati's_Daughters_Edit-a-thon. Has there been such other special editathons on Turkish Wikipedia?
 6. Where are most of the Turkish Wikipedians located (the specific part of Turkey / TRNC / Bulgaria, etc)?
 7. Have you attended or organized Turkish Wikipedia community meet-ups?
 8. Are there any institutions that are either promoting or likely to promote Turkish Wikipedia?
 9. What has been your experience in adding content on specific topics?
 10. Can discuss any special experience which took most of your effort but resulted in immense happiness?
 11. Can you share any experience of collaboration with a fellow Turkish Wikipedian?
 12. How are the technical challenges/issues been for your language?
 13. Now is it easy for a new user to start contributing on wikipedia easily?
 14. How about interface translation (system messages) and other things?
 15. Are there any non-native contributors (e.g. Arabs/ Kurds/ Armenians / Americans) on Turkish Wikipedia?
 16. In addition to Turkish Wikipedia, do you plan to contribute to any other language Wikipedia?
 17. What is your view about the stub class articles on Turkish Wikipedia?
 18. Does Turkish Wikipedia in general adhere to the Neutral Point of View (NPOV) rule? Have you contributed to other Wikimedia projects such as Turkish Wiktionary, Wikibooks, Wikiquote and Wikisource? If so, what has been your experience?
 19. Could you share any and all ideas - small or big, successful & not-so-successful - that you think can help drive Turkish and other language projects?
 20. Could you give us a personal introduction of yourself (with username)? Also, can you provide the link of any notewothy article you’ve written as well as any user image you’ve uploaded on Wikimedia Commons?

Teşekkür ederim. --Hindustanilanguage (mesaj) 18:43, 13 Eylül 2014 (UTC)

Seçkin İçerik[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikipedi için fotoğraf[değiştir | kaynağı değiştir]

2013 yazında, Polonya Vikipedisinden 11 gönüllü 10 gün boyunca 3000km lik bir geziyle ansiklopediye eklenebilecek 8000 fotograf elde etmişler. Bu sene de benzer bir etkinlik organize ederek 3700 makaleye 23000 adet fotograf eklemişler. Bu etkinlik için Polonya Wikimedia Vakfı'ndan maddi destek almışlar. Daha fazla bilgi için: http://zatrzymujeczas.pl/blog/item/171-wikiekspedycja-2013

Böyle bir gezinin vakit ve nakide ihtiyacı olduğu düşünüldüğünde, bu denli çaplı bir organizasyon yapmadan, her kullanıcıdan kendi yaşadığı veya gezdiği yerlerden (tarihi turistik yerler, üniversite, mahalle ya da kültürel kıyafet, etkinlik, yemek, vb.) kendi çektiği fotoğrafları wikimedia commons sayfasına yüklemesi için bir kampanya düzenlesek nasıl olur. Eminim bir çoğumuzun halihazırda facebook, instagram vb. yerlerde paylaştığı ve vikipediye katkısı olabilecek bir çok fotoğrafı vardır. İyi vikiler| ɾɐsǝɯ zoɯɐʞɐʎ | 08:05, 16 Eylül 2014 (UTC)
Dediklerin olabilir, katılıyorum. Yakamoz bir yerde yanlışını düzelteyim. Facebook, instagram, twitter gibi sosyal ağ sayfalarındaki fotoğraflarınızı yükleyebilirsiniz diye cümle kurmuşsun. Fakat ne yazık ki telif hakkı ihlaline girer. İnceleyici olduğumdan yanlışını düzelteyim. Bir hizmetliye bir fotoğrafı gösterdim. Hem Vikipedi'ye hem de Google Plus+'a aynı gün yüklenmiş. Saatler belli değil. Telif hakkı belirsiz olduğundan silinmişti. İlk önce Vikipedi'ye yükleyip sonra sosyal ağlara yükleyebiliriz. --Uğurkentmesaj 14:11, 16 Eylül 2014 (UTC)
Bu çaplı bir organizasyonun gelecek 50 sene boyunca yapılabileceğini sanmıyorum bizim adımıza, bunun yerine herkesin iyi kötü birer telefon kamerası var. Gittiğimiz yerlerde bir kaç tarihi cami, saat kulesi vb yer çekip commons'a yüklesek bile kafidir. Herifler 23.000 foto yüklemiş çok büyük bir başarı bu. Bizde bir çok tarihi caminin, köprünün, çeşmenin fotoğrafları eksik. Mesela ben Merzifon Saat Kulesi'nin fotoğrafını çekip yüklemiştim. Madde taslak seviyesinde bile olsa bu tip bir fotoğraf çok ama çok artı katıyor. Hele birde özgün olunca başka bir yerde olmaması sebebiyle daha anlamlı :)Sait71 18:30, 16 Eylül 2014 (UTC)
 • Böyle heyecanlı projelerin bahsi açılınca hatırladım; bi ara Wikimania'ya heveslenmiştim artık buralarda olmayan bir iki arkadaşla. Kamyonlarla aktif kullanıcı transfer etmediğimiz sürece 10-20 yıl büyük bir projenin altından kalkabileceğimize inanmıyorum artık. --bermanya 01:59, 17 Eylül 2014 (UTC)
 • Şöyle bir şeyden veya veya şunun gibi bir şeyden bahsediyoruz ve emin olun insanın yalnızca bir saatini filan alıyor. Birisini yükledikten sonra, diğerleri peşpeşe geliyor zaten :).--i.e.msj 19:51, 18 Eylül 2014 (UTC)

