Vikipedi:Köy çeşmesi (ilginize)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Köy Çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

Seçkin içerik sorumluluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

Şu anda seçkin ve kaliteli içerik sorumluluğu Kullanıcı:Ahzaryamed yürütmekte; ancak kendi adıma bu sorumluluğu yürütmemesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü;

 1. Vikipedi:Seçkin madde adayları/1974 FIFA Dünya Kupası sayfasında belirtilen sorunlar giderilmediği hâlde adaylığı olumlu olarak sonuçlandırdı. Bu sorunları belirten ve/veya aday gösteren kullanıcıyla iletişime geçilmedi. Aynı durum Vikipedi:Kaliteli madde adayları/2013 Eurovision Şarkı Yarışması adaylığında da söz konusu. Bu adaylıkların kafa sayımına göre kapatılmaması gerektiğini düşünüyorum.
 2. Yine olumlu olarak kapattığı şu adaylıkta da dört destek bir karşı olmasına rağmen (İngilizce yazan bir kullanıcı da resimde sorunlar olduğunu belirtti) adaylık olumlu sonuçlandırıldı. Daha sonradan kendisine şurada mesaj attım ve bir denetçi isteğinde bulunduğumu, sonucunun bu adaylığı da etkileyeceğini belirttim. Birkaç gün sonra denetçi isteği sonuçlandı; ancak Ahzaryamed'den ne bir yanıt geldi ne de bir girişim.
 3. Vikipedi:Seçkin madde adayları/Project X (film, 2012) adaylığında görülebileceği gibi "Madde adaylığı ile ilgili tartışmalar veya düzenlemeler 31 Ekim 2014 tarihine kadar yapılabilir. 31 Ekim 2014 tarihinde madde adaylığı kapatılacaktır. Bilgilerinize sunarım." gibi kendince bir uygulama gerçekleştiriyor. Böyle bir uygulamamız yok. Sorumluluk onda ise o an da kapatabilir, bir hafta sonra da kapatabilir, bir ay sonra da. Ancak gelip de bu sayfaya bunu yazmak doğru değil. Ortada dönen bir tartışma yarıda kalsa mesela, ya da herhangi bir taraf iki gün giremese Vikipedi'ye, bu adaylık böyle yarım mı sonlandırılacak?
 4. İşin teknik kısımlarıyla kendisi ilgilenmiyor. Yalnızca adaylıkları kapatıyor, ne tartışma sayfasında ne maddelerde ne de arşivleme işlerinde, kendisinin talep ettiği ve topluluk tarafından kendisine verilen sorumluluğu yerine getirmiyor. Burada sordum, "Kullanıcı:BSRF yardımcı oluyor" dedi. Kendisine ait bir sorumluluk bu, zorla verilmedi, üstelik BSRF de bu sorumluluğu almak isteyenler arasındaydı. Yerine getirmediği bir sorumluluğu taşımasını doğru bulmuyorum.--RapsarEfendim? 16:15, 10 Aralık 2014 (UTC)
1. soruna cevap olarak: Belirtilen sorunların giderilip giderilmemesini o sorunları belirten kullanıcının takip etmesi gerekir. Eğer sadece bir kişi sorun görüyorsa ve diğer oy kullanan kullanıcılar o sorunları görmüyor ya da giderildiğini düşünüyorsa sırf o kullanıcının ikna edilmesi için aylar süren adaylığı hâlâ açık tutmak ne kadar akla yatkın? Eğer 3 kişi karşı çıkıp 10 kişi bu madde SM olsun deseydi, kafa sayımı argümanında haklı olabilirdin ancak şu durumda bu pek de mümkün görünmüyor. Hem, bir kullanıcıya seçkin içerik sorumluluğu verildiyse o kullanıcıya güveniliyor demektir. Eğer yanlış bir iş yapmışsa bu şikayet edilebilir elbette. Ayrıca Rapsar, senin aday gösterdiğin şu maddenin oylamasında ise iki kullanıcının karşı görüşüne rağmen uzun süren tartışmaların ardından madde KM olarak seçilmiş. Hatta o adaylıkta Kibele'nin en son yorumu, cevaplanmamış bir soru içermekteydi. Yani, senin mantığı uygularsak Vikipedi işlemez olur. Sorumlular zaten inisiyatif almak için buradalar. Eğer o adaylıkta iki karşı oy hâlâ duruyor diye adaylık kapatılmasaydı o maddenin hâlâ aday olarak bekleyeceğini sana garanti edebilirim...
4. soruna cevap olarak: Seçkin içerik sorumlusunun görevi adaylığı kapatmaktır. O adaylığı kapattıktan sonra başka bir kullanıcının adaylığı arşive koyması ya da maddeye SM yıldızını koymasının neresi yanlış anlamıyorum. Sorumlu olan koymasaydı, seçilen maddeye, oylama sonucunu referans göstererek ben de koyabilirim. Kullanıcı bilinçli olarak başka bir kullanıcıdan yardım alıyorsa bunun da bir sıkıntısı yok. Eğer kapatılan adaylıklar öylece atıl durumda bekleseydi ya da maddelere yıldız konulmasaydı pekâlâ geçerli bir argüman olacaktı.--Śαвяí¢αи76ileti 08:02, 11 Aralık 2014 (UTC)
"Bir maddenin Seçkin Madde statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, maddeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve seçkin içerik sorumlusu Ahzaryamed tarafından doğrulanır. Eğer yeterli bir süre sonunda seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden silinir ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler." kısmında sorumlulukları belirtiliyor.--RapsarEfendim? 08:09, 11 Aralık 2014 (UTC)
Ayrıca şuradan bakılabilir, şartlı desteklerde kullanıcıyı haber verme olayı gayet güzel uygulanırken, karşılarda uygulanmıyor. Benim izlenimim burada amacın fikir birliğini değil, oy çokluğunu sağlamak ve görevini yerine getirmiş olmak olduğu.--RapsarEfendim? 08:12, 11 Aralık 2014 (UTC)
Benim algıladığım izlenimi şöyle açıklayayım:
Aday madde
 • Destek Destek Eline sağlık (imza).
 • Destek Destek Şartları sağlıyor (imza).
 • Destek Destek Ellerin dert görmesin (imza).
 • Destek Destek (imza).
 • Destek Destek Tebrikler (imza).
 • Karşı Karşı
 1. ne olacak bu kadar çok kırmızı?
 2. maddeye konu ve karakterlerle girilmesi doğru gelmiyor. önce filmin altyapısı olmalı.
 3. konu ile karakter anlatımlarında gereksiz tekrarlar var. 'nakit ödeme', 'aldatma' vb.
 4. vinyet bağlantısı doğru değil ya da bu anlamda kullanılmıyor.
 5. girişte kaynak gösterilmesi istenmiyorsa, 'kariyerlerinde önemli bir sıçramaya yol açtı' gibi yorumlara yer verilmemeli. ayrıca 'gözü yukarıda olan' da ansiklopedik bir tanım değil.
 6. 'Filmdeki hikâye ve zaman örgüsü doğrusal olarak ilerlemiyor olabilir'.. bunu anlayamadım.
 7. 'kabus'ların ve 'hikaye'lerin a'ları şapka ister.
 8. 'Siyah saçlı kadın uykuda olduğu sırada kayboluşu hakkında gerçekleşen'. kaybolan siyah saçlı kadın mı?
 9. 'havaalanında taksi tutarak': 'havaalanından taksiyle' daha iyi olur.
 10. '$50.000' türkçede simgeler rakamdan sonra gösterilir.
 11. 'kendisini aldatırken' yorum.. 'yatakta yakalar' yeterli.
 12. 'Karısının mücevherlerine boya dökmesinin ardından'.. kim döküyor boyayı?
 13. ' tekrardan filmin başına geçer': 'yeniden' demek gerekir.
 14. 'çürümüş bir kadının cesedini' çürüyen kadın değil, ceset olduğu için 'bir kadının çürümüş cesedini' demek gerekir.
 15. 'Geceleyin iki kadın gece cinsel ilişkiye girer.'. gece'lerden biri fazla..
 16. 'Rita anahtarla kutuyu açar ve kuru gürültülü bir şekilde yere düşer.' rita mı düşüyor? kuru gürültülü düşmek?
 17. 'Filmin ikinci kısmı olan bu kısımda': kısımlardan biri fazla.
 18. 'anlatan adama doğru göz gezdirir'. düzeltilmesi gereken bir ifade..
 19. 'olağan üstü' birleşik yazılmalı sanırım.
 20. 'bilinememezlik' değil 'bilinmezlik' olmalı..
 21. 'melek veya şeytan arasındaki tüm benzetmeleri': 'melek ile şeytan' olmalı..
 22. 'Hayatının ilerleyişi bakımından hayal kırıklığına uğramış': düzeltilmesi gereken bir ifade.
 23. 'başrol olarak oynayacak olan kadın oyuncu': 'olarak' fazla, 'başrol oynayacak olan kadın oyuncu' yeterli.
 24. 'Filmin ilk kısmında Adam Kesher'a, yöneteceği filmin kadın baş rol oyuncusu olarak Camilla Rhodes'un seçilmesi için kendisini tehdit eden kişidir.' düzeltilmesi gereken bir cümle..
 25. 'baş rol': birleşik yazılmalı.
 26. eksik karakterler tamamlanacak mı?
 27. 'direkt olarak fotoğraflarına bakarak seçti': 'direkt olarak'a gerek yok gibi.
 28. '"Büyük bir yetenek olduğunu hissettiğim ve iyi bir ruha sahip, zeki, farklı rollere bürünme kapasitesine sahip birisini gördüm.': düzeltilmesi gereken cümle.
 29. ' Bu yüzden çalışma dokusunu, önemli sahnelerini ve hikayenin akışını kaybetti.' düzeltilmesi gereken cümle.
 30. 'senaryoyu sinemaya göre uyarlayarak': 'göre' gereksiz. 'sinemaya uyarlama' yeterli. (imza)
Şu an işletilen sistem, yukarıdaki adaylığı olumlu kapatmayı öngörüyor. Sence bu doğru mudur?--RapsarEfendim? 08:16, 11 Aralık 2014 (UTC)
 • Merhaba. Seçkin içerik adaylık süreçlerinde mevcut şartlar altında vikipedistlerin bu adaylıklarla yeterince ilgilenmemelerinden kaynaklı sıkıntılar mevcut. 2008 yılından bu yana Vikipedi'nin içindeyim. Neyin oylama neyin değil, nerede kelle sayısına bakılır nerede bakılmaz gayet iyi bildiğimi düşünüyorum. Her kapattığım adaylığı kendime göre bir süzgeçten geçiriyorum. Seçkin içeriklerde, olabilecek en azami ölçüyü yakalayabilmek benim de arzum. Bu nedenle özellikle kızıl bağların mavileştirilmesi için çalışılması yönünde uyarılarım oluyor ve adaylıkların üzerinde biraz daha çalışılmasını teşvik etmek hem de bir disipline sokmak adına süre koyuyorum. Şu tarihte kapatılacak diyorum. Kelle hesabına muhtaç bırakmayacak nitelikte seçkin içerik üretilmesi önemli. Bir de daha hazır olmadan adaylığa çıkarıp kervan yolda düzülür hesabı iş yapmayı da doğru bulmuyorum. Kaliteli madde olabilecekler seçkin maddede aday olarak gösteriliyor. Mümkün olduğu kadar işleyişe ses çıkartmıyorum, her şeye müdahale etmeyeyim topluluk seçkin içeriği olgunlaştırır diyorum. Ama yanlış mı yapıyorum diye kendi kendime de soruyorum. Ayrıca arşivleme işi ile ilgili yardımı dokunan, emeği geçen vikipedistlere de teşekkür ediyorum.--ahzaryamedileti 12:23, 11 Aralık 2014 (UTC)
 • Konuyla tam ilgili olmasa da, Seçkin/kaliteli içerik sayfasında gördüğüm bir sorun var. "'baş rol': birleşik yazılmalı." veya "'olağan üstü' birleşik yazılmalı sanırım." yazmaktansa, aradaki boşluğu silmek 3-4 kat daha çabuk halledilecek bir iş. Vikipedi bir işbirliğidir, birlikte iş yapmaktır, hatayı yazmaktansa düzeltmek çok daha hızlı olabilir. --Khutuckmsj 13:17, 11 Aralık 2014 (UTC)
@Ahzaryamed, yukarıda örnek verdiğim adaylığı sen olumlu kapatıyorsun. O "karşı" şablonu "şartlı destek" ise kullanıcılara mesaj atıyorsun ama. Bu kafa sayımı değildir de nedir? Vikipedi:Seçkin madde adayları/1974 FIFA Dünya Kupası bunun bir örneği, destek veren kullanıcıların büyük kısmı hiçbir sorun görmemiş. Bak ufak tefek şeyler bile görmemişler, maddeye dokunmamışlar bile. Benim dikkat çektiğim noktalar ise açıklığa kavuşmamış (bir kısmı kavuşmuş); ancak bu sorunlara rağmen adaylık olumlu sonuçlanmış. Karşı değil de şartlı destek deseydim, bana mesaj atacaktın (daha önceleri olduğu gibi). "Bir de daha hazır olmadan adaylığa çıkarıp kervan yolda düzülür hesabı iş yapmayı da doğru bulmuyorum." fikrine ben de katılıyorum, zaten o yalnızca yorum yapmam veya direkt karşı olmamı belirleyen en önemli etmen o. Sorumlu seçildiysen, sorumluluğunu tam anlamıyla yürütmen gerektiğini tekrarlıyorum.--RapsarEfendim? 16:45, 11 Aralık 2014 (UTC)
 • Yukarıdaki karşı oy gerekçesinin altında senin bu sayılan eksikliklere ilişkin belirttiklerin var. Onları ne yapacağız? (İlgili adaylık Vikipedi:Seçkin madde adayları/Mulholland Çıkmazı.) Keşke onları da altına ekleseydin. Madde değerlendirmelerinin senin ifade ettiğin gibi sığ olmadığı aşikar. Oylamalarda ya destek ya da karşı oy arıyorum. Bu kelle sayımı değil. Karşı oy kullananların karşı çıktıkları hususlar ile ilgili takipleri ile şartlı destek veya çekimser oy kullanan vikipedistlerin tutumları bir değil. Bu netleştirmeyi yapmak benim sorumluluğumda. Tekrar ediyorum; "benim görevim topluluk kararını onaylamak". Vikipedi:Seçkin madde adayları sayfasında yazan yönergeyi bir daha okumanı öneririm.--ahzaryamedileti 19:52, 11 Aralık 2014 (UTC)
 • taraf olmamakla beraber, si denen şeyin tr. viki'de standardının çok çok düşük olduğuna inanıyorum. ben sis olsam mesela çoğu maddeyi si yapmazdım kolay kolay. biraz çıtayı yüksek tutmak gerekiyor. diğer vikilerdeki maddelere bakınca bizim si'lerden utanıyor insan. (hepsi değil tabii)ANADOLU (mesaj) 20:19, 11 Aralık 2014 (UTC)

