Karabahşılı, Gölbaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karabahşılı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Adıyaman
İlçe Gölbaşı
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 48
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0416
Posta kodu 02500

Karabahşılı, Adıyaman ilinin Gölbaşı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

(Köyün öğnü mevkiide boyun omar ve bal camı adlı mevkiide 4 kaçak yerleşimi ile ilk yerleşimi başlamıştır. tahmini aktif yerleşim 100-250 yıl önce gibi yapılmıştır. köyde kilise karakol ev gibi öncesi kültüre ait yerleşim yerleri mevcuttur. kaçak olan şahısların yakınları ve bazı kişilerin katılımı ile köy tarım arazisine çevrilmiştir.yeni den kurulan köy 1985 yılı depremi ile oturulamaz raporu ile Adıyaman /Gölbaşı ilçesine acil afet müdürlüğünce iskan edilmiştir.(Oynadan;çayır;merkezKÖY;sazak;arpatarlası;kötel gibi değişik kültürden oluşmuştur. köy ve mecraları insanların oluşturduğu kozmopolit yapısı ile kaynaşıp örnek bir yerleşim yerdir. KÖY KABİLELERİ; karamazılar;gürdolar(çayırcılar);yağıblılar(goggolar);cinolar;ramolar(karahasan uşakları);çerkezler;hortoğluları;nacarlar vs.)

Kara Çukur mevkiinde 100 yıl kadar önce Erkenek ve Bergeden gelen Yağuplar ve Nacarlar Oymağının yerleşmesi ile bir İskan yeri olmuştur.Bu Oymaklar Doğanşehir çevresinede iskan edilmiş olan,Beğreli,Bıçakçı,Kapıdere,Muratı,Erkenek,Kadılı,Örencik(kılılı) BAYAT TÜRKMENLERİNİN uzayan kolu olarak yayla ve stratejik konumdaki "Karabahşılı" kurulmuştur.Yaguplar ve Nacarlar Bayat Türkmenlerinin kollarıdırlar.Geleneklerini yaşatırlar.

Osmanlı Arşiv kayıtlarında Gölbaşının Sünni Bayat Türkmen Aşiretinin iskan edildiği Benzeri Savran köy içinde geçerli,Bir TÜRKMEN köyüdür.Köyün tamamı Gölbaşı-Besni yöresi Türkmen şivesiyle Türkçe konuşurlar.Akrabalık bağları oldukça güçlüdür.Köy Temelde Adıyaman-Gölbaşı-Tut-Besniyi Türkleştirmek amacıyla iskan edilen BAYAT TÜRKMENLERİ aşiretinden insanlarca kurulmuştur.Osmanlı arşivleri Malatya tapu ve tahrir kayıtlarında bu bellidir.köyde iki mezhepten olan toplumda Türktür,köyde Türkçede etkin kullanlmaktadır.Köy yöreyi Türkleştirme politikalarının sonucu olarak şam,kerkük,musul yörelerinden ermenilerden boşalan köylere iskan edilen TÜRKMEN "BAYAT" Aşiretinden oluşmuştur.Osmanlı döneminde Şambayat,Şamuşağı,Kutluca(fal),Köseceli,Keysun(çakırhöyük),Üçgöz(sofraz),kesmetepe(mihmanlı), alıçlı,tetirli,doğankaya(şenikçi),levzin,konuklu,çorak,köylerine,Gölbaşı Çelik,Ozan,Savran,Balkar,Çataltepe,Cankara,Karabahşılı köylerine Tut merkez ve Yeşilyurt köyüne,Adıyaman merkez Turuş(kuyulu)köyüne,Sincik,Kahta Akıncılar(Toharis),Çaybaşıköylerine Türkmen Bayat aşireti iskan edilmişlerdir.Gölbaşı tut ve adıyaman merkez köylerinden zey köyüne iskan edilmişlerdir.Yine Besni yöresine Beydilli ve Karakeçili Türkmen aşiretleriyle; Rışvan, İzol, Hüveydi(hevedi) Avşar Türkmenleri de Ermeni köylerine iskan edilmişlerdir. köyde Türkmen kültürü sürmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

BAYAT TÜRKMENLERİ Aşireti kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Geleneklerine sahiptirler.Akrabalık bağları oldukça güçlüdür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Adıyaman iline 85 km, Gölbaşı ilçesine 22 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2014 109
2007 87
1997 174

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]