Wikimedia Projeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yukarıda bahsettiğim etkinlikten sonra aklıma Türkiye Wikimedia'nın yaptığı projeler nedir acaba diye bir soru geldi. Daha çok yapılması planlanan projelerden konsept olarak bahsediyor: TR Projeler. Ardından bir de Polonya vikimedia'ya bakayım dedim. (İngilizce vikimedia ile karşılaştırmak yanlış olurdu, Polonya nüfusu Türkiye nüfusunun yarısı kadar ve gelişmişlik düzeyi yakın) Orada ise her bir projenin sayfası oluşturulmuş, tanımı, güncel tamamlanma durumu ve kimlerin sorumlu olduğu yazılmış Polonya Projeler . Sanırım düzen ve program başarıyı getiriyor. Son olarak, bu durumdan bir vikipedist olarak ben de sorumluyum bu yüzden kimseye taş atmadığımı belirteyim. Saygılarımla |ɾɐsǝɯ zoɯɐʞɐʎ | 08:51, 16 Eylül 2014 (UTC)

Sayfa inceleme istatistikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sayfa inceleme istatistikleri uçuşa geçmiş. Özellikle 81 şablonun kısa süre içerisinde gözden geçirilmesi, diğer sayfalara yaptığı etkiler açısından önem taşımaktadır. Bu konuda, bir bilgilendirme yapayım istedim. --i.e.msj 20:07, 18 Eylül 2014 (UTC)

An itibarıyla tamamladım şablonları. Sen ve diğer devriyeler devreye girmeden sayfaların tamamını eritmek ise çok zor.--RapsarEfendim? 07:04, 19 Eylül 2014 (UTC)
Şu aralar çok yoğunum ancak 1000 veya üzerine kadarına vakit ayırabilirim. Rapsar, sen var ya... iyi ki bu Vikipedi'de varsın. Allah senden razı olsun. Yarın epey bir eritirim diye düşünüyorum. Sağlıcakla.--i.e.msj 12:10, 19 Eylül 2014 (UTC)

Bazı dillerin yanında olan yıldız.[değiştir | kaynağı değiştir]

Selam, aşağıdaki maddede bazı dillerin(English, Español, Français, Slovenščina ,Tiếng Việt) yanında yıldız var. Bunların ve renklerinin anlamı nedir? http://tr.wikipedia.org/wiki/John_Lennon 88.226.7.243 18:42, 19 Eylül 2014 (UTC)

