Hacıfakılı, Kozaklı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hacıfakılı Köyü
Ülke Türkiye Türkiye
İl Nevşehir
İlçe Kozaklı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Rakım 1.140 m (3.740 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 220
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0384
Posta kodu 50600

Hacıfakılı Köyü, Nevşehir ilinin Kozaklı ilçesine bağlı bir köy olup Kozaklı'ya 4 kilometrede uzaklıktadır.

Köyün Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün yaygın olarak bilinen tarihine OĞUZLARIN BOZOK KOLU'na mensup, GÜNHAN' dan gelme KAYI BOYUN'dan KARAKEÇELİLER aşiretinin ACIÖĞÜNLÜ oymağına mensup olup; Toros dağları'nın Çukurova yakınlarındaki kesimlerinde göçebe olarak yaşayan Yörüklerden olduğu söylenegelir. 1800'lü yılların son dönemlerinde Osmanlı devletinin iskan politikası gereği bu bölgede yaşayan göçerlerin Nevşehir'in kuzey taraflarına yerleştirildiği tarih kitapların yer almıştır. Bu veriler ışığında 19. yüzyıl sonlarına doğru köyün şimdiki yerine yerleşerek, yerleşik hayata geçtiği söylenir. İlk dönemlerde hayvancılık ile geçim sağlanırken günümüze doğru, tarımın yaygınlaşmasının yanı sıra Almanya ve büyükşehirlere göçler ile bölge de bulunan termal turizm alanında sağlanan istihdam neticesinde köy ekonomisinde hayvancılığın yeri pek kalmamıştır. 2000'li yıllar itibarıyla nüfus, önemli göçlerden dolayı 20 hanenin altına düşmüştür. Köyün adı fakih (FAKI): yani okur yazar, alim kişi adından gelmektedir. HACI FAKIHLI ismi zamanla HACIFAKILI olmuştur. Muhtemelen aşiretin önemli bir ismidir HACI FAKI... Göçten sonra da isminin yaşatıldığı tahmin edilmektedir.

Coğrafi özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şiddetli karasal iklime sahiptir. Eskiden derelerin gürül gürül aktığı köyde son yıllarda büyük bir kuraklık yaşanmaktadır.

En önemli su kaynaklarından biri olan Karasu yaz aylarında kuruma noktasına gelmiştir. İlçenin kanalizasyonu niteliğinde olan kanal ise önceki yıllara oranla azalma bulunmaktadır. Otellerin ve termal kaynakların oluşturduğu atık çoğalmasına rağmen, su akışı azalmıştır. Önemli pınar ve çeşmeler kurumuş olmasına rağmen köy nüfusunun hızlı düşüşü sebebiyle su sorunu bulunmamaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur.

yemek olarak, klasik Türkmen yemekleri yapılmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

1997'de 255 olan nüfus, 2000'de 220 olarak sayılmıştır. 120 haneli köyün rakımı 1140 metredir. Nevşehir'e uzaklığı 88, Kozaklı'ya uzaklığı 4 km'dir. taşımalı eğitim yapılmaktadır.

2008 yılı itibarı ile hane sayısı 20'nin altına düşmüş olmakla birlikte, ilçe ile bağlantılı yaşam sebebiyle köyde hayatını sürdürenlerin sayısı 50'nin altına düşmüştür. Köy okulunun ve kahvesinin yıllar önce kapanmasına ve yeterli nüfusun bulunmamasına rağmen halen köyde bir imam istihdam edilmektedir.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 220
1997 255

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyden heryıl göç artmakta ve yurdun çeşitli il ve ilçelerinde memur ve işçi olarak çalışmaktadırlar.

Tarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Verimli topraklara sahip köyde, iklimdeki düzensizlikler ve kuraklık nedeni ile ürün kalitesi ve miktarında azalma başgöstermiştir. Son yıllarda köyde ekilen başlıca tarım ürünleri buğday, ve pancardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]