Vikipedi - 2015'in İlk İstanbul Buluşması![değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar,

Ocak ayı ortalarında bir Vikipedi buluşması düzenlemeyi öneriyorum. Uzun zamandır bir araya gelmedik, aramıza yeni yüzler katıldı. Wikimedia CEE 2014'ü anlatmak, oradaki bazı fikirlerin uygulanabilirliği konusunda görüşlerinizi almak istiyorum. (Not: CEE2014 notlarım uzun olduğu için henüz toparlayamadım, kesintisiz 3-4 saat vaktim olduğunda burada detaylıca paylaşacağım.) Daha önceleri de yaptığımız gibi bir cumartesi günü 16:00 sonrasında İstanbul'un Taksim veya Beşiktaş gibi merkezi bir noktasında bir kafede oturalım, biraz sohbet edelim. Bu buluşmayı kullanıcılara mesajlar ve sitenotice (ana sayfanın üstündeki duyuru alanı) ile duyurabiliriz.

Kimler ilgilenir? --Khutuckmsj 11:28, 25 Aralık 2014 (UTC)

Yer tercihi uygundur. 19 Ocak'tan itibaren uzun süre İstanbul'da olacağım. Tarih uygun olursa katılabilirim.--Śαвяí¢αи76ileti 14:37, 25 Aralık 2014 (UTC)
Katılabilirim ben de bir terslik olmazsa. --Sadrettin mesaj 06:22, 26 Aralık 2014 (UTC)
 • Katılmayı çok isterdim ama bu defa imkansız. Fakat, muhabbetin ses kaydını sonra dinlemeyi çok isterim. Bu güzel insanlar bir araya gelince muhakkak güzel geçecektir.--i.e.msj 08:45, 26 Aralık 2014 (UTC)
 • Şubat tatili zamanlarında olsa benim için iyi olur. Ya da bir hafta sonu. İnternet üzerinden de düzenleyebilsek. Ya da düzenli olarak IRC sohbetleri düzenlesek iyi olur. --Uğurkentmesaj 15:45, 26 Aralık 2014 (UTC)
 • Herkes kendi ile ilgili durumu yazdığından bende yazmak istedim. 15 Ocak tarihinde iznim bitiyor ve evime döneceğim. Bu nedenle 3 ve 10 Ocak tarihleri dışında yapılırsa üzülerek bu toplantıyı kaçıracağım ama İncelemeelemani'nın dediği gibi ses kaydını dinlemek isterim ya da müsait olunursa Skype tarzında bir program ile orada olamayıp olmak isteyenler de katılabilir diye düşünüyorum. Tabi ki böyle bir imkan olursa. Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 10:25, 27 Aralık 2014 (UTC)
 • "İlk buluşma" deme sebebim, daha bol bol buluşma düzenlememizi istemem :) 24 Ocak Cumartesi, saat 16:00 kimlere uygun, farklı öneriniz var mı? Bana her cumartesi uygun, 24'ü sömestr tatilinin ilk günü. --Khutuckmsj 11:12, 27 Aralık 2014 (UTC)
O tarihte İstanbul'da olacağım. Bana uyar.. Açık adres yazmayı unutmayın :) --Sralp2 (mesaj) 18:56, 27 Aralık 2014 (UTC)
Tarih bana da uygun ancak ses kaydı biraz sıkıntılı olabilir zira konferans tarzı olmayacağına göre ikili ya da üçlü grup konuşmaları olacağından sesler birbirine karışabilir Face-smile.svg--Śαвяí¢αи76ileti 19:54, 27 Aralık 2014 (UTC)
Varsın olsun Sabri76 gelemiyoruz bari o şekilde dahil olmaya çalışalım :) Fenerli1978Buyrun beniiiim? 20:05, 27 Aralık 2014 (UTC)
Olur. Bir de şunun veya şunun gibi bir anı da olur. (Bu arada her iki fotoğrafın da değişmeyen yüzü Khutuck)--Śαвяí¢αи76ileti 20:11, 27 Aralık 2014 (UTC)
Değişen kısmı ise saç/göbek oranım :( --Khutuckmsj 20:27, 27 Aralık 2014 (UTC)
 • Tamam. O tarihte oradayım :) Bir ara telefona IRC uygulaması yüklemiştim, Whatsup grubu gibi IRC kanalını takip etme imkanı oluyordu ama IRC bağlantısı sürekli olmadığı hep kesildiği için IRC uygulamasını da sildim. IRC'yi takip etsem çok iyi olacak aslında. --Sadrettin mesaj 18:56, 30 Aralık 2014 (UTC)
 • Bir ara bende IRC ye giriyordum ama genelde kimse yok. Whatsapp veya başka bir programda bir grup kurulsa faydalı olabilir diye düşünüyorum. Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 19:35, 30 Aralık 2014 (UTC)
Facebook grubumuz var, ama gizli. Kullanıcı:Ozankra ve Kullanıcı:Supermæn orada yönetici. Açık grup haline getirsek iyi olabilir, olmadı baştan bir açık grup kuralım. --Khutuckmsj 22:40, 30 Aralık 2014 (UTC)
 • Ben bir grup kurdum. Yine kapalı bir grup! Eğer çoğunluk isterse grubu açığa çevirebiliriz. Ve isteyen arkadaşlarada yöneticilik verebilirim. Selam ve saygılarımla, iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 00:00, 31 Aralık 2014 (UTC)
 • Güncel: Taksim veya Beşiktaş'ta 10 kişilik bir grubun rahatça oturup sohbet edeceği bir yer için öneriniz var mı? --Khutuckmsj 10:07, 13 Ocak 2015 (UTC)
Beşiktaş'ta motorların iskelesini arkana al sağa sahil tarafına git, Cafe Point (adı hala öyleyse mi bilmiyorum) geniş, rahat masa ve oturma yerleri olan bir yerdir.--Sralp2 (mesaj) 17:02, 13 Ocak 2015 (UTC)

Denetçi istekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikipedi:Denetçi isteği sayfası ilgi bekliyor. Eldarion en son 5 Kasım'da etkinmiş. Elmacenderesi'ne 19 Aralık'ta, Sadrettin'e 26 Aralık'ta konuyla ilgili mesaj atıldı ama değişen bir şey olmadı. Yeni bir denetçi seçimi dahil tüm seçeneklerin değerlendirilmesi gerekiyor.--B.S.R.F. 💬 08:03, 3 Ocak 2015 (UTC)

Eldarion ve elmacenderesi işlemleri sürdürüyorlar sağolsunlar, ben bu sıralar pek ilgilenemiyorum, haftada birkaç kez ilgileniyorum. Yılbaşından önce talepleri kontrol ettim ama cevap yazmadım. Cevap yazarım en kısa sürede. --Sadrettin mesaj 08:30, 3 Ocak 2015 (UTC)
 • Turgut46 iki aydır engelli mesela. İlgilenen yok. Engelleme hatalı ise, o iki ayda Turgut'un yapamadığı katkıları varın siz düşünün. --bermanya 13:52, 3 Ocak 2015 (UTC)
 • Bence yeni bir Denetçi seçelim. Fazla denetçi göz çıkarmaz hacitalhamesaj at 15:11, 3 Ocak 2015 (UTC)
 • Ben de yeni bir denetçi çıkarmamız gerektiğini düşünüyorum. Küresel politikaya göre her vikide en az iki aktif denetçi olmak zorunda. Örneğin, bir kişi aktif olup diğer iki kişi aktif olmazsa üç denetçinin de yetkileri alınır. Ona göre düşünmek lazım. Fazla denetçiden zarar gelmez. --Uğurkentmesaj 15:18, 3 Ocak 2015 (UTC)
 • Bence de bu işe bir el atılmalı. 3 aydır engelliyim ve 3 aydır davanın sonuçlanmasını bekliyorum. Bu konuda hiçbir açıklama yapılmaması ve diğer hizmetlerden yardım talebime yine engel ile cevap verilmesi de ayrı bir şey tabi. Bir kullanıcının içinde bulunduğu durumu ifade etmesi de yasak sanırım her ne kadar haklı bile olsa. --193.255.94.148 08:35, 7 Ocak 2015 (UTC)

Nobel Şablonları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dün gece iki IP'den [1] [2] Nobel Ödülü kazananların şablonlarının hepsi değiştirildi. Şablonların uzunlukları nedeniyle yıllara bölünmüş olarak sayfaların altlarına eklenenler bütün yılları kapsayan şablonlarla değiştirildi. Ne var bunda İngilizce Vikipedi'de öyle yapılıyor diyebilirsiniz. Ancak, sayfanın altında başka şablon yoksa şablon görünür olarak geliyor ve bu da sayfalarda kalabalık ve gerip bir görünüm olmasına yol açıyor. Son olarak bugün kaldırılan şablonların Hızlı Silinecek olarak işaretlendiğini ve sayfalarda daha da garip bir hal oluştuğunu gördüm. Bu sayfalarla ilgili artık düzeltme ya da inceleme yapmayacağım. Konuyu buraya taşımak istedim. Bu değişiklikleri yapan arkadaş bu kadar çok sayfada değişilik yapacaksa kime sormuş, haber vermiş, kimin bilgisi var, engellendiktn sonra başka IP'den neden devam etmiş, Mesaj bırakıldığında neden bir açıklama zahmetine girmemiş gibi sorular da cabası olmak üzere Nobel kazananların sayfalarının durumu ne olacak? Ne yapacağız? Bu haliyle Kalsın mı? Silinen şablonların akıbeti ne olacak? Saygılar --Sralp2 (mesaj) 20:30, 4 Ocak 2015 (UTC)

