Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Marksizm-Leninizm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bu, bir kaliteli madde adaylığının arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayın. Konuyla ilgili yorumlarınızı maddenin tartışma sayfasına ekleyebilirsiniz. Bu sayfada herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır.
Bu madde, Vikipedi topluluğunca, Kaliteli Madde olmaya uygun görülmemiştir.--B.S.R.F. 💬 17:23, 2 Aralık 2016 (UTC)

Marksizm-Leninizm[kaynağı değiştir]

20. yüzyıldan itibaren tarihinde son derece önemli bir yer tutan ve halen genel dünya politikasında etkin politik bir ideoloji olan bu konu, gerekli kaliteli içeriklere sahip olduğunu düşünmekteyim. (düzenleme öncesi hali şuydu) --Ahmet Turhan (mesaj) 02:33, 22 Ekim 2015 (UTC)

 • Karşı Karşı Emeğinize sağlık. Henüz detaylı okumadım, kabaca baktım. Tarihçe kısmı yok, günümüzdeki durumu yok. Kaynaksız ve kişisel yoruma dayalı ifadeler var, "Sömürgecilik ile ilgili ortaya koyduğu düşünceler Marksizm-Leninizm ideolojisinin temel taşını oluşturacak ve günümüzde de güncelliğini koruyan bir çok partinin programı olacaktır." gibi "Bu noktada Marx'ın saptaması, partinin sosyalist devrim için bir aygıt ve proleteryanın örgütlenmiş bir biçimi, onun buluşma alanı olmasıdır." gibi "Devrimi yapansa, proletaryanın bizzat kendisidir." gibi vs. "Büyük", "çokça" gibi sıfatlar çok kullanılmış, "neye/kime göre?" sorusu sorulabiliyor, nesnel kavramlar değil. Kaliteli madde olması için erken olduğunu düşünüyorum.--RapsarEfendim? 08:01, 22 Ekim 2015 (UTC)
Sayın Rapsar, cümleleri daha bilimsel kaynaklara oturtmak ve ilgili kaynakları eklemek suretiyle maddede birtakım değişiklikler yaptım. Ayrıca birtakım görseller de ekledim. cümle hakimiyetinin oluşması bakımından, bir göz atar mısınız? Bu maddenin kaliteli bir madde olmasını istemekteyim, bunun için bana yardımcı olursanız ve neler yapmam gerektiğini belirtirseniz sevineceğim, çünkü baştan bu maddeyi oluşturmak için epey emek harcadım. Bu sebeple kaliteli olması için elimden geleni yapmak istemekteyim.--Ahmet Turhan (mesaj) 05:39, 25 Ekim 2015 (UTC)
Bununla birlikte olaylar nesnel kavramlarla ile açıklanarak, ilgili kişilerden verilen alıntılar dışında, kişisel yorum olarak algılanabilecek cümleler çıkartıldı. --Ahmet Turhan (mesaj) 23:05, 25 Ekim 2015 (UTC)
 • Destek Destek Ahmet Turhan'a emeği için teşekkür ediyorum. Gayet güzel olduğunu düşünmekteyim. Lakin şu KDHC hakkında benim bildiğim KDHC'de Marksizm-Leninizm+Juche yoktu. 1992'de Kore İşçi Partisi Marksizm Leninizmi tamamıyla çıkarıyordu. Oraya bir açıklık getirmemizin gerekli olduğunu düşünmekteyim.
  Beyaz Deriili (mesaj) 20:57, 26 Ekim 2015 (UTC)
Yorumlarınız için teşekkür ederim Beyaz Deriili. Benim bilgim şu yönde: Juche ideolojisi Marksizm-Leninizm teorilerini reddeden bir felsefe değil, tam aksine değişen dünya şartlarında, ülkenin ve sistemin hayatta kalabilmesi için geliştirilen bir teori. Yani "Biz artık Marksist-Leninist değiliz, bu teori yanlıştı, bizim ürettiğimiz Juche doğrudur" gibi bir konu söz konusu değil. Hatta teoriye büyük katkılarda bulunan Kim İl-sung durumu şu şekilde açıklamıştır;
Kim İl-sung, Juche'yi şu şekilde tarif etmektedir; (Kaynak: Kim İl Sung, Kore Devrimi Üzerine, "Juche ve Devrimci Dayanışma", Teori Yayınları, s. 13-15)
« "Savaş sonrası yıllarda Parti içinde ideolojik cephede verilen başlıca mücadeleler; klikçiliğe karşı ve Parti birliğini güçlendirmek için mücadele, dogmatizme karşı Juche'yi yerleştirmek için mücadele ve modern revizyonizme karşı, Marksizm-Leninizmin arılığını korumak için verilen mücadele idi. Parti birliği ve tutkunluğu için mücadele, Juche'nin yerleştirilmesi çalışmaları olmaksızın düşünülemezdi. Partimiz her zaman Marksizm-Leninizm'in temel ilkelerine sıkı sıkıya sarıldı ve aynı zamanda dogmatizmi reddeden yaratıcı tavra bağlı kaldı, Marksizm-Leninizm'i kendi tarihsel koşullar ve ulusal özelliklerimize uygun olarak uyguladı. Parti başkalarına dayanmayı reddeden, kendi gücüne dayanma ve kendi sorunlarını tamamen kendisi tarafından çözümlenmesi ruhuyla hareket ederek ve bu arada da uluslararası devrimci güçlerle olan işbirliği ve dayanışmasını sürekli olarak güçlendirerek bağımsız tavrını daima sürdürmüştür. Parti'nin değişmeyen tutumu ve çizgisi şöyledir; İdeolojide Juche (Kendi gücüne güven), politikada bağımsızlık, ekonomide kendi güçlerine güven, ulusal savunma kendini-savunma." »
