Manjaro Linux

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Manjaro Linux
Manjaro logo and name white background.png
Manjaro-xfce-0.8.7.png
Manjaro Linux 0.8.7 Xfce
Web sayfası: Türkçe: manjaro-tr.org
İngilizce: manjaro.org
Şirket/Geliştirici: Philip Müller, Roland Singer, Guillaume Benoit
IS Ailesi: GNU/Linux
Kaynak Modeli: Açık kaynak
Son kararlı sürüm: 0.8.10 / 9 Haziran 2014
Güncelleme Yöntemi: Octopi - Pamac - Pacman
Paket Yöneticisi: Pacman (konsol) - Octopi ve Pamac (grafik arayüz)
Desteklenen Platformlar: i686 (32bit), x86-64 (64bit)
Çekirdek türü: Monolitik çekirdek
Lisans: GPL ve diğer lisanslar

Manjaro, Arch Linux dağıtımını temel alan ve son kullanıcı dostu olmayı hedefleyen bir GNU/Linux dağıtımıdır. Arch Linux, hızlı, güçlü ve hafif olması ve sürekli güncel olmasıyla bilinir. Bununla birlikte , Arch Linux, daha çok tecrübeli kullanıcılara hitap eden bir yapıya sahiptir ve teknik deneyime sahip kullanıcıları hedefler.

Bu çerçevede Manjaro GNU Linux, basitlik ve kolaylık felsefesini Arch Linux ile birleştirerek bütün masaüstü yöneticileri ile son kullanıcıya ulaşır.

Manjaro Linux Araçları[değiştir | kaynağı değiştir]

MHWD[değiştir | kaynağı değiştir]

Manjaro Hardware Detection, yani Manjaro Donanım Tanıma ve Yapılandırma aracı. Bu araç kurulan sistemi optimize eder. Donanımın sürücülerini yükler. Yüklediği sürücüleri en iyi şekilde yapılandırır. MHWD ekran kartı sürücüsünü yükleme ve yapılandırması bakımından başarılı bir araçtır. Manjaro Linux, MHWD sayesinde, Intel ve Nvidia grafik işlemcileri arasında geçiş imkanı sunan Optimus teknolojisini sorunsuz ve kararlı bir şekilde çalıştırır.

MSM[değiştir | kaynağı değiştir]

Manjaro Settings Manager, yani Manjaro Ayar Yöneticisi. Bu araç, sistem kurulduktan sonra sistem yerelini ayarlama, eksik dil paketlerini yükleme, klavye düzeni, klavye alt türevleri, kullanıcı hesabı ekleme kaldırma, ekran kartı sürücülerini yapılandırma ve kablolu kablosuz ağ sürücülerini yapılandırma gibi ayar ve iyileştirmeleri kullanıcıya kolay şekilde yapma imkanı sunar.

Turbulence[değiştir | kaynağı değiştir]

Turbulence ise (2011.2 sürümü ve öncesi eski Pardus Linux'tan) Pisilinux'tan aşina olduğumuz Kaptan isimli aracın Manjaro'ya uyarlanmış halidir. Benzer bir araç, Chakra Linux'ta Kapudan adıyla kullanılmaktadır. Turbulence, diğer türevleri gibi, KDE yapılandırmaları ve kozmetik değişiklikler için kolay bir arayüz sunar. Kaptan ve Kapudan'dan farklı olarak ise Openbox Pencere Yöneticisi ile de entegre çalışır. Openbox panel yerleşimi, kozmetik değişiklikler ile programları yükleme ve kaldırma gibi pek çok işlev sunar. [1]

Octopi[değiştir | kaynağı değiştir]

Octopi, Manjaro KDE ve LXQT sürümlerinde yüklü gelen paket yöneticisidir. Qt tabanlı olmasından dolayı Qt tabanlı masaüstü Yöneticisini kullanan Manjaro versiyonlarında tercih edilir. Oldukça başarılı, işlevsel bir sistem güncelleme ve paket yönetim sistemidir.

PAMAC[değiştir | kaynağı değiştir]

Qt tabanlı olmayan Masaüstü Yöneticilerinde varsayılan paket yöneticisidir. GTK tabanlı olup Arch AUR deposundan da paket derleme yükleme yeteneğine sahiptir. Oldukça yetenekli bir sistem güncelleme ve paket yönetim sistemidir.

