Yüksel, Dinar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Yüksel
—  Köy  —
Afyonkarahisar
Afyonkarahisar
Ülke Türkiye Türkiye
İl Afyonkarahisar
İlçe Dinar
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 190
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0272
İl plaka kodu
Posta kodu 03400
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Yüksel, Afyonkarahisar ilinin Dinar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Karamanlı mocan oymağından AVŞARlar ana koluna bağlı olduğu yönünde bilgiler mevcuttur. Köyün ilk adı yine bir yörük oymak adı olad DELLER olup, daha sonra adı CERİT ve nihayet yüksel olarak değiştirilmiştir. Köyun kurucuları bu günkü soy ismleriile bilinen ve sağbaşlı olrak bilinen sülaleleriile sarıkayalar tafından kurulduğu üç kuşak atalarının bir rivayete göre Adana ili ceyhan ilçesinde geldiği diğer rivayete göre Kahramanmaraş ili elbistan ilçesinin esas yurtları olduğu sağbaşlıların en siviri aşiret reyisi NAKAS omarlakabı ile anılan torunu hala sağ olan yaşı yüz yaşına dayanan ve Adana ilinde yaşayan Ömer Sağbaşın anlatımları bunu doğrulamaktadır. Konuşma ve şive aynen atlarından öğrendikleri gibidir,

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında Köyün gelenek ve görenekleri yörükkültürü hala hakimdir. Düğünleri üçgün üç gece davul zurna eşliğinde yemekler kazanlarla pişirilir en yayğın yemekler Keşkek. Haşlanmış et, pilav, helva, yayla çorbası. Üzüm hoşafı düğünlerin olmasa olmazıdır. Düğünlerde enyayğın oyunlar Burdur, Muğla, Aydın Zeybekleri oynanar.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Afyonkarahisar iline 123 km, Dinar ilçesine 13 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 190
1997 185

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ekonomi tarım ve hayvancılığa dayalıdır süt sığırcılığı ve koyunculuk mevcuttur. Tarımsal üretimi şekerpancarı arpa, buğday. Çerezlik ayçiçeği, nohut haşaş, susam ve mısır hasatı en fazla ekilen mahsüllerdir. Köy arazisininhemen hemen tamamı sulaktırhertürlü tarıma elverişli olup Menderes nehri köy arzilerinin içinden geçen en prolemsiz iş mahsül sulamaktır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak öğrenci azlığındantaşımalı ettim programı uyğulanmaktadır. Köyün kanalizasyonu vardır yalları sokakları parkataşı dönşenmişdir. Köyde sosyalhayat ust safada olup her evde telofon vardır ulaşımı asfalt yoldur köykonağı köymisafirhanesi vardır. Her haliile bölğede örnek bir köydür.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]