Warcraft (seri)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Warcraft evreni, Blizzard Entertainment tarafından üretilen oyun serisinin ve yayınlanan kitapların konusunun geçtiği sanal evrendir. Yüzüklerin Efendisi Serisi kitaplarda ve filmlerde yer alan fantastik elemanlar ile Dungeons & Dragons oyununun rol yapma mekanizmalarının harmanlanmasıyla oluşmuştur.

Warcraft oyun serisi şöyledir: Warcraft: Orcs & Humans, Warcraft II: Tides of Darkness, Warcraft III: Reign of Chaos ve World of Warcraft. Bu oyunlardan ilk üçü gerçek zamanlı strateji oyunu türüne girerken, serinin en popüler oyunu World of Warcraft ise devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu türündedir. Warcraft II ve Warcraft III için birer genişleme paketi geliştirilmiş(Warcraft II: Beyond the Dark Portal, Warcraft III: Frozen Throne), World of Warcraft için ise şu ana kadar yedi genişleme paketi çıkarılmıştır: The Burning Crusade, Wrath of the Lich King, Cataclysm, Mists Of Pandaria, Warlords Of Dreanor, Battle For Azeroth ve yedinci, aynı zamanda en yeni paketi olan Shadowlands çıkmıştır. Oyun World of Warcraft başlığı altında devam ettirilirken bir yandan Dynamite Entertainment tarafından hikâyeden bağımlı, bağımsız olarak yapılan ve yeni ek paket olan WarMania serileri eklenmiştir fakat hâlâ yapım aşamasındadır.

Mekân[değiştir | kaynağı değiştir]

Azeroth haritası

Warcraft oyunlarının birçoğu Azeroth adı verilen gezegende geçmektedir. Evrende yer alan diğer gezegenler ise, Kızıl Dünya Draenor (Warcraft II: Beyond the Dark Portal oyununun sonunda tahrip edilerek parçalanmış, sonradan Outland adı verilmiştir), Argus, K'aresh ve Xoroth'tur.

Azeroth, beş kıtaya sahiptir: Eastern Kingdoms (eski ismi Azeroth'tur), Kalimdor, Northrend (Azeroth'un kuzey kutbu ve Scourge'un bulunduğu yer), Goblin ırkının yaşadığı Undermine ve Pandaria. Bu beş kıta The Great Sea ile birbirinden ayrılmıştır. Denizin tam ortasında Maelstrom adı verilen devasa bir hortum bulunmaktadır ve eski süperkıta Kalimdor'un parçalanmasına sebep olmuştur. Gezegenin derinliklerinde ise Naga ırkının yaşadığı Nazjatar yer alır.

Eastern Kingdoms[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk oyunlar ve Warcraft III: Reign of Chaos oyununun ilk kısımlarının geçtiği kıtadır. Bu kıtada yer alan dört başkent bulunmaktadır. İnsan ırkının başkenti olan Stormwind ile Dwarf (cüce) ırkının başkenti Ironforge kıtanın güney tarafında yer alır. Aralarında Deeprun Tram adında bir metro sistemi bulunur. Kıtanın kuzeyinde yok olan Lordaeron krallığına yıllarca başkent olan Capital City Forsaken tarafından kontrol altına alındı ve oynanabilir Undead ırkının başkenti Undercity oldu. Warcraft 3 döneminde Scourge ve Prens Arthas tarafından ele geçirilen ancak World of Warcraft: The Burning Crusade ile sonradan tekrar kazanılan Blood Elflerin başkenti Silvermoon City ise kıtanın kuzeyinde yer almaktadır.

Bunun dışında Kıta üzerinde Büyücü Şehri Dalaran (Northrend'e ve sonrasında Broken Isle'ye taşınmadan önce), eski yıkılmış krallıklardan Alterac Harabeleri, Gnome kenti Gnomeregan, Nekromansi'nin geliştirildiği Scholomance, Medivh'in kaotik kulesi Karazhan, Troll Diyarları Zul'aman ve Zul'gurub yer almaktadır.

Kalimdor[değiştir | kaynağı değiştir]

Gerçek dünya ile karşılaştırıldığında Eastern Kingdoms, Orta Çağ Avrupa'sına benzerken, Kalimdor kıtası ise sonradan keşfedilen Amerika kıtasına benzemektedir. İlk keşfi Warcraft III: Reign of Chaos oyunu zamanında Orc ırkı tarafından yapılmıştır. Bu kıtanın kuzeyinde Night Elf ırkının krallığı bulunmakta ve kıtanın kuzeyindeki Teldrassil adası başkentlik yapmaktadır (Darnassus olarak adlandırılmaktadır). Orta kısımda Tauren ırkının başkenti Thunder Bluff kıtanın doğusundaki yarımadada Orc ırkının ve aynı zamanda Horde fraksiyonunun başkenti Orgrimmar bulunmaktadır. World of Warcraft: The Burning Crusade ile beraber yeni gelen Draenai ırkının başkenti ise kıtanın kuzeybatısında yer alan The Exodar'dır.

Northrend[değiştir | kaynağı değiştir]

Azeroth'un kuzey kutbunda yer alan kıta, art niyetli Undead Scourge oluşumunun barındığı yerdir. İlk olarak Warcraft III serisinde keşfedilen kıta, World of Warcraft'ın ikinci genişleme paketi Wrath of the Lich King'in ana kıtasıdır.

Outland (Draenor)[değiştir | kaynağı değiştir]

Outland kıta haritası

Warcraft II: Beyond the Dark Portal ile keşfedilen Draenor gezegeni Orc, Arakkoa ve Ogre ırklarının asıl gezegenleriydi. Orc'ların liderleri Ner'Zhul'un Alliance ordularından kaçarken gezegenin birçok yerinde geçit açması nedeniyle gezegen parçalanmış ve şeytanların evi Twisting Nether denilen gizemli bir boyuta geçmiştir. Geriye kalan kısım Outland olarak adlandırılmış ve World of Warcraft: The Burning Crusade eklentisinin ana kıtası olmuştur.

Pandaria[değiştir | kaynağı değiştir]

World of Warcraft: Mists of Pandaria ek paketi ile gelen yeni kıtadır. Mantid ve Pandaren ırkına ev sahipliği yapan kıta, Kadimler Savaşı sırasında İmparator Shahao'nun soluğu nedeniyle sislerle kaplanmıştır ve Tüm olaylardan izole kalmıştır. Lakin bilinmeyen sebeplerle Kıta'yı çevreleyen mistik sisler dağılmış, Horde ve Alliance tarafından keşfedilmiştir.

Pandaren ırkı Horde tarafından bilinmekte olup Durotar'ın kuruluşunda Horde Şampiyonu Rexxar'a yardım eden Chen Stormstout ile karşılaşılmaktadır.

Pandarenler Uzak Doğu halklarının kültürüne benzeyen bir çeşit Monastik bir hayat yaşamaktadırlar.

Goblin ırkının yaşadığı Undermine henüz keşfedilmemiştir. Onlar daha çok Karteller halinde Azeroth Ülkeleri arasında Ticaret yapmakta ve her iki fraksiyonla ilişkiler geliştirmektedirler, Kezanlı Goblinler ise (Bilgewater Cartel ) oyun içerisinde yaşanan olaylar dolayısıyla Horde fraksiyonuna hizmet etmektedir.

Azeroth dışında Eredar ırkının asıl gezegeni Argus, Ethereal ırkının asıl gezegeni K'aresh ve Dreadsteed ırkının asıl gezegeni Xoroth bulunmaktadır.

Film[değiştir | kaynağı değiştir]

2016 yılında Warcraft: İki Dünyanın İlk Karşılaşması adlı film vizyona girmiştir.