Ürküt, Sandıklı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ürküt
Ülke Türkiye Türkiye
İl Afyonkarahisar
İlçe Sandıklı
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Rakım 992 m (3.254 ft)
Nüfus
 (2010)
 • Toplam 314
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0272
Posta kodu 03500

Ürküt, Afyonkarahisar ilinin Sandıklı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1919-1923 Kurtuluş Savaşı yıllarında köy ve çevresi Yunan kuvvetleri tarafından işgal edilmek istenmiştir. Köy halkı işgale izin vermemek amacıyla ve Türk Ordusu bölgeye ulaşana dek Yunan askerine karşı mücadele etti. Köy ve çevresinin başarıyla savunulması Yunan kuvvetlerini ürkütmüştür. İşgal yavaşlamıştır. Kurtuluştan sonra İsmet İnönü bölgede bir gezisi sırasında köy hakkında bilgi istemiştir. Köyün milli mücadelede Yunan askerine karşı başarıyla savunulması ve düşmanın korkutulması sebebiyle İsmet İnönü köy için "Ürküden" adını uygun görmüştür. Resmi olarak köy "Ürküt" adını almıştır.[kaynak belirtilmeli]

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenekleri arasında arefe günü katmer dağıtma, bayram günü namazdan sonra birlikte yemek yeme, düğünde kız evini ve oğlan evinin (damadın ve gelinin) arkadaşlarının hamama götürülmesi, ekmek yapıldığı zaman fırından dönerken sıcak pide veya börek dağıtma geleneği vardır. Cenaze evine yemek götürme, yemeği birlikte yeme alışkanlığı vardır. Ortaklaşa yapılan işler arasında fırında ekmek yapma, çeşmede çamaşır yıkama, kış hazırlıklarında birbirine yardım etme geleneği vardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Afyonkarahisar iline 51, Sandıklı ilçesine 13 km uzaklıktadır.

Köyün üç tarafında mera vardır. Bu meralarda, baharda hayvanlar otlatılır. Yazın buralara tahıl ürünleri getirilerek işlenir. Bu meralar aynı zamanda sosyal aktiviteye yardımcı olur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 314
2007
2000 402
1997 440

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde bir bakkal ve 3 kahvehane bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]