O görünen gümüş renkteki yıldızın anlamı, ilgili maddenin o dil sürümünde kaliteli madde statüsünde olduğunu, altın renkli (sarı) yıldız ise ilgili maddenin o dil sürümünde seçkin madde statüsünde olduğunu gösterir.Sait71 19:10, 19 Eylül 2014 (UTC)
Teşekkürler, merak işte :) 88.228.114.170 11:35, 21 Eylül 2014 (UTC)
Önemli değil, Vikipedi kocaman bir umman işte, ucu bucağı yok. Çok eğlenceli bir ortam aslında. Merak etmekte iyidir. Mesela linkini verdiğiniz madde İngilizce'de seçkin maddeymiş. Dolayısı ile diğer dillerde bunu belirtmek için dil sütununda o küçük yıldız kullanılır. İngilizce'deki madde de ise sağ üst köşede yıldızı görebilirsiniz. Mesela bizde de seçkin madde veya kaliteli maddelerde (Almanya veya Hande Yener) sağ üst köşede bu yıldızları görürsünüz. Bunu gördüğünüz zaman anlayınki bu madde üzerinde birileri emek harcayıp çeşitli güvenilir kaynaklarla uğraşmış ve maddeyi Vikipedi'nin en özel maddeleri arasına sokmuştur. Diğer maddelere kıyasla daha gelişmiş maddelerdir. Saygılar Face-smile.svgSait71 18:07, 22 Eylül 2014 (UTC)
Vikipedistlerin her "emeği yıldızlık" bence, ki biz meraklıların isimleri olsa da isimsiz kahramanlarıdır onlar, Saygılar. Ve tekrar teşekkürler :) 88.252.211.147 20:32, 22 Eylül 2014 (UTC)

Çeviri Yardımı: Research:Global South User Survey 2014[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar.

https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=Special:Translate&language=tr&group=page-Research%3AGlobal+South+User+Survey+2014%2FQuestions&filter=&action=translate adresinde Wikimedia'nın Global Güney 2014 Kullanıcı Anketi (Global South User Survey 2014) yer alıyor. Anketin amacı Wikipedia kullanıcılarını ve editörlerini Vakıf'ın daha yakından tanıması. Bu anketin tercümesi için yardımcı olabilir misiniz?

Herkese teşekkürler. --Khutuckmsj 13:39, 23 Eylül 2014 (UTC)

Çeviri sonunda bitti. Emeği geçen Sayginer, Ravages, Yakamoz51, İncelemeelemani'na teşekkür ediyorum. --Uğurkentmesaj 19:30, 26 Eylül 2014 (UTC)
Emeği geçen herkese teşekkürler. --Khutuckmsj 10:45, 27 Eylül 2014 (UTC)

Bilgi talebi[değiştir | kaynağı değiştir]

Viki projelerinde kullanmak üzere bot yapımı hakkında bilgi verebilecek birisi varsa memnun olurum. Teşekkürler. Kızıl Günler (mesaj) 13:32, 25 Eylül 2014 (UTC)

İlginiz için teşekkür ederim. Bot politikası ve Bot sayfası size yardımcı olabilir. Ya da bot operatörlerinden de yardım alabilirsiniz. Superyetkin adlı kullanıcı arkadaşımız size yardımcı olabilir. Benim bilgimle pek fazla bir şey öğrenemezsiniz de. Face-grin.svg --Uğurkentmesaj 13:45, 25 Eylül 2014 (UTC)

