Vikipedi:Eğitim Programı/Etkinlikler/Uludağ Üniversitesi/PSİ2007 (2016)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikipedi Eğitim Programı
Uludağ Üniversitesi PSİ 2007 DERSİ
1. Grup (İngilizce), 3 Ekim 2016
2. Grup (Türkçe), 1 Kasım 2016
Tarih3 Ekim 2016 ve 1 Kasım 2016
SaatUTC 12.30
YerFen-Edebiyat Fakültesi, Görükle Kampüsü, Uludağ Üniversitesi, Nilüfer, Bursa, Türkiye
KonuVikipedi ile tanışma, Vikipedi’yi kim yazar,Kimler vikipedist olur? Vikipedi’nin güvenilirliği, Beş Temel Taş, Telif hakları
EğitimciBasak
Katılımcı sayısı17, 52
MaddelerÖğrencilerin yükümlülüğü madde oluşturmak değil, vikipedi kullanımı üzerine veri toplamaktır.

Ders bilgileri[kaynağı değiştir]

Ders adı[kaynağı değiştir]

Davranış Bilimlerinde Araştırma Yöntemleri

Disiplin[kaynağı değiştir]

Psikoloji

Öğretim Üyesi[kaynağı değiştir]

Doç. Dr. Leman Pınar Tosun

Sınıf büyüklüğü[kaynağı değiştir]

17 ve 66 kişilik iki ayrı sınıf

Amaçlar[kaynağı değiştir]

Ödevin amacı, öğrencilerin görüşme yoluyla veri toplamak ve verilen cevaplarını inceleyip sonuçları raporlaştırmak ile ilgili deneyim kazanmalarıdır. Görüşme konusu "üniversite öğrencilerinin Vikipedi kullanma davranışları ve Vikipedi'ye yönelik tutumları" olarak belirlenerek, ödeve ek bir amaç daha kazandırılmıştır: Öğrencileri, bir bilgi kaynağı olarak Vikipedi hakkında düşündürtmek ve tartıştırmak, onlara bilinçli birer Vikipedi kullanıcısı olmaları için gerekli farkındalığı kazandırmak

Ödevin konusu[kaynağı değiştir]

Öğrencilerden bu ödev bağlamında yapmaları istenen görüşmelerin konusu "üniversite öğrencilerinin Vikipedi kullanma davranışları ve Vikipedi'ye yönelik tutumları" olarak belirlenmiştir. Öğrenciler, dört kişilik çalışma grupları oluşturacak ve her grup 8 kişi ile görüşme yapacaktır.

Vikipedi kullanıcısı olan üniversite öğrencisi katılımcılarla yapılacak bu görüşmelerde amaç, üniversite öğrencilerinin Vikipedi'yi ne amaçlarla kullandıklarını, akademik çalışmalarının hangi aşamasından ondan faydalandıklarını, onu kullanmayı neden tercih ettiklerini ya da tercih etmeyenlerin neden tercih etmediğini, bu kaynaktaki bilgilere ne kadar güvendiklerini, içeriğinin kimler tarafından ve nasıl hazırlandığı konusunda ne kadar bilgili olduklarını, Vikipedi'den elde ettikleri bilgiye ne ölçüde güveneceklerine karar verirken kullandıkları kıstaslar olup olmadığını öğrenmektir. Görüşmelerin ardından her bir ödev grubu, görüşme kayıtlarını değerlendirerek bir araştırma raporu hazırlayacaklardır.

Etkinlik Notları[kaynağı değiştir]

Davranış Bilimlerinde Araştırma Yöntemleri dersini alan iki ayrı sınıfta Vikipedi'yi tanıtma amacıyla bir saatlik sunum yapıldı. Sunumda vikipedi'nin içeriği nasıl oluştur, kimler Vikipedist olur, güvenilirlik nasıl sağlanır konularında bilgi aktarıldı. Öğrencilerin bu madde ile ilgili yükümlülükleri madde yazmak olmadığından sayfa oluşturma, biçimlendirme konusunda teknik bilgi aktarılmadı.

Her iki sınıfta da öğrenciler sunumu ilgi ve dikkatle takip etti. Ödevlerinin madde yazmak olmaması onları memnun etti. Veri toplama, analiz etme şeklinde ödevleri madde yazmaktan daha kolay bulduklarını ifade ettiler. Hobi olarak ansiklopedi maddesi yazmak fikri öğrencilere çok sıradışı geldi. "Boş zamanlarınızda mı yapıyorsunuz", "bir maddi karşılığı olmadan mı" diye tekrar tekrar soruldu. Her ne kadar kendilerine ödev olarak verilmese de Vikipedi maddesi yazmaya heveslenenler, hangi konularda madde yazabileceği konusunda fikir üretmeye başlayanlar oldu.