Vikipedi tartışma:Vikibahar 2019

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Konular[kaynağı değiştir]

Konu olan halkların ismini yazsak daha iyi olmaz mı? Sorbca yerine Sorblar gibi. Bu sene bölge adı olmayan halkları da konu alınmış, geçen senekinde buna benzer olarak sadece Kırım Tatarları vardı. Dil yerine halk adını yazsak bence daha uygun gibi. --Ahmet Turhan (mesaj) 10.34, 22 Mart 2019 (UTC)

@Ahmet Turhan, Esperanto var, onu ne yapacağız? Aslında ülke değil de dileri yazmayı düşündüm ama Almanca yazarsak mesela Almanya'yı değil Avusturya'yı dahil ettiğimiz için sıkıntı oluyor. Halk yazınca bu sefer Esperanto da olduğu için ülke, halk ve dil olarak daha da yayılıyor konu. Öte yandan da Almanca örneğinde olduğu gibi o bölgedeki halkları tanımlamak için dil yerine halk tercihi de daha mantıklı gözüküyor.--RapsarEfendim? 18.24, 22 Mart 2019 (UTC)
Esperanto kendine has bir örnek, o öyle kalmalı zaten :) Projedeki konu aslında bölgesel kültür olduğu için bölge halklarının ismi daha mantıklı. Örneğin diğer wiki dillerinde Türkiye değilde Türkler olsaydı tutup ta Türkmenistan'dan da madde açılabilirdi. Bence bölge adı daha mantıklı. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.52, 23 Mart 2019 (UTC)
@Rapsar son durum için nasıl bir kanaat getirirsin? --Ahmet Turhan (mesaj) 19.44, 28 Mart 2019 (UTC)
Sorblar yaptım. Erzyanca için ne yapılması gerektiğini bulamadım, böyle bir halk göremedim.--RapsarEfendim? 00.14, 29 Mart 2019 (UTC)

Şablon[kaynağı değiştir]

Katılımcıların Vikibahar 2019 şablonunu maddelerin tartışma sayfalarına eklemeleri gerekmiyor mu? Saygılar --By erdo can • msj 18.31, 24 Mart 2019 (UTC)

