Turboşarj

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Turbo besleme mekanizması

Turbo, motorlarda (araba motorları pistonlu motorlar atmosferik motorlardır) pistonların hızlı hareketleri esnasında azalan hava emişini, yani pistonlara ihtiyaç duydukları havayı pompalayan atmosfer basıncına ek basınç yaratan bir mekanizmadır.

Yakıtın yanması, motor silindirindeki oksijene, yani daha fazla hava miktarına bağlıdır. Turbo kısaca iki tarafında da türbinleri olan bir hava pompası olarak tanımlanabilir ve silindirin içine daha fazla yakıtı yakmak için ihtiyaç duyulan­ havayı göndermek için kullanılır. Sıcak ve yüksek basınçtaki egzoz dumanı içerisinde büyük miktarda enerji bulundurur ve enerjili duman turbo türbinlerini çevirmek için kullanılır. Turbo, türbin ve kompresör olmak üzere iki bölmeden oluşan helis açılı kanatlara sahiptir. Türbin egzoz tarafında, kompresör ise emme tarafında yer almaktadır. Egzoz gazının çıkma basıncıyla dönen türbin aradaki bağlantı milinin yardımıyla kompresör pervanesini döndürür. Bu sayede motor silindirine önemli ölçüde artan bir hava girişi sağlanır.

Wastegate adı verilen parça ise turbonun gönderdiği basıncın aşırı fazla olması durumunda, motorun içine gönderilen basınçlı havanın motora vereceği zararı önlemek adına kullanılan bir parçadır. Aşırı yüksek basınçlarda Wastegate'in bağlı olduğu bir kapak açılarak egzoz gazı türbini çevirmek yerine doğrudan dışarı atarak aşırı basıncı önler.