Kabaklı, Dinar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


Kabaklı
—  Köy  —
Afyonkarahisar
Afyonkarahisar
Ülke Türkiye Türkiye
İl Afyonkarahisar
İlçe Dinar
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus (2012)[1]
 - Toplam 82
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0272
İl plaka kodu
Posta kodu 03400
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Kabaklı, Afyonkarahisar ilinin Dinar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Rivayete göre köyün ilk yerleşimcileri olan Yörük atalarımızın ilk önce Çerkezin (Yapağlı) altına geldikleri ancak develerini sinek yediği için oradan ayrılarak şimdiki köyün üstündeki Azat ın çevresini yurt tuttukları söylenir. Zamanla şimdiki yerine evlerini yaparak yerleşik hayata geçmişlerdir. köyün adı ise ilk yerleşik hayata geçtikleri zamanlarda matara olmadığı için köyün çobanları ve avcıları dağa giderken yanlarında önceden içleri alınarak kurutulmuş olan su kabaklarının içine su doldurarak giderlermiş. Bu durum sadece bizim köylülere has bir şey olduğu içinde civar komşu köydekiler bizimkileri gördükleri zaman yanlarıda sürekli kabak taşıdıkları için “ KABAKLILAR” geliyor derlermiş. Gel zaman git zaman bu o kadar çok benimsenmiş ki köyün adı KABAKLI, kabak taşıyan biz köylüler ise KABAKLILAR olarak benimsenmiştir. Köyde Horzum ve Mucan yörükleri mevcuttur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

köy Yörük kökenli olduğu için Yörük adetlerinin kültürünün halen daha izleri görülmektedir. Ege ve iç Anadolu karışımı bir bölgede bulunduğu için de karmaşık bir yapı söz konusudur. Örnek: Düğünlerinde ege yöresi yemeği olarak bilinen keşkek yapılmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Afyonkarahisar iline 125 km, Dinar ilçesine 15 km uzaklıktadır. Dinar ilçesinin kuzey batı yönündedir. Komşuları Tugaylı, Avdan, Kızıllı, Yapağlı ve Yüksel'dir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2012 82
2011 83
2010 113

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım olarak; buğdağ, arpa, şeker pancarı, bamya ekilir. Hayvacılık olarak da koyun, keçi, sığır yetiştirilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon hattı vardır.