Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Haluj

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. --Théoden ileti 12.07, 15 Şubat 2020 (UTC)

Haluj[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · FENS · JSTOR · NYT · VK)

Bulunduğu dört ayrı dildeki Vikipedide de kaynaksız ve kısacık (yeterli bilgi içermeyen) metin. Ben Türkçe kaynak buldum. Hürriyet gazetesi Çerkes mutfağı ile ilgili bir sayfa yapmış: https://www.hurriyet.com.tr/lezizz/galeri-cerkes-mutfagini-tanimak-isteyenlere-ozel-lezzetler-36921155/1 Bu kaynağı hem başka Çerkes mutfağı maddelerinde işe yarayabilir, kayda geçsin diye buraya koyuyorum, hem de bir soruna dikkat çekmek için. Maddemiz "Haluj ya da Haliva" diye başlıyor ve tek bir şeyi -iki ayrı adı varmış gibi- anlatıyor. Oysa bu verdiğim kaynak (doğru ise tabii) bu ikisinden birini börek birini mantı olarak tanımlıyor ki her ikisi de hamur işi olmakla birlikte "aynı şey" değiller. Dolayısıyla kısacık metnimiz okura yanlış bilgi veriyor da olabilir. Ben bu tür içeriksiz (yetersiz) ve içeriği tartışmalı maddelerin silinmesinden yanayım. Ha bir de meraklılarının konuya ilgisi çekilir, kaynaklar bulunur, madde gelişir, belki iki ayrı madde olur... onu bilemem. O son durumda diğer üç VP de kaynakları bizden alıp kullanırlar belki. Şu anki hali itibarıyla hızlı silinmesi de istenebilir ama tartışma ve geliştirmeye kapı daha açık kalsın diye SAS'a sunuyorum. Teşekkürler. E4024 (mesaj) 19.16, 5 Şubat 2020 (UTC)

 • Silinsin Silinsin-- Dünyanın hemen hemen her köşesinde, aynı malzeme ve aynı şekilde yapılan hamurişi yemekler mevcut. Bir özelliği yok. KD değil. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 12.36, 6 Şubat 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Basit yemek tarifleri dışında yemekle ilgili bilgi veren bir kaynağa rastlayamadım. KD olduğunu gösterir tarafsız, bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. – ravages | mesaj 13.28, 6 Şubat 2020 (UTC)
 • Şablon:Silinmesin Haluj ile Haliva aynı şeydir. Batı Çerkesleri Haluj, Doğu Çerkesleri Pşıhalive veya Halive der. Bazı şeylerin dünyaca tanınmama sebebi, çok fazla medyada, kaynakta geçmemesidir. Dünyada Haluj üzerine çok fazla kaynak olduğunu düşünmüyorum fakat nasıl Döner Türk kültürünüm ve dünya mirasının önemli bir parçasıysa, Haluj da öyledir. Tek fark birini herkes bilir diğerini herkes bilmez.

Bu sayfa silinmeye adaysa, Çiğ Börek ve Döner sayfalarının da aynı şekilde silinmeye aday olması gerektiğini düşünüyorum. [...] -Patlichan (mesaj) 18.46, 6 Şubat 2020 (UTC)

  • Ben Vikipedide ifade -ve bu çerçevede "eleştiri"- özgürlüğünün sonuna kadar, ama hep nezaket içerisinde kullanılması taraftarıyım. Şimdiye dek kimsenin sözlerinin sansürlenmesini istemedim; yanlış hatırlamıyorsam. Kimseyi de aşırıya gitmedikçe (sayfama cinsel organ resmi koymak gibi yaratıcı davranışlar) şikayet konusu etmedim. Bu sayfalarda (galiba hala açık olan bir SAS'ta) "VP'de 'katkıların tarih-saat grubuna bakmak' da insana çok şey söyler" diyerek, bir SAS'ıma sadece 2 (iki) dakika sonra karşı çıkılmasını -o da dolaylı olarak- eleştirdim diye engellendim. Kimse diğer kullanıcıya "iki dakikada nasıl bu SAS'ı okudun, silinmesi önerilen sayfayı inceledin, kaynaklar aradın, dönüp buraya cevap yazdın" diye sorgu sual etmedi ama ben "engellendim". Sağlık olsun. Yukarıdaki kullanıcıdan bütün TR:VP topluluğuna yönelttiği ırkçılık suçlamasını paşa paşa geri çekmesini rica ediyorum. Bir de bu paragrafı dikkatle okumasını. Teşekkürler. E4024 (mesaj) 19.19, 6 Şubat 2020 (UTC)
  • Gülme imi ile birlikte gelse bile "ırkçılık" çok ciddi bir itham. Belki bir de özür dilemek istersiniz topluluktan... Ne dersiniz? E4024 (mesaj) 11.54, 8 Şubat 2020 (UTC)
 • Şekil 1A. Peki efendim özür dileyelim madem :)))) Niye diliyorsak artık demek ki birileri üzerine alınıyor...

