Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Çingene Boksör

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir.--Vikiçizer (mesaj) 18.57, 20 Şubat 2020 (UTC)

Çingene Boksör[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · FENS · JSTOR · NYT · VK)

Düzenleyebilir miyim diye baktım fakat Vikipedi:Kayda değerlik (tiyatro oyunları) sağladığını düşünmüyorum.--Yelester (mesaj) 13.52, 13 Şubat 2020 (UTC)

bir Johann Trollmann maddesine dönüştürülebilir.. --kibele 13.58, 13 Şubat 2020 (UTC)

..dedim ama aslında oyun için de kaynaklar var gibi görünüyor, kalsın.. [1], [2], [3], [4], [5], [6], --kibele 14.00, 13 Şubat 2020 (UTC)
  • Taşınsın Taşınsın-- KD değil. Bu madde, bir tiyatro oyunu hakkında. "Vikipedi:Kayda değerlik (tiyatro oyunları)" uyarınca aşağıda yer alanlar kayda değerlik açısından bağımsız kaynaklar sayılmaz: "Oyun duyuruları, reklam ve ilanları, fragmanlar ve basın açıklamalarının medyada tekrar verilmesi.

Sahneleme zamanlarının ya da gişe hasılatlarının gazetede verilmesi, eleştirel yorumlar içermeden verilen konu özetleri ya da IBDb gibi oyun rehberlerinin listelerinde yer alma gibi sıradan yazılar."

Bu madde de bir kaynak dahi yok. Dolayısıyla üslup olarak da kötü durumdaki bu madde KD değildir. Oyunun aslı Almanca. Almanca Vikipedi'de dahi ne yazar Rike Reiniger hakkında, ne de tiyatro oyunu hakkında bir madde yok. Asıl lisanda dahi henüz KD olamamış bir tiyatro oyununun Türkçe tercümesi hakkında KD diye ısrar etmek zor izah edilebilir bir talep. Sözkonusu madde de, tiyatro oyununun afişinde yer alan bilgilerin kopyalanıp yapıştırılmasından ibaret.

Öyleyse, şu soruya cevap verilmesi gerekiyor: Vikipedi'de "madde" açmak bu kadar ucuz mu? Önüne gelen, aklına esen şeyleri, buraya madde yapsın, yeter ki "kaynak" eklesin, doğru mu? Değil. Vikipedi bu kadar ucuzlatılmamalı. Bir tiyatro oyunu hakkında, iki satır bir şey yazamayacak bir kişi, lütfen madde açmasın, açılan madde de silinsin. Ya da lütfen yapılacak işi ciddiye alarak, biraz emek sarfederek, iki satır ama doğru dürüst bir metin yazılsın. BEK okunsun, biraz bilgi edinilsin ve ondan sonra madde açmaya girişilsin. Çünkü "berbat" ya da bir metin denilemeyecek kadar vahim durumdaki içerikleri düzeltmek, yeni metin yazmaktan daha zor bir iş. Bunu yapacak vikipedist'e de biraz anlayış gösterilmeli. Eğer bu oyundan daha KD olan bir şey varsa, o da oyuna mevzu bahis olan "Çingene boksör" Johann Wilhelm Trollmann'dır. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 19.32, 13 Şubat 2020 (UTC)

