Yolkonak, Sandıklı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yolkonak
Ülke Türkiye Türkiye
İl Afyonkarahisar
İlçe Sandıklı
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Rakım 998 m (3.274 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 352
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0272
Posta kodu 03500

Yolkonak, Afyonkarahisar ilinin Sandıklı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ilk adı Yelpir'dir. Daha sonra köyde medfun bir evliya olan Resul dedenin adını almıştır. 20 yıl öncesine kadar Resul köyü diye anılmaktadır. Daha sonra konum itibarıyla Yolkonak adını almıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde meşhur somun (afyon) ekmeği yapılmaktadır. Saçta odun ateşinde yapılan katmer özel günlerde, bayramlarda ve önemli misafirlere sunulmaktadır. Köydeki balıklıpınar olarak bilinen ve çok ilgi çeken havuz içindeki doğal su kaynağı kuruduğundan dolayı, içinde balıklarda yok olmuştur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Afyonkarahisar iline 50 km, Sandıklı ilçesine 10 km uzaklıktadır. Afyon karayolu üzerinde olduğundan ulaşım çok kolaydır. Ovalık düz bir arazide yer almaktadır, kuzey yamaçlarında bodur çalılıklar yer almaktadır. Ova kısmında hububat, haşhaş ve pancar ekimi yapılmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Ancak Afyon'a göre daha ılıman bir iklime sahiptir. Kış aylarında yaklaşık 3-5 derece ısı farkı vardır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 313
2000 352
1990 471
1985 494

Dışarıya göç nedeniyle nüfus azalmaktadır. Köyde çiftçilik yapan genç ve orta yaşlı nüfus kalmıştır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık ve inşaata (inşaat ustası, fayans ustası gibi) dayalıdır. Her hanede bir emekli mevcuttur. Yurt dışında çalışan gurbetçilerden de önemli ölçüde döviz girdisi sağlanmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]