Blackthorne

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Blackthorne
Geliştirici(ler) Blizzard
Paradox (32X)
Mass Media (GBA)
Yayımcı(lar) Interplay
MacPlay (Mac OS)
Blizzard (GBA)
Yapımcı(lar) Ronald Millar Sr.
Matthew Findley
Tasarımcı(lar) Ronald Millar Sr.
Programcı(lar) Frank Pearce Jr.
Patrick Wyatt
Sanatçı(lar) Roman Kenney
Stuart Rose
Jason Magness
Ronald Millar Sr.
Sam Didier
Yazar(lar) Micky Neilson
Ronald Millar Sr.
Frank Pearce Jr.
Besteci(ler) Glenn Stafford
Platform(lar) SNES, MS-DOS, Sega 32X, Mac OS, GBA, Windows
Çıkış tarih(ler)i 1994 (SNES ve MS-DOS)
1995 (Sega 32X)
1996 (Mac)
2003 (GBA)
2013 (Windows) (Battle.net)
Tür(ler)i Platform oyunu
Biçim(ler) Tek oyunculu

Blackthorne (bazı Avrupa ülkelerinde Blackhawk ismiyle yayınlanmıştır), Blizzard Entertainment tarafından yayınlanan bir platform video oyunu. 1994 yılında SNES ve MS-DOS sistemleri için yayınlanmıştır.[1] SNES sürümünün kapak resmi Jim Lee tarafından çizilmiştir.[2] 2013 yılında, oyun us.battle.net isimli sunucuya bedava olarak eklenmiştir, DOSBox yoluyla uyarlanmıştır.[3]

Oyunun hikâyesi Tuul isimli gezegende geçmektedir. İnsanoğlunun haberi olmadan bu gezegen yüzyıllar boyunca varoluşunu sürdürmüştür. Bunca zamandır, Tuul insanlarının tamamı yalnızca "bütün ilimle kutsanmış olan" bir şaman tarafından yönetilmiştir. Oyunun başlangıcından yıllar önce, son yönetici Thoros, iki oğlu ve bir sonraki yönetici arasında bir seçim yapmayı neredeyse imkânsız bulur. Bu ikilemi çözeceğini tahmin ederek, onları çöllere yönlendirir ve kendisini öldürür. Vücudu, bir kara ve bir ışık olmak üzere iki taşa dönüşür ve ikisini de, çocuklarının kendi krallıklarını yönetmeleri için onlara verir. Işıktaşı insanları Androth krallığındadır ve karataş insanları da Ka'dra'suul krallığındandır. Androth halkı kendi taşlarına saygı duyarken, Ka'dra'suul karataşı reddeder ve nihayetinde bu taş dolayısıyla hepsi birer canavara dönüşür. Bu süre zarfında, Sarlac isminde bir ka'dra güç toplar. Bir ordu toplar ve onları Androth'a karşı doldurur. Halkının kaderini tahmin eden Androth yöneticisi Kral Vlaros, Androthi büyücüsü Galadril'in yardımıyla, oğlu Kyle'ı hayatını kurtarmak için Dünya'ya gönderir. Vlaros ayrıca ışıktaşını güvende olması için Kyle'a verir.

20 sene sonra, Kyle artık bir ünlü ordu yüzbaşı ve paralı asker olmuştur. Askerî mahkemeler ile yüzleştikten sonra hapisten kaçan Kyle derin rüyalar görmeye başlar ve nihayetinde Galadril ile yüzleşir. Artık Tuul'a dönmesi ve halkını kurtarması gerektiğini öğrenir. Oyun ise burada başlayıp, Kyle'ın, Sarlac'ı öldürüp tahtını ele geçirmesi ile geçer.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun eksen karakter olan ve Sarlac ve adamlarından intikam almak isteyen Kyle "Blackthorne" Vlaros'un etrafında döner. Oynanış esnasında büyük platform serileri bulunur; Kyle etrafında bulunan doğada koşabilmekte ve tırmanabilmektedir, anahtarları ve bazı nesneleri bularak her labirent tarzı seviyenin sonuna gelmeye çalışır. Blackthorne'da savaşlar silah savaşları biçimindedir. Hem Blackthorne hem de düşmanları gelen mermileri engellemek için duvarlara basabilmektedir. Blackthorne ayrıca bakmadan arkasına ateş edebilmektedir. Oyun esnadında, Kyle ana silahı olarak bir pompalı av tüfeği kullanır. Oyun ilerledikçe, Androthi müttefikleri onun bu silahı geliştirmesine yardımcı olarak hızını ve gücünü artırır.

