Karaburun, Gölbaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karaburun
Ülke Türkiye Türkiye
İl Adıyaman
İlçe Gölbaşı
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 1.085
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0416
Posta kodu 02500

Karaburun, Adıyaman ilinin Gölbaşı ilçesine bağlı bir köydür.

Köy bu isimle ilk olarak Yukarı Karaburun (karacaoluk) denen yerde 1950 li yıllarda kurulmuştur. İlk kurulduğu yere ise Yukarı (eski) Azaplı Köyü'nden gelmiştir. Yukarı Karaburun'un ulaşım ve yerleşim açısından zor olması sebebiyle 1970 li yıllarda bugünkü bulunduğu yere yani E-5 karayolu civarına taşınmıştır. Köy halkı Azaplı, İnekli (Yeşilova) ve Bağlarbaşı köyleri ile akraba olup aynı soydan gelen tipik Türkmen ailelerdir. Yukarı Köyde Bulunan Deli Hasanın Mağarası gezilebilecek yerler arasındadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkmen kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Düğün, kız isteme, bayramlaşma gibi etkinlikler Maraş, G.Antep ve Malatya çevresinin özelliklerini taşır. En özel yemekleri: İçliköfte, kömbe, yanapa (gözleme), tarhana çorbası (maraş tipi), çifköfte, aş katması, söğürme, domatesli pilav, mercimekli köfte ve patlıcan kebabı'dir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Küçük verimli ve sulak ovasının yanında geriye kalan tarım alanları dağlık ve engebelidir. Rakım 920'dir. Güneydoğu Anadolu Bölgesinin batı ucunda bulunan köy, E5 karayolu üzerinde kurulu olup G.Antep'e 110 km, K.Maraş'a 80 km, Adıyaman'a 65 km ve Malatya'ya 110 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Önceleri karasal iklim hüküm sürmekte iken son yıllarda Atatürk Baraj Gölününde etkisiyle yumuşak karasal iklime dönüşmüştür.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

347 Hane 1790 Kişidir. Avrupa'ya ve Mersin, K.Maraş, G.Antep,İstanbul, Antalya ve diğer batı illerine verdiği göçlere rağmen köyün nüfusu gün geçtikçe daha da artmaktadır. Yaz aylarındaki nüfusu 2000 kişi civarındadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi önceleri tarım ve hayvancılığa dayalı iken son yıllarda tarıma dönüşmüştür. Orman ve mera alanlarının daralması küçükbaş hayvancılığı önemli ölçede azaltarak yok denebilecek hale getirmiştir. Tarımda ise ağırlıklı olarak antepfıstığı, bağcılık (kuru besni üzümü ve sofralık Üzüm), trabzon hurması, domates, pancar, son yıllarda zeytin, ceviz, badem ve tahıl ilk sıralardadır. Üretilen domatesler belirli bir dönemde Gaziantep, Kırıkhan ve Malatya gibi büyük şehirlerin ihtiyacını karşılamakta iken su kaynağı olan Gölbaşı Gölünün kanalizasyon nedeniyle kirletilmesi nedeniyle domates yerini trabzon hurmasına bırakmıştır. Bölgede inşa edilen soğuk hava depoları meyveciliğin ve sebzeciliğin daha da arttarak devam edeceğini göstermektedir. Ayrıca köyün ekonomisinde önceleri Avrupa'daki gurbetçilerin büyük etkisi olmakta iken son yıllarda bu etki önemli ölçüde azalmış ve tarım daha da ön plana çıkmıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu, içme suyu şebekesi, telefon, kanalizasyon ve ana caddelerde parke taşı döşemesi mevcuttur. Ptt şubesi ve Sağlık ocağı, Sağlık evi yoktur. Köy G.Antep-Malatya yolu üzerinde kurulu olduğundan ulaşım sorunu bulunmamaktadır. Köyde İnternet cafe bulunmakta olup faal çalışan kahve (kıraathane) bulunmamaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]