Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Qrilyaj

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 13.50, 1 Nisan 2020 (UTC)

Qrilyaj[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · FENS · JSTOR · NYT · VK

Maddeyi açan (eski?) Azeri kullanıcımız Fransızca VP ile bağ kurup Azeri Türkçesi ile güya "grilyaj"ı Türkçeleştiriyor, "qrilyaj" olarak. Ama, "ayrıca bakınız" bölümüne de, anlatmaya çalıştığı (bence anlatamadığı, ansiklopedik olmayan "özgün araştırma" niteliğinde bilgi kırıntıları ve söylenceyi bir araya getirdiği bir "metin") şeyin Fransızca Vikipedide bağlı bulunduğu ("karşılığı" diyemiyorum) "Nougatine"i de, ileride açmayı öngördüğü (engelli olduğu için yapamadı herhalde) Türkçe olmayan diğer şeyler arasında ekliyor. Yani hem güya nugatin maddesi yapıyor hem de ileride bir nugatin maddesi daha yapacak! Aramızdan ayrılmış da olsa kabalık etmemek için "yaratacak" anlamında birşey söylemedim. Arkadaşlar, inanın "qrilyaj" (krilyaj okunur) maddemiz olamaz. Nugatin de bence olmamalı. Zaten Türkçedeki, Türkiye kökenli bir yiyeceği bize nuga diye empoze etmeye de çalışmışlardı. Neyse, bence görüldüğü anda silinmesi gereken bir metin ve görüldüğü yerde "neden aynı şeylere bozuk Türkçe ile üç ayrı sözde madde açıyorsunuz diye sormak gereken bir kullanıcı" ile karşı karşıyayız. Metnin ilk haline bakıp ilgili olabilecek Türkçe ve diğer maddeleri incelemeden "kalsın" demeyecek olanlara şimdiden çok teşekkür ediyorum. E4024 (mesaj) 15.50, 25 Mart 2020 (UTC)

  • Pictogram voting question.png Soru@E4024 burada kayda değerlik mi, düzen ve ansiklopediklik mi veya varolan bir içerik dolayısıyla mı silinme talebi mevcut? İsim taşımasıyla veya düzenlenmeyle madde kurtarılabilir mi? Diğer SAS adaylıklarından bağımsız olarak açıklığa kavuşturmak adına soruyorum, sonuçta bir silme olursa (ki yukarda HS’den de bahsetmişsiniz) hizmetli silme politikasına uymak zorunda kalacak.Chansey 16.13, 25 Mart 2020 (UTC)
  • Kalsın Kalsın Madrox ilgilenmiş, bir iki kaynak eklemiş. Adı tartışılmakla birlikte şu anki hâliyle kalabilir. --ravages | mesaj 14.22, 26 Mart 2020 (UTC)
Ne kaynağı eklemiş? Blog ve başka şeylere ait kaynaklar mı? E4024 (mesaj) 14.26, 26 Mart 2020 (UTC)
İki tane de kitap var. --ravages | mesaj 15.48, 26 Mart 2020 (UTC)
  • Kayda değerliği açık. Kalsın. Farklı ad önerisi olan varsa oraya taşıyabilir.-thecatcherintheryemesaj 19.32, 26 Mart 2020 (UTC)
  • Kalsın Kalsın Gerekli duzenlemeler yapilmis. KD hale gelmistir.--Nystaléos benim? 20.11, 26 Mart 2020 (UTC)
Şaka yapıyorsunuz herhalde... E4024 (mesaj) 20.14, 26 Mart 2020 (UTC)
Neden @E4024? 1, 2, 3 4vd. insanlar erinmemiş, bu şeyden kitaplarında bahsetmiş. Kitapları da yazarlarını da tanımam ama herhalde bu kitaplar yeterlidir. Sizin silinsin gerekçeniz neydi? Adı mı? Ben Türkçesini bilmiyorum ama eğer siz biliyorsanız taşıyın lütfen.-thecatcherintheryemesaj 20.31, 28 Mart 2020 (UTC)
Adını bile bilmediğiniz şeyle "ilgili" kaynakların onunla ilgili olup olmadığını nasıl biliyorsunuz, hayret verici? (Neyse, beni daha çok "erinmek" fiilini kullanmanız ilgilendirdi. Çankırılı mısınız? :) E4024 (mesaj) 20.41, 28 Mart 2020 (UTC)
Çankırılılar öyle mi dermiş :) Neyse, adını bilmiyorum, ancak diğer dillere göz atabiliyorum. Her bir dilde birçok kaynak kullanılmış. Fikir yürütüşümün temeli budur. Bazı maddeler Türkçede henüz yaygın bir Türkçe ada sahip olmadığı gerekçesi ile orijinal dillerindeki adları ile kullanılıyor. Örneğin, drone. İşin kötü tarafı, drone yazarken Türkçedeki uyum kurallarını da çalıştıramıyoruz: "Droneu aldın mı?" şeklinde saçma bir yazım ortaya çıkıyor. Bu madde için de, eğer bilindik bir Türkçe adı varsa, taşınsın. Yoksa bu hali ile kalmasının bir mahsuru yok. Kaynaklar dilden dile farklılık göstermiyor. Ewikide de dewikide de bağımsız onlarca kaynak mevcut.-thecatcherintheryemesaj 21.49, 29 Mart 2020 (UTC)
  • Kalsın Kalsın Kayda değerliği ispat edilmiş. Madde adı ise tartışmalı ama bu bir silme gerekçesi değil.--NanahuatlEfendim? 21.37, 28 Mart 2020 (UTC)
  • Yorum Yorum İnterviki bağlantılarına ve verilen kaynaklara bakılırsa İngilizce brittle kastediliyor. Krokan maddesi de var brittle hakkında. Belki içerik düzenlenip krokan maddesine aktarılabilir. -- Curious (mesaj) 19.46, 30 Mart 2020 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.