Yassıca, Kozaklı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Yassıca Köyü
—  Köy  —
Kozaklı
Kozaklı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Nevşehir
İlçe Kozaklı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Rakım 1.140 m (3.740 ft)
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 220
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0384
İl plaka kodu
Posta kodu 50600
İnternet sitesi:
YerelNET sayfası

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Klasik Türkmen Yabanlı (Yaban Eri) aşireti gelenekleri ve yemekleri yapılmaktadır. Kozaklı ilçesinde bulunan diğer aşiretlere gelenek ve görenekler yönünden benzemektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karasal iklim etki alanı içerisindedir.(Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlı)

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 447
2000 596
1997 520
  1935------ 197
  1940------ 229
  1945------ 207
  1950------ 150
  1955------ 323
  1960------ 421
  1965------ 510
  1970------ 380
  1975------ 586
  1980------ 573
  1985------ 626
  1990------ 621

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Buğday şekerpancarı yetiştirilen başlıca ürünlerdir. Hayvancılık son yıllarda büyük oranda azalmıştır. Köyde bu işle uğrasan birkaç aile vardır. Nakliyecilik ve biçer döğer işletmeciliği diğer geçim kaynaklarıdır. Köyün büyük bir bölümü çevre illere göç etmiştir. Kozaklı'nın diğer köylerinin aksine yurtdışında işçi olarak çalışanların sayısı yok denecek kadar azdır, köyden heryıl göç artmakta ve yurdun çeşitli il ve ilçelerinde memur ve işçi olarak çalışmaktadırlar.

Yassıca Köyü, Nevşehir ilinin Kozaklı ilçesine bağlı bir köy olup Kozaklı-Kırşehir yolu üzerinde 17. kilometrede yer alır. Kozaklıdan Kırşehir'e iki ulaşım yolu daha vardır ancak onlar köyden geçmez.

1997'de 520 olan nüfus, 2000'de 596 olarak sayılmıştır. 84 (2000 yılı hane sayısı 120) haneli köyün rakımı 1140 metredir. Nevşehir'e uzaklığı 88, Kozaklı'ya uzaklığı 18 km'dir.Köyde Sağlık Evi var ancak bakımsız ve personeli yoktur , İlköğretim Okulu var eğitim 1-5. sınıflar arası devam etmektedir, 6. 7. ve 8. sınıflar ise Çayiçi köyünde taşımalı eğitim yapmaktadır. köyden son yıllarda özellikle Kırşehir olmak üzere çevre illere büyük bir göç yaşanmaktadır.

Köyün Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yassıca köyünün ilk sakinleri 1484 yılında kayseri sancağı Kenarı ırmak nahiyesinde yaşarken 1484-1500-1570 tarihli Kayseri Tapu Tahrir kayıtları ve czye defterlerindebir kısım ailelerininYASSICA KÖYÜne yerleşenOĞUZLARIN YILDIZHAN koluna bağlı ÇAKIR-BEĞDİLLİOYMAĞIDIRVETürkiye,Balkanlar bölgelerinde çok geniş bir alana yayılmış ve yaşamaktadırlar.kÖYÜN KURULUŞ TARİHİ çok eskidir. 9oo lü yıllarda bile varolan YASSICA KARYESİ VE EKİNLİĞİ Selçuk ve Moğol ordularının kışlağı idi.Hacıbektaş nahiyesine bağlı idi.köyde MAMIKLI-HACIHASANLI-İSLİ MAH.adı altında üç mahalleden oluşmakta isede bu mahalleler çok eskidir.Mamıklı MAMAK VE KONAK adlı iki TÜRKMEN başbuğundan MAMIK BEĞin ismidir.HACIHASANLI Çakırlar oymağının gelişiyle orta mah.iken Hacıhasanlı OLMUŞTUR.Halk arasında İSLİ MAH.olarak anılan mah ise ISILLI adındaki bir TÜRKMEN oymağının halk arasında kısaltılmış şeklidir.Osmanlı fermanlarında 1022 miladi 1612 yıllarında şam canibinden gelen YABANERİ taifesi olarak geçen TÜRKMEN AŞİRETİnin bazı obaları KİLİS-ANTEP-MARAŞ yoluyla buralara gelmiş bir kısım kolları oralara yerleşmiştir...YABANERİ oymakları ÇAKIRLAR oymağından 130 yılkadar sonra buraya gelmiş ve Osmanlının Konglo mera dediği aşiretleri bölüp yerleştirmek politikası nedeniyle değişik cemaat ve oymaklardan aileler yerleşmiştir.köyün 2000 yıllık tarihibellidir.Hititlerden kalma bir yerleşim yeridir.CACABEY-SÜLEYMAN TÜRKMANİ.MOĞOL VAKFİYElerinde YASSICA köyü olarak kayıtlıdır....(SÜLEYMAN ÇAKIR-YASSICA KÖYÜNDEN)...........................