Cevabınıza teşekkür eederim. Nasıl yapılacağına dair bilgiyi Süperyetkin'e soracağım. Kızıl Günler (mesaj) 15:56, 25 Eylül 2014 (UTC)

bilgi mi, kaynak mı, reklam mı?[değiştir | kaynağı değiştir]

başka nerede konuşulur bilemediğim için buraya getirdim. şurada göreceğiniz 'şive' başlıklı içerik ve tablo onlarca maddeye eklenmiş durumda. önemli bir çalışma olduğuna kuşku yok. ancak neredeyse her yerleşim maddesine eklenmesi, hatırladığım kadarıyla eklenirken de sorun olmuştu. bu ve altındaki konuşmalara bakılabilir rastladıklarımı çıkarttım ancak 'bilgi kaybı yaşanıyor' diye geri alınıyor. bu yaklaşımı kabul edersek buna benzer tabloların ilgili oldukları bütün maddelere girmelerinin de önünü açmış oluruz. düşünceleri alabilir miyiz? teşekkürler. --kibele 08:40, 29 Eylül 2014 (UTC)

ek olarak: Türkiye Türkçesi ağızları maddesi de bu kitap kaynak verilerek hazırlanmış. tartışma sayfasına bakılabilir bilgi için. --kibele 08:46, 29 Eylül 2014 (UTC)
bir ek daha Şablon:Batı Grubu Anadolu ağızları listesi (Karahan) ve bir tartışma .. --kibele 08:53, 29 Eylül 2014 (UTC)
ve buyrun bir tane daha.. --kibele 08:57, 29 Eylül 2014 (UTC)
 • Verilen tartışmalara bakmadım henüz ama "yalnızca yer aldığı kısım verilsin, tüm tabloya gerek yok" tarzı bir konuda uzlaşılmıştı diye hatırlıyorum.--RapsarEfendim? 09:25, 29 Eylül 2014 (UTC)
benim gördüğüm kadarıyla bir uzlaşma yok. kaldı ki, yeniden değerlendirilmeli. hem madem uzlaşma var neden tabloları yeniden ekliyorsun sevgili rapsar.. :) --kibele 09:36, 29 Eylül 2014 (UTC)
Israrla ekleyen kullanıcı bu öneriye sıcak bakmıştı diye hatırlıyorum. Topyekun çıkarma yerine fazla bilginin kalması daha uygun. İlgili birisi gereken temizliği yapar ya da temizlik şablonu ekleyebilir. Toptan kaldırınca o bilgi de komple kalkmış oluyor.--RapsarEfendim? 14:02, 29 Eylül 2014 (UTC)

mesela ben ilgiliyim ve temizliyorum, neden doğruluğu/yanlışlığı ve bütün bu sakıncalar düşünülmeden geri alınıyor? ve mesele şu esasen: bir kitabın bir tablosunu il/ilçe demeden bütün yerleşim birimlerine eklemek doğru mudur? bu tablo o yerleşim birimine ilişkin bize ne tür bir bilgi vermektedir ve bu bilgi için o tabloya mı ihtiyacımız vardır yoksa kaynaklı bir cümleye mi? ve o kaynaklı cümle neden vikipedi'nin bütün yerleşim maddelerinde aynı kitaptan kaynaklandırılmaktadır? memlekette başka kitap/kaynak vb. yok mudur bu konu hakkında? VP:ÖAY nereye gitmiştir? --kibele 15:51, 29 Eylül 2014 (UTC)

