İçeriğe atla

Muammer Lütfi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Muammer Lütfi Bahşi (d. 1903, Ödemiş[1] - ö. 7 Haziran 1947, İzmir), Türk şair ve yazar.

Yedi Meşale edebiyat topluluğunun kurucuları arasında bulunmuştur. Sonradan, Bahşi soyadını almıştır.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1903'te Ödemiş'te dünyaya geldi. Babası, Müderris Lûtfi Efendi'dir. Ödemiş Rüştiyesi (ortaokul) ve İdadisi'ni (lise) bitirdikten sonra yüksek öğrenimine İstanbul'da devam etti. 1927'de İlahiyat Fakültesi'ni, 1929'da Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Hakim olarak Antalya, Kuşadası, Bozdoğan, Nazilli, Muğla, Ürgüp, Demirci'de bulundu. Sürekli yer değişmekten usandığı için hakimlikten istifa etti, Ödemiş'e yerleşti ve ölümüne dek avukatlık yaptı. 1947'de yaşamını yitirdi.

İlk şiirlerinde aruz ölçüsünü kullandıktan sonra heceye yöneldi, sonra serbest nazımda karar kıldı. Şiirlerinde genellikle milli konuları işledi. Yedi Meşale Topluluğu'nun en az tanınan şairidir. 1928'de Meşale dergisinin kapanması üzerine topluluk da dağıldı; Yedi Meşaleciler 1933'te Varlık dergisinde tekrar birleştiler. Ancak diğer üyelerin dünyalarının uzağında kalan Muammer Lütfi onlar arasında yer almamış; Yedi Meşale'de çıkan şiirlerinden başka, dönemin tanınmış dergilerinde rastlanmamış ve şiirlerini kitaplaştırmamıştır.

Muammer Lütfi, 1930'ların sonunda Antalya'da yayımlanan Türk Akdeniz dergisinin yazı kodrosunda bulunmuştur. Hakkında Hikmet Dizdaroğlu'nun Varlık dergisinde kapsamlı bir yazısı vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]