Vikipedi tartışma:Seçkin maddeler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Seçkin madde sayfası temasının değişimi tartışılmadı[kaynağı değiştir]

Merhabalar. Seçkin madde sayfası güzel olmuş. Ancak böyle bir değişiklik yapılacağından kimsenin haberi yoktu sanırım. Burası topluluğun, tabiri caizse, ortak kullanım alanı ve buranın tasarımına hepimiz karar vermeliyiz herhalde. Ayrıca belki başka tasarım fikirleri olan arkadaşlar vardı, onlara bir fırsat tanımalıydık. Böyle kafamıza göre değişiklik yapmamalıyız bence. Yine de elinize sağlık. Saygılar.Barnstar of Reversion2.pngSağlamcıileti 13:58, 31 Ocak 2008 (UTC)

En azından konu ile ilgili arkadaş, seçkin madde sorumlusu Mach bu değişiklikden haberdar mı? Ben bunu merak ediyorum. Teşekkürler.Barnstar of Reversion2.pngSağlamcıileti 13:59, 31 Ocak 2008 (UTC)
  • Köklü değişiklikler yapılmazdan önce birkaç tasarım örneği kullanıcı sayfanızın alt deneme sayfalarında yapılsa topluluğun fikrine ve yorumuna sunulsa daha şık olur. Mach olayı önemli. Buranın örtmeni o. Örtmene sorulmadan köklü değişiklik yapılması kurallara aykırı olmasa da etik değil pek. Gerçi burası vikipedi harikalar diyarı. Her değişiklik geri alınabilir ama yine de önce konuşmak sonra bağrışmaktan iyidir. Bu arada aslında çok güzel olmuş elinize sağlık:)) --maderibeyzaileti 14:02, 31 Ocak 2008 (UTC)
Güzel olmuş ama önce az da olsa tartışılsaydı keşke. Amaç iyi, usülden az kayıp var. Khutuckmsj 14:07, 31 Ocak 2008 (UTC)
Ben Mach'a bildirdim. En kısa sürede bir cevap yazacaktır diye düşünüyorum. Haklısınız önceden tartışma açmalıydım. Ama işler yoğun olduğundan dolayı hemen bitirip koymak istedim. Tekrar özür diliyorum. Takdirleriniz için tekrar teşekkür ediyorum. Saygılar sunarım. Flag of Turkey.svg SBM ileti 14:08, 31 Ocak 2008 (UTC)
Olay Mach'e bildirme olayı değildi ya neyse. Şimdi en azından ben fikrimi ve eksik bulduğum yerleri söyleyeyim. Bir kere sayfada SM metinleri çok uzun alınmış, bu değiştirilse iyi olur bence. İkincisi mesela spor ile ilgili seçkin maddeleri temsilen bir futbol topu var bunun yerine daha uygun bütün sporları temsil eden bir resim olabilir. Daha can alıcı ise Dinler kısmında islam ile ilgili bir resim var, bunun uygun olmadığını düşünüyorum. Belki tüm semavi dinleri ve varsa diğer dinleri aynı anda temsil edecek bir resim kullanmak daha iyi olurdu. Bu değişiklikler yapılırsa daha iyi olur bence. Saygılar.Barnstar of Reversion2.pngSağlamcıileti 14:17, 31 Ocak 2008 (UTC)
halledilmiştir Flag of Turkey.svg SBM ileti 14:25, 31 Ocak 2008 (UTC)
Bu arada 4 SM fazla mı uzun olmuş, 2 tane daha mı iyi olur sanki? Kararsız kaldım. Khutuckmsj 14:26, 31 Ocak 2008 (UTC)
kategorilerin içindede kategoriler yaratmak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü ilerledikçe daha fazla SM maddelerimiz olacaktır. Güvenin bana herşeyi düşündüm. Flag of Turkey.svg SBM ileti 14:27, 31 Ocak 2008 (UTC)
  • Söylemeden edemeyeceğim. Tefal reklam sloganı gibi olmuş. SBM sen herşeyi düşünürsün:))) --maderibeyzaileti 14:30, 31 Ocak 2008 (UTC)
  • Vallaha ben de söylemeden edemeyeceğim, beraber düşünsek, kollektif çalışsak(ki Vikipedi mantığı budur, yanılıyorsam düzeltin) daha iyi olur diyorum. Saygılar.Barnstar of Reversion2.pngSağlamcıileti 14:31, 31 Ocak 2008 (UTC)
Maderiye tekrar teşekkür ediyorum, Sağlamcı sana gelince bir daha beraber kollektif oluruz. Yani haber veririm. Flag of Turkey.svg SBM ileti 14:33, 31 Ocak 2008 (UTC)
  • Öncelikle yeni tasarım için teşekkürler... diğer seçkin içeriklere de uyumlu temalar yaparsak hoş olur kanısındayım; ama bu sefer tartışıp karar verelim yapalım mı yapmayalım mı kısmına ^_^ Din kısmında Allah lafzının resmi vardı; bunun taraflı olduğumuz şeklinde yorumlanabileceğini düşündüğüm için birçok dinin sembolünü içeren bir resimle değiştirdim. Spor başlığının altında Oyunlara da yer veriliyor; belki bu açıdan o başlığı Spor ve Oyunlar yapsak daha iyi olur. Kullanıcı:Mach henüz fikrini belirtmemiş; ara yüzü en çok kullanan o olduğu için özellikle onun yorumunun önemli ve bir açıdan nihai olacağı kanaatindeyim - kullanılabilirliği (teknik anlamda) daha zorlaşmışsa vs. bu Mach için kötü olur, bu sebeple onun "tamam" deyip onaylaması bence bu açıdan önemli. Diğer seçkin içeriklerin de benzeri temalara oturtulması hususunda ne düşünüyorsunuz? Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon ʘ mesaj 12:47, 1 Şubat 2008 (UTC)q
  • Merhabalar. Kullanışlılık açısından dediğiniz gibi ilgili kullanıcılar(Khutuck ve Mach) açısından sorun yoksa tasarım güzel bence. Tabii dediğiniz gibi uygulanmadan önce bir duyurulursa köy çeşmesinde ve yorumlara göre en azından bir gün beklenirse çok iyi olur derim. Saygılar.Barnstar of Reversion2.pngSağlamcıileti 12:50, 1 Şubat 2008 (UTC)
Bir ek yapayım, yukarıda söylediğim gibi maddelerin içerikleri çok fazla alınmış bence sayfaya, bunlar sadece bir giriş paragrafı haline getirilirse daha iyi olur diye düşünüyorum. Saygılar.Barnstar of Reversion2.pngSağlamcıileti 13:01, 1 Şubat 2008 (UTC)

