Warcraft III: Reign of Chaos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Warcraft III: Reign of Chaos
WarcraftIII.jpg
Geliştirici Blizzard Entertainment Edit this on Wikidata
Yayımcılar Blizzard Entertainment (Kuzey Amerika)
Sierra Entertainment (Avrupa)
Capcom (Japonya)
Yapımcı Blizzard Entertainment
Tasarımcı Rob Pardo
Seri Warcraft
Platformlar Microsoft Windows, Mac OS ve Mac OS X (Intel ve PPC)
Çıkış
  • ABD: 3 Temmuz 2002

  • AB: 5 Temmuz 2002

Tür Gerçek zamanlı strateji
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Edit this on Wikidata

Warcraft III: Reign of Chaos (genellikle war3, wc3 veya roc olarak adlandırılır), Blizzard Entermaint tarafından yayınlanmıştır ve Warcraft evreninde geçen serinin üçüncü oyunudur. 3 Haziran 2002 tarihinde Kuzey Amerika'da satışa çıktı. Daha sonra üzerine ek paket olarak Warcraft III: The Frozen Throne yayınlandı[1].

Warcraft III ile orklar ve insanların savaşına yaşayan ölüler ve gece elfleri eklenmiştir. Warcraft hikâyesinde geçen yeni kahramanlar oyunda tek-kişilik moda eklenmiştir. Warcraft III: Reign of Chaos dünyada 4.5 milyon kopya satarak en çok satan oyunlar listesine girmiştir ve birçok kere yılın oyunu ödülünü almıştır.[2]

Oyunla birlikte sunulan harita düzenleyici sayesinde yapılmış birçok farklı oyun modu vardır. Bu modlar (haritalar) Battle.NET aracılığıyla geniş bir kitleye ulaşmıştır.[3] Bunlar arasında en popülerlerinden olan DotA, birçok tekil MOBA oyununun çıkış noktası olmuştur.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun seçilen kahramanın gelişimine ve güçlenmesine dayalı bir oynanışı vardır. Gelişmek için Creep denilen PvE yaratıkları öldürülür. Bu yaratıklar karaktere deneyim puanı verir. Her deneyim puanı karakterin güçlenmesi için önemlidir. Karakterin gelişmesinde bir önemli etkenden biri de etraftaki doğal kaynaklardır. Gelişim için altın, odun ve yiyecek kaynakları toplanması istenir. Toplanılan kaynaklar ile karaktere zırh veya büyüsel eşyalar satın alınır. Amaç verilen hedefleri yok etmek veya savunmaktır. Bu amaçları yerine getirirken karakterinde gelişmesi çok önemlidir. Karşıdaki düşman karakter de kendini geliştirir.

Çoklu Oyuncu[değiştir | kaynağı değiştir]

Warcraft III'un genişleme paketi The Frozen Throne üzerine yapılmış oyun modu DotA yükleme ekranı.

Warcraft III'ün çoklu oyuncu modu Battle.NET adlı Blizzard Entertainment kuruluşu site tarafından sağlanır. Oyuna eklenen genişleme paketi The Frozen Throne üzerine IceFrog adlı yazılımcı tarafından eklenen oyun modu Defance of the Ancients (DotA) ile çoklu oyuncu modu gelişmiştir. Çoklu-oyuncu özelliğine Battle.NET ve bazı siteler tarafından erişim sağlanmaktadır. Her yıl birkaç kere turnuva düzenlenir ve yüklü miktarda paralar dağıtılır.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]