  • "Önüne gelen, aklına esen şeyleri, buraya madde yapsın, yeter ki 'kaynak' eklesin, doğru mu?" diye sorulmuş. Evet, doğru. Yanlış olduğu gün muhtemelen bu ortamda bulunmanın anlamı olmadığına kanaat getiririm herhâlde. Buranın ruhuna hâkim olmak önemli. Kullanıcıya konuyla ilgili açıklayıcı bir mesaj da attım. Maddeyle ilgili, kaynaklar yeterli görünüyor. Kibele'ye teşekkürler. Kalsın. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 01.11, 14 Şubat 2020 (UTC)
  • Yorum Yorum Konu kayda değer ama madde kötü durumda. Kalması taraftarıyım ama 1-2 cümle bir şeyler eklememiz lazım, şu an taslak demek zor. --Khutuckmsj 05.31, 14 Şubat 2020 (UTC)
  • Kalsın Kalsın Ben maddeyi daha bir genel oyun maddesine çevirerek düzenledim ve bulabildiğim kaynakları ekledim. Ancak daha da gelişmeye açık ayrıca bir çok dilde oynanmış bir oyun olduğunu da kısa bir aramayla buldum. O yüzden kalması taraftarıyım.Man•Ca 13.20, 14 Şubat 2020 (UTC)
@Manco Capac: Teşekkür ederiz, ellerine sağlık. Değişiklikleri inceledim. Bulduğunuz oyunlar maalesef "Çingene Boksör" değil. "Der Boxer/ Boksör" adında, yine Trollmann hakkında başka bir tiyatro oyunu var, bulduğunuz oyun odur. İtalya'da oynanan oyunun "Çingene Boksör" ile alakası yok. Lütfen verdiğiniz linkte açılan sayfayı incelerseniz, görebilirsiniz. Yazarı ya da oyunun adı "Zigeuner-Boxer" hakkında hiçbir bilgi bulunmuyor, çünkü bu tiyatro oyunu ile alakası yok. İtalya'da oynanan oyunun adı "9841/RUKELI", yine Trollmann hakkında, bir monolog ve GIANMARCO BUSETTO tarafından yazılmış ve oynanmış. "Yaşam hikayesi" ise elbette Trollmann'ın hayatını anlatıyor ve fakat sözkonusu tiyatro oyunu ile ilgili doğrudan bir kaynak değil. İşbu hâlde, müsadenizle tekrar arz ediyorum; "Çingene Boksör" KD bir tiyatro oyunu değildir. Almanya'da dahi hakkında hiçbir bilgi bulamazsınız. Burak Sergen ve yönetmeni bu oyunu nereden buldular bilemiyorum, ama "Çingene Boksör" Karlsruhe'de oynanmak üzere yazılmış ve sadece orada sahnelenmiş, çok küçük bir oyun. Burada KD olan tek şey, Johann Trollmann'ın kendisidir. Bir uzlaşma olarak @Kibele'nin teklifi doğrultusunda madde "Johann Wilhelm Trollmann" başlığına dönüştürülsün. Trollmann maddesini bizzat Almanca'dan tercüme ederim. Bu tiyatro oyununa da orada değiniriz. Bu doğrultuda oyumu "dönüştürülsün" şeklinde değiştiriyorum. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 16.10, 14 Şubat 2020 (UTC)
düzeltelim. ben önce trollman maddesine dönüştürülsün dedim ama sonra oyun hakkında kaynak olduğunu görerek kalsın diye kararımı belirttim. oyunun kendi ülkesinde kayda değer olmamasının bir önemi yok. bu oyun burada oynanmış ve değişik kaynaklar tarafından değerlendirilmiş, dolayısıyla kayda değer. vikipedi'nin kayda değerlik ilkelerine göz atmanızı öneririm. --kibele 16.19, 14 Şubat 2020 (UTC)
@Kibele: Yukarıda, gerekçe bölümünde, "Vikipedi:Kayda değerlik (tiyatro oyunları)"na göre kaynakların bağımsız kaynak sayılmadığından bahsetmiştik. Ayrıca maddenin güncel hâlinde hiçbir kaynak olmadığını da ifade ettik. İtalya ve ALmanya'dan verilen web siteleri dahi tiyatro oyunu ile alakalı değil, bunu da arz ettik. Hangi kaynağı hangi KD'lik ilkesi ile eşleştirerek bakmamı öneriyorsunuz acaba? Nedim Gâyet Bir (mesaj) 17.01, 14 Şubat 2020 (UTC)
  • Yorum Yorum İyi niyetli bazı değişiklikler, diğer kullanıcıların da belirttiği gibi hatalı bilgi ve kaynaklar içermekte olduğundan, maddeyi Çingene Boksör/Geçici alt sayfasında yeniden kaynaklandırdım. İlginize sunarım.--95.10.239.254 01.07, 17 Şubat 2020 (UTC)
    • Teşekkürler. E4024 (mesaj) 01.32, 17 Şubat 2020 (UTC)
Bence bu hali ile düzenlenip kalşabilir. Teşekkürler IP! Man•Ca 07.10, 17 Şubat 2020 (UTC)
  • Kalsın Kalsın Şu anki hâliyle KD olduğunu düşünmekteyim. Kalabilir. – ravages | mesaj 13.49, 17 Şubat 2020 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.