 • Konuyu Mavrikant ilede konuşmuştum. Benim düşüncem sayfanın altında olduğu için şablonun bu şekilde kalması yönündedir. Kimin yaptığı ile ilgili olarak ta muhtemelen eski kullanıcılardan herkesin tahmin edebileceği biri. Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 21:45, 4 Ocak 2015 (UTC)
Türk Süvarisi böyle şeylerle uğraşıyordu. Boş yere engellendi. Adil kullanım gibi gerekçelerle çalışkan kullanıcılar uzaklaştırılmamalı. Ben yazarların altındaki şablonları kabul ettim. Zaten üç- beş tane yazar hariç içerik kısıtlı. 1976-1990 arası Nobel alanlar gibi şablonlar yer alıyordu. 15 yıllık Nobel sahiplerini koymak yerine tamamının yer alması gerektiği düşüncesindeyim. Bir kısmının yer almasını anlamamaktayım.--Kafkasmurat- 21:58, 4 Ocak 2015 (UTC)
İngilizce- Orhan Pamuk İngilizcede de böyle. Ayrıca hepsinin yer aldığı bir şablon ileride fazla kısımların collapsable yapılma olanağını getirir. Bir kısmı yer alacaksa hiç yer almasın daha iyi. Kategoriler var zaten. --Kafkasmurat- 18:32, 7 Ocak 2015 (UTC)

Hizmetli(ler) ve tarafsızlık konusu üzerine bir hatırlatma.[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Şurada görülen değişiklik sonrası bir kullanıcının değişiklik özetinde "ansiklopedik olmayan bilgi eklentisi" gibi fevkalade alakasız bir gerekçeyi de dayanak göstererek geri çevirdiği katkı ve içeriğinin de kapsama dahil edilebileceği bir durumdan ötürü meseleyi bir hizmetliye (Khutuck) bildirip, Vikipedi'nin tarafsızlığıyla ilgili konularda gereken uyarıları hep aynı kullanıcıların yaptığını, sürekli aynı kullanıcıların uyarısıyla karşı karşıya gelenlerin sanki bir Vikipedi politikası değil de bu 2-3 kişinin kendi görüşleriymiş gibi bir algıya kapıldıklarından Vikipedi'nin tarafsızlığını zedelemekten imtina etmediklerini anlatmaya yeter şeyler söyledim kendisine. Buna karşılık ise, diyaloga geçtiğim hizmetlinin beni doğrusu pek de şaşırtmayan ilgisizliği ile karşılaştım.
  Maddede geri çevrilen katkıda en basitinden "eylemlerin" -bakınız "eylem" diyorum- en bilenen talebinin "Türkiye'nin koridor açması" olduğunu sağır sultan duydu, biliyor olmasına rağmen Khutuck isimli hizmetli bana sadece "ansiklopedik olmayan bilgi eklentisi" kısmı hatalı olabilir diye bir yanıt verdi. "Olabilir demiş üstelik. O da belirsiz yani. Maddedeki taraflar kısmında ise kuruluş, örgüt, kitle yerine yalnızca PKKlılarmış gibi gerçekleri yansıtmayan maksatlı bir içerik katkı geri çevrildiği için tekrar yer bulmuş maddede. Sadece şu ve şı bağlantıdan dahi görülebileceği gibi destek verenler, PKK ile sıkıştırılmaya, özetlenmeye hiç de öyle müsait değildir ve bu gibi bilgiler için internet ortamında doğrular kaynakları bulmak son derece kolaydır. Ve bunlar da zannediyorum ki Khutuck dahil buradaki çoğunluk tarafından gayet iyi bilinmektedir. Başta bu hizmetliye olmak üzere TBA ile ilgili gereken değeri, özeni göstermek konusunda pasif kalan hizmetlilerin hem Vikipedi'nin güvenilirliği hem de ciddiye alınırlığında en belirleyici niteliği taşıyan "tarafsızlık" meselesinde üzerlerine düşeni yapmaktan geri durmamalarını bekliyor, daha önem verici davranmaya davet ediyorum kendilerini. Vitruvian (mesaj) 01:47, 9 Ocak 2015 (UTC)
Kullanıcının geriye aldığı değişiklik için bir şey diyemem ama Vitruvian; bir kaç şey söylemek isterim. Şöyle ki; ben son üçbuçuk aydır haber seyretmiyorum ve Google News'ın takındığı politika nedeniyle haber sitelerini gezmiyorum. Yanlış anlamadıysam, herkesin gündemi takip etmesi gerektiği gibi bir düşünceye sahipsiniz. Bu bana göre yanlış. Bunun yanı sıra buraya katkıda bulunan kullanıcı hizmetli bile olsa, gönüllülük esas olduğunu da unutmamalıyız. Zaten hizmetli seçimlerinde de, sorunumuzun bu olması nedeniyle büyük yargılamalar yapıyoruz ya, neyse yeri burası değil. Bu hatayı benimde yaptığım zamanlar oluyor. Bu konuda sadece size söylediğim bir şey değil yani. Ancak aaaa bak bu hizmetli benim dediğimi yapmak zorunda veya görevi bu onun gibi düşüncelerden ben başta olmak üzere şiddetle kaçınmalıyız. Dediğim gibi; ben yazdıklarınızı gündem ve içerik bakımından değerlendirmiyorum. Neyse uzatmayayım.--i.e.msj 09:39, 9 Ocak 2015 (UTC)
Bu konuda hizmetli ve hizmetli olmayan kullanıcı ayrımı yapmayı gerektirecek bir şey yok. Hizmetli de insan olduğundan o da yanlış değerlendirme yapabilir (buradaki değişikliğin yanlış olduğunu söylemiyorum). Olayı bu maddeye indirgemek ve bu madde özelinde bir şey demek istemiyorum, yeri burası değil ama "sağır sultan duydu" diyerek katkılar yapmıyoruz burada, bunu yıllar içerisinde öğrenmiş olmanız lazım. Kaynaklar lazım, hem de güvenilir kaynaklar. Öte yandan ilk paragrafında bahsedilen tartışmaların ilgi görmemesi kısmına noktası virgülüne katılıyorum, burada da iğne-çuvaldız olayını da hatırlatmak istiyorum. Siz de bu topluluk içerisinde oluyorsunuz zaman zaman. Her tartışmada fikir belirtmek zorunda elbette değilsiniz; ancak hem "tartışmalar ilgi görmüyor" demek hem de nadiren tartışmalara katılmak birbirleriyle tutarlı olmayan hareketler. Evet, herkes her konu hakkında bilgi sahibi olamaz, bilgi sahibi olunmayan konularda fikir belirtmek de yarardan çok zarar verir. Ancak politikaları bilen her kullanıcı, en azından silinme tartışmalarında, kaliteli/seçkin madde adaylıklarında fikir belirtebilir.--RapsarEfendim? 09:43, 9 Ocak 2015 (UTC)
Vitruvian, i.e., Rapsar, Bu hafta 400'ün üzerinde değişikliği inceledim. Yukarıda bahsettiğiniz değişiklik de bunlardan biri. Tarafsızlık ile alakasını anlayamadım. Bu madde devriye sisteminden sonra açılmış ve incelenmiş sürümdeki bilgilerin kaynaksız değiştirilmesi söz konusu. Ayrıca eylemlerin bittiğine dair herhangi bir haber de göremiyorum. Hem yanlış hem de kaynaksız eklemeler mevcut. Zaten kaynak ekleyen kişi de değişikliğinde ısrar etmemiş, başka bir ekleme yapmıştır. Buradaki yanlışı anlayabilirsem mutlu olacağım.--Kafkasmurat- 09:59, 9 Ocak 2015 (UTC)
 • Arkadaşlar ben "hizmetli"yim, "yönetici" değilim. İki kullanıcı bir maddeyi Viki kurallarına uygun olarak düzenlerken bir hizmetli olarak müdahale etmem yersiz olurdu. Kobani konusunda da pek bilgili değilim zaten. İçeriğe yönelik anlaşmazlıkların (ki anlaşmazlık da yok) maddelerde Vikipedistler tarafından çözülmesi gerekli, Kullanıcı:Vitruvian'ın verdiği bağlantıda da kullanıcılar tarafından çözülmüş. --Khutuckmsj 12:32, 9 Ocak 2015 (UTC)
 • Bu tür münakaşaların topluluğun vaktini çalmaktan başka bir işe yaramadığını düşünüyorum. Ne olduğunu hala anlamadığım bir şey için güzel vaktinizi harcadınız. Sorun değil katkı üretmeye odaklanalım. --Kafkasmurat- 20:45, 9 Ocak 2015 (UTC)
Neyin ne olduğunu gayet iyi biliyor, cevabını bildiğin soruları da sormamanı tavsiye ediyorum. Yaptığın niyetli hiçbir değişiklik gerekli alma, taraflı katkının da lehine olmayacağını da iyice kavradığını zannediyorum. Benim maksadım hizmetlileri uyarmak, buraya yazan kullanıcıların yorumlarının içeriğini ne olacağını zaten biliyorum. Nicelik bakımından kazanamayan, bir başarısızlık tablosuyla karşı karşıya olan Türkçe Vikipedi'nin nitelik bakımından da aynı durumda olmaması için gayret sarfeden kullanıcıların çoğalması dileğiyle. Ben böyle konularda yorulmam ayrıca, rica ederim beni düşünmeyin. :) Vitruvian (mesaj) 21:43, 9 Ocak 2015 (UTC)
Vitruvian Biliyorsan bize de söyle de anlayalım. Bu kadar tantana niye? O kadar yazıp hiçbir şey söylememeyi başarmışsınız. Derdiniz nedir, kısa yoldan söyleyin. --Kafkasmurat- 22:05, 9 Ocak 2015 (UTC)
Yapılan geri alma işleminden sonra kullanıcı vitruvian'ın neden değişikliği yapan devriye'ye danışmayıp ya da gerekli şekilde maddeyi düzenlemeyip durumu doğrudan bir hizmetliye 'şikayet' ettiğini anlayamadım. Yapılan değişikliği inceledim, abes bir durum da göremedim. Zaten değişikliği geri alan devriye de açıklamasını yapmış kaynak yoktu diye. Vitruvian'ın taraflılık konusundaki suçlamaya varacak ifadelerini de değerlendirmeye almamız lazım öyleyse. Zira bana bu durumda "taraflı" yaklaşım olayı ters taraftan görünüyor.Yağmurlukörfez 23:16, 9 Ocak 2015 (UTC)

Türkiye Hükûmeti - Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti[değiştir | kaynağı değiştir]

14. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti şeklindeki isimlendirmeler görüş alışverişi yapılmadan 14. Türkiye Hükûmeti olarak çevrilmişti. İlk şeklin doğru tamlama olduğunu düşünüyorum. Bu konuda fikir belirtilebilir mi? --Sadrettin mesaj 12:37, 11 Ocak 2015 (UTC)

Bu gibi maddelerde ana madde isminin baz alınması gerektiğini, Türkiye Hükûmeti olarak kalması gerektiğini düşünüyorum. Hatta bana göre resmî kurum isimlendirmeleri de buna göre yeniden tartışılmalı. --cobija 12:54, 11 Ocak 2015 (UTC)
Madde bazlı tartışmaları köy çeşmesine taşımasak çok iyi olacak. Burada konuşulması gereken konular arkalarda kalıyor bu sebepten dolayı.--RapsarEfendim? 12:57, 11 Ocak 2015 (UTC)

Bekleyen Değişiklikler Teşekkürü[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar. 20 Aralık'ta kırmızı alarm vermemize sebep olan ve bekleme süresi 57 güne ulaşan bekleyen değişikliklerin birikmesi sorununu kontrol altına aldık gibi görünüyor. 4200 bekleyen değişiklik, yeni devriyelerimiz ve tecrübeli kullanıcılarımızın çabalarıyla 20 günde neredeyse tamamen temizlendi. Mavrikant'ın oluşturduğu bu grafikte süreci görebilirsiniz. Bermanya'ya alarmı için, tüm devriyelerimize emekleri için çok teşekkürler. --Khutuckmsj 19:29, 11 Ocak 2015 (UTC)

Ben ve diğer devriye arkadaşlar adına yeni gelen devriyelere buradan teşekkür ederim. Ekim ayından beri bekleyen değişikliklerle uğraşıyordum fakat bir türlü azaltamıyordum. Hele şükür bitti. Umarım tekrardan tavan yapmaz. --Uğurkentmesaj 19:33, 11 Ocak 2015 (UTC)

Öncelikle herkese bende çok çok teşekkür ederim. Benim bu konu ile ilgili bir 2 tane teklifim var. 1. Günlük 100-150 arasında sayfada sürüm kontrolü oluşuyor. Buda 5 kişi günde 30 sayfayı kontrol etse böyle bir birikim tekrardan olmaz diye düşünüyorum! 2. Yapılan değişiklikler kaynaksız yapıldıysa bunları küçük bir google araması ile kaynağını bulup sayfaya ekleyelim, ya da diğer dillerden kontroller yapalım ve emin olmadığımız değişiklikleri onaylamayalım. Tekrardan herkese teşekkürler ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 19:48, 11 Ocak 2015 (UTC)

