İmran, Kozaklı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
İmran Köyü
—  Köy  —
Kozaklı
Kozaklı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Nevşehir
İlçe Kozaklı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Rakım 1.140 m (3.740 ft)
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 220
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0384
İl plaka kodu
Posta kodu 50600
İnternet sitesi:
YerelNET sayfası

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Klasik Türkmen Kızılkoyunlu aşireti gelenekleri ve yemekleri yapılmaktadır.

İklim ve Bitkiörtüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi,Karasal iklim(step iklimi] etki alanı içerisindedir. son yıllarda çöl iklimi hakim olmaya başlamıştır.Bitki örtüsü iklime baglı olarak bozkırdır.Bozkır: ilbaharda yeşeren,yazları sararan ot toplulugudur.

Nüfus ve Yerleşme[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 150
2000 220
1997 255

Köy sürekli göç vermektedir.Bunun nedeni geçimin ve hayat şartlarının uygun olmamasından kaynaklanır ve sonuç olarak da büyük şehirlere köy halkı yerleşir.Bu şekilde nüffusta azalma görülür.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün büyük bir bölümü Yurtdışında işçi olarak çalışmakta, köyden heryıl göç artmakta ve yurdun çeşitli il ve ilçelerinde memur ve işçi olarak çalışmaktadırlar.

İmran Köyü, Nevşehir ilinin Kozaklı ilçesine bağlı bir köy olup Kozaklı-Kırşehir yolu üzerinde 5. kilometrede yer alır.

1997'de 255 olan nüfus, 2000'de 220 olarak sayılmıştır. 120 haneli köyün rakımı 1140 metredir. Nevşehir'e uzaklığı 88, Kozaklı'ya uzaklığı 7 km'dir. Şu an kapalı olan bir ilkokulu ile muhtarlık ve köy kahvesinin bulunduğu küçük bir binadan başka devlet yapısı hiçbir şey bulunmamaktadır.

Köyün Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

imran köyünün tarihi cok eskiye dayanan bir köy oldu ve imranin ipek yolu üzerinde büyük bir kasaba olarak kitaplara yer aliyor. Imran köyünün ipek yolunda hancilik ve otelcilik okudugum kitaplara dayanarak yaziyorum. Bir düz ova olarak yer aldigi ama su anda engebeli olarak 120 hane olarak sayima gecmistir köyün 100 de 80 eni dis ülkelerde yasamak tadir! İmran kelime anlamı olarak (Bayındırlık, mutluluk, bolluk,bereket)ve (Evine,yurdununa,ailesine,yerine sadık bağlı) anlamına gelmektedir. amık

Coğrafi özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şiddetli karasal iklime sahiptir. Eskiden derelerin gürül gürül aktığı köyde son yıllarda büyük bir kuraklık yaşanmaktadır.büyük kayalar bulunur.

Tarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Verimli topraklara sahip köyde, iklimdeki düzensizlikler ve kuraklık nedeni ile ürün kalitesi ve miktarında azalma başgöstermiştir.İmran köyünde tarlalar bir yıl boş bırakılıp ertesi yıl ekilir.Bunun nedeni iklimin uygun olmamasından kaynaklanır.Köyde çogunlukla buğday ekilir.Bunun dışında bahçede ekilir.