MANJAROISO[değiştir | kaynağı değiştir]

MANJAROISO: Manjaro İso ile kullanıcılar da istediği özelliklerin ve paketlerin yüklü geldiği Manjaro sürümleri inşa edebilir. Hatta bunları Manjaro Alt Türev Dağıtımı (Manjaro Respin) olarak yayınlayabilir. Bu sürümlere Manjaro forumlarında da resmi destek verilir. Manjaro İso kullanımı hakkında detaylı bilgi EN-TR resmi Manjaro adreslerinde mevcuttur.

THUS[değiştir | kaynağı değiştir]

THUS: Bu araç Manjaro Linux'u bilgisayarınıza yükler. Kolay, hızlı ve sezgisel bir arayüze sahiptir. Gelişmiş kurulum kiplerini destekler. Antergos'un GTK tabanlı yükleyicisinden forklanmıştır. Birçok dili desteklediği gibi %100 Türkçe desteği de vardır.

CALAMARES[değiştir | kaynağı değiştir]

CALAMARES: Bu araç Manjaro Linux'u bilgisayarınıza yükler. Kararlı bir sistem yükleyici olarak Manjaro 0.9.0 sürümlerinden itibaren yani 2015 ilk çeyreğinde kullanılmaya başlayacaktır. Tüm linux dağtımlarının kullanması için geliştirilmiştir. QT ve Python ile inşa edilmiştir. Oldukça kolay bir kullanım ve kurulum sağlar. Halen geliştirilmeye devam edilmektedir. Birçok dili desteklediği gibi %100 Türkçe desteği de vardır. [2]

MANJARO-CLI[değiştir | kaynağı değiştir]

MANJARO-CLI: Manjaro'yu Konsol Arayüz ile yüklemeye yarayan bir araçtır ve kararlı sürümdür. Olası grafik kurulumda hata ile karşılaşma durumunda ya da detaylı ve gelişmiş bir kurulum yapmak isterseniz kullanabilirsiniz. Her ne kadar konsol kurulum desek de grafik arayüz kolaylığı sağlayan sezgisel bir kullanımı vardır.

MANJARO WELCOME[değiştir | kaynağı değiştir]

MANJARO WELCOME: Manjaro Hoşgeldin uygulaması çalışan (live) sistem ya da kurulan sistem açıldığında sizi karşılar. Çalışan bir sistemde açıldığı zaman sizi Manjaro yükleme araçlarını çalıştıran seçeneklerin de bulunduğu bir menü sunar. Sürüm notları, Yenilikler, Wiki bağlantıları, Forumlar, IRC destek odaları, Mail listeleri ve Manjaro İnşa bağlantıları gibi içerikler barındırır.

MANJARO IRC[değiştir | kaynağı değiştir]

MANJARO IRC (Canlı Yardım): Manjaro Linux ile ilgili konularda destek almak isterseniz proje sitesini ve Türkiye destek sitesini ziyaret edebilirsiniz. Anlık destek almak ve Manjaro Topluluğu ile sürekli bir iletişim sağlamak istiyorsanız IRC (freenode sunucuları) üzerinden sohbet-destek odalarına bağlanabilirsiniz. Freenode web bağlantısı üzerinden bağlanacağınız odalar şunlardır: Resmi oda: #manjaro Türkiye destek odası: #manjaro.tr dir. Manjaro üzerinden uygulamalar ile de bu odalara bağlanabilirsiniz. Konversation, Hexchat, Xchat, Quassell ve Kvirc gibi uygulamalardan faydalanıp destek alabilir ya da destek verebilirsiniz.

Manjaro günlüğü[değiştir | kaynağı değiştir]

Renk Anlamı
Sarı Eski Sürüm
Yeşil Güncel Sürüm
Mavi Gelecek Sürüm

Sürümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sürüm Kod Adı Çıkış Tarihi
Manjaro Linux 0.8 -- 2012-08-20
Manjaro Linux 0.8.1 -- 2012-09-21
Manjaro Linux 0.8.2 -- 2012-11-10
Manjaro Linux 0.8.3 -- 2012-12-24
Manjaro Linux 0.8.4 -- 2013-02-25
Manjaro Linux 0.8.5 -- 2013-04-11
Manjaro Linux 0.8.6 -- 2013-06-02
Manjaro Linux 0.8.7 Ascella 2013-08-28
Manjaro Linux 0.8.8 Ascella 2013-11-24
Manjaro Linux 0.8.9 Ascella 2014-02-23
Manjaro Linux 0.8.10 Ascella 2014-06-09
Manjaro Linux 0.8.11 Ascella 2014-12.01
Manjaro Linux 0.8.12 Ascella 2015-02-07
Manjaro Linux 0.9.0 Ascella 2015 Nisan

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]