 • Hemen ben de bi teklif yapayım: Kırmızı alarmdan sonra devriye olanların listesini yaptım. Tecrübeli devriyeler bu arkadaşların kabul/red ettiği değişiklikleri incelesin. Eğer bir hata varsa kullanıcıyı bilgilendirelim. Hepsini inceleyecek değiliz ama en azından bir başlayalım --Hacitalha 19:44, 12 Ocak 2015 (UTC)

Bürokratlık başvurusu/Uğurkent[değiştir | kaynağı değiştir]

Selam Vikipedistler, buradaki oylamaya katılırsanız iyi olur. İyi Vikiler. --Uğurkentmesaj 14:52, 12 Ocak 2015 (UTC)

Bir anlayan?[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Belki yanlış anlıyorum; aşağıdaki ağır dilden anlayan biri var mıdır acaba diye sormak istedim. (7 numaralı Mühimme defterinde yer almaktadır.) Emin olamadım okuduğuma ama eğer doğruysa Osmanlı'nın bir döneminde (1560'larda) verilmiş ilginç bir hükmü göstermiş oluyor bu. Yeniçerinin birine 5-6 okkadan fazla "sakız" satan bir gayrimüslimin ceza olarak küreğe gönderilmesi olarak anlaşılıyor ilk birkaç okumada. Sakız konusuna takıldım, gerçekten bahsedilen şey sakız mıdır burada? Hiç duyduğum bir şey de değil bu zira:
« Sakız'da, Yeniçeri Mahmud'a sakız sattığı bildirilen Yani veled-i Yorgi adlı zimmînin küreğe gönderilmesi.
Sakız sancağı beğine ve kâdîsına hüküm ki: Hâliyâ sen ki kâdîsın, Sakız'da Mukâta‘ât Nâzırı Ramazân ile mektûb gönderüp; "cezîre-i Sakız'da vâkı‘ olan sakızun hıfz u hırâseti asîr olmağın kadîmden müslimân ve eger kefere yedinde sirka olunmış sakız bulundukda muhkem siyâset olunmağla zabtolunup hâliyâ Yeniçeri Mahmûd nâm kimesnenün elinde beş-altı vukıyyeden ziyâde sakız bulunup sü’âl olundukda; "Yani veled-i Yorgi nâm kimesneden gice ile satun aldum." diyü i‘tirâf eyledüği sicill olunduğın" i‘lâm itdüğün ecilden mezbûr zimmî küreğe konılmasın emridüp buyurdum ki: Vusûl buldukda, arzolunduğı gibi ise mezkûr zimmî[yi] emrüm üzre küreğe gönderesin. »


---Vitruvian (mesaj) 23:30, 12 Ocak 2015 (UTC)

 • Muhtemelen afyon sakızıdır. --Abuk Sabuk 00:00, 13 Ocak 2015 (UTC)
 • Anlaşılan Yorgo oğlu Yani sakız (mastik) ticaretini düzenleyen mevzuatı -sanırım o üretimin hepsi saraya gidiyordu- ihlal etmiş. --E4024 (mesaj) 16:51, 13 Ocak 2015 (UTC)
 • Bahsedilen sakız "damla sakızı"dır. Sakız Sancağı, Sakız Adasıdır. O dönemde sadece bu adaya özgü bir üründür, ticari değeri yüksektir (safran ve diğer baharatlar gibi) devletin tekelindedir (diğer bir çok ürün gibi) vb.--Sralp2 (mesaj) 17:06, 13 Ocak 2015 (UTC)
 • Bana da afyon gibi geldi çünkü afyon sakız gibi küçük haplar şeklinde yapılıyormuş. -- •Master•Hobbit•Mc• Mesaj 19:39, 13 Ocak 2015 (UTC)
 • Biraz araştırdım ama sakız adasında afyon üretimiyle ilgili hiçbir şey bulamadım galiba sakızın kendisi değerli Sralp'a katılıyorum... -- •Master•Hobbit•Mc• Mesaj 19:57, 13 Ocak 2015 (UTC)
 • @Sralp2'ın verdiği bilgi doğru. Buğday nasıl stratejik öneminden dolayı ticareti devletin iznine tabi ise damla sakızı da az ve değerli olmasından dolayı izne tabi. Yorgi Amca belli ki ya izin almadan ya da izin verilen kotadan fazla satış yaptığı için kürek sallamak zorunda kalmış. --cobija 09:33, 14 Ocak 2015 (UTC)
 • Teşekkürler arkadaşlar, biraz daha detaylı araştırınca damla sakızı olarak anlaşılabileceğini gördüm. Vitruvian (mesaj)

Selfie mi, Özçekim mi?[değiştir | kaynağı değiştir]

Lütfen oylamaya katılarak siz de bir görüş bildiriniz. Hayırlı günler. --Turgut46 16:24, 13 Ocak 2015 (UTC)

MİT'in El-Kaide'ye gönderdiği tırlar[değiştir | kaynağı değiştir]

http://karsigazete.com/gundem/durdurulan-mit-tirlari-ile-ilgili-sok-edici-belgeler-ortaya-cikti-h23939.html

Böyle belgeler açığa çıktı ancak Gizli ibaresi yer alıyor ve bunu bilgi olarak Vikipedi'de kullanmalı mıyız? Twitter ve Facebook'un akşam saatlerinde bu belgeler yayılmasın diye engellenmesi gündemde. http://www.hurriyet.com.tr/gundem/27964527.asp

Ԙobserve 10:07, 14 Ocak 2015 (UTC)

Türkiye Cumhuriyeti yasaları Vikipedi'yi bağlamaz. Burası ABD gibi özgür bir ülke üzerinden yayın yapan kar amacı gütmeyen özgür bir ansiklopedi. Sizin bunları Vikipedi'ye yazmanız devletin size dava açmasına neden olabilir ama vakıf IP adresinizi veya kişisel bilgilerinizi devlet ile paylaşmaz. Open Proxy üzerinden de giriş yaprak ekleyebilirsiniz. Size kalmış. --Mavrikantmsj 10:13, 14 Ocak 2015 (UTC)
Benim bahsetmek istediğim mesele paylaşılıp, paylaşılmaması değil de, vakfın IP adresini veya kişisel bilgileri paylaşıp, paylaşmaması üzerine. Mavrikant yanlış biliyor olabilirsiniz. Birincisi Türkiye üzerinden giriş yapıyorsanız zaten vakfa müracaat etmelerine gerek yok ama bunu düşünecek adam lazım. İkincisi ise; adli bir konuda vakıf, Türk adli makamları ile kullanıcının buraya verdiği kadar tüm bilgilerini paylaşır. (Ancak Vikipedi yapısı nedeniyle, IP adresi veya e-posta dışında fazladan bilgi edinebileceğini düşünen hâkim de, bir şey bilmiyor demektir.) Üçüncüsü Open Proxy IP tespit edilememesi için kullanılan bir yöntem değildir. Tor üzerinden gelen IP adresleri dahi (Tor'da Proxy kullanımı hariç (O da zor değil de, yurt dışında bir vpn sunucudan sonra iki üç proxy atlatırsanız bulunmayabilirsiniz.)) tespit edilebilir. Konu zaten bu değil de, yanlış bilgilendirme olmasın diyerek yazdım. Başka bir amaç gütmüyorum. --i.e.msj 10:27, 14 Ocak 2015 (UTC)
Vakfın bilgi paykaşımı için şartları burada. ABD yasalarına göre davranıyorlar fakat bütün yasaları okumadan karar vermek imkansız. En azından 30 iş günü bekliyorlarmış. 10 gün önceden de kullanıya bilgi veriyorlarmış. Ayrıca isteği reddetme hakları da var. İsteyen uzun uzun okuyabilir. --Mavrikantmsj 11:25, 14 Ocak 2015 (UTC)
Her belgeyi kullanıyorsak Vikipedi'nin tapusunu da siteye ekleyelim. Vikipedi aslında benimdir. Jimbo'ya ödünç vermiştim. Belgesi var, demin yaptım. --Kafkasmurat- 15:52, 14 Ocak 2015 (UTC)
Buna kimse inanmaz işte. :))) Vitruvian (mesaj)
 • Bunlar gelişi güzel bilgi değil, imzalı mühürlü savcılık tutanakları. AKP-Cemaat_çatışması#TIR_krizi başlığınını geliştirilmesi ve ayrı bir madde haline gelmesinde kullanılabilir. --Mavrikantmsj 23:38, 14 Ocak 2015 (UTC)
 • KD olsa bile bu işler öyle kolay değil. Yıllar önce tam hatırlamıyorum ama emniyet müdürü hakkında bazı iddialar Vikipedi'de bulunurken resmi yüksek makamlar tarafından tehdit olabileceğini düşündüğüm bir şikayet gelmişti ve apar topar o kısım silinerek sürüm geçmişi temizlenmişti. O zamandan bu zamana değişimleri düşünürsek, bir madde yüzünden tüm bir sitenin engellenebildiği ve bu konuda son yıllarda ciddi kısıtlamalar yapıldığı memleketimizde RTÜK'ün yasaklamak için her şeyi yapabileceği bir bilgiyi Vikipedi'de kullanmak cidden yürek ister Face-smile.svg--Śαвяí¢αи76ileti 07:49, 15 Ocak 2015 (UTC)
 • Konu, belge KD olarak görülüyorsa kullanılabilir ki zaten o belgedekiler hem dış basında hemde bir çok sosyal medyada paylaşıldı. Mit tırlarında taşınan silahların listesi çarşaf çarşaf gazetelerde yayınlandı. Facebook ve twitter sitelerinin engellenmesi gündemde. Bizde yayınlarsak en baba siteyi kapatırlar. Burası Türkiye maalesef. Paylaşacak kişiye bir şey olacağını sanmam.  :) Sait71 07:53, 15 Ocak 2015 (UTC)

Vikipedi'de Gözaltı Süresi Ne Kadardır?[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Merhaba, hizmetli Kullanıcı:Kibele tarafından gözaltında tutuluyorum. İki maddede görüşlerinize ihtiyacım var. Bunlar ilk değil, bu gidişle son da olmayacak. Sırf ben ekledim diye Gerçek İsa Kilisesi'ndeki yanlış şablonunu kaldırdı. Lütfen maddeyi inceleyiniz. En çok sayıda Vikipedi'de bulunan bir madde. Dua kitabından kopyalanmış gibi. Tartışma:Gerçek İsa Kilisesi'nde fikrinizi belirtirseniz sevinirim. Ayrıca Tartışma:Osmanlı'da eğitim'deki tartışmamızda da kaynağı spam sitelerden biri olan ifadeleri silmem Kibele engeline takıldı. Maddeyi baştan sona yeniledim, sırf ben sildim diye kendisi önyargılı biçimde geri alma işlemleri yapmaktadır. Bizden daha marjinal ve aydın olan tüm arkadaşlarımıza ve bu değerli hizmetliye seslenmek istiyorum. Osmanlı, Türklük vs. maddelere katkı yapan arkadaşlarımız yobaz olmayabilir. Şahsen ben ilgili maddelerin olmaması nedeniyle utanıyor ve alanım olmamasına rağmen Osmanlı hukuku, Osmanlı İmparatorluğu'nun dış ilişkileri, Osmanlı'da ulaşım ve haberleşme vs. gibi birçok maddeyi yazmaya çabalıyorum. Her yıl milyonlarca kez okunan Osmanlı İmparatorluğu maddesinin hali, Türkçe Vikipedi'nin genel görünümü gibidir. Birçok yanlış var ve ilgili kişiler de önyargılı kişilerce küstürülüyor. Lütfen bilgi vermemizi engellemeyiniz. --Kafkasmurat- 22:14, 14 Ocak 2015 (UTC)
beni gözaltında tutmaktan vazgeçin kafkasmurat.. --kibele 23:08, 14 Ocak 2015 (UTC)
Göz altı süresi 3 ila 6 ay arasında değişiyor, kim kimi gözaltına almış onu anlayamadım. Şaka bir yana, Burda bilgi vermenizi engelleyen kimse olmaz, en doğrusu bu konuları tartışma sayfalarında karara bağlamaktır. Fagusmsj 17:59, 16 Ocak 2015 (UTC)
Fagus ve diğer ilgili arkadaşlarım, engellendiğim için yanıt veremedim. Topluluğun bu hizmetliye kayıtsız kalması ve diğer hizmetlilerin de alakadar olmaması nedeniyle artık katkı yapmak imkansız hale gelmiştir. İki yıldır en ufak münakaşada yalnızca beni engelleyen, katkılarımı göz altında tutup tarafımı taciz eden bu kişi yüzünden elimden geldiğince buralardan uzak durmaya çalışacağım. Ayrıntılı bilgi ve çalışmalar hakkındaki sorularınız için mesaj atmaktan çekinmeyiniz. --Kafkasmurat- 19:00, 28 Ocak 2015 (UTC)