Tersten başlarsak, özgün araştırma değildir bu kesinlikle. Özgün araştırma tabirinin sık sık yanlış anlaşıldığı ve bu sebeple adın değişmesi gerektiğini belirtilmişti hatta. Kendi dediklerimden alıntı yaparsam "Bir kaynağa dayandırılan bilgi özgün araştırma değildir. Değişikliği yapan kullanıcının 'o kaynakta böyle yazıyorsa böyle olmalı' şeklinde 'fikir/mantık yürütmesi' özgün araştırmadır.". Bizdeki özgün araştırma politikasının özü "çıkarım yapmayın" ("Vikipedi sizin kendi düşünce ve kanılarınızı, deneyimlerinizi, akıl yürütme sonucu çıkardığınız sonuçları yayımlama yeri değildir." denerek tam da bu kastediliyor politikada). Genel olarak bu şekilde. Bu konuya dönersek, dillerin kategorizasyonu konusu çoğu zaman tartışmalı olmuştur ve uzmandan uzmana da farklılık gösterebilir (bunu Zazaca maddesiyle ilgili bir tartışma sırasında öğrenmiştim). Buradan yola çıkarak, bahsedilen verilerin uzmandan uzmana farklılık gösterebileceği çıkarımı yapılabilir. Başka uzmanlar varsa onların da görüşlerine yer verilebilir, verilmeli de. Üstte dediğim gibi büyük bir tablo gereksizken (yerleşim yerleri için) ancak bir veya birkaç cümlelik özet gayet güzel ve ansiklopedik değerde bilgi sunmakta.--RapsarEfendim? 16:21, 29 Eylül 2014 (UTC)
özgün araştırma konusunda söylediklerin bu meseleyle ilgili değil. burada kullanılış biçimi sıkıntılı. biz bir konuda bir uzmanın söylediklerini ve yaptığı tabloyu bütün maddelere ekleyerek bu bilgiyi mutlaklaştırıyoruz. ne yapacağız? bu konudaki bütün tabloları mı ekleyeceğiz il/ilçe dinlemeden? tablonun gereksiz olduğunda mutabık olduğumuza göre geri eklediğin tabloları çıkartabilirsin sanırım. kalan cümlenin tek bir kaynaktan bütün yerleşim birimlerinde olması konusunda diğer kullanıcıların fikirlerini de alalım. bu şekilde, 'vikipedi kim daha çok çalışırsa onun bilgisini yayar' şeklindeki şehir efsanesi gerçeklik kazanıyor. --kibele 16:37, 29 Eylül 2014 (UTC)
 • Tablo gerçekten ilgili ilgisiz her yerleşim maddesine eklenmiş. Tablo gereksiz, ancak bana göre gerekli kaynaklar sağlanırsa ağız, şive vb. gibi bir başlık yerleşim yerine göre KD bir bilgi olarak saklanabilir/eklenebilir.Sait71 18:15, 29 Eylül 2014 (UTC)

rapsar yukarıda ""yalnızca yer aldığı kısım verilsin, tüm tabloya gerek yok" tarzı bir konuda uzlaşılmıştı" demiş, "Israrla ekleyen kullanıcı bu öneriye sıcak bakmıştı " demiş, "Üstte dediğim gibi büyük bir tablo gereksizken (yerleşim yerleri için)" demiş ve az önce şöyle bir değişiklik yaparak hem o uzlaşmanın hem ekleyen kullanıcının hem de kendisinin tersine bir eylem gerçekleştirmiş. vardır elbette bir gerekçesi di mi? --kibele 08:36, 30 Eylül 2014 (UTC)

Bayram Tebriği[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Herkesin Bayramını kutluyor; sağlık, mutluluk ve huzur dolu nice bayramlara erişmek dileğiyle sevgi ve saygılarımı sunuyorum..--Eğitmenmahmut msj 18:57, 3 Ekim 2014 (UTC)
 • Bende buradan herkesin bayramını kutlar, nice sağlıklı ve mutlu bayramlar dilerim.Sait71 19:14, 3 Ekim 2014 (UTC)

Türkçe Vikipedi[değiştir | kaynağı değiştir]

Selam arkadaşlar, bilindiği üzere Türkçe Vikipedi kasım ayında 12 yaşında olacak. Bunun için içinde logonun da olduğu afiş türü bir resim yapabiliriz. Hem 1 ay boyunca ana sayfada yayınlanır böylece. Yapabilecek arkadaşlar varsa yaparlar sonra da ona göre bir karar verebiliriz. Bunun için topluluk ne diyor. Sesleri duyalım. Face-grin.svg İyi Vikiler. --Uğurkentmesaj 09:14, 6 Ekim 2014 (UTC)

Tartışmaya ilgi[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba. Şuradaki tartışma ilginiz bekler. --esc2003 (mesaj) 20:19, 8 Ekim 2014 (UTC)

