Gerce, Kozaklı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Gerce
Ülke Türkiye Türkiye
İl Nevşehir
İlçe Kozaklı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Rakım 1.140 m (3.740 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 220
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0384
İl plaka kodu 50
Posta kodu 50600
Resmî site

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karasal iklim etki alanı içerisindedir. Karasal iklimde yazları çok sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı geçer.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 220
1997 255

1997'de 255 olan nüfus, 2000'de 220 olarak sayılmıştır. 120 haneli köyün rakımı 1140 metredir. Nevşehir'e uzaklığı 88, Kozaklı'ya uzaklığı 17 km'dir. Sağlık ocağı, PTT şubesi veya kanalizasyon şebekesi olmayan köyde, [[Türkiye'de eğitim|taşımalı eğitim]] yapılıyor. Köyde ilkokul vardır ancak faaliyet göstermemektedir. Köy muhtarı Servet Polat'tır.

Yaz aylarında, özellikle düğün yapılan haftalarda köyün nüfusu iki katına kadar çıkmaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün büyük bir bölümü yurt dışında işçi olarak çalışmakta, köy her yıl dışarıya göç vermekte ve köylüler yurdun çeşitli il ve ilçelerinde çalışmaktadırlar.

Gerce, Nevşehir ilinin Kozaklı ilçesine bağlı bir köy olup Kozaklı-Yozgat yolu üzerinde 5. kilometrede yer alır.

Köyün terk edilmiş bölümünden bir sokak görünümü

Köyün Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

1700'lü yıllarda kurulduğu tahmin edilen, Herikli aşiretine bağlı bir köy olan Gerce Köyü 1954 yılında Kozaklı'nın ilçe olmasına kadar Nevşehir Avanos ilçesine bağlı olarak kalmıştır. Türkmenlerin Herikli aşiretine bağlı olan köy, 8 pare Herikli köyünden birisidir.

Coğrafi özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şiddetli karasal iklime sahiptir. Eskiden derelerin gürül gürül aktığı köyde son yıllarda büyük bir kuraklık yaşanmaktadır.

Köydeki Aile Grupları[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm Gerceliler kendilerini Herikli aşiretine mensup olarak benimserler. Gerce Köyü halkının tamamı Türkmen’dir ve köy halkını oluşturan büyük aile grupları şunlardır: (Gerce,Ali hocalar,) Köromarlılar, Hasankaler, Çakırlılar, Esekaler, Haydarlı, Hamzallı, Halikaler, Kekeçler, Sarıgözlüler,

Aile gruplarının aktarımı alfabetik sıraya göre yapılmıştır.

Köydeki bazı aileler kışın çok soğuk olduğunda şehre oturmaya gitmektedir.

Tarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Verimli topraklara sahip köyde, iklimdeki düzensizlikler ve kuraklık nedeni ile ürün kalitesi ve miktarında azalma başgöstermiştir. Son yıllarda Gerce köyünde ekilen başlıca tarım ürünleri buğday, Ayçiçeği ve pancardır. Pancarın sulama sorunu nedeniyle masraflı oluşu, köylüyü daha çok buğday ve bazen de arpaya yöneltmiştir. Tarlalar, nadasa bırakılır. Anız yakma işlemi sık görülür.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]