Commons:Yılın Resmi/2014[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba Vikipedistler, 17 Ocak 2015, 00:00 (UTC) ile Commons'ta Yılın Resmi yarışması başlayacaktır. Her sene Vikipedi'nin en iyi resimlerinin seçildiği yarışmaya saatler kaldı. Beğendiğiniz resimler için oy kullanmanız iyi olur. Oy kullanmak için ise 1 Ocak 2015'ten önce Commons'ta açılmış bir hesabınız ve herhangi bir viki projesinde en az 75 değişikliğiniz olması gerekmektedir. Türkçe Vikipedi'de bu şartı sağlayan yüzlerce kullanıcı var. İlk tur 31 Ocak 2015'e kadar sürecek. En çok oy alan resimler ikinci tura çıkacak. Her türlü soru için bildirime açığız. Herkese kolay gelsin. --Uğurkentmesaj 21:08, 16 Ocak 2015 (UTC)

24 Ocak İstanbul Buluşması[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar. Bugün Beşiktaş'a uğradım, Kullanıcı:Sralp2'nin belirttiği mekanlara baktım. Fiyatlar biraz yüksekti. Farklı bir önerisi olan yoksa Barbaros Bulvarı'nda Beşiktaş'a en yakın olan Starbucks'ın ikinci katında buluşmayı öneriyorum. Burada 24 Ocak Cumartesi, saat 15:00 uygun mudur? Ben erken saatlerde orada olacağım. Fikir birliğine ulaşırsak bir de sitenotice çıkalım derim.--Khutuckmsj 18:08, 18 Ocak 2015 (UTC)

 • Hani böyle her ailede biri olur.. Pikniğe gidilecektir o organize eder, düğüne/nişana gidilecektir milleti arabasına toplar götürür, küsler olur o barıştırır, cenaze olur tabutu o sırtlar.. Khutuck işte o birleştirici kişi , seviyoruz seni Khutuck :)--Boyalikus (mesaj) 18:21, 18 Ocak 2015 (UTC)
 • Benim bu cumartesi ve pazar, öğleden önce ve öğleden sonraları açıköğretim fakültesi sınavım varmış. Sınavdan 1 gün önceleri çalıştığım için önceden düşünememişim, 24'ünde sınav olacağını. Bu hafta sonu gelemiyorum ben, kusura bakmayın. --Sadrettin mesaj 18:43, 18 Ocak 2015 (UTC)
 • Gelecek olan yok mu? 15 Eylül 2007 buluşması gibi tek başıma buluşma yaptırtmayın bana :( --Khutuckmsj 10:37, 20 Ocak 2015 (UTC)
 • Haha :) BÜTlerim bitsin gelicem ben İstabul'a. O zaman bir buluşma ayarlarız. En azından sayı 2 olur :) --Mavrikantmsj 10:47, 20 Ocak 2015 (UTC)
 • Ben daha öncekinde de yazdığım gibi TR de değilim. TR ye geldiğim ilk seferinde ulaşabildiğim kadar kişi ile 1 e 1 de olsa görüşmeye çalışacağım. şimdiden iyi muhabbetler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 13:20, 20 Ocak 2015 (UTC)
 • Ben sadece bu hafta gelemem. Diğer hafta gelebilirim :) --Sadrettin mesaj 08:05, 21 Ocak 2015 (UTC)
 • Ben mekana geçiyorum, gelen olursa bir kahve ısmarlarım :) --Khutuckmsj 11:20, 24 Ocak 2015 (UTC)
Gelsenize su çok güzel :) En az bir saat daha buradayım. --Khutuckmsj 12:55, 24 Ocak 2015 (UTC)
 • Kahve hakkımı 7 Şubat'ta kullanabilir miyim ben? Şu an Devre analizi çalışıyorum da :) --Mavrikantmsj 13:58, 24 Ocak 2015 (UTC)
Dakika ve skor ne üstad! Kahve komasına girme oralarda :) Fenerli1978Buyrun beniiiim? 15:16, 24 Ocak 2015 (UTC)
 • 24 Ocak bugün müydü yav :/ Gelmek istiyordum da unutmuşum Khutuck. --bermanya 15:25, 24 Ocak 2015 (UTC)
 • 24 Ocak Vikipedi İstanbul Buluşması'nı "nişanlımla kahve içmeye gitmek" olarak yeniden tanımladım ve sonlandırdım :| Bir dahakine artık. Mavrikant kahve hakkını sakladım ;) --Khutuckmsj 21:17, 24 Ocak 2015 (UTC)

Şikayet Sayfası Güncellemesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar. Şikayet sayfasından herkes şikayet ediyor, o yüzden şikayet sayfasının tartışmasında yeni bir öneri sunduk. Kullanıcı:kibele'yle beraber hazırladığımız yeni şablon ve yapı hakkındaki tartışmaya Vikipedi tartışma:Şikâyet sayfasından katkıda bulunmanızı rica ediyorum. Şikayet sayfasını sadece nokta atışı, tek değişiklikler üzerinden işleyecek bir yapıya almak ve "şikayet" yerine "uzlaşmaya" yönelik bir hale getirmek istiyoruz. Pamuk eller klavyeye :) --Khutuckmsj 21:36, 19 Ocak 2015 (UTC)

 • Yapılmışı var. Bunu kaç kere söylediğimi hatırlamıyorum artık Khutuck, var olan bir dükkanı Pazartesi sabahı açarak icraat yapmış gibi gösterecekseniz bişey demiyorum. Bırakın bişeyin temelinde de sıradan kullanıcıların imzası olsun. --bermanya 00:30, 20 Ocak 2015 (UTC)
Üzüm yemeye yönelik düşünerek cevaplayayım. İlk düşüncem bu sayfayı kullanmaktı zaten, ama bu sayfa şu anki Şikayet sayfasından farklı değil. "Örnek başvuru metni" kısmı şu anki şikayetle aynı yapıda, tek fark "özeleştiri" yazması. İki sayfanın örnekleri alt alta, fazlasıyla benzerler:
Şikâyet sebebi / Savunma / Diğer kullanıcıların yorumları / Karar
X kullanıcısının yaptıkları / Özeleştiri / Diğer kullanıcıların görüşleri / Sonuç
Önerdiğim sayfa ise çok daha farklı bir yapıda (hatta yapısız). Mahkeme havası oluşturan altbaşlıklar yok, sadece yorumlar var. Ayrıca tek bir değişiklik üzerine, kısa ve konuya yönelik bir sayfa. Şikayet sayfasında tartışmalar "O benim saçımı çekti", "o da silgimi yere attı", "o da çayımı yere döktü" şeklinde ilerliyor, uzlaşma sayfası da aynı yapıda. Önerdiğim sayfa "o benim saçımı çekti" yazıldığında saç çekilmiş mi, çekilmemiş mi noktasında kalacak. Silgidir, çaydır konular ayrı başlıklarda olacak, başlığa konu dışı içerik girerse silinebilir. Sadece ve sadece tek bir değişiklik incelenecek. --Khutuckmsj 08:25, 20 Ocak 2015 (UTC)
Hata yapan hatasını kabul edip özür dilemediği sürece istediğimiz kadar şikayetin adını değiştirebiliriz. Sorun devam eder. --esc2003 (mesaj) 08:30, 20 Ocak 2015 (UTC)
İster istemez Esc ye katılıyorum. Düşünceleri değiştirmedikten sonra isim değişmiş sayfa değişmiş pek bir önemi yok aslında. Ama yine de hayırlı olması umuduyla --Hacitalha 09:37, 20 Ocak 2015 (UTC)
Yeni önerinin amacı da bu işte. Kişilere değil, olaylara net ve hızlı çözümler üretmek. --Khutuckmsj 10:35, 20 Ocak 2015 (UTC)

düşüncelerinizi Vikipedi tartışma:Şikâyet'te paylaşırsanız herkes tamamına ulaşmış olur. teşekkürler. --kibele 10:47, 20 Ocak 2015 (UTC)

Content translation[değiştir | kaynağı değiştir]

Program tanıtımı

Tranlatewiki.net'i gördüğümden beri uzun süredir hayali kurduğum projeyi geliştirmişler. Vikipediler arasında tercüme işlemini yapmak için bilgisayar çevirilerini önere, işlemi kolaylaştıran yardımcı program. Bir çok şeyi otomatik çeviriyor. Resimleri alıyor, kategoriler ve linklerin eşdeğerlerini otomatik ekliyor. Şimdilik sadece 8 dilde aktif (Catalan, Danish, Esperanto, Indonesian, Malay, Norwegian (Bokmål), Portuguese and Spanish). Bize de gelirse yarım saat içinde Azerbaycan dilindeki bir maddeyi Türkçeye çevirebiliriz çoğunu program halleder zaten. İngilizceden Türkçeye çeviri yapan gönüllüler ve öğrenciler için büyük kolaylık. 5er madde çeviren 2 öğrenci tanıdım. Her seferinde teknik konularda sıkıntı yaşadılar. Öğrenciler için bunu sitenotice'den duyurabiliriz. Tanıdığımız öğretmenlere bilgilendirici posta atabiliriz. Aktif olduğu zaman azwiki ile ortak aylık İBP yapabilir yarışabiliriz :) --Mavrikantmsj 22:13, 21 Ocak 2015 (UTC)

 • Çekçe - Slovakça arasında bu işi yapan bir eklenti var, CEE2014'te anlatmışlardı. Türkçe Viki'ye de kurabiliriz, ama sadece Azerbaycancadan çevirmede işimize yarayacaktır. Türkçeye makine destekli tercüme çok kolay bir iş değil. --Khutuckmsj 22:27, 21 Ocak 2015 (UTC)
Hemen kuralım! Azerbaycan dilinden çevirmek kolay. İngilizceden ise ne kadar çevirse yeter. Resimleri kategoriler linkler alması, işlem bitene kadar sistemde kaydetmesi bile bir devrim. Bir tarafta İngilizceyi diğer tarafta boş sayfayı göstermesi bile yeter :) --Mavrikantmsj 22:31, 21 Ocak 2015 (UTC)
Burada (sanırım). Çekçem çok iyi değil, hatta hiç iyi değil, hatta yok. --Khutuckmsj 09:46, 22 Ocak 2015 (UTC)
♪♩♫♭♩♬♫ Geldim Emmoğlu? ♪♩♫♭♩♬♫ Trolleniyor muyum yoksa? :) --Mavrikantmsj 11:06, 22 Ocak 2015 (UTC)
Bu link senin şerefine Emmoğlu! Yanlış yapıştırma olmuş :) --Khutuckmsj 11:38, 22 Ocak 2015 (UTC)
Babil balığı sağolsun işimi görücek kadar Çekçe ve Slovakçayı çevirdi. Ama program Google translate kullandığını iddia etsede karşı dilden kaynak kodunu kopyalamak dışında bir şey yapmıyor. Ya da şaşılacak derecede bu diller birbirine benziyor. Wikidata üzerinden linklerin/şablonların/ktegorilerin işleniğini bulup aktaran bir program değil. Content translation'ın trwiki'ye gelmesini bekleyenen kadar kullanabiliriz ama kodunu bize uyarlayamadım. --Mavrikantmsj 13:57, 22 Ocak 2015 (UTC)
Söylediklerine göre o diller birbirine çok fazla benziyormuş. --Khutuckmsj 14:17, 22 Ocak 2015 (UTC)
 • Denemekte fayda var. Güzel bir uygulama...Sait71 12:15, 22 Ocak 2015 (UTC)
 • Güzele benziyor. Takipteyim... --SiLveRLeaD mesaj 15:05, 22 Ocak 2015 (UTC)

Kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Beta Wiki'ye üye olun ve giriş yapın.
 2. Beta özelliklerden Content translation'ı aktif hala getirin.
 3. Bu link üzerinden giriş yapın.

