Manjaro Linux

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Manjaro Linux
Manjaro-xfce-0.8.7.png
Web sayfası: TR http://www.manjaro-tr.org/
Şirket/Geliştirici: Philip Müller ve Takımı
IS Ailesi: GNU/Linux
Kaynak Modeli: Özgür ve açık kaynak yazılım
Son kararlı sürüm: 0.8.10 / Haziran 2014
Güncelleme Yöntemi: Octopi - Pamac - Pacman
Paket Yöneticisi: Pacman (konsol) - Octopi ve Pamac (grafik arayüz)
Desteklenen Platformlar: i686 (32bit), x86-64 (64bit)
Çekirdek türü: Monolitik çekirdek
Lisans: GPL

Manjaro, bağımsız geliştirilen Arch Linux İşletim Sistemi temelli ve son kullanıcı dostu bir GNU Linux dağıtımıdır. Linux topluluğunda, Arch Linux , hızlı, güçlü ve hafif olması ve sürekli güncel olmasıyla bilinir. Bununla birlikte , Arch Linux, daha çok tecrübeli kullanıcılara hitap eden bir yapıya sahiptir ve teknik deneyime sahip kullanıcıları hedefler.

Bu çerçevede Manjaro GNU Linux, basitlik ve kolaylık felsefesini Arch Linux ile birleştirerek bütün masaüstü yöneticileri ile son kullanıcıya ulaşır. Manjaro Linux, Linux dünyasının en güncel teknolojilerini barındırır.

MANJARO LINUX TEKNOLOJİLERİ[değiştir | kaynağı değiştir]

MHWD[değiştir | kaynağı değiştir]

MHWD: Manjaro HardWare Detection yani Manjaro Donanım Tanıma ve Yapılandırma aracı. Bu araç kurulan sistemi optimize eder. Donanımın sürücülerini yükler. Yüklediği sürücüleri en iyi şekilde yapılandırır. MHWD ekran kartı sürücüsünü yükleme ve yapılandırması bakımından takdire değer bir araçtır. Manjaro Linux, MHWD sayesinde (intel-nvidia çift ekran kartı yapılandırması) Optimus teknolojisi ile en barışık dağıtımdır.

MSM[değiştir | kaynağı değiştir]

MSM: Manjaro Settings Manager yani Manjaro Ayar Yöneticisi. Bu araç sistem kurulduktan sonra bazı ayarlamaları yapar. Bunlar; sistem yerelini ayarlama, eksik dil paketlerini yükleme, klavye düzeni, klavye alt türevleri, kullanıcı hesabı ekleme kaldırma, ekran kartı sürücülerini yapılandırma ve kablolu kablosuz ağ sürücülerini yapılandırma gibi ayarlamalardır.

TURBULENCE[değiştir | kaynağı değiştir]

TURBULENCE: Türbülans ise Pisilinux'tan aşina olduğumuz Kaptan plasmoidinin Manjaro'ya uyarlanmış halidir. Aynı araç Çakra Linux'ta ise Kapudan olarak kullanılmaktadır. Manjaro Türbülans diğer türevleri gibi KDE yapılandırmaları ve kozmetik değişiklikler yapar. Kaptan ve Kapudan'dan farklı olarak ise Openbox Masaüstü Yöneticisi ile de entegre çalışır. Openbox panel yerleşimi, kozmetik değişiklikler ve program yükleme kaldırma gibi çok gerekli işlevleri yürütür.

OCTOPI[değiştir | kaynağı değiştir]

OCTOPI: Octopi (ahtapot) Manjaro KDE ve LXQT sürümlerinde varsayılan olarak yüklü gelen paket yöneticisidir. QT tabanlı olmasından dolayı QT tabanlı masaüstü Yöneticisini kullanan Manjaro versiyonlarında tercih edilir. Oldukça başarılı, işlevsel bir sistem güncelleme ve paket yönetim sistemidir.

PAMAC[değiştir | kaynağı değiştir]

PAMAC: Bu araç QT tabanlı olmayan Masaüstü Yöneticilerinde varsayılan paket yöneticisidir. GTK tabanlı olup Arch AUR deposundan da paket derleme yükleme yeteneğine sahiptir. Oldukça yetenekli bir sistem güncelleme ve paket yönetim sistemidir.

