Kastamonu Abdurrahman Paşa Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Kastamonu Lisesi sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Lisenin giriş kapısı

Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi, Anadolu’da açılan ilk resmi lise olma özelliğini taşıyan okul.[1]

1882 yılında Osmanlı Devleti sadrazamlığını yapmış olan Abdurrahman Paşa; 1883 yılında Kastamonu Valiliği'ne tayin edilmiştir. Devletin içine düştüğü durumdan kurtulmasının ancak eğitim alanında yapılacak reformlarla mümkün olabileceğini düşünen Abdurrahman Paşa valiliğinin ikinci senesinde, 1884 yılında şehir merkezinde Darülmuallimin ve Askeri Rüştiye gibi okulların açılması sağlanmıştır. Bununla da yetinmemiş; İstanbul dışında özellikle Anadolu’da idadi statüsünde henüz bir mektep yok iken Kastamonu’da idadi adıyla bir okul açılmasına karar vermiştir. İlkin binanın resimlerini çizdirmiş veya bugünkü adıyla projesini yaptırmış ve Maarif Nezareti’nden müsaade istemiştir. Gerekli izin alınmış ve Anadolu’da ilk idadinin açılması çalışmalarına 30 Mart 1885 günü başlanmıştır. 2 Mayıs 1885 günü resmi bir törenle temel atılmıştır.

Çanakkale Savaşı döneminde öğrencilerinin savaşa katılması sebebiyle 1914-1918 yılları arasında mezun vermemiştir.[2] [3]

Diğer yandan Rüştiye mekteplerinden mezun öğrencileri mağdur etmemek için inşaatın bitmesi beklenmemiş ve Askeri Rüştiye’nin bir koğuşunda hemen eğitim – öğretime başlanmıştır[kaynak belirtilmeli]. Şehirde var olan rüştiyelere ilave olarak ilk iki yıl içinde üç önemli okul daha açılmıştır.[kaynak belirtilmeli]

Kastamonu Lisesi kuruluşundan günümüze kadar binlerce mezun vermiştir[kaynak belirtilmeli]. Okul, Milli Mücadele başladığında Mustafa Kemal Paşa’nın yanında yer almıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bilgehan, Zeynep (30 Eylül 2019). "Sonbaharın başkenti Kastamonu". Hürriyet. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2020. 
  2. ^ "Gurur veren tarih". Sabah. 18 Mart 2020. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2020. 
  3. ^ Bilek, Recep (17 Mart 2016). "Bu okul Çanakkale Savaşı döneminde mezun veremedi". Hürriyet. Anadolu Ajansı. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2020.