Çataltepe, Gölbaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çataltepe
—  Köy  —
Adıyaman
Adıyaman
Ülke Türkiye Türkiye
İl Adıyaman
İlçe Gölbaşı
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 557
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0416
İl plaka kodu
Posta kodu 02500
İnternet sitesi: [2]

Çataltepe, Adıyaman ilinin Gölbaşı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy ismini kurulduğu yerin birkaç dağ yamacında olmasından alır.Osmanlı Arşiv kayıtlarında Gölbaşının Sünni BAYAT TÜRKMENLERİ Aşiretinin iskan edildiği Benzeri Savran köy içinde geçerli,Bir TÜRKMEN köyüdür.

Köyün tamamı Gölbaşı-Besni yöresi Türkmen şivesiyle Türkçe konuşurlar.Köy Temelde Adıyaman-Gölbaşı-Tut-Besniyi Türkleştirmek amacıyla iskan edilen Türkmen "BAYAT" aşiretinden insanlarca kurulmuştur.Geleneklerine oldukça sahiptirler.Osmanlı arşivleri Malatya tapu ve tahrir kayıtlarında bu bellidir.köyde iki mezhepten olan toplumda Türktür,köyde Türkçede etkin kullanulmaktadır.Köy yöreyi Türkleştirme politikalarının sonucu olarak şam,kerkük,musul yörelerinden ermenilerden boşalan köylere iskan edilen "BAYAT" TÜRKMEN Aşiretinden oluşmuştur.Osmanlı döneminde Şambayat,Şamuşağı,Kutluca(fal),Köseceli,Keysun(çakırhöyük),Üçgöz(sofraz),kesmetepe(mihmanlı),alıçlı,tetirli,doğankaya(şenikçi),levzin,konuklu,çorak,köylerine,Gölbaşı Çelik,Ozan,Savran,Balkar,Çataltepe,Cankara,Karabahşılı köylerine Tut merkez ve Yeşilyurt köyüne,Adıyaman merkez Turuş(kuyulu)köyüne,Sincik,Kahta Akıncılar(Toharis),Çaybaşı köylerine BAYAT TÜRKMENLERİ aşireti iskan edilmişlerdir.Gölbaşı Tut ve Adıyaman merkez köylerinden zey köyüne iskan edilmişlerdir.Akrabalık bağları oldukça güçlüdür.

Besni yöresine, Beydilli ve Karakeçili Türkmen aşiretleriyle; Rışvan, İzol, Hüveydi (hevedi) Avşar Türkmenleri de Ermeni köylerine iskan edilmişlerdir.

köyde TÜRKMEN kültürü sürmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

BAYAT TÜRKMENLERİ Aşireti kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Geleneklerine sahiptirler.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Adıyaman iline 70 km, Gölbaşı ilçesine 7 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2014 689
2007 597
1997 595

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]