Zeki Ömer Defne

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Zeki Ömer Defne (1903, Çankırı - 2 Aralık 1992), Türk şair.

Zeki Ömer Defne, Çankırı’nın İmaret Mahallesi’nde diğer adıyla Saray Mahallesi’nde 4 numaralı evde, Rumi takvime göre 1319, Miladi takvime göre 1903’te doğmuştur. Asıl adı Mehmet Zeki olup; aile lakabı Hanyalıoğlu’dur. Zeki Ömer Defne, Türk Edebiyatı dergisinden Belkıs Kabaklıoğlu ile yaptığı bir röportajda babasının Zekâi Dede’ye hayranlığı dolayısıyla verdiği “Zekâi” isminin hocaları tarafından “Zeki” olarak değiştirildiğini söyler. Annesi Hacer Hanım, babası Ömer Efendi’dir. 1911 yılında - Balkan Savaşı’ndan bir yıl önce babası askere alınır ve Priştine’ye gönderilir. Bir yıl sonra Balkan Savaşı başlar. O zamandan sonra Defne için sıkıntılı bir hayat başlamıştır. Çok zor şartlar altında eğitimine devam eder. İlk önce rüştiyeyi bitirir, daha sonra Kengrı (Çankırı) Ertuğrul Mekteb-i İdadisinde okur ancak okul hayatı babasız geçer. Bu durum Zeki Ömer Defne’yi çok etkiler. Hocalarının isteği üzerine Ankara Keçiören Muallim Mektebine gider. İdadiyi bitiren öğrenciler Ankara Darülmuallimin son sınıfına kaydolabilmektedir. Bu durum Defne’ye bir yıl sonra öğretmen olma imkânı sağlamıştır. Bu okuldan birincilikle mezun olur.[1]

Ankara Muallim Mektebi’nden mezun olduktan sonra ilkokul öğretmeni olarak görev yaptı. Daha sonra dışarıdan bitirme sınavları yoluyla lise öğretmenliğine geçti. Kastamonu Lisesi’nde Türkçe ve edebiyat öğretmenliği ve yöneticilik yaptı. İstanbul’da Kabataş Lisesi’nde de çalıştı. Sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nin Türk dili ve edebiyatı bölümünden 1939 yılında mezun oldu. Daha sonra sırasıyla Galatasaray Lisesi’nde, Alman Lisesi’nde, Şişli Terakki Lisesi’nde ve Harp Akademisi’nde edebiyat öğretmeni olarak görev yaptı.

İlk şiiri 1923’te Halk Yolu dergisinde yayınlandı. Halk edebiyatı geleneklerine bağlı ve hece ölçüsünde şiirler yazdı. 1940'tan başlayarak Çınaraltı, Sanat ve Edebiyat, Hareket, Ün, Şadırvan, Edebiyat Dünyası gibi dergilerde şiirleri yayınladı. 1969’da Galatasaray Lisesi'ndeki görevinden emekli oldu. 1970’lerde şiirleri daha çok Varlık dergisinde görüldü.

Anadolu’yu şiirlerinin ana teması olarak aldı. Yurt güzellemeleriyle tanındı. Yazdığı yurt güzellemeleri şiirlerinde Erzurum, Eğin, Ilgaz, Isparta, Bursa, İstanbul, Konya illerini çeşitli özellikleriyle tanıttı.

Güçlü bir anlatıma ve duyarlığa sahip olan şiirleri ancak 1970’lerden itibaren kitaplaşmaya başladı.

Zeki Ömer Defne 2 Aralık 1992’de yaşama gözlerini yumdu. Karacaahmet Mezarlığı'na defnedildi.

Şiir kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Denizden Çalınmış Ülke (1971)
  • Sessiz Nehir (1985)
  • Kardelenler (1988)
  • Ilgaz
  • Orta Anadolu
  • Ziller Çalacak

Araştırma kitabı[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Dede Korkut Hikâyeleri Üzerinde Edebi Sanatlar Bakımından Bir Araştırma (1994)

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Zeki Ömer Defne'nin Şiirleri'nin Türk dili açısından incelenmesi. s. 14. 31 Ağustos 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ağustos 2022.