Kanlıca, Kozaklı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 38°28′N, 34°46′E

Kanlıca Kasabası
—  Belde  —
Nevşehir
Nevşehir
Koordinatlar: 38°28′K 34°46′D / 38.467°K 34.767°D / 38.467; 34.767
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu
İl Nevşehir
İlçe Kozaklı
Rakım 972 m (3.189 ft)
Nüfus (2007)[1]
 - Toplam 786
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 384
İl plaka kodu 50
Posta kodu 50630
İnternet sitesi: [2]


Kanlıca, Nevşehir ili Kozaklı ilçesine bağlı bir kasabadır.

Kanlıca 1972 yılında belediyelik olmuştur. Beldenin gültepe, yeni, yeşilova ve istasyon olmak üzere 4 mahallesi vardır. İlçeye 8 km il merkezine 100 km uzaklıktadır. Kayseri-Ankara demiryolu üzerindedir. Demiryolu ile Kayseri'ye 90 km Ankara'ya 254 km'dir. Delice ırmağının bir kolu olan Karasu çayı geçmektedir.

Ekonomisi ağırlıklı olarak tarım ürünlerine dayanır. Arpa, buğday, çavdar, mercimek, nohut, ayçiçeği ve Türkiye'nin tarımsal literatüre girmiş olan en iyi yonca yetiştiriciliği burda yapılmaktadır, hayvancılık ileri düzeydedir. Bölgenin hububat alım ve satım üssüdür 4 adet tüzel'e 2 adet kamu kuruluşuna ait toplam 6 kantar mevcuttur. Toprak Mahsülleri Ofisi, Şeker Fabrikaları alım ve sevk kantarı, Devlet Demir Yolları İstasyonu, Tarım Kredi Kooperatifi, Jandarma Karakol Komutanlığı, Sağlık Ocağı, Çiftçi Mallarını Koruma Başkanlığı, 12 Derslikli ilköğretim Okulu, P.T.T. İşletmesi belde halkına hizmet vermektedir.

Çevre köy ve kasabalar arasında parlayan bir yıldız kasabadır. Uydu görüntüsü için tıklayın.

Milattansonra 1400–1500 yıllarında Anadolu içerisinden değişik nedenlerle göç eden veküçükbaş hayvancılıkla uğraşan büyük hasanlar, Avşar uşağı ve Karabekirler, denilen üç aşiret komsu olarak şimdiki adı kuyu mahallesi yeni ismi gül tepemahallesi olan yere yerleşmişlerdir. Büyük Hasanlar aşiretinin ilk yerleşimyeri kanlıca arazileri içerisinde yer alan ve yerel adi ile kayalı boğaz denilenmevkide çadır kurarak yerleşmişler daha sonra kasaba içerisindeki Kuyu mahallesindeyerleşik düzene geçmişlerdir. Daha sonralar ki yıllarda Türkmen aşiretindensülaleler ve aileler gelerek kasabaya yerleşmişlerdir. Bunların basında Hacı İbrahimve aşireti akça koyunlu (Akkoyunlu)Yörüklerinden (Ağca öğünlü), Hamza uşağı (Kadılar yada Kadıuşağı da denmektedir, sülalenin adını Kadıların Hamza adıyla bilinen kişiden aldığı bilinir), Neslihanoğulları Kabukçuğular, Koca oğullarıgelerek beldenin ilk yerleşik insanlarının onayı ile köyde yerlerini almışlardır. Kanlıca adının verilmesinde değişik rivayetler vardır. Bunlardan en yaygınışöyledir: Köye Büyük Hasanlardan sonra gelen ve kökleri nizam-i Cedit askerlerinden olan ve aslen İstanbul Kaplıca’dan gelen İstanbul uşağı denilen, abbaskahyaların bu adi verdikleri söylenmektedir. Kasabaya en son gelen Kabukçuğular’ı, kasabanın 1 km güneyindeki Kızıl savak mevki ne çadır kurmuşlar koyunları develeriyle kendilerine bir yer ve yurt ararken yörenin ilk sakinleri değişik hediyelerle bu yeni komşularını ağırlamaya gitmişler ve onlara gereken yârdim ve kolaylığı göstererek onlarında yerleşmelerini sağlamışlardır. Kabukçuğular Adana’nın Feke, Kozan, Bozüyük tarafından gelmişlerdir. Gerek Kanlıca ya gerekse cevre köylere yerleşenler Adana ve Maraş yöresinden gelmişlerdir. Türkmen ve Yörük aşiretleridirler.

Kanlıca Osmanlının son zamanlarında Cumhuriyetle birlikte bölge köy ve kasabalarıneğitim merkezi durumunda idi. Osmanlı zamanında medrese eğitimi verilen köyde Cumhuriyetle birlikte 30lu yılında geçici olarak bir binada 3 sınıflı ilkokulolarak eğitime başlanmış. 1970–71 öğretim yılında ortaokul faaliyetegeçmiştir.1989–1990 eğitim-öğretim yılından bu yana ilköğretimokulu olarak öğretime devam etmektedir.

Nevşehir'e 1954 yılında il statüsü verimlisiyle 1954 yılında birbirine yakın olan Hamam orta, Buruncuk, Bağlıca ve Kozaklı köyleri’nin birleşmesiyle kozaklı kazası kurulmuş ve kanlıca kasabası 1972 yılında belediyelik olmuştur. 4 mahalleden oluşmaktadır. Yeni mahalle, gültepe mahallesi, yesil ova mahallesi ve istasyon mahallesi.

Not: Ayrıca Nevşehir bölgesinde sıkça rastlanan yeraltı yerleşimi olan mağaralarda köyde mevcuttur.Bilgi Cengizhan