Projenin organizatörü olarak böyle bir şey düşünmüyorum, şablonu da silinmesi için işaretledim. Vikipedi maddelerinin neden, hangi amaçla oluşturulduğu önemli değildir. Her Vikiproje için böyle bir madde oluşturuyor muyuz? Hayır. Bir madde farklı dönemlerde farklı projeler kapsamında geliştirilirse (Haftanın İBP'si dahil) sürekli tartışma sayfasını bu şablonlarla mı dolduracağız? Hayır. Geçen yılın organizatörleri öyle uygun görmüş, ben bu yılın son saniye organizatörü olarak uygun bulmadığım için buna gerek duymadım.--RapsarEfendim? 18.36, 24 Mart 2019 (UTC)
Zannedersem geçen yılların organizatörleri değil de metadakiler uygun görmüş Wikimedia CEE Spring 2019/Tools sayfasında istatistik toplamak amacıyla eklenmeye teşvik edildiği söyleniyor. Öyle hemen silmesek mi? --By erdo can • msj 18.44, 24 Mart 2019 (UTC)
İlgileniyorum, öyle bir durum varsa şablonu proje süresince tutabiliriz. Projeye kurallarına uygun olup olmadığı belli olmayan maddelerin de o istatistiklere dahil edilme ihtimali yüksek (hatta kesin), bunu kimse düşünmemiş ne yazık ki. Bu proje öyle sanıldığı gibi aylarca üzerine kafa patlatılan bir şey değil, oldukça özensiz aslında bakarsan.--RapsarEfendim? 18.54, 24 Mart 2019 (UTC)
Katılımın gecikmesinden dolayı istatistiklerin görüntülenmesinde bir aksaklık olduğu kesin ben bu şablonun eklenmesi ile alakalı olduğunu düşünmüştüm ama farklı sebepler de var gibi duruyor şablonun silinmesini gereksiz olduğu kesinleşince düşünmeliyiz bence. Saygılar --By erdo can • msj 19.00, 24 Mart 2019 (UTC)
Sordum ilgili kullanıcıya, ben de bilmiyorum. Dediğim gibi önüne gelen bu şablonu ekleyebilir herhangi bir kontrol mekanizması olmadan, o zaman da faydası olmaz. Bu konuyu düşündüklerini zannetmiyorum.--RapsarEfendim? 19.02, 24 Mart 2019 (UTC)
  • Bu ritüel haline gelmiş bir uygulama, dil organizatörü böyle bir hızlı sile neden olmamalı, topluluk görüşü almalı. Yani kişisel sorumluluk almak demek kuralların tek başına verileceği anlamına gelmiyor, burada bir yöntem sorunu var bence. Benim fikrime göre maddenin tartışma sayfasında Vikibahar etkinliği şablonunun olması gayet olumlu. Üstelik bu durum "diğer amaçlar" gibi değil. Amaçtan kastım maddenin açılma amacı. Yani mesela bir kullanıcının futbol merakı sayesinde futbolcu maddesini açması özelinde bir durum değil. Vikibahar uluslararası anlamda son derece kapsamlı ve yararlı bir proje, bu amaçla açılmış olmasını belirtmek projenin devamı için önemli. Üstelik maddenin Orta ve Doğu Avrupa ile ilgili olduğuna dair de ayrıca bir belirteç olması bakımından önemli ve ayrıca yukarıda proje istatistiği için hazırlandığı belirtilmiş. Bence kesinlikle kalmalı, toplulukça tartışalım. --Ahmet Turhan (mesaj) 18.45, 24 Mart 2019 (UTC)
Aylardır kimse sorumlu olmak için çabalamamış, WMTR içinde kimse sorumlu olmamış, kimse tartışmamış bile. Son saniye ben elimi taşın altına soktum ve yarışmanın kurallarının yerel organizatörler tarafından belirleneceği açık açık yazılmakta. Bu kadar ilgili olan varsa, sorumlu olabilirdi, kimse olmadı. Bu aşamada hiçbir şey yapmayan topluluk, şimdi mi tartışacak? Organizatör olarak da tüm sorumluluk bende, tüm yük bende. Uygun gördüğüm şekilde hareket etmekte bir mahsur görmüyorum. Ben de uygun görmediğimi belirttim, nedenlerini de sıraladım.--RapsarEfendim? 18.52, 24 Mart 2019 (UTC)
Sorumluluk bilincinize kimse bir şey demedi Rapsar, bu girişiminiz için ben kendi adıma minnetarım hatta. Ancak konumuz şablon, tartışabiliriz. Diğer dillerde uygun görülmeyen bir örnek var mı bilmiyorum ama bence şablon uygun. --Ahmet Turhan (mesaj) 19.30, 24 Mart 2019 (UTC)
Diğer diller bizi hiç alakadar etmez, Gürcüce, Azerice, Ermenice Vikiyi falan da örnek almayalım isterseniz. "Bence uygun" demekle olmuyor, yukarıda gerekçelerimi sıraladım. Bunlar gayet de mantıklı gerekçeler. Bunlara karşı sunulan gerekçe "bence uygun"dan öteye geçmeli.--RapsarEfendim? 19.44, 24 Mart 2019 (UTC)