Google çeviri çalışmıyor yalnız. Programı böyle test edebilirsiniz. Azerbaycan dilinde seçkin madde olan "Qafqaz İslam Ordusu"nu çevirmeye başladım. --Mavrikantmsj 18:15, 22 Ocak 2015 (UTC)

Şaklabanlık Vikipedi haberi olmuş[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikipedi'nin sadece belirlenmiş kişiler tarafından yazıldığını düşünenler tarafından yapılmış bir haber. (Bunların sihirbazların yaptıklarını da gerçek sanmaları gayet normal bence.) --i.e.msj 02:10, 24 Ocak 2015 (UTC)

Skyrim'deki Cicero'nun tıpkısının aynısı. --cobija 07:56, 25 Ocak 2015 (UTC)
Hakiki aksan böyle mi, dalga mı geçiyor anlamadım. --Khutuckmsj 10:59, 25 Ocak 2015 (UTC)

Geçen aylardaki vandalizmlerle ilgili[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk olarak 26 Kasım'da ikinci olarakta 22 Aralık'ta 20-30 civarında sayfa enterasan 2 vandalizm saldırısına uğramıştı. Muhtemelen bu kişi bu sabah TR saati ile 10 civarlarında yine gelmiş. Yapılan filtreler işe yaramış ve sadece sayfalarda boşaltma yapabilmiş. Hayırlısı 20 Şubat civarlarına artık :) herkese iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 17:11, 24 Ocak 2015 (UTC)

Allah yardımcısı olsun, ne diyelim? Sorun boyundan yukarıda, gözün hemen arkasında, saçın altında olunca; buna çare de bulunmuyor. Gördüğümüz ilk vandal değil ama sonunculardan olur, inşallah..! --i.e.msj 19:08, 24 Ocak 2015 (UTC)
Bence Şubatın 20lerinde nöbet tutalım :D. şaka bi yana bu adamın ne alıp veremediği var acaba --Hacitalha 19:53, 24 Ocak 2015 (UTC)
 • Tek IP'den/hesaptan 20-30 vandalizmi geri almak 10 saniye sürüyor. Tespit edebildiğimiz sürece sıkıntı yok. --Khutuckmsj 11:01, 25 Ocak 2015 (UTC)
 • Khutuck Şunu gördün mü/Kullandın mı? Göremeyenler için. Bunun Rollback versiyonu var mı acaba? --Mavrikantmsj 11:17, 25 Ocak 2015 (UTC)

Vandallar Vikipedi'den daha çok kendilerine zarar verir. Teknik imkanlar tekmil oldukça, onların önü daha sık alınacak. --►Cekli829 11:23, 25 Ocak 2015 (UTC)

Tolkien'in Kurgusal Evreni[değiştir | kaynağı değiştir]

Tolkien'in kurgusal evreniyle ilgili birçok madde var ancak bu maddelerin hiçbirinin kaynağı yok(incelediklerimin). Maddelerin hepsi Tolkien'in kitaplarından yazılmış kaynakçaya kitapları yazsak olmaz mı? Gerek var mı? Örneğin Tom bombadil maddesi,Felagund Finrod ya da. Fikir beyan edin kaynak eklenmeli mi yoksa eklenmemeli mi?-- •Master•Hobbit•Mc• Mesaj 19:24, 24 Ocak 2015 (UTC)

 • Kurgusal maddelerle alakalı Tolkien'den daha iyi kaynak olmaz zaten :) Beren ve Lúthien'in Hikâyesi maddesindeki kaynak kullanımını inceleyebilirsiniz.--Khutuckmsj 21:19, 24 Ocak 2015 (UTC)
 • Haklısın Kullanıcı:Khutuck, ben o maddeyi hiç görmedim doğrusu güzel olmuş. Ben Tolkien'in kitaplarının çoğunu okudum yani çoğu karakter direk olarak kitaptan alındığı için birçok maddeye ekleyebilirim kaynak...-- •Master•Hobbit•Mc• Mesaj 08:06, 25 Ocak 2015 (UTC)

Beyazıt paşalığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba sayın kullanıcılar. Eğer münkünse benimle bir konuda bildiklerinizi paylaşın. 1830-1836 tarihli rus kaynaklarında Kars paşalığından güneyde Beyazıt paşalığından söz ediliyor. Ruslar Çıldır Eyaletini Ahalsıh paşalığı, Kars Eyaletini Kars paşalığı olarak gösterirler. Her yere baktım amma Beyazıt paşalığı (zann ediyorum Eyaleti) hakkında birşeyler bulamadım. Ottoman Population, 1830-1914: Demographic and Social Characteristics. Author: Kemal H. Karpat. Madison (State of Wisconsin): University of Wisconsin Press, 1985. kitabında 1831 ilk Osmanlı nüfus sayımı verilerinde de böyle eyalet yok. Bana yardımcı ola bilir misiniz Beyazıt o zaman ayrıca eyaletmiydi yoksa her hangi (muhtemel Erzurum ve ya Kars ve ya Van) eyaletin sancağımıydı ? Saygılarımla !--Asparux Xan Bulqar (mesaj) 20:56, 24 Ocak 2015 (UTC)

the Bayazid Pashalig (the administrative division ruled by pasha) in the South, the Kars Pashalig (the administrative division ruled by pasha) in the West and the Shorayel Sultanete in the Northern-West. , [3] , Pembek beks Rahim and Said escaped to find asylum in Kars pashalik in July 1804. ,In 1628, the Akhaltsikhe pashalik was created in the Samtskhe-Saatabago Princedom by the Ottomans, :::İnciciyan. --Boyalikus (mesaj) 21:35, 24 Ocak 2015 (UTC)
Teşekkür ederim. Ben o yazarların kullandığı kaynakların orjinallerine sahibim. Beni Türkiyedeki kaynaklar ilgilendiriyor.--Asparux Xan Bulqar (mesaj) 22:45, 24 Ocak 2015 (UTC)
Doğubayazıt'tır ora.--RapsarEfendim? 22:55, 24 Ocak 2015 (UTC)
Biliyorum sayın Rapsar.--Asparux Xan Bulqar (mesaj) 23:03, 24 Ocak 2015 (UTC)
İnternet üzerindeki kaynaklarda % 98 yok :) --Boyalikus (mesaj) 23:12, 24 Ocak 2015 (UTC)
"Mehmed+Hurşîd+Paşa"&dq=inauthor:"Mehmed+Hurşîd+Paşa"&hl=ru&sa=X&ei=FifEVPLRGaq_ygPzjoGQCQ&ved=0CBwQ6AEwAA Seyâhatnâme-i Hudûd bunun ruscası 1877 Sankt-Petersbug baskısı var bende: orda da aynen Beyaztı eyaleti diye bahs ediyor. Anlamdım gitti. Peki türkçe başka kaynaklar neden yok ?! Çok özür dilerim buldum rusca kaynak 1840-larda Erzurum Eyaletine bağlı sancak olduğunu belirlemiş açıklama-son kısmında--Asparux Xan Bulqar (mesaj) 23:18, 24 Ocak 2015 (UTC)
 • Kolay gelsin...--RapsarEfendim? 23:24, 24 Ocak 2015 (UTC)
 • Teşekkür ederim. Ama işin kötü tarafı şu: beni 1828-1829 Osmanlı-Rusya savaşı ilgilendiriryor ve Beyazıt diye bir sancak yok 1831 nüfus sayımına göre. 1870-lerise salnamelerden okuyorum-orası kolay. 1820-1830-lara ait birşeyler bulmak idari yapılanma ile alakalı çok zor.--Asparux Xan Bulqar (mesaj) 23:40, 24 Ocak 2015 (UTC)
 • Sana da kolay gelsin Rapsar :) Asparux Xan Bulqar bence de çok zor. --Boyalikus (mesaj) 23:43, 24 Ocak 2015 (UTC)
Joseph von Hammer-Purgstall-ın Osmanlı tarihine bakacam, belki bulurum birşeyler.:)))--Asparux Xan Bulqar (mesaj) 23:55, 24 Ocak 2015 (UTC)
Nicolae Iorga'nın Osmanlı İmparatorluğu Tarihi eserinin 5. cilt 2. bölümünde şöyle bir paragraf yer alıyor: "1787 yılında Kızıldeniz üzerinde gemicilik için yeni bir ticaret şirketi kurmak isteyen Fransa, yeni Rus denizleri, Hazar Denizi ve Karadeniz üzerinden, 100 bin nüfuslu Trabzon ve 60 bin nüfus ve 40 cami barındıran Sinop limanlarını da kullanarak, İran mallarını Avrupa’ya götürmek gibi cüretkâr bir fikre kapılmıştı. Suriye’deki imtiyazlarını elinde tutmayı çok iyi bilen Fransa, bu düşüncesini tam da Süveyş derbendini kendi ticareti için uygun hâle getirmeye çalıştığı bir sırada gündeme getirdi. Kars, Erzurum ve Doğubeyazıt’ın yeniçerileri, Doğubeyazıt Valisi tarafından hizmete alınan ve Hoy ile Hırsova komutanı Ahmed Han’a karşı sınırı koruyan savaşçı dağ Ermenileri, tıpkı Kürtler gibi, Osmanlı Sultanı adına Ruslarla savaşmak için Tuna ve Özi boylarına gitmeye hiç niyetli değildiler."
TDV İslâm Ansiklopedisinde ise şöyle bir bilgi yer alıyor: "XV. yüzyılın sonlarına doğru Safevîler’in eline geçen Bayazıt, 1514’te Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı topraklarına katıldı. Osmanlı idarî teşkilâtında önceleri Van eyaletine bağlı bir sancak merkezi iken daha sonra Erzurum eyaletine bağlanmıştır." Ayrıca devamındaki paragrafta da "XVII. yüzyılda Bayazıt’ın merkez olduğu sancağın “ocaklık” olarak idare edildiği anlaşılmaktadır." diyor. Bundan sonra 19. yüzyıla kadar idare ile ilgili bir bilgi verilmemiş. Son bilgi bu: "XIX. yüzyılın başlarında Erzurum eyaletinin bir sancağına merkez olan Bayazıt, Tanzimat’tan sonra eyalet sisteminden vilâyet sistemine geçildiğinde de Erzurum vilâyetine bağlı sancaklardan birinin merkezi oldu."
Anlaşılan sizin ilgilendiğiniz tarihler arasında Erzurum eyaletine bağlı bir sancak merkeziymiş. --cobija 07:07, 25 Ocak 2015 (UTC)
Çok teşekkür ederim etraflı izahınız için.--Asparux Xan Bulqar (mesaj) 11:26, 25 Ocak 2015 (UTC)

Değişiklik Süzgeçleri Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar. Vikipedi'de zararlı olduğunu düşündüğümüz eylemleri otomatik belirlemek için değişiklik süzgeçleri kullanıyoruz. Şu an 54 süzgeçimiz var, bunlardan 45 kadarı aktif. Geçtiğimiz ay IP adresiyle değişiklikler yaparken bu süzgeçlerin bazı durumlarda fazla kısıtlayıcı çalıştığına şahit oldum. Yaptığım çeşmeye mesaj yazma, tartışmalarda harici bağlantı paylaşma gibi bazı iyi niyetli katkılar süzgeç tarafından zararlı olarak belirlenip engellendi. Şu anki rakamlara göre "Son 1.371 eylemde, (...) ve 145 (%10,58) eylem şuanda etkin bir filtreyle eşleşti." Demek ki Vikipedi'deki değişikliklerin %10'unu zararlı olarak tanımlayıp kabul etmedik.