Oyunda dört alanda geçen toplam on yedi seviye bulunur, bu alanlar - Androth madenleri, Karrellian ormanları/bataklıkları, Wasteland çölü ve Shadow kalesi. Sega 32X versiyonu ayrıca beşinci bir alan olan, karlı dağlar alanına sahiptir. Oyunun diğer sürümlerinde bu alan yoktur. Oyun bu alanlar arasında ilerledikçe, Kyle güçlenir ve daha iyi zırhlı hale gelir, ama düşmanları da aynı şekilde güçlenir.

Diğer sürümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Blackthorne, 1995 yılında Sega 32X için daha yüksek renk seti ve karlı bir dağda yer alan dört yeni seviyeye sahip değiştirilmiş grafikler ile yayınlanmıştır. Oyunun müzikleri SNES sürümüne benzemektedir, DOS sürümünde olduğunun aksine MIDI kullanılmıştır. Bu sürüm ayrıca daha sonra 1996 yılında Klasik Mac OS için iki katı çözünürlükte yayınlanmıştır.[4] Game Boy Advance için olan bir sürüm de 2003 yılında orijinal sürüme göre yeniden üretilmiş grafikler ile tekrar yayınlanmıştır.

Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

 Puanlar
Ortalama puanlar
Derleyici Puan
GameRankings 81.50%[5]
Metacritic 67/100[6]
İnceleme puanları
Yayımcı Puan
Electronic Gaming Monthly 8/10 (SNES)[7]
GameSpot 7/10 (GBA)[8]
IGN 7.5 (SNES)[9]

Electronic Gaming Monthly, SNES sürümüne "Oyun Oyunu" ödülünü vermiştir; karanlık tonuna, harika pürüzsüz animasyonuna, karmaşık ve zekice tasarlanmış oynanışına ve tutsaklardan bilgi aldıktan sonra onları öldürebilme kabiliyetine özellikle değinmişlerdir.[7] GamePro ise SNES sürümüne, "Flashback oyununun tutumlu versiyonu" diyerek olumlu bir eleştiri yapmıştır. Özellikle detaylı grafiklerine ve benzer oyunlarla karşılaştırıldığında bulmaca çözme üzerine aksiyona vurgu yapmışlardır.[10] 32X sürümüne de ayrıca olumlu eleştiri yapmışlardır, "Güçlü bir grafik revizyonuyla, Blackthorne 16-bitlik dönüşümlerin çoğunun gittiği 32X kitaplığını hayrete düşürüyor."[11]

Bir Next Generation eleştirmeni, Blackthorne'a "[PC]'de görülmüş en iyi arcade oyunlarından bir tanesi" demiş erişimi kolay ve zekice tasarlanmış oynanışına, düzgün animasyonuna ve "oyunun karanlık hissine" olumlu yorum yapmıştır.[12]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Blackthorne". 30 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2017. 
 2. ^ "At the Deadline". GamePro. IDG, 72, s. 162. Eylül 1994. 
 3. ^ Sykes, Tom (3 Kasım 2013). "Blizzard's 16-bit platformer Blackthorne is now available as free download". PC Gamer UK. Future plc. 31 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2013. 
 4. ^ "Hardcoregaming101, Blackthorne / Blackhawk". HardcoreGaming101. 20 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2017. 
 5. ^ "Blackthorne for SNES". GameRankings. 6 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2017. 
 6. ^ "Blackthorne for GBA". Metacritic. 18 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2017. 
 7. ^ a b "Review Crew: Blackthorne". Electronic Gaming Monthly. Ziff Davis, 62, s. 28. Eylül 1994. 
 8. ^ "Blackthorne Review". GameSpot. Erişim tarihi: 11 Haziran 2017. 
 9. ^ "Blackthorne Review". IGN. 2 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2017. 
 10. ^ "ProReview: Blackthorne". GamePro. IDG, 72, s. 72. Eylül 1994. 
 11. ^ "ProReview: Blackthorne". GamePro. IDG, 85, s. 54. Ekim 1995. 
 12. ^ "Blackthorne". Next Generation. Imagine Media, 4, s. 90-91. Nisan 1995.  "ad " yazısı görmezden gelindi (yardım)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]