Gedikli, Gölbaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gedikli
—  Köy  —
Adıyaman
Adıyaman
Ülke Türkiye Türkiye
İl Adıyaman
İlçe Gölbaşı
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 583
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0416
İl plaka kodu
Posta kodu 02500
İnternet sitesi: [2]

Gedikli, Adıyaman ilinin Gölbaşı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Çevreside bulunan mağaralardan ve mezar taşlarından, mezar taşları modellerinden,mezar taşları üzerinde bulunan Hicri Takvim yazılarından Gedikli köyünün eski bir yerleşime sahip olduğu anlşılmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde şehirlerde olduğu gibi çok kültürlülük hakim değildir genelde akraba olan köylüler aynı düşünce ve yaşama tarzına sahipler düğünler köy meydenlarında davul ve zurna eşliğinde olur tabi bu şimdilerde davul ve zurna yerini ork a bırakmış durumdır.düğünlerde halaylar çekilir genelde üç ayak ve yan bağlama oynanır ayrıca pek kalmasa da kadın kılığına girmiş erkekler orta oyunu oynarlar.düğünden sonra düğün yemeğine geçilir genellikle pilav ve kuru fasulye ikram edilir düğündeki mutluluk herkesçe paylaşılır cenazedeki hüzün gibi...

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Adıyaman iline 94 km, Gölbaşı ilçesine 31 km uzaklıktadır.köyün üç tarafı dağlarla çevrilidir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.buna bağlı olarak kışlar orta sertlikte, yazlar ise serin geçer.yaklaşık 1 ay ,yağan kar yerde kalır kar kalınlığı yaklaşı 50 cm dir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 580
2000 583
1997 580

köy nüfusunun fazla değişmemesinin sebebi göçtür.doğumla çağalan köy göç ile azalmaktadır işsizlik köy nüfusunun şehirlere göç etmesine sebebiyet vermektedir. bu göç mevsimlik olduğu gibi kalıcıda olabilmektedir daha çok kalıcı göç gaziantep kahramanmaraş ve adana ya olmaktadir.mevsimlik göç ise tatil yöreleri olan antalya ve alanya ya olmaktadır

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]