Hearthstone: Heroes of Warcraft

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hearthstone: Heroes of Warcraft
Hearthstone Logo.png
Geliştirici Blizzard Entertainment Edit this on Wikidata
Yayıncı Blizzard Entertainment
Yönetmen Ben Brode (2018'de ayrıldı)[1]
Jason Chayes
Eric Dodds
Yapımcı Blizzard Entertainment
Tasarımcılar Derek Sakamoto
Mike Donais
Besteci Peter McConnell
Seri Warcraft
Motor Unity
Platformlar Microsoft Windows, Mac OS , iOS, Android
Çıkış Windows, Mac OS
11 Mart, 2014
Windows 8 Touch
6 Ağustos, 2014
iOS, Android
2014'ün ikinci yarısı
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Edit this on Wikidata

Hearthstone: Heroes of Warcraft, Blizzard Entertainment tarafından geliştirilen oynaması ücretsiz dijital tahsil kart oyunudur. Mart 2013'te Penny Arcade Expo'da açıklanan oyun, Ocak 2014'te açık beta sürümüyle çıktı. Mart 2014'te Microsoft Windows ve macOS işletim sistemlerinde piyasaya sürüldü. Ardından iOS ve Android sistemler için de geliştirildi ve çıkışını yaptı. Oyun aynı zamanda bu platformlar arasında çapraz platform oynanışını da desteklemektedir.

Oyun eleştirmenlerden ve oyunculardan çoğunlukla olumlu tepkiler toplamıştır ve Blizzard için de finansal olarak başarılı bir oyun olmaya devam etmektedir. Ağustos 2017 itibarıyla firmaya her ay 40 milyon ABD doları civarında para kazandırmaktadır.[2] Ayrıca Blizzard'ın Mayıs 2017'de yayımladığı rapora göre 70 milyondan fazla kayıtlı Hearthstone oyuncusu bulunmaktadır. Oyun ayrıca en popüler E-spor markalarından biri haline gelmiştir ve hem Blizzard hem de diğer organizatörler büyük para ödüllü E-spor turnuvaları düzenlemektedir.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Hearthstone bir toplanabilir kart oyunudur. Birçok seçenek arasından uygun kartları seçerek rakip kahramanı yenmek hedeflenir. Oyuncular kendi destelerini oluşturabilirler. İki oyuncu arasında, sıra tabanlı maçlar yapılır. Oyunlar Blizzard firmasının Battle.net sistemi üzerinde çalışır. Oyuncular çeşitli oyun türlerinden birini seçerek oynayabilir. Tek oyuncu olarak farklı zorluklarda yapay zekaya karşı oynanabileceği gibi; insanlara karşı sıradan oyun veya çeşitli ödüller içeren arena oyunu da oynanabilir. Oyun en başta basit kart paketi ile başlar. Başarı ve tecrübe ile yeni kartlar açılır. Kartlar oyunun marketinden parayla satın alınabileceği gibi, oyunda tecrübe ile elde edilen altın puanlar karşılığında da alınabilir. Oyuncular istemedikleri kartları "kum" adı verilen bir birime dönüştürerek bununla istedikleri kartı kendileri de üretebilmektedir.

Kartlar ve bedelleri[3]
Normal Kart Altın Kart
Nadirliği Simge rengi Bozma bedeli Üretme bedeli Bozma bedeli Üretme bedeli
Temel yok - - - -
Sıradan beyaz 5 40 50 400
Nadir Mavi 20 100 100 800
Destansı Menekşe 100 400 400 1600
Efsanevi turuncu 400 1600 1600 3200

Kahramanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun içi görüntüsü. Oyuncu: falcı, rakip: şaman rolünde.

İnsan oyuncuların seçebileceği dokuz farklı kahraman bulunur. Oyuncular bu kahramanlardan birini seçerek mücadele etmek zorundadır. Her kahramanın ayrı kartları bulunur. Ancak ortak kartların çokluğu ve kart işçiliği ile benzer birçok karta sahip olabilirler. Her kahramanın ayrı bir kahraman gücü bulunmaktadır. Kahramanlar: Büyücü, Rahip, Kara Büyücü, Paladin, Savaşçı, Druid, Avcı, Düzenbaz ve Şaman. Ayrıca yapay zekanın kullandığı kahramanlar da bulunmaktadır. Tek oyunculu seferlerde karşılaşılan bu kahramanlar insanlarca seçilemez.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ https://www.polygon.com/2018/4/20/17263008/hearthstone-game-director-ben-brode-leaves-blizzard
  2. ^ Wilson, Jason (10 Ağustos 2017). "PC Gaming Weekly: Watch out, Hearthstone -- here comes Artifact". VentureBeat. 29 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Kasım 2017. 
  3. ^ "Herstellen von Karten" Blog- Blizzard, 30. Nisan 2014

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]