Karacaören, Sandıklı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karacaören
Ülke Türkiye Türkiye
İl Afyonkarahisar
İlçe Sandıklı
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus
 (2015)
 • Toplam 512
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0272
Posta kodu 03500

Karacaören, Afyonkarahisar ilinin Sandıklı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Karacaören köyü Osmanlı arşivlerine göre iki köy olarak geçmektedir. Yukarı köy, Aşağı köy Yukarı köy diye. Yukarı köy 18.ci asrın ortalarında Mekke'den gelmiştir aynı zamanda seyyid dirler. İlk yerleşim yerleri şimdiki göletin doğu tarafı eski kayıtlarda Arab camii mevkii olarak gecer. Aşagı köy 16.cı asırda Kerkük den gelmiştirler. Sandıklı'nın yukarısında şimdi igdelik olarak bilinen eski kayıtlarda Aşağı Köy olarak geçer.

İlk yerleşimi bir tasavvuf dergahıdır. Dergahın başında Kutsi Baba vardı. Kısa sürede dergaha ragbet artı köye dönüştü. Kutsi Baba'nın birde Divanı vardır. Şu anada kabri harabe halindedir. Kutsi Baba İslam alimleri tarafından tanınan mübarek alim ve mutasvvuftı. Aşagı köyde cıkan yangın köyü yok eder aşağı köylülerin bir kısmı Sandıklı hisar mahallesine yerleştirilir perişan vaziyetteki kişilere halk.

Perişanlara yardım diyerek yardım istemeye cıkarla Hisar mahalesindeki bu kişiler o zamandan bu yana perişanlar lakabı ile anılır. Aşağı köydeki bu yangından dolayı yedi hane şimdiki karacaören köyünün olduğu yere yerleşiyor. Bu kişilerin şimdiki soyadları Sarı ve Şeker'dir. Bu olaylardan sonra (25-30 sene sonra) Yukaı köy'deki seyyid Araplar şimdiki Karacaören'e inerler.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Karacaören köyünün belli başlı yemekleri: başta et yemekleri çeşitleri, bükmeli, katmer, bulgur pilavı, alacaş,haşhaşlı börek,arap aşı...

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Afyonkarahisar iline 66 km, Sandıklı ilçesine 3,2 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 556
2007 555
2000 536
1997 562

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır 3. sınıfa kadar öğrenim göstermektedir.tasımalı eğıtım yapılmaktadır Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. köyde içile bilir saglıklı temiz suyu mevcuttur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup,özel halk taşıma araçlarıyla yapılmaktadır. köyün ortasından dere geçmektedir,dört adet köprü mevcuttur.köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde intenette bulunmaktadır..Bütün evlerde tv. var vede20-50 kişide bilgisayarda bulumaktadır.Karacaören Göletinin yapılması köyün ekonomisine büyük katkı sağlamıştır. Örtü altı sebzeciliği yaygınlaşmaktadır. Köyde muşmula (döngel),kestane, ceviz, çilek, kiraz,altın kiraz, kuşburnu yetiştirilmektedir.Ayrıca köy odası geleneği sürdürülmektedir iki adet kahvehane vardır.ayrıca kaynak suyu olarak bey suyu ve maarif suyu çeşmeleri mevcuttur

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]