Assassin's Creed (seri)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Assassin's Creed tarihe dayalı, sandbox tarzında ödüllü bir video oyunu serisidir. Şu anda seri altı oyun, bir Facebook oyunu, üç bölümde yayınlanmış bir kısa film, üç roman ve çizgi romanlardan oluşmaktadır. Oyunlar PlayStation 3, Xbox 360, Microsoft Windows, Nintendo DS, PlayStation Portable, Mac OS X, iOS, HP webOS, Android, Playstation 4, Xbox One ve Windows Phone 7 platformlarında yayınlanmıştır. Serideki ana oyunlar sadece Ubisoft Montreal tarafından geliştirilmişken, diğer portatif oyunlarsa Ubisoft Montreal'dan uyarlamada destek alınarak Gameloft ve Gryptonite Studios tarafından geliştirilmiştir. Serideki tüm oyunlar Ubisoft tarafından yayınlanmıştır.

Serinin ana hikayesi Desmond Miles adlı bir barmen ve bir mega şirket olan Abstergo Şirketi etrafında geçmektedir. Abstergo için "Cennetin Parçaları"nı bulmak adına, Animus olarak bilinen bir makineyi zorla kullanan Desmond, önceden yaşamış ve hepsi birer suikastçi olan atalarının anılarına ulaşır. Desmond'un ilk atası Altaïr Ibn la-Ahad iken, son dönemde çıkan oyunlar Rönesans Dönemi İtalyası'nda yaşamış olan Floransalı Ezio Auditore'yi konu almaktadır. Suikastlerin hedefleri arasında çoğunlukla tarihi karakterler yer almaktadır ancak yaşadıkları dönemler ve ölüm nedenleri çoğunlukla oyunun konusuna uygun şekilde değiştirilmişlerdir (oyun içinde bu farklılıkların Tapınak Şövalyeleri'nin kendi izlerinin üstünü örtmek amacıyla tarihi baştan yazmalarından ya da tarihçilerin kasıt olmadan hatalı kaydetmesinden kaynaklandığı savunulmaktadır).

Oyunlar arasında oynanış açısında sadece ufak değişiklikler vardır: Tarihi bölgelerin serbest dünya konseptine uygun yeniden canlandırılmış hallerinde, gizlilik ön planda aksiyon ve macera içeren oyunlardır.