MANJAROISO[değiştir | kaynağı değiştir]

MANJAROISO: Manjaro İso ile kullanıcılar da istediği özelliklerin ve paketlerin yüklü geldiği Manjaro sürümleri inşa edebilir. Hatta bunları Manjaro Alt Türev Dağıtımı (Manjaro Respin) olarak yayınlayabilir. Bu sürümlere Manjaro forumlarında da resmi destek verilir. Manjaro İso kullanımı hakkında detaylı bilgi EN-TR resmi Manjaro adreslerinde mevcuttur.

THUS[değiştir | kaynağı değiştir]

THUS: Bu araç Manjaro Linux'u bilgisayarınıza yükler. Kolay, hızlı ve sezgisel bir arayüze sahiptir. Gelişmiş kurulum kiplerini destekler. Antergos'un GTK tabanlı yükleyicisinden forklanmıştır. Birçok dili desteklediği gibi %100 Türkçe desteği de vardır.

MANJARO-CLI[değiştir | kaynağı değiştir]

MANJARO-CLI: Manjaro'yu Konsol Arayüz ile yüklemeye yarayan bir araçtır ve kararlı sürümdür. Olası grafik kurulumda hata ile karşılaşma durumunda ya da detaylı ve gelişmiş bir kurulum yapmak isterseniz kullanabilirsiniz. Her ne kadar konsol kurulum desek de grafik arayüz kolaylığı sağlayan sezgisel bir kullanımı vardır.

MANJARO WELCOME[değiştir | kaynağı değiştir]

MANJARO WELCOME: Manjaro Hoşgeldin uygulaması çalışan (live) sistem yada kurulan sistem açıldığında sizi karşılar. Çalışan bir sistemde açıldığı zaman sizi Manjaro yükleme araçlarını çalıştıran seçeneklerin de bulunduğu bir menü sunar. Sürüm notları, Yenilikler, Wiki bağlantıları, Forumlar, IRC destek odaları, Mail listeleri ve Manjaro İnşa bağlantıları gibi içerikler barındırır.

MANJARO IRC[değiştir | kaynağı değiştir]

MANJARO IRC (Canlı Yardım): Manjaro Linux ile ilgili konularda destek almak isterseniz proje sitesini ve Türkiye destek sitesini ziyaret edebilirsiniz. Anlık destek almak ve Manjaro Topluluğu ile sürekli bir iletişim sağlamak istiyorsanız IRC (freenode sunucuları) üzerinden sohbet-destek odalarına bağlanabilirsiniz. Freenode web bağlantısı üzerinden bağlanacağınız odalar şunlardır: Resmi oda: #manjaro Türkiye destek odası: #manjaro.tr dir. Manjaro üzerinden uygulamalar ile de bu odalara bağlanabilirsiniz. Konversation, Hexchat, Xchat, Quassell ve Kvirc gibi uygulamalardan faydalanıp destek alabilir yada destek verebilirsiniz.

Manjaro günlüğü[değiştir | kaynağı değiştir]

Renk Anlamı
Sarı Eski Sürüm
Yeşil Güncel Sürüm
Mavi Gelecek Sürüm

Sürümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sürüm Kod Adı Çıkış Tarihi
Manjaro Linux 0.8 -- 2012-08-20
Manjaro Linux 0.8.1 -- 2012-09-21
Manjaro Linux 0.8.2 -- 2012-11-10
Manjaro Linux 0.8.3 -- 2012-12-24
Manjaro Linux 0.8.4 -- 2013-02-25
Manjaro Linux 0.8.5 -- 2013-04-11
Manjaro Linux 0.8.6 -- 2013-06-02
Manjaro Linux 0.8.7 Ascella 2013-08-28
Manjaro Linux 0.8.8 Ascella 2013-11-24
Manjaro Linux 0.8.9 Ascella 2014-02-23
Manjaro Linux 0.8.10 Ascella 2014-06-09
Manjaro Linux 0.8.11 Ascella 2014 Yaz sonu

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]