Burada teorisyenin kendi ağzından görüldüğü üzere ve kendi okuduklarımdan analiz ettiğimden yola çıkarak, durumun Marksizm-Leninizm'i reddetmek değil, üstüne çeşitli fikirler koyarak bir sahiplenme olduğunun gayet açık olduğunu düşünmekteyim.--Ahmet Turhan (mesaj) 21:23, 26 Ekim 2015 (UTC)
 • Destek Destek Emeklerinize sağlık titiz bir çalışma olmuş Dikkatinizden kaçan bir eksiklik olduysada onuda el birliği ile düzeltebiliriz--Lucky Lucianom 19:49, 10 Kasım 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Bu madde yeterince uzun ve detaylı bilgiler içermekte. Üstelik birçok kaliteli maddeye göre de daha içerikli. Bu sebeple Kaliteli Madde değil de Seçkin Madde adayı olsa daha uygun olmaz mı?--Ahmet Turhan (mesaj) 11:21, 14 Kasım 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Geçmişinden görülebileceği gibi maddede sürekli bir çalışma mevcut. Önce çalışmanın tamamlanması, her şeyin tamam olduğu düşünüldüğü zaman aday gösterilmesi gerekiyordu. Adaylık sürecinde yapılacak ufak değişiklikler istisna elbet. Kalıcı değil.--RapsarEfendim? 15:29, 15 Kasım 2015 (UTC)
Haklısınız, yalnızca tarafımdan bu zaman zarfı içerisinde okuduğum bazı kaynaklardan ekleme yapılması uygun görüldü. Ancak son tahlilde şu an çalışmanın son halidir (ufak küçük istisnai değişiklikler hariç). --Ahmet Turhan (mesaj) 16:01, 15 Kasım 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Öncelikle elinize sağlık @Ahmet Turhan. "1. 3. Günümüzde" başlığı altında ülkelere yer vermiş, ülkelerin yer aldığı üçüncü sıra başlıkların hemen altında ise {{ana|___}} şablonu kullanmışsınız. Şahsen bu şablon ile "Çin Halk Cumhuriyeti" başlığı altında bağlantı verilmesi gereken ana maddenin "Çin Halk Cumhuriyeti'nde Marksizm" veya "Küba" yerine "Küba'da Marksizm" olması gerektiğini düşünüyorum. Zira siz burada ülkeleri doğrudan ve sadece kendileri olarak değil, incelediğiniz Marksizm-Leninizm konusu bağlamında ele alıyorsunuz. Eğer belirtmiş olduğum spesifik maddeler bulunmuyorsa, o hâlde ana madde şablonunu kullanmanıza da gerek olmadığını düşünüyorum. Tekrar elinize sağlık, iyi çalışmalar. Dr. Coalmesaj 00:15, 16 Ocak 2016 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı Evet haklısınız, bunu farketmemi sağladığınız için teşekkürler. İlgili değişiklik yapıldı.
 • Karşı Karşı Kaliteli madde olabilmesi için biraz daha geliştirilmesinin gerektiğini düşünüyorum. Ιβο (mesaj) 00:28, 16 Ocak 2016 (UTC)
@Sevimleribo, hangi altbaşlıkları ve konuları geliştirmemiz gerekiyor? Hangi konularda ne gibi eksik bilgiler mevcut, öneriniz nedir? --Ahmet Turhan (mesaj) 08:15, 16 Ocak 2016 (UTC)
Anlaşılan @Sevimleribo tarafından önerilen bir konu yok. --Ahmet Turhan (mesaj) 12:24, 26 Ocak 2016 (UTC)
 • Karşı Karşı Bu maddeyi kullanıcılar daha güzel geliştirebilirler. Kaliteli madde diyerek maddenin gelişimine engel olmayalım.Maddenin İngilizce sayfasına bakıldıktan sonra bu maddeyi kaliteli madde olarak adlandırmak gerçekten zor. Çok yanlı diyemem ama taraflı bir dille yazılmış görünmekte. "Ortaya çıkışı", "Gelişimi" konularının biraz daha anlatılması lazım. Sosyalist ülkeler listesi' indeki harita buraya uymamış, orada markist leninist ideolojiden farklı sosyalist ideolojilerde gösterilmiş, konulması hata."Temel ilkeler" maddesinin de açıklığa kavuşturulmasında fayda var. "Emperyalizm" maddesi hakikaten zorlayıcı olmuş, daha açık anlatılabilir mesela.--Muratero 17:52, 26 Ocak 2016 (UTC)
 • Karşı Karşı Önemli bir madde olduğunu düşünüyorum ve şu an olduğundan kat kat uzun olması gerek. Önceki yorumlara katılarak karşı oyu veriyorum. Daha fazla geliştirmek için en.wikiden çeviri yapılabilir. Bir de ünlü kişiler kısmı kaldırılmalı. Bu tarz maddelerde bu şekilde fotoğraflar sıralanmıyor. Aşırı fazla emek isteyen bir makale. -seyit. 18:37, 31 Mart 2016 (UTC)
 • Karşı Karşı Tarihi gelişimi, kapitalin anlamı ve açıklaması, eleştiriler, ikisi arasındaki farklar gibi birçok eksik görüyorum. --Kafkasmurat- 07:11, 11 Eylül 2016 (UTC)
Bu, bir kaliteli madde adaylığının arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayın. Konuyla ilgili yorumlarınızı maddenin tartışma sayfasına ekleyebilirsiniz. Bu sayfada herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır.