Yeşilhüyük, Dinar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Yeşilhüyük
—  Köy  —
Afyonkarahisar
Afyonkarahisar
Ülke Türkiye Türkiye
İl Afyonkarahisar
İlçe Dinar
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 541
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0272
İl plaka kodu
Posta kodu 03400
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Yeşilhüyük, Afyonkarahisar ilinin Dinar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı daha önceleri Bozhüyük olup yeni adı köy kenarında bulunan ve yüksekliği ortalama 45 - 50 metre kadar olan hüyük den almaktadır. köyün en eski sülalelerinden birisi olan hacı musalardır. bildiğim kadarı ile edirneden eskişehire gelen bir kolu ve oradanbir kolu malatyaya ve mersine bir koluda yapağlı köyünün üstünde ki yaylaya gelerek yerleşmişlerdir. develerin sinekten durmamasından dolayı şimdiki köyün olduğu ovaya gelmişlerdir. ( ilgilenenlere çalık ahmet paşa araştırabilirsiniz)osmanlı zamanında ilk cumhuriyet kurulmasına öncülük etmiş osmanlı paşasıdır. kuruluşu zeybekler sülalesine dayalıdır zeybekler sülalesi ise aydın umurludan gelmektedir en eski kurucuları bunlardır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün geleneksel yemeği olan tarhana çorbası,bulgur aşı ve fasulye börtletmesi(kuru fasulye haşlaması)dir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Afyonkarahisar iline 127 km, Dinar ilçesine 17 km uzaklıktadır Rakım 842.bölenin iklimini köyün sınırları içerisiden geçen büyük menderes ve gökgöl etkilemektedir.köyün coğrafyası 1995 teki depremde büyük ölçüde değişti.Depremden sonra kurulu yer değiştirilerek eski köyün yaklaşık 1 km güney batısına taşınmıştır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2012 476
2007 763
2000 541
1997 613

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Yetiştirilen başlıca tarım ürünleri Şekerpancarı,Hububat ve son yıllarda ise çerezlik ayçekirdeği gelmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu 4. sınıflı olup,diğer sınıflar taşımalı eğitimle Dinar ilçesinde eğitim görmektedirler.(prefabrik) ortaokul yapılıp çevre köyler buraya taşımalı gelecek diye söylentilerde vardır.Köyün içme suyu şebekesivardır.kanalizasyon]] şebekesi vardır. PTT şubesi vardır(Acente) bakkal yusuf CEYLAN bu görevi yapmaktadır.Sağlık ocağı vardır ancak doktor bulunmamaktadır(hemşire vardır). Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup(ama bozuk ve onarım yapılmamıştır)köyde elektrik ve sabit telefoninternet ağıda mevcuttur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Yerelnet
  • Facebook=>www.facebook.com/groups/167403309952552/

Yeşilhüyük Köyünde okur yazar oranı %90 lardadır köy nüfusunun en az 10 katı ornındaki bir nüfus ise yoğun göç nedeni ile özellikle İzmir ve İstanbulda yaşamaktadır.