Koçhisar, Sandıklı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Koçhisar
Ülke Türkiye Türkiye
İl Afyonkarahisar
İlçe Sandıklı
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus
 (2015)
 • Toplam 565
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0272
İl plaka kodu 03
Posta kodu 03500

Koçhisar, Afyonkarahisar ilinin Sandıklı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı antik çağlardan itibaren şimdiki Hüdai kaplıcaları da kapsayan bölge de dahil olmak üzere macıl (örenkaya) ile Karasandıklı'ya kadar uzanan bölgeye Bizans dönemine kadar tarihte şifalı su anlamına gelen Hierapolis denmektedir. penta polis (5 kutsal şehrin)'in din ve şifa başkentiydi.19.y.yılın başında tapınak kalıntıları mevcut olmasına karşın şu anda bulunmamaktadır.şifalı firikyanın önemli merkezlerindendi.şehrin kitabesi bulunmuştur ama şu an hangi müzede olduğu bilinmemektedir. Bizans döneminden itibaren karaman veya doğa tabir edilen koyun beslendiği ve damızlık koç yetiştirildiğinden dolayı ve büyük bir kale şehri olduğundan dolayı Koçhisar adını almıştır. Köyde antik çağlara, Roma ve bizans dönemine ait kalıntılar vardır. Köyün tarihteki depremler ve doğal afetler sonunda oluşmuş ve zeminin 5 ila 8 m derinliğinde bulunan kale surları, kanalizasyon çalışmaları sırasında ortaya çıkmıştır. Kale duvarlarını oluşturan taşların uzunluğu 2 ila 3 m, eni 1 m, yüksekliği de 1 m'dir. Bu taşlar muntazam şekilde yapı oluşturmaktadır. Sit alanı ilan edilmemesi için bu bilgiler saklanmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyü halkının gayrimüslimleri yine Hierapolis içerisinde bulunan derebeyliği olan Çorhisar'da yaşamışlardır. 1900 ve 1915'li yıllarda bölgeyi terk ederek Kudüs taraflarına gitmişlerdir. Bir kısmı da İzmir ve diğer illere dağılmışlardır. Köyün şu anki halkının örf, adet, gelenekleri klasik Türk-Oğuz boyu adetleriyle aynıdır.

yemekleri; arap aşı, hamırsız, etli pilav, kelle-paça, işkembe, tandır, gölle (aşure), otlu bükme, mercimekli mantı v.b. dır.

Düğünler perşembe'den başlar pazar günü biter. Perşembe alış verişe çıkılır, kızın eksikleri alınır, ziyntleri alınır, cuma kızın eşyaları erkek evine getirilir ve eve döşenerek ev süslenir. Cumartesi kız hamamına tüm köylüler gider, hamam parası erkek evi tarafından karşılanır, ayrıca hamamdan çıkılınca yemek verilir. Damat sağdıçları tarafından yıkanır ve damatlıkları giydirilir. Pazar ise öğle namazına mütakip köy kahvehanelerinde yerli yabancı herkese yemek verilir. Yemek menüsü; tas kebabı, et sulu yayla çorbası, etli pirinç pilavı ve çam fıstıklı un helvasından oluşur. Köyün camisi 1975'te yıkılmış ve yerine yenisi yapılmıştır. Tarihte ismi, kaplıcalardan dolayı Hierapolis olarak geçmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Afyonkarahisar iline 68, Sandıklı ilçesine 7, Hüdai kaplıcalarına 1 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 588
2007 843
2000 720
1997 600

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. köy, patates ve pancar üretiminde Sandıklı ve Afyon çapında yer etmiştir. Ayrıca, soğan, haşhaş, buğday, arpa ve benzeri ürünler de köyde yetiştirilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi, kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

2007 yılında Bayındırlık ve DSİ tarafından Sandıklı ile köy arasında kalan ve köyce Sıvalık olarak bilinen arazide hayır sever Hacı Naciye coşar tarafından tahsis edilen arsaya su deposu, trafo sistemi ve kuyu açılmıştır. Rakım olarak yüksek olan tepeden su enerjisiz olarak şebekeyi beslemektedir.Düzenleme: Ahmet Salih Özçelik

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]