Bir süre şehir dışında olacağım için yapılan değişikliği inceleme fırsatım olmadı. Sadece seçkin içerik bölümündeki adaylıkları kapatmak için zaman bulabiliyorum. Topluluk tarafından kabul edilen bir tasarımsa hiçbir sorun yok. Benim tek değinmek istediğim konu şu: Seçkin içerik bölümü bir bütün olarak ele alınmalı, seçkin resim bölümünün tasarımı farklı seçkin listeninki farklı seçkin maddeninki farklı olursa hoş olmaz bence.--Machiavelli' msj 13:18, 1 Şubat 2008 (UTC)

Çok haklısınız. Dediğiniz değişiklikleri yaptım. Diper seçkinliklerle de uğraşacağım. Bu tasarım üzerinde gerçekten çok uğraştım. Emeklerim boşa gitsin istemem. Fakat usulüne göre yapmadığım çok açık. Tekrar özür diliyorum bu konuda. Eğer banada yardım edebilirseniz, el birliği ile çabucak halledebiliriz diye düşünüyorum. Ne dersiniz ? Bu arada kategoriler gerçekten özellikle ve büyük bir incelikle düşünüldü. O konuda birşey demeniz hatalı olabilir. Sadece göze hoş gelmiyor bence. Nedeni ise çok az sm olması. Bunu artırmak için hepimiz uğraşmalıyız elbette. İnanın bu hali daha güzel. Saygılar... Flag of Turkey.svg SBM ileti 16:13, 1 Şubat 2008 (UTC)
Diğer sporlar ve oyunlar adlı başlığın yeni ismini Spor branşları ve oyunlar olarak değiştirdim. Sizce iyi oldu mu? Şayet uygun değilse hemen geri alalım. Oo buradaki yazıları okumadan bende büyük bir yanlışlık yaptım. Haber vermem gerekiyordu galiba.

