Kuruağıl, Kozaklı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kuruağıl Köyü
Ülke Türkiye Türkiye
İl Nevşehir
İlçe Kozaklı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Rakım 1.140 m (3.740 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 220
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0384
Posta kodu 50600
Resmî site
-

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Klasik Türk aşireti gelenekleri ve yemekleri yapılmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 140
2000 125
1997 100

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün büyük bir bölümü Yurtdışında işçi olarak çalışmakta, köyden heryıl göç artmakta ve yurdun çeşitli il ve ilçelerinde memur ve işçi olarak çalışmaktadırlar.

Kuruağıl Köyü, Nevşehir ilinin Kozaklı ilçesine bağlı bir köy olup Kozaklı-Kırşehir yolu üzerinde 15. kilometrede yer alır.

1997'de 55 olan nüfus, 2000'de 75 olarak sayılmıştır. 20 haneli köyün rakımı 1140 metredir. Nevşehir'e uzaklığı 88, Kozaklı'ya uzaklığı 14 km'dir. , İlköğretim Okulu var, taşımalı eğitim yapılıyor. Köy muhtarı HALİL YILMAZ.AZALAR.1.TALİP YILMAZ.2.İSKENDER YILMAZ.3.İNÖNÜ YILMAZ.4.ALİOSMAN YILMAZ.5.TAMER YILMAZ.6.MURAT YILMAZ.YEDEK AZA:CUMHUR YILMAZ

Köyün Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

yörük boylarından gelip anadoluya yerleşen köyün büyükleri.ilk önce buruncuk,sonrasındada köyün şimdiki yerine yerleşmişlerdir.köyün diğer büyükleride konya civarında yaşamaktadır.

Coğrafi özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şiddetli karasal iklime sahiptir. köyde son yıllarda büyük bir kuraklık yaşanmaktadır.SU SORUNU ANADOLUNUN GENELİNDE OLDUĞU GİBİ KÖYÜMÜZDEDE ÇOK SIK YAŞANMAKTADIR.

AZ VERİMLİ topraklara sahip köyde, iklimdeki düzensizlikler ve kuraklık nedeni ile ürün kalitesi ve miktarında azalma başgöstermiştir. Son yıllarda KURUAĞIL köyünde ekilen başlıca tarım ürünleri buğday, [ARPA]dır. , köylüyü daha çok buğday ve bazen de arpaya yöneltmiştir.SON ZAMANLARDA HAYVAN YEMİ OLARAK KULLANILAN.FİĞ,YULAF VE BENZERLERİDE EKİLEREK DENENMEKTEDİR.