Söyledim aslında. Bu tür şablonlar, yani maddenin hangi amaçla açıldığını bildiren şablonlar konusunda genel itibariyle söylediklerinde haklısın. Yani ucu bucağı olmaz en ufak şeyde bile yerel proje şablonları dolar diyorsun. Ancak dillere özgü Vikiprojeler dışında böyle bir uygulama olmadı hiç. Üstelik ufak projelerle de kıyaslanmamalı, bu projenin kapsamı çok geniş, uluslararası katılım var, onlarca dilde bir atılım var ve madde özelinde bir etiket koyma 5. keresini tamamlayıp büyümeye ihtiyacı olan bu kapsamdaki bir proje için son derece yararlı. Diğer dillerdeki Türkiye maddelerine de bu şablon gelecek, o yüzden "kültürlerarası iletişim şablonu" olarak da bakmakta yarar var. Ha ileride katılım büyür, benzer şablon girişimleri koyma tartışmaları oluşur ve tartışma sayfası içinden çıkılamaz şablonlarla dolar falan o zaman tartışırız. Ama şu durumda bunun büyütülmemesi gereken bir kaygı olduğunu düşünüyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 20.01, 24 Mart 2019 (UTC)
Gördüğüm kadarıyla burada, burada veya burada trwiki ile ilgili bir kayıt yok. Sanırım şablonun olmamasıyla ilgili. --Ahmet Turhan (mesaj) 22.37, 25 Mart 2019 (UTC)
Neyin nasıl olduğunu soruyorum, tartışıyoruz zaten. Aceleci olmaya gerek yok.--RapsarEfendim? 05.37, 26 Mart 2019 (UTC)
  • Topluluğu bilgilendirmek gerekirse, bahsi geçen istatistik sayfaları bir bot yardımıyla güncelleniyor. Bot da bu verileri, işbu başlıkta geçen şablonun kullanımına göre alıyor. Ancak burada bir sıkıntı var. İlk sıkıntı, önüne gelen bu şablonu bir tartışma sayfasına ekleyebilir ve bunun takibini yapmak çok zor. Tersten bakarsak, proje kapsamında katkı verilse de bu şablonun eklenmediği durumlar olabilir (nispeten tespiti daha kolay). Dolayısıyla buradan doğacak sorunlar var. İkinci husus ise, proje kapsamında oluşturulan ya da geliştirilen maddelerin kurallara uygun olup olmadıklarının kontrol edilmesi, projenin tamamlanması sonrasında olacak. Bunun için koca bir ay ayrılmış. Türkçe Vikipedi'deki projenin sorumlusu da ben olduğuma göre, Haziran ayı boyunca bu maddeleri tek tek kontrol etmem ve puanlamam gerekiyor. Her neyse, ikinci sıkıntı da proje süresince yapılan katkıların proje kurallarına uygun olup olmadıklarını kontrol eden yok -ki etmemek de gerekiyor şu aşamada. Zaten bu yüzdendir ki, projeye katılım davetiyesi gönderdiğim kullanıcılara ikinci kez toplu mesaj atarak kurallara dikkat etmeleri gerektiklerini belirttim. Dolayısıyla projenin kurallarına uygun olup olmadığına bakılmaksızın, bu şablonun eklendiği her madde, istatistikler arasında yer almakta. Bu iki gerekçeyi de projenin tartışma sayfasında dile getirdim. Bakalım ne tepkiler gelecek, ya da gelecek mi. Üstte de dediğim gibi bu yarışma, sanki üzerinde aylarca çalışılmış ve çok sıkı hazırlanılmış gibi gözükse de inanın ki öyle değil. "Profesyonelce" denilebilecek bir düzen, çalışma ne yazık ki mevcut değil. Bunu da not düşmek isterim.--RapsarEfendim? 07.18, 26 Mart 2019 (UTC)
Şablon kullanılmaması nedeniyle global anlamda trwikide 0 (sıfır) madde oluşturulmuş görülüyor. Hatta trwikide hiç bir kullanıcının ismi yok, katılım sağlamamış görülüyor. Burada, burada ve burada trwikinin adı bile geçmiyor. Şablonu kullanalım ve bu durumu düzeltelim @Rapsar. Kullanılmaması büyük bir eksi. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.41, 3 Nisan 2019 (UTC)
E kullanın o zaman, ne diyeyim?--RapsarEfendim? 18.44, 3 Nisan 2019 (UTC)
  • Proje sona ermek üzere, istatistiksel olarak trwikinin nerede olduğunu büyün dünya açısından görülmesi için herkesin açtığı maddelere şablonun koymasını sağlarsan önümüzü görürüz @Rapsar, gördüğüm kadarıyla trwiki pek çok dildeki çalışmalardan önde, bu gurur verici. Engele rağmen bu denli katkı sağlanması gerçekten güzel. --Ahmet Turhan (mesaj) 17.44, 27 Mayıs 2019 (UTC)

