Çiğiltepe, Sandıklı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


Çiğiltepe
—  Köy  —
Afyonkarahisar
Afyonkarahisar
Ülke Türkiye Türkiye
İl Afyonkarahisar
İlçe Sandıklı
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus (2015)[1]
 - Toplam 663
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0272
İl plaka kodu
Posta kodu 03550
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Çiğiltepe, Afyonkarahisar ilinin Sandıklı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski ismi Hacan' dır.

Hacan, Oğuzların Kayı boyunun Karakeçili aşiretinin Şeyhanlı kolunun ilk oymağıdır.

Şeyhanlı kolu, soy olarak hem Yörük ve hem Türkmen özellikler taşımasına rağmen öte yandan Sin ve Seyyid Bin Şad Ebubekir, Bin Ali Taki, Bin Muhammed Hadi, Bin Hasan Askari, Bin Musa Rıza, Bin Ali Taki, Bin Musa Kazım, Bin Cafer Sadık, Bin Muhammed Bakır, Bin Zeynelabidin, Bin İmam Hüseyin, Bin İmam Ali (Allah hepsinden razı olsun) kanalıyla, Osmanlı Nakibül Eşraf kayıtlarında da yazılı olduğu üzere, SEYYİD oldukları bilinir.

Şeyhanlı Aşireti 4 ana kısımdan oluşmaktadır;

Birinci kısım Viranşehir’de yaşamakta olup Milan aşiret federasyonuna bağlı olarak hayatını sürdürmüştür.

İkinci kısım ise Berazi aşireti federasyonu içinde yer almıştır.

Üçüncü kısım Baziki aşireti içinde yaşamaktadır.

Dördüncü ve büyük kısmı ise Karakeçili aşireti federasyonuna katılmıştır.

Türkiye'nin birçok verinde Karakeçililer'e rastlanır. Eskişehir, Bilecik, Bursa, Balıkesir, Afyonkarahisar ve kısmen Adapazarı illerinde Karakeçili Yörükleri kalâbalık bir nüfus teşkil ederler. Ertuğrul Gazi'nin mensup bulunduğu Kayı Boyu'ndan olduklarını söylerler. Her yıl Eylül ayının ortasında, Ertuğrul Gazi'yi ziyarete giderler. Vaktiyle bu ihtifal günü çok muhteşem olur, ciritler oynanır, pehlivanlar güreşir, kurbanlar kesilir, yemekler yenir ve üç günlük ziyaret ve geleneğe dayanan yarış ve müsabakalar sonunda, herkes oba'sına dönermiş. Bir yere kadar toplu halde, başta sancaktarları olmak üzere en az beş-altı yüz atlı olarak gidilirmiş.

Urfa bölgesinde, bir kısmı Türkçeden ayrı bir dil konuşan Karakeçililer'de bulunmaktadır. Bu boyların, Osman Gazi'nin atası Süleyman Şah'ın kendilerine yurt ararken Caber Kalesi civarında vefatı ile Ertuğrul gazi ile Söğüt'e gelmeyen ve o yörelerde yerleşen Karakeçililer oldukları rivayet edilir.

Urfa, Siverek, Bozova, Birecik, Viranşehir ve Suruç gibi ilçelerde yaşamaktadırlar. Siverek kazasında 60-70 kadar Karakeçili köyü vardır, ayrıca kasabanın içinde bir Karakeçili mahallesi bulunmaktadır. Cumhuriyetten önce Karakeçili Boyu, Suriye'de Rakka'ya kadar uzanmakta idi.

Urfa Karakeçililer'i dört ana kola ayrılır: 

1. Şıhan (Şıhlar), (Şeyhanlılar),

2. Ceraban (Cerabîler), (Cerablus ve civarında yoğunluktalar),

3. Balekân (Balekîler), 

4. Aminan (Amirliler) 

ŞIHAN (ŞEYHANLI) OYMAKLARI; 

1. Hacan, 

2. Musikân (Arapça «Bıçakçılar» manâsına geliyor), 

3. Kubatan (Kubatoğulları da deniyor), 

4. Şıhimam, 

5. Kotan, 

6. Davaran, 

7. Şıhkân, 

8. Bin kasım. 

Başka bir rivayete göre, köy kurucuları 1700 lü yılların sonunda Osmanlı Devletinin iskan politikasına bağlı olarak Antep Halep arasında yaylak-kışlak geleneğini sürdürmekte olan konar göçer Bozulus Türkmen taifelerinden zorunlu iskan olarak Sandıklı civarına gönderilmiş ve ilk olarak başağaç yakınlarındaki anayola yakın dağ vadilerine yerleşmişler ancak eşkiya baskınlarından korunmak için şimdiki yerlerine yerleşmişlerdir. Beydili, Avşar veya Kızık boylarından oldukları rivayet edilir.

Köyün şimdiki adı ise Büyük Taarruz'daki buruk bir kahramanlık hikâyesinin parçası olmuştur. Reşat (Çiğiltepe)

Köy halkının epey bir kısmı Sandıklı da ve , İzmir, Antalya, Aydın,Ankara, denizli gibi illerde ve Avusturya,Almanya,Fransa gibi ülkelerde gurbetci işci ve işveren olarak yaşamaktadırlar.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi tarhana corbasi ve yaprak sarmasi ayrica borekleri meshurdur.Düğün,nişan,sünnet düğünü eğlenceleri farklıdır ==

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Afyonkarahisar iline 39 km, Sandıklı ilçesine 22 km uzaklıktadır.doğusunda Nuh Kasabası,Taşoluk Kasabası ve Serban Kasabası Güneyde Kızık Kasabası ve Sandıklı İlçesi Bulunmaktadır. Batısında Ekinhisar Köyü Ve Yolkonak Köyü Kuzeyinde Akharım Beldesi Bulunmaktadır. 2015 verilerine göre köyun nüfusu 663 dür.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.nüfusun büyük bir bölümü yurt dışına çalışmaya gider.özellikle libya, kazakistan ve fransa ,almanya avusturya gibi şehirlere giderler

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi kullanılmamaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]