Hatta şu satırları yazarken bile ismi Spor branşları ve oyunlar diye mi değiştirseydik diye düşündüm. SBM bu arada sizide tebrik ederim, gayet güzel bir çalışma olmuş. Saygılar, iyi çalışmalar. Cologne6 17:22, 1 Şubat 2008 (UTC)

Cologne6, kategoriler düşünüldü zaten. Olur o da olur yani sorun çıkmaz. Yeter ki madde sayıları artsın sm'ler. Bu tasarım üzerinde bayağı bi uğraştım çünkü. Flag of Turkey.svg SBM ileti 11:44, 2 Şubat 2008 (UTC)

Son 4 SM iiçin ayrılan kısım[kaynağı değiştir]

Son 4 SM için ayrılan kısımın daha küçük ve verilen madde içeriklerinin daha kısa olması bence daha estetik olur. Tabiki resimleri de küçültmekte fayda var. Ancak genel anlamda güzel bir çalışma olduğunu belirtmek durumundayım. --Manco Capac 12:16, 6 Şubat 2008 (UTC)

Ben biraz söylediğim şekilde ayarlama yaptım. Umarım herkese uyar. Teşekkürler --Manco Capac 12:48, 7 Şubat 2008 (UTC)

Renkler hakkında[kaynağı değiştir]

Seçkin içerik için genellikle mor ağırlıklı, kalitelide yeşil ağırlıklı bir tema kullanıyorduk. Bu sebeple bu sayfanın rengini mor yapsak daha iyi olmaz mı? Khutuckmsj 13:51, 6 Şubat 2008 (UTC)

Seçkin madde sayfası tasarımı[kaynağı değiştir]

Daha önce söylediğim üzere seçkin içerik bir bütün olarak kabul edilmeli. Seçkin madde, seçkin resim, seçkin liste ve henüz bizde sistemi kurulmayan seçkin portal bölümlerinde bir uyum bulunmalı. Bu sistem geçirilirken İngilizce Wikipedia örnek alındı. Şimdiki durumda seçkin resim ve seçkin liste bölümlerini geçtim seçkin madde bölümünde sadece bir sayfada yapılan ve Almanca Wikipedia'nın birebir aynısı olan değişiklikle diğer sayfalar arasında bile bir uyum bulunmuyor. Kısaca Seçkin bölümleri arasında değil seçkin maddenin kendi içinde bile bir uyum söz konusu değil. Eğer Almanca Wikipedia veya başka bir Wikipedia'daki tasarımları veya kendi tasarımımızı geçireceksek bu 3-5 sayfada değil bütün sayfalarda topluca ve temelli bir değişiklik olmalı, burada tartışılabilir. Bu şekilde yarısı Almancadan yarısı İngilizceden olmamalı. Bu sebeple hangi tasarımı kullanacağımıza dair bir karar alınana kadar yapılan son değişikliği geri alıyorum. Saygılar.--Machiavelli' msj 18:21, 15 Şubat 2008 (UTC)