Kaynak[kaynağı değiştir]

Oluşturulan yeni maddeler için güvenilir iki kaynak eklemek şart mı?--Nushirevan11 12.17, 28 Mart 2019 (UTC)

Evet, güvenilir kanyaklar olmadan, mesnetsiz ifadelerle dolu maddeler oluşturulmasın diye böyle bir kriter ekledim.--RapsarEfendim? 16.48, 28 Mart 2019 (UTC)
Kaynaksız olsada mesnetsiz olmayan maddeler kabul edilmeyecek mi? Genelde çeviri yapılıyor çünkü?--Nushirevan11 17.31, 31 Mart 2019 (UTC)
Vikipedi güvenilir bir kaynak değildir. Çeviri kaynağı olarak kullanılan metin de güvenilir değildir. Dolayısıyla herhangi bir fark yaratmamaktadır, kaynak kullanılması gerekiyor.--RapsarEfendim? 18.57, 31 Mart 2019 (UTC)

@Rapsar, madde içinde oluşturulan listeler maddeye dahil değil mi?--Nushirevan11 15.06, 8 Mayıs 2019 (UTC)

Örnek gösterebilir misin @Nushirevan11?--RapsarEfendim? 01.51, 9 Mayıs 2019 (UTC)
Misal Kosova'nın dış ilişkilerinde yer alan liste. @Rapsar -Nushirevan11 17.00, 9 Mayıs 2019 (UTC)
Bunlar kabul, kabul olmayanlar, sırf kolay puan almak için bir cümle girişle liste maddesi açma ya da yalnızca maddelere liste ilavesi yapma gibi katkılar. Bunlar da katkı elbette, ancak rekabetin adil olması lazım.--RapsarEfendim? 18.22, 9 Mayıs 2019 (UTC)

Çeçenistan/Adyghe/Rusya'dakı milletler[kaynağı değiştir]

Rusya olarak Çeçenistan'la ilgili maddeler için puan veriyormusunuz? Peki ya genel Çerkez/Adyghe tarihi? Listede ayri olarak görememiştim...eklemek mümkün mu?Yolbilir (mesaj) 11.32, 10 Nisan 2019 (UTC)

Tüm bu konular Rusya ile ilgili, puanlamaya dahil. --Ahmet Turhan (mesaj) 12.01, 10 Nisan 2019 (UTC)
Yukarıdaki yoruma ek olarak, listeyi biz belirlemiyoruz. İlgili dillerin Vikipedileri yarışmaya katılmadıkları için ayrı bir bölüm oluşturmak mümkün değil.--RapsarEfendim? 18.25, 10 Nisan 2019 (UTC)
Anlıyorum, ben Rusya ile ilgili olan maddelerle beraber eklerim Yolbilir (mesaj) 22.51, 10 Nisan 2019 (UTC)

proje sonu[kaynağı değiştir]

Proje bitmiş görünüyor puanlama aşamasına ne zaman geçersiniz sayın @Rapsar? Davet için oluşturulan banner'ın da kaldırılması gerek. Saygılar --By erdo can • msj 11.09, 6 Haziran 2019 (UTC)

Farkındayım, günlük hayatımda çok yoğunluk var. Haziranın sonuna kadar vakit var puanlama için. Banner konusunu ise @HakanIST halledecektir.--RapsarEfendim? 14.40, 6 Haziran 2019 (UTC)