Kanlıca, Kozaklı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 38°28′N, 34°46′E

Kanlıca Kasabası
—  Belde  —
Nevşehir
Nevşehir
Koordinatlar: 38°28′K 34°46′D / 38.467°K 34.767°D / 38.467; 34.767
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu
İl Nevşehir
İlçe Kozaklı
Rakım 972 m (3.189 ft)
Nüfus (2007)[1]
 - Toplam 786
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 384
İl plaka kodu 50
Posta kodu 50630
İnternet sitesi: [2]


Kanlıca, Nevşehir ili Kozaklı ilçesine bağlı bir kasabadır.

Kanlıca 1972 yılında belediye olmuştur. Beldenin Gültepe, Yeni, Yeşilova ve İstasyon olmak üzere 4 mahallesi vardır. İlçeye 8 km, il merkezine 100 km uzaklıktadır. Kayseri-Ankara demiryolu üzerindedir. Demiryolu ile Kayseri'ye 90 km, Ankara'ya 254 km'dir. Delice ırmağının bir kolu olan Karasu çayı geçmektedir.

Ekonomisi ağırlıklı olarak tarım ürünlerine dayanır. Arpa, buğday, çavdar, mercimek, nohut, ayçiçeği ve Türkiye'nin tarımsal literatüre girmiş olan en iyi yonca yetiştiriciliği burada yapılmaktadır. Hayvancılık ileri düzeydedir. Bölgenin hububat alım ve satım üssüdür. 4 adet tüzel'e, 2 adet kamu kuruluşuna ait toplam 6 kantar mevcuttur. Toprak Mahsülleri Ofisi, Şeker Fabrikaları alım ve sevk kantarı, Devlet Demir Yolları İstasyonu, Tarım Kredi Kooperatifi, Jandarma Karakol Komutanlığı, Sağlık Ocağı, Çiftçi Mallarını Koruma Başkanlığı, 12 Derslikli ilköğretim Okulu, P.T.T. İşletmesi belde halkına hizmet vermektedir.

Çevre köy ve kasabalar arasında parlayan bir yıldız kasabadır. Uydu görüntüsü için tıklayın.

1400–1500 yıllarında Anadolu içerisinden değişik nedenlerle göç eden ve küçükbaş hayvancılıkla uğraşan Büyük Hasanlar, Avşar uşağı ve Karabekirler üç komşu aşiret olarak Gültepe mahallesine yerleşmişlerdir. Büyük Hasanlar aşiretinin ilk yerleşim yeri Kanlıca arazileri içerisinde yer alan ve yerel adı ile kayalı boğaz denilen mevkide kurulan çadırlardır. Daha sonra kasaba içerisindeki Gültepe mahallesinde yerleşik düzene geçmişlerdir. Daha sonraki yıllarda Türkmen aşiretinden aileler gelerek kasabaya yerleşmişlerdir. Bunların başında Hacı İbrahim ve aşireti Akkoyunlular (Ağca öğünlü), Hamza uşağı (Kadılar yada Kadıuşağı da denmektedir, sülalenin adını Kadıların Hamza adıyla bilinen kişiden aldığı bilinir), Neslihanoğulları, Kabukçuğular, Kocaoğulları gelerek beldenin ilk yerleşik insanlarının onayı ile köyde yerlerini almışlardır. Kanlıca adının verilmesinde değişik rivayetler vardır. Bunlardan en yaygını şöyledir: Köye Büyük Hasanlardan sonra gelen ve kökleri Nizam-ı Cedid askerlerinden olan ve aslen İstanbul,Kanlıca’dan gelen İstanbul uşağı denilen, abbaskahyaların bu adı verdikleri söylenmektedir. Kasabaya en son gelen Kabukçuğular, kasabanın 1 km güneyindeki Kızıl savak mevkisine çadır kurmuşlardır. Yörenin ilk sakinleri değişik hediyelerle bu yeni komşularını ağırlamaya gitmişler ve onlara gereken yardım ve kolaylığı göstererek onların da yerleşmelerini sağlamışlardır. Kabukçuğular Adana’nın Feke, Kozan, Bozüyük tarafından gelmişlerdir. Gerek Kanlıca'ya gerekse çevre köylere yerleşenler Adana ve Maraş yöresinden gelmiş Türkmen ve Yörük aşiretleridirler.

Kanlıca, Osmanlının son zamanlarında Cumhuriyetle birlikte bölge köy ve kasabaların eğitim merkezi durumunda idi. Osmanlı zamanında medrese eğitimi verilen köyde Cumhuriyetle birlikte 1930 yılında geçici olarak bir binada 3 sınıflı ilkokul olarak eğitime başlanmış. 1970–71 öğretim yılında ortaokul faaliyete geçmiştir. 1989–1990 eğitim-öğretim yılından bu yana ilköğretim okulu olarak öğretime devam etmektedir.

Ayrıca Nevşehir bölgesinde sıkça rastlanan yeraltı yerleşimi olan mağaralarda köy de mevcuttur.