Süzgeç parametrelerinin şu an çok sıkı olduğunu düşünüyorum. İş yükünü azaltmak amacıyla sıkılaştırılan parametreler, iyi niyetli katkıları da engelleyebiliyor. Son dönemde beyaz liste ve devriye olan kullanıcı sayımızı arttırıyoruz, süzgeçleri de biraz gevşetebiliriz. Hangi süzgeçleri gevşeteceğimizi anlamanın yolu, bir süre Vikipedi'ye IP adresiyle katkıda bulunmak olabilir. Bu amaçla, yakın zamanda madde yazacak kullanıcıların IP adresiyle madde yazmasını ve kendilerini engelleyen süzgeçleri burada belirtmesini rica ediyorum. Ben de yumuşatmamız gerektiğini düşündüğüm süzgeçleri ekleyeceğim. Süzgeçleri inceledikten sonra Teknisyen arkadaşların yardımıyla gerekli düzenlemeleri yapabiliriz. İlgilenecek herkese şimdiden teşekkürler. --Khutuckmsj 11:26, 25 Ocak 2015 (UTC)

 • Süzgeçleri ben de inceliyorum. Hata bildirim sayfasındaki mesajları inceleyip gereğin yapıyorum fakat şurada görüleceği gibi bazı süzgeç kayıtlarını teknisyen olmayan göremiyor dolayısı ile onları kontrol edemiyorum. Süperyetkin'e birkaç kere süzgeçlerde düzeltme yapması için mesaj atmıştım. Hatta 54 numaralı kullanıcıların boş dosya oluşturması engellen süzgeç benim fikrim. Daha önce 20 kadar boş dosya oluşturulmuştu. An itibari ile süzgeç 86 eylemi zararlı eylemi engellemiş.
  • Süzgeçlerle ilgili olarak bence öncelikle uyarı mesajları özelleştirilmeli. Mesela vaktiyle kırım-alkülünü 2 kere 10larca sayfayı taşımanının ardından eklediğimiz 24 numaralı sayfa taşıma vandalizmi süzgeci bir anlam ifade etmeyen bir uyarı mesajı verip eylemi engelliyor. Şu örnekte görüleceği üzere olumlu bir taşıma işlemi engellenmiş. Eğer durumu anlatan ve kullanıcıyı sayfa taşıma isteği sayfasına yönlendiren bir uyarı olsaydı kullanıcı hem Vikipedi'ye saydırmaz :) hemde taşıma işlemi gerçekleşmiş olurdu.
  • Kullanıcıların Vikipedi dışarısından resim eklemesi engelleyen 21 numaralı süzgeç 1 kez uyarı verdikten sonra 2.sinde eylemi onaylıyor. Standart uyarı veriyor. Telif ve resim yüklemeyi anlatan bir uyarı verebilir.
  • 28 numaralı "Boşluk içermeyen metin ekleme" süzgeci çoğunlukla ergenlerin asdasda vandalizmini engelliyor ama arada sırada linkleri de engellediğine şahit oldum. Örnekte görüleceği gibi sayfada var olan 101 karakter uzunluğundaki link tekrar ekleniyormuş gibi algılandığından süzgece takılmış. IP adresi ve yeni kayıtlarda çalışan filtre 50 karakterden uzun boşluksuz metinleri engelliyor. Linkler için sınır kaldırılabilir ya da 150 gibi birşey olabilir.
  • %10 orana baya katkı yapan 6 numaralı "Çok kısa olan yeni madde" süzgeci 200 karakterden aşağı değişiklikleri engelliyor. İnsanazor bu süzgece takılmış uyarı mesajından sonra maddeyi geliştirmiş ve taslak bir madde olarak sisteme eklemiş. Buradaki 200 karakter sınırı düşürülebilir fakat görüleceği üzere olumlu katkı yapmak isteyeni engellemek yerine onu daha fazla katkı yapmaya zorluyor. Süzgeç geçmişini baya inceledim. KD olamayan/deneme/küfür gibi şeylerden oluşuyor.
  • İncelediğim süzgeç hataları ve geçmişleri arasında en çok sıkıntı çıkaran "Viki kodu içermeyen yeni madde" süzgeci. Kopyala yapıştır içerikleri engellemek için oluşturulmuş fakat Viki dilini bilmeyen gönüllülerin katkılarını da engelliyor. Ne kadar olumlu katkıyı engellediği ve bunların kaçını hata bildirimi yapmadığı tartışılabilir fakat bu süzgecin hata bildirimi yetersiz. Vikipedi:Hızlı rehber sayfasına link dışında bir şey içermiyor. Durumu anlayan daha uzun bir hata mesajı ve Yardım:Sayfa nasıl yazılır (biçem) gibi bir yardım sayfasına link verse daha iyi olur.
 • Sonuç olarak Khutuck demek istediğim IP adresi ile süzgeçlere kör atış yapmak yerine süzgece takılan kullanıcıları çıkma yolu göstermek ve onları hata bildiri yapmaya yönlendirmek daha verimli olacaktır. Bu arada uzun zamandır hata bildirimlerini inceleyebilmek için teknisyenlik başvurusu yapmayı düşünüyordum. Eğer hataları inceleyen kimse yoksa bunun için gönüllü olabilirim. Süzgeçlerin nasıl yazıldığını ve düzenli ifadeler(Regex) sistemini biliyorum. --Mavrikantmsj 13:07, 25 Ocak 2015 (UTC)
 • Detaylar için teşekkürler Mavrikant. Teknisyenlik başvurusu güzel olur, konuyu benden çok daha iyi anlıyorsun :) --Khutuckmsj 13:20, 25 Ocak 2015 (UTC)
 • Burada anlatılanların tamamına katılmakla beraber şunu eklemek istiyorum. Filtreler üzerinde çalışan birisi olarak bu konuda karşılaştığım en büyük zorluk bir filtrenin ya sadece uyarı ya da sadece engel verecek şekilde tanımlanması. Eğer hangi eylemin yalnızca uyarı hangi eylemin ise engel hak ettiğini filtrenin içinde tanımlayabilseydik birkaç tane filtre ile çok sayıda eylemi kontrol edebilirdik. Bazı filtrelerin fazla genelleyici olduğuna ben de katılıyorum. URL filtresi ve kısa madde filtresinin fazla kısıtlayıcı olduğu doğru. Kısa madde için 100 ve altı karaktere sahip viki kodu içermeyen maddeler engellenmeli.--Alperen (mesaj) 13:24, 25 Ocak 2015 (UTC)
 • Alperen dediğini tam olarak anlamadım. Az önce bir süzgeç hatası daha yakaladım. Türk Vardar(Türk Süvarisi?) çok güzel bir katkı yaparken 28 numaraya takılmış. Eklediği linklerden birisi tam 157 karakter uzunluğunda. İnternet büyüdükçe eşsiz isim yaratmak için linkler çeşitli rastgele karakter eklenerek uzun tutuluyor. Dolayısı ile linkler için olan sınırı tamamen kaldırmalıyız bence. Kısa madde için 100 çok az olabilir. Zaten güzel bir uyarı verip daha fazla yazmaya teşvik ediyor. --Mavrikantmsj 14:25, 25 Ocak 2015 (UTC)
Linkler için "http içerenler hariç" diye bir kısım eklesek? --Khutuckmsj 14:30, 25 Ocak 2015 (UTC)
Öyle bir şey var zaten. 30 karakter üstü her şeyi engelliyor. 50 karakter altındaki http-https-dosya-link leri hariç tutuyor. Hariç tutma sınırını kaldıralım diyorum ben.--Mavrikantmsj 14:35, 25 Ocak 2015 (UTC)
 • Demek istediğim şuydu: Filtreyi düzenlerken -şöyle yaparsa engelle, böyle yaparsa yalnızca uyar- şeklinde düzenleyemiyoruz. İçeriğindeki eylem ne olursa olsun ya o eylemi engelletiyoruz ya da uyarıyoruz. Böyle olunca da filtre sayısı şişiyor, verimsizlik ortaya çıkıyor. Hatta vandalizm oranı artıp %20'lere dayandığı dönemlerde, mesela tek bir filtre %5'i geçerse o filtre "bu kadar da vandalizm olmaz canım! galiba filtreler hatalı!" mantığıyla engelleme yapmayı bırakıyor. Halbuki gerçekten o oranda vandalizm olduğu için ortalık ana baba gününe dönüyor. Hatta öyle ki yalnızca böyle dönemlerde çalışması için hazırlayıp şu anki gibi sakin dönemlerde pasif konuma aldıklarım var. "Aynı eylem için belirli bir sınırı geçince engelle" diyebilseydik, bir de filtreler %5'i geçince durmasaydı , hayat daha kolay olacaktı. Biz kullanıcı derinliği olmayan bir proje olmadığımız için tek bir filtrenin gördüğü oran duruma göre %5'i kolaylıkla geçiyor. Bu oran bizim gibi vikilerde %10 olarak ayarlanmalı. Bugzilla'ya başvurulabilir belki.--Alperen (mesaj) 15:31, 25 Ocak 2015 (UTC)
Alperen, %5 olayını bilmiyordum. İngilizce Vikipedi'de engelleme oranı %13.87 ve 118 aktif filtreleri var. Onlarda tek başına %1e bile gelen filtre görmedim.  %5 olayını aşmak için filtreyi ikiye bölmenin(IP ayrı kullanıcı ayrı) nasıl bir sıkıntı yarattığını anlamadım. Filtreler ile ilgili bir sınırlama mı var? "1.000 koşul sınırı" ne oluyor? --Mavrikantmsj 16:04, 25 Ocak 2015 (UTC)

"Beğen"[değiştir | kaynağı değiştir]

İngilizce Vikipedi için de geçerli; sayfaların altına maddelerin beğenisini göstermek üzere, veya hatta Facebook'ta paylaşılabilmesini sağlamak üzere "like", "recommend", "tweet", "share" gibi butonlar eklenemez mi? Aklıma geldi yazayım dedim, ilgilenenler tartışabilirler. Birçok açıdan faydalı olacağını düşündüm. Sevgiler selamlar Viki emekçilerine... --Stultiwikiabana yaz 16:45, 25 Ocak 2015 (UTC)

Evet Stultiwikia. Bu butonlar eklenirse, çok faydalı olur. Eklenmesini ben de isterim. Umarım, bu konuda daha fazla bilgisi olan arkadaşlar gerekli teknik işlemle ilgilenirler. --►Cekli829 17:00, 25 Ocak 2015 (UTC)
Belki vikipedi'nin kendi içinde bir beğenme butonu olabilir ama facebook ya da twitter bağlantılı değil. Wikipedia kardeş kuruluşu olmayan şeyler hiçbir zaman yer almadı vikipedide galiba vikipedinin makalelerinin haricinde. Çünkü bu reklam yapmak oluyor bir nevi. Viki'nin kendi içinde bir beğenme bölümü olursa, maddelerin popülerliğiyle ilgili yeni bir istatistik ortaya çıkabilir bu da güzel olur doğrusu.-- •Master•Hobbit•Mc• Mesaj 17:08, 25 Ocak 2015 (UTC)
Maddeyi beğenme gibi bir şey olamaz. Kişilerle ilgili karalama/ populerlik derecesine döner o. --Mavrikantmsj 17:17, 25 Ocak 2015 (UTC)
Kırgızca Vikipedi'de bu seçenek var. Küçük araçlardan aktif ediliyor. Böyle birşey eklenebilir. Ama bütün kullanıcılar için eklenmesi uygun olmaz. Kimsenini bu tuşları kullanarak madde paylaşacağını da zannetmiyorum ayrıca. İsteyen linki kopyalayıp paylaşır zaten. Maddenin görüntülenme istatistikleri şuradan görülebilior ayrıca.--Mavrikantmsj 17:17, 25 Ocak 2015 (UTC)
Benim demek istediğim de popülerlikti zaten görüntülenme değil. Ayrıca haklı olabilirsin kendi içindeki beğenmenin mantıksız olduğu konusunda ama beğeni kısmının bir araçla eklenmesi de senin söylediğin gibi, mantıksız oldukça. Zaten pek bir amacı da yok gibi. Peki bunlar eklendiği zaman Vikipedinin reklam yapmaması olayıyla ters düşmez mi Kullanıcı:Mavrikant.-- •Master•Hobbit•Mc• Mesaj 17:24, 25 Ocak 2015 (UTC)
Bu durum reklam sayılmaz. Teşvik yok çünkü. Reklam politikası için ben konuşmıyım ekşi konuşsun. En çok katıldığım kısım "içerik tarafsızlığına halel gelme ihtimali". Buğün para alan yarın başka şeyler de yapar.Bu yüzden Google'dan yüksek miktarda bağış almasını biraz yadırgamıştım. --Mavrikantmsj 17:49, 25 Ocak 2015 (UTC)
Hmm... Peki Mavrikant! Acaba diyorum hani "maddeyi beğenme gibi bir şey olamaz" diyorsun ya:) biz de sadece beğeni kısmı koysak yani sadece beğenilse ya da beğenilmese, "dislike" yok ya da kimlerin beğendiği görünmüyor. Bu sayede muhtemel bir, tabiri caizse, "fişlenme" ya da kişilerin zihniyetlerini belirleme girişiminde bulunulamaz. Beğenebilmeyi de yalnızca kullanıcılar yapar eğer beğeni toplamak için bu durumu suistimal etmek isterse biri de, fark etmek daha kolay olur.Bence yani...:D-- •Master•Hobbit•Mc• Mesaj 18:00, 25 Ocak 2015 (UTC)
Bak yapılmışı var. Sen böyle bir şey istiyosun bence :) Ansiklopediyi amacından saptırmyayalım lütfen. Yeterince küfreden var zaten Onlara başka nedenler vermeyelim :) --Mavrikantmsj 18:08, 25 Ocak 2015 (UTC)
Asla! Kusura bakma, doğrusu o linke baktıktan sonra bir ilginç oldum:). Kafam karıştı şimdi ben o kadar büyük bir şey kastetmemiştim(daha doğrusu karmakarışık bir şey). Niyetim amaçtan saptırmak değildi ama iyi niyetli değil her kullanıcı da. Son bir şey diyeceğim o yazdığın site... neyse boşver:D Kolay gelsin-- •Master•Hobbit•Mc• Mesaj 18:17, 25 Ocak 2015 (UTC)
 • İşim sosyal medya olmasına ve herkese "bu butonları ekleyin" dememe rağmen Vikipedi'ye bu tür butonlar eklemeye kesinlikle karşıyım. Birincisi, kar amacı güden Facebook ve Twitter gibi kuruluşların üstü örtülü reklamını almış duruma geçiyoruz. İkincisi bu tür bir paylaşıma pek ihtiyacımız yok, site trafiği arttırmaya çalışan bir durumda değiliz. Maddelerin sosyal medyada paylaşılmasına herhangi bir engel getirmiyoruz, ama Facebook ve Twitter gibi "şirketleri" Vikipedi'ye sokmamamız gerekir. Üçüncüsü, Facebook ve Twitter'ın "paylaş" butonları bildiğim kadarıyla trademark. Telifli olduğu için mp3 ve flv gibi en popüler dosya formatlarını kullanmayan Vikipedi'de FB ve TW'nin telifli ikonlarının yer alması yanlış olur. --Khutuckmsj 18:18, 25 Ocak 2015 (UTC)
 • Khutuck doğru söylüyor en başta yazdığım gibi reklama kaçıyor bu biraz ama ben yine diyorum -suyunu çok çıkarmadan ve vikipediyi amacından saptırmadan- vikipedi içinde bir beğen kısmı olabilir.-- •Master•Hobbit•Mc• Mesaj 18:22, 25 Ocak 2015 (UTC)
 • Beğeniye göre yıldız dereceleri vardı galiba, o olmasın da... :) Sırf zevkine tek yıldıza tıklayan nice insan çıkar sonra (bence). Vitruvian (mesaj) 22:17, 28 Ocak 2015 (UTC)
 • Şahsen bu beğen olayının ansiklopediye bir şey katacağını düşünmüyorum. Yani bizi ileriye taşıyacak bir fikir değil gibi. Ben yapılacak her yeniliğin, siteye gelen kullanıcılara yönelik olmasından yanayım. Örneğin ana sayfamızın içeriği ve benzeri değişiklikler gibi. Ancak konuları beğenme, paylaşma, yıldızlama gibi şeyler bana sadece oyun gibi geliyor. :) Sait71 22:28, 28 Ocak 2015 (UTC)
 • Yorum yazılması özellikle güzel olur, tartışma sayfasına yönelim çok olmuyor gibi. Vitruvian (mesaj) 22:33, 28 Ocak 2015 (UTC)
 • Şöyle bir şey olabilir mi? Mesela A kişisi şu değişikliğinize yorum yaptı gibi. --Turgut46 05:14, 29 Ocak 2015 (UTC)
Ama eğer yorum yapma kısmı gelirse kullanıcıların zıtlaşıp, küfredeceği yeni bi yer oluşmaz mı?-- •Master•Hobbit•Mc• Mesaj 16:46, 29 Ocak 2015 (UTC)