 • Bir kaynağa ilişkin ciddi şüphelerim olduğu için kaynağı sorgula şablonu ekledim. Dokuz ay önce tartışma sayfasında yazılı duran mesajımla ilgili açıklamayı da genişlettim. esc2003 adlı kullanıcı uyarı şablonunu sürekli geri almaktadır. Madem bu kadar ilgilidir, deokuz ay evvel yazdığım ve hala son sırada yer alan sorgulamalarıma neden yanıt vermemiştir? --Kafkasmurat- 18:37, 9 Ekim 2014 (UTC)
  Daha çok tarihi nitelikteki halk htistiyan olmamasına rağmen hristiyan olduğu iddia ediliyor. Hristiyan Hemşinli bile bulmak zorken 200 bin hristiyan olduğu yazılmış. Bu yanıltıcıdır. Değiştirilmesi gerekir. Sonuçta müslüman toplumu rencide etmektedir. Rusya'da 1.400 Hemşinli olduğu İngilizce Wikipedi'de yazıyor. Bunlardan hristiyan olanları nasıl 200.000 oluyor? Böyle bir mesaja ne cevap verilebilirdi ki? Kişisel yorumlar, taraflı söylemler ne yazık ki tartışma ortamı oluşmasını engelliyor. Evet ilgiliyim, maddeyi kaliteli madde adaylığına ben çıkarttım ve epey de düzenlemekle, eklentiler yapmakla uğraştım. --esc2003 (mesaj) 18:48, 9 Ekim 2014 (UTC)
ALINTI: Hemşin derelerinin insanları ...ancak 200 sene önce baskı ve çaresizlikten İslam’a teslim olup Türklerin zulmü ve vahşetinden kurtulmaya çalışmışlar, fakat içlerinde eskisi gibi, Hıristiyan kültürünü korumuşlar ve yalnız zahiri bir şekilde Kuran'ın yolunu takip etmişler. Kadınları Ermeniceden başka bir dil tanımazlar.
Ünlü olduğu için bu yorumları kabullenmemiz mi gerekir. Yani Hemşinliler yalandan müslüman, Türkler de vahşi midir? Ansiklopediye uygun bir eklenti midir? Öyleyse ikincil kaynaklar gerekmez mi? --Kafkasmurat- 18:39, 9 Ekim 2014 (UTC)

Ready for translation: VisualEditor News #8 (2014)[değiştir | kaynağı değiştir]

VisualEditor-logo-pacifico.svg

Hi, I'd like to inform you that the upcoming VisualEditor newsletter for September and October will be fully translatable for the first time. Here's the direct link for your convenience, if you can help with translations from English to Turkish. Please find other details in this message at the Translators list. Thanks for your attention, --Elitre (WMF) (mesaj) 08:47, 10 Ekim 2014 (UTC)

Tartışmaya Katılın[değiştir | kaynağı değiştir]

Selfie mi, Özçekim mi? tartışmasına ilgi az olduğu için sizleri tartışmaya davet ediyorum. Tartışmaya katılarak siz de bir görüş bildirin. --Turgut46 (mesaj) 14:38, 11 Ekim 2014 (UTC)

Vikimedya Türkiye (oylama)[değiştir | kaynağı değiştir]

Şuradaki oylamaya katılmanız iyi olur. --Uğurkentmesaj 15:26, 15 Ekim 2014 (UTC)

2014 Irak ve Suriye Saldırıları Destek![değiştir | kaynağı değiştir]

Maddeye olan ilginin azlığından dolayı topluluktan destek talep ediyorum. Madde güncel bir olay hakkında olduğu için güncellenmesi gerekiyor. Ben de şu sıralar gündemi pek takip edemiyorum. Konuyla ilgili bilgisi olan veya yardımcı olacak birini bilen gelsin lütfen. Desteğe ihtiyaç var. --Turgut46 (mesaj) 06:25, 16 Ekim 2014 (UTC)

