Kaşkışla, Kozaklı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kaşkışla Köyü
Ülke Türkiye Türkiye
İl Nevşehir
İlçe Kozaklı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Rakım 1.140 m (3.740 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 220
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0384
İl plaka kodu 50
Posta kodu 50600

Kaşkışla, Nevşehir ilinin Kozaklı ilçesine bağlı bir köy olup Kozaklı-Kırşehir yolu üzerinde 5. kilometrede yer alır.

1997'de 255 olan nüfus, 2000'de 220 olarak sayılmıştır. Kışın köyde nüfus 50 kişiye kadar düşer iken yazın bu rakam 4-5 katına çıkmaktadır.120 haneli köyün rakımı 1140 metredir. Nevşehir'e uzaklığı 88, Kozaklı'ya uzaklığı 7 km'dir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yabanlı aşiretine bağlı bir köy olan Kaşkışla köyünün etrafı mağaralarla çevrilidir. 1897 yılında, şu an mevcut olan mezarlara bakan kısımdaki mağaralardan birinin ev halkı içerisinde iken çökmesi nedeni ile köy bugünkü yerine çıkmıştır. Kozaklı ilçesinin en eski köylerindendir. Yabanlı aşiretinin çoğu Kırşehir'e bağlı köylerden oluşmakla birlikte toplam 18 köyden oluşmaktadır. Yabanlı aşiretinin buraya yerleşmesi ise İpek Yolu ile Orta Asya'dan ticaret için gelen Türkmenlerin 1400'lü yıllarda Anadolu'daki Timur istilası sonucu bir daha geri dönmeyip buraya yerleştikleri Prof. Dr. Faruk Sümer'in Yabanlu Pazaru adlı kitabında bahsedilmektedir. Kaşkışla köyü şu anki Buruncuk mahallesi ile Kaşkışla'nın arasında bulunan eski Kozaklı yolu üzerinde kurulmuştur. Daha sonraları köy parçalanarak Çayiçi, Küllüce, Yassıca, Belekli, Bayramuşağı, Sadin, Hızıruşağı köylerini kurmuşlardır. Kalan köylüler de şu anki Kaşkışla'nın önünde bulunan mağaralara yerleşmişlerdir. Zamanla buradan da yine yukarıya çıkarak Kaşkışla köyünü kurmuşlardır. Eskiden köyün adı "Kışla" olarak bilinmekteydi. Köy ismini daha önceleri, köyün bulunduğu tepede askeri bir kışlanın olduğu ve uzun yıllar bu kışlanın burada kalmasından almıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Şiddetli karasal iklime sahiptir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 97
2000 220
1997 255

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Hububat ve şeker pancarı ekimi ve dikimi yapılmaktadır. Nüfusun azalması ile yeşil mercimek, nohut ve ayçiçeği yetiştiriciliği terk edilmiş durumdadır. Hayvancılık az da olsa büyükbaşlar için yapılmaktadır.

Köyün büyük bir bölümü yurt dışında işçi olarak çalışmakta, köyden göç edenlerin sayısı her yıl artmakta ve göç edenler yurdun çeşitli il ve ilçelerinde memur ve işçi olarak çalışmaktadır.

Tarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Verimli topraklara sahip köyde, iklimdeki düzensizlikler ve kuraklık nedeni ile ürün kalitesi ve miktarında azalma baş göstermiştir. Son yıllarda Kaşkışla köyünde ekilen başlıca tarım ürünleri buğday, ayçiçeği ve pancardır. Pancarın sulama sorunu nedeniyle masraflı oluşu, köylüyü daha çok buğday ve bazen de arpaya yöneltmiştir.