Vikipedi:Eğitim Programı/Etkinlikler/TOBB Üniversitesi/BIL 448 (2019)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikipedi Eğitim Programı
TOBB Üniversitesi BİL 448/548
Tarih 01 Nisan 2019
Saat UTC 21:30
Yer Çevrimiçi toplantı
Eğitimci Basak
Katılımcı sayısı 12


Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri Internet Guvenlik Protokolleri ders yükümlülüklerinin bir parçası olarak Vikipedi İngilizce dil sürümündeki kriptografi (sifreleme) ve güvenli haberleşme protokolleri üzerine bazı maddeleri Türkçeye çevirdiler. Vikipedi editörleri, bu ödevi alan öğrencilerle video-konferans yoluyla buluşarak Vikipedi'nin işleyişi konusunda bilgi verildi, soruları cevpalandırdı.

Ders bilgileri[kaynağı değiştir]

Ödevin konusu

4. sınıf ve yüksek lisans öğrencilerinin ortak olarak aldıkları BİL 448/548 kodlu Internet Guvenlik Protokolleri dersinde öğrencilere Vikipedi İngilizce dil sürümündeki kriptografi (sifreleme) ve güvenli haberleşme protokolleri üzerine maddeleri Vikipedi'nin beta sürümündeki çeviri aracını kullanarak Türkçeye çevirme ödevi verildi. Öğrencilere bu ödevin amacının İngilizce konusunda kendileri kadar şanslı olmayan öğrenciler ve arastırmacılar için bir kaynak eser ortaya çıkartmak olduğu; yapacakları çevirinin muhtemelen on yıllarca insanlarin kullandiği bir kaynak olarak kalacağı açıklandı.

Türkiye'de uygulanan erişim engelinden ötürü öğrencilerin kullanıcı isimleri önceden alınarak kendilerine VPN üzerinden erişim hakkı tanımlandı.

Ders adı

Internet Guvenlik Protokolleri

Disiplin

Bilgisayar Mühendisliği

Sınıf büyüklüğü

25

Kişisel ödev

Kişisel

Süre
İbare

TOBB+448/548

Oluşturulan maddeler