Yabanlı aşiretinin bir köyü olan Yassıca,1954 yılında Kozaklı'nın ilçe olmasına kadar Nevşehir'in Avanos ilçesine bağlı olarak kalmıştır. Bu tarihten ihtibaren de Kozaklı 'ya bağlanmıştır.Yabanlı/yabaneri aşireti ile Mamalı aşiretinin bağı mamalı oymağından bazı kolların Yabaneri aşireti içinde yaşamasındandır.Örnek olarak Bazlamaçlı CIRIK oymağından CIRIK HACI DEDEM ve ailesi ile YASSICAdan Hacıahmet uşakları adıyla bilinen TUNÇ lar ve aileleri MAMALI oymağındandır.YASSICA KÖYÜnün kuruluşu 2000/ikibin YIL ÖNCESİNE KADAR GİTMEKTEDİR.Köyün altı tamamen Hititlerden kalma oyma evlerle kaplıdır. 900-1000 li yıllarda orduların kışlağı ve daha sonada aşiretlerin ekinliği olarak kullanılan YASSICA KÖYÜ ekinlik iken 1584 yılında ÇAKIRLAR OYMAĞI'nın buraya yerleşmesiyle KARİYE/KÖY olmuştur.KÖYÜN KURULUŞ TARİHİ ///BİLİNEN TARİHİ////1584 yılıdır.1792 yılında gene BEĞDİLLİye bağlı bazı konar göçer aşiretlerin bu bölgeye ve köylere yerleşmesiyle BU BÖLGEYE YERLEŞEN ve 1700 lü yıllarda ŞAM CANİBİNDEN GELEN YABANERİ TAİFESİ diye fermanlarda geçen ASILLARI ÇAKIRLAR OYMAĞI OLAN bu bölgede daha önce///120-130 yıl önce yerleşen///tüm aşiretlere yabanıl aşiret denilmiştir.ASLI YABANERİ dir.ŞAH İSMAİLİN safevidevletini kurmasında ve AKKOYUNLU devletinin kuruluşunda önenmli roller alan AŞİRETİMİZİN Akkoyunlu ile bağı yoktur.Anadoluya ÇAĞRI/ÇAKIR bey komutasında gelmişlerdir.Akkoyunlular doğrudan HUN TÜRKLERİnin bir koludur.Bu gün asıl büyük kol HAZAR ÖTESİ TÜRKMENLERİ///hazar denizi doğusunda yaşayan///OLARAK HAZAR DENİZİ KIYILARINDA yaşamaktadır.(((( ((((((((((SÜLEYMAN ÇAKIR.YASSICA KÖYÜ))))))))))))))))))))))))))))))))

YABANLI KÖYLERİNİN DAĞILIM MERKEZİ 1584 YILINDA YASSICA KÖYÜNE YERLEŞEN ÇAKIRLAR OYMAĞINDANDIR.1584 YILINDA YASSICA KÖYÜNE YERLEŞEN AİLELERİN İSİMLERİN BAKILIRSA HALEN BU GÜNKÜ İSİMLERİ ÇAĞRIŞTIRAN ŞAHIS ADLARI VE HALK ARASINDA SÖYLENEN RİVAYETLERE UYGUN ÜNVANLAR MEVCUTTUR.MESELA:YASSICA KÖYÜNE GELEN AİLELERİN REİSİ (((İMAM DURMUŞ))) OLARAK VE OĞLUDA ((AYNE GAZİ)) OLARAK KAYITLIDIR.BU KÖYLERİN HEMEN HEPSİNDE ((ÇAKIR SOYADI VE LAKABI))VARDIR.YABANLI AŞİRETİNİN DEDELERİNİN MEHDİ ADINDA BİR DİN ADAMI OLDUĞU VE AYNEGAZİ ADININ(((AYNI OLARAK))İSİM VERİLDİĞİ gibi örnekler çoktur....

...Süleyman ÇAKIR ...........................

YABANLI AŞİRETİnin Rakkaya İSKANI YOKTUR. 18. yy sonlarına doğru yerleşik hayata geçmiştir. Ançak yazın yaylalara çıkma bir süre daha devam etmiştir. Yassıca köyü 1584 yılında kurulmuştur.günümüzde yabanlı köylerinde en çok memurun yetiştiği köy konumundadır.

Coğrafi özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şiddetli karasal iklime sahiptir. Eskiden derelerin gürül gürül aktığı köyde son yıllarda büyük bir kuraklık yaşanmaktadır.kuraklık nedeniyle köylüler daha çok hurdacılıkla geçimini sağlamaktadır.

Tarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Çorak bir arazi yapısına sahip köyde, iklimdeki düzensizlikler ve kuraklık nedeni ile ürün kalitesi ve miktarında azalma başgöstermiştir. Son yıllarda Yassıca köyünde ekilen başlıca tarım ürünleri buğday, Ayçiçeği ve şekerpancarıdır. Pancarın sulama sorunu nedeniyle masraflı oluşu, köylüyü daha çok buğday ve bazen de arpaya yöneltmiştir. Son yıllarda bazı tarım alanlarına elektrik hatları döşenmesi sonucu 100 metre derinliklere kadar inen sondajlar yapılarak yer altı suyundan yararlanılmaktadır. Bu da pancar ekim alanlarının miktarını biraz da olsa artırmıştır. köyün tarım alanlarının miktarı 18.736.651 metrekaredir.