Bademli, Dinar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bademli
Ülke Türkiye Türkiye
İl Afyonkarahisar
İlçe Dinar
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 397
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0272
Posta kodu 03400

Bademli, Afyonkarahisar ilinin Dinar ilçesine bağlı bir köydür.

Dinar-Başmakçı güzergahında yer alan köy Dinar'a 13 klm.uzaklıktadır. Sarıkeçili yörüklerinin çoğunlukta olduğu köyde Karakeçili yörükleri,Horzum yörükleri de vardır.Palaz,Aydınlı,Camili,Orta ve Yelalan mahallerinden oluşmakta iken Palaz ve Yelalan mahallelerinin köy olmasıyla halen 3 mahalleli bir idari yapısı vardır..Yoğun ve yetişmiş karaçam ormanları içerisinde yer almakta eşsiz doğasıyla gelen misafirleri cezbetmekte, geçim kaynağı olarak küçükbaş hayvancılık, gül ve özellikle bağcılık ile uğraşılmaktadır. Tarım arazisinin sulak olmaması nedeniyle özellikle başta Antalya ve Denizli olmak üzere çeşitli illere göç vermekte ise de Dinar'ın diğer köylerine nazaran genç nüfusu korumaktadır. Köyün okuyan nüfusu ve donanımlı yetişmiş insanı gerek kamuda gerekse özel sektörde Türk insanına hizmet vermektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı Badem agaclarinin coklugundan dolayi PAYAM dan gelir. Payam türkcedir ve Badem demektir. 1695 yilindan önce oymaklarin buralarda bulunduklari anlasilir. (Kaynak:Cengiz Orhonlu.Osmanli Imparatorlugundaasiretlerin iskani.sayfa:76.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri :Tarhana corbasi, bulgur pilavi, keskek, topca, göce sarmasi.

ATA SÖZLERI: Er obanin alevi, kiz evin közüdür. Osurgan köpekten avci cakal dogmaz. Güzelim gülmeleri siritmayla gecirdik.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Afyonkarahisar iline 125 km, Dinar ilçesine 15 km uzaklıktadır. , Dogusunda.Bilgic köyü.Batisinda:Yelalan ve Akkoyunlu köyü.Kuzeyinde:Tepe ve Gencali köyü. Güneyinde:Palaz köyü

Yer adlari:Magaza tepesi, bölük cam, karaahmet öreni, koca bogaz, gücükburun, kalinagil, cavir deresi, cuma yakasi, orcanlar, catal tapeler, hacioglu mevkii, kavakli cesme, karagüney, güzyurt, horzum yurdu, fedik tepesi, gentarla, gökcekir, bitirakli,GÜRTORU.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 397
1997 427

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardir kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]