Karakuyu, Dinar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karakuyu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Afyonkarahisar
İlçe Dinar
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 309
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0272
Posta kodu 03400

Karakuyu, Afyonkarahisar ilinin Dinar ilçesine bağlı bir köydür. Köyün yerleşiminin bulunduğu yerde bir kuyu olduğu bu kuyununda suyunun bulunmadığı isminin buradan geldiği rivayet edilmektedir.

Halkı Türkmen ailelerinden oluşmaktadır.Folklorik yaşam aynı teke yöresi özellikleri taşır.Köyde zeybek türlerinin tamamı oynanmaktadır.Köroğlu,Tavas,Harmandalı,Bas Bas,Teke Zortlaması,Hatcem oyunları gibi...Kerem havaları ve ağıtlarıda vardır.Yemek kültürü de gelişmiştir.Tarhana çorbası meşhurdur.Tandır ekmekleri,kete ve bazlama çeşitleri lezzetli ve çok faklıdır.

Afyonkarahisar iline 106 km, Dinar ilçesine 8 km uzaklıktadır.Komşu illere uzaklığı;Ispartaya 60 km Burdura 61 km Denizliye 119 km mesafededir.Ayrıca köy sınırları içerisinde karakuyu kuş cenneti bulunmaktadır.Büyük menderesi oluşturan 5 koldan 2 si karakuyu gölünden doğmaktadır.

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 309
1997 274

Nüfusu; Yıllara göre köy nüfus verileri 24 Haziran 2009 nüfus tespitinde 181 kişi kayıtlı çıkmıştır.2000 de 309,1997 de 274 olduğuna göre köy göç vermiştir. Nüfusun önemli bir kısmı Avrupa ülkelerinde çalışmaktadırlar.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Sulama kanalları vasıtasıyla sulu tarım yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Karakuyu Köyü istasyonu faal bir istasyon olup,izmir,ankara,burdur ısparta kavşak noktasıdır.Önemli bir tren istasyonudur.İstasyon köye 1 km lik mesafededir.İstasyonun bulunduğu mevkide civar köylere de hitab eden Tarım Kredi Kooperatifi Bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]