Karataş, Dinar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Karataş
—  Köy  —
Afyonkarahisar
Afyonkarahisar
Ülke Türkiye Türkiye
İl Afyonkarahisar
İlçe Dinar
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 145
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0272
İl plaka kodu
Posta kodu 03400
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Karataş, Afyonkarahisar ilinin Dinar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Adana kozan dolaylarından gelen karaman boyuna ait karalar obası 1701 -1702 yıllarında şimdiki ergenli okçular köyüne yerleştirildi. Yerlerinden ayrılmamaları için nezre bağlandılar. Hayvanlarının beslenememesi ve otlaklarının kıraç olmasını bahane ederek yerlerini terk ettiler.verilen yeri beğenmediler. Malca zengin ve varlıklı olanlar Adana kozan taraflarına geri döndüler Malca fakir olanlar kumalar yaylası ve gölcük civarında kaldılar. Karalar mucan obası kumalar yaylası gölcük ırgıllı arabışık sarıkavak yaylalarında senelerdir konar göçerlik yaptılar.Yayladan yaylaya dönüp durdular.

1870 yıllarında konup göçerken yörüklerin hayvanları ekili alanlara zarar verdiği gerekçesi ile zaptiye ve kadılığa şikayet edildi .bundan dolayı zorunlu iskana tabi tutuldular.Şimdiki dere mahallesinde karalar muratlı mahallesindede güzlüklüler zorunlu iskana tabi tutuldular.Güzlüklülerin yanına daha sonra aballar küçükaliler obası yerleştirildiler. Kara kıldan yapılmış çadırlarını kurdular .O senelerde köyün adı osmanlı kayıtlarına KARALAR ve KÖZLÜKLÜLER olarak iki isimde kaydolundu.Köyü terk etmemeleri içinde nezre bağlandılar.Daha sonra arada kalan küçük obaları zaptiyeler yakalayıp karalarla közlüklülerin arasında kalan orta mahalleye yerleştirdiler.Köy kalabalıklaşınca köyün adı AHMEDİYE olarak değiştirildi.1872 yılında osmanlı kayıtlarında 53 sırada karalar 54 sırada közlüklüler köyü olarak kaydedilmiştir.1885 yılındayapılan sayımda sadece erkekler sayılmıştır.ı890 yılı hane sayımında 31 ev görülmektedir.1892 sayımında hane sayısı 25 nufus sayısı 158 olarak gözükmektedir.Konar göçerlik devam ettiğind en nufus sayısı esnek olarak kayıtlıdır.1892 yılında köyün adı Ahmediye ve Karataş olarak birlikte kayıtlara geçmiştir.1876 yılında johon.d.peterson adlı bir ingiliz maden şirketi ruhsat alarak ince çayda krom madeni işletmiştir. Ayrıca çukur koyak mefkivinde açık ocak olarak krom madeni çıkarmıştır.Çıkarılan bu madenler develerle şirketin asıl ocağı olan kütahyaya taşınmıştır .Burdaki yörüklerin develerle madenin nakliyatını yatığından köyün kurulmasında katkısı olmuştur. 1968 yıllarında Afyonlu ismail İPLİKÇİ isimli bir madenci bu ocağı kazdırmış madenin tunel girişini bulmuştur.Bir kısım maden çıkarmış bu madenin demir madeni ile karışık civa olduğunu söylemiştir.Parası bitince köyü terk etmiş bir kaç sene sonra kepçe ile kazdırdıysada sermayesi bittiğinden işi bırakmıştır.

Karalar Kközlüklülerin arasında kalan orta mahalleye zaptiyelerin yakaladığı küçük obalar yerleştirildi. Sonradan gelen bu obalar Abalılar küçükaliler galaklar yarbaşlılar imamoğulları kurşunlular dodurgalılar Arabanlar iki ailede Kürdün obasından yerleştirildi.Bu boylar birbirine yabancı idi. Şiveleri ve konuşmaları değişikti.Birbirlerine düşmanlık yaptılar. Kız alıp vermediler.Zamanla birbirine alıştılar .Zamanla birbirine benzediler.1950 Senelerinde bibirlerinin aleyhinde konuşurken Karalar Közlüklüler diye hitap ederlerdi.Zamala bu oba isimleri unutuldu.1910 yılına kadar yörükler sadece hayvancılık yaptılar.Çiftçiliği hiç merak etmediler.1920 senelerinde Denizli SARIKAVAKTA kışlamaya gittiler.O sene kış çok oldu.Kar çok yağdı .Açlıktan keneden hayvanları telef oldu.Bir bilen yörükleri uyardı.Kışlık ot yapmayı saman yapıp kışın hayvanları beslemeyi öğretti.Bunun yolununda çiftçilikten geçtiğini öğrenen yörükler azarazar çiftçiliğe başladılar. Uluköy beylerinin ekili alanlarına yörükleri hayvanları zarar verince zaptiyelik oldular.silahlı çatışmalar yaptılar.Zaptiye ve uluköy beyleriyle yapılan anlaşmada karataş köyü sınırı cumhuriyet köyü yolunun ilerisindeki sarıtaş ve dağa doğru uzantısı olan ak yer olarak belirlendi.Uluköy beyleri kıraç yerdeki tarlalarını yörüklere sattılar. Yörükler birkısım tarlalarınıda hazine arazisini sökerek elde ettiler.Uluköy beyleri yörüklerin ovaya doğru yayılmalarını engellemek için on onbeş aileyi uluköyden kaldırarak cumhuriyet ve seydili köyünü kurdular.O zaman uluköy beyleri örflü idi.Yörükleri dağa doğru sıkıştırdılar.Devamlı yörükleri taciz ettiler. Silahlı çatışmalara girdiler. Birbirlerinden adam vurdular.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

29 MART 2009 SEÇİMLERİNDE BÜLENT ÖZDEMİR SEÇİLMİŞTİR CEP;05324902723
30 MART 2014 SEÇİMLERİNDE TEKRARDAN YİNE BÜLENT ÖZDEMİR SEÇİLMİŞTİR CEP;05324902723

1Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.aile hekimimiz vardır. Köyümüzde bakkal yoktur ama haftanın 2,3 günü bakkal gelmektedir. 1 adet kahve vardır

UĞUR ÖZDEMİR

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]