Aşağınasırlı, Gölbaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Aşağınasırlı
—  Köy  —
Adıyaman
Adıyaman
Ülke Türkiye Türkiye
İl Adıyaman
İlçe Gölbaşı
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 463
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0416
İl plaka kodu
Posta kodu 02500
İnternet sitesi: [2]

Aşağınasırlı, Adıyaman ilinin Gölbaşı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı, Dulkadirli Türkmenlerinden olan Beğdili Boy'unun "Ceceli, Cecelü, Çeçeli" oymağındandır. Ana dilleri Türkçedir. Köyde başka bir dil kullanılmamaktadır. Köy, halkı Beğdili Boy'unun Bey'lerinden Avusturya-Macaristan seferinde şehit olan "Kör Nasır Beğ" ile akrabadırlar. Köyün adı 1700'lü yıllardaki Osmanlı tapu-tahrir kayıtlarında "Nasır" olarak geçmektedir. 1800'lü yıllardaki Osmanlı tapu-tahrir kayıtlarında ise "Nasır Köyü" Aşağınasırlı ve Yukarınasırlı köyleri olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Aşağınasırlı köyü bir müddet Gaziantep'e daha sonra Kahramanmaraş'a bağlı kalmış. Gölbaşı'nın ilçe olması ile beraber Gölbaşı'na bağlanmıştır. Köyde yaşayan herkesin hemen hemen birbiriyle akrabalık bağları vardır. Genellikle evlilikler köy içinden yapılır. Eğitim seviyesi yüksek, gelenek ve göreneklerine bağlı "Türklük" bilincini yitirmeyen aile bağları güçlü bir köydür.

Tahrir-kayıtlarından ve hazırlanan tezlerden hareketle bu Türkmen oymağının uzun yıllardır "Besni-Kahramanmaraş-Malatya" civarında konargöçer hayat yaşadığı ve hayvancılık (peynircilik) ile geçindiği bilgisi edinilmektedir. Orta Asya'dan getirdikleri "Konargöçer" yaşantı köyde hala devam etmektedir. Yazın, köylüler ailece bağ-bahçeye göçerler ve kıl çadırlarını kurarlar. Hayvan sayısı az ise bağ-bahçede bakılır hayvan çok ise uzun süreli olarak çobanlara emanet edilir.

Köy halkı, "Besni-Kahramanmaraş-Malatya-Gaziantep" Türkmen ağzıyla konuşmaktadır. Bu Türkmen ağzında "Öz Türkçe" ile örtüşen yüzlerce sözcük bulunmaktadır. Örneğin: "Mavi →Gök", "Yeşil →Göğşen", "Makas →  Sındı", "Balkon → Örtme", "Havlu → Yağlık" gibi sözcükler bunlardan sadece birkaçıdır.

"Ceceli, Cecelü, Çeçeli" Türkmenleri Kahramanmaraş (Merkeze bağlı Ceceli ve Dadağlı Köyleri), Adıyaman (Besni-Gölbaşı), Gaziantep, Sivas(Elbeyli İlçesi Çallı Köyü), gibi yerlerde yaşamaktadır.

Kaynakça:

 Faruk Sümer, “Bozoklu Oğuz boylarına dair,” Dil ve tarih-coğrafya fakültesi dergisi, 1953.

Yusuf Halaçoğlu, Anadolu'da Aşiretler, Cemaatler, Oymaklar 1453-1650 (6 cilt), Türk Tarih kurumu yayınları, İstanbul 2009.

Yusuf Halaçoğlu,Osmanlı Devlet Teşkilâtı ve Sosyal Yapı, Türk Tarih Kurumu Yayınları, Ankara 1991

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş iline 94 Adıyaman iline 92 km, Gölbaşı ilçesine 29 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 800
2000 463
1997 456

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye, ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]