Kusura bakılmasın ama değişikliği geri almış bulunmaktayım. Bunun nedeni ise Rus Wikipedia'sında da aynı tasarımın bulunmasıdır. Bu ortak bir tasarımdır. Almancadan çalıntı olmamıştır. Eğer sadece Alman wikipediasında bulunsaydı koymazdım. Ki öyle sanıyordum. Rus Wikipedia'sındaki tasaırmı görene kadar. Ayrıca Mach belirtmiş, aynı tasarımlar bulunmasın diye. Fakat İngilizce wikipediasındaki sm bölümüne bir göz atmanızı dilerim. Bu tasarımlar çalıntı değil, ortaktır. Bunu hazırlamak için gerçekten çok uğraştım. Sırf wikipediamız için. İyi Niyetli Olduğumu Varsaymıyorum... Fakat hazırlamak için çok uğraştığımı biliyorum. Eski tasarıma baktıkça ise utanıyorum. Böyle güzel bir dilin wikipediasında göze hoş hitap etmeyen şeyler gördükçe gerçekten utanıyorum. Pekçok kullanıcımızında fikrini aldım. Aynı şeyleri dediler. Mach'tan tekrar özür diliyorum ama bunu geri almadan önce bir kez daha düşünün lütfen derim. Saygılarımla. Flag of Turkey.svg SBM ileti 11:44, 24 Şubat 2008 (UTC)
Mach'in söylediklerinin kulak ardı edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Vikipedi'de seçkin ibaresi yalnızca maddeleri kapsamıyor bu nedenle tüm seçkin içerik sayfalarının tasarımı yapıldıktan sonra değişikliğin yapılmasını daha doğru buluyorum. SM-SR-SL-SP listeleri, adaylık sayfaları ve proje sayfaları tümüyle bu tasarıma uygun hâle getirilmeli. Şahsen Stiker Buz Matrix'in yapmış olduğu çalışmanın görüntüde mevcut olandan daha iyi olduğunu düşünsem de diğer sayfalarla arada bir bütünlük olmaması bence bir sorun. Proje sayfaları kesinlikle tüm altyapı hazırlandıktan sonra değiştirilmeli. Lütfen bu düşünceler "emeğe saygısızlık" olarak addedilmesin. Var olan, üzerinde emek harcanmış şeyler de lütfen küçümsenmesin. İlk uygulanmaya konulan sayfa da gayet hoş bir tasarıma sahipti. Tasarlayan kişilerin çalışmalarında belki yararlı olabilir düşüncesiyle şahsen çok beğendiğim Esperanto Vikipedi'sinin seçkin içerik tasarımını paylaşmak istiyorum. --Danbury iletihehehe 14:57, 24 Şubat 2008 (UTC)

Ortada bir hayli yanlış anlama var. Wikiler arasında ortak bir tasarım yoktur. Almanca vikiden "çalıntı" olduğunu söylemedim. Vikide herşey istendiği gibi kullanılabilir. Buradaki sayfaları başka yerde kullanmak asla çalıntı anlamına gelmez. Geri alışımın sebebi bir başka wikideki tasarım olduğu için değildir. Seçkin içerik bölümü bir bütündür, uyum içinde olması gerekmektedir. Bu halinde ise yoktur. Burada yazdığım şeyler hangisinin daha güzel olduğu ile ilgili değildir. Başka vikilerinki kullanılmasında demedim Eğer Almanca Wikipedia veya başka bir Wikipedia'daki tasarımları veya kendi tasarımımızı geçireceksek... Son olarak hangi tasarımı kullanacağımıza dair bir karar alınana kadar... demişim lütfen artık bir değişiklik yapmadan önce topluluğa sorun, konuşun, danışın. Yukarıda da demiştim tekrarlamam gerekiyor sanırım: Topluluk bir karar alana ve yeni tasarımın tüm bölümlerdeki sayfaları hazırlanana kadar geri alınmaması rica olunur.--Machiavelli' msj 19:28, 24 Şubat 2008 (UTC)

Tasarım değişikliği[kaynağı değiştir]

Mach bey, bir oylama sunalımda üyelerimizin beğenisine zamanında tasarlamış olduğum tasarımın kullanılması konusunda... Bence çok gerekli. Flag of Turkey.svg SBM ileti 21:00, 30 Mayıs 2008 (UTC)

  • Yorumları alsak ? Flag of Turkey.svg SBM ileti 18:13, 31 Mayıs 2008 (UTC)

Başlıklar[kaynağı değiştir]

Merhabalar. Avrupa Birliği maddesinin coğrafya; İstanbul Boğazı maddesinin ulaşım başlığı altında sınıflandırılması doğru mudur? Avrupa Birliği'nin siyasete, İstanbul Boğazı'nın coğrafyaya taşınması gerektiğini düşünüyorum.--Stambouliote ileti 08:33, 2 Ocak 2010 (UTC)