"If you don't like something, change it. If you can't change it, change your attitude."

İyi Akşamlar :)) -Patlichan (mesaj) 17.17, 8 Şubat 2020 (UTC)

kalsın, dünyada aynı malzemelerle yapılan çeşit çeşit yemek vardır ve bazıları yöresel adlarıyla anılır. bize düşen o yemekleri o farklarla ve o isimlerle kayda geçirmektir. türkçe dilindeki yemek tariflerinde bu adla anılıyorsa bu adla kayda değerdir. kaldı ki kaynaklar mevcut. [1], [2], [3], [4].. maddede yanlışlık varsa düzeltilir. vikipedi'yi toptan silip baştan yazmayacaksak eğer. --kibele 08.03, 12 Şubat 2020 (UTC)

Kalsın Kalsın ama geliştirilsin, etnik yemekler hakkında çok kaynak bulmak mümkün değil bence. Genelde bu yemekler nesilden nesle pişirilerek, yenilerek geçiyor. Çerkezlerin adı yanında en çok sayılan yiyeceklerden bu, ama yazıya dökülüp belgelenmesi konusunda ne bekliyoruz? Yemek üzerine anlaşmazlık olsa belki haber olur ama onun dışında geleneksel yemek ve tarifi kavramlarının ötesine çıkmayı nasıl bekleriz bilmiyorum :) Belki sabah kahvaltıda yenen belki akşam yemeği olan bir şeyin ne kadar haberi yapılabilir? Bir ihtimal bir ünlünün en sevdiği yemek olabilir :) Aşağıdaki kaynaklarda çeşitli bilgiler var, elde ettiğimiz şey sayfalar yazmaya yetmeyecek tabii ki ama bu yemeğin kültürel açıdan önem arz ettiğini kanıtlamaya yeter diye umuyorum.

 1. etnik anlam yüklendiği,
 2. akademik çalışmada diğer çerkez yemekleri arasındaki yeri, [5],
 3. bir konferansta sunulmuş çalışma,
 4. sadece adı geçen başka bir akademik çalışma,
 5. bir miktar bilgi içeren bir çalışma,
 6. devlet kültür portalındaki farklı sayfaları--> genellikle aynı bilgiyi farklı şehirler/ilçeler için veriyor [6], [7], [8],
 7. buradan bir diğer adının "Hambal" olduğunu öğreniyoruz,
 8. dikkate alınırsa bir kaymakamın haluj yorumu,
 9. etnoğrafik kültür envanterinde adı ve tarifi bulunuyor,
 10. biraz havada kalmış bir ibareyle ama bir üniversite sayfasında yayınlanmış bir sipariş rakamı var,
 11. bir başka akademik araştırmada Çerkez'lerin kendi kültürlerine özgü yemekleri kendilerine sorulduğunda cevapları arasında görünüyor ayrıca başka bir adı Çef olarak belirtilmiş,
 12. bir başka çalışma haluj-psiluj ayrımını belirtmiş.----anerka'ya söyleyin 08.09, 14 Şubat 2020 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Birden fazla bağımsız kaynakta işlenmiş yukarıda gördüğümüz kadarıyla. Madde geliştirilir veya böyle kalır çok önemli değil. Sonuçta SAS, "haydi maddeleri geliştirelim projesi" değil. Yeteri kadar kaynağa erişilebiliyor. --Pragdonmesaj 10.41, 14 Şubat 2020 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.