GNOME

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
GNOME Projesi
Gnomelogo.svg
Bir GNOME masaüstü görüntüsü
GNOME-Shell-3.10.png
Geliştiren(ler) GNOME geliştiricileri
Güncel sürüm 3.14.2[1]
(13 Kasım 2014)
İşletim sistemi Unix tipi (X11 veya Wayland kullanarak)
Programlama dili C, C++, Vala, Python, JavaScript[2]
Yazılım türü Masaüstü ortamı
Lisans GPL ve LGPL
Resmî sitesi gnome.org

GNOME (İngilizce: GNU Network Object Model Environment, Türkçe: GNU Şebeke Nesne Modeli Ortamı, telaffuz: nom[3]), GNU Projesi' nin bir parçası olarak Unix ve Unix benzeri işletim sistemleri için geliştirilen bir masaüstü ve geliştirme ortamıdır.

Ağustos 1997'de Richard Stallman'ın özgür yazılım öğelerini tam olarak taşıyan bir masaüstü ortamı arayışları doğrultusunda Miguel de Icaza ve Federico Mena tarafından, o sıralar özgür yazılım olmayan QT kütüphanesini kullanan KDE' ye bir başka seçenek olması için geliştirilmeye başlanmış ve günümüzde de KDE ile birlikte en popüler Unix masaüstü ortamı olmuştur. GIMP Toolkit (GTK+) ve kendine ait GNOME kütüphaneleri kullanılarak geliştirilmektedir. Yalnızca kişisel bilgisayarlar için değil, taşınabilir ortamlar için de yavaş yavaş yer edinmeye başlamış ve Nokia'nın ağ (web) tablet ürünleri için kullanıcı arabirimi ortamı olarak kullanılmaktadır. GMEA ile bu platform OpenMoko ve Intel MID ve diğer taşınabilir aygıtlarına da taşınmaktadır. GNOME 3.14 sürümünden itibaren 40'tan fazla dili desteklemektedir.[4]

GNOME projesi iki şey sağlamaktadır: GNOME masaüstü ortamı, kullanıcılar için kolay ve etkileyici bir masaüstü ve GNOME geliştirme platformu, uygulama geliştirip masaüstünün kalanıyla birleştirmek için büyük bir framework.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "GNOME 3.14.2 is out". https://mail.gnome.org/archives/devel-announce-list/2014-November/msg00001.html. Erişim tarihi: 1 Aralık 2014. 
  2. ^ "GNOME Languages". https://www.openhub.net/p/gnome/analyses/latest/languages_summary. Erişim tarihi: 1 Aralık 2014. 
  3. ^ ""gnome" teriminin Türkçe anlamları". Tureng İngilizce-Türkçe Sözlük. http://www.tureng.com/search/gnome. Erişim tarihi: 25 Kasım 2014. 
  4. ^ "GNOME 3.14 Release Notes - Internationalization". https://help.gnome.org/misc/release-notes/3.14/i18n.html.en.