Avrupa Birliği'nin NATO gibi bir siyasî oluşum olduğu düşünülebilir. Öte yandan bu kuruluşun uzun vadeli amacı ABD gibi bir devlet oluşturmak olduğu göz önüne alınırsa bence o şu anda bir "proto-ülke" ve bir ülkeye gittikçe daha çok benzemekte. Nitekim ülkeler arasında ekonomik sıralandırmalarda genelde AB bir ülke gibi gösterilmekte. AB'yi, diğer ülkele gibi Coğrafya başlığı altına koymak bence mantıklıdır. İstanbul Boğazı konusunda ise kesin haklısınız, değiştireceğim. --İnfoCan 13:53, 2 Ocak 2010 (UTC)

Savaş - tarih[kaynağı değiştir]

  • Bence savaş bölümü şimdilik tarih bölümüne aktarılmalı. Zaten tarih savaşları kapsıyor. İleride ihtiyaç duyulursa askeriye bölümü açılacaktır zaten. --82 ~145 ileti 19:29, 8 Şubat 2011 (UTC)
Aslında başlıklarda yavaş yavaş detaya girmeye başlasak mı? Spor başlığına futbol, medya başlığına televizyon alt başlıkları eklemek gibi. Ancak dediğine hak veriyorum, savaş olarak bir SM'miz var henüz...--Rapsar 19:34, 8 Şubat 2011 (UTC)
Spor konusunda beş-altı SM'miz var, bence bölmeye gerek yok henüz. İleride 20 madde filan olup da kalabalık hale geldiğinde ayırırız. --82 ~145 ileti 19:55, 8 Şubat 2011 (UTC)
Haklısın aslında. Medya başlığına ne dersin? Aslında sinema başlığı açsak fena olmaz. Yemek başlığını kaldırıp, Orta Çağda Avrupa mutfağı maddesini tarih başlığına alsak?--Rapsar 19:58, 8 Şubat 2011 (UTC)
Sinema başlığı olabilir. Yemek başlığı da şimdilik kaldırılıp dediğin yapılabilir. Bir de "Uzay" bölümünün adı "Gökbilim" olarak değişmeli. --82 ~145 ileti 21:10, 11 Şubat 2011 (UTC)

Kategori[kaynağı değiştir]

Seckin maddelerin kategorizasyonu olmamis birazcik duzenlenmeli. xrazymesaj

Köy çeşmesinde arşivlenen tartışma[kaynağı değiştir]

Etik olmayan seçkin madde adaylıkları sonlandırma ve SM sorumluluğunun geri alınması (Arşiv Haziran 2013). — Pınar (mesaj) 02:49, 14 Aralık 2013 (UTC)

Köy çeşmesinde arşivlenen tartışma[kaynağı değiştir]

Seçkin Madde Sorumlusu (Arşiv Haziran 2013). — Pınar (mesaj) 02:45, 14 Aralık 2013 (UTC)

Köy çeşmesinde arşivlenen tartışma[kaynağı değiştir]

Seçkin madde kriterleri (Arşiv Haziran 2013). — Pınar (mesaj) 02:46, 14 Aralık 2013 (UTC)

En sık görüntülenen maddeler[kaynağı değiştir]

Vikipedi'de en sık görüntülenen maddelerin Seçkin Madde olması iyi olmaz mıydı? Viki'ye girip sonra dönüp laf edenlerin ağzını kapamış olurduk. İnsanlar daha sıklıkla Vikipedi'nin asıl istediğimiz yüzünü görürler. Sevgiler. --Stultiwikiabana yaz 22:21, 5 Mayıs 2015 (UTC)

Sayılar[kaynağı değiştir]

Başlıklarda sayılara yer vermeye gerek var mı? İçindekiler kısmındaki bağlantılarda da sıkıntı yaratıyor, tıklanıldığında ilgili başlığa gidilemiyor.--NanahuatlEfendim? 04.32, 25 Ekim 2019 (UTC)