2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası elemeleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası'na katılan takımları belirlemek için yapılan elemeler 5 kıtada 5 FIBA bölgesinde yapılmıştır. Şampiyonaya katılan takımlar kıta şampiyonaları, Olimpik Basketbol Şampiyonası, ve Wild Card ile belirlenmiştir. Şampiyona elemelerine dünya çapında 106 ülke katılmıştır.

Katılmaya hak kazanan takımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Türkiye ev sahibi konumundan dolayı şampiyonaya direkt katılma hakkı kazanmıştır.
  • ABD Olimpik Basketbol Şampiyonası'nda altın madalya kazandığı için şampiyonaya direkt katılma hakkı kazanmıştır.
  • Şampiyonaya iki ülke gönderme hakkı bulunan FIBA Okyanusya bölgesinin, şampiyonaya katılan takımları belirlemek için yaptığı turnuvaya iki ülke katıldığı için Avustralya ve Yeni Zelanda aralarında maç yaparak turnuvaya katılmışlardır.
  • Eleme turnuvalarından sonra 12-13 Aralık 2009 tarihinde Türkiye'de yapılan toplantıda Wild Card sahibi 4 ülke belirlenmiştir.
  • Türkiye turnuvaya direkt katılma hakkı bulunmasına rağmen şampiyonaya katılan takımların belirleneceği Avrupa Basketbol Şampiyonası'na katılmıştır.
  • ABD turnuvaya direkt katılma hakkı bulunduğu için 2009 FIBA Amerika Şampiyonası'na katılmamıştır.
██ Turnuvaya katılan ülkeler ██ Eleme turnuvalarına katılmayan ülkeler ██ FIBA üyesi olmayan ülkeler ██ Eleme turnuvalarından elenen ülkeler
Ülke Şampiyonaya nasıl katıldı Önceki katılımları
Türkiye Türkiye Ev sahibi 2 (2002, 2006)
Amerika Birleşik Devletleri ABD Olimpiyat birincisi 15 (1950, 1954, 1959, 1963, 1967, 1970, 1974,
1978, 1982, 1986, 1990, 1994, 1998, 2002, 2006)
Angola Angola Afrika Elemeleri birincisi 5 (1986, 1990, 1994, 2002, 2006)
Fildişi Sahili Fildişi Sahili Afrika Elemeleri ikincisi 2 (1982, 1986)
Tunus Tunus Afrika Elemeleri üçüncüsü İlk Katılımı
İran İran Asya Elemeleri birincisi İlk Katılımı
Çin Halk Cumhuriyeti Çin Asya Elemeleri ikincisi 7 (1978, 1982, 1986, 1990, 1994, 2002, 2006)
Ürdün Ürdün Asya Elemeleri üçüncüsü İlk Katılımı
Yeni Zelanda Yeni Zelanda Okyanusya Elemeleri birincisi 3 (1986, 2002, 2006)
Avustralya Avustralya Okyanusya Elemeleri İkincisi 9 (1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1994,
1998, 2006)
Brezilya Brezilya Amerika Elemeleri birincisi 15 (1950, 1954, 1959, 1963, 1967, 1970, 1974,
1978, 1982, 1986, 1990, 1994, 1998, 2002, 2006)
Porto Riko Porto Riko Amerika Elemeleri ikincisi 11 (1959, 1963, 1967, 1974, 1978, 1986, 1990,
1994, 1998, 2002, 2006)
Arjantin Arjantin Amerika Elemeleri üçüncüsü 11 (1950, 1959, 1963, 1967, 1974, 1986, 1990,
1994, 1998, 2002, 2006)
Kanada Kanada Amerika Elemeleri dördüncüsü 12 (1954, 1959, 1963, 1970, 1974, 1978, 1982,
1986, 1990, 1994, 1998, 2002)
İspanya İspanya EuroBasket 2009 birincisi 9 (1950, 1974, 1982, 1986, 1990, 1994, 1998,
2002, 2006)
Sırbistan Sırbistan EuroBasket 2009 ikincisi İlk Katılımı
Yunanistan Yunanistan EuroBasket 2009 üçüncüsü 5 (1986, 1990, 1994, 1998, 2006)
Slovenya Slovenya EuroBasket 2009 dördüncüsü 1 (2006)
Fransa Fransa EuroBasket 2009 beşincisi 5 (1950, 1954, 1963, 1986, 2006)
Hırvatistan Hırvatistan EuroBasket 2009 altıncısı 1 (1994)
Litvanya Litvanya Wildcard 2 (1998, 2006)
Rusya Rusya Wildcard 4 (1994, 1998, 2002, 2006)
Almanya Almanya Wildcard 4 (1986, 1994, 2002, 2006)
Lübnan Lübnan Wildcard 2 (2002, 2006)

*Kalın yazı karakteriyle yazılan yıllar, takımların şampiyon oldukları yıllardır.