Türkiye'de oluşturulan logolar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir müddet önce Commons'ta açılan şu silme talebi sonrasında Commons'a yüklediğim bazı logolar, bilgisiz kullanıcı ve hizmetlilerin hareketleri doğrultusunda silindi (bilgisiz diyorum çünkü bazı logolar zaten üretildiği tarih itibarıyla kamu malı olmuştu; Vefa, Feriköy, Beşiktaş vs.). Kullanıcı:İncelemeelemani gibi konu hakkında bilgisi olanlar, Türkiye'de threshold of originalitynin varlığından söz edebilir mi?--RapsarEfendim? 10:42, 29 Ocak 2015 (UTC)

Evet Rapsar, bende fark ettim hatta logoları lokale yüklemeyi düşünüyordum. Bu durumda ne yapalım. Lokale mi yükleyelim yoksa Commons ta farklı bir yol mu izleyelim. İyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 10:57, 29 Ocak 2015 (UTC)
Önce bir netleştirelim telif durumunu, ondan sonra hareket ederiz. Ben şunu anlayamıyorum, A ülkesinde yayınlanan ve herhangi bir özgün tasarıma sahip olmayan logodaki -atıyorum- Club Bolivar yazısını Vefa olarak değiştirsek ve renkleriyle oynayarak Vefa logosunu elde edince nasıl bir telif hakkı ihlali yapmış oluyoruz?--RapsarEfendim? 11:13, 29 Ocak 2015 (UTC)
Benim bildiğim 70 yıldan fazla önce oluşturulmuş, kamu malı eserler veya basit logolar Commons'ta saklanabilir. Hangi gerekçeyle silindiyse artık. Türkçe Vikipedi'de telif hakkı nedeniyle silinen bir maddede bulunan dosyalar 1 aydan beri telif hakkı nedeniyle silinmek için bekliyor. Onları silmezken bunları silmeleri çok absürt gibi duruyor. Rapsar'ın verdiği örnekte nasıl telif ihlali oluyorsa... İncelemeelemani bu konuyu daha iyi bilebilir. --Uğurkentmesaj 11:43, 29 Ocak 2015 (UTC)
Güzel ve kendileri kadar iyi niyetli kardeşlerim. Herkese selam. Ben ilk başlarda, adil kullanımı bildiğim gibi algılıyordum. Hatta bu doğrultuda Dosya telif etiketlerinin tamamını iyi niyetle Türkçeleştirdim. Commons'ta da şablonları Türkçeleştirmeye bayılıyordum. Bu kapsamda öncelikle Türkçe Vikipedi başta olmak üzere çok sayıda Türkçeleştirme yaptım. Bu benim sürüm kontrolünden sonra en çok sevdiğim şeydi. Amacım İngilizce olan ve sunucuları ABD'de bulunan Vikipedi'nin adil kullanımı ile Türkçe Telif Hakları yasası arasında bağdaş kurmaktı. Fakat ne olduysa, (şimdi nedenini hatırlamıyorum ama kafama uymayan bir husus oluştu. Hatta o esnada, Digiturk'ün avukatları ile telif hakları konusunda bazı kahvehanelere baskınlar yapmıştık.) adil kullanım konusunda daha fazla detayı araştırmaya başladım. Çok sayıda metin okudum ve araştırdım. Fakat, aynı konuların, maalesef birbirinden farklı sonuçlara çıktığı oluyordu. Bunun sonucu olarak, İspanyolca Vikipedi'den bir çeviri yaptım. Bu doğrultuda Vikipedi:Adil kullanım hakkında deneme yazısını Türkçe'ye çevirerek, kendim de bazı katkılarda bulundum. Artık bu saatten sonra adil kullanım etiketlerini Türkçe'ye çeviren ama adil kullanıma karşı olan bir kişi olmuştum. Ama hala kafam karışıktı ve doğru olan ne ise; onu yapmak istiyordum. Hatta Adil Kullanım etiketleri ile Vikipedi'ye yüklenen resimlerin (özellikle tv ve radyoların geçmişte kullandıkları logolar ile ilgili olarak.) sayfalarda birden fazla kullanılması yönünde hassaslaşmıştım. Bu esnada Rapsar bana bunların Adil Kullanım değil, basit logolar olabileceği yönünde mesaj attı. Bende önce yine büyük bir kafa karışıklığı oluştu. Fakat commons ile içli, dışlı olduğumdan dolayı Rapsar'a hak verdim. Sonra bazı basit logoların geçmişlerini filan inceledim. Bir, iki logo yüklemesini Commons'a yapacaktım ama basit logo ilgili konuda Commons'ta da hem kafa karışıklığı olduğunu hem de üzülerek söylüyorum ama Türkiye düşmanı olan bazı kişilerin, bu tür logoların Commons'a yüklendiği takdirde silme isteminde bulunduğunu gördüm. Sonuç olarak, kendimle epey bir çelişkiye düştüm. Çok sayıda Vikipedi, AK lisanslarını çevirmediği halde Almanya ve benzeri ülkelerdeki AK lisanslı saydığım dosyaları Commons'a yüklediğimde çok farklı tepkiler ile karşılaştım. Bu nedenle sorunun her ne kadar kafa karışıklığı ve ülkeler arası olduğunu bilsem de, Commons politikalarının gerektiğinde aktif olan ve Türkiye karşı gruplarca acımasız şekilde kullanıldığını üzülerek gördüm. Bu nedenle sorunun, Commons politikaları ile değil, çoğunluk olarak çözülebileceğini düşünüyorum. Bu doğrultuda, Rapsar'ın gösterdiği pek çok dosya acımasızca linç edilmiş. Bu nedenle, benzer türde ve Rapsar'ın da haklı olarak söylediği gibi basit logoların Commons'dan silinmesi isteminde bulunulduğunda lütfen buraya da bilgi verin ve toplu şekilde bunların üstüne gidelim. Emin olun, Commons gibi ortamları bile bu .... insanlar sadece Türk düşmanlığı yönünde kullanıyorlar. İstisnalar kaideyi bozmaz ama emin olun, bir süre konuşuyorlar mı, ne yapıyorlarsa artık; sonucunda öyle bir yükleniyorlar ki, sonuç bu oluyor. Dediğim gibi commons'ta bu tür faaaliyetleri lütfen buraya en kısa sürede bildirin ve bizde karşı tepki verelim. Üzülerek söylüyorum ama maalesef durum bu. Takabeg mesela Commons'da bu nedenle çok sevilmez. Diğer dillerde bile, Türk karşıtlığı olduğunda lütfen buradan bize bilgi verin. Saçma geliyor ama, ben bu durumu 3 yıldır üzülerek seyrediyorum. Saygılar ve sevgiler.--i.e.msj 15:04, 29 Ocak 2015 (UTC)
Kategorinin tartışma sayfasına yazdım. Bu logoları lütfen tekrar yükleyelim ve silindiğinde bize buradan haber verin ki, buyrun çoğunluk olduğumuzda takınacakları tavırları görün. Eskiden bende sizin gibi düşünüyor ve yıl ile bağdaştırıldığı yönünde makul fikir sahibiydim ama Allah aşkına diğer ülkelerin logolarına bakın, 100 yıldan az süresi olan logoların commons'da nasıl barındırıldığını üzülerek görün. Vikipedi gibi bir yerde bu durum tuhaf geliyor değil mi? Maalesef değil. --i.e.msj 15:33, 29 Ocak 2015 (UTC)
 • Bizim bir avukata ihtiyacımız var. Yasaları inceleyip özgün olmayan çalışmaların telif hakkının olamayacağını belirten maddeleri Commons'a göstermeliyiz. Böyle bir maddenin Türkiye'de de olması gerektiğini düşünüyorum. Commons'a yüklediğim Disk logosu da silebilirler mi? Kategorisi olmadığı için görmemişler muhtemelen. . --Mavrikantmsj 15:47, 29 Ocak 2015 (UTC)
Öyle bir dünya yok. Silinmeye aday gösterilirse lütfen buradan bildirin. Basit logo için gereksinimler gayet düzgün şekilde anlatılmış. Avukat dediğinizde ise, adı yurt dışında da geçen bir kadın avukata, adil kullanım tırtışmamızda 3 defa telefon ile mesaj bıraktım ve 2 e-posta gönderdim. Üzerinden bir yıl geçecek ama bana bir defa bile dönüş yapmadı. Bu olguyu yıkacağız ve ben bunun gibi para delisi avukatları buradan ifşa edeceğim inşallah. Bu nedenle eğer bilgisi olduğunu düşündüğünüz böyle sözde avukatlar varsa, lütfen buradan bildirin. Bu avukata tekrar bildirimde bulundum. Eğer geri dönüş yapmazsa ifşâ adeceğim. Artık sert olmalıyız. --i.e.msj 15:57, 29 Ocak 2015 (UTC)

240.000[değiştir | kaynağı değiştir]

240 bin maddeyi geçtik! 240 bininci madde Demy oldu. Hayırlı olsun :) --Khutuckmsj 20:18, 29 Ocak 2015 (UTC)

Sanki bu sıralar oldukça hızlı yol alıyoruz bu yeni madde konusunda. Bana öyle geliyor. Yakında 300.000 olacağız. :)Sait71 20:21, 29 Ocak 2015 (UTC)