Alamescit, Sandıklı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 38°52′K 36°33′D / 38.867°K 36.55°D / 38.867; 36.55

Alamescit
Ülke Türkiye Türkiye
İl Afyonkarahisar
İlçe Sandıklı
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus
 (2015)
 • Toplam 260
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0272
Posta kodu 03500

Alamescit, Afyonkarahisar ilinin Sandıklı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Alamescit, antik Stektorion şehrinin 2 km kuzey doğusunda yer almaktadır. Roma İmparatorluğu altında iken sikke basan bu şehir, Sandıklı İlçesi'ndeki Alamescit yakınlarında Kocahöyük denilen bir tepe üzerindeydi. Bu höyüğün yamacında küçük bir tiyatronun kalıntıları meydana çıkarılmıştır. Menteş Baba Türbesi'nde, eski şehrin muhtemel yerinin belirlenmesini sağlayan, imparator Nerva onuruna Latince bir yazıt ve Bizans mimarisine ait çeşitli parçalar mevcuttur. Bir tepe üzerinde yakın bir civarda, dönemi bilinemeyen ve harç kullanılmadan taşlardan yapılmış büyük bir kale ile batıya doğru uzanan dağlarda birkaç küçük kilise temelleri vardır. Pausanias'a göre Stektorion hudutlarının içinde, kahraman Mygdon'un mezarı vardır. Homer, Mygdon için Otreus ile birlikte Friglerin lideri olarak bahsetmektedir.

Sandıklı ovasında, biçer-döver, traktör gibi modern tarım makinalarını ilk kullanan köydür. Öncülüğünü ise "Arık" lakablı Ahmet CİHAN yapmıştır. İnce, uzun ve esmer fiziği ile bu lakab verilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında fazla bir bilgi yoktur. Köyün gelenekleri arasında dini bayramlarda oda adı verilen özel bir yerde sülalenin erkekleri birlikte yemek yer. Oda ziyaretleri gerçekleştirilir. Bu odalar eskiden gelen misafirlerin ağırlandığı yerlerdi. Oda adı verilen yerlerde, kişilerin kalacağı yer ve hayvanları için de bir barınak bulunurdu. Misafirlerin yemek ve diğer ihtiyaçları odanın bağlı bulunduğu sülale tarafından karşılanırdı. Ama günümüzde ulaşım araçlarının getirdiği kolaylıklar yüzünden bu odalar artık işlevini yitirmiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Afyonkarahisar iline 80 km, Sandıklı ilçesine 20 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 362
2007 373
2000 475
1997 466

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Sulu tarım yapılan yerlerde özellikle patates ve salatalık ekimi yaygındır. Ayrıca şeker pancarı ve haşhaş tarımı da yapılır. Büyükbaş hayvancılık da mevcuttur. Gelişen ekonomik sisteme ayak uyduran köy halkı, artık mesafe olarak yakın olan Sandıklı da ikamet etmektedir. Köy bir bakıma yazlık olarak, tarımsal faaliyetler çerçevesinde kullanılmaktadır. Bu göç sebebiyle köyde yaşayan nüfus her geçen yıl azalmakta ve haliyle yaş ortalaması da yükselmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]