Yukarınasırlı, Gölbaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yukarınasırlı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Adıyaman
İlçe Gölbaşı
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 1.027
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0416
Posta kodu 02500

Yukarınasırlı, Adıyaman ilinin Gölbaşı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1700'lü yıllarda bölgeyi Türkleştirmek amaçlı yerleştirilmişlerdir. Köy halkı, Kayı boyunun Karakeçili oymağındandır. Ana dilleri Türkçedir. Aşağınasırlı köyü ile aynı kökten gelmektedirler. Köy, İlçe Merkezine 26 km. uzaklıktadır.Tarihte “ Büklüm Şehri” diye geçmektedir.Köyü Küçük Ali, Kar Mahmut, Muslu’nun oğlu kurmuştur.Hacı Ali Oğulları (Şerif Goca) ve Kör oğlanlar ’da buranın en eski halkıdır. Köy ismini halkın tarımsal faaliyetlerinden dolayı, ellerinin nasırlı olmasından alır.Akrabalık bağları oldukça güçlüdür.Geleneklerini yaşatan bir köydür.Burası daha önce bucaktı.(Nahiye),sonra bucaklık Belveren ’e verildi.Köy tarihi bakımdan zengindir.Timur,Besni’yi aldıktan sonra, Gaziantep’e buradan geçerken,burayı yakıp yıktığı söylenir. Köyün batısında “ Hop Kalam” tepesinde,tarihi kalıntılar vardır.Buradan çıkarılan taşlar köydeki evlerde yapı taşı olarak kullanılmaktadır. " Küçük Kale "nin surları halen belirgindir.Beyin yazlık sarayı olduğu söylenmektedir.Köyde çıkarılan bir heykelciğin,halen Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesinde olduğu söylenmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçemizin diğer birçok köyünde olduğu gibi Yukarınasırlı'da da Türk-İslam kültür ve geleneği yaşanmaktadır.Geleneklerine sahiptirler.Akrabalık bağları oldukça güçlüdür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Adıyaman iline 89 km, Gölbaşı ilçesine 26 km uzaklıktadır.Köy yaklaşık olarak 900-1000 metre rakımlı bir tepenin eteğinde kurulmuştur. önünde tahıl üretimi için kullanılan küçük bir düzlük vardır. köyde akarsu veya benzeri bir su kaynağı mevcut değildir. 2000'li yıllara kadar kuyu suyu vb kullanılmış bu tarihten sonra şehir suyu şebekesi oluşturulmuştur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2014 1289
2007 1127
1997 1061

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. En önemli tarımsal ürünleri antep fıstığı ve üzüm dür.Tahıl tarımı iç (köyde) tüketim amaçlı yapılmaktadır. Hayvancılık daha çok küçükbaş üzerinedir; kılkeçisi ve koyun yetiştiriciliği yapılmaktadır. köy halkı ticari ilişkilerini gaziantep ve kahramanmaraş illeriyle yapmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köye kilit taşı döşenmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]