Yassıca, Kozaklı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yassıca Köyü
Yassıca Köyü konumu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Nevşehir
İlçe Kozaklı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Rakım 1.140 m (3.740 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 220
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0384
Posta kodu 50600
Resmî site
-

Yassıca, Nevşehir ilinin Kozaklı ilçesine bağlı bir köy olup Kozaklı-Kırşehir yolu üzerinde 17. kilometrede yer alır. Kozaklı'dan Kırşehir'e iki ulaşım yolu daha vardır ancak onlar köyden geçmez.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Klasik Türkmen Yabanlı (Yaban Eri) aşireti gelenekleri ve yemekleri yapılmaktadır. Kozaklı ilçesinde bulunan diğer aşiretlere gelenek ve görenekler yönünden benzemektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karasal iklim etki alanı içerisindedir.(Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlı)

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 447
2000 596
1997 520

1997'de 520 olan nüfus, 2000'de 596 olarak sayılmıştır. 84 (2000 yılı hane sayısı 120) haneli köyün rakımı 1140 metredir. Nevşehir'e uzaklığı 88, Kozaklı'ya uzaklığı 18 km'dir. Köyde Sağlık Evi var ancak bakımsız ve personeli yoktur , İlköğretim Okulu var eğitim 1-5. sınıflar arası devam etmektedir, 6. 7. ve 8. sınıflar ise Çayiçi köyünde taşımalı eğitim yapmaktadır. köyden son yıllarda özellikle Kırşehir olmak üzere çevre illere büyük bir göç yaşanmaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Buğday şekerpancarı yetiştirilen başlıca ürünlerdir. Hayvancılık son yıllarda büyük oranda azalmıştır. Köyde bu işle uğrasan birkaç aile vardır. Nakliyecilik ve biçerdöver işletmeciliği diğer geçim kaynaklarıdır. Köyün büyük bir bölümü çevre illere göç etmiştir. Kozaklı'nın diğer köylerinin aksine yurt dışında işçi olarak çalışanların sayısı yok denecek kadar azdır, köyden her yıl göç artmakta ve yurdun çeşitli il ve ilçelerinde memur ve işçi olarak çalışmaktadırlar.

Coğrafi özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şiddetli karasal iklime sahiptir. Eskiden derelerin gürül gürül aktığı köyde son yıllarda büyük bir kuraklık yaşanmaktadır.kuraklık nedeniyle köylüler daha çok hurdacılıkla geçimini sağlamaktadır.

Tarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Çorak bir arazi yapısına sahip köyde, iklimdeki düzensizlikler ve kuraklık nedeni ile ürün kalitesi ve miktarında azalma baş göstermiştir. Son yıllarda Yassıca köyünde ekilen başlıca tarım ürünleri buğday, Ayçiçeği ve şekerpancarıdır. Pancarın sulama sorunu nedeniyle masraflı oluşu, köylüyü daha çok buğday ve bazen de arpaya yöneltmiştir. Son yıllarda bazı tarım alanlarına elektrik hatları döşenmesi sonucu 100 metre derinliklere kadar inen sondajlar yapılarak yer altı suyundan yararlanılmaktadır. Bu da pancar ekim alanlarının miktarını biraz da olsa artırmıştır. köyün tarım alanlarının miktarı 18.736.651 metrekaredir.