Ortaya çıkan yeni kategoriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Şu dosyayı yüklediğimde kategori olarak otomatikman Kategori:Makine sistemi tarafından okunabilir bir lisansa sahip olmayan dosyalar gibi 4 tane kategori ortaya çıkıyor. Daha önce hiç görmediğim bu olay son günlerde ortaya çıktı. Çözümünü bilen var mı? Yoksa Vikipedi altyapısıyla ilgili bir durum mu? Ayrıca neden önceden yüklenen logolarda böyle bir kategori sistemi ortaya çıkmadı da, yenilerde çıkıyor?--Śαвяí¢αи76ileti 10:27, 18 Ekim 2014 (UTC)

İngilizce Vikipedi'deki gibi kategorilerindirdim. Elbette lisans ayrı, yazar ayrı şeklinde yapmadım. Gereksiz kategori yığını olacaktı. Neyse, Commons CommonsMetadata (sürüm) eklentisi kapsamında kullanılan etiketlermiş. Son olarak Vikiveri'yi düzenliyorlardı. Demek ki, sıra Commons'a el atmaya gelmiş. Commons ile Vikiveri arasındaki kategori hiyerarşisi için uğraşıyorlar. Çeviriler ise burada. Kolay gelsin.--i.e.msj 12:49, 18 Ekim 2014 (UTC)
Yerel Vikipedi'ler için şablonlara eklenecek etiketleri burada göstermişler. Bence bizim için asıl önemli nokta burası.--i.e.msj 12:54, 18 Ekim 2014 (UTC)
Bir de bu kategori yeni geldi. Bildireyim istedim. --i.e.msj 13:29, 24 Ekim 2014 (UTC)

İBP Sorumluluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

İBP'nin beş sorumlusu var. Fakat sadece tek aktif olan benim. İBP'ye aktif katılanlardan sorumlu olmak isteyenler varsa burada başvuru yaparsa iyi olur. Ben geçmiş haftaların puanlamalarını bitirmeye çalışırken böylece işyükü azalmış olur. --Uğurkentmesaj 18:02, 18 Ekim 2014 (UTC)

Vikihaber (oylama)[değiştir | kaynağı değiştir]

Şuradaki oylamaya katılmanız iyi olur. İlgi göstermek isteyenleri beklerim. --Uğurkentmesaj 17:54, 22 Ekim 2014 (UTC)

AB Antlaşmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Bu şablondaki antlaşmaların çoğunun maddesi anlaşma şeklinde geçiyor. Fakat, TDK anlaşma yerine antlaşmayı kullanıyor ki doğru olanda bu. Bunları değiştirsek iyi olmaz mı?--i.e.msj 16:04, 24 Ekim 2014 (UTC)

Meta RfCs on two new global groups[değiştir | kaynağı değiştir]

Hello all,

There are currently requests for comment open on meta to create two new global groups. The first is a group for members of the OTRS permissions queue, which would not contain any additional user rights. That proposal can be found at m:Requests for comment/Creation of a global OTRS-permissions user group. The second is a group for Wikimedia Commons admins and OTRS agents to view deleted file pages through the 'viewdeletedfile' right on all wikis except those who opt-out. The second proposal can be found at m:Requests for comment/Global file deletion review.

We would like to hear what you think on both proposals. Both are in English; if you wanted to translate them into your native language that would also be appreciated.

It is possible for individual projects to opt-out, so that users in those groups do not have any additional rights on those projects. To do this please start a local discussion, and if there is consensus you can request to opt-out of either or both at m:Stewards' noticeboard.

Thanks and regards, Ajraddatz (talk) 18:04, 26 Ekim 2014 (UTC)

Hizmetlilik başvurusu/Uğurkent[değiştir | kaynağı değiştir]

Selam Vikipedistler, buradaki oylamaya katılırsanız iyi olur. İyi Vikiler. --Uğurkentmesaj 17:12, 29 Ekim 2014 (UTC)

Languages in censuses[değiştir | kaynağı değiştir]

Hello, Dear wikipedians. I invite you to edit and improve this article and to add information about your and other country.--Kaiyr (mesaj) 